LLANYMYNECH (2)LLANYMYNECH (2)

Newsflash

VACCINATIONS
Don't forget to make sure you're adhering to the latest BE Vaccination Policy.

Provisional Timetable
Saturday
BE80T Sections ABC
Dressage start 0800 SJ 0850 XC 0950
BE90 Sections DE
Dressage start 1030 SJ 1230 XC 1310
BE90Open Section F
Dressage start 1100 SJ 1234 XC 1314
BE100 Section G
Dressage start 1200 SJ 1600 XC 1640
BE100Open Section H
Dressage start 1300 SJ 1602 XC 1642
SUNDAY
BE100 Sections IJ & RF Section K
Dressage start 0800 SJ 0850 XC 0950
BE90 Sections LM
Dressage start 0930 SJ 1220 XC 1310
Novice Sections N&O
Dressage start 1230 SJ 1446 XC 1530
Open Novice Section P
Dressage start 1300 SJ 1450 XC 1534
 

LLANYMYNECH (2)

Location

Lower House Farm, Llanymynech, Nr Oswestry, Shropshire, United Kingdom, SY22 6LG

Date

Saturday 24 to Sunday 25 August 2019

Organisers and Secretaries

Joint Organiser - Mr Andrew Chadwick
Contact Mr Andrew Chadwick
Mobile: 07721 096311

Joint Organiser - Mr Jonathan Radford
Contact Mr Jonathan Radford
Phone: 01691 831523

Event Secretary - Jeanette Cutts
Contact Jeanette Cutts
Phone: 01743 718950
Mobile: 07967 270522

Entries Secretary - Rachael Thompson
Contact Rachael Thompson
Mobile: 07881 643474

Course description

Changes made from our May event. Llanymynech runs mostly over old turf and is relatively flat with no steep hills. Uniquely all courses run from England into Wales and back again. An inviting, straightforward and attractively designed and presented course which is up to height with new fences for 2018. Developments and enhancements continue to be made to build on an already popular outing. This is a well-established traditional friendly event with something for everyone. Ground preparation including take-off & landings as well as prepared routes for all courses. Large dressage and show jumping area. We very much hope you will come and enjoy your time with us at Llanymynech.
Join us in our 20th year of Horse Trials at Llanymynech.

Event schedule

Entries open

19 July 2019

Entries close

25 August 2019

Ballot date

6 August 2019

Ballot period

August

Late entry surcharge

14 August 2019
Mr Andrew Chadwick

Joint Organiser

Green Gorse Farm, Prees, Shropshire, SY13 3JZ

Contact Details
Mr Jonathan Radford

Joint Organiser

Lower House Farm, Oswestry, Shropshire, SY22 6LG

Contact Details
Jeanette Cutts

Event Secretary

Rowbrook Farm, Shrewsbury, Shropshire, SY5 7NR

Contact Details
Rachael Thompson

Entries Secretary

Manor Farm House, Chester, Cheshire, CH1 6LZ

Contact Details
Andrew Hunter

Course Designer

Alison Naylor

SJ Course Designer

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 161221510. Please make cheques payable to RADFORDS EQUESTRIAN. Separate cheques are required for each horse (with horse's name on back). Please enclose separate 22cm x 11cm (DL size) SELF SEAL SAE for each horse. Please do not staple cheque to the entry form. WAITING LIST will be kept. Internet entries via www.britisheventing.com. A booking fee of £1.20 including VAT will be charged per entry. Please indicate on the entry or by contacting the Organiser if you or a connection are able to help Fence Judge or Steward. All help very much appreciated for this event.
ENTRY AMENDMENTS by 13 Aug 2019 22:59 by telephoning . REFUND POLICY - Full refund for withdrawals before Ballot date.  After Ballot date, full refund less a £12 admin charge if replaced.  As per Rule 4.11.
STARTING TIMES are available between 22 Aug 2019 18:00 and 22 Aug 2019 20:00 on 07917 678400. Starting Times also available on website www.britisheventing.com.

Stabling

Please email johnradford1@btconnect.com or phone Hazel Radford on 01691 831523 On-site permanent stabling available at £25.00 per night. Shavings only extra available at extra cost. Full refund of on-site stabling if the event is abandoned or withdrawn before entries close. Payment in advance to secure booking.

Special Notices

In case of ABANDONMENT please phone 01691 831523 or 07721 096311.
ALL TERRAIN VEHICLES/MOTORCYCLES will not be permitted. Visitor parking in designated areas only with no unauthorised access to cross country or dressage areas. 
DOGS must be kept on leads at all times. ENTRANCE POLICY - Llanymynech does not charge an entry fee for spectators or restriction on BE passes; however we do have collection points for voluntary donations to the Mid-Wales Air Ambulance. Loose dogs recovered by officials subject to financial donation to air ambulance.
Please also visit our Facebook page - Llanymynech Horse Trials and Twitter #Llanymynech HT www.radfords-equestrian.co.uk

Accommodation and Catering

A variety of Hot and Cold food available along with trade stands on site. Accommodation list is available from the Secretary - please email.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee Abandon Premium Total Payable Late Entry Surcharge Starting Fee
BE100 Saturday
Sunday
BE106 (2012) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £15.00 View
N Sunday N112 (2010) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £15.00 View
BE100RF Sunday BE109 (2018) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £15.00 View
BE80(T) Saturday BE96 (2016) £70.36 £7.56 £77.92 £12.00 £15.00 View
BE100Open Saturday BE106 (2012) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £15.00 View
BE90Open Saturday BE96 (2016) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £15.00 View
BE90 Saturday
Sunday
BE96 (2016) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £15.00 View
ON Sunday N112 (2010) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £15.00 View

Classes and fees

Qualifiers and special classes

BE100RF (Regional Final)

 

Prizes

Prize money: lower Limit all sections

Rosettes to 10th Place

As per BE Rule 8.4(2019) these must be received in person by the competitor or owner of the placed horse. Exceptionally, at the prior request of the competitor, the Organiser may permit a deputy to receive the prize. Prizes not collected in accordance with this rule maybe forfeited at the discretion of the BE Steward and Organiser.
All prize money cheques must be cashed within three weeks.

Event name: LLANYMYNECH (2) Date: Aug 24-25 2019 Location: Lower House Farm, Nr Oswestry, Shropshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.03
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GELATHA Mrs Lindsay Middleton 0 16 26.5 0.00 0.00 26.50
10 RETYN FLASH HARRY Miss Emily Dove 0 0 33 4.00 0.00 37.00
11 LVS FINNEGAN Miss Becky Hartley 0 2 32.3 0.00 5.60 37.90
12 KING OF THE MILL II Mr Mark Baker 0 0 30.8 8.00 0.00 38.80
13 CELYNNEN SUNDOWN Miss Susie King 0 0 30 8.00 0.80 38.80
14 JB'S HOT SHOT Mr Archie Barlow 0 0 31.5 8.00 0.00 39.50
15 KINGCARRA REILEES CHOICE Ms Helen Flinn 0 0 37.5 4.00 0.00 41.50
16 EX TATIANA DE BELAIR 2014 Ms. Dee Kennedy 0 0 32.5 4.00 8.00 44.50
17 LISMULLADUFF CRUISE Miss Laura Williams 0 0 35.8 8.00 1.20 45.00
18 BP SILVER Miss Hannah Baker 0 0 32 16.00 0.80 48.80
19 AMETHYST Miss Cajsa Isgren 0 0 30.3 16.00 2.80 49.10
2 CAIRNVIEW CHARLIE Mrs Philippa Heler 0 14 28.5 0.00 0.00 28.50
20 CARRIAGBAWN PRINCE Miss Amelia Clemence 0 0 30.3 12.00 6.80 49.10
21 NANTWICH EQUINES HAUGHTON AFRIKAN Miss Verena Lauer 0 0 30 8.00 11.60 49.60
22 STAR DECISION Ms Hayley Jay 0 0 37.5 8.00 6.80 52.30
23 ROCKABILLY III Miss Georgina Lomas 0 0 32.8 4.00 20.00 56.80
24 GRENANSTOWN COVERS Miss Abbey Rimmer 0 0 33 4.00 21.20 58.20
25 BOTSWANA BK Mrs Carrie Skelton 0 0 25.3 16.00 19.20 60.50
26 CEVINS CAVALIER Miss Sophie Donnellan 0 0 29 0.00 33.60 62.60
27 FLASH LIGHT Mrs Victoria Wadlow 0 0 30 8.00 25.20 63.20
28 SHAMROCK LADY Miss Sarah Healing 0 0 33.5 4.00 26.80 64.30
29 BALLINTRANE EMPRESS Miss Rhianna Bairstow 0 0 33.5 4.00 36.80 74.30
3 CREEVAGH CHARM Miss Annabel Mason 0 12 31 0.00 0.00 31.00
30 CHEVALIAN SPECIAL LADY Miss Rosie Rickett 0 0 32.5 4.00 40.80 77.30
4 WHITEMOORS HOT TODDY Mrs Emily Jarrett 0 10 27.5 4.00 0.00 31.50
5 BARANA FRANK Miss Sian Evans 0 8 30.5 0.00 1.20 31.70
6 BEE MASTER COBRA Miss Becky Hartley 0 6 28.3 4.00 0.00 32.30
7 THE DEMONSTRATOR Miss Vikki Cliffe 0 4 33 0.00 0.00 33.00
8 ANNAS DELIGHT Miss Becky Hartley 0 4 30.3 4.00 0.00 34.30
9 LAWLESS IV Miss Emily Plant 0 4 34.8 0.00 0.00 34.80
E R3 DIAMOND ROCKSTAR Mrs Sarah Challender 0 0 34.3 E E R3
E UR FARNABYS DREAM Mr Nick Furniss 0 0 33.8 E E UR
E UR FRENCH CLOVER Miss Sammie Webb 0 0 35.8 0.00 E E UR
R ACE HI VOLTAGE Mrs Rachael Clay 0 0 35.5 R R
R PENSTROWED SEREN WEN Miss Meghan Eaton 0 0 33 R R
W GLENCARRICK Mr Tyler Cassells 0 0 W W
W MOHURRY GER Mrs Sara Hunter 0 0 29.5 9.00 W W
Optimum XC Time - 05.03
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 IXION Miss Hannah Bate 0 16 26 0.00 0.00 26.00
10 CRAFTY WIZARD Miss Heather Urquhart 0 0 32.3 8.00 0.00 40.30
11 CELTIC PUZZLE Miss Sian Jones 0 0 33.8 4.00 2.80 40.60
12 TREBIFFIN Mr Neil Fox 0 0 38.8 4.00 0.00 42.80
13 KNOCKALLA HAPPINESS Miss Ella Grace Dowber 0 0 38.5 4.00 1.60 44.10
14 CARRIGOIR SPIDAL Miss Tamsin Hallett 0 0 37.3 8.00 0.00 45.30
15 CASSINI TENNESSEE Miss Amy Coleman 0 0 40 4.00 2.00 46.00
16 CLONEDEN BELLE Miss Deonne Edwards 0 0 33.5 12.00 1.20 46.70
17 WOODLANDS BONGO Mr Robert Saunders 0 0 39.3 8.00 0.00 47.30
18 ONLY INCA Mrs Kara Louise Maloney 0 0 32.8 8.00 7.20 48.00
19 KNOCKMORE ROCK Miss Ffion Robinson 0 0 36.3 12.00 0.00 48.30
2 ZOMERSPECIAL KALIPSO Mr Richard Wakeham 0 14 27.5 0.00 0.00 27.50
20 TREEHOO FRANKS CLOVER Miss Nicola Nelson 0 0 35.3 8.00 5.60 48.90
21 GLENKILN CRUSADER Miss Imogen Stainton 0 0 35.5 8.00 8.80 52.30
22 BALLYOWEN ROSE Miss Rachel Woolley 0 0 37 16.00 0.00 53.00
3 SALSA MOLINA Miss Cathrine Taylor 0 12 30 0.00 0.00 30.00
4 GRIFFORD PILGRIM Miss Lucy Ormrod 0 10 32.5 0.00 0.00 32.50
5 EMPERORS WARRIOR Mr Josh Haynes 0 8 34.3 0.00 0.00 34.30
6 FIRST CLASS LADY Miss Sophie Toogood 0 6 34.5 0.00 1.20 35.70
7 BUTTERFLY VAN HET KEIZERSHOF Z Miss Claire Deuten 0 2 36.5 0.00 0.00 36.50
8 ISTANBUL Ms. Dee Kennedy 0 0 35 4.00 0.00 39.00
9 BALLYHALE KEY Miss Anna Shillington 0 0 35.3 4.00 0.40 39.70
E ALL ON DECK Miss Jeanette Brakewell 0 0 31.3 0.00 E E
E AR SUGARLOAF SARAH Mrs Julia Begley 0 0 38.8 4.00 E E AR
E UR STRANDHILL BOY Mr Fred Powell 0 0 31.5 0.00 E E UR
W BALLINVOHER SPARTACUS Miss Danielle Hughes 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.03
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HIMALAYA Ms. Dee Kennedy 0 16 25.5 4.00 0.00 29.50
10 WIL BE HSH FOREVER Miss Joanne Morland 0 2 34.3 0.00 3.60 37.90
11 GREYSTONES GORGEOUS GEORGE Mrs Gillian Rosebury 0 0 32.8 4.00 1.20 38.00
12 THE SECRET WEAPON II Miss Eleanor Spelman 0 0 31.3 8.00 0.00 39.30
13 ROMEO Miss cheryl price 0 0 33.3 4.00 2.40 39.70
14 CAROUSEL LADY Mr Stuart Shaw 0 0 34.3 4.00 2.00 40.30
15 TULLABEG ICE Ms Emma Palmer 0 0 30.5 4.00 6.00 40.50
16 SILKEN BREW Miss Emily Yeomans 0 0 36.5 4.00 0.80 41.30
17 WIL CELTIC HIGHLIFE Mrs Sally Rigg 0 0 33.5 8.00 0.00 41.50
18 KILTEALY KINDA COOL Miss Lucy Claire Vicars 0 0 29.5 8.00 4.00 41.50
19 TREMEER Miss Clare Bosley 0 0 34 8.00 0.00 42.00
2 JUST CHILLIN Mr Fred Powell 0 14 30 0.00 0.00 30.00
20 JACK DANIELS Miss Jeanette Brakewell 0 0 31.3 4.00 10.40 45.70
21 KILLEA GAMBLER Miss Andrea Morris 0 0 30.3 4.00 17.60 51.90
22 KOLCZAN Miss Olivia Windsor 0 0 34.5 8.00 26.00 68.50
3 IMPACT VI Mrs Elise Kidd 0 12 31.3 0.00 0.00 31.30
4 OVERTON TILANA'S GOLD Miss Claire Deuten 0 10 32.8 0.00 0.00 32.80
5 AGREE TO DIFFER Miss Cathrine Taylor 0 8 33.3 0.00 0.00 33.30
6 DINARTHALL SEA KING Miss Emma Lawton 0 6 33.5 0.00 0.00 33.50
7 QUICK QUACK Mr Josh Haynes 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
8 DIMARZIO DARSHAN Miss Kate Mills 0 2 36.8 0.00 0.80 37.60
9 RV OLIE Dr Hannah Cliffe 0 2 32.8 0.00 4.80 37.60
HC ERINNERUNG U VAN HET JUXSCHOT Miss Samantha Rose 0 0 20.3 0.00 0.00 HC
R ARMANI V Miss Victoria Wilson 0 0 31 6.00 R R
W LIMBO HUGO Miss Georgina Crawford 0 0 W W
W GLOBAL PEACIFIER Miss Scarlett Rogers 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.03
BE100Open - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CONCLUSIVE Miss Katy Mousdale 0 16 25.3 0.00 0.00 25.30
10 DEADLY MOVE Miss Emily Philp 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
11 MR POTTS Miss Amber Skelton 0 2 33.5 0.00 3.60 37.10
12 UNNAMED II Mr Will van Ufford 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
13 TICKLED PINK VI Mrs Fiona Midwood 0 2 36.3 0.00 4.00 40.30
14 RED CASTLE Miss Mary Goodridge 0 2 41 0.00 0.00 41.00
15 CAVALIER KING JOHN Miss Alice Davies-Cooke 0 2 39.5 0.00 1.60 41.10
16 LAUGHT FEMSTER Miss Karen Oliver 0 0 38 4.00 0.00 42.00
17 SHIRSHEEN OSCAR Mr Will van Ufford 0 0 33.8 8.00 0.80 42.60
18 SHINGLIS JOE Mr Archie Tulloch 0 0 34.8 8.00 0.00 42.80
19 ILANEY Mr Olly Johnson 0 2 41.3 0.00 3.20 44.50
2 BRIANS BEST Miss Bethany Humphries 0 14 28.8 0.00 0.00 28.80
20 CARRICKVIEW TIP TOP Miss Harriett Beaumont 0 2 33.5 0.00 12.00 45.50
21 TIGGER VALLEY GOLD Mr Oscar Hamilton-russell 0 0 40.5 4.00 5.20 49.70
22 ELTON B Miss Rachel Hughes 0 0 48.8 4.00 0.00 52.80
23 SQUIRE IV Miss Sophie Toogood 0 0 37 16.00 4.00 57.00
24 MUR SHOODLE Mrs Greta Sparey 0 0 33 8.00 20.00 61.00
25 WARMINGTON BENFREE Miss Emma Freeman 0 0 30.8 4.00 27.60 62.40
26 GORTMORE ROSEBUD Miss Amy Joanna Lennon 0 0 33.5 0.00 29.60 63.10
27 HOMERUS Miss Susannah Watts 0 0 29.3 4.00 33.20 66.50
28 KEC QUALITY ROMANCE Miss Emma Silman 0 0 35.8 0.00 32.80 68.60
29 SNAP CRACKLE POP Miss Emily Davies 0 0 42.3 4.00 28.00 74.30
3 ELISA Ms. Dee Kennedy 0 12 29.3 0.00 0.00 29.30
4 RANDOLPH Miss Sophie Toogood 0 10 30.3 0.00 0.00 30.30
5 DON LUXURY Ms. Dee Kennedy 0 8 30.3 0.00 1.20 31.50
6 KEC MAXXINE Miss Emma Silman 0 6 32.3 0.00 0.00 32.30
7 RICH JUNIOR K Mrs Ruth Rich 0 4 33 0.00 0.00 33.00
8 MOHILL GYPSY Mr Archie Tulloch 0 4 30.8 4.00 0.00 34.80
9 BALLYBANE HUGO Miss Hannah Mulliner 0 0 32 4.00 0.00 36.00
E UR BALLINACLOUGH BILL Mr Jack Ashworth 0 0 36.3 8.00 E E UR
E UR OMARD HAWAII LASS Miss Abby Henry 0 0 41.3 0.00 E E UR
R VATTRICK Miss Francesca Weymouth 0 0 33.5 0.00 R R
W AS YOU WILL Miss Rebecca Graham 0 0 W W
W ZASJA Miss Hannah Pedley 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.03
BE100RF - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ZARENTO VDL Sarah Warner 0 16 25.3 0 0.00 25.30
10 OBERON XII Mrs Sharon Kellaway 0 0 29 4.00 0.00 33.00
11 BLACK MAGIC II Miss Lucy Richards 0 2 34.5 0.00 0.00 34.50
12 KISSEMMIE MIDNIGHT MAGIC Miss Georgie Toole 0 0 26.5 8.00 0.00 34.50
13 MICKLOWS MASTER PLAN Miss Sophie Brown 0 0 27.5 8.00 0.00 35.50
14 MY WELCOME REBEL Miss Myfanwy Powell 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
15 ALIANO Miss Jane Bettles 0 2 30.3 0.00 6.80 37.10
16 COMANCHE V Miss Charlotte Davies 0 0 29.3 12.00 0.00 41.30
17 CRONINS QUOTATION Miss May Blackman-howard 0 0 29.5 12.00 0.00 41.50
18 KILLOWEN ECHO Mrs Vicki struthers 0 0 31 21.00 5.60 57.60
19 STAR MIST Miss Jayne Money 0 0 33.5 0.00 26.00 59.50
2 KELLYTHORPES ADONIS G Mrs Camilla Hardie 0 14 28.3 0.00 0.00 28.30
3 GEORGE VIII Mrs Hannah Rose-Franks 0 12 28.3 0.00 0.00 28.30
4 THEODORA Mr Theo Funnell 0 10 29.3 0.00 0.00 29.30
5 PRIMITIVE BAZAAR II Miss Becky Hooley 0 8 29.5 0.00 0.40 29.90
6 CLONSWORDS STARDUST Mrs Susan Pym 0 2 30.8 0.00 0.40 31.20
7 LOOBRHU ARD GRANDPA Miss Victoria Nicholls 0 2 29.8 0.00 1.60 31.40
8 BIG ERIC Mrs Tracey Crane 0 2 31.8 0.00 0.00 31.80
9 DIAMOND DIABLO II Miss Kate Adam 0 2 31.8 0.00 0.80 32.60
W LANGSON GOVERNOR Miss Victoria Gregg 0 0 32.5 4.00 W W
W FINLAY III Miss Abigail Stubbs 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.58
BE80(T) - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CHEVALIAN KC Miss Laura Von Der Fecht 0 0 23.3 0.00 0.00 23.30
10 FINTANS SILVER LINING Miss Lucy Dodd 0 0 33.8 8.00 4.80 46.60
11 MARK TWAIN Mrs Rachel Andrews 0 0 38.8 8.00 0.00 46.80
12 BRYN RHOSYN Miss Elizabeth Lea 0 0 37.3 0.00 9.60 46.90
13 BAZAARS EXPRESS Mr Alex Smith 0 0 37.5 0.00 10.40 47.90
14 GRACE IX Miss Sarah Major 0 0 42.5 4.00 4.00 50.50
15 CHEVALIAN RISING STAR Mrs sarah watson 0 0 40.5 0.00 10.00 50.50
16 BALFOUR BUTTERFLY Miss Sophie Boyce 0 0 27 8.00 20.00 55.00
17 GREYSTONES PILGRIM Mr George Hotchkiss 0 0 42.5 4.00 27.20 73.70
18 CARNSDALE FINE ART Miss Ant Woodbine 0 0 34.8 4.00 35.60 74.40
19 EYEHAVEAGOODIDEA Miss lucie Pearson 0 0 40 0.00 37.20 77.20
2 TOWER HILLS HATTIE Miss Sally Joynson 0 0 30.3 0.00 0.00 30.30
20 ASHDALE LAKE Mrs Janet Freeman 0 0 35.8 12.00 40.40 88.20
21 CRICKET CAN FLY Miss Jess Cunningham 0 0 39.5 8.00 46.80 94.30
22 BALLET DANCER Ms Denise Podmore 0 0 39.3 26.00 61.60 126.90
23 PACINO WESTERN WONDER Miss Abigail Jones 0 0 33.5 0.00 111.20 144.70
24 RODLEASE SPECIAL MAGIC Mr Henry Hotchkiss 0 0 45.3 0.00 102.00 147.30
3 RAGTIME KISS ME K Miss Rhiannon Coleman 0 0 22.8 4.00 4.40 31.20
4 BALLINTESKIN ALL STAR Miss Holly Ridgeway 0 0 32 0.00 0.80 32.80
5 ARDFIELD MAX APPEAL Mrs Sharon Mullarkey 0 0 29.8 0.00 5.60 35.40
6 BALLYHEA ROSEY Miss hattie lowe 0 0 32.5 0.00 3.60 36.10
7 LOUISDUBH KING CLOVER Miss Aaliyah Johns 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
8 BALLYKNOCK PRINCE Miss Rosie Jones 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
9 KILLEENDUFF BLUE Megan Jones 0 0 45.5 0.00 0.40 45.90
E HOUDINI P Mrs Christine Ann Williams 0 0 40 41.00 E E
E R3 DIAMOND DIVEANA Miss Caitlin McGonigle 0 0 27.3 E E R3
E UR HOWEN STU Miss Rachel Sadler 0 0 38.5 E E UR
R FOLLOW THE STARS Miss Emily Catherall 0 0 33.5 R R
W LOUGHWELL LAREN Mrs Laura Bailey 0 0 W W
W UTAH’S SORREL SON Miss Megan Illingworth 0 0 W W
W PENDAN DENVER Mrs Vicky Taylor 0 0 W W
W DARK KNIGHT III Miss Abi Swaffield 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.58
BE80(T) - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BRUCKY BOY Miss Charlotte Bailey 0 0 27.8 0.00 0.00 27.80
10 FINE RESOLVE Mr Bryn Thompson 0 0 29.3 4.00 3.20 36.50
11 NICELY DONE Miss Maddie Wilson 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
12 BOTNEY BAY Miss Hannah Louise Silvester 0 0 37.5 0.00 0.00 37.50
13 SUMMERSOLSTICE Miss Lisa Cadman 0 0 34.3 0.00 3.60 37.90
14 RUUBEE MAE Miss Annie Abell 0 0 33 4.00 1.20 38.20
15 MANUKA HONEY Mrs Stacey Makinson 0 0 37.8 0.00 2.00 39.80
16 LAMBRINI PRINCESS Mr Tom Martin 0 0 32.8 8.00 0.00 40.80
17 MILLADY KIRA Miss Jodie Hunt 0 0 41.8 0.00 0.00 41.80
18 FULWOODS SENSATION Mrs Kirstie Morris 0 0 30.8 0.00 11.60 42.40
19 KNAVESASH DIVINE Mrs Lauren Burgess 0 0 27.5 0.00 19.60 47.10
2 LADY IX Mrs Fiona Youde 0 0 29.5 0.00 0.00 29.50
20 UPTONS DELI LUCAS Mr Jon Kirby 0 0 33.3 8.00 6.80 48.10
21 DUSTIN HOFMAN Z Mrs Sarah Caplan 0 0 30.8 12.00 8.00 50.80
22 CITY LIGHTS II Mr Giovanni Mereu 0 0 33.5 4.00 68.80 106.30
3 FEAR AN TI Miss Eiry Bonner 0 0 27 4.00 0.00 31.00
4 HOLLYWOOD DANTE BLAVANGE Miss Emily Phillips 0 0 29.5 0.00 1.60 31.10
5 CAPE TOWN CHARLIE Mrs Nicola Simcock 0 0 31.3 0.00 0.40 31.70
6 IRELANDS FIONN Miss Stephanie Clarke 0 0 29 0.00 4.00 33.00
7 GARRYVADDEN GIRL Mr Alex Smith 0 0 33.8 0.00 0.00 33.80
8 WILLIE III Miss Erin Brownrigg 0 0 30.8 0.00 3.60 34.40
9 PARAGON SUNSHINE Mrs Amy Kirby 0 0 28.5 0.00 7.60 36.10
E MOSCO BOSCO Mrs Jaime O'malley 0 0 34.5 0.00 E E
E LOUGHDOO DELIGHT Mrs Rowena Butler 0 0 34.5 0.00 E E
E AR DOLLAR IV Mrs Donna Alexander 0 0 32.5 12.00 E E AR
E R3 BRIGHT EYED GIRL Miss Katie Swain 0 0 39.3 E E R3
E R3 CRUISE ON TOMMY Miss Anna Edwards 0 0 29 4.00 E E R3
R TOBYS KID Miss Helen Rutherford 0 0 30.5 32.00 R R
W GRISSOM Miss Amelia Hotchkiss 0 0 W W
W MONBEG SMUDGE Miss Emily Culpeck 0 0 43 4.00 W W
W SKELLORN TAKIETA Miss Beth Wall 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.58
BE80(T) - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ANNAGHDOWN CASTLESIDE Miss Orla Mcevoy 0 0 24.3 0.00 0.00 24.30
10 KILCOLGAN JJ Miss Scarlett Owen 0 0 30.5 0.00 11.60 42.10
11 COMMANCHE BOUNCER Dr Jill Barrell 0 0 39.8 0.00 2.40 42.20
12 DASSETT DAKOTA Ms Georgina Critchley 0 0 30 4.00 11.20 45.20
13 KINGSMEN Miss Lucy Claire Vicars 0 0 24.5 8.00 14.80 47.30
14 FLYING STAR Miss Ros Smith 0 0 30.5 4.00 13.20 47.70
15 LLWYNFRON RACHEL Dr Katie Mathias 0 0 25 0.00 29.20 54.20
16 SHANBALLY EPONA Miss Alexandra Newcombe 0 0 33.5 4.00 16.80 54.30
17 PADDYWHACK Mr Dan Gibson 0 0 30.8 0.00 24.40 55.20
18 MAISEY III Mrs Amanda Hopwood 0 0 35.3 8.00 15.60 58.90
19 FINNIS SINDY Miss Zoe Nugent 0 0 29 0.00 32.80 61.80
2 CANE 11448 Miss Emily Cousans 0 0 26.3 0.00 0.00 26.30
20 GRANTSTOWN ECHO Miss Lucy Hughes 0 0 38.3 4.00 20.00 62.30
21 REG Miss Amelia Easthope 0 0 28.5 4.00 31.20 63.70
22 WHITEROCK MYSTICAL SEVEN Miss angharad williams 0 0 43.3 8.00 72.00 123.30
3 REDINAGH CLOVER Mrs Georgina Hodson 0 0 24.5 0.00 2.00 26.50
4 LOCHAN BEAG JACK Miss Naomi Adey-jones 0 0 30.8 0.00 0.00 30.80
5 ERAGON VON DER HELD Miss Lola-Bea Bryce 0 0 34 0.00 1.60 35.60
6 ARGENTO Ms Sue O'leary 0 0 37.5 0.00 0.00 37.50
7 KNOCKCLONAGAD KIM Miss Lowri Morgan 0 0 34.8 0.00 3.60 38.40
8 BAYDALE JUPITER Mr David Darby 0 0 35.3 0.00 3.60 38.90
9 CASANOVAS STORY Ms Jacqui Ashforth 0 0 31.5 0.00 8.40 39.90
E CREEVAGH HANNAH Miss Bethany Lee 0 0 23 0.00 E E
E R3 WILLOWAY TALK OF THE TOWN Miss Rebecca Furniss 0 0 33.5 0.00 E E R3
E R3 WILLOWVIEW ROSIE LEE Miss Jennifer Levis 0 0 37.5 E E R3
E UR CHARLIE Miss Lucy Parsons 0 0 31.8 4.00 E E UR
E UR MANSTY STAR Miss Jane Green 0 0 32.8 E E UR
R DIABLO’S INCA Mrs Colette Tamblyn 0 0 33.8 8.00 R R
W CELESTE DE BOUVERIE Mr Adrian Jones 0 0 W W
W RICH ICON Miss Jana Nekulova 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.05
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 POYNSTOWN CHARLIE Miss Megan Rudge 0 8 31.5 0.00 0.00 31.50
10 MAGIC CIRCLE II Miss Katy Holman 0 2 36.8 0.00 0.00 36.80
11 IRIS COUNTRY TOWN Miss Scarlett Owen 0 1 36.5 0.00 1.20 37.70
12 GRAPE TREE ASSARIA Miss Fern Wrighton 0 0 34 4.00 0.00 38.00
13 BILLY CASTILLO Mrs Gabriela Baxter 0 0 32.8 4.00 1.20 38.00
14 LAKELANDS ROBBY Mr twm cernyw 0 0 33.8 4.00 0.80 38.60
15 TREMLE APACHES DREAM Mrs Angela Lewis 0 1 39.3 0.00 0.00 39.30
16 DRAPEAU D ETTIENNE Miss Alexandra Newcombe 0 1 33 0.00 6.40 39.40
17 SAOL SANTIAGO Mrs Amanda Jane Dakin 0 1 37.8 0.00 2.00 39.80
18 CARR SIDE CLOUDY CRUISE Miss Annabel James 0 1 38 0.00 2.00 40.00
19 BARRONTOP PENNY Miss Madison Heath 0 1 40.8 0.00 0.00 40.80
2 RAYA Miss Emily Dove 0 7 27.8 4.00 0.00 31.80
20 BUNGOWLA BLUE CAVALIER Mrs Zoe Owen 0 1 40.8 0.00 0.00 40.80
21 PETTON PRINCESS Mr Dean Price 0 0 32.8 4.00 4.00 40.80
22 SPARKLER II Miss Samantha Ashburn 0 0 34.8 8.00 0.00 42.80
23 JUST OVER THE LIMIT Miss Tiegan Lowe 0 0 40.3 4.00 0.40 44.70
24 WIL FOR THE CRAIC Miss Alice Davies-Cooke 0 0 32.8 12.00 2.40 47.20
25 CRATLOE LAD Miss Lexi Jackson 0 0 41 8.00 1.60 50.60
26 MR MOONSHINE BOY Miss Laura Warwick 0 0 40 4.00 8.40 52.40
27 AERON CELTIC TOM Miss Amy Lloyd 0 0 42.3 8.00 2.80 53.10
28 HASLEMERE CORANNA Miss Harriet Parkes 0 0 33 8.00 12.80 53.80
29 JALAPENO II Dr David Barrell 0 0 37.5 0.00 20.00 57.50
3 NIADONNIE VAN DE MAATJESHOEVE Miss Olivia Wright 0 6 33.5 0.00 0.00 33.50
30 SAULTYS SKIP TO THE SEA Miss Rosalyn Morrison 0 0 36.3 12.00 11.60 59.90
31 BALLAGH LADY Mrs Fay C Chivers 0 0 35.5 0.00 27.20 62.70
32 KOH I NOOR TOPICAL DOMINIC Miss Karen Williams 0 0 39 0.00 37.20 76.20
33 TALOS II Miss Isabella Jackson 0 0 27 0.00 60.40 87.40
34 GLASHA ROVER Miss Lottie Wood 0 0 36.5 8.00 68.00 112.50
4 RATHATTAN DANNY Miss Hope Deacon 0 5 34 0.00 0.00 34.00
5 MASTER CLASS TWO Mrs Joanna Bushell 0 4 34 0.00 0.00 34.00
6 BALLINCHALLA REBEL Dr Hannah Cliffe 0 3 34.8 0.00 0.00 34.80
7 YSTRADFELLTE MOLLY Miss Sophie Woodyatt 0 2 36 0.00 0.00 36.00
8 LACKAGH PRIDE Miss Laura Hale 0 2 35 0.00 1.20 36.20
9 SCOTS BOY Miss Heidi O'brien 0 2 32.8 4.00 0.00 36.80
E R3 BALLYENGLAND WISH Miss Katie Ayres 0 0 36.8 E E R3
E R3 HUGO HUNTING Mr Andrew Crane 0 0 35 E E R3
HC CALL ME RUSSELL Miss Freya Cowie 0 0 35.5 0.00 0.00 HC
R GRAN SEBASTIAN Mrs Kerry Jones 0 0 37.3 4.00 R R
W FARRELLYS BAR CARRIGALLEN Mrs Sue Jackson 0 0 38 0.00 W W
W GREDINGTON GRAFFITI Mrs Kate Churton 0 0 29 W W
W MISS LARA Miss Megan Elphick 0 0 30.8 4.00 W W
Optimum XC Time - 05.05
BE90 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LODOR CARL Dr Katie Mathias 0 8 22.8 0.00 0.00 22.80
10 WEXFORD STAR Mr Rupert Drew 0 1 32 0.00 0.00 32.00
11 ABBEYWARD GOLD Mrs Sarah Hayes 0 1 28 0.00 4.40 32.40
12 CEFNPANT DAFFODIL Miss Sioned Lewis 0 0 28.5 4.00 0.40 32.90
13 MAGHERA BOY Miss Heath Rosselli 0 1 33.5 0.00 0.00 33.50
14 GARTHFACH TIGER BRIGHT Miss Elin Pryce 0 1 30.3 0.00 3.60 33.90
15 MOTLEY CREW Miss Clara Edwards 0 1 34.5 0.00 0.00 34.50
16 PRIME TIME LAD Miss Lucy Hughes 0 0 31 4.00 0.00 35.00
17 BLEWIT Mr Jon Kirby 0 0 27.3 8.00 0.00 35.30
18 CELYNNEN SPARKLING GOLD Miss Catherine Owen 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
19 SALLYWELL PENNY Miss Hannah Baker 0 0 27.8 10.00 0.40 38.20
2 FRANKIE III Miss Emily Phillips 0 7 27.5 0.00 0.00 27.50
20 ALVESCOT WINTER DANCE Miss Kirstin Elisa Evans 0 0 31.5 10.00 0.00 41.50
21 LLIWGAR FIRST EDITION Miss Rachel Ashcroft 0 0 30.3 12.00 0.00 42.30
22 HARRY XXI Miss Farrah Sian Channer 0 0 36 4.00 3.60 43.60
23 KNOLTON WILLOW Mrs Annie-rose Chantler 0 0 32.5 4.00 7.20 43.70
24 COORA ANNE Miss SARAH BROWN 0 0 29.5 16.00 0.00 45.50
25 BUACHAILL ACLA Miss Mia Hughes 0 0 29.8 16.00 0.00 45.80
26 TILTED STORM Miss Caitlin Mockler 0 0 38 8.00 0.00 46.00
27 SIROCCO RUA Miss Verity Daughtrey 0 0 35.3 4.00 6.80 46.10
28 MYNYDD DESTINY Miss Rhiannon Coleman 0 0 27.5 0.00 32.40 59.90
29 MISS VALENTINO Miss Kate Halpin 0 0 32.8 0.00 34.80 67.60
3 AIOLOS REUBEN Mrs Anna Wills 0 6 27.8 0.00 0.00 27.80
30 JESATRAN FIRECRACKER Miss Sally Morton 0 0 30.3 12.00 46.80 89.10
4 WOODFORD JIM Mrs Lucy Muir 0 5 29.3 0.00 0.00 29.30
5 FOUR HUMOUR Miss Victoria Ann Garner 0 4 29.5 0.00 0.00 29.50
6 GORTGLAS MOONSHINE Miss Laura Gibson 0 3 30.8 0.00 0.00 30.80
7 TINKER TOWN Miss Charlotte Galbraith 0 2 30 0.00 0.80 30.80
8 ROLO SOLEIL Miss Emily Mcparland 0 2 31.5 0.00 0.00 31.50
9 LOUGHEHOE LEONARDO Miss Lucy Ayres 0 2 32 0.00 0.00 32.00
E AR INDO MILLION Mr Tom Allen 0 0 36.8 0.00 E E AR
E AR CARLANDO Miss Laura Warwick 0 0 34.5 4.00 E E AR
E AR STORMHILL LEGEND Miss Alex Rumney 0 0 31.3 8.00 E E AR
E HF HIDDEN FUZZY LOGIC Miss Steph Smith 0 0 32 E E HF
E R3 LONGWATER CHANCER Miss Florence Bury 0 0 34.5 E E R3
R JAGUAR Miss Becky Bosworth 0 0 33.3 4.00 R R
W BLENNERS BOUNCER Ms Kate Hassett 0 0 W W
W DELINSKY Mrs. Gemma Witter 0 0 W W
W LAWMANS JUSTICE Miss Vikki Cliffe 0 0 W W
W HILLOWAN NELLIE Miss Harriet Mccormick 0 0 W W
W GENAL NALA Ms Louise Harris 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.05
BE90 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PINBALL WIZARD II Mrs Julia Edwards 0 8 28.3 0.00 0.00 28.30
10 CALCOURT RED BULL Miss Venetia Hamilton 0 1 32.8 0.00 2.00 34.80
11 BALLINGLEN LUCEYS LAD Mrs Lucy Spence 0 1 35 0.00 0.00 35.00
12 TINKAS SECRET Miss Eve Leslie 0 1 35.5 0.00 0.00 35.50
13 OTTO WATTO Miss Rachael Forkings 0 1 36 0.00 0.00 36.00
14 RED FLORA Miss India Wilkinson 0 0 32 4.00 0.00 36.00
15 RUSTY GOING ON SILVER Mrs Janet Brereton 0 1 32 0.00 5.60 37.60
16 PANTHERAS ADONIS Miss Georgia Webb 0 0 33 4.00 0.80 37.80
17 RED HILL CARIAD Miss Eryn Morris 0 0 37 4.00 2.00 43.00
18 THE LADY GRADUATE Miss Caitlin Theodorou 0 0 36.8 4.00 2.40 43.20
19 LANDSBROOK SPIRIT Mr Freddie Pitchford Edwards 0 0 36 4.00 4.80 44.80
2 WELTON CHILLIPEPPER Mrs Hannah Barnett 0 7 28.3 0.00 0.00 28.30
20 FLOKI Miss Lyndsey Roberts 0 0 33.8 14.00 2.00 49.80
21 BLAKENEY PALOMINO Miss Rio Hall 0 0 27.5 0.00 28.80 56.30
22 MONARTS MINT Miss Freya Boylan 0 0 31.3 4.00 24.80 60.10
23 BELLEGROVE BENVOLIO Miss Evelyn Titterton 0 0 30.5 4.00 30.80 65.30
24 ANNAGH LITTLE ROSEY Miss Charlotte Clewlow 0 0 32.3 4.00 30.00 66.30
25 VALENTINOS QUEST Miss Beth Wood 0 0 39.5 12.00 26.00 77.50
26 EASY TIGER V Miss Isobel Stockwell 0 0 31.5 20.00 51.60 103.10
3 LUCKY PURSUIT Mrs Julie Jones 0 6 28.5 0.00 0.00 28.50
4 TROUBARITZ Mrs Sarah Hamlyn 0 5 30.3 0.00 0.00 30.30
5 CLOUDY SKIES Miss Molly Downie 0 4 31.3 0.00 0.00 31.30
6 MAN CUB Mr Neil Fox 0 3 30 0.00 2.00 32.00
7 LITTLE LORD Z Miss Lucy Dennis 0 2 29 4.00 0.00 33.00
8 CAPERANN KARL Miss Eliza Hallett 0 1 33.3 0.00 0.00 33.30
9 ARTEMIS BAY Mrs Gail Bunce 0 1 34 0.00 0.00 34.00
E AR LIGHTNING LASS Mrs Helen Peel 0 0 24.8 4.00 E E AR
HC GORTAVALLEY GREY LADY Miss Julie De Winton 0 0 29 0.00 0.00 HC
HC EDENTRILLICK FLASH HARRY Mr Paul Sims 0 0 31.8 0.00 4.40 HC
R HARTHILL CHICO Miss Scarlett Hemingway 0 0 32.8 0.00 R R
W UCS SUBARU Miss Laura Smith 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.05
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JASPERS PEDAL Mrs Emma Hayton-lee 0 8 28 0.00 1.20 29.20
10 DESERT TANGO Mrs Rebecca Gleave 0 0 35 4.00 0.00 39.00
11 MARTLETWY EMRYS Ms Trudie Sitser 0 0 33.5 8.00 0.00 41.50
12 BEFOREYOUKNOWIT Miss Rachel Douglas 0 0 28.3 4.00 9.20 41.50
13 DOUGAL Mrs Francesca Leslie 0 0 36.5 8.00 2.40 46.90
14 MR DANDY MAN Mrs. Sarah Loughnane 0 0 26.5 12.00 8.40 46.90
15 PADDY SAMSON Mrs Judith Shaw 0 0 43 8.00 0.80 51.80
16 BOBBYS DEE Miss Evelyn Titterton 0 0 30 28.00 0.00 58.00
17 NIGHT WATCHMAN VI Miss Tessa Obrien 0 0 35 4.00 20.00 59.00
18 ALTON Ms Sara Wright 0 0 36.3 4.00 44.80 85.10
2 WOODSTOCK MILLICENT Mrs Rachel Martin 0 7 29.5 0.00 0.80 30.30
3 BUACHAILL BEAG Miss Nia-wyn Williams 0 6 23 8.00 0.80 31.80
4 DE SMOOTH DE NIRO Mrs Victoria Gallantree 0 5 31.3 0.00 1.60 32.90
5 NOORJE ROOS VANBEEK Mrs Karen Donaghue 0 4 33 0.00 0.00 33.00
6 CRAIC A JACK Mrs Amanda Shenton 0 3 34.8 0.00 0.00 34.80
7 ITS ABOUT TIME III Miss Bonnie Fishburn 0 1 30.8 0.00 4.00 34.80
8 RED HILL AIMEE Mrs Joanne Hughes 0 1 36 0.00 0.00 36.00
9 ROSS SKYLARK Miss Emma Lawton 0 0 33 4.00 0.80 37.80
E AR MANFRED MAN Miss Carys Thomas 0 0 32.3 0.00 E E AR
E AR CAPTAIN DAVY JONES Miss Charlotte Tallentire 0 0 28.8 0.00 E E AR
E AR CASSIUS IV Miss Jenny O'rourke 0 0 33.3 8.00 E E AR
E R3 BESEEKA SUNNITAS LAD Mrs Katie Holden 0 0 25.3 E E R3
E UR VAIKO HARRY Miss India Griffiths 0 0 47 E E UR
E UR ARLEYS COURT JESTER Mrs Jo Hankey 0 0 26.5 0.00 E E UR
HC DOWDSTOWN EMERALD Mr Paul Sims 0 0 32 0.00 2.80 HC
R QUANTUM IV Mrs Jayne Whitbread 0 0 23.3 4.00 R R
R PIE IN THE SKY Miss Lucy Fay Cave-browne-cave 0 0 44.5 1.00 R R
W CLOWANCE ESTATE Miss Meghan Eaton 0 0 W W
W CLOUD WARRIOR Ms Fran McNicol 0 0 W W
W THE KAISER Miss Yvonne Watson 0 0 W W
W APACHE CHIEF Ms Jo Messenger 0 0 W W
W ECLIPSE BAY Miss Millie Ralston 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.05
BE90Open - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 POPPY DAZHELDEN Miss Emily Philp 0 8 25.8 0.00 0.00 25.80
10 LADY LOXLEY Ms Nikki Newcombe 0 1 32.5 0.00 4.80 37.30
11 GOODNESS ME Miss Jasmin Teague 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
12 DAVINCI I Mrs Sam Kenyon-smith 0 0 31.3 8.00 4.40 43.70
13 ABERLLANERCH ONYX Miss Sian Lind 0 0 39.5 4.00 1.20 44.70
14 PURE OPPOSITION Miss Suzy Lloyd 0 0 38 4.00 3.60 45.60
15 ANNIE VIII Mr Freddie James 0 1 38.5 0.00 8.80 47.30
16 BENJAMIN XIII Miss Carys Pryce 0 0 39.8 8.00 0.80 48.60
17 DOREMI Miss Isabelle Shotton-chambers 0 0 36.5 4.00 9.20 49.70
18 WESTSIDE DOWNING ST Miss Heidi O'brien 0 0 33.5 4.00 12.40 49.90
19 FIRST CLASS MAIL Mr Tyler Cassells 0 0 26.8 4.00 20.40 51.20
2 CORRIB BLUE VINNEY Miss Lisa-marie Lewis 0 7 27 0.00 0.00 27.00
20 CALL ME HUGH Mr Tyler Cassells 0 0 27.8 4.00 44.00 75.80
21 SEYMOUR REALITY Miss Amber Skelton 0 0 28.8 0.00 110.80 139.60
3 REGAL PRINCE V Mr Dean Price 0 6 27.5 0.00 0.00 27.50
4 UNNAMED (SLIPPER) Miss Emily Philp 0 5 23.8 4.00 1.60 29.40
5 DIAMOND ROX Ms. Dee Kennedy 0 4 30.8 0.00 0.00 30.80
6 THEODORE Miss Leah Harding 0 1 34 0.00 0.00 34.00
7 CUNNIFFE MASTER CRAFTSMAN Miss Harriet Fox-davies 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
8 REFUSE TO MAMBO Miss Emma Johnson 0 1 31.8 0.00 3.20 35.00
9 STERLING IV Miss Rachel Hamilton-russell 0 1 34 0.00 1.20 35.20
E THE RAGPICKERS DREAM Mrs Deborah Hoggart 0 0 34.8 29.00 E E
E STAR BURST Ms Lynne King 0 0 34.3 4.00 E E
Optimum XC Time - 04.50
N - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALHAM HILL Mr Matthew Steel 6 0 27.3 0.00 0.40 27.70
10 CASINO CHIP Miss Amy Green 1 0 29 0.00 11.60 40.60
11 VANQUISH III Mr Lucas Poole 1 0 34 0.00 6.80 40.80
12 CHARLIE CHARMER Miss Orla Mcevoy 0 0 32.8 8.00 2.40 43.20
13 ZELNOVA Miss Rosie Jones 0 0 36.5 4.00 4.00 44.50
14 SOUTHERN COMFORT Miss Patricia Moore 1 0 31.8 0.00 12.80 44.60
15 CAPTIVATE Miss Katy Alice Rothwell 0 0 32.5 12.00 0.80 45.30
16 DUNLECKNEY LARK Mrs Claire Phillips 0 0 34.3 4.00 9.60 47.90
17 WIL CELTIC TIMEPIECE Mr Richard Darch 0 0 34 4.00 10.40 48.40
18 TRETHERN Miss Megan Butterworth 0 0 32.3 4.00 12.80 49.10
19 NOT ANOTHER FRIDAY Miss Rachel Tudor-davies 0 0 35 8.00 8.40 51.40
2 ARTAN MAC Miss Heidi O'brien 5 0 27.8 0.00 0.40 28.20
20 TREMANTON Miss Hannah Bate 0 0 22.8 0.00 29.20 52.00
21 BLOOMFIELD SPOTLIGHT Mr Paul Sims 0 0 24.5 13.00 17.20 54.70
22 Z SEVEN TWIX Miss Olivia Catton 1 0 35.5 0.00 22.00 57.50
23 OBEY Miss Abigail Oliver 0 0 36.8 12.00 10.00 58.80
24 WELTON HAWKEYE Mr Richard Wakeham 0 0 30.3 12.00 16.80 59.10
25 PENTON KITE Miss Becky Bosworth 0 0 43.5 16.00 7.20 66.70
26 AGHER SWALLOW Miss Flora Guy 0 0 35.8 4.00 44.40 84.20
27 BLESSINGTON BUZZERS CLOVER Miss Georgie Morrison 0 0 36 8.00 42.80 86.80
28 HANA Miss Alice Tracey 0 0 26.8 0.00 74.80 101.60
3 GREENLOUGH GAILE Mr Fred Powell 4 0 32.8 0.00 0.80 33.60
4 KILCANDRA ASHLING Mrs Sarah Gairdner 3 0 31 4.00 0.00 35.00
5 PICKHILL DANCER Miss Lucy Ormrod 2 0 32 4.00 0.00 36.00
6 HILDA II Miss Cathrine Taylor 1 0 30.5 0.00 6.40 36.90
7 VINCENTS CASANOVA Mr Dag Albert 1 0 28 0.00 10.00 38.00
8 ALVESCOT DANCE TIME Miss Holly Bradshaw 1 0 29 4.00 5.60 38.60
9 BALLYBLOOD SINBAD Miss Sarah Cairns 0 0 31.5 4.00 4.40 39.90
E CR PONTE VECCHIO Mr Stuart Nie 0 0 30.5 E E CR
E R3 PRESTIGES GOLDEN DEBUT Miss Claire Deuten 0 0 25.5 0.00 E E R3
E UR RUN FOR FUN Miss Chloe Whitney 0 0 30.5 E E UR
E UR GLENCORRAN Mr Marcus Reid 0 0 26.5 0.00 E E UR
W THE TASSET MINSTREL Miss Lauren Hemingway 0 0 W W
W CROSSTOWN DANCING CLOVER Mrs Cath Hall 0 0 34.3 12.00 W W
Optimum XC Time - 04.50
N - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ITS MORKA Mr Steve Garrod 6 0 30.8 0.00 2.80 33.60
10 HOW NICE Miss Julie De Winton 1 0 35.3 0.00 9.20 44.50
11 KEC SIMPLI QUALITY Ms Helen Flinn 0 0 41.3 4.00 0.00 45.30
12 GRAFENSTAR Mr Sam Smith 1 0 29.8 0.00 16.00 45.80
13 ALVESCOT ENERGIZER Miss Alice Tracey 0 0 32.3 8.00 8.00 48.30
14 COOLCOM BELL Miss Beth Wood 0 0 35.3 4.00 10.00 49.30
15 TIKAS DE L'ELFE Miss Emily Maclean 0 0 34.3 16.00 2.80 53.10
16 LORD FLASHHEART Miss Claire Deuten 1 0 35.3 0.00 19.60 54.90
17 RINGWOOD ROYAL TREND Miss Holly Bradshaw 0 0 27.3 12.00 16.00 55.30
18 DIAMOND LYL Mrs Jacqui Mcdermott 0 0 39.3 8.00 8.80 56.10
19 WESTWOOD WATER MILL Mrs Gemma Webster 0 0 33 24.00 0.40 57.40
2 INDIGO MIST Miss Annabel Carthy 5 0 30.5 0.00 3.20 33.70
20 DIANTO Miss Ant Woodbine 0 0 32.5 0.00 25.20 57.70
21 LAZY BALLERINA Mrs Julie Penny 1 0 39.8 0.00 19.20 59.00
22 PARKHILL DAZZLE Miss Poppy Waller 0 0 44.3 16.00 0.00 60.30
23 OAKLAND CRUISE Miss Rhianna Bairstow 0 0 30.3 0.00 36.40 66.70
24 RINCOOLA REX Mrs Esther Webb 0 0 36.3 23.00 8.80 68.10
25 AL PACINO Q Miss Cathrine Taylor 0 0 34.3 7.00 27.20 68.50
26 LULANDA Ms Anne Tattersall 0 0 42.8 4.00 25.60 72.40
27 GAVROCHE II Mrs Victoria Heleno 0 0 32 0.00 46.00 78.00
28 JOLIE LARK Miss Lucy Grindal 0 0 32.3 4.00 44.40 80.70
29 COOLBOY REVILLE Mrs Elizabeth Albert 0 0 37.3 0.00 66.80 104.10
3 ZACA MESA Mr Stuart Shaw 4 0 32.3 0.00 3.60 35.90
4 WENBACH PADDY Miss Charlotte Clewlow 3 0 30 0.00 7.60 37.60
5 KEYLAND WILLIAM Miss Ellie Ormrod 2 0 36 4.00 0.40 40.40
6 MOYGANNON CRUISE Miss Kerry Olivieri 1 0 27.3 8.00 6.40 41.70
7 DAISY MAY VIII Mrs Sarah Gairdner 1 0 32.3 4.00 6.40 42.70
8 HANNAH VAN DE KAPEL Miss Hannah Bate 1 0 31.8 0.00 11.60 43.40
9 GORGEOUS GEORGE V Mr Lucas Poole 0 0 34.5 4.00 6.00 44.50
E AR MY DIAMOND MAC Ms Rebecca Faulconbridge 0 0 32.8 0.00 E E AR
E R3 OOPS A DAISIE MAISIE Miss Timoney Orritt 0 0 32.8 4.00 E E R3
R TROT ON TOMMY Miss Rebekah Jackson 0 0 35.8 R R
W CRYPTIC KING Miss Heidi O'brien 0 0 W W
W SHYBONT PREMIER CRU Miss Ellie Lewis 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.50
ON - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MANTRA Miss Emma Lawton 6 0 28.3 0.00 0.00 28.30
10 SHENANIGAN Mr Simon Middleton 0 0 30.8 4.00 4.40 39.20
11 KILLY PUISSANCE Miss Danielle Meehan 1 0 31 0.00 8.80 39.80
12 DREAM DRAGON Miss Elizabeth Thomas 0 0 27.3 8.00 5.60 40.90
13 AARAGON Mr Simon Middleton 0 0 27.5 0.00 40.80 68.30
2 CURRA OKO Miss Katie Corteen 5 0 28.8 0.00 0.00 28.80
3 UFONZO Mr Steve Garrod 4 0 30.8 0.00 0.00 30.80
4 LUDO FH Miss Hannah Bate 1 0 28.8 0.00 2.80 31.60
5 SECOND CITY Mr Paul Sims 1 0 33 0.00 1.60 34.60
6 BETTY BOOP D ALLEZ Miss Stella Benatti 1 0 35.8 0.00 1.60 37.40
7 SUNNY III Miss Charlotte Clewlow 0 0 29 4.00 4.40 37.40
8 THIN ICE Miss Anna Warner 0 0 32.8 4.00 1.20 38.00
9 KAFKA Miss Amelia Ashworth 1 0 33.8 0.00 4.80 38.60
W PINK DIAMOND II Mrs Christine Hardinge 0 0 W W
W GREATOWN Miss Georgia Dixon 0 0 41.8 8.00 W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Lower House Farm, Llanymynech, Nr Oswestry, Shropshire, United Kingdom, SY22 6LG

Grid reference SJ270206


Newsflash

VACCINATIONS
Don't forget to make sure you're adhering to the latest BE Vaccination Policy.

Provisional Timetable
Saturday
BE80T Sections ABC
Dressage start 0800 SJ 0850 XC 0950
BE90 Sections DE
Dressage start 1030 SJ 1230 XC 1310
BE90Open Section F
Dressage start 1100 SJ 1234 XC 1314
BE100 Section G
Dressage start 1200 SJ 1600 XC 1640
BE100Open Section H
Dressage start 1300 SJ 1602 XC 1642
SUNDAY
BE100 Sections IJ & RF Section K
Dressage start 0800 SJ 0850 XC 0950
BE90 Sections LM
Dressage start 0930 SJ 1220 XC 1310
Novice Sections N&O
Dressage start 1230 SJ 1446 XC 1530
Open Novice Section P
Dressage start 1300 SJ 1450 XC 1534
 
Results Available

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news