Scottish Point Leagues

For this series, points are awarded in all BE80(T), BE90, BE100 and BE100u18* classes at BE events in Scotland throughout the season.

The points in this series are allocated as follows: 

  • Points awarded on a descending scale, from 6 for 1st place down to 1 for 6th place
  • At Regional Final level, they are awarded from 8 for 1st place down to 1 for 8th place
  • At The Scottish Championships, points are gained as 10 for 1st place down to 1 for 10th place
  • No points are awarded in Open BE90 or Open BE100 Classes, and Downgraded horses are ineligible


Scottish Points Awards

  • The BE80(T) Scottish Points series winner is awarded The Robert Wilson Memorial Trophy
  • The BE90 Scottish Points series winner is awarded The Ribbons and Tails Trophy
  • The BE100 Scottish Points series winner is awarded The Tommy Pink Trophy
  • The BE90u18 Scotish Points series winner is awarded The Stirlingshire Saddle Fitters Trophy
  • The BE100u18 Scottish Points series winner is awarded The Haddow Perpetual Quaich


*There is no restriction with horses in this group.

The winners must be full BE Members and will receive their respective trophy at the BE Scotland Ball at the end of each season.

In the event of equality of points; the distinction will be decided on highest placings achieved throughout the year. 

Scottish Points Leagues 2019

BE100 Tommy Pink Trophy

 

Placing Rider Horse Points
1st Katie McLaren Vistimar 34
2nd Rose Macpherson HHS Canya 24
3rd Catriona Meikle  Who's Vision 21
4th= Eilidh Macaulay Rockon 19
4th= Emma Buchanan Blaze 19
6th= Douglas Crawford Good Girl Susie 14
6th= Sarah Yeaman Dunaverty Bay 14
8th Jessica Zajda Leisue Man 13
9th= Douglas Crawford Sahara Blue 12
9th= Wills Oakden Mr Murphy 12
9th= Keely Gordon Thunder VII 12

BE90 Ribbons and Tails Trophy

 

Placing Rider Horse Points
1st Eilidh Herd Zucceros Deff Leppard 28
2nd Cameron Swales Machino Showtime 27
3rd Rachel Kane Hey Listen 26
4th Shonagh Robb Platinum Crackers 21
5th Persia Bhatia Auchnacliffe Gem 18
6th Gillian Edward Benny Station 17
7th= Annie Sandell Murrah Hall Midnight Maelstrom 16
7th= Emma Defew Miami Suds 16
9th= Emma Little Alecon 15
9th= Caitlin Padfield George A 15

BE80(T) Robert Wilson Memorial Trophy

 

Placing Rider Horse Points
1st Victoria Gladwyn  Sonnersted 18
2nd Dawn Harrison Bratton Tourmaline 14
3rd= Joanne Moses Sunset Song 11
3rd= Neve Smith BMJ Franki 11
5th= Claire Johnstone Hanleen Armani 10
5th= Rachel Gordon Plasucha Del Boy 10855 10
7th= Katie McIntosh Riffeylands Kool Diamond 9
7th= Amanda Hodsdon Fourpenny Fellow 9
9th= Charlotte Jeffrey Hazel II 8
9th= Emma Mackay Laucors Boadicea 8
9th= Callum Williams Aurielway Minstrel 8
9th= Karen Low Balhagarty Rising Star 8
9th= Sarah Gibb Ehad Shael 8
10th= Amy Sim  Brynfa Llewellyn 7
10th= Eilidh Herd Little Miss Oakley 7

BE100u18 Haddow Perpetual Quaich

 

Placing Rider Horse Points
1st Grace Botterell Winston XX 8
2nd Laura Patterson Edelweis V 8
3rd= Brook Walker Shannondale Flight 6
3rd= Rowan Laird Sceilig Concordio 6
3rd= Gina Haywood Rhuben 6
3rd= Emma Leslie Loughsore Warrior 6
7th= Roan Grant Caballo Rojo 5
7th= Gregor Walkinshaw Craigmancie Symphony 5
7th= Alisa Roberts Craigieburn Heledo 5
7th= Alex Edgar Cairnview Corry 5

BE90u18 Stirlingshire Saddle Fitters Trophy

 

Placing Rider Horse Points
1st Kyla Grieve Mulgrave Freddie 12
2nd Joules Johnstone Boolagh Tinkers Tune 6
3rd= Glyn Hodnett Balhagarty Lancelot 5
3rd= Carrie Christie Bankier Midnight 5
5th Sally Farmer Kinnard Flyer 4
6th= Jess Corser Breaffy Delight 3
6th= Mollie Green There Goes The Cash 3
8th Rachael Davis Ash 2
9th= Poppy Pratt Major Blue III 1
9th= Beth Casasola Unnamed VII 1