Results
Event name: SOUTH OF ENGLAND (1) Date: Apr 10-11 2021 Location: The South of England Showground, Ardingly, Sussex, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.07
AI - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MAJAS HOPE Mrs Pippa Funnell 12 0 25.8 0 0 0.00 10.80 36.60
2 MORELANDS CELEBRATION Mrs Pippa Funnell 10 0 30.4 0 0 0.00 10.80 41.20
3 MEXICAN LAW Ms Kristina Cook 8 0 36.9 0 0 0.00 10.40 47.30
4 HEARTBREAKER STAR QUALITY Miss Libby Seed 2 0 35.8 0 0 0.00 12.00 47.80
5 RSH CONTEND OR Miss Felicity Collins 2 0 34.8 0 0 0.00 15.20 50.00
6 CARTOWN WALLABE Miss Bella Innes Ker 2 0 33.5 0 0 0.00 19.60 53.10
7 CREAM OF THE CROP Mr Paolo Belvederesi 0 0 33.3 8 0 0.00 13.20 54.50
8 RIDIRE DORCHA Miss Sophie Adams 0 0 37.5 4 0 0.00 22.00 63.50
9 BALLYPATRICK SRS Mr Ruy Fonseca 0 0 35 0 0 20.00 30.40 85.40
W CHARLY VAN TER HEIDEN Miss Mollie Summerland 0 0 33.5 W 0 W 0 W
W PEDRO IV Ms Cathi Osmond-smith 0 0 W W
W BILLY THE RED Ms Kristina Cook 0 0 28.5 0 0 W 0 W
W GLOBAL FISION M Miss Lauren Innes 0 0 34.4 0 0 W 0 W
Optimum XC Time - 04.35
BE100 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CHILLI ROCKS Miss Gemma Tattersall 0 16 21.5 0 0 0.00 0.00 21.50
2 DELIGHTFUL MR CLOVER Miss Katherine Stewart 0 14 22.3 0 0 0.00 0.00 22.30
3 MONBEG DRUID Miss Ashley Clegg 0 12 23.8 0 0 0.00 0.00 23.80
4 ICE GEM Mr Harry Dzenis 0 10 24 0 0 0.00 0.00 24.00
5 PLOT TWIST B Mr Tom Jackson 0 8 24 0 0 0.00 0.00 24.00
6 LISNAFIFFY Mrs Eva Carse 0 6 25 0 0 0.00 0.00 25.00
7 ANDERIDA ASKADORA Mrs Anna Hanson 0 4 23 0 0 0.00 2.00 25.00
8 MIDNIGHT ENDEAVOUR Mr Tom Jackson 0 4 25.3 0 0 0.00 0.00 25.30
9 BALLYCOSKERRY REGAL DIAMOND Miss Hollie Swain 0 4 26.3 0 0 0.00 0.00 26.30
10 NICE Miss Laura Schroter 0 2 26 0 0 0.00 1.20 27.20
11 SHANNONDALE IRIS Miss Nicola Wood 0 2 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
12 IL DOVO DE LANDRY Z Miss Chloe Peterson 0 0 26 4 0 0.00 0.00 30.00
13 ROYAL MARCH Miss Francesca Brough 0 0 26 4 0 0.00 0.00 30.00
14 FUTURE SPIRIT Miss Indiana Limpus 0 2 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
15 LADY DARCEY Miss Jasmine Wilks 0 0 29.3 4 0 0.00 0.00 33.30
16 JUNO LIMIT Miss Helen Philo 0 2 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
17 MAYS LANE Mr Martin Wright 0 0 30.3 4 0 0.00 0.40 34.70
18 HAWKEYE BLUE Miss Lily Marsh 0 0 22.8 12 0 0.00 0.00 34.80
19 DIAMONDIK Miss Lorna Young 0 2 28.8 0 0 0.00 6.00 34.80
20 SILKEN DAWN Miss Charlotte Young 0 2 35.8 0 0 0.00 0.00 35.80
21 JANE IN WAITING Miss Alice Dunsdon 0 0 28.3 8 0 0.00 0.00 36.30
22 MARTHA VI Miss Emily Mainieri 0 0 28.5 4 0 0.00 4.00 36.50
23 FIDACHTA TIGER Mrs Emily Bright 0 0 32.3 4 0 0.00 4.00 40.30
24 ONORINA Mrs Rebecca Gibbs 0 0 34.3 4 0 0.00 4.00 42.30
25 LITTLE SHOWGIRL Mrs Emma Jack 0 2 34.3 0 0 0.00 13.20 47.50
26 BILLY HIGH HOPES Mrs Pippa Funnell 0 0 23.3 0 0 20.00 11.20 54.50
27 KAN-DO 2 Mr Gaspard Maksud 0 0 32 4 0 20.00 5.60 61.60
28 PAULDARYS LAST ROLO Mrs Elouise O'Toole 0 0 29 0 0 20.00 14.00 63.00
29 BILLY WAFFLE Miss Poppy Barr 0 0 33.8 0 0 20.00 13.20 67.00
30 BALLINGOWAN CLOUD NINE Miss Lucy Steel 0 0 31 8 6 20.00 12.40 77.40
31 SHE'S THE ONE Miss Rowan Collins 0 0 29 0 0 20.00 32.80 81.80
32 HSSH RIVER PAGEANT Mrs Olivia Cogliatti 0 0 28 4 0 80.00 34.80 146.80
HC THIS IS IT Mr Alex Colborn 0 0 30.3 0 0 0 5.2 35.50
W VIVIANO TI SENTO Miss Emma Handebeaux 0 0 W W
R METALBRIDGE CANDY LAD Ms Kristina Cook 0 0 31.8 0 0 R 0 R
R PRIMITIVE APRIL Mrs Christine Smith 0 0 34 8 0 R 0 R
E RF KEELA JANE Miss Lisa Pilbeam 0 0 23 0 0 E 0 E RF
Optimum XC Time - 04.35
BE100 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 INCOGNITO Miss Alicia Wilkinson 0 16 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
2 SAYS ALL Miss Maisie Morgan 0 14 30 0 0 0.00 0.00 30.00
3 AGAINST THE GRAIN Mr Harry Dzenis 0 12 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
4 SLIGO CALETTO LADY Miss Anna Stillwell 0 10 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
5 CHAMPAGNE PLEASE Miss Jasmine Wilks 0 8 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
6 NIARADO DU LANGWATER Mr Constantin Van Rijckevorsel 0 6 30.3 0 0 0.00 0.80 31.10
7 TWICE AS NICE IV Mrs Sacha Hourigan 0 4 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
8 EMERALD ENDEAVOUR Mr Tom Jackson 0 4 26.8 4 0 0.00 0.80 31.60
9 BILLY ARUNDEL Mr Alex Colborn 0 2 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
10 MASTER LEO Miss Jasmine Wilks 0 2 31.5 0 0 0.00 0.40 31.90
11 MARENGO BONAPARTE Miss Laura Schroter 0 2 30.5 0 0 0.00 1.60 32.10
12 IE MR MCGREGOR Mr Will Furlong 0 2 29.3 0 0 0.00 3.20 32.50
13 BILLY BARTLETT Miss Alice Bowen 0 2 32.8 0 0 0.00 0.40 33.20
14 CHILLI KING Miss Gemma Tattersall 0 0 29.3 4 0 0.00 0.00 33.30
15 KEC ARIEL Miss Charlotte Vickery 0 2 30.8 0 0 0.00 2.80 33.60
16 RAY OF LIGHT W Mrs. Holly Allan 0 2 29.3 0 0 0.00 4.40 33.70
17 TEQUILA SUNRISE Miss Pippa Taylor 0 2 32.3 0 0 0.00 1.60 33.90
18 CUM LAUDE BRIGHT Z Miss Lisa Pilbeam 0 0 28 4 1 0.00 1.60 34.60
19 SHANNONDALE JACO Miss Ellie Kay 0 2 32.5 0 0 0.00 2.40 34.90
20 INDEPENDER J W B Miss India Wishart 0 2 31.8 0 0 0.00 3.60 35.40
21 JEWELS ROX VD VLUCHTDIJK Miss Millie White 0 2 32.8 0 0 0.00 2.80 35.60
22 CHARLOT Miss Laura Walker 0 0 31.8 4 0 0.00 0.40 36.20
23 HILDARE CLONSHIRE NOBLE Mrs Jill Price 0 2 31.3 0 0 0.00 5.20 36.50
24 PIPPIN TOBY Miss Vicky Fisher 0 2 33.8 0 0 0.00 4.80 38.60
25 QUALITY STAR PRINCE Mrs Limara Thorne 0 2 31.8 0 0 0.00 7.60 39.40
26 PAULDARYS PHANTOM PROMISE Mr Gaspard Maksud 0 2 33 0 0 0.00 7.20 40.20
27 BRACKENSPA ROCK IN Miss Jennifer Chaplain 0 0 32.5 8 0 0.00 0.00 40.50
28 GEMARKO Miss Grace Twist 0 2 31 0 0 0.00 13.20 44.20
29 LADY LEXI Miss Helena Van Hullen 0 2 35.8 0 0 0.00 10.00 45.80
30 LACHAIN JACK Miss Bindi Vereker 0 0 32 0 1 20.00 8.00 61.00
31 CAYMAN CONFIDENTIAL Miss Hollie Swain 0 0 33.3 0 5 0.00 26.80 65.10
32 MISS MIDSUMMER Mrs Anna Hilton 0 0 34.3 4 0 60.00 20.80 119.10
R DSL MERMAID Miss Hollie Swain 0 0 31.5 R 0 R
Optimum XC Time - 04.35
BE100Open - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CHANTILLY AMATULLAH Miss Ella Dalton 0 16 26.5 0 1 0.00 0.00 27.50
2 OUR LARRY Mrs Andrea James 0 14 28.3 0 0 0.00 0.00 28.30
3 BILLY MEMPHIS Miss Felicity Collins 0 12 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
4 CABDULLAH M2S Miss Holly Carter 0 10 30 0 0 0.00 0.00 30.00
5 COIRBAN SARCO DELUX Mr Gaspard Maksud 0 8 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
6 EVERT II Miss Samantha Moody 0 6 30.5 0 0 0.00 1.20 31.70
7 ALGY Miss Daisy Minter 0 4 32 0 0 0.00 0.00 32.00
8 CATCH ME IF YOU CAN Mr Jack Tebbutt 0 4 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
9 TILLINGBOURNE Miss Gemma Tattersall 0 4 33 0 0 0.00 0.00 33.00
10 MISS MONEYPENNY III Miss Madeleine Oldfield 0 4 32.5 0 0 0.00 1.20 33.70
11 LADY MAY IV Miss Laura Durkan 0 0 29.8 4 0 0.00 0.00 33.80
12 TRESAISON HALLMARK Miss Tessa Halsall 0 2 34 0 0 0.00 0.00 34.00
13 E BOY Miss Daisy Hills 0 0 30.3 4 0 0.00 0.00 34.30
14 PENHILLS SNAP DRAGON Miss Hollie Swain 0 2 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
15 ASCOT H Miss Cicely Driver 0 2 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
16 IN THE DARCO Miss Katie Harris 0 2 35.3 0 0 0.00 0.40 35.70
17 INDIANA DU VLIST Miss Nicola Wood 0 2 36 0 0 0.00 0.00 36.00
18 CASINO ROYALE 007 Mr Simon Leadbetter 0 2 36.5 0 0 0.00 0.00 36.50
19 BILLY WAYNE Miss Annie Forsyth 0 2 37 0 0 0.00 0.00 37.00
20 LORIS CONCERTO Miss Rosie Wheeler 0 0 33.5 4 0 0.00 0.00 37.50
21 JOKING ASIDE Mrs. Amelia Ayling 0 0 34.3 4 0 0.00 0.00 38.30
22 MAJOR DEEGAN Mrs Sally Plummer-jones 0 2 39 0 0 0.00 0.00 39.00
23 SCARLET TAMARIND Dr Charlotte Ord 0 0 32.8 4 0 0.00 2.40 39.20
24 WOLFGANG Mrs Tracey Duncan 0 2 37.5 0 0 0.00 2.40 39.90
25 BALLYCREEN POINTOUSCHKA Miss Laura Durkan 0 0 32 8 0 0.00 0.00 40.00
26 ROCKLODGE NASDAQ Miss Jessica Copsey 0 2 35 0 0 0.00 6.00 41.00
27 REGATTA GIRL Miss Annalie Mccormack 0 2 36 0 0 0.00 5.20 41.20
28 FOREVER SPRING Miss Annie Getley 0 0 38.3 4 0 0.00 0.00 42.30
29 ELECTRIC ROYALE Mr Martin Thomas 0 2 39.3 0 0 0.00 3.60 42.90
30 DIAMOND G II Miss Hannah Andrade-brown 0 2 42 0 0 0.00 2.80 44.80
31 ASLAND DU ROI Ms Serena Vitalini 0 0 35.8 4 1 0.00 8.80 49.60
32 IDANN T Miss Julie Offen 0 0 37.3 0 14 0.00 2.80 54.10
33 HAMADA Mr Edgar Padfield 0 0 33 0 0 20.00 4.00 57.00
34 A SPLASH OF CLASS Miss Megan Dyer 0 0 36.5 0 0 20.00 6.80 63.30
35 MALTESER DU CAREL Mrs Susie Gladders 0 0 28.8 0 0 20.00 15.60 64.40
36 GO FLY Mrs Emily Bright 0 0 29.8 4 13 0.00 20.00 66.80
37 SIROCO BREEZE Miss Felicity Bull 0 0 40 0 0 20.00 20.00 80.00
W GAMBLE ON STAR DIAMOND Mrs Melanie Edwards 0 0 39 W 0 W
R MATCH MY CLASS Mrs Jade Hyatt 0 0 33.3 0 0 R 0 R
E RF DIAMOND BANBH Mr Henry Minter 0 0 31.8 4 0 E 0 E RF
W ROUNDHILL PILGRIM Mr Toby Dingle 0 0 W W
E DRUMACLAN DIAMOND D Miss Isabelle Lane 0 0 33.5 0 0 E 4 E
Optimum XC Time - 04.35
BE100Ou18 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KINGSTON Miss Marianna Sawyer 0 16 23.8 0 0 0.00 0.00 23.80
2 MIDNIGHT DANCER II Miss Charlotte Cooke 0 14 27.3 0 0 0.00 0.40 27.70
3 BATES BDA Miss Imogen Webber 0 12 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
4 LANDINE Mr Archie Humfrey 0 10 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
5 ICEFORD JIGSAW Miss Charlotte Cooke 0 8 30 0 0 0.00 0.00 30.00
6 LUX ZEN Miss Anna Martinez 0 6 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
7 BOY IV Miss Chantelle Boyden 0 4 27 4 0 0.00 0.00 31.00
8 BALLINGOWAN CHIARA Miss Imogen Pohl 0 4 29.8 0 0 0.00 1.60 31.40
9 RED RENDEZVOUS Miss Abi Scott 0 4 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
10 OLITO Mr Alex Nard 0 4 28 0 0 0.00 3.60 31.60
11 FLASH IN THE PAN Miss Nellie Smith 0 2 31.5 0 0 0.00 0.40 31.90
12 FERNHILL STAR VISION Mr Charlie Pincus 0 2 32.8 0 0 0.00 0.00 32.80
13 MIH GLADIATOR Miss Frederica Finch 0 2 33 0 0 0.00 0.40 33.40
14 COOLDRUMMAN MIST Miss Marianna Sawyer 0 0 30 4 0 0.00 0.00 34.00
15 BIG OWL Miss Eloise Van Praagh 0 2 33.3 0 0 0.00 0.80 34.10
16 WR MCGREGOR Miss Daisy Dollar 0 2 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
17 MARTINS IRISH WARRIOR Miss Katie Hipkins 0 0 30.5 0 3 0.00 0.80 34.30
18 INVISIBLE CLOUDS Miss Isabelle Cook 0 2 33 0 0 0.00 2.40 35.40
19 SIDNEY REBEL Miss Danielle Fisher 0 0 32 4 0 0.00 0.00 36.00
20 ARDLEA MILLY Miss Isabella Mckeogh 0 2 32 0 0 0.00 4.40 36.40
21 NEWTOWN LILY Miss Isabelle Cook 0 2 34.8 0 0 0.00 2.40 37.20
22 COOLYS LUXURY Mr Charlie Pincus 0 2 32.5 0 0 0.00 4.80 37.30
23 KNOCKEEVAN GRANGE Miss Anna Jordan 0 2 38.3 0 0 0.00 0.00 38.30
24 GLOBAL HIGH SOCIETY Miss Issy Hollidge 0 2 38.8 0 0 0.00 0.00 38.80
25 REGAL LILLY Miss Naomi Harbour 0 2 39 0 0 0.00 0.00 39.00
26 DERRYS DIAMOND CAVALIER Miss Alice Robinson 0 0 36.5 4 0 0.00 0.80 41.30
27 BALLYMOLLOY DICCON Mr Harrison Chart 0 2 27.8 0 0 0.00 16.00 43.80
28 DERROON ALLEGRA Miss Annabel Walsh 0 2 38 0 0 0.00 8.00 46.00
29 KINGSMAN CAVALIER Miss Emily Callard 0 0 29.5 12 0 0.00 6.40 47.90
30 FORTSIDE COBRA Mr Freddie Carden 0 0 32.5 0 0 20.00 10.00 62.50
31 LIGHT TOUCH Miss Liv Irby 0 0 32.3 8 0 20.00 12.80 73.10
32 SALLYMOUNT CONDIOS Miss Livy Brady 0 0 32.3 16 3 40.00 12.40 103.70
33 SHOWTIME JAZZ Miss Charlotte Connolly 0 0 38.8 0 0 20.00 57.20 116.00
E R3 COOLEY MASTER CRAFT Miss Lily Tappin 0 0 33.3 0 0 E 62.8 E R3
W BADGERHILL MELODY Miss Verity Leggett 0 0 W W
E RF JOUBERT Miss Lucy Standish 0 0 32.8 0 0 E 0 E RF
R CALCOURT FLORENTINE Miss Holly Rogers 0 0 28.3 8 20 R 0 R
W CARAGHS ROYAL QUALITY Miss Grace Hornby 0 0 W W
E ITS MINSTER DOUBT Miss Lucia Mayhew 0 0 35.5 E 0 E
E SIR ALFRED II Miss Holly Palmer-shaw 0 0 E 4 0 0 0 E
Optimum XC Time - 05.07
I - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MHS BROWN JACK Mr Tom McEwen 12 0 23.9 0 0 0.00 6.80 30.70
2 SOMETHING EXTRA Mr Tom McEwen 10 0 30.9 0 0 0.00 6.00 36.90
3 DASSETT ENDEAVOUR Mr Tom Jackson 8 0 28 0 0 0.00 9.20 37.20
4 SPEEDWELL Mrs. Georgie Campbell 6 0 27.3 0 0 0.00 12.80 40.10
5 HERO RHF Mr Hector Payne 4 0 25.5 0 0 0.00 15.20 40.70
6 DARCY DE LA ROSE Mrs. Georgie Campbell 2 0 30 0 0 0.00 10.80 40.80
7 BARRINGTON SHADOW Ms Kristina Cook 2 0 25.5 0 0 0.00 16.80 42.30
8 DRUMNACONNELL NICO Miss Hollie Swain 2 0 30 0 0 0.00 12.40 42.40
9 FIRST DATE Mrs Julia Davis 2 0 27.1 0 0 0.00 19.60 46.70
10 CARPE DIEM V Miss Helen Bates 2 0 27.7 0 0 0.00 19.60 47.30
11 MONBEG VOODOO Miss Bella Innes Ker 2 0 30.7 0 0 0.00 18.40 49.10
12 SHANNONDALE ZITA Miss Ellie Kay 0 0 31.6 4 0 0.00 17.20 52.80
13 NOCENTINI VAN T VERAHOF Mr Rafael Losano 0 0 36.6 4 0 0.00 14.40 55.00
14 KILDALTON HENRY Mrs Fiona Kashel 0 0 35.7 8 0 0.00 12.40 56.10
15 ARDEO BRIGADIER Mr Jesse Campbell 0 0 29.8 4 0 0.00 22.80 56.60
16 ESI BETHANY BAY Mr Paolo Torlonia 0 0 33.9 4 0 0.00 20.80 58.70
17 HABLEUR Miss Kate Rowe 0 0 33.4 4 0 0.00 22.00 59.40
18 EUPHORIE Mr Lorenzo Monachesi 0 0 29.6 12 0 0.00 20.00 61.60
19 RICKER RIDGE RICOCHET Mrs Samantha Lissington 0 0 27.5 4 0 0.00 33.60 65.10
20 HOLIENA Mr Francis Whittington 0 0 29.6 8 0 20.00 17.60 75.20
R DESART METRO Mr George Sturgis 0 0 28 20 2 R 0 R
W QUICK GUY Mr Hector Payne 0 0 33.9 0 0 W 0 W
Optimum XC Time - 05.07
I - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HICKSTEAD MUSTERD Mr Jesse Campbell 12 0 29.3 0 0 0.00 10.00 39.30
2 BILLY HENNESSY Mr Jack Pinkney 10 0 29.3 4 0 0.00 10.40 43.70
3 GLOBAL HALIFAX Mrs. Georgie Campbell 8 0 32.5 0 0 0.00 11.20 43.70
4 FARUQ ALDRUP Miss Hollie Swain 6 0 33.6 0 0 0.00 11.60 45.20
5 PENHILLS OPTIMAX Mr Tom Grant 4 0 34.8 0 0 0.00 14.00 48.80
6 MONBEG JUST BLUE Miss Dani Evans 2 0 34.8 0 0 0.00 14.80 49.60
7 CORGARY FEMME FATALE Miss Laura Schroter 0 0 33.2 4 0 0.00 14.40 51.60
8 COOLROCK COOLEY Miss Bella Innes Ker 2 0 32.7 0 0 0.00 19.20 51.90
9 GELUK G Miss Helen Bates 2 0 34.3 0 0 0.00 18.80 53.10
10 ARDAGH BREEZE Mr Brook Staples 2 0 33.4 0 0 0.00 22.40 55.80
11 WILLY BE DUN Mrs Sacha Hourigan 0 0 32.5 4 0 0.00 20.40 56.90
12 SOLO XII Miss Hollie Swain 0 0 33 4 0 0.00 20.80 57.80
13 RINGWOOD KENCO Miss Lucy K Wheeler 0 0 46.8 4 0 0.00 14.00 64.80
14 INCHELLO DHI Miss Yasmin Olsson-sanderson 0 0 30 8 4 0.00 26.80 68.80
15 GLOBAL PROMISE Mr Hector Payne 0 0 27.5 0 0 20.00 24.40 71.90
16 RICKER RIDGE VALENTINA Mrs Samantha Lissington 0 0 34.6 4 0 0.00 41.20 79.80
17 BLUE BOY II Mrs. Lily Bradley 0 0 26.8 0 0 20.00 35.20 82.00
18 LIMESTONE ROMEO Miss Eleanor Hope 0 0 37.5 4 0 20.00 21.20 82.70
19 HH MOONWALK Mr Tom Jackson 0 0 25.9 4 0 20.00 32.80 82.70
20 KILMARNOCK LAD Miss Amanda Brieditis 0 0 38 0 0 20.00 25.60 83.60
21 SPRING MORNING Mr Tom McEwen 0 0 32.3 12 7 0.00 32.40 83.70
22 BIG QUALITY Mr Marcus Gorman 0 0 40 20 9 40.00 41.60 150.60
E HF GREENLANES HUDSON Miss Georgina Wood 0 0 28.9 0 0 E 0 E HF
Optimum XC Time - 04.31
N - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CUTE GIRL Mr Kevin Mcnab 6 0 23 0 0 0.00 4.40 27.40
2 CONTENTIOUS Mr Josh Moore 5 0 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
3 SPIRIT'S GEMINI Mr Gaspard Maksud 4 0 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
4 EQUADOR III Mr Thomas Martin 3 0 24.5 0 0 0.00 7.20 31.70
5 CARRAMORE BOY Miss Laura K Gordon 1 0 29.8 0 0 0.00 4.00 33.80
6 DIVETTE DE CARNEVILLE Mr Tom D Crisp 1 0 28.5 0 0 0.00 8.00 36.50
7 STONEHAVENS ORESTUS Mrs Laura Erith 1 0 31.8 0 0 0.00 9.60 41.40
8 GLENORCHY Mr Kevin Mcnab 0 0 27.5 4 0 0.00 11.20 42.70
9 PATITO Mr Will Furlong 0 0 21.8 4 0 0.00 22.80 48.60
10 SPARTAFLY Miss Felicity Collins 0 0 33 4 0 0.00 16.40 53.40
11 MONBEG HIGH LIFE Ms Kristina Cook 0 0 34.3 4 0 0.00 17.60 55.90
12 BILLY RADISSON Miss Amy Searle 1 0 33.8 0 0 0.00 23.60 57.40
13 DOS TORY WOOD Mr Gordon Murphy 0 0 21 4 8 0.00 28.00 61.00
14 MAID OF HONOUR Miss Jo Chipperfield 0 0 36 4 0 0.00 21.20 61.20
15 BARNABYS PRINCESS Mrs Valentine Tourres 0 0 29 0 1 0.00 32.00 62.00
16 DONOGUE STEEL CLOVER Miss Jaide Hartridge 0 0 28.5 0 0 20.00 23.60 72.10
17 J. Miss Stephanie Rapley 0 0 35.3 4 0 20.00 20.80 80.10
R BILLY CASSIDY Mrs Pippa Funnell 0 0 24 0 0 R 0 R
Optimum XC Time - 04.31
N - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JOHAN-SOME Miss Gemma Tattersall 0 0 24.3 0 0 0.00 0.00 24.30
2 BENGAL LORE Miss Pippa Taylor 5 0 28.8 0 0 0.00 3.20 32.00
3 JAKZENT TREN Mrs. Georgie Campbell 4 0 25.5 0 0 0.00 6.80 32.30
4 CREME DE LA CREME Z Miss Laura Geary 3 0 30.3 0 0 0.00 5.60 35.90
5 JALBA O Miss Georgia Bartlett 1 0 31 0 0 0.00 5.60 36.60
6 LEGEND DE LUX Mr Gordon Murphy 1 0 29.3 0 0 0.00 10.40 39.70
7 ARDAGH ALADDIN Miss Alana Sparrow 1 0 33.5 0 0 0.00 8.00 41.50
8 CAPTAIN BALU 2 Mrs Kate Tarrant 1 0 30.8 0 0 0.00 12.80 43.60
9 PARKFIELD BAROQUE Miss India Wishart 1 0 28.8 0 0 0.00 15.20 44.00
10 KEEP IN TOUCH II Miss Lucy Witts 0 0 33.8 8 0 0.00 8.40 50.20
11 FLEETWATER CAPRICCIO Mr Matthew Selby 0 0 30 12 0 0.00 8.40 50.40
12 JALIFIA Mr Will Furlong 0 0 33.8 4 0 0.00 19.60 57.40
13 DEVILS HONOUR Miss Katie Aspinall 0 0 38.5 8 0 0.00 12.40 58.90
14 ERNIETIME NOW Ms Lisa Stock 0 0 38 4 0 0.00 22.00 64.00
15 WELLPARK ATHOS Mr Harry Dzenis 0 0 30.8 8 0 20.00 28.80 87.60
HC FERNHILL TABASCO Mr Kevin Mcnab 0 0 28 4 25 0 26.8 83.80
E AR SLYGUFF MAVERICK Mr Kevin Mcnab 0 0 32.8 0 0 E 0 E AR
W ALBERTAS PRIDE Mrs Victoria Bax 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.31
N - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ESPOIR LANDAIS Miss Alice Dunsdon 6 0 27.8 0 0 0.00 0.00 27.80
2 ROYAL SPRING Mr Paolo Torlonia 5 0 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
3 BROOKFIELD CARNIVAN Mr Tom McEwen 4 0 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
4 HARESTONE Miss Jasmine Wilks 0 0 27.3 0 0 0.00 4.00 31.30
5 SHADOW SISTER Mr Jesse Campbell 2 0 28.5 0 0 0.00 3.60 32.10
6 BROOKFIELD BRAVEHEART Mr Tom McEwen 1 0 27.5 4 0 0.00 0.80 32.30
7 VIDALGO Mr Kevin Mcnab 0 0 31.3 0 0 0.00 1.60 32.90
8 TEMPLAR JUNO Miss Katie Preston 1 0 30 0 0 0.00 3.20 33.20
9 ANDRASSY ECHO Mrs Louise Burton 1 0 32.8 0 0 0.00 2.00 34.80
10 SHADOW MINNIE MOON Miss Felicity Collins 1 0 34.8 0 0 0.00 0.80 35.60
11 ASHWEY LAURENZO Miss Harriet Colderick 1 0 30.5 0 0 0.00 5.20 35.70
12 JERPOINT ECLIPSE Mr Max Gordon 1 0 29.5 0 0 0.00 7.20 36.70
13 STRADE BIANCHE Mr Brook Staples 1 0 25.3 0 0 0.00 11.60 36.90
14 CASCORSON Z Miss Helen Bates 1 0 28.3 0 0 0.00 8.80 37.10
15 DOONSIDE JACK Miss Alice Dunsdon 1 0 32.5 0 0 0.00 6.00 38.50
16 TOMMY CRUISE Mr Tom Grant 1 0 31.3 0 0 0.00 8.80 40.10
17 JELSON Miss Lucy Collecott 0 0 32.8 4 0 0.00 5.60 42.40
18 UBRANCO UK Miss Harriet Upton 0 0 28.3 12 0 0.00 2.80 43.10
19 COOL QUIDESCO Mrs Kelly Guillambert 1 0 30.5 0 0 0.00 13.20 43.70
20 HAIL HEBE Miss Olivia Craddock 0 0 30.5 4 0 0.00 9.60 44.10
21 DPS REVELRY Miss Leilia Paske 1 0 32.3 0 0 0.00 14.00 46.30
22 DOUBLE ACT IV Mrs Sacha Hourigan 0 0 31 4 0 0.00 12.40 47.40
23 DEMI LOUVO Miss Alycia Port 1 0 33.5 0 0 0.00 14.00 47.50
24 FLOW 7 Miss Mollie Summerland 0 0 30.8 4 0 0.00 14.40 49.20
25 THE BIG CAT Miss Lucy K Wheeler 0 0 32.5 4 0 0.00 13.20 49.70
26 GLOBAL DHI DISCOVERY Miss Alex Kennedy 0 0 29 4 0 0.00 16.80 49.80
27 NOBLE ENDEAVOUR Mr Hugo Payne 0 0 30.5 8 0 0.00 11.60 50.10
28 THE RACONTEUR Miss Laragh Hatherell 0 0 33 4 0 0.00 13.60 50.60
29 DELARADO Miss Sophie Jenman 0 0 31.8 8 0 0.00 12.00 51.80
30 BALLINTRANE INCENTIVE Miss Kajsa Mansby Svedberg 0 0 31.5 4 0 0.00 17.20 52.70
31 KERCHING Miss Charlotte Mount 0 0 32.8 4 0 0.00 16.80 53.60
32 COAKHAM TOY Miss Nelly Pearse 1 0 32 0 0 0.00 22.00 54.00
33 SENOR CROCODILLO Mrs Samantha Lissington 0 0 32 4 0 0.00 32.40 68.40
34 KILLBUNNY FLUSH Miss Harriet Ford 0 0 33 16 0 20.00 22.40 91.40
W HICKORY IV Miss Alicia Earee 0 0 30.5 0 0 W 0 W
W GAUDI Mrs Louise Burton 0 0 37.3 20 0 W 0 W
W FEIN CERA GRAVELOTTE Miss Georgia Bartlett 0 0 36 0 0 W 0 W
Optimum XC Time - 05.07
OI - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FORREST GUMP 124 Mr Tom Jackson 12 0 28.6 0 0 0.00 6.80 35.40
2 FALCO IV Mr Tim Price 10 0 26.8 0 0 0.00 8.80 35.60
3 C BORN FRESH Z Miss Dani Evans 8 0 31.1 0 0 0.00 5.20 36.30
4 VITALI Mr Tim Price 6 0 28.4 0 0 0.00 11.60 40.00
5 EPICA Mr Gubby Leech 4 0 30.2 0 0 0.00 11.60 41.80
6 SRS KAN DO Miss Kylie Roddy 2 0 30 0 0 0.00 14.00 44.00
7 WESKO Mr Tim Price 2 0 27.5 0 0 0.00 16.80 44.30
8 SPARTACO Mr Tim Price 2 0 28.2 0 0 0.00 16.80 45.00
9 KILLBUNNY ANDY Mrs Jonelle Price 2 0 33 0 0 0.00 12.40 45.40
10 BILLY WONDER Mrs Pippa Funnell 2 0 34.1 0 0 0.00 12.40 46.50
11 COLLIEN P 2 Mr Will Furlong 2 0 30.2 0 0 0.00 17.20 47.40
12 CREEVAGH SILVER DE HAAR Mrs Fiona Kashel 0 0 31.1 4 0 0.00 12.80 47.90
13 FOXDON SUNNY JIM Mr Thomas Hawke 2 0 36.1 0 0 0.00 12.00 48.10
14 DRUMHOWAN BLACK MAGIC Mrs Fiona Kashel 2 0 33 0 0 0.00 15.20 48.20
15 KING CREOLE VD N RANCH Miss Lucy K Wheeler 2 0 32.1 0 0 0.00 16.40 48.50
16 EXELLENT R Mr Francis Whittington 0 0 33 4 0 0.00 12.40 49.40
17 MCCLAREN Mrs Jonelle Price 2 0 28.6 0 0 0.00 20.80 49.40
18 FUILODA G Mr Rafael Losano 2 0 35 0 0 0.00 15.20 50.20
19 GLOBAL MILCHEM JJ Miss Alex Kennedy 2 0 34.1 0 0 0.00 16.40 50.50
20 ELSTAR Mr Will Furlong 2 0 32.5 0 0 0.00 18.00 50.50
21 CROSSFIELD SMARTIE Mrs Alison Lidstone 2 0 34.3 0 0 0.00 16.80 51.10
22 HOLLYWOOD DANCER Miss Dani Evans 0 0 31.8 4 0 0.00 15.60 51.40
23 BILLY LIFFY Mr Sam Griffiths 2 0 33.2 0 0 0.00 18.80 52.00
24 PAULANK KINGS RIVER Mr Sam Griffiths 0 0 29.8 4 0 0.00 18.80 52.60
25 ASK FOR MANCHIER Mr Tom Jackson 2 0 35 0 0 0.00 18.40 53.40
26 ACCORDING TO ARCHIE Miss Harriet Ford 0 0 32.3 4 0 0.00 17.20 53.50
27 WSF CARTHAGO Mrs Fiona Kashel 2 0 34.3 0 0 0.00 19.20 53.50
28 SCUDERIA 1918 A BEST FRIEND Mr Kevin Mcnab 2 0 34.3 0 0 0.00 21.60 55.90
29 STRAIGHT CHOICE Miss Bella Innes Ker 2 0 32.7 0 0 0.00 23.20 55.90
30 FAERIE DIANIMO Mrs Jonelle Price 2 0 39.8 0 0 0.00 17.20 57.00
31 FAERIE MAGNIFICO Mrs Jonelle Price 2 0 38.4 0 0 0.00 18.80 57.20
32 TODAYS SPECIAL Mr David Sheerin 2 0 30 0 0 0.00 32.80 62.80
33 GLOBAL VICTORY Mr Kevin Mcnab 0 0 35.7 4 0 0.00 24.00 63.70
34 FIRE FLY Mr Tom Jackson 2 0 28.9 0 0 0.00 34.80 63.70
35 SHADES OF COOLEY Miss Caroline March 2 0 31.4 0 0 0.00 32.40 63.80
36 ROYAL HARVEST Mr Gubby Leech 0 0 37.1 0 0 20.00 17.20 74.30
37 MASTER MCCORMACK Mr Robbie Kearns 0 0 40.2 8 0 0.00 40.80 89.00
W REDWOOD CLOVER Mr Max Gordon 0 0 35.7 0 0 W 0 W
W FIGARO X Mrs Kate Tarrant 0 0 W W
W SCUDERIA 1918 VIVIAN Mr Kevin Mcnab 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.07
OIu21 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PENHILL TOUCH OF CLASS Miss Polly Muirhead 12 0 33.6 0 0 0.00 2.40 36.00
2 LAKANTUS Miss Saffie Osborne 10 0 31.1 0 0 0.00 8.80 39.90
3 GLOBAL H Miss Jemima Stratton 8 0 30.9 0 0 0.00 9.60 40.50
4 BRITANNIAS MAIL Miss Ellie Fredericks 6 0 31.1 0 0 0.00 10.00 41.10
5 CORONEL MCJ Miss Georgina Wood 0 0 30.5 4 0 0.00 13.60 48.10
6 SAN SOLO Miss Imo Brook 0 0 36.8 4 0 0.00 8.00 48.80
7 MONBEG MAXIMUS Miss Tara Murphy 2 0 40.7 0 0 0.00 11.60 52.30
8 GRANGE ASH SPARROW Miss Jaymee Savill 2 0 39.1 0 0 0.00 14.40 53.50
9 FABRIS Miss Phoebe Hughes 2 0 31.4 0 0 0.00 24.40 55.80
10 VANIR HELLO DUCA Miss Nancy Eadie 2 0 40.7 0 0 0.00 18.80 59.50
11 PRINCE TED Mr Alfie Marshall 0 0 37.5 8 0 0.00 28.80 74.30
12 RHODE ISLAND 19 Miss Anna Stillwell 0 0 35.7 4 0 20.00 22.80 82.50
W SOMETHING SPECIAL VIII Miss Susie Eddis 0 0 44.3 0 0 W 0 W
W SPANO DE NAZCA Miss Georgia Bartlett 0 0 W W
E RF GLOBAL SMART CHOICE Miss Jemima Stratton 0 0 30.2 0 0 E 0 E RF
W CANDYMAN LEANORTH Miss Toots Bartlett 0 0 W W
R GREENVALE ALTERED IMAGE Miss Izzy Hall 0 0 36.4 0 0 R 0 R
W C WHY Miss Toots Bartlett 0 0 38.6 0 0 W 0 W
Optimum XC Time - 04.31
ON - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 QUANTANAMO Z Miss Sophie Jenman 6 0 23.5 0 0 0.00 0.00 23.50
2 CASTLERICHMOND WILLIAM Mrs. Emma Wilkes 5 0 26 0 0 0.00 0.00 26.00
3 ESPRIT III Miss Sophie Callard 4 0 27 0 0 0.00 0.00 27.00
4 SEYCHELLE Mr Kevin Mcnab 3 0 27.8 0 0 0.00 0.00 27.80
5 BGS STAR ATTRACTION Mr Gordon Murphy 2 0 24 0 0 0.00 4.80 28.80
6 MARTINS IRISH EDDIE Mr Ollie Martin 1 0 28.5 0 0 0.00 4.00 32.50
7 WATERGATE BAY Miss Harriet Colderick 1 0 27.5 0 0 0.00 5.20 32.70
8 MGH SMARTY Miss Eleanor Hope 1 0 28.5 0 0 0.00 5.60 34.10
9 FERNHILL FIRST FRIEND Miss Leilia Paske 1 0 31.8 0 0 0.00 2.40 34.20
10 ROYAL ROXEY Miss Mollie Summerland 1 0 29 0 0 0.00 6.40 35.40
11 POLO STRIKER Miss Sarah Pickard 1 0 34 0 0 0.00 4.80 38.80
12 THE WOLF MAN Mr Jack Pinkney 0 0 31.8 4 0 0.00 4.00 39.80
13 FERNANDO VIII Miss Olivia Craddock 0 0 33 4 0 0.00 3.60 40.60
14 TWILIGHT ROLLERCOASTER Mrs Alison Lidstone 1 0 33.3 0 0 0.00 7.60 40.90
15 DOONAVEERAGH APRIL Miss Claudia Thornett 1 0 34.3 0 0 0.00 7.20 41.50
16 POPSTAR III Miss Lisa Pilbeam 0 0 28 4 0 0.00 13.60 45.60
17 TOP TOTTY VI Mrs Rebecca Gibbs 0 0 29.3 4 0 0.00 12.80 46.10
18 FREE BEE Miss Daisy Minter 1 0 36 0 0 0.00 13.60 49.60
19 DICALI OHZ Ms Kate Welch 1 0 32.3 0 0 0.00 18.40 50.70
20 KLOTILDE Miss Alycia Port 1 0 31.3 0 0 0.00 21.60 52.90
21 CARNAVAL POP Miss Anna Hollis 0 0 32 4 0 0.00 17.60 53.60
22 HALONA A SPRIG Mr Jack Pinkney 0 0 33.5 12 0 0.00 15.60 61.10
23 SPYPARK FERRO XS Mr Yu Xuan Su 0 0 30.3 0 0 20.00 11.60 61.90
24 STEP FORWARD Miss Georgia Bale 0 0 25 4 0 0.00 36.00 65.00
25 DACAPO 277 Miss Harriet Ford 0 0 34 8 0 0.00 23.60 65.60
26 WONHAM WHAT NEXT Miss Georgia Bale 0 0 32.8 8 0 0.00 34.80 75.60
27 THE GOSSIP Mrs Kate Beier 0 0 33.5 4 0 20.00 19.60 77.10
28 JOBLESSE VAN BAREELHOF Mr Stephen Way 0 0 29.3 4 0 40.00 22.40 95.70
E RF ALL OR NOTHING II Mr Yu Xuan Su 0 0 26.8 12 0 E 0 E RF
R ADELE 97 Miss Sophie Callard 0 0 24.5 0 0 R 0 R
Optimum XC Time - 04.31
ONu18 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BORIS VII Miss Hattie Lloyd-Townshend 6 0 24 0 0 0.00 6.80 30.80
2 MEXICAN ROSE Miss Isabelle Cook 5 0 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
3 STILLBROOK BEN Miss Isabelle Cook 4 0 31.8 4 0 0.00 0.00 35.80
4 BALLINGOWAN SERENITY Miss Emily Callard 3 0 36.3 0 0 0.00 0.00 36.30
5 CHATOON S Miss Katie Wrennall 2 0 27.8 4 0 0.00 5.60 37.40
6 TURBO Miss Isabelle Cook 1 0 37.5 0 0 0.00 0.00 37.50
7 CYBER ROCKET Miss Charlotte Bull 1 0 32.5 0 0 0.00 6.00 38.50
8 EARLY SPRING Miss Eloise Van Praagh 1 0 33.5 0 0 0.00 5.20 38.70
9 TORBOY ABBEY Miss Poppy Wallis 1 0 32.5 0 0 0.00 6.40 38.90
10 CLUAIN CAOIN MIRAH Miss Maddison Peries 0 0 36.5 4 0 0.00 1.20 41.70
11 RINGWOOD JACKIE D Miss Verity Leggett 0 0 35.3 4 0 0.00 2.40 41.70
12 DO YA DINK HE SAW US Miss Milly Assheton 0 0 32.8 8 0 0.00 1.60 42.40
13 GREAT GATSBY S Miss Allegra Martin 1 0 33.8 0 0 0.00 10.40 44.20
14 COOL DUDE Mr Harrison Chart 0 0 30.8 4 0 0.00 10.40 45.20
15 WIZARD OF AUS Miss Yasmin Gershon 0 0 31.5 16 0 0.00 0.00 47.50
16 ANOTHER ISLAND Mr Henry Minter 0 0 36 8 0 0.00 6.00 50.00
17 SANNANVALLEY JUSTICE Miss Sarah Marshall 1 0 36.5 0 0 0.00 14.00 50.50
18 BARRINGTON QUIET MAN Miss Maddie Hornby 0 0 35.3 4 0 0.00 12.40 51.70
19 ZEALOUS Miss Alannah Dunstan 0 0 36 8 0 0.00 9.20 53.20
20 LEONARDO DE LUX Miss Charlotte Kennedy 0 0 30 8 0 0.00 16.00 54.00
21 HAPPINESS LD Miss Ella Bubb 1 0 43 0 0 0.00 12.40 55.40
22 TROY XIII Miss Liberty Smith 0 0 37.5 8 0 0.00 12.00 57.50
23 KEC PALLIS Mr Freddie Carden 0 0 35.3 0 0 20.00 3.20 58.50
24 RATHNAGEERA CASINO ROYAL Mr Robbie Bell 0 0 38.8 8 0 0.00 16.80 63.60
25 ELEKTRAS PRINCE CHARMING Miss Charlotte Hilton 0 0 39.5 8 0 0.00 16.80 64.30
26 CHACOA ROULETTE Miss Eleanor Binns 0 0 38 12 0 0.00 24.00 74.00
27 SHANBO KATES GREY Miss Flo Burnop 0 0 30 8 0 20.00 20.80 78.80
28 BOLEYBAWN DASSETT CRUISE Miss Izzy Hall 0 0 31.5 0 0 60.00 45.60 137.10
E HF RICARDO RED Miss Charlotte Kennedy 0 0 27.3 4 0 E 0 E HF
W LOSTOCK JAMES BROWN Miss Katie Hale 0 0 29.8 16 0 W 0 W
E RF TARA VIII Miss Alice Grassly 0 0 35 0 0 E 0 E RF

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded