ARENA EVENTING RICHMOND ECARENA EVENTING RICHMOND EC

Newsflash

If you can’t see your time, please email arenaeventing@britisheventing.com

APPROXIMATE COURSE WALK TIMES
AE80 – Before AE80 starts at 08.30 and for 10 mins at approximately 09.26
AE90 & AE90 Open – Before AE90 / AE90 Open starts at 11.05 and for 10 mins at approximately 12.05
AE100 & AE100 Open – Before AE100 / AE100 Open starts at 13.35 and for 10 mins at approximately 14.29

Passports
Please remember to bring your passports to secretaries for checking, before unloading your horse.
 

ARENA EVENTING RICHMOND (2)

Location

Richmond Equestrian Centre, Breckenbrough Farm, Brough Park, Richmond, North Yorkshire, United Kingdom, DL10 7PL

Date

Saturday 1 to Saturday 1 February 2020

Organisers and Secretaries

Entries Secretary - Jane Rudd
Contact Jane Rudd
Mobile: 07941 724649

Event schedule

Entries open

2 January 2020

Entries close

29 January 2020
Jane Rudd

Entries Secretary

Contact Details

Entries Information

All competitors and their horses must have free registration numbers from BE at the time of entering. This can be done online at www.britisheventing.com


Withdrawals & Refunds: 100% Refund will be given for all withdrawals, received in writing, before 24th January. Thereafter refunds will only be paid if replaced from a wait list, these refunds will be subject to a £12.00 admin charge plus VAT - see rule 4.11.
 

Stabling

Please contact the centre directly.

Accommodation and Catering

For accommodation requirements please contact the centre directly

Classes table

Class Day Member Price Non Member Price
AE AE100 £34.00 £41.00
AE AE100Open £34.00 £41.00
AE AE80 £34.00 £41.00
AE AE90 £34.00 £41.00
AE AE90Open £34.00 £41.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Open to both BE members and non-members and run at BE80, BE90, BE90 Open, BE100 and BE100 Open level, competitors first complete a round of show jumps immediately followed by the cross country elements in an arena, finishing over a joker fence set at 10cms higher than the rest of the course.

Qualifiers and special classes

The top 10% of each class from each venue will qualify for the Championships
Event name: ARENA EVENTING RICHMOND (2) Date: Feb 1 2020 Location: Richmond Equestrian Centre, Brough Park, Richmond, North Yorkshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 02.18
AE AE100 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MUMMYS DREAM Miss Emma Savage 0 0 0 0.00 1.60 1.60
2 COMPO II Mr Edward Bradley 0 0 0 0.00 2.00 2.00
3 WHISPERWOOD OVERDRAFT Mrs Sophie Parker 0 0 0 0.00 2.40 2.40
4 WOODFIELD GLOVES Miss Chloe Dods 0 0 0 0.00 3.60 3.60
5 LEO III Miss Anya Strilkowski 0 0 0 0.00 5.60 5.60
6 COOLE LADY Ms Isla Gordon 0 0 0 0.00 5.60 5.60
7 ROB Miss Lizzie Lucas 0 0 0 0.00 6.00 6.00
8 CORDERRY CRACKLE Miss Amelia Tarling 0 0 0 4.00 2.40 6.40
9 DUN DRUM BOBBY Miss Sienna Bowman 0 0 0 0.00 7.20 7.20
10 SKYLARKS DREAM Miss Molly Brown 0 0 0 4.00 4.00 8.00
11 VERONA II Mrs Fiona Kerry 0 0 0 0.00 8.40 8.40
12 MACBRY Miss Evie Farenden 0 0 0 4.00 5.60 9.60
13 BELVIEW BOBBY Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 0 4.00 6.00 10.00
14 LIMMERICKS RUBY Miss Tilly Fenton 0 0 0 8.00 2.80 10.80
15 TEMPLE INDIGO Ms Feo Chawla 0 0 0 0.00 11.60 11.60
16 CULLINTRA SUNLIGHT Miss Emily Thomson 0 0 0 4.00 7.60 11.60
17 BAMBER BRIDGE Miss Sophie Dods 0 0 0 4.00 8.00 12.00
18 REENMORE COPPER Miss Sarah Hall 0 0 0 0.00 14.80 14.80
19 BUFFALO SPRINGFIELD Miss Lindsay Raistrick 0 0 0 10.00 5.20 15.20
20 SOMETHING SPECIAL Miss Stephanie Else 0 0 0 8.00 8.00 16.00
21 AUTUMN STORM Miss Holly Thomson 0 0 0 12.00 6.40 18.40
22 BLACK JACK V Ms Katie Brickman 0 0 0 0.00 43.60 43.60
E UR BILLY BANK Mr Nick Ireland 0 0 0 8.00 E E UR
W TIGHT KNIT Miss Katy Bannon 0 0 W W
W WALTER TATE Miss Amy Osborne 0 0 W W
W NEW STAR Miss Joanne Earle 0 0 W W
E UR MOLLY GAL Miss Steph Baul 0 0 0 E E UR
E HILTON FORTUNE Ms Jennie Owst 0 0 0 E E
W TULSA Miss Nadia Illingworth 0 0 W W
Optimum XC Time - 02.18
AE AE100Open - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HOT WHISKY Miss Lauren Milner 0 0 0 0.00 3.60 3.60
2 SIR PERCY PIGGOTT Ms Isla Gordon 0 0 0 4.00 6.00 10.00
3 WOT GLAMOUR Mrs Rachel Clark 0 0 0 6.00 4.40 10.40
4 EAGLE SPIRIT Miss Jessica Young 0 0 0 8.00 3.20 11.20
5 RIDDICK VEH Mrs Sharon Prosser 0 0 0 4.00 10.40 14.40
6 FINNIGANS GOLD Mr Edward Bradley 0 0 0 10.00 4.80 14.80
7 KEC LANDSTRIKER Miss Anya Marley 0 0 0 8.00 8.00 16.00
W KEC KASSINO Miss Evie Harrison 0 0 W W
Optimum XC Time - 02.38
AE AE80 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLONBURNE TEMPLE FIR BOI Miss Poppy Carr 0 0 0 0.00 0.00 0.00
2 SHADOW KRISS KROSS Miss Enid Grant 0 0 0 0.00 0.80 0.80
3 KILGREANEY BELLISIMO Miss Neve Newton 0 0 0 0.00 0.80 0.80
4 RATHCLINE KESTREL Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 0 0.00 1.20 1.20
5 BLIMEY OREILLY IV Miss Lucy Horn 0 0 0 0.00 1.60 1.60
6 LLOYD V Miss Sadie Williams 0 0 0 0.00 2.40 2.40
7 TURLOOD'S LUCKY DIP Miss Rebecca Kirk 0 0 0 0.00 2.80 2.80
8 FIGJAM LOVE Miss Amie Jayne Slinger 0 0 0 0.00 3.60 3.60
9 HILLOCKS MORNING SONG Miss Katy Bannon 0 0 0 0.00 4.00 4.00
10 BANNA ECQUANDO Miss Maria Guselli 0 0 0 0.00 4.00 4.00
11 DEREK B Miss Zoe Ward 0 0 0 0.00 4.40 4.40
12 JUPITER ASCENDING Miss Lucy Burn 0 0 0 0.00 4.40 4.40
13 SKYE VII Ms Hannah Jones 0 0 0 0.00 5.20 5.20
14 WESTSIDE MONTY Miss Eleanor Fletcher 0 0 0 0.00 6.40 6.40
15 ANNAGHMORE WHIRLWIND Miss Ellie Bownes 0 0 0 0.00 6.40 6.40
16 SKYFALL Miss Sophie Brooks 0 0 0 0.00 10.40 10.40
17 KNIGHTFIELD ARAN Miss Lucy Burn 0 0 0 12.00 0.40 12.40
18 KILTEEN Miss Izzy Davis 0 0 0 0.00 12.80 12.80
19 SWANSONG III Ms Alison Holmes 0 0 0 0.00 15.20 15.20
20 BETTY Miss Neeka Kay 0 0 0 10.00 8.00 18.00
21 DARRAGH III Miss Lynn Iveson 0 0 0 0.00 22.40 22.40
22 LITTLE MAN Mrs Paula Redden 0 0 0 0.00 23.20 23.20
23 TEMBA DIAMOND Mrs Karin Suttill 0 0 0 4.00 26.80 30.80
24 MR BUMBLE BEE Miss Irena Milner 0 0 0 6.00 69.20 75.20
E R3 GIGMAN LOCKIE LEONARD Miss Megan Harrison 0 0 0 4.00 E E R3
E R3 ROADSIDE CHRIS Miss Poppy Carr 0 0 0 4.00 E E R3
E UR FILEY BEACH Mrs Lydia Lynskey 0 0 0 0.00 E E UR
E R3 BEACH RUA Miss Beth Harrison 0 0 0 4.00 E E R3
W CAPITAL BOY Miss Cassie Thompson 0 0 W W
W JOY V HOF TER BOLLE Z Mrs Julia Mulligan 0 0 W W
Optimum XC Time - 02.39
AE AE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LOUGHNATOUSA DONNACHA Dr Louise Forty 0 0 0 0.00 0.00 0.00
2 BILLY BANK Mr Nick Ireland 0 0 0 0.00 0.00 0.00
3 BLACK MAGGIE Miss Isabella Gough 0 0 0 0.00 0.00 0.00
4 SOMETHING SPECIAL Miss Stephanie Else 0 0 0 0.00 0.80 0.80
5 MY LUV Miss Amie Jayne Slinger 0 0 0 0.00 0.80 0.80
6 BELVIEW BOBBY Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 0 0.00 1.60 1.60
7 CURKISH DIESEL Miss Betsy Martin 0 0 0 0.00 1.60 1.60
8 SAMTHAN SURE THING Miss Lizzie Lucas 0 0 0 0.00 2.40 2.40
9 RATHCLINE KESTREL Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 0 0.00 2.80 2.80
10 LOUGHNATOUSA FRANCIS Dr Louise Forty 0 0 0 0.00 3.60 3.60
11 CARNSDALE DUN GOOD Miss Poppy Carr 0 0 0 0.00 4.40 4.40
12 SKYLARKS DREAM Miss Molly Brown 0 0 0 0.00 6.00 6.00
13 BAMBER BRIDGE Miss Sophie Dods 0 0 0 6.00 0.00 6.00
14 MARIPOSA Ms Ruth Schofield 0 0 0 0.00 7.20 7.20
15 MABEL III Ms Lucille Jones 0 0 0 0.00 7.60 7.60
16 DOMINO Miss Sienna Bowman 0 0 0 8.00 0.00 8.00
17 WESTERN ADAGIO Miss Caitlin Stokes 0 0 0 8.00 0.00 8.00
18 COMPO II Mr Edward Bradley 0 0 0 4.00 5.60 9.60
19 MR BUMBLE BEE Miss Irena Milner 0 0 0 10.00 1.20 11.20
20 KRAFTY BERTIE Miss Hannah Caley 0 0 0 0.00 28.80 28.80
21 MISS MOON MOTH Miss Amy Thompson 0 0 0 8.00 24.40 32.40
22 INJAM Miss Katy Bannon 0 0 0 14.00 22.00 36.00
23 CORNASCRIEBE CLOVER Ms Ruth Schofield 0 0 0 4.00 32.80 36.80
24 STREAMSFORTH BOY Mrs Stacey Marshall 0 0 0 10.00 51.20 61.20
W DON DIEGO DE LA VEGAS Miss Sharon Nicholson 0 0 W W
W HUNTINGFIELD ROCK Phillip Thomason 0 0 W W
E R3 CLOVA’S RUBY Mrs. Emma Harrison 0 0 0 8.00 E E R3
E AR ETASJA Ms Katie Brickman 0 0 0 0.00 E E AR
E UR CAPTAIN CAVANAGH Mrs Louise Newton 0 0 0 4.00 E E UR
E AR FILEY BEACH Mrs Lydia Lynskey 0 0 0 4.00 E E AR
R COSMIC DANCER Miss Katy Bannon 0 0 0 12.00 R R
E UR BLACK JACK V Ms Katie Brickman 0 0 0 E E UR
Optimum XC Time - 02.39
AE AE90Open - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DOUBLE BLACK DIAMOND Miss Natalie Anderson 0 0 0 0.00 0.80 0.80
2 KEC LANDSTRIKER Miss Anya Marley 0 0 0 0.00 2.00 2.00
3 BORDER BAY Mrs Victoria Briggs 0 0 0 4.00 3.20 7.20
4 GORTGLAS BALLYMOLLOY Mrs Pauliina Swindells 0 0 0 6.00 2.80 8.80
5 YONSAREETOSS Miss Mollie Foy 0 0 0 6.00 34.00 40.00

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Richmond Equestrian Centre, Breckenbrough Farm, Brough Park, Richmond, North Yorkshire, United Kingdom, DL10 7PL

Grid reference SE208969


Newsflash

If you can’t see your time, please email arenaeventing@britisheventing.com

APPROXIMATE COURSE WALK TIMES
AE80 – Before AE80 starts at 08.30 and for 10 mins at approximately 09.26
AE90 & AE90 Open – Before AE90 / AE90 Open starts at 11.05 and for 10 mins at approximately 12.05
AE100 & AE100 Open – Before AE100 / AE100 Open starts at 13.35 and for 10 mins at approximately 14.29

Passports
Please remember to bring your passports to secretaries for checking, before unloading your horse.
 
Results Available

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news