Youth Championships

British Eventing has a British Championship at each stage of the Youth Programme; Pony, Junior and Young Rider, and also hosts the annual Regional Youth Team Championship at BE90 Open, BE100 Open and CCI2*-L level. 

Ponies, Juniors and Young Riders also aim each year for the European Championships, competing against the best combinations in their age group from across Europe.

Any rider aiming for any of the Youth Championships will first need to register on their relevant Programme, which provides both training and competition plans, identifies combinations for the respective Championships and helps young riders get the most out of their BE experience.

Regional Youth Programme and Team Championship

Pony Programme and Championship

Youth Performance Programme and Championships

Youth Championships

Youth Championships selected teams

(LISTED IN ALPHABETICAL ORDER OF SURNAME – RESERVES NOT LISTED IN ORDER OF ACCEPTANCE)

BE90u18

CENTRAL –

DAISY BEARDS - ORION VI

ELIZA BRADFORD - BROCKINGTON JESSIE HALL

OSCAR FITZGERALD - LANGTONS CHOICE

FRANCESCA FOX - ELDORADO VAN DE OTTERDIJK

CHARLOTTE GILDERSON - FORTSIDE CAPRI

ISSY INSLEY - MAN IN THE MIRROR

MATILDA JUDD - WAYFAIRER LANDGIRL

MARTHA RUDDY - CRYSTAL 5

ISABELLA SMITH - RINCOOLA HOB NOB

CHARLIE THOMAS - CHARLIE GO GO

 

EAST –

ZARA BARBER - KILDROMIN CHAMP

ADAM BLOOMFIELD - FIOCCO BLUE D AMERLOO

TABITHA CASE - SEAPATRICK DARK CRUISE

LUCINDA FLETCHER - SURPRISE SURPRISE

OSCAR GOVERNO - ARCTIC SNOWCAT

GEORGIE HADAWAY - CYNHEIDREFAWR CEIDRYCH

RUBY LEONARD - CLOUD NINE II

ELLIE MULLAN - MOYBELLA JACOB

EMMA SHAW - UNCLE MONTY

CHARLOTTE UDEN - GOLLY GOSH

RESERVES –

ISOBELLE COTTON - EMS FRITZ

 

EAST MIDLANDS –

ANNIE DEAN - FLASH

FLOSSIE ENGLAND - MUCKRIM EAMONN BAN

GEORGE HOWARD - RUA BAN

JOSHUA HUXFORD - SBE GRAFENSBROOK

HANNAH KELLY - BIRCHWOOD BUTTERFLY

FLYNN KEWNEY - FINANCIAL EXPRESS

HARRY LEE - ZILVER ZAK

BELLA RUDDLE - NANTLLESG ISLWYN

CORDELIA WHITE - NONO

MOLLY WOOSTER - APHRODITIE'S ECHO

RESERVES -

AMBER MOXON - CARNAKILLY LITTLE ROSS

GEORGE TELFER - RIOT FUN

RALFIE TIMMINS - HOW NICE

EVA MAWBY - CREEVAGH DUN

 

NORTH –

LOTTIE COMBE - BALLYNEETY COOL DIAMOND

KACEY FINCH - SECRET LIAISON II

JASMINE GRACE BLACK - BLACKWOODLAND JESTER

MAISIE GREENING - VORECKY SILVER

LUCILLE JONES - BILLY BANK

CHARLIE PARKER - CHESTNUT HILL ROBYN LAROUX

KATE SANDERSON - DUNLOUGHAN WHIRLWIND

BECKY WESTON - MISTER WHO

FEARNE WHARTON - FUDGE

AMBER WILLIAMSON - KILCRONA BOY

RESERVES -

OLIVIA ROGERS - HEJ MAR LENE

EDIE SHOTTON-CRACKNELL - DERRYLACKEY FIONN

SADIE WILLIAMS - MY COLOUR MATCH

 

SCOTLAND –

FLORA ALLEN - CLONAKILTY DIAMOND SHADOW

MARCY BRYCE - DRUMBOY FLIGHT

BETH CASASOLA - HARRY POTTER II

EMMA CRIGHTON - MOYGRANGE PATRICK

BECKY FORSTER - ROSSDARRAGH HICKSTEAD

JOULES JOHNSTONE - TORFOOT AONACH MOR

KAILEY MAXWELL - KENNOX SUNIAMH

EVIE SMITH - ETTRICK LILLY

CLEODIE STEWART HOWITT - MILLPARK HOUDINI

GRACIE WILL - REHINS BELLE

RESERVES -

APRIL FORBES - PADDY XVII

DAISY HUMPHRIES - SIOUX DREAMCATCHER

MEG CHRISTIE - BANKEIR MIDNIGHT

 

SOUTH EAST  -

EMILY BANFIELD - LISLAIRD BARNEY

EVE CRATHERN - AZURITE

HOLLY GLADDERS - SUPER SNOOP II

MARTHA HALL - KILCONLY RICHIE

JESSICA MCCALDIN - CHEEKY CASPER

TARA MOORE - DUNARLEN

HANNAH PAUL - BLACK JACK VAN NOVA

DARCY ROOK - STAMBROOK MISS D MENA

HARRY SCOTT - CAMLOUGH FABIO

ISABELLA SMITH - DUNLUCE ROLLING THUNDER

RESERVE –

ALICIA CORBETT - RATHNALEEN ROY

 

SOUTH WEST –

EMILY BAILEY - GEORGIA RAIN

HARRIET BARNES - TYAN LADY ORTIZ

KATIE CORBIN - JIM GIN

CHLOE DUNN - TOWERHILL SHAMIE

ANNA INGVALDSON - BALLYLEE PORT ROE

CHARLOTTE JORDAN - MGH ANNAGHMORE

MOLLY JOYNER - MILLIE MAGIC

FLEUR KINGSFORD - MIS FANTASTIC

JONNY LEE - DELHURENS UPSEY DAISY

NEHA WALKER - SPOT ME

RESERVES -

MAISIE RUSSO - DELIGHTFUL JASPER

LUCY VAUX - KILLALOE RASMUS

 

WALES & WEST MIDLANDS -

MAX AUSTIN - SNOWSTORM II

LUCY CHIVERS - THE BALLAGH LADY

LAURA HALE - LACKAGH PRIDE

HARRY HOLMES - NADAL

MIMI JONES - MY KNOCKILLAREE CONQUISTADOR

EVE LESLIE - BALLINACLOUGH BENTLEY

MATILDA MACHIN - FORGET ME NOT FRANKIE

HEIDI SAMSON - RICOSHEA

SOPHIE SELLERS - KILMAINE PRIDE

RUFUS TAYLOR - GVS NICE N EASY

RESERVES -

HONOR FREEBODY - TROFARTH OLAF GWAWR

ANNA GILCHRIST - STRATTONSTOWN JACKSON

MOLLY GREW - PUTJADES ONLY FOOL

KATIE IRVINGS - DUNTALLY DOLLY

MEGAN JONES - IRISH CLOVER BOY

BE100u18

CENTRAL REGION -

HEIDI FORD - SIX FOR GOLD

CHIARA GRIMALDI - STARFLOWER

GRACE HORNBY - CARAGHS ROYAL QUALITY

SOPHIA MARSTON - MGH APRIL

FIFI ROSENFELD - ALFIE XI

ISABEL RUGMAN - ARDNORE VIVENDI

ELEANOR SPARKES - BIRCHILLS SPEED BONNIE BOAT

SCARLETT STARKEY - BIRCHCOL ROCK IDOL

ANGELINA STICH - TONEVANE MIDNIGHT STORM

URSULA WILLIAMS - CURRABAWN THOMAS

RESERVES –

POPPY CLARK - THE HONOURABLE KILKENNY CLASS

ALICE PICTON-JONES - TAX BREAK

ELLIE SAVAGE - FERNHILL SMART CHOICE

 

EAST –

RUBY DEAN - JEWEL

GRACE DONNOR - COOLEY RAMIRO

ANNABEL FINSTON - LOOKOUT LOLLYPOP

ISABELLE LANE - DRUMACLAN DIAMOND D

KITTY MARLOW - CASSINO VALEROYALE

IMOGEN POHL - BALLINGOWAN CHIARA

KATIE REID - FLETCHER CHRISTIAN

SOPHIE RUNNACLES - ALVESCOT WINDRUSH

ALICIA SCLATER - FOXTOWN CUFFLYNX

TABITHA WITTE - RAEDIANT RUBI

RESERVES -

JOSEPH BARBER - CARRA BLACK KNIGHT

GEORGE HULL - EMMAS JOY

 

EAST MIDLANDS –

DEMI BRADSHAW - TASKA

ISABELLA CLARK - BLAKE LIVELY

OLIVIA CRAWLEY - RAINBOWS BLAZE

GUY CUBITT - COROMANDEL II

TED DIXON - FREE LOLLY

HOLLY FOSKETT - CONCERTO

OLIVIA HENSON - INDIAN WIZARD

ANNIE SMITH - ANNAGHMORE LAD

HANNAH SPRAY - DERROON PARK

JESSIE SREAD - HUGHES PROMISE

RESERVES -

LAUREN HEWETT - GREYFORD BOY

SOPHIA MURPHY - DAMORA

MOLLY TURCAN - STAR SMOKEY

 

NORTH –

JONATHAN BRACKEN - ELISA

SALLY DENT - CARRICK DIAMOND WARRIOR

HANNAH MARLEY - DONE TIME

CASSIE RAMSAY - E T I SMH

AMY SIMPSON - JONJO STAR

PHOEBE SYKES - IVE DUN TALKING

EMILY THOMSON - CULLINTRA SUNLIGHT

RUBY WHITHAM - SAMUEL THOMAS II

MADELEINE WOLFENDEN - BALLINTRANE MINTY

CHARLIE DONALDSON - CAPPA ABBEY

 

SCOTLAND –

GRACE BOTTERELL - DIAMOND PIPPIN

FARRAH CUNNINGHAM - KING COTTON LEGACY

ALEXANDRA EDGAR - CAIRNVIEW CORRY

AMELIA ENGLAND - LOUGH BIEN

SALLY FARMER - KINNARD FLYER

GINA HAYWOOD - RHUBEN

MORAG LOUISE HOSIE - WESTONHOUSE BUACHAILL MOR

HELEN KER - SPOT ON SEAMUS

SASHA NIVEN - FORRESTS FOXY LADY

NEVE SMITH - FINNERTY

RESERVES -

ALICE ENGLAND - LADY CHATTERBOX

ROAN GRANT - LIFE IN TIME

CHRISTINA YOUNG - BARTHOLOMEW II

 

SOUTH EAST –

FLO BURNOP - SHANBO KATES GREY

DANIELLE FISHER - SIDNEY REBEL

ALICE GRASSLY - TARA VIII

ARCHIE HUMFREY - LANDINE

LIV IRBY - LIGHT TOUCH

HOLLY PALMER-SHAW - SIR ALFRED II

MARIANNA SAWYER - KINGSTON

ABI SCOTT - RED RENDEZVOUS

NELLIE SMITH - FLASH IN THE PAN

INDIA TURNER - AUDREY'S HAPPY FELLOW

RESERVES -

ELOISE VAN PRAAGH - GLASKER SWEET CLOVER

 

SOUTH WEST –

ELIZABETH BARRATT - LVS MOVISTAR

RACHEL BROWN - KILTOWN DREAMER

TARA COYLE - CORRIEVIEW MOLLY

ALICE GATES - STAR 12

CHARLIE PIPER - ZADOK D

PIPPA ROYLE - NORTH STAR II

LOTTIE ROYLE - HARTHILL ZARA

MADISON TAPNER - MINI FERRARI

FIONA WEDDEN - KELLEN

EMILY WEEKS - CORKER BUACHAILL

RESERVES -

ROSIE FOWLER - SHANNONDALE XANDER

CLEMMIE KERRIDGE - CASSANDRA M

 

WALES & WEST MIDLANDS –

GRACE BARR - BALNASHALLOG MAESTRO

LUCY BEDNALL - BALLYHEERIN BAY DANCER

LEXIE BRENNAN - AOIFES STAR

TWM CERNYW - TIPSY LAIRD

LYDIA COOPER - KILJAMES BROWN THOMAS

OLIVIA GEORGETTI - ROSS ROMEO II

ROSIE JONES - JIVE

LILY MCCORMACK - BARNABOY AMBASSADOR

EMILY PHILLIPS - DUNLECKNEY LARK

AISLING STOTT - KELLOUGH PRIDE

RESERVES –

AMY MORRIS - MILLER MILO

ALICE PARTON - SPORTSFIELD COOKIE

BEATRICE TAYLOR - CALLUNA

ONu18 (CCI-L 2*YR)  

CENTRAL –

DAISY AMIN - JACK ASS

MADDIE HORNBY - BARRINGTON QUIET MAN

JEMIMA HOWDEN - ALS RUSSIAN ROLEX

MAHONY KNIGHT - INCA VI

BEATRICE MONTGOMERIE - MONBEG BY MAGIC

GRACE PARTRIDGE - MASTER MACKY

JAYMEE SAVILL - GRANGE ASH SPARROW

ANYA STRILKOWSKI - K

IBBLE WATSON - ARISTOTELES S Z

SOPHIE WILDERN - SUPREME WATTS

RESERVES -

ELEANOR BINNS - CHACOA ROULETTE

FLORRIE DYER - BEWARE THE DIGGER

HENRY HOBBY - HAZZLE DAZZLE

TOBY ROACH - CASSINAR

 

EAST –

DAISY BATHE - NOWS THE TIME

EMILY DUNNING - MR TODD VII

EMILY FINSTON - MORELANDS CASANOVA

FLORRIE GRIGG-PETTITT - HEAVEN U VAN HET JUXSCHOT

FRANCESCA HOUSDEN - ITALY

HENRY MINTER - ANOTHER ISLAND

TARA MURPHY - MONBEG MAXIMUS

LUCY SHRIMPTON - RCA ROMEO

RUBY VAUGHAN-JONES - CUFFESGRANGE DIAMOND ECHO

ALICE WATT - GREENFORT MARBRIDGE

RESERVES -

ROBBIE BELL - RATHNAGEERA CASINO ROYAL

OLIVER KIDNER - HEXMALEYS HAYDAY

 

EAST MIDLANDS –

LUCY BAGULEY - GLENCARRIG DOLPHIN

HARRIET BODDY - WATKINS

ELLIE CRABTREE - WOODCROFT DESTINY

MOLLY FLETCHER - MONBEG EBONY

FINN HEALY - FATHERS COMPROMISE

BEATRICE LOVETT BRUNT - GLENLO SALLY

GRACIE LOVETT BRUNT - JAMAKIN FAER TRIAL

ARCHIE SMITH-MAXWELL - AKOLIEN

ERIN SOMERVILLE -- SILVER TYPHOON

 

NORTH –

XANTHE DE WESSELOW - WIL SHE EVER

FREYA GAITSKELL - EQUADOR

LUCY HATTERSLEY - BENNYS QUALITY STAR

MUSA HUSSAIN - WISDOM OF ZORRO

KEEVA JOHNSON - CORNASAUS LAD

LIZZIE LUCAS - ROB

ALANIS MILNER-MOORE - MISS MAYBELL

LOTTIE WALSH - LAKESHORE

EMILY WORSDALE - MISS WINIFRED WILDE

RIA SCOTT - SRILANKA SKY GRAFF

 

SCOTLAND –

MATILDA APLIN - SECRET DESIRE II

AMELIA CRAIG - ANDROMEDA III

JEMIMA CROSS - I SPY CDS

KATIE EDGAR - RINGWOOD DALTO II

VICKY EDGAR - BALLINGOWAN FLASH

KYLA GRIEVE - BOWMORE

CAMERON SWALES - MILLIES LAW

RACHEL WILLIAMSON - ANTRIM OCTOBER

 

SOUTH EAST –

CHARLOTTE BULL - CYBER ROCKET

EMILY CALLARD - BALLINGOWAN SERENITY

FREDDIE CARDEN - KEC PALLIS

HARRISON CHART - COOL DUDE

ISABELLE COOK - STILLBROOK BEN

CHARLOTTE KENNEDY - RICARDO RED

MADDISON PERIES - CLUAIN CAOIN MIRAH

CHARLIE PINCUS - COOLYS LUXURY

ELOISE VAN PRAAGH - EARLY SPRING

POPPY WALLIS - TORBOY ABBEY

 

SOUTH WEST –

TARKA ABRAHAM - GUNDULAS GOLD

FREDDIE COOPER - BEECH HILL KIKO CLOVER

NANCY EADIE - VANIR HELLO DUCA

ISABELLA ELWES - CSF BRUCE

RACHEL HATHERELL - SHANBEG PANDORA

EVE HODDER - EVERT

PHOEBE HUGHES - TOP BIATS

MILLIE JULEFF - ALL WE NEED

ROWAN LAIRD - SCEILIG CONCORDIO

BRONTE MONKS - ARDEO FUN SIZE

RESERVES

LARA CHAPPLE - STAMBROOK MASTERFUL

MATILDA KOLOWSKA - FLYNN III

 

WALES & WEST MIDLANDS –

ARCHIE BARLOW - JB'S HOT SHOT

CHARLOTTE WARD - AFON

HARRY FINCH - GREAT GUY

JASMINE UNDERWOOD - SNOW

LILY DIGGLE - THE JUGGLER III

LUCY EXLEY - CAPUCHIN CASANOVA

SOPHIE HODGSON - DHI CHILLI START

KEEVA STOTT - ARDFIELD TOWER