WELLINGTONWELLINGTON

Newsflash

VACCINATIONS
Don't forget to make sure you're adhering to the latest BE Vaccination Policy.

WELLINGTON

Location

Wellington Country Fair and Horse Trials, Highfield Farm, Hook, Heckfield, Hampshire, United Kingdom, RG27 0LE

Date

Saturday 24 to Monday 26 August 2019

Organisers and Secretaries

Joint Organiser - Mr David Sheerin
Contact Mr David Sheerin
Mobile: 07866 514305

Joint Organiser - Rachael Corry
Contact Rachael Corry
Mobile: 07557360206

Event Secretary - Charlotte Spratt
Contact Charlotte Spratt
Phone: 1189326308

Entries Secretary - Mrs Diane Miller
Contact Mrs Diane Miller
Phone: 01420 588453
Mobile: 07749 618934

Course description

The four tracks make use of the gently rolling hills and natural dips and hollows incorporating a mixture of portable and permanent fences. Running over old parkland the courses will be testing but fair and fences will be presented to a high standard. While the general route will be similar to 2018 new fences will be incorporated on  BE100, BE105, Intermediate and Advanced courses.

Any necessary groundwork will be carried out to ensure the best possible going. Courses will be near maximum length. Great viewing for spectators and owners on viewing platform. Compact event through all three phases. 
 

Event schedule

Entries open

20 July 2019

Ballot date

30 July 2019

Ballot period

August

Late entry surcharge

14 August 2019
Mr David Sheerin

Joint Organiser

Wellington Riding, Heckfield, Hampshire, RG27 0LJ

Contact Details
Rachael Corry

Joint Organiser

Contact Details
Charlotte Spratt

Event Secretary

Contact Details
Mrs Diane Miller

Entries Secretary

Hawthorns, Four Marks, Hampshire, GU34 5AP

Contact Details
Mr Keith Bristow

SJ Course Designer

Mr Adrian Ditcham

Course Designer

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No GB200374124. Please make cheques payable to Wellington Riding. Send entries to the ENTRIES SECRETARY. Separate cheques are required for each horse (with horse's name on back). Please enclose separate 22cm x 11cm (DL size) SELF SEAL SAE for each horse. 
INTERNET entries will be accepted on www.bdwp.co.uk

WAITING LIST - In the event of a ballot please state on entry form if you do NOT wish to be wait listed. 

ENTRY AMENDMENTS by 22/08/2019, 12 noon by telephoning 01420 588453. REFUND POLICY: 100% refund will be given for withdrawals before Ballot Date. No refund after the ballot date unless replaced in which case a refund will be subject to a £12 (plus VAT) admin fee. Entries received after ballot date will not be eligible for a refund. See Rule 4.11.
STARTING TIMES are available between 22 Aug 2019 18:00 and 22 Aug 2019 20:00 on 01420 588453. Starting Times also available on website www.bdwp.co.uk

Stabling

Limited stabling is available at Wellington Riding (RG27 0LJ) which is a 5 minute drive to the event site – advanced booking required by email shows@wellington-riding.co.uk.

Special Notices

In case of ABANDONMENT please phone 07866 514305.  
DOGS must be kept on leads at all times. 
ALL TERRAIN VEHICLES/MOTORCYCLES will not be permitted. ENTRANCE POLICY - Ticket Policy – BE members are admitted free of charge, with valid BE card. 

Accommodation and Catering

Our recommended local accommodation provider is Highfield Park (www.highfieldpark.com) which overlooks the event site providing affordable rooms & is dog friendly.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee Abandon Premium Total Payable Late Entry Surcharge Starting Fee
BE100Open Saturday BE107 (2016) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £17.00 View
OIu21 Monday OI116 (2016) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £27.00 View
OI Monday
Sunday
OI116 (2016) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £27.00 View
A89YO Monday A124 (2016) £159.54 £17.15 £176.69 £12.00 £30.00 View
BE100Ou18 Saturday BE107 (2016) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £17.00 View
I Monday
Sunday
I117 (2009) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £27.00 View
5YO Sunday BE107 (2016) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £17.00 View
BE105 Saturday N130 (2016) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £17.00 View
A Monday A124 (2016) £159.54 £17.15 £176.69 £12.00 £30.00 View
BE100 Saturday
Sunday
BE107 (2016) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £17.00 View

Classes and fees

BE100 & BE 105 will take place on Saturday/Sunday with some sections doing dressage the day before depending on entries. Some sections of dressage for all sections may take place the day before

Qualifiers and special classes

Young Horse Championship Qualifier - 5 year olds

South East Eventers League Qualifier. 

The 8/9YO Advanced class - open to qualified horses foaled in 2010 or 2011.

 

Prizes

Prize Money: Awarded in all classes lower limit plus prizes in kind.
Rosettes 1st - 10th. BACS payment slip supplied for prize money, you can fill in on the day or return by post. 
The Advanced 8/9 YO class will carry additional prize money.


 

Timetables

Monday

I - N I - O OI - P OIu21 - Q A - R A - S A89YO - T
Dr 08:00 08:00 08:00 13:30 09:00 09:00 11:00
SJ 09:02 09:04 09:06 16:42 13:26 13:24 13:51
XC 10:02 10:04 10:06 17:44 14:24 14:26 15:38
No 651-691 701-743 751-799 801-831 851-882 901-931 951-987

Saturday

BE105 - A BE105 - B BE105 - C BE100Ou18 - D BE100 - E BE100 - F BE100OPEN - G
Dr 08:00 08:00 08:00 10:00 10:30 10:30 13:00
SJ 09:05 09:01 09:03 13:20 13:47 14:21 16:52
XC 10:05 10:01 10:03 14:02 15:01 15:02 17:31
No 1-45 52-94 101-144 151-183 201-245 251-293 301-336

Sunday

BE100 - H BE100 - I 5YO - J I - K I - L OI - M
Dr 08:00 08:00 08:00 10:30 10:30 10:30
SJ 09:05 09:01 09:03 13:34 13:36 13:38
XC 10:05 10:01 10:03 14:44 14:34 14:36
No 351-393 401-444 451-491 501-543 551-593 601-643

Entries Received

Class Entries
BE105 122
BE100Ou18 31
BE100 167
BE100Open 34
5YO 40
Class Entries
I 161
OI 81
OIu21 29
A 55
A89YO 35

BE105

Entry No Section Horse Rider
1 A THE CAVALIERS KING Helen Witchell
2 A LAIDBACK LIL Margaret Best
3 A PZAZZ Emilia Marbus
4 A CONFESSION TIME Ginny Howe
5 A COQUIN DU BIDOU Melanie Wilder
6 A NOTHING OBLIQUE Francesca Denning
7 A GODINGTON UTAH Katey Cuthbertson
8 A BURLYNS ZIVA ZIVANIA Phillippa Ariss
9 A BURGHLEY BOY Emma Jackson
10 A WOODBINE Phoebe Hughes
11 A PHOENIX 500 Sophie C Royall
12 A WILLY BE DUN Sacha Hourigan
13 A SECRET AFFAIR Antoinette Mckeowen
14 A DAISY XIV Justin Clubley
15 A ROYALE MESSENGER Catherine Sadler
16 A MAISEY MAY V Holly Palmer-shaw
17 A KILLACORAN BLUE Katie Hale
18 A OSBORNE STARDUST David Britnell
19 A LATES ECLIPSE Vicky Brake
20 A RICARDO RED Charlotte Kennedy
21 A COME ALONG SPRINGTIME Jennifer Rowlinson
22 A NPS GUCCI Hattie Rawson-smith
24 A MAJOR DEEGAN Sally Plummer-jones
25 A NEPTUNE DES IFS Alexander Peternell
26 A PAULDARYS PHANTOM PROMISE Cathi Osmond-smith
27 A IGOR KR Kerrie Fleming
28 A TRUE COURAGE Amber Fletcher
29 A JUNO LIMIT Helen Philo
30 A SMOOTH TALK Harriet Ffooks
31 A KINGS LANE Kirsty Mcintosh
33 A ABSTRACT ART Lynda King
35 A ALINDAFEE W Sophie Elsley
36 A NEWFIELD LIONHEART Stephanie Toogood
37 A KING OF JAZZ CDS Andrew Day
38 A GORSEHILL COOLEY Pru Dawes
39 A EDWARD XII Flora Hall
40 A JUST A GRIFFIN Sam Sweeney
42 A NLS CLOVER SHUFFLE Lucy Hemmings
43 A IZIBANTA Ellen Goodwin
44 A EXPLOSION VMH Shelley Goodwin
45 A ZALINERO Mary Ashby
52 B IPW A BIT OF BANTER Lucy Collecott
53 B HOT CHOCOLATE X Louise Burton
54 B GOOD BOY ALEX Tara Jefferies
55 B ISKAHEEN QUEEN Rachel Stanhope
56 B GET READY FREDDY Lucy Turner
57 B THE REBEL COUNTY Rebecca Hunt
58 B GODINGTON PAMBULA Ruth Burnard
59 B WAYFAIRER MALTESER Rosanna Fiddes
60 B JUBILEE STAR III Ella Palmer
61 B BODIEVE BALLYCLARE Margaret Best
62 B BILLY CLARENZA Georgie Spence
63 B RATHDUFF MASTER Helen Witchell
64 B ABOUT TIME TOO V Ginny Howe
65 B ROSSA SEVEN Francesca Denning
66 B THOMASCOURT COOLEY Sophie Hulme
67 B HES IRISH Gemma Glover
68 B CZECH POINT Sophie Rennison
69 B LOST IN TRANSLATION Annie Ho
70 B CAROUSEL ROMANCE Sarina Stokes
71 B DOUBLE ACT IV Sacha Hourigan
73 B THE PROSPECTOR Sophie Browne
74 B FINDON FLAPJACK Daniel Tenchio
75 B EMORKA P Francesca Brough
76 B KINGTON Kimberley Mallett
77 B STELLOR PANAMERA Vicky Brake
78 B CONTINUUM David Britnell
79 B FAERIETALE PETER PAN Kate Sim Read
80 B CARRANDUNA DIAMOND Chloe Brown
81 B FELTON RAGALOK Phemie Dillon
82 B NPS GLIMMER Alisha Coombes
83 B BALEER Claire Drey-brown
84 B DEVONHAYES LUCKY STAR Becky Scammell
85 B CARRAMORE BOY Laura K Gordon
86 B WESTWOOD APPEAL Samantha Brown
87 B BACKSPIN DS Isabel Hallett
88 B BEECH RAVELL Emelye Kenyon-brown
89 B GEKO Odette Orlande
90 B AMAZINGMIKA Poppy Wilkinson
91 B RICARDO COLOURS II Elizabeth Wadey
93 B RAMATUELLE Caroline Harris
94 B BORGHESE Violet Elworthy
101 C HOODUNIT Emme Norgate
102 C KEC ALOT OF DIAMONDS Lauren Harris
103 C ARTINA V Angus Humfrey
104 C ALBERT EINSTEIN Warren Lamperd
106 C BOUNDING AWAY Sonia Chapman
107 C HORACE THE HORSE Penny Ibbott
108 C EYES SO NICE Victoria Morgan
109 C DJANGO UNTRAINED Lucyanna Westaway
110 C THE LAST DUCHESS Aimee Barnes
111 C HIGHMEAD PROPOSITION Helena Yates
112 C MACADAM JEWEL Charlotte Bull
113 C ARCHIMEDES X Charlotte Faulkner
114 C LISNAFIFFY Eva Carse
115 C COMMANDING BOB Summer Jones
116 C KILLARD ENIGMA Millie Blakesley-grimes
117 C COURTOWN SKIPPY Cathi Osmond-smith
118 C MISS TIA Margaret Best
119 C HARTHILL MADONNA Emma Shoesmith
120 C HANDSOME HAROLD Claire Stallard-penoyre
122 C WESTWINDS MACKENZIE Tara Glen
123 C GLENMISKAN II Laura Chapman
124 C CHF ARCHIE Ginny Howe
125 C COOLEY JELLY Philippa Comley
127 C CAIRNSIDE SIR ALEX Sophie Hulme
128 C AUTUMN LEGEND Hannah Hartley
130 C MATRIX W Charlotte Hilton
131 C ALBERTAS PRIDE Victoria Bax
132 C FINDON FINALITY Daniel Tenchio
133 C MERIDIANWAY GRAFS PRIDE Kate Honey
134 C FERDI III Francesca Brough
135 C FLYING DUTCHMAN Hani Milstein
136 C CATHERSTON DELTA DIAMOND Chris Young
137 C QUICK DECISION III Kylie Roddy
138 C GODINGTON TRASIMENO Ruth Burnard
139 C RUBINS LEGACY Sarah Smith
140 C HEADLEYS COSMIC TWIST Georgie Spence
141 C LYDICAN STAR Eloise Van Praagh
142 C ORION VI Hannah Bakewell
143 C THE SPICE MERCHANT Alexandra Munn
144 C MHS INSTANT KARMA Helen Witchell

BE100Ou18

Entry No Section Horse Rider
151 D BATTLESTOWN BREEZE Frederica Finch
152 D ITS MINSTER DOUBT Lucia Mayhew
153 D BALLINGOWAN SERENITY Emily Callard
154 D FALMORE ROCKY Alice Robinson
155 D TINKERBELLE III Amy Robinson
157 D FANDANGO II Charlotte Dix
158 D CLASS JACKPOT Anna Singer
159 D BELTRIM AFRICAN BOY Lucy Mayne
160 D DOUGLAS III Sophie Wildern
161 D REHY MBF Millie Rogers
162 D FERNHILL STAR VISION Charlie Pincus
163 D LANDINE Archie Humfrey
164 D CAORAN BEG HERO Alice Grassly
165 D THE REAL MACHINE Sean Duffy
166 D SHANBO KATES GREY Flo Burnop
167 D CYBER ROCKET Charlotte Bull
168 D DO YA DINK HE SAW US Milly Assheton
169 D FLEUR DE LIS VI Holly Palmer-shaw
170 D DEELSIDE RED ADAIR Iris Anderson
171 D BACK IN TIME Tim Browne
172 D BALDHU HIGH TIDE Lucy Cayford
173 D COOLDRUMMAN MIST Marianna Sawyer
174 D SPECIAL BREW II Catherine Van Randwyck
175 D TARA VIII Alice Grassly
176 D SABLE Jessica Cross
177 D CASINO ROYALE ONE Becky Storer
178 D CLUAIN CAOIN MIRAH Maddison Peries
179 D AMANDAS Tara Kay
180 D LARA V Tara Kay
182 D ECO S GAMEBIRD Saffron Thornhill
183 D PINEGROVE TOUCH Natasha Mcmillan

BE100

Entry No Section Horse Rider
201 E DHI HAKA James Avery
202 E STORMY BAY Alicia Hawker
203 E SHANNONDALE JACO Ellie Kay
204 E CRESTED GREBE Suzanne Fendley
205 E POPPINGHOLE PYEZ Erin Watt
206 E BALLINAGORE FLASH Tessa Broadhead
207 E NAGANA COOL CALYPSO Alice James
208 E TERRYGREEHAN DEMPSEY Michele Hill
209 E TWICE GINGER Lucinda M Kain
210 E A LITTLE UNBELIEVABLE Nathalie George
211 E HAY JOSEPHINE Melissa Joannides
212 E RUMPLESTILTSKIN II Marcio Carvalho Jorge
213 E HEBBES Angus Humfrey
214 E KWANTA KOSTA Victoria Griffiths
215 E CLEOPATRA II Warren Lamperd
216 E TWICE AS NICE IV Sacha Hourigan
217 E WHISPER IV Emily Hatch
218 E NIGHTHAWK ROYAL GUARD Ilona Lang
220 E JOHNNIE WALKER VAN DE SUYDERSEE Iona Kininmonth
221 E NOILLYS CALVA Lucy Savage
222 E FEDORIAN Tilly Hastilow
223 E DERROON HARMONY Lucy Russell-Dixon
224 E BACK TO GIZMO Katie Ingram
225 E HAND ON HEART II Matthew Hayes
226 E THEODORE VI Alice Goring
227 E KYLEMORE CHARLIE Rosemary Hopkins
228 E ARAGON HOUSE PEDRO Hayley Phillips-Hart
229 E DELAROCHE FAST N FURIOUS Mimo Sandford
230 E SUPER VISION Vicky Brake
231 E COURAGE UNDER FIRE Kate Richards
232 E OPPOSITION DA VINCI Hani Milstein
233 E CSF WHY ME David Britnell
234 E INTEC Justin Clubley
235 E SULTAN ROYALE Roberto Scalisi
237 E MHS SADIE Justine Scott
238 E MIGHTY MATA Lizzie Stunt
239 E OAKFORD MAISIE MAY Charlotte Armstrong
240 E PROSPECTOR CHARLIE Lauren Huddy
242 E ROCKDRUM BEAUTY Georgina Wood
243 E SCOOBO Alicia Hawker
244 E MY CINNABAR FOX Lily-mae Richardson
245 E BUCK OR TWO Eliza Porter-wright
251 F MINERS DIAMOND Diani Western-kaye
252 F HARRYS BOY II Zoe Blaauw
253 F LYMMERICK LACY Victoria Casula
254 F ORIONS ALIBI Lorna Daniel
255 F ARKANSAS REBEL Tessa Broadhead
256 F WHITEMOORS FIRST FLIGHT Katy Lawrence
257 F KILVERDARE Emily Penn
258 F FRUITY O ROONEY Rebecca P Green
259 F REDDY EDDIE GO Emma Thompson
260 F STONEHALL MISS RUSSEL Harriet Gillam
261 F SHANNONDALE BAXTER Ellie Kay
262 F TOP TRUMP James Avery
263 F DUBIOUS DEXTER Alicia Hawker
264 F GRAFFEN B Georgia Padgham
265 F LOOBRHU GINGERS SWATCH Panda Christie
266 F JANGO Sonia Chapman
267 F VOLARE Z Alberto Giugni
268 F KILMASTULLA TIGER LILY Eleanor Petrie
270 F BILLY CRUNCH Rachel Pferdekamper
271 F WOODFIELD GOLD Melissa Joannides
272 F VALENTINA V Marcio Carvalho Jorge
273 F IN THE PINK Isabel Lawson
274 F TAMBROOK SUBURBAN KNIGHTS Holly Carter
275 F HEADDON DIAMOND LIL Beverley Mattelaer
276 F KNITSON HONOUR Sarah Brookes
277 F HOKUS POKUS Justin Clubley
278 F PUZZLES PANINI Ben Stockley
279 F HALVANNAS DIAMOND GIRL Victoria Collison
280 F KIWI ZIDANE Helen Millichamp
281 F ANGELS SPIRIT Alana Sparrow
282 F HELLO SUNSHINE II Daniel Tenchio
283 F KL BANKSY Georgina Symes
284 F JOGO BONITO Lizzie Thornton-allan
285 F PROFESSOR SPROUT Alison Burns
286 F DARCEY TRUFFLE Laura Sharpe
287 F TOP DANCER Clementine S D Shipp
288 F SEAMUS XIII Daisy Smith
289 F HUNTINGFIELD REBEL JUNIOR Suzannah Williams
290 F BRAINSTORM Kerry Alexander
292 F FATHER FIGURE Alison Gill
293 F FLEUR 55 Imogen Porter-wright
351 H LILLIBET Jack Whiteford
352 H LATES HOUSE Holly Woodhead
353 H RACE AND STATUS Charlie Knapp
354 H WOODCROFT DOROTEA Warren Lamperd
355 H LAN Y MOR LEANDER Liv Irby
356 H B UNIENKE Serena Hemmings
357 H ARDNACASHEL MAXIMUS Sophie Adams
358 H PSH SOVAIN Michael Jackson
359 H GRAVEUR Holly Woodhead
360 H RICKER RIDGE VALENTINA Samantha Lissington
361 H TOMATILLO Melissa Townshend
362 H AFFIRA Alison M Whittenbury
363 H CHILLI’S CHARMER Cordelia Gadsby
364 H LORRHA LAD Andrew Whitehouse
365 H ORCHIDS ROSETTA Amanda Jane Garrad
366 H LIMELIGHT DU LANGWATER Therese Van Rijckevorsel
367 H JARVEYVILLE Austin O'connor
368 H OPPOSITION BOLERO Kirsty Johnston
369 H AGENTURA Francis Whittington
370 H KILMANAHAN COBRA Camilla Earnshaw
371 H GRANTSTOWN PRINCE Jesse Poyntz-wright
372 H ZIPPOS DYNAMITE Karen Brown
373 H PEGGY Louise Young
374 H BANDALERA Holly Batters
375 H INDIGO VIII Ed Eltham
376 H FARRELLYS BAR LADY Chantelle Chard
377 H IN YOUR DREAMS III Dominic Ruane
378 H SLINGETS VALENTE Laura Europa
379 H HEAVEN FOR EVERYONE Susan Bill
380 H VICONTROE DE FRANCE Stacey Churchill
381 H ROUNDTHORN FAIRPLAY Jo Rimmer
382 H KILLBUNNY FLUSH Harriet Ford
383 H CUVERA Lucie Guano Dent
384 H CARRY ON CHARLIE Alexandra Haggard
385 H MISS SPIRITUS Tallulah Haycock
386 H MARCHANTS FREE RUBY Rosanne Heagerty
387 H CASIMIRO Hollie Hodges
388 H SLIGO FLASH AGAIN Jennifer Hossack
389 H PRETTY COOL UK Sacha Hourigan
390 H GREAT JONES Shannon Lewis
391 H HAZARD Z Kate Honey
392 H REGAL ROCK II Lucy Collecott
393 H VALENTINOS KING Tom D Crisp
401 I DUNKERRIN BOY Larissa Pinder
402 I BEAUTY VAN DE DOMMELVALEI Sandra Tearney
403 I FARA-DIBA M Luke Thompson
404 I SPOTLIGHTS Amelia Sykes
405 I ISIS Katey Cuthbertson
406 I PARKMORE GUS Sophie Ewen
407 I NIARADO DU LANGWATER Constantin Van Rijckevorsel
408 I COSMIC FLIGHT II Lorna Daniel
409 I KNOCKEEVAN LAD Lucie Wells
411 I JUMBOREE Rose Carnegie
412 I SIR NUNN LOUGHEHOE DIAMOND Roger Pratt
413 I KHAMSIN TEMPEST Tom D Crisp
414 I EVEN BETTER Holly Woodhead
415 I PSH REFLECTION Michael Jackson
416 I JUMBOS QUESTION David Doel
417 I GRANDE BY DESIGN Emma Manton
418 I ATOMIC KITTEN II Melissa Townshend
419 I RIFFALA DU BUISSON Helen Burree
420 I ELECTRICK Eva Sharp
421 I IMPRESSED Holly Woodhead
422 I CLEMENTINE Cordelia Gadsby
423 I BAY RIVER George Batters
424 I SAXON MORNING Nick Gauntlett
425 I D.DAY Caroline Harris
426 I CHATOON S Austin O'connor
427 I TRINITY MATCH ME Camilla Earnshaw
428 I ADMIRAL III Francis Whittington
429 I FLAX LODGE INDI Oceane Amans
430 I LISNAUGHT LADY CRUISE Jo Rimmer
431 I EQUITES MAIL Dannie Morgan
432 I MILLPARK HOUDINI Emily Morris
433 I SILKEN CREME Isabelle Cook
434 I COTSWOLD CHOIR BOY Alize Coupet
435 I COOLEY GANGSTER Sophie Adams
436 I MERRY DANCER Caroline Ellis
438 I TWILIGHT ROLLERCOASTER Alison Lidstone
439 I CINDY CRUISE DIAMOND Liane March
441 I GRANDEE Rebecca Pugh
442 I THE LITTLE BAY PRINCE Jenny Young
443 I IT IS I Sarah Perry
444 I OPPOSITION HERALDIK GIRL Kirsty Johnston

BE100Open

Entry No Section Horse Rider
301 G MAGICPRINCE Eliza Mccalmont
302 G WONHAM KITTYWAKE Briony Simpson
304 G BUZZ LIGHTYEAR Neil Spratt
305 G LIBGATE SPIRIT Maisy Spratt
306 G MENAI COSMIC DUKE Lewis Drew
307 G GABIANO DEL FERRO Tara Glen
308 G TOMS DIAMOND Susan Bill
309 G FERRO CURRY Callum Robertson
310 G DIOLA VD TOJOPE HOEVE Z Charlotte Armstrong
311 G CABDULLAH M2S Holly Carter
312 G STEPPE REBEL Francesca Denning
313 G LUXEY Natalie Light
314 G COSTA FORTUNE II Laura Chapman
315 G JACKS CHOICE Phoebe Sugden
317 G CLONSHIRE Megan Williams
318 G CHILLIS PRINCE Katy Jones
319 G REGATTA GIRL Annalie Mccormack
320 G SARCO WOOD Sophie Evans
321 G SORRELL II Venetia Blakey
322 G NELGORDE NAHEEZ Lucy Gasston
323 G MISTER BEE BROWN Ingrid Dziedzic
324 G A PIECE OF COLOUR Georgia Canagon
325 G BEAGHMORE MAT Lucy Holland
326 G LOUGHERNE GEORGIE FAME Rowena Orr
327 G MAJESTY Francesca Clutterbuck
328 G PURDIES DAFFODILLY Eleanor Barrett
329 G ROUNDHILL PILGRIM Toby Dingle
330 G UTHOPIAN SENSATION Joanna Price
331 G RATHNALEEN ROY Alice Goring
332 G THE ROYAL DANCER Peter Hayden
333 G BIG QUALITY Marcus Gorman
334 G LACHAIN CRUX Helen Witchell
335 G PEBBLY HUNT SUPPER Bethany Scott
336 G RINEEN BUSTER FLING Holly Doyle

5YO

Entry No Section Horse Rider
451 J MILCHEM SEA BREEZE Kate Honey
452 J CUTE GIRL Isabel English
453 J ARDVILLE LOUGHEHOE WARRIOR Jack Pinkney
454 J JELSON Lucy Collecott
455 J ALBATOMAS Jodie Amos
456 J OPHELIE VAN PRINSEVELD Emily Llewellyn
457 J OAKWOOD ROMEO Joe Lethbridge
458 J SUM FUN NOW Jessica Shopland
460 J ONE MORE COOLEY Austin O'connor
461 J HH MONBEG VOGUE Laura Schroter
462 J TRINITY THANKS AWFULLY Camilla Earnshaw
463 J QUANDAS PLUTO Jack Pinkney
464 J JAKARTA Hannah Berryman
465 J WONHAM FREE B Rodney Powell
466 J GLENORCHY Isabel English
467 J MBF CATWALK Miranda Staveley
468 J BRITANNIAS CABARET Oceane Amans
469 J LA PETITE SOEUR Rose Carnegie
470 J ARABELLA PFB Tiana Coudray
471 J CARRICK TOOMES AMBASSADOR Alex Greatorex
472 J CONGRESS MASTER Stephen Way
473 J METROS LAD Candice Dunlop
474 J CASCORSON Z Helen Bates
475 J CLASS SPEC Flora Harris
476 J ESPOIR LANDAIS Emma Winter
477 J DHI CRISTAL CROWN Emma Manton
478 J SPYE MORNING STAR Hannah Freeman
479 J HEADDON SINATRA Matthew Glentworth
480 J DUNKERRIN GREY GUNSMOKE Stephen Way
481 J BWE NEWTON DE JASPER Adam Harvey
482 J GARRYARD KING AUGUSTUS Cassandra Price
483 J CHILLIS MIDNIGHT STAR Caroline Harris
484 J SHEARWATER KILLIANE Kylie Roddy
485 J CONGO BK Maxence Lux
486 J CLASSICALS EURO STAR Victoria Smith
487 J RICKER RIDGE RICOCHET Samantha Lissington
488 J QUALITY STAR PRINCE Limara Thorne
489 J MADAME OBIE Victoria Weir
490 J MARETTA HSH Helen Witchell
491 J OPPENHEIM Bruce Haskell

I

Entry No Section Horse Rider
501 K DHI HIGHLIGHT James Avery
502 K LISSYEGAN RORY Dan Jocelyn
503 K AMIRO SKY Bruce Haskell
504 K BALLADEER HUMBEL GUY Rosie Thomas
505 K ICE COOL COOLEY Sophie Hulme
506 K BABIBLONIA BT4 Andrew Nicholson
507 K MASHOOR Alfie Haynes
509 K PRIME TIME II Emily Mustow
510 K ARE YOU WITH ME Louisa Kerr
511 K VITALI James Avery
512 K SCARLET TAMARIND Hollie Swain
513 K BILLY PACIFIC Indiana Limpus
514 K GORSEHILL BELLE Sophie Hulme
515 K GARCON DE LUX Alan Nolan
516 K CREAM OF THE CROP Paolo Belvederesi
518 K ACORN Philippa Kerby
519 K HICKORY IV Alicia Earee
520 K ETOILE LA VIE Catherine Fear
521 K PSH ARTISTIC LICENSE Michael Jackson
522 K GREENHALL JAY Rodney Powell
523 K OAREHOUSE HERO Katey Cuthbertson
524 K STARLIGHT LEGACY Becky Smith
525 K ROYAL CRUSADE II David Doel
526 K TULLIBARDS HES COOL Alex Greatorex
527 K CAPITAINE DE HUS Z Emma Winter
528 K TEQUILLA B Z Oliver Turner
529 K COOLEY WINGMAN Paul Whitehead
530 K VAN DE MAN Tristram Owers
531 K BENVENUTO HATTRICKS HOTSOCKS Chloe Pearson
532 K COOLEY AT THE HILTON Selina Milnes
533 K SHADES OF SILVER Charlotte Mason
534 K VIVIENNE DU CAREL Claire Duffin
535 K BALLINTESKIN HERO Joanne Kearns
536 K GRANBY MR FINNLAY Alexandra Byrne
537 K HILTJE L Jo Carlin
538 K BUT NOT TILL NOW Sam Gillespie
539 K ANNSFORT QUALITY Joe Wise
540 K CODE RED III Vicki Hancox
541 K PASSIONS OPPOSITION Lisa Maynard
542 K CALCOURT QUANTUM Alice Pearson
543 K BALLINTRANE INCENTIVE Kajsa Mansby Svedberg
551 L DRUMNACONNELL NICO Hollie Swain
552 L BANG ON TIME II Miles Albert
553 L SOVEREIGN CHOICE Jemima Gray
554 L BABY DAVID Jessica Ayre
555 L GLENFLY Marcelo Tosi
556 L RUBYARTIST Theresa White
557 L CEDRO Martin Thomas
558 L UBRANCO UK Alfie Jack Sturley
559 L MGH CRUISARDO STREET Annette Higgins
560 L DO REMEMBER ME Jason Hobbs
561 L ERKINA HARDLY Vicky Brake
562 L DUKE OF CHAMPIONS Dan Jocelyn
563 L NIPPY MORNING Rosie Thomas
564 L PRIMITIVE DAZZLE II Jodie Amos
565 L INCOGNITO IV Katey Cuthbertson
566 L COOLPARKS SARCO Andrew Nicholson
567 L MARMALAD Charlotte Bonfield
568 L PUCCINI II Saskia Davies
569 L LA CHUNGA James Avery
570 L TICK TOC TIM William Morton
571 L QUICK COMET Rosie Thomas
572 L MAN ABOUT TOWN II David Doel
573 L FERNHILL SILK ROAD Melissa Townshend
574 L PORSCHE Laura Schroter
575 L BROKENBOROUGH BOUNCER Michael Jackson
576 L BROTHER JAMES III Rose Carnegie
577 L FOREVER SPRING Annie Getley
578 L MATTIE III Ken Spencer
579 L CARPE DIEM V Helen Bates
580 L GELMER Selina Milnes
581 L COAKHAM TOY Nelly Pearse
582 L DISCO CHICK Helen Marsh
583 L GALLEY PROOF Nicky Hill
584 L GALWAYBAY DONNA Chloe Pearson
585 L MGH WALL STREET Flora Elliott
586 L SEAPATRICK CARLENTO Brier Leahy
588 L CONZALEZ M Luke Thompson
589 L MASTER TARKA Rebecca Pugh
590 L ROWESTOWN MONKEY Claire Mealing
591 L CONSEQUENT PIA Z Geoffroy De Jamblinne
592 L HAPPY DAYS Izzy Taylor
593 L HHS DASSETT CLASS Kate Rocher-Smith
651 N ROWBURY SPREE Samantha Seaton
652 N COPYRIGHT COOLEY Katherine Coleman
653 N BALLYCOOG BREAKER BOY Will Rawlin
654 N CROSSFIELD SMARTIE Alison Lidstone
655 N MORELANDS CELEBRATION Chuffy Clarke
656 N GALWAYBAY TALENT Alberto Giugni
657 N INSIDE OUT DU LANGWATER Constantin Van Rijckevorsel
658 N GASTON Tim Cheffings
659 N TRUE BLUE TOO II Rosie Fry
660 N SENZA FINE Tim Price
661 N EMERALD SPIRIT II William Fox-Pitt
662 N EUPHORIE Lorenzo Monachesi
663 N LEOPARD’S ACTION Aoife Clark
665 N LEGACY Tim Cheffings
666 N FLY ME TO THE MOON Beetle Gage
667 N VENDI FOX Tristram Owers
668 N ZEITGEIST Tara Williams
669 N RLE CHLOE Lisa Pilbeam
670 N KAGAMI Harry Dzenis
671 N MISSISSIPPI II Stephen Heal
672 N HULLABALOO I Ben Way
673 N ACTIV ADVENTURE Jessica Pidcock
676 N HANLEEN DIDJERIDOO Jamie-lee Day
677 N FANAD WEST CALLARDO Rosie Russell
678 N PENHILLS RLE OPTIMAX Tom Grant
679 N GRANNCORD Althea Bleekman
680 N OKI DOKI BH Will van Ufford
681 N JACOMAR BOY Sophie Hearle
682 N TRIUMVIRATE Jo May
683 N CARDINAL Lizzie Luxton
684 N CUILLAN HILLS Giorgio Nardilli
685 N MED NIGHT TRAFFORD MIGNONETTE Lissa Green
686 N DASSETT CODE Amelia Walker
687 N BAMBINO DE LILATTE Paolo Torlonia
688 N ROANWOOD CRUISING QUIN Justine Parker
689 N COOLEY COPRESENTER Tyler Cassells
690 N VALENTINES TROUBLEMAKER Zoe Wilkinson
691 N ATTACK VAN DE PEERDEBOS Jodie Amos
701 O DHI FIKTOR NITA Francis Whittington
702 O BEE MY KING Ruth Starey
703 O HORACE SLUGHORN Nici Wilson
704 O STARS ALIGN Ginny Thompson
705 O CURTIS DES CHAUMES Gilles Serbource
706 O ONE LAST BET NJ Charlotte Jenkins
707 O BOLINE Lissa Green
708 O CORVETTE II Caroline Harris
709 O FINE AND DANDY Tristram Owers
710 O DIAMOND CLOVER DERAWLIN Tara Williams
711 O MAGNIFIQUE VAN DE DOORNHAAG Flora Harris
712 O HANSON Lauren Mclusky
714 O CLEARLY A COOLEY Chuffy Clarke
715 O AUNT AUGUSTA Rosie Fry
716 O GRAFENNACHT William Fox-Pitt
718 O LARIM R Jamie-lee Day
720 O TRENWHEAL BONNIE Indiana Limpus
721 O FABIENNE 507 Lorenzo Monachesi
722 O GEBALIARETTO Vittoria Panizzon
723 O SHANNONDALE COCO Tim Cheffings
724 O SPARTACO Tim Price
725 O E BOY Amelia Walker
726 O TOMMY TITTLE MOUSE Jo Rimmer
727 O GILEXIO Michael Winter
728 O JUMBO JONES Katy Clarke
729 O KING CREOLE VD N RANCH Lucy K Wheeler
730 O THE LAST STRIKER Joanne Foley
731 O MIDNIGHT ROLLERCOASTER Alison Lidstone
732 O TS SHANGHAI Georgie Frow
733 O TOP BIATS Hector Payne
734 O MY EASTWOOD BRIGHTSIDE Harry Dzenis
735 O QUINTUS GRANDIA Z Tom Grant
736 O SHADOW CHANEL Paolo Torlonia
737 O QUINTILIUS Tom Rowland
738 O WOODLANDS BE DARING Zoe Wilkinson
739 O MAURO DONALDSON Ashley Edmond
740 O BALLYVAUGHN Jodie Amos
741 O GLORY DANCER Tyler Cassells
742 O GUINESS India Wishart
743 O BALLYBREAGH QUARTZ Ben Way

OI

Entry No Section Horse Rider
601 M UNDALGO DE WINDSOR Ginny Howe
602 M DACAPO Laura Collett
603 M BRONZE DANDYLION Indiana Limpus
604 M KELLEN Brier Leahy
606 M DESERT MYSTERY Victoria Jessop
607 M HALLOWBERRY ROCKET Harriet Edmunds
608 M TULLA INSPECTOR Lucy Frankham
609 M TOPSPIN II Alice Casburn
610 M IRON IV Selina Milnes
611 M TRENDY CAPTAIN CLOVER Ginny Howe
612 M EG MICHEALANGELO Rose Nesbitt
613 M COUMROE CALVA Clare Lewis
614 M EXCLUSIVE Emily Llewellyn
616 M NIGHT TIDE II Clea Phillipps
617 M WILLEM VAN WUP Laura Schroter
618 M VIVENDI TIME Selina Milnes
619 M BLACKTHORN CRUISE Dan Jocelyn
620 M RUSTICOATS Jason Hobbs
621 M WINTERDOWN ROYALE Tom D Crisp
623 M OPPOSITION LOIRE Kirsty Johnston
624 M HIGHLAND PATRIOT Jodie Amos
625 M BILLY SENORA Laura Schroter
626 M CHAPEAU Melissa Townshend
627 M RAPHAEL IV Jack Pinkney
628 M FARNDON Francis Whittington
629 M NOREWAY HARRY Nick Gauntlett
630 M BIRCHCOL ROCK IDOL Dominic Ruane
631 M LAST TOUCH Charlotte Bacon
632 M MAISTRESSE Paul Burgess
633 M COOLEY TANGLEWOOD Rose Nesbitt
634 M SKIP TO THE BEAT Melissa Joannides
635 M CASTLETOWN CLOVER Piggy French
636 M BROOKFIELD INOCENT Piggy French
637 M HIGHDOWN MARCH Piggy French
638 M SCUDERIA 1918 FUTURE Holly Woodhead
639 M JACK THE GINGER Alice Pearson
640 M ARTFUL TRINITY Izzy Taylor
641 M MONKEYING AROUND Izzy Taylor
642 M SERAFINA Izzy Taylor
643 M NEWMARKET GLIDER Izzy Taylor
751 P GLOBAL MILCHEM JJ Alex Kennedy
752 P MAJAS HOPE Pippa Funnell
753 P ROHERYN RUBY Imogen Murray
754 P SILVIA Warren Lamperd
755 P FARRELLS CAVALIER Nicole Gwynne
756 P MINTRIDGE LARKSPUR Mark Ford
757 P EVENTO Francis Whittington
758 P URMA BK Rebecca Giorgetti
759 P MONBEG SENNA Katherine Coleman
760 P MGH GRAFTON STREET Pippa Funnell
761 P CAPTAIN FUTURE Georgie Spence
763 P DHI PURPLE RAIN Francis Whittington
764 P COROUET Sarah Bullimore
765 P AUGUSTA FIREFLY Rosie Fry
766 P EXELLENT R Francis Whittington
767 P BILLY WALK ON Pippa Funnell
768 P FIGARO X Helen Witchell
769 P MISCHIEVOUS Alberto Giugni
771 P DIEREKT Lauren Mclusky
773 P LEONARDO VIII Aaron Millar
774 P RIDIRE DORCHA Sophie Adams
775 P DHI LUPISON Holly Woodhead
777 P BALLYMOLLOY ROGAN Harry Dzenis
778 P CARDEN EARL GREY Kylie Roddy
779 P FRESHMANS MINSTREL Dickon Reader
781 P COLLIEN P 2 Will Furlong
782 P KING ROBERT II Mary King
783 P JOCKEY CLUB WERONIQUE Patrick Lam
784 P JEM ROSE Lucinda Mesquita
785 P TEMPLAR JUSTICE Katie Preston
786 P BALLADEER DURBAN HILLS Sarah Way
787 P CIAOS Alice Pearson
788 P USTINOV VAN ELSENHAM Claire Deuten
789 P ARCTIC SOUL Gemma Tattersall
790 P SANTIAGO BAY Gemma Tattersall
791 P CLOONBARRY ROBIN Samantha Hobbs
793 P WORD ON THE STREET Alice Pearson
795 P COOLEY MOONSHINE Elisabeth Halliday-sharp
796 P FLASH COOLEY Elisabeth Halliday-sharp
798 P ASCONA M Tim Price
799 P FAERIE DIANIMO Jonelle Price

OIu21

Entry No Section Horse Rider
801 Q CUFFESGRANGE ROYAL EXCHANGE Saffron Cresswell
802 Q JUST AMAZING III Felicity Collins
803 Q MURPHY MAY Jess Rimmer
804 Q ROONEY BAY Georgina Ewell
805 Q COOL FANTASY Henrietta Ewell
806 Q ORLANDO Zoe Embury
807 Q IN THE DARCO Serena Kullich
808 Q DOOLIN DE REVE Jasmine Holmes
809 Q CRUZ V Holly Needham
810 Q LAWA Katie Bambridge
811 Q BUCKBEAK Katie Berriman Davies
812 Q RENKUM CORSAIR Saffron Cresswell
813 Q KELECYN SUPERNATURAL Thea Horsley
814 Q KILCOLTRIM JACKO Georgina Ewell
815 Q CONNAGHT DIAMOND Henrietta Ewell
816 Q CAFRE FIRST MELODY Serena Kullich
817 Q EMOTION Amelia Winter
819 Q SHANNONDALE CODIS Millie Webb
820 Q CALL ME COOLEY Molly Faulkner
821 Q YOUGHAL LAD Richard Norfolk
822 Q MODEL T Ella-jane Creasy
823 Q ACCORDING TO ARCHIE Harriet Ford
824 Q MO CUISKE Alice Mcleod Scott
825 Q HENDRIX Holly Needham
826 Q LIMESTONE ROMEO Eleanor Hope
827 Q SAN ROMANO Charlotte Faulkner
829 Q FERNHILL FAIR ENOUGH Lauren Obosi
830 Q COOLEY HILLOWAN Emma Manton
831 Q SHANROE SENTIMENT Harrison Oakley

A

Entry No Section Horse Rider
851 R ESPRIT III Sophie Callard
852 R TREFEINON SOVEREIGN Emma Chamings
853 R ARGENTINUS Vittoria Panizzon
854 R AGHALAAN WEE DAN Jessica Campbell
856 R MR SNEEZY James Avery
857 R BILLY BANDIT Katherine Coleman
858 R TEAMAR Jodie Amos
859 R BANGO Tim Price
860 R EASTBOURNE Tilly Williams
861 R DASSETT COOLEY DUN Sarah Way
862 R DESART METRO George Sturgis
865 R ONE OF A KIND II James Avery
867 R CRUISE THE TOWN Wizz Leyland
868 R RIVERSIDE VISION Hannah Bate
869 R PEDRO IV Cathi Osmond-smith
870 R CAMEMBERT Emily Philp
871 R ZENSHERA Rosalind Canter
872 R ISAAC NEWTON Jo Rimmer
873 R SOLTAIR JUSTICE Emma Forsyth
874 R ABSOLUT OPPOSITION Nana Dalton
875 R RSH CONTEND OR Felicity Collins
876 R KILCOLTRIM KIT KAT Katie Prowse
877 R OPPOSITION TIGER Angus Pimblott
878 R EL MUNDO Michael Winter
879 R LONESTAR Paul Sims
880 R DENVER VIII Alex Postolowsky
881 R CONPIERRE Sarah Bullimore
882 R VERY GOOD TEMPO Tom Rowland
901 S LARK ABOUT Leonard Goerens
902 S BRENHIN BYCHAN Camilla Stewart-wood
903 S VISCERA Therese Viklund
904 S V.I.P VINNIE Will Rawlin
906 S CAMBLIN HILL Simon Vatcher
907 S TOPAZE DU PLAIN Roberto Scalisi
908 S FINDONFIRECRACKER Sharon Polding
909 S CAVALIER TRUMPS Harry Horgan
910 S EARL OF THE GREYS Ashley Edmond
911 S JOYRIDE Hannah Freeman
912 S RICKER RIDGE RUI Samantha Lissington
913 S CUPIDO III Emily Philp
914 S MONTE CLASSICO Katherine Coleman
915 S GEORGISAUROUS William Fox-Pitt
916 S UP MULBERRY STREET Saffron Cresswell
918 S FERNANDO VIII Indiana Limpus
919 S WOODLANDS SPRINGTIME Caroline Harris
920 S WATKINS Zara Tindall
921 S ALOHA James Avery
924 S WII LIMBO Georgie Spence
925 S CUFFESGRANGE ARS ROYALE Charlotte Jenkins
926 S CHICO'S MAN VDF Z Lexi Scovil
927 S URIS CAVALIER Kate Shapland
928 S CLASS AFFAIR Zara Tindall
929 S BROOKPARK VIKENTI Kazuma Tomoto
930 S ALLSTAR B Rosalind Canter
931 S MOANGARRIFF DUKE Jess Corser

A89YO

Entry No Section Horse Rider
951 T FERRO POINT David Doel
952 T CORGARY FEMME FATALE Tessa Bishop
953 T SHANNONDALE ZITA Ellie Kay
954 T THE PARTNER Will Rawlin
955 T FOREVER NOBLE Holly Needham
956 T G STAR VAN DE KLINKENBERG Paul Sims
957 T KND STEEL PULSE Tom Rowland
958 T RICKER RIDGE SOOTY GNZ Samantha Lissington
960 T CARNEYHAUGH RUA David Doel
961 T CROCKAULIN PRINCE Hannah Freeman
962 T VARDAGS SARATOGA Flora Harris
963 T FALKO TH Caroline Harris
964 T DUNGES DON PERIGNON David Doel
965 T COOLEY LEGALAND Georgie Spence
966 T CELUS D ERMAC Z Aoife Clark
967 T IMPERIAL PLAN Benjamin Leahy
968 T RINGWOOD MADRAS Ben Way
969 T GUARANTEED QUALITY Helen Witchell
970 T QEH OCEAN VOYAGE Madison Penfound
971 T GALVINISED Paul Sims
972 T SCUDERIA 1918 VIVIAN Holly Woodhead
973 T SRS KAN DO Kylie Roddy
974 T FERDI II Dickon Reader
975 T GONZALO Lauren Mclusky
976 T FELOUPE Benjamin Leahy
977 T MAYBACH Pippa Funnell
978 T WSF CARTHAGO Imogen Murray
979 T QEH MAKING WAVES Madison Penfound
980 T FANTA BOY Hannah Bate
981 T ANDREA BT4 Andrew Nicholson
982 T J ADORE SALSA Tyler Cassells
983 T DOWDSTOWN PLAY BOY Isabel English
984 T FRIENDSHIP VDL Aaron Millar
985 T SPORTSFIELD ADVENTURE Jessica Watts
987 T AS IS Andrew Nicholson
Event name: WELLINGTON Date: Aug 25-27 2018 Location: Wellington Country Fair and Horse Trials, Hook, Heckfield, Hampshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 5.19
5YO - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DARLING DU LOIR Miss Kylie Roddy 0 16 25.5 0.00 0.00 25.50
10 NPS GUCCI Miss Hattie Rawson-smith 0 0 32.5 1.00 1.60 35.10
11 CLASS JACKPOT Miss Kylie Roddy 0 0 28.3 8.00 0.00 36.30
12 INTERLAKEN W Miss Ginny Howe 0 0 33 4.00 0.00 37.00
13 PARTY TRICK II Miss Lydia Hannon 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
14 AURELIAN GOULD Miss Caroline Des Arcis 0 0 35.5 5.00 0.00 40.50
15 DETTE DE JEU Miss Alyssa Yallop 0 0 30.5 8.00 2.00 40.50
16 WEST OF THE LAW Miss Katie Prowse 0 0 28.8 12.00 0.00 40.80
17 REHY TRUCKER Miss Andrea Ryan 0 0 31.3 5.00 4.80 41.10
18 LACHAIN CRUX Miss Katie Carss 0 0 33.5 4.00 4.00 41.50
19 TAVERNA TONY Mr Leonard Goerens 0 0 28.8 4.00 11.20 44.00
2 DALME D OR DE BLANCHE Miss Khia Cadney-moon 0 14 27.3 0.00 0.00 27.30
20 DIAMOND ZEST Mrs Clare Hanson 0 0 32 4.00 8.40 44.40
21 DASSETT ENDEAVOUR Mr Tom Jackson 0 0 32 8.00 5.60 45.60
22 ROCK SKYFALL Mr Tom Jackson 0 0 29.3 8.00 8.40 45.70
23 MILTONHILL MAISIE Mrs Daisy Laing 0 0 33.3 8.00 6.40 47.70
24 RIVERSTOWN ROLLERCOASTER Mrs Alison Lidstone 0 0 33.8 4.00 20.40 58.20
25 ITTIGEN W Miss Helen Bates 0 0 33.3 0.00 26.80 60.10
26 BILLY MCADAM Miss Victoria Voller 0 0 34 4.00 32.80 70.80
27 BURNLEA SEA DANCER Miss Tarka Abraham 0 0 33.3 0.00 47.20 80.50
28 BELLADOR II Dr Julia Barrott 0 0 40.3 22.00 24.40 86.70
29 DUNGES BOLLINJER Miss Emily Young-jamieson 0 0 35.8 0.00 56.80 92.60
3 CADANNUS Miss Caroline Harris 0 12 26.8 4.00 0.00 30.80
30 SPARKY VIII Miss Eleonora Boschi 0 0 28 8.00 130.00 166.00
4 OBOS NIDGE Miss Emily Young-jamieson 0 10 30.5 0.00 1.20 31.70
5 CASH IN HAND Mr Hippolyte Rechard 0 8 32.5 0.00 0.00 32.50
6 DUBIOUS DEXTER Miss Alicia Hawker 0 6 33 0.00 0.00 33.00
7 DARCY DE LA ROSE Miss Lissa Green 0 4 33 0.00 0.00 33.00
8 WOLF MASTER Miss Lissa Green 0 4 30 4.00 0.00 34.00
9 ESCAPE ROUTE Miss Emily Young-jamieson 0 0 30 4.00 0.00 34.00
E STARDOM Mr Will Rawlin 0 0 31.3 12.00 E E
E AR FINTRA ZEBO Miss Olivia Mitchell 0 0 32 7.00 E E AR
R KIEF OSCAR Miss Sophie Damment 0 0 30.5 0.00 R R
W MOONLIGHT CHARMER Mr Roberto Scalisi 0 0 30.5 5.00 W W
Optimum XC Time - 6.55
A - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLASSIC MOET Mrs Jonelle Price 24 33.1 0.00 2.00 35.10
10 SKIES THE LIMIT III Miss Jodie Seddon 4 40.5 0.00 15.20 55.70
11 BRONZE DANDYLION Miss Indiana Limpus 0 0 36.2 16.00 7.20 59.40
12 CARPA DU BUISSON Z Mr Tom Jackson 0 0 38.8 8.00 15.20 62.00
13 CAMBLIN HILL Mr Simon Vatcher 0 0 40.5 12.00 18.40 70.90
14 GALWAYBAY ECHO Mr Neil Spratt 0 0 33.8 0.00 38.00 71.80
15 LYRICAL II Miss Grace Taylor 0 0 38.5 24.00 13.20 75.70
16 KILKENNY LADY Miss Harriet Upton 0 0 47.1 8.00 28.40 83.50
17 MGH BINGO BOY Miss Nicky Hill 0 0 39.5 8.00 37.60 85.10
18 WOODLANDS SPRINGTIME Miss Caroline Harris 0 0 37.7 4.00 45.60 87.30
19 CARLETON Mrs Jane Buchan 0 0 39.4 3.00 55.60 98.00
2 WATKINS Mr Tom McEwen 22 37.3 0.00 0.00 37.30
20 CLASIC T Miss Tereza Mrazkova 0 0 34.8 21.00 49.20 105.00
21 PEDRO IV Ms Cathi Osmond-smith 0 0 44.6 37.00 67.60 149.20
3 MGH GRAFTON STREET Mrs Pippa Funnell 20 30.5 4.00 4.80 39.30
4 MONKEYING AROUND Miss Izzy Taylor 18 38.3 4.00 0.00 42.30
5 TREGOLLS Miss Izzy Taylor 16 35.9 8.00 0.00 43.90
6 BIARRITZ II Miss Camilla Kruger 14 33.9 0.00 13.60 47.50
7 KILRODAN SAILORETTE Miss Nicky Hill 12 48 0.00 0.00 48.00
8 KELECYN PIRATE Mr Toshiyuki Tanaka 10 38 0.00 11.20 49.20
9 COMPLETELY CROSBIE Miss Victoria Gilby 0 0 39.3 2.00 12.80 54.10
E CR KROON LEADER Mr Nicholas Lucey 0 0 35.6 E E E CR
R SERGEANT CRISP Miss Jessica West 0 0 42.1 24.00 R R
R TESEO Mr Andrew Nicholson 0 0 35.2 0.00 R R
W PRIMO III Mrs Bryony Wilson 0 0 W W W W
W CAYR DELLA CACCIA Mrs Christina Henriksen 0 0 38.6 22.00 W W
W V.I.P VINNIE Mr Will Rawlin 0 0 34.9 4.00 W W
W CALL ME MAGGIE MAY Miss Izzy Taylor 0 0 31.2 17.00 W W
W HEAT WAVE Miss Rosie Thomas 0 0 38.9 21.00 W W
W JET SET IV Mr Andrew Nicholson 0 0 33 8.00 W W
W POSSIBLE MISSION Mr Tom Rowland 0 0 36.9 8.00 W W
W LITTLE FIRE Mr William Fox-Pitt 0 0 30.5 W W W
W ARDEEVIN RUBY Miss Harriet Wright 0 0 54.1 W W W
Optimum XC Time - 6.55
A89YO - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLASS AFFAIR Mrs Zara Tindall 24 0 35.5 0.00 2.00 37.50
10 MGH ANNAGHMORE Mr Padraig Mccarthy 0 0 34.8 17.00 13.60 65.40
11 NEWMARKET PROSPECT Mr Tom Jackson 0 0 32.9 18.00 18.80 69.70
12 LEGACY Mr Tim Cheffings 0 0 40.8 8.00 49.60 98.40
2 SUPER CILLIOUS Miss Vittoria Panizzon 22 0 35.3 8.00 0.00 43.30
3 NATIVE SPIRIT Mr James L Robinson 20 0 36 0.00 8.00 44.00
4 RSH CONTEND OR Miss Felicity Collins 18 0 35.2 4.00 11.20 50.40
5 COURT CASPER Mr Tom Jackson 16 0 31.8 4.00 16.00 51.80
6 SRS KAN DO Miss Kylie Roddy 0 0 36.3 4.00 11.60 51.90
7 UNCANNY Miss Grace Taylor 0 0 40.3 12.00 7.20 59.50
8 SHANNONDALE COCO Miss Zoe Wilkinson 0 0 40.5 8.00 13.60 62.10
9 MGH MAYBE A MISSION Mr Tom Rowland 0 0 31.6 16.00 17.60 65.20
E FUN TIME CILLA Miss Dani Evans 0 0 37.6 0.00 E E
E U2 JOBLESSE VAN BAREELHOF Mrs Julia Norman 0 0 37.6 E E E U2
R KILCOLTRIM KIT KAT Miss Katie Prowse 0 0 41.9 6.00 R R
W MONTE CLASSICO Miss Katherine Coleman 0 0 31.7 7.00 W W
W CAESARS GOLD Miss Lydia Hannon 0 0 34.2 0.00 W W
W SPRINGPOWER Miss Izzy Taylor 0 0 31 8.00 W W
W BILLY WALK ON Mrs Pippa Funnell 0 0 28 8.00 W W
W VOLCAN DU BARQUET Miss Lydia Hannon 0 0 43.8 20.00 W W
Optimum XC Time - 5.19
BE100 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COSMOS DU FIGUIER Miss Charlotte Bacon 0 16 24.5 0.00 0.00 24.50
10 ROYAL CRUSADE II Mr David Doel 0 2 35.5 0.00 0.00 35.50
11 LATES ECLIPSE Miss Caroline Harris 0 0 24.5 12.00 0.00 36.50
12 BARNABOY TOMMY Miss Victoria Murray 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
13 FABIENNE 507 Mr Lorenzo Monachesi 0 0 28.5 4.00 5.20 37.70
14 THATS TINY TIM Mrs Michelle Gleed 0 2 35 0.00 3.20 38.20
15 DIZZY PRINCE Miss Charlotte Vivian 0 0 33.5 4.00 0.80 38.30
16 MAXIMUS MARIDIUS Mrs Lucy Jackson 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
17 MILLENNIUM MIST Miss Alisha Coombes 0 0 32 4.00 3.60 39.60
18 TERRYGREEHAN DEMPSEY Mrs Michele Hill 0 2 33 0.00 7.60 40.60
19 MOCURRY RAMBLER Miss Jessica Wilcox 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
2 HAZELBERGS FARAONO Mrs Kitty King 0 14 26.3 0.00 0.00 26.30
20 BILLY BARTLETT Miss Alice Bowen 0 0 35.5 8.00 0.00 43.50
21 FLEET OF FOOT Mr Nicholas Lucey 0 0 31 12.00 0.80 43.80
22 LISLAIRD BARNEY Miss Emilia Andrade-Brown 0 0 33 8.00 3.20 44.20
23 CESAR ROMEO Mrs Victoria Ross 0 0 35 8.00 2.00 45.00
24 TONEVANE NAVIGATOR Mr Leonard Goerens 0 0 32.3 8.00 5.20 45.50
25 BELVILLE CABRA Miss Stephanie Rapley 0 0 35.8 12.00 0.80 48.60
26 KNOCKMANUS FLIGHT Miss Poppy Pugh 0 0 37.3 12.00 0.00 49.30
27 CATHERSTON ORATOR Dr Hannah Whitney 0 0 31.5 8.00 12.80 52.30
28 GRANDEE Miss Rebecca Pugh 0 0 32 0.00 20.80 52.80
29 CRUISE ON CHLOE Mrs Sophie Van Der Merwe 0 0 30.3 0.00 24.00 54.30
3 BALLYCREEN POINTOUSCHKA Miss Laura Durkan 0 12 28 0.00 0.40 28.40
30 CELEBER Mr Matteo Gallucci 0 0 37 8.00 10.80 55.80
31 SANDY PARK Miss Anna Holmes 0 0 38.8 4.00 21.60 64.40
32 HVL INFINITY Mrs Corinne Waugh 0 0 33.5 26.00 6.40 65.90
33 FOREIGN PROSPECT Miss Milly Assheton 0 0 39 28.00 0.40 67.40
34 CINTIA Miss Katey Cuthbertson 0 0 35 4.00 40.40 79.40
4 PROMETHEUS II Miss Melissa Joannides 0 10 24.3 8.00 0.00 32.30
5 CHORUS BOY Mr Harry Dzenis 0 8 31 0.00 1.60 32.60
6 CELCIUS Mrs Carys Reynolds 0 6 29.8 4.00 0.00 33.80
7 CONTENTIOUS Mrs Lucy Jackson 0 4 34.3 0.00 0.00 34.30
8 COONOGUE KINGS CHOICE Mr Paolo Belvederesi 0 4 34.8 0.00 0.00 34.80
9 MONBEG PROTECTOR Miss Emily Turner 0 4 28.5 4.00 2.80 35.30
E AR I LOVE YOU VAN GEUTENBORG Mr Billy Marshall 0 0 38.8 12.00 E E AR
E UR MILO IV Dr Karen Baxter 0 0 32 0.00 E E UR
R MEACHAM REALITY Miss Laura Wall 0 0 26.8 4.00 R R
R ROCKETMAN Mr Gubby Leech 0 0 29.8 4.00 R R
Optimum XC Time - 5.19
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ROYAL HARVEST Mr Gubby Leech 0 16 25.3 0.00 0.00 25.30
10 VOLTAIRES VALENTINO Miss Harriet Poupart 0 0 30.5 4.00 2.40 36.90
11 ASHAPURNA Miss Camilla Kruger 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
12 DIAMOND CLOVER DERAWLIN Miss Tara Williams 0 2 37.5 0.00 0.00 37.50
13 FERNHILL BEACH BOY Miss Hannah Leeson 0 2 34.5 0.00 3.20 37.70
14 HALSTON JEROME Miss Katey Cuthbertson 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
15 LAN Y MOR LEANDER Miss Liv Irby 0 0 32.5 8.00 0.00 40.50
16 QUIRINA 34 Mr Matteo Gallucci 0 0 35.5 8.00 1.60 45.10
17 MY GRAND ILLUSION Mr Billy Marshall 0 2 37.5 0.00 8.00 45.50
18 ASH HILL DUN STAR Ms Emma Wanbon 0 2 35.3 0.00 11.60 46.90
19 MAATA OF PRINCIPLE Miss Grace Marshall 0 0 37.8 8.00 1.60 47.40
2 SILKEN CREME Miss Melissa Joannides 0 14 26.5 0.00 0.00 26.50
20 LILIPUT MCFLURRY Miss Charlotte Jade Allen 0 0 40 4.00 3.60 47.60
21 TEALEQUEST TITANIUM Miss Serena O'Bryan-Tear 0 2 36.8 0.00 12.40 49.20
22 TWILIGHT II Miss Abigail Boynes-butler 0 0 41.5 8.00 0.00 49.50
23 FLEURS GALAXY Miss Zoe Dunham 0 0 34.3 12.00 3.60 49.90
24 IM GENTLEMAN JACK Miss Emily Maclachlan 0 0 36.3 8.00 7.60 51.90
25 GREENLANES HUDSON Miss Georgina Wood 0 0 33.5 0.00 20.00 53.50
26 FRUITY O ROONEY Miss Rebecca P Green 0 0 35.5 12.00 10.00 57.50
27 VISION D AUTEUIL Mrs Lucy Jackson 0 0 32 16.00 10.00 58.00
28 TEXAS JACKPOT Mrs Victoria Gawler 0 0 34.8 21.00 2.80 58.60
29 HUNTINGFIELD PEMBERLEY Ms Jessica Telford 0 0 33.5 4.00 22.40 59.90
3 ORIONS ALIBI Mrs Lorna Daniel 0 12 30.3 0.00 0.00 30.30
30 ULCK DU LIN Miss Charlotte Alexander 0 0 37.8 16.00 6.40 60.20
31 YES I WILL Miss Samantha Burgess 0 0 36.8 20.00 21.60 78.40
32 RUBINS LEGACY Miss Sarah Smith 0 0 33 0.00 49.20 82.20
33 LERANA DIAMOND Miss Mollie Williamson 0 0 39.3 0.00 57.20 96.50
34 TWICE GINGER Miss Lucinda M Kain 0 0 37.3 0.00 66.80 104.10
4 REYBRIDGE RIVER CONGO Mr David Doel 0 10 31 0.00 0.40 31.40
5 CARQALIN Mrs Lucy Jackson 0 8 31.3 0.00 2.40 33.70
6 MY CLONMORE BONNIE Miss Lara Fewings 0 6 35.3 0.00 0.00 35.30
7 CLOSHAUN HELLO Miss Laura Milner 0 4 36 0.00 0.00 36.00
8 TJ NEMO Miss Jenny Lawton 0 4 32.3 4.00 0.00 36.30
9 LADY OPHELIA Mr Nicholas Lucey 0 4 35.5 0.00 0.80 36.30
E BILLY EVITA Mrs Rachel Pferdekamper 0 0 38.8 E E E
E AR WHELPLEY DECOY Mrs Marion Brown 0 0 36 4.00 E E AR
R JIMMY BROWN Miss Elaine Pearce 0 0 35.8 47.00 R R
Optimum XC Time - 5.19
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COOLROCK COOLEY Mr Tim Rogers 0 16 29.8 0.00 0.00 29.80
10 BLACK EYE FRIDAY Miss Sarah Finley 0 0 37 2.00 0.00 39.00
11 GODINGTON PAMBULA Miss Ruth Burnard 0 0 31.5 8.00 0.00 39.50
12 A SPORTSFIELD BIG SENSATION Mr Neil Taylor 0 0 32 8.00 0.00 40.00
13 FERNHILL FIRST LIGHT Miss Isabelle Cook 0 2 41.3 0.00 0.00 41.30
14 PAINTED JEWEL Mrs Cheryl Bezants 0 0 34.5 8.00 3.20 45.70
15 SECRET ENGAGEMENT Miss Sophie Gardner 0 0 34.8 4.00 7.20 46.00
16 BOLD VENTURE Miss Faine Jordan 0 0 29.5 0.00 22.80 52.30
17 CVS SUPER TED Miss Nicola Mariann Wilson 0 0 35.8 4.00 16.40 56.20
18 PRIMITIVE OCEAN Miss Blythe Jopling 0 0 29.8 4.00 25.60 59.40
19 MARCHANTS FREE RUBY Mrs Rosanne Heagerty 0 0 34.5 8.00 17.20 59.70
2 COOLEY LAFITTE Mr Jesse Campbell 0 14 30.5 0.00 0.00 30.50
20 FLY BOY II Miss Samantha Firth 0 0 36 0.00 25.20 61.20
21 ACES HIGH IV Miss Laura Cackett 0 0 29 3.00 31.60 63.60
22 ADRIAN THE 2ND Miss Abbie Robins 0 0 33.3 4.00 29.20 66.50
23 MHS SADIE Miss Justine Scott 0 0 35.3 17.00 16.40 68.70
24 INVESTIGATOR Miss Sarah Butler 0 0 35.5 12.00 32.00 79.50
25 SNORKMAIDEN Miss Kate Prendergast 0 0 37 8.00 39.60 84.60
26 OSCAR PAPA Miss Ellie Rudd 0 0 37.8 52.00 0.00 89.80
27 THUNDERING PRODIGY Miss Sophie Ewen 0 0 27.5 4.00 78.80 110.30
28 COOLROCK BOOMERANG Miss Liberty Fogden 0 0 39 69.00 120.00 228.00
3 RAMATUELLE Miss Caroline Harris 0 12 30 4.00 0.00 34.00
4 NATIVE SONG Miss Lexi Hart 0 10 30.8 4.00 0.00 34.80
5 KHAYA Miss Olivia Alstad 0 8 31.8 4.00 0.00 35.80
6 EL NINO V Miss Emily Callard 0 6 32.5 4.00 0.00 36.50
7 HARRYTUR Miss Tabitha Worsley 0 4 37.3 0.00 0.00 37.30
8 LUCHADOR II Miss Cassandra Price 0 4 33.5 4.00 0.00 37.50
9 BETTY BOOP D ALLEZ Miss Stella Benatti 0 0 34 4.00 0.00 38.00
E ZIPPOS DYNAMITE Miss Karen Brown 0 0 32.3 4.00 E E
E HOOS DOUGIE Miss Sarah Bunting 0 0 33.3 0.00 E E
E R3 MILORE BORMES Miss Annabel Murphy 0 0 38 4.00 E E R3
HC CARLINGFORDS COOTEHILL Mrs Kelli Hooper 0 0 32 4.00 0.00 HC
NS ALMONDO Miss Hannah Vickery 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 5.19
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MONBEG ON POINT Mr Tim Rogers 0 16 25.8 0.00 0.00 25.80
10 SLIABHAWN ADMIRAL Miss Jaime Hall 0 0 36 4.00 2.80 42.80
11 LIMELIGHT DU LANGWATER Mr Constantin Van Rijckevorsel 0 2 34.3 0.00 9.20 43.50
12 GODINGTON UTAH Miss Katey Cuthbertson 0 0 35.8 8.00 0.00 43.80
13 MERMURED PROMISE Miss Rhea Gray 0 0 29.5 21.00 0.00 50.50
14 SEAMUS XIII Miss Daisy Smith 0 0 41.5 8.00 1.60 51.10
15 CALCOURT VALLEY Mrs Sammi Birch 0 0 31.5 7.00 13.20 51.70
16 TOTAL DE LUX Miss Caroline Harris 0 0 30.5 0.00 22.00 52.50
17 INGLEDENE PEPPER Miss Laura Simpson 0 0 36.3 2.00 20.80 59.10
18 BUBBA GUMP Miss Juliette Edmonds 0 0 34.3 25.00 0.80 60.10
19 SWEENYS GOLD Miss Amelia Bardwell 0 0 42.5 16.00 4.40 62.90
2 CCS MY GUY Miss Grace Dixon 0 14 22.5 4.00 0.00 26.50
20 GALROSS AMIGO Miss Isabelle Cook 0 0 38.5 20.00 4.80 63.30
21 SIR NUNN LOUGHEHOE DIAMOND Mr Roger Pratt 0 0 42.5 23.00 1.20 66.70
22 PRIMITIVES PEBBLES Miss Lily Nicholson 0 0 31.3 8.00 28.80 68.10
23 THE RITE OF TIME Miss Ebby Bignell 0 0 35.3 0.00 70.40 105.70
24 SPORTSFIELD BOUNCE BACK Miss Rosie Mcdermott 0 0 40.8 16.00 60.00 116.80
3 GLIDAWN HEIGHTS Mr Howard Newitt 0 12 33.8 0.00 0.80 34.60
4 JUST LOOKING Mr Leonard Goerens 0 10 30.3 4.00 1.60 35.90
5 PENGRAFEN Miss Khia Cadney-moon 0 8 32.8 4.00 0.00 36.80
6 INVITE ONLY Mr Hippolyte Rechard 0 6 26.5 12.00 0.00 38.50
7 ALVESCOT MADE YOU LOOK Miss Nikki Page 0 4 37.5 1.00 0.00 38.50
8 SPRINGWELL BEN Miss Isobel Carlill 0 4 34 4.00 1.60 39.60
9 O FON REBECCA Miss Glea Laanisto 0 0 34.8 4.00 2.80 41.60
E MABEL III Miss Lucinda Mesquita 0 0 28.5 0.00 E E
E DUNAWAY Mr Ken Spencer 0 0 34.8 0.00 E E
E UR LADY CONGRESS Miss Madison Penfound 0 0 31 4.00 E E UR
HC BALDAGHADE Miss Demi Thomas 0 0 32.3 4.00 19.20 HC
HC QUANTANAMO Z Miss Alicia Hawker 0 0 28.5 0.00 0.00 HC
NS CANCARAS ARIA Dr Emma Newport 0 0 NS NS NS NS
R DOONAVEERAGH DELUXE Miss Sarah Holmes 0 0 26.5 0.00 R R
R GODDAN KILMORE Miss Alannah Dunstan 0 0 32.5 0.00 R R
W CLOHERVIEW SUNSET Miss Melissa Pollett 0 0 27 W W W
W CREEVAGH SAM Dr Marcin Mankowski 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.19
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WISH LIST Miss Zoe Wilkinson 0 16 31.5 0.00 0.40 31.90
10 DEE JAYS SOLDIER BOY Miss Lucy Makinson 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
11 STOLEN KISS Miss Caroline Ellis 0 0 31.5 4.00 10.00 45.50
12 ALBERTAS PRIDE Mrs Victoria Bax 0 0 36 4.00 6.40 46.40
13 KINGS LANE Miss Kirsty Mcintosh 0 0 34.8 13.00 2.80 50.60
14 ACTIONMAN M Mrs Kelly McCarthy-Maine 0 0 35.8 5.00 12.00 52.80
15 DELACOUR ZOE Mr Constantin Van Rijckevorsel 0 0 37.5 4.00 11.60 53.10
16 CALCOURT VERONA Mrs Sammi Birch 0 0 35 4.00 21.20 60.20
17 GHYLLWOOD APRIL MOMENT Miss Natasha Smailes 0 0 34.3 14.00 12.00 60.30
18 FREE AS AIR II Miss Angela Sumner 0 0 29 16.00 26.40 71.40
19 CORGARY VOLTAIRE Miss Isobel Carlill 0 0 41.3 33.00 2.40 76.70
2 COSMIC FLIGHT II Mrs Lorna Daniel 0 14 32.5 0.00 0.00 32.50
20 ZARAGOZA II Mr Gaspard Maksud 0 0 34 16.00 41.60 91.60
21 SECRET AFFAIR Miss Antoinette Mckeowen 0 0 35.3 16.00 44.00 95.30
3 MORENO Miss Helen Bates 0 12 30.8 0.00 4.40 35.20
4 MEXICAN ROSE Ms Kristina Cook 0 10 34.3 0.00 2.00 36.30
5 JKS TOPGUN Mrs Charlotte Hordle 0 8 36.5 0.00 0.00 36.50
6 SILENTO Mr Neil Taylor 0 6 35.3 4.00 0.00 39.30
7 THE GENT Miss Coco Smythe 0 4 32.5 0.00 7.20 39.70
8 PANACHE II Mrs Karen Maurice 0 4 35 5.00 0.00 40.00
9 BILLY LIBRETTI Mr Tom Jackson 0 2 36.8 0.00 3.60 40.40
E CR STRIP TEASEL Ms Océane Amans 0 0 38.3 E E E CR
E R3 SABLE Miss Jessica Cross 0 0 31 12.00 E E R3
E R3 GALE FORCE BLUE Miss Stephanie Phillips 0 0 35.5 E E E R3
HC UZELLE DES ETIERS Mr Hippolyte Rechard 0 0 29.5 4.00 R HC
R RED INFERNO Miss Hayley Ward 0 0 37.3 R R R
R HALVANNAS DIAMOND GIRL Miss Victoria Dawkes 0 0 34 8.00 R R
R DIAMOND RHAPSODY Miss Elizabeth Evans 0 0 29 20.00 R R
R CROCK OF GOLD II Ms Isobel Pakes-mcgovern 0 0 35.3 33.00 R R
R VEROSITY Miss Hannah Lewindon 0 0 37.5 8.00 R R
R CORROVALES EXTROVERT Miss Tabitha Baines 0 0 36.8 0.00 R R
W SHOOTERS SEAMASTER Miss Izzi Kirk 0 0 33.8 21.00 W W
W FARYTALE COOLEY Miss Sophie Hulme 0 0 54.3 W W W
W BLEANNAGLOOSANIMO Mrs Tasha Smith 0 0 36.8 W W W
Optimum XC Time - 5.19
BE100Open - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 NELGORDE NAHEEZ Miss Lucy Gasston 0 16 27.8 0.00 0.00 27.80
10 HARDINGVILLE DELAWARE Miss Anna Singer 0 0 36.8 4.00 0.40 41.20
11 LARAGH COLLEEN Miss Helena Yates 0 0 35 4.00 6.00 45.00
12 COOLFINN NEPTUNE Miss Lucy Peckham 0 0 34.5 12.00 0.00 46.50
13 GEORGINA H Miss Joanne Foley 0 0 41.8 4.00 4.00 49.80
14 BALLYVONARE PIXIE Miss Ella Evans 0 0 46 4.00 2.80 52.80
15 VARDIGO Miss Claudia Cooper 0 0 35.3 4.00 13.60 52.90
16 CYBER ROCKET Mrs Suzy Bull 0 0 31.8 0.00 26.40 58.20
17 SPRINGTIME CAVALIER Miss Phoebe Hughes 0 0 27 8.00 24.40 59.40
18 GARVAGH FIONN Miss Rosie Wheeler 0 0 41 4.00 21.20 66.20
19 CELTIC WARRIOR IV Mrs Julia Russett 0 0 39.3 8.00 32.00 79.30
2 DORANSTOWN CHAIR Mrs Alice Fitzgerald 0 14 28.3 0.00 0.00 28.30
20 SACRED SOUND Mr William Annesley 0 0 35.5 6.00 54.40 95.90
21 DUNARLEN Miss Olivia Hearnden 0 0 36.5 0.00 62.00 98.50
22 BEE POSITIVE Ms Devon Street 0 0 40.5 4.00 78.00 122.50
3 ROCKRIMMON RAZAMATAZ Miss Iona Kininmonth 0 12 27 4.00 0.00 31.00
4 TOMS DIAMOND Ms Susan Bill 0 10 27.3 4.00 0.80 32.10
5 POPPYS LAW Miss Harriet Edmunds 0 8 33.3 0.00 0.00 33.30
6 FSS WHIZZ KID Miss Victoria Iliffe 0 6 35.8 0.00 0.00 35.80
7 TAYVALE GEORGIANA Miss Natalie Hudson 0 2 36.3 0.00 0.00 36.30
8 DIAMOND RICARDO Miss Scarlett Parker 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
9 LENAMORE FAMOUS FREDDIE Miss Hannah Mattia 0 0 28 8.00 1.60 37.60
E CR POCKET ROCKET IV Miss Maddie Young 0 0 36.5 E E E CR
NS DHI RASTA Miss Olivia Cohen 0 0 NS NS NS NS
NS DELAMIRO Ms Catherine Pearse 0 0 NS NS NS NS
W BLUE BLOODED Miss Eloise Towning 0 0 41.5 20.00 W W
W HOWICK STEALTH Mrs Fiona J Brenninkmeijer-McKenzie 0 0 36 18.00 W W
Optimum XC Time - 5.15
BE105 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SEPPELINO Miss Holly Bluck 0 16 33 0.00 0.00 33.00
10 BILLY ALBERTO Ms Océane Amans 0 0 29.3 8.00 3.60 40.90
11 LAUTARET Miss Amelia Walker 0 0 34 8.00 0.00 42.00
12 FABER II Miss Freddie Best 0 2 36.3 0.00 6.40 42.70
13 ANGELS SPIRIT Miss Alana Sparrow 0 0 30.3 12.00 0.80 43.10
14 BURLYNS COPYRIGHT Ms Phillippa Ariss 0 0 27.8 16.00 0.40 44.20
15 HAIL HEBE Miss Olivia Craddock 0 0 29 16.00 0.00 45.00
16 THATS ILLOGICAL Miss Helen Vernon 0 2 39.5 0.00 5.60 45.10
17 ROCKYS KID Miss Hannah Wanbon 0 0 35.3 8.00 2.40 45.70
18 LANGALLER LIBERMAN Miss Celia Marino 0 0 31 16.00 0.00 47.00
19 CATHERSTON DELTA DIAMOND Mr Chris Young 0 0 33.3 16.00 0.00 49.30
2 ASPARAGUS Mr George Bolt 0 14 28 8.00 0.00 36.00
20 POSH PATRICK Miss Philippa Comley 0 0 38 4.00 9.20 51.20
21 SUGARLOAF SARAH Mrs Julia Begley 0 0 45.3 12.00 1.20 58.50
22 COOLPARKS SARCO Miss Vicky Brake 0 0 36 4.00 20.80 60.80
23 SPECIAL BREW II Miss Catherine Van Randwyck 0 0 40 14.00 10.00 64.00
24 ABSTRACT ART Miss Lynda King 0 0 37.3 12.00 15.60 64.90
25 PONTE VECCHIO Mr Stuart Nie 0 0 33.3 21.00 12.40 66.70
26 PENHILLS SHES THE BUSINESS Mr Josh Thompson 0 0 35.5 16.00 16.00 67.50
27 WESTWINDS MACKENZIE Miss Tara Glen 0 0 24.3 8.00 42.00 74.30
28 ARTINA V Miss Hannah Hibberd 0 0 37.5 12.00 32.40 81.90
29 FLIGHTLINE LAKOTA Miss Bella Lee 0 0 40.3 20.00 32.80 93.10
3 SVS C DERMIE Miss Tamara Chiltern-hunt 0 12 32.3 4.00 0.00 36.30
30 PRIVATE CAPITOL Mrs Kirsti Gordon 0 0 38 13.00 68.00 119.00
4 GURRANE CAPTAIN SPARROW Miss Katherine Morris 0 10 28.3 8.00 0.40 36.70
5 OUTFOXED Miss Stella Benatti 0 8 28 0.00 8.80 36.80
6 SPARKLING HERO Miss Maddy Taylor 0 6 36.3 0.00 2.00 38.30
7 A TOUCH OF ARKAN Miss Jane Felton 0 4 30 8.00 0.40 38.40
8 ZALINERO Miss Mary Ashby 0 4 30.5 4.00 4.40 38.90
9 OUR LARRY Mrs Andrea James 0 0 32.3 4.00 3.60 39.90
R KAZAN Miss Eleanor Sparkes 0 0 43.3 11.00 R R
W SAUNDERSCOURT DIAMOND GUY Mrs Vicky Rieunier 0 0 40.8 W W W
Optimum XC Time - 5.15
BE105 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FERNHILL MOJITO Mrs Kitty King 0 16 26.8 0.00 4.00 30.80
10 FIOCCO BLUE D AMERLOO Miss Sophie Arundel 0 0 34.8 4.00 0.40 39.20
11 ALTO RAMBLIN ROSE Mr Charles Foot 0 2 39.3 0.00 0.00 39.30
12 TRINITY APPLAUSE Miss Camilla Earnshaw 0 0 32 4.00 4.00 40.00
13 LYDICAN STAR Miss Eloise Van Praagh 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
14 IPW A BIT OF BANTER Miss Lucy Collecott 0 0 34.8 8.00 0.00 42.80
15 IMPERIAL PUISSANCE Miss Hannah Pack 0 0 34.5 12.00 0.00 46.50
16 MR MURT Miss Iona Kininmonth 0 2 38 0.00 8.80 46.80
17 IT IS I Mrs Sarah Perry 0 0 35 12.00 0.00 47.00
18 FATES OLYMPIC GOLD Miss Natalie Western-kaye 0 0 30.3 17.00 0.00 47.30
19 GEKO Miss Odette Orlande 0 2 35.3 0.00 12.00 47.30
2 GRANITO DHI Mr David Doel 0 14 29.8 0.00 1.20 31.00
20 MAJOR DEEGAN Mrs Sally Plummer-jones 0 0 37.3 12.00 0.00 49.30
21 MATTIE III Mrs Tracey Shakespeare 0 2 33.3 0.00 18.40 51.70
22 RYALS ALFIE Miss Fallon Turner 0 0 43.5 4.00 8.00 55.50
23 JACKS CHOICE Miss Phoebe Sugden 0 0 41.8 16.00 4.00 61.80
24 BERNHARD III Miss Florrie Dyer 0 0 32.8 31.00 1.60 65.40
25 DINAN DOCK Miss Tilly Hughes 0 0 32.5 19.00 14.40 65.90
26 WISPA LIGHT Miss Ellen Saunders 0 0 46 20.00 4.80 70.80
27 CORNASCRIEBE QUIDAM Miss Jennifer Galuszka 0 0 37.3 8.00 32.80 78.10
3 ARTHURIAN LEGEND Miss Emma Pike 0 12 31.5 0.00 1.20 32.70
4 BURLYNS ZIVA ZIVANIA Ms Phillippa Ariss 0 10 30.8 4.00 0.00 34.80
5 CLASSY STRIKE Miss Stephanie Carter 0 8 36.3 0.00 0.00 36.30
6 KOLESTON PERFECT Miss Isabelle Joce 0 6 36.8 0.00 0.00 36.80
7 BISCUIT MAN Mr Mark Corbett 0 4 31.8 4.00 2.00 37.80
8 GLOBEMASTER Miss Clare Chamberlayne 0 4 30.8 8.00 0.00 38.80
9 MY RUSTIC CLOVER Miss Indi Hine 0 0 35 4.00 0.00 39.00
E R3 BALU GIDRAN 40 Miss Eleanore Kelly 0 0 40.3 0.00 E E R3
E R3 BALLYKING LOUIS Miss Jaz Jocelyn 0 0 33.8 8.00 E E R3
E R3 FIRST ERRIGAL Mrs Emma Andre 0 0 40.8 E E E R3
R GALANT IV Miss Natalie Mcgoldrick 0 0 35.5 47.00 R R
R BAMBAJAZZ Mrs Genevieve Lodge 0 0 36.5 12.00 R R
R WICKSTEAD KANGAROO Miss Kimberley Mallett 0 0 29.8 4.00 R R
Optimum XC Time - 5.15
BE105 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CHEEKY CASPER Miss Charlotte Bull 0 16 26.3 0.00 1.60 27.90
10 CON RICO Mr Ben Leathers 0 0 36.3 1.00 0.80 38.10
11 FLYING DUTCHMAN Miss Hani Milstein 0 0 38.8 4.00 0.00 42.80
12 CAROUSEL ROMANCE Miss Sarina Stokes 0 0 31.5 12.00 0.00 43.50
13 BILLY CRUNCH Mrs Rachel Pferdekamper 0 0 36 8.00 0.00 44.00
14 BUGSY MALONE Ms Cathi Osmond-smith 0 0 36 4.00 5.20 45.20
15 COMMANDING BOB Miss Summer Jones 0 2 42.5 0.00 6.00 48.50
16 MOON ARTIST Ava Rietdyk 0 0 37.8 12.00 0.00 49.80
17 TRIPLE DREAM Mrs Natalie Gaibani 0 2 37 0.00 14.40 51.40
18 ROYALE MESSENGER Miss Catherine Sadler 0 0 37.3 2.00 13.60 52.90
19 ALBERT EINSTEIN Mr Warren Lamperd 0 0 37.3 4.00 14.80 56.10
2 FERDI III Miss Francesca Brough 0 14 24 4.00 0.40 28.40
20 FAERIETALE PETER PAN Miss Kate Sim Read 0 0 43 4.00 14.00 61.00
21 NIOBE Miss Stephanie Dean 0 0 45.3 16.00 0.00 61.30
22 FUCHIAS Miss Elizabeth Wadey 0 0 41.5 4.00 17.60 63.10
23 THE PROSPECTOR Miss Sophie Browne 0 0 36.5 16.00 20.00 72.50
24 HEJO Miss Freddie Best 0 0 38.5 0.00 38.40 76.90
25 NIGHTSHADE II Miss Laura Geary 0 0 32.3 12.00 33.20 77.50
3 REYBRIDGE RIVER DANZ Mr David Doel 0 12 27.5 0.00 1.20 28.70
4 HES IRISH Miss Gemma Glover 0 10 30.8 0.00 0.00 30.80
5 CICERO VAN DE VIVE LA VIE Miss Charlotte Bullick 0 8 30 4.00 0.00 34.00
6 CZECH POINT Miss Sophie Rennison 0 6 34.8 0.00 0.00 34.80
7 WILLS REBEL Miss Honor Mcfarlane 0 4 27.5 8.00 0.00 35.50
8 PENHILLS PRESIDENT Miss Vicky Brake 0 4 32.8 0.00 3.20 36.00
9 TROUBLE AND STRIFE Mrs Susanna Morris 0 0 32.5 4.00 1.20 37.70
E LUXURY FLIGHT Miss Lillie Browne 0 0 43.5 E E E
E UR HANDEL Miss Abigail Busk 0 0 35 8.00 E E UR
E UR CORNISH CABOCHON Mrs Katie Burton 0 0 36.5 0.00 E E UR
E UR REDINAGH KEEN EDGE Miss Olivia Craddock 0 0 34 E E E UR
R WHIPPER SNAPPER II Miss Alice Peet 0 0 36 37.00 R R
R QUARRYFIELD COBRA CABANA Mr Paolo Belvederesi 0 0 R R R R
R PHANTOM SPARK II Mrs Jo Edwards 0 0 49.3 25.00 R R
R UR JUST SO CHEEKY Miss Sonia Chapman 0 0 43.5 R R R UR
W ISKAHEEN QUEEN Mrs Rachel Stanhope 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 6.35
I - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 EVERLYNE Miss Becky Woolven 12 31.1 0.00 0.00 31.10
10 CARVER DOONE Mr Tom Rowland 0 0 32.3 7.00 1.60 40.90
11 CHYTODDEN CRYSTAL ROSE Miss Katie Hancock 0 0 33.9 2.00 5.20 41.10
12 FERNANDO VIII Miss Indiana Limpus 0 0 38.6 4.00 0.80 43.40
13 DUKE OF CHAMPIONS Mr Dan Jocelyn 0 0 35.5 8.00 6.00 49.50
14 DUSTY VI Miss Olivia Craddock 0 0 34.6 12.00 4.80 51.40
15 SANDRO IX Miss Clare Chamberlayne 0 0 34.3 12.00 12.80 59.10
16 ROWESTOWN MONKEY Miss Claire Mealing 0 0 39.1 12.00 13.60 64.70
17 CASTLERICHMOND WILLIAM Miss Emma Godwin 0 0 35.5 24.00 9.60 69.10
18 SOLO XII Miss Hollie Swain 0 0 33.2 0.00 43.20 76.40
19 GREENVALE CORIADO Miss Sarah Holmes 0 0 32.1 4.00 46.80 82.90
2 RUSSELJACKET Mr Tim Rogers 10 33 0.00 0.00 33.00
20 GUKATO Mrs Susan Eggleton 0 0 38.9 19.00 62.80 120.70
21 VALENTINES TROUBLEMAKER Miss Zoe Wilkinson 0 0 39.3 12.00 72.00 123.30
3 DROUGHTVILLE MIKE Mr David Doel 8 34.1 0.00 0.00 34.10
4 REGATTA GIRL Mr Tom D Crisp 6 33.4 0.00 2.80 36.20
5 FRIENDSHIP VDL Mr Aaron Millar 4 33.6 4.00 0.00 37.60
6 PIZAZZ II Mr Gaspard Maksud 2 36.1 0.00 1.60 37.70
7 BABIBLONIA BT4 Mr Andrew Nicholson 0 0 32.7 4.00 2.00 38.70
8 ARGENTINO BK Mr Andrew Nicholson 0 0 33.9 5.00 0.00 38.90
9 LANCE A LITTLE Mr Toby Pigott 0 0 29.1 8.00 3.20 40.30
R FIDELIA Miss Madison Penfound 0 0 R R R R
W HEROS ROW Miss Ginny Howe 0 0 39.1 28.00 W W
W WHAT A PRIMADONNA Miss Alexandra Van Randwyck 0 0 35.7 W W W
W GREENLOUGH CROSS Mrs Kelly McCarthy-Maine 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 6.35
I - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GALILEO III Mr David Doel 12 30 0.00 0.00 30.00
10 LADYS SKY HIGH Mrs Clare Valender 0 0 31.1 12.00 18.00 61.10
11 JEM ROSE Miss Lucinda Mesquita 2 30.7 0.00 30.40 61.10
12 UCS DE DIOR Miss Lottie Kennedy 0 0 31.1 16.00 19.20 66.30
13 PROVIDORES Miss Hollie Swain 0 0 32.5 4.00 46.00 82.50
14 BEAT IT Mr Constantin Van Rijckevorsel 0 0 33 35.00 22.80 90.80
2 LISSYEGAN RORY Mr Dan Jocelyn 10 31.6 0.00 0.00 31.60
3 BELONA Mr Andrew Nicholson 8 31.6 4.00 0.00 35.60
4 DON ZEPHYR Mr Tom D Crisp 6 32.3 4.00 2.00 38.30
5 FERONA Mr Dannie Morgan 4 32.3 6.00 2.40 40.70
6 BILLY PACIFIC Miss Indiana Limpus 2 32.1 0.00 17.20 49.30
7 GODINGTON TRASIMENO Miss Ruth Burnard 0 0 33.6 12.00 9.60 55.20
8 CROCKAULIN PRINCE Miss Hannah Freeman 0 0 33.2 8.00 17.60 58.80
9 ALTUS LOUVO Mr Gaspard Maksud 0 0 32.1 12.00 16.40 60.50
E AR PRO JOE Mr Giovanni Ugolotti 0 0 30.5 0.00 E E AR
E AR CAMBLIN DAISY Mr Gaspard Maksud 0 0 33.4 8.00 E E AR
NS CREAM OF THE CROP Mr Paolo Belvederesi 0 0 NS NS NS NS
R THE LITTLE FRENCHMAN Miss Alice Goring 0 0 35.9 R R R
W MULGRAVE FRANKLY MY DEAR Miss Carolyn Harty 0 0 40.2 31.00 W W
W REBELIANT Ms Kristina Cook 0 0 32.7 W W W
W QEH MAKING WAVES Miss Madison Penfound 0 0 38.4 W W W
W QEH OCEAN VOYAGE Miss Madison Penfound 0 0 35 W W W
W GELUK G Miss Helen Bates 0 0 27.7 5.00 W W
W JTH ZEST Mrs Christina Henriksen 0 0 32.1 38.00 W W
W SPLATTERED WITH MUD Miss Sara Raw 0 0 35 W W W
Optimum XC Time - 6.35
I - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ROWBURY SPREE Mrs Samantha Seaton 12 28.2 0.00 2.40 30.60
10 E WARRANTSSON Miss Holly Woodhead 0 0 33 8.00 2.00 43.00
11 GAME CHANGER Miss Grace Taylor 0 0 34.8 4.00 6.40 45.20
12 ENDURO A DALRIADA Mr Ben Way 0 0 33.9 8.00 3.60 45.50
13 GRAFENNACHT Mr William Fox-Pitt 0 0 33.4 8.00 6.80 48.20
14 GREENHALL JAY Mr Rodney Powell 0 0 33.6 8.00 8.40 50.00
15 TEAMAR Miss Ella Leck 0 0 36.8 8.00 7.20 52.00
16 TOMMY TITTLE MOUSE Mrs Jo Rimmer 0 0 39.8 8.00 4.80 52.60
17 SPARTACO Mr Tim Price 0 0 33 8.00 11.60 52.60
18 METALBRIDGE HARRY Mrs Julia Norman 0 0 36.4 4.00 16.40 56.80
19 FIGARO X Mrs Kate Tarrant 0 0 36.8 8.00 14.00 58.80
2 MBF HARLEY REBEL Miss Izzy Taylor 10 29.8 4.00 0.00 33.80
20 ARDEO BERLIN Mrs Julia Norman 0 0 41.1 12.00 6.00 59.10
21 ZO KWIK Miss Charlotte Cooper 2 43.9 0.00 18.40 62.30
22 EASTBOURNE Miss Tilly Williams 0 0 41.8 8.00 13.20 63.00
23 RINGWOOD MADRAS Mr Ben Way 0 0 36.4 4.00 26.80 67.20
24 DAZZLING SPRINGTIME Miss Alice Kneen 0 0 39.1 12.00 23.60 74.70
25 DESIGN A COOLEY Miss Harriet Dickin 0 0 39.3 12.00 34.00 85.30
26 COOLEY MASTER CRAFT Mr Leonard Goerens 0 0 33.6 0.00 61.20 94.80
27 NEWMARKET DIAMOND Miss Caroline Basnett 0 0 42.3 11.00 57.20 110.50
28 QUICK COMET Miss Rosie Thomas 0 0 35 15.00 68.80 118.80
3 GOLDSMITHS IMBER Mr Arthur Chabert 8 35.2 0.00 0.40 35.60
4 TRICKY JOHNIE Miss Natalie Mcgoldrick 6 31.8 4.00 0.00 35.80
5 ROSEMABER LANCUEST Mr Padraig Mccarthy 4 30.9 4.00 1.20 36.10
6 ETERNAL TANGO VON DER HELD Mr Ludwig Svennerstal 2 34.3 4.00 0.00 38.30
7 BRENHIN BYCHAN Miss Camilla Stewart-wood 2 35.5 4.00 0.00 39.50
8 UNDALGO DE WINDSOR Miss Ginny Howe 2 35.5 0.00 5.60 41.10
9 GRAPPA NERA Mrs Jonelle Price 2 39.8 0.00 2.40 42.20
E AR THE MASTERS REBEL Miss Rosie Thomas 0 0 36.8 12.00 E E AR
E HF DOONAVEERAGH APRIL Miss Claudia Thornett 0 0 44.1 20.00 E E HF
R URKYA D AUZAY Mr Thomas Fayet 0 0 34.8 27.00 R R
R SAMMIE III Miss Chloe Griffiths 0 0 45.7 12.00 R R
W UPTOWN GIRL VI Mr Wayne Garrick 0 0 43.4 20.00 W W
W IN A PICCLE Miss Maddy Taylor 0 0 34.6 4.00 W W
W DISCO CHICK Mrs Helen Marsh 0 0 30.9 22.00 W W
Optimum XC Time - 6.35
I - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CRISTAL FONTAINE Mrs Kitty King 12 29.8 0.00 0.00 29.80
10 RANGER WING Miss Amy Hilton 0 0 34.3 8.00 3.60 45.90
11 ITS LUSH Miss Hannah Horton 0 0 34.6 8.00 6.40 49.00
12 SHANNONDALE ZITA Miss Ellie Kay 0 0 34.6 6.00 8.40 49.00
13 RED HOT COOLEY Miss Georgie Strang 0 0 31.1 8.00 10.00 49.10
14 IMPERIAL PLAN Mr Ludwig Svennerstal 0 0 34.8 12.00 2.40 49.20
15 HHS NOBLE CALL Mr Padraig Mccarthy 0 0 36.1 8.00 6.00 50.10
16 ZORRO ROCCO Miss Laura Schroter 2 39.6 0.00 11.20 50.80
17 AQUILES BT4 Mr Andrew Nicholson 0 0 31.4 12.00 12.00 55.40
18 INPETTO VAN DE KOUTERHOEVE Miss Lauren Yallop 0 0 33.4 8.00 14.00 55.40
19 CORFU Z Miss Susannah Boddie 0 0 30.7 0.00 26.80 57.50
2 HESTER Mrs Jonelle Price 10 34.3 0.00 0.00 34.30
20 FUNNILY ENOUGH Miss Lorna Haydon 0 0 38.2 8.00 11.60 57.80
21 LEADON HIGHWAY Mrs Kate Penny 0 0 35 12.00 14.40 61.40
22 LOKIS TRUMPET Miss Dani Evans 0 0 34.3 12.00 20.00 66.30
23 CAROLES LORD Mrs Sarah Perry 0 0 36.1 8.00 28.00 72.10
24 BALLYVAUGHN Miss Jodie Amos 0 0 37.3 7.00 34.80 79.10
25 PERKEL Mr Ben Way 0 0 37.5 4.00 46.40 87.90
26 MASTER VOYAGER Miss Alice Kneen 0 0 32.7 2.00 92.00 126.70
3 CORGARY FEMME FATALE Miss Tessa Bishop 8 35 0.00 1.60 36.60
4 NUANS T VOLT Miss Holly Woodhead 6 32.7 4.00 0.00 36.70
5 MONBEG SENNA Miss Katherine Coleman 4 34.8 1.00 6.80 42.60
6 BELOFTE Mrs Kate Tarrant 2 33.9 0.00 9.20 43.10
7 BALLADEER HUMBEL GUY Miss Rosie Thomas 2 40 4.00 0.00 44.00
8 EMORKA P Miss Francesca Brough 2 33 12.00 0.00 45.00
9 GAZELLE DWERSE HAGEN Miss Alicia Wilkinson 0 0 37.3 8.00 0.00 45.30
E ATLANTIC VITAL SPARK Mr William Fox-Pitt 0 0 32.5 4.00 E E
E AR BAPTISTE BELMANIERE Miss Nina Diebold 0 0 38.9 12.00 E E AR
E UR AMBASSADORS DISGUISE Miss Cassandra Price 0 0 34.1 20.00 E E UR
R HIDDEN LAW Mr Mark Corbett 0 0 35 13.00 R R
W SIMPLY SUNNY Mr Wayne Garrick 0 0 33.6 29.00 W W
W EXPRESS MACHINE Mr Leonard Goerens 0 0 32.5 8.00 W W
W TRENDY CAPTAIN CLOVER Miss Ginny Howe 0 0 34.1 0.00 W W
W THE GRADUATE Mr William Fox-Pitt 0 0 28.9 8.00 W W
Optimum XC Time - 6.35
OI - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GROVINE DE REVE Mr Dan Jocelyn 12 28 0.00 0.00 28.00
10 THE KINCOOLEY CEILI Mrs Sammi Birch 0 0 32.1 4.00 9.20 45.30
11 FISION M Miss Lauren Innes 2 34.8 0.00 10.80 45.60
12 LEONARDO VIII Mr Aaron Millar 0 0 27.3 16.00 2.80 46.10
13 FERRO POINT Mr David Doel 0 0 37.7 4.00 4.80 46.50
14 DUKE OF CHAMPION Mr Giovanni Ugolotti 0 0 31.4 5.00 12.80 49.20
15 BERNADETTE UTOPIA Mr Kazuma Tomoto 0 0 30 4.00 23.60 57.60
16 TELDON Mr Sam Dempsey 0 0 36.6 8.00 13.20 57.80
17 BROOKPARK VIKENTI Mr Kazuma Tomoto 0 0 31.4 8.00 19.60 59.00
18 ARCOS Miss Stephanie Phillips 0 0 42.5 13.00 60.00 115.50
2 PICASSO V Mr Adam Harvey 10 33.2 0.00 0.00 33.20
3 COSMOS BABY Mr Giovanni Ugolotti 8 30 0.00 3.60 33.60
4 BLACKTHORN CRUISE Mr Dan Jocelyn 6 34.8 0.00 0.00 34.80
5 VENDOME BIATS Mr Tom D Crisp 4 30.2 4.00 3.60 37.80
6 GOLDEN FOREVER Mr Toby Pigott 2 38 0.00 0.00 38.00
7 CODDSTOWN PET Miss Katie Hancock 0 0 34.3 4.00 0.80 39.10
8 CLEVELAND Mr Jesse Campbell 2 30.5 0.00 11.60 42.10
9 CUFFESGRANGE ARS ROYALE Miss Charlotte Jenkins 0 0 34.8 1.00 6.80 42.60
W BALLYMOLLOY ROGAN Miss Indiana Limpus 0 0 36.6 12.00 W W
W KILLADEAS Ms Kristina Cook 0 0 27.3 4.00 W W
W FRESHMANS MINSTREL Mr Tom Rowland 0 0 W W W W
W BLUSTEREN Mrs Kelly McCarthy-Maine 0 0 W W W W
W JOYRIDE Miss Hannah Freeman 0 0 33.6 7.00 W W
Optimum XC Time - 6.35
OI - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 VENDREDI BIATS Mrs Kitty King 12 25.5 0.00 0.00 25.50
10 SHEARWATER BILLY Miss Kylie Roddy 2 33.9 0.00 0.00 33.90
11 BILLY SHANIA Miss Gemma Tattersall 0 0 30 4.00 0.00 34.00
12 SJAPO LE SURSAUT Miss Georgina Wood 2 34.1 0.00 0.00 34.10
13 PAMERO 4 Miss Gemma Tattersall 0 0 26.8 4.00 4.00 34.80
14 COOLEY EARL Miss Georgie Strang 2 28.9 0.00 7.20 36.10
15 KINCOOLEY CRUISING Mr Tim Price 0 0 27.1 1.00 8.00 36.10
16 SWIPER JRA Mr Toshiyuki Tanaka 2 35.9 0.00 0.80 36.70
17 WALTHAM FIDDLERS FIND Mr Tom Jackson 0 0 27.1 4.00 6.00 37.10
18 CHILLY BOY Mrs. Sarah Brookes 0 0 33.6 4.00 0.00 37.60
19 LAURENTIAN LAD Miss Gemma Plastow 0 0 29.8 4.00 4.00 37.80
2 CHILLIS GEM Miss Gemma Tattersall 10 27.7 0.00 0.00 27.70
20 DIEREKT Miss Holly Woodhead 2 33 0.00 4.80 37.80
21 LOWHILL CLOVER Miss Sarah Holmes 0 0 32.3 4.00 2.40 38.70
22 TOLEDO DE KERSER Mr Tom McEwen 2 29.6 0.00 10.00 39.60
23 GEORGE V Miss Flora Lickiss 0 0 32.3 4.00 3.60 39.90
24 CALMARO Miss Laura Collett 0 0 30.5 12.00 0.80 43.30
25 HALLOWBERRY ROCKET Miss Harriet Edmunds 0 0 35.5 4.00 4.40 43.90
26 COLORFAST II Miss Katherine Coleman 2 33.2 0.00 13.60 46.80
27 WILLEM VAN WUP Miss Laura Schroter 0 0 34.1 12.00 2.40 48.50
28 CRUISE A CROSSTOWN Mr Harry Dzenis 0 0 35.9 13.00 0.00 48.90
29 ASCONA M Mr Tim Price 0 0 36.1 4.00 10.40 50.50
3 MAYBACH Mrs Pippa Funnell 8 29.6 0.00 0.00 29.60
30 ABOVE BOARD Mr Harry Dzenis 0 0 37.5 4.00 33.20 74.70
31 GEORGISAUROUS Mr William Fox-Pitt 0 0 28.6 9.00 41.60 79.20
4 SAMBO III Miss Alice Dunsdon 6 30.5 0.00 0.00 30.50
5 FINDUSS PFB Miss Laura Collett 4 31.4 0.00 0.00 31.40
6 BALLADEER DURBAN HILLS Mrs. Sarah Way 2 32.3 0.00 0.00 32.30
7 DASSETT COOLEY DUN Mrs. Sarah Way 2 32.5 0.00 0.00 32.50
8 COOLEYS FIRST Miss Vicky Brake 2 33 0.00 0.00 33.00
9 CORONEL MCJ Mr Marcio Carvalho Jorge 2 28.2 4.00 1.60 33.80
W EL KAZIR SP Mr Ludwig Svennerstal 0 0 27.7 8.00 W W
W PARKFIELD QUINTESSENTIAL Miss Laura Collett 0 0 28.4 0.00 W W
W DUNGANSTOWN FLEUR Miss Sarah Holmes 0 0 31.8 8.00 W W
W CARDEN EARL GREY Miss Kylie Roddy 0 0 30 18.00 W W
W IBERON JMEN Mr Marcio Appel 0 0 35.2 W W W
W MR CHUNKY Mr Padraig Mccarthy 0 0 31.4 2.00 W W
Optimum XC Time - 6.35
OIu21 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SPANO DE NAZCA Miss Georgia Bartlett 12 30 0.00 0.00 30.00
10 IN THE DARCO Miss Serena Kullich 0 0 35.5 4.00 17.20 56.70
11 SHANNONDALE LILLY Miss Louisa Harman 0 0 40.7 12.00 10.40 63.10
12 BOLERO III Mr Ben Taylor 0 0 40.2 12.00 11.20 63.40
13 PRINCIPAL ESPOIR Miss Gemma Enthoven 0 0 40.7 4.00 20.80 65.50
14 LISSYEGAN COOLEY Miss Sophie Spratling 0 0 40.7 4.00 20.80 65.50
15 SHADOW CHANEL Miss Felicity Collins 0 0 35.5 0.00 34.00 69.50
16 ROONEY BAY Miss Georgina Ewell 0 0 36.6 12.00 22.00 70.60
17 MERRYWELL CAVALIER Mr Archie Lowe 0 0 30.9 4.00 38.80 73.70
18 ENRICO Mr George Sturgis 0 0 33.4 4.00 47.20 84.60
19 MISTER HIGGINS Miss Jessica West 0 0 39.8 10.00 40.80 90.60
2 JUST AMAZING III Miss Felicity Collins 10 28.4 4.00 0.00 32.40
20 BILLY BOYNE Mr Neil Taylor 0 0 43.6 7.00 45.60 96.20
21 BUCKBEAK Miss Katie Berriman Davies 0 0 39.1 16.00 47.20 102.30
3 SO QUIET Miss Naomi Lawrence 8 32.5 4.00 0.00 36.50
4 RUDY VALENTINO Mr James Stocker 6 37.1 0.00 0.00 37.10
5 LOVEJOY III Miss Eleanor Bishop 4 35.7 4.00 0.00 39.70
6 SAMARKAND Mr Max Warburton 2 35.7 8.00 0.00 43.70
7 FOREVER NOBLE Miss Holly Needham 0 0 37.7 7.00 0.00 44.70
8 FOXDON SUNNY JIM Mr Thomas Hawke 0 0 32.1 8.00 4.80 44.90
9 JAMAICAS PRIDE Mr Max Warburton 0 0 38.2 8.00 0.00 46.20
E CR PLEASANT SURPRISE Miss Ellen Cowling 0 0 39.6 E E E CR
E R3 KILMARNOCK LAD Miss Philla Clifford-jones 0 0 39.6 12.00 E E R3
E UR NOREWAY HARRY Miss Holly Needham 0 0 38.2 16.00 E E UR
W CAPTAIN Mr Max Warburton 0 0 W W W W
W SANNANVALLEY JUSTICE Miss Tarka Abraham 0 0 W W W W
W WELCOME PEARMAIN Miss Aimee Swinton-clark 0 0 42.3 22.00 W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Wellington Country Fair and Horse Trials, Highfield Farm, Hook, Heckfield, Hampshire, United Kingdom, RG27 0LE

Grid reference SU723607


Newsflash

VACCINATIONS
Don't forget to make sure you're adhering to the latest BE Vaccination Policy.
Entries Closed

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news