SMITHS LAWNSMITHS LAWN

Newsflash

VACCINATIONS
Don't forget to make sure you're adhering to the latest BE Vaccination Policy.

SMITHS LAWN

Location

Smiths Lawn, Windsor, Windsor Great Park, Berkshire, United Kingdom, SL5 0PT

By gracious permission of Her Majesty The Queen

Date

Monday 5 to Tuesday 6 August 2019

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mrs Tissie Reason
Contact Mrs Tissie Reason
Mobile: 07721 551713

Course description

The cross country courses moved to a new area in 2013 using an area in Windsor Great Park not previously used for Smiths Lawn Horse Trials. There will be further changes this year
because of the road across Smiths Lawn having totally moved to a new location. The courses are designed by Nigel Taylor and built by Andrew Hunter and are intended for first timers at both BE100 and Novice levels. The courses are designed to be educational and take advantage of the natural
features of the park.

Event schedule

Entries open

1 July 2019

Ballot date

16 July 2019 12:00 noon

Ballot period

August

Late entry surcharge

31 July 2019
Mrs Tissie Reason

Event Organiser

The Hovel, Washbrook Farm, Daventry, Northamptonshire, NN11 6RT

Contact Details
Mr John Farrell

SJ Course Designer

Mr Nigel Taylor

Course Designer

Entries Information

INTERNET entries are preferred on www.bdwp.co.uk. ENTRY AMENDMENTS BY 12.00 2 August by email to tissiereason@gmail.com. REFUND POLICY - No refunds made after ballot date unless replaced - see Rule 4.11. If the Event is oversubscribed and a ballot takes place, a wait list will be held. STARTING TIMES are available between 18.00 on 3 August on www.bdwp.co.uk and  07721 551713. Starting Fees include a programme and are payable on collection of numbers (cash preferred please).

Location – SL5 0PT Grid reference SU971701. Entry to Windsor Great Park is only through Blacknest Gate  entrance off the A329 between Ascot and Virginia Water. If using sat-nav please use postcode SL5 0PT which is Blacknest Gate. Go through the gate and continue through the park the 1.5 miles to Smiths Lawn. See Special Notices that the lorry park will be in a different place to previous years.
From the M3: leave the motorway at Junction 3. Follow the signs to Bagshot and take the A30 towards Staines. At the traffic lights opposite Wentworth Golf Club at Virginia Water turn left
on to the A329. Immediately after the Belvedere Arms and Aya restaurant on your right turn sharp right following the Guards Polo Club sign into Blacknest Gate Road. Blacknest Gate is straight
ahead. From the M25: exit at Junction 13, Staines. Once off the motorway take the 2nd exit off the  first roundabout heading towards Egham on the A30. Continue along the A30 and turn right at the traffic lights opposite Wentworth Golf Club onto the A329. Follow directions above. From the M4: exit at junction 6 onto the A332 Windsor by-pass following signs to Ascot. At Ascot turn onto Ascot High. Street which is the A329 and continue in direction of Virginia Water until the Belvedere Arms and Aya restaurant can be seen on left ahead of you. Turn left just before the Aya Restaurant here and Blacknest Gate will be in front of you. Or if coming from the west leave the M4 at Junction 10 and follow the A329(M) signed to Bracknell, then Ascot and the A329 as above.
From the M40: leave at Junction 4 and take the A404 towards the M4 (Junction 8/9) on the M4 head towards Heathrow/London and leave the M4 at Junction 6. Follow directions as above.

Stabling

Local stabling available at £30.00 per night. No refunds for stabling fees after ballot date. Please book when entering. Should the Event be cancelled and the stabling not used, full stabling refunds will be made. 

Special Notices

The road across Smiths Lawn has moved and the polo pitches are in the process of being extended. It is intended that the horse trials main showground, dressage and show jumping will move to the other side of Smiths Lawn in 2020. 2019 is therefore a year beginning this change
and please note that the lorry park will this year be in new location. In case of ABANDONMENT please phone 07721 551713. All terrain vehicles/motorcycles will not be permitted except those used by authorised officials. Entrance Policy – Organisers/Officials/Membership cards will admit car and all occupants. Polo – Smiths Lawn is synonymous with polo and the Organisers do their best to ensure there is no interference to the dressage.

Accommodation and Catering

Hot and cold food available on site.
Accommodation: Please contact Windsor Tourist Information Centre www.windsor.gov.uk 

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee Abandon Premium Total Payable Late Entry Surcharge Starting Fee
BE100 Tuesday BE102 (2010) £58.63 £6.30 £64.93 £10.00 £17.00 View
N Monday N112 (2010) £71.48 £7.68 £79.16 £10.00 £22.00 View
ON Monday N112 (2010) £71.48 £7.68 £79.16 £10.00 £22.00 View
BE100Open Tuesday BE102 (2010) £58.63 £6.30 £64.93 £10.00 £17.00 View

Classes and fees

The majority of the Novice will be on Monday and the majority of the BE100 will be on Tuesday. 
One section on Monday will be for Novice Owner/Riders. Please say if you wish to enter this section.
Cathean Ltd Owner/Rider BE100 Section for the Ian White Memorial Trophy will run on Tuesday. Please state if you wish to enter this section. If oversubscribed entries will be transferred to an alternative section. 

Qualifiers and special classes

Cathean Ltd Owner/Rider BE100 section - The Ian White Memorial Trophy will be awarded to the best unsponsored owner/rider alongside other prizes. The Willow prize will be awarded to the horse and rider combination with the best mark in this class and Nigel and Ann Taylor of Washbrook Farm, Aston-le-Walls have kindly given a schooling voucher with the Moose prize for the best overall Cross Country score closest to the optimum time. Additional prizes, generously donated by our kind sponsors will be awarded to the top 10 in this section.
South East Eventers League Qualifier.

Prizes

PRIZE MONEY - Novice - Lower Limit. BE100 - prizes in kind.
Cathean Ltd Owner/Rider BE100 Section - See above.
Rosettes to 10th place in all sections. 

Event name: SMITHS LAWN Date: Aug 5-6 2019 Location: Smiths Lawn, Windsor, Windsor Great Park, Berkshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.20
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BILLY CASSIDY Mrs Pippa Funnell 0 16 26.5 0.00 0.00 26.50
10 WELL DIGGER Mr Myles West 0 0 28.8 8.00 0.00 36.80
11 ALANS FLIGHT Miss Heather Durn 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
12 DANTASTIC Miss Felicity Collins 0 0 37.3 4.00 0.00 41.30
13 LIBERTY Mr George Hilton-jones 0 0 34 8.00 0.00 42.00
14 DREAMTIME OPPOSITION Miss Sarah-jane Tetlow 0 0 35.3 5.00 2.00 42.30
15 CINDY CRUISE DIAMOND Mrs Liane March 0 2 33.3 0.00 9.60 42.90
16 NLS CLOVER SHUFFLE Miss Lucy Hemmings 0 0 38 4.00 1.20 43.20
17 WILMA BOBBY Miss Harriet Beeby Wynn 0 0 40.3 4.00 0.00 44.30
18 IGOR KR Miss Kerrie Fleming 0 0 30.3 4.00 10.40 44.70
19 CORLANAU ARMANI Mr Laurence Hunt 0 0 31.5 12.00 4.00 47.50
2 DONDARRION Mrs Aoife Clark 0 14 26.5 0.00 0.00 26.50
20 ORCHARD KING Mrs Rachel Wright 0 0 34.8 8.00 6.00 48.80
21 COURTOWN SKIPPY Ms Cathi Osmond-smith 0 2 42.5 0.00 8.00 50.50
22 BILLY SINATRA Miss Rachelle Harrison 0 0 31.5 8.00 11.20 50.70
23 MIDNIGHT ENGAGEMENT Miss Lottie Royle 0 0 30.8 8.00 13.60 52.40
24 MULVIN IGLOO Miss Alice Bibby 0 0 29 4.00 25.20 58.20
25 GRANTSTOWN PRINCE Mr Jesse Poyntz-wright 0 0 32.5 8.00 23.60 64.10
26 ROCKDRUM BEAUTY Miss Georgina Wood 0 0 36.8 4.00 26.00 66.80
27 BAILEY Mr Matthew Heath 0 0 33.5 0.00 34.00 67.50
28 MARCHANTS FREE RUBY Mrs Rosanne Heagerty 0 0 29.3 4.00 42.80 76.10
3 COOLEY ARAMIS Miss Georgie Strang 0 12 30.5 0.00 0.00 30.50
4 OPPOSITION HERALDIK GIRL Miss Kirsty Johnston 0 10 32.8 0.00 0.00 32.80
5 SPRINGWELL BEN Miss Isobel Carlill 0 8 33 0.00 0.40 33.40
6 RATHDUFF MASTER Mrs Helen Witchell 0 6 27.8 4.00 2.00 33.80
7 SAXON MORNING Mr Nick Gauntlett 0 4 31.8 0.00 2.40 34.20
8 MIH LOLA Mr Ollie Martin 0 4 32.5 4.00 0.00 36.50
9 HH MONBEG VOGUE Miss Laura Schroter 0 2 30.3 0.00 6.40 36.70
E HIGHLINE TEA TIME Miss Jasmine Newman 0 0 E E E E
E R3 BLEANNAGLOOSANIMO Mrs Tasha Smith 0 0 34 E E E R3
HC TROJA QUEEN Mr Will Furlong 0 0 37.3 4.00 0.00 HC
R TOP DANCER Miss Clementine S D Shipp 0 0 29.5 4.00 R R
R GOLD MUDDLER Miss Maddy Taylor 0 0 33.3 R R R
W FATHER FIGURE Ms Alison Gill 0 0 33.5 W W W
W QUICK DECISION III Miss Kylie Roddy 0 0 W W W W
W COOLEY GANGSTER Miss Sophie Adams 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.20
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHANNONDALE AERO Mr Tom McEwen 0 16 21.5 4.00 0.00 25.50
10 MIH HARLEQUIN Mr Ollie Martin 0 2 35.3 0.00 0.00 35.30
11 FLOWER DE GROZILLES Miss Milli Wright 0 2 36 0.00 0.80 36.80
12 WHISPER IV Miss Emily Hatch 0 0 31.3 4.00 1.60 36.90
13 BULLION Miss Courtney Romcke 0 0 31 4.00 4.80 39.80
14 BALLYBACON CLOVER Miss Megan Ratcliff 0 0 36 4.00 0.00 40.00
15 BE DELICIOUS Mrs Georgina Smart 0 0 36 4.00 0.00 40.00
16 JAKZENT TREN Mr Jesse Campbell 0 0 33.8 4.00 2.40 40.20
17 TWICE AS NICE IV Mrs Sacha Hourigan 0 0 25.5 12.00 2.80 40.30
18 WHITCOMBE LAD Mr Matthew Heath 0 0 34.5 4.00 5.20 43.70
19 THE LAST DUCHESS Miss Aimee Barnes 0 0 37.5 4.00 8.00 49.50
2 TELL EM NOTHIN Mrs Aoife Clark 0 14 29.5 0.00 0.00 29.50
20 PUZZLES PANINI Mr Ben Stockley 0 0 36.3 4.00 9.60 49.90
21 CORGARY VOLTAIRE Miss Isobel Carlill 0 0 36.3 14.00 1.60 51.90
22 BIG TIME BELLA Ms. Alexandra Neville 0 0 38.5 5.00 9.20 52.70
23 MHS SADIE Miss Justine Scott 0 0 33.8 19.00 0.00 52.80
24 PEGGY Miss Louise Young 0 0 38.8 4.00 12.40 55.20
25 FABRIANO II Miss Emma Alexander 0 0 33.8 0.00 22.80 56.60
26 FOREIGN PROSPECT Miss Milly Assheton 0 0 38.8 16.00 2.40 57.20
27 ARDNACASHEL MAXIMUS Miss Sophie Adams 0 0 37.5 0.00 21.60 59.10
28 MORELLO III Miss Jessica Sneddon 0 0 31 0.00 29.20 60.20
29 DEE JAYS SOLDIER BOY Miss Lucy Makinson 0 0 34 7.00 34.00 75.00
3 A MOMENT IN TIME II Miss Georgie Strang 0 12 29.8 0.00 0.80 30.60
30 TWICE GINGER Miss Lucinda M Kain 0 0 29.8 20.00 35.20 85.00
4 HOKUS POKUS Mr Justin Clubley 0 10 31 0.00 0.00 31.00
5 BILLY OAK Mr Will Furlong 0 8 31.5 0.00 0.00 31.50
6 MERMURED PROMISE Miss Siobhan Heneghan 0 6 31.5 0.00 0.00 31.50
7 THE CAVALIERS KING Mrs Helen Witchell 0 4 31.8 0.00 0.00 31.80
8 CARIEL MORE BOUNCER Mrs Georgina Smart 0 4 33.5 0.00 0.00 33.50
9 IMPERIUM Mr Laurence Hunt 0 4 35 0.00 0.00 35.00
E HF SHEARWATER KILLIANE Miss Kylie Roddy 0 0 28.5 0.00 E E HF
E R3 STOLEN KISS Miss Caroline Ellis 0 0 30.8 E E E R3
E UR ROYAL STAR IV Miss Caroline Hutton 0 0 35 12.00 E E UR
E UR JEWEL Miss Georgia Bartlett 0 0 32 0.00 E E UR
HC WOLFGANG PENELOPE Miss Hannah Lavender 0 0 27 0.00 0.00 HC
R SPINSTER Mr George Hilton-jones 0 0 35.3 12.00 R R
W CORTYNAN GOLDEN BOY Miss Tara Williams 0 0 31.3 39.00 W W
W MILORD II Miss Kirsty Johnston 0 0 33 59.00 W W
W MIGHTY MATA Mrs Lizzie Stunt 0 0 37.8 16.00 W W
Optimum XC Time - 04.20
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DOUBLE ACT IV Mrs Sacha Hourigan 0 16 26.3 0.00 0.00 26.30
10 JUST CAWRUS GIRL Miss Georgie Strang 0 2 29.8 0.00 1.20 31.00
11 MIH GLADIATOR Mr Ollie Martin 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
12 SPRING ROCK Mr Matthew Heath 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
13 POPPINGHOLE PYEZ Miss Erin Watt 0 2 33.5 0.00 2.80 36.30
14 BEAUTY VAN DE DOMMELVALEI Mrs Sandra Tearney 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
15 GOOD BOY ALEX Miss Tara Jefferies 0 0 30.3 4.00 2.40 36.70
16 TROUBLE AND STRIFE Mrs Susanna Morris 0 0 28 4.00 5.20 37.20
17 BILLY BUFFY Mr Alfie Jack Sturley 0 2 37.8 0.00 0.00 37.80
18 OPPOSITION BOLERO Miss Kirsty Johnston 0 0 27.8 8.00 2.00 37.80
19 WAYFAIRER MALTESER Miss Rosanna Fiddes 0 0 35 4.00 3.20 42.20
2 PATITO Mr Will Furlong 0 14 27 0.00 0.00 27.00
20 TRENERTH PIMMS Miss Lily Sweet 0 0 31.5 12.00 0.00 43.50
21 LISSELTON GINGERBREAD BOY Miss Bethan Stacey 0 2 34.8 0.00 12.00 46.80
22 PARKMORE GUS Miss Sophie Ewen 0 0 32.8 4.00 10.80 47.60
23 OWL HOUSE REMINISCE Miss Pippa Marsh 0 0 30.8 16.00 1.60 48.40
24 ROYAL MISS Mr Laurence Hunt 0 0 32.3 6.00 13.20 51.50
25 SPOT THE ILLUSION Miss Lottie Hay 0 0 32.8 24.00 0.00 56.80
26 BILLY BULA Mrs Laura Erith 0 0 32.5 0.00 26.00 58.50
27 NAGANA COOL CALYPSO Miss Alice James 0 0 28.8 4.00 30.00 62.80
3 CHORLEYS VISCOUNT Miss Annabelle Miners 0 12 27.8 0.00 0.00 27.80
4 CAORAN BEG HERO Miss Alice Grassly 0 10 27.8 0.00 0.00 27.80
5 MARTINS IRISH WARRIOR Miss Katie Hipkins 0 8 27.8 0.00 0.00 27.80
6 OPHELIE VAN PRINSEVELD Miss Emily Llewellyn 0 6 28 0.00 0.00 28.00
7 INTEC Mr Justin Clubley 0 4 26.5 0.00 1.60 28.10
8 SLIGO FLASH AGAIN Miss Jennifer Hossack 0 4 26.3 0.00 2.80 29.10
9 SIDNEY REBEL Mrs Rachel Fisher 0 4 28 0.00 2.00 30.00
E R3 BARNEY FROM TYANEE Miss Lauren Dallison 0 0 32 4.00 E E R3
E R3 PRINCE OF DIAMONDS Miss Amy Alexander 0 0 36 4.00 E E R3
HC ISINGTON IRISH SPIRIT Mr Harry Dzenis 0 0 30.3 0.00 8.40 HC
R CLAYDON ROBINIA Miss Katie Hale 0 0 25 13.00 R R
R NORTH STAR II Miss Pippa Royle 0 0 24.5 0.00 R R
R WATERVALLEY QUITE A GUY Mr Harrison Chart 0 0 29.8 0.00 R R
W DOLLYS DAYDREAM II Mrs Rebecca Crawford 0 0 26 4.00 W W
W RAPID GLOBAL VB Mr George Hilton-jones 0 0 25.5 12.00 W W
W OAKPORT HARVEY STAR Miss Georgia Savill 0 0 W W W W
W SARATOGAS SUNSHINE Ms Sam Bennett 0 0 W W W W
W FINESSE 372 Miss Molly Faulkner 0 0 W W W W
W JANE IN WAITING Miss Alice Dunsdon 0 0 33.8 W W W
Optimum XC Time - 04.20
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HEAVEN FOR EVERYONE Ms Susan Bill 0 16 27 0.00 0.00 27.00
10 WINDSOR Miss Nicole Gwynne 0 0 30 4.00 0.80 34.80
11 SARAZEN BRIDGE Miss Laura Collett 0 2 32.8 0.00 2.40 35.20
12 BRIDELANDS GALAXY Miss Molly Adams 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
13 BILLY CRUNCH Mrs Rachel Pferdekamper 0 2 34.3 0.00 2.40 36.70
14 RAINSTOWN HUGHIE Mrs. Sam Sweeney 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
15 THREE CHIMNEYS GRAFFITI Miss Camilla Kruger 0 0 27.8 4.00 6.40 38.20
16 KILLBUNNY FLUSH Miss Harriet Ford 0 2 39 0.00 0.00 39.00
17 LISARAGH ON A WHIM Mrs Jo Williams 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
18 JARVEYVILLE Mr Austin O'connor 0 0 35 4.00 3.20 42.20
19 TINKERBELLE III Miss Amy Robinson 0 0 40 8.00 0.00 48.00
2 DELARADO Mr Tim Price 0 14 23 0.00 4.00 27.00
20 CHAPLAIN Mr Neil Taylor 0 0 39 4.00 5.20 48.20
21 TAMARIND Mr Gilles Serbource 0 0 40.5 10.00 0.00 50.50
22 BLOOMFIELD BANTRY Mrs Carina Evans 0 0 31.8 18.00 0.80 50.60
23 WESTLINK Miss Tayla Mason 0 2 40.3 0.00 10.40 50.70
24 GORTFADDA PRIME TIME Mrs Katie Warner 0 0 40.5 16.00 0.40 56.90
25 HAND ON HEART II Mr Matthew Hayes 0 0 33.5 16.00 12.40 61.90
26 NARISTA Mr Warren Lamperd 0 0 48.8 35.00 15.20 99.00
27 MERRY DANCER Miss Caroline Ellis 0 0 32.5 8.00 71.60 112.10
3 THINK TANK THINK Miss Sophia Icke 0 12 27.3 0.00 0.00 27.30
4 CLEMENTINE Mrs. Cordelia Gadsby 0 10 29 0.00 0.40 29.40
5 GLENKEERAN RUBY CRUZ Miss Alicia Wilkinson 0 8 32.3 0.00 0.40 32.70
6 CAVALIERS LASS Mrs. Vikki Cheetham 0 6 29 4.00 0.00 33.00
7 COLWILLS SILVER HILL Miss Jasmine Wilks 0 4 33 0.00 0.80 33.80
8 JUBILEE STAR III Miss Ella Palmer 0 2 32.3 0.00 2.00 34.30
9 ARCTURUS OCEANSTAR Ms Leanne George 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
E REGATTA GIRL Miss Annalie Mccormack 0 0 E E E E
E UR MAXI MINNION Miss Millie Mcgrath 0 0 34 8.00 E E UR
W LOUGHEHOE CRUISE Mr Tom D Crisp 0 0 32 W W W
Optimum XC Time - 04.20
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WHITEMOORS FIRST FLIGHT Mrs Katy Lawrence 0 16 24 0.00 0.00 24.00
10 BAILE NA CROISE Miss Emma Pine 0 0 32 8.00 0.00 40.00
11 MILLBROOK ISLA Mrs Helen Fordham-hughes 0 0 29.3 4.00 7.20 40.50
12 I AM WHO I AM Miss Nicole Gwynne 0 2 41.5 0.00 0.40 41.90
13 KYLEMORE CHARLIE Ms Rosemary Hopkins 0 2 42.5 0.00 2.40 44.90
14 PEMBRIDGE VITALITY Miss Anna Stonehill 0 2 31.8 0.00 14.80 46.60
15 WHITESTREAM IROKO Mrs Susie Gladders 0 0 40.8 4.00 2.40 47.20
16 GOLDILOCKS Miss Alex Kitcher 0 2 47.5 0.00 0.00 47.50
17 GRAFFEN B Miss Georgia Padgham 0 0 39.3 8.00 0.40 47.70
18 JUNO LIMIT Miss Helen Philo 0 2 42.8 0.00 6.00 48.80
19 BUCK OR TWO Miss Eliza Porter-wright 0 0 42 4.00 4.80 50.80
2 TERRYGREEHAN DEMPSEY Mrs Michele Hill 0 14 29.5 0.00 0.80 30.30
20 MOLLY COOL Mrs Grace Starling-Smith 0 0 43.8 4.00 4.00 51.80
21 NETTIS Mrs Charlotte Mitchell 0 0 50.3 8.00 0.00 58.30
22 C Q S BASSANIO Miss Abby Mcgrath 0 0 35.5 0.00 22.80 58.30
23 SNEAKING BUDGE Miss Rhian Smith 0 0 41 8.00 14.00 63.00
24 DIAMOND RHAPSODY Miss Elizabeth Evans 0 0 24.3 39.00 0.00 63.30
25 VENTON GREY EMPEROR Miss Caroline George 0 0 40.8 4.00 27.60 72.40
26 NICE Miss Holly Nye 0 0 37.5 0.00 62.80 100.30
27 FLEUR 55 Miss Imogen Porter-wright 0 0 32.8 10.00 67.20 110.00
28 WILLBROOK COUGARS DIAMOND Miss Abigail Woodward 0 0 32.3 0.00 89.20 121.50
3 ROLLESTONE CHECKMATE Miss Carlie Lewis 0 12 27.3 4.00 0.00 31.30
4 GEMARKO Miss Grace Twist 0 10 31.5 0.00 0.00 31.50
5 ORIONS ALIBI Mrs Lorna Daniel 0 8 29.5 4.00 0.00 33.50
6 WOODHAVEN BOBBY Miss Nicky Brooks 0 6 29.5 4.00 0.00 33.50
7 BROOKMIST BLUE LEGEND Miss Rachel Cook 0 4 32.5 4.00 1.20 37.70
8 LITTLE JOHN VII Miss Sherilyn Wing 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
9 BACK TO GIZMO Mrs Katie Ingram 0 0 26 8.00 4.80 38.80
E UR JOHANSEN Mrs Helen Usoro 0 0 33 12.00 E E UR
R TRITON M Ms Stacey Donnison 0 0 34.5 R R R
W BALLYMORE BOUNCER Miss Jess Hope 0 0 W W W W
W KILCONLY COVE Miss Poppy Watson 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.20
BE100 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 OUTBACK II Miss Laura Collett 0 16 25.8 0.00 0.00 25.80
10 EXCALIBUR Miss Felicity Bull 0 0 31.8 5.00 1.60 38.40
11 CRESTED GREBE Miss Suzanne Fendley 0 0 33.3 8.00 1.60 42.90
12 KHAMSIN TEMPEST Mr Tom D Crisp 0 0 33.8 4.00 5.20 43.00
13 DANGER MOUSE Major Kirstie Deakin-Main 0 0 34.5 8.00 0.80 43.30
14 CASTLELAWN GOLD Miss Izzy Falle 0 0 37.3 8.00 0.00 45.30
15 CLEOPATRA II Mr Warren Lamperd 0 0 34.5 4.00 6.80 45.30
16 KEELA JANE Miss Maddie Walters 0 0 35.3 4.00 6.40 45.70
17 JIGSAW VII Miss Georgia Denton 0 0 39 8.00 2.00 49.00
18 MONMORE VAR Mrs Jo Williams 0 0 37.5 16.00 0.00 53.50
19 RICKER RIDGE VALENTINA Mrs Samantha Lissington 0 0 39.3 8.00 8.00 55.30
2 C'EST LE BELLE Mrs Jonelle Price 0 14 31 0.00 0.00 31.00
20 HORACE THE HORSE Miss Penny Ibbott 0 0 35.3 21.00 0.00 56.30
21 CHILLI’S CHARMER Mrs. Cordelia Gadsby 0 0 36.8 8.00 20.80 65.60
22 JOHN TRAVOLTA Mrs Kathy Staples 0 0 33.5 8.00 28.80 70.30
23 IGGULDON JASMINE TEA Mrs Laura Day 0 0 40.3 46.00 4.00 90.30
24 KNOCKEEVAN LAD Mrs Lucie Wells 0 0 40.5 4.00 70.00 114.50
3 BRENDONHILL SYMBA Mr Hector Payne 0 12 31.3 0.00 0.00 31.30
4 MILCHEM MOCKINGJAY Ms Sally Corrigan 0 10 33.3 0.00 0.00 33.30
5 DUN ARD GOLDILOCKS Miss Willow Hayes 0 8 30 4.00 0.00 34.00
6 TOMATILLO Miss Melissa Townshend 0 6 34.3 0.00 0.00 34.30
7 INCOGNITO Miss Alicia Wilkinson 0 2 33.8 0.00 0.80 34.60
8 ONE MORE COOLEY Mr Austin O'connor 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
9 RINEEN BUSTER FLING Miss Holly Doyle 0 2 36.5 0.00 1.60 38.10
R FURSTENBALL FURST LADY Miss Claire Huyton 0 0 35.8 0.00 R R
Optimum XC Time - 04.20
BE100 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LAOLA Miss Laura Collett 0 16 25.3 0.00 0.00 25.30
10 MANGE ALL Mr Frank J Jay 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
11 KILBUNNY LUALABA Mr Tim Price 0 2 30.5 0.00 5.60 36.10
12 PEBBLY GRAND AFFAIR Mrs Alyson Parker 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
13 SHOW TIME Mrs Zara Tindall 0 2 32.5 0.00 6.00 38.50
14 PZAZZ Miss Emilia Marbus 0 2 38.5 0.00 0.80 39.30
15 LILY DEW Miss Amy Sanders 0 0 31.8 8.00 0.00 39.80
16 STORMY MISTRESS Miss Georgia Harrington 0 0 36 4.00 0.00 40.00
17 FAIRWOOD MAX Miss Kelly Salisbury 0 0 34 4.00 4.00 42.00
18 RI AS CASHEL Mr Mark De'ath 0 0 37.5 8.00 0.00 45.50
19 TELEVAYA Miss Alexa Theinert 0 0 40.5 8.00 1.20 49.70
2 PERCIVALS REBEL Miss Rebecca Jessett 0 14 27 0.00 0.00 27.00
20 TOTALLY COOLEY Mrs Jonelle Price 0 0 36.8 8.00 8.40 53.20
21 REDPATH DOMITIA Miss Maisie Morgan 0 0 42.5 4.00 6.80 53.30
3 INUS PH Mr Matthew Selby 0 12 28.5 0.00 0.00 28.50
4 FIREBALL III Miss Laura Collett 0 10 25 4.00 0.00 29.00
5 ROCKYS KID Miss Hannah Wanbon 0 8 29.8 0.00 0.00 29.80
6 COMSPLAN ZEUS Miss Jasmine Wilks 0 2 30.3 0.00 0.00 30.30
7 HES SPOT ON Miss Atlanta Jayne Brown 0 2 30.5 0.00 0.00 30.50
8 ATOMIC KITTEN II Miss Melissa Townshend 0 2 30 0.00 0.80 30.80
9 RICKER RIDGE RICOCHET Mrs Samantha Lissington 0 2 32.5 0.00 2.80 35.30
E CR ACCOUNTABLE Miss Sadie Henderson 0 0 35.3 E E E CR
E CR ROCK DJ II Mr Jeremy Samuels 0 0 34.8 E E E CR
W ROXY ROCKS Miss Izzy Leuchars 0 0 W W W W
W NERRITA HILDARE LILY MARLENE Miss Gemma Gurvidi 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.20
BE100Open - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BYRNESKILL RUBY Miss Imogen Webber 0 16 23.5 0.00 0.00 23.50
10 SAUNDERSCOURT RICARDO Miss Bronia Hill 0 0 24 8.00 0.00 32.00
11 WHOS NIGHTCRUISE Miss Katie Reid 0 2 33.3 0.00 0.00 33.30
12 MISS COBRALYN Mrs Amanda James 0 2 34.3 0.00 0.00 34.30
13 BROCKLEY STAR Miss Emma Baker 0 2 29.8 0.00 4.80 34.60
14 CATHERSTON DELTA DIAMOND Mr Chris Young 0 0 26.3 8.00 0.40 34.70
15 MY WEE SHOOGLE Miss Emma d'Angibau 0 2 35 0.00 0.00 35.00
16 JACKS CHOICE Miss Phoebe Sugden 0 2 35.3 0.00 0.00 35.30
17 STAR COMMANDER II Miss Jodie Seddon 0 0 28.5 4.00 2.80 35.30
18 PEBBLY HUNT SUPPER Miss Bethany Scott 0 0 27.5 4.00 4.40 35.90
19 RUMPY CORLEONE Miss Flora Birkmyre 0 0 31.5 4.00 1.20 36.70
2 GRAND AMOUR A Miss Hannah Freeman 0 14 22.8 0.00 2.00 24.80
20 RS MATEUS Miss Emily Lavelle 0 0 32.3 4.00 2.00 38.30
21 MJI MAKTUB Miss Rosie Ridler 0 2 38.5 0.00 0.00 38.50
22 BRENDONHILL DOUBLET Miss Hollie Bradshaw 0 2 36.3 0.00 10.40 46.70
23 TWINKERS Miss Annabel Stacey 0 0 32 8.00 6.80 46.80
24 LUXEY Miss Natalie Light 0 0 28 4.00 38.40 70.40
25 MALTESER DU CAREL Mrs Susie Gladders 0 0 29.3 0.00 71.60 100.90
3 STANDLYNCH ACCOLADE Mr Stephen Way 0 12 25 0.00 0.00 25.00
4 HERMES ROYALE Miss Imogen Gloag 0 10 27.5 0.00 0.80 28.30
5 DOLLIE MIKKSTURE III Miss Georgia Harrington 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
6 NELGORDE NAHEEZ Miss Lucy Gasston 0 6 28.8 0.00 0.00 28.80
7 CLONLEIGH STRIKE Miss Sarah Gordon 0 4 23.8 4.00 1.60 29.40
8 GARFORD BIG IDEA Miss Bea Coward 0 0 25.8 4.00 0.00 29.80
9 IVE DUN TALKING Miss Hattie Lloyd-Townshend 0 2 32 0.00 0.00 32.00
E COSTA FORTUNE II Mrs Laura Chapman 0 0 29 E E E
E IMPOSANT Miss Minnie Kerr-dineen 0 0 28.3 E E E
E UR HOODUNIT Miss Emme Clucas 0 0 26.5 28.00 E E UR
E UR TAJOEM P Miss Amy Giraudet 0 0 35.5 E E E UR
R CLONALTRA ACORN Miss Heidi Ford 0 0 28.5 R R R
W DIRECTORS CHAIR Mrs Kathy Staples 0 0 28.8 41.00 W W
W CLONSHIRE Miss Megan Williams 0 0 W W W W
W FAME III Ms Charlotte Lanz 0 0 W W W W
W ZALINERO Miss Mary Ashby 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.26
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHANNONDALE WARREN Mr Andrew James 6 0 32 0.00 0.00 32.00
10 KEEP IN TOUCH II Miss Lucy Witts 1 0 34.8 0.00 8.40 43.20
11 CROCKMORE JUST A GIGILO Ms Alison Gill 0 0 33 8.00 6.40 47.40
12 CHATSWORTH DIAMOND Mr Tom McEwen 0 0 30 8.00 11.60 49.60
13 AURORA III Mr George Hilton-jones 0 0 37.8 4.00 8.40 50.20
14 EX CAVALIERS LAW Mr Bruce Haskell 0 0 33 16.00 2.80 51.80
15 CONFESSION TIME Miss Ginny Howe 0 0 33.8 8.00 10.00 51.80
16 HERO HARVEY R Miss Tracey Rose 0 0 37.8 8.00 8.00 53.80
17 BOUNTY CASTLE Mr Richard Waygood 0 0 32 10.00 12.40 54.40
18 LIBRIS QUEENS JUBILEE Mr Sam Gillespie 0 0 34.5 0.00 25.20 59.70
19 ROYAL SPRING Mr Tom McEwen 0 0 30.8 0.00 29.60 60.40
2 MONEY TALKS III Mr Austin O'connor 5 0 32.3 0.00 0.00 32.30
20 ISALOTTIE Mr Andrew James 0 0 33 0.00 30.80 63.80
21 VIOLA A CIOCCHE Miss Ludovica Pellicoro 0 0 30 8.00 26.00 64.00
22 MARTINS IRISH BUZZ Miss Megan Ellis 0 0 30 19.00 15.60 64.60
23 TODBURN TELL TALE Miss Anna Jackson 0 0 31 4.00 32.00 67.00
24 TOTAL DE LUX Miss Caroline Harris 0 0 35.3 8.00 27.60 70.90
25 WHEELAVIM Mrs Samantha Ward 0 0 32 5.00 60.40 97.40
26 THE REBEL COUNTY Mrs Rebecca Hunt 0 0 40.8 14.00 48.80 103.60
27 THE PROSPECTOR Miss Sophie Browne 0 0 38.5 20.00 61.60 120.10
3 MISS MONEYPENNY III Miss Madeleine Oldfield 4 0 32.3 0.00 0.40 32.70
4 BARRISON Mrs Julia Norman 3 0 33.3 0.00 0.00 33.30
5 DARLING DU LOIR Miss Kylie Roddy 2 0 29.3 4.00 0.00 33.30
6 BILLY LIBRETTI Mr Tom Jackson 1 0 28.3 4.00 1.20 33.50
7 D AVRIL DU PINIER Miss Poppy Grace Clark 1 0 32.8 0.00 2.40 35.20
8 CLONFADS SANTA ANA Miss Danielle Frost 1 0 36.3 0.00 3.20 39.50
9 HOTSHOT GN Miss Amy Struthers 1 0 31.3 0.00 8.80 40.10
E R3 KILLAGS CLOVER BLADE Miss Gemma Raby 0 0 36.5 4.00 E E R3
R FAERIE MIKADO Miss Roo Fox 0 0 40 8.00 R R
R WATCHFULL EYE Mrs Jade Hyatt 0 0 38.5 R R R
R TAYVALE GEORGIANA Miss Natalie Hudson 0 0 39.5 R R R
R R3 CALVIN V S Z Miss Natalie Alexander 0 0 49.3 3.00 R R R3
W HIGH LILY Miss Tatiana Beskhmelnitskaya 0 0 W W W W
W MAATA OF PRINCIPLE Miss Grace Marshall 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.26
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SILVER SKYWALKER Miss Victoria Robbins 6 0 34 0.00 0.00 34.00
11 BADGERHILL MELODY Miss Verity Leggett 0 0 32.8 12.00 0.80 45.60
12 WESTWOOD WATER MILL Mrs Gemma Webster 0 0 34.3 12.00 0.00 46.30
13 DEL PIERO III Miss Millie Simons 0 0 31.3 8.00 7.20 46.50
14 SAMPHIRE III Mr Piers Fairston 0 0 35.3 8.00 3.60 46.90
15 GORTGLAS ROCKETEER Miss Hannah May Martin 0 0 33 18.00 0.00 51.00
16 CARRANDUNA DIAMOND Miss Chloe Brown 0 0 31.5 8.00 12.00 51.50
17 COOLROCK SPIT FIRE Miss Imogen McMurray 0 0 37.5 4.00 11.20 52.70
18 IZIBANTA Miss Ellen Goodwin 0 0 35.3 12.00 8.40 55.70
19 SUNDERS DARIO Miss Alice Hooper 0 0 36.8 12.00 9.60 58.40
2 MILLIE ON ICE Mrs Emily Bradshaw 5 0 33 0.00 6.00 39.00
20 DOONSIDE JACK Miss Alice Dunsdon 0 0 31.8 4.00 39.60 75.40
21 MANOR MAYHEM Miss Rachel Harris 0 0 31.5 0.00 45.60 77.10
22 OIDENS WIVOLLET VANBEEK Miss Phoebe Broadhead 0 0 40.3 4.00 43.20 87.50
23 SECRET AFFAIR Miss Antoinette Mckeowen 0 0 29.8 8.00 51.60 89.40
24 KERCHING Miss Charlotte Mount 0 0 32.5 22.00 39.60 94.10
25 ZEITGEIST Miss Tara Williams 0 0 37 4.00 56.00 97.00
26 GET READY FREDDY Mrs Lucy Turner 0 0 40.3 17.00 41.60 98.90
27 VARO TWO CHIPS Miss Emilie Lyons 0 0 39 16.00 49.20 104.20
3 MERENGO V T DAUWHOF Miss Shari Butchart 4 0 30.3 4.00 4.80 39.10
4 ETE ROSE Miss Lauren Dallison 3 0 31.8 0.00 8.40 40.20
5 LCC TODD Miss Lydia St Pierre Harris 2 0 39 0.00 3.60 42.60
6 BEECH RAVELL Miss Emelye Kenyon-brown 1 0 42.8 0.00 0.00 42.80
7 TUBBERVALE SP Miss Ashley Harrison 1 0 32.3 8.00 2.80 43.10
8 CARRAMORE BOY Miss Laura K Gordon 1 0 35.5 8.00 0.00 43.50
9 CORNASCRIEBE QUIDAM Miss Jennifer Galuszka 0 0 32.5 4.00 7.60 44.10
9 HARDY III Miss Ella Bubb 0 0 32.5 4.00 7.60 44.10
E CR MAGGIES HOPE Mrs Kate Low 0 0 29 E E E CR
E R3 BOUNDING AWAY Miss Sonia Chapman 0 0 41 E E E R3
E UR COQUIN DU BIDOU Mrs Melanie Wilder 0 0 26.3 0.00 E E UR
R BEAGHMORE MAT Mrs Lucy Holland 0 0 38.5 0.00 R R
R SHANNONDALE OSO Miss Sophie Hyde 0 0 32.5 0.00 R R
W WOTSTHECATCH Ms Becky Lloyd 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.26
N - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CASTOR H Z Mr Austin O'connor 6 0 26.8 0.00 0.00 26.80
10 NINA VH Miss Felicity Collins 0 0 31.8 4.00 8.40 44.20
11 OPPOSITION APHRODITE Miss Kirsty Johnston 1 0 32 0.00 12.40 44.40
12 CASTLEKELLY RICHIE Mrs Abigail Louise Dean 0 0 35.5 4.00 8.00 47.50
13 ISLAND BOY II Miss Rosie Olver 0 0 33.3 0.00 30.40 63.70
14 LACHAIN CRUX Miss Katie Carss 0 0 30.5 0.00 35.20 65.70
15 LEYWARD PROPOSAL Mr Freddie Gover 0 0 38 22.00 7.60 67.60
16 BILLY BARTLETT Miss Alice Bowen 0 0 38.5 12.00 23.60 74.10
17 CORIOLIS Miss Courtney Romcke 0 0 30 0.00 46.40 76.40
18 KOPI LUWAK Miss Roo Fox 0 0 33.3 0.00 47.20 80.50
19 RINGWOOD GOLD DUST Miss Kylie Roddy 0 0 24.8 0.00 57.60 82.40
2 SOMETHING EXTRA Mr Tom McEwen 5 0 29.5 0.00 0.00 29.50
20 CAVIAR Mr George Hilton-jones 0 0 28.5 8.00 94.40 130.90
21 UNKNOWN SOLDIER Miss Lottie Royle 0 0 33 16.00 141.20 190.20
3 TINKA S DE NIRO Mr Steven Smith 4 0 26.5 0.00 3.60 30.10
4 GRAND REVOLUTION Mr Myles West 3 0 30 4.00 0.00 34.00
5 HAPPINESS DHI Miss Ella Bubb 2 0 32.3 0.00 6.40 38.70
6 HAZZLE DAZZLE Mr Henry Hobby 1 0 33.5 6.00 0.40 39.90
7 BLING Mr Harry Dzenis 1 0 31.3 4.00 5.60 40.90
8 BOHO SILVER SAND Mr Andrew James 0 0 30.8 8.00 2.80 41.60
9 CHF ARCHIE Miss Ginny Howe 0 0 31.3 4.00 6.80 42.10
E CR WHIPPER SNAPPER II Miss Alice Peet 0 0 30 E E E CR
E R3 ARKETA Miss Laria Collister 0 0 32.5 E E E R3
E R3 CHIARELLA MULBERRY GIRL Miss Rae Gatland-hanlon 0 0 32.5 E E E R3
R KEAMORE DARCO Miss Danielle Frost 0 0 32.8 4.00 R R
R CEST BIBI Miss Lucy Goodey 0 0 41 4.00 R R
R GINUWINEFIZZ Mr Andrew James 0 0 32.3 8.00 R R
R HAMBERLINS PIE Miss Isabella Tasker 0 0 35.3 21.00 R R
W ARCADIAN IMP Mr Harry Rugman 0 0 W W W W
W HURRICANE HUNTER Miss Grace Taylor 0 0 W W W W
W OUR LARRY Mrs Andrea James 0 0 W W W W
W DO YOU LOVE ME Miss Rose Le Geyt 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.26
N - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DOLITTLE Mr Jesse Campbell 6 0 30 0.00 0.00 30.00
10 STREAM ORESTUS Miss Clare Lewis 0 0 31.8 12.00 0.00 43.80
11 SPARKLING HERO Miss Anna Jones 0 0 33.5 8.00 3.20 44.70
12 BILLY HOLIDAY Miss Danielle Frost 0 0 37.3 5.00 5.60 47.90
13 CAVALIER CO STAR Ms Alison Gill 0 0 33.8 8.00 8.40 50.20
14 CAPTAIN BALU 2 Mrs Helen Witchell 0 0 29 0.00 22.80 51.80
15 HATRICK II Mr Myles West 0 0 33.5 0.00 20.00 53.50
16 IEDE CVN Miss Felicity Collins 0 0 27.8 0.00 26.40 54.20
17 RUM PUNCH Mr Matthew Heath 0 0 31.3 12.00 15.60 58.90
18 SPRING MORNING Miss Grace Walker 0 0 32.5 4.00 36.00 72.50
19 MHS POP STAR Mr Tom McEwen 0 0 33.5 4.00 48.40 85.90
2 SILVESTERS GOGO MARGAUX Miss Hannah Gadsden 5 0 32 0.00 0.00 32.00
20 PAULDARYS PHANTOM PROMISE Ms Cathi Osmond-smith 0 0 36 12.00 63.60 111.60
21 ICARUS X Miss Emma Thomas 0 0 33.3 4.00 78.80 116.10
22 BURLINGTON BOURREE Miss Bryony Whittington 0 0 31.8 4.00 89.60 125.40
3 HH MOONWALK Miss Laura Schroter 4 0 31 0.00 4.80 35.80
4 STONEHAVENS ORESTUS Mrs Laura Erith 3 0 33 0.00 3.20 36.20
5 TICK TOC TIM Mr William Morton 2 0 31.3 2.00 3.20 36.50
6 SURPRISE SURPRISE Miss Eliza Tribe 1 0 34.5 0.00 4.80 39.30
7 IN LIKE FLYNN Mr Andrew James 0 0 32 4.00 4.00 40.00
8 TWINKLE Miss Harriet Upton 0 0 31.3 4.00 7.20 42.50
9 DHI TOPPER W Miss Hanna Holmes 1 0 35.3 0.00 8.40 43.70
E EMOR B Mrs Kerry Higgs 0 0 33 12.00 E E
E HF DONOGUE STEEL CLOVER Miss Jaide Hartridge 0 0 35 0.00 E E HF
E R3 DROMBANE REBEL Mrs Faye Mcphillips 0 0 35 11.00 E E R3
R RED INFERNO Miss Hayley Ward 0 0 34 15.00 R R
W WHITFIELD POT BLACK Miss Hope Nicholson 0 0 W W W W
W HANDSOME HAROLD Miss Claire Stallard-penoyre 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.26
N - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FAERIE MAGNIFICO Mrs Jonelle Price 6 0 24.8 4.00 1.60 30.40
10 WESTER AIKEMAS LEBRECHT Miss Chiara Heneghan 0 0 37 4.00 0.40 41.40
11 MOSSTOWN TOBY Miss Emma d'Angibau 1 0 39.8 0.00 2.80 42.60
12 BILLY EASTENDER Mrs Helen Witchell 1 0 35.8 0.00 7.20 43.00
13 DONT ENVY Miss Lisa Pilbeam 1 0 38 0.00 5.20 43.20
14 A SPORTSFIELD BIG SENSATION Mr Neil Taylor 0 0 33.3 8.00 7.20 48.50
15 GO FLY Miss Camilla Kruger 0 0 29.3 12.00 8.00 49.30
16 CDS HARLEY D Miss Melissa Townshend 0 0 23.5 4.00 34.00 61.50
17 MODRIX DOR VAN DE MISPELAERE Miss Harriet Wright 0 0 39.3 8.00 15.60 62.90
18 A COOLEY DEAL BREAKER Mrs Helen Witchell 0 0 34 0.00 34.00 68.00
19 CLASSIC CASPER Mr Anthony Clark 0 0 34.8 0.00 39.20 74.00
2 EGANE Miss Lisa Pilbeam 5 0 27.3 0.00 4.80 32.10
20 BONAFIDE ALLUSION Miss Claire Fielding 0 0 34 0.00 42.80 76.80
21 GEORGE XIII Miss Maisie Morgan 0 0 37.8 4.00 37.20 79.00
22 HAIL HEBE Miss Olivia Craddock 0 0 34 12.00 34.40 80.40
23 STITCHED UP Miss Hayley Crush 0 0 38.8 8.00 36.80 83.60
24 MISS TIA Mrs Margaret Best 0 0 34.8 19.00 48.80 102.60
25 STAR ANISE II Miss Ginny Thompson 0 0 33.5 0.00 82.40 115.90
3 TRINITY O REALLY Miss Ella Dettori 4 0 23.5 0.00 9.20 32.70
4 FLEETWATER CAPRICCIO Mr Matthew Selby 3 0 22.5 8.00 2.80 33.30
5 GLADSTONE Mrs Zara Tindall 2 0 30 4.00 0.40 34.40
6 JUST A GRIFFIN Mrs. Sam Sweeney 1 0 37 0.00 0.40 37.40
7 MILESTONE WULF Miss Dani Cuomo 1 0 32.5 0.00 5.60 38.10
8 KILCOLTRIM JACKO Miss Georgina Ewell 0 0 30.3 8.00 0.40 38.70
9 TREMAYLE Miss Gemma Gurvidi 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
E AR CORGARY DUCHESS Miss Atlanta Jayne Brown 0 0 42 4.00 E E AR
HC UR GLENMISKAN II Mrs Laura Chapman 0 0 37.3 0.00 E HC UR
R TEO VAN HET TRICHELHOF Miss Ellie Townend 0 0 32.5 0.00 R R
W COOLEY DELTA Miss Sophie Hyde 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.26
N - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WOODCROFT HARVEST Miss Harriet Wright 6 0 26.5 0.00 0.00 26.50
10 BENEDICT DALTON RADAU Mrs Anne Mackley 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
11 SPIDERS SECRET WEAPON Miss Kerry Emms 1 0 31 0.00 4.80 35.80
12 SOCKY BAY Miss Gemma Gurvidi 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
13 ROONEY BAY Miss Georgina Ewell 1 0 35.3 0.00 7.60 42.90
14 MY ERNIE Mrs Helen Witchell 1 0 33.5 0.00 10.40 43.90
15 RICARDO COLOURS II Miss Elizabeth Wadey 0 0 35.5 4.00 8.00 47.50
16 AARINA N Dr Claire Huck 0 0 31.3 12.00 10.80 54.10
17 FURICH TEJO Miss Rhian Smith 0 0 30 0.00 36.00 66.00
18 STOCKADE Miss Claire Fielding 0 0 29.8 19.00 17.60 66.40
19 BODIEVE BALLYCLARE Mrs Margaret Best 0 0 31.5 0.00 45.20 76.70
2 HEATHEROAK HARRY Miss Victoria Marchi 5 0 27.5 0.00 1.60 29.10
20 MR BING BONG Mr Anthony Clark 0 0 34.3 4.00 39.60 77.90
21 MILO XI Miss Lucy Baker-cresswell 0 0 32.3 8.00 51.20 91.50
22 PERSISTENTLY Miss Philippa Clarke 0 0 32.8 4.00 61.20 98.00
3 ELITE RIVIES CHEAT Miss Jodie Seddon 4 0 28.5 0.00 2.00 30.50
4 BILLY HENNESSY Mr Jack Pinkney 3 0 31 0.00 0.00 31.00
5 BILLY CASTLE Mrs Helen Witchell 2 0 31 0.00 2.00 33.00
6 JR EWING Miss Sarah Gould 1 0 30.3 4.00 0.00 34.30
7 BONMAHON ARTIST Miss Natasha Turner 1 0 34.5 0.00 0.00 34.50
8 MOON ARTIST Miss Ava Rietdyk 0 0 29.8 4.00 0.80 34.60
9 CASHMANS DIAMOND Miss Lisa Pilbeam 1 0 32.3 0.00 2.80 35.10
E UR CAIRNVIEW MOMENTUM Miss Alex Peters 0 0 35 4.00 E E UR
E UR SILENTO Mr Neil Taylor 0 0 32.5 8.00 E E UR
E UR INNA NINJA Miss Amy Drummond 0 0 35 0.00 E E UR
HC QUITUS DE LOUAN Miss Imogen Gloag 0 0 29.8 0.00 6.80 HC
R BOLGERSTOWN BEL Miss Grace Hopkins 0 0 34.5 0.00 R R
R SANNANVALLEY CLASSIC Miss Anna Madeleine Martin 0 0 28.8 4.00 R R
Optimum XC Time - 04.26
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CALVIN II Mr Austin O'connor 6 0 24.3 0.00 0.00 24.30
10 CONSTANCE O COOL Miss Georgia Rhiannon 0 0 31 1.00 0.80 32.80
11 ABOVE BOARD Mr Harry Dzenis 0 0 26.8 4.00 2.40 33.20
12 ABOUT TIME TOO V Miss Ginny Howe 1 0 30.5 0.00 3.60 34.10
13 SHANNONDALE ASTON Miss Isabelle Hogarth 0 0 26.8 4.00 4.80 35.60
14 LEAPING LORD Mrs Julia Norman 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
15 TIR NA NOG SHADOW Miss Katie Higgins 1 0 31.8 0.00 6.00 37.80
16 KARINELLA RUBY Miss Hannah Hall 1 0 36 0.00 2.40 38.40
17 NOREWAY HARRY Mr Nick Gauntlett 1 0 34.3 0.00 4.40 38.70
18 ADELE 97 Mr Will Furlong 1 0 35 0.00 5.20 40.20
19 TOP TOTTY VI Mrs Rebecca Gibbs 0 0 33.8 4.00 4.40 42.20
2 EXCLUSIVE Miss Emily Llewellyn 5 0 21.5 4.00 0.00 25.50
20 ARKANSAS GOLD Miss Bindi Vereker 0 0 34.3 4.00 4.40 42.70
21 TIRCONAILL STAY WITH ME Miss India Yorke 0 0 40.3 4.00 0.00 44.30
22 TOBLERONE NZPH Mr Christian Landolt 1 0 30.8 0.00 23.60 54.40
23 TJ BLOUSEY BROWN Miss Poppy Pitt 1 0 61.5 0.00 0.00 61.50
24 COME ALONG SPRINGTIME Miss Jennifer Rowlinson 0 0 24.5 8.00 30.40 62.90
25 DAISY XIV Mr Justin Clubley 0 0 34 0.00 32.80 66.80
26 BALLINTOGHER BELLE Miss Lucy Witts 0 0 36.5 4.00 28.80 69.30
27 COOL DUDE Ms Becky Lloyd 0 0 31.5 12.00 29.20 72.70
28 ORION VI Miss Hannah Bakewell 0 0 40.5 4.00 33.60 78.10
29 LOCKROY Mr Henry Hobby 0 0 41.8 16.00 23.60 81.40
3 HASTY IMP Miss Darcy Zander 4 0 26 0.00 0.00 26.00
4 BALLYMOLLOY ROGAN Mr Harry Dzenis 3 0 28.3 0.00 0.80 29.10
5 HOMME D'HOTOT M Mrs Aoife Clark 2 0 29 0.00 0.80 29.80
6 FERNHILL SILK ROAD Miss Melissa Townshend 1 0 30.3 0.00 0.40 30.70
7 HORACE SLUGHORN Miss Nici Wilson 1 0 26 0.00 5.60 31.60
8 THE AFRICAN QUEEN Ms Fiona Dallyn 1 0 31.8 0.00 0.00 31.80
9 FERNHILL SMART CHOICE Mrs. Sam Sweeney 1 0 26.3 0.00 5.60 31.90
E COOLEY RORKES DRIFT Mr Jonty Evans 0 0 28.3 0.00 E E
E R3 PROMISE ME LOTTIE Mrs Shelly Selby 0 0 36.5 E E E R3
R CORRIEVIEW BRYNN Miss Tori Mcalister 0 0 27.3 0.00 R R
W FALVARO Mr Austin O'connor 0 0 31.8 W W W
W CATHERSTON BIT OF GOLD Miss Tatiana Beskhmelnitskaya 0 0 W W W W
W FRANKLY Miss Jenny Hawkes 0 0 46.8 8.00 W W
W QUITE A PUZZLE Miss Tatiana Beskhmelnitskaya 0 0 W W W W
W MATRIX W Miss Charlotte Hilton 0 0 W W W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Smiths Lawn, Windsor, Windsor Great Park, Berkshire, United Kingdom, SL5 0PT

Grid reference SU971701


Newsflash

VACCINATIONS
Don't forget to make sure you're adhering to the latest BE Vaccination Policy.
Results Available

Twitter

Latest News

Glamis Castle wins Scottish Event of the Year

Posted on 12th November 2019

Glamis Castle Country Fair and Horse Trials was a new addition to the BE calendar for 2019, but beat off stiff competition to win the coveted Scottish Event of the Year title at the BE Scotland Ball on Saturday 9th November.

 

Read the full story
View all news