Results
Event name: OASBY (2) Date: Oct 24-26 2020 Location: Foxdale, Nr Grantham, Lincolnshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.19
BC 5YO - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DE PLEASURE Miss Eliza Stoddart 0 16 28 0 0 0.00 0.00 28.00
2 WOODLANDS BE INDIVIDUAL Miss Caroline Harris 0 14 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
3 QUALITY TIME Mr John-Paul Sheffield 0 12 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
4 KADANS Miss Vicky Tuffs 0 10 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
5 KILCOMBE LUXSAM Miss Lizzie Baugh 0 8 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
6 PEPPER POLDARK Miss Caroline Harris 0 6 26 4 0 0.00 0.00 30.00
7 KOGOLA Miss Vicky Tuffs 0 4 31 0 0 0.00 0.00 31.00
8 KATINKA Miss Gwen Phillips 0 2 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
9 COOLEY ANYTHING YOU LIKE Mr Mark Davidson 0 2 32 0 0 0.00 0.00 32.00
10 KMR CASCANESSI Miss Vicky Tuffs 0 2 32 0 0 0.00 0.00 32.00
11 JAZZ QUARTET Mr Andrew James 0 0 28.5 4 0 0.00 0.00 32.50
12 CADEE VDB Z Miss Tina Canton 0 2 33 0 0 0.00 0.00 33.00
13 KARAVOLA Miss Fiona Davidson 0 2 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
14 KLAAS-JAN B Miss Emily Young-jamieson 0 2 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
15 COOLEY HILDARE OSIRIS Miss Flora Harris 0 2 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
16 COOLEY CASH Mr Toby Pigott 0 2 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
17 CLASS MOVE Miss Ellie Healy 0 2 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
18 RUBY Miss Lucy Robinson 0 2 34.8 0 0 0.00 0.00 34.80
19 RINGFORT REVE DU MOULIN Mr Andrew Downes 0 2 35.5 0 0 0.00 0.00 35.50
20 COOLVAUN AB FAB Mrs Claire Surl 0 0 33.8 4 0 0.00 0.00 37.80
21 MARENGO BONAPARTE Miss Laura Schroter 0 0 30.3 8 0 0.00 0.00 38.30
22 FMSH HIGHWAY Mr Sam Ecroyd 0 0 33.3 4 1 0.00 0.00 38.30
23 CRISPY SEA Miss Hazel Towers 0 0 38.5 4 0 0.00 0.00 42.50
24 TREGOTHAN Miss Hannah Atkinson 0 0 37 4 0 0.00 2.00 43.00
25 PAMPLONA Miss Xanthe Goldsack 0 0 34.5 8 0 0.00 1.60 44.10
26 CLASS APART Miss Flora Harris 0 0 33.8 8 4 0.00 0.00 45.80
27 BRILLIANT FUSION Miss Florence White 0 0 37 12 12 0.00 5.60 66.60
E RF KINGSMAN Mr John-Paul Sheffield 0 0 30.8 0 0 E E E RF
E CR PRIMITIVE SECRET IV Mr Ian Robert Bennett 0 0 38.3 E 4 E CR
Optimum XC Time - 04.19
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SHANNONDALE ZELDA Mr Bruce Haskell 0 16 28 0 0 0.00 0.00 28.00
2 MASTER LOUIS Miss Robyn Gray 0 14 29 0 0 0.00 0.00 29.00
3 BALLINGLEN TOMBOY Miss Alice Tusting 0 12 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
4 SILVER KITTIWAKE Miss Frances Neep 0 10 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
5 FERRARI VDL Miss Florrie Grigg-pettitt 0 8 36.5 0 0 0.00 0.00 36.50
6 JUUL W Mr Travis Leigh 0 0 34.8 0 2 0.00 0.00 36.80
7 J Miss Amy Kisby 0 0 33.8 4 0 0.00 0.00 37.80
8 DERMISH LUX Mr Lewis Palmer 0 2 37.8 0 0 0.00 0.00 37.80
9 KING ZULU Miss Isabelle Mead 0 0 35.3 4 0 0.00 0.40 39.70
10 LANGALLER STARRING WISH Miss Laura Hanson 0 0 33 8 0 0.00 0.00 41.00
11 CARNSDALE QUICK DECISION Miss Lucy Robinson 0 0 39.3 4 0 0.00 0.00 43.30
12 VOLATIS TARANIS Miss Sophie Roach 0 0 34.8 4 8 0.00 0.00 46.80
13 GRC TRUMPS Miss Olivia Storer 0 0 40.3 4 0 0.00 3.20 47.50
14 CLEARMAN Miss Lisa Elizabeth Leighton 0 0 38.3 8 0 0.00 4.00 50.30
15 MONICAMBER Dr Penny Hipwell 0 0 39.8 8 0 0.00 2.80 50.60
16 EMERALDS FINEST Miss Georgia Wagstaff 0 0 32.5 8 17 0.00 1.20 58.70
17 APRILS ROYALE RUBY Mrs Katie Strelczuk 0 0 31.8 8 0 20.00 0.80 60.60
18 BATHLEYHILLS GOLDEN SPRAY Miss Florence Ashmore 0 0 28.5 0 0 40.00 2.40 70.90
E PAIRUMANI TYREE Miss Hannah Kelly 0 0 34.3 20 0 E E E
E TEMPLE HALL TANGO Miss Caitie Slater 0 0 33.8 E 0 E
Optimum XC Time - 04.19
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 EMMAS CHOICE Miss Millie Bowes-hall 0 16 28 0 0 0.00 0.00 28.00
2 FANTASY PRINCESS Miss Kirsty Buchanan 0 14 28.3 0 0 0.00 0.00 28.30
3 HUMDINGER HBC Mr Tyler Cassells 0 12 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
4 DOMINO Miss Sienna Bowman 0 10 30.5 4 0 0.00 0.40 34.90
5 GET SET COOLEY Mr Andrew Downes 0 8 36.3 0 0 0.00 0.00 36.30
6 FREE LOLLY Mr Ted Dixon 0 0 28.5 8 0 0.00 0.00 36.50
7 MANDRILL Miss Tina Canton 0 0 30.8 8 0 0.00 0.00 38.80
8 HILDARE HATHAWAY EMPRESS Miss Danielle Mccormack 0 2 40 0 0 0.00 0.00 40.00
9 AS Mr Andrew James 0 0 32.8 8 0 0.00 0.00 40.80
10 ZILVEREN ICOON BDA Mr Kyle Hassell 0 2 32.5 0 0 0.00 8.80 41.30
11 TELPERION RHONDERINI Miss Maddy Young 0 0 35.3 8 0 0.00 0.40 43.70
12 WHITES CROSS Miss Sarah Williams 0 0 32 12 0 0.00 0.80 44.80
13 BALLYHALES LUCK Miss Sarah Cairns 0 0 33 12 0 0.00 0.00 45.00
14 MB LUDO STAR Mr Timothy Murphy Markou 0 0 33.5 4 0 20.00 6.40 63.90
15 TREASURE HUNT Mr Oliver Mays 0 0 32.5 0 1 60.00 21.20 114.70
16 GOREY GOLD Mr Charlie Cross 0 0 31.5 20 17 40.00 12.00 120.50
W TULLIBARDS ASK JENNY Mrs Lucy Geddes 0 0 W W
W OUTRIGGER II Mr Peter Tancock 0 0 30.8 8 8 W W W
E KILNAMAC TED Mrs Jill Watmough 0 0 36.3 E 0 E
E KILCONLY COVE Miss Poppy Watson 0 0 38.5 E 0 E
E CHULA MOON Miss Tess Wilkins 0 0 34.8 E 0 E
Optimum XC Time - 04.19
BE100 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 STAMBROOK MASTERCARD Miss Ella Dalton 0 16 26.5 0 0 0.00 0.00 26.50
2 BLOOMFIELD MANUSCRIPT Mrs Kate Walls 0 14 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
3 JEREMIAH Mr Tyler Cassells 0 12 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
4 HIGH FIVE B Mr Andrew James 0 10 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
5 MISS COUGAR K GIRL Ms Charlotte Hogg 0 8 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
6 ARD NAUGAT Mrs Sarah Fanning 0 2 29.8 0 0 0.00 1.60 31.40
7 DSH QUINTON Miss Robyn Gray 0 2 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
8 DERROON PARK Miss Hannah Spray 0 0 30.3 4 0 0.00 0.00 34.30
9 TASKA Miss Demi Bradshaw 0 0 31.8 4 0 0.00 0.00 35.80
10 DON GLORY Mrs Josie Paterson 0 2 34 0 0 0.00 2.00 36.00
11 CELTIC COUNTRYMAN Miss Sarah Williams 0 0 32.8 4 0 0.00 0.00 36.80
12 LLANGYBI DEIO Mrs Sarah Wall 0 0 33.5 4 0 0.00 2.80 40.30
13 KANSAS Miss Kelly Aldous 0 0 28 4 4 0.00 4.40 40.40
14 DAISY JANE Miss Louise Clark 0 0 35.5 8 0 0.00 0.00 43.50
15 KELLYS STAR Miss Sophie Johnson 0 0 40.3 4 0 0.00 0.00 44.30
16 THE RIDGE HEARTBEAT Miss Becky Clark 0 0 28.8 20 0 0.00 0.00 48.80
17 GENERAL SAMARSKI Miss Lucy Cocker 0 0 32.3 0 0 20.00 8.40 60.70
18 ROYAL RAVER Miss Sarah Ruffles 0 0 41 8 0 20.00 6.40 75.40
E CR PENLOUGH CLOVER JOE Miss Eve Cranny 0 0 39.3 E 2 E CR
E ASK RODGER Miss Jasmine Hodge 0 0 29.5 E 0 E
Optimum XC Time - 04.19
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GALTEEMOOR SAMUEL Mr Angus Smales 0 16 24.3 4 0 0.00 0.00 28.30
2 CNF SHOWTIME Miss Jessica Baugh 0 14 29 0 0 0.00 0.00 29.00
3 ITHAKA W Miss Rhiannon Trenton 0 12 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
4 MISTER CRANACHAN Mr Luke Tapsell 0 10 27.3 4 0 0.00 0.00 31.30
5 KINGSLEYPARK PEARL Miss Charlotte Cutler 0 8 28 4 0 0.00 0.00 32.00
6 ROLLESTONE CHECKMATE Miss Carlie Lewis 0 2 32 0 0 0.00 0.00 32.00
7 CINN MHARA DANCER Miss Ciara Hogan 0 2 32 0 0 0.00 0.80 32.80
8 SUNNY SIDE UP Miss Robyn Gray 0 0 29 4 0 0.00 0.00 33.00
9 MY BUDDY JOEY Miss Jenna Hoyle 0 2 33 0 0 0.00 0.40 33.40
10 VSPLESK Miss Storm Straker 0 0 29 4 0 0.00 1.20 34.20
11 BEHEY BOY II Miss Chloe Fairley 0 0 28.3 8 0 0.00 0.00 36.30
12 PERSISTENTLY Miss Philippa Clarke 0 0 31.8 8 0 0.00 0.00 39.80
13 NIGHT PROWLER Dr. Caroline Clarke 0 0 31.3 8 0 0.00 1.20 40.50
14 HERBERTS WAY Miss Eleanor Simes 0 0 29 12 0 0.00 0.00 41.00
15 GUN MOOR Miss Imi Mccance 0 0 30.5 0 0 20.00 20.00 70.50
16 KENNYS LAD Miss Bridget Herdman 0 0 29.5 12 2 20.00 7.20 70.70
HC CURRA OKO Mr Finn Healy 0 0 28 0 0 0 0 29.60
W QUANTIZED Mr Chris J Hall 0 0 W W
R PERONI B.S. Mr Anthony Clark 0 0 35.5 R 0 R
W KILLALOE QUALITY LAD Mr Anthony Clark 0 0 27.3 8 12 W W W
R VIVENDIS QUEEN Mr Henry Stott 0 0 34.3 20 14 R R R
Optimum XC Time - 04.19
BE100 - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ARDBEAR RAY Miss Alex Hill 0 16 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
2 TOURMAKEADY JACK Miss Camilla Findlay 0 14 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
3 CARRA BLACK KNIGHT Mr Joseph Barber 0 12 33 0 0 0.00 0.00 33.00
4 KRYSTAL RAYNE Miss Tinky Morris 0 10 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
5 DANESFIELD RODEO Miss Chloe Stevens 0 0 30.3 4 0 0.00 0.00 34.30
6 PARTY POPPER Miss Lily Walker 0 0 31.3 4 0 0.00 0.00 35.30
7 JAIMY Miss Willow Hayes 0 2 37 0 0 0.00 0.00 37.00
8 LAMMY LAUGH Mr John Guy 0 0 32.5 4 0 0.00 2.40 38.90
9 CENTRE WALK Mrs Tessa Dollar 0 0 35 4 0 0.00 0.00 39.00
10 KABOOM D Miss Naomi Lawrence 0 0 35 4 0 0.00 2.80 41.80
11 MILNERS LONG KNIGHT Mr Henry Stott 0 0 38.5 4 0 0.00 0.00 42.50
12 STORMTROOPER II Mr Adam Betts 0 0 31.5 12 0 0.00 0.00 43.50
13 YUKON ERIC Miss Annabel James 0 0 30.8 0 6 0.00 8.00 44.80
14 INLAWED Miss Boogie Machin 0 0 41.8 4 0 0.00 1.20 47.00
15 JOLLY BLUE Miss Rachel Holden 0 0 32 0 0 20.00 2.80 54.80
16 RIVERDALE Mr Alexander Ross 0 0 36.5 16 0 20.00 10.80 83.30
E RF BRANCHFIELD JANE Miss Ellie Lendon 0 0 35.5 8 0 E E E RF
E AR GLOBAL CONTENDER Mr Archie Smith-maxwell 0 0 29 4 0 E E E AR
E RF METROPOLE STAR Miss Lizzie Baugh 0 0 29.5 0 0 E E E RF
Optimum XC Time - 04.19
BE100 - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CURRAGHGRAIGUE QUEBEC Mrs Caroline Dyer 0 16 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
2 ANNAGHKEEN AMBITION Miss Lucy Robinson 0 14 32 0 0 0.00 0.00 32.00
3 LADY TATTERSALL Mr Richard P Jones 0 12 31.8 0 1 0.00 0.00 32.80
4 BRITANNIA’S STAR Miss Pippa Dixon 0 10 32.8 0 0 0.00 0.00 32.80
5 BRAVE AND BLAZING BOY Mrs Katie Woodall 0 2 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
6 MARKET FIESTA Miss Daisy Pitt 0 0 33.3 0 1 0.00 0.00 34.30
7 BALLYHOW BOY Miss Lizzie Baugh 0 0 33.5 4 0 0.00 0.00 37.50
8 GODINUS CB Miss Teri Rudkin 0 0 37.3 0 1 0.00 0.40 38.70
9 BALLYGRIFFIN DOC CIDER Miss Ellie Clarke 0 0 31 8 0 0.00 0.00 39.00
10 K Miss Anya Strilkowski 0 0 39 0 2 0.00 0.00 41.00
11 JAVIER VDL Miss Fern Hordern 0 2 37.3 0 0 0.00 4.40 41.70
12 DANTE V Mrs Rachel De Fraja 0 0 39.5 4 0 0.00 0.00 43.50
13 BALLYSHEIL TWEEDY Miss Emily Cameron 0 0 35.3 8 0 0.00 0.80 44.10
14 LIBERTY BELLE Mr Jonathan Hardwick 0 0 43 8 0 0.00 0.00 51.00
E METRA CRUISE Mr Joe Wise 0 0 37.3 0 0 E E E
W PERCIVALS REBEL Miss Rebecca Jessett 0 0 31.3 0 0 W W W
W HARLOW CARR Ms Teri England 0 0 36 W 0 W
Optimum XC Time - 04.19
BE100 - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JEU CARLA-H Miss Imogen Murray 0 16 22.8 0 0 0.00 0.00 22.80
2 IRCO Miss Grace Congreve 0 14 27.3 0 0 0.00 0.00 27.30
3 WEST POINT Miss Elliee Stunt 0 12 28 0 0 0.00 0.00 28.00
4 FUTURE SPIRIT Miss Indiana Limpus 0 10 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
5 HEULFRYN JACK OF HEARTS Major Carolyn Bates 0 8 28.8 4 0 0.00 0.00 32.80
6 YOUNG GUNS Miss Rose Kimberley 0 0 28.5 4 0 0.00 0.40 32.90
7 CALCOURT FLORENTINE Miss Holly Rogers 0 0 27.3 4 0 0.00 1.60 32.90
8 TOMGAR GRACE Miss Annie Smith 0 0 27.8 8 0 0.00 0.00 35.80
9 MY ATLANTIC MARIO Miss Harriet Bagley 0 0 30.8 4 0 0.00 1.60 36.40
10 MORRIGAN BRENIN Miss Jessica Bishop 0 0 32.3 4 0 0.00 1.20 37.50
11 CONCORDIA LIBERTY Mrs Kate Dodd 0 0 30.3 8 0 0.00 0.80 39.10
12 COTTON CANDY Mrs Victoria Taylor 0 0 29.3 8 3 0.00 0.00 40.30
13 LEMMY AT IT Miss Melissa Shawcross 0 0 29.3 12 0 0.00 0.00 41.30
14 MY ACE OF CLUBS Miss Boogie Machin 0 0 38.3 4 0 0.00 0.40 42.70
15 MONATIGUE ROYAL ROSE Miss Georgina Holland 0 0 37.5 8 0 0.00 0.00 45.50
16 ARTHURIAN LEGEND Miss Zara Clark-Jones 0 0 28.3 4 0 20.00 0.00 52.30
17 MACKASON Miss Charlotte Saul Wolstenholme 0 0 28.5 4 0 20.00 22.40 74.90
R MISS MOON MOTH Miss Amy Thompson 0 0 30.8 8 0 R R R
R EDDY MERCKX M2S Miss Vicki Ardern 0 0 29.5 4 0 R R R
R ROMAN EGLENOVICH Miss Aimee Godbold 0 0 25.5 8 0 R R R
Optimum XC Time - 04.19
BE100 - Section X
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CAVALIER CLOONEY Miss Sara Bowe 0 16 26.3 0 0 0.00 0.00 26.30
2 STRANDHILL BOY Miss Imogen Murray 0 14 26.8 0 0 0.00 0.00 26.80
3 EMBLA MILLION Mr Paul Burgess 0 12 29 0 0 0.00 0.00 29.00
4 AVENTADOR Miss Jessica Baugh 0 10 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
5 KRAFTY VIVENDI Mrs Rosie Hull 0 8 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
6 MARCHESI DRAMA QUEEN Miss Eleanor Clulow 0 2 35 0 0 0.00 0.00 35.00
7 JUST CALL ME OLIVE Miss Amy Burbage 0 2 34 0 0 0.00 1.20 35.20
8 BALLYHEERIN BAY DANCER Miss Lucy Bednall 0 2 35.3 0 0 0.00 0.00 35.30
9 WONDER BOY VB Miss Eve Hobbs 0 2 34 0 0 0.00 2.80 36.80
10 PEMBREY FANTASIA Major Kirstie Deakin-Main 0 0 34.5 4 0 0.00 1.20 39.70
11 GRENNANSTOWN FUTURE CRUISE Miss Lucy Robinson 0 0 31 12 0 0.00 2.40 45.40
12 BALLYCASTLE CIARAN Miss Jessica Thomas 0 0 33.3 4 0 0.00 8.40 45.70
13 GLENCOLLIN Mr Julian Trevor-roper 0 0 35 8 0 0.00 4.00 47.00
14 RATHCOOLE DIAMOND Miss Amelia Moody 0 0 37.8 0 0 20.00 0.00 57.80
15 GREAT FUN Miss Zara Brewer 0 0 32 8 0 20.00 13.60 73.60
16 VALVIGO Miss Holly Richardson 0 0 35 4 0 40.00 8.00 87.00
17 SHIMLA DAWN Miss Nicola Rooke 0 0 47.8 8 0 20.00 13.60 89.40
18 HIGH TIME Miss Emma Rarity 0 0 33 0 0 60.00 28.40 121.40
E LA BONITA VON ROCHERATH Miss Lydia Moore 0 0 35.3 E 0 E
R DEERPARK BARTHY Miss Gemma Watts 0 0 36.3 4 0 R R R
Optimum XC Time - 04.19
BE100Open - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LITTLE INDIAN FEATHER Miss Ellie Martindale 0 16 26 0 0 0.00 0.00 26.00
2 LUCAS M Miss Karen Holmes 0 14 27.8 0 0 0.00 0.00 27.80
3 SHANNONDALE COURAGE Miss Lizzie Baugh 0 12 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
4 INDIAN WIZARD Miss Olivia Henson 0 10 27.3 4 0 0.00 0.80 32.10
5 MENLO AMY Miss Izzy Wright 0 8 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
6 MARCHWOOD Miss Grace Donnor 0 2 33 0 0 0.00 0.00 33.00
7 LUCKY DUDE Mr Luke Patterson-Tarling 0 2 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
8 STRONG PROSPECT Miss Amelia Ludiman 0 2 32.5 0 0 0.00 1.60 34.10
9 JACK ASS Miss Daisy Amin 0 0 30.5 4 0 0.00 0.00 34.50
10 DIZZEE RASCAL Miss Katy Prince 0 2 34 0 0 0.00 1.20 35.20
11 RAINBOWS BLAZE Miss Olivia Crawley 0 2 32 0 0 0.00 3.60 35.60
12 JONATHAN BLUE Miss Charlotte Brewster 0 0 26.5 4 4 0.00 1.20 35.70
13 TOURTANE Miss Elizabeth Homer 0 2 37 0 0 0.00 0.00 37.00
14 LOOKOUT LOLLYPOP Miss Annabel Finston 0 0 32.8 4 0 0.00 0.80 37.60
15 COME WHAT JULY Miss Frere Buckland 0 0 34 4 0 0.00 0.00 38.00
16 COOLE LADY Ms Isla Gordon 0 0 34.3 4 0 0.00 0.00 38.30
17 CG MASTER LUX Miss Camilla Smith 0 0 38 0 1 0.00 0.00 39.00
18 AILLE FOUNTAIN BREEZE Miss Emma Shaw 0 0 39 4 0 0.00 0.00 43.00
19 GLENN Miss Niamh Richardson 0 0 31.5 8 0 20.00 0.80 60.30
20 MY WEE SHOOGLE Miss Emma d'Angibau 0 0 36 8 0 20.00 0.80 64.80
E BOUNCE ONCE Miss Emily Gibbard 0 0 30 0 0 E E E
E RF DRUMACLAN DIAMOND D Miss Isabelle Lane 0 0 28 0 0 E E E RF
Optimum XC Time - 04.19
BE100Open - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MONTENAGRO II Miss Sophie Trotter 0 16 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
2 REBEL EDWARD Miss Madeleine Nagele 0 14 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
3 COROMANDEL II Mr Guy Cubitt 0 12 29.8 8 0 0.00 0.00 37.80
4 THE QUIET MAN Miss Maddie Hornby 0 10 35.3 0 0 0.00 2.80 38.10
5 LOUISES PET Miss Hope Mussell 0 0 34.3 4 0 0.00 0.00 38.30
6 ILLSTON JESTER Miss Imogen Murray 0 0 23 0 0 20.00 0.00 43.00
7 SEDUCER Mr Ryck Turner 0 2 37.5 0 0 0.00 5.60 43.10
8 DIAMOND DANCING HETTIE Miss Georgie Driver 0 2 43.3 0 0 0.00 0.00 43.30
9 KILTOWN MADISON Miss Saskia Connor 0 0 29 12 0 0.00 2.80 43.80
10 O CONNELLS DIAMOND LADY Mr Robert Shadlock 0 0 35.3 8 3 0.00 0.00 46.30
11 MAGHERADRUMMOND LAD Mr Peter Felton 0 0 39 12 0 0.00 0.00 51.00
12 QUICKLY 2 Miss T'siah Woods 0 0 33.8 0 0 20.00 3.20 57.00
13 KILJAMES BROWN THOMAS Miss Lydia Cooper 0 0 37 0 0 20.00 2.00 59.00
14 QUALITY TITAN Mr Glyn Trundle 0 0 35 0 0 20.00 15.60 70.60
E R3 HAWKSWORTH Miss Sarah Gowing 0 0 29.8 0 0 E E E R3
R TIMELESS MYTH Mrs Emily Mclane 0 0 25 0 0 R R R
R REAGANS LADY Miss Kirsten Bell 0 0 41.3 8 0 R R R
Optimum XC Time - 04.33
BE90 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ODIE KINGSBOROUGH Miss Phoebe Lyle 0 8 29.3 0 0 0.00 0.00 29.30
2 BRIARWOOD REMEMBRANCE Miss Charlotte Alice Martin 0 7 26.8 4 0 0.00 0.00 30.80
3 FLASH IN THE PAN Miss Nellie Smith 0 6 27.3 4 0 0.00 0.00 31.30
4 SOPHISTICATED HEIR Miss Vicky Watts 0 5 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
5 SCOTFREE II Mrs Rebecca Scott 0 4 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
6 ANATRIM LE QUIN Mrs Tracey Fleming 0 1 32.3 0 0 0.00 0.40 32.70
7 TULLIBARDS MR SPRINGSPRONG Miss Emelia Petchell 0 1 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
8 FIVE COLOURS Miss Raffaella Cook 0 1 33.3 0 0 0.00 1.60 34.90
9 I KNOW IT Mrs Melanie Nagele 0 1 35.5 0 0 0.00 2.40 37.90
10 AOC ROULETTE Mr Martyn Bates 0 0 34 0 2 0.00 2.00 38.00
11 WIMPOLE Miss Charlotte Connelly 0 0 29.3 8 0 0.00 0.80 38.10
12 MONBEG SULTAN Mrs. Kimberly Mawdesley 0 0 35.5 4 0 0.00 0.00 39.50
13 APPOLLO Miss Alice Rose Maplethorpe 0 0 39.3 8 0 0.00 0.00 47.30
14 CASSIDY OF LEEMIRES Mrs Janna Wood 0 0 32.8 16 0 0.00 1.60 50.40
15 SHERKIN ISLAND Miss Georgie Featherstone 0 0 34.5 12 4 0.00 0.00 50.50
16 HATHAWAY WHOLE LOTTA TROUBLE Mrs Gemma Wood 0 0 31 4 0 20.00 7.60 62.60
17 RAPHAEL Mr Henry Stott 0 0 40 4 0 20.00 6.00 70.00
HC BOLEYBAWN LECRAE Mr Sam Ecroyd 0 0 28.5 0 0 0 0 31.30
HC CALZACHE Miss Holly Richardson 0 0 33 0 0 20 20 59.40
E LYNWOOD TWENTY TWELVE Miss Victoria Ingles 0 0 25.3 E 0 E
E R3 VALQUIRIA BK Miss Shannon Gamble 0 0 28.5 12 15 E E E R3
E RF BELLA X Miss Abigail Perry 0 0 32 4 0 E E E RF
Optimum XC Time - 04.33
BE90 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RUTHSTOWN MILLFALL BOY Miss Georgina Holland 0 8 25.5 0 0 0.00 0.00 25.50
2 POP THE CHAMPERS Miss Kathryn Pickering 0 7 28.3 0 0 0.00 0.00 28.30
3 MUCKRIM EAMONN BAN Ms Flossie England 0 6 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
4 SIZING GOLD Miss Chloe Astill 0 5 29.8 0 0 0.00 5.20 35.00
5 PENNINEVIEW SUMMER Mrs Lucy Thompson 0 4 34.8 0 0 0.00 2.40 37.20
6 ARNESTOWN LAD Miss Issy Auchterlonie 0 1 37.8 0 0 0.00 0.00 37.80
7 DOUGAL BUG II Mrs Louise Rusby 0 0 32.8 4 0 0.00 1.60 38.40
8 KASAGRANDE VR Miss Gemma Watts 0 1 38 0 0 0.00 0.80 38.80
9 NANTLLESG ISLWYN Miss Bella Ruddle 0 1 37 0 0 0.00 2.40 39.40
10 STILLBROOK DONIE Miss Katie Patrick 0 0 37.3 4 0 0.00 0.00 41.30
11 BREAGH Miss Morgan Sidebottom 0 0 37.5 4 0 0.00 2.00 43.50
12 ACCOUNTABLE Miss Sadie Henderson 0 0 33.8 12 0 0.00 4.00 49.80
13 TRELIVER DARK VELVET Mrs Tina Riches 0 0 37.5 4 0 20.00 0.00 61.50
14 FOXGLEN LADY Miss Grace Thompson 0 0 33.3 0 0 20.00 12.80 66.10
15 SAMBUCA B Mrs Natalie Barlow 0 0 33.3 4 0 60.00 10.80 108.10
16 FINE DESIGN III Miss Isobel Johnson 0 0 33 8 5 60.00 4.80 110.80
HC CAMILLO WE Miss Ella Howard 0 0 19.8 0 0 20 20 39.80
HC CHAPTER FIVE Ms Katie Barber 0 0 28.3 8 2 20 20 62.30
HC PAULINE VAN'T MOLSBROEK JW Miss Harriet Deeming 0 0 30.5 0 0 0 0 30.50
R KAIZER Miss Victoria Ingles 0 0 27.8 0 0 R R R
R LIANNASTARR Miss Rebecca Rowell 0 0 24.5 R 0 R
E R3 BOBBY DAZZLER XII Miss Rhiannon Rix 0 0 31.5 0 0 E E E R3
Optimum XC Time - 04.33
BE90 - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HEREGANA Mrs Kitty Hamilton 0 8 32.3 0 0 0.00 1.20 33.50
2 DERRYGIMBLA BOY Miss Anna Layfield 0 7 37.3 0 0 0.00 0.00 37.30
3 RINEEN SAPPHIRE Miss Amelia Moody 0 6 37.3 0 0 0.00 0.00 37.30
4 IRISH KELPIE Mrs Abigail Van Den Heever 0 5 34.3 4 0 0.00 0.00 38.30
5 APHRODITIE'S ECHO Miss Molly Wooster 0 1 38.3 0 0 0.00 0.00 38.30
6 KNIGHTSBRIDGE COURT Mrs. Kathryn Pledger 0 0 34 4 0 0.00 2.80 40.80
7 ROSSES POINT CAUSEWAY Ms Elise Bradley 0 0 37.8 4 0 0.00 0.00 41.80
8 BALLINAGUILKEY RICHIE Miss Eleanor Fairey 0 0 33 8 0 0.00 0.80 41.80
9 SAHARA II Miss Harlie Haycox 0 0 35 4 0 0.00 6.40 45.40
10 BEST BOY BILLY Miss Emma Grange 0 0 37.8 4 0 0.00 5.20 47.00
11 PRIMITIVE CATCH Mrs Cathy Carter 0 0 34.5 8 0 0.00 5.20 47.70
12 MIDNIGHT MADNESS II Mrs Samantha Salden 0 0 36.3 12 0 0.00 0.00 48.30
13 BALLYCURRY HARES FANCY Mrs Kathryn Cooksley 0 1 42.5 0 0 0.00 19.20 61.70
14 ICO Mr Henry Stott 0 0 31.5 0 0 20.00 19.60 71.10
15 OSKA II Miss Connie Ramply 0 0 39.3 8 0 20.00 6.00 73.30
16 TWEEDE KANS VAN OVERIS Miss Leah Lowis 0 0 38.5 4 0 20.00 18.40 80.90
HC BALLYFREE KANNALIER Miss Isabel White 0 0 29 0 0 0 0 29.00
HC LOVE AFFAIR Mr Richard P Jones 0 0 31.8 0 0 0 0 31.80
HC NOBLE SON Mr Paul Burgess 0 0 28.3 0 0 0 0 28.30
E R3 VALENTO M Miss Rebecca Page 0 0 37.3 0 0 E E E R3
R BAILE NA HABHAINN OISIN Miss Alice Wilson 0 0 36.5 4 0 R R R
R BORRIS HERBIE Mrs Helen White 0 0 36.3 R 0 R
Optimum XC Time - 04.33
BE90 - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALLYHALE BLACK MAGIC Mrs Ruth Edge 0 8 21 0 0 0.00 0.80 21.80
2 CARLINGFORDS O REILLY Mrs Jessica Bluhm 0 7 28.3 0 0 0.00 0.00 28.30
3 TOUJOURS LIBRE Mrs Suzanne Ross 0 6 29.3 0 0 0.00 2.00 31.30
4 TURBINE BREEZE Miss Rebecca Markillie 0 5 29.8 4 0 0.00 0.00 33.80
5 HERMES STAR Mrs Emily Hecking 0 4 33.8 4 0 0.00 0.00 37.80
6 STRETCHOLT TWILIGHT Miss Elisha Beehoo 0 0 35 4 0 0.00 0.00 39.00
7 DEANO BOY Miss Alex Tomassoni 0 1 38 0 0 0.00 1.20 39.20
8 CAPTAIN NEMO IV Mr Ted Featherstone 0 1 39.3 0 0 0.00 0.00 39.30
9 MILLION 55 Miss Sophie Wilkinson 0 0 31.5 4 0 0.00 4.80 40.30
10 FLEMENSMIX Miss Kelly Stevenson 0 0 37 8 0 0.00 0.00 45.00
11 REBEL RESERVE Miss Fleur Lemke 0 0 28 0 0 20.00 0.40 48.40
12 DANES DUPLICY Miss Katie Sunner 0 0 35.8 4 0 0.00 9.20 49.00
13 LYDICAN BREEZE Miss Georgia Radley 0 0 41.8 8 0 0.00 0.00 49.80
14 THEO IV Miss Imogen Hopps 0 0 31.8 8 0 0.00 10.80 50.60
15 BILLY FUNDY Mr Finn Healy 0 0 31.3 4 0 20.00 0.00 55.30
16 MAGNUM ARGENTEUM Mr David Seabourne 0 0 27 4 0 20.00 5.20 56.20
17 HAMPTON FINEST Miss Amber Lincoln 0 0 30.5 0 0 20.00 6.00 56.50
18 SHOWGIRL Miss Ellie Forrest 0 0 31 16 0 20.00 6.00 73.00
19 LOMBARD LAD Miss Holly Jessett 0 0 26.8 0 0 80.00 17.20 124.00
HC THE GODFATHER Mr Sam Ecroyd 0 0 30 0 0 0 0 31.20
HC CLARISSIMO Ms Katie Barber 0 0 29 0 0 20 20 51.80
E JEMOON ROCKSTAR Mr Sam Gibson 0 0 31.5 E 0 0 0 E
R LOUGHNATOUSA KIMBERLEY Miss Ella Crook 0 0 44 R 0 R
Optimum XC Time - 05.25
I - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GIDO G Mr Angus Smales 12 0 28.6 4 0 0.00 0.00 32.60
2 BOLEYBAWN DASSETT CRUISE Miss Amelia Walker 10 0 30.9 0 0 0.00 4.40 35.30
3 NEWTON BELIZE Mr Tim Rogers 8 0 26.8 0 0 0.00 8.80 35.60
4 WISH LIST Miss Teri Rudkin 6 0 30.5 0 0 0.00 6.00 36.50
5 LIMESTONE ROMEO Miss Eleanor Hope 4 0 37.1 0 0 0.00 0.00 37.10
6 OXMOUNTAIN FLYER Miss Imogen Gloag 2 0 31.4 0 0 0.00 6.00 37.40
7 AKINA Z Miss Abigail Boulton 2 0 32.5 4 0 0.00 2.40 38.90
8 TREND DE LA CRUISE Mr Fred Powell 2 0 33.2 0 0 0.00 6.40 39.60
9 BENEDICT DALTON RADAU Mrs Anne Mackley 2 0 37.3 0 0 0.00 2.40 39.70
10 INDIAN GIRL G Miss Isabel White 0 0 31.6 4 0 0.00 5.60 41.20
11 BEE NAROUND Miss Josie Proctor 0 0 30.5 12 0 0.00 0.00 42.50
12 KILMASTULLA NEWMARKET Mrs Lucy Jackson 2 0 33.9 0 0 0.00 9.20 43.10
13 DIGGER JONES Mr Alexander Tordoff 0 0 31.4 4 0 0.00 8.00 43.40
14 GRANBY MR FINNLAY Mr Roberto Scalisi 0 0 28.9 4 1 0.00 9.60 43.50
15 WILLY BE DUN Mrs Sacha Hourigan 2 0 33.2 0 0 0.00 11.20 44.40
16 BALLYPATRICK SRS Mr Ruy Fonseca 2 0 31.1 0 0 0.00 15.20 46.30
17 BALLYVAUGHN Miss Jodie Amos 0 0 31.6 4 0 0.00 10.80 46.40
18 RAFIKI YANGO Miss Lucy Watson 0 0 31.1 12 0 0.00 6.00 49.10
19 UNIS MIDNIGHT ILLUSION Mr Tyler Cassells 0 0 29.8 16 0 0.00 8.40 54.20
20 LINTON II Miss Jodie Cantrill 0 0 30.5 0 0 20.00 4.80 55.30
21 MONARTS MATISSE Miss Grace Taylor 0 0 30.2 0 0 20.00 5.60 55.80
22 SONNY JIM III Miss Tia Lewis 0 0 35.9 12 0 0.00 8.00 55.90
23 DRUMCONNICK CAVALIER Miss Kelly Aldous 0 0 30.9 0 3 0.00 31.60 65.50
24 HOUDINI VIII Mr Matthew Glentworth 0 0 28.4 0 0 20.00 19.20 67.60
25 BRIGHT KNIGHT III Mrs Janet Clarke 0 0 30.9 0 0 20.00 19.20 70.10
26 CORNASCRIEBE QUIDAM Miss Jennifer Galuszka 0 0 40 4 0 0.00 26.40 70.40
27 IZIBANTA Miss Ellen Goodwin 0 0 37.1 8 0 0.00 26.40 71.50
28 CONTORY Ms Judith Findley 2 0 40.2 0 0 0.00 34.00 74.20
29 ARS BIG TIME Miss Rosie Warner 0 0 32.7 8 0 40.00 19.20 99.90
E R3 Z7 CATASTROPHE Miss Lois Teal 0 0 35 12 0 E E E R3
W CALLISTA DU MAZES Miss Noor Slaoui 0 0 33.2 20 0 W W W
W MGH CRUISARDO STREET Mrs Annette Higgins 0 0 33.6 8 2 W W W
E QUANTUM CLOVER GOLD Mrs Jodie Neill 0 0 36.4 4 0 E E E
R MX CALAMITY Mr Niall Fergusson 0 0 37.1 8 2 R R R
E DUNGES BOLLINJER Miss Emily Young-jamieson 0 0 36.4 4 0 E E E
E R3 INDIGO VIII Mr Ed Eltham 0 0 32.7 12 0 E E E R3
Optimum XC Time - 05.25
I - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ALAMEIN Mr Roberto Scalisi 12 0 30.2 4 0 0.00 0.00 34.20
2 CASTLE HOWARD CASANOVA Miss Vicky Tuffs 10 0 33 0 0 0.00 4.40 37.40
3 MHS SEVENTEEN Miss Sara Bowe 8 0 32.5 4 0 0.00 3.60 40.10
4 HARRISON IV Miss Robyn Gray 6 0 28 8 0 0.00 4.40 40.40
5 CORNDU SAVISTANOS Miss Verity Becker 4 0 35.5 4 1 0.00 1.20 41.70
6 JUBILEE GEM Mrs Lucy Jackson 2 0 35.7 0 0 0.00 6.00 41.70
7 SPEAKS VOLUMES Mrs Anna Cheney 2 0 32.3 0 0 0.00 9.60 41.90
8 LISSYEGAN HSH Miss Grace Taylor 0 0 32.3 4 0 0.00 9.60 45.90
9 KILMARNOCK LAD Miss Amanda Brieditis 0 0 31.4 4 0 0.00 11.60 47.00
10 ROSSDARAGH TOP QUALITY Miss Nicky Hill 0 0 33.2 8 2 0.00 7.60 50.80
11 PRIME TIME II Miss Emily Mustow 0 0 33 8 0 0.00 10.40 51.40
12 PN HUGO Miss Abigail Tomlinson 0 0 33 8 0 0.00 14.80 55.80
13 EX CAVALIERS LAW Mr Bruce Haskell 0 0 33.6 16 0 0.00 7.20 56.80
14 FUN LOVIN CRIMINAL Mr Bert Bolton 0 0 35.9 4 0 0.00 18.80 58.70
15 THE BOSSMAN II Miss Sarie Weaving 0 0 37.7 12 1 0.00 8.40 59.10
16 MR BING BONG Mr Anthony Clark 2 0 34.6 0 0 0.00 26.40 61.00
17 JUBILEE CRUISE Miss Emily Blew 0 0 31.6 0 0 20.00 10.00 61.60
18 LANGFORD TAKE THE BISCUIT Miss Emily King 0 0 34.6 8 0 0.00 21.20 63.80
19 DOD BUSTER RHYMES Mrs Lucy Jackson 0 0 35.7 8 0 0.00 21.20 64.90
20 COMPLETELY MINT Mrs Sarah Beadle 0 0 31.4 4 1 0.00 30.80 67.20
21 MASHOOR Mr Alfie Haynes 0 0 43.6 8 13 0.00 8.40 73.00
22 KILLBEGGAN K Miss Izzy Picton-Turbervill 0 0 39.1 4 0 20.00 10.40 73.50
23 GRACIA NOORDENHOEK Mrs. Justine Parker 0 0 32.1 4 0 20.00 18.00 74.10
24 MDSANDYHILL ZORRO Miss Imogen Murray 0 0 30.9 0 0 20.00 30.00 80.90
R NEWMARKET PATROL Mr Alexander Tordoff 0 0 33.9 0 0 R R R
E QUALITY BLUE Miss Pippa Dixon 0 0 34.3 20 0 E E E
W WESTWICK REBEL Mr Fred Powell 0 0 35.9 12 0 W W W
W JELT MINERVA Miss Charlotte Huband 0 0 37.1 24 0 W W W
R MARTINS IRISH EDDIE Mr Ollie Martin 0 0 30.5 0 0 R R R
E RF GAMBLER VD BEEKZIJDE Mrs Charlotte Hatton 0 0 34.8 0 0 E E E RF
Optimum XC Time - 04.48
N - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 VIOLETTA B Miss Imogen Murray 6 0 27.3 4 0 0.00 2.80 34.10
2 SAFIRA Mr Andrew Downes 5 0 34 0 0 0.00 0.40 34.40
3 DASSETT ROCK STAR Miss Amelia Walker 4 0 26.3 4 0 0.00 4.40 34.70
4 ISALOTTIE Miss Maya Nicholson 3 0 30.8 4 0 0.00 0.80 35.60
5 BALLYCOSKERRY GOLDEN COAST Miss Lucy Jakes 2 0 36.8 0 0 0.00 0.00 36.80
6 GSA LANCE Mr Alexander Tordoff 1 0 28.8 0 0 0.00 8.00 36.80
7 CAPTAIN JONES II Mrs Jo Williams 1 0 31.3 0 0 0.00 5.60 36.90
8 STREGA JX Mrs Anna Cheney 1 0 31.3 4 0 0.00 2.80 38.10
9 JEZEBEL HDH Miss Imogen Murray 0 0 27.8 4 0 0.00 6.80 38.60
10 SIR LEHMANN 2 Miss Isabel White 1 0 31.5 0 0 0.00 8.40 39.90
11 DONATO II Mr Morgan Wyatt 1 0 27.3 0 0 0.00 14.00 41.30
12 SHADOW MINNIE MOON Miss Felicity Collins 0 0 27.8 4 0 0.00 10.00 41.80
13 HARBOURING Miss Amelia Walker 0 0 24 12 0 0.00 6.80 42.80
14 ASTRONAUTES VOYAGE Miss Lois Teal 0 0 31.8 4 1 0.00 8.40 45.20
15 CLOHAMON GREY Miss Betty Baker 0 0 34.8 4 0 0.00 8.80 47.60
16 HAZLETON QUALITY Miss Sophie Pedlar 0 0 35 8 0 0.00 4.80 47.80
17 RECESSION Mrs Corinne Roberts 0 0 23.8 12 0 0.00 13.20 49.00
18 PRIMITIVE LIGHTNING Miss Teri Rudkin 1 0 36.8 0 0 0.00 12.40 49.20
19 GRANTSTOWN IMPERIAL HOPE Miss Harriet Wright 0 0 33 4 0 0.00 12.40 49.40
20 WINDSOR Miss Nicole Gwynne 0 0 36.3 8 0 0.00 13.20 57.50
21 ELIZABETHS DIAMOND JUBILEE Miss Honor Barker 0 0 32.3 16 2 0.00 11.20 61.50
22 LORETOS FROLIC Miss Isabel Andrew 0 0 26.5 16 16 0.00 4.80 63.30
23 ROYAL MARKS SAM Miss Rebeca Parry 0 0 35 12 0 0.00 17.20 64.20
24 ALBATOMAS Miss Grace Taylor 0 0 28.5 8 0 0.00 28.00 64.50
25 GOLD PORT Miss Jess Corser 0 0 35.5 8 0 0.00 21.20 64.70
26 CLOUDY BAY VI Ms Lucy Clements 0 0 43.3 16 0 0.00 8.00 67.30
27 GULIO TH Mr Paul Taylor Johns 0 0 31.8 12 6 20.00 59.60 129.40
W PADDYS AUBANO Dr David K Bondi 0 0 33 12 37 W W W
W SPARTAFLY Miss Felicity Collins 0 0 34.8 8 0 W W W
E RF VISION D AUTEUIL Miss Jess Corser 0 0 37 8 0 E E E RF
E BELLE DE CAVILLY Mr Tyler Cassells 0 0 34 E 0 E
W TRENEMAN Mrs Sarah Wales 0 0 31.8 12 0 W W W
Optimum XC Time - 04.48
N - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WATUSI Mr Carlos Parro 6 0 23.3 0 0 0.00 1.20 24.50
2 HARTHILL BAHRI Mr Sam Ecroyd 0 0 26.8 0 0 0.00 0.00 26.80
3 DARRAKS CLOVER LUX Miss Anna Layfield 4 0 34.5 0 0 0.00 2.00 36.50
4 URLANMORE FRIENDLY Miss Pip Taylor 3 0 33 4 0 0.00 0.00 37.00
5 GLOBAL ASK Mr James Sommerville 2 0 30 4 0 0.00 4.00 38.00
6 FENOMEEN L Mrs Caroline Day 1 0 29.5 0 0 0.00 9.60 39.10
7 SILVIO BERLUSCONI Miss Lucy Robinson 1 0 27 8 0 0.00 4.40 39.40
8 QUIDAM SALIET Miss Louise Arnold 1 0 40.3 4 0 0.00 0.80 45.10
9 LVS REGGIE Miss Jessica Baugh 1 0 33.5 0 0 0.00 11.60 45.10
10 C LOUIS LE ONE Mrs Sarah Duckitt 0 0 31.8 8 0 0.00 6.00 45.80
11 LISHEEN ECLIPSE Ms Katie Barber 0 0 27.8 12 0 0.00 6.80 46.60
12 LAVILL LAD Miss Jo Thorogood 0 0 35 4 0 0.00 7.60 46.60
13 PERSEUS II Miss Olivia Marsh 1 0 33.8 0 0 0.00 14.00 47.80
14 VIVENDI NOBLE CAVALIER Miss Michelle Lowe 0 0 36.3 4 0 0.00 8.80 49.10
15 SHADES OF SILVER Miss Charlotte Mason 0 0 33 8 0 0.00 8.80 49.80
16 SIRIUS SB Miss Jodie Amos 0 0 29.3 8 0 0.00 12.80 50.10
17 BE BOP A LULA Miss Millie Kold 0 0 35.3 4 0 0.00 12.40 51.70
18 RUBIN MOON SB Miss Jodie Amos 0 0 34.5 4 0 0.00 14.40 52.90
19 CORDERRY CRACKLE Miss Amelia Tarling 1 0 43.3 0 0 0.00 12.80 56.10
20 EMAIL DE JARSAY Mr Douglas Edward 0 0 33 8 0 0.00 16.80 57.80
21 GLORY BOY Mrs Nicola Johnson 0 0 35.5 12 0 0.00 10.40 57.90
22 HALLIFAX Miss Harriet Noakley 0 0 28.3 12 6 0.00 13.60 59.90
23 D DAY LANDING Miss Georgina Kidner 0 0 34 16 8 0.00 3.20 61.20
24 RYEHILL PRINCESS Mrs Sarah Turner 0 0 31.5 12 0 0.00 19.60 63.10
25 FAIRFIELD CASSIDY Dr Reena Ellis 0 0 34.5 8 5 0.00 17.20 64.70
26 SUNSHINE SCOUT Miss Megan Sanders 0 0 33.5 0 0 20.00 16.40 69.90
27 UNSHINE Mr James Cuthbert 0 0 30.8 0 0 20.00 21.20 72.00
28 RISE N SHINE Miss Grace Lumley 0 0 35.5 4 0 20.00 12.80 72.30
29 LORD LARRY Miss Hattie Mccance 0 0 30 0 0 20.00 26.00 76.00
30 BALIQUIN Miss Stacey L Shimmons 0 0 38.3 0 0 20.00 19.20 77.50
W SPLENDIX Mr Jethro Thompson 0 0 W W
E R3 EVENING SUN Miss Sally Taylor 0 0 26.8 12 0 E E E R3
Optimum XC Time - 04.48
N - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CHAPEL HOUSE Mr Sam Ecroyd 6 0 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
2 JITTER BUG Miss Isabel White 5 0 35 0 0 0.00 0.00 35.00
3 GABBANA Mr James Sommerville 4 0 28.8 4 0 0.00 3.20 36.00
4 INVICTUS II Mr Harry Horgan 3 0 30.8 4 0 0.00 2.00 36.80
5 CLADDAGH DOUGIE Mr Toby Pigott 2 0 32.8 0 0 0.00 4.80 37.60
6 TIMOTHY Miss Katie Richards 1 0 30.8 4 0 0.00 3.20 38.00
7 METALBRIDGE CRACKER Mr Angus Smales 1 0 31.5 0 0 0.00 8.80 40.30
8 DARK DIAMOND III Miss Georgina Kidner 1 0 36.3 0 0 0.00 5.60 41.90
9 MC PARCO PETE Mr Tyler Cassells 1 0 35.3 0 0 0.00 6.80 42.10
10 I FABERGES BOY Mrs Caroline Day 0 0 34 4 0 0.00 4.40 42.40
11 BALLINS KELLIGS Mr Andrew Downes 1 0 32.3 0 0 0.00 10.80 43.10
12 SIMBA IV Mr Thomas Martin 1 0 37.8 0 0 0.00 6.00 43.80
13 GORTGLAS BALLYMOLLOY Mrs Pauliina Swindells 0 0 30.3 8 0 0.00 6.00 44.30
14 TAVERNA TONY Mr Angus Stewart 0 0 38 4 0 0.00 2.80 44.80
15 FAIRWOOD MAX Miss Georgina Kidner 1 0 36.5 0 0 0.00 8.40 44.90
16 HSSH ARAMIS Mr Richard Long 0 0 35 4 0 0.00 8.80 47.80
17 THE DOLLY Miss Georgina Rooke 0 0 44.5 4 0 0.00 2.00 50.50
18 ELFIQUE DE BRUNET Miss Alize Coupet 0 0 38.8 12 0 0.00 0.00 50.80
19 CHELVESTON LASS Mr Douglas Jones 0 0 40 4 0 0.00 6.80 50.80
20 VERDENER JUNG Mr Harry Moran 0 0 31.8 4 4 0.00 11.20 51.00
21 HEALYS KING ARKANSAS Mr Ian Marsh 0 0 35.8 8 0 0.00 8.80 52.60
22 TREBIFFIN Mr Neil Fox 0 0 40.8 4 0 0.00 8.00 52.80
23 COOLEY MASTER CRAFT Mr Angus Stewart 0 0 33.8 8 0 0.00 11.60 53.40
24 CANZAYER J Mrs Kate Dodd 0 0 37.3 4 0 0.00 15.20 56.50
25 TUBBRID MASTER Miss Lucy Goodey 0 0 34.5 16 0 0.00 8.00 58.50
26 BEECHFIELDS NADAL Miss Virginia Wells 0 0 32.5 12 0 0.00 14.40 58.90
27 SUZIS THE BOSS Miss Lydia Hopkins-appleyard 0 0 39.3 8 6 0.00 6.40 59.70
28 ROYAL ASCOT TRIP Miss Naomi Lawrence 0 0 36 0 0 20.00 10.80 66.80
29 SUMMER WIND Mr Henry Stott 0 0 36.5 0 0 20.00 10.80 67.30
30 DOCTOR OF DIPLOMACY Miss Harriette Howard 0 0 31.8 12 16 0.00 25.60 85.40
W EVENSTAR Mr Matt Hecking 0 0 32.5 16 0 W W W
E RF FANTASTIQUE Mrs Rachel Halvorsen 0 0 41 12 7 E E E RF
R HOLY DANCER Mrs Naomi Mays 0 0 R R
Optimum XC Time - 05.25
OI - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALHAM MIST Mr Ludwig Svennerstal 12 0 25.7 0 1 0.00 0.00 26.70
2 FELOUPE Miss Georgie Spence 10 0 28.4 0 0 0.00 0.80 29.20
3 PRIORSPARK PRECOCIOUS Miss Eliza Stoddart 8 0 27.5 0 0 0.00 5.20 32.70
4 SIR PERIROSE Mrs Kate Walls 6 0 31.6 0 0 0.00 1.60 33.20
5 HUNTER VALLEY II Mrs Sammi Birch 4 0 30.9 0 0 0.00 2.80 33.70
6 TIGER MAIL Miss Phoebe Buckley 2 0 33 0 0 0.00 1.60 34.60
7 ROCQUAINE BAY Mr Andrew Downes 0 0 31.4 4 0 0.00 0.00 35.40
8 CAUNTON WELL CONNECTED Miss Charlotte Dennis 2 0 34.8 0 0 0.00 3.60 38.40
9 CRANNY HILL CHOSEN Miss Fiona Davidson 2 0 38.6 0 0 0.00 0.00 38.60
10 RNH MY LORD Miss Nicole Gwynne 2 0 35.7 0 0 0.00 6.00 41.70
11 CHEQUILA Miss Annabel Strawson 0 0 34.6 4 0 0.00 8.40 47.00
12 DUKE Miss Catherine Burrell 2 0 31.6 0 0 0.00 15.60 47.20
13 FOR FAME Mr Nick Brooks 0 0 33.4 4 0 0.00 10.40 47.80
14 SWELL TOUCHDUN Mr Anthony Clark 2 0 34.1 0 0 0.00 17.20 51.30
15 THE KINCOOLEY CEILI Mrs Sammi Birch 0 0 32.5 0 0 20.00 11.60 64.10
16 FATIMA BLUSH Miss Hannah Cobb 0 0 38.2 12 0 0.00 15.60 65.80
17 KILTAR OBOS Mr John-Paul Sheffield 0 0 25.5 0 0 20.00 20.40 65.90
18 CAMELOT Mr Ludwig Svennerstal 0 0 27.7 4 0 20.00 15.60 67.30
19 BROOKLYN FOUR POINT Miss Hattie Barnes 0 0 32.7 16 0 60.00 20.00 128.70
E WANSKJAERS CARLSSON Miss Elizabeth Walker 0 0 35.9 E 0 E
W ZO KWIK Miss Charlotte Cooper 0 0 W W
E RF TOMGAR JESS Miss Imogen Murray 0 0 28.4 8 0 E E E RF
R JUST AMAZING III Miss Felicity Collins 0 0 30.7 0 0 R R R
Optimum XC Time - 05.25
OIu21 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MOANGARRIFF DUKE Miss Jess Corser 12 0 31.4 0 0 0.00 0.00 31.40
2 ENUMERO Miss Abbi Stone 10 0 37.1 0 0 0.00 1.60 38.70
3 WICKLOW INTO ORBIT Miss Lucy Richards 8 0 30.2 0 0 0.00 8.80 39.00
4 PENNINEVIEW SILVER CONCORDE Miss Issie Thompson 6 0 36.4 4 0 0.00 0.00 40.40
5 KILIMAZING TOPAZ Miss Jemima Fawcett 4 0 37.1 0 0 0.00 4.40 41.50
6 CAFRE FIRST MELODY Miss Serena Kullich 2 0 31.1 4 0 0.00 7.20 42.30
7 FURICH TEJO Miss Jess Falle 2 0 30 4 0 0.00 8.40 42.40
8 GRAVEUR Miss Bubby Upton 0 0 35.5 4 0 0.00 4.00 43.50
9 ARDEEVIN RUBY Miss Harriet Wright 2 0 35.5 0 0 0.00 10.00 45.50
10 MHS AFRICA Miss Poppy Pitt 2 0 33.4 0 0 0.00 13.20 46.60
11 ATHLEET V Mr Joshua Levett 2 0 35.2 0 0 0.00 11.60 46.80
12 GRIANAGH QE DEMPSEY Miss Sophie Pettitt 0 0 36.4 8 0 0.00 3.60 48.00
13 BELTANE QUEEN Miss Ria Scott 0 0 35.2 4 0 0.00 9.20 48.40
14 ABC ARCTIC DAME Miss Jess Falle 0 0 41.1 8 0 0.00 0.80 49.90
15 DIARANA DH Z Mr Joshua Levett 0 0 37.7 0 1 0.00 17.60 56.30
16 CARPE DIEM IV Miss Ella Dettori 0 0 45.7 16 0 0.00 7.20 68.90
17 GLOBAL WINNINGMOOD Mr Archie Smith-maxwell 0 0 30.5 0 0 20.00 18.80 69.30
18 COGNAC DES IRIS Miss Serena Kullich 0 0 35.2 0 0 20.00 15.60 70.80
19 CLADDAGH BLUE Miss Lily Mawby 0 0 38.2 16 0 0.00 22.40 76.60
20 PRINCE TED Mr Alfie Marshall 0 0 31.1 4 0 20.00 22.00 77.10
21 MJI MOUNT ECHO Miss Jasmine Curran 0 0 37.5 12 0 0.00 30.40 79.90
22 CHACOA ROULETTE Miss Eleanor Binns 0 0 37.3 12 0 20.00 14.80 84.10
23 WESTON ONE VISION Miss Gracie Lovett Brunt 0 0 32.7 16 7 40.00 22.80 118.50
E WINSOME CONTROL Miss El Raven 0 0 44.3 E 0 E
R THE GAELIC CHIEFTAN Miss Abbi Stone 0 0 33.6 8 0 R R R
R WISEGUY Miss Eleanor Binns 0 0 32.7 4 0 R R R
E RF LAWD OF THE MILL Miss Lara Chapple 0 0 34.3 8 0 E E E RF
E HF KEC QUALITY FANTASY Mr Oliver Jackson 0 0 30.5 4 0 E E E HF
Optimum XC Time - 04.48
ON - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 COCK A DOODLE DOO Miss Willa Newton 6 0 21.5 0 0 0.00 1.20 22.70
2 TULLAHER SUNRISE Mr Sam Ecroyd 5 0 26.5 0 0 0.00 2.00 28.50
3 ABACUS Miss Maya Nicholson 4 0 26.8 0 1 0.00 2.00 29.80
4 CSF TEDDY Mrs Claire Phillips 3 0 29.8 4 0 0.00 0.00 33.80
5 DALI III Miss Danielle Mccormack 2 0 28 8 0 0.00 0.00 36.00
6 COOL STRIKER Mr Carlos Parro 1 0 32.3 0 0 0.00 4.40 36.70
7 BILLY MEMPHIS Miss Felicity Collins 1 0 29.3 0 0 0.00 8.00 37.30
8 NGONG VALLEY Miss Harriet Wright 1 0 33 0 0 0.00 4.40 37.40
9 O HAGAN Miss Millie Hewitt 1 0 34.3 0 0 0.00 3.60 37.90
10 JE TAIME FANDANGO Miss Mary Pearson 1 0 34.5 0 0 0.00 3.60 38.10
11 ANOTHER ISLAND Mr Henry Minter 0 0 34.5 4 0 0.00 0.00 38.50
12 OMARS LASS Miss Eva Carrier 0 0 35.5 4 0 0.00 0.00 39.50
13 GRAFIK III Mr Richard Skelt 1 0 36.8 0 0 0.00 2.80 39.60
14 ROLEX 11 Miss Isabel White 0 0 27.8 4 0 0.00 9.60 41.40
15 BALLYOWEN FOOLSDAY Miss Kayleigh Warmer 1 0 35.8 0 0 0.00 7.60 43.40
16 DOUBLE ACT IV Mrs Sacha Hourigan 1 0 40.3 0 0 0.00 3.60 43.90
17 ASHBURTON Miss Ellie Clarke 0 0 32.3 4 0 0.00 7.60 43.90
18 ANNSFORT QUALITY Mr Joe Wise 1 0 34.3 0 0 0.00 11.20 45.50
19 FRECKLETON MYTHAGO Miss Willa Newton 1 0 36 0 0 0.00 13.20 49.20
20 EXPLOSION VMH Mrs Shelley Goodwin 1 0 33 0 0 0.00 17.20 50.20
21 JACARDO Mr Andrew Downes 0 0 39 4 0 0.00 11.60 54.60
22 LUCKY CLOVERS INQUISITION Miss Rebecca Anstey 0 0 35.3 8 0 0.00 11.60 54.90
23 ETERNAL TANGO VON DER HELD Miss Abigail Boulton 0 0 38.8 4 1 0.00 12.80 56.60
24 COOLEY HIGH THYME Mr Andrew Downes 0 0 35.5 4 2 0.00 16.00 57.50
25 MAJOR DIAMOND FLIGHT Miss Maggie Tyrrell 0 0 42.5 12 0 0.00 8.80 63.30
26 CHEVALIAN FIFA Miss Fiona Davidson 0 0 30 0 0 20.00 21.20 71.20
27 THE GOSSIP Mrs Kate Beier 0 0 33.5 12 21 0.00 22.80 89.30
E BALLINTOGHER BELLE Mrs Sally Witts 0 0 34.5 E 0 0 0 E
W ANNESTOWN CAPITALISM Miss Fiona Davidson 0 0 42 W 0 W
W TCH TOP LABEL Mrs Janet Clarke 0 0 R W W W
E RF HEADSNOOK MISCHIEF Miss Ellie Warham 0 0 35.8 8 0 E E E RF
E FREE BEE Miss Daisy Minter 0 0 35.5 E 0 E
Optimum XC Time - 04.48
ONu18 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CRANNY VOLT Miss Jemima Shaw 6 0 26 0 0 0.00 0.00 26.00
2 BORIS VII Miss Hattie Lloyd-Townshend 5 0 25.8 0 0 0.00 3.20 29.00
3 CYBER ROCKET Miss Charlotte Bull 4 0 26.5 4 0 0.00 1.60 32.10
4 GLENCARRIG DOLPHIN Miss Lucy Baguley 3 0 28.3 0 0 0.00 7.20 35.50
5 COTTERSTOWN MAGIC Miss Jemima Snipe 2 0 32.5 4 0 0.00 0.00 36.50
6 NO EXCUSE Mr Archie Smith-maxwell 1 0 31.8 0 0 0.00 6.00 37.80
7 BALLINTRANE MINTY Miss Madeleine Wolfenden 1 0 34.5 0 0 0.00 4.40 38.90
8 FATHERS COMPROMISE Mr Finn Healy 1 0 27.3 4 0 0.00 7.60 38.90
9 GREAT GUY Mr Harry Finch 1 0 36 4 0 0.00 0.40 40.40
10 GLENLO SALLY Miss Beatrice Lovett Brunt 1 0 31.3 0 0 0.00 9.20 40.50
11 WIL SHE EVER Miss Xanthe De Wesselow 0 0 29 8 0 0.00 4.40 41.40
12 MR CIN CIN Miss Ellie Hastings 0 0 31 4 1 0.00 5.60 41.60
13 RCA ROMEO Miss Lucy Shrimpton 0 0 30.3 4 0 0.00 8.40 42.70
14 FOXTOWN CUFFLYNX Miss Alicia Sclater 1 0 36 0 0 0.00 7.20 43.20
15 MISS WINIFRED WILDE Miss Emily Worsdale 0 0 35.3 4 0 0.00 5.60 44.90
16 TEMPLE INDIGO Ms Feo Chawla 0 0 38.8 4 0 0.00 5.20 48.00
17 POETRY IN MOTION II Miss Florence White 0 0 31.8 12 0 0.00 4.40 48.20
18 FIRE OF INDEPENDENCE Miss Tara Brown 0 0 41.3 8 0 0.00 0.00 49.30
19 DELAROCHE GLENNISTON Miss Indi Hine 0 0 34.8 4 0 0.00 10.80 49.60
20 CAPUCHIN CASANOVA Miss Lucy Exley 0 0 27.8 16 0 0.00 8.40 52.20
21 KILCOLTRIM KATXI Miss Victoria Quintana Medina 0 0 35.8 4 0 0.00 14.40 54.20
22 MONBEG EBONY Miss Molly Fletcher 0 0 36.3 4 0 0.00 14.80 55.10
23 JAMAKIN FAER TRIAL Miss Gracie Lovett Brunt 0 0 31.5 8 0 0.00 16.00 55.50
24 LURGANBOWN DOTTY Miss Ellie Martindale 0 0 36 8 3 0.00 8.80 55.80
25 TINKERS GAMBLE Miss Madeleine Wolfenden 0 0 35 24 0 0.00 0.00 59.00
26 RENKUM BOMBADIER Miss Gemma Watts 0 0 37.3 12 0 0.00 10.00 59.30
27 JB'S HOT SHOT Mr Archie Barlow 0 0 39.5 4 0 20.00 11.20 74.70
28 CRUISE LIGHTLY Miss Cecily Hopkins 0 0 38.8 12 0 0.00 26.40 77.20
29 CARR SIDE CLOUDY CRUISE Miss Annabel James 0 0 37.3 8 0 20.00 19.60 84.90
30 DARWIN IV Miss Lucy Baguley 0 0 31.8 8 0 20.00 35.20 95.00
31 WESTSIDE MONTY Miss Eleanor Fletcher 0 0 39.5 4 0 60.00 32.40 135.90
E MASTER PING Mr Archie Smith-maxwell 0 0 28.5 E 0 E
W SPRINGFIELD BABY BELL Mr Edward Howard 0 0 35.8 8 12 W W W
E RF TUBBERSCANAVAN CLOVER Miss Molly Turcan 0 0 33.8 0 0 E E E RF
E AR MISERDEN RAVELLO Miss Sally Hancock 0 0 30.3 8 3 E E E AR
E RF AFON Miss Charlotte Ward 0 0 35 8 1 E E E RF
W WETFURROWS WHENEVER Mr Ryan Trafford 0 0 W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded