SOLIHULL (2)SOLIHULL (2)

Newsflash

VACCINATIONS
Don't forget to make sure you're adhering to the latest BE Vaccination Policy.

Sponsored by BLUE CHIP

BLUE CHIP FEED SOLIHULL (2)

Location

Solihull Riding Club, Four Ashes Road, Dorridge, Bentley Heath, West Midlands, United Kingdom, B93 8QE

Date

Saturday 17 to Sunday 18 August 2019

Organisers and Secretaries

Joint Organiser - Steve Scott & Pippa Starkey
Contact Steve Scott & Pippa Starkey
Phone: 01564 770180

Entries Secretary - Ms Maggie Winham
Contact Ms Maggie Winham
Phone: 01564 770180

Course description

We continue with changes and improvements to all courses. A mix of portable and permanent fences. The track will run mainly on grassland with some wooded areas. Inviting fences fair to horses. The ground will be aereovated if necessary. All phases within 2 minutes walk from the lorry park (even for slow coaches) and the dressage warm up has excellent going and improved space. Show jumping phase may be on a surface depending on weather conditions.

Event schedule

Entries open

13 July 2019

Ballot date

30 July 2019

Ballot period

August

Late entry surcharge

7 August 2019
Steve Scott & Pippa Starkey

Joint Organiser

Solihull Riding Club, Bentley Heath, Dorridge, West Midlands, B93 8QE

Contact Details
Ms Maggie Winham

Entries Secretary

Four Ashes Road, Dorridge, West Midlands, B93 8QE

Contact Details
Mr Stuart Buntine

Course Designer

Martin Cox

SJ Course Designer

Entries Information

Internet entries available via our website www.solihullridingclub.co.uk, or direct via www.bdwp.co.uk/sol  otherwise please make cheques payable to SRC EQUESTRIAN LTD and send to the Entries Secretary. Separate cheques are required for each horse.  Please write horses' names on back of each cheque. If you require similar times to another competitor, please ensure that the entries are posted in the same envelope and you refer to each other on the entry forms or state in notes field if entering on line. Starting Fees include a programme and will be used for course improvements and medical cover. Entries must be paid for by ballot date.
ENTRY AMENDMENTS by 15 Aug 2019 22:59 by telephoning . REFUND POLICY: 100% refund up to Ballot Date, 50% for withdrawals received in writing or by email after Ballot Date but before late entry surcharge date. 100% less £12 admin charge if replaced - as per Rule 4.11.
STARTING TIMES are available between 15 Aug 2019 18:00 and 15 Aug 2019 20:00 on 01564 770180 or by going to www.bdwp.co.uk/sol

Stabling

Permanent on site stabling available at £36.00 per night (or £45 for two nights). (shavings only). Hook up available at £15.00. Send Stabling form with your cheque direct to Entries Secretary. No refunds for stabling fees after 16 August 2017. Stabling fees can be paid with entry fees if entering online.

Special Notices

In case of ABANDONMENT please phone 01564 770180.
ALL TERRAIN VEHICLES/MOTORCYCLES will not be permitted.
ENTRANCE POLICY - No Car Passes Needed. XC & SJ SCHOOLING - the courses MAY be open for two days after the event (conditions permitting) for schooling at riders own risk. Please contact the Riding Club on 01564 770180 for details of booking. TRADESTAND enquiries to Solihull Riding Club - contact email: office@solihullridingclub.co.uk

Accommodation and Catering

Catering: On site - The Nose Bag Catering. Hot & Cold food and licensed bar.
Accommodation: Excellent overnight accommodation available within the curtilage from Hogarths.
Locally: The Barn Motel, Hockley Heath.
Caravan & Camping - unlimited space. Hot and cold water plus showers on site. Luxury toilets sited around the event.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee Abandon Premium Total Payable Late Entry Surcharge Starting Fee
BE90 Saturday BE97 (2016) £62.00 £6.67 £68.67 £10.00 £15.00
BE100 Saturday
Sunday
BE108 (2016) £62.00 £6.67 £68.67 £10.00 £15.00
BE100Open Sunday BE108 (2016) £62.00 £6.67 £68.67 £10.00 £15.00
BE90Open Saturday BE97 (2016) £62.00 £6.67 £68.67 £10.00 £15.00
N Sunday N131 (2018) £71.48 £7.68 £79.16 £10.00 £15.00
BE80(T) Saturday BE97 (2016) £58.63 £6.30 £64.93 £10.00 £15.00
ON Sunday N131 (2018) £71.48 £7.68 £79.16 £10.00 £15.00

Classes and fees

If you can compete either day, please state if ABLE to do so under 'Special Requests'.

Prizes

 Sunday - The 'Last of the Incas' award for best mare *.
Sunday - The Katie Meacham Memorial Plate for the best rider under 25 *.
* N.B. Winners of these two awards must be present at prize giving or prizes will be passed down the line.
Best Solihull Riding Club member each day. PRIZE MONEY: Lower level limits apply to BE 100, Novice & BE 90.

Event name: SOLIHULL (2) Date: Aug 18-19 2018 Location: Solihull Riding Club, Dorridge, Bentley Heath, West Midlands, United Kingdom
Optimum XC Time - 4.48
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ISALOTTIE Mr Andrew James 0 16 28.5 0.00 0.00 28.50
10 MY CHICKO TIME Miss Jennie Howells 0 2 34 0.00 0.00 34.00
11 GYPSY SQUIRE Mr Gary Foggon 0 0 27 8.00 0.00 35.00
12 BLESSINGTON POWER Mrs Laura Burton 0 2 35.5 0.00 0.00 35.50
13 BIG ERIC Mrs Tracey Crane 0 2 37.3 0.00 0.00 37.30
14 BOHO SILVER SAND Mr Andrew James 0 2 37.3 0.00 0.00 37.30
15 MJI APOLLO Miss Claire Deuten 0 2 37.5 0.00 0.00 37.50
16 ELLIES DUKE Miss Claire Ludeks 0 0 32.8 4.00 4.00 40.80
17 NOTTINGHAM JUST JACK Miss Freya Marlow 0 0 33.5 4.00 3.60 41.10
18 GREDINGTON JIGSAW Miss Maya Williams 0 0 36.3 4.00 2.40 42.70
19 PETIT ROUGE Mrs Angela Molson 0 0 36 7.00 0.00 43.00
2 GREAT JONES Miss Shannon Lewis 0 14 30 0.00 0.00 30.00
20 HILL BILLY ROCK Miss Ruth Whitmore 0 0 35.3 4.00 4.80 44.10
21 OTTO V Ms Lucy Mcfarlane 0 2 35.3 0.00 10.00 45.30
22 MOYCULLEN MOREIRA Mrs Jennifer Adams 0 2 36.5 0.00 9.60 46.10
23 KING DAN Miss Sophia Conlon 0 0 32 8.00 8.80 48.80
24 AURORA III Mr George Hilton-jones 0 2 34.5 0.00 14.40 48.90
25 BARTHOLEMEW BLUNT Mrs Charlotte Czerpak 0 0 29.5 14.00 9.20 52.70
26 CLONLEIGH PRIDE Miss Erin Jennings 0 0 36.3 12.00 20.00 68.30
27 MILLE ON TO ONE Mrs Amanda Mcginnigle 0 0 43.5 0.00 30.80 74.30
28 ELEMENT OF SURPRISE Miss Olivia Hayward 0 0 36.8 0.00 56.00 92.80
29 CARNSDALE QUICK DECISION Miss Abigail Boulton 0 0 33.5 0.00 80.80 114.30
3 ROCKTOP REBEL Mr James Sommerville 0 12 30.3 0.00 0.00 30.30
30 DOUBTLESS DREAMS Miss Harriet Green 0 0 35.8 4.00 76.00 115.80
4 AMOREAL Miss Lynda Cockrill 0 10 31 0.00 0.00 31.00
5 ANOTHER MORNING Miss Rosie Thomas 0 8 32.3 0.00 0.00 32.30
6 GALLEY PROOF Miss Nicky Hill 0 6 32.3 0.00 0.00 32.30
7 MONARTS MASTERCLASS Miss Noor Slaoui 0 4 27.5 4.00 0.80 32.30
8 CURRABAWN THOMAS Miss Morgan Henry 0 4 33.8 0.00 0.00 33.80
9 HEARTSEASE PROMISE Miss Rosie Thomas 0 2 34 0.00 0.00 34.00
E PEASEDOWN LORD LYON Miss Laura Bingham 0 0 31.5 8.00 E E
E R3 TRENERTH PIMMS Miss Lily Sweet 0 0 30.8 E E E R3
W CALVIN V S Z Miss Natalie Alexander 0 0 W W W W
W FREE 4 ALL Mr Charles Matthews 0 0 32.8 20.00 W W
Optimum XC Time - 4.48
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DOOLIN DANCER Miss Abigail Boulton 0 16 27.8 0.00 0.40 28.20
10 MISS LUCY II Mrs Fiona Spencer 0 2 33 0.00 2.80 35.80
11 CAPPULCORRAGH GEORGIO Miss Kate Hamer 0 2 31 0.00 4.80 35.80
12 SHANNONDALE WARREN Mr Joe Wise 0 0 31.8 4.00 1.60 37.40
13 RAPID GLOBAL VB Mr George Hilton-jones 0 0 32 4.00 2.00 38.00
14 FAST FORWARD II Miss Frances Berry 0 2 25.8 0.00 14.00 39.80
15 DIGNIFIED HERO Miss Noor Slaoui 0 2 39.5 0.00 0.40 39.90
16 KILGHARRAH Mr Andrew James 0 0 32.3 8.00 0.00 40.30
17 FALIRAKI S Mrs Victoria Mazengarb 0 0 33 8.00 0.00 41.00
18 TED OF DIAMONDS Miss Helena Proctor 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
19 ARDLEA HOLLY PRIDE Miss Louisa Marley 0 2 35.8 0.00 6.40 42.20
2 PRESTIGES GOLDEN DEBUT Miss Claire Deuten 0 14 29.3 0.00 0.00 29.30
20 WOOLASTON STORMCHASER Mr Charles Matthews 0 0 35.5 8.00 0.00 43.50
21 MORRIGAN BRENIN Miss Rachel Hughes 0 0 34.8 13.00 2.00 49.80
22 HEJ ROOBIKKS KUBA Miss Vikki Horsfield 0 2 40.5 0.00 9.60 50.10
23 CAPITAL HIM Mrs Amanda Mcginnigle 0 2 45 0.00 7.20 52.20
24 BILLIE CURTIS Miss Lottie Hill-trevor 0 0 41.3 12.00 2.80 56.10
25 CARDINAR SURPRISE Miss Lauren Shelley 0 0 29.8 4.00 22.80 56.60
26 STORMHILL RIOT Miss Alice Dazeley 0 0 34.5 9.00 14.40 57.90
27 DIAMOND EDGE II Mr Royston Delfino-orme 0 0 35 0.00 27.20 62.20
28 MILL MAN Mr James Sommerville 0 0 40 0.00 36.00 76.00
29 ELITAIR Miss Jo May 0 0 32.5 0.00 49.20 81.70
3 FERGUS FULLSTOP Mrs Chloe Wilfort 0 12 32.3 0.00 0.00 32.30
30 CLOHERVIEW EDDIE Miss Zoe Martin 0 0 31.5 5.00 109.20 145.70
4 CAVERS MAGNA Miss Ginny Thompson 0 10 33.3 0.00 0.00 33.30
5 SULLIVANS CHOICE Miss Rosie Thomas 0 8 30.5 0.00 2.80 33.30
6 STRANDHILL CRACKER Miss Jess Falle 0 6 33 0.00 0.80 33.80
7 CAMLOUGH FABIO Miss Emma Jones 0 4 32.8 0.00 1.60 34.40
8 HENDRIK 24 Mrs Sue Colley 0 2 32 0.00 2.80 34.80
9 RHODES STAR QUALITY Miss Rebecca Bird 0 2 32 0.00 3.20 35.20
R GINUWINEFIZZ Mr Andrew James 0 0 37 4.00 R R
W SPECIAL PROPOSAL Mrs Chantal Siddle 0 0 W W W W
W ARKADIAN WARRIOR Miss Susanne Codd 0 0 W W W W
W WIZARDS SPIRIT Miss Kathryn Woolley 0 0 W W W W
W ALMONDO Miss Hannah Vickery 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.48
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PRIMITIVES PEBBLES Miss Lily Nicholson 0 16 21.5 0.00 2.80 24.30
10 FWS DASSETT CLOVER Miss Alice Midmer 0 2 30.8 0.00 4.80 35.60
11 CLOUDY BAY VI Ms Lucy Clements 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
12 PICK N MIX II Miss Tessa Alford 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
13 PENHILLS CANDY MAN Mr Bernie Wharfe 0 0 32.3 6.00 0.40 38.70
14 BE BOP A LULA Miss Millie Kold 0 2 34.5 0.00 4.40 38.90
15 DO YOU LOVE ME Miss Rose Le Geyt 0 2 40 0.00 0.00 40.00
16 AMROTH II Mrs Ginny Lilwall 0 0 30.5 4.00 13.60 48.10
17 SHERRY TRIFFLE Miss Amy Smith 0 0 28 15.00 12.80 55.80
18 MDSANDYHILL PENHILLS ZORRO Miss Imogen Murray 0 0 27.5 4.00 24.80 56.30
19 GAMBI II Miss Lou Burns 0 0 27.8 20.00 10.80 58.60
2 THEADORE Mrs Louise Harwood 0 14 22.8 4.00 0.00 26.80
20 SVS ARAMIS Miss Meg Munro 0 0 31 0.00 30.00 61.00
21 IT S MORKA Mr Steve Garrod 0 0 34 0.00 30.40 64.40
22 LOULOU VUITTON Mr Daniel Powley 0 0 36.3 8.00 22.80 67.10
23 SBE NAVIGO Miss Sophie Brown 0 0 26.3 4.00 37.60 67.90
24 FARNESE II Miss Rebecca Steer 0 0 26 14.00 44.00 84.00
25 SPARKY VIII Miss Eleonora Boschi 0 0 36.8 9.00 51.20 97.00
3 REFUSE TO MAMBO Miss Emma Johnson 0 12 31.8 0.00 0.00 31.80
4 STAR MIST Miss Jayne Money 0 10 29 1.00 2.40 32.40
5 INCEPTION Mr Tim Rusbridge 0 8 32.8 0.00 0.00 32.80
6 RULING CHICA Miss Lucy Christie 0 6 27.5 0.00 6.40 33.90
7 AKINA Z Miss Abigail Boulton 0 0 30.3 4.00 0.00 34.30
8 SILKEN THOUGHTS Miss Eleanor Warner-jones 0 0 25.8 8.00 1.20 35.00
9 SARCOS APACHE TIGER Miss Georgia Henry 0 2 30.8 0.00 4.80 35.60
E R3 CASSIOPEIA Dr Polly M Taylor 0 0 32 E E E R3
R CENTAUR MISSISSIPPI Mr Tim Dobson-seaton 0 0 30.8 0.00 R R
W AARINA N Dr Claire Huck 0 0 W W W W
W RNG KILMASTULLA WILSON Miss Ella Hitchman 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.48
BE100 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CREEVAGH CHARM Miss Annabel Mason 0 16 28.5 0.00 0.00 28.50
10 GREVENS DONATELLO Ms Ida Moeller 0 0 27 8.00 1.60 36.60
11 HANDEL Miss Abigail Busk 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
12 VERITAS VH SCHAARBROEK Z Miss Danielle Dunn 0 0 35.8 4.00 2.40 42.20
13 BENEDICT DALTON RADAU Mrs Anne Mackley 0 0 35.5 8.00 0.00 43.50
14 PRIMITIVE INQUISITION Mr Andrew James 0 0 35.8 6.00 2.40 44.20
15 BALLYSIMON NED Miss Marina Jacobs 0 0 34.3 12.00 0.00 46.30
16 WISPA LIGHT Miss Ellen Saunders 0 0 38.8 21.00 0.80 60.60
17 B Ms Jane Vernon 0 0 31 8.00 23.20 62.20
18 SIR NUNN LOUGHEHOE DIAMOND Mr Roger Pratt 0 0 32 24.00 6.80 62.80
19 VOLENTIERI Mrs Amy Tough 0 0 31.8 0.00 32.00 63.80
2 DONDARRION Mrs Aoife Clark 0 14 30.3 0.00 0.00 30.30
20 CARLINGFORDS HES A CLOVER Mrs Louise Harwood 0 0 31.8 0.00 34.00 65.80
21 MICASI Miss Alice Jones 0 0 36.5 28.00 8.40 72.90
22 TREFIN Miss Olivia Holloway 0 0 31.3 4.00 39.20 74.50
23 CENTAUR MCCLINTOCK Mr Tim Dobson-seaton 0 0 36 21.00 36.40 93.40
3 CARAGHS ROYAL QUALITY Miss Vittoria Panizzon 0 12 30.5 0.00 0.00 30.50
4 SHANNONDALE CARLINA Miss Emily Young-jamieson 0 10 32.3 0.00 0.00 32.30
5 FLEET OF FOOT Mr Nicholas Lucey 0 8 33.3 0.00 0.00 33.30
6 PENHILLS EARL GREY Mr Bernie Wharfe 0 6 34 0.00 0.00 34.00
7 CHEBSEY MINT Miss Jemima Snipe 0 2 34.3 0.00 0.00 34.30
8 VINTAGE GRAFFITI Miss Alice Hallows 0 2 33.5 0.00 0.80 34.30
9 RAINSTOWN SUZIE Miss Lottie Heynen 0 2 34 0.00 0.40 34.40
E GLIDAWN SEACREST SEBASTIAN Miss Hannah Bent 0 0 38 0.00 E E
E UR HARLEQUIN KING Miss Stephie Bevan 0 0 31.5 E E E UR
W ENDEAVOUR IV Miss Vicki Hancox 0 0 W W W W
W TIPTOE ELDORADO SUNSET Mrs Lynn Mead 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.48
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHORNMEAD BAY Mr Hamish Clarke 0 16 34 0.00 0.00 34.00
10 MILADY Mrs Christine Hardinge 0 2 36.5 0.00 1.60 38.10
11 ROGUE ONE Mr Tim Rusbridge 0 2 35 0.00 3.20 38.20
12 VIOLETTA B Miss Imogen Murray 0 0 30.8 8.00 0.00 38.80
13 OSBORNE STARDUST Mr David Britnell 0 0 34 4.00 1.60 39.60
14 A LITTLE BABY BLUE Miss Alice Manning 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
15 OBOS NIDGE Miss Emily Young-jamieson 0 2 33.3 0.00 8.40 41.70
16 PERCIVALS REBEL Miss Rebecca Jessett 0 0 30.8 11.00 0.00 41.80
17 TAVERNA TONY Mr Leonard Goerens 0 0 32.8 1.00 13.20 47.00
18 WISH HE WAS YOURS Mr Simon Grieve 0 0 33.5 8.00 5.60 47.10
19 MERMURED PROMISE Miss Rhea Gray 0 0 36.3 8.00 8.00 52.30
2 DOIRE MHIANAIGH ROCKY Mr Henry Insley 0 14 34.3 0.00 0.00 34.30
20 VICARAGE REUBEN Mr David Darby 0 0 35.8 18.00 0.00 53.80
21 HOOS DOUGIE Miss Sarah Bunting 0 0 32.3 4.00 25.60 61.90
22 WIL CELTIC POWER RANGER Mrs Polly Stockton 0 0 33.3 0.00 28.80 62.10
23 THE WANTED Miss Alanah Bent 0 0 37.5 27.00 6.40 70.90
24 ROLLESTONE CHECKMATE Miss Carlie Lewis 0 0 32 4.00 38.40 74.40
25 ZINDIE III Miss Hollie Wright 0 0 33.5 31.00 29.20 93.70
3 VITORIA DH Z Miss Greta Mason 0 12 34.3 0.00 0.00 34.30
4 CHUCKAMENTAL Miss Emma Lebutt 0 10 34 1.00 0.00 35.00
5 FIRE OF INDEPENDENCE Mrs Helenka Lewandowska Gray 0 8 31.3 4.00 0.00 35.30
6 REPLICA II Miss Hannah R Jones 0 6 29.3 4.00 2.40 35.70
7 LADY OPHELIA Mr Nicholas Lucey 0 2 36.5 0.00 0.00 36.50
8 DRUMMONDS GUNFIRE Miss Abigail Boulton 0 2 36.5 0.00 0.00 36.50
9 SUGARLOAF SARAH Mrs Julia Begley 0 2 37 0.00 0.80 37.80
E AR FONNIC Miss Caitlin Astley-jones 0 0 35.8 12.00 E E AR
E UR DARE TO DREAM VI Miss Jude Matthews 0 0 31.5 E E E UR
W LUDO JACK Miss Vicki Hancox 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.48
BE100Open - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JACKS PRIDE Miss Maya Nicholson 0 16 27 0.00 0.80 27.80
10 KEC QUALITY FANTASY Mr Oliver Jackson 0 0 30.3 4.00 0.00 34.30
11 YOU TWO BILL Miss Ella Flanagan 0 2 35.3 0.00 0.00 35.30
12 DASSETT Miss Amelia Leeming 0 2 34.8 0.00 0.80 35.60
13 ILLSTON JESTER Miss Imogen Murray 0 2 36.8 0.00 0.00 36.80
14 HATHAWAY QUALITY Miss Delphi Parkinson 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
15 EDENWOODS INDIANA Miss Jemima Snipe 0 0 37.3 4.00 0.00 41.30
16 LICKEEN RUA Miss Lily Nicholson 0 0 29.3 4.00 8.00 41.30
17 CHIARA D Miss Maja Knowland 0 2 35.3 0.00 8.00 43.30
18 JIMMY TOO SHOES Miss Emily Rucker 0 0 38.5 4.00 1.20 43.70
19 ALIGNMENT Miss Scarlett Wills 0 0 36 8.00 0.00 44.00
2 VIKTOR KRUM Mr Oliver Jackson 0 14 24.8 0.00 3.60 28.40
20 RAINSTOWN FROST Miss Nicky Hill 0 0 32.3 9.00 2.80 44.10
21 AMARETO DU MULLENTINE Miss Katie Kneen 0 0 34 11.00 0.00 45.00
22 MASTER FRANCES Dr Jessica Scott 0 0 36 4.00 8.80 48.80
23 OBJET D'ART Mrs Francesca Leyland 0 0 32.5 14.00 12.00 58.50
24 WINDY LAD Mr Albert Horne 0 0 36.8 4.00 25.20 66.00
25 ALL OR NOTHING Miss Imogen Addison 0 0 36.5 0.00 31.60 68.10
26 TYDDYNCOCHYN SALVADOR Miss Sue Dawson 0 0 32.3 2.00 38.00 72.30
3 TONERS CROWN VANQUISH Miss Vittoria Panizzon 0 12 28.5 0.00 0.00 28.50
4 NOBLE HOTSHOT Mrs Amy Tough 0 10 25 0.00 4.40 29.40
5 HARDY WARRIOR Mrs Gillian Mason 0 8 25.5 4.00 0.00 29.50
6 CLASSIC SPIRIT Miss Sam Brentnall 0 6 29.5 0.00 0.80 30.30
7 ZISKA Miss Eleonora Boschi 0 0 27 4.00 0.00 31.00
8 CENTAURS ARCHIE Mr Tim Dobson-seaton 0 2 32 0.00 0.00 32.00
9 CREESLOUGH Miss Emma Stringer 0 2 32.8 0.00 0.00 32.80
W THE SECRET WEAPON II Miss Eleanor Spelman 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.37
BE80(T) - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CONEMARA BOY Mrs Allison Murray 0 0 28 1.00 0.00 29.00
10 LEKOTA MOON Miss Louise Forsythe 0 0 39 0.00 0.80 39.80
11 ROSWAT JACOB Mr Robbie Bell 0 0 34.3 0.00 6.40 40.70
12 KINGSLEIGHS WORTH THE WAIT Mr Christian Alexander Berry 0 0 39.5 0.00 6.80 46.30
13 SHANDY Miss Katie Smith 0 0 32.5 0.00 14.00 46.50
14 PAINT ME PROUD II Miss Katy-mai Guiney 0 0 31.8 10.00 10.00 51.80
15 RETYN FLASH HARRY Miss Emily Dove 0 0 28.5 4.00 24.80 57.30
16 LAKELAND IRISH MIST Miss Millie Roach 0 0 43.8 0.00 21.60 65.40
17 RED STAR LADY Miss Sasha Hughes 0 0 31.5 8.00 26.80 66.30
18 TROY FLASHMAN Mr Julian Holmes 0 0 36.3 4.00 28.00 68.30
19 DEXTER VIII Miss Rebecca Rose 0 0 40.5 0.00 58.00 98.50
2 AFTER HOURS II Miss Katie Lock 0 0 27.3 0.00 2.80 30.10
20 GUARDIAN E Mrs Jackie Cornwell 0 0 34.8 8.00 64.80 107.60
21 SUMMER GLORY DAYS Miss Imogen Humphrey 0 0 31.8 0.00 82.00 113.80
3 TORYGRAIG BLACK JACK Miss Alice Smith 0 0 30.3 0.00 0.00 30.30
4 KISS THAT DOESNT POP Miss Elizabeth Grimsey 0 0 32.8 1.00 0.00 33.80
5 MISTER PREMIER Mrs Lara Cubley 0 0 30.3 4.00 0.00 34.30
6 CAPPY LAD Miss Courtney King 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
7 GLENMORE GEM Ms Hannah Riccomini 0 0 27.5 8.00 0.00 35.50
8 UNIQUE III Miss Ellie Chilvers 0 0 27.5 4.00 4.40 35.90
9 THE JESTER II Ms Eleanor Derrick 0 0 30.8 8.00 0.00 38.80
E AR SARIM ULTIMATE LEGACY Miss Charlotte Witcomb 0 0 33.8 8.00 E E AR
E CR SAVER Miss Jessica Grulich 0 0 35 E E E CR
E R3 O FON COMET Mrs Katie Major 0 0 37.8 E E E R3
W TYDDYNTYHEN SEREN MAI Miss Georgie Miller 0 0 W W W W
W CREEVAGH BUTTERFLY Ms Emma Keedwell 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.37
BE80(T) - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HIGHBURREN LARK Miss Issy Insley 0 0 27.5 0.00 2.80 30.30
10 GARRYNDRUIG SPACE ODDITY Miss Amy Bartholomew 0 0 38 0.00 3.60 41.60
11 DIAMOND IMPERIAL Miss Chloe Cox 0 0 36.8 0.00 6.00 42.80
12 HOLLYBROOKE MAXWELL Miss Janine Paterson 0 0 43 0.00 0.00 43.00
13 MOCKBEGGAR NED Miss Verity Sellers 0 0 35.5 0.00 9.20 44.70
14 HERLIHYS MOLLY Ms Deborah Boston 0 0 38.5 4.00 3.60 46.10
15 CHORLEYS DOUBLE ADDITION Mr Brett Wilson 0 0 40 0.00 6.80 46.80
16 MERLIN II Ms Ann Shearring 0 0 43 4.00 0.00 47.00
17 ALL STAR WULF Miss Charlotte Taylor 0 0 41 4.00 3.20 48.20
18 LUCKY TODD Miss Emily Culpeck 0 0 42.8 0.00 8.00 50.80
19 LISSAN HEIDI Miss Lauren Brant 0 0 34.5 11.00 6.40 51.90
2 KNOCKTOBY DIVA Miss Jenna Grant 0 0 29.3 0.00 2.80 32.10
20 CNOC BEAG Miss Lydia Milward 0 0 39.3 13.00 0.00 52.30
21 ELLIE MAYBE Mrs Penny Harman 0 0 39.8 4.00 45.20 89.00
22 EX VICTOIRE Mr Laura Grady 0 0 32.3 24.00 102.40 158.70
3 PERL Miss Abbi England 0 0 34.8 0.00 0.00 34.80
4 PROSPECT HENRY Ms Hannah Riccomini 0 0 36.5 0.00 0.00 36.50
5 GOLDEN BUSINESS Mrs Melanie Hirrell 0 0 37 0.00 0.00 37.00
6 CUNNIFFE MASTER CRAFTSMAN Miss Harriet Fox-davies 0 0 37.3 0.00 0.00 37.30
7 SILVER SAM Miss Melanie Maycroft 0 0 37.5 0.00 0.00 37.50
8 HOLLYWOOD LEGEND Miss Hannah Taylor 0 0 38.8 0.00 0.40 39.20
9 LISCANNOR PRINCE Mr Robbie Bell 0 0 34.5 4.00 0.80 39.30
E AR GERRY BUTLER Miss Ellie Mitchell 0 0 33.8 0.00 E E AR
E R3 AIR OF SUPREMACY Mrs Clare Dutton 0 0 39.3 E E E R3
R CLEES PARR FAYE Miss Heidi Samson 0 0 39.5 0.00 R R
W FOR FUN AND GLORY Miss Katie Alexander 0 0 W W W W
W INIESTA TL Dr Timothy Lee 0 0 42.5 W W W
W PASSONATE BLEU Miss Jayne Money 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.37
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WILLOWAY AMIGO Miss Janine Paterson 0 0 24 0.00 0.00 24.00
10 ARDENT BUCK Mrs Becki Holmes 0 0 36.8 4.00 6.00 46.80
11 KILCAR ALKATRAZ Miss Chloe Elliott 0 0 37.5 8.00 2.40 47.90
12 RONAN OF IONBRIDGE Mrs Rachael Baker 0 0 28.8 0.00 19.20 48.00
13 SHAMUS III Miss Rebecca Morris 0 0 34.5 0.00 20.00 54.50
14 POIROT Miss Katie Frost 0 0 33.3 4.00 20.00 57.30
15 ALICE X Mrs Alison M Turner 0 0 40.3 0.00 18.40 58.70
16 TRESAIS LEONARDO Mrs Sue Peckham 0 0 42.3 11.00 14.40 67.70
17 CAMERON QUERCUS Miss Zara Lovelock-gaunt 0 0 40.8 0.00 32.80 73.60
18 LISATARA LAD Miss Louise Clark 0 0 35.3 4.00 36.00 75.30
19 DUDLEY LIGHT Miss Jayne Money 0 0 32.8 0.00 52.80 85.60
2 MAGHERA GEORGE Miss Emma Gagie 0 0 32.5 0.00 0.80 33.30
20 SLM FRANKIE Mrs Clare Taylor Reeves 0 0 41 6.00 144.80 191.80
3 SHANNONDALE GOLD RUN Mrs Marie Harrold 0 0 36 0.00 0.00 36.00
4 CAPE TOWN CHARLIE Mrs Nicola Simcock 0 0 36 0.00 0.00 36.00
5 BISCUIT VIII Ms Nikki Cox 0 0 31.8 4.00 1.60 37.40
6 ANNAS DELIGHT Mrs Amy Bevans 0 0 30.3 4.00 4.80 39.10
7 FENOR BEN Ms Katherine Allington 0 0 39 0.00 1.20 40.20
8 NACIDO VH TRICHELHOF Ms Meghan Fay 0 0 37 0.00 5.60 42.60
9 TERRYS CHOICE Mrs Holly Shann 0 0 32.8 4.00 6.00 42.80
E ROVIES POSH TOTTY Miss Liberty Edge-clowes 0 0 38.5 E E E
E AR WORLD HORSE WELFARE ELVIS Mrs Emma Hopkinson 0 0 34.3 19.00 E E AR
E UR HARTHILL IN FASHION Mr Cyrus Kerfoot 0 0 36.5 0.00 E E UR
E UR CLONKYLE MAYFLOWER Mrs Sara Entwistle 0 0 37.3 0.00 E E UR
R THE APPLEBOBBER Miss Victoria Clements 0 0 44 0.00 R R
R PRIJZE Miss Mimi Wentworth-stanley 0 0 41.5 0.00 R R
W BRIEF FLING Mrs Sarah Whitford 0 0 36.8 4.00 W W
W BBB ROCKIN ROSIE Miss Rhianne Pettifor 0 0 W W W W
W ROSS ROMEO Miss Lydia Gascoigne 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.28
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 UNCLE AUSTIN Mr Joshua Levett 0 8 26 0.00 0.00 26.00
10 AMANDAS Miss Tara Kay 0 1 32 0.00 5.20 37.20
11 TULLIBARDS CLOVER Miss Amelia Fitzsimons 0 0 33.8 4.00 0.40 38.20
12 QUAINTON CHARLIE BROWN Dr Karin Williamson Thomas 0 0 33 4.00 1.60 38.60
13 ROYAL REFLECTION Mrs Suzanne Homewood 0 0 29.3 5.00 4.40 38.70
14 A SHOT IN THE DARK II Miss Claire Ludeks 0 0 30.5 4.00 4.40 38.90
15 APRIL FOOL Ms Diane Hargrove 0 0 32.3 8.00 0.00 40.30
16 HILLSWOOD MUFASA Miss Caitlin Nolan 0 0 36.5 4.00 4.80 45.30
17 LOUGHANROE MISS Miss Erin Sommerville 0 1 37 0.00 10.00 47.00
18 BLUE STONE BINGADOONE Miss Jo May 0 0 28.8 3.00 15.60 47.40
19 LANGARTH GEMMA Miss Toni Lander 0 0 25.8 0.00 24.80 50.60
2 ESH STRYDER Miss Katie Gordon 0 7 29.8 0.00 0.00 29.80
20 BALLYFASKIN COCO Miss Alex Herring 0 0 31.8 12.00 8.80 52.60
21 PRIME TIME LAD Miss Lucy Hughes 0 0 33 0.00 24.00 57.00
22 MR GANGSTER Mrs Sue Peckham 0 0 31.3 2.00 28.40 61.70
23 HAPPY EASTER Mrs Emilia West 0 0 34.3 4.00 34.80 73.10
24 LARAS BLUE POPPY Mrs Claire Roston 0 0 37.8 10.00 34.80 82.60
25 ASTWOOD PHOEBE Miss Samantha Eckersley 0 0 22.8 4.00 86.00 112.80
26 QUIDS IN II Miss Gillian Blackburn 0 0 36.3 52.00 37.60 125.90
3 DUNTOATEE Miss Vicky Smith 0 6 32 0.00 0.00 32.00
4 INDEPENDENT JOHNNY Miss Jaymee Savill 0 5 28 4.00 0.80 32.80
5 LYNAIRE 24 CARAT Miss Claire Al-redha 0 4 33.5 0.00 0.00 33.50
6 HES THE MAN Mrs Rosie Pothecary 0 3 31.5 2.00 0.00 33.50
7 SNOW STORM II Mrs Angela Rowberry 0 2 30 0.00 3.60 33.60
8 HEROS LAMP Miss Hannah Bird 0 0 28.3 4.00 1.60 33.90
9 CASTLELAWN GOLD Miss Izzy Falle 0 1 34.5 0.00 1.20 35.70
E MAGIC IDOL Miss Lizzy Jackson 0 0 36 12.00 E E
E AR RATHFEE FREEBIE Miss Felicity White 0 0 32 19.00 E E AR
R DANVILLE DARCY Mrs Nicola Bray 0 0 29.5 R R R
W LUVVLY JUBBLY Mrs Julia Biddle 0 0 W W W W
W ETRUSK Miss Ella Gray-cheape 0 0 32.5 0.00 W W
Optimum XC Time - 4.28
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CYNHEIDREFAWR CEIDRYCH Mr Joshua Levett 0 8 26.3 1.00 0.00 27.30
10 LORD BLAKE Miss Emily Wilkins 0 1 34 0.00 0.80 34.80
11 CLOONKEEN SUPREME Mrs Helena O'Regan 0 0 33.5 1.00 0.40 34.90
12 LARA V Miss Tara Kay 0 0 33.3 1.00 2.40 36.70
13 CASTIELLE Miss Isabella Savage 0 0 30.5 1.00 6.40 37.90
14 IOLO OF TORTHORWALD Miss Lucinda Smith 0 0 32 3.00 3.20 38.20
15 LONEOAKSPYGMALION Miss Anna Mitchell 0 0 31 8.00 0.00 39.00
16 KILMAINE PRIDE Miss Sophie Sellers 0 0 34 4.00 3.20 41.20
17 DUN ARD GOLDILOCKS Miss Willow Hayes 0 0 39.5 4.00 0.00 43.50
18 INESTA Mr Barry Meningen 0 0 34 4.00 5.60 43.60
19 KILCASKIN Miss Ellie Crabtree 0 0 41.8 4.00 0.00 45.80
2 CARRICK DIAMOND HARP Miss Vicky Mosley 0 7 28.3 0.00 0.00 28.30
20 WOODY XI Miss Ciara Mcdonogh 0 0 35.5 5.00 8.80 49.30
21 FHS TWILIGHT ECLIPSE Mrs Chloe Cardy-stewart 0 1 43.3 0.00 10.40 53.70
22 DANNYS BOY II Miss Lauren Painter 0 0 31 0.00 25.60 56.60
23 CLS ALMERO Miss Sophie Howells 0 0 33.3 4.00 27.60 64.90
24 DRAGONFLY VII Mrs Hilary Ponti 0 0 31 0.00 35.60 66.60
25 LORD BRUNELLO Miss Rosie Grayson 0 0 37.5 0.00 45.60 83.10
26 COOLCOM BOB Miss Charlotte Whitehead 0 0 37.3 12.00 38.80 88.10
27 MED NIGHT MAX Miss Domenica Dryer 0 0 38 0.00 61.20 99.20
3 DARE TO STARE Mrs Kathy Oliver 0 6 24.8 4.00 0.00 28.80
4 JOE RUA Mrs Jessica Powell 0 5 31.5 0.00 0.00 31.50
5 MORJOY LADY DARNA Miss Amelia Day 0 4 30.5 0.00 1.20 31.70
6 LLWYNGWILYM FRANKIE Mrs Annie Robertson 0 3 28 4.00 0.00 32.00
7 PUZZEL Mrs Sarah Mitchell 0 2 32.8 0.00 0.00 32.80
8 ATHLONE II Miss Alana Cook 0 1 33 0.00 0.00 33.00
9 BALLYFORE LUISA Mr Sam Bennett 0 1 33.8 0.00 0.00 33.80
E HENRY THE HUNTER Mrs Wendy Mcgarry 0 0 31.5 0.00 E E
E HF BROWNSCOMBE FRANCESCA Mrs Kerry Arnold-Herrick 0 0 27.3 0.00 E E HF
W LENANE LAD Miss Maria Buck 0 0 W W W W
W ARDFIELD CAPTAIN Mrs Dawn Hollinshead 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.28
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GREAT DEMEANOR Miss Claire Al-redha 0 8 29.8 0.00 0.00 29.80
10 LUCKY CLOVERS INQUISITION Miss Rebecca Anstey 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
11 SOLIS OBITUS Miss Emma Owen 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
12 IN THE WIND Mrs Tara Staveley 0 0 32.3 4.00 2.00 38.30
13 BARRISTER II Miss Lauren Painter 0 0 33.8 6.00 0.80 40.60
14 FAIRFIELD CASSIDY Dr Reena Ellis 0 1 35.8 0.00 6.00 41.80
15 TERACKIE PENDRAGONS GOLDEN QUEST Mrs Karen Dewis-thompson 0 1 34.5 0.00 8.80 43.30
16 CYNHEIDREFAWR DUSKY DAFYDD Mr Toby Roach 0 0 37.5 4.00 2.00 43.50
17 LOT FOUR EIGHT FOUR Mr Andrew Thomas 0 1 40.8 0.00 2.80 43.60
18 ROSE DIAMOND Miss Matilda Allport 0 0 38.5 4.00 2.00 44.50
19 MURPHYS FOOL Miss Jamie Faulkner 0 0 40.3 4.00 0.40 44.70
2 O'REILLY Mrs. Amy Dale 0 7 30.3 0.00 0.00 30.30
20 KL GOODTIME Miss Tessa Ridings 0 0 40.8 4.00 0.00 44.80
21 AP SKYS THE LIMIT Miss Briony King 0 0 32.8 12.00 1.20 46.00
22 LADY WARNING Miss Katie Salter 0 0 41.3 8.00 0.00 49.30
23 BASIL XIV Miss Rochelle Taylor-smith 0 0 34.5 16.00 0.80 51.30
3 DIRTY ARI Ms Kate Carson 0 6 30.5 0.00 0.00 30.50
4 JESMOND NOIR Miss Ruth Holroyd 0 5 30.8 0.00 0.00 30.80
5 LOU LOU Miss Charlotte Ward 0 4 30.8 1.00 0.00 31.80
6 DENNIS DOYLE Miss Eleanore Trotter 0 3 34 0.00 0.00 34.00
7 THE BURGOMEISTER Miss Rachael Willetts 0 2 35 0.00 0.40 35.40
8 ZUMO Miss Georgina Crawford 0 1 35.5 0.00 0.00 35.50
9 CROSSDRUM ARKADE Mr Joe Hardwick 0 1 33.5 0.00 2.40 35.90
E AR CYNHEIDREFAWR GWYN Mr Joshua Levett 0 0 36.5 15.00 E E AR
E AR SILVER PEAKE Miss Poppy Smith 0 0 40.8 E E E AR
E UR SOULBURY SNAFFLES Mrs Nikki Morgan 0 0 37 8.00 E E UR
R MISS JOSIE Miss Hannah Bird 0 0 33.5 0.00 R R
R EDELMANN II Miss Rebecca Pratt 0 0 34.3 51.00 R R
W GREY ENTERPRISE Mrs Kerry Arnold-Herrick 0 0 35 4.00 W W
W PANDORAS DIPLOMAT Miss Maria Buck 0 0 W W W W
W TOMGAR PLAYBOY Ms Emma Keedwell 0 0 W W W W
W DRAPEAU D ETTIENNE Miss Alexandra Newcombe 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.28
BE90 - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ATOMIC KITTEN II Miss Hannah Horton 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
10 KILRUSH LADY Miss Jasmin Shirley 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
11 GARVIE BAY Mrs Lynette Taylor 0 0 31.5 8.00 0.80 40.30
12 OAKPORT SHINAWIL Miss Jessica Patterson 0 1 36.5 0.00 7.60 44.10
13 CLASSIC SUMMER BREEZE Miss Sam Brentnall 0 0 32.8 12.00 0.00 44.80
14 PENNY LANE VIII Ms Fiona Kinghorn 0 0 34.8 10.00 0.00 44.80
15 TONEVANE NAVIGATOR Mr Leonard Goerens 0 0 32.3 4.00 10.00 46.30
16 COOLAMBER JUST CRUISING Miss Lauren Dolby 0 0 35 8.00 3.60 46.60
17 LITTLE NELL II Mrs Sarah Norman 0 0 35.5 8.00 8.40 51.90
18 UPDATE HARRY HOSS BOSS Miss Chloe Phipps 0 0 31.8 13.00 8.40 53.20
19 TIME TO COUNT Miss Sharlotte Amos 0 0 37.3 4.00 18.00 59.30
2 HOLME PARK KUDOS Ms Katherine Ann Smith 0 7 30 0.00 0.00 30.00
20 MASTER FINNIGAN Miss Dannii Wilkes 0 0 42.5 0.00 20.00 62.50
21 ATLANTA LASS Miss Ella Gorrigan 0 0 39 4.00 20.80 63.80
22 WESTPOINT ROSE GALA Miss Chloe Jones 0 0 34.5 4.00 69.20 107.70
3 SOUTHMEAD FIRST STITCH Miss Hetty Hill 0 6 27.3 3.00 0.00 30.30
4 KILBRICKINS BAILEY Miss Claire Al-redha 0 5 31 0.00 0.00 31.00
5 ACTION MAN Mrs Susan Buxton 0 4 34.3 0.00 0.40 34.70
6 VENTON GREY EMPEROR Miss Caroline George 0 3 34.8 0.00 0.00 34.80
7 LADY LOXLEY Ms Nikki Newcombe 0 2 37.3 0.00 0.00 37.30
8 CAPERANN KARL Miss Fenella Hallett 0 0 32.8 7.00 0.00 39.80
9 MISS DAISY T Miss Phillippa Hall 0 1 39 0.00 0.80 39.80
E AR WATERVALLEY GOLDEN GUY Mrs Anne Wragg 0 0 35 1.00 E E AR
E R3 LAKE STREET SOLIO Miss Amy Meredith 0 0 35.5 19.00 E E R3
HC TAWSTOCK TOSCA Mrs Louise Harwood 0 0 31 7.00 22.80 HC
HC DRESSCODE Mr David Britnell 0 0 33 13.00 20.80 HC
HC MAGIC MUSHROOM IV Mr Nicholas Lucey 0 0 29.3 8.00 8.40 HC
HC DASSETT EMPIRE Mr Craig Barr 0 0 29 4.00 35.20 HC
W WOOLAW TEMPLE STORM Miss Harriet Sinden 0 0 34.3 W W W
W COLLIERS MAJESTIC BOY Miss Nicola Warren 0 0 32 4.00 W W
W KINGSWOOD MEIRION Ms Debora Homewood 0 0 34.5 4.00 W W
W SIEPKES ILONA Miss Libby Chapman 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.28
BE90 - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WOODLANDER WAGALINA Miss Anya Strilkowski 0 8 26.5 0.00 2.80 29.30
10 MISS TIGER LUCKY Mr Harry Finch 0 1 38.5 0.00 0.00 38.50
11 INVITO Miss Lydia De Gioia 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
12 CAPTAIN NOLAN Mr Gavin Connell 0 1 38.8 0.00 0.00 38.80
13 LULU EILE Miss Alexandra Moore 0 0 32 4.00 5.20 41.20
14 CADIZ Miss Ella Flanagan 0 1 42.5 0.00 0.00 42.50
15 BALLINAMURRA EIRRANN Miss Victoria Merredy 0 0 35 8.00 0.00 43.00
16 RED NED II Miss Charlotte Lagomarsino 0 0 33.8 12.00 0.00 45.80
17 BALLINGOASH SILVER Miss Polley Short 0 0 34.3 4.00 8.00 46.30
18 BILLY ELLIOTT IV Miss Megan Harper 0 0 39 8.00 0.00 47.00
19 UTOPIAN TOBERMORY Miss Chloe Sturrock 0 0 37.5 10.00 0.00 47.50
2 CHAD III Ms Linda Tallett 0 7 32.3 0.00 0.00 32.30
20 MIDNIGHT MORN Miss Anya Waugh 0 0 38.3 8.00 3.60 49.90
21 DAZEL RAZEL Ms Kelly Guy 0 0 43.8 4.00 4.80 52.60
22 DIAMOND CHIP I Miss Becky Mullan-Feroze 0 0 37 4.00 15.20 56.20
23 DERENA GOOD CHOICE Mr Daniel Antoniou 0 0 36.5 0.00 22.80 59.30
24 CHILLI OCEAN Ms Sue Barr 0 0 37 13.00 10.40 60.40
25 BLUE TALISMAN II Miss Phoebe Nicholson 0 0 32.8 10.00 27.20 70.00
26 COOLEY EXCHANGE Miss Khia Cadney-moon 0 0 34 8.00 69.60 111.60
3 LEOGRAAF Mr Nicholas Bevan 0 6 32.8 0.00 1.20 34.00
4 CASTILLA SQUALLS ESTATE Z Mrs Rachel Sheldon 0 5 35 0.00 0.00 35.00
5 SIDNEY MOON Miss Tanya Viol 0 4 33.8 0.00 2.80 36.60
6 TINRAHER LIAM Miss Margaret Cole 0 3 36.8 0.00 0.00 36.80
7 CURRAGHAVARNA MARA Mrs Annitta Engel 0 2 36.5 1.00 0.00 37.50
8 COTTON CANDY Mrs Victoria Taylor 0 2 36 0.00 2.00 38.00
9 MILL HOUSE CARPE DIEM Miss Kirstie Wright 0 1 38.3 0.00 0.00 38.30
E CEFRIGGY Miss Charlotte Finney 0 0 38 38.00 E E
HC LACKEN TISMOND Mr Richard Norfolk 0 0 42 26.00 26.80 HC
HC BALLYNAGOUR Mrs Polly Stockton 0 0 30.8 0.00 0.00 HC
HC CONTINUUM Mr David Britnell 0 0 35.3 8.00 12.80 HC
R ROCKWOOD JACK FLASH Miss Hannah Mears 0 0 33.5 0.00 R R
W DINAN BOUNCER Miss Nicola Warren 0 0 36.8 4.00 W W
W GRAFENBEEREN Miss Lara Bryant 0 0 41 W W W
W PACIFIC BLUE III Miss Lizzie Best 0 0 33.3 26.00 W W
Optimum XC Time - 4.28
BE90Open - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MAY DAY Miss Abigail Boulton 0 8 28 0.00 0.00 28.00
10 COTSWOLD CHOIR BOY Miss Vittoria Panizzon 0 1 34.3 0.00 1.20 35.50
11 BAZAARS CHIEF Mr Alex Hughes 0 1 35.3 0.00 0.80 36.10
12 WILBERFORCE Miss Alice Pearson 0 1 30.3 0.00 6.00 36.30
13 CABDULLAH M2S Mr George Hilton-jones 0 1 30 0.00 6.80 36.80
14 PEBBLY FLUX Miss Amelia Ashworth 0 1 32.5 0.00 4.80 37.30
15 ALL THE BEES Mrs Helen Bickerton 0 1 35.3 0.00 2.40 37.70
16 LISMANY LAD Miss Eugena Barker 0 1 35.5 0.00 2.40 37.90
17 CG MASTER LUX Miss Camilla Smith 0 1 38.8 0.00 0.00 38.80
18 STRAWBERRY SWITCHBLADE Miss Vittoria Panizzon 0 0 33.8 5.00 0.00 38.80
19 KILDARE KID Miss Hannah Quick 0 1 38.3 0.00 2.80 41.10
2 SWEET DEAL Miss Amelia Walker 0 7 30.3 0.00 0.00 30.30
20 BALLYMORE RICH CAT Mr Joshua Levett 0 0 35.3 4.00 8.80 48.10
21 SUMMER SILVERSTEEN Miss Imogen Humphrey 0 0 31.8 4.00 17.20 53.00
22 DRUMCILL GREY AMBITION Miss Georgia Bowron 0 0 35.5 0.00 59.20 94.70
23 LAKE STREET SOLTAN Dr Isla Finney 0 0 34 30.00 32.80 96.80
24 AKD BALLANTINE Mrs Annette Higgins 0 0 40 4.00 62.00 106.00
3 MAXIMUS TIBERIUS Miss Hattie Towns 0 6 31 0.00 0.00 31.00
4 CALCOURT VERONA Mrs Sammi Birch 0 5 31.3 0.00 0.00 31.30
5 BILLY CLARENZA Miss Georgie Spence 0 4 31.8 0.00 0.00 31.80
6 CALCOURT VALLEY Mrs Sammi Birch 0 3 28 0.00 4.80 32.80
7 SUMMER WIND Mr Jake Fowles 0 1 33.5 0.00 0.00 33.50
8 FURICH TEJO Miss Jess Falle 0 1 32.5 0.00 2.40 34.90
9 REDINAGH PERCISION Miss Georgie Spence 0 1 35 0.00 0.00 35.00
W CLOUD NINE II Miss Grace Donnor 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.48
N - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ALVESCOT EXTRAORDINAIRE Mrs Helen du Heaume 6 29.8 0.00 0.00 29.80
10 CURTIS DES CHAUMES Mr Gilles Serbource 0 0 36.3 8.00 2.40 46.70
11 TSAPHYR DE LA DUYS Mr Gilles Serbource 0 0 39.5 8.00 0.00 47.50
12 BOUNTY CASTLE Mr Richard Waygood 0 0 35 4.00 16.00 55.00
13 JTH ZEST Mrs Christina Henriksen 0 0 29.8 4.00 28.00 61.80
14 ONE LAST BET NJ Miss Charlotte Jenkins 0 0 32.5 0.00 32.00 64.50
15 OMARD HAWAII LASS Miss Rosie Thomas 0 0 36.3 4.00 26.00 66.30
16 TEAMAR Miss Ella Leck 0 0 36 6.00 28.40 70.40
17 DOVEVALE LAWMAN Mrs Louise Harwood 0 0 30 0.00 43.20 73.20
18 DAZZLING SPRINGTIME Miss Alice Kneen 0 0 35 0.00 39.60 74.60
19 DINGLE BELLE Miss Chloe Rabin 0 0 31.5 39.00 28.00 98.50
2 GUINESS Mr Austin O'Connor 5 32.5 0.00 0.00 32.50
20 SUSURRAYSHAAN Miss Katie Collins 0 0 37.5 8.00 60.40 105.90
3 BONHUNT BERTIE Mr Simon Grieve 4 32.3 0.00 0.40 32.70
4 FAIRVIEW Ms Rachel Corbett 3 26.3 0.00 7.20 33.50
5 CROWN DAVENPORT Miss Rosie Thomas 2 38.3 0.00 0.00 38.30
6 GLENNMANCI Miss Emilie Chandler 1 36.8 0.00 1.60 38.40
7 MY MR DARCEY II Mrs Rebecca Squire 0 0 33.8 4.00 5.60 43.40
8 CASTLE CONTENDER Miss Abi Wallis Castle 1 38.3 0.00 6.40 44.70
9 GENIA Miss Eliza Stoddart 1 36.5 0.00 9.20 45.70
E HF DOMINO DERVAL Mrs Christine Hardinge 0 0 33.3 0.00 E E HF
E HF TRETOIL BEL MAIDEN Miss Sadie Jones 0 0 35.5 0.00 E E HF
E UR WATERMILL FLIGHT Miss Rosie Bell 0 0 38.3 3.00 E E UR
R IMPERIUS ROYALE Miss Lauren Cranham 0 0 40 14.00 R R
W CANDYMEN 2 Miss Alina Gudat 0 0 W W W W
W Z MEVOLAND V Miss Seraphina Williams 0 0 W W W W
W TREVARGO Mr Michael Jackson 0 0 28 12.00 W W
W CROCKMORE DELILAH Miss Charlotte Bonfield 0 0 33.8 50.00 W W
Optimum XC Time - 4.48
N - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PN HUGO Miss Abigail Tomlinson 6 31 0.00 0.00 31.00
10 CHAKALAKA 5 Miss Stella Benatti 0 0 29 4.00 8.00 41.00
11 JELT MINERVA Miss Charlotte Huband 0 0 33.3 8.00 0.40 41.70
12 HAZELBROOK SANDIAGO Miss Imogen Moon 0 0 31.8 4.00 6.80 42.60
13 WHAM A NOTE Miss Annabelle Molyneux 0 0 33.8 4.00 7.60 45.40
14 MHS SICARIO Mr Tim Rusbridge 0 0 33.5 8.00 5.20 46.70
15 PATS LAD Miss Lucy Ackerman 0 0 36.3 4.00 7.20 47.50
16 PENTY PARC STORMY Dr Katie Mathias 0 0 32.8 4.00 11.60 48.40
17 GAMBLER IV Mr Andrew James 0 0 33.3 16.00 3.20 52.50
18 ABERVILLE Miss Georgina Clarke 0 0 33.8 0.00 29.60 63.40
19 DAIMLER Miss Maxine Smith 0 0 34 4.00 34.00 72.00
2 HOMME D'HOTOT M Mrs Aoife Clark 5 26.3 4.00 2.80 33.10
3 PSH LUCKY STRIKE Mr Michael Jackson 4 33.5 0.00 0.00 33.50
4 WONDERBOY Mrs Ellen Pickard 3 31.5 0.00 2.00 33.50
5 IDEAL ILLUSION Miss Ruth Whitmore 2 33.8 0.00 0.00 33.80
6 ALVESCOT DANCE TIME Mr Benjamin Darby 1 33.5 0.00 0.80 34.30
7 DIANTO Miss Ant Woodbine 1 36.5 0.00 0.00 36.50
8 MASTER VOYAGER Miss Alice Kneen 1 29 0.00 8.80 37.80
9 AMOROSE Mrs Christine Hardinge 0 0 34 4.00 0.00 38.00
E SARCO WOOD Mr Max Walkden 0 0 33.3 1.00 E E
E R3 COLEHILL CARERRA Mrs Leila Loveday 0 0 39.3 21.00 E E R3
E R3 HAMBERLINS CHARCO Miss Polley Short 0 0 32.3 9.00 E E R3
W DALI III Miss Carrie Umpleby 0 0 W W W W
W SQUIFFY JIFFY Miss Jessica Lee 0 0 35.5 13.00 W W
W KIWI GIRL Miss Helen Lovegrove 0 0 W W W W
W WINEPORT COOLEY Miss Khia Cadney-moon 0 0 26 4.00 W W
W HENDRIX Miss Rosie Thomas 0 0 34 8.00 W W
W OAKBANK ULTIMATE ILLUSION Miss Eliza Stoddart 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.48
N - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLIFFORD Miss Eliza Stoddart 6 33.3 0.00 0.00 33.30
10 TULLIBARDS HES COOL Miss Alex Greatorex 0 0 33 4.00 5.60 42.60
11 YOUGHAL LAD Mr Richard Norfolk 0 0 38.8 4.00 0.00 42.80
12 JIGILOS MIDNIGHT HONOUR Miss Rosie Thomas 0 0 36.5 8.00 0.00 44.50
13 SMOKEY DIAMOND Miss Nancy Eadie 0 0 29.8 8.00 7.20 45.00
14 GRAND CRUZ Miss Kelsey Walker 1 34 0.00 11.60 45.60
15 FINE Miss Mia Allison 0 0 36.8 4.00 7.20 48.00
16 ENSEMBLE Miss Jessica Morris 0 0 34.8 4.00 11.60 50.40
17 CURLEYS CURIOSITY Miss Jessica Kerr 0 0 34.3 9.00 8.00 51.30
18 MOONMONEY Mr William Bower 0 0 34.5 0.00 33.60 68.10
19 CARRICK HONEY QUEEN Miss Georgina Clarke 0 0 32.8 0.00 37.60 70.40
2 BARDUN ACROBAT Miss Eleanor Bishop 5 29 5.00 0.00 34.00
20 ROSE AMIGO Mr Thomas Heffernan Ho 0 0 30.5 4.00 41.20 75.70
21 BLACK EYE FRIDAY Miss Sarah Finley 0 0 35.5 21.00 26.40 82.90
22 RAFNAE Miss Zoe Etherington 0 0 34.3 15.00 37.60 86.90
23 RORY V Miss Claire Al-redha 0 0 35 2.00 70.80 107.80
3 HACIEN Miss Lauren Yallop 4 30.3 4.00 0.00 34.30
4 LOUGHERNE GEORGIE FAME Miss Rowena Orr 3 27.5 8.00 0.00 35.50
5 NEXUS PRINCE Miss Meg Munro 2 33.5 4.00 0.00 37.50
6 BILLY ORINOCO Miss Carrie Umpleby 1 31.3 4.00 2.80 38.10
7 DIESSEL EQUI NOVA Miss Laura Dimelow 1 33 0.00 6.40 39.40
8 BIMINI Mrs Lecky Morris 1 29.8 0.00 10.00 39.80
9 FUGANE Miss Ellie Townend 0 0 34.5 4.00 2.40 40.90
E AR DEYA DULANA Miss Holly Shaw 0 0 35 8.00 E E AR
R HRONY Mr Andrew James 0 0 33 0.00 R R
W GALWAYBAY BUDDY Mr Sam Smith 0 0 27.8 8.00 W W
W MARMALAD Miss Charlotte Bonfield 0 0 33.5 25.00 W W
W HILLGROUNDS WISHIEK Mr Leonard Goerens 0 0 W W W W
W CC CAPTAIN KANNAN Mrs Polly Stockton 0 0 33 29.00 W W
Optimum XC Time - 4.48
ON - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SBE GRAFENSBROOK Miss Sophie Brown 6 28 0.00 0.40 28.40
10 SAPPHIRE Miss Danielle Dunn 1 38.8 0.00 0.80 39.60
11 MR BLUESKIES Miss Daisy Amin 1 38.3 0.00 2.80 41.10
12 LAST FLIGHT II Mr Alexander Moor 1 40.8 0.00 0.40 41.20
13 SARCHIE Miss Sophie Brown 1 35.5 0.00 11.60 47.10
14 MINNIE MOO Miss Isabelle Rucker 0 0 36 12.00 5.60 53.60
15 EXPRESS MACHINE Mr Leonard Goerens 0 0 31.8 0.00 39.60 71.40
16 JENSEN III Miss Flora Insley 0 0 33.3 8.00 64.40 105.70
2 SANTIAGO S Miss Alexandra Farrar-fry 5 28.5 0.00 0.00 28.50
3 BELONA Mr Andrew Nicholson 4 33 0.00 0.00 33.00
4 BUTTS LEONARDO R Miss Melanie Saxe 3 29.3 4.00 0.00 33.30
5 NEWFERRY IRISH MIST Miss Alice Hallows 1 32.5 0.00 0.80 33.30
6 CALLING CARD Mrs Aoife Clark 1 28.5 0.00 6.80 35.30
7 INTERSTELLAR Miss Anna Johannson 1 35 0.00 0.80 35.80
8 FERNHILL FAIR ENOUGH Miss Lauren Obosi 1 36 0.00 0.00 36.00
9 BALLYEA ROSE Miss Emily Gieron 0 0 34 4.00 0.00 38.00
E UR LISSYEGAN COOLEY Miss Sophie Spratling 0 0 30 E E E UR
W KHOI TRAVELER Miss Natalye - Grace Standage 0 0 W W W W
W USTINOV VAN ELSENHAM Miss Claire Deuten 0 0 31.8 W W W
W CORINTHIAN CLOVER Miss Emily Moffatt 0 0 35.8 W W W
W RICKY ROLLER Mr Bernie Wharfe 0 0 W W W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Solihull Riding Club, Four Ashes Road, Dorridge, Bentley Heath, West Midlands, United Kingdom, B93 8QE

Grid reference SP155760


Newsflash

VACCINATIONS
Don't forget to make sure you're adhering to the latest BE Vaccination Policy.
Entries Open

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news