DAUNTSEY PARK (2)DAUNTSEY PARK (2)

Knight Frank Dauntsey Park Horse Trials

DAUNTSEY PARK (2)

Location

Brook Farm, Chippenham, Great Somerford, Wiltshire, United Kingdom, SN15 5JA

Date

Friday 2 to Sunday 4 October 2020

Organisers and Secretaries

Joint Organiser - Mrs Beanie Sturgis
Contact Mrs Beanie Sturgis
Phone: 01249 721543
Mobile: 07968 288223

Joint Organiser - Judie Simmonds
Contact Judie Simmonds
Mobile: 07801 997063

Entries Secretary - Mrs Ann Allen
Contact Mrs Ann Allen
Mobile: 07802 534837

Event schedule

Entries open

22 August 2020

Ballot date

8 September 2020 12:00 noon

Ballot period

October

Late entry surcharge

8 September 2020
Mrs Beanie Sturgis

Joint Organiser

Brook Farm, Chippenham, Wiltshire, SN15 5JA

Contact Details
Judie Simmonds

Joint Organiser

9 Headley Gardens, Cambridge, CB22 5JZ

Contact Details
Mrs Ann Allen

Entries Secretary

Contact Details
Mrs Beanie Sturgis

Course Designer

Brook Farm, Near Chippenham, Wiltshire, SN15 5JA

Contact Details
Mr Adrian House

SJ Course Designer

Willis Bros

Course Builder

Event name: DAUNTSEY PARK (2) Date: Oct 4-6 2019 Location: Brook Farm, Chippenham, Great Somerford, Wiltshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.20
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LISNAFIFFY Mrs Eva Carse 0 16 30.3 0.00 0.00 30.30
2 EVEN BETTER Mr James Avery 0 14 34.5 0.00 0.00 34.50
3 RUMPLESTILTSKIN II Mr Marcio Carvalho Jorge 0 12 30.5 4.00 0.00 34.50
4 KINCOOLEY READ MY MIND Mrs Sammi Birch 0 10 32.5 0.00 3.20 35.70
5 JANGO Miss Sonia Chapman 0 8 36.3 0.00 0.00 36.30
6 IRIS NOBILE Mr Alex Norris 0 6 29.5 4.00 4.00 37.50
7 MONBEG WHISPER Mr Sam Griffiths 0 0 32.3 4.00 2.00 38.30
8 HOB NOGGLIN Miss Annie Getley 0 2 37.3 0.00 2.00 39.30
9 TOTAL FREEDOM Mrs Jo Rimmer 0 2 31 0.00 8.80 39.80
10 COPPENAGH ROCKSAVAGE Dr Anna-louise Mackinnon 0 2 37 0.00 4.40 41.40
11 FLYTE Miss Thea Horsley 0 0 32.3 8.00 3.20 43.50
12 DELAMAIN KILBUNNY Miss Jennifer Gale 0 0 35.8 8.00 1.60 45.40
13 WHISPER IV Miss Emily Hatch 0 0 30.8 8.00 8.80 47.60
14 WOODLANDS BE FLIPPER Miss Freya Cullen 0 0 30.3 4.00 14.00 48.30
15 CLONDRINA DUBH Miss Rosie Hiscock 0 0 37.5 8.00 3.20 48.70
16 GARRYARD KING AUGUSTUS Miss Cassandra Price 0 0 35.3 4.00 10.40 49.70
17 POPPINGHOLE PYEZ Miss Erin Watt 0 0 39.5 4.00 15.20 58.70
18 MILTONHILL METOO Miss Michelle Williamson 0 0 38.5 0.00 25.60 64.10
19 TOP TRUMP Mr James Avery 0 0 31.3 4.00 29.60 64.90
20 JACKPOT Mrs Polly Schwerdt 0 0 29.8 8.00 30.80 68.60
21 HEADDON BEWITCHED Miss Lizzie Scholefield 0 0 39 4.00 31.20 74.20
22 COELMOR TOBERMORY Miss Rebecca Reilly 0 0 40.8 0.00 42.80 83.60
23 SIR LARRY II Miss Tatiana Wharton 0 0 39.3 8.00 38.40 85.70
HC MANDORIOR Miss Ellie Fredericks 0 0 37.5 0.00 0.00 HC
R SQUIRE REBEL Miss Flora Macfarlane 0 0 31.8 0.00 R R
W OPPENHEIM Mr Bruce Haskell 0 0 W W W W
NS TRENERTH PIMMS Miss Lily Sweet 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 04.20
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ORIONS ALIBI Mrs Lorna Daniel 0 16 32.3 0.00 0.00 32.30
2 TOMMY CRUISE Mr Tom Grant 0 14 33 0.00 0.00 33.00
3 ISIS Miss Katey Cuthbertson 0 12 35 0.00 0.00 35.00
4 IN THE BUBBLES Mrs Samantha Lissington 0 10 33.8 4.00 0.00 37.80
5 BARRYBEG CRUISE Miss Gwen Phillips 0 8 33 0.00 7.20 40.20
6 CASTLE HOWARD OCTAVIAN Mr Henry Clist 0 6 32.3 8.00 0.00 40.30
7 RIVERSDALE WHIST Mrs Xanthe Smith 0 2 31.5 0.00 9.20 40.70
8 FARRELLYS BAR LADY Mrs. Chantelle Waterman 0 0 31.3 4.00 8.00 43.30
9 CU CHULAIN Mr Sam Griffiths 0 0 33.8 4.00 8.00 45.80
10 DHI CRISTAL CROWN Miss Emma Manton 0 0 33.3 4.00 9.60 46.90
11 JACOMAR Miss Freddie Best 0 0 28.8 8.00 10.80 47.60
12 ZACCHARIA Mr Martin Boreham 0 0 33.8 8.00 8.00 49.80
13 DANCER V Miss Holly Menzies 0 0 33.5 13.00 4.00 50.50
14 JUTOPIA Mrs Sammi Birch 0 0 24 9.00 17.60 50.60
15 CLEOPATRA II Mr Warren Lamperd 0 0 35.3 4.00 12.40 51.70
16 VALENTINA V Mr Marcio Carvalho Jorge 0 0 34.5 4.00 16.00 54.50
17 JAMESON II Miss Harriet Mitchell 0 0 35.5 5.00 18.00 58.50
18 ISLA MAYFLY Miss Clare Chamberlayne 0 0 33 8.00 21.60 62.60
19 HUNTINGFIELD REBEL JUNIOR Dr Suzannah Williams 0 0 34.5 4.00 41.20 79.70
20 GAVROCHE II Mrs Victoria Heleno 0 0 33.3 8.00 42.00 83.30
21 DON DIVA Miss Holly Woodhead 0 0 31.8 12.00 45.20 89.00
22 TACO Miss Lola Gransden 0 0 36.5 25.00 62.40 123.90
HC SHADOW GARCIA Mr Johnny Hornby 0 0 34 8.00 32.40 HC
R DAME GOLDEN FLIGHT Miss Emilie Pearman Wright 0 0 33.5 0.00 R R
E R3 LATES HOUSE Miss Holly Woodhead 0 0 31.3 8.00 E E R3
R UTHOPIAN SENSATION Professor Joanna Price 0 0 31.8 R R R
Optimum XC Time - 04.20
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ROUNDTHORN FAIRPLAY Mrs Jo Rimmer 0 16 30 0.00 0.00 30.00
2 SPYE MORNING STAR Miss Hannah Freeman 0 14 23.8 4.00 4.80 32.60
3 MILTONHILL MAISIE Miss Michelle Williamson 0 12 29 4.00 2.00 35.00
4 FORTWOOD COCO Mr Tom Grant 0 10 32 4.00 0.00 36.00
5 BWE NEWTON DE JASPER Mr Adam Harvey 0 8 35 0.00 1.20 36.20
6 TC CELTIC CLOVER Miss Florence De Selliers 0 6 27.3 0.00 9.60 36.90
7 IMPRESSED Miss Holly Woodhead 0 2 37 0.00 1.60 38.60
8 JATOBA Mr Marcio Carvalho Jorge 0 2 32.3 0.00 6.40 38.70
9 SUMMERHILL SURPRISE Miss Madeline Adamson 0 2 40 0.00 0.00 40.00
10 KNITSON HONOUR Mrs. Sarah Brookes 0 2 34.5 0.00 5.60 40.10
11 GENTLE KING OF DIAMONDS Miss Kitty Ratcliffe 0 2 39.3 0.00 2.40 41.70
12 BOUNDING AWAY Miss Sonia Chapman 0 0 43.5 4.00 0.00 47.50
13 BLACK EYE FRIDAY Miss Sarah Finley 0 0 36.5 4.00 9.60 50.10
14 PEGGY Miss Louise Young 0 0 36 4.00 12.00 52.00
15 SLINGETS VALENTE Miss Laura Europa 0 0 40.3 4.00 8.40 52.70
16 STAR GAZER Mrs Carrie Passmore 0 0 33.5 11.00 8.80 53.30
17 NLS CLOVER SHUFFLE Miss Lucy Hemmings 0 0 25.5 21.00 9.20 55.70
18 DODINGTON Mr Rodney Powell 0 2 42.5 0.00 14.00 56.50
19 PONTE VECCHIO Mr Stuart Nie 0 0 34.3 5.00 46.40 85.70
20 SHOW TIME Mrs Zara Tindall 0 0 37 10.00 39.20 86.20
21 I LOVE YOU VAN GEUTENBORG Mr Billy Marshall 0 0 31.3 4.00 62.40 97.70
22 TAMARIND Mr Gilles Serbource 0 0 44 0.00 105.20 149.20
W BILLY DE PREZ Mr Bruce Haskell 0 0 W W W W
E ROYAL SPECTRUM Miss Jo Weeks 0 0 36.3 8.00 E E
HC SP JUMP START Mr James Avery 0 0 29.8 0.00 3.20 HC
NS DIRECT C INFINITY Z Miss Mollie Summerland 0 0 NS NS NS NS
NS EUROPA Miss Katie Sheppard 0 0 NS NS NS NS
NS TYGER TYGER Mr Richard Evans 0 0 NS NS NS NS
NS BONNIE MATILDA Mrs Becky Stokes 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 04.20
BE100Open - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HEJO Miss Freddie Best 0 16 28.3 0.00 0.00 28.30
2 PRINCIPAL ESPOIR Miss Amber Fletcher 0 14 29 0.00 0.00 29.00
3 V MAX Miss Rachel White 0 12 28.3 0.00 2.40 30.70
4 JEFKE Miss Ella Ricci 0 10 30.8 0.00 0.00 30.80
5 CARRICK ALDATO GIRL Mrs Samantha Lissington 0 8 31.3 0.00 0.00 31.30
6 B B Miss Katherine Riley 0 6 26.3 0.00 6.00 32.30
7 MY KILTEALY SANDSTORM Mr Harry Rowcliffe 0 4 27.3 8.00 0.00 35.30
8 DEELSIDE RED ADAIR Miss Iris Anderson 0 2 30.5 0.00 6.40 36.90
9 TOMOCHICHI Mrs Samantha Lissington 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
10 CAESAR OF CARLOW Miss Roberta Cameron-Rossiter 0 2 38 0.00 0.00 38.00
11 THE MILLERS TALE Miss Eleanor Binns 0 0 32.3 4.00 2.00 38.30
12 GABIANO DEL FERRO Miss Tara Glen 0 0 28.8 4.00 6.00 38.80
13 ARD DASSETT SPECTRE Miss Gini Hope 0 0 30.8 4.00 6.80 41.60
14 SPRINGTIME CAVALIER Miss Phoebe Hughes 0 2 27.8 0.00 14.00 41.80
15 WIGHT LINK BAY Miss Kristy Koch 0 0 28 8.00 6.40 42.40
16 FWS DASSETT CLOVER Miss Alice Midmer 0 0 30 4.00 10.80 44.80
17 HEADSNOOK MISCHIEF Miss Ellie Warham 0 2 36 0.00 10.00 46.00
18 WALAADLI Mr Rodney Powell 0 0 29.8 0.00 29.60 59.40
19 NOVATURIENT Miss Alicia Hawker 0 0 25 0.00 37.20 62.20
20 BILLY ALBERTO Ms Zoe Taylor-Jones 0 0 34 8.00 20.80 62.80
22 KIVALDI Mr Callum Banfield 0 0 34 0.00 42.40 76.40
23 QUANTANAMO Z Miss Anna Martinez 0 0 33.8 5.00 39.20 78.00
24 SAPPHIRE Miss Hannah Mattia 0 0 35.5 0.00 44.00 79.50
25 ECO S GAMEBIRD Miss Saffron Thornhill 0 0 36 0.00 50.00 86.00
26 SHANNONDALE JEDI Mr Joshua Levett 0 0 28.5 4.00 88.40 120.90
E FABRIS Miss Phoebe Hughes 0 0 29.8 0.00 E E
NS ROCKY XII Miss Emma Jones 0 0 NS NS NS NS
E UR THE TEAM MATE Ms Serena Vitalini 0 0 31.8 0.00 E E UR
W THE LITTLE BAY PRINCE Miss Jenny Young 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.20
BE100Plus - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HARRY DUKE Mrs Georgie Beach Patrick 0 16 29.8 0.00 2.80 32.60
2 DOMINO DERVAL Mrs Christine Hardinge 0 14 29.3 4.00 0.00 33.30
3 WHIGSBOROUGH JAKE Miss Carly Martin-Pope 0 12 29 4.00 0.80 33.80
4 SILVERSPRING CUSTARD Miss Nicole Dunlop 0 10 30.5 4.00 0.00 34.50
5 PBW MULLAGH MURPHY Miss Jemima Dart 0 8 28.5 8.00 0.00 36.50
6 COUNT ON BALLY Dr Lucy Greenwood 0 2 36 0.00 1.20 37.20
7 AMAZINGMIKA Miss Poppy Wilkinson 0 2 38.8 0.00 1.60 40.40
8 KILMULLEN CASINO HILL Miss Beccy Smith 0 0 35.8 4.00 0.80 40.60
9 GLEANN RUA ROYALE Miss Olivia Haddock 0 0 31 12.00 0.00 43.00
10 LOOKS LIKE SLIM Miss Hannah Richardson 0 0 31.8 8.00 3.60 43.40
11 ROVINI Mrs Louise Huxley 0 0 32 8.00 3.60 43.60
12 EXCALIBUR Miss Felicity Bull 0 0 26.8 12.00 6.00 44.80
13 CLOONBARRY FLARE Ms Cally Moore 0 0 33.8 12.00 0.40 46.20
14 BALLYSIMON NED Miss Marina Jacobs 0 0 42.5 4.00 0.00 46.50
15 CABDULLAH M2S Miss Holly Carter 0 2 33.3 0.00 13.20 46.50
16 NOTHING A WAY Miss Victoria Mitchell 0 0 29 20.00 6.40 55.40
17 DROMBANE REBEL Mrs Faye Mcphillips 0 0 31 4.00 22.00 57.00
18 MY CHICKO TIME Miss Jennie Howells 0 0 31.8 0.00 25.60 57.40
19 GENES OF A DANCER Mrs Rachel Wood 0 0 35.5 20.00 5.60 61.10
20 CORNELIO AGAIN Miss Lucianna Rabaiotti 0 0 34.3 12.00 26.40 72.70
HC SHADOW HIGH TIDE Miss Jemma Bell 0 0 NS NS NS HC
R COOLDIAMOND CRUISE Miss Meggie Gedge 0 0 28.8 0.00 R R
HC FOND OF A DROP Miss Lily Megan Rhys 0 0 41.8 0.00 1.20 HC
HC BRECHFA MEDROD Lady Claudia Rothermere 0 0 38.8 0.00 1.60 HC
Optimum XC Time - 04.45
I - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LISSYEGAN RORY Mr Dan Jocelyn 12 0 29.1 4.00 5.20 38.30
2 BACHELOR BOY Miss Amy-louise Harris 10 0 31.1 4.00 6.00 41.10
3 INVICTUS Miss Alyssa Yallop 8 0 27.5 4.00 11.20 42.70
4 TIMOLIN Mr Gubby Leech 6 0 27.5 8.00 11.20 46.70
5 MGH TOKYO PHIL Mr Padraig Mccarthy 4 0 33.2 8.00 7.20 48.40
6 GLOBEMASTER Miss Clare Chamberlayne 0 0 32.1 8.00 8.40 48.50
7 CODE RED III Miss Vicki Hancox 0 0 34.1 8.00 11.20 53.30
8 PENHILLS RLE OPTIMAX Mr Tom Grant 0 0 34.8 7.00 12.40 54.20
9 LATES QUIN Mr Bill Levett 0 0 32.7 4.00 18.40 55.10
10 PRIMITIVE STAR II Miss Holly Wright 0 0 31.6 12.00 13.60 57.20
11 LSS LANZAROTE Mr Rupert Batting 0 0 34.3 12.00 12.00 58.30
12 GLENEALY DE REVE Miss Niki De Macedo 0 0 35 5.00 21.60 61.60
13 ROONEY BAY Miss Georgina Ewell 0 0 33 6.00 23.60 62.60
14 MY MAN MICKIE Miss Michelle Williamson 0 0 40.2 8.00 20.00 68.20
15 ROSTHWAITE MYKONOS Miss Madison Penfound 0 0 33.2 24.00 35.20 92.40
W KILCOLTRIM KIT KAT Miss Katie Prowse 0 0 W W W W
W AUGHMORE CONCLOVER JADE Mr Jack Mantel 0 0 W W W W
E R3 CURTIS DES CHAUMES Mr Gilles Serbource 0 0 36.1 16.00 E E R3
E UR SHANNONDALE CODIS Miss Millie Webb 0 0 40.9 E E E UR
E CHELLANO Miss Pippa Taylor 0 0 33.9 0.00 E E
W CHASMARELLA Miss Lucinda Crawford 0 0 33.2 4.00 W W
E HF COOL TIDE Mr Padraig Mccarthy 0 0 32.1 0.00 E E HF
R BENGAL DANNY Mrs Tamarisk Leeming 0 0 42.3 4.00 R R
W DANOSFLO Mr James Clarke 0 0 36.6 12.00 W W
W GAUDI Mr Daniel Sibley 0 0 W W W W
E R3 CORNISH REBEL Mr Roberto Scalisi 0 0 34.6 0.00 E E R3
Optimum XC Time - 04.45
I - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LOXLEYS LAST STAND Mr Bill Levett 12 0 34.8 0.00 4.00 38.80
2 ETERNAL TANGO VON DER HELD Mr Ludwig Svennerstal 10 0 30.9 8.00 2.40 41.30
3 HOT COMMODITY Mr Padraig Mccarthy 8 0 37.3 2.00 5.60 44.90
4 MGH CRUISARDO STREET Mrs Annette Higgins 6 0 35.2 0.00 10.80 46.00
5 DUKE OF CHAMPIONS Mr Dan Jocelyn 4 0 30.2 2.00 14.40 46.60
6 ANNAGHMORE VALONER Mr Sam Griffiths 2 0 28.9 4.00 14.40 47.30
7 TOMMY TITTLE MOUSE Mrs Jo Rimmer 0 0 31.8 8.00 7.60 47.40
8 CARPE DIEM V Miss Helen Bates 2 0 28.2 0.00 19.20 47.40
9 MAURO DONALDSON Miss Ashley Edmond 2 0 30.7 0.00 17.20 47.90
10 CALCOURT QUANTUM Miss Alice Pearson 0 0 34.3 4.00 19.20 57.50
11 THIS ONES ON YOU Mr Bill Levett 0 0 33.4 6.00 20.80 60.20
12 QUINTUS GRANDIA Z Mr Tom Grant 0 0 33 6.00 27.20 66.20
13 MISTER KAI Miss Jessica Storrar 0 0 34.8 4.00 40.00 78.80
14 DAZZLING SPRINGTIME Miss Alice Kneen 0 0 31.8 0.00 48.40 80.20
15 INCOGNITO IV Miss Katey Cuthbertson 0 0 36.8 21.00 31.20 89.00
16 LEIGHLAND MELODY Mrs Rachel Sheldon 0 0 36.4 8.00 45.60 90.00
17 BENGAL LORE Miss Pippa Taylor 0 0 34.6 4.00 51.60 90.20
E UR VOLTAIR DE L'ERMITAGE Miss Francesca Swallow 0 0 33.9 17.00 E E UR
E THE AFRICAN QUEEN Ms Fiona Dallyn 0 0 31.1 8.00 E E
E AR SUNKISSED Miss Emily Hughes 0 0 33.4 20.00 E E AR
W POUR IT ON Miss Abigail Barnes 0 0 W W W W
W KILCOLTRIM JACKO Miss Georgina Ewell 0 0 30.7 20.00 W W
R AURIELLA Mr Joe Roome 0 0 32.3 4.00 R R
R BLUE BOY II Miss Lily Blunt 0 0 29.1 8.00 R R
W ESPRIT III Miss Sophie Callard 0 0 W W W W
R MHS THIRTY THREE Miss Tamsyn M Hutchins 0 0 35.9 4.00 R R
Optimum XC Time - 04.33
IN - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 URMA BK Mr Alberto Giugni 6 0 29.6 0.00 0.00 29.60
2 MILLHOLLOW CLASSIC Miss Charlotte Andrews 5 0 27.5 4.00 0.00 31.50
3 D AVRIL DU PINIER Miss Poppy Grace Clark 4 0 32.5 0.00 0.00 32.50
4 AZTEC EXCLUSIVE Mrs Sarah Barden 1 0 33 0.00 0.00 33.00
5 ROYAL HARVEST Mr Gubby Leech 0 0 29.1 4.00 0.00 33.10
6 SPLENDIX Mr Jethro Thompson 0 0 31.1 4.00 0.00 35.10
7 CARAGHS ROYAL QUALITY Miss Vittoria Panizzon 0 0 26.8 8.00 0.40 35.20
8 CARRICK DIAMOND BARD Mr Alex Holman 0 0 30.2 8.00 0.00 38.20
9 HOCUS POCUS IV Mr Alex Holman 0 0 33.2 8.00 0.00 41.20
10 LEAPING LORD Mrs Julia Norman 0 0 35.9 4.00 2.00 41.90
11 BARRISON Mrs Julia Norman 0 0 33 12.00 2.40 47.40
12 FUNNILY ENOUGH Miss Lorna Haydon 0 0 33.6 13.00 5.20 51.80
13 EPONASTABLES SOLO WARRIOR Miss Steffi Dampney 0 0 34.8 12.00 14.40 61.20
14 TJ CHARLENE Miss Emily Gieron 0 0 35.5 15.00 42.40 92.90
W SHOP DJ Miss Lizzie Doolittle 0 0 W W W W
R CORGARY PRONTO Miss Claire Turner 0 0 31.1 R R R
W MCALLISTER Ms Amy Cooper 0 0 W W W W
W DOLCES E Miss Victoria Leabeater 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.33
N - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FAERIE MAGNIFICO Mrs Sammi Birch 6 0 26 0.00 0.80 26.80
2 GLENDEW Miss Edie Campbell 5 0 30.5 0.00 0.00 30.50
3 BILLY ELLIOTT IV Miss Vittoria Panizzon 4 0 33.8 0.00 0.00 33.80
4 COOLEY CONVINCED Mr Gubby Leech 3 0 28.3 4.00 2.00 34.30
5 CARLINGFORDS HES A CLOVER Mrs Louise Harwood 2 0 28.3 0.00 6.00 34.30
6 WINCHESTER Miss Holly Woodhead 1 0 35.3 0.00 2.00 37.30
7 DICALI OHZ Ms Kate Welch 0 0 27.5 4.00 6.00 37.50
8 BEECH HILL KIKO CLOVER Mr Rupert Batting 0 0 30.8 4.00 3.60 38.40
9 UNNAMED XV Mr Ludwig Svennerstal 0 0 31.3 8.00 0.00 39.30
10 GRAVEUR Miss Holly Woodhead 0 0 31 4.00 5.20 40.20
11 CLOONCALAGY KNIGHT Mrs Sarah Bessant 1 0 32.5 0.00 8.40 40.90
12 FUTURE GRAVITIE Miss Taggy Forester-bennett 0 0 33.5 8.00 0.00 41.50
13 FUCHIAS Miss Elizabeth Wadey 0 0 34.5 4.00 6.00 44.50
14 KILTOWN SHERLOCK Mr Sam Griffiths 0 0 28.8 12.00 8.40 49.20
15 VISION D AUTEUIL Mrs Lucy Jackson 0 0 34 8.00 7.60 49.60
16 KEEP IN TOUCH II Miss Lucy Witts 0 0 31 8.00 11.20 50.20
17 CORNISH MAIL Miss Lucy Counsell 0 0 32.8 16.00 5.60 54.40
18 ANDRASSY ECHO Mrs Louise Burton 0 0 31.8 4.00 19.20 55.00
19 MURPHYS REBELLION Miss Lizzie Doolittle 0 0 34 16.00 7.60 57.60
20 RINGWOOD ROYAL TREND Miss Holly Bradshaw 0 0 30.3 20.00 10.00 60.30
21 O FON REBECCA Miss Glea Laanisto 0 0 39.3 12.00 10.80 62.10
W BURLYNS ZIVA ZIVANIA Ms Phillippa Ariss 0 0 W W W W
W ZANDICO Mrs Morwenna Foster 0 0 W W W W
R DOONAVEERAGH DELUXE Miss Sarah Holmes 0 0 28.3 0.00 R R
W STONEHAVEN PENHILLS COBRA Mr Bernie Wharfe 0 0 W W W W
W SECRET AFFAIR Miss Antoinette Mckeowen 0 0 29.8 8.00 W W
W GLENOMRA DELUX Miss Katie Prowse 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.33
N - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DIESE DU FIGUIER Mrs Daisy Berkeley 6 0 24.8 0.00 0.00 24.80
2 UNCHAINED MELODY II Mr Ludwig Svennerstal 5 0 26 0.00 0.00 26.00
3 PENHILLS EARL GREY Mr Bernie Wharfe 4 0 25.5 4.00 0.00 29.50
4 CHATTER ON Miss Vittoria Panizzon 3 0 27 4.00 0.00 31.00
5 BILLY BETSY Mr Rafael Losano 2 0 29.5 0.00 2.80 32.30
6 BRAVEHEART VIII Miss Samantha Stockley 0 0 30 4.00 2.80 36.80
7 ROCK SOLID II Mr Alex Holman 0 0 25.5 12.00 0.00 37.50
8 MR TUMNUS II Miss Tamsyn M Hutchins 0 0 22 16.00 1.60 39.60
9 COPYRIGHT COOLEY Miss Katherine Coleman 0 0 28.3 4.00 7.60 39.90
10 SUTTONS CROSS Mrs Sophie Wollocombe 1 0 32.8 0.00 9.60 42.40
11 MOVEEN OBOS Miss Alice Pearson 1 0 35.3 0.00 8.80 44.10
12 LA LIGA Miss Georgie Williams 1 0 36.3 0.00 8.40 44.70
13 KING OF JAZZ CDS Mr Andrew Day 0 0 35.5 4.00 10.80 50.30
14 METROPOLITAN CLOVER Mr James Avery 0 0 33.5 12.00 12.00 57.50
15 SPARKY VIII Mr James Avery 0 0 26.5 4.00 30.00 60.50
16 WOODCROFT DOROTEA Mr Warren Lamperd 0 0 28.3 16.00 16.40 60.70
17 RAINSTOWN JONNY Miss Lily De Lacy 0 0 28 4.00 42.40 74.40
18 CT AURENDA Miss Alice Hirst 0 0 28.8 8.00 42.80 79.60
19 KMR FINASCO Mrs Chloe Vestey 0 0 32.8 8.00 84.80 125.60
E MCS MAVERICK Miss Nici Wilson 0 0 E E E E
W THE GREEDY GOOSE Miss Molly Hughes 0 0 W W W W
W IRON MAIDEN II Mr Ludwig Svennerstal 0 0 27.5 4.00 W W
R JANNIMESA JEWEL Miss Janou Bleekman 0 0 34 8.00 R R
W INCEPTION Mr Tim Rusbridge 0 0 W W W W
W CLOHERVIEW SUNSET Miss Melissa Pollett 0 0 W W W W
R WELL FOXED Miss Charlotte Bacon 0 0 28.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 04.33
N - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHEEPDROVE CARIAD Mrs Sammi Birch 6 0 25.3 0.00 0.00 25.30
2 SEYCH'ELLE Mr Marcio Carvalho Jorge 5 0 26.3 0.00 0.00 26.30
3 CALCOURT VERONA Mrs Sammi Birch 4 0 27.3 0.00 0.40 27.70
4 TRISTAN HILL Miss Alexa Marks 3 0 34.5 0.00 0.00 34.50
5 SOCS CAVALIER Mr Tom Grant 2 0 30.8 0.00 4.80 35.60
6 BOSKENWYN LAD Mr Tom Griffiths 1 0 32.3 0.00 4.80 37.10
7 MENAI COSMIC DUKE Mr Lewis Drew 1 0 28.3 4.00 4.80 37.10
8 ALANAS FIFTY SHADES Miss Amy Barlow 1 0 37.5 0.00 0.00 37.50
9 CULT BOY Miss Chloe Chamulewicz 1 0 37.8 0.00 0.00 37.80
10 DON STEFANO Miss Megan Brown 0 0 29 4.00 4.80 37.80
11 RIVERA Mrs Helen Marsh 0 0 23.8 4.00 10.00 37.80
12 ONE COOL KING Miss Amy Barlow 0 0 30.5 8.00 1.20 39.70
13 ARTICUS Miss Maja Hullah 1 0 40.3 0.00 0.00 40.30
14 COOLCRONAN GOLD Miss Louise Price 0 0 29 12.00 0.00 41.00
15 FOREVER SPRING Miss Annie Getley 0 0 31.3 12.00 0.80 44.10
16 KILLNEY RANGER Miss Megan Lawrence 0 0 40.3 4.00 0.00 44.30
17 WINNERS PRIDE Mrs Becky Stokes 0 0 35.8 8.00 0.80 44.60
18 NOCENTINI VAN T VERAHOF Mr Marcio Carvalho Jorge 0 0 23.5 8.00 14.00 45.50
19 ZAINO Miss Henrietta Ewell 1 0 40 0.00 6.00 46.00
20 DA PONTE DU BUISSON Z Miss Kelly Dunnington 0 0 39.3 6.00 1.60 46.90
21 RICARDO COLOURS II Miss Elizabeth Wadey 0 0 39 4.00 5.60 48.60
22 GRANDE BY DESIGN Miss Emma Manton 0 0 36 4.00 9.60 49.60
23 ICEMAN III Miss Harriet Mitchell 1 0 34.3 0.00 16.40 50.70
24 COULSTON CASINO Mr Sam Griffiths 0 0 26 17.00 11.60 54.60
25 JAGER BOMB Miss Constance Chapman 1 0 27.5 0.00 28.40 55.90
26 GET MY DRIFT Miss Suzy Reed 0 0 34.8 20.00 4.00 58.80
27 FIRST LADY BLUE Miss Yasmin Steven 0 0 40 4.00 15.60 59.60
28 IWAN Miss Amy Barlow 0 0 29.5 0.00 35.20 64.70
29 LISNAUGHT LADY CRUISE Mrs Jo Rimmer 0 0 37 4.00 27.20 68.20
30 WIZALONG Miss Steph Bere 0 0 36.5 16.00 23.20 75.70
31 ALBERT EINSTEIN Mr Warren Lamperd 0 0 41.8 4.00 34.40 80.20
32 SILVER SKYWALKER Mr Jethro Thompson 0 0 28.8 8.00 44.80 81.60
HC IBERON JMEN Mr Marcio Appel 0 0 NS NS NS HC
W EX CAVALIERS LAW Mr Bruce Haskell 0 0 W W W W
W BILLY RADISSON Miss Amy Searle 0 0 40.8 W W W
W CALCOURT VALLEY Mrs Sammi Birch 0 0 W W W W
W DRUMIN MILLER Miss Elaine Tragett 0 0 37.5 W W W
Optimum XC Time - 04.45
OI - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLASS AFFAIR Mrs Zara Tindall 12 0 29.6 0.00 0.40 30.00
2 BILLY LIFFY Mr Sam Griffiths 10 0 27.3 0.00 3.60 30.90
3 MR POTTS Mrs Louise Harwood 8 0 32.7 1.00 2.80 36.50
4 EPICA Mr Gubby Leech 6 0 27.5 1.00 8.00 36.50
5 TOTAL BELIEF Mrs Jo Rimmer 4 0 30.7 0.00 7.60 38.30
6 LEONIDAS II Mr Padraig Mccarthy 2 0 31.4 0.00 7.20 38.60
7 UC CAVALOON Mr George Bolt 0 0 33.6 8.00 0.80 42.40
8 CRUISINGS SLAINTE MHATH Miss Alexandra Farrar-fry 0 0 27.3 4.00 11.60 42.90
9 FINDUSS PFB Mrs Sammi Birch 0 0 37.1 1.00 10.40 48.50
10 JOYRIDE Miss Hannah Freeman 0 0 31.1 2.00 16.40 49.50
11 PUCCINI II Miss Saskia Davies 2 0 35.5 0.00 14.40 49.90
12 SHARAZ Miss Holly Bradshaw 0 0 32.7 5.00 14.40 52.10
13 MGH ANNAGHMORE Mr Padraig Mccarthy 0 0 31.1 12.00 14.40 57.50
14 DIAMOND BOBBY Miss Jess Rimmer 0 0 37.7 12.00 9.60 59.30
15 FIREBALL F Miss Edie Campbell 0 0 32.1 8.00 20.00 60.10
16 THE KINCOOLEY CEILI Mrs Sammi Birch 0 0 30.9 2.00 28.00 60.90
17 IMPERIAL TRUMP Miss Alice Procter 0 0 38.4 12.00 12.00 62.40
18 HUBERTHUS AC Mr Bill Levett 0 0 36.8 10.00 19.60 66.40
19 CHEQUERS PLAYBOY Ms. Dee Kennedy 0 0 29.6 18.00 22.40 70.00
20 JOBLESSE VAN BAREELHOF Mrs Julia Norman 0 0 30.9 0.00 43.60 74.50
W PINK DIAMOND II Mrs Christine Hardinge 0 0 33.6 19.00 W W
W MORNINGTON Mr Sam Griffiths 0 0 29.1 W W W
R TOPAZE DU PLAIN Mr Roberto Scalisi 0 0 26.1 0.00 R R
E UR PROMISE ME LOTTIE Mrs Shelly Selby 0 0 33.2 E E E UR
R DIGNIFIED HERO Mr Bill Levett 0 0 27.7 4.00 R R
Optimum XC Time - 04.33
ON - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JACK THE GINGER Miss Alice Pearson 6 0 28 0.00 0.00 28.00
2 UPPERCOURT COOLEY Miss Georgie Spence 5 0 28 0.00 0.40 28.40
3 NEWMARKET COBBLER Miss Taggy Forester-bennett 4 0 31.5 0.00 0.00 31.50
4 MARSTONPARK LUPINA Mrs. Becca Midwinter 3 0 30.3 4.00 0.00 34.30
5 BALLINAHINCH JACK Miss Sapphire Graham 1 0 30 0.00 4.40 34.40
6 SHANNONDALE LILLY Mrs Jo Rimmer 1 0 31.8 0.00 3.20 35.00
7 22 CARROT GOLD Mr Harry Rowcliffe 0 0 30.5 4.00 1.60 36.10
8 COOLEY RORKES DRIFT Mr Jonty Evans 0 0 24.3 4.00 8.00 36.30
9 SAMARKAND Mr Nicholas Lucey 0 0 27 4.00 6.00 37.00
10 SPORTSFIELD LORD LIVESEY Mr James Avery 1 0 24.8 0.00 15.60 40.40
11 BALLINTOGHER BELLE Miss Lucy Witts 1 0 35 0.00 9.20 44.20
12 TRIUMVIRATE Miss Jo May 1 0 28 0.00 17.60 45.60
13 CAILNEA Mr Michael Bishop 1 0 32.8 0.00 14.40 47.20
14 GHOST BUSTER FORTUNA HH Miss Vittoria Panizzon 1 0 26 0.00 31.20 57.20
15 SINGING USK Miss Saskia Davies 0 0 24.5 0.00 37.20 61.70
16 WHATEVER IV Mr Dominic Ruane 0 0 24.3 4.00 36.80 65.10
R STANDLYNCH SKIPPY Miss Sarah Shaw 0 0 31.8 8.00 R R
W CALIARI KIKO Miss Janou Bleekman 0 0 28.8 W W W
E EMORKA P Mr Mark Ford 0 0 E E E E
Optimum XC Time - 04.33
ONu18 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MONBEG BY MAGIC Miss Beatrice Montgomerie 6 0 28 0.00 0.00 28.00
2 ATHLEET V Mr Joshua Levett 5 0 28 0.00 0.40 28.40
3 GARRYBRITT COOLE PARK Miss Lucy Wisher 4 0 30 0.00 0.00 30.00
4 LAWD OF THE MILL Miss Lara Chapple 3 0 30.8 0.00 2.80 33.60
5 COOL FANTASY Miss Henrietta Ewell 2 0 29.8 4.00 0.00 33.80
6 JOUBERT Miss Ellie Fredericks 1 0 30.5 4.00 0.00 34.50
7 SIMON PORLOE Miss Isabella Brent 1 0 31 0.00 4.40 35.40
8 TIMMY TOO Miss Jemima Stratton 1 0 35.5 0.00 0.00 35.50
9 AMOROSO GIGI Z Miss Bella Butterworth 1 0 31.5 0.00 5.20 36.70
10 JUBILEE STAR III Miss Ella Palmer 0 0 32.3 4.00 3.60 39.90
11 DOUGLAS III Miss Sophie Wildern 0 0 29.8 8.00 2.40 40.20
12 DARTANS PILTOWN POINT Miss Elle Slack 0 0 35.5 4.00 0.80 40.30
13 FUSIONS DETECTIVE Miss Jemima Stratton 0 0 32.5 8.00 0.00 40.50
14 DUNARLEN Miss Olivia Hearnden 1 0 32 0.00 10.80 42.80
15 MOUSE ON A MISSION Miss Lucy Pope 0 0 34 4.00 6.00 44.00
16 BALLINGOWAN SERENITY Miss Emily Callard 0 0 36.3 4.00 4.00 44.30
17 COOLDRUMMAN MIST Miss Marianna Sawyer 0 0 32.5 8.00 5.20 45.70
18 PEAKY BLINDER Miss Charlotte Turner 0 0 33.5 4.00 8.80 46.30
19 CLUAIN CAOIN MIRAH Miss Maddison Peries 1 0 34.8 0.00 12.00 46.80
20 KEC DIGITAL ERA Miss Fern Thomas 0 0 32.8 4.00 11.60 48.40
21 ZIBOR Miss Susan Rogers-coltman 0 0 30.5 24.00 15.20 69.70
21 KYLEBRACK STAR Miss Abbie Cowley 0 0 34.5 4.00 11.60 50.10
22 BEWARE THE DIGGER Miss Florrie Dyer 0 0 33.3 8.00 9.20 50.50
23 KNOCKMANUS FLIGHT Miss Poppy Pugh 0 0 36.8 8.00 9.60 54.40
24 NIGHT FURY Miss Erin Jennings 0 0 36.8 8.00 10.80 55.60
R BE ICE COOL Miss Madeleine Taylor 0 0 34.5 0.00 R R
W ENSEMBLE Miss Jessica Morris 0 0 W W W W
W ACCESS BILL Miss Ella Ricci 0 0 35.5 0.00 W W
E R3 KEC CITY SLICKER Miss Elizabeth Chetwode 0 0 34.5 0.00 E E R3
E UR OIDENS WIVOLLET VANBEEK Miss Phoebe Broadhead 0 0 34.8 E E E UR
E UR CORRIEVIEW MOLLY Miss Tara Coyle 0 0 31.5 0.00 E E UR
E UR RATHMOYLE KING Mr Joshua Levett 0 0 30.8 4.00 E E UR

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Brook Farm, Chippenham, Great Somerford, Wiltshire, United Kingdom, SN15 5JA

Grid reference ST 975 826


Schedule in Preparation

Twitter

Latest News

Thumbnail

Extra two days added to Aston-Le-Walls (3)

Posted on 6th July 2020

Due to popular demand and to minimise the number of competitors being balloted, two additional days of competition have been added to Aston-Le-Walls (3).

Read the full story
View all news