LAUNCESTON (1)LAUNCESTON (1)

LAUNCESTON

Location

St Leonards Equestrian Centre, Launceston, Polson, Cornwall, United Kingdom, PL15 9QR

Date

Sunday 19 to Sunday 19 July 2020

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mr Andy Reeve
Contact Mr Andy Reeve
Phone: 01566775543
Mobile: 07860431225

Entries Secretary - Miranda Collett
Contact Miranda Collett
Phone: 07765 184725

Course description

Launceston is a nice inviting, well presented course right on the Devon/Cornwall border. It is ideal for the more experienced and first timer alike. Improvements and changes with new river crossings are continual and add welcome variety to the course. The addition of the only  Novice track in Cornwall last year was very well received.  The show jumping area has had some slight expansion from last year and the ground is flat and always well prepared. The dressage arenas remain on the neighbouring rugby pitch in a quiet location away from the other phases. The ground there is beautifully maintained by Launceston Rugby Club
 

Event schedule

Entries open

29 June 2020

Entries close

7 July 2020

Ballot date

7 July 2020 12:00 noon

Ballot period

July

Late entry surcharge

7 July 2020
Mr Andy Reeve

Event Organiser

St Leonards Equestrian Centre, Launceston, Devon, PL15 9QR

Contact Details
Miranda Collett

Entries Secretary

2 Merrymeet Cottages, Exeter, EX4 2JZ

Contact Details
Lucy Mccarthy

Course Designer

Warren Farm, Beaworthy, Devon, EX21 5LL

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 434 300 103.

Internet entries will be accepted on www.britisheventing.com with booking fee of £1.20 including VAT per entry. Your Start Fee will be charged with your entry fee - if you do not start then this will be refunded.

Entry Amendments by email to the Entries Secretary, preferably before 1800 on Wednesday 15 July.

Refund Policy - Full refund before ballot date. After ballot date, full refund less £14.40 admin charge only if replaced. If the event is cancelled due to COVID restrictions between 1200 on 7 July and 1200 on 16 July, your start fee and 30% of your entry fee will be refunded. If the event is cancelled due to COVID restrictions after 1200 on 16 July, there will be no refund of your entry fee. If the event is abandoned after ballot date due to weather, the normal abandonment insurance will refund your entry fees.

Starting Times are available on Friday 17 July after 6pm on www.britisheventing.com. Times, printable numbers and live scoring on www.eventingscores.co.uk

Stabling

There will be no stabling available this year

Special Notices

In case of Abandonment please phone 01566775543.
Dogs must be kept on leads at all times and must not enter the dressage area.

All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted.

Entrance Policy - We are very sorry, but we cannot welcome spectators in 2020 due to our Social Distancing rules. We look forward to seeing you back at Launceston in 2021. Live scoring will be available on www.eventingscores.co.uk

Accommodation and Catering

Take-away catering will be available at the event

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE100 Sunday BE106 (2012) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE100Open Sunday BE106 (2012) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE100Ou18 Sunday BE106 (2012) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE80(T) Sunday BE92 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE90 Sunday BE92 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE90Open Sunday BE92 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE90Ou18 Sunday BE92 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
N Sunday N110 (2012) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £15.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Our ballot date is Tuesday 7th July. Please enter by 1200 on ballot date. Unlike previous years, if we don't have sufficient entries by ballot date then the event will be cancelled and all entry fees refunded in full

Prizes

Lower limit prize money will be paid by BACS after the event

Event name: LAUNCESTON Date: Jul 19 2020 Location: St Leonards Equestrian Centre, Launceston, Polson, Cornwall, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.27
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MAYFAYRE LADY Miss Charlotte Rowe 0 16 23.3 0.00 0.00 23.30
2 JACKPOT Mrs Polly Schwerdt 0 14 23.5 0.00 0.00 23.50
3 HOLIDAY Miss Georgina Ewell 0 12 22 0.00 2.00 24.00
4 MGH JESSICA Mr Padraig Mccarthy 0 10 25.8 0.00 0.00 25.80
5 CORRIEVIEW MERLIN MAGIC Mrs Jane Rogers 0 8 26 0.00 0.00 26.00
6 LANGALLER HUNTERS MOON Mrs. Emily Meza-Bradford 0 6 26.5 0.00 0.00 26.50
7 LEMON TWIST Mrs Deborah Rusden 0 0 22.5 4.00 0.00 26.50
8 HSH COOMBELAND CROWN CRUISE Mr Rupert Batting 0 2 27.5 0.00 0.00 27.50
9 THEODORA Mr Theo Funnell 0 2 27.3 0.00 0.80 28.10
10 BRITANNIAS CABARET Miss Libby Seed 0 0 24.5 4.00 0.80 29.30
11 MONTE VISO Mrs Lizi Popham 0 2 26.5 0.00 4.00 30.50
12 SISTER M Miss Sophie Deis-Horton 0 2 39.5 0.00 0.40 39.90
13 TMF FLY HIGH Miss Georgie Selley 0 0 28.3 4.00 10.40 42.70
14 KINGS TILLY Mrs Mary King 0 0 25.8 14.00 4.00 43.80
15 MY CORNISH PRINCESS Miss Alexandra Reeve 0 2 41.8 0.00 4.00 45.80
16 ROSSDARRAGH NERO Miss Charlotte Rowe 0 0 27.8 0.00 22.00 49.80
17 MISS MARTA Miss Phoebe Frost 0 0 34.5 4.00 16.00 54.50
18 COUNT ON BALLY Dr Lucy Greenwood 0 0 22.5 4.00 32.40 58.90
19 FRECKLETON MATTINA Miss Becky Littleton 0 0 25.5 4.00 34.80 64.30
20 VINISAUROUS Ms Josie Mackenzie 0 0 26 0.00 40.00 66.00
21 ROULETTE ROCKY Miss Libby Seed 0 0 28.3 4.00 41.20 73.50
22 FAIRWAYS FINALE Mrs Michelle Northmore 0 0 29.5 28.00 28.40 85.90
23 OBERON XII Mrs Sharon Kellaway 0 0 29.8 8.00 54.80 92.60
E RF CASSIS Miss Bex Vinton 0 0 26.3 4.00 E E RF
E IN A MINUTE Mrs. Phillipa Elvy 0 0 30.8 E E
E CASTLE HOWARD OCTAVIAN Mr Henry Clist 0 0 31 E E
W OAKLYVAILE GOLDEN BOY Miss Romy Fryer 0 0 W W W
Optimum XC Time - 04.27
BE100Open - Section F2
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DALSAANS HASTY PRINCE Miss Roxi Foster 0 16 23.8 0.00 0.00 23.80
2 TIR NA NOG SHADOW Miss Millie Toulson-Clarke 0 14 22.5 4.00 0.00 26.50
3 NPS GEMINI Miss Charlotte Rowe 0 12 27.5 0.00 0.00 27.50
4 JAGER BOMB Miss Constance Chapman 0 2 29.5 0.00 1.20 30.70
5 KOLESTON PERFECT Miss Torie Sleep 0 2 30.8 0.00 0.00 30.80
6 AUTUMN PICNIC Miss Sophie Walker 0 2 28.3 0.00 2.80 31.10
7 JASPER TOO Mr Rupert Batting 0 2 27.8 0.00 3.60 31.40
8 PILTOWN POINT Miss Elle Slack 0 0 27 4.00 2.00 33.00
9 SRS EVEREST Miss Lily Ryder 0 0 27.3 8.00 0.40 35.70
10 TREDSTEP OUTLAW Miss Alanna Doherty 0 0 34 4.00 0.00 38.00
11 LITTLE ELVIS Miss Harriet Moules 0 0 33 8.00 0.00 41.00
12 TOOME CARRICK DIAMOND Mr James Shaw 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
13 BUGSY MALONE Mrs Angela Willett 0 0 34 4.00 39.60 77.60
E MISS BLUE HURAGAN Miss Emma-rose Woofenden 0 0 33 E E
Optimum XC Time - 04.27
BE100Ou18 - Section F1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KEC CITY SLICKER Miss Elizabeth Chetwode 0 16 26.5 0.00 0.00 26.50
2 DI SORRANO Miss Hollie Sprague 0 14 27.3 0.00 0.00 27.30
3 KILTOWN DREAMER Miss Rachel Brown 0 12 28.8 0.00 0.00 28.80
4 BOBNAMARA Miss Evie Puddy 0 10 28 0.00 1.20 29.20
5 BALLYLEAN CASTER Miss Poppy Burner 0 0 25.8 4.00 0.00 29.80
6 DHI CHILLI START Miss Sophie Hodgson 0 2 30 0.00 0.00 30.00
7 NORTONS GLEN Miss Evie Puddy 0 2 31.3 0.00 0.00 31.30
8 TOLERANT Miss Lolah Olde 0 2 30.8 0.00 1.60 32.40
9 SAMSON Miss Madeline Whitfield 0 0 29 4.00 0.00 33.00
10 CALTRA FLYING POWER Miss Lucy Steven 0 2 33 0.00 0.00 33.00
11 CORRIEVIEW MOLLY Miss Tara Coyle 0 2 25.8 0.00 8.00 33.80
12 THOMSONBROOK TOP GEAR Miss Madeleine White 0 2 37.8 0.00 0.00 37.80
13 DRUMKEERAN JET Miss Hannah Kidner 0 2 33 0.00 7.60 40.60
14 EVERT Miss Eve Hodder 0 0 31.8 4.00 6.80 42.60
15 CASTLECOOTE STORM Miss Sophie Jackson 0 2 38.3 0.00 6.00 44.30
16 LYDICAN STAR Miss Poppy Burner 0 0 25.3 0.00 21.60 46.90
17 FLYNN III Miss Matilda Kolowska 0 0 33.3 4.00 20.40 57.70
Optimum XC Time - 03.50
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CRIMSON GOLD Mrs Hayley Ford 0 0 22.8 0.00 0.40 23.20
2 DOE DEALIA Ms Verity Perry 0 0 22.8 0.00 0.40 23.20
3 RATHATTAN ROBIE Miss Ella-louise Venning 0 0 26.6 0.00 0.00 26.60
4 BEREFORD MAGIC Mrs Pippa Colton-Taylor 0 0 26.8 0.00 0.00 26.80
5 TULLIBARDS MAGICAL OCEAN Miss Tabitha Stephenson 0 0 24.5 0.00 2.40 26.90
6 BRIDGETS TEAM Miss Vicky Mather 0 0 25.3 0.00 2.00 27.30
7 KNIGHTSBRIDGE JOE Mrs Karen Franklin 0 0 31.5 0.00 0.00 31.50
8 KATE MOSS Mrs Alicia Balfour 0 0 31 0.00 0.80 31.80
9 TREVENNA ISLAND Miss Molly Allen 0 0 32 0.00 0.00 32.00
10 MR BUZZ Mrs Marie Webber 0 0 30.8 0.00 2.00 32.80
11 JIGSAW XVI Miss Ellie Stone 0 0 27.3 7.00 0.00 34.30
12 RIVERSIDESSUPREMEECLIPSE Mr Daren Commins 0 0 27.3 1.00 8.40 36.70
13 LEYROY BROWN MAN ABOUT TOWN Miss Roxi Foster 0 0 37.8 0.00 0.00 37.80
14 KILDERRY STAR Mrs Kerry Welsh 0 0 29.8 0.00 8.00 37.80
15 MEGAN'S BOY Miss Aimee Curnow 0 0 33 0.00 6.00 39.00
16 THE BOMBER JACKSON Miss Eleanor Francis 0 0 34.3 4.00 0.80 39.10
17 WELLPARK MERLIN Miss Georgina Dudden 0 0 34.3 0.00 5.20 39.50
18 CARRICK DIAMOND RIVER Miss Alaya Arden 0 0 39.3 0.00 0.40 39.70
19 TREVADLOCK SO SMART Miss Maisie Randle 0 0 35.8 4.00 0.80 40.60
20 BALLYLEE FOX GLOVE Miss Charlotte Vincent 0 0 38 4.00 0.80 42.80
21 ROSE DE MAI Miss Freya Richards 0 0 35 8.00 0.00 43.00
22 DAISY Miss Eliza Heard 0 0 33 0.00 31.60 64.60
23 WITCHCOMBE ZIGGY Miss Robin Bamford 0 0 37.3 0.00 56.40 93.70
24 BOLEYBAWN PLAYTIME Miss Natasha Wright 0 0 35.3 8.00 66.80 110.10
25 TRULY BELIEVE Mrs Michelle Whatley 0 0 32.8 47.00 43.60 123.40
R NIGHT SKY Miss Lilly Hannaway 0 0 30.8 4.00 R R
R PAULO Miss Abi Stuart 0 0 35.5 0.00 R R
Optimum XC Time - 03.50
BE80(T) - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FONNIC Miss Caitlin Astley-jones 0 0 26.3 0.00 1.20 27.50
2 WILBERRY Miss Lucy Squire 0 0 27 0.00 3.20 30.20
3 GREDINGTON ACROBAT Mrs Sarah Royal 0 0 30.3 0.00 0.40 30.70
4 QUEENSWOOD Mrs Jayne Townsend 0 0 32.3 0.00 0.00 32.30
5 HISINA Miss Freya Jones 0 0 29 4.00 0.00 33.00
6 ST LEONARDS FOREVER Miss Anwen Wall 0 0 33 0.00 0.00 33.00
7 COMADOIR Miss Jennifer Fleming 0 0 33 0.00 0.80 33.80
8 ATTRACTION II Mrs Sammi Stapleton 0 0 33.5 0.00 1.20 34.70
9 HARLEQUINS TIGERLILLI Mrs Nicola Morrison 0 0 33.3 0.00 1.60 34.90
10 CHARMING PRINCESS Miss Leia Massey 0 0 33 0.00 2.00 35.00
11 CASINO ROYALE VII Miss Madelaine Burton 0 0 31 0.00 4.00 35.00
12 LEGENDS DUNN BEAUTY Miss Libby Collier 0 0 31.3 0.00 5.60 36.90
13 ANNAGH ROSE Miss Jo Lowe 0 0 34 3.00 0.00 37.00
14 STARDUST Miss Anna Hoskins 0 0 36.5 0.00 1.20 37.70
15 SPOT ON Miss Kathryn Coleman 0 0 33 0.00 6.00 39.00
16 LOUGHEHOE TOUT DE SUITE Miss Alannah Priestland-hearn 0 0 36 0.00 5.20 41.20
17 WINGARDIUM LEVIOSA Miss Beth Norrish 0 0 34.5 8.00 2.00 44.50
18 TRESORYA BURWYN SIROL Miss Tegan Evans 0 0 35.5 0.00 15.60 51.10
19 MORWENNAS SECRET Miss Josephine Grey 0 0 34.3 0.00 30.00 64.30
20 RATHMORRISSEY LADY GWEN Miss Erin Alys Jennings 0 0 37.5 4.00 26.00 67.50
21 WISHING ON A SILVER STAR Miss Amelia Halley 0 0 33.3 0.00 51.60 84.90
22 GREAT MATES Mr Keith Brown 0 0 35.3 55.00 130.40 220.70
HC BALLYANTICS Miss Charlotte East 0 0 27.3 4.00 3.60 34.90
E RF GREATHILL SAHARA Mrs Dani Wills 0 0 33.3 4.00 E E RF
E RF PENSHANDA Mrs Nicky Palmer 0 0 31.5 0.00 E E RF
E R3 GREAT MADOC Miss Emily Johns 0 0 44.3 24.00 E E R3
Optimum XC Time - 04.09
BE90 - Section B2
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CATAQUACK Miss Emma Edwards 0 8 29.3 0.00 0.00 29.30
2 DUNBEGGAN COEVERS DIAMOND Mrs Leanne Gibbs 0 7 29.8 0.00 0.00 29.80
3 SPARHANGER VELVET Miss Elizabeth Andrews 0 6 28.5 0.00 2.40 30.90
4 DAMSON WINE Miss Connie Clerey 0 5 31 0.00 0.00 31.00
5 KINGS FLAME OF FIRE Ms Gemma Slaney 0 4 31 0.00 0.00 31.00
6 DUGGAN’S HERO Miss Carolyn Richards 0 1 30 0.00 1.60 31.60
7 PIPER II Miss Emma Stuart 0 1 32.3 0.00 0.00 32.30
8 SHAMAR GAME OF THRONES Miss Fiona Rawle 0 0 28.5 4.00 0.00 32.50
9 ST MAWGAN VALETTA Miss Emma Adams 0 0 28.5 4.00 0.00 32.50
10 BRIEF CONNECTION Miss Philippa Balfour 0 1 33.3 0.00 0.00 33.30
11 SIROCCO BOY Mr Mike Old 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
12 LUSIANA SPRITE Miss Samantha Simmons 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
13 HOLLY XVI Mrs Sharon Routley 0 0 28 12.00 0.00 40.00
14 HOLLYBROOKE MAXWELL Miss Janine Paterson 0 0 33.8 8.00 0.00 41.80
15 KING HARRY Miss Eloise Lawrence 0 0 31.3 0.00 30.40 61.70
16 TAKE TWO II Miss April Dawe 0 0 25.8 12.00 29.60 67.40
E HUNTSMAN.COM Miss Rachael Watson 0 0 36.5 E E
E R3 LEESTONE FREDDIE Miss ISOBEL THOMAS 0 0 29.3 0.00 E E R3
E AR EL CYD III Dr Patricia Saintey 0 0 31.3 8.00 E E AR
E UNNAMED (QUINTESSENTIAL GENTLEMAN) Miss Sian Harris 0 0 34.8 E E
Optimum XC Time - 04.09
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 UNNAMED (805622) Miss Taggy Forester-bennett 0 8 27.8 0.00 0.40 28.20
2 DURF UT WE V/D KEIZER Mr Tom Tieken 0 7 30.8 0.00 0.00 30.80
3 SPIRIT XI Miss Jess James 0 6 28.5 0.00 3.60 32.10
4 REVE DE GOSSE Mrs Lisa Robinson 0 5 31.3 0.00 1.20 32.50
5 TOODLEPIP Mrs. Abbie Lynch 0 4 33 0.00 0.00 33.00
6 TALLULAH IX Mrs Julie Watts 0 3 32.8 0.00 0.40 33.20
7 WILLOWAY AMIGO Miss Janine Paterson 0 0 29.8 4.00 0.00 33.80
8 THE RUSSIAN ROULETTE Mrs Emma Beckerleg 0 1 34.5 0.00 0.00 34.50
9 TRENAVEY SEOIDE Miss Megan Lawrence 0 0 29.8 4.00 0.80 34.60
10 FIRST IMPRESSION III Miss Harriet Thomas 0 1 31.3 0.00 3.60 34.90
11 MAGICAL LEGEND Miss Harriet Foale 0 0 31 4.00 0.00 35.00
12 WELLPARK SHOWGIRL Miss Georgina Dudden 0 1 34.5 0.00 0.80 35.30
13 LORDICK DANCE Miss Aimee Bickley 0 0 31 4.00 0.80 35.80
14 ZEPHIR Mrs Paula Stone 0 1 32.8 0.00 3.60 36.40
15 MACS JOY Miss Molly Adams 0 0 29.3 8.00 0.40 37.70
16 BIG BILL II Miss Jordan Pooley 0 0 27 8.00 2.80 37.80
17 CHARLIE Miss Olivia Haase 0 1 35 0.00 4.00 39.00
18 GLASSON ROSE Mrs Sofia Williams 0 1 39.3 0.00 0.00 39.30
19 FLORRIE II Miss Amber Williams 0 0 30.8 8.00 3.60 42.40
20 LAIKALOT Miss Georgina Ewell 0 0 29.5 8.00 8.80 46.30
21 LILY Miss Morwenna Barnicoat 0 0 30 0.00 24.40 54.40
22 SAMBUCCA Miss Sadie Pearce 0 0 32.5 20.00 6.00 58.50
23 TIGER LILY XI Dr Jo Lambourne 0 0 34.5 0.00 28.00 62.50
24 COOMBELAND SEMILLY Mr Rupert Batting 0 0 31.5 0.00 58.80 90.30
25 MADFORD LAW Miss Anna Johannson 0 0 27.5 0.00 88.80 116.30
26 JUST MY JULES Miss Alexandra Tarrant 0 0 33.8 62.00 59.60 155.40
E TOPTIME TALIESIN Mrs Celia Bellamy 0 0 28.3 E E
Optimum XC Time - 04.09
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLYHOOLY Miss India John 0 8 22.3 0.00 0.00 22.30
2 FIRECRACKER ORBIT Miss Jenny Daniels 0 7 28 0.00 0.00 28.00
3 NADIR DE LEAU Miss Taggy Forester-bennett 0 6 28.3 0.00 0.00 28.30
4 SAM MY GREY LAD Miss Lottie Gunter 0 5 26.5 0.00 2.00 28.50
5 WILKISMOOR WICHITA Mrs Caroline Thompson 0 4 29.3 0.00 0.00 29.30
6 FAIRWAYS LORD OF THE RING Mrs Michelle Northmore 0 3 29.8 0.00 0.00 29.80
7 TIGER IMAGE Miss Holly Wright 0 1 31 0.00 0.00 31.00
8 MILLION DOLLAR MILLIE Miss Lizzie Luxton 0 0 27 4.00 0.00 31.00
9 AUTUMN BRIGHT STAR Mr Andrew Parry 0 0 27.3 4.00 0.00 31.30
10 FINLEY Miss Maria Sage 0 1 31.3 0.00 1.20 32.50
11 KINGS CRUSADER Miss Hannah Mann 0 1 32.8 0.00 0.00 32.80
12 EMERALD LAD II Miss Lauren Greaves 0 0 28.5 4.00 0.80 33.30
13 PIPPIN TITANIA Mrs Michelle Phillips 0 0 25.5 8.00 0.00 33.50
14 CUTTON TUCK Mrs Holly Forty 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
15 SPRINGTIME SUN Miss Bethany Cork 0 0 29.5 4.00 1.20 34.70
16 ST DOMINICK Miss Harriet Congdon 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
17 MADDAFORD COPERNICUS Miss Henrietta Ewell 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
18 HORGANS SWEET MELODY Mrs Michaela Doyle 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
19 FOR EVER Mr Thomas Lees 0 1 35.5 0.00 2.40 37.90
20 IOWA VD HAGENHORST Mrs Lucy Mccarthy 0 1 34 0.00 4.80 38.80
21 THE DARK HORSE I Miss Alice Lamming 0 1 33 0.00 7.60 40.60
22 LADY INDI Miss Emily Reddaway 0 0 32.5 8.00 0.80 41.30
23 BOBBI BROWN II Ms Debbie Radford-lewis 0 0 34.5 4.00 8.00 46.50
24 IGOUGO Miss Fiona Rawle 0 0 24.3 0.00 25.20 49.50
25 TREVADLOCK JUBILEE BLUE Miss Poppy Stiles 0 0 46.5 4.00 0.00 50.50
26 KNOCKLONG JACK Miss Emma Murphy 0 0 32.5 4.00 30.00 66.50
Optimum XC Time - 04.09
BE90Open - Section B1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COMTE DU BRETTON Mr Aaron Millar 0 8 27.5 0.00 0.00 27.50
2 ELINA ST Miss Michelle Harris 0 7 31 0.00 0.00 31.00
3 MULFRA Mrs Sara Penter 0 6 32 0.00 0.00 32.00
4 KING CYRUS Mrs Mary King 0 1 27.8 0.00 4.40 32.20
5 KING SEAMUS Mrs Mary King 0 0 25.8 4.00 3.20 33.00
6 MASTER TUCK Mr Aaron Millar 0 0 27.5 8.00 0.00 35.50
7 EMBEZZLED LAW Miss Emilia Barry 0 1 33.3 0.00 3.60 36.90
8 ZANDICO Mr Max Forster 0 0 35.5 2.00 0.80 38.30
9 KILLCOMMON DIAMOND Miss Caitlin Fahey 0 1 33.5 0.00 8.00 41.50
Optimum XC Time - 04.09
BE90Ou18 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FIVALE INDIAN ART Miss Scarlett Vaux 0 8 24 0.00 0.00 24.00
2 HUCKLE Miss Emily Bailey 0 7 24.5 0.00 0.00 24.50
3 BLOOMFIELD TIGER TWO Miss Ellouise Bragg 0 6 24.5 0.00 0.00 24.50
4 CORKER BUACHAILL Miss Emily Weeks 0 5 24.8 0.00 0.00 24.80
5 DHI HOUDINI Miss Sophie Hodgson 0 4 27.8 0.00 0.00 27.80
6 DYABLO Miss Livvy Dorman 0 3 28 0.00 0.00 28.00
7 ISLAND BOY II Miss Emily Weeks 0 2 28 0.00 1.20 29.20
8 CANTE JONDO ROCIO Miss Rebecca Reid 0 2 29.5 0.00 0.00 29.50
9 SOS UNICORN Miss Harriet Hayley 0 1 30.8 0.00 0.00 30.80
10 VILLIS GET BUSY Miss Harriet Bunney 0 0 28.3 4.00 0.00 32.30
11 HOB NOGGLIN Miss Charlotte Manton 0 1 32.5 0.00 0.00 32.50
12 JUST SID Miss Charlie Piper 0 0 29.5 4.00 0.00 33.50
13 SWEET RIOT Miss Ellouise Bragg 0 0 23 12.00 0.00 35.00
14 LADY TL Miss Charlotte Vincent 0 1 35.3 0.00 0.00 35.30
15 FALLOWFEN SOCRATES Miss Sophie Jackson 0 1 33.8 0.00 3.20 37.00
16 TOWERHILL SHAMIE Miss Chloe Dunn 0 0 30.3 8.00 0.00 38.30
17 EMPEROR RYAN Miss Charlotte Jordan 0 0 23.8 16.00 0.00 39.80
18 DELIGHTFUL JASPER Miss Maisie Russo 0 0 31.8 4.00 4.40 40.20
19 KING BILL Ms Bel Wright 0 1 31.8 0.00 10.40 42.20
20 DANI Mr Harry Page 0 0 36.8 8.00 1.20 46.00
21 PORTMEAD BALLERINA Miss Maisie Randle 0 0 30 0.00 25.60 55.60
22 LET’S JUS’ PRETEND Miss Isobel Davies 0 0 29 4.00 24.00 57.00
23 UPDOWN DAI Miss Megan Tucker 0 0 37.3 4.00 20.00 61.30
24 COOSAN GREY Miss Rachel Brown 0 0 27 12.00 23.20 62.20
25 HELLS BELLS II Miss Sorrel Penman 0 0 32 27.00 20.00 79.00
26 STELLARELLO Miss Molly Clist 0 0 32 4.00 62.00 98.00
R DORETZSKY Miss Lolah Olde 0 0 31.5 0.00 R R
W ROBBIN DIAMONDS Miss Charlotte Elizabeth Rowe 0 0 28 28.00 W
E OUT OF THIS WAY Miss Tabitha Stephenson 0 0 30.8 E E
E CLONLARA GO WELL Miss Zoe Davies 0 0 32.3 E E
E R3 RUBEN III Miss Zinnia Olde 0 0 32.3 4.00 E E R3
E AR GRATTONS GREAT ESCAPE Miss Donella Phillips 0 0 32 4.00 E E AR
E R3 GOODLANDS MELODY Miss Neha Walker 0 0 26.3 0.00 E E R3
Optimum XC Time - 05.02
N - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KILCOLTRIM JACKO Miss Georgina Ewell 6 0 25 0.00 2.00 27.00
2 HISCO Mrs Jackie Harvey-knight 5 0 25.5 0.00 4.40 29.90
3 ICONIC Mr Padraig Mccarthy 4 0 30 0.00 0.00 30.00
4 WINNERS PRIDE Mrs Becky Stokes 3 0 27.3 4.00 0.00 31.30
5 FLEUR DE LIS Mr Daniel Brown 0 0 28.8 0.00 2.80 31.60
6 COOLEY SNAPCHAT Mrs Selina Milnes 1 0 27.8 0.00 4.80 32.60
7 FUTURE GRAVITIE Miss Taggy Forester-bennett 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
8 FIRST LADY BLUE Miss Yasmin Steven 1 0 35.3 0.00 1.20 36.50
9 LUNA ECLIPSE Miss Libby Seed 1 0 30.3 0.00 6.40 36.70
10 GOLD FLUSH Mr Aaron Millar 0 0 26.5 4.00 6.40 36.90
11 SUMMERBRIDGE BAY Miss Natasha Miro 1 0 24.8 0.00 14.40 39.20
12 DILIGENCE Z Mr Adrian Whiteway 0 0 29.5 4.00 7.20 40.70
13 LADY OPHELIA Mr Padraig Mccarthy 0 0 34.8 4.00 2.40 41.20
14 JACK IN THE BOX IV Miss Matti Mercer 1 0 33.8 0.00 8.00 41.80
15 HAYESTOWN HENRY Miss Chloe Gardner-milne 1 0 33 0.00 9.60 42.60
16 AJAX H Z Mrs Lucy Mccarthy 0 0 26.5 4.00 13.60 44.10
17 CAVALIER GUNFIRE Miss Tabitha Baker 1 0 33.8 0.00 12.00 45.80
18 OMARD HARPER Miss Georgie Selley 1 0 43.5 0.00 3.60 47.10
19 RICARDO COLOURS II Miss Elizabeth Wadey 0 0 35.3 4.00 13.20 52.50
20 GOOD TIME GIRL III Miss Georgina Mitchell 1 0 34 0.00 21.60 55.60
HC LAWD OF THE MILL Miss Lara Chapple 0 0 29.5 4.00 6.40 39.90
HC COOLEY CRAWFORD Miss Toots Bartlett 0 0 27 0.00 9.20 36.20

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

St Leonards Equestrian Centre, Launceston, Polson, Cornwall, United Kingdom, PL15 9QR

Grid reference SX350847


Results Available

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news