WARWICK HALL (3)WARWICK HALL (3)

WARWICK HALL (3)

Location

Warwick Hall, Carlisle, Warwick on Eden, Cumbria, United Kingdom, CA4 8PG

Date

Saturday 18 to Sunday 19 July 2020

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Douglas & Lucinda Weymouth
Contact Douglas & Lucinda Weymouth
Phone: 01931 713 245
Mobile: 07836 238808 (D) and 07753 656440 (L)

Event Secretary - Kerry Ware, weekend of event

Mobile: 07836 238808

Entries Secretary - British Eventing
Contact British Eventing

Course description

An event created specially to provide an ideal venue for modern horse trials: combining sandy old turf, fast flowing terrain, open pastures of a traditional parkland setting

Event schedule

Entries open

29 June 2020

Ballot date

3 July 2020 12:00 noon

Ballot period

July

Late entry surcharge

3 July 2020
Douglas & Lucinda Weymouth

Event Organiser

Bampton Hall, Penrith, Cumbria, CA10 2RQ

Contact Details
Kerry Ware, weekend of event

Event Secretary

Contact Details
  • Mobile: 07836 238808
British Eventing

Entries Secretary

Contact Details
Douglas Weymouth

Course Designer

John Collier

SJ Course Designer

Douglas Weymouth

Course Builder

Douglas Weymouth

Course Builder

Grossick Photography

Photographer

Contact Details

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 708 5122 51
Wait List - In the event of a ballot please state on entry form if you do NOT wish to be waitlisted.
Entry Amendments - no later than 12:00 15th July by contacting British Eventing Entries on evententries@britisheventing.com No texts thank you.

Refund Policy - As per rule 4.11.
The Pandemic Refund Policy is the level of refund which will be provided by an Organiser to a competitor where the Event is cancelled or abandoned between Ballot Date on or before the Pandemic Refund Date by reason of pandemic. The level of refund is 30% of the entry fee, net of VAT, insurance premium and start fee. After the Pandemic Refund Date there will be no refunds.  The Pandemic Refund Date is 3 days prior to the published start date of the event.
All withdrawals via email on evententries@britisheventing.com


Starting Times are available on 16.07.20 www.britisheventing.com or by calling 01931 713245 between 19:00 and 20:00

Stabling

Stabling is available locally and should be booked direct from a list of stabling providers which can be found on the website www.cumbriahorsetrials.com

 

Special Notices

In case of Abandonment please phone 07836 238808 or 07753 656440.
Entrance Policyas per present BE guidelines.
1 owner is permitted per horse or 2 owners per horse if from the same household.  Please show membership card at arrival or sadly no entry is permitted. No non-essential persons permitted on the event site, the sport is being delivered 'behind closed doors'. 
All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted except for disabled persons.
Provision will be made for disabled persons to have suitable access to the administration area, dressage, show jumping and a designated area on the cross country. 
Dogs must be kept on leads at all times

 

 

Accommodation and Catering

Hot and cold food available
Accommodation information can be obtained via Carlisle Tourist Information Centre on 01228 598596 or https://www.discovercarlisle.co.uk/Stay-Over

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE100 Saturday BE108 (2016) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
BE100Open Saturday BE108 (2016) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
BE80(T) Sunday BE95 (2012) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
BE90 Sunday BE95 (2012) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
BE90Open Sunday BE95 (2012) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
N Saturday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00
ON Saturday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

The majority of BE100 sections are on Saturday

Qualifiers and special classes

.

Prizes

There will be no prize giving, COVID -19 restrictions prevent the distribution of prizes
 

Event name: WARWICK HALL (3) Date: Jul 18-19 2020 Location: Warwick Hall, Carlisle, Warwick on Eden, Cumbria, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.34
BE100 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KILNAMONA HENRY Miss Grace Lumley 0 16 25 0.00 0.40 25.40
2 LEISURE MAN Miss Jessica Zajda 0 14 25.5 4.00 0.00 29.50
3 CAVANAGARVAN KNIGHT Miss Ashley Suddes 0 12 26.8 4.00 0.00 30.80
4 CLOVER I Miss Kelly Reid 0 10 32.8 0.00 0.00 32.80
5 ENDOLIGHT Mrs Catherine Johnson 0 2 33.5 0.00 0.40 33.90
6 WOODFIELD GLOVES Miss Chloe Dods 0 2 32 0.00 2.40 34.40
7 ARDAGH AIRBORNE Miss Katie Edgar 0 2 35 0.00 0.00 35.00
8 COOLQUILL FRANCISCO Miss Maisie Birkbeck 0 2 34.8 0.00 1.20 36.00
9 BALLINTRANE MINTY Miss Madeleine Wolfenden 0 2 31.8 0.00 4.40 36.20
10 CHOIX DE L AMOUR Miss Georgina Clarkson 0 2 36.5 0.00 0.00 36.50
11 THARROS Miss Emily Macfarlane 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
12 GRANTSTOWN VISION Mr Stephen James Runciman 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
13 LANDSBROOK FAERIE TALE Mrs Julie Lawson 0 0 27.3 12.00 0.00 39.30
14 IPPON Miss Olivia Charles 0 0 33.5 4.00 4.00 41.50
15 BALLYHALE KEY Miss Anna Shillington 0 0 34 4.00 4.80 42.80
16 HANLEEN BABALOU Miss Amy Wybergh 0 0 31 12.00 0.00 43.00
17 STATESMAN VIVENDI Miss Venetia Thompson 0 0 27.8 0.00 32.40 60.20
E CHANCE X Miss Katie Walton 0 0 27 E E
Optimum XC Time - 05.34
BE100 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHOWCASE Miss Leanne Graves 0 16 24.5 0.00 0.00 24.50
2 CHAPEL HOUSE Mr Sam Ecroyd 0 14 25.5 0.00 0.00 25.50
3 TOMS BRUCE Miss Philippa Nixon 0 12 26.8 0.00 1.20 28.00
4 GLARAMARA LUCA Miss Elizabeth Ostle 0 10 35.5 0.00 0.00 35.50
5 THUNDERBALL Mr Tom Clark 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
6 BEAU Miss Angela Palmer 0 2 38 0.00 0.00 38.00
7 TULLIBARDS DONT TELL MUM Miss Sonya Cunningham 0 0 31 8.00 1.20 40.20
8 BENTLEY X Miss Zoe Warde-aldam 0 0 35.8 5.00 0.80 41.60
9 BAMBER BRIDGE Miss Sophie Dods 0 0 31.8 8.00 2.80 42.60
10 DUNTOATEE Miss Vicky Smith 0 0 30.5 8.00 4.40 42.90
11 RINEEN KINGS CLOVER Mrs Caroline Simpson 0 0 34.8 8.00 2.00 44.80
12 SIOUX DREAMCATCHER Miss Iona Landale 0 0 42 8.00 0.00 50.00
13 DAVINCI DIAMOND Miss Charlotte Salisbury 0 0 30.8 19.00 1.20 51.00
14 CAPTAIN MOVE Miss Sally Dent 0 0 40.3 12.00 2.40 54.70
15 CASTLERISE PATIENCE Mr Alexander Abrahams 0 0 34 0.00 29.20 63.20
E UR LGS LITTLE LEGEND Mrs Kirsty Hogg 0 0 34.8 0.00 E E UR
E R3 VISTIMAR Miss Katie Mclaren 0 0 27.3 0.00 E E R3
E REBEL ON THE RUN Miss Ida Strandberg 0 0 32.5 E E
Optimum XC Time - 05.34
BE100 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ARDAGH EPIC Mr Finlay Marsden 0 16 31.3 0.00 0.00 31.30
2 KEEP IT COOLEY Mr Wills Oakden 0 14 31.5 0.00 0.00 31.50
3 ARDAGH BOBBY Miss Vicky Edgar 0 12 32 0.00 0.00 32.00
4 BLACK HAWK DOWN Miss Emma Atkins 0 10 34.8 0.00 0.00 34.80
5 LUCKY PRETENDER Miss Katherine Mcnamee 0 0 27.8 4.00 3.20 35.00
6 PROJO Mrs Barbie Clarkson 0 2 36 0.00 0.40 36.40
7 NYMPHS ASCENT Mrs Rebecca Fielding 0 2 34.3 0.00 4.00 38.30
8 SHINGLIS JOE Mr Archie Tulloch 0 0 35 12.00 0.00 47.00
9 WISDOM OF ZORRO Mr Musa Hussain 0 0 35.3 4.00 13.60 52.90
10 ARDBAWN JORDAN Miss Nikki Marie Gallagher 0 0 41.5 12.00 0.00 53.50
11 DIVINE IMAGE Miss Ayla Forster-blenkinsop 0 0 37.8 12.00 5.20 55.00
12 MONSIEUR MUSCOVADO Miss Honor Scott 0 0 38.8 8.00 16.00 62.80
13 CAVINOV Mr John Thornton 0 0 33 4.00 34.00 71.00
14 CARRICKADAWSON FOR THE FUTURE Miss Rosalind O'laney 0 0 34.3 4.00 37.20 75.50
15 TORFOOT AONACH MOR Miss Joules Johnstone 0 0 40 4.00 69.60 113.60
16 KILMAINE PRIDE Miss Sophie Sellers 0 0 32.3 16.00 71.60 119.90
E AR DOW JONES LITTLE DIAMOND Ms Eleanor Colton 0 0 35.3 4.00 E E AR
R EMJAY MASTER VISION Miss Willa Bowman 0 0 41.3 12.00 R R
Optimum XC Time - 05.34
BE100 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RISE N SHINE Miss Grace Lumley 0 16 20.5 4.00 1.20 25.70
2 BRIARWOOD SHADOW Mr Josh Riley 0 14 27 0.00 0.00 27.00
3 COOLEY FUN TIME Mr Wills Oakden 0 12 29 0.00 0.00 29.00
4 EV PURE GOLD Mrs Julie Lawson 0 10 29 0.00 0.00 29.00
5 TISRARA VENDI Miss Anna Galbraith 0 2 31 0.00 0.00 31.00
6 ROCK N ROLL STAR Mrs. Kirsty Hetherington 0 2 29.5 0.00 1.60 31.10
7 GREENVALE ARABELLA Miss Ashley Suddes 0 2 32 0.00 0.00 32.00
8 ARDAGH EXCEED Mrs Harriet Graham 0 2 33.5 0.00 0.00 33.50
9 MISS LUCKY CAVALIER Mrs Louisa Wilson 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
10 ASTRONAUTES VOYAGE Miss Lois Teal 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
11 THE DOLLY Miss Georgina Rooke 0 2 37.8 0.00 0.00 37.80
12 BILLY Miss Sophie Robinson 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
13 MANFRED MAN Miss Ava Marsden 0 0 40.3 4.00 0.00 44.30
14 DALTON P II Miss Anna Sloan 0 0 35.8 11.00 10.80 57.60
15 MAYSTONE MEDUSA Miss Selena Uttley 0 0 32.5 8.00 25.60 66.10
16 LUNA V Miss Isla Mccallum 0 0 40 0.00 30.00 70.00
W DUNAVERTY BAY Miss Sarah Yeaman 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.34
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HARTHILL BAHRI Mr Sam Ecroyd 0 16 25.5 0.00 0.80 26.30
2 CAVALLETTI CLOVER Miss Sonya Cunningham 0 14 26.5 0.00 0.80 27.30
3 TIME FOR UNCLE Miss Suzy Lloyd 0 12 21 8.00 0.00 29.00
4 RINGWOOD DALTO II Miss Katie Edgar 0 10 29 0.00 0.00 29.00
5 ROSSDARRAGH HICKSTEAD Miss Becky Forster 0 2 28.5 0.00 2.00 30.50
6 HOWARDIAN HEIGHTS Miss Jess Johnson 0 0 28 4.00 0.00 32.00
7 CUTTING EDGE IV Miss Kath Inman 0 0 23.5 4.00 5.20 32.70
8 KING LOUIS III Miss Rachel Cawley 0 0 32.8 4.00 0.40 37.20
9 SPRING BLOSSOM Miss Ruby Thompson 0 2 33.8 0.00 6.00 39.80
10 INIQUE Miss Lucy Barker 0 2 39.5 0.00 0.40 39.90
11 CAMROSS CRUISE Mr Simon Middleton 0 0 30.3 4.00 6.00 40.30
12 SHERSHEEN TRYING TIMES Miss Ellie Mollart 0 2 33 0.00 7.60 40.60
13 ARDAGH MSILLIO Miss Alexandra Edgar 0 2 43.8 0.00 0.00 43.80
14 ROMEO Miss Lesley Mitton 0 0 27.8 4.00 20.00 51.80
15 ADDRIGOOLE GEORGE Miss Chloe Robinson 0 0 39.8 8.00 5.60 53.40
E OT MIDNIGHT VIII Miss Laura Ridley 0 0 32.5 8.00 E E OT
E HF FRODO BAGGINS Miss Ayla Forster-blenkinsop 0 0 24.3 0.00 E E HF
E ARDAGH FLAMENCO Mr Finlay Marsden 0 0 34.5 E E
Optimum XC Time - 05.34
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LADY HILL Mrs Alexis Gregory 0 16 29 0.00 0.00 29.00
2 JONJO STAR Miss Amy Simpson 0 14 26.8 4.00 0.00 30.80
3 PIPPA DU PERRON Miss Ruth Farnsworth 0 12 32.5 0.00 0.00 32.50
4 BALLINGOWAN FLASH Miss Vicky Edgar 0 10 33 0.00 0.40 33.40
5 CSF ROCKY Mrs Francesca Richardson 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
6 DANGEROUS LIAISON Miss Sarah Graham 0 2 38.5 0.00 0.40 38.90
7 CROSSGALES INTO THE BLU Miss Freya Gaitskell 0 2 39.3 0.00 0.00 39.30
8 CAIRNVIEW CORRY Miss Alexandra Edgar 0 0 32 8.00 0.00 40.00
9 HARELAW APOLLO Miss Jill Slight 0 0 29.8 12.00 0.00 41.80
10 CASH FLOW Miss Heidi Kandyba-callis 0 0 33.3 4.00 5.20 42.50
11 DOWDSTOWN CAV Mr Gareth Warburton 0 0 30 17.00 2.80 49.80
12 BALLYDALTON Mrs Polly Stockton 0 0 33.3 4.00 15.60 52.90
13 JUNIPER JUICE Miss Christine Buckle 0 0 36.8 0.00 27.20 64.00
14 THE SUN KING Miss Nicola Rooke 0 0 33.8 15.00 25.60 74.40
15 SEABISCUIT BELLAMY Miss Jemma Dath 0 0 38.5 4.00 40.00 82.50
E R3 FORFRAY Miss Caitlin Cox 0 0 27.8 12.00 E E R3
E CR CARRIGSHAWN FRANKIE BOY Mr Sean Henderson 0 0 34.5 E E CR
W GLENOMRA MANSIZE Mrs Fiona Michaelides 0 0 33.5 W W
Optimum XC Time - 05.34
BE100Open - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FERNHILL INSPECTOR Miss Lucy Harley 0 16 30.3 0.00 0.40 30.70
2 DRAKES DRUM II Mrs Francesca Richardson 0 14 31.8 0.00 0.00 31.80
3 EVER GLADE Miss Sarah A Jones 0 12 33.3 0.00 0.00 33.30
4 LINCOURT PROMISE Miss Megan Anderson 0 10 33.3 0.00 0.00 33.30
5 WATTS BURN Mrs Fiona Michaelides 0 8 33.3 0.00 0.00 33.30
6 VATTRICK Miss Francesca Weymouth 0 2 33.5 0.00 0.80 34.30
7 GVS GORTAGARRY CLOVER Miss Juulia Savonlahti 0 2 34.8 0.00 0.40 35.20
8 VALENTINO III Miss Georgia Buchan 0 2 32.8 0.00 3.60 36.40
9 CARNSDALE TALK TALK Miss Lois Teal 0 0 29.8 4.00 3.60 37.40
10 DARKWOOD PERI Miss Emily Galbraith 0 2 38 0.00 0.00 38.00
11 LISMAKEERA SAMBUCA Mrs Susan Terris-weir 0 2 32.5 0.00 6.80 39.30
12 TOUCH OF FAERIE MAGIC Miss Elizabeth Allen 0 2 37.8 0.00 2.80 40.60
13 AFTER THE BEAT Miss Grace Lumley 0 0 40 4.00 0.00 44.00
14 RLE GAME CHANGER Miss Suzannah Nellis 0 0 34.5 8.00 4.00 46.50
15 QUITAO Miss Ashley Suddes 0 0 29.5 0.00 23.20 52.70
16 MCDIAMOND Mrs Sarah Williamson 0 0 37.3 0.00 20.00 57.30
17 FORRESTS FOXY LADY Miss Sasha Niven 0 0 34.8 0.00 30.00 64.80
18 SECRET AFFAER VII Mrs Sarah Clark 0 0 30 0.00 36.00 66.00
19 ROCKWOOD JOY Miss Katie Pearson 0 0 32.5 4.00 70.40 106.90
E R3 AS YOU WILL Miss Rebecca Graham 0 0 32 4.00 E E R3
Optimum XC Time - 05.34
BE100Open - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PAULDARYS DUN AND ONLY Miss Sarah Bartlett 0 16 24 0.00 0.00 24.00
2 JUBILEE PARTY Miss Holly Clarke 0 14 25 0.00 0.00 25.00
3 JENSEN III Miss Xanthe De Wesselow 0 12 27.8 0.00 0.00 27.80
4 TYNAN MIST Miss Amelia Ludiman 0 10 26.5 4.00 0.00 30.50
5 MOHILL GYPSY Mr Archie Tulloch 0 2 28.3 0.00 2.80 31.10
6 DIAMOND PIPPIN Miss Grace Botterell 0 0 27.8 4.00 0.00 31.80
7 BAZAARS INCA Miss Joanna Buckley 0 0 29 4.00 0.00 33.00
8 QUICK CASANOVA Mr Mark Cramb 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
9 ASTAIRES BOUNCE Miss Louisa Craigs 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
10 MOLLY XIII Miss Persia Bhatia 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
11 DOONEY ROCK Miss Cerys Macaulay 0 0 32.5 4.00 2.80 39.30
12 ANNAGHMORE EAGLE CHIEF Mr Mark Gilbert 0 0 36 4.00 0.00 40.00
13 SHANBO DUN Miss Beth Mitchell 0 0 32.5 4.00 4.00 40.50
14 SECRET DESIRE II Miss Matilda Aplin 0 2 35.8 0.00 5.60 41.40
15 MHS SICARIO Miss Claire Phillips 0 0 34.5 8.00 0.00 42.50
16 MILLIES LAW Mr Cameron Swales 0 0 36.5 4.00 2.00 42.50
17 CES SILVER CHIP Miss Joanna Neilson 0 0 32.5 4.00 8.00 44.50
E IAMWOTIAM Miss Emma Corner 0 0 21 E E
E UR KAFKA Miss Amelia Ashworth 0 0 34 0.00 E E UR
Optimum XC Time - 05.29
BE80(T) - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DRYBARROWS JOCK DEEDS Mr William Pittendrigh 0 0 25.8 0.00 0.00 25.80
2 HILLGARTH RACHELIAN Miss Kate Sanderson 0 0 26.5 0.00 4.00 30.50
3 BUNDARRA LAD Miss Laura Holley 0 0 32 0.00 0.00 32.00
4 TULLYS TRISHA Miss Emily Phillips 0 0 27.8 7.00 0.00 34.80
5 CASHING SHADOWS Miss Hannah Broadhurst 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
6 NEWLANDS FARM MILLY Miss Isabella Morgan 0 0 36.3 0.00 0.00 36.30
7 ANGEL DESIRE Mrs. Angela Gent 0 0 34.5 0.00 3.20 37.70
8 CALL ME Miss Rachel Kane 0 0 27 4.00 10.80 41.80
9 LOU LOU DE ARTSVILLE Mr Mark Cramb 0 0 27 0.00 20.00 47.00
10 BURNOCKMILL ENTERTAINER Miss Jada Kane 0 0 39.5 8.00 0.00 47.50
11 LITTLE MISS MILLICENT Miss Erin Kopydlowski 0 0 31.5 0.00 20.00 51.50
12 SKYE VII Ms. Hannah Jones 0 0 38.3 0.00 14.80 53.10
13 SHORTCLOUGH IMPERIAL DREAM Miss Sarah Hoare 0 0 38.8 4.00 12.40 55.20
14 KING COTTON LEGACY Miss Farrah Cunningham 0 0 29 4.00 23.60 56.60
15 OVER IN PARIS Miss Sammy-jo Clare 0 0 31.8 4.00 26.80 62.60
16 SPRING WILLOW Mr Michael Maxwell 0 0 37.3 12.00 24.80 74.10
17 HILLGARTH FUDGE Miss Susie Burns 0 0 31 0.00 44.00 75.00
18 MELISSA Dr Melanie Baker 0 0 36.5 5.00 34.00 75.50
19 CRONIN'S SAM Ms JIll Weatherhead 0 0 37.5 0.00 55.20 92.70
20 BURNLEA SNAPCHAT Miss Eleanor Clulow 0 0 34.5 0.00 64.40 98.90
HC THE RAGPICKERS DREAM Miss Amy Richardson 0 0 37.3 0.00 0.00 43.30
E ABERTYLERI RHYS Miss Ellie Reay 0 0 36.8 E E
W THE KERRYMAN II Miss Joanne Forster 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.29
BE80(T) - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PALLASGREEN PROMISE Mrs Tracey Houston 0 0 21.3 0.00 0.00 21.30
2 BELLINDENE FEARGHAS Miss jodie darrie 0 0 24.8 0.00 0.00 24.80
3 OAKLANDS Miss Bronagh Daly 0 0 24.3 0.00 1.60 25.90
4 SUNNY SIDE UP Miss Robyn Gray 0 0 26.5 0.00 0.00 26.50
5 LILY XII Miss Laura Fenwick 0 0 28.3 0.00 0.00 28.30
6 JUST SEAMUS Mrs Abigail Lambert 0 0 29.8 0.00 0.00 29.80
7 VERY LAST MINUTE Mrs Tracey O'donnell 0 0 27 0.00 4.40 31.40
8 FSH LUCKI TWISTER Miss Linden Craven 0 0 30.8 0.00 1.20 32.00
9 OCELOT Mrs Lynsey Taylor 0 0 30 0.00 2.40 32.40
10 BALLYKILCROSS FOXS REBEL Miss Catherine Friend 0 0 24 12.00 0.00 36.00
11 BUTTONS BLUE JUNIOR Mrs Holly Maxwell 0 0 30 4.00 5.20 39.20
12 RYAN'S GROVE Mrs Frances Pearson 0 0 38.8 0.00 8.40 47.20
13 CLOONHEEGAN TITANIUM Miss Zurie Dempster 0 0 45.3 0.00 3.20 48.50
14 ROYAL HARLEQUIN Miss Lisa Walsh 0 0 45 4.00 0.00 49.00
15 LAOBHRUS DAZZLER FOUR Dr Mandy Peffers 0 0 29 4.00 25.60 58.60
16 REHINS QUEEN Miss Neeka Kay 0 0 31.3 4.00 25.20 60.50
17 MYFYRIAN TARAN Miss Olivia Butler 0 0 37.8 0.00 30.80 68.60
18 TIGGY IV Mrs Julie Hume 0 0 43.5 46.00 24.00 113.50
19 PANDORA'S CHARM Miss Hettie Walker 0 0 49 4.00 78.00 131.00
W WESTCEFFYL VICTOR Ms Karen Velleman 0 0 W W
E DARSI DANCER Miss Rachael Redburn 0 0 42.5 E E
E IT’S A MAGICAL MAIZE Miss Georgie Osmond 0 0 33 E E
Optimum XC Time - 05.29
BE80(T) - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KILLALOE FLASH THE CASH Miss Robyn Gray 0 0 28.3 0.00 0.00 28.30
2 ILLUMINATE Miss Jill Blackshaw 0 0 30 0.00 0.00 30.00
3 LOOKOUT OYSTER FIONN Miss Molly McCaig 0 0 33.3 0.00 0.00 33.30
4 MUJARRAD Miss Rachel Kane 0 0 34.3 0.00 0.00 34.30
5 COWLING FANTASIA Miss Shirley Panter 0 0 32 1.00 1.60 34.60
6 TJS GOODFELLA Miss Amy Brown 0 0 34.5 0.00 3.20 37.70
7 JULIUS Miss Naeve Brown 0 0 34 4.00 0.00 38.00
8 HILLSIDE JIM Ms Jen Cassidy 0 0 39.3 0.00 0.00 39.30
9 JIMBOP Mrs Susan Peart 0 0 34.5 4.00 2.80 41.30
10 MERRY MISCHIEF Miss Eve Bland 0 0 37.5 0.00 12.80 50.30
11 BACK THE BOREEN (IRE) Miss Emma Whitaker 0 0 46.8 4.00 0.40 51.20
12 KYRA Miss Ellie Tremble 0 0 41.8 4.00 7.20 53.00
13 KILSHREWLEY LADY Miss Maddie McGregor 0 0 33.5 0.00 20.40 53.90
14 SKYFALL II Miss Sophie Brooks 0 0 32 0.00 26.00 58.00
15 ELVIS Miss Eve Cuthbert 0 0 33.5 5.00 20.00 58.50
16 ANYA II Miss Natalie Wright 0 0 33.3 45.00 2.40 80.70
17 ACK ATTACK Mr Dave Farrington 0 0 34.8 18.00 84.40 137.20
E R3 HIGHLAND DELUX Ms Louise Howatson 0 0 28.8 0.00 E E R3
E UR CONNIE II Miss Pippa Reynolds 0 0 39 0.00 E E UR
E AR VALMINA Mrs Nicky Richardson 0 0 45.8 8.00 E E AR
E MOTABOWER TOM Miss Kelsey Hudson 0 0 33.3 E E
E UR RAY OF SUNSHINE Ms Anna Charnley 0 0 30.3 0.00 E E UR
R DELIGHTFUL DORIS Mr Aaron Clark 0 0 36.3 R R
Optimum XC Time - 05.29
BE80(T) - Section X
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SWITHINS LAW Miss Rachel Thomas 0 0 24.8 0.00 0.80 25.60
2 LANGALLER PENDEEN Miss Victoria Pye 0 0 24 1.00 2.00 27.00
3 CRACKENTHORPE SEDUCTION Mrs Clare Chappelhow 0 0 25.5 0.00 2.40 27.90
4 CHIEFS LOOKING GLASS Major Alan Goodenough 0 0 30.5 0.00 0.00 30.50
5 TINNICARRIG LAD Miss kimberley greer 0 0 33 0.00 0.00 33.00
6 HOLMSTONES BOBBY DAZZLER Miss Laura Mitchell 0 0 33.3 0.00 0.00 33.30
7 COURTOWN RUBY Mrs Catherine Marie Harrington 0 0 34.3 0.00 0.00 34.30
8 SECRET LIAISON II Miss Kacey Finch 0 0 34.8 0.00 0.00 34.80
9 BELMONT LAD Miss Sammy-jo Clare 0 0 27 8.00 0.00 35.00
10 SUNSET SONG Mrs Joanne Moses 0 0 33.8 0.00 2.00 35.80
11 DEW WEST Mrs Susan Kay 0 0 30.5 4.00 2.80 37.30
12 BLACK TRENCH LADY Miss Kate Griffiths 0 0 30.8 0.00 7.60 38.40
13 TIPPERARY T Dr Adrian Rippon 0 0 40.3 0.00 0.00 40.30
14 MEIKLE REDDFORD Mrs Nicky Mcpherson 0 0 34.3 0.00 6.40 40.70
15 VALERIAN Mrs Heather Mcatear 0 0 34.3 4.00 6.00 44.30
16 ADMIRALS CHOICE Mr Mark Cramb 0 0 39 8.00 0.40 47.40
17 FOREST AMADEUS Miss Mara McKelvie 0 0 39.3 0.00 10.40 49.70
18 HOWICK BLUE ANGEL Miss Rowan Henderson 0 0 41 4.00 20.80 65.80
E UR SILVERWOOD Miss Megan Clear Hill 0 0 36 11.00 E E UR
R CAMORLAND PIPPI LONG STOCKINGS Miss Elizabeth Morgan 0 0 28.5 0.00 R R
E OT BOBBY'S GIFT Mrs Karen Barlow 0 0 46 4.00 E E OT
E AR LOCARNO LITTLE TED Miss Alison Newton 0 0 47.3 0.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.35
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DSH QUINTON Miss Robyn Gray 0 8 20 0.00 0.00 20.00
2 SEAGRY DONNADIVA Mr Nathan Connolly 0 7 22 0.00 0.00 22.00
3 ALECON Miss Emma Little 0 6 23.5 0.00 0.00 23.50
4 COCO REEF Miss Emma Lawton 0 5 21.8 0.00 2.00 23.80
5 FORTMILL FRENCH CONNECTION Miss Loren Veitch 0 4 23.5 0.00 0.40 23.90
6 GOLDENMOOR JUBILEE Miss Laura Fenwick 0 1 27.3 0.00 0.00 27.30
7 BEAU NIEUWMOED Miss Hayley Graves 0 1 30.5 0.00 0.00 30.50
8 EVEN SARCO Miss Kate Pattinson 0 1 32 0.00 0.00 32.00
9 SMITHIES BRIDGE GENT Mrs Catherine Parker 0 0 29 4.00 0.00 33.00
10 LOVELY VDB Miss Joules Johnstone 0 1 33 0.00 0.00 33.00
11 CASTLEFOBES ROSCOE Mr Stephen Rankin 0 0 26.5 4.00 4.00 34.50
12 STOBSWOOD CHEEKY CHARLIE Miss Elloise Stephenson 0 0 29.8 4.00 1.20 35.00
13 BARTHOLOMEW II Miss Christina Young 0 1 36.3 0.00 2.40 38.70
14 KILTEEN Miss Izzy Davis 0 1 32.5 0.00 8.40 40.90
15 OX MOUNTAIN BREEZE Miss Poppy Hilton 0 0 36.3 9.00 0.40 45.70
16 LEOS STAR Miss Eleanor Dwan 0 1 34 0.00 12.80 46.80
17 KELLORA FIREFLY Miss Nadia Powell 0 1 40 0.00 7.20 47.20
18 HARRY POTTER II Miss Beth Casasola 0 0 34.5 4.00 26.00 64.50
19 BILLY CASTILLO Mrs Gabriela Baxter 0 0 27.8 0.00 45.20 73.00
W BELLES BAY SUPREME Miss Joanne Forster 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.35
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HEY LISTEN Miss Rachel Kane 0 8 26.8 0.00 0.00 26.80
2 SOURIS DE NESS Miss Anna Dawson 0 7 25.5 0.00 4.80 30.30
3 LORD BLESS VAN T MOLHEM Mrs Jane Thompson 0 6 32.5 0.00 0.00 32.50
4 QUINELLA Z Miss Amy Veitch 0 5 33.3 0.00 0.00 33.30
5 BLUE THOR Miss Caroline Pennycook 0 0 25 4.00 4.80 33.80
6 MB BUSTER Miss Philippa Nixon 0 1 27.5 0.00 7.20 34.70
7 WATERVALLEY DIAMOND LADY Miss Sarah Clark 0 1 35 0.00 0.80 35.80
8 MISIMENA H Mr Scott Coyle 0 1 34 0.00 2.00 36.00
9 CASHINO. H Mrs Heather Henderson 0 1 37 0.00 0.00 37.00
10 BURNLEA SEA SAFARI Miss Sian Routledge 0 1 29.8 0.00 7.20 37.00
11 LOUGHNATOUSA DONNACHA Dr Louise Forty 0 1 35.3 0.00 2.80 38.10
12 EDENDERRY CAILIN Miss Emily Hattrick 0 1 31 0.00 8.80 39.80
13 JUSTLY JULES Mrs Frances Hislop 0 1 32.8 0.00 7.20 40.00
14 THEHOOKYBOOKY Miss Sarah Dodd 0 0 31 8.00 6.40 45.40
15 COOLAMBER DASH Miss Amy Auld 0 0 24.5 0.00 21.60 46.10
16 KILMURRAY WILLOW Miss marianna stephenson 0 0 34.3 37.00 0.00 71.30
R FLEETWATER OVATIONS Mrs Samantha Hogg 0 0 45.3 0.00 R R
E OT SHADOW STORM Miss Amelia Willcox 0 0 37.5 4.00 E E OT
E SBT BALLINACREE Miss Alison Kennedy 0 0 31.5 E E
Optimum XC Time - 05.35
BE90 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SONNERSTED Miss Victoria Gladwyn 0 8 23.5 0.00 0.00 23.50
2 E T I SMH Miss Cassie Ramsay 0 7 23.8 0.00 0.00 23.80
3 SHORT CLOUGH MASTER CLASS Mr Nathan Connolly 0 6 24.8 0.00 2.00 26.80
4 WHIMSEYS WIKOLI Miss Breanne Kelso 0 5 24.8 0.00 2.40 27.20
5 SO TANGELO Mrs Liz Park 0 4 25.8 4.00 0.00 29.80
6 ROUND BUSH GO GO Miss Joanna Harris 0 1 23 0.00 7.20 30.20
7 MISS MILIEU Miss Sarah Lewins 0 1 30.8 0.00 0.00 30.80
8 ROXY VIII Miss Henny Cooper 0 1 30 0.00 2.00 32.00
9 UNNAMED (802093) Miss Ella Pigg 0 0 25.8 7.00 4.80 37.60
10 MIRROR IMAGE IV Miss Holli Shanks 0 1 31.8 0.00 6.80 38.60
11 DADDY BOY Mrs Lorna Mary Bedford 0 0 32.3 4.00 4.80 41.10
12 BODJO VAN DE WINDELSTEEN Mrs. Amy Fife 0 1 32.3 0.00 9.20 41.50
13 ROWLEYFARM FINCH Miss Abbie Foster 0 1 31.3 0.00 13.20 44.50
14 MB LUDO STAR Mr Timothy Murphy Markou 0 1 32.5 0.00 13.60 46.10
15 LISBOY CLOVER VALLEY Miss Kyla Cranston 0 0 25.3 0.00 23.20 48.50
16 MONA Miss Jenna Henkelmann 0 0 33.8 0.00 20.00 53.80
17 CURRAGHKYLE PRIMA Mr Charlie Dixon-Nutt 0 0 40 4.00 10.40 54.40
18 CARR SIDE CALAMITY Miss Caitlin Gribbon 0 0 33.3 4.00 21.20 58.50
19 JAN DHI Mrs Andrea Hodgson 0 0 28 4.00 26.80 58.80
20 PARKIE BOY Miss Rebecca Harrison 0 1 40.8 0.00 20.40 61.20
E DERRENTIGUE MC CURRAGH Mrs Hazel Nelson 0 0 34.8 E E
Optimum XC Time - 05.35
BE90 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CREEVAGH HANNAH Miss Bethany Lee 0 8 23.3 1.00 0.00 24.30
2 WINEPORT CRUSADE Miss Milly Grunwell 0 7 20.3 4.00 1.60 25.90
3 SPLASH AND DASH III Mrs Lizzie Somerville 0 6 27 0.00 0.00 27.00
4 COPPERHALL BARNEY Miss Lucy Hixson 0 5 31 0.00 0.00 31.00
5 JEREMIAH Miss Hannah Bettess 0 4 32 0.00 0.00 32.00
6 PICKHILL FEROCITY Miss Lucy Ormrod 0 1 28.3 0.00 4.40 32.70
7 DALESTOWN TRALEE Miss Corinne Molyneux 0 0 30 4.00 0.00 34.00
8 JAKOBA Mrs Sara Burdess 0 0 27.8 8.00 0.00 35.80
9 BORTHWICKSHIELS FLOYD Mrs Alice Gully 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
10 GOODHEYS CAROUSEL Miss Jessica Chapman 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
11 TURLOOD'S LUCKY DIP Miss Rebecca Kirk 0 1 43.8 0.00 0.00 43.80
12 SOLWAY KALENO Miss Dee Ormston 0 0 38.3 12.00 0.00 50.30
13 HOLIDAY JACK FROST Miss Katie Alison Stephen 0 0 30.5 0.00 20.00 50.50
14 DE GOEDE REES DARWIN Miss Jemima Stubbs 0 0 26.8 0.00 24.00 50.80
15 VALCUTTA DHZ Miss Harriet Noakley 0 0 33 1.00 20.00 54.00
16 MONATREA ENDEAVOUR Miss Hazel Halliday 0 0 41 12.00 4.00 57.00
17 ROBE DARK ROMEO Miss Freya Donoghue 0 0 31.3 4.00 22.00 57.30
18 EBONY NECTAR Mrs Phoebe Redman 0 0 42.3 4.00 20.00 66.30
E PEBBLY HUNT BALL GEORGE Miss Ruby Wright 0 0 32.5 0.00 E E
E HARTFELL BARNEY Miss Jessica Todd 0 0 44.8 0.00 E E
Optimum XC Time - 05.35
BE90 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GINNY VI Miss Beckie Cordner 0 8 26.3 4.00 0.00 30.30
2 LAMMY LAUGH Mr John Guy 0 7 31 0.00 0.00 31.00
3 SUGAR LOAF Mr Nathan Connolly 0 6 32.5 0.00 0.00 32.50
4 HOLMSIDE RED ACE Miss Amy Auld 0 5 33 0.00 0.00 33.00
5 BLACK MAGGIE Miss Isabella Gough 0 4 33.5 0.00 0.00 33.50
6 PALLAS VANK WISH Miss Jade Pitt 0 1 26.3 0.00 7.20 33.50
7 ICE ORCHID Miss Zoe Hill 0 1 31.8 0.00 3.20 35.00
8 PHANTOM LADY Mrs. Gemma Stephenson 0 0 28 6.00 3.20 37.20
9 SNOWSTORM II Mr Max Austin 0 1 34.5 0.00 3.20 37.70
10 MS APACHES COCO CHANEL Miss Emma Wall 0 1 32.5 0.00 5.20 37.70
11 RHUBEN Miss Gina Haywood 0 1 32.8 0.00 5.60 38.40
12 WOODENDFARM FREDDY O Miss jodie darrie 0 0 33.8 4.00 1.60 39.40
13 BALLYNEETY SILVER SERVICE Miss Issy Saxby 0 0 32.8 8.00 0.00 40.80
14 PUMPED UP KICKS Mr Scott Coyle 0 1 42.3 0.00 0.80 43.10
15 ROCKFIELD MELODY Miss Nadia Powell 0 0 32.3 8.00 5.60 45.90
16 WINDALE THUNDER CLOUD Miss Mimi Jones 0 1 41.5 0.00 5.20 46.70
17 ALMOND BEACH II Miss Jenna Campbell 0 0 32.3 25.00 88.80 146.10
E BANKEIR MIDNIGHT Miss Carrie Christie 0 0 32.8 E E
E R3 GORTFREE BOUNCE Miss Jessica Todd 0 0 35 0.00 E E R3
W CHEEKY BANDIT Miss Alice Chatham 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.35
BE90 - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KATONAH ELS Miss Emma Corner 0 8 25 0.00 0.00 25.00
2 CORGAR RINGFORT Mrs Clare Hart 0 7 26.5 0.00 3.20 29.70
3 BONMAHON SPARCO Miss Jennifer Lange 0 6 30 0.00 0.00 30.00
4 LITTLE MILL II Miss Emma Lawton 0 5 26.3 4.00 0.00 30.30
5 FINTAN GREY Miss Emi Rowell 0 4 31.5 0.00 0.00 31.50
6 WATERBECK JASMINE Mr Lloyd Newton 0 1 31.3 0.00 1.20 32.50
7 MURRAH HALL MIDNIGHT MAELSTROM Miss Annie Sandell 0 1 33.3 0.00 0.00 33.30
8 ROEDERER DOUBLE DIAMOND Miss Tor Nicholson 0 1 36 0.00 0.80 36.80
9 MAGNUS Miss Philippa Nixon 0 0 26.5 8.00 2.40 36.90
10 MACCAISLEAN MOR Miss Sarah Page 0 0 33 4.00 0.00 37.00
11 NOLTON ROSE Miss Verity Sellers 0 0 34 4.00 2.40 40.40
12 NIGHT WATCHMAN VI Miss Tessa Obrien 0 0 38.3 4.00 1.60 43.90
13 BOYF Miss Lucy Ormrod 0 0 39.3 8.00 0.00 47.30
14 ITS CHARLIE BROWN Miss Jessica Proudman 0 0 29 4.00 20.00 53.00
15 WIZZARDS REALM Mr Jack Donaldson 0 0 32.8 12.00 10.80 55.60
16 MHS ROYAL HARLEQUIN Mr Stephen Rankin 0 0 33.5 4.00 20.00 57.50
17 FLORENCE IX Miss Tilly Leathart 0 0 33.5 0.00 25.60 59.10
18 UNNAMED (99802) Miss Lauren Winspear 0 0 35 4.00 34.00 73.00
19 ATHLONE CHESTNUT LADY Mrs Marion Vernon 0 0 35.3 8.00 72.80 116.10
E AR BEC ALL TALK Mr David Holden 0 0 36.5 9.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.35
BE90 - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DERRYGIMBLA BOY Miss Anna Layfield 0 8 20.5 0.00 0.00 20.50
2 ROYAL ROVER Ms Fiona Macleod 0 7 24.5 0.00 0.00 24.50
3 WESTLANDS MISS MONEY PENNY Mrs Kirsty Stark 0 6 25.5 4.00 0.00 29.50
4 LOUGHNATOUSA FRANCIS Dr Louise Forty 0 5 28.8 0.00 1.60 30.40
5 LISFARRITER DIAMOND GLORY Miss Lucy Bailey 0 4 31 0.00 0.00 31.00
6 ASKINVILLAR MAYFLOWER Miss Louise Doherty 0 1 30.3 0.00 1.60 31.90
7 ABBEYWARD GOLD Mrs Sarah Hayes 0 1 32.5 0.00 0.00 32.50
8 NIGHTDRESS Miss Stephanie Barnes 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
9 WINNIE DE FONTENEL Miss Ellie Jones 0 1 35.5 0.00 0.00 35.50
10 KEC CHICAGO QUALITY Mr Flynn Mclean 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
11 BOLERO COLLONGES Miss Louisa Craigs 0 0 28.3 8.00 0.00 36.30
12 GRANGE ROCK SPARROW Mrs. Louise Waugh 0 0 29 4.00 5.60 38.60
13 OSCAR XXIX Mrs Roberta Riddell 0 0 33.8 4.00 6.00 43.80
14 COPPERHALL SONNY Miss Dawn Walton 0 1 33.3 0.00 11.60 44.90
15 MY ASHGROVE AGGIE Miss Ann Tait 0 0 33 8.00 8.00 49.00
16 CASTLEBAY ROCKSTAR Mrs Joss Drummond 0 0 33 0.00 20.00 53.00
17 CRICKET CAN FLY Miss Jess Cunningham 0 0 36.5 4.00 28.80 69.30
18 LOLANTUS H Miss Lorna Mckechnie 0 0 25.5 4.00 64.00 93.50
E MONBEG TOPAZ Dr Sonya Ravenscroft 0 0 33 E E
E OT QUANABELLE Z Miss Sofia Macpherson 0 0 27.5 0.00 E E OT
Optimum XC Time - 05.35
BE90Open - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MILE HIGH Miss Anna Hindmarsh 0 8 21.8 4.00 0.00 25.80
2 REBEL FRAN Mr Sean Henderson 0 7 27.3 0.00 0.00 27.30
3 CAPTAIN LEVADE Mrs Sally Hayward 0 6 21.3 4.00 3.20 28.50
4 UNNAMED (805668) Mr Sam Ecroyd 0 5 30.3 0.00 0.40 30.70
5 BELLE DE CAVILLY Mr Tyler Cassells 0 1 26 0.00 5.20 31.20
6 KINDALE COCK O THE NORTH Miss Emma Whitaker 0 1 32.8 0.00 0.00 32.80
7 HOPES ARE HIGH II Mr Sean Henderson 0 1 33 0.00 0.00 33.00
8 DESTINY'S DAUGHTER Mr Tyler Cassells 0 0 30 4.00 0.00 34.00
9 MONBEG SULTAN Miss Sara Bowe 0 1 33.8 0.00 2.00 35.80
10 MARTIN II Ms Krishna Hanns 0 1 22.3 0.00 15.20 37.50
11 ROMEO BRAVO Miss Morven Pringle 0 0 32 4.00 3.60 39.60
12 EMAIL DE JARSAY Mr Douglas Edward 0 1 24 0.00 15.60 39.60
13 OAKINGHAM RAPHAEL Miss Rona Gunn 0 1 35.5 0.00 4.80 40.30
14 BLACK BOY CLOVER Miss Sophie Bass 0 1 40.3 0.00 2.40 42.70
15 RATHNAGEERA DOCTOR MAX Mrs. Jay Ryder-McKay 0 0 24.3 0.00 20.00 44.30
16 RATHNAGREW ARABELLA Miss Sara Bowe 0 0 26.3 0.00 20.40 46.70
17 GREYSTONE RISING STAR Mr Benjamin Matthews 0 1 40.5 0.00 7.20 47.70
18 HOWICK FREEDOM Mr Joseph Ball 0 1 45.8 0.00 20.40 66.20
E COPPER POINTE Mr Lewis Mclean 0 0 30.3 E E
Optimum XC Time - 04.49
N - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MHS SEVENTEEN Miss Sara Bowe 6 0 29.3 0.00 0.00 29.30
2 COOLEY POT OF GOLD Mr Wills Oakden 5 0 30 0.00 0.00 30.00
3 KEYLAND WILLIAM Miss Ellie Ormrod 4 0 30.8 0.00 0.00 30.80
4 WOODYS HONOR MISSION Miss Sarah Bartlett 3 0 31.3 0.00 0.00 31.30
5 KILDROMIN CHAMP Miss Lucy Barker 2 0 29.5 4.00 0.00 33.50
6 SHADOW GREENFIELD Miss Laura Ritchie-bland 1 0 34.5 0.00 0.00 34.50
7 GLENEALY DE REVE Miss Niki De Macedo 1 0 34.5 0.00 0.00 34.50
8 BALLYVADD SARCO Mr Joshua Wareing 1 0 30 0.00 4.80 34.80
9 BEAR IT IN MIND Miss Morag Molyneux 0 0 32 4.00 1.20 37.20
10 KEC PIXXIE Miss Molly Oman 0 0 34 4.00 0.80 38.80
11 MOHILL PIZZICATO Miss Charlotte Whitaker 1 0 40.8 0.00 0.00 40.80
12 BROOKLET BOO Mrs Anna Stonex 0 0 34 8.00 0.00 42.00
13 NORTHERN ECHO Miss Amy Simpson 0 0 38 4.00 0.40 42.40
14 AL PACINO Q Miss Cathrine Taylor 0 0 38.5 1.00 6.00 45.50
15 ETTRICK LILLY Mr James Oakden 0 0 34.8 8.00 5.60 48.40
16 MY PIPPA VD ZWARTBLESHOEVE Miss Laura Mitchell 1 0 39.3 0.00 10.40 49.70
17 EQUADOR Miss Freya Gaitskell 0 0 35.8 12.00 2.80 50.60
18 GOLDIES INDIANA Mrs Nydia Chandler 0 0 34 8.00 9.20 51.20
19 RSELVES ALONE Miss Laura Hamilton 0 0 39.5 12.00 0.00 51.50
20 HARLEQUIN JUBILEE Mr Daniel Scott 0 0 33 0.00 23.60 56.60
21 ANDROMEDA III Miss Amelia Craig 0 0 50.8 8.00 1.20 60.00
22 CASTLE KELLY Miss Helena Youmans 0 0 28.3 4.00 29.60 61.90
23 RAINBOWS LITTLE ROCK Miss Emma Coghill 0 0 33.5 0.00 71.20 104.70
W MR BOYZE Miss Jess Johnson 0 0 38.3 24.00 W W
E HORRID HENRY Mr Shaun Malpass 0 0 35 E E
W GRAFIX Mr Daniel Scott 0 0 37 W W
Optimum XC Time - 04.49
N - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FRUITLOOP Miss Amy i Roberts 0 0 24.8 0.00 0.00 24.80
2 HIGH TIME V Mr Daniel Scott 5 0 23.3 4.00 0.00 27.30
3 CORNASAUS LAD Miss Keeva Johnson 4 0 28.8 0.00 0.00 28.80
4 LAGHEY CLOVER Miss Sophie Bultitude 3 0 29.3 0.00 0.00 29.30
5 Z7 CATASTROPHE Miss Lois Teal 2 0 29.8 0.00 0.00 29.80
6 TIMELESS CRUSADER Mrs. Kirsty Hetherington 1 0 32 0.00 0.00 32.00
7 DOUBLED DUCHESS Miss Nicola Rooke 1 0 32.8 0.00 0.00 32.80
8 COOLEY AMIGO Mr Wills Oakden 1 0 33.3 0.00 0.00 33.30
9 SCEILIG CONCORDIO Mr Rowan Laird 1 0 35.3 0.00 0.00 35.30
10 LINCOLN MASTER Miss Natalie Anderson 1 0 33.3 0.00 2.40 35.70
11 CROSSTOWN SIR LANCELOT Mr Will Murray 1 0 35.8 0.00 0.00 35.80
12 SHENANDOAH IV Mr Gareth Warburton 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
13 INSOMNIA Miss Caitlin Pitcher 1 0 35.3 0.00 2.80 38.10
14 CHARLIE CHARMER Miss Orla Mcevoy 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
15 WILD MONSOON Mr Mark Lyonette 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
16 GO H ALAINN Miss Sarah Farnsworth 0 0 38.8 4.00 0.00 42.80
17 CARTOWN XANTHOS Miss Sara Dudgeon 1 0 35.5 0.00 7.60 43.10
18 TEMPLE ELLIE Miss Beth Clegg 0 0 39.5 4.00 0.00 43.50
19 CALLE COOL Mr Daniel Ockenden 0 0 39.8 4.00 0.00 43.80
20 KARATE KID Miss Evie Boon 0 0 37.5 7.00 0.00 44.50
21 WOT GLAMOUR Mrs Rachel Clark 0 0 30 12.00 6.00 48.00
22 CHERIE V OVERIS Z Miss Joanne Watts 1 0 36.5 0.00 12.40 48.90
23 BREASTONS BELLE Mrs. Catherine Dallas 0 0 31 4.00 29.60 64.60
E HF CARLINGFORD BALLYBAY Mr Ben Spraggon 0 0 32.5 4.00 E E HF
E UR KILLAHURLER CONNECT Miss Imogen Sutcliffe 0 0 25.3 12.00 E E UR
E ANDY MAC Miss Libby Colmer 0 0 31 E E
Optimum XC Time - 04.49
N - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COOLEY CANDO Mr Wills Oakden 6 0 26.3 0.00 0.00 26.30
2 WATERLOO SUNSET Miss Freya Hartley 5 0 29.8 0.00 0.00 29.80
3 TWILIGHT A Z Mr Douglas Crawford 4 0 30 0.00 0.00 30.00
4 HESPO Miss Jodie Caig 3 0 30.3 0.00 0.00 30.30
5 LIONHEART Miss Amy i Roberts 0 0 27.8 4.00 0.00 31.80
6 ROYAL ETIQUETTE Mr Will Murray 1 0 29.3 4.00 0.00 33.30
7 TIC TOK TEDDY Miss Lucy Barker 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
8 MISS ISSYMUS Ms Jane Storey 0 0 32 4.00 0.00 36.00
9 FRS STORM Mr Sean Henderson 0 0 26.5 8.00 3.20 37.70
10 GRENO IN THE PINK Miss Rose Cartwright 0 0 31.3 4.00 2.80 38.10
11 MISS MAYBELL Miss Alanis Milner-Moore 1 0 34.8 0.00 4.80 39.60
12 RICH MAXIMUS K Miss Bethany Humphries 1 0 33.3 0.00 6.80 40.10
13 BALLYRIC Miss Anna Lancashire 0 0 31.8 4.00 6.80 42.60
14 CARRICK DIAMOND WARRIOR Mr Daniel Scott 0 0 36.8 4.00 3.20 44.00
15 CAVALIER CLOONEY Miss Heidi Stewart 0 0 32 8.00 4.80 44.80
16 CILLBHRID OSCAR Miss Olivia Strang Steel 0 0 34 8.00 6.00 48.00
17 FERDI Miss Charlotte Allwood 0 0 41.8 7.00 0.80 49.60
18 VERONA II Mrs Fiona Kerry 0 0 38.8 9.00 2.40 50.20
19 PRIMITIVE SHINING STAR Miss Catherine White 0 0 41 4.00 7.20 52.20
20 CEDARMOUNT CAVALIER Miss Grace Cooper 0 0 30 4.00 18.80 52.80
21 LIZZIE B Miss Sarah Bartlett 0 0 34.8 4.00 14.80 53.60
22 BOWLER BILL Mr Ian Stark 0 0 27 8.00 18.80 53.80
23 HILDA II Miss Cathrine Taylor 0 0 43.3 8.00 3.20 54.50
24 ESKER BOY Miss Sasha Oldham 0 0 39.5 0.00 26.40 65.90
E AR CORBALLY BEAUTY Miss Sarah Farnsworth 0 0 33 4.00 E E AR
E UR SAVANNAH XIV Miss Ella Carr - Smith 0 0 37 0.00 E E UR
Optimum XC Time - 04.49
ON - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FORGELAND TIGER TOT Miss Katie Corteen 6 0 26.8 0.00 0.00 26.80
2 BALLINGOWAN LEIA Mrs Polly Stockton 5 0 29 0.00 0.00 29.00
3 CDS ROCK AWAY BEACH Miss Xanthe De Wesselow 4 0 29 0.00 0.00 29.00
4 GRANTSTOWN HARRY Miss Olivia Morison 3 0 31.3 0.00 0.00 31.30
5 GEFFORY Miss Izzie Bamford 2 0 31.5 0.00 0.40 31.90
6 FAITH FULL Mrs. Jay Ryder-McKay 1 0 30.5 0.00 2.00 32.50
7 DENVER IV Mrs Rebecca Glasson 1 0 32.8 0.00 0.00 32.80
8 TOUCH TOO MUCH Dr. Caroline Clarke 1 0 32.8 0.00 0.00 32.80
9 SHADOW LAD Mr Douglas Crawford 0 0 28.8 4.00 0.00 32.80
10 PLAYDUN Miss Charlotte Sellers 1 0 34 0.00 0.00 34.00
11 LISSYEGAN MIKIE LOU Mr Lewis Mclean 1 0 31.5 0.00 3.20 34.70
12 FRANCESCA DU DOMAINE R Mr Tyler Cassells 0 0 31 4.00 0.00 35.00
13 SHANNONDALE SHARONA Miss Harriet Falshaw 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
14 LAKESHORE Miss Lottie Walsh 1 0 36 0.00 0.00 36.00
15 BRACKENSPA BRAMBLE Miss Imogen Sutcliffe 0 0 32 4.00 0.80 36.80
16 RICKY ROLLER Mrs Lesley Barwise-munro 1 0 37.3 0.00 0.00 37.30
17 BEJEWEL Miss Molly Oman 1 0 37.3 0.00 0.00 37.30
18 EXTENDER Mr Sam Harrison 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
19 CASTLEROCHE STAR Miss Pollyanna Smith 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
20 ANTRIM OCTOBER Miss Rachel Williamson 1 0 38.5 0.00 0.00 38.50
21 VANZELF Mrs Pauline Herbert 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
22 FINNIGANS GOLD Ms Elise Bradley 0 0 33.5 4.00 4.80 42.30
23 HARBOUR LIGHTS Miss Sophie Mason 0 0 30.5 4.00 8.00 42.50
24 WANSKJAERS CARLSSON Miss Elizabeth Walker 0 0 36.3 8.00 1.20 45.50
25 WIL CELTIC POWER RANGER Mrs Polly Stockton 0 0 30.8 8.00 7.20 46.00
26 TALE OF TWO SHIVERS Miss Olivia Graham 0 0 32.5 8.00 5.60 46.10
27 DONOGUE BIG RONNIE Miss Charlotte Allwood 0 0 35.5 1.00 18.00 54.50
W CHASMARELLA Miss Lucinda Crawford 0 0 W W
W IRCO Mr James Adams 0 0 W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Warwick Hall, Carlisle, Warwick on Eden, Cumbria, United Kingdom, CA4 8PG

Grid reference NY46665695


Results Available

Latest News

Thumbnail

2021 Membership Discounts 

Posted on 27th November 2020

Following the membership discount announcement in July, please find below some further details on how eligible members will receive their 10% discount for membership, and 50% discount for Horse Season Tickets, renewing in 2021, should they wish to use them.  

 

Read the full story
View all news