LITTLE DOWNHAM (2)LITTLE DOWNHAM (2)

Newsflash

ALL COMPETITORS NEED TO VISIT THE EVENT HUB FOR TRAVEL UPDATES, ARRIVAL INFORMATION & COURSE MAPSwww.elyeventing.co.uk/event-hub

You can print your number (also showing your times) on www.eventingscores.co.uk - just click on your name on the section lists. Don't forget to print three copies - two for your number bib and one for your windscreen.

**A10/A142, Witchford Road, Ely - Roadworks on this junction (with the BP Garage) are causing long delays.  Competitors needs to take this into account when planning their journey and leave additional time or plan an alternative route**

As per BE guidelines there will be no significant amendments to entry details after start times are published.

BE100 classes will be running Tuesday 28th July with one section on Sunday 2 August, N/ON on Wednesday 29th July.  All BE90 classes are on Saturday 1st August and BE80(T), BE100 and BE105 on Sunday 2 August - which can be found in the new site of Childeric Saddles Little Downham B (2)

Start Fee Issues Only - please call 07506 291474 between 2pm and 5.30pm
The BE office is open 9.30am to 3pm on Tuesday and Thursday for other queries - 0247 669 8856 or complete the Contact Us form

Sponsored by Childeric Saddles UK

CHILDERIC SADDLES LITTLE DOWNHAM (2)

Location

Ely Eventing Centre, Downham Common, Ely, Little Downham, Cambs, United Kingdom, CB6 2TY

Date

Tuesday 28 to Wednesday 29 July 2020

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mrs Tina Ure
Contact Mrs Tina Ure
Phone: 07999957992

Entries Secretary - Mrs Sarah Robinson
Contact Mrs Sarah Robinson
Phone: 01438 940790 (before 1pm or after 10pm).
Mobile: WApp:+61431333797(before 1pm/after 10pm)

Course description

Little Downham has three separate courses. All are up to height and substantial with alternatives at the more challenging fences. Courses will be suitable for competitors aiming to have a confident start to the season. All courses are educational, inviting and have two water crossings, ditches and steps that are appropriate to the level. There is plenty of level ground for working in for all phases, the peaty soils stand up to heavy rain and an irrigation system is available in the event of dry weather to ensure that the ground will be good in all phases

Event schedule

Entries open

7 July 2020

Ballot date

14 July 2020 12:00 noon

Ballot period

July

Late entry surcharge

15 July 2020
Mrs Tina Ure

Event Organiser

Ely Eventing Centre, Ely, Cambridgeshire, CB6 2TY

Contact Details
Mrs Sarah Robinson

Entries Secretary

C/O 116 The Street, Capel St Mary, Suffolk, IP9 2EH

Contact Details
Tina Ure

XC Course Designer

Sue Peasley

SJ Course Designer

Course Designer

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 928 183 219.

If unable to enter online, send entry details to the Entries Secretary and you will be given BACS details for payment before the event.  All entry details can be found on website.

Internet Entries will be accepted on www.britisheventing.com.  No Recorded or Special Delivery entries.

A Wait List will be kept if required.

Entry Amendments by 24.07.2020 0900, by email to the Entries Secretary.

Refund Policy - As per Rule 4.11. A wait list will be kept. The entry fee less £12 admin fee will be refunded to entries that are replaced from the wait list.  Pandemic refund policy 50% of combined entry and start fee will be refunded, plus the abandonment insurance premium. 

Starting Times are available between 7pm-8pm on 26/07/2020 via 07999 957992. Starting Times also available on website www.britisheventing.com

Stabling

Onsite stables www.elyeventing.co.uk. Local stabling some with B&B which must be booked and paid for with the Provider. Local stabling provider list available at http://www.elyeventing.co.uk/event-stabling.html If the event is cancelled unfortunately no refund for onsite stables after 23rd July 2020 - Please write on entry that you will be applying for local stabling.

Special Notices

In case of Abandonment please phone 01353 698839.

All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted.

XC Schooling - the course is open for schooling, all year, weather permitting - please contact Organiser.

Helpers are welcomed and guaranteed to have their entry accepted if they arrive before ballot date and offered schooling vouchers in appreciation of their time, please contact Organiser.

Entrance Policy - No spectators, owners permitted in separate car park according to BE guidelines.

Accommodation and Catering

Hot and cold food available on-site - with social distancing.
Local hotel and B&B accommodation available, please ask at Ely Tourist Office

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
5YO Tuesday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00
BE100 Tuesday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00
BE100Open Tuesday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00
N Wednesday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £20.00
ON Wednesday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £20.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Please note no competition will take place on Thursday 30th and Friday 31st July. 

Prizes

Lower Limit prize money in all classes - all prize winners will be required to apply for BACS payment on a form sent to winners on completion of the event.

Event name: CHILDERIC SADDLES LITTLE DOWNHAM (2) Date: Jul 28-29 2020 Location: Ely Eventing Centre, Ely, Little Downham, Cambs, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.08
5YO - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SPECIAL K Mr John-paul Sheffield 0 16 22.5 0.00 0.00 22.50
2 COOLVAUN AB FAB Mrs Claire Surl 0 14 29.8 0.00 0.00 29.80
3 SPRINGWIND CEVIN Miss Izzy Taylor 0 12 31.5 0.00 0.00 31.50
4 RINGFORT REVE DU MOULIN Mr Andrew Downes 0 10 32.8 0.00 0.00 32.80
5 KANJER Mr Richard Coney 0 2 23.5 0.00 10.40 33.90
6 ALL OVER AT MIDNIGHT Mr Charlie Clover 0 2 34 0.00 1.20 35.20
7 JESMOND RENARD Miss Susie Berry 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
8 JAZZ QUARTET Mr Andrew James 0 0 32.8 4.00 0.80 37.60
9 CHILLI BLUE Mr John-Paul Sheffield 0 0 31.8 8.00 0.00 39.80
10 I AM VAN HET KEIZERSHOF Z Miss Alice Casburn 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
11 DHI KING NELSON Mr Hector Payne 0 0 25.8 16.00 14.00 55.80
12 RAHALE SILVANO Mrs Sarah Bullimore 0 0 29.8 4.00 30.40 64.20
13 BLOOMFIELD MANUSCRIPT Mrs Kate Walls 0 0 30.5 0.00 39.20 69.70
R DHI KOLBY Mr Hector Payne 0 0 35.3 0.00 R R
W KABRIANO Miss Emilie Chandler 0 0 31.8 4.00 W W
W MARENGO BONAPARTE Miss Laura Schroter 0 0 25.3 W W
Optimum XC Time - 05.08
BE100 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RAY OF LIGHT W Ms Holly Dangerfield 0 16 24.3 0.00 0.00 24.30
2 COOLEY KAN DO Mrs. Piggy March 0 14 25.8 0.00 0.00 25.80
3 TEO VAN HET TRICHELHOF Miss Ellie Townend 0 12 26.3 0.00 0.00 26.30
4 FIRE FOX Mrs Caroline Powell 0 10 25 0.00 3.60 28.60
5 STAMBROOK MASTERCARD Miss Ella Dalton 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
6 KILCANDRA RAMBO RAY Mrs Justine Fordham 0 6 29 0.00 0.00 29.00
7 THANK ZIPPO ITS FRIDAY Miss Atlanta Jayne Brown 0 4 29.8 0.00 0.00 29.80
8 ROCKYS KID Miss Hannah Wanbon 0 2 30 0.00 0.00 30.00
9 HOLLYPARK APACHE Miss Georgina Bray 0 2 30.5 0.00 0.00 30.50
10 EMBLA MILLION Mr Paul Burgess 0 0 27.3 4.00 0.40 31.70
11 C INFINITY Z Miss Allegra Martin 0 2 27.5 0.00 5.20 32.70
12 SKY BLUE CURTIS Mrs Joanna Beattie 0 0 28.8 4.00 0.00 32.80
13 OKI DOKI VAN DE DURMSTEDE Miss Eleanor Callaghan 0 2 33.5 0.00 0.40 33.90
14 JUST HAVE FAITH TN Mr Alfie Marshall 0 0 27 8.00 0.00 35.00
15 MELDA Miss India Jane Nichols 0 2 30.3 0.00 4.80 35.10
16 MCCARTHY MOR Mr Casey Mckenna 0 0 27.5 8.00 0.00 35.50
17 KAYLAS SURPRISE Mrs Sarah Gairdner 0 0 28 4.00 6.80 38.80
18 GLENCULLEN BAILEY Miss Lottie Surl 0 0 32.3 4.00 2.80 39.10
19 PATIENCE IS A VIRTUE Miss T'siah Woods 0 0 33.5 4.00 2.00 39.50
20 COOLEY FIREBALL Miss Susie Berry 0 2 29.5 0.00 10.00 39.50
21 CLONEYGOWAN FLARE Mrs Libby Cartwright 0 0 33.3 4.00 6.40 43.70
22 OXHILL RIO Dr Ruth Armstrong 0 2 29.5 0.00 17.20 46.70
23 STONEHAVENS CLOUD Miss Ruby Dean 0 2 28.5 0.00 19.60 48.10
24 WOODLANDS BE EXQUISITE Miss Georgia Clare 0 0 31 0.00 26.40 57.40
25 BALLINGLEN TOMBOY Miss Alice Tusting 0 0 29 4.00 39.20 72.20
26 MIDNIGHT MIST III Miss Ella Howard 0 0 32.8 0.00 41.20 74.00
27 CONTINUUM Mr David Britnell 0 0 28.5 16.00 35.60 80.10
W BRANDY BOY Miss Polly Mountford 0 0 W W
R CHASING RAINBOWS Mr Matthew J Firth 0 0 30 8.00 R R
W KISS THAT DOESNT POP Miss Elizabeth Grimsey 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.08
BE100 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JEZEBEL HDH Miss Imogen Murray 0 16 26 0.00 0.00 26.00
2 JUMBOREE Miss Rose Carnegie 0 14 29 0.00 0.00 29.00
3 THE BIG CAT Miss Lucy K Wheeler 0 12 30.5 0.00 0.00 30.50
4 GRANT II Miss Lucy Daly 0 10 31 0.00 0.00 31.00
5 BLACK ROCK CAVALIER Mrs Sarah Gairdner 0 8 33.3 0.00 0.40 33.70
6 CASTLELAWN GOLD Miss Izzy Falle 0 6 34 0.00 0.00 34.00
7 FREELANCER Mrs. Piggy March 0 4 31.3 4.00 0.00 35.30
8 GET SET COOLEY Mr Richard P Jones 0 2 31.8 0.00 4.00 35.80
9 TOCES BRIGHT SPARK Mrs Caroline Day 0 2 29.3 0.00 7.20 36.50
10 RAFIKI RALPH Miss Eve Egginton 0 2 33 0.00 3.60 36.60
11 TROUBLE AND STRIFE Mrs Susanna Morris 0 0 31 4.00 3.60 38.60
12 LISARAGH ON A WHIM Mrs Jo Williams 0 0 30.8 12.00 0.00 42.80
13 MISS DIPLODOCUS Miss Honor Gordon 0 0 31.8 8.00 4.40 44.20
14 BERLIOZ DU COIN Mrs Kizzy Smith 0 0 30.5 12.00 2.40 44.90
15 BALLINGOWAN CLOUD NINE Miss Lucy Steel 0 2 34.5 0.00 14.80 49.30
16 PARC JUNIOR Miss Polly Mountford 0 2 34.8 0.00 17.20 52.00
17 THE PAGAN CELT Miss Izzy Taylor 0 0 31.3 8.00 12.80 52.10
18 MOLLY MAY Miss Holly Hunter 0 0 34.8 0.00 20.00 54.80
19 DSF SIROCCO GEORGE Miss Hannah Pack 0 0 31.5 0.00 24.80 56.30
20 TULLAHER SIDNEY Miss Daisy Proctor 0 0 30.8 4.00 41.60 76.40
21 HAND ON HEART II Mr Matthew Hayes 0 0 32 4.00 50.80 86.80
22 DUKE LEGACY Mr Giovanni Ugolotti 0 0 30 4.00 56.40 90.40
E RF IBANTOS Miss Zara Lye 0 0 28.5 0.00 E E RF
E LOUIE Ms Dawn Robson 0 0 E 4.00 12.40 E
R HEARNESBROOK NEW MOON Miss Ella Dalton 0 0 27 0.00 R R
R ESCAPE ARTIST Miss Olivia Howard 0 0 31 0.00 R R
E SHAUNLARA GOLD Miss Georgie Bowett 0 0 34 E 0 E
R FAIRWOOD MAX Miss Kelly Salisbury 0 0 30.8 0.00 R R
Optimum XC Time - 05.08
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CANYON DU FORT VERT Miss Laura Collett 0 16 24.8 0.00 0.00 24.80
2 MUCHWOOD COMANCHE Miss Tara Keoshgerian 0 14 22.8 4.00 0.00 26.80
3 COOLEY HIGH THYME Mr Andrew Downes 0 12 28 0.00 0.00 28.00
4 EINDHOVEN GARETTE Mr John-paul Sheffield 0 10 29 0.00 0.00 29.00
5 LITTLE SHOWGIRL Miss Emily Mainieri 0 8 31.5 0.00 0.00 31.50
6 CRISCADE DEL PAVARINO Mr Giovanni Ugolotti 0 6 32.3 0.00 0.00 32.30
7 DIVETTE DE CARNEVILLE Mr Tom D Crisp 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
8 OSBORNE STARDUST Mr David Britnell 0 2 33 0.00 0.00 33.00
9 COOLEY DIAMOND DANCER Miss Pru Dawes 0 2 31.3 0.00 2.40 33.70
10 OMARS LASS Miss Eva Carrier 0 2 36.3 0.00 0.00 36.30
11 JUNIOR Z Miss Izzy Taylor 0 2 34 0.00 2.40 36.40
12 METALBRIDGE CRACKER Mr Angus Smales 0 2 30 0.00 6.40 36.40
13 KEC SYDNEY SUN Miss Megan Rowland 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
14 RATHNAGEERA CASINO ROYAL Mr Robbie Bell 0 0 32.3 8.00 0.40 40.70
15 ENYA Miss Carlene Goff 0 2 35.5 0.00 6.00 41.50
16 CARIEL MORE BOUNCER Mrs Georgina Smart 0 0 35.8 4.00 3.60 43.40
17 WESTON DAZZLER Mrs Jo Williams 0 0 35.5 8.00 0.00 43.50
18 SHAMROCKS BOY Miss Summer Dann 0 0 31.5 8.00 4.00 43.50
19 C ME IN OZ Miss Kirsten Poulsom 0 0 36 8.00 1.20 45.20
20 QUALITY GOLD Mrs. Sarah Attwood 0 0 42 4.00 0.00 46.00
21 CENTAUR LIZA JANE Miss Francesca Leonard 0 0 35.8 12.00 0.00 47.80
22 SARATOGAS SUNSHINE Ms Sam Bennett 0 0 31.3 8.00 12.40 51.70
23 BRISTOL DE BREVE Mrs Kizzy Smith 0 0 31 0.00 24.80 55.80
24 COLEMANSTOWN ROCKET Miss Ella Howard 0 0 34.8 8.00 16.00 58.80
25 BILLY SINATRA Miss Rachelle Harrison 0 0 30.3 0.00 110.80 141.10
26 RAMZES Miss Hanna Lipnicka 0 0 32.5 4.00 111.60 148.10
E ICE GEM Mr Harry Dzenis 0 0 31 0.00 E E
Optimum XC Time - 05.08
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 METRA CRUISE Mr Andrew James 0 16 28 0.00 0.00 28.00
2 INCOGNITO Miss Alicia Wilkinson 0 14 29.8 0.00 0.00 29.80
3 CSF WHY ME Mr David Britnell 0 12 30 0.00 0.00 30.00
4 SPARTAFLY Mr Giovanni Ugolotti 0 10 30.5 0.00 0.00 30.50
5 NICE Miss Holly Nye 0 8 33 0.00 0.00 33.00
6 FIREBALL III Miss Laura Collett 0 6 33.3 0.00 0.00 33.30
7 G STAR MUSTERD Mrs Sarah Gairdner 0 4 33.8 0.00 0.00 33.80
8 CAPTAIN JONES II Mrs Jo Williams 0 2 33.8 0.00 0.00 33.80
9 FLY BOY II Miss Samantha Firth 0 2 34 0.00 0.00 34.00
10 HAWKEYE BLUE Miss Lily Marsh 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
11 PEBBLY GRAND AFFAIR Mrs Alyson Parker 0 2 35.8 0.00 0.40 36.20
12 MARTHA VI Miss Emily Mainieri 0 2 36.3 0.00 0.00 36.30
13 DELAROCHE FAST N FURIOUS Miss Mimo Sandford 0 2 37 0.00 0.00 37.00
14 GOOD BOY ALEX Miss Tara Jefferies 0 0 34 4.00 0.00 38.00
15 GALTEEMOOR SAMUEL Mr Angus Smales 0 0 29 4.00 5.20 38.20
16 RINGWOOD ROY Mrs Sarah Bullimore 0 0 31.8 4.00 2.80 38.60
17 ICEFORD JIGSAW Miss Charlotte Cooke 0 2 32.5 0.00 6.40 38.90
18 CANZAYER J Mrs Kate Dodd 0 2 39.3 0.00 0.00 39.30
19 GORTMORE EMERALD CLOVER Mr Andrew Downes 0 2 37.3 0.00 2.40 39.70
20 NONSTOP LIGHTNING UK Z Miss Sydney Hockney 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
21 CARSONSTOWN CAPPUCHINO Miss Susie Berry 0 0 32.8 4.00 32.00 68.80
22 CAPTAIN BALU 2 Mrs Kate Tarrant 0 0 35.8 0.00 34.00 69.80
23 CHICHA II Mrs. Nicole Cruse 0 0 30.3 8.00 48.00 86.30
24 SHANBO KATES GREY Miss Flo Burnop 0 0 35.8 0.00 55.20 91.00
E FAIRY WAND Miss Hannah Ingham 0 0 35.3 0.00 E E
R LAOLA Miss Francesca Sargent 0 0 29.5 0.00 R R
W MILLBROOK ISLA Mrs Helen Fordham-hughes 0 0 34.3 0.00 W W
E COPSHAWHOLM ALPINE WIZARD Miss Molly Whiteford 0 0 39.3 4.00 E E
Optimum XC Time - 05.08
BE100Open - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CASTLETOWN CLOVER Mr Ian McCluggage 0 16 26.8 0.00 0.00 26.80
2 FLEETWATER CAPRICCIO Mr Matthew Selby 0 14 26.8 0.00 2.00 28.80
3 MY GRAND ILLUSION Miss Kate Linabury 0 12 27 0.00 2.80 29.80
5 IRISH SPRING III Mrs Julia Dungworth 0 8 31.3 0.00 0.00 31.30
6 HUGOTOGO Miss Eve Duberly 0 6 31.3 0.00 0.00 31.30
7 DECAW DIAMOND Miss Rebecca Page 0 4 28.3 0.00 3.60 31.90
8 NEWMARKET SKY MASTER Miss Sophie Wilkinson 0 2 32 0.00 0.00 32.00
9 EARLY SPRING Miss Eloise Van Praagh 0 0 28.5 4.00 0.00 32.50
10 FOXTOWN CUFFLYNX Miss Alicia Sclater 0 2 33.3 0.00 0.00 33.30
11 TRENEMAN Mrs Sarah Wales 0 0 25 4.00 4.40 33.40
12 ISLE MOOR Ms Fiona Kinghorn 0 2 32 0.00 1.60 33.60
13 URLANMORE FRIENDLY Miss Pip Taylor 0 2 33.8 0.00 0.00 33.80
14 MISTER RAFFLES Miss Philippa Cross 0 2 34.3 0.00 0.00 34.30
15 RAEDIANT RUBI Miss Tabitha Witte 0 2 33.5 0.00 1.60 35.10
16 TRESAISON HALLMARK Miss Tessa Halsall 0 2 33.5 0.00 2.40 35.90
17 CLASHGANIFF IGNITION Miss Ella Evans 0 0 32 4.00 0.80 36.80
18 SOLON Miss Olivia May 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
19 DONT ENVY Miss Poppy Proietti 0 2 32.5 0.00 8.80 41.30
20 COOLEY Q Miss Cordelia Barlow 0 2 39 0.00 2.40 41.40
21 NOT DONE Miss Jessica Burnham 0 2 40.3 0.00 2.40 42.70
22 MY WEE SHOOGLE Miss Emma d'Angibau 0 0 39 4.00 0.00 43.00
23 DJAKOTA EB Miss Pru Dawes 0 0 23.5 0.00 20.00 43.50
24 SEMPER FIDELIS Mrs Kirsty Hayes 0 2 43.5 0.00 0.40 43.90
25 LA TINKA Miss Joanna Buckley 0 0 35.3 8.00 1.20 44.50
26 ALGY Miss Daisy Minter 0 2 32.8 0.00 12.00 44.80
27 FLEUR DE LIS VI Miss Holly Palmer-shaw 0 0 32.5 0.00 21.20 53.70
28 CUFFESGRANGE DIAMOND ECHO Miss Ruby Vaughan-jones 0 0 34.3 0.00 20.00 54.30
29 BOBBY DAZZLER XII Miss Rhiannon Rix 0 0 34.8 0.00 33.60 68.40
E SHANNONDALE BLUE Ms Pamela Horrex 0 0 36.3 0.00 E E
W BRIGHT BRAMBLE Miss Ella Dettori 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.08
BE100Open - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 REBELS SKYTIME Miss Kitty Ashby 0 16 29 0.00 0.00 29.00
2 I FABERGES BOY Mrs Caroline Day 0 14 29 0.00 0.00 29.00
3 RYEHILL PRINCESS Mrs Sarah Turner 0 12 29.5 0.00 0.00 29.50
4 MOVIE STAR II Miss Melissa Joannides 0 10 30.3 0.00 0.00 30.30
5 LISCANNOR TULIRA Miss Charlotte Cooke 0 8 30.8 0.00 0.00 30.80
6 CATHERSTON BIT OF GOLD Miss Flora Elliott 0 6 28.8 0.00 2.80 31.60
7 THE LILLY MILL Miss Kitty Marlow 0 4 32 0.00 0.00 32.00
8 DIAMOND BANBH Mrs Holly Berry 0 2 30.8 0.00 1.20 32.00
9 DIAMOND G II Miss Hannah Andrade-brown 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
10 DRUMACLAN DIAMOND D Miss Isabelle Lane 0 2 27 0.00 6.00 33.00
11 MONROE LAD Miss Lily Beckley 0 2 33 0.00 1.20 34.20
12 HAMADA Mr Edgar Padfield 0 2 30.8 0.00 3.60 34.40
13 STRAW BREEZE Miss Rebecca Page 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
14 ALOMAR DS Miss Ruby Vaughan-jones 0 2 33.3 0.00 2.00 35.30
15 STRATTONSTOWN NICO Miss Zoe Kerr 0 2 34 0.00 2.00 36.00
16 MAJOR DIAMOND FLIGHT Miss Maggie Tyrrell 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
17 CRUISE LIGHTLY Miss Cecily Hopkins 0 2 35 0.00 2.00 37.00
18 ANOTHER ISLAND Mr Henry Minter 0 0 31.5 4.00 2.40 37.90
19 SHAOLIN Miss Ruth Chandler 0 0 29.3 8.00 1.20 38.50
20 TIMELESS MYTH Mrs Emily Mclane 0 2 28.5 0.00 10.00 38.50
21 QUIDAM SALIET Miss Louise Arnold 0 0 36.3 4.00 0.80 41.10
22 AUTOGRAF Miss Evie Mackel 0 0 34.3 4.00 3.20 41.50
23 JUST PADDINGTON Miss Ada Marson 0 0 33.3 8.00 0.80 42.10
24 BOUNTIFUL BESS Mrs Lizzie Erian 0 0 32 4.00 6.80 42.80
25 CASSINAR Mr Toby Roach 0 0 37.3 4.00 2.80 44.10
26 SHANNONDALE JESTER Miss Suki Wales 0 0 31.5 0.00 20.00 51.50
27 MISERDEN RAVELLO Miss Sally Hancock 0 0 31 4.00 27.60 62.60
28 FREE BEE Miss Daisy Minter 0 0 33.5 0.00 44.80 78.30
29 MR CIN CIN Miss Ellie Hastings 0 0 34.8 25.00 28.40 88.20
E R3 FANFARE Ms Trixi Gingell 0 0 32 4.00 E E R3
W LOOKOUT LOLLYPOP Miss Annabel Finston 0 0 32.5 0.00 W W
Optimum XC Time - 05.08
BE100Open - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MONBEG MAXIMUS Miss Tara Murphy 0 16 27.3 0.00 0.00 27.30
2 CLOHAMON GREY Miss Betty Baker 0 14 31.8 0.00 0.00 31.80
3 A PIECE OF COLOUR Miss Georgia Canagon 0 12 33.3 0.00 0.00 33.30
4 LAVILL LAD Miss Jo Thorogood 0 2 33.8 0.00 0.00 33.80
5 SORASTRO TW Miss Alice Hallows 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
6 QUIQUI DEGRINVIL Miss Eleanor Callaghan 0 0 34.5 4.00 0.00 38.50
7 AILLE FOUNTAIN BREEZE Miss Emma Shaw 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
8 TULLIBARDS CLOVER Miss Ada Marson 0 0 30 0.00 23.60 53.60
9 MAJOR DEEGAN Mrs Sally Plummer-jones 0 0 33.5 8.00 20.00 61.50
10 QUICKLY 2 Miss Imogen Murray 0 0 26 10.00 71.60 107.60
E PEAKY BLINDER Miss Charlotte Turner 0 0 36 0.00 E E
E BIG OWL Miss Eloise Van Praagh 0 0 34 0.00 E E
W LOUGHAN SILVER SHADOW Miss Annabel Finston 0 0 26 4.00 W W
Optimum XC Time - 04.55
BE105 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
2 NOWS THE TIME Miss Daisy Bathe 0 14 30.8 0.00 0.00 30.80
Optimum XC Time - 04.44
N - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 EVITA AP Mrs Sarah Bullimore 6 0 23.5 0.00 2.80 26.30
2 JACK ASS Miss Heidi Coy 5 0 29.8 0.00 0.00 29.80
3 MULBERRY FIELD PHANTOM Miss Shannon Bibby 4 0 32.8 0.00 0.00 32.80
4 IGEL Mrs. Piggy March 3 0 27.5 0.00 8.00 35.50
5 RINCOOLA ROLO Miss Tara Murphy 2 0 26.5 0.00 10.00 36.50
6 HOLYWELL CAVALIERE CLASSIC Mr Andrew James 1 0 27.5 4.00 5.20 36.70
7 FENOMEEN L Mrs Caroline Day 1 0 27 0.00 11.60 38.60
8 SISTER SUE Miss Rose Carnegie 1 0 35.5 0.00 3.20 38.70
9 CALL ME KEV Miss Katie Cameron 1 0 36.3 0.00 4.00 40.30
10 STONEHAVENS ORESTUS Mrs Laura Erith 1 0 36 0.00 4.80 40.80
11 HAKUNA MATATA VDZ Miss Florence White 0 0 26.8 8.00 9.20 44.00
12 ETNA Miss Isabel English 0 0 32.3 4.00 8.00 44.30
13 MACGREGOR Mrs Caroline Gouriet 1 0 38.8 0.00 6.80 45.60
14 BENEDICT DALTON RADAU Mrs Anne Mackley 0 0 36.5 8.00 2.80 47.30
15 BILLY ALLSTAR Mr Phil Brown 0 0 34.5 4.00 10.00 48.50
16 CREEVAGH LITTLE STAR Miss Jasmine Holmes 0 0 38.3 4.00 6.80 49.10
17 DEEP JOY Mr James Smith 0 0 35 4.00 10.80 49.80
18 BATES BDA Miss Katie Mulhern 0 0 36 4.00 10.40 50.40
19 THEJAYS DONEIT RIGHT Miss Emma Lee Smith 0 0 42.5 4.00 4.00 50.50
20 BILLY MAPLE Miss Kelly Aldous 0 0 37.3 4.00 9.20 50.50
21 BINNY STAR Mr Jack Speakman 1 0 38.5 0.00 17.60 56.10
22 PRINCESS TINARA Miss Diani Western-kaye 0 0 31 0.00 29.60 60.60
23 ISINGTON RED FAERIE Miss Phoebe Prideaux 0 0 38.3 12.00 10.40 60.70
24 WITCHCOMBE PROPHET Miss Emma Stringer 0 0 37.3 4.00 20.00 61.30
25 THE CAPTAIN Mr Toby Bancroft 0 0 30.8 8.00 24.80 63.60
26 I AM WHO I AM Miss Nicole Gwynne 0 0 36 0.00 44.00 80.00
27 CHELLANO Miss Pippa Taylor 0 0 34.5 11.00 43.60 89.10
E JACKSON VAN T MERELSNEST Miss Danielle Bennett 0 0 32 E E
E WORLD HORSE WELFARE NORFOLK SWING Miss Stella Burbidge 0 0 34.8 E E
R CLADDAGH BLUE Miss Lily Mawby 0 0 32.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 04.44
N - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COOLEY GOODWOOD Mrs. Piggy March 6 0 24.5 0.00 3.20 27.70
2 HANDSOME Miss Sophie Byford 5 0 30.8 0.00 0.00 30.80
3 VENEZUELA Miss Emily Grace 4 0 30.5 0.00 2.80 33.30
4 BILLY EASTENDER Mrs Helen Witchell 3 0 34 0.00 0.80 34.80
5 DASSETT Miss Amelia Leeming 2 0 31.3 4.00 0.40 35.70
6 CONTRAST Z Miss Jessica McLeod 1 0 27.3 4.00 4.80 36.10
7 HIGH LILY Mr Andrew James 1 0 32.8 0.00 4.00 36.80
8 JUBILEE CRUISE Miss Emily Blew 1 0 37.5 0.00 0.00 37.50
9 TREWORDER Miss Jane Duncan 1 0 31.8 0.00 6.40 38.20
10 LA PETITE SOEUR Miss Rose Carnegie 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
11 SHORE TO SHORE Mrs Caroline Powell 1 0 33.3 0.00 5.60 38.90
12 MR TODD VII Miss Emily Dunning 1 0 40.5 0.00 0.00 40.50
13 CARNSDALE ABSOLUTLY FABULOUS Miss Rosie Ringer 0 0 37 4.00 0.00 41.00
14 BLING Mr Harry Dzenis 1 0 32.5 0.00 9.20 41.70
15 EL GAUCHO DHI Miss Belinda Dow 1 0 37 0.00 6.80 43.80
16 SWELL TOUCHDUN Mr Anthony Clark 0 0 33.8 4.00 7.20 45.00
17 QUIZICAL Z Miss Alice Hallows 1 0 33.3 0.00 12.00 45.30
18 COOLEY BLACK MAGIC Miss Alice Freeman 0 0 34 8.00 4.00 46.00
19 COOLEY AS ICE Miss Bubby Upton 1 0 32 0.00 14.40 46.40
20 CAPARD LADY Miss Georgina Webster 1 0 41.8 0.00 5.20 47.00
21 NEWMARKET ADVENTURE Miss Amy Whittington 0 0 33.8 4.00 9.60 47.40
22 CANDY Mrs Caroline Day 0 0 31.5 4.00 13.20 48.70
23 ENDAVOR Ms Trixi Gingell 1 0 34.5 0.00 14.80 49.30
24 BALLYCOSKERRY GOLDEN COAST Miss Lucy Jakes 0 0 32.5 12.00 6.40 50.90
25 SAVI ROSE Miss Gussie Terry 1 0 38 0.00 16.40 54.40
26 KING KONG KENNY Miss Lara Jackson 0 0 38 4.00 13.20 55.20
27 FINANCIAL EXPRESS Mr Richard P Jones 0 0 32 4.00 19.60 55.60
28 CAVALIER CULT HERO Mr Francois Heyns 0 0 36.8 8.00 14.80 59.60
29 WINDSOR Miss Nicole Gwynne 0 0 38.3 4.00 17.60 59.90
30 SHADES OF COOLEY Miss Caroline March 0 0 31.5 0.00 36.80 68.30
31 PRIMITIVE ORIGIN Miss Nicole Mills 0 0 40.8 0.00 38.80 79.60
32 CLOSHAUN HELLO Miss Laura Milner 0 0 37 0.00 43.60 80.60
33 HAPPINESS LD Miss Ella Bubb 0 0 40.5 8.00 40.40 88.90
W WINAIR BDA Miss Kelly Aldous 0 0 35.3 4.00 W W
Optimum XC Time - 04.44
N - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 I DIABLO JOE Mrs. Piggy March 0 0 30.3 0.00 0.00 30.30
2 OUTBACK II Miss Laura Collett 5 0 32 0.00 0.00 32.00
3 CUTE GIRL Mr Kevin Mcnab 4 0 32.5 0.00 0.00 32.50
4 CLUAIN CAOIN MIRAH Miss Maddison Peries 3 0 34 0.00 2.80 36.80
5 INDIGO VIII Mr Ed Eltham 2 0 34.3 0.00 5.20 39.50
6 POYNSTOWN BRAEVE Miss Louise Bradley 1 0 33.8 0.00 6.40 40.20
7 SOLSBORO SWEETPEA Miss Alicia Wilkinson 1 0 37.3 0.00 3.60 40.90
8 KILLBEGGAN K Miss Izzy Picton-Turbervill 0 0 36.8 4.00 1.60 42.40
9 JUNCUS Z Mr John-Paul Sheffield 1 0 35.8 0.00 8.00 43.80
10 WICKLOW INTO ORBIT Miss Lucy Richards 0 0 31.8 4.00 8.00 43.80
11 HAZZLE DAZZLE Mr Henry Hobby 0 0 34.5 8.00 2.00 44.50
12 KIVALDI Mr Callum Banfield 1 0 38.5 0.00 6.80 45.30
13 HAYLEYS GIRL Mrs Lucy King 0 0 37.8 8.00 1.60 47.40
14 COOL CALMANDO Miss Alice Norman 0 0 36.8 4.00 7.60 48.40
15 DJANGO UNTRAINED Miss Lucyanna Westaway 1 0 34.8 0.00 14.00 48.80
16 WILLOW BDA Miss Kelly Aldous 0 0 32 4.00 13.60 49.60
17 BLUEFORD ADVENTURE Miss Tiffany Eggleston 1 0 31 0.00 18.80 49.80
18 BUTTERCUP ROSE Miss India Jane Nichols 1 0 43.5 0.00 8.40 51.90
19 BEECH RAVELL Miss Emelye Kenyon-brown 0 0 40.3 12.00 0.00 52.30
20 CADIZ Miss Ella Flanagan 1 0 38.3 0.00 16.00 54.30
21 GLENORCHY Miss Isabel English 0 0 32.5 0.00 28.80 61.30
22 PRONTISSIMO Miss Caroline March 0 0 38.5 12.00 12.00 62.50
23 LADY MAY IV Miss Laura Durkan 0 0 29 0.00 34.80 63.80
24 CHIARDILUNA Mr Paolo Belvederesi 1 0 37 0.00 30.00 67.00
25 GREAT GATSBY S Miss Allegra Martin 0 0 32.8 0.00 36.40 69.20
26 CONTENTIOUS Mr Josh Moore 0 0 38.3 0.00 38.40 76.70
27 ASHWEY LAURENZO Miss Harriet Colderick 0 0 35.8 9.00 33.60 78.40
28 JUST A GRIFFIN Mrs. Sam Sweeney 0 0 31.8 4.00 64.40 100.20
29 CENTRE STAGE Miss Jemima Upton 0 0 29.5 0.00 72.80 102.30
30 GERALDO II Miss Naomi Lawrence 0 0 32.3 0.00 75.60 107.90
W RLE CHLOE Miss Alycia Port 0 0 41.3 12.00 W W
Optimum XC Time - 04.44
N - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 INDIANA DU VLIST Miss Heidi Coy 6 0 26.8 0.00 2.00 28.80
2 LIONEL II Miss Mary Edmundson 5 0 30 0.00 1.60 31.60
3 FIDELIO II Miss Isabel English 4 0 29.8 0.00 2.40 32.20
4 MARTINS IRISH EDDIE Mr Ollie Martin 3 0 32.5 0.00 0.00 32.50
5 TEMPLAR ESPRIT Miss Ellie Barnard 2 0 31.8 0.00 3.60 35.40
6 BRITANNIA ROYAL Mrs. Sam Sweeney 1 0 36 0.00 0.00 36.00
7 ISINGTON IRISH SPIRIT Mr Harry Dzenis 1 0 31.3 0.00 5.20 36.50
8 VINTAGE GRAFFITI Miss Alice Hallows 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
9 REDPATH STAR DANCER Mrs Caroline Day 1 0 33.5 0.00 4.40 37.90
10 RANDALSTOWN COMMANDO Miss Chiara Conze 1 0 29.3 0.00 9.60 38.90
11 WHITEMOORS FIRST FLIGHT Mrs Katy Lawrence 1 0 32 0.00 8.00 40.00
12 GREENLANES HERMIONE Miss Georgina Wood 1 0 36 0.00 5.60 41.60
13 SARAZEN BRIDGE Miss Laura Collett 0 0 35 8.00 0.00 43.00
14 BUCKBEAK Miss Katie Berriman Davies 1 0 36 0.00 8.40 44.40
15 ONE MORE COOLEY Mr Austin O'connor 0 0 31.3 4.00 10.80 46.10
16 PENNY IX Miss Eleanor Duley 1 0 32.5 0.00 13.60 46.10
17 GAMBLER IV Mr Andrew James 0 0 34.5 16.00 2.80 53.30
18 SURPRISE SURPRISE Miss Eliza Tribe 0 0 37.8 4.00 12.00 53.80
19 KILDALTON HENRY Mrs Fiona Kashel 0 0 35.5 4.00 14.40 53.90
20 KINGZETTS CLOVER Mrs Emily Lochore 0 0 32.5 12.00 10.80 55.30
21 NOBLE ENDEAVOUR Mr Hugo Payne 0 0 34.8 8.00 14.40 57.20
22 PRINCE TED Mr Alfie Marshall 0 0 29 0.00 28.80 57.80
23 JETSET CAVALIER Miss Tiffany Eggleston 1 0 37.5 0.00 22.80 60.30
24 CHALLENGE Z Miss Constance Copestake 0 0 34.8 8.00 20.40 63.20
25 ANDRASSY ECHO Mrs Louise Burton 0 0 41.3 0.00 32.00 73.30
26 MONAHAWK DANCING MELODY Miss Isabelle Bradford 0 0 32 4.00 41.20 77.20
27 HERO HARVEY R Miss Tracey Rose 0 0 36.8 8.00 34.00 78.80
28 MISS ALOUETTE DU VLIST Miss Ellie Townend 0 0 35 4.00 44.40 83.40
W YOU TWO BILL Miss Ella Flanagan 0 0 W W
W LEGEND DE LUX Mr Kevin Mcnab 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.44
ON - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SCUDERIA 1918 DON QUIDAM Mr Kevin Mcnab 6 0 24 0.00 4.80 28.80
2 SIR PERIROSE Mrs Kate Walls 5 0 31.3 0.00 0.00 31.30
3 CARPE DIEM IV Miss Ella Dettori 4 0 31.5 0.00 0.40 31.90
4 BONOMAN Miss Alida Tysterman 3 0 31 0.00 2.00 33.00
5 JANA DE CAVAIGNAC Miss Constance Copestake 2 0 32.8 0.00 0.40 33.20
6 PORRIDGE TOWN Miss Mary Edmundson 1 0 30.5 0.00 2.80 33.30
7 JUST A JEWEL Mrs. Sam Sweeney 1 0 33.3 0.00 1.20 34.50
8 SJAPO LE SURSAUT Miss Georgina Wood 1 0 32 0.00 2.80 34.80
9 EASY BOY Miss Jemima Upton 0 0 26 4.00 6.40 36.40
10 GREENVALE ALTERED IMAGE Miss Izzy Hall 0 0 30.3 4.00 2.40 36.70
11 DONERAILE Miss Ellie Townend 0 0 32.3 4.00 1.20 37.50
12 HEXMALEYS HAYDAY Mr Oliver Kidner 1 0 38 0.00 0.80 38.80
13 CORNDU SAVISTANOS Miss Verity Becker 1 0 31.3 0.00 7.60 38.90
14 ACCORDING TO ARCHIE Miss Harriet Ford 1 0 31 0.00 9.20 40.20
15 CRUISE A CROSSTOWN Mr Harry Dzenis 1 0 32.8 0.00 8.40 41.20
16 SOMETHING SPECIAL VIII Miss Susie Eddis 1 0 36.3 0.00 6.40 42.70
17 ROBERTO II Miss Diana Bevan 1 0 32.8 0.00 10.80 43.60
18 GIDO G Mr Angus Smales 1 0 27.5 0.00 18.00 45.50
19 GREENFORT MARBRIDGE Miss Alice Watt 1 0 33 0.00 13.20 46.20
20 APOLLOS COPYWRIGHT Miss Ella Hammond 0 0 34 8.00 5.20 47.20
21 GUINESS Miss India Wishart 0 0 30 4.00 18.00 52.00
22 COOLEY LANCER Mrs. Piggy March 1 0 24.3 0.00 29.60 53.90
23 BREIFNE Miss Erin Dobby 0 0 31.5 0.00 27.20 58.70
24 ARDAGH BREEZE Mr Brook Staples 0 0 27.8 0.00 32.40 60.20
25 MONEY TALKS III Mr Austin O'connor 0 0 33.5 8.00 20.40 61.90
26 RCA ROMEO Miss Lucy Shrimpton 0 0 33 8.00 37.60 78.60
27 MILLIE ON ICE Mrs Emily Bradshaw 0 0 31.8 12.00 42.40 86.20
E GILEXIO Miss Chloe Livesey 0 0 29 0.00 E E
Optimum XC Time - 04.44
ON - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SPORTSFIELD TOP NOTCH Mrs. Piggy March 6 0 25.8 0.00 0.00 25.80
2 APROBANTA Miss Constance Copestake 5 0 28.5 0.00 0.00 28.50
3 MOUNT CORBITT STORM Mr Angus Smales 4 0 30.8 0.00 0.00 30.80
4 SCUDERIA 1918 HUMPHREYS Mr Kevin Mcnab 3 0 28.3 0.00 3.20 31.50
5 DG MARADONA Miss Mary Edmundson 2 0 28 0.00 4.40 32.40
6 FAIRSING TURA LURA Miss Rosie Ringer 1 0 34.3 0.00 0.00 34.30
7 RANDALSTOWN QUEST Miss Laura Collett 1 0 31 4.00 1.20 36.20
8 SHANNONDALE INCA Mrs Caroline Powell 1 0 35.5 0.00 2.00 37.50
9 PORSCHE Miss Heidi Coy 1 0 35.3 0.00 3.60 38.90
10 BONHUNT BERTIE Mr Simon Grieve 1 0 33.8 0.00 5.20 39.00
11 SILVER DON Mr Austin O'connor 1 0 30.8 0.00 8.40 39.20
12 JAC CRUISEO Mrs Paula Dewsbury 1 0 35.5 0.00 4.80 40.30
13 FALVARO Mr Austin O'connor 1 0 32 0.00 8.40 40.40
14 GAZELLE DWERSE HAGEN Miss Alicia Wilkinson 1 0 35.8 0.00 5.20 41.00
15 WATERGATE BAY Miss Harriet Colderick 0 0 35.5 4.00 2.40 41.90
16 CARLETON Mrs Jane Buchan 1 0 31.5 0.00 12.40 43.90
17 MTOTO JACK Miss Hannah Stout 1 0 34.5 0.00 9.60 44.10
18 THE GOSSIP Mrs Kate Beier 1 0 35.5 0.00 8.80 44.30
19 SEAPATRICK LAND STOP Miss Susie Eddis 0 0 38 4.00 2.80 44.80
20 HEAVEN U VAN HET JUXSCHOT Miss Florrie Grigg-pettitt 0 0 35.3 4.00 5.60 44.90
21 FERNHILL FIRST FRIEND Miss Leilia Paske 0 0 32.3 8.00 6.00 46.30
22 CHOCOLATE DOMINO Miss Alice Watt 1 0 44.3 0.00 2.40 46.70
23 ARIBAN Miss Katharine Mason 0 0 35.8 4.00 7.60 47.40
24 HIKITA Mr John-Paul Sheffield 1 0 30.3 0.00 18.40 48.70
25 DACAPO 277 Miss Harriet Ford 1 0 38 0.00 12.40 50.40
26 JAMESSON II Mrs. Sam Sweeney 1 0 40 0.00 10.80 50.80
27 TARA VIII Miss Alice Grassly 0 0 35.8 12.00 6.80 54.60
28 MR BING BONG Mr Anthony Clark 0 0 32.3 4.00 40.00 76.30
E RF GREENLANES HUDSON Miss Georgina Wood 0 0 32.5 0.00 E E RF

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Ely Eventing Centre, Downham Common, Ely, Little Downham, Cambs, United Kingdom, CB6 2TY

Grid reference TL517837


Newsflash

ALL COMPETITORS NEED TO VISIT THE EVENT HUB FOR TRAVEL UPDATES, ARRIVAL INFORMATION & COURSE MAPSwww.elyeventing.co.uk/event-hub

You can print your number (also showing your times) on www.eventingscores.co.uk - just click on your name on the section lists. Don't forget to print three copies - two for your number bib and one for your windscreen.

**A10/A142, Witchford Road, Ely - Roadworks on this junction (with the BP Garage) are causing long delays.  Competitors needs to take this into account when planning their journey and leave additional time or plan an alternative route**

As per BE guidelines there will be no significant amendments to entry details after start times are published.

BE100 classes will be running Tuesday 28th July with one section on Sunday 2 August, N/ON on Wednesday 29th July.  All BE90 classes are on Saturday 1st August and BE80(T), BE100 and BE105 on Sunday 2 August - which can be found in the new site of Childeric Saddles Little Downham B (2)

Start Fee Issues Only - please call 07506 291474 between 2pm and 5.30pm
The BE office is open 9.30am to 3pm on Tuesday and Thursday for other queries - 0247 669 8856 or complete the Contact Us form
Results Available

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news