Past Success Ponies

Year

Venue

Team Result

Individual Result

2018 Bishop Burton, Great Britain Gold
Saffron Osborne - Little Indian Feather
Daisy Proctor - Holiday Chase
Hattie Grace - Noble Superman
Ellie Healy - Midnight Dancer II

Gold 
Saffron Osborne and Little Indian Feather

Bronze 
Daisy Proctor and Holiday Chase

2017 Kaposvár, Hungary Silver
Georgina Herrling - SF Detroit
Saffron Osborne - Little Indian Feather
Saffron Cresswell - Cuffesgrange Little Ric
Connie Gill - Hotshots

Gold
Georgina Herrling - SF Detroit

Silver
Saffron Osborne - Little Indian Feather

2016 Vilhelmsborg, Denmark Silver
Saffron Cresswell - Cuffesgrange Little Ric
Anya Kolleth - Drop the Subject
Eloise Carter - Alfie
Molly Faulkner - Sycamore Lad
-
2015 Malmö, Sweden  Gold 
Thomas Tulloch - Spirit VI 
Saffron Cresswell - Cuffesgrange Little Ric 
Phoebe Locke - Quay 
Harriet Wright - Foxtown Cufflynx
-
2014 Millstreet, Ireland Silver
Oliver Williams - Bobnamara
Isabelle Upton - Alfie XI
Thomas Tulloch - Spirit VI
Chelsea Pearce - Catherston Nutsafe
Silver
Isabelle Upton - Alfie XI
2013 Arezzo, Italy Gold
Rose Nesbitt - Carrowmore Gemstone
Yasmin Ingham - Craig Mor Tom
Libby Seed - Mr Vick
Charlotte Bacon - Three Wells Breeze
Gold
Yasmin Ingham – Craig Mor Tom
2012 Fontainebleau, France Silver
Louisa Nesbitt - Carrowmore Gemstone
Janou Bleekman - Cregann Scenic
Maddie Talyor - Bandalera
Charlotte Bacon - Three Wells Breeze
Silver
Louisa Nesbitt - Carrowmore Gemstone
2011 Jaszkowo, Poland Bronze
Sophie Beaty - Done and Dusted VI
Grace Walker - Noble Springbok
Sam Ecroyd - Three Wells Breeze
Janou Bleekman -Cregaan Scenic
Silver
Sam Ecroyd - Three Wells Breeze
2010 Bishop Burton, Great Britain Gold
Alfie Bradstock - Montezuma
Grace Walker - Noble Springbok
Sam Ecroyd - Catherston Nutsafe
Sophie Beaty - Done and Dusted VI
Silver
Grace Walker - Noble Springbok
2009 Moorsele, Belgium Silver
Lottie Kennedy - Darraks Tonto
Katie Bleekman - Cregaan Scenic
Ella McEwen - Catherston Nutsafe
Sophie Martin - Trewithian Bracken
-
2008 Avenches, Switzerland Silver
Althea Bleekman - Nightgirl 002
Gina Ruck - Ice Cool Bailey
Ella McEwen - Catherston Nutsafe
Eliza Stoddart - Kilacorran Blue
-
2007 Freudenberg, Germany Gold
Chloe Kirkpatrick - Puzzle IV
Tom McEwen - Dick Taytoe
Gina Ruck - Ice Cool Bailey
Libby Soley - Noble Springbok
Gold
Libby Soley - Noble Springbok
2006 Saumur, France Bronze
Amy Hawley - Billy Joe Bob
Chloe Kirkpatrick - Puzzle VI
Sienna Myson Davies - Welton Jazz
Libby Soley - Noble Springbok
Silver
Libby Soley - Noble Springbok
2005 Pratoni del Vivaro, Italy Gold
Tor Davies - Miami Gold
Laura Collett - Noble Springbok
Emily Llewellyn - Bally Duff Rusty
Emma Hancox - Irish Beauty
Bronze
Laura Collett - Noble Springbok
2004 Jaroszowka, Poland - -
2003 Necarne Castle, Ireland - -
2002 Hagen, Germany Bronze
Angus Smales - Cornsay Sam
Lucy Eggington - Abbas Liberty Bel
Tansyn Hutchins - Harry Hotshot
Holly Rayner - Kaleburn
-
2001 Verjer de la Frontera, Spain - Silver
Holly Lemke - Briggview Bishops Gem
2000 Hagen, Germany - -
1999 Stromshom, Sweden Silver
Kim Levan - Harry Hotshot
Ben Wallace - Milly II
Sally Dawson - Con
Ali Brewer - Treworval Herbie
Silver
Kim Levan - Harry Hotshot
1998 Le Touquet, France Silver
Kim levan - Harry Hotshot
Kitty Boggis - Red Alert
Catherine Wilson - Mullacash Tammy
Amy Williams - Donadea Sandmarshall
Gold
Kim Levan - Harry Hotshot
1997 Hartpury, Great Britain - -
1996 Barthahus, Denmark Bronze
Helen Bosanquet - Sapphire Blue
Charlotte le Seuer - Treworval Herbie
Bryony Whittington - Northdown Nova
Lyndsay McDonald - Will-O-the-Wis
-
1995 Achselschwang, Germany Silver
Charlotte le Seuer - Treworval Herbie
Tor Brewer - Yogi Bear
Jessica Waly-Cohen - The Minstrel
Lexi Mackinnon - Britvic
-
1994 Hasselt, Belgium - -
1993 Hasselt, Belgium Silver
Francis Whittington - Northdown Nova
Georgie Barnes - Matador
Emily McKenzie - Cottage Gold
Barney Lee - Brave Buzzard
Gold
Francis Whittington - Northdown Nova
1992 Stockholm, Sweden - -
1991 Dipenheim, Netherlands Gold
Holly Griffiths - Yeoland Silver Blade
Becky Canham - Hewood Silver Flute
Jo turner - Criffel Capulet
Sarah England - Confey Star
Bronze
Holly Griffiths - Yeoland Silver Blade
1990 Pratoni del Vivaro, Italy Bronze
Nicola Browne - Gunnerby Quality Street
Sarah Ann Gunn - The Minstrel
Becky Canham - Matador
Kathry Ellis - Flying Song
Bronze
Nicola Browne - Gunnerby Quality Street
1989 Millstreet, Ireland Silver
Nicola Browne - Gunnerby Quality Street
Camilla Whiteley - Thistledown Grove
Julie Tew - Hailes Emir
Sarah Ann Gunn - The Minstrel
Silver
Nicola Browne - Gunnerby Quality Street
1988 Herning, Denmark - Silver
Nicola Browne - Gunnerby Quality Street
1987 Saumur, France Bronze
Cilla Backhouse - Squirrel Nutkin
Charlotte Wybrew - Ampersand
David England - Master Tilton
Amelia Beeston - Just Gambit
-

 

Title Sponsor