Results
Event name: ALNWICK FORD (2) Date: Sep 25-26 2021 Location: Alnwick Ford Farm, Morpeth, Northumberland, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.34
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WEXFO FLYING ANGEL Mrs Emma Hobday 0 16 23.8 0 0 0.00 0.00 23.80
2 ROSSDARRAGH HICKSTEAD Miss Becky Forster 0 14 26.3 0 0 0.00 0.40 26.70
3 SHADOW STORM Mrs Emma Hobday 0 12 25.8 4 0 0.00 0.00 29.80
4 LEEDAUN ROSE Miss Jenny Lowther 0 10 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
5 DIAMOND DART Miss Amy Ralston 0 8 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
6 COOLEY EASY TRIP Mr James Oakden 0 2 24.3 0 0 0.00 8.00 32.30
7 MONSIEUR MUSCOVADO Miss Philippa Nixon 0 0 28 4 0 0.00 3.60 35.60
8 SIN CITY Miss Maddie McGregor 0 0 27.3 8 0 0.00 0.80 36.10
9 FERNHILL FLOYD Miss Lizzie Mcfadzean 0 0 28.5 4 0 0.00 4.80 37.30
10 KIRR ROYAL HOF TER ZEEDYCKE Miss Lucy Walby 0 0 29.5 4 4 0.00 0.00 37.50
11 HITSTAR Miss Sarah Hislop 0 0 30.5 8 0 0.00 0.00 38.50
12 DREAM ROCKET Mrs Katie Magee 0 0 30.3 8 0 0.00 0.80 39.10
13 BY DESIGN IV Miss Ashley Suddes 0 0 27.5 8 0 0.00 4.00 39.50
14 JAMESFIELD ABERCROMBIE Miss Joanna Heaton 0 0 28 24 0 0.00 5.60 57.60
15 ROLLUX II Mrs Kerry Graham 0 0 29.5 4 0 20.00 14.00 67.50
16 GFE CORDEXUS Miss Caitlin Pitcher 0 0 27.3 4 0 40.00 10.80 82.10
17 OAKPORT TARGAREN Miss Libby Gallon 0 0 32.8 0 0 40.00 17.20 90.00
HC MARTIN II Ms Krishna Hanns 0 0 28.8 8 0 E 0 E E
E R3 PLATINUM FOX Miss Leanne Macbeth 0 0 33.8 8 0 E 0 E R3
W CASH FLOW Miss Heidi Kandyba-callis 0 0 28 12 0 W 0 W
E UR KEEFORD CA CHING Mr Isaac Amos 0 0 26.5 E 0 E UR
R STONEBYRES VOLANTE Miss Lynne Blore 0 0 32.8 8 0 R 0 R
E R3 SCHIEHALLION Miss Christina Rennie 0 0 34.8 8 0 E 0 E R3
Optimum XC Time - 04.34
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TRENDY MAGIC TOUCH Mrs Katie Stephens-grandy 0 16 30.3 4 0 0.00 0.00 34.30
2 AGADIR GANO Mrs Katie Magee 0 14 32 4 0 0.00 0.00 36.00
3 FERNHILL FORTUNE Mr Sebastian Roldan Olivera 0 12 37 0 0 0.00 0.00 37.00
4 I AM DENNIS THE MENACE Mrs Claire Chapman 0 10 33.5 4 0 0.00 0.00 37.50
5 WSH SACRUZ Miss Hannah Broadhurst 0 8 33.8 4 0 0.00 0.00 37.80
6 RIDDLER Dr. Caroline Clarke 0 6 36.5 0 0 0.00 2.40 38.90
7 WOODENDFARM FREDDY O Miss Jodie Darrie 0 4 40 0 0 0.00 0.00 40.00
8 CLONMORE ORBITS SON Mrs Emma Hobday 0 0 37.3 4 0 0.00 0.40 41.70
9 MIDNIGHT VIII Miss Laura Ridley 0 0 39.3 4 0 0.00 0.00 43.30
10 ASTON MF Mr Scott Mclellan 0 0 40.3 4 0 0.00 0.00 44.30
11 BOLERO COLLONGES Miss Louisa Craigs 0 0 33 12 0 0.00 0.00 45.00
12 SILVERWOOD Dr. Megan Clear Hill 0 0 42.5 4 0 0.00 0.00 46.50
13 MHS ROYAL HARLEQUIN Mr Stephen Rankin 0 0 38.3 4 0 0.00 8.00 50.30
14 ARDAGH MSILLIO Miss Alexandra Edgar 0 0 47 4 0 0.00 0.00 51.00
15 KILSHREWLEY LADY Miss Nell McGregor 0 0 49.3 4 0 0.00 0.00 53.30
16 JAKE XIV Miss Kirsty Veitch 0 0 41.5 12 0 0.00 0.40 53.90
17 WHAT-A-CATCH Miss Ellie McCarthy 0 0 44.3 8 0 0.00 3.60 55.90
18 KHATTAR Miss Ashleigh Heywood 0 0 50.3 4 0 0.00 4.80 59.10
19 LEO’S TALENT Miss Henny Cooper 0 0 40 16 0 0.00 7.60 63.60
20 ETASJA Ms Katie Brickman 0 0 33.3 4 0 20.00 15.60 72.90
21 BILLY APHRODITE Mrs Helen Self Dodd 0 0 38 4 0 20.00 18.00 80.00
22 JAN DHI Mrs Andrea Hodgson 0 0 38 4 0 20.00 18.40 80.40
23 TORFOOT AONACH MOR Miss Joules Johnstone 0 0 42 0 0 40.00 7.60 89.60
E R3 NEVER SAY GOODBYE Mr Richard Munro 0 0 39.8 E 0 E R3
W HIGHFIELD ONE Miss Diana Gilbertson 0 0 38.5 8 0 W 0 W
E R3 CHUCCA Mr Jack Reid 0 0 37.8 0 0 E 23.2 E R3
R MAGNUS Miss Philippa Nixon 0 0 31.5 8 0 R 0 R
E R3 SHADOW KATY PERRY Miss Maria Bea Nisbet 0 0 42 12 2 E 0 E R3
E R3 DEE STOP Miss Zoe Steel 0 0 33.3 4 0 E 0 E R3
Optimum XC Time - 04.34
BE100 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MACCAISLEAN MOR Miss Sarah Page 0 16 28 0 0 0.00 1.60 29.60
2 ARDAGH FLAMENCO Mr Finlay Marsden 0 14 31 0 0 0.00 0.00 31.00
3 RIO Miss Shannon Douglas 0 12 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
4 BEAU NIEUWMOED Miss Hayley Graves 0 10 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
5 ALLADDIN Miss Alice Spence 0 8 31.3 0 0 0.00 0.40 31.70
6 GIVE US A SWATCH Miss Giorgia Burns 0 6 30.8 0 0 0.00 1.20 32.00
7 EDOUARD VAN HET CABERNHOL Mr Duncan Fisher 0 2 33 0 0 0.00 0.00 33.00
8 FRODO BAGGINS Miss Ayla Forster-Blenkinsop 0 0 29.8 4 0 0.00 0.00 33.80
9 FABULAE Miss Natalie Vincent 0 2 33.5 0 0 0.00 0.80 34.30
10 THE KERRYMAN II Miss Ayla Forster-Blenkinsop 0 0 31 4 0 0.00 0.00 35.00
11 REHY VOLUNTEER Mr Duncan Fisher 0 0 32.5 4 0 0.00 0.00 36.50
12 AGHAMORE CRUISING Miss Sarah Page 0 0 31 8 0 0.00 0.00 39.00
13 LOUGHNATOUSA DONNACHA Dr Louise Forty 0 2 32 0 0 0.00 8.40 40.40
14 ARDAGH EXCEED Mrs Harriet Graham 0 0 34 4 0 0.00 4.00 42.00
15 ARKANS HIGH FLYER Miss Hannah Stephens 0 0 27.8 16 0 0.00 0.00 43.80
16 LOUGHNATOUSA FRANCIS Dr Louise Forty 0 0 30.3 4 0 0.00 12.80 47.10
17 MOLLY GAL Miss Steph Baul 0 0 37.8 8 0 0.00 1.60 47.40
18 COOLEY FIRST CHOICE Mr Wills Oakden 0 0 26.8 4 0 20.00 0.00 50.80
19 MONATREA ENDEAVOUR Miss Hazel Halliday 0 0 35.3 20 0 0.00 0.00 55.30
20 L. A. DIAMOND Miss Amy Ogilvie 0 0 33 0 0 20.00 10.40 63.40
21 HUNTINGFIELD WINDMILL Dr Catriona Menzies 0 0 33.8 12 0 20.00 1.60 67.40
22 BAMBER BRIDGE Miss Sophie Dods 0 0 31 16 0 20.00 1.60 68.60
23 BALLYKILCROSS FOXS REBEL Miss Catherine Friend 0 0 37 24 0 0.00 9.60 70.60
24 FLOAT VAN TWELVE OAKS Miss Chloe Hagan 0 0 33.3 0 0 40.00 8.40 81.70
25 GFS DREAM A LITTLE DREAM Miss Deborah Priestley 0 0 34.8 8 0 40.00 10.00 92.80
26 GENEVA VAN DE VALLEI Mrs. Jay Ryder-McKay 0 0 31.5 4 0 40.00 22.40 97.90
E R3 COPAIN Z Miss Enid Grant 0 0 27.8 8 0 E 0 E R3
Optimum XC Time - 04.34
BE100Open - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LINNEL DANCE AGAIN Mr Mark Jackson 0 16 31 4 0 0.00 0.00 35.00
2 DANTES INFERNO Mrs Kirsty Hogg 0 14 31 4 0 0.00 0.00 35.00
3 ANNAGHMORE EAGLE CHIEF Mr Mark Gilbert 0 12 36.5 0 0 0.00 0.00 36.50
4 CORRIEVIEW NOAH Miss Carla Milne 0 0 34.5 4 0 0.00 0.00 38.50
5 GOLDIES INDIANA Mrs Nydia Chandler 0 0 34.5 4 0 0.00 0.00 38.50
6 OZINOCCO Miss Laura Mitchell 0 0 31.8 8 0 0.00 0.80 40.60
7 BLACK BOY CLOVER Miss Sophie Bass 0 0 40 4 6 0.00 0.80 50.80
Optimum XC Time - 04.34
BE100Ou18 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GLENCARRIG STORM CAT Mr Thomas Easterby 0 16 29.3 0 0 0.00 0.00 29.30
2 ETTRICK LILLY Miss Evie Smith 0 14 29 0 0 0.00 0.40 29.40
3 ELLAS LIGHTENING Miss Zurie Dempster 0 12 30.5 0 0 0.00 0.40 30.90
4 KATO RIDGE Ms Lucille Jones 0 10 26.3 0 0 0.00 5.20 31.50
5 TOPPER BOY Mr Cameron Swales 0 0 28.5 4 0 0.00 0.00 32.50
6 VORECKY SILVER Miss Maisie Greening 0 2 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
7 MY COLOUR MATCH Miss Sadie Williams 0 2 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
8 DERRYLACKEY FIONN Miss Edie Shotton-Cracknell 0 0 31 4 0 0.00 0.00 35.00
9 HARRY POTTER II Miss Beth Casasola 0 0 32 4 0 0.00 0.00 36.00
10 MONA Miss Jenna Henkelmann 0 0 32.5 4 0 0.00 0.00 36.50
11 BALLYNEETY COOL DIAMOND Miss Lottie Combe 0 0 29.8 8 0 0.00 0.00 37.80
12 CLONEENAGH TED Miss Farrah Cunningham 0 0 34.5 8 0 0.00 0.00 42.50
13 COOLINEY STAR Miss Evie Hole-todd 0 0 31.8 8 0 0.00 3.60 43.40
14 FUDGE Miss Fearne Wharton 0 0 29 8 0 40.00 26.00 103.00
W DOIRE MHIANAIGH LAD Miss Rachel Alexander 0 0 32.3 W 0 W
W MICKLOW PRIMITIVE LIGHTYEAR Miss Elle Gair 0 0 W W
R LAPIN DU SOLEIL Miss Isabelle Forsyth 0 0 34.5 0 0 R 0 R
Optimum XC Time - 04.23
BE80(T) - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DAIVA Miss Ali Hughes 0 0 31 0 0 0.00 0.00 31.00
2 HILLGARTH TRUE LOVE Miss Samantha Potts 0 0 27.8 4 0 0.00 0.00 31.80
3 MAN OF STEAL Miss Jackie Tait 0 0 31 0 0 0.00 2.00 33.00
4 FELIX Miss Cara Carbry 0 0 33 0 0 0.00 0.40 33.40
5 GREY DOVE Mrs Gillian Edward 0 0 26.8 4 0 0.00 6.80 37.60
6 MISS TALLIA Miss Layla Kirkbride 0 0 25 8 4 0.00 3.20 40.20
7 ELLA Miss Ellie Gray 0 0 37 4 0 0.00 0.00 41.00
8 KINCON LOWER BOY Miss Margaret Wright 0 0 33.3 8 0 0.00 0.00 41.30
9 DREAMGIRL Mrs Jill Lawther 0 0 33.3 8 0 0.00 0.00 41.30
10 CRANFORD SILVER BOY Miss Becky Madeley 0 0 26.8 0 0 0.00 21.20 48.00
11 DARSI DANCER Miss Rachael Redburn 0 0 36.8 4 0 0.00 8.40 49.20
12 GLASHABOY SWEENEY Mrs Kathryn Logan 0 0 32 4 0 0.00 13.20 49.20
13 BBH PICASSO Miss Sophie Cierans 0 0 36.8 0 0 20.00 23.20 80.00
14 AHALATIVE ALBERT Mrs Becka Bessant 0 0 32.8 0 0 40.00 13.60 86.40
15 MARLY Mrs Gemma Parkin 0 0 37 4 7 20.00 40.40 108.40
E AR CRAIGIEBURN RED FOX Dr Linda McSwiggan 0 0 29.5 16 30 E 0 E AR
R KIRTLE FOXGLOVE Mrs Rebecca Smith 0 0 34.5 0 4 R 0 R
E R3 CRIAFOL COMMANCHE MASTER Miss Enid Grant 0 0 34.8 4 0 E 0 E R3
W WONDERLAND Mrs Julie Wylie 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.23
BE80(T) - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SNIPPETY DO DAH Miss Grace Lumley 0 0 30 0 0 0.00 0.00 30.00
2 KNOCKBRIDGE DRUMDUN Miss Eilidh Jack 0 0 30.5 0 0 0.00 2.00 32.50
3 CASTLELODGE KALEIDOSCOPE Mrs Emily Galloway 0 0 33 0 0 0.00 0.00 33.00
4 MULLANACROSS RUA Mrs Barbara Gibson 0 0 32.5 0 0 0.00 2.00 34.50
5 VERMOUNT EARL Miss Claire Norton 0 0 33.8 0 0 0.00 1.20 35.00
6 A WINTER'S TALE Miss Dawn Emerson 0 0 36.8 0 0 0.00 0.00 36.80
7 BALLINAMURRA CAPTAIN Miss Poppy Dods 0 0 36.8 0 0 0.00 0.40 37.20
8 SANCHEZ Miss Rachel Kane 0 0 34 0 5 0.00 0.00 39.00
9 QUITCHERY SILVER Miss Sylvie Young 0 0 40.3 0 0 0.00 0.00 40.30
10 REGGAE SUNSPLASH Mrs Samantha Critchlow 0 0 32 8 0 0.00 1.60 41.60
11 I.HARRY'S WAY Miss Giorgia Burns 0 0 35.3 0 3 0.00 4.00 42.30
12 FRANKIES PAL Miss Sophie Duns 0 0 38.5 0 0 0.00 4.00 42.50
13 CHARLIE Miss Anna Eales 0 0 31.5 4 0 0.00 8.80 44.30
14 LOVELY LADY II Miss Claire Light 0 0 32.3 8 5 0.00 0.00 45.30
15 IPW DEER PARK RED Miss Kathryn Nicoll 0 0 34.3 0 0 0.00 12.40 46.70
16 COED COCH ALFRED Mrs. Henrietta Hammersley 0 0 43 4 1 0.00 5.60 53.60
17 MILL ISLAND Miss Katie Rourke 0 0 43.3 12 3 0.00 0.00 58.30
18 KYLE BOY Miss Margaret Wright 0 0 39.3 16 2 0.00 1.20 58.50
19 AERO MAGIC Mrs Lynne Samuel 0 0 33.3 0 0 20.00 18.00 71.30
20 LOLLIPOP Mr FREDDIE ROBSON 0 0 40.5 0 0 20.00 16.40 76.90
21 GLENACOLLY ATLANTIC DUNGEON Miss Katie aitchison 0 0 33 4 10 20.00 12.80 79.80
22 JANGO Miss Jen Gale 0 0 34.8 4 0 60.00 26.80 125.60
Optimum XC Time - 04.30
BE90 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TWISNAEME Mr Douglas Crawford 0 8 30.3 0 0 0.00 0.40 30.70
2 CASTLEFOBES ROSCOE Mr Stephen Rankin 0 7 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
3 CASTLEBLANEY HARVEST MOON Mr Steven Renton 0 6 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
4 MIDDLETHIRD CASSANOVA Mrs Dawn Edgar 0 5 32.8 0 0 0.00 1.20 34.00
5 SILKEN LEGACY Mr Steven Renton 0 0 31.8 4 0 0.00 0.00 35.80
6 BRITANNIA’S GOLD Mrs Karen Gaines 0 1 33.8 0 0 0.00 2.80 36.60
7 CALICO ROSE Miss Matilda Harrison 0 1 33.5 0 0 0.00 5.20 38.70
8 LUX LIMITLESS Mr James Davison 0 1 38.8 0 0 0.00 0.00 38.80
9 WESTLANDS MISS MONEY PENNY Mrs Kirsty Stark 0 0 30.5 8 0 0.00 0.40 38.90
10 UPSALLS TIA MARIA Mr Felix Moran 0 0 33.5 4 0 0.00 2.40 39.90
11 BLUE XVIII Mrs Bridget Middleton 0 0 37 4 0 0.00 8.40 49.40
12 GLENFOOT PHEODOR Dr. Megan Clear Hill 0 0 33.5 8 0 0.00 8.00 49.50
13 ATHLONE FANTASY Miss Lisa Shuttleworth 0 0 36.8 4 10 0.00 0.00 50.80
14 CARRICKADAWSON FOR THE FUTURE Miss Georgina Luckin 0 1 38 0 0 0.00 12.80 50.80
15 PENPONT SHOWGIRL Miss Pippa Reynolds 0 0 33.3 4 0 0.00 17.20 54.50
16 MAN CUB Mr Sam Harrison 0 0 31 4 0 20.00 21.20 76.20
HC BARNEY BRAB Mr Harry Mutch 0 0 36 4 0 E 0 E R3
HC KILJAMES DAYBREAK Miss Philippa Nixon 0 0 33.3 0 0 0 2 35.30
R OMALLEYS GALWAY GIRL Miss Katie Edgar 0 0 34.5 0 0 R 0 R
E CR CARLANSTOWN CHARISMA Ms Katie Lilford 0 0 34.3 E 0 E CR
Optimum XC Time - 04.30
BE90 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GREENKELD'S MOONDANCE Ms Katie Brickman 0 8 29.3 0 0 0.00 0.00 29.30
2 BALLYGRIFFIN GI GI Ms Jennifer Macgregor 0 7 34 0 0 0.00 0.00 34.00
3 DOUBLE DASHING Miss Joanne Smith 0 6 36.5 0 0 0.00 0.00 36.50
4 GLASSBOY Miss Elizabeth Laffey 0 5 30.8 8 0 0.00 0.80 39.60
5 MY ASHGROVE AGGIE Miss Ann Tait 0 4 34 8 0 0.00 0.00 42.00
6 HANLEEN ARMANI Mrs Claire Johnstone 0 0 34.3 8 0 0.00 0.00 42.30
7 CURRAVORDY BUILDERS BLUE Miss Daisy Scott-watson 0 1 38 0 0 0.00 5.20 43.20
8 TALLYMAC Mr Steven Renton 0 0 31.3 12 0 0.00 0.00 43.30
9 BALLINAGORE DUBH Miss Lily Ramsey 0 1 39.3 0 0 0.00 4.00 43.30
10 VALERIAN Mrs Heather Mcatear 0 0 35.5 8 0 0.00 0.40 43.90
11 COMPLETELY STARKERS Miss Georgia Knox 0 1 37.3 0 0 0.00 7.20 44.50
12 GRAND BRITANNIA Mrs Fiona Kerry 0 0 33 8 0 0.00 4.80 45.80
13 SUPERIOR VIEW Miss Molly McAllister 0 0 38.5 4 2 0.00 4.00 48.50
14 HEERS TAE US Mr Douglas Crawford 0 0 34.8 0 0 20.00 3.20 58.00
15 MAWAOMI Miss Jasmine Watson 0 0 37.8 0 0 20.00 2.80 60.60
16 SHANBALLY BAWN Mrs Jane Peart 0 0 35 4 0 20.00 6.40 65.40
17 ABLE MABLE Mrs Katie Brownbridge 0 0 39.8 12 0 0.00 24.00 75.80
18 BREEOGUE FINN Miss Georgina Luckin 0 0 41 12 0 20.00 14.80 87.80
19 LOCARNO LITTLE TED Miss Alison Newton 0 0 40.8 0 0 40.00 34.80 115.60
HC TAYVALE KELPIE Mr Daniel Scott 0 0 36.3 0 0 20 6.4 62.70
E E RACE NIGHT Mrs Elizabeth Fletcher 0 0 36.5 E 0 E E
Optimum XC Time - 04.30
BE90 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JOSHUA Mr Steven Renton 0 8 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
2 DUBLIN MOUNTAIN BOY Miss Hannah Routledge 0 7 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
3 CLANDENCO Mr John Thornton 0 6 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
4 SEYWOODS RAZZMATAZZ Mrs Kristy Hunton 0 5 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
5 VINNY STAR Mrs Claire Scott 0 4 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
6 MOURINHO Miss Samantha Jimmison 0 1 30 0 0 0.00 1.20 31.20
7 BOWLAND DOUBTLESS Miss Alice Greenwood 0 1 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
8 SIMPLY RED Miss Emma Scott-watson 0 1 35.5 0 0 0.00 0.00 35.50
9 HILSTON BASIL Miss Abbie Curtis 0 0 31.5 4 0 0.00 0.40 35.90
10 MOVE OVER 4 CLOVER Miss Dee Ormston 0 0 32.5 4 0 0.00 0.00 36.50
11 MCCOY II Miss Debbie Otterburn 0 1 32.3 0 0 0.00 4.40 36.70
12 KIAKORA Miss Sjaanie Van Der Kraan 0 0 31.8 4 1 0.00 0.00 36.80
13 BALCARRES BARON Miss Leigh-ann Allan 0 1 35.3 0 0 0.00 7.60 42.90
14 KALLI Miss Ruby Sheridan 0 0 35.3 4 0 0.00 5.20 44.50
15 DEVILUTION Dr Pauline Addis 0 0 30.5 12 0 0.00 5.60 48.10
16 INDIE Mr Kevin Aitchison 0 0 38.3 8 0 0.00 3.60 49.90
17 HESKETH BANK Mrs Hayley Airey 0 0 36.3 8 0 0.00 6.80 51.10
18 ROWESBROOK INDIANA Miss Rebecca Jago 0 0 34 4 0 20.00 3.60 61.60
19 ROMULUS Mr Sean Bowden 0 0 33 12 0 0.00 18.00 63.00
E R3 RAINBOWS GEM Mr William Bailey 0 0 32 E 0 E R3
W LEEDAUN LARRY Miss Clare Hicks 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.30
BE90 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WOODFIELD GLOVES Miss Chloe Dods 0 8 28 0 0 0.00 0.00 28.00
2 TAYLOR’S PADDY Miss Rachel Valks 0 7 27.8 0 0 0.00 0.40 28.20
3 TULLIBARDS BENNYS GIRLPOWER Miss Sonya Cunningham 0 6 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
4 DROMALGA HARRYS DIAMOND Miss Katy McFadyen 0 5 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
5 EPA MURRAY Mrs Helen White 0 4 27 4 0 0.00 0.00 31.00
6 SLEMISH CAVALIERS YOUNG JOY Miss Marny McCormack 0 0 27.5 4 0 0.00 0.00 31.50
7 DSL COOLA BOOLA Mrs Susan Terris-weir 0 1 28.5 0 0 0.00 3.60 32.10
8 RATHORAN SILVER Miss Amber Holly McRoberts 0 1 30.8 0 0 0.00 2.80 33.60
9 FLIGHT VIEW YOKOHAMA MILLION Miss Laura Mitchell 0 0 31.8 4 0 0.00 0.00 35.80
10 JULY SPECIALISTS Miss Ashleigh Heywood 0 0 29.5 8 0 0.00 0.00 37.50
11 CEEGEM Miss Rachel Kane 0 0 29.8 8 0 0.00 2.80 40.60
12 RIVICEY RUBEN ROSE Miss Emily Macgregor 0 0 29.3 12 0 0.00 0.00 41.30
13 GORTFREE BOUNCE Miss Jessica Todd 0 1 40 0 0 0.00 10.00 50.00
14 CORBEAGH NIGHT LIGHT Mrs Katherine Smith 0 1 33.5 0 0 0.00 21.60 55.10
15 UNNAMED (810630) Miss Emma Lewis 0 0 32.5 8 0 20.00 0.40 60.90
16 ELVIS Miss Eve Cuthbert 0 0 27.3 8 0 20.00 10.80 66.10
17 COOL ICE Mrs Sarah Hunwick 0 0 35.3 16 20 0.00 10.80 82.10
E UR WOODFIELD PRINCE Miss Amelia Willcox 0 0 29 0 0 E 0 E UR
E R3 ROYAL SECRET Miss Rachael Mellor 0 0 27.3 4 0 E 0 E R3
E UR COCONUT GIRL Mrs Samantha Critchlow 0 0 26.5 0 0 E 0 E UR
E UR CHEROKEE RENASCENT Miss Caitlin Cox 0 0 29.8 8 0 E 0 E UR
Optimum XC Time - 04.30
BE90 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SAFFRON IX Miss Rebekah Reay 0 8 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
2 RATH REGGIE Miss Lyndsay Allan 0 7 28.8 4 0 0.00 0.00 32.80
3 HI DYKE REBEL Miss Deborah Gate 0 6 30 4 0 0.00 0.00 34.00
4 EVEREST Miss Erin Scott 0 5 30.5 4 0 0.00 0.00 34.50
5 VERY LAST MINUTE Mrs Tracey O'donnell 0 0 28.8 4 2 0.00 0.00 34.80
6 EVERYTHING COMET Miss Maizie Thompson 0 1 34.3 0 0 0.00 0.80 35.10
7 VERAVERA Mr Isaac Amos 0 1 35.8 0 0 0.00 0.00 35.80
8 APOLLO LX Miss Emma Lewis 0 0 32.8 4 0 0.00 0.00 36.80
9 FORTMILL FRENCH CONNECTION Miss Loren Veitch 0 0 31 8 0 0.00 0.00 39.00
10 TRANSPENNINE GOLD Miss Chloe Dods 0 0 31 8 0 0.00 0.40 39.40
11 ANASTACIA Miss Rachel Valks 0 0 35.8 4 0 0.00 0.80 40.60
12 BALLYARTAN TWILIGHT Miss Robyn Beattie 0 0 33 8 0 0.00 3.60 44.60
13 WASTE OF TIME Miss Carolyn Fisher 0 1 37 0 0 0.00 9.20 46.20
14 CORNAUGHY NED Miss Sarah Walker 0 0 41 8 0 0.00 0.00 49.00
15 PALLAS VANK WISH Miss Jade Pitt 0 0 29.3 0 0 20.00 6.00 55.30
16 PIPERS APPEAL Miss Heather Conn 0 0 31.5 4 0 0.00 23.20 58.70
E AR DANNY Miss Hannah McGahan 0 0 36.5 0 0 E 0 E AR
E UR ARMS AROUND ME Mrs Cindy J Fisher 0 0 28 12 0 E 0 E UR
W RIENROE ROWDY Mrs Lyn Miller 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.30
BE90Open - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 UPPER LIMIT Miss Sara Bowe 0 8 26.5 0 0 0.00 0.00 26.50
2 MILORD II Miss Sara Bowe 0 7 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
3 GREYSTONE RISING STAR Miss Anna Smallwood 0 6 36.8 0 0 0.00 6.00 42.80
4 SCOTTISH LAW Mr Oliver Whiteley 0 0 39.3 4 0 0.00 1.20 44.50
5 THE RISING LARK Miss Gemma Burvill 0 0 38 16 0 0.00 0.00 54.00
W DUKE ACCOUNT Miss Nicola Rooke 0 0 W W
W CRAIGMANCIE SYMPHONY Mrs. Gail Walkingshaw 0 0 W W
E R3 EVE ENDEVOUR Miss mia findlay 0 0 35.5 E 0 E R3
Optimum XC Time - 04.30
BE90Ou18 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WHITEHAWK TILLY Miss Sadie Williams 0 8 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
2 QUEEN KROON Miss Madison Young 0 7 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
3 HIGHLAKE LAKE Miss Rose-zena White 0 6 32 4 0 0.00 0.00 36.00
4 MULGRAVE FREDDIE Miss Daisy Nisbet 0 5 36.5 0 0 0.00 0.00 36.50
5 CORCLOUGH RANDEL Miss Emily Campbell 0 0 32.3 4 0 0.00 4.40 40.70
6 BORDERS AMBITION Miss Jessica Wilson 0 1 37.3 0 0 0.00 4.00 41.30
7 THE GALTEE LASS Miss Ambur Ashcroft 0 0 38 4 0 0.00 0.00 42.00
8 FINNIGANS GOLD Mr Peter Pilling 0 1 35 0 0 0.00 7.60 42.60
9 MOCKBEGGAR RICH TEA Miss Emily Campbell 0 1 36 0 0 0.00 7.20 43.20
10 SUMMERDALE SAMMY Miss Neeka Kay 0 0 35.5 8 0 0.00 0.00 43.50
11 LEYWARD SUNRISE Miss Millie Dodds 0 0 33.3 8 0 0.00 2.40 43.70
12 DONEGREAGH ODINN Ms. Hannah Jones 0 1 32.5 0 0 0.00 16.00 48.50
13 BALLINAGUILKEY FUSION Miss Daisy Wilkinson 0 1 37.8 0 0 0.00 16.80 54.60
14 SIERRA Miss Rosie Simpson 0 0 32.8 0 0 20.00 11.60 64.40
15 WHATZ UP WURZEL Miss Abi Embleton 0 0 40.3 0 0 80.00 10.40 130.70
W ZAK Miss Ruby Naylor 0 0 W W
E UR SHEPHERDS WATCH Miss Libby Clark 0 0 39 8 0 E 0 E UR
W SOLITAIRE KING Miss Katie Wood 0 0 30.8 0 0 W 0 W
Optimum XC Time - 04.38
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MISS LUCKY CAVALIER Mrs Louisa Wilson 6 0 31.8 0 0 0.00 1.60 33.40
2 FINESSE FLAGMOUNT JOY Miss Amy Watson 5 0 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
3 TOLEDO R Mrs Helen Self Dodd 4 0 28.3 4 0 0.00 3.60 35.90
4 BALLINGOWAN FLASH Miss Vicky Edgar 3 0 35.3 0 0 0.00 0.80 36.10
5 MR MAX CLOVER Miss Laura Fenwick 2 0 33.3 4 0 0.00 0.00 37.30
6 CHIARA D Miss Maja Knowland 0 0 33.5 4 0 0.00 0.00 37.50
7 BH GRINGOS LEGACY Mr James Adams 0 0 31 4 0 0.00 4.00 39.00
8 L EMINENCE GRISE Miss Morven Pringle 1 0 40 0 0 0.00 0.00 40.00
9 LENELAHELEEN W Miss Samantha Jimmison 0 0 31.3 4 0 0.00 5.20 40.50
10 JUMBO JONES Ms Caroline Taylor 0 0 32.3 8 0 0.00 0.80 41.10
11 POWER MASTER Mr Euan Hammersley 0 0 34.3 4 0 0.00 4.80 43.10
12 BURLEA MAINSAIL Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 30 8 4 0.00 2.00 44.00
13 LADY BRAVE Miss Joanna Heaton 0 0 33.5 20 0 0.00 10.40 63.90
14 KILWAUGHTER STORM Mr John Thornton 0 0 32.3 8 0 20.00 11.20 71.50
15 JAMES SPECIAL Z Miss Gemma Burvill 0 0 36.5 8 9 60.00 16.00 129.50
R JELLYON Mrs Katie Magee 0 0 32.3 R 0 R
E R3 NORMAN X Miss Elizabeth Laffey 0 0 32.8 E 0 E R3
W WHIMSEYS WIKOLI Miss Breanne Kelso 0 0 34 8 0 W 0 W
W ELEMENTAL Mrs Marion Vernon 0 0 33 4 0 W 0 W
R QUITAO Miss Ashley Suddes 0 0 33.8 R 0 R
Optimum XC Time - 04.38
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CAIRNVIEW CORRY Miss Alexandra Edgar 6 0 31.5 0 0 0.00 0.80 32.30
2 MANAKIN Miss Laura Fenwick 5 0 32.8 0 0 0.00 0.00 32.80
3 SOLO COMPOSER Miss Charlotte Dennis 4 0 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
4 JAG WOMANIZER LADY Mr James Adams 3 0 33.8 0 0 0.00 0.80 34.60
5 CHOIX DE L AMOUR Miss Georgina Clarkson 1 0 32 0 0 0.00 3.60 35.60
6 RALPH Mr Harry Mutch 0 0 32 4 0 0.00 0.00 36.00
7 HANLEEN BABALOU Miss Amy Wybergh 0 0 32.3 0 2 0.00 4.00 38.30
8 RED MYSTIQUE Miss Morven Pringle 0 0 35.3 4 0 0.00 0.80 40.10
9 ENIGMA VIII Mrs Katie Reddihough 0 0 36.3 8 3 0.00 8.40 55.70
10 FLASH STEEL Miss Eilidh Whiteford 0 0 34.8 12 6 0.00 8.40 61.20
11 COOLAFANCY Miss Jessica McKie 0 0 33 16 0 0.00 12.40 61.40
12 LOVELY VDB Miss Joules Johnstone 0 0 37.5 12 10 20.00 10.80 90.30
E UR ZIMON Miss Molly Selby 0 0 34.5 12 7 E 0 E UR
E AR CAVANAGARVAN KNIGHT Miss Ashley Suddes 0 0 32 8 0 E 0 E AR
W WATERMILL FLIGHT Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 W W
R NIGHT PROWLER Dr. Caroline Clarke 0 0 36.3 0 0 R 0 R
R NO MORE Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 34.5 8 0 R 0 R
Optimum XC Time - 04.38
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HARLEQUIN JUBILEE Mr Daniel Scott 6 0 27.8 0 0 0.00 0.00 27.80
2 RINGWOOD DALTO Miss Katie Edgar 5 0 32.5 0 0 0.00 3.60 36.10
3 LISMAKEERA SAMBUCA Mrs Susan Terris-weir 4 0 27.3 4 1 0.00 9.20 41.50
4 FORTUNUS Miss Jennifer Stead 0 0 31.8 16 7 20.00 8.80 83.60
E R3 COOLEY COSMOPOLITAN DIAMOND Miss Jemima Cross 0 0 33.5 0 0 E 0 E R3
W COOLEY EMPIRE Mr Harry Mutch 0 0 30.5 12 0 W 0 W
R WATTS BURN Mrs Fiona Michaelides 0 0 34.5 R 0 R
E UR ALVESCOT MR NICE GUY Miss Abbie Forster 0 0 31.5 E 0 E UR
Optimum XC Time - 04.38
ONu18 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 EDELWEIS V Miss Laura Patterson 6 0 30 0 0 0.00 0.00 30.00
2 DIAMOND PIPPIN Miss Grace Botterell 5 0 28 4 0 0.00 0.80 32.80
3 DIEGO ROBERTS Miss Keeva Johnson 4 0 32.5 0 0 0.00 4.40 36.90
4 KILTEEN Miss Izzy Davis 1 0 36.3 0 0 0.00 0.80 37.10
5 ARCTIC PUZZLE Mr Oliver Dodds 0 0 32.8 12 0 0.00 0.00 44.80
6 LISDEEN NINA Miss Jemima Fawcett 0 0 37.8 4 0 0.00 3.20 45.00
7 RHUBEN Miss Gina Haywood 0 0 34.5 4 0 0.00 13.60 52.10
8 HOWICK FREEDOM Mr Joseph Ball 0 0 43.3 8 6 60.00 10.40 127.70
W NOT DONE Miss Jessica Burnham 0 0 36 12 16 W 0 W
E UR ELISA Mr Jonathan Bracken 0 0 34.5 E 0 E UR
E AR CLIC CLAK Z Ms Feo Chawla 0 0 32 4 0 E 0 E AR
R THE PATHFINDER Miss Ella Carr - Smith 0 0 R R
E AR LADY CHATTERBOX Miss Alice England 0 0 39 0 0 E 0 E AR

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded