Results
Event name: BURNHAM MARKET INTERNATIONAL (3) Date: Sep 17-20 2020 Location: Sussex Farm, Burnham Market, Norfolk, United Kingdom
Optimum XC Time - 10.00
CCI-L 4* - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MONKEYING AROUND Miss Izzy Taylor 110 0 23.2 0 0 0.00 0.00 23.20
2 CHEQUERS PLAY THE GAME Miss Vittoria Panizzon 100 0 26.9 0 0 0.00 0.00 26.90
3 COROUET Mrs Sarah Bullimore 90 0 27.2 0 0 0.00 0.00 27.20
4 BULANA Mrs Nicola Wilson 80 0 27.6 0 0 0.00 0.00 27.60
5 BILLY CUCKOO Mr Tom Jackson 70 0 28.4 0 0 0.00 0.00 28.40
6 SANDMAN 7 Miss Yasmin Ingham 60 0 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
7 PENCOS CROWN JEWEL Miss Rosalind Canter 50 0 29 0 0 0.00 0.00 29.00
8 REHY DJ Miss Yasmin Ingham 40 0 29.4 0 0 0.00 0.00 29.40
9 KANANASKIS Mr Richard Coney 40 0 30.1 0 0 0.00 0.00 30.10
10 JL DUBLIN Mrs Nicola Wilson 40 0 26.3 4 0.4 0.00 0.00 30.70
11 FIGARO VAN HET BROEKXHOF Mr Tom McEwen 40 0 31.6 0 0 0.00 0.00 31.60
12 GALILEO NIEUWMOED Mr David Doel 40 0 31.6 0 0 0.00 0.00 31.60
13 CELUS D'ERMAC Z Mrs Aoife Clark 40 0 31.7 0 0 0.00 0.00 31.70
14 CLASS AFFAIR Mrs Zara Tindall 40 0 31.7 0 0 0.00 0.00 31.70
15 TREGILDER Mr Oliver Townend 40 0 28.3 4 0 0.00 0.00 32.30
16 ENCELADUS Mrs Katie Magee 40 0 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
17 BLACKTHORN CRUISE Mr Dan Jocelyn 40 0 32.4 0 0 0.00 0.00 32.40
18 EL MUNDO Mr Michael Winter 40 0 32.4 0 0 0.00 1.60 34.00
19 MR SNEEZY Mr James Avery 40 0 31 4 0 0.00 0.00 35.00
20 RSH CONTEND OR Miss Felicity Collins 40 0 35.3 0 0 0.00 0.00 35.30
21 RLE LIMBO KAISER Miss Rosa Onslow 40 0 33.9 0 1.6 0.00 0.00 35.50
22 CANNAVARO Miss Bubby Upton 40 0 35.6 0 0 0.00 0.00 35.60
23 CMS GOOGLE Miss Kristina Hall-Jackson 25 0 36.3 0 0 0.00 0.00 36.30
24 DIAMOND SUNDANCE Miss Rosa Onslow 25 0 35.3 0 0 0.00 1.20 36.50
25 BRADELEY LAW Mr Michael Owen 25 0 32.7 4 0 0.00 0.00 36.70
26 TREVILLICK Mrs Louise Harwood 25 0 32.8 4 0 0.00 0.00 36.80
27 COLA III Miss Bubby Upton 25 0 28.8 8 0 0.00 0.00 36.80
28 COOLEY CHALLENGER Miss Phoebe Locke 25 0 33.1 4 0 0.00 0.00 37.10
29 BAMBINO DE LILATTE Mr Paolo Torlonia 25 0 31.3 4 0 0.00 2.40 37.70
30 GURTERA CHER Mr Sam Griffiths 25 0 34.9 0 1.2 0.00 2.00 38.10
31 GOLDEN FOREVER Mr Toby Pigott 25 0 37.9 0 0.4 0.00 0.00 38.30
32 OUGHTERARD COOLEY Mr Wills Oakden 25 0 34.9 4 0 0.00 0.00 38.90
33 THE RUTMAN Mr Simon Grieve 25 0 35 4 0 0.00 0.00 39.00
34 SOLO XII Miss Hollie Swain 25 0 38.3 0 0.8 0.00 0.00 39.10
35 GRANDSLAM Miss Danielle Dunn 25 0 40.1 0 0 0.00 0.00 40.10
36 WOODLANDS SPRINGTIME Miss Caroline Harris 25 0 40.5 0 0 0.00 0.00 40.50
37 LORDANA VH LEYSEHOF Z Miss Sophie Jenman 25 0 39.4 0 1.2 0.00 0.00 40.60
38 CUPIDO III Miss Emily Philp 25 0 35 0 0 0.00 5.60 40.60
39 SCOOP DE FERBET Miss Philippa Cross 25 0 35.6 4 0.8 0.00 0.80 41.20
40 PSH CONVIVIAL Mr Alex Hua Tian 25 0 31.9 0 0 0.00 10.40 42.30
41 SKIP MILL Mr Christopher Whittle 25 0 39 0 2.4 0.00 1.20 42.60
42 JIMS PAL Mr Michael Owen 25 0 35.5 4 0.8 0.00 3.20 43.50
43 ALTASKIN JACK Mr James Sommerville 25 0 37.2 4 0.8 0.00 1.60 43.60
44 MERMUS R DIAMONDS Mr Richard Coney 25 0 37.5 0 0.4 0.00 6.00 43.90
45 GRAFENNACHT Mr William Fox-Pitt 25 0 27.9 0 1.2 0.00 14.80 43.90
46 DHI PURPLE RAIN Mr Francis Whittington 0 0 35.8 8 1.6 0.00 0.00 45.40
47 CUFFESGRANGE ARS ROYALE Miss Charlotte Jenkins 0 0 36.1 4 1.6 0.00 4.00 45.70
48 INPETTO VAN DE KOUTERHOEVE Mrs. Lauren Lillywhite 0 0 36.2 4 1.2 0.00 4.80 46.20
49 CHICO'S MAN VDF Z Ms Lexi Scovil 0 0 33.1 0 0.8 0.00 12.40 46.30
50 BALLADEER MILLER MAN Mrs Louise Harwood 0 0 35.9 8 3.2 0.00 1.60 48.70
51 GOLD NUGGET Mr Andrew Downes 0 0 36.1 8 0.4 0.00 6.40 50.90
52 REDWOOD CLOVER Mr Max Gordon 0 0 42.2 0 2 0.00 9.60 53.80
53 FERRO S Mrs Pauliina Swindells 0 0 33.3 16 5.2 0.00 0.00 54.50
54 RENAISSANCE MAN Miss Eliza Stoddart 0 0 36.5 4 1.6 0.00 14.80 56.90
55 DUNGANSTOWN FLEUR Miss Sarah Holmes 0 0 37.5 8 2 0.00 13.20 60.70
56 DACAPO Miss Laura Collett 0 0 30.1 4 0.4 20.00 6.80 61.30
57 UNDALGO DE WINDSOR Miss Ginny Howe 0 0 36.3 12 0.8 0.00 12.40 61.50
58 FORTUNUS Miss Jennifer Stead 0 0 39.7 8 0 0.00 16.40 64.10
59 FOXDON SUNNY JIM Mr Thomas Hawke 0 0 39 16 0.8 0.00 10.80 66.60
60 DICTE ALDRUP Miss Sara Bech Strøm 0 0 40 4 0 20.00 10.00 74.00
61 ESI PHEONIX Mr Angus Smales 0 0 33.8 0 0 20.00 46.80 100.60
62 TRENDY CAPTAIN CLOVER Miss Ginny Howe 0 0 33.3 4 0 40.00 24.00 101.30
W TIME FOR HARRY Miss Nini French 0 0 29.7 W W W
W SPRING REVOLUTION Mrs Lucinda Atkinson 0 0 36.9 0 0 W
E CALADOR Mr Max Warburton 0 0 36.2 E E E
W KROON LEADER Mr Nicholas Lucey 0 0 32.3 W W W
E LISSYEGAN RORY Mr Dan Jocelyn 0 0 32.8 E E E
W CHF COOLISER Mr Tom McEwen 0 0 33.9 W W W
E DREAMLINER Mr Oliver Townend 0 0 30.5 E E E
E TIGER MAIL Miss Phoebe Buckley 0 0 36.9 E E E
E KILRODAN SAILORETTE Miss Nicky Hill 0 0 45.7 E E E
E ELLFIELD VOYAGER Mr Alexander Whewall 0 0 35.8 E E E
R SPRINGPOWER Mrs Sarah Cohen 0 0 29.9 R R R
W BALHAM MIST Mr Ludwig Svennerstal 0 0 30.1 W W W
E ZELANDNEW BK Mr James Rushbrooke 0 0 31.3 E E E
E ROCQUAINE BAY Mr Andrew Downes 0 0 35.1 E E E
W WOODLANDS PERSUASION Miss Ailsa Wates 0 0 33.1 W W W
R MY MAN MICKIE Miss Michelle Williamson 0 0 46.7 R R R
R BALLBREAKER SD Mr Alex Hua Tian 0 0 28.3 R R R
E FINE FLEUR Miss Nici Wilson 0 0 38.7 E E E
W SPORTSFIELD ADVENTURE Miss Jessica Watts 0 0 37.6 0 0 W
E BAHIRA M Mr Tom Jackson 0 0 36 E E E
R NIMROD II Mr Francis Whittington 0 0 32 R R R
R EARLY VAN TER NIEUWBEKE Mr Victor Burtin 0 0 34.9 R R R
W GLOBAL FISION M Miss Lauren Innes 0 0 46.4 W W W
R EVERON VIVENDI Mr Fred Scala 0 0 32.6 R R R
W JOHN THE BULL Miss Susie Berry 0 0 33 W W W
W RINGWOOD LB Miss Susie Berry 0 0 31.3 W W W
W BROOKFIELD QUALITY Mrs. Piggy March 0 0 31.7 W W W
W DARGUN Mrs. Piggy March 0 0 26.2 W W W
W FONBHERNA LANCER Mrs. Piggy March 0 0 26.2 W W W
Optimum XC Time - 06.46
CCI-S 4* - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CILLNABRADDEN EVO Mr Oliver Townend 32 0 23.3 0 0 0.00 2.00 25.30
2 SCUDERIA 1918 DON QUIDAM Mr Kevin Mcnab 29 0 26.9 0 0 0.00 0.00 26.90
3 REVE DU ROUET Mrs Sarah Bullimore 26 0 23.7 4 0 0.00 0.40 28.10
4 DON GENIRO Mr Alex Hua Tian 23 0 23.8 0 0.8 0.00 4.40 29.00
5 CONPIERRE Mrs Sarah Bullimore 20 0 29.8 0 0 0.00 1.20 31.00
6 B EXCLUSIVE Miss Lizzie Baugh 17 0 30.8 0 0.8 0.00 0.00 31.60
7 TALMA D ALLOU Mr Toshiyuki Tanaka 14 0 30 0 0 0.00 3.60 33.60
8 SCUDERIA 1918 A BEST FRIEND Mr Kevin Mcnab 12 0 35.1 0 0 0.00 0.00 35.10
9 THE PARTNER Mr Will Rawlin 10 0 32.6 4 0 0.00 1.20 37.80
10 VISCERA Miss Therese Viklund 8 0 29.8 0 0 0.00 8.00 37.80
11 ANDREAS Mrs Helen Martin 8 0 29.2 0 0 0.00 9.20 38.40
12 DHI FIKTOR NITA Mr Francis Whittington 8 0 30.4 0 0 0.00 9.60 40.00
13 FIRE FLY Mr Tom Jackson 0 0 32.5 0 0.4 0.00 7.20 40.10
14 JILSONNE VAN BAREELHOF Mr Alex Hua Tian 0 0 27 0 1.6 0.00 11.60 40.20
15 CARRIGSEAN TIGERSEYE Miss Heidi Coy 0 0 36.5 4 0 0.00 0.00 40.50
16 FIREBALL F Miss Edie Campbell 0 0 33.8 0 0.4 0.00 6.40 40.60
17 DG MARADONA Miss Mary Edmundson 5 0 35.2 0 0 0.00 5.60 40.80
18 SWIPER JRA Mr Toshiyuki Tanaka 0 0 31.7 4 0.4 0.00 5.20 41.30
19 ROWLAND Mr James Rushbrooke 5 0 43.7 0 0 0.00 0.40 44.10
20 VERY GOOD TEMPO Mr Tom Rowland 0 0 32.5 4 0 0.00 8.80 45.30
21 KAIZEN Miss Lina Forsberg 0 0 37.4 8 1.2 0.00 0.40 47.00
22 BILLY CHAMPAGNE Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 38.7 4 0 0.00 8.00 50.70
23 VALMY BIATS Miss Emily King 0 0 37.5 0 0.4 0.00 15.20 53.10
24 CASTLE VIEW LARRY Mr Andrew Heffernan 0 0 35.2 4 0.8 0.00 14.00 54.00
25 SHADOW CHANEL Mr Paolo Torlonia 5 0 37.2 0 0 0.00 16.80 54.00
26 COOLEY ENNO Mr Ben Way 0 0 36.7 4 1.2 0.00 12.40 54.30
27 DRUMBILLA METRO Mr Simon Grieve 5 0 37.9 0 0 0.00 16.80 54.70
28 HARTHILL PHANTOM Mr Andrew Heffernan 0 0 41.2 0 0.4 0.00 13.60 55.20
29 THE EMERALD LILY Miss Charlotte Rowe 0 0 39.5 4 0 0.00 12.40 55.90
30 DIABOLIQUE Miss Therese Viklund 0 0 22.3 20 2 0.00 12.00 56.30
31 GREDINGTON MAILTHYME Mr Arthur Duffort 0 0 37.6 12 0 0.00 6.80 56.40
32 TORONTO D AUROIS Mr Arthur Duffort 0 0 32.7 8 1.6 0.00 16.00 58.30
33 DIACHELLO Mr Jesse Campbell 0 0 35.5 4 0 0.00 19.60 59.10
34 DESTINO BELLO Miss Courtney Romcke 0 0 48.8 8 0.4 0.00 2.80 60.00
35 STARS ALIGN Miss Ginny Thompson 0 0 42.5 16 0.4 0.00 12.40 71.30
36 ERANO M Mrs Nicola Wilson 0 0 27.8 0 0 20.00 24.80 72.60
37 VOLTAGE DE LA NOUEE Mrs Logan Duffort 0 0 49.6 8 0 20.00 14.00 91.60
W VENDREDI BIATS Mrs Kitty King 0 0 27.3 0 0 W W W
W TOLEDO DE KERSER Mr Tom McEwen 0 0 25.7 0 0 W W W
W PROUD COURAGE Mr Nicholas Lucey 0 0 41.2 W 0 W
W DIAMOND RUCTIONS Miss Louisa Lockwood 0 0 38.3 8 0 W W W
W GORTFADDA DIAMOND Miss Emilie Chandler 0 0 27.3 W 0 W
W DASSETT COOLEY DUN Mrs. Sarah Way 0 0 32.3 4 0 W W W
W COURT CASPER Mr Tom Jackson 0 0 33.5 4 0 W W W
W SAMBO III Miss Alice Dunsdon 0 0 34.6 W 0 W
W IRON IV Mrs Selina Milnes 0 0 30.6 0 0 W W W
W CHILLI KNIGHT Miss Gemma Tattersall 0 0 31.6 0 0 W W W
W SANTIAGO BAY Miss Gemma Tattersall 0 0 31.3 0 0 W W W
W BALLYMOON DIAMOND Mrs Carolyne Ryan-Bell 0 0 39.8 0 0 W W W
Optimum XC Time - 06.46
CCI-S 4* 8/9YO - Section S1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BANZAI DU LOIR Miss Yasmin Ingham 32 0 22.3 0 0 0.00 0.00 22.30
2 LORDSHIPS GRAFFALO Miss Rosalind Canter 29 0 24.5 0 0.4 0.00 0.40 25.30
3 CRISTAL FONTAINE Mrs Kitty King 26 0 25.7 0 0.4 0.00 0.00 26.10
4 BOB CHAPLIN Mr Tom McEwen 23 0 26.8 0 0 0.00 1.20 28.00
5 REHY ROYAL DIAMOND Miss Rosalind Canter 20 0 27.9 0 0 0.00 0.80 28.70
6 ARTFUL TRINITY Miss Izzy Taylor 17 0 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
7 RICKER RIDGE SOOTY GNZ Mrs Samantha Lissington 14 0 28.9 0 0 0.00 1.60 30.50
8 BELLAGIO DECLYANGE Miss Phoebe Locke 12 0 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
9 RUSSAL Z Miss Heidi Coy 10 0 33.8 0 1.2 0.00 0.00 35.00
10 DREAMAWAY II Mr Tom McEwen 8 0 28.8 0 0 0.00 7.60 36.40
11 CAPELS HOLLOW DRIFT Mr Tom Jackson 8 0 34.6 0 0 0.00 2.40 37.00
12 QUANTUM BT4 Mr Max Warburton 0 0 37.1 4 0 0.00 0.00 41.10
13 HULLABALOO I Mr Ben Way 0 0 35.7 0 2.4 0.00 5.60 43.70
14 HIARADO Miss Grace Taylor 0 0 35.2 4 0 0.00 5.20 44.40
15 RED HOT COOLEY Miss Georgie Strang 0 0 30.3 8 0 0.00 7.60 45.90
16 HORATIO DN Mr Richard Coney 0 0 36.8 0 0.8 0.00 10.40 48.00
17 KND STEEL PULSE Mr Tom Rowland 0 0 36.7 8 0 0.00 3.60 48.30
18 HEARTBREAKER STAR QUALITY Miss Libby Seed 5 0 40.6 0 0 0.00 9.60 50.20
19 QUINTILIUS Mr Tom Rowland 0 0 37.4 4 0 0.00 9.20 50.60
20 J ADORE SALSA Mr Tyler Cassells 0 0 38.5 8 0 0.00 4.80 51.30
21 BALLYCOOG GUINNESS Mr Matthew Heath 0 0 37.3 4 0.4 0.00 9.60 51.30
22 MILCHEM ECLIPSE Mr James Rushbrooke 0 0 40.1 4 0 0.00 7.60 51.70
23 GOLDLOOK Miss Katie Bleloch 0 0 31.5 4 0 0.00 16.80 52.30
24 HARTACKER Miss Izzy Taylor 0 0 20.3 0 0 20.00 12.80 53.10
25 ANNAGHMORE VALONER Mr Sam Griffiths 0 0 38.9 4 0.8 0.00 11.20 54.90
26 GAME CHANGER Miss Grace Taylor 0 0 32.1 4 2 0.00 17.60 55.70
27 ARKOS LAD Mr Arthur Duffort 0 0 30.9 4 2 0.00 18.80 55.70
28 DISCO CHICK Mrs Helen Marsh 0 0 42.4 4 3.2 0.00 7.20 56.80
29 GIDEON II Mr Andrew Heffernan 0 0 33.7 12 0 0.00 11.60 57.30
30 CAUNTON WELL CONNECTED Miss Charlotte Dennis 0 0 42.7 4 0 0.00 10.80 57.50
31 HHS LEACOURT CAVALIER Miss Charlotte Rowe 0 0 40.7 0 1.2 0.00 16.00 57.90
32 MBF DASSETT LEGACY Mr Craig Barr 0 0 42.5 4 0 0.00 16.80 63.30
33 RINGWOOD MADRAS Mr Ben Way 0 0 36.4 16 2.4 0.00 9.60 64.40
34 PASSIONS OPPOSITION Miss Lisa Maynard 0 0 45 16 1.6 0.00 11.60 74.20
W PENNY GRANS Mr Ludwig Svennerstal 0 0 32.2 4 0 W W W
E RF CAVALIER MICKY FINN Miss Katie Bleloch 0 0 37.7 8 0 E E E RF
W VIVENDI TIME Mrs Selina Milnes 0 0 37.2 4 0 W W W
W MONBEG BY DESIGN Miss Susie Berry 0 0 38 0 0 W W W
R MOANGARRIFF DUKE Miss Jess Corser 0 0 44.4 0 0.8 R R R
W EG MICHEALANGELO Miss Rose Nesbitt 0 0 38.1 8 1.6 W W W
W HALENZA Miss Heidi Coy 0 0 37.1 12 0 W W W
R ARKLOW PUISSANCE Mr Oliver Townend 0 0 37.9 0 0 R R R
W MISS COOLEY Mr Oliver Townend 0 0 28 20 0 W W W
W GLOBEMASTER Miss Clare Chamberlayne 0 0 41.5 8 0 W W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded