HOMME HOUSE (MUCH MARCLE)HOMME HOUSE (MUCH MARCLE)

Newsflash

The Prize Money Claim Form should be downloaded, completed and emailed to: hommehht@outlook.com by 31 August 2021 at the latest.

Graham Gannon is our official photographer
Equireel is the videographer


 

HOMME HOUSE (MUCH MARCLE)

Location

Homme House, Much Marcle, Near Ledbury, Herefordshire, United Kingdom, HR8 2NJ

by kind permission of Captain and Mrs. J. Finnigan

Date

Tuesday 10 to Wednesday 11 August 2021

Organisers and Secretaries

Joint Organiser - Mrs Anne James
Contact Mrs Anne James
Phone: 01885 488803
Mobile: 07772 246428

Joint Organiser - Mrs Stella Robertson
Contact Mrs Stella Robertson
Phone: 01531 670474
Mobile: 07825 702116

Entries Secretary - Mrs Sarah Robinson
Contact Mrs Sarah Robinson
Phone: 01438 940790 (before 1pm or after 10pm)

Course description

The cross country course is built over undulating old pasture in a beautiful Capability Brown parkland setting. The jumps are designed and built by Simon Grundy and will provide a good ongoing and varied course which will include a water jump and ditches for all phases.
To ensure the best possible going, the Equivator will be used when and where required. There is good viewing of most of the course.

Event schedule

Entries open

5 July 2021

Ballot date

20 July 2021 12:00 noon

Ballot period

August

Late entry surcharge

21 July 2021

Event Team

Mrs Anne James

Joint Organiser

The Hop Kiln, Bromyard, HR7 4PP

Contact Details
Mrs Stella Robertson

Joint Organiser

Blacklands, Ledbury, HR8 2TB

Contact Details
Mrs Sarah Robinson

Entries Secretary

c/o The Cottage, Redmarley, GL19 3LF

Contact Details
Mr. Mike Benfield

SJ Course Designer

Mr Simon Grundy

Course Designer

Entries Information

Entry Fees include VAT. VAT Reg No 117003563

Internet entries will be accepted on www.britisheventing.com.

Entry Amendments by 3rd August 12:00 via eventingentries@outlook.com or 01438 940790

Refund Policy as per Rule 4.11. 100% refund before Ballot Date, thereafter entries which are replaced will receive 100% refund less £12 admin charge plus VAT. Entries received after Ballot Date will not be eligible for a refund.
A Waitlist will be kept.

Covid Refund Policy
Cancellation due to Covid-19 restictions being imposed:
100% refund for entries withdrawn before Ballot Date. Thereafter entries will only be refunded (subject to a £12.00 admin fee) if replaced. If the event is cancelled due to COVID restrictions, your start fee will be refunded and your entry fee. Refund will depend upon the date of cancellation: before 1200 on  20th July = 100%, before 1200 on 27th July = 70%, before 1200 on 3rd August = 50%, before 1200 on 7th August = 30%, thereafter no entry fee refund.

A waitlist will be kept.

Starting Times will be available on 9th August on www.britisheventing.com or between 18:00 and 20:00 on 07772-246428

Stabling

Private stabling available locally at £25.00. Bales of shavings available at cost.

All stabling enquiries to Miss Jane Allfrey, Wild Goose Hill Farm, Storridge, Malvern, Worcestershire, WR13 5EL. Phone: 01886 880224 Mobile: 07817 915952 (signal not always very reliable) Email: janeallfrey@hotmail.com

Special Notices

In case of Abandonment please phone 07772-246428,or 07887-848600

All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted. No prams or pushchairs in riding-in areas.

Dogs must be kept on leads at all times.

Entrance Policy - As per current BE Covid Protocols.

If you require use of your disability buggy on site please contact one of the Organisers before the event to be briefed on the best viewing points.

Photographer: Graham Gannon Photography – 07966-170054 Email: graham_gannon@hotmail.com
 

Accommodation and Catering

Hot and cold food on site throughout the event.

Local Accommodation: A full list of accommodation is available from the Organisers.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE90 Wednesday BE96 (2016) £63.64 £9.42 £73.06 £10.00 £15.00
BE90Open Wednesday BE96 (2016) £63.64 £9.42 £73.06 £10.00 £15.00
BE100 Tuesday BE108 (2016) £63.64 £9.42 £73.06 £10.00 £15.00
BE100 Wednesday BE108 (2016) £63.64 £9.42 £73.06 £10.00 £15.00
BE100Open Wednesday BE108 (2016) £63.64 £9.42 £73.06 £10.00 £15.00
BE100Plus Tuesday N110 (2012) £63.64 £9.42 £73.06 £10.00 £15.00
N Tuesday N110 (2012) £73.37 £10.86 £84.23 £10.00 £15.00
ON Tuesday N110 (2012) £73.37 £10.86 £84.23 £10.00 £15.00
5YO Tuesday BE108 (2016) £63.64 £9.42 £73.06 £10.00 £15.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Payable at time of entry
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

BE100 classes will run on both days - please state clearly which day you wish to compete under "Special Requests" on entry form.

Qualifiers and special classes

Young Horse Championships Qualifier - 5 Year Olds.

.

Prizes

Prize Money: Prize money will be awarded to all Novice sections, all BE 100 sections and all BE 90 sections. 

The Homme House Hedgehog Trophy donated by Captain and Mrs. J. Finnigan for the best competitor in the Novice Sections.   In the case of equality, the competitor nearest the optimum time will be the winner.

The Sheila Berry Memorial Trophy will be awarded to the best mare in the Novice and Open Novice Sections.  In the case of equality, the competitor nearest the optimum time will be the winner.

The Style Trophy presented by Style International for the best competitor in the BE90 classes from Herefordshire, Gloucestershire and Worcestershire. In the case of equality, the competitor nearest the optimum time will be the winner.

Event name: HOMME HOUSE (MUCH MARCLE) Date: Aug 10-11 2021 Location: Homme House, Near Ledbury, Herefordshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.29
5YO - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CATHMOR FUSION Mr John-Paul Sheffield 0 16 19.8 0.00 0.00 19.80
2 HARTHILL SAMBA Miss Charlotte Rowe 0 14 27.3 0.00 1.20 28.50
3 HAWTHORNSTUD DASSETT Miss Amelia Walker 0 12 29.3 0.00 0.00 29.30
4 SHANBEG LEGACY Mr Jason Hobbs 0 10 29.3 0.00 0.00 29.30
5 LEXINGTON III Miss Helen Bates 0 8 25.8 4.00 0.00 29.80
6 LUNATIC Mr Tom Sloper 0 0 26.3 4.00 0.00 30.30
7 UVERA Z Mrs Samantha Lissington 0 2 30.5 0.00 0.00 30.50
8 CHICAGO CHARLIE Mrs Emma Hyslop-Webb 0 2 30.5 0.00 0.00 30.50
9 SHANNONDALE ALDO Mr Alexander Bragg 0 0 23.3 4.00 3.60 30.90
10 PICKHILL ARCTIC AIR Miss Lucy Ormrod 0 2 33.3 0.00 0.00 33.30
11 SLIGO JUST TOUCH Miss Georgie Spence 0 2 32.5 0.00 1.20 33.70
12 MONBEG WISHES Miss Helen Bates 0 2 31.8 0.00 2.80 34.60
13 THE MAIL MAN Mr Tom Rowland 0 0 31.5 4.00 2.00 37.50
14 KING LOUIS Mrs Mary King 0 2 31.5 0.00 6.80 38.30
15 MYSTIC ROSE Mr Jesse Campbell 0 0 22.5 8.00 8.80 39.30
16 MZ MEGA BRUCE Miss Saskia Davies 0 2 40 0.00 0.40 40.40
17 GAMEBIRD Mrs. Becky Heappey 0 0 34 8.00 0.00 42.00
18 MONBEG DOWNTOWN Miss Tiana Coudray 0 0 31.3 8.00 2.80 42.10
19 SIR ARCHIE Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 31 13.00 0.00 44.00
E UR ETTO B Miss Caroline Harris 0 0 30.8 0.00 E E UR
W GLOBAL LOVESTORY Miss Yasmin Olsson-sanderson 0 0 28 4.00 W W
R HS DIAMOND LIL Miss Emily King 0 0 27.5 R R
W HILDARE FALCON Miss Flora Harris 0 0 30.5 20.00 W W
Optimum XC Time - 04.29
5YO - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DEODORO FAER Miss Melissa Joannides 0 16 28.8 0.00 0.00 28.80
2 C-LET’S DANCE VAN DE BEEMD Mr Nicholas Lucey 0 14 29.5 0.00 0.00 29.50
3 BROADHURST LARA Miss Emily King 0 12 30.3 0.00 0.00 30.30
4 GHF PARTY TIME Miss Jessica Watts 0 10 30.5 0.00 0.00 30.50
5 COOLEY SEEING MAGIC Miss Tayla Mason 0 8 32 0.00 0.00 32.00
6 MISTER MOXIE Miss Tiana Coudray 0 6 32 0.00 0.00 32.00
7 HG WOODS Mr Richard Coney 0 2 31 0.00 1.60 32.60
8 TALBOT TEDDY Miss Tiana Coudray 0 0 29 4.00 0.00 33.00
9 LEON PAOLA Miss Hannah Bate 0 0 29.5 4.00 0.00 33.50
10 PLASUCHA BILLY THE KID Mr Dickon Reader 0 2 34 0.00 0.00 34.00
11 TENZ Miss Tayla Mason 0 2 33.5 0.00 2.00 35.50
12 TO KARLO ARLO Mr Nicholas Lucey 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
13 VALENTINO NERO Miss Saskia Davies 0 0 26.8 8.00 2.40 37.20
14 PEPPER DREAM Miss Caroline Harris 0 2 35 0.00 2.40 37.40
15 EKATERINA MAXIMOVA Miss Claire Deuten 0 0 33.8 4.00 1.60 39.40
16 LIGHT YEAR Miss Helen Bates 0 2 38 0.00 6.80 44.80
17 OTTENTIK NOBILITY Mr Jesse Campbell 0 0 33 4.00 10.00 47.00
18 MASTERCLASS Mr Alexander Bragg 0 2 34 0.00 14.40 48.40
19 SHANNONDALE CASPER Mr Stephen Heal 0 0 25 4.00 21.60 50.60
20 WOZNIAK Miss Georgie Spence 0 0 32.5 4.00 21.20 57.70
21 NO LIMIT LUCY Mrs Charlotte Armstrong 0 0 34 4.00 23.60 61.60
22 KBS TIME TRAVEL Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 30.8 8.00 32.80 71.60
W LOTOS Mr Charlie Clover 0 0 W W
E UR JIMBUCKTO Mr John-Paul Sheffield 0 0 34.3 4.00 E E UR
Optimum XC Time - 04.29
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 QUALITY QUICK DECISION Miss Melissa Joannides 0 16 22.8 0.00 0.00 22.80
2 CLONDAW SAM Mrs Louise Harwood 0 14 23.3 0.00 0.00 23.30
3 KOJAK Mr Fred Powell 0 12 23.8 0.00 0.00 23.80
4 HSH GOOD AS GOLD Mrs Helen Martin 0 10 23.8 0.00 0.00 23.80
5 TGE LOCKDOWN Mr Tom Grant 0 8 25 0.00 0.00 25.00
6 OAKFORD MAISIE MAY Mrs Charlotte Armstrong 0 6 25.5 0.00 0.00 25.50
7 JALEXIA Miss phoebe putt 0 4 28.8 0.00 0.00 28.80
8 SUMMERBORN LANDORESTU’S Mr Jack Leese 0 2 29 0.00 0.80 29.80
9 MAN IN THE MIRROR Miss Issy Insley 0 0 26.3 4.00 0.00 30.30
10 FERNHILL KANKAN Miss Tayla Mason 0 0 26.8 4.00 0.00 30.80
11 HSH DOM PERIGNON Mrs Helen Martin 0 2 31.3 0.00 0.00 31.30
12 TWICE THE SPICE Miss Ellie Barnard 0 0 27.5 4.00 0.00 31.50
13 KLATASCHA BR Miss Georgie Williams 0 0 26.5 4.00 2.00 32.50
14 LOUGHEHOE COUGAR Miss Danielle Dunn 0 0 26.3 4.00 2.40 32.70
15 KAN KAN Miss Claire Deuten 0 2 33 0.00 0.00 33.00
16 KARAKTER W Mrs Lucy Jackson 0 0 26.8 4.00 2.40 33.20
17 GORSEHILL GENIE Mr Tom Sloper 0 0 29.5 4.00 0.00 33.50
18 GLOBAL TYPHOON Miss Hannah Bate 0 2 33.3 0.00 1.60 34.90
19 CAPTAIN COOLEY Mr Alexander Whewall 0 0 30.3 4.00 0.80 35.10
20 MGH SINGLE MALT Mr Padraig Mccarthy 0 0 30 12.00 4.40 46.40
21 PERLE ROSE Miss Matilda Branson 0 0 28.3 4.00 17.60 49.90
22 TANZANITE SILVER LINING Miss Amelia Struel 0 0 27.5 4.00 21.20 52.70
23 GALAXY NUMERO Miss Ottilie Salwey 0 0 26.8 0.00 31.60 58.40
24 CHONS VM Mr Jesse Campbell 0 0 25.5 12.00 39.60 77.10
25 TALENT CHOCAMICETER Miss Lucinda Eaton 0 0 27.3 19.00 36.00 82.30
R FLY THE FLAG II Miss Tabitha Williamson 0 0 26.8 39.00 R R
W CFH DAKAR HILL Miss Vicky Tuffs 0 0 25.8 0.00 W W
R IT’S ALL OR NOTHING Miss Rachel Ware 0 0 30.8 16.00 R R
E AR TULLABEG SPRINGTIME Miss Ellie Watkins 0 0 27.8 23.00 E E AR
Optimum XC Time - 04.29
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KIMBAL Mr Giovanni Ugolotti 0 16 27.5 0.00 0.00 27.50
2 OUR TOBY SHAW Mr Fred Powell 0 14 29.8 0.00 0.00 29.80
3 ARIZONA LA SECONDA Mr Tom Grant 0 12 31.3 0.00 0.00 31.30
4 LOUGHNATOUSA SAMPSON Mrs Helen Martin 0 10 30.5 2.00 0.00 32.50
5 SIENA AGROMIX Mr Marcelo Tosi 0 8 28.8 4.00 0.00 32.80
6 ABC GRANGE PAL Mr Nicholas Lucey 0 6 33.8 0.00 0.00 33.80
7 ROSCRIB BLACK AND AMBER Ms Audrey Grant 0 4 34 0.00 0.00 34.00
8 JOMINKA PFB Mr Jack Whiteford 0 2 32 0.00 2.00 34.00
9 ELMSIDE DARKIE Miss Alice Salwey 0 2 32.5 0.00 1.60 34.10
10 FINLAY M’AUREA Mrs Charlotte Armstrong 0 2 34.3 0.00 0.00 34.30
11 OZONE Miss Georgie Spence 0 2 34.8 0.00 0.00 34.80
12 KANE VDL Miss Jemima Stratton 0 2 32.8 0.00 2.00 34.80
13 RIVERSDALE BEAUS LAD Miss Sarah Kula-przezwanski 0 2 35.3 0.00 0.00 35.30
14 EMERALD EMOE Mrs Helen Martin 0 0 34.3 1.00 0.00 35.30
15 SHANNONDALE SYLVESTER Mr Finley Atherton 0 0 29.5 4.00 2.00 35.50
16 WIDLAKE URKELS LAD Miss Tamara Pickstock 0 2 33.5 0.00 3.20 36.70
17 JOHNNY ROYAL Mr Sam Gillespie 0 0 28.3 8.00 2.80 39.10
18 FULL MONTY DE LACENSE Miss Tayla Mason 0 2 32.5 0.00 9.20 41.70
19 SEYMOUR REALITY Miss Amber Skelton 0 0 34 8.00 0.00 42.00
20 SNOWY RIVER Mr Barnie Brotherton 0 2 28 0.00 14.00 42.00
21 LEXINGTON D Mr Jesse Campbell 0 0 25.3 12.00 9.20 46.50
22 ANNSFORT LANCE Mr Tom Grant 0 0 28 0.00 22.80 50.80
23 PARKHILL DAZZLE Miss Poppy Waller 0 0 41.3 4.00 10.00 55.30
24 FIVALE BLANK CANVASS Mrs. Hannah Smith 0 0 27.3 16.00 20.80 64.10
25 KILCONLY RUBY Mr Rory Watkins 0 0 36.8 0.00 36.00 72.80
26 PRESTIGES GOLDEN DEBUT Miss Claire Deuten 0 0 27 12.00 49.20 88.20
W TOFFY-FEE Miss Flora Harris 0 0 26.3 12.00 W W
E UR SWEET RIOT Miss Ellouise Bragg 0 0 28.8 E E UR
W BLUEFORD BIG RIVER Miss Lisa Simpson 0 0 36.8 3.00 W W
W LINKIN PARK K Miss Vicky Tuffs 0 0 28.5 4.00 W W
Optimum XC Time - 04.29
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HUMMER Mr Tom Rowland 0 16 27.8 0.00 0.00 27.80
2 COMMONS DELIGHT Miss Megan Elphick 0 14 28.8 0.00 0.00 28.80
3 FEMME FATALE SIJGJE Miss Charlotte Rowe 0 12 29 0.00 0.00 29.00
4 JULIA B Mr John-Paul Sheffield 0 10 31 0.00 0.00 31.00
5 SHINGLIS JOE Miss Hattie Maddocks 0 8 33.8 0.00 0.00 33.80
6 GRANITA Miss Isabelle Downes 0 6 34.8 0.00 0.00 34.80
7 HOPE SPRINGS Miss Chloe Pearson 0 2 35.5 0.00 0.00 35.50
8 BALLINACLOUGH BENTLEY Miss Eve Leslie 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
9 BARANA FRANK Miss Sian Evans 0 2 36.3 0.00 0.00 36.30
10 THE GINGER BEAR Miss Sarah Holmes 0 0 32.3 4.00 0.80 37.10
11 LLANTHONY HOLTZ ASHE Mr Bert Souter 0 2 33.5 0.00 4.00 37.50
12 ADRIAN THE 2ND Miss Abbie Robins 0 0 34.5 4.00 0.00 38.50
13 DARCEY DUN Mrs Michele Kevill 0 0 33.5 4.00 1.60 39.10
14 BALLINAMURRA EIRRANN Mrs. Victoria Chapman 0 0 34.5 4.00 2.00 40.50
15 PULL YA SOCKS UP Miss Harriet Dickin 0 0 34.3 1.00 5.60 40.90
16 BROWN REVEL Mr Nicholas Webb 0 0 37.5 4.00 0.00 41.50
17 THE JIGGER Mrs Angela Rowberry 0 0 34.5 15.00 0.00 49.50
18 SOLITAIRE XXIII Miss Tiffany Rix 0 0 42.8 8.00 0.40 51.20
19 HILLOCKS RISING Miss Emily Philp 0 0 31.5 0.00 20.00 51.50
20 TRUE BOUNCE Mrs Hannah Tudor 0 0 37.5 17.00 0.00 54.50
21 CARTOON HERO Mr Tom McEwen 0 0 37 1.00 18.40 56.40
22 ASPECIALPRESENT Miss Emma Jones 0 0 32.8 12.00 20.00 64.80
23 MGH TO YOU Miss Nicky Hill 0 0 33.3 0.00 33.60 66.90
24 MATUSHKA Miss Emily Towle 0 0 35.8 8.00 70.00 113.80
E UR TEMPEST GUTO Mrs Chrissie Jeffery 0 0 30.5 E E UR
W CSF FELIX Mrs Annette Higgins 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.29
BE100 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RUBY TUESDAY Miss Jess Hooley 0 16 28.8 0.00 0.00 28.80
2 FALAISE DE RIVERLAND Mr Tom McEwen 0 14 30 0.00 0.00 30.00
3 RICOCHET ZED Miss Ffion Priddle 0 12 26.3 4.00 0.00 30.30
4 RAMIRO SHOOTING STAR Mrs Katie Kedward 0 10 31 0.00 0.00 31.00
5 FOXENHOLE Miss Laura Elliott 0 8 31.3 0.00 0.00 31.30
6 BVS PALANTIR Miss Rebecca Howard 0 6 30.8 0.00 0.80 31.60
7 SALLYBOG POINTILLISTE Miss Lottie Roberts 0 4 31.5 0.00 1.20 32.70
8 KITTY MALONE Miss Emily Philp 0 0 28.8 4.00 0.00 32.80
9 SEAPATRICK DEJA VU Miss Chloe Pearson 0 0 31.8 1.00 1.20 34.00
10 STEELY JOHN Miss Olivia Fulton 0 0 29 8.00 0.00 37.00
11 FADOS NAHOLO Miss Sophie Johnson 0 0 32.5 4.00 0.80 37.30
12 LOUGHEHOE LEONARDO Miss Nicky Hill 0 0 30.5 7.00 0.00 37.50
13 COOLEY CUBA LIBRE Mrs Lucy Evans 0 2 32 0.00 6.40 38.40
14 THE CIDER MAN Miss Sarah Kula-przezwanski 0 0 34.8 8.00 0.00 42.80
15 ARCHFIELD ASSIGNATION Mr Nicholas Webb 0 0 34.3 4.00 6.00 44.30
16 FORTSIDE CAPRI Miss Charlotte Gilderson 0 0 32.5 16.00 2.40 50.90
17 SCEPTICAL Mrs Philippa Leishman 0 0 30.5 22.00 0.00 52.50
18 QUANTUM IV Mrs Jayne Whitbread 0 0 29.3 4.00 20.00 53.30
19 CASABLANCA II Miss Noor Slaoui 0 0 33.3 24.00 0.80 58.10
20 BORANA Mrs Karen Slaughter 0 0 32.8 0.00 28.40 61.20
21 ROYAL RECRUIT II Miss Sian Croucher 0 0 33.3 28.00 1.60 62.90
W KILLYCLOGHAN SUN KING Mrs Charlotte Billson 0 0 W W
W PORTMEAD BALLERINA Miss Maisie Randle 0 0 30.5 15.00 W W
W DONNA LEON Miss Teresa Stokar 0 0 W W
E UR BLUEWOOD KASSIAN Miss Georgie Porter 0 0 33 4.00 E E UR
E UR THE BALLAGH LADY Miss Lucy Chivers 0 0 30 1.00 E E UR
E E INVICTUS H Miss Vittoria Panizzon 0 0 31.8 12.00 E E E
R COME FLY WITH ME Miss Lucy Reeve 0 0 R R
Optimum XC Time - 04.29
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLYADAM BAMBI Miss Charlotte Cole 0 16 29 4.00 0.00 33.00
2 REDPATH RHYME Miss Charlotte Rowe 0 14 33.3 0.00 0.00 33.30
3 QUALITY BLUE Miss Lucy Boultbee-brooks 0 12 33.3 0.00 0.40 33.70
4 ENDEAVOUR VI Miss Kelly Gorman 0 10 34.3 0.00 0.00 34.30
5 HAZELBERG’S KNAPPERD Miss Nicky Hill 0 8 34.3 0.00 0.00 34.30
6 WOOLASTON PROMISE Miss Kat Raybould 0 6 33.3 0.00 2.00 35.30
7 INDIANA ROYALE Miss Lily Ergatoudis 0 4 36.5 1.00 0.80 38.30
8 MUNDI Miss Georgia Dagg 0 0 32 8.00 2.40 42.40
9 ESPRIT DE FEU Mr Tim Rusbridge 0 0 37 4.00 2.00 43.00
10 FILLO DE FEAR BUI II Mrs Lorraine Antoniou 0 0 34.5 8.00 0.80 43.30
11 COSMIC MIKADO Miss Amber Williams 0 0 34.3 8.00 1.20 43.50
12 ELEMENT OF SURPRISE Miss Olivia Hayward 0 0 36 4.00 5.60 45.60
13 CHANELLE DU GRANIT Mr Oscar Fitzgerald 0 0 39.5 4.00 2.80 46.30
14 SERENDIPITY BAY Mr Elliott Short 0 0 31.5 15.00 0.00 46.50
15 OUTRIGGER II Mr Peter Tancock 0 0 32.5 12.00 2.40 46.90
16 MONARTS MINT Miss Freya Boylan 0 0 33.8 8.00 8.00 49.80
17 WAYWARD SUN Dr Julia Barrott 0 0 28.5 20.00 2.80 51.30
18 PONTE VECCHIO Mr Stuart Nie 0 0 34 8.00 15.20 57.20
19 FARRELLYS BAR LADY Mrs. Chantelle Waterman 0 0 33.3 4.00 20.00 57.30
20 KILGLASS STANDALONE Mrs Charlotte Youatt 0 0 34.5 24.00 4.40 62.90
21 DANCER V Miss Holly Menzies 0 0 35.8 30.00 3.20 69.00
22 KRAVITZ Miss Amy-louise Harris 0 0 29.5 0.00 87.60 117.10
W CALIMERO Miss Teresa Stokar 0 0 W W
E R3 FAIRYTALES FAERIE Miss Kate Thorne 0 0 31.5 0.00 E E R3
W SAVAS Miss Noor Slaoui 0 0 W W
W ACE HI VOLTAGE Mrs Rachael Clay 0 0 W W
E E KOH-SAMUI JTH Miss Charlotte Agnew 0 0 35.5 0.00 E E E
W BOWSTRAIGHT ELIZA Miss Vittoria Panizzon 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.29
BE100Open - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MOVEEN OBOS Miss Charlotte Agnew 0 16 30.5 0.00 0.00 30.50
2 MASTER CLASS RAMIRO Miss Rose Nesbitt 0 14 31.3 0.00 0.00 31.30
3 DYABLO Miss Livvy Dorman 0 12 31 0.00 0.40 31.40
4 COCHISE II Miss Eleanor Hubbard 0 10 32.5 0.00 0.00 32.50
5 LEX V Miss Neha Walker 0 8 31.3 4.00 0.00 35.30
6 WHITEHAWK ROYAL BLUE Miss Olivia Wood 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
7 WISHING TIME Miss Rachel White 0 0 31 1.00 5.20 37.20
8 BENBULBIN DANCER Mr Fergus Baird 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
9 DIAMOND DANCING HETTIE Miss Georgie Driver 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
10 SORASTRO TW Mrs Tina Pedro 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
11 WHOS NIGHTCRUISE Mr Oscar Fitzgerald 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
12 BALLYVONARE PIXIE Miss Ella Goffe 0 0 34.5 4.00 3.20 41.70
13 SIR VILLMER Mrs Panda Christie 0 0 29.8 12.00 0.00 41.80
14 CARRICK DIAMOND CRAFT Miss Georgina Reece 0 0 32.5 4.00 20.00 56.50
15 NICHOLASVILLE Miss Alice Collins-youngs 0 0 32.8 11.00 20.00 63.80
16 GALILEO 7 Miss Eleanor Henry 0 0 32.3 33.00 0.00 65.30
17 HOWICK STEALTH Mrs Fiona J Brenninkmeijer-McKenzie 0 0 31 0.00 69.20 100.20
W MILWAUKEE 8 Miss Charlotte Wadley 0 0 25 4.00 W W
W LYRICAL II Miss Victoria Moberley 0 0 W W
W FFYNNONCADNO JUPITER Miss Tilly Lacey 0 0 W W
W MINI VERSION Miss Megan Ferriday 0 0 W W
W BILLY ELLIOTT IV Miss Olivia Haddock 0 0 30.8 W W
E R3 WIDLAKE BLUE BREEZE Miss Amy-louise Harris 0 0 29.8 E E R3
Optimum XC Time - 04.29
BE100Plus - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KATELANE Mr Jesse Campbell 0 16 25 0.00 0.00 25.00
2 EMS FUTURA ESTRELLA Mr Fred Powell 0 14 26.3 0.00 0.00 26.30
3 RYEHILL PRINCESS Mrs Sarah Turner 0 12 26.5 0.00 0.00 26.50
4 PIPISTRELLO DI FERRO Mrs. Justine Parker 0 10 27 0.00 0.00 27.00
5 CHEVALIAN DUCATI Mr Alexander Whewall 0 8 25.5 2.00 0.00 27.50
6 AURORA DANCING Miss Rosie Bathurst 0 6 23.8 4.00 0.00 27.80
7 CARROWCLOVER Miss Emilia Payton 0 4 28 0.00 0.00 28.00
8 CORNETS SPEZIAL Miss Gabriella Wilton-baker 0 2 29.3 0.00 0.00 29.30
9 POYNSTOWN AER J Miss Christina Wiederkehr 0 2 31.8 0.00 0.00 31.80
10 BALLYCASTLE CIARAN Miss Jessica Thomas 0 2 31 0.00 1.20 32.20
11 NOVATURIENT Miss Beatrice Montgomerie 0 2 33.5 0.00 0.00 33.50
12 WARRENSTOWN TOMBOY Miss Amit Hardy 0 2 30.5 0.00 3.60 34.10
13 CELTIC PUZZLE Miss Sian Jones 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
14 MURPHY XXIX Miss Charlotte Ebbutt 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
15 GLENCANANE DANCER Miss Katie Peckham 0 0 33.5 8.00 0.00 41.50
16 AGHER BEN DUNN Miss Rosie Bathurst 0 0 33.5 8.00 0.00 41.50
17 BOLEYBAWN GENEVIEVE Miss Morgan Evenett 0 2 34 0.00 8.00 42.00
18 SCOOBY II Miss Catrin Menzies 0 0 31 12.00 0.40 43.40
19 FOXRIDGE HOUDINI Miss Claire Deuten 0 0 31 8.00 8.00 47.00
20 STRAIGHT SILVANO Mrs Chloe Vestey 0 0 31.3 16.00 0.00 47.30
21 TRETOIL BEL MAIDEN Mr Alexander Bragg 0 0 23.5 4.00 20.00 47.50
22 BRIDEVIEW GOLDEN OZ Mr John Tilley 0 0 32.5 12.00 5.60 50.10
23 FIDGET II Miss Hazel Minerva Carter 0 0 41 4.00 14.00 59.00
24 KNOCKADERRY TOP QUALITY Mr Tom Griffiths 0 0 30.5 8.00 28.80 67.30
25 DREAMWORKS DESIRE Mr David Darby 0 0 31.3 40.00 0.40 71.70
26 SKIPTOTHEGOODBIT Miss Sophia Mcdonald 0 0 33.5 31.00 9.20 73.70
HC EXPLOSION VMH Mrs Shelley Goodwin 0 0 24.3 44.00 1.60 69.90
E UR PICKHILL FEROCITY Miss Lucy Ormrod 0 0 33.8 E E UR
W RINGWOOD BABINSKI Miss Lara Marsh 0 0 24.5 W W
Optimum XC Time - 04.25
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ABBEYWARD GOLD Mrs Sarah Hayes 0 8 27.5 0.00 0.00 27.50
2 PILTOWN MOLL Miss Alice Fulford 0 7 28.8 0.00 0.00 28.80
3 KILBUNNY RIOJA Mrs Kate Penny 0 6 30.3 0.00 0.00 30.30
4 LADYBUG FLIES Mrs Corinne Waugh 0 5 31 0.00 0.00 31.00
5 DUNARD RED KNIGHT Miss Naomi Watkins 0 4 25.8 4.00 1.60 31.40
6 BRANDY WULF Ms Rachel Corbett 0 3 32 0.00 0.00 32.00
7 DIAMOND QUEST Miss Lisa Lindsay 0 2 32.3 0.00 0.00 32.30
8 RATHVANNIG FRANKIE Miss Isabelle Dowse 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
9 B VOGUE Miss Hannah Sabel 0 1 27.8 0.00 5.20 33.00
10 MUCKANAGH MELODY Miss Lottie Hackwell 0 0 30.3 4.00 0.00 34.30
11 J16 MILLSTREET Miss Lucy Davies 0 1 34.8 0.00 0.00 34.80
12 TYNYFID MAGIC Miss Victoria Woodland 0 0 31 4.00 1.20 36.20
13 FERN'S ILLUSION Mr Matthew Steel 0 0 23.8 12.00 1.60 37.40
14 FREEDOM Mrs Zoe Raw 0 0 33.3 4.00 0.80 38.10
15 GALTEE KASSY CASHEL GIRL Mrs Sara Ridgway 0 1 31.5 0.00 8.00 39.50
16 RHUBARB AND CUSTARD Miss Matilda Wall 0 0 32 7.00 0.80 39.80
17 ARDNORE EPONA Miss Kat Raybould 0 0 35.5 4.00 0.80 40.30
18 ALEXI Mrs Philippa Thomas 0 0 32.8 4.00 3.60 40.40
19 HAPPY H Mrs Caroline Davies 0 0 36 4.00 2.40 42.40
20 NEWHUNT’S DREAM TRUFFEL Mrs Sue Mason 0 0 34.5 8.00 0.00 42.50
21 FULWOODS SENSATION Mrs Kirstie Morris 0 0 27.8 4.00 10.80 42.60
22 RATHMORE PADDY Miss Sian Evans 0 0 36.5 4.00 2.40 42.90
23 LYNDELL RUBIX CUBE Miss Louise Scammell 0 0 30 13.00 0.00 43.00
24 MAX WARD Miss Olivia Haddock 0 0 31.8 12.00 0.00 43.80
25 TIA XIII Miss Sarah Baird 0 0 39.8 8.00 0.00 47.80
26 PHOENIX DELIGHT Ms Holly Mehta 0 0 39 4.00 7.20 50.20
27 JAGUAR MAID Miss Isobel Lole 0 0 34 0.00 20.00 54.00
28 ERICA 'RR' Miss Jo-Anne Watts 0 0 38.5 16.00 0.40 54.90
29 DIZZIE RASCLE Miss Kirsty Fortey 0 0 35 0.00 20.00 55.00
30 ZEANA SHIPLEY DIAMOND Mrs Hannah Nahorniak 0 0 35 4.00 20.00 59.00
31 IRIS MERE Mrs Debby Hodson 0 0 31.5 9.00 24.00 64.50
E HF JAKARTA II Miss Sarah Winfield 0 0 32.5 0.00 E E HF
W LOST IN MILAN Miss Elizabeth Walker 0 0 33.3 12.00 W W
R SERGIO Miss Sarah Kula-przezwanski 0 0 30.8 R R
W ROYAL WINNINGS Miss Lucy Dickenson 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.25
BE90 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LULU EILE Miss Alexandra Moore 0 8 24.5 0.00 3.20 27.70
2 BRUCKY BOY Miss Charlotte Bailey 0 7 28 0.00 0.00 28.00
3 BANOFFEE Miss Stephanie Cresswell 0 6 31.5 0.00 0.00 31.50
4 WHITEHAWK WHITE MIST Miss Mia Harrison 0 5 31.8 0.00 0.00 31.80
5 HELVICK HSH HERO Miss Sophie Hall 0 4 26.8 5.00 0.00 31.80
6 EYFORD LIBERTY Miss Rebecca Beaumont 0 3 30.5 0.00 2.40 32.90
7 FLYING STAR Miss Ros Smith 0 2 33.3 0.00 0.80 34.10
8 NEWHAWKE JUNO Miss Tabitha Taylor 0 2 30 0.00 4.40 34.40
9 RIO IX Ms Sarah Raymond 0 1 35.5 0.00 0.00 35.50
10 RANSFORT PATCH Miss Laura Young 0 1 35.8 0.00 0.00 35.80
11 PWLLMELIN DUN AND DUSTED Miss Mary Hayton-Lee 0 1 36 0.00 0.00 36.00
12 LOUGHVILLE LUXS LANCER Miss Gwen Phillips 0 1 36.8 0.00 0.00 36.80
13 SQUIRE REBEL Mrs Kirstie Macfarlane 0 1 36.5 0.00 0.40 36.90
14 RATHNAGREW GREY TEX Mrs Nicola Horsley-gubbins 0 0 34 4.00 0.00 38.00
15 SHANVOHER MACREL Miss Ellen Butler 0 1 36.5 0.00 2.00 38.50
16 BEANEY TUNES Miss Terri Smith 0 0 30.5 12.00 0.00 42.50
17 MUCKRIM CEARAL Mrs Lucy Phillips 0 0 34.5 3.00 8.80 46.30
18 CHELLSIRO V’T AMARYLLISHOF Z Miss Lauren Waring 0 1 49.3 0.00 0.00 49.30
19 BARATHEON Mrs Georgina Owen 0 0 39.3 8.00 2.80 50.10
20 KYENNANTARA Mr Matthew Rouse 0 1 44.5 0.00 6.00 50.50
21 JESATRAN FIRECRACKER Miss Sally Morton 0 0 35.5 14.00 1.60 51.10
22 RENFREW Miss Ann Peate 0 0 39 12.00 0.40 51.40
23 HOLLYWOODS SECRET Miss Keeley Thorpe 0 0 38.8 12.00 1.60 52.40
24 THE GINGERBREAD MAN Miss Megan Sutton Walker 0 0 37.3 0.00 20.40 57.70
25 CHEROKEE BANDIT Mrs Annie Robertson 0 0 43 12.00 4.80 59.80
26 FIELDSIDE ROYAL APPROVAL Miss Amelia Tomkins 0 0 39.5 4.00 30.00 73.50
W CANTELLO G Mrs Rebecca Jewell 0 0 W W
W CLYDE PRIDE Miss Kathryn Wilding 0 0 W W
E UR UNNAMED (809837) Mrs Sarah Turner 0 0 33 4.00 E E UR
E R3 ROSWAT RANGER Miss Naomi Watkins 0 0 28.5 4.00 E E R3
R ECHO DE REVE Miss Erin Forsyth 0 0 34.8 4.00 R R
E R3 CASSIDY'S FINBAR Mrs Jane Cassidy 0 0 34.3 E E R3
E R3 CASTELLA DU BUISSON Z Miss Chloe Thomas 0 0 43.3 4.00 E E R3
W MOYOLA ROSIE Miss Jessica Clews 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.25
BE90Open - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PS I LOVE YOU 2 Mr John-Paul Sheffield 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
2 DSH ROSALITA Mr John-Paul Sheffield 0 7 29 1.00 0.00 30.00
3 JESATRAN FIRESTORM Mrs Louise Harwood 0 6 27 2.00 2.80 31.80
4 BANKY MOON Miss Talulla Taylor 0 5 32 0.00 0.00 32.00
5 KILCANNON WATERVALLEY DIAMOND Mr Tristram Owers 0 1 32.5 0.00 0.00 32.50
6 STRAWBERRY MOON Miss Rosie Thomas 0 1 31.5 0.00 1.20 32.70
7 SHARE A BEAR Miss Sophie Barlow 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
8 IRISH QUINN Miss Charlotte Rowe 0 0 31.3 12.00 0.00 43.30
9 CLASSIC SKYLARK Mrs Christine Hardinge 0 0 30.5 4.00 9.20 43.70
10 BEN X Mrs. Kimberley Bird 0 0 35.5 4.00 5.20 44.70
11 CORNASCRIEBE MERMAID Miss Lucy Watts 0 0 38 4.00 6.80 48.80
12 VIVENDI DE VARDAG Miss Lillian O’Hearn 0 0 29.8 4.00 16.80 50.60
13 DOLLEY SPECTRE Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 33.3 0.00 38.40 71.70
14 TRIPLE GENIUS Mr Tom Rowland 0 0 28.8 4.00 73.60 106.40
W BATHLEYHILLS BURGLAR BILL MAR Miss Melissa Joannides 0 0 W W
W DUNGES KRISTAL Miss Vittoria Panizzon 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.06
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GFS MOONLIGHT ECHO Miss Ibble Watson 6 0 25.8 0.00 0.00 25.80
2 REHY TRUCKER Miss Andrea Ryan 5 0 23.8 4.00 1.60 29.40
3 BE ICE COOL Mr Fred Powell 4 0 29.8 0.00 0.00 29.80
4 BELLE DU JOUR Mr Alexander Bragg 3 0 25 4.00 1.60 30.60
5 BUTTON BAY Mr Dickon Reader 2 0 31 0.00 0.00 31.00
6 ELANO Ms Sara Squires 1 0 27.5 0.00 4.80 32.30
7 PEPPER JACK Miss Caroline Harris 1 0 31.5 0.00 1.20 32.70
8 COBURG Mr Padraig Mccarthy 1 0 31.3 0.00 1.60 32.90
9 POMP N CEREMONY Mr Padraig Mccarthy 1 0 32 4.00 0.00 36.00
10 GALWAYS WATERVALLEY PRIDE Miss Vittoria Panizzon 0 0 31 4.00 1.20 36.20
11 ICARUS HK Mr Paolo Torlonia 0 0 27.3 4.00 6.00 37.30
12 CLASS APART Miss Flora Harris 0 0 30.5 4.00 4.40 38.90
13 RINGFORT HORATIO Miss Cassandra Price 0 0 31.8 8.00 0.80 40.60
14 UPTONS DELI CAROUSEL Miss Alice Salwey 0 0 35.5 8.00 2.00 45.50
15 GORGEOUS GEORGE V Miss Abbey Rimmer 0 0 33 8.00 4.80 45.80
16 ROCHDAN FLEX Miss Emily Philp 0 0 36 4.00 6.80 46.80
17 SHANNONDALE AERO Mr John-Paul Sheffield 0 0 29.3 8.00 11.20 48.50
18 BRIDEVIEW MASTER GEORGE Mr Bill Levett 0 0 32.8 6.00 10.80 49.60
19 LEIGHLAND MELODY Mrs Rachel Sheldon 0 0 33.8 16.00 0.00 49.80
20 MERVS CLOVER ROSE Miss Isabelle Rucker 0 0 33.5 4.00 12.40 49.90
21 TREND SETTER Miss Laura Hoyland 1 0 33 0.00 20.00 53.00
22 KING CYRUS Mrs Mary King 0 0 33.5 4.00 16.80 54.30
23 BALLYARTAN GENIE Miss Martha Haring 0 0 38.8 12.00 6.00 56.80
24 HILLBERRY Mrs Lucy Jackson 0 0 33.3 12.00 12.80 58.10
25 KILCASKIN Miss Ellen Butler 0 0 43.5 16.00 0.00 59.50
26 BRYAN HABANA M2S Miss Isobel Allott 0 0 26.5 0.00 33.60 60.10
27 HERAUT Mr Oliver Townend 0 0 29 12.00 20.80 61.80
28 DOMINO DERVAL Mrs Christine Hardinge 0 0 30.8 0.00 34.40 65.20
29 SAN DANCING HIT Miss Rosie Thomas 0 0 35 16.00 19.20 70.20
30 GRAND DESIGN II Miss Fern Thomas 0 0 29.5 12.00 76.80 118.30
W LILLIPUT DARK NIGHT Mrs Samantha Lissington 0 0 27.5 W W
W COOLEY STIRLING Mr Oliver Townend 0 0 W W
R HSSH ARAMIS Mr Richard Long 0 0 32 12.00 R R
E R3 VINCENTS CASANOVA Mr Albert Horne 0 0 34.3 E E R3
R BARRINGTON 57 Mr Tristram Owers 0 0 31.3 8.00 R R
E R3 PICKHILL DANCER Miss Lucy Ormrod 0 0 32 E E R3
E R3 KODAK II Miss Olivia Davies 0 0 31.5 0.00 E E R3
W BROOKFIELD BRAVEHEART Mr Tom McEwen 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.06
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PENHILLS SNAP DRAGON Mr Giovanni Ugolotti 6 0 27 0.00 0.00 27.00
2 SPIRIT LSS Miss Samantha Brown 5 0 28.3 0.00 0.40 28.70
3 SHANNONDALE ARCHIE Mr Bill Levett 4 0 27.3 0.00 2.80 30.10
4 FAST COMPANY Mrs Samantha Lissington 3 0 27 0.00 3.60 30.60
5 DAROGUE REBEL Mr Alexander Bragg 2 0 29.8 4.00 0.00 33.80
6 SAMIRO CRUZE MC Mr Oliver Townend 1 0 33 0.00 1.20 34.20
7 BALHAM HILL Mr Matthew Steel 1 0 34.3 0.00 0.00 34.30
8 JACK D Mrs. Becky Heappey 1 0 29 4.00 1.60 34.60
9 BAUMANNS FLEUR Miss Kat Raybould 1 0 30 0.00 5.20 35.20
10 BARRETTSTOWN WOW Miss Lucy Goodey 1 0 29.5 4.00 2.00 35.50
11 IBRAHIM B Miss Danielle Dunn 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
12 HAZARD Z Miss Kate Honey 1 0 34.3 0.00 2.00 36.30
13 BLACKWELLS SHANTI Mr Tom Woodward 0 0 33 4.00 1.20 38.20
14 BATES BDA Miss Imogen Webber 0 0 33 4.00 1.20 38.20
15 EASTER STAR WM Mrs Samantha Lissington 1 0 35.5 0.00 2.80 38.30
16 SHADOW BALOU Mr Oliver Townend 0 0 33.8 4.00 1.60 39.40
17 HAMARA Miss Cassandra Price 0 0 31.5 4.00 5.60 41.10
18 MARGUERITE BART Miss Jessica Thomas 0 0 33.3 8.00 0.00 41.30
19 BOSTON IV Mrs. Kate Jones 0 0 32.8 4.00 4.80 41.60
20 SHANNONDALE VARSITY Mr Dickon Reader 1 0 34.3 0.00 8.00 42.30
21 COOLFINN NEPTUNE Mrs Rachel Sheldon 0 0 35 8.00 0.00 43.00
22 CROSSTOWN FINTANS LAST Miss Katherine Coleman 1 0 35 0.00 10.80 45.80
23 DHI KING NELSON Mr Barnie Brotherton 0 0 28 4.00 15.20 47.20
24 COOLEY ORIANA Miss Khia Cadney-moon 1 0 34.8 0.00 13.20 48.00
25 SIR SUAVE II Miss Ashley Edmond 1 0 34 0.00 14.40 48.40
26 GLOBAL ALL IN Miss Kerry Gibson 0 0 37 8.00 5.60 50.60
27 ROUGH DIAMOND Miss Maggie Brims 0 0 29.8 8.00 12.80 50.60
28 FENIZIO Mr Andrew Nicholson 0 0 33.8 12.00 6.40 52.20
29 JET FIGHTER Mr Barnie Brotherton 0 0 31 4.00 17.20 52.20
30 OGUE VERDI Mrs Kitty King 0 0 32.8 4.00 20.40 57.20
31 THE HONOURABLE KILKENNY CLASS Miss Poppy Clark 0 0 34.3 16.00 7.60 57.90
32 SIR EUROMAN Miss Abi Wallis Castle 0 0 33.8 8.00 18.80 60.60
33 AUTUMN PICNIC Miss Sophie Walker 0 0 27.8 0.00 36.80 64.60
34 DYSART ELITE Miss Flora Harris 0 0 27.5 35.00 6.80 69.30
35 ZINNY Mr Paolo Torlonia 0 0 36.3 16.00 17.20 69.50
R SUMMERHILL SURPRISE Miss Madeline Adamson 0 0 32 R R
E UR BOLEYBAWN CONCORDE Miss Rosie Thomas 0 0 35.8 12.00 E E UR
E E SHANNONDALE JEDI Mr Joshua Levett 0 0 32 4.00 E E E
R WOLKEN FIREFLY Mr Tristram Owers 0 0 32 16.00 R R
E R3 DARIO FO Miss Bizzy Loffet 0 0 28.8 4.00 E E R3
R ETOILE LA VIE Miss Catherine Fear 0 0 33.5 0.00 R R
W PARKFIELD LITTLE PHOENIX Miss Caroline Harris 0 0 35.5 5.00 W W
Optimum XC Time - 05.06
N - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BGS LUX ELECTRIC Miss Emily Philp 6 0 26 0.00 0.00 26.00
2 COOLEY AND CO Mr Oliver Townend 5 0 27.5 0.00 0.00 27.50
3 FILIPO Mr Andrew Nicholson 4 0 26.3 0.00 2.00 28.30
4 QUINTESSENTIAL III Miss Danielle Dunn 3 0 29.8 0.00 0.00 29.80
5 SHANNONDALE MARIO Mr Bill Levett 2 0 30 0.00 0.00 30.00
6 SLIGO CALETTO LADY Miss Anna Stillwell 1 0 30.5 0.00 0.00 30.50
7 EASTON D’ ECLIPSE Miss Danielle Mccormack 1 0 29 0.00 1.60 30.60
8 MAINDIFF ZULU REVOLVER Mr Tom Sloper 1 0 31.5 0.00 0.00 31.50
9 KEC DAZZLING DIAMOND Miss Maddy Moffett 1 0 28.8 0.00 6.00 34.80
10 DIAMOND LYL Mrs Jacqui Mcdermott 1 0 32 0.00 3.20 35.20
11 LANGARTH RYAN Mr Tom Sloper 1 0 33.8 0.00 2.00 35.80
12 EQUITES MAIL Mrs Kitty King 0 0 27.5 4.00 5.20 36.70
13 MINTRIDGE MEXICO Mrs. Eleanor Ford 1 0 32.8 0.00 4.40 37.20
14 OKI DOKI BH Mr Will van Ufford 0 0 28.5 8.00 0.80 37.30
15 MAATA OF PRINCIPLE Miss Grace Marshall 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
16 DHI HOUDINI Miss Sophie Hodgson 0 0 30.8 8.00 0.80 39.60
17 CHILLETTI Mrs Helen Martin 0 0 33.8 4.00 2.80 40.60
18 KEC DELICATE GIRL Miss Kate Honey 0 0 32 4.00 4.80 40.80
19 DALOUBET MANSOLEIN Z Miss Kat Raybould 0 0 35 4.00 2.80 41.80
20 ALENYA Miss Kat Raybould 0 0 29 12.00 6.00 47.00
21 KALLIO B Mrs Lucy Jackson 0 0 31.5 4.00 12.00 47.50
22 MB LUDO STAR Mr Timothy Murphy Markou 0 0 32.5 8.00 8.00 48.50
23 PRIMITIVE MIDNIGHT TIGER Miss Phoebe Nicholson 0 0 29.3 8.00 11.20 48.50
24 JUST AN ILLUSION II Miss Louise Scammell 0 0 30.8 8.00 10.40 49.20
25 IOWA VD HAGENHORST Miss Isabella Brent 0 0 35 4.00 10.80 49.80
26 MINTRIDGE RAZZMATAZZ Mr Mark Ford 0 0 33.3 6.00 11.60 50.90
27 KING SEAMUS Mrs Mary King 0 0 27.3 12.00 11.60 50.90
28 OS SAINT EMILION Mr Nicholas Lucey 0 0 31.8 8.00 11.60 51.40
29 BROOKFIELD CARNIVAN Mr Tom McEwen 0 0 29.8 8.00 13.60 51.40
30 BRECHFA IETTA Mrs Louise Harwood 0 0 30.5 8.00 13.20 51.70
31 TIGER'S LEGACY Mr Bill Levett 0 0 33.3 12.00 7.60 52.90
32 FLIEGERIN C Mr Jack Whiteford 0 0 29.5 4.00 20.80 54.30
33 DIAMOND WOODS Miss Claire Deuten 0 0 26.8 0.00 32.40 59.20
34 DRUMIN MILLER Miss Elaine Tragett 0 0 33.8 18.00 41.60 93.40
W MGH CAPA VILOU Miss Florence Finzi 0 0 32.3 W W
E UR JOVIAL PINBALL WIZARD Miss Isobel H Hudson 0 0 36 4.00 E E UR
W JOHNNIE WALKER VAN DE SUYDERSEE Miss Georgie Spence 0 0 26.3 4.00 W W
W MOUSE ON A MISSION Miss Lucy Pope 0 0 33 39.00 W W
W GUVANDA JR Miss Jemima Griffiths 0 0 32.5 12.00 W W
E UR CELCIUS Mrs Carys Reynolds 0 0 30.8 16.00 E E UR
Optimum XC Time - 05.06
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LOUGHERNE LUKE AT ME Miss Vittoria Panizzon 6 0 21.8 0.00 0.00 21.80
2 NITOR Mr Alexander Whewall 5 0 22.3 0.00 0.00 22.30
3 DALI III Miss Danielle Mccormack 4 0 24.3 4.00 2.00 30.30
4 ICONIC Mr Padraig Mccarthy 3 0 28 4.00 0.00 32.00
5 ADRENALIN II Miss Rosie Thomas 2 0 28.5 4.00 0.00 32.50
6 HOPE OVER EXPERIENCE Miss Kitty Taylor 1 0 25.3 0.00 7.20 32.50
7 SRS EVEREST Miss Lily Ryder 1 0 29.8 0.00 2.80 32.60
8 HEARTBREAKER STAR QUALITY Miss Libby Seed 1 0 30.5 0.00 2.40 32.90
9 BLOOMFIELD TIGER TWO Miss Ellouise Bragg 0 0 27.3 4.00 2.80 34.10
10 GLOBAL SMART CHOICE Miss Caroline Harris 1 0 31.3 0.00 3.20 34.50
11 ROYAL SPRING Mr Paolo Torlonia 0 0 28 4.00 2.80 34.80
12 D ARTEMIS Miss Alice George 1 0 33.8 0.00 2.00 35.80
13 WITH LOVE Mrs Gemma Webster 0 0 29.3 8.00 0.00 37.30
14 ASCOT H Miss Cicely Driver 1 0 32.5 0.00 6.40 38.90
15 LANGFORD TAKE THE BISCUIT Mr Joshua Levett 0 0 34 4.00 1.60 39.60
16 BRAVEHEART B Mr Tom McEwen 1 0 23 0.00 17.20 40.20
17 GI MASTER CASTER Miss Sophie Hodgson 0 0 33.8 8.00 0.00 41.80
18 WOLFERLOW PROLOGUE Miss Kat Raybould 0 0 31.8 12.00 0.00 43.80
19 MARCHWOOD Miss Grace Donnor 0 0 28 4.00 16.40 48.40
20 CESANO H Miss Emily Rucker 0 0 38.8 4.00 7.60 50.40
21 FAIREY FIREFLY Mrs Esther Evans 0 0 35 12.00 12.00 59.00
22 ANDREA BT4 Miss Lily Nicholson 0 0 31.5 4.00 24.00 59.50
23 QUITUS DE LOUAN Miss Lily Hicks Beach 0 0 30 0.00 40.00 70.00
24 ROSSDARAGH TOP QUALITY Miss Katie Rucker 0 0 35 31.00 14.80 80.80
R KMR FINASCO Mrs Chloe Vestey 0 0 36.8 22.00 R R
W BOB CHAPLIN Mr Tom McEwen 0 0 W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Homme House, Much Marcle, Near Ledbury, Herefordshire, United Kingdom, HR8 2NJ

Grid reference SO653326


Newsflash

The Prize Money Claim Form should be downloaded, completed and emailed to: hommehht@outlook.com by 31 August 2021 at the latest.

Graham Gannon is our official photographer
Equireel is the videographer


 
Results Available

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news