Results
Event name: ASTON-LE-WALLS INTERNATIONAL (2) Date: May 12-18 2021 Location: Washbrook Farm, Nr Daventry, Aston-le-Walls, Northants, United Kingdom
Optimum XC Time - 06.03
A - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CLASS AFFAIR Mr Tom McEwen 24 0 30.9 0 0 0.00 0.00 30.90
2 COOLEY FOR SURE Miss Greta Mason 22 0 31 0 0 0.00 1.20 32.20
3 BALLYCOOG BREAKER BOY Mr Will Rawlin 20 0 28.7 0 0 0.00 4.00 32.70
4 BRADELEY LAW Mr Michael Owen 18 0 32.9 0 0 0.00 1.60 34.50
5 GREDINGTON MAILTHYME Mr Arthur Duffort 16 0 35.4 0 0 0.00 3.20 38.60
6 TOTAL BELIEF Mrs Jo Rimmer 14 0 31 4 0 0.00 6.40 41.40
7 ALTASKIN JACK Mr James Sommerville 12 0 36.3 4 0 0.00 2.00 42.30
8 TRENDY CAPTAIN CLOVER Miss Ginny Howe 10 0 33.2 0 0 0.00 9.60 42.80
9 ROCQUAINE BAY Mr Andrew Downes 8 0 37.2 4 0 0.00 2.40 43.60
10 VELMA Miss Dani Evans 4 0 40.5 0 0 0.00 4.40 44.90
11 KING OF THE MILL Mr Alexander Bragg 0 0 30.7 4 0 0.00 10.40 45.10
12 HARTHILL PHANTOM Mr Andrew Heffernan 0 0 33.7 4 0 0.00 8.80 46.50
13 DREAM BIG Mr Tom McEwen 0 0 38.5 4 0 0.00 5.20 47.70
14 KINNORDY RHONDO Mr Austin O'connor 0 0 31.5 8 2 0.00 8.40 49.90
15 WIL JACK B KING Miss Charlotte Parry-Ashcroft 4 0 37.3 0 0 0.00 15.20 52.50
16 BONHUNT BERTIE Mr Simon Grieve 4 0 40.1 0 0 0.00 13.20 53.30
17 PSH GAZELLE Miss Aimee Penny 4 0 38.2 0 0 0.00 15.20 53.40
18 GAME CHANGER Miss Grace Taylor 0 0 39.6 4 0 0.00 12.40 56.00
19 GELUKKIG Miss Robyn Gray 0 0 36.3 8 0 0.00 12.40 56.70
20 CARROW IROKO Miss Louisa Milne Home 4 0 38.8 0 0 0.00 18.80 57.60
21 MAURO DONALDSON Miss Ashley Edmond 0 0 35.1 4 0 0.00 19.20 58.30
22 CENTISSIMO Mr Daya Singh Hujan 0 0 43 8 0 0.00 12.00 63.00
23 ARS VIVELLA Miss Josie Smailes 0 0 37.8 8 3 0.00 17.20 66.00
24 CALCOURT QUANTUM Mrs Lucy Jackson 0 0 35.2 8 1 0.00 23.20 67.40
25 SRS CHILLOUT Mr Bert Bolton 0 0 43.8 16 0 0.00 12.00 71.80
26 SOLO XII Miss Hollie Swain 0 0 30.5 16 2 0.00 24.00 72.50
27 ERBENTICO VB Miss Sara Bowe 0 0 42.1 16 0 0.00 20.00 78.10
28 RICH MAXIMUS K Miss Bethany Humphries 0 0 44.3 0 0 20.00 42.40 106.70
W WSF CARTHAGO Mrs Fiona Kashel 0 0 29.5 8 3 W 0 W
W DIRECT BALLYTARSNA DUCAREL Miss Katie Cabourne 0 0 55.8 W 0 W
E CR DESTINO BELLO Miss Courtney Romcke 0 0 37.1 E 5 E CR
E AR ARDAGH BREEZE Mr Brook Staples 0 0 32.3 4 4 E 0 E AR
W CUPIDO III Miss Emily Philp 0 0 W W
E R3 BALLINTRANE INCENTIVE Miss Kajsa Mansby Svedberg 0 0 38.8 8 0 E 0 E R3
E R3 ERIC THE RED Miss Kate Dennis 0 0 46.3 4 0 E 0 E R3
W GRAF CAVALIER Miss Izzy Taylor 0 0 W W 0 W
W PICA D'OR Miss Phoebe Locke 0 0 31.5 0 0 W 0 W
W BEAT IT Mr Constantin Van Rijckevorsel 0 0 35.1 W 0 W
Optimum XC Time - 06.03
A - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DRUMHOWAN BLACK MAGIC Mrs Fiona Kashel 24 0 27 0 0 0.00 0.00 27.00
2 CEYLOR L A N Mrs Kitty King 22 0 26.8 0 0 0.00 1.20 28.00
3 BRAVEHEART B Mr Tom McEwen 20 0 28.4 0 0 0.00 0.00 28.40
4 HAPPY DAYS Miss Izzy Taylor 18 0 28.9 0 0 0.00 0.00 28.90
5 IRON IV Mrs Selina Milnes 16 0 30 0 0 0.00 0.00 30.00
6 COOLEY CHALLENGER Miss Phoebe Locke 14 0 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
7 ZARAGOZA II Mr Gaspard Maksud 12 0 33.9 0 0 0.00 0.00 33.90
8 GOLD NUGGET Mr Andrew Downes 10 0 32.7 0 0 0.00 2.40 35.10
9 EDISON NJ Mr James Sommerville 8 0 30.7 4 0 0.00 1.20 35.90
10 KILCOLTRIM KIT KAT Miss Katie Prowse 4 0 34.3 0 0 0.00 1.60 35.90
11 KILCOLTRIM MERMIST Miss Sara Bowe 4 0 30.4 0 0 0.00 8.80 39.20
12 ARKOS LAD Mr Arthur Duffort 4 0 32.7 0 0 0.00 8.80 41.50
13 THE PARTNER Mr Will Rawlin 0 0 32.3 4 0 0.00 6.00 42.30
14 KILTAR OBOS Mr John-Paul Sheffield 0 0 32.7 4 0 0.00 8.80 45.50
15 HAPPY BOY Mr Tim Price 4 0 31.4 0 0 0.00 14.80 46.20
16 CARRICK DIAMOND BARD Mr Alex Holman 0 0 34.8 12 0 0.00 1.60 48.40
17 WAINTHROPP Mr Shaun Murray 4 0 38.9 0 0 0.00 10.40 49.30
18 TOUCH TOO MUCH Dr. Caroline Clarke 4 0 31.4 0 0 0.00 18.00 49.40
19 PATCH ALI Miss Melissa Joannides 0 0 32.9 16 0 0.00 4.80 53.70
20 WELL FOXED Miss Charlotte Bacon 0 0 34.5 12 0 0.00 10.00 56.50
21 ASKARI Mr Matthew Heath 0 0 30.9 4 0 0.00 22.00 56.90
22 GLOBAL MILCHEM JJ Miss Alex Kennedy 0 0 33.9 8 0 0.00 15.60 57.50
23 LUCKY CONTENDER Mr Austin O'connor 0 0 40.7 4 2 0.00 11.20 57.90
24 MONBEG SENNA Miss Katherine Coleman 0 0 34.1 0 4 0.00 21.20 59.30
25 TEMPEST WICK Mr Dickon Reader 0 0 37.9 8 1 0.00 15.20 62.10
26 NATIVE SPIRIT Mrs Louise Harwood 0 0 29.8 12 4 0.00 20.00 65.80
27 HIGHLIGHT K Mr Mark Davidson 0 0 26.3 0 0 20.00 20.80 67.10
28 PSH CATALYST Miss Aimee Penny 0 0 47 4 0 0.00 17.60 68.60
29 SHADOW PUPPET Mrs Emma Hobday 0 0 36.8 0 0 20.00 13.60 70.40
30 GUILTY PLEASURE Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 35.7 0 0 60.00 30.40 126.10
31 PEDRO IV Ms Cathi Osmond-smith 0 0 39.8 20 6 0.00 74.80 140.60
32 FUTURE PLANS Miss Louisa Milne Home 0 0 31.3 12 2 60.00 37.60 142.90
W BALLYCOOG GUINNESS Mr Matthew Heath 0 0 W W
W GIDEON II Mr Andrew Heffernan 0 0 W W
W FIGARO X Mrs Kate Tarrant 0 0 40.5 W 0 W
W BALLADEER HUMBEL GUY Miss Rosie Thomas 0 0 51.3 12 3 W 0 W
W CARPE DIEM V Miss Helen Bates 0 0 42.3 W 0 W
Optimum XC Time - 06.03
A - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FORREST GUMP 124 Mr Tom Jackson 24 0 31.2 0 0 0.00 0.00 31.20
2 TIME FOR HARRY Miss Nini French 22 0 29.6 0 0 0.00 3.60 33.20
3 OUGHTERARD COOLEY Mr Wills Oakden 20 0 36.3 0 0 0.00 0.00 36.30
4 COCK A DOODLE DOO Miss Willa Newton 18 0 28.2 0 0 0.00 8.40 36.60
5 QUINDIVA Mr Alexander Bragg 16 0 31.7 4 0 0.00 1.20 36.90
6 LORDANA VH LEYSEHOF Z Miss Sophie Jenman 14 0 34.8 0 0 0.00 2.40 37.20
7 HUNTER VALLEY II Mrs Sammi Birch 12 0 27 0 0 0.00 10.40 37.40
8 VIVENDI TIME Mrs Selina Milnes 10 0 35.5 0 0 0.00 2.00 37.50
9 TREVILLICK Mrs Louise Harwood 8 0 33.9 0 0 0.00 4.00 37.90
10 KELECYN PIRATE Mr Toshiyuki Tanaka 8 0 30.8 8 0 0.00 0.00 38.80
11 WESTCEFFYL KINGSDWAY LAD Mr Ben Lee Liles 0 0 33.6 0 1 0.00 6.40 41.00
12 TORONTO D AUROIS Mr Arthur Duffort 0 0 33.1 0 1 0.00 7.60 41.70
13 QUEEN MARY Mr Ryuzo Kitajima 0 0 30.7 4 0 0.00 10.80 45.50
14 CREEVAGH SILVER DE HAAR Mrs Fiona Kashel 0 0 34.7 8 0 0.00 4.40 47.10
15 PENNINEVIEW SILVER CONCORDE Miss Issie Thompson 0 0 38 8 0 0.00 2.40 48.40
16 HENDRIX Miss Holly Needham 0 0 40.3 4 1 0.00 3.60 48.90
17 SCHINDLERS BOY Mr John-Paul Sheffield 0 0 37.3 4 0 0.00 8.40 49.70
18 CAESAR II Miss Sophie Platt 0 0 40.4 4 0 0.00 5.60 50.00
19 UNDALGO DE WINDSOR Miss Ginny Howe 0 0 35.9 0 1 0.00 13.20 50.10
20 DUNGANSTOWN FLEUR Miss Sarah Holmes 0 0 32.7 0 1 0.00 16.40 50.10
21 CASTLE VIEW LARRY Mr Andrew Heffernan 0 0 38.9 4 2 0.00 7.20 52.10
22 VOLTAGE DE LA NOUEE Mrs Logan Duffort 4 0 41.5 0 0 0.00 12.40 53.90
23 CAPITAL T Mr Mark Davidson 4 0 34.4 0 0 0.00 20.40 54.80
24 CHF ARCHIE Miss Ginny Howe 4 0 38.8 0 0 0.00 18.80 57.60
25 WOODLANDS BE DARING Miss Sasha Hargreaves 4 0 34.3 0 0 0.00 24.80 59.10
26 SPRING PANORAMA Miss Katie Rucker 0 0 41.2 0 4 0.00 15.60 60.80
27 GOLDEN RECIPE Mr Matthew Heath 0 0 37.6 8 1 0.00 15.60 62.20
28 WILLEM VAN WUP Miss Laura Schroter 0 0 29 8 4 0.00 21.20 62.20
29 V.I.P VINNIE Mr Will Rawlin 0 0 27.4 4 0 20.00 13.20 64.60
30 KILLBUNNY ANDY Mrs Jonelle Price 0 0 43 0 4 0.00 19.60 66.60
31 EUPHORIE Mr Lorenzo Monachesi 0 0 35 16 7 0.00 24.00 82.00
32 EARL OF THE GREYS Miss Ashley Edmond 0 0 34.6 8 0 20.00 31.60 94.20
W RIDIRE DORCHA Miss Sophie Adams 0 0 38.3 12 15 W 0 W
E RF PSH SURPRISE Miss Aimee Penny 0 0 38 4 4 E 0 E RF
E CR JIMS PAL Mr Michael Owen 0 0 33.5 E 1 E CR
W TOMMY TITTLE MOUSE Mrs Jo Rimmer 0 0 W W
E RF DISCO CHICK Mrs Helen Marsh 0 0 33.2 4 0 E 0 E RF
E R3 KLOTILDE Miss Alycia Port 0 0 38.7 4 0 E 0 E R3
W FIGARO VAN HET BROEKXHOF Mr Tom McEwen 0 0 33 8 1 W 0 W
E RF MEXICAN LAW Ms Kristina Cook 0 0 33 4 0 E 0 E RF
W BILLY BANDIT Miss Katherine Coleman 0 0 38.8 W 0 W
Optimum XC Time - 05.04
CCI-S 2* - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DE PLEASURE Miss Eliza Stoddart 8 0 27.2 0 1.2 0.00 0.00 28.40
2 GLOBAL ASK Mr James Sommerville 7 0 30.1 0 0.4 0.00 0.00 30.50
3 IDONNA W Miss Eliza Stoddart 6 0 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
4 MISTER HIGGINS Mrs Caroline Powell 5 0 31 0 0 0.00 0.00 31.00
5 CODEBREAKER Miss Eliza Stoddart 4 0 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
6 UNION FORTUNUS Miss Phoebe Locke 3 0 31.6 0 0 0.00 0.00 31.60
7 ANNSFORT SIMBA Mr Ben Way 2 0 31.7 0 0 0.00 0.00 31.70
8 OUR OLD FELLA Mrs. Piggy March 2 0 32.7 0 0 0.00 0.00 32.70
9 JUST SODA NO ICE Miss Willa Newton 2 0 29.2 4 0 0.00 0.00 33.20
10 RSH MONBEG MARSHALL Mrs Kitty King 2 0 30 0 0 0.00 3.20 33.20
11 CBI ALDO Mrs Caroline Powell 2 0 29.9 0 1.6 0.00 2.00 33.50
12 DOS TORY WOOD Mr Gordon Murphy 2 0 29.6 4 0 0.00 0.00 33.60
13 WISH LIST Miss Teri Rudkin 2 0 33 0 0.8 0.00 0.00 33.80
14 WOODCROFT HARVEST Miss Harriet Wright 2 0 30.2 4 0 0.00 0.00 34.20
15 MANFRIDAY Mr Adam Morgan 2 0 33.1 0 1.2 0.00 0.00 34.30
16 BOUNTY CASTLE Miss Alicia Hawker 2 0 34.6 0 0 0.00 0.00 34.60
17 MC PARCO PETE Mr Tyler Cassells 2 0 31.1 4 0 0.00 0.00 35.10
18 PAINTED MOON II Miss Lydia Norton 2 0 35.8 0 0 0.00 0.00 35.80
19 VALENTINO 46 Miss Lauren West 2 0 32.2 4 0.4 0.00 0.00 36.60
20 DALI III Miss Danielle Mccormack 2 0 31.4 4 0 0.00 1.20 36.60
21 HSH CROWN CRUISE Mr Rupert Batting 2 0 31.8 0 3.2 0.00 1.60 36.60
22 DHI CRISTAL CROWN Miss Emma Manton 2 0 37.1 0 0 0.00 0.00 37.10
23 DONAU VDL Miss Fiona Denton 0 0 30.8 4 2.4 0.00 0.00 37.20
24 DIARANA DH Z Mr Joshua Levett 2 0 37.2 0 0 0.00 0.00 37.20
25 BELLE DE CAVILLY Mr Tyler Cassells 0 0 33.5 4 0 0.00 0.00 37.50
26 INNISLUSKY PADDY Miss Lucy Varley 0 0 33.2 4 0 0.00 0.40 37.60
27 AL PACINO Q Miss Cathrine Taylor 0 0 33.3 0 2.8 0.00 1.60 37.70
28 ALL WE NEED Miss Millie Juleff 0 0 30.1 8 0 0.00 0.00 38.10
29 THE SPICE MERCHANT Miss Alexandra Munn 0 0 33.9 4 0 0.00 0.40 38.30
30 CSF VIVENDI VIE Miss Sarie Weaving 0 0 35.1 4 1.6 0.00 0.00 40.70
31 MOUNTTEMPLE MISTRESS Miss Jess Rimmer 0 0 33.6 4 0 0.00 3.60 41.20
32 FRANCESCA DU DOMAINE R Mr Tyler Cassells 0 0 33.4 8 0 0.00 0.00 41.40
33 THE BOSSMAN II Miss Sarie Weaving 0 0 37.5 4 1.2 0.00 0.00 42.70
34 JARDO S Miss Louise Bodily 0 0 36.8 4 2 0.00 0.00 42.80
35 ARENT I LUCKY Miss Jasmine Holmes 0 0 34.6 4 0 0.00 5.20 43.80
36 FATHERS COMPROMISE Mr Finn Healy 0 0 32.6 8 1.6 0.00 2.40 44.60
37 ARCHIMEDES X Miss Charlotte Faulkner 0 0 31.5 8 5.2 0.00 0.00 44.70
38 MR BING BONG Mr Anthony Clark 0 0 38.1 0 1.2 0.00 5.60 44.90
39 CULT REWIND Mr Tyler Cassells 0 0 37.3 8 0 0.00 0.00 45.30
40 PARKFIELD BAROQUE Miss India Wishart 0 0 30.7 8 0.8 0.00 6.80 46.30
41 REARCROSS DIANGO Mrs Georgie Messent 0 0 44 0 2.4 0.00 0.00 46.40
42 SANDRO IX Miss Clare Chamberlayne 0 0 36.8 8 1.6 0.00 0.40 46.80
43 SINGING USK Miss Saskia Davies 0 0 31.4 8 0.8 0.00 8.40 48.60
44 INVITO Miss Lydia De Gioia 0 0 37.1 8 0.8 0.00 2.80 48.70
45 SBH BIG WALL Miss Izzy Taylor 0 0 31.4 8 0.4 0.00 9.60 49.40
46 ISALOTTIE Miss Maya Nicholson 0 0 33.5 12 4 0.00 0.00 49.50
47 OPPOSITION HERALDIK GIRL Miss Kirsty Chabert 0 0 36.9 4 0 0.00 8.80 49.70
48 OPHELIE VAN PRINSEVELD Miss Ailsa Wates 0 0 35.2 4 0 0.00 11.20 50.40
49 WATKINS Miss Harriet Boddy 0 0 39.9 4 0 0.00 8.80 52.70
50 HARBOURING Miss Amelia Walker 0 0 29.2 8 0.8 0.00 14.80 52.80
51 EASTON D’ ECLIPSE Miss Danielle Mccormack 0 0 35.8 16 0 0.00 2.40 54.20
52 STARLINER Miss Clare Chamberlayne 0 0 35.9 16 0.8 0.00 2.00 54.70
53 ITS A CAPITALIST Miss Ellen Pritchard 0 0 38.1 4 2.8 0.00 10.00 54.90
54 BROOKPARK RUBY Miss Isabella Castle 0 0 43.1 4 0.4 0.00 7.60 55.10
55 CHARTER 08 M2S Miss Lena Saxe 0 0 34.2 8 0 0.00 13.20 55.40
56 CLOHAMON GREY Miss Betty Baker 0 0 35.6 12 0.4 0.00 7.60 55.60
57 LUCKY COMEBACK Miss Georgia Rhiannon 0 0 35 4 3.2 0.00 13.60 55.80
58 BALLYRIC Miss Cathrine Taylor 0 0 35.5 8 1.6 0.00 11.60 56.70
59 DHI HOMANA Miss Jess Corser 0 0 44.1 4 2.4 0.00 12.40 62.90
60 RINGWOOD ROYAL TREND Miss Holly Bradshaw 0 0 36.4 16 1.2 0.00 9.60 63.20
61 SHANNONDALE JEDI Mr Joshua Levett 0 0 33.8 0 0 20.00 12.40 66.20
62 CATHERSTON ORATOR Dr Hannah Vickery 0 0 34 0 2.8 20.00 10.80 67.60
63 NGONG VALLEY Miss Harriet Wright 0 0 35.8 4 0.4 0.00 29.60 69.80
64 SCOOBO Miss Alicia Hawker 0 0 32.5 8 1.6 20.00 11.20 73.30
65 OGUE VERDI Mrs Kitty King 0 0 31.9 4 0 20.00 21.60 77.50
66 SWELL TOUCHDUN Mr Anthony Clark 0 0 35.2 4 1.6 20.00 18.00 78.80
67 BUTTERCUP ROSE Miss India Jane Nichols 0 0 41.5 8 0 20.00 10.00 79.50
68 CLOSHAUN HELLO Miss Laura Milner 0 0 38.2 4 1.2 20.00 21.60 85.00
69 SANNANVALLEY JUSTICE Miss Sarah Marshall 0 0 36 20 1.2 20.00 8.80 86.00
W TEMPORADA Miss Bella Innes Ker 0 0 39.7 W 0 W
E FH DHI TREND SETTER Miss Bella Innes Ker 0 0 29.3 4 0 E 0 E FH
E RF CALLING CARD Mr Mark Davidson 0 0 28.4 0 0.4 E 0 E RF
W ARDEO FUN SIZE Miss Bronte Monks 0 0 30.6 12 3.2 W 0 W
W MADGES LANE SUNRISE Mrs. Sarah Way 0 0 34.3 16 0.4 W 0 W
E BLACKROCK RICARDO Ms Katie Barber 0 0 30.7 0 2 E 0 E
W HASENACHER BALOU COULEUR Mr Andrew Hoy 0 0 W W 0 W
W OPPOSITION BOLERO Miss Kirsty Chabert 0 0 W W
R LAURIES LAUDATIO 2 Miss Willa Newton 0 0 34 0 0 R 0 R
W LARIM R Miss Jamie-lee Day 0 0 34.2 W 0 W
R BARNABYS PRINCESS Mrs Valentine Tourres 0 0 33 8 5.2 R 0 R
R JARISA Miss Tarka Abraham 0 0 34.3 12 0.4 R 0 R
W HANERINA SSF Mrs Nicole Pearson 0 0 W W
E RF K Miss Anya Strilkowski 0 0 35.5 0 1.6 E 0 E RF
W ANASTASIA II Miss Jess Corser 0 0 34.7 4 2.4 W 0 W
W ABACUS Miss Maya Nicholson 0 0 33.2 W 0 W
W OSO MONOLITOS Mr Andrew Hoy 0 0 W W
Optimum XC Time - 06.21
CCI-S 4* - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LONDON 52 Miss Laura Collett 32 0 20.5 0 0 0.00 0.00 20.50
2 MONKEYING AROUND Miss Izzy Taylor 29 0 22.5 0 0.4 0.00 0.00 22.90
3 TOLEDO DE KERSER Mr Tom McEwen 26 0 23 0 0 0.00 0.00 23.00
4 BROOKFIELD INOCENT Mrs. Piggy March 23 0 25.8 0 0 0.00 0.00 25.80
5 COROUET Mrs Sarah Bullimore 20 0 27.4 0 0 0.00 0.00 27.40
6 JL DUBLIN Mrs Nicola Wilson 17 0 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
7 COLA III Miss Bubby Upton 14 0 28.6 0 0 0.00 0.00 28.60
8 BALHAM MIST Mr Ludwig Svennerstal 12 0 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
9 GORTFADDA DIAMOND Miss Emilie Chandler 10 0 29.1 0 0 0.00 0.00 29.10
10 BILLY WALK ON Mrs Pippa Funnell 8 0 27 0 0 0.00 2.40 29.40
11 BULANA Mrs Nicola Wilson 8 0 25.5 4 0 0.00 0.00 29.50
12 REHY DJ Miss Yasmin Ingham 8 0 26.7 0 0 0.00 3.20 29.90
13 VENDREDI BIATS Mrs Kitty King 8 0 27.5 0 0 0.00 3.60 31.10
14 ALLSTAR B Miss Rosalind Canter 8 0 26.9 4 0 0.00 0.40 31.30
15 BILLY THE RED Ms Kristina Cook 8 0 25.5 0 0 0.00 6.40 31.90
16 BANZAI DU LOIR Miss Yasmin Ingham 8 0 32.1 0 0 0.00 0.00 32.10
17 MAJAS HOPE Mrs Pippa Funnell 8 0 29.9 0 0 0.00 2.40 32.30
18 MR BASS Miss Laura Collett 8 0 27.1 0 0 0.00 5.20 32.30
19 FONBHERNA LANCER Miss Izzy Taylor 8 0 26.2 4 0 0.00 2.40 32.60
20 VISCERA Miss Therese Viklund 8 0 30 0 0 0.00 2.80 32.80
21 MGH GRAFTON STREET Mrs Pippa Funnell 8 0 24.5 4 0 0.00 4.40 32.90
22 YOUVE GOT THE LUX Mr Hayden Hankey 8 0 33.2 0 0 0.00 0.00 33.20
23 TALMA D ALLOU Mr Toshiyuki Tanaka 8 0 27.3 0 0.8 0.00 5.20 33.30
24 CHARLY VAN TER HEIDEN Miss Mollie Summerland 8 0 26.1 4 2 0.00 2.00 34.10
25 SUPER CILLIOUS Miss Vittoria Panizzon 8 0 34.4 0 0 0.00 0.00 34.40
26 ZENSHERA Miss Rosalind Canter 0 0 26.1 4 0 0.00 4.40 34.50
27 CHILLI KNIGHT Miss Gemma Tattersall 0 0 30.6 4 0 0.00 0.00 34.60
28 BELLAGIO DECLYANGE Miss Phoebe Locke 5 0 31.6 0 0 0.00 3.20 34.80
29 DACAPO Miss Laura Collett 0 0 26.6 4 0 0.00 4.40 35.00
30 SWALLOW SPRINGS Mr Andrew Nicholson 5 0 30.6 0 0 0.00 4.80 35.40
31 LEONIDAS II Mr Padraig Mccarthy 0 0 28.8 0 0.8 0.00 6.00 35.60
32 IVAR GOODEN Miss Imogen Murray 5 0 31.9 0 0 0.00 4.00 35.90
33 SANTIAGO BAY Miss Gemma Tattersall 0 0 32.1 4 0 0.00 0.00 36.10
34 BERNADETTE UTOPIA Mr Kazuma Tomoto 5 0 30.6 0 0 0.00 5.60 36.20
35 REVE DU ROUET Mrs Sarah Bullimore 0 0 25.5 4 0 0.00 6.80 36.30
36 SIMPLY SOX Mr Giovanni Ugolotti 5 0 31.4 0 0 0.00 6.00 37.40
37 CEKATINKA JRA Mr Ryuzo Kitajima 5 0 30.5 0 0 0.00 7.60 38.10
38 CANCARAS GIRL Miss Tiana Coudray 5 0 33.7 0 0 0.00 4.80 38.50
39 CLEVER LOUIS Mr Christopher Burton 5 0 30.7 0 0 0.00 8.40 39.10
40 CLASSIC VI Miss Kirsty Chabert 5 0 37 0 0 0.00 2.40 39.40
41 LUKAS Ms Camilla Speirs 5 0 31.4 0 0 0.00 8.80 40.20
42 LITTLE FIRE Mr William Fox-Pitt 0 0 25.7 4 0 0.00 10.80 40.50
43 RICKER RIDGE SOOTY GNZ Mrs Samantha Lissington 5 0 31.4 0 0 0.00 9.20 40.60
44 GLOBAL FISION M Miss Lauren Innes 0 0 28.3 4 2 0.00 6.40 40.70
45 DUNGES DON PERIGNON Mr David Doel 0 0 36.9 4 0 0.00 0.00 40.90
46 TREGILDER Mr Oliver Townend 0 0 30 4 0 0.00 8.80 42.80
47 SHANNONDALE QUEST Mr David Doel 0 0 34.3 8 0 0.00 3.20 45.50
48 COOLEY ENNO Mr Ben Way 0 0 33.6 4 0 0.00 8.40 46.00
49 FERNHILL TABASCO Mr Kevin Mcnab 0 0 29.6 4 1.6 0.00 10.80 46.00
50 VALMY BIATS Mr Oliver Townend 0 0 29.6 4 0 0.00 12.40 46.00
51 CARTOWN WALLABE Miss Bella Innes Ker 5 0 36.1 0 0 0.00 10.00 46.10
52 JEFFERSON 18 Mr Christopher Burton 0 0 32.3 8 0.8 0.00 7.60 48.70
53 GLOBEMASTER Miss Clare Chamberlayne 0 0 38.1 8 0 0.00 5.60 51.70
54 MR FAHRENHEIT III Mr Simon Grieve 0 0 35.4 8 0.8 0.00 8.40 52.60
55 TENAREZE Mr Harry Meade 0 0 29.3 4 0.4 0.00 19.20 52.90
56 TRUE BLUE TOO II Miss Rosie Fry 0 0 37.1 4 0 0.00 13.20 54.30
57 DUKE OF CHAMPION Mr Giovanni Ugolotti 0 0 34.4 8 1.6 0.00 10.40 54.40
58 DON MEECO Ms Katie Barber 5 0 36.8 0 0 0.00 18.00 54.80
59 HARTACKER Miss Izzy Taylor 0 0 30.2 0 0 15.00 10.00 55.20
60 HORSEWARE WOODCOURT GARRISON Sarah Ennis 0 0 32.7 0 0 15.00 8.00 55.70
61 LATES QUIN Mr Bill Levett 0 0 36 4 0 0.00 16.00 56.00
62 WTTL OPPOSITION SKY LAW Miss Kirsty Chabert 0 0 34.6 8 0 0.00 14.00 56.60
63 ZEBEDEE IX Miss Ashley Harrison 0 0 45.1 8 0 0.00 4.40 57.50
64 HHS LEACOURT CAVALIER Miss Charlotte Rowe 0 0 33.8 4 0 0.00 20.00 57.80
65 CAVALIER MICKY FINN Miss Katie Bleloch 0 0 38.1 4 0 0.00 16.00 58.10
66 MY EASTWOOD BRIGHTSIDE Mr Harry Dzenis 0 0 40.4 4 1.2 0.00 12.80 58.40
67 CELTIC MORNING STAR Mr Andrew James 0 0 40.6 0 2 0.00 16.80 59.40
68 FIRE FLY Mr Tom Jackson 0 0 32.7 8 0.8 0.00 18.40 59.90
69 DIAMOND RUCTIONS Miss Louisa Lockwood 0 0 31.3 8 2.8 0.00 18.00 60.10
70 RENAISSANCE MAN Miss Eliza Stoddart 0 0 34.2 4 1.6 0.00 20.80 60.60
71 JUST KIDDING Miss Amanda Pottinger 0 0 31 8 0.4 0.00 22.00 61.40
72 ELLFIELD GRAFIFI Mr Alexander Whewall 0 0 36.6 4 0 0.00 21.20 61.80
73 REBEL RHYME Mr Tom Bird 0 0 36.4 12 2 0.00 14.80 65.20
74 COOLEY WINGMAN Mr Paul Whitehead 0 0 38.3 8 0.8 0.00 20.40 67.50
75 FERDI II Mr Dickon Reader 0 0 31.6 0 3.2 0.00 35.20 70.00
76 GREENACRES SPECIAL CAVALIER Mrs Caroline Powell 0 0 29.1 0 0 20.00 22.00 71.10
77 GOLDEN FOREVER Mr Toby Pigott 0 0 34.6 16 0 0.00 22.80 73.40
78 FEARLESS W Mrs. Nicole Mills 0 0 32.4 0 0 20.00 23.60 76.00
79 SHANNONDALE COCO Mr Tim Cheffings 0 0 43.7 8 2.8 0.00 22.80 77.30
80 AGHALAAN WEE DAN Miss Jessica Campbell 0 0 35.4 4 0.4 20.00 24.40 84.20
81 HD BRONZE Mr Harry Mutch 0 0 35.5 16 0.4 15.00 20.40 87.30
82 BALLYVAUGHN Miss Jodie Amos 0 0 37.7 8 2 20.00 20.00 87.70
83 INCOGNITO IV Miss Katey Cuthbertson 0 0 35.8 20 0 20.00 41.60 117.40
84 PARC DIAMOND LUX Mrs Serena Mcgregor 0 0 35 4 0.4 40.00 48.00 127.40
85 CHATEAU D YQUEM Z Mrs Charlotte Armstrong 0 0 38.9 8 9.2 40.00 36.80 132.90
E R LISSYEGAN RORY Mr Dan Jocelyn 0 0 32 4 0 E 0 E R
W EQUADOR III Mr Thomas Martin 0 0 34.4 20 0 W 0 W
W CALVINO II Ms Kristina Cook 0 0 27.4 8 1.2 W 0 W
W BASMATI Mr Andrew Hoy 0 0 W W
W GRANDSLAM Miss Danielle Dunn 0 0 37.5 W 0 W
R MBF DASSETT LEGACY Mr Craig Barr 0 0 37.9 8 1.6 R 0 R
R MOANGARRIFF DUKE Miss Jess Corser 0 0 43.8 R 0 R
E RF MISS PEPPERPOT Miss Caroline Harris 0 0 33 4 0 E 0 E RF
W RIOGHAN RUA Mr Cathal Daniels 0 0 32.3 4 0 W 0 W
W WOODLANDS PERSUASION Miss Ailsa Wates 0 0 W W
R GALWAYBAY TALENT Mr Alberto Giugni 0 0 38.5 8 1.6 R 0 R
E RF KILRODAN SAILORETTE Miss Nicky Hill 0 0 39.4 4 0 E 0 E RF
W CELUS D'ERMAC Z Mrs Aoife Clark 0 0 33.6 W 0 W
W UPPERCOURT COOLEY Miss Georgie Spence 0 0 28.7 16 0 W 0 W
W MR HIHO Mr David Doel 0 0 38.5 4 0 W 0 W
E FH CESAR V Mr Joseph Murphy 0 0 28.1 0 0 E 0 E FH
W CALMARO Mr Joseph Murphy 0 0 W W
E RF SEAPATRICK NARCO Miss Emily Grace 0 0 42 0 0 E 0 E RF
Optimum XC Time - 06.21
CCI-S 4* - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LORDSHIPS GRAFFALO Miss Rosalind Canter 32 0 21.8 0 0 0.00 0.00 21.80
2 BROOKFIELD QUALITY Mrs. Piggy March 29 0 21.7 0 0 0.00 1.60 23.30
3 CRISTAL FONTAINE Mrs Kitty King 26 0 23.7 0 0 0.00 0.80 24.50
4 JALAPENO III Miss Gemma Tattersall 23 0 23.6 0 0 0.00 2.40 26.00
5 CANNAVARO Miss Bubby Upton 20 0 27.4 0 0 0.00 0.00 27.40
6 MAYBACH Mrs Pippa Funnell 17 0 25.5 0 0 0.00 2.40 27.90
7 HALENZA Miss Heidi Coy 14 0 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
8 DON GENIRO Mr Alex Hua Tian 12 0 22.5 4 0.4 0.00 5.60 32.50
9 ONE NIGHT LOVE Miss Vittoria Panizzon 10 0 31.4 0 0 0.00 1.60 33.00
10 VINCI DE LA VIGNE Mr Kazuma Tomoto 8 0 28.5 0 0 0.00 4.80 33.30
11 FEROZA NIEUWMOED Mr Ryuzo Kitajima 8 0 28.9 0 0 0.00 4.80 33.70
12 RICKER RIDGE RUI Mrs Samantha Lissington 8 0 29.2 4 0 0.00 0.80 34.00
13 GOLDLOOK Miss Katie Bleloch 8 0 29.8 0 0 0.00 4.80 34.60
14 HALLTOWN HARLEY Miss Georgie Spence 8 0 30.2 0 0 0.00 4.80 35.00
15 NIGHT LINE Miss Yasmin Ingham 8 0 31.9 0 0 0.00 3.20 35.10
16 SPRINGPOWER Miss Izzy Taylor 8 0 26.7 4 0 0.00 4.80 35.50
17 RINGWOOD MADRAS Miss Izzy Taylor 8 0 29.9 0 0.8 0.00 5.20 35.90
18 RSH CONTEND OR Miss Felicity Collins 8 0 30.7 0 0 0.00 5.60 36.30
19 ERANO M Mrs Nicola Wilson 8 0 26.7 0 0.4 0.00 9.20 36.30
20 LEOPARD'S ACTION Mr Christopher Burton 8 0 26 0 0 0.00 11.20 37.20
21 GRAFENNACHT Mr William Fox-Pitt 8 0 24.5 0 0.4 0.00 12.40 37.30
22 CAVALIER CRYSTAL Mr Harry Meade 8 0 26 0 0 0.00 12.00 38.00
23 GALILEO NIEUWMOED Mr David Doel 8 0 29.9 4 0 0.00 6.00 39.90
24 BOB CHAPLIN Mr Tom McEwen 8 0 27 4 0 0.00 9.20 40.20
25 GOLDSMITHS IMBER Mr Arthur Chabert 8 0 34.3 0 0 0.00 6.00 40.30
26 CMS GOOGLE Miss Kristina Hall-Jackson 5 0 32.3 0 0 0.00 8.40 40.70
27 LANCE A LITTLE Mr Toby Pigott 0 0 25.5 4 1.2 0.00 10.00 40.70
28 EG MICHEALANGELO Miss Rose Nesbitt 5 0 32.1 0 0 0.00 8.80 40.90
29 TALENT Mr James Sommerville 0 0 32.7 0 1.2 0.00 7.60 41.50
30 TOPSPIN II Miss Alice Casburn 0 0 35.2 4 0 0.00 3.60 42.80
31 THE BUZZ FACTOR Miss Emma Thomas 5 0 36.2 0 0 0.00 6.80 43.00
32 CONTINUITY Mr David Britnell 0 0 31.7 4 0 0.00 8.80 44.50
33 FALKO TH Miss Caroline Harris 0 0 31.3 4 1.6 0.00 8.40 45.30
34 RED KITE Mr Harry Meade 0 0 22.7 12 0.4 0.00 10.40 45.50
35 FARNDON Mr Tom Jackson 0 0 26.8 4 1.2 0.00 14.00 46.00
36 THE RUTMAN Mr Simon Grieve 0 0 33.3 4 0 0.00 9.20 46.50
37 DIVINE H E Miss Nina De Haas 0 0 33.1 4 2.4 0.00 7.60 47.10
38 DREAMAWAY II Mr Tom McEwen 0 0 21.8 0 0 20.00 6.00 47.80
39 MY ERNIE Mrs Helen Witchell 0 0 30.4 4 0 0.00 14.40 48.80
40 HI TECH Miss Xanthe Goldsack 0 0 33.6 0 2 0.00 13.60 49.20
41 DYNASTY Mr Hector Payne 5 0 38.2 0 0 0.00 11.20 49.40
42 SWIRLY TEMPTRESS Mr Giovanni Ugolotti 0 0 30.7 8 0 0.00 10.80 49.50
43 DUKE OF CHAMPIONS Mr Dan Jocelyn 0 0 29.6 4 0.8 0.00 15.20 49.60
44 FERRO POINT Mr David Doel 0 0 39.6 4 0.4 0.00 7.20 51.20
45 COOL JACK Mr Alexander Tordoff 0 0 35.6 4 0 0.00 11.60 51.20
46 SWIPER JRA Mr Toshiyuki Tanaka 0 0 28.1 20 2.4 0.00 2.00 52.50
47 DRUMBILLA METRO Mr Simon Grieve 0 0 32.9 4 0.8 0.00 15.20 52.90
48 CADO LOUVO Mr Gaspard Maksud 0 0 35.6 4 0 0.00 14.00 53.60
49 COSMIC CHARM Miss Lucy Robinson 0 0 32.3 12 0.4 0.00 9.20 53.90
50 PENNLANDS DOUGLAS Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 36.9 4 0.4 0.00 12.80 54.10
51 J ADORE SALSA Mr Tyler Cassells 0 0 33.3 8 0 0.00 13.20 54.50
52 SKIP MILL Mr Christopher Whittle 0 0 35.6 4 1.6 0.00 13.60 54.80
53 MOUNT PANTHER Miss Charlotte Dennis 0 0 37.5 8 0.4 0.00 10.00 55.90
54 CENTENNIAL Miss Tayla Mason 0 0 29.9 8 2.4 0.00 16.80 57.10
55 GASTON Mr Tim Cheffings 0 0 34.3 4 1.2 0.00 17.60 57.10
56 MHS KING JOULES Mr Oliver Townend 0 0 26.4 8 0.4 0.00 22.80 57.60
57 HIARADO Miss Grace Taylor 0 0 38.5 0 2 0.00 17.20 57.70
58 INPETTO VAN DE KOUTERHOEVE Mrs. Lauren Lillywhite 0 0 35.1 4 0 0.00 19.60 58.70
59 HUBERTHUS AC Mr Bill Levett 0 0 35.7 4 0 0.00 20.00 59.70
60 SCOOP DE FERBET Miss Philippa Cross 0 0 36.6 12 0 0.00 14.00 62.60
61 GLOBAL VICTORY Mr Kevin Mcnab 0 0 29.4 0 2 0.00 33.60 65.00
62 SOCIAL BUTTERFLY Ms Ali Wilkes 0 0 30.5 8 2.8 0.00 25.20 66.50
63 ELLFIELD VOYAGER Mr Alexander Whewall 0 0 43.6 4 2.8 0.00 19.60 70.00
64 FIREBALL F Miss Edie Campbell 0 0 30.4 4 0 20.00 15.60 70.00
65 BALLYMOLLOY ROGAN Mr Harry Dzenis 0 0 31.4 16 2.4 0.00 20.40 70.20
66 HARLE BELLE Mr Matt Hecking 0 0 33.1 0 0 20.00 17.20 70.30
67 CARRYON BOBBY BOY Mrs Julia Norman 0 0 32 16 0 0.00 22.40 70.40
68 THE EMERALD LILY Miss Charlotte Rowe 0 0 34.8 25 0 0.00 12.80 97.60
69 HIGHWAY II Miss Bella Innes Ker 0 0 32.7 4 0.4 20.00 16.40 73.50
70 INSIDE OUT DU LANGWATER Mr Constantin Van Rijckevorsel 0 0 39.3 8 1.2 0.00 25.60 74.10
71 LSS LANZAROTE Mr Rupert Batting 0 0 31.9 16 2.8 0.00 24.40 75.10
72 MGH BINGO BOY Miss Nicky Hill 0 0 32.7 8 0 20.00 15.60 76.30
73 GRANNCORD Miss Althea Bleekman 0 0 36.7 8 4 0.00 28.40 77.10
74 AMIRO SKY Mr Bruce Haskell 0 0 30.4 4 0 20.00 24.40 78.80
75 BALLYMOON DIAMOND Mrs Carolyne Ryan-Bell 0 0 40 4 0 20.00 16.00 80.00
76 KND STEEL PULSE Mr Tom Rowland 0 0 35.4 8 0 20.00 18.80 82.20
77 OPPOSITION LOIRE Miss Kirsty Chabert 0 0 25.6 12 0 20.00 26.40 84.00
78 ROCK N ROLL DE BUISSY Miss Sophie Barlow 0 0 33.5 8 0 20.00 25.20 86.70
79 MOHER PRINCE Mr Milo Kennedy 0 0 35.5 8 0 20.00 34.80 98.30
80 DARRANT Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 38.1 12 0.8 20.00 28.40 99.30
81 ANDREAS Mrs Helen Martin 0 0 36.7 4 0.4 40.00 32.00 113.10
W CUFFESGRANGE ARS ROYALE Miss Charlotte Jenkins 0 0 36 W 0 W
W CLEAR DAWN Miss Charlotte East 0 0 W W
E RF PASSIONS OPPOSITION Miss Lisa Maynard 0 0 38.9 8 1.2 E 0 E RF
R CARAGHS BUFFET Miss Holly Richardson 0 0 42.7 12 0 R 0 R
W COWLING HOT GOSSIP Mr Tom Bird 0 0 40 28 1.6 W 0 W
R GEORGISAUROUS Mr William Fox-Pitt 0 0 23.6 8 0.8 R 0 R
E AR CHARMING BOY JR Mrs. Nicole Mills 0 0 33.3 8 0 E 0 E AR
E RF BAMBINO DE LILATTE Mr Paolo Torlonia 0 0 34.4 0 0 E 0 E RF
E AR BILLY ORINOCO Miss Flora Harris 0 0 33.5 4 0 E 0 E AR
R LEGACY Mr Tim Cheffings 0 0 37.6 8 0 R 0 R
R SANDMAN 7 Miss Yasmin Ingham 0 0 25.4 8 0 R 0 R
W COOLEY TIMEPIECE Mrs Katherine Hague 0 0 36.8 W 0 W
W KAPOWAIRUA Miss Sally James 0 0 W W
E RF MISCHIEVOUS Mr Alberto Giugni 0 0 40.5 4 2 E 0 E RF
W UP UP AND AWAY Mrs Caroline Powell 0 0 29.4 12 0.8 W 0 W
W HIGHLAND PATRIOT Miss Jodie Amos 0 0 W W
E RF DASSETT COOLEY DUN Mrs. Sarah Way 0 0 34.4 12 0 E 0 E RF
E UR MONBEG EXCLUSIVE Mr Andrew Nicholson 0 0 28.9 E 0 E UR
E E SHANNONDALE ZITA Miss Ellie Kay 0 0 36.9 E 0 E E
R DICTE ALDRUP Miss Sara Bech Strøm 0 0 34.2 0 0 R 0 R
W ARCTIC SKIPPY Miss Emma Hawksby 0 0 45.6 W 0 W
W ZOCARLA BLH Miss Danielle Dunn 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.03
I - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HH MOONWALK Mr Tom Jackson 12 0 28.2 0 0 0.00 6.00 34.20
2 SLIGO CANDY CANE Mr Bill Levett 10 0 30.9 0 0 0.00 6.80 37.70
3 BRIARLANDS SWEETANGO Miss Izzy Taylor 8 0 27.3 8 0 0.00 2.80 38.10
4 OXMOUNTAIN FLYER Miss Imogen Gloag 6 0 32.3 4 0 0.00 2.00 38.30
5 KILDALTON HENRY Mrs Fiona Kashel 4 0 35 0 0 0.00 4.80 39.80
6 OUTBACK II Miss Laura Collett 2 0 30 4 0 0.00 7.60 41.60
7 CALL ME DASSETT Mrs Kate Rocher-Smith 2 0 29.3 0 0 0.00 14.40 43.70
8 BELONA Mr Max Warburton 0 0 33.2 4 0 0.00 8.40 45.60
9 FAERIE MAGNIFICO Mrs Jonelle Price 0 0 30.9 4 0 0.00 12.00 46.90
10 CABARET Miss Tiana Coudray 0 0 29.8 4 0 0.00 14.80 48.60
11 GOLD FLAME GUY Miss Sarah Holmes 0 0 29.8 0 1 0.00 19.60 50.40
12 VENDI FOX Mr Tristram Owers 0 0 32.7 4 0 0.00 14.00 50.70
13 DIGGER JONES Mr Alexander Tordoff 0 0 27.3 12 0 0.00 11.60 50.90
14 THEO RICARDO Mr Jack Pinkney 0 0 32.3 8 0 0.00 10.80 51.10
15 SHANNONDALE MARIO Mr Bill Levett 0 0 32.1 8 0 0.00 15.60 55.70
16 DEMI LOUVO Miss Alycia Port 2 0 36.8 0 0 0.00 20.00 56.80
17 LEGEND DE LUX Mr Gordon Murphy 2 0 31.8 0 0 0.00 26.00 57.80
18 JAKZENT TREN Mrs. Georgie Campbell 0 0 30.7 12 0 0.00 16.80 59.50
19 CONTRAST Z Miss Jessica McLeod 0 0 33 4 0 0.00 22.80 59.80
20 CHACOA ROULETTE Miss Eleanor Binns 0 0 35.2 8 3 0.00 19.60 65.80
21 OAREHOUSE HERO Miss Katey Cuthbertson 0 0 33.2 12 5 0.00 22.80 73.00
22 FINE AND DANDY Mr Tristram Owers 0 0 30 8 0 20.00 31.20 89.20
23 HATHAWAY WHOLE LOTTA LOVE Miss Izzy Taylor 0 0 31.6 0 0 40.00 21.60 93.20
HC DASJ Miss Althea Bleekman 0 0 33.9 4 0 0 23.6 61.50
W UNDER OATH Mr William Fox-Pitt 0 0 W W
W CLONFAD MIDNIGHT Miss Danielle Frost 0 0 40.5 W 0 W
W KOPI LUWAK Miss Roo Fox 0 0 35.2 4 0 W 0 W
W WONHAM WHAT NEXT Miss Georgia Bale 0 0 W W
W RICKER RIDGE VALENTINA Mrs Samantha Lissington 0 0 33.2 W 0 W
W CADIZ Miss Ella Flanagan 0 0 37.3 W 0 W
Optimum XC Time - 05.03
I - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MOONLIGHT CHARMER Miss Laura Collett 12 0 23.2 0 0 0.00 0.00 23.20
2 CASHMAN B Mr Jack Leese 10 0 24.8 0 0 0.00 4.40 29.20
3 SPORTSFIELD FREELANCE Mrs Aoife Clark 8 0 26.4 0 0 0.00 4.00 30.40
4 MONBEG HENDRICKS Mrs Kitty King 6 0 26.4 0 0 0.00 4.40 30.80
5 SPEEDWELL Mrs. Georgie Campbell 4 0 20.9 4 0 0.00 7.60 32.50
6 COOLEY ON THE CARDS Miss Izzy Taylor 2 0 31.1 0 0 0.00 4.40 35.50
7 TOP HONOURS Mr Max Warburton 2 0 28.4 4 0 0.00 3.60 36.00
8 MDSANDYHILL ZORRO Miss Imogen Murray 0 0 24.6 4 0 0.00 8.40 37.00
9 VAN DE MAN Mr Tristram Owers 2 0 31.8 0 0 0.00 6.00 37.80
10 PENGRAFEN Miss Dani Evans 2 0 28.9 0 0 0.00 9.20 38.10
11 FLY THE FLAG Miss Rosie Thomas 2 0 33.9 0 0 0.00 4.40 38.30
12 BENGAL LORE Miss Pippa Taylor 0 0 32.5 4 0 0.00 2.00 38.50
13 SOMETHING EXTRA Mr Tom McEwen 0 0 33 4 0 0.00 2.00 39.00
14 HIKITA Mr John-Paul Sheffield 0 0 27.5 4 0 0.00 7.60 39.10
15 DASSETT ENDEAVOUR Mr Tom Jackson 0 0 26.4 4 0 0.00 9.20 39.60
16 ZIPPED UP Mr Thomas Tulloch 2 0 28.4 0 0 0.00 11.60 40.00
17 LOXLEYS LAST STAND Mr Bill Levett 0 0 31.4 4 0 0.00 10.40 45.80
18 IRON MAN III Mr Ben Hobday 2 0 33.2 0 0 0.00 14.00 47.20
19 SENOR CROCODILLO Mrs Samantha Lissington 2 0 30.5 0 0 0.00 17.60 48.10
20 HOCUS POCUS IV Mr Alex Holman 0 0 30.7 12 0 0.00 6.40 49.10
21 ROYAL ASCOT TRIP Miss Naomi Lawrence 0 0 31.8 8 0 0.00 12.00 51.80
22 DASSETT SHOWMAN Mrs Lucy Jackson 0 0 30.5 4 0 0.00 17.60 52.10
23 PAINTERS BAY Mr Ben Hobday 0 0 33.4 8 0 0.00 12.40 53.80
24 KILLNEY RANGER Miss Megan Lawrence 0 0 35 4 0 0.00 15.20 54.20
25 TOMOCHICHI Mrs Jonelle Price 0 0 29.1 8 1 0.00 17.20 55.30
26 CSF TEDDY Mrs Claire Phillips 0 0 32.5 8 0 20.00 21.60 82.10
HC FAERIE DIANIMO Mrs Jonelle Price 0 0 28.2 0 0 0 22 50.20
W STEP FORWARD Miss Georgia Bale 0 0 31.1 W 0 W
W CILETTO H Mr Ben Hobday 0 0 34.1 W 0 W
W HAWKSMOOR Mr Michael Owen 0 0 27.7 12 0 W 0 W
W SARAZEN BRIDGE Miss Laura Collett 0 0 34.3 16 0 W 0 W
Optimum XC Time - 05.03
I - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 VIDALGO Mr Kevin Mcnab 12 0 27.5 0 0 0.00 3.60 31.10
2 CORGARY FEMME FATALE Miss Laura Schroter 10 0 24.3 4 0 0.00 4.40 32.70
3 ITS LUSH Miss Hannah Horton 8 0 25.9 4 0 0.00 5.60 35.50
4 SHADOW SEAHORSE Mr Ben Hobday 6 0 32.3 0 0 0.00 5.60 37.90
5 COSMOS DU FIGUIER Miss Charlotte Bacon 4 0 25.9 8 0 0.00 7.60 41.50
6 NIPPY MORNING Miss Rosie Thomas 2 0 33.2 0 0 0.00 8.80 42.00
7 JEZEBEL HDH Miss Imogen Murray 0 0 28.6 4 0 0.00 9.60 42.20
8 DELARADO Miss Sophie Jenman 0 0 27.1 4 0 0.00 12.00 43.10
9 YOU TWO BILL Miss Ella Flanagan 0 0 34.3 0 1 0.00 10.00 45.30
10 BLING Miss Laura Collett 0 0 27.1 8 0 0.00 10.80 45.90
11 HOUDINI VIII Mr Matthew Glentworth 0 0 28.2 8 0 0.00 10.40 46.60
12 CONTENTIOUS Mr Josh Moore 0 0 35.5 4 0 0.00 8.00 47.50
13 LOUISBOURG C Mr Jack Whiteford 0 0 32.1 8 0 0.00 8.40 48.50
14 CURLY GIRL Mrs Jonelle Price 2 0 28.6 0 0 0.00 20.40 49.00
15 KILCOLTRIM JACKO Miss Georgina Ewell 0 0 28.6 8 0 0.00 16.40 53.00
16 MHS MONBEG JUNIOR Mrs Kitty King 0 0 30.2 4 0 0.00 20.00 54.20
17 RNH HENDRICKS NJ Mr Bill Levett 0 0 31.6 8 0 0.00 23.60 63.20
18 PRIMITIVE PERDITA Miss Emily Philp 0 0 30.5 16 0 0.00 18.00 64.50
19 NEWMARKET PATROL Mr Alexander Tordoff 0 0 32.5 4 0 20.00 16.40 72.90
20 GRAND CRU E Mr Max Warburton 0 0 30.9 4 0 20.00 24.40 79.30
21 SLANEY NAZAR TWELVE Mr Finley Atherton 0 0 38 24 0 0.00 22.80 84.80
22 LADY OPHELIA Mr Padraig Mccarthy 0 0 36.8 8 0 20.00 28.80 93.60
23 SEAPATRICK CARLENTO Miss Brier Leahy 0 0 30.9 4 0 40.00 36.40 111.30
E RF ROSSDARAGH TOP QUALITY Miss Nicky Hill 0 0 31.4 4 0 E 0 E RF
E HF BWE NEWTON DE JASPER Mr Adam Harvey 0 0 32.3 0 0 E 0 E HF
Optimum XC Time - 05.03
I - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HARTHILL STORM Mrs Sian Davies-cooke 12 0 27.7 0 0 0.00 0.00 27.70
2 GLOBAL H Miss Jemima Stratton 10 0 25.7 0 0 0.00 4.80 30.50
3 AMOROSO GIGI Z Miss Caroline Harris 8 0 30.5 0 0 0.00 0.40 30.90
4 GREAT GUY Mr Harry Finch 6 0 30.9 4 0 0.00 0.00 34.90
5 DOLLEY PHANTOM Miss Franky Reid-Warrilow 4 0 30 0 0 0.00 5.60 35.60
6 IDEFIX VAN DE CRUMELHAEVE Mr Harry Horgan 2 0 27.1 4 0 0.00 5.60 36.70
7 CASTLE HOWARD CASANOVA Mr Marcio Carvalho Jorge 2 0 28.4 0 0 0.00 9.60 38.00
8 LORD FLASHHEART Miss Claire Deuten 2 0 27.1 0 0 0.00 12.40 39.50
9 CHILLI'S MIDNIGHT STAR Mrs Jo Rimmer 0 0 28.9 4 0 0.00 8.40 41.30
10 ARDEO PREMIER Mr Alexander Bragg 0 0 29.8 4 0 0.00 9.60 43.40
11 D AVRIL DU PINIER Miss Poppy Clark 0 0 32.3 4 0 0.00 7.20 43.50
12 VIVERO DH Z Mrs Helen Martin 2 0 32.7 0 0 0.00 13.20 45.90
13 ABC ARCTIC DAME Miss Jess Falle 2 0 37.5 0 0 0.00 8.80 46.30
14 SO SMART Mr Ben Way 0 0 29.8 8 1 0.00 7.60 46.40
15 DISSINGTON WIZZARD Miss Jeanette Brakewell 0 0 30.5 8 0 0.00 9.20 47.70
16 RING OF FIRE II Mr Arthur Duffort 2 0 28.9 0 0 0.00 19.20 48.10
17 TORBOY ABBEY Miss Poppy Wallis 0 0 30.5 4 0 0.00 14.40 48.90
18 GLENEALY DE REVE Miss Niki De Macedo 2 0 36.6 0 0 0.00 12.40 49.00
19 MGH OAT CAKE Mr Thomas Vicary 0 0 31.8 8 0 0.00 10.00 49.80
20 BOLEYBAWN ARISTOCRAT Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 38.2 4 0 0.00 11.20 53.40
21 COOLEY BLACK MAGIC Miss Alice Freeman 0 0 36.4 4 0 0.00 13.20 53.60
22 CAPITAINE DE HUS Z Miss Ginny Thompson 0 0 29.6 4 0 0.00 22.80 56.40
23 ITAREUSO Miss Louisa Lockwood 0 0 32.7 0 6 0.00 19.60 58.30
24 CROWN DAVENPORT Miss Rosie Thomas 0 0 33 12 0 0.00 14.00 59.00
25 MONBEG IGUASSU Miss Sam Jennings 0 0 31.4 4 0 0.00 24.40 59.80
26 GRACIA NOORDENHOEK Mrs. Justine Parker 0 0 27.1 4 14 0.00 18.00 63.10
27 PRIME TIME II Miss Emily Mustow 0 0 45.5 4 0 0.00 18.40 67.90
28 NO REASON Mr Josh Haynes 0 0 33.2 0 0 20.00 20.40 73.60
29 BALLYOSKILL BOY Miss Harriet Bagley 0 0 31.4 0 0 20.00 24.00 75.40
30 CAVALIER CULT HERO Mr Francois Heyns 0 0 37.5 16 0 0.00 22.80 76.30
31 JACKPOT Mrs Polly Schwerdt 0 0 31.4 4 1 20.00 24.00 80.40
32 FAERIE MIKADO Mr Alberto Giugni 0 0 31.8 12 2 20.00 51.60 117.40
HC MCCLAREN Mrs Jonelle Price 0 0 W 0
E RF SWISS MAID Miss Sara Chittleburgh 0 0 28.2 0 0 E 0 E RF
W GELUK G Miss Helen Bates 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.03
I - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 COOLEY EXCHANGE Miss Khia Cadney-moon 12 0 22.1 0 0 0.00 6.40 28.50
2 SHANBEG COOLEY Mr Harry Mutch 10 0 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
3 GLOBAL PROMISE Mr Hector Payne 8 0 29.3 0 0 0.00 4.40 33.70
4 GRAFIBA Mr Fred Powell 6 0 26.8 4 0 0.00 3.20 34.00
5 MIDNIGHT ROLLERCOASTER Mrs Alison Lidstone 4 0 31.1 0 0 0.00 3.20 34.30
6 CLASS SPEC Miss Flora Harris 2 0 30 4 0 0.00 2.40 36.40
7 NPS DEVON Mrs Daisy Berkeley 2 0 30 0 0 0.00 7.20 37.20
8 MONBEG VOODOO Miss Bella Innes Ker 2 0 32.7 4 0 0.00 2.40 39.10
9 REISKAMOE RUBY Miss Laura-jane Brown 0 0 30.9 4 0 0.00 5.60 40.50
10 COOLEY AMIGO Mr Wills Oakden 0 0 31.8 4 0 0.00 8.00 43.80
11 TRAVIS IV Miss Jeanette Brakewell 2 0 31.4 0 0 0.00 13.20 44.60
12 SHANNONDALE ARISTO Mr Alexander Bragg 0 0 29.3 4 0 0.00 12.40 45.70
13 BLAKENEY SURPRISE Miss Lucy Price 2 0 32.5 0 0 0.00 14.00 46.50
14 MONBEG HORIZON Mr Michael Owen 0 0 32.1 0 1 0.00 19.20 52.30
15 COOL CALMANDO Miss Alice Norman 0 0 34.8 4 0 0.00 16.00 54.80
16 SHENANDOAH IV Mr Gareth Warburton 0 0 32.3 8 6 0.00 8.80 55.10
17 COWLING HIGH ROLLER Mr Sam Gillespie 0 0 29.3 8 1 0.00 17.20 55.50
18 CRUMLINPARK GENIE Miss Louisa Lockwood 0 0 31.4 4 8 0.00 14.00 57.40
19 SHARAZ Miss Holly Bradshaw 0 0 35 12 0 0.00 11.60 58.60
20 CONFESSION TIME Miss Ginny Howe 0 0 32.1 8 1 0.00 18.40 59.50
21 GRANDE BY DESIGN Miss Emma Manton 0 0 28.6 16 2 0.00 15.20 61.80
22 CASANOVA VI Mr Christopher Wincer 0 0 30.5 12 6 0.00 13.60 62.10
23 STAR ANISE II Miss Ginny Thompson 0 0 32.7 8 0 0.00 25.60 66.30
24 IZIBANTA Miss Ellen Goodwin 0 0 34.3 12 2 0.00 26.00 74.30
25 LIMESTONE ROMEO Miss Eleanor Hope 0 0 30.9 0 0 60.00 14.40 105.30
26 AMERICAN EXPRESS Mr Michael Winter 0 0 34.8 4 2 40.00 31.60 112.40
27 LA CHUNGA Miss Jessica Campbell 0 0 33 4 0 40.00 36.00 113.00
E KIVALDI Mr Callum Banfield 0 0 30.5 E 0 E
W SPRINGWIND BALOU Mr Arthur Duffort 0 0 32.3 0 0 W 0 W
W CASCORSON Z Miss Helen Bates 0 0 W W
E RF LISSYEGAN HSH Miss Grace Taylor 0 0 30.5 4 1 E 0 E RF
E R3 JETSET CAVALIER Miss Tiffany Eggleston 0 0 36.1 12 9 E 0 E R3
W BRIGANT Mr Andrew Hoy 0 0 W W
W SIGNEURS CARACHO Mr Alexander Peternell 0 0 28.4 4 0 W 0 W
W HOLYWELL CAVALIERE CLASSIC Mr Andrew James 0 0 28.4 4 4 W 0 W
Optimum XC Time - 05.03
I - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JOHAN-SOME Miss Gemma Tattersall 12 0 27.3 0 0 0.00 0.80 28.10
2 MONBEG ALCATRAZ Miss Flora Harris 10 0 25.2 0 0 0.00 4.00 29.20
3 BILLY BORDEAUX Miss Franky Reid-Warrilow 8 0 28.4 0 0 0.00 1.60 30.00
4 D.DAY Miss Caroline Harris 6 0 30.7 0 0 0.00 1.20 31.90
5 INTENTIE W Mrs Sian Davies-cooke 4 0 31.4 0 0 0.00 1.20 32.60
6 GREAT DEMEANOR Miss Nicky Hill 2 0 30.5 4 0 0.00 0.00 34.50
7 COOLEY ADMIRAL Mrs Amy O'connor 2 0 28 0 0 0.00 7.60 35.60
8 PRINCE TED Mr Alfie Marshall 2 0 28.9 0 0 0.00 7.20 36.10
9 MONBEG JUST BLUE Miss Dani Evans 0 0 28 4 0 0.00 4.40 36.40
10 COQUIN DU BIDOU Mrs Melanie Wilder 2 0 28.6 0 0 0.00 8.80 37.40
11 NO RUSH ONE Miss Kathryn Robinson 2 0 30.5 0 0 0.00 7.20 37.70
12 EX CAVALIERS LAW Mr Bruce Haskell 2 0 33.4 0 0 0.00 5.20 38.60
13 GUN LAW Mr Ben Way 0 0 30.2 4 0 0.00 5.20 39.40
14 TO LOVE AND HONOUR Mr Josh Haynes 2 0 32.7 0 0 0.00 8.40 41.10
15 IN LIKE FLYNN Mr Andrew James 0 0 24.8 0 3 0.00 14.00 41.80
16 BARRINGTON SHADOW Ms Kristina Cook 0 0 26.6 8 0 0.00 8.00 42.60
17 SUGAR RUSH TH Mr Matthew Heath 2 0 31.1 0 0 0.00 12.80 43.90
18 NPS GUCCI Miss Hattie Rawson-smith 2 0 32.1 0 0 0.00 12.40 44.50
19 ICARUS X Miss Emma Thomas 0 0 32.3 4 0 0.00 8.80 45.10
20 MGH SMARTY Miss Eleanor Hope 0 0 30.5 8 0 0.00 7.20 45.70
21 G STAR MUSTERD Mrs Sarah Gairdner 0 0 33.2 4 0 0.00 12.00 49.20
22 CARLO IV Miss Lyndsay Smith 0 0 32.3 4 2 0.00 15.60 53.90
23 POETRY IN MOTION II Miss Florence White 0 0 34.8 8 0 0.00 12.40 55.20
24 BUTTERFLY VAN HET KEIZERSHOF Z Miss Claire Deuten 0 0 37.1 12 0 0.00 9.20 58.30
25 HURRICANE HUNTER Miss Grace Taylor 0 0 31.8 16 0 0.00 11.60 59.40
26 ENDORSEMENT Miss Daisy Liddle 0 0 32.7 16 0 0.00 12.80 61.50
27 GLADSTONE II Miss Ginny Thompson 0 0 31.4 4 0 0.00 27.60 63.00
28 JE TAIME FANDANGO Miss Mary Pearson 0 0 35 0 0 20.00 11.60 66.60
29 CASH IN HAND Miss Noor Slaoui 0 0 34.3 12 3 0.00 21.60 70.90
30 THE AFRICAN QUEEN Ms Fiona Dallyn 0 0 40.2 16 0 0.00 16.00 72.20
31 BRINDLEY’S FINALE Mr Michael Owen 0 0 33.4 12 6 0.00 23.60 75.00
E RF HERO RHF Mr Hector Payne 0 0 27.7 0 0 E 0 E RF
E MGH WALL STREET Miss Flora Elliott 0 0 30.5 E 0 E
R FREE BEE Miss Daisy Minter 0 0 37.3 R 0 R
Optimum XC Time - 05.03
I - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RUSSELJACKET Mr Harry Meade 12 0 25.9 0 0 0.00 4.00 29.90
2 VAMOOSE Miss Tarka Abraham 10 0 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
3 TRINITY CAVALIER Miss Henrietta Horsley-gubbins 8 0 33.4 0 0 0.00 0.00 33.40
4 CADANNUS Miss Caroline Harris 6 0 31.8 0 0 0.00 2.40 34.20
5 ROSSMOUNT BLUE NEWS Miss Katie Bleloch 4 0 33.9 0 0 0.00 4.00 37.90
6 CLOUD K Miss Kathryn Robinson 2 0 29.1 0 0 0.00 8.80 37.90
7 CANDITO Miss Ibble Watson 2 0 29.1 0 0 0.00 10.80 39.90
8 CLASS VISTA Miss Flora Harris 2 0 31.8 4 0 0.00 5.20 41.00
9 ISAZSA Mr Austin O'connor 2 0 28.4 0 4 0.00 8.80 41.20
10 HANDSOME Miss Sophie Byford 2 0 32.1 0 0 0.00 10.00 42.10
11 HAKUNA MATATA VDZ Miss Florence White 0 0 33.2 4 0 0.00 6.40 43.60
12 INVICTUS II Mr Harry Horgan 2 0 38.6 0 0 0.00 5.20 43.80
13 COOLEY POT OF GOLD Mr Wills Oakden 2 0 33.4 0 0 0.00 11.60 45.00
14 BENEDICT DALTON RADAU Mrs Anne Mackley 0 0 33.6 8 0 0.00 4.00 45.60
15 COOLROCK COOLEY Miss Bella Innes Ker 0 0 34.1 4 0 0.00 7.60 45.70
16 VIVERO Mr Ludwig Svennerstal 0 0 30 8 0 0.00 10.40 48.40
17 MHS AFRICA Miss Poppy Pitt 0 0 32.3 8 0 0.00 8.40 48.70
18 TREND DE LA CRUISE Mr Fred Powell 0 0 39.6 0 2 0.00 8.80 50.40
19 CRISCADE DEL PAVARINO Mr Giovanni Ugolotti 2 0 33 0 0 0.00 18.80 51.80
20 SAPHIR DU RHEU Miss Charlotte Alexander 0 0 39.6 12 1 0.00 0.00 52.60
21 DASSETT ROCK STAR Miss Amelia Walker 0 0 35 0 3 0.00 15.20 53.20
22 EASTBOURNE Miss Charlotte East 2 0 38.6 0 0 0.00 16.80 55.40
23 GLENFLY Mr Marcio Carvalho Jorge 0 0 33.2 4 0 0.00 18.80 56.00
24 BALLYSHAN BELLISSIMO Miss Nicky Hill 0 0 38.6 4 0 0.00 13.60 56.20
25 FABRIS Miss Phoebe Hughes 0 0 30.5 16 0 0.00 11.20 57.70
26 KILRUSH RED Miss Molly Brown 0 0 33.2 12 0 0.00 15.20 60.40
27 ANOTHER MORNING Miss Rosie Thomas 0 0 39.3 8 3 0.00 10.80 61.10
28 LOVELOCKS RUMPLESTILTSKIN Mr Marcio Carvalho Jorge 0 0 32.7 8 0 0.00 22.40 63.10
29 PRIMITIVE SHINING STAR Miss Catherine White 0 0 37.5 16 3 0.00 18.00 74.50
30 MY O MY SPORTSFIELD Mr Alberto Giugni 0 0 33.6 16 1 0.00 25.60 76.20
31 BALOMO Mr Noe Delaune 0 0 35.7 8 5 0.00 31.60 80.30
32 HOORAY HENRY II Miss Sophie Rushton 0 0 33.6 20 15 0.00 12.80 81.40
W WESTON ONE VISION Miss Gracie Lovett Brunt 0 0 33.2 20 0 W 0 W
W HHS DASSETT CLASS Mr Craig Barr 0 0 W 0 W
R DOVEVALE LAWMAN Mr Matthew Heath 0 0 32.5 8 0 R 0 R
E SUPERMARIO II Mr Thomas Vicary 0 0 38.9 E 0 E
E AR INTERLAKEN W Miss Ginny Howe 0 0 33.4 8 0 E 0 E AR
W BILLY ALLSTAR Mr Phil Brown 0 0 W W
W LADY VI DU RI DASSE Miss Jasmine Holmes 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.03
I - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 QUINTILIUS Mr Tom Rowland 12 0 28.6 0 0 0.00 0.00 28.60
2 COOLEY SNAPCHAT Mrs Selina Milnes 10 0 28.2 0 0 0.00 4.00 32.20
3 COOLEY GOODWOOD Mrs. Piggy March 8 0 27.7 4 0 0.00 2.40 34.10
4 MEXICAN ROSE Miss Isabelle Cook 6 0 33 0 0 0.00 4.00 37.00
5 RAFIKI YANGO Miss Lucy Watson 4 0 30 4 0 0.00 3.20 37.20
6 ESCAPE ROUTE Miss Willa Newton 2 0 30.7 0 0 0.00 9.60 40.30
7 GLOBAL CANDY BOY Mrs. Georgie Campbell 2 0 30.5 0 0 0.00 10.00 40.50
8 IRENE LEVA Miss Rhian Smith 2 0 28.2 0 0 0.00 12.80 41.00
9 ETE ROSE Miss Lauren Dallison 2 0 32.1 0 0 0.00 9.20 41.30
10 TJ CHARLENE Miss Emily Gieron 0 0 30.5 8 0 0.00 4.00 42.50
11 MOUNT CORBITT STORM Mr Angus Smales 0 0 29.8 4 0 0.00 12.00 45.80
12 CURTIS DES CHAUMES Mr Gilles Serbource 0 0 34.8 12 0 0.00 0.00 46.80
13 QUIDAM DE LUX Mr Stephen Heal 0 0 28.2 8 0 0.00 10.80 47.00
14 CLASS BOOZE CRUISE Miss Jess Corser 0 0 34.1 4 0 0.00 9.20 47.30
15 AKINA Z Miss Abigail Boulton 0 0 35.7 12 0 0.00 3.20 50.90
16 DIVETTE DE CARNEVILLE Mr Tom D Crisp 0 0 29.8 8 0 0.00 14.00 51.80
17 LACOSTE Miss Elspeth Bryce 0 0 31.1 0 2 0.00 19.20 52.30
18 ICEMAN III Miss Harriet Mitchell 2 0 30.7 0 0 0.00 22.40 53.10
19 FA KARLA Mr Ben Perry 2 0 32.7 0 0 0.00 22.40 55.10
20 SECRET AFFAIR Miss Antoinette Mckeowen 0 0 31.6 4 0 0.00 22.80 58.40
21 TEMPLAR ESPRIT Miss Ellie Barnard 0 0 30.2 16 0 0.00 18.80 65.00
22 DOUGLES V Mr Thomas Vicary 0 0 40.5 8 0 0.00 18.00 66.50
23 UBRANCO UK Miss Harriet Upton 0 0 31.4 24 4 0.00 7.20 66.60
24 JAMAKIN FAER TRIAL Miss Gracie Lovett Brunt 0 0 33.2 0 0 20.00 18.00 71.20
25 THE GAELIC CHIEFTAN Miss Abbi Stone 0 0 32.7 12 3 0.00 26.40 74.10
26 GRAFICS Mr Richard P Jones 0 0 28.4 8 20 0.00 21.20 77.60
27 HENDRIK 24 Mrs Sue Colley 0 0 34.8 4 0 20.00 23.60 82.40
W BROOKLET BOO Mrs Anna Stonex 0 0 W W
E ACORN Miss Philippa Kerby 0 0 30.7 E 0 E
W DHERMES DU NIRO Miss Emily Prangnell 0 0 W W
R PUCCINI II Miss Saskia Davies 0 0 36.1 20 14 R 0 R
W TAYBERRY Mr Thomas Heffernan Ho 0 0 32.3 8 0 W 0 W
R GREENLOUGH GAILE Mr Ben Edwards 0 0 29.8 R 0 R
Optimum XC Time - 05.04
N - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BAUMANNS FLEUR Miss Kat Raybould 6 0 25.8 4 0 0.00 4.00 33.80
2 QUARRYCREST ILLUSION Miss Imogen Gloag 5 0 34.8 0 0 0.00 0.40 35.20
3 BALLINAGUILKEY FORTUNUS Mr Anthony Clark 4 0 28 8 0 0.00 0.00 36.00
4 SHOWTIME Mr Tom McEwen 3 0 36.3 0 0 0.00 0.00 36.30
5 PROSECCO Mr Max Warburton 2 0 36 0 0 0.00 0.40 36.40
6 EXPO DI ALMA TERRA Miss Lissa Green 1 0 33 4 0 0.00 1.20 38.20
7 NEXERO Miss Emma Manton 1 0 30.3 8 0 0.00 0.00 38.30
8 THE ELLFIELD DIKSTER Miss Alicia Hawker 1 0 38.5 0 0 0.00 0.00 38.50
9 HELLIOS BH Mr Will van Ufford 0 0 34.8 4 0 0.00 0.00 38.80
10 WOTSTHECATCH Ms Becky Lloyd 0 0 32.3 4 0 0.00 3.20 39.50
11 KASHMIR Miss Eliza Stoddart 0 0 33.3 4 0 0.00 2.80 40.10
12 ATLANTIC VIEWS CHOICE Miss Imogen Murray 0 0 33 8 0 0.00 0.00 41.00
13 CAVALIER GUNFIRE Miss Tabitha Baker 0 0 39 4 0 0.00 0.00 43.00
14 CLASS MOVE Miss Ellie Healy 0 0 36.3 4 0 0.00 3.20 43.50
15 JEWEETWEL Mrs Emma Hyslop-Webb 1 0 37.3 0 0 0.00 7.20 44.50
16 ESTHER DU MAILLET Miss Valentine Emsens 0 0 39 8 0 0.00 3.60 50.60
17 COOLFINN NEPTUNE Mrs Rachel Sheldon 0 0 36.8 12 0 0.00 2.40 51.20
18 MISTRAL MISH MASH Mr Paolo Torlonia 0 0 37 8 0 0.00 7.60 52.60
19 GOLD PORT Miss Jess Corser 1 0 34 0 0 0.00 21.20 55.20
20 FACTOR FORTY Miss Tabby Wylie 0 0 41.8 8 0 0.00 6.40 56.20
21 KAPRICCIO Mrs Julia Norman 1 0 37.5 0 0 0.00 20.40 57.90
22 PRIMITIVE MIDNIGHT TIGER Miss Phoebe Nicholson 0 0 32.5 0 0 20.00 5.60 58.10
23 DYSART ELITE Miss Flora Harris 0 0 26.3 0 0 20.00 14.40 60.70
24 ACTIV ADVENTURE Miss Jessica Pidcock 0 0 32.3 8 1 0.00 20.00 61.30
25 LAOLA Miss Laura Collett 0 0 31.3 4 0 20.00 9.20 64.50
26 DREAM MACHINE Mr Adam Trew 0 0 30 16 0 0.00 23.20 69.20
27 CLARKIE Miss Charlotte Byrnes 0 0 35.8 16 16 20.00 12.00 99.80
HC JASPER Miss Vicky Tuffs 0 0 34.5 0 0 0 8 42.50
HC COPYRIGHT COOLEY Miss Katherine Coleman 0 0 34.5 0 0 0 0 34.50
W DHI KICKODIEZA Miss Jemima Stratton 0 0 34.5 16 23 W 0 W
W NEFFECT S Miss Kat Raybould 0 0 39.5 W 0 W
E RF ANDRASSY ECHO Mrs Louise Burton 0 0 39.5 0 0 E 0 E RF
E DIAMOND CLOVER DERAWLIN Miss Tara Williams 0 0 43.5 E 0 E
W MONARTS MATISSE Miss Grace Taylor 0 0 W W
R COOL CHOICE Miss Indie Vaughan-jones 0 0 38.5 8 0 R 0 R
W COOLEY HILDARE OSIRIS Miss Flora Harris 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.04
N - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KOGOLA Miss Vicky Tuffs 6 0 23.8 0 0 0.00 0.00 23.80
2 HAZY DREAM Miss Alicia Hawker 5 0 25.3 0 0 0.00 1.60 26.90
3 COOLEY EMPIRE Mr Harry Mutch 4 0 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
4 BILLY AMBITIOUS Miss Dani Evans 3 0 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
5 VIOLETTA B Miss Imogen Murray 0 0 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
6 S.M. QUENTIN Miss Flora Harris 1 0 30.8 4 0 0.00 0.00 34.80
7 PROUD MAIRI Miss Mairead Mcgrath 1 0 30.8 4 0 0.00 0.00 34.80
8 DOLMEN DU CONCORDE Miss Sarah-Jane Brown 1 0 35.3 0 0 0.00 0.00 35.30
9 BASTIANO Miss Kristine Ovland 0 0 34 4 0 0.00 0.00 38.00
10 UNIQUE VAN DE HOEVEWEG Z Miss Dani Evans 0 0 33 4 0 0.00 2.40 39.40
11 LINUS V Mrs Abigail Dean 0 0 31.8 8 0 0.00 0.80 40.60
12 MY MR DARCEY II Mrs Rebecca Squire 1 0 35.5 0 0 0.00 8.80 44.30
13 JESMOND SPIRIT Mr Alexander Tordoff 0 0 36.3 4 0 0.00 4.80 45.10
14 COPILOT 22 Miss Saffron Cresswell 0 0 35.5 4 0 0.00 5.60 45.10
15 CLASSICALS EURO STAR Mr Jason Wood 0 0 32.3 12 0 0.00 2.00 46.30
16 OKI DOKI BH Mr Will van Ufford 0 0 32.8 12 0 0.00 1.60 46.40
17 LUCKY CLOVERS INQUISITION Miss Rebecca Anstey 0 0 39.3 8 0 0.00 0.00 47.30
18 SAUNDERSCOURT AMBASSADOR Mr Adam Trew 0 0 30.5 8 0 0.00 10.80 49.30
19 BATHLEYHILLS GOLDEN SPRAY Miss Daisy Liddle 0 0 35.3 12 0 0.00 2.40 49.70
20 ROYAL CHOICE Miss Imogen Murray 0 0 34.8 16 0 0.00 0.80 51.60
21 ITS MINSTER DOUBT Miss Lucia Mayhew 0 0 35.3 8 0 0.00 8.80 52.10
22 MELDA Miss India Jane Nichols 0 0 39.5 12 0 0.00 5.60 57.10
23 COSMIC MIKADO Mr Lorenzo Monachesi 0 0 37.5 16 0 0.00 23.20 76.70
24 LADY TAMALIA Miss Lucy Romyn 0 0 39 20 0 0.00 18.40 77.40
25 DALOUBET MANSOLEIN Z Miss Kat Raybould 0 0 32.5 4 1 20.00 30.80 88.30
26 ZEITGEIST Miss Tara Williams 0 0 45.3 0 0 20.00 29.60 94.90
HC ARCHFIELD ECHO Miss Holly Bradshaw 0 0 24.8 12 6 0 8.8 51.60
HC COURAGUNEEN JENNIE Miss Amelia James 0 0 30.8 0 0 E 0 E E
HC TOP BIATS Miss Phoebe Hughes 0 0 33.8 4 0 0 8.8 46.60
HC BURNOCK BRIGHT LIMIT Miss Marion Watt 0 0 34.5 W 0 34.50
HC COOL DUDE Mr Harrison Chart 0 0 31.3 0 0 0 0.8 32.10
HC HILTJE L Miss Noor Slaoui 0 0 28 0 0 0 6.4 34.40
W DIAMOND DEBUT Miss Katherine Coleman 0 0 W W
W OLITO Mr Alex Nard 0 0 W W
E HF PBW MULLAGH MURPHY Miss Jemima Dart 0 0 34.8 8 0 E 0 E HF
Optimum XC Time - 05.04
N - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RANDALSTOWN COMMANDO Mr Austin O'connor 6 0 26.3 0 0 0.00 0.00 26.30
2 FEIN CERA GRAVELOTTE Miss Laura Collett 5 0 26.3 0 0 0.00 0.00 26.30
3 BALLYDUNNE CAPTAIN Miss Lissy Fell 4 0 27.3 0 0 0.00 0.00 27.30
4 KEEP HAPPY Miss Vicky Tuffs 3 0 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
5 KWANTA KOSTA Miss Victoria Griffiths 2 0 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
6 GLOBAL EXOTIC Miss Jemima Stratton 1 0 32.3 0 0 0.00 0.40 32.70
7 CUFFESGRANGE ROYAL EXCHANGE Miss Saffron Cresswell 1 0 32.8 0 0 0.00 0.00 32.80
8 IRREPLACEABLE Mr Michael Winter 0 0 27.5 4 0 0.00 1.60 33.10
9 RAMONDA Miss Eliza Stoddart 0 0 29.3 4 0 0.00 0.00 33.30
10 CLASS APART Miss Flora Harris 1 0 32.8 0 0 0.00 0.80 33.60
11 MULBERRY FIELD PHANTOM Miss Shannon Bibby 0 0 28 4 0 0.00 2.40 34.40
12 MONARTS AFFAIR Miss Grace Taylor 1 0 30.3 0 0 0.00 4.40 34.70
13 VESICULA Miss Therese Viklund 0 0 30.5 4 0 0.00 1.20 35.70
14 TWINKLE Mr Jason Wood 0 0 33.3 4 0 0.00 2.00 39.30
15 STORMY BAY Miss Alicia Hawker 0 0 33.8 4 0 0.00 5.60 43.40
16 SUMMERHILL SURPRISE Miss Madeline Adamson 0 0 31.8 12 0 0.00 0.00 43.80
17 DARE DARE DU MONT D'ANHEE Miss Valentine Emsens 0 0 31.5 8 0 0.00 4.80 44.30
18 JIRONIA TP Miss Catherine Robinson 0 0 35.8 4 0 0.00 5.60 45.40
19 BUZZ LIGHTYEAR Miss Maisy Spratt 0 0 33.5 8 6 0.00 0.40 47.90
20 DIDI NIGHTLIGHT Miss Georgia Hockenhull 0 0 32.5 8 0 0.00 8.40 48.90
21 ISIS Miss Katey Cuthbertson 0 0 35.3 8 0 0.00 6.80 50.10
22 EMJAY MASTER VISION Mrs Victoria Dennis 0 0 33 12 0 0.00 7.60 52.60
23 DOMINO DERVAL Mrs Christine Hardinge 0 0 31.8 8 0 0.00 14.00 53.80
24 WOLF CUB Miss Lissa Green 0 0 34 4 0 0.00 16.00 54.00
25 ANNSFORT LANDON Miss Grace Taylor 0 0 28.8 8 0 20.00 21.60 78.40
26 MAGNIFIQUE VAN DE DOORNHAAG Mrs Alexandra Haggard 0 0 30.5 12 0 20.00 18.80 81.30
27 THE FINDING NEMO Mrs Abigail Dean 0 0 37.8 8 0 0.00 37.20 83.00
HC KILNABOY BUFFET Mr Max Warburton 0 0 29.8 0 0 E 0 E RF
HC FLEET STREET Miss Danielle Frost 0 0 33 E 0 E CR
HC SF DETROIT Mrs Amy O'connor 0 0 25.5 E 0 25.50
W SPYE MORNING STAR Miss Hannah Freeman 0 0 29.5 12 4 W 0 W
R FANTASTIQUE Mrs Rachel Halvorsen 0 0 32.5 4 2 R 0 R
W CARA CLEM Miss Lottie Kennedy 0 0 38.3 0 0 W W
R DIAMOND G II Miss Hannah Andrade-brown 0 0 36.8 R 0 R
W BALLYMOLLOY DICCON Mr Harrison Chart 0 0 30.5 4 0 W 0 W
E RF CONCANNON KINSMAN Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 32.8 8 0 E 0 E RF
Optimum XC Time - 05.04
N - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 VISCOUNT VIKTOR Mr Tim Price 6 0 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
2 ROSSDARRAGH NERO Miss Charlotte Rowe 5 0 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
3 ROCHDAN FLEX Miss Emily Philp 4 0 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
4 GEORGE MCJ Mr Marcio Carvalho Jorge 3 0 27.5 4 0 0.00 0.00 31.50
5 CATHERSTON OAKLEY Mr Gubby Leech 2 0 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
6 LANGALLER STAR MAKER Miss Charlotte Rowe 1 0 33 0 0 0.00 0.00 33.00
7 CIANS BOY Miss Amy Ross 1 0 32 0 1 0.00 0.00 33.00
8 WESTON JEMIMA Mr John-Paul Sheffield 1 0 33 4 0 0.00 0.00 37.00
9 DAMAGE VAN BERKENBROECK Z Mr Gubby Leech 0 0 34.8 0 3 0.00 0.40 38.20
10 CUTE GIRL Mr Kevin Mcnab 0 0 28 4 0 0.00 6.40 38.40
11 GSA LANCE Mr Alexander Tordoff 0 0 34.5 4 0 0.00 0.00 38.50
12 THE SECRET JEWEL Miss Sophie Jenman 0 0 33.8 0 2 0.00 4.40 40.20
13 SHANNONDALE JACO Miss Ellie Kay 0 0 30.8 8 0 0.00 1.60 40.40
14 ECLIPSE SB Mr Laurence Hunt 0 0 30.8 0 1 0.00 9.20 41.00
15 CRYSTAL BARNEY Miss Noémi Doerfer 0 0 38.3 4 0 0.00 0.00 42.30
16 TIMOTHY Miss Katie Richards 0 0 27.8 8 0 0.00 8.80 44.60
17 CHIMERA Miss Isabel English 0 0 33.8 4 0 0.00 10.80 48.60
18 SHANBEG TO DIFFER Miss Isabel English 0 0 33 4 0 0.00 12.80 49.80
19 FOREVER SPRING Miss Annie Getley 0 0 32.5 8 2 0.00 9.60 52.10
20 MONBEG DARWIN Mr Michael Owen 0 0 34.3 8 2 0.00 12.40 56.70
21 KABOOM D Miss Naomi Lawrence 0 0 36.8 4 0 0.00 18.00 58.80
22 CAVAN Mr Marcio Carvalho Jorge 0 0 31.3 4 0 0.00 23.60 58.90
23 BALLYCOSKERRY REGAL DIAMOND Miss Hollie Swain 0 0 36 4 0 0.00 20.40 60.40
24 NUANCES DE JARSAY Mr Tim Price 0 0 33 8 3 0.00 18.80 62.80
25 BLACK ROCK CAVALIER Mrs Sarah Gairdner 0 0 32 8 0 20.00 10.80 70.80
26 LACHAIN CRUX Miss Miranda Filmer 0 0 30.3 12 10 20.00 9.60 81.90
27 GRC SAMURAI Mr Matthew Heath 0 0 38 4 0 20.00 25.20 87.20
W FIT FOR FUN RAA Mr Ludwig Svennerstal 0 0 W W
W CASTLETOWN IV Mrs Ruth Tatam 0 0 32.8 16 5 W 0 W
W CORNASCRIEBE QUIDAM Miss Jennifer Galuszka 0 0 W W 0 W
W MYTHICAL LAW Mrs Serena Mcgregor 0 0 35 W 0 W
W TREWYN Mr Phil Brown 0 0 32.8 24 0 W 0 W
Optimum XC Time - 05.04
N - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RAMATUELLE Miss Caroline Harris 6 0 26.3 0 0 0.00 0.00 26.30
2 LITTLE BIRD Mrs Aoife Clark 5 0 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
3 INORY Mr Alexander Tordoff 4 0 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
4 SHANNONDALE GOLD RUSH Miss Lucy Stimson 3 0 24.8 4 0 0.00 0.40 29.20
5 CLUAIN CAOIN MIRAH Miss Maddison Peries 2 0 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
6 TEQUILA SUNRISE Miss Pippa Taylor 1 0 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
7 PENHILLS SNAP DRAGON Miss Hollie Swain 1 0 31 0 0 0.00 0.00 31.00
8 GLENORCHY Mr Kevin Mcnab 1 0 31.8 0 0 0.00 0.40 32.20
9 VALENTINA V Mr Marcio Carvalho Jorge 1 0 28.3 0 0 0.00 5.20 33.50
10 JARILLO Mr Tim Price 1 0 31.8 0 0 0.00 2.40 34.20
11 BALLYARD HARLEQUIN Mr Jack Pinkney 1 0 36.3 0 0 0.00 0.00 36.30
12 CIL DARA DALLAS Miss Isabel English 1 0 29 0 0 0.00 8.40 37.40
13 DUKE LEGACY Mr William Fox-Pitt 1 0 31 0 0 0.00 10.40 41.40
14 BGS LUX ELECTRIC Miss Emily Philp 1 0 34.8 0 0 0.00 8.00 42.80
15 ROYAL ENCOUNTER Mr Marcio Carvalho Jorge 1 0 29.3 0 0 0.00 18.40 47.70
16 PAINSWICK CHILLI DAWN (GB) Mr Gubby Leech 0 0 36.8 8 0 0.00 4.80 49.60
17 NIARADO DU LANGWATER Mr Constantin Van Rijckevorsel 0 0 31.3 8 0 0.00 13.20 52.50
18 MONBEG GOLD DUST Mr Michael Owen 0 0 29 4 0 0.00 21.20 54.20
19 CATHERSTON OSIANA Miss Charlotte Dicker 0 0 30.3 8 13 0.00 3.20 54.50
20 SOCS CAVALIER Mr Tom Grant 0 0 31.8 8 16 0.00 4.80 60.60
21 DROMBANE REBEL Mrs Faye Mcphillips 0 0 33.8 4 0 0.00 31.60 69.40
22 DON DANDY Miss Katie Richards 0 0 30.5 4 0 20.00 18.40 72.90
23 MISTER KAI Miss Hani Milstein 0 0 35.8 8 3 20.00 8.00 74.80
HC STONEHAVENS STAR QUALITY Miss Charlotte Rowe 0 0 30 0 0 0 2 32.00
HC ASCOT H Miss Cicely Driver 0 0 31.8 0 0 0 7.6 39.40
R MERIDIANWAY RAMZES BOY Mr Matthew Heath 0 0 30.3 8 0 R 0 R
W KAN-DO 2 Mr Gaspard Maksud 0 0 35.8 W 0 W
W IWICA VD HERMITAGE DN Mr Ludwig Svennerstal 0 0 W W
W SPECIAL K Mr John-Paul Sheffield 0 0 30 W 0 W
W JUST AN ILLUSION II Miss Louise Scammell 0 0 31.8 W 0 W
W IRON MAIDEN II Mr Ludwig Svennerstal 0 0 W W
W A MOMENT IN TIME II Mrs. Georgie Campbell 0 0 W W
W TC CELTIC CLOVER Miss Line Andresen 0 0 W W
W ETNA Miss Isabel English 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.04
N - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GOOD BOY ALEX Miss Tara Jefferies 6 0 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
2 COOLEY FIREBALL Mrs. Piggy March 5 0 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
3 JUNCUS Z Mr John-Paul Sheffield 4 0 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
4 PLOT TWIST B Mr Tom Jackson 3 0 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
5 CONGRESS MASTER Mr Stephen Way 2 0 31.5 0 0 0.00 1.60 33.10
6 FIGARO DES PRÉMICES Mr Alexander Peternell 1 0 29 0 0 0.00 4.40 33.40
7 KEC DELICATE GIRL Miss Kate Honey 1 0 34.8 0 0 0.00 0.00 34.80
8 OS SAINT EMILION Mr Nicholas Lucey 1 0 32 0 0 0.00 2.80 34.80
9 STRANDHILL BOY Miss Imogen Murray 1 0 31.3 4 0 0.00 0.00 35.30
10 FARCEUR D'ELLE Mr Michael Winter 1 0 35.5 0 0 0.00 0.00 35.50
11 BELMONT PROPOSAL Mrs Rosie Skinner 1 0 32.8 0 0 0.00 2.80 35.60
12 DOWDSTOWN CAV Mr Gareth Warburton 0 0 31.8 4 0 0.00 0.00 35.80
13 KEC DAZZLING DIAMOND Miss Maddy Moffett 1 0 33.8 0 0 0.00 2.40 36.20
14 GREAT JONES Miss Shannon Lewis 1 0 36.8 0 0 0.00 0.00 36.80
15 OUTDAZZLE Miss Imogen Addison 1 0 39.8 0 0 0.00 0.00 39.80
16 BALLINAMURRA CHANGSHA Miss Ginny Howe 0 0 31.8 4 0 0.00 6.00 41.80
17 ICARUS HK Mr Daya Singh Hujan 1 0 33 0 0 0.00 9.20 42.20
18 JAMESON II Miss Harriet Mitchell 1 0 42 0 0 0.00 0.40 42.40
19 FLY THE FLAG II Mr Thomas Heffernan Ho 0 0 29 4 0 0.00 10.00 43.00
20 HAPPINESS LD Miss Ella Bubb 0 0 39.8 4 0 0.00 0.40 44.20
21 MBF ONE TOO MANY Mr Harry Horgan 0 0 29.5 8 0 0.00 8.00 45.50
22 HANLEEN CIONTIS Mr Ricardo Montalvo 0 0 28.5 12 2 0.00 3.60 46.10
23 REHY ROSE GOLD Miss Jessica Campbell 0 0 37 4 0 0.00 6.00 47.00
24 DERMISH LUX Mr Lewis Palmer 0 0 32.3 12 0 0.00 4.00 48.30
25 BROOKFIELD CARNIVAN Mr Tom McEwen 0 0 31.3 8 0 0.00 11.60 50.90
26 CARRICKVIEW WISEGUY Mrs. Manon McNiece 0 0 33 16 0 0.00 2.80 51.80
27 VENTURA ROCK Mr Austin O'connor 0 0 33 8 0 0.00 15.20 56.20
28 KILIMAZING BRIMSTONE Miss Jemima Fawcett 0 0 42 8 3 0.00 5.60 58.60
29 WELLPARK ATHOS Mr Harry Dzenis 0 0 32.3 12 0 0.00 14.80 59.10
30 SHAUNLARA GOLD Miss Georgie Bowett 0 0 31.8 12 11 0.00 9.20 64.00
31 CHIARDILUNA Mr Paolo Belvederesi 0 0 30 0 0 20.00 14.40 64.40
32 FEEL THE VIBES Miss Tayla Mason 0 0 35 8 0 40.00 19.60 102.60
W CARNEYHAUGH QUANTUM Mr Alberto Giugni 0 0 W W
W LORD DRABEN Mr Richard P Jones 0 0 W W
W TAYVALE GEORGIANA Miss Natalie Hudson 0 0 W W
W CASH POINTS PROMISE Miss Victoria Voller 0 0 W W
W SIMBA IV Miss Izzy Taylor 0 0 W W
W CARRANDUNA DIAMOND Miss Chloe Brown 0 0 W W 0 W
W GINUWINEFIZZ Mr Andrew James 0 0 W W
W MONAHAWK DANCING MELODY Miss Isabelle Bradford 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.04
N - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LATES ECLIPSE Miss Vicky Brake 6 0 22.8 0 0 0.00 2.80 25.60
2 P - NABAJO O.H Miss Alexandra Farrar-fry 5 0 25.8 0 0 0.00 0.00 25.80
3 DAZZLING INTUITION Mr Tom McEwen 4 0 25.8 0 0 0.00 0.00 25.80
4 DHI KING NELSON Mr Hector Payne 3 0 26.3 0 0 0.00 0.00 26.30
5 MBF FUTURE CRUISE Mr Harry Horgan 2 0 26 0 0 0.00 1.20 27.20
6 NICE Miss Laura Schroter 1 0 27.3 0 0 0.00 0.00 27.30
7 BROOKFIELD FUTURE NEWS Mrs. Piggy March 1 0 27.8 0 0 0.00 0.00 27.80
8 BROOKFIELD NOT SO INOCENT Miss Sophie Callard 1 0 27.8 0 0 0.00 0.40 28.20
9 CAPTAIN CRISSY Miss Jessica Watts 1 0 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
10 INCEPTION Mr Tim Rusbridge 1 0 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
11 KAYLAS SURPRISE Mrs Sarah Gairdner 1 0 28.8 0 0 0.00 2.00 30.80
12 ESPOIR LANDAIS Miss Alice Dunsdon 1 0 30 0 0 0.00 1.20 31.20
13 EVENSTAR Mr Matt Hecking 1 0 30 0 0 0.00 1.20 31.20
14 SEL OSCAR Mr John-Paul Sheffield 0 0 24.5 4 0 0.00 3.60 32.10
15 SPARTAFLY Miss Felicity Collins 1 0 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
16 GOOSEBERRY HILL CRUISE Miss Zara Burke Ott 1 0 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
17 DASSETT CODE Mrs Kate Rocher-Smith 0 0 26.3 8 0 0.00 1.20 35.50
18 WESTON MAYFLOWER Miss Chloe Pearson 0 0 32.8 4 0 0.00 0.00 36.80
19 ONE MORE COOLEY Mr Austin O'connor 1 0 35.5 0 0 0.00 2.00 37.50
20 HEALYS KING ARKANSAS Mr Angus Marsh 1 0 35.3 0 0 0.00 2.40 37.70
21 ILONA Miss Amy Piatek 1 0 35.5 0 0 0.00 3.60 39.10
22 IRISH KONNECTION Miss Natasha Anson 0 0 34.3 4 0 0.00 2.00 40.30
23 J. Miss Stephanie Rapley 1 0 31.3 0 0 0.00 9.20 40.50
24 RICA Mr Matteo Gallucci 0 0 33.8 8 0 0.00 0.00 41.80
25 BRUNO FG Miss Edie Campbell 0 0 34.8 4 0 0.00 3.60 42.40
26 EMERALD ENDEAVOUR Mr Tom Jackson 0 0 34.8 4 0 0.00 4.40 43.20
27 EDWARD VAN DE VELDHOEVE Miss Eden Ash 0 0 36 8 0 0.00 0.80 44.80
28 MIDNIGHT GALAXY Miss Mollie Summerland 0 0 26 12 0 0.00 8.80 46.80
29 SLIGO CALETTO LADY Miss Anna Stillwell 0 0 33.3 8 0 0.00 7.20 48.50
30 BRACKENSPA ROCK IN Miss Jennifer Chaplain 0 0 32 16 0 0.00 2.00 50.00
31 AGHER CITY BOY Miss Charlotte Bacon 0 0 32.8 12 0 0.00 8.00 52.80
32 ROMANCIER II Miss Katherine Illingworth 0 0 25.3 8 0 20.00 30.80 84.10
W CHILLI ROCKS Miss Gemma Tattersall 0 0 W W
W CRAZY DU LOIR Mr Matthew Heath 0 0 W W
W A TOUCH OF SPORTSFIELD Mr Alberto Giugni 0 0 W W
W YOUNG OFFICER Miss Izzy Taylor 0 0 W W 0 W
W X-PENSIVE Miss Kajsa Mansby Svedberg 0 0 W W
W DIAMOND COURT Miss Ginny Howe 0 0 32.5 24 0 W 0 W
W J Miss Amy Kisby 0 0 W 0 W
W COOLMINGA STAR Miss Beckie Smith 0 0 W W 0 W
Optimum XC Time - 05.04
N - Section X
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PERSEUS II Miss Olivia Marsh 6 0 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
2 COOLEY ANYTHING YOU LIKE Mrs. Piggy March 5 0 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
3 CAUNTON FIRST CLASS Mr Matthew Heath 0 0 31 0 0 0.00 0.00 31.00
4 KOHINOOR Mrs Trudy Johnson 3 0 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
5 AGAINST THE GRAIN Mr Harry Dzenis 2 0 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
6 JAMIRA Mr Nicholas Lucey 1 0 32 0 0 0.00 0.00 32.00
7 SHADOW MINNIE MOON Miss Felicity Collins 1 0 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
8 BROOKFIELD BRAVEHEART Mr Tom McEwen 1 0 30.5 4 0 0.00 0.00 34.50
9 TWILIGHT ROLLERCOASTER Mrs Alison Lidstone 1 0 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
10 QUARZA Miss Ella Woodhead 1 0 30.5 0 0 0.00 4.40 34.90
11 JERPOINT ECLIPSE Mr Max Gordon 1 0 34.8 0 0 0.00 0.40 35.20
12 PENCOS EQUITY Miss Ali Wallace 1 0 35.8 0 0 0.00 0.00 35.80
13 FINCH FANCY Mr Ben Lee Liles 1 0 37.8 0 0 0.00 1.20 39.00
14 FLOW 7 Miss Mollie Summerland 0 0 28.3 8 0 0.00 4.40 40.70
15 ARAGON HOUSE PEDRO Miss Hayley Phillips-Hart 0 0 32 4 3 0.00 2.80 41.80
16 SEBASTIAN IV Mrs Sarah Olivier 0 0 32.3 4 0 0.00 6.40 42.70
17 GFS APOLLO Mr Tom Jackson 0 0 36 4 0 0.00 4.00 44.00
18 GLOBAL AMARETTO Miss Charlotte Agnew 0 0 31.5 4 0 0.00 10.40 45.90
19 UNNAMED (807822) Mr Richard P Jones 1 0 35 0 0 0.00 13.60 48.60
20 INDEPENDER J W B Miss India Wishart 1 0 37.8 0 0 0.00 12.00 49.80
21 JAGER BOMB Miss Constance Chapman 1 0 35.8 0 0 0.00 14.80 50.60
22 BALLINAMURRA FLARE STAR Miss Mary Mason 0 0 34.3 8 0 0.00 8.80 51.10
23 MARENGO BONAPARTE Miss Laura Schroter 0 0 31.5 4 0 0.00 32.00 67.50
24 AS Mr Andrew James 0 0 34.8 4 0 20.00 22.00 80.80
25 LOCKINGE FINN Miss Hannah Clifford 0 0 40.8 20 0 0.00 24.00 84.80
HC SCUDERIA 1918 VIVIAN Mr Kevin Mcnab 0 0 32.5 0 0 0 13.2 45.70
W THE LITTLE FRENCHMAN Miss Alice Goring 0 0 33.5 0 0 W 0 W
E AR HEADING EAST Mrs Cheryl Bezants 0 0 30.3 4 0 E 0 E AR
W FREAD NEEDLE Mr. Philip Adkins 0 0 W W
W QUBA Miss Sarah Emily Howlett 0 0 W W
W MIDNIGHT ROMANCE II Miss Olivia Mcdonagh 0 0 39.8 0 0 W 0 W
W IGOR G Miss Lissa Green 0 0 W W
W KINGS LANE Miss Kirsty Mcintosh 0 0 W W
W COIRBAN SARCO DELUX Mr Gaspard Maksud 0 0 W W
W MILCHEM SEA BREEZE Miss Kate Honey 0 0 W W
W SOVEREIGN CHOICE Miss Jemima Gray 0 0 36.3 0 0 W 0 W
W NORTH ASTOR COOTER Miss Jeanette Brakewell 0 0 28 4 0 W 0 W
W LISLEE JASPER Mr Alberto Giugni 0 0 W W
W JAEGER MASTER Miss Izzy Taylor 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.04
N - Section Y
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JACK DANIELS Miss Jeanette Brakewell 6 0 27.5 0 0 0.00 0.40 27.90
2 FREYA 363 Mr Matthew Heath 5 0 27.8 0 0 0.00 0.80 28.60
3 JEU CARLA-H Miss Imogen Murray 4 0 29 0 0 0.00 0.00 29.00
4 JESMOND RENARD Miss Nini French 3 0 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
5 PICCOLO V Miss Kate Honey 2 0 33 0 0 0.00 0.00 33.00
6 GORTIN HOUSE Miss Nini French 1 0 29.8 4 0 0.00 0.00 33.80
7 TAMARIND Mr Gilles Serbource 1 0 35.3 0 0 0.00 0.00 35.30
8 SHADES OF SILVER Miss Charlotte Mason 0 0 32 4 0 0.00 0.00 36.00
9 PILTOWN HARRY Mr Austin O'connor 1 0 33.8 0 0 0.00 3.20 37.00
10 ROSS JOEY Miss Georgina Reece 0 0 32 8 0 0.00 0.00 40.00
11 CORIOLIS Miss Courtney Romcke 1 0 34.5 0 0 0.00 6.40 40.90
12 MERENGO V T DAUWHOF Miss Shari Butchart 0 0 34.5 4 0 0.00 3.20 41.70
13 HARBOUR TOWN Mr Nick Brooks 0 0 32.8 4 0 0.00 5.60 42.40
14 LADY TATTERSALL Mr Richard P Jones 0 0 28.3 4 0 0.00 10.80 43.10
15 COOLEY DIAMOND DANCER Miss Pru Dawes 1 0 33.5 0 0 0.00 13.20 46.70
16 FIREBALL III Miss Oda Christine Lippestad 0 0 36.5 8 0 0.00 2.80 47.30
17 LORD LARRY Miss Hattie Mccance 0 0 33.8 4 0 0.00 12.80 50.60
18 MY RUSSEL Miss Grace Taylor 0 0 31 4 0 0.00 18.40 53.40
19 MONBEG DRUID Miss Ashley Clegg 0 0 33.3 8 1 0.00 18.40 60.70
20 GLOBAL RAINTRAP Mr Hector Payne 0 0 31.8 8 5 0.00 20.40 65.20
21 ROULETTE ROCKY Miss Libby Seed 0 0 45.8 12 0 0.00 8.00 65.80
E RF SUNDERS DARIO Miss Alice Hooper 0 0 31 12 3 E 0 E RF
E HF ICE GEM Mr Harry Dzenis 0 0 30.5 0 0 E 0 E HF
W KMR CASCANESSI Miss Ellie Townend 0 0 36.8 4 0 W 0 W
W SPRINGWIND CEVIN Miss Izzy Taylor 0 0 W W 0 W
W LARAV GOLD STAR Miss Ibby Macpherson 0 0 W W
W JUVENATE Mr Marcus Roberts 0 0 35.5 16 0 W 0 W
W JUNIOR Z Miss Izzy Taylor 0 0 W W 0 W
W KINGSTON JT Mr Alberto Giugni 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.03
OI - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 I DIABLO JOE Mrs. Piggy March 12 0 20.5 0 0 0.00 2.00 22.50
2 MONBEG MEDLAR Mr Harry Meade 10 0 27.7 0 0 0.00 0.00 27.70
3 FLASH COOLEY Miss Gemma Tattersall 8 0 29.1 0 0 0.00 0.00 29.10
4 C BORN FRESH Z Miss Dani Evans 6 0 28.4 0 1 0.00 0.00 29.40
5 REDWOOD CLOVER Mr Max Gordon 4 0 31.1 0 0 0.00 2.00 33.10
6 PROUD COURAGE Mr Nicholas Lucey 2 0 30.9 0 0 0.00 4.00 34.90
7 BALLINTESKIN COOPER S Mrs Daisy Berkeley 2 0 25.9 4 0 0.00 5.20 35.10
8 BONMAHON BLUE MIST Mr Alexander Bragg 2 0 32.1 4 0 0.00 0.00 36.10
9 KING CREOLE VD N RANCH Miss Lucy K Wheeler 2 0 28.4 4 0 0.00 4.40 36.80
10 COUMROE CALVA Miss Clare Lewis 2 0 30.7 0 1 0.00 5.60 37.30
11 KBIS STARBURST Mrs. Georgie Campbell 0 0 28.6 4 1 0.00 7.60 41.20
12 CRAIC IN TIME Miss Joanne Earle 2 0 29.6 0 0 0.00 12.40 42.00
13 COOL CHICA Miss Emily Gieron 0 0 33 8 0 0.00 1.20 42.20
14 KILPATRICK KNIGHT Ms Georgina Herrling 0 0 30.2 4 0 0.00 10.00 44.20
15 RINGWOOD SKY BOY Mr Tim Price 2 0 23.9 0 0 0.00 20.40 44.30
16 TRICKY JOHNIE Miss Natalie Mcgoldrick 2 0 30.5 0 0 0.00 16.80 47.30
17 SPORTSFIELD TOP NOTCH Mrs. Piggy March 2 0 24.6 0 0 0.00 23.20 47.80
18 FJURY Miss Katie Rucker 2 0 33.6 0 0 0.00 14.40 48.00
19 PENCOS CROWN JEWEL Miss Rosalind Canter 2 0 26.1 0 0 0.00 22.80 48.90
20 SPYPARK FERRO XS Mr Yu Xuan Su 0 0 30.2 8 0 0.00 10.80 49.00
21 ENUMERO Miss Abbi Stone 2 0 33 0 0 0.00 16.00 49.00
22 A BIT MUCH Mr Angus Smales 0 0 29.3 4 0 0.00 16.80 50.10
23 BILLY LIFFY Mr Sam Griffiths 0 0 31.8 4 2 0.00 14.80 52.60
24 CAILNEA Mr Michael Bishop 0 0 33.6 4 0 0.00 16.00 53.60
25 VANIR HELLO DUCA Miss Nancy Eadie 0 0 36.8 4 0 0.00 13.60 54.40
26 CATHERSTON DEFINITIVE Miss Polly Muirhead 0 0 29.3 4 0 0.00 21.60 54.90
27 THIS ONES ON YOU Mr Joshua Levett 0 0 30.9 8 0 0.00 20.80 59.70
28 IN A PICCLE Miss Maddy Taylor 0 0 28.9 12 0 0.00 19.60 60.50
29 MJI MOUNT ECHO Miss Jasmine Curran 0 0 33 8 0 0.00 20.40 61.40
30 THE CORN CRAKE Miss Jess Corser 0 0 32.1 8 3 0.00 26.00 69.10
W RLE LIMBO KAISER Miss Katherine Coleman 0 0 W W
W HOLD ME DOWN Mr Andrew James 0 0 30 0 3 W 0 W
W COOLEY AT THE HILTON Mrs Selina Milnes 0 0 W W
W EMS FLORENCE Mr Daniel Brown 0 0 W W
W BRONZE DANDYLION Miss Greta Mason 0 0 W W
E RF ARISE CAVALIER Miss Rosie Fry 0 0 24.6 4 0 E 0 E RF
E EL KAZIR SP Mr Ludwig Svennerstal 0 0 29.3 8 0 E 0 E
W CHF COOLISER Mr Tom McEwen 0 0 W W
W FELOUPE Miss Georgie Spence 0 0 27.5 0 0 W 0 W
E RF CANDYMAN LEANORTH Miss Toots Bartlett 0 0 29.8 4 0 E 0 E RF
R THORNTON JONES Mr Jack Pinkney 0 0 R R
Optimum XC Time - 05.03
OI - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PICASSO V Mr Adam Harvey 12 0 21.1 4 0 0.00 0.00 25.10
2 ASK FOR MANCHIER Mr Tom Jackson 10 0 25.2 0 0 0.00 0.00 25.20
3 RUSSAL Z Miss Heidi Coy 8 0 23.9 0 2 0.00 0.00 25.90
4 FANTA BOY Miss Georgie Spence 6 0 22.7 4 0 0.00 0.00 26.70
5 SPARTACO Mr Tim Price 4 0 22.5 0 0 0.00 6.80 29.30
6 GREY FINNSKY Miss Alexandra Farrar-fry 2 0 29.1 0 0 0.00 2.40 31.50
7 BRANDO DE CHEREL Mr Arthur Duffort 2 0 29.8 0 0 0.00 4.40 34.20
8 REHY ROYAL DIAMOND Miss Rosalind Canter 2 0 29.6 0 0 0.00 5.20 34.80
9 COOLEY ONE TO MANY Mrs Daisy Berkeley 2 0 29.6 4 0 0.00 3.60 37.20
10 CHILLIS GEM Mrs Sarah Gairdner 2 0 29.1 4 0 0.00 4.80 37.90
11 RAFIKI Mr Andrew Heffernan 2 0 28.9 0 0 0.00 9.20 38.10
12 PICCOLA DIAVOLA Miss Samantha Cutts 0 0 32.1 4 0 0.00 3.20 39.30
13 BILLY BLACK CAT Miss Noémi Doerfer 2 0 30.9 0 0 0.00 8.40 39.30
14 LIBERTY AND GLORY Mr Tom D Crisp 2 0 31.4 0 0 0.00 8.40 39.80
15 BILLY SENORA Miss Alicia Hawker 2 0 34.8 0 0 0.00 7.20 42.00
16 ANNAGHMORE VALONER Mr Sam Griffiths 2 0 35 0 0 0.00 8.00 43.00
17 CARWARTHEN HARRIER Mr Harry Meade 2 0 31.4 0 0 0.00 12.80 44.20
18 PENHILL TOUCH OF CLASS Miss Polly Muirhead 2 0 30.5 0 0 0.00 14.80 45.30
19 TILSTON TIC TOC Miss Abigail Boulton 0 0 33 4 0 0.00 8.40 45.40
20 THE WOLF MAN Mr Jack Pinkney 0 0 30 12 0 0.00 4.80 46.80
21 AUNT AUGUSTA Miss Rosie Fry 0 0 32.1 8 0 0.00 8.00 48.10
22 FALCO IV Mr Tim Price 2 0 24.1 0 0 0.00 25.20 49.30
23 ESI PHEONIX Mr Angus Smales 2 0 32.5 0 0 0.00 18.80 51.30
24 BRENHIN BYCHAN Miss Camilla Stewart-wood 0 0 31.6 12 0 0.00 8.40 52.00
25 STILLBROOK BEN Miss Isabelle Cook 0 0 32.7 8 0 0.00 12.00 52.70
26 KILIMAZING TOPAZ Miss Jemima Fawcett 0 0 36.6 4 0 0.00 14.00 54.60
27 DE BEERS DILLETANTE Mrs Rebecca Gibbs 0 0 30 8 0 0.00 19.60 57.60
28 PAULANK KINGS RIVER Mr Sam Griffiths 0 0 33.4 12 0 0.00 12.80 58.20
29 GELMER Mrs Selina Milnes 2 0 35 0 0 0.00 24.40 59.40
30 KILBALLYBOY BOB Mr Richard P Jones 0 0 34.8 4 0 0.00 21.20 60.00
W ROYAL FURY Miss Heidi Coy 0 0 W W
E CAMELOT Mr Ludwig Svennerstal 0 0 31.8 4 1 E 0 E
W CATCH ME 51 Miss Vicky Tuffs 0 0 32.1 8 0 W 0 W
R ALL OR NOTHING II Mr Yu Xuan Su 0 0 30 8 1 R 0 R
W CLOTAIRE DE FERIVEL Miss Phoebe Locke 0 0 W W
W MGH TOKYO PHIL Mr Padraig Mccarthy 0 0 W W
W VERSATILE DES ROIS Mr Richard Long 0 0 W W
W SPANO DE NAZCA Miss Georgia Bartlett 0 0 W W
W BRITANNIAS MAIL Miss Ellie Fredericks 0 0 W W
W BALLINGOWAN LEIA Miss Izzy Taylor 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.04
ON - Section Z
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CASTLETOWN CLOVER Mrs. Piggy March 6 0 24.3 0 0 0.00 0.00 24.30
2 SCUDERIA 1918 HUMPHREYS Mr Kevin Mcnab 5 0 26.5 0 0 0.00 0.00 26.50
3 GILEXIO Miss Chloe Livesey 4 0 25.5 0 0 0.00 1.60 27.10
4 DIESE DU FIGUIER Mrs Daisy Berkeley 3 0 28.3 0 0 0.00 0.00 28.30
5 ARD DASSETT SPECTRE Mr Craig Barr 2 0 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
6 CATCH ME IF U CAN Mrs Trudy Johnson 1 0 25.8 0 0 0.00 4.00 29.80
7 SEYCHELLE Mr Kevin Mcnab 1 0 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
8 BILLY MEMPHIS Miss Felicity Collins 1 0 31 0 0 0.00 0.00 31.00
9 COOLEY GUINESS Miss India Wishart 1 0 31 0 0 0.00 0.00 31.00
10 COOLEY NOW OR NEVER Ms Georgina Herrling 1 0 31.3 0 0 0.00 0.40 31.70
11 MBF HARLEY REBEL Miss Eleanor Hope 1 0 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
12 BRIGHT SPARK III Miss Emily Baldwin 0 0 25.8 4 0 0.00 4.40 34.20
13 WINEPORT QUEST Miss Chloe Pearson 0 0 31.8 4 0 0.00 0.00 35.80
14 ERKINA HARDLY Miss Vicky Brake 1 0 30.3 0 0 0.00 6.40 36.70
15 RINWOOD COOLEY Mr Steven Smith 0 0 29.8 4 0 0.00 3.60 37.40
16 OWE TWO Miss Grace Taylor 0 0 26.5 8 0 0.00 3.20 37.70
17 DAZZLING SPRINGTIME Miss Alice Kneen 1 0 31 0 0 0.00 8.40 39.40
18 GAMBLER VD BEEKZIJDE Miss Molly Brown 0 0 33.3 4 0 0.00 2.40 39.70
19 ETERNAL TANGO VON DER HELD Miss Abigail Boulton 1 0 31.8 0 0 0.00 8.80 40.60
20 HELENA Miss Saffron Thornhill 1 0 44 0 0 0.00 4.40 48.40
21 NPS ELEGANCE Miss Kacey Arnold 0 0 30 0 0 20.00 0.00 50.00
22 RED RENDEZVOUS Miss Abi Scott 0 0 29.8 0 0 20.00 2.00 51.80
23 COOLEY CURRENCY Miss Joanna Bialkowska 0 0 28.8 12 0 0.00 20.80 61.60
24 MINNIE MOO Miss Isabelle Rucker 0 0 42.5 12 0 0.00 8.00 62.50
25 DARK ISLAND Miss Tamarah Keir 0 0 36.8 8 3 0.00 24.80 72.60
26 URMA BK Miss Rebecca Giorgetti 0 0 32.5 8 1 40.00 28.80 110.30
R EASTERN GOLD II Miss Alice Kneen 0 0 30.3 R 0 R
W STRONG PROSPECT Miss Ellie Townend 0 0 31 4 0 W 0 W
W LORDSHIPS PARC ROYALE Miss Natalie Biggin 0 0 W W
W TRETAWN Miss Emily Grace 0 0 30.5 0 0 W 0 W
W LOSTOCK JAMES BROWN Miss Katie Hale 0 0 W W
W TOP TOTTY VI Mrs Rebecca Gibbs 0 0 W W
W ADRENALIN II Miss Holly Needham 0 0 W W
W DALTON III Mr Max Warburton 0 0 W W
W JOBLESSE VAN BAREELHOF Mr Stephen Way 0 0 30.3 4 0 W 0 W
E ARE YOU WITH ME Miss Louisa Kerr 0 0 31 E 0 E
W SEPTEMBER SONG Miss Georgie Rockingham 0 0 W W 0 W
Optimum XC Time - 05.04
ONu18 - Section D1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ARDNORE VIVENDI Miss Isabel Rugman 6 0 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
2 JACK ASS Miss Daisy Amin 5 0 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
3 GRANGE ASH SPARROW Miss Jaymee Savill 4 0 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
4 MONBEG BY MAGIC Miss Beatrice Montgomerie 3 0 34.3 0 0 0.00 0.40 34.70
5 ARISTOTELES S Z Miss Ibble Watson 2 0 33.3 0 0 0.00 1.60 34.90
6 SUPREME WATTS Miss Sophie Wildern 1 0 31.5 4 0 0.00 0.00 35.50
7 BATES BDA Miss Imogen Webber 1 0 36.8 0 0 0.00 0.00 36.80
8 ARKANSAS REBEL Miss Phoebe Broadhead 1 0 38 0 0 0.00 0.00 38.00
9 HAZZLE DAZZLE Mr Henry Hobby 0 0 34.5 4 0 0.00 0.00 38.50
10 STAR 12 Miss Alice Gates 1 0 35.5 0 0 0.00 4.00 39.50
11 ALS RUSSIAN ROLEX Miss Jemima Howden 0 0 32.8 4 1 0.00 2.80 40.60
12 BOLEYBAWN DASSETT CRUISE Miss Izzy Hall 1 0 34.8 0 0 0.00 10.40 45.20
13 BEWARE THE DIGGER Miss Florrie Dyer 0 0 37.3 8 1 0.00 0.00 46.30
14 BALLYHEERIN BAY DANCER Miss Lucy Bednall 0 0 38.5 8 0 0.00 0.00 46.50
15 LADY HAVANA Miss Maisy Elliott 0 0 38.3 8 0 0.00 2.80 49.10
16 JAIMY Miss Willow Hayes 0 0 35.3 4 0 0.00 11.60 50.90
17 COOLEY VACATION Miss Laura Bingham 0 0 34.3 20 0 0.00 0.00 54.30
18 CASSINAR Mr Toby Roach 0 0 39 8 0 0.00 8.00 55.00
19 PRINCE GEORGE OF DIAMONDS Miss Emily Sinton 0 0 34.3 8 2 0.00 11.20 55.50
20 CARRAROE GREY ROAD Miss Hannah Bird 0 0 43.5 12 0 0.00 2.40 57.90
21 NOT DONE Miss Jessica Burnham 0 0 45 4 0 0.00 9.20 58.20
22 HARTHILL ZARA Miss Lottie Royle 0 0 38 4 0 0.00 16.40 58.40
23 BRECHFA BARUCH Miss Harriet Beeby Wynn 0 0 37 8 0 20.00 18.80 83.80
W PURE TRENDSETTER Miss Ellie Fredericks 0 0 34.5 4 0 W 0 W
R HEADSNOOK MISCHIEF Miss Ellie Warham 0 0 34.5 16 0 R 0 R
E BORIS VII Miss Hattie Lloyd-Townshend 0 0 34.3 E 0 E
E INSPECTOR KENKO Miss Georgina Beeby Wynn 0 0 38.5 E 0 E
W UNKNOWN SOLDIER Miss Lottie Royle 0 0 W W
W ELI Miss Robin Klaver 0 0 35 12 0 W 0 W
W THE HONOURABLE KILKENNY CLASS Miss Poppy Clark 0 0 W W
W VERSACE BISCUIT Miss Isabella Miners 0 0 33.3 4 0 W 0 W
W NOWS THE TIME Miss Daisy Bathe 0 0 35.8 0 0 W 0 W
Optimum XC Time - 05.04
PT - Section E1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MASTER MACKY Miss Grace Partridge 6 0 29.6 0 0 0.00 0.40 30.00
2 NIGHT FURY Miss Erin Jennings 5 0 31.1 0 0 0.00 0.00 31.10
3 NOBLE SUPERMAN Miss Elizabeth Barratt 4 0 27.5 0 0 0.00 4.80 32.30
4 BLACK JACKO Miss Anna Price 3 0 30.2 0 0 0.00 3.20 33.40
5 KINGSTON DAVID Miss Olive Nicholls 2 0 34.1 0 0 0.00 0.00 34.10
6 MIDNIGHT DANCER II Miss Charlotte Cooke 1 0 28 4 0 0.00 3.20 35.20
7 UPTONS DELI CAROUSEL Miss Alice Salwey 1 0 37.1 0 0 0.00 0.00 37.10
8 BOOKHAMLODGE PENNYLANE Miss Jessica Pidgley 1 0 23.2 0 0 0.00 14.80 38.00
9 TROY XIII Miss Liberty Smith 1 0 36.8 4 0 0.00 1.20 42.00
10 RENKUM BOMBADIER Miss Gemma Watts 1 0 33.9 0 0 0.00 8.80 42.70
11 STONEHAVENS CLOUD Miss Ruby Dean 0 0 31.6 4 0 0.00 7.20 42.80
12 LYDICAN STAR Miss Poppy Burner 0 0 27.5 4 5 0.00 6.40 42.90
13 TOP THE CLASS Miss Anna Price 0 0 35.5 4 0 0.00 4.00 43.50
14 CORKER BUACHAILL Miss Emily Weeks 0 0 30.5 8 0 0.00 6.40 44.90
15 ISLAND BOY II Miss Emily Weeks 0 0 37.1 4 0 0.00 4.00 45.10
16 THE DEVIL WEARS PRADA II Miss Olive Nicholls 0 0 36.8 8 0 0.00 0.80 45.60
17 FALLOWFEN SOCRATES Miss Sophie Jackson 0 0 38.6 8 0 0.00 0.40 47.00
18 LOUISES PET Miss Hope Mussell 0 0 33 8 6 0.00 1.60 48.60
19 MUCKRIM EVAN Miss Ivy Fisher 0 0 30.9 12 0 0.00 8.80 51.70
20 TULLIBARDS CLOVER Miss Ada Marson 0 0 34.8 12 0 0.00 7.60 54.40
21 CASTLECOOTE STORM Miss Sophie Jackson 1 0 37.7 0 0 0.00 16.80 54.50
22 AFON Miss Charlotte Ward 0 0 32.3 4 1 0.00 17.20 54.50
23 SHANBO KATES GREY Miss Flo Burnop 0 0 30.9 12 3 0.00 12.00 57.90
24 MAJOR SENSATION Miss Leonie Thornhill 0 0 34.3 4 6 0.00 16.00 60.30
25 FIRE FOX BELLE Miss Hannah Sinton 0 0 39.6 12 3 0.00 27.60 82.20
26 BALNASHALLOG MAESTRO Miss Grace Barr 0 0 29.1 12 14 0.00 27.20 82.30
27 ASHDALE SKYS THE LIMIT Miss Lily Blythe 0 0 33.6 8 6 60.00 44.00 151.60
W DARWIN IV Miss Lucy Baguley 0 0 37.3 12 0 W 0 W
E RF DUN ARD GOLDILOCKS Miss Willow Hayes 0 0 33.4 4 0 E 0 E RF
W SMOKEY DIAMOND Miss Ivy Fisher 0 0 32.5 4 0 W 0 W
W GLENCARRIG DOLPHIN Miss Lucy Baguley 0 0 29.1 0 0 W 0 W
W HUGO XII Miss Pippa Royle 0 0 W W
W SPRINGFIELD BABY BELL Mr Edward Howard 0 0 38.4 16 19 W 0 W
W MIDNIGHT MIST III Miss Ella Howard 0 0 36.8 16 0 W 0 W
W LOUGHAN SILVER SHADOW Miss Annabel Finston 0 0 W W
W TYNAN MIST Miss Amelia Ludiman 0 0 30 4 0 W 0 W
W CUFFESGRANGE LITTLE RIC Miss Annabel Finston 0 0 W W
W QUEEN THEILLET Miss Madison Tapner 0 0 W W
W SNOW Miss Jasmine Underwood 0 0 W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded