WEST WILTS (3)WEST WILTS (3)

Newsflash

Download Prize Money Claim Form HERE
Please complete and return to info@westwilts.com

 

WEST WILTS (3)

Location

West Wilts Equestrian Centre, Melksham Road, Nr Trowbridge, Holt, Wiltshire, United Kingdom, BA14 6QT

Date

Friday 11 to Saturday 12 September 2020

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mr Peter Collins

Phone: 01225 783220
Mobile: 07855 464075

Entries Secretary - Mrs Ann Allen
Contact Mrs Ann Allen
Mobile: 07802 534837

Course description

The course will run the opposite direction to August's event. It is of medium severity with easier alternatives at the more difficult fences. Suitable for first time BE100. Work will be carried out to the track if ground conditions require it, using stonedust and/or BE aerovator as necessary

Event schedule

Entries open

3 August 2020

Ballot date

19 August 2020 12:00 noon

Ballot period

September

Late entry surcharge

19 August 2020
Mr Peter Collins

Event Organiser

Melksham Road, Nr Trowbridge, Wiltshire, BA14 6QT

Contact Details
Mrs Ann Allen

Entries Secretary

Contact Details
Mr Adrian House

SJ Course Designer

Mr Peter Collins

Course Designer

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No **543 3516 58**.

No cheques accepted - cards and cash only. Include stabling fees with entry fee.

Internet entries will be accepted on www.britisheventing.com.

Waiting List will be held - notification of inclusion to riders on the waitlist will be made via email. No telephone calls or email will be made to individual riders unless running opportunities occur in the 48 hours before the first day of competition.

Entry Amendments by **04/09/2020** by email to ann@bdwpco,uk (earlier withdrawals would be appreciated and you will have a greater chance of being replaced if a wait list is held) (Or, during the event only, to info@westwilts.com).

Refund Policy - Full refund before ballot date. Refunds after ballot will be given when an entry is directly replaced (same day, same class), to whom a full refund will be given less a £12 plus VAT administration charge (as per Rule 4.11). If the event is cancelled due to COVID 19 restrictions between 12:00 on 18 Julyand 12:00 on 8 Sept your start fee and 30% of your entry fee will be refunded. If the event is cancelled due to COVID 19 restrictions after 12:00 on 8 Sept there will be no refund of your entry fee. If the event is abandonded after ballot date due to weather the normal abandonment insurance will refund your entry fees.

Starting Times are available on www.britisheventing.com
Starting Fees payable online with entry.

Stabling

Onsite £28.00 per night, Includes shavings. Please include your Estimated Time of Arrival. Hire is between 4pm on day of arrival 3pm on day of departure.No refunds for stabling after ballot date

Special Notices

In case of Abandonment please see website www.westwilts.com.

Cross Country Course Walk will only be available from 14:00 on the day before the competition.

All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted.

Dogs must be kept on leads at all times.

Tradestand enquiries to the office (01225 783220).

Helpers - Competitors able to provide help on the day in some capacity will receive some priority in the event of a ballot.

Car Parking - It will not be possible to park cars adjacent to horseboxes - a separate car parking area will be provided in the indoor arena.

XC Schooling will be available Sunday 13th September (weather and ground conditions permitting). Book onlione at www.westwilts.com after 13:00 on 12 Sept..

Working-in area SJ working-in will be on outdoor surface.Initial working in on the flat is availble in the Top Outdoor Arena.

Disability Notice any person attending the event who suffers from a disability and/or have a wheeled disability conveyance should park in the indoor arena in the area designated for disabled parking. Access to the cross country course will be limited for safety reasons. Disability wheeled motorised conveyance owners should ensure they have third party liability insurance cover.

Entrance Policy - THIS EVENT IS NOT OPEN TO THE PUBLIC

Accommodation and Catering

Refreshments available throughout the event. Local Accommodation: Mrs Hole (B&B) (01225) 702215; Shaw Country House Hotel (01225) 702836

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE100 Friday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00
BE100 Saturday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00
BE100Open Friday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00
BE80(T) Saturday BE97 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00
BE90 Saturday BE97 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00
BE90Open Saturday BE97 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00
IN Friday I115 (2011) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00
N Friday N111 (2010) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00
ON Friday N111 (2010) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

BE100 - it will be assumed you can compete either day (which would be very helpful) unless you specifically state otherwise

Qualifiers and special classes


 

Prizes

Prize Money: - lower limit prize money will apply to all classes.
Prize money forms will be sent via email & must be completed and returned to WWEC within 7 days of the event payment will be made within 28 days.
Prizes not collected in line with rule 8.4 will be forfeited after 30 days.
We appologise for having to change our 80/90/100 classes to money prizes, but it is to avoid handling goods from outside sources. As soon a possible, we will revert to prizes in kind

Event name: WEST WILTS (3) Date: Sep 11-12 2020 Location: West Wilts Equestrian Centre, Nr Trowbridge, Holt, Wiltshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.41
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GLENKEERAN WILLOW Miss Hope Pleydell-bouverie 0 16 25.5 0.00 0.00 25.50
2 SCARAB Mr Alexander Peternell 0 14 26 0.00 0.00 26.00
3 LATINAS TWINKELING Miss Holly Stephens 0 12 26.3 0.00 0.00 26.30
4 TEO VAN HET TRICHELHOF Miss Ellie Townend 0 10 26.5 0.00 0.40 26.90
5 FUTURE CADENCE Mrs. Becca Midwinter 0 8 27.8 0.00 0.00 27.80
6 KATINKA Miss Gwen Phillips 0 6 28.3 0.00 0.00 28.30
7 MONKEY MAGIC MAN Miss Lucinda Osborne 0 4 28.5 0.00 0.00 28.50
8 THE BARON Miss Elsa Ireland 0 4 28.8 0.00 0.00 28.80
9 LISNAFIFFY Mrs Eva Carse 0 4 28 0.00 2.40 30.40
10 BARNEY FROM TYANEE Miss Lauren Dallison 0 2 30.5 0.00 0.00 30.50
11 PAINSWICK CHILLI DAWN (GB) Mr Gubby Leech 0 2 31.3 0.00 0.00 31.30
12 ALENYA Miss Kat Raybould 0 2 31.3 0.00 0.00 31.30
13 MICKS DILEMMA Miss Alicia Hawker 0 2 31.3 0.00 0.00 31.30
14 MIH HARLEQUIN Mrs Bryony Skinner 0 2 32 0.00 0.00 32.00
15 DHI HAKA Miss Amanda Brieditis 0 0 28 4.00 0.00 32.00
16 HH MONBEG VOGUE Miss Alicia Hawker 0 2 32.3 0.00 0.00 32.30
17 MARTHA VI Miss Emily Mainieri 0 2 31.8 0.00 1.20 33.00
18 THEO DU'PILIA Miss Ceri Edwards 0 0 29.3 4.00 0.00 33.30
19 A LUCKY STRIKE Miss Grace Taylor 0 2 28.5 0.00 4.80 33.30
20 SYNCHRONISED Mr David Doel 0 0 29.8 4.00 0.00 33.80
21 KING CYRUS Mrs Mary King 0 0 28.8 4.00 1.20 34.00
22 THE NEOMANCER Mrs Tassy Purnell 0 2 34 0.00 0.80 34.80
23 JOHANNA TER KRAVELL Z Miss Molly Russell 0 2 35.3 0.00 0.00 35.30
24 APPLE PYE Miss Anna Bruce 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
25 KINGSMAN CAVALIER Miss Emily Callard 0 0 28 8.00 0.00 36.00
26 QUAIKIN WHO DUNIT Miss Danielle Katie Jones 0 0 27 4.00 6.00 37.00
27 LOUGHEHOE COUGAR Miss Danielle Dunn 0 0 28.8 8.00 0.40 37.20
28 TALIA Miss Grace Taylor 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
29 DAVILLON EROS Miss Lucy Montgomery 0 0 30 4.00 6.00 40.00
30 I'M A WONDER Miss Rosie Fry 0 0 34.5 4.00 2.40 40.90
31 CLASSIC EDITION Miss Harriet Ffooks 0 0 36.8 4.00 1.60 42.40
32 SERENDIPITY BAY Mr elliott short 0 0 35.5 8.00 0.00 43.50
33 GLOBAL ATHENA Miss Emily Clunes 0 0 27 16.00 2.40 45.40
34 MORNING ROSE Miss Ginny Thompson 0 2 34.3 0.00 11.20 45.50
35 TROOPER NOON Miss Charlotte Bailey 0 0 31 0.00 20.00 51.00
36 SKYJACK Mrs Rachel Stanhope 0 0 32.5 0.00 25.20 57.70
37 ROCHDAN FLEX Miss Emily Philp 0 0 32.3 0.00 29.20 61.50
HC VIOLA A CIOCCHE Miss Ludovica Pellicoro 0 0 29.3 0.00 10.40 39.70
HC GUNDULAS GOLD Miss Tarka Abraham 0 0 23.8 4.00 79.20 107.00
E DALOUBET MANSOLEIN Z Miss Kat Raybould 0 0 36.5 0.00 E E
W FAIRY WAND Miss Hannah Ingham 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.41
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HAZY DREAM Miss Alicia Hawker 0 16 24.8 0.00 0.00 24.80
2 NOISETTE Mr Gubby Leech 0 14 26.5 0.00 0.00 26.50
3 ELIOT DU BANNEY Miss Grace Taylor 0 12 27.8 0.00 0.40 28.20
4 PRINCESS Mr Bruno Freire 0 10 24.3 4.00 0.00 28.30
5 CELTIC PUZZLE Miss Sian Jones 0 8 29 0.00 0.00 29.00
6 COLUMCILLE LEADER Miss Libby Galloway 0 6 27.5 2.00 0.00 29.50
7 KING SEAMUS Mrs Mary King 0 4 29.5 0.00 0.00 29.50
8 TERRYGREEHAN DEMPSEY Mrs Michele Hill 0 4 29.5 0.00 0.10 29.60
9 FINES FOX Miss Rose Lambert 0 4 29.5 0.00 0.40 29.90
10 SHERKIN MASTERPIECE Miss Isabella Rogers 0 4 29 0.00 1.20 30.20
11 MIH GLADIATOR Miss Frederica Finch 0 2 31 0.00 0.00 31.00
12 KUBLESCO Miss Beetle Gage 0 2 31.5 0.00 0.00 31.50
13 DIAMOND GLENVIEW LASS Mrs. Kathryn Baker-Brooks 0 2 32.3 0.00 0.00 32.30
14 MILESTONE GOLD Mrs Philippa Sheppard 0 0 28.3 4.00 1.20 33.50
15 CHILDFREE TIME Mrs Claire Cook 0 2 32 0.00 1.60 33.60
16 MINERVA VAN DE KOOLDRIES Miss Sophie Jenman 0 0 26.5 8.00 0.00 34.50
17 ALGINA ROYALE Miss Frankie Price 0 2 35 0.00 0.00 35.00
18 ELLIES ZEN Miss Evie Godowski 0 2 33 0.00 2.00 35.00
19 WYLDERSWOODE ZINNIA Miss Amanda Brieditis 0 0 21.5 16.00 0.00 37.50
20 ORANGYBOOM VOLTAIRE Miss Charlie Buss 0 0 29.5 8.00 0.00 37.50
21 KAYF SUPREME Miss Alice Procter 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
22 SHANBO KATES GREY Miss Flo Burnop 0 0 33.3 4.00 2.00 39.30
23 MISS ALOUETTE DU VLIST Miss Ellie Townend 0 2 37 0.00 3.20 40.20
24 RICA Mr Matteo Gallucci 0 0 19.3 4.00 20.00 43.30
25 POLDORY MAKER’S MARK Miss Kat Raybould 0 0 35.8 8.00 0.00 43.80
26 GALLOON JACKPOT Miss Bea Shepherd 0 0 34 8.00 2.80 44.80
27 NEMEAN LION Miss Grace Taylor 0 0 31.5 12.00 4.80 48.30
28 ESKER TOMMY Miss Rosie Fry 0 0 34.5 8.00 6.00 48.50
29 WILLOWAY AMIGO Miss Janine Paterson 0 0 32 0.00 27.60 59.60
30 KILCANDRA SINCERELY CRUISE Miss Emily Philp 0 0 32.3 0.00 27.60 59.90
31 BEAUCHAMP PASHA Miss Harriet Upton 0 0 34.8 0.00 32.80 67.60
32 FILLO DE FEAR BUI II Mrs Lorraine Antoniou 0 0 33.5 4.00 35.60 73.10
W THANK ZIPPO ITS FRIDAY Miss Atlanta Jayne Brown 0 0 W W
W IRISH LENNIE Miss Tanya Nevile 0 0 33.5 W W
W FERNHILL TREND SETTER Mr David Doel 0 0 36.5 8.00 W W
W CRAMPSCASTLE NIGHT LIGHT Mrs Tracey Shakespeare 0 0 29.8 19.00 W W
E ROSIE G Miss Jax Dawes 0 0 31.3 0.00 E E
W ISCO Miss Samantha Stockley 0 0 33 W W
R BARNEY BOY Miss Ginny Thompson 0 0 44.5 R R
R INCH CHAMPION Miss Kim Croutear 0 0 30 12.00 R R
Optimum XC Time - 04.41
BE100 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 IMRE VERA Miss Elise Cadman 0 16 26.5 0.00 0.00 26.50
2 THE MERRY MONARCH Miss Jessica Pope 0 14 30.5 0.00 0.00 30.50
3 ETERNAL FLAME II Miss Saffron Coombes 0 12 31 0.00 0.00 31.00
4 JET FIGHTER Mr Harry Meade 0 10 31.5 0.00 0.00 31.50
5 CASTILLA SQUALLS ESTATE Z Mrs Rachel Sheldon 0 8 29.5 4.00 0.00 33.50
6 ALVESCOT EXCLUSIVE Mr Jason Hobbs 0 6 36 0.00 0.00 36.00
7 DAINAMYTH Miss Jodie Delbridge 0 0 28.3 4.00 4.00 36.30
8 INTUITION Mr Daniel May 0 2 33 0.00 5.60 38.60
9 HECTOR HOF TEN ZOETENDAELE D 19 Miss Abbie Winters 0 2 36 0.00 2.80 38.80
10 BUCK OR TWO Miss Josephine Porter-Wright 0 2 41 0.00 0.00 41.00
11 NAIROBI VANT GOEDLEVEN Mrs Leigh-louise Haynes 0 2 39.3 0.00 2.80 42.10
12 JUPILER Miss Madeline Whitfield 0 0 35.3 8.00 0.00 43.30
13 PRUSSELLSTOWN CAVALIER WOII Peter Pagan-Skelley 0 0 34.3 4.00 5.60 43.90
14 MIA Miss Ailsa Wates 0 0 33.3 4.00 11.20 48.50
15 TARR MARY ROSE Miss Charlotte Tudor 0 0 37.3 12.00 0.00 49.30
16 WESSEX METEOR Miss Sophie Spratling 0 0 28.5 4.00 20.00 52.50
17 MAGICAL MARIO Miss Lauren Blake 0 0 33.3 0.00 20.00 53.30
18 BALLINAMURRA FLARE STAR Miss Mary Mason 0 0 32.8 8.00 21.60 62.40
19 STAR GAZER Mrs Carrie Passmore 0 0 30.5 12.00 24.40 66.90
20 BLACK JACK VAN NOVA Miss Hannah Paul 0 0 32.8 4.00 34.40 71.20
21 BENECHENKO Mr Nicholas Lucey 0 0 33.3 4.00 62.00 99.30
22 LACKAGHBEG APRIL DOCK Miss Abbie Shackell 0 0 34.3 0.00 97.20 131.50
HC GRAND AMOUR A Miss Sadie Enthoven 0 0 27.8 4.00 11.60 43.40
E FOX KING Miss Ellie Govier 0 0 32.8 E E
W COMPLETELY SMART Miss Tracey Mclaughlin 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.41
BE100 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WOOTTONHEATH PRIVATE RYAN Miss Lily Jessup 0 16 24.3 0.00 0.00 24.30
2 VIVENDI HERO Mr Harry Meade 0 14 25.5 0.00 0.00 25.50
3 WILKISMOOR WICHITA Mrs Caroline Thompson 0 12 28.8 0.00 0.00 28.80
4 CONTESSA III Miss Heidi Ford 0 10 24.8 4.00 0.00 28.80
5 PARKFIELD BAROQUE Miss India Wishart 0 8 25 4.00 0.00 29.00
6 HELLO DOLLY IV Miss Lisa Lindsay 0 6 27.3 4.00 0.00 31.30
7 SNACK-A-JACK Mr Tom Sloper 0 4 28 4.00 0.00 32.00
8 MY SPIRIT Miss Anna Dunford 0 2 31 0.00 2.80 33.80
9 MY CINNABAR FOX Miss Lily-mae Richardson 0 2 34 0.00 0.00 34.00
10 MR SAM CRUISING Miss Pandora Yates 0 2 34.8 0.00 0.00 34.80
11 CATHERSTON OAKLEY Miss Charlotte Dicker 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
12 CATHERSTON OSIANA Miss Charlotte Dicker 0 0 22.5 8.00 4.40 34.90
13 DEARDS SIR KNIGHT Mr Vadim Kulbak 0 0 29.8 4.00 2.00 35.80
14 ZADOK D Miss Charlie Piper 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
15 TOBERPATRICK CRACKER Miss Claire Downie 0 0 32.3 4.00 1.60 37.90
16 HARLESFORD ELF Miss Philippa Booth 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
17 FURST CLASS Mr Daniel May 0 2 35 0.00 3.60 38.60
18 KILCOMMON BOY Mrs. Georgie Walker 0 0 28.5 8.00 2.40 38.90
19 VARDAGS BUCEPHALUS Miss Helena Vardag-walters 0 2 40.3 0.00 0.40 40.70
20 OLD BOY TED Miss Lottie Sims 0 0 37.3 4.00 0.00 41.30
21 SALLAGHAN II Miss Megan Ferriday 0 0 38.8 4.00 0.00 42.80
22 WUFF Miss Molly Hughes 0 0 34.5 8.00 0.80 43.30
23 CLONDAW SAM Mrs Louise Harwood 0 0 29.8 0.00 35.60 65.40
24 CLEARMAN Miss Lisa Elizabeth Leighton 0 0 35.3 4.00 32.40 71.70
HC REBEL EDWARD Miss Madeleine Nagele 0 0 36 0.00 0.00 36.00
HC CHEVALIAN DUCHESS Miss Helena Vardag-walters 0 0 33.5 12.00 3.60 49.10
HC SALLYMOUNT CONDIOS Miss Livy Brady 0 0 27.5 E 27.50
E FANDANGO II Miss Charlotte Dix 0 0 31.3 E E
E R3 MBF ONLINE Miss Rebecca Wren 0 0 37 0.00 E E R3
Optimum XC Time - 04.41
BE100 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 OUGHTERARD QUALITY Mr John Westmore 0 16 22.3 4.00 0.00 26.30
2 JAMIRA Mr Nicholas Lucey 0 14 26.5 0.00 0.00 26.50
3 CRUISING REBEL LADY Miss Victoria Lee 0 12 26.5 0.00 0.80 27.30
4 POYNSTOWN AER J Miss Christina Wiederkehr 0 10 30.3 0.00 0.00 30.30
5 SAMSON Miss Madeline Whitfield 0 8 31 0.00 0.00 31.00
6 HARTLEYMANOR VELLA Miss Joanna Reeves 0 6 27.5 4.00 0.00 31.50
7 TROY XIII Miss Liberty Smith 0 2 32.3 0.00 0.00 32.30
8 KILLEA COCO BLUE Miss Laura Stafford 0 0 27.8 4.00 1.20 33.00
9 WHATNOT III Mrs Jessica Gibbons 0 2 33.3 0.00 1.60 34.90
10 IANDO Mrs Victoria Charrington 0 2 36.5 0.00 0.00 36.50
11 TRENAVEY SEOIDE Miss Megan Lawrence 0 0 29.5 10.00 0.00 39.50
12 LANGALLER POLZEATH Miss Sarah Jenkins 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
13 PRIMITIVE DIPLOMAT Mrs Nicola Lomax 0 0 34.5 4.00 2.00 40.50
14 HOSHI Miss Jodie Saunders 0 0 37.3 4.00 0.00 41.30
15 FLEET OF FOOT Miss Maddy Spring 0 0 28 16.00 3.60 47.60
16 BLUES CLOUD Mrs Louise Harwood 0 2 39.3 0.00 8.80 48.10
17 BRUNO FG Miss Edie Campbell 0 0 26 15.00 7.20 48.20
18 HILLFIELDS TEMPORALE Mr Cameron Christie 0 0 32.3 12.00 8.00 52.30
19 ROYAL SPECTRUM Miss Jo Weeks 0 0 32.3 0.00 21.20 53.50
20 GREAT FUN Miss Zara Brewer 0 0 32 28.00 6.80 66.80
21 DEXTERS SISTER Mrs Lucinda Gray 0 0 34 8.00 25.20 67.20
22 TROUBADOUR Mrs Nicole Jooste 0 0 32.5 4.00 43.20 79.70
23 FIELD OF DREAMS II Mrs Diana Cannings 0 0 36 0.00 54.00 90.00
E DAMSON BAY BUTTONS Miss Kate Brown 0 0 33.3 E E
W BROOKMIST BLUE LEGEND Miss Rachel Cook 0 0 30 W W
Optimum XC Time - 04.41
BE100Open - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLONLEIGH STRIKE Miss Sarah Gordon 0 16 23.8 0.00 0.00 23.80
2 OMARD ALA Miss Anya Strilkowski 0 14 27.3 0.00 0.80 28.10
3 DIS LUI D AOZ Miss Alicia Hawker 0 12 28.3 0.00 0.00 28.30
4 RINGWOOD GOLD DUST Miss Scarlett Thomas 0 10 28.3 0.00 0.10 28.40
5 MISS BLUE HURAGAN Miss Emma-rose Woofenden 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
6 MENAI COSMIC DUKE Miss Isabelle Geran 0 6 25 4.00 0.00 29.00
7 ROYAL CONQUEST Mr David Doel 0 2 30 0.00 0.00 30.00
8 STORMHILL FINAL FLING Miss Alix Palmer 0 2 30 0.00 0.00 30.00
9 VLOVE D OR LY Miss Hani Milstein 0 2 30.5 0.00 0.00 30.50
10 INXS Miss Liv Peck 0 2 29.5 0.00 1.20 30.70
11 CSF FERNHILL FUTURE Miss Isabella Elwes 0 2 30.8 0.00 1.20 32.00
12 LOSTOCK JAMES BROWN Miss Katie Hale 0 0 29.5 4.00 0.00 33.50
13 SAPPHIRE Miss Hannah Mattia 0 2 33.5 0.00 2.00 35.50
14 SIR EUROMAN Miss Abi Wallis Castle 0 2 35.8 0.00 0.00 35.80
15 WORLDLY WISE Miss Jessica Harrop 0 0 32 8.00 0.00 40.00
16 RS MATEUS Miss Emily Lavelle 0 0 32 8.00 0.00 40.00
17 POPCORN IV Miss Layla Felgate 0 0 33.3 8.00 0.00 41.30
18 MANRAY Miss Stephanie Carter 0 0 36.3 8.00 0.00 44.30
19 AMAZINGMIKA Miss Poppy Wilkinson 0 0 29.8 0.00 22.80 52.60
20 SEPPELINO Miss Charlotte Newey 0 0 31.3 4.00 45.60 80.90
21 SWEET DEAL Miss Emily Mustow 0 0 34.3 4.00 64.40 102.70
22 ISILDE M Miss Amit Hardy 0 0 33.3 0.00 76.00 109.30
23 NANKIN DES RUETTES Miss Charlotte Bailey 0 0 26.8 39.00 56.40 122.20
R FANAD WEST CALLARDO Miss Rosie Russell 0 0 31.5 19.00 R R
E GURRAUN SUMMER Miss Layla Felgate 0 0 34 4.00 E E
R ARDO Z Miss Imogen Carter 0 0 31.8 R R
Optimum XC Time - 04.35
BE80(T) - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PEASEDOWN AGATHA Miss Shelby Dowding 0 0 21.5 0.00 0.00 21.50
2 LEOMIRO Miss Tila Da Costa 0 0 29.5 0.00 0.00 29.50
3 CANANDO TAZER Miss Katherine Smith 0 0 30.8 0.00 0.00 30.80
4 DVS ROCKY Miss Lauren Collard 0 0 27 4.00 1.20 32.20
5 KID KOUTURE Miss Charlotte Baker 0 0 32.5 0.00 0.80 33.30
6 MANHATTANS FIRST CHOICE Miss Marnie Graham Maw 0 0 32.5 0.00 2.40 34.90
7 TULLANNA TOMMY Ms Liz Brennan-jesson 0 0 29.5 0.00 5.60 35.10
8 LYNWOOD TWENTY TWELVE Miss Victoria Ingles 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
9 FERODO Miss Josephine Spring 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
10 BONMAHON COOKIE CLOVER Mrs Meg Graham Maw 0 0 34 4.00 0.00 38.00
11 GOLDEN KING Mrs Jane Fowler 0 0 36.5 0.00 1.60 38.10
12 SIR CHARLIE BOI Miss Eloise Clare 0 0 29 4.00 5.20 38.20
13 JUST JOEY Miss Amber Fletcher 0 0 37.5 4.00 0.00 41.50
14 BELLS OF CASTOR Dr Nicola Keegan 0 0 37 4.00 2.00 43.00
15 PENOLVA HIGH HOPES Mrs Belinda Payne 0 0 36.5 7.00 0.00 43.50
16 SEYMOUR REALITY Miss Amber Skelton 0 0 32.3 8.00 3.60 43.90
17 CANANDO ARTFUL WARRIOR Mr Christopher Smith 0 0 46 4.00 0.00 50.00
18 FOXCOURT ARTHUR BROWN Mr Christopher Roberts 0 0 35.5 16.00 2.80 54.30
19 BELLEVUE MAJESTIC Dr Lauren Bowen 0 0 28.3 31.00 17.20 76.50
20 COOLBOY LEAH CLOVER Miss Lucy Mcmillan 0 0 29.3 4.00 60.00 93.30
E TURN IT UP CHARLIE Miss Alexandra Tarrant 0 0 34.8 E E
E RF LOUGHVILLE LUXS COMFORT Miss Ellie Govier 0 0 37.5 0.00 E E RF
W TOYD CAMOMILE Miss Bryany Smith 0 0 W W
W SINGING GATLIN Miss Rachel Ryder 0 0 40.5 4.00 W W
Optimum XC Time - 04.35
BE80(T) - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLYGRIFFIN BONBON Mrs Janine Collishaw 0 0 28.8 0.00 0.00 28.80
2 THORNWOOD ILLUSION Mrs Joanne Elliott 0 0 35.8 0.00 0.00 35.80
3 BANAGHER IM NEARLY DUN Miss Renee Watkins 0 0 28.5 8.00 0.00 36.50
4 POLLYANNA Mrs Lucy Mchale 0 0 29 8.00 0.00 37.00
5 HISINA Miss Freya Jones 0 0 37 0.00 0.00 37.00
6 WAYWARD PRINCE Miss Jessica Davies 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
7 CASSIDY'S FINBAR Mrs Jane Cassidy 0 0 35 4.00 0.00 39.00
8 TELESCOPE Miss Jody Millin 0 0 37 4.00 0.00 41.00
9 DISSINGTON VIEW Mrs Samantha Fletcher 0 0 36 4.00 1.60 41.60
10 CHARLIE XXXIX Mrs Alexandra Erskine Scott 0 0 38.5 4.00 0.00 42.50
11 WRIGGLE Mrs Alexandra Yates 0 0 36.3 8.00 0.00 44.30
12 DESPEARADO Mrs Rhi Lewis 0 0 46.5 0.00 0.00 46.50
13 THE HOLLY BEARS THE CROWN Miss Hannah Naylor Stewart 0 0 30.8 12.00 6.00 48.80
14 WALT WHISKEY Mr Brian Leung 0 0 40.8 4.00 4.80 49.60
15 GURKY Miss Jennifer Molton 0 0 39 12.00 1.60 52.60
16 ROWENA Miss Emily Ware 0 0 25.8 8.00 20.80 54.60
17 STILLBROOK SMILER Mrs Kay Webb 0 0 31.3 0.00 23.60 54.90
18 THE LEGACY IV Miss Helen Wakeford 0 0 46.3 8.00 5.60 59.90
19 BALLYENGLAND TRENDY Mr Skip Nicholls 0 0 38.5 4.00 20.00 62.50
20 NOBODYS FOOL Miss Maddie Beal 0 0 43.3 0.00 40.00 83.30
E KOLANI Miss Charlotte Smyth 0 0 31.8 E E
R LISRUA ROSS Miss Madeline Bennett 0 0 45.8 R R
E RF MERLINS MAGIC Mrs Sara Bennett 0 0 37.5 0.00 E E RF
R BRENDONHILL BON CHANCE Mrs Henrietta Verschoyle 0 0 33 E R R
Optimum XC Time - 04.35
BE90 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JUST DYLAN Mrs Karina Collins 0 8 26.3 0.00 0.00 26.30
2 COLLIERS MAJESTIC BOY Miss Nicola Warren 0 7 26.5 0.00 0.00 26.50
3 COTTAGE PIE Miss Kaci-mae Cadman 0 6 26.8 0.00 0.00 26.80
4 PASODOBLE Miss Danielle Storer 0 5 27 0.00 1.20 28.20
5 FLORANCE Mrs Sally Crane 0 4 27.8 4.00 0.40 32.20
6 WISHEL LIMITED EDITION Miss Suzy Reed 0 3 32.8 0.00 0.00 32.80
7 CLOONBEG CLOVER DUCHESS Miss Lisa Keys 0 1 32.3 0.00 1.20 33.50
8 LAMBORO SPARKY Miss Lucy Jowett 0 1 29.5 0.00 4.40 33.90
9 K Miss Anya Strilkowski 0 1 33.8 0.00 1.20 35.00
10 MY BAY GIRL Mrs Sally-Anne Miller 0 1 30.5 0.00 6.80 37.30
11 SOS UNICORN Miss Harriet Hayley 0 1 38.5 0.00 0.00 38.50
12 DEREVNIKOV Mr Daniel May 0 1 39.5 0.00 0.00 39.50
13 ASHTOWN LILLY Miss Janey Hurran 0 1 38.5 0.00 3.60 42.10
14 CLONAVARN JANE Miss Katie Pope 0 0 28.3 8.00 7.60 43.90
15 LORENZA Miss Clare Cowe 0 1 34.3 0.00 10.00 44.30
16 LITTLE MOUNT WOODBINE Miss Nicola Scivier 0 1 40.3 0.00 5.60 45.90
17 IN THE PINK Miss Isabel Lawson 0 0 31.5 11.00 7.60 50.10
18 CALCOURT LEONARDO Mrs Sophie Westmore 0 0 28 0.00 22.80 50.80
19 HEADLEYS DYNAMITE Mr Martin Mullins 0 0 28.3 29.00 0.00 57.30
20 MO BUACHAILL BAIRE Mr Barry Maddocks 0 0 39.8 8.00 10.40 58.20
21 CUDGLEYS CUCKOO TEMPLE Mr Albert Bell 0 0 39.3 27.00 38.00 104.30
HC WHITEWOOD Mr Nicholas Lucey 0 0 31 4.00 6.80 41.80
E OKEHURST DOUBLE TROUBLE Miss Naomi Watkins 0 0 31.3 0.00 E E
W DAVE II Miss Molly Rattue 0 0 W W
R SHANNONDALE AVATAR Mrs Tassy Purnell 0 0 32 14.00 R R
E HARRI COESWEN Miss Elizabeth Griggs 0 0 30.3 0.00 E E
Optimum XC Time - 04.35
BE90 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COLTSTOWN GLIDER Miss Emma Sutton 0 8 25.5 0.00 2.40 27.90
2 BALLYENGLAND MIDSUMMER Mr Adam Short 0 7 31.8 0.00 0.00 31.80
3 DINAN BOUNCER Miss Nicola Warren 0 6 32.3 0.00 0.00 32.30
4 FLASH IN THE PAN Miss Nellie Smith 0 5 32.8 0.00 0.00 32.80
5 SHAKTI Mr Nick Brooks 0 4 32.8 0.00 1.20 34.00
6 SOS SEALPOINT Miss Kate Oppenheimer 0 3 30.5 4.00 0.00 34.50
7 WILLOWAY HANDSOME HARRY Miss Janine Paterson 0 2 34.5 0.00 0.00 34.50
8 WOODENDFARM VIVA Miss Hannah Rogers 0 1 37 0.00 0.40 37.40
9 GRUB Mrs Lucy Searle 0 0 35 4.00 0.00 39.00
10 NOBBER TADA Miss Olivia Mathieson 0 1 39.8 0.00 0.00 39.80
11 GOLDEN LADY Miss Eliza Porter-wright 0 1 42.8 0.00 1.20 44.00
12 TAKE TWO II Miss April Dawe 0 1 39.5 0.00 6.00 45.50
13 HIGH COUNTRY Miss Florence Coe 0 1 35.3 0.00 11.60 46.90
14 PRICELESS PEANUT Miss Lisa Axer 0 0 39 8.00 0.00 47.00
15 FRED TEN Miss Hannah Brasher 0 1 47 0.00 0.00 47.00
16 GREGBOY OSCAR Mr Stephen George 0 1 36 0.00 11.60 47.60
17 ODYSSEUS Miss Daisy Lavelle 0 0 36 14.00 1.60 51.60
18 HONNEPON Miss Elise Cadman 0 0 30.3 0.00 24.40 54.70
19 HILLSIDE CAVALIER Miss Laura Wood 0 0 33.5 4.00 40.40 77.90
20 REUBENS BELTAINE Miss Imogen Cole-Holland 0 0 32 0.00 54.00 86.00
E R3 DALI VAN HET BURGHOF Z Miss Hannah Clarke 0 0 34 0.00 E E R3
E TOOK BY STORM Ms Caroline Primrose 0 0 32 E E
W HOLLYBROOKE MAXWELL Miss Janine Paterson 0 0 32.8 12.00 W W
E LOTTIE XI Miss Cerys Evans 0 0 35 E E
E WHITETREE COOLEY Miss Aimee Swinton-clark 0 0 33 0.00 E E
E R3 CURNAMUCKLA WIND Miss Emma March 0 0 34.8 0.00 E E R3
E RF MILLRIDGE ADONIS Mrs Michele Hurran 0 0 36.5 28.00 E E RF
W NIGHT SKY Miss Lilly Hannaway 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.35
BE90 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JOLLY JUPITER Mrs Caroline Wilkinson 0 8 30.5 0.00 0.80 31.30
2 SPARHANGER VELVET Miss Elizabeth Andrews 0 7 31.5 0.00 0.00 31.50
3 FROST FREE Miss Hannah Rogers 0 6 34 0.00 0.00 34.00
4 JUNGLE JACK Miss Izzy Harris 0 5 38 0.00 0.00 38.00
5 POLLY PERKINS IV Miss Lucy Romyn 0 4 40.5 0.00 0.00 40.50
6 SUPER SNOOP II Miss Holly Gladders 0 3 36.3 4.00 0.40 40.70
7 STUART Z Mr Scott Welsby 0 0 33 11.00 0.00 44.00
8 I KNOW IT Mrs Melanie Nagele 0 1 37.5 0.00 7.20 44.70
9 WISH ME WELL Mrs Laura Cain 0 0 40 4.00 0.80 44.80
10 DIAMOND QUEST Miss Lisa Lindsay 0 0 36.5 8.00 0.40 44.90
11 BALLYKILCASH ACTIVE ATLAS Miss Naomi Watkins 0 0 30.8 13.00 1.60 45.40
12 DUNCORMACK GEM Miss Camilla King 0 0 36.3 8.00 2.00 46.30
13 GREY SHAKE Miss Jessica Coombes 0 0 27 0.00 20.00 47.00
14 SILVER SPIRIT Miss Leah Bentley 0 0 38 4.00 9.20 51.20
15 SAM SAYS Miss Pandora Yates 0 0 38 4.00 20.00 62.00
16 UNNAMED (806622) Miss Danielle Frost 0 1 54.3 0.00 16.40 70.70
17 HAYESTOWN CRUISING JACK Miss Rachel Sceats 0 1 45.5 0.00 26.80 72.30
E GOREYS GOLDEN GIRL Mrs Eilean Appleton 0 0 34.3 4.00 E E
E MATUSHKA Miss Emily Towle 0 0 31 E 30.00 E
W CUPIDOR Mrs Claire Hubbard 0 0 W W
E RF CHILLI OCEAN Ms Sue Barr 0 0 35.3 0.00 E E RF
E RF HAPPY H Mrs Caroline Davies 0 0 33.8 0.00 E E RF
E R3 HIGHFIELDS HOT GOSSIP Ms Suzanne Bridger 0 0 40.3 0.00 E E R3
E ROYAL WINNINGS Miss Lucy Dickenson 0 0 E E
E HONDURAS Miss Zara Brewer 0 0 24.3 0.00 E E
E KNOCKMULLEN CREGGANEMPEROR Miss Melissa Herridge 0 0 47 0.00 E E
E CASPER IN COLOUR Miss Emma Vogel 0 0 31 0.00 E E
Optimum XC Time - 04.35
BE90 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DELHURENS UPSEY DAISY Mr. Jonny Lee 0 8 27.5 0.00 0.00 27.50
2 SPIRIT OF THE IRISH CLOVER Miss Lisa Baker 0 7 30.8 0.00 0.80 31.60
3 DANCING HEBE Mr Miguel Catela 0 6 32 0.00 0.00 32.00
4 BARROWGURNEY KORE Miss Fern Wrighton 0 5 35.3 0.00 0.00 35.30
5 BALLYGRIFFIN KISS THE GIRLS Miss Leah Hayden 0 0 25.8 4.00 7.60 37.40
6 MARCH IN TIME Miss Madeleine Gladston 0 0 26.3 12.00 0.00 38.30
7 HSSH ADIEMUS Miss Emma Lewis 0 0 27.3 12.00 0.00 39.30
8 SKYWALKER V Miss Jess Parson 0 0 26.3 4.00 10.40 40.70
9 C Q S BASSANIO Miss Abby Mcgrath 0 0 17.8 0.00 23.60 41.40
10 NIAMHIES LAD Miss Sophie Rowcliffe 0 1 40.5 0.00 7.20 47.70
11 SIR PARADISO Miss Sarah Orme 0 0 35 16.00 0.00 51.00
12 A RAINBOW OF SMARTIES Miss Katie Inigo-jones 0 0 34.5 4.00 48.40 86.90
13 BOLLINGER'S ILLUSION Mrs Hannah Barnes 0 0 33.5 4.00 69.20 106.70
14 KINSKY LEO Mrs Victoria Kemmis Betty 0 0 41.8 4.00 78.40 124.20
E RF SEAMUS FINNIGAN Mr Barry Carter 0 0 33.3 4.00 E E RF
R TRULY SCRUMPTIOUS V Mrs Rosie Marlow 0 0 33.8 R R
E PENDAN NEVADA Miss Hannah Tweedy 0 0 32.8 0.00 E E
W DREAMWORKS DESIRE Mr David Darby 0 0 W W
E FERGAL FECKITT Mrs Gemma Fronda 0 0 38 8.00 E E
Optimum XC Time - 04.35
BE90Open - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SILVER STRIKER Mr John Westmore 0 8 10 0.00 0.00 10.00
2 PRINCESS TINARA Miss Katharine Davis 0 7 25.8 0.00 0.00 25.80
3 BORIS XI Mrs Kate Darby 0 6 29.3 0.00 0.00 29.30
4 RINGWOOD BABINSKI Miss Lara Marsh 0 0 26.5 4.00 1.60 32.10
5 PURDIES DAFFODILLY Miss Rebecca Brunt 0 1 32.8 0.00 0.00 32.80
6 CARRAIGH CURSA Miss Olivia Jones 0 1 33 0.00 0.00 33.00
7 LOOPY LOU II Miss Minna Hobbs 0 1 36.5 0.00 0.80 37.30
8 INDIAN TONIC Miss Olivia Heywood 0 1 31.8 0.00 6.00 37.80
9 STORM JACK Miss Amy Stewart 0 1 35.5 0.00 7.60 43.10
10 JURIST VANT WELTHOF Mr James Houghton 0 0 29.8 10.00 6.80 46.60
11 WOTZHISNAME Mrs Louise Harwood 0 0 28.3 3.00 24.00 55.30
Optimum XC Time - 04.03
IN - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHANNONDALE WARREN Mr Jason Ferguson 6 0 29.1 0.00 1.60 30.70
2 NPS DEVON Mrs Daisy Berkeley 5 0 30.9 0.00 0.80 31.70
3 HICKORY IV Miss Alicia Earee 4 0 31.8 0.00 0.40 32.20
4 THE AFRICAN QUEEN Ms Fiona Dallyn 3 0 32.7 0.00 0.00 32.70
5 CAROLES LORD Mrs Sarah Perry 1 0 33.2 0.00 0.00 33.20
6 MULLAGHMEEN Miss Hope Pleydell-bouverie 1 0 32.3 0.00 1.20 33.50
7 KILLNEY RANGER Miss Megan Lawrence 1 0 34.1 0.00 0.00 34.10
8 RANDALSTOWN COMMANDO Miss Chiara Conze 1 0 30.7 0.00 4.80 35.50
9 HISCO Mrs Jackie Harvey-knight 1 0 33 0.00 3.60 36.60
10 BARLEY SUGAR TWIST Mr Jason Ferguson 0 0 30.9 8.00 0.40 39.30
11 ZAINO Miss Henrietta Ewell 0 0 33 4.00 5.60 42.60
12 GRS TWO Miss Henrietta Ewell 0 0 35.5 8.00 1.60 45.10
13 RICARDO COLOURS II Miss Elizabeth Wadey 1 0 43 0.00 3.20 46.20
14 CARA CLEM Miss Sasha Hargreaves 1 0 47.5 0.00 0.40 47.90
15 DE JA VU IV Mrs. Kate Jones 0 0 30.9 4.00 30.00 64.90
W DIOLA VD TOJOPE HOEVE Z Mrs Charlotte Armstrong 0 0 32.5 9.00 W W
E BALLINGOWAN SERENITY Miss Emily Callard 0 0 34.6 4.00 E E
Optimum XC Time - 04.03
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 REYBRIDGE RIVER CONGO Mr David Doel 6 0 26.3 0.00 0.00 26.30
2 JACKPOT Mrs Polly Schwerdt 5 0 29.5 0.00 0.80 30.30
3 TORBOY ABBEY Miss Poppy Wallis 4 0 31.5 0.00 0.00 31.50
4 SOVIET STAR Miss Laura Runciman 3 0 32 0.00 0.00 32.00
5 GRANGE ASH SPARROW Miss Jaymee Savill 2 0 34.8 0.00 0.00 34.80
6 GTOKWIK Miss Clemmie Kerridge 1 0 30.8 0.00 9.20 40.00
7 NBE DEXTER Miss Imogen Campbell-Gray 1 0 28.8 4.00 8.80 41.60
8 LEIGHLAND MELODY Mrs Rachel Sheldon 1 0 30.5 4.00 7.60 42.10
9 SHADOW MINNIE MOON Miss Felicity Collins 1 0 37 0.00 5.60 42.60
10 NLS CLOVER SHUFFLE Miss Lucy Hemmings 1 0 34.3 0.00 9.60 43.90
11 BALLYCREEN QUEENS ORBIT Miss Ailsa Wates 1 0 30.8 0.00 13.60 44.40
12 KEC DELICATE GIRL Miss Kate Honey 0 0 30 8.00 6.80 44.80
13 STORMY BAY Miss Alicia Hawker 0 0 34.8 4.00 6.40 45.20
14 CASH POINTS PROMISE Miss Victoria Voller 0 0 31.3 8.00 7.20 46.50
15 DELAROCHE FAST N FURIOUS Miss Mimo Sandford 0 0 35.3 4.00 7.60 46.90
16 SAMPHIRE III Mr Piers Fairston 0 0 37.3 4.00 9.60 50.90
17 SPARKLING HERO Miss Anna Jones 0 0 36 12.00 5.60 53.60
18 CASANOVA VI Mr Christopher Wincer 0 0 29.8 0.00 25.20 55.00
19 MY GRAND ILLUSION Miss Kate Linabury 0 0 27.5 0.00 38.80 66.30
20 SPRINGHILL ALL BLACK Mr Thomas Hawke 0 0 36.5 0.00 38.40 74.90
21 CARRAMORE BOY Miss Laura K Gordon 0 0 32.3 8.00 53.20 93.50
R MNM GII Miss Harriet Waldron 0 0 38.8 4.00 R R
W BOLEYBAWN ARCTIC Miss Emily Kemp 0 0 W W
E EVERT II Miss Samantha Moody 0 0 36.3 0.00 E E
R COUNT ON BALLY Dr Lucy Greenwood 0 0 31.5 24.00 R R
E CONTORY Ms Judith Findley 0 0 31.8 E E
E ROSSA SEVEN Miss Francesca Denning 0 0 32.3 8.00 E E
W LUCY SPARKLES Miss Emily Williams 0 0 W W
E QUE BRAVEHEART Miss Samantha Stockley 0 0 33.5 4.00 E E
R KHALEESI Miss Gwen Thomas 0 0 36.3 12.00 R R
W LCC BLACK JACK Miss Sally Billing 0 0 W W
E KILTEALY CHABLIS Mrs Anna Hughes 0 0 34.5 0.00 E E
Optimum XC Time - 04.03
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DIESE DU FIGUIER Mrs Daisy Berkeley 0 0 26 0.00 2.00 28.00
2 CHILLIS PRINCE Miss Katy Jones 5 0 29.8 0.00 0.00 29.80
3 LUNA ECLIPSE Miss Libby Seed 4 0 32.3 0.00 0.00 32.30
4 DIVETTE DE CARNEVILLE Mr Tom D Crisp 3 0 31.5 0.00 0.80 32.30
5 GFS MOONLIGHT ECHO Mr Sam Gillespie 2 0 25.5 4.00 3.60 33.10
6 CEFNPANT IOLO Miss Katie Thomas 1 0 34 0.00 0.00 34.00
7 AN IMP NAMED BORRIS Miss Genevieve Kirk 1 0 32.5 0.00 2.80 35.30
8 BREND II Miss Kathryn Carmody 1 0 36 0.00 0.00 36.00
9 BILLY MCADAM Miss Victoria Voller 1 0 30 0.00 6.80 36.80
10 EDWARD VAN DE VELDHOEVE Miss Eden Ash 1 0 36.8 0.00 3.60 40.40
11 TUBBRID MASTER Miss Lucy Goodey 1 0 34 0.00 6.80 40.80
12 THE PREACHER MAN Mr David Doel 0 0 31 8.00 2.40 41.40
13 MILCHEM SEA BREEZE Miss Kate Honey 1 0 32 0.00 10.80 42.80
14 INSHALLESS Miss Danielle Frost 0 0 34 8.00 8.00 50.00
15 RINGWOOD JACKIE D Mr Ivan Leggett 0 0 38.8 8.00 6.40 53.20
16 OPHELIE VAN PRINSEVELD Miss Ailsa Wates 1 0 30 0.00 24.00 54.00
17 GENES OF A DANCER Mrs Julia Norman 0 0 33.5 12.00 11.60 57.10
18 J. Miss Stephanie Rapley 0 0 35.3 12.00 11.20 58.50
19 PRIMITIVE PERDITA Miss Emily Philp 0 0 27.5 0.00 34.80 62.30
20 INUS PH Ms. Alexandra McAlpine 0 0 33 16.00 13.60 62.60
21 JOHNNY BE GOODE WFS Miss Althea Bleekman 0 0 29 0.00 38.00 67.00
22 COOLMINGA STAR Miss Beckie Smith 0 0 34.8 0.00 36.00 70.80
23 CAPTAIN BALU 2 Mrs Kate Tarrant 0 0 33 0.00 45.60 78.60
E BANG ON TIME II Mr Miles Albert 0 0 31.8 0.00 E E
W EUROPA Miss Katie Sheppard 0 0 W W
R DRUMIN MILLER Miss Elaine Tragett 0 0 35 0.00 R R
E GAUCHO GUEMES Dr Nicola Cook 0 0 37 E E
E JACK IN THE BOX IV Miss Matti Mercer 0 0 33.8 4.00 E E
W RUBIX SKUBIX Mr Thomas Broom 0 0 W W
E SARCO WOOD Miss Sophie Evans 0 0 36.8 0.00 E E
E PADDY OF LIOSIN Miss Frankie Price 0 0 33.8 E E
E HANDSOME HAROLD Miss Claire Stallard-penoyre 0 0 35.5 20.00 E E
E LLANBERIS GLACIER Miss Caitlin Moffatt 0 0 38.5 0.00 E E
Optimum XC Time - 04.03
N - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CAVALIER CAPTAIN Miss Abi Wallis Castle 6 0 29.3 0.00 1.60 30.90
2 DELARADO Miss Sophie Jenman 5 0 27.8 0.00 4.00 31.80
3 CLOONCALAGY KNIGHT Mrs Sarah Bessant 4 0 27.3 0.00 6.00 33.30
4 DOMINO DERVAL Mrs Christine Hardinge 3 0 29.8 0.00 4.40 34.20
5 SECRET AFFAIR Miss Antoinette Mckeowen 2 0 29 0.00 5.60 34.60
6 RICARDO RED Miss Charlotte Kennedy 1 0 31.3 0.00 6.00 37.30
7 GORDON BENNETT Mr Daniel May 1 0 34 0.00 6.00 40.00
8 NPS GUCCI Miss Hattie Rawson-smith 1 0 32 0.00 10.00 42.00
9 CON RICO Mr Ben Leathers 1 0 33.3 0.00 9.20 42.50
10 SUMMERBRIDGE BAY Miss Natasha Miro 1 0 34 0.00 10.80 44.80
11 KEC JEORGIO Miss Holly Powell 1 0 35.8 0.00 9.60 45.40
12 AMARULLA III Miss Lucy Buckley 1 0 31.3 0.00 14.40 45.70
13 OAKFORD MAISIE MAY Mrs Charlotte Armstrong 0 0 34.8 4.00 7.20 46.00
14 SMOKING JOE Miss Sue Godwin 0 0 29.3 8.00 9.60 46.90
15 BURLYNS LITTLE GEM Miss Harriet White 1 0 40.3 0.00 8.80 49.10
16 GAMBLERS FLYBY Ms Lysanne Vase 0 0 31.5 8.00 10.00 49.50
17 BARRETTSTOWN WOW Miss Lucy Goodey 0 0 35.5 4.00 10.40 49.90
18 JARISA Miss Tarka Abraham 1 0 32.8 0.00 17.60 50.40
19 BEECHFORT GEM Miss Philippa Balfour 0 0 34.3 15.00 4.80 54.10
20 DOUGLES V Mr Thomas Vicary 1 0 42.8 0.00 14.00 56.80
21 TALK TO FRANK Ms. Alexandra McAlpine 0 0 36.5 8.00 13.20 57.70
22 GREAT JONES Miss Shannon Lewis 0 0 32.3 4.00 30.40 66.70
23 JUMP START II Mrs Rachel Sheldon 0 0 40.5 4.00 34.40 78.90
24 JANGO Miss Sonia Chapman 0 0 38.5 0.00 68.40 106.90
E CSF COOL GUY Mr Bruno Freire 0 0 44.8 4.00 E E
E A PIECE OF COLOUR Miss Georgia Canagon 0 0 33.8 8.00 E E
E CAROUSEL ROMANCE Miss Sarina Stokes 0 0 30.5 8.00 E E
E DIAMOND G II Miss Hannah Andrade-brown 0 0 36.3 E E
E QUACKERS II Miss Francesca Warham 0 0 43.8 7.00 E E
E VERSACE BISCUIT Miss Isabella Miners 0 0 28.5 0.00 E E
E ELVA COVAIER Mr Christopher Wincer 0 0 38.5 4.00 E E
W ROUGH DIAMOND Miss Maggie Brims 0 0 42 W W
R WHITESTREAM IROKO Mrs Susie Gladders 0 0 38.3 12.00 R R
Optimum XC Time - 04.03
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 INDEPENDENT JOHNNY Miss Jaymee Savill 6 0 23.8 0.00 0.00 23.80
2 VALENTINOS KING Miss Katy Jones 5 0 28.3 0.00 0.00 28.30
3 GORTMORE TOMMY T Mr Gubby Leech 4 0 31 0.00 0.00 31.00
4 SARRO BRIDGE Miss Ellen Wilcox 3 0 30 0.00 2.00 32.00
5 THE SPICE MERCHANT Miss Alexandra Munn 2 0 30 0.00 2.80 32.80
6 22 CARROT GOLD Mr Harry Rowcliffe 1 0 31 4.00 4.00 39.00
7 EXCALIBUR Miss Felicity Bull 1 0 34.3 0.00 4.80 39.10
8 LEONARDO DE LUX Miss Charlotte Kennedy 1 0 29.5 0.00 10.80 40.30
9 BLACKTHORNE II Mr Jonny Sandeman 1 0 35.8 0.00 4.80 40.60
10 ELITE SYNCOPATION Miss Amy Chittenden 1 0 38.8 0.00 2.00 40.80
11 WIZARD OF AUS Miss Yasmin Gershon 0 0 36.5 4.00 0.40 40.90
12 LISSYEGAN COOLEY Miss Sophie Spratling 0 0 35.8 5.00 3.20 44.00
13 LARIATS SUN Mr Ned Pleydell-bouverie 1 0 36.3 0.00 8.00 44.30
14 LUX ZEN Miss Anna Martinez 0 0 28 13.00 4.80 45.80
15 DUSTMAN Miss Megan Lawrence 1 0 39.8 0.00 6.00 45.80
16 SUPERMARIO II Mr Thomas Vicary 0 0 36.8 8.00 9.20 54.00
17 THOMAS WOMBAT Miss Meg Matthews 0 0 37.5 4.00 19.20 60.70
18 NOBLE SUPERMAN Miss Elizabeth Barratt 0 0 30.5 8.00 27.60 66.10
19 CASH IN HAND Miss Noor Slaoui 0 0 31 6.00 37.60 74.60
E GALLANT II Miss India Griffiths 0 0 39.3 0.00 E E
R HILTJE L Miss Noor Slaoui 0 0 28.3 14.00 R R
E CHILLY BOY Mrs. Sarah Brookes 0 0 33.3 0.00 E E
E DARK SPIRIT Miss Katie Hale 0 0 34 4.00 E E
E MINNIE MOO Miss Isabelle Rucker 0 0 39.8 E E
E BOBNAMARA Miss Evie Puddy 0 0 37 0.00 E E

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

West Wilts Equestrian Centre, Melksham Road, Nr Trowbridge, Holt, Wiltshire, United Kingdom, BA14 6QT

Grid reference ST874625


Newsflash

Download Prize Money Claim Form HERE
Please complete and return to info@westwilts.com

 
Results Available

Twitter

Latest News

Under 21 Cross Country Course Walk at Pontispool

Posted on 18th September 2020

South West Youth Coach, Emily Lee, will be available at Pontispool (3) on Monday, 21 September, for socially-distanced course walks. If you are competing in the OIu21 at Pontispool (3), and would like to take advantage of this opportunity, message or ring Emily on 07884 188997 to arrange a convenient time.

Read the full story
View all news