Results
Event name: WHITFIELD Date: Apr 25-26 2017 Location: Whitfield, Northamptonshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 4.27
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CASPER XIX Mr Oliver Townend 0 16 25.8 0 0 0 0 0 0 25.80
10 MARSHALL ARTS Mr Matthew Heath 0 0 28 0 0 4 0 0 0 32.00
11 LUPICORDE Miss Eliza Stoddart 0 2 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
12 GERALDO II Miss Naomi Lawrence 0 2 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
13 TARGA Miss Holly Woodhead 0 0 28.8 0 0 4 0 0 0 32.80
14 BASTILLE Mr Paul Gaff 0 2 30 0 0 0 0 0 2.8 32.80
15 ZOSIA Miss Sarah Parkes 0 2 29 0 0 0 0 0 5.6 34.60
16 NASDAQ HIGH Mr Tom McEwen 0 0 29 0 0 4 0 0 2.8 35.80
17 CARRICK DIAMONDS GEM Miss Holly Woodhead 0 0 28.3 0 0 8 0 0 0 36.30
18 GREENVALE ALDEBARAN Miss Sarah Stretton 0 0 31.5 0 0 4 0 0 1.2 36.70
19 DREAMCATCHER I Miss Lucy Robinson 0 2 36.8 0 0 0 0 0 0 36.80
2 LARAGH COLLEEN Ms Katie Barber 0 14 26.5 0 0 0 0 0 0 26.50
20 A SPORTSFIELD BIG SENSATION Miss Grace Taylor 0 2 34.3 2 0 0 0 0 3.2 37.50
21 FOUX DU FA FA Mr Neil Spratt 0 0 34 0 0 4 0 0 0 38.00
22 ELDMIRE STAR Mr Oliver Townend 0 0 30.5 0 0 8 0 0 0 38.50
23 SANDIEGO SKYLINE Mr Ryan Hawkins 0 0 30.8 0 0 8 0 0 0 38.80
24 JUMBO JONES Miss Katy Clarke 0 0 31.5 0 0 4 0 0 3.6 39.10
25 DRAGONFLY VII Mr Gregor Knox 0 0 32 0 0 8 0 0 0 40.00
26 LIRSANS VIVENDI Mr Gregor Knox 0 0 29.8 0 0 4 6 0 1.2 41.00
27 QUICK DECISION III Miss Emilie Chandler 0 0 28.5 0 0 12 0 0 3.2 43.70
28 CUERNSEY Z Mr Bert Bolton 0 0 33 0 0 4 0 0 7.2 44.20
29 THE FUNKY GIBBON Miss Charlotte Cook 0 0 31.3 0 0 4 1 0 9.2 45.50
3 COR DE CYRKON Miss Laura Collett 0 12 27.3 0 0 0 0 0 0 27.30
30 TREASURE Miss Sophie Lammas 0 0 35.3 0 0 8 0 60 20.8 124.10
4 HELIOS LANCER Mr Neil Spratt 0 10 23.8 0 0 4 0 0 0.8 28.60
5 HELLO STRANGER Miss Izzy Taylor 0 8 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
6 THE DUMB BLONDE Mrs Louise Harwood 0 6 30 0 0 0 0 0 0 30.00
7 RINGWOOD ROYAL TREND Ms Emma Forsyth 0 4 30.3 0 0 0 0 0 0 30.30
8 WESTERN UNION II Mr Jack Pinkney 0 2 30.5 2 0 0 0 0 0 30.50
9 AMERICAN EXPRESS Mr Michael Winter 0 2 31.5 0 0 0 0 0 0 31.50
R DITO VH VISSENBROEK Z Miss Lillie Bailey 0 0 33.5 2 0 R R R R R
W FREAD NEEDLE Miss Ibby Macpherson 0 0 W 0 0 W W W W W
W FERNHILL SMART CHOICE Miss Piggy French 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 4.27
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SIMPLY COOLEY Mrs Charlotte Crumley 0 16 24.8 0 0 0 0 0 0 24.80
10 TOP DANCER Mr Michael Wynne 0 2 29.5 0 0 0 0 0 0 29.50
11 CALL ME COOLEY Mrs Charlotte Crumley 0 0 25.5 2 0 4 0 0 0 29.50
12 WINNING BELLE Miss Emilie Chandler 0 2 29.5 0 0 0 0 0 0 29.50
13 RUSSELJACKET Mr Tim Rogers 0 2 29.8 0 0 0 0 0 0 29.80
14 BART V Mr Harry Horgan 0 2 29.8 0 0 0 0 0 1.6 31.40
15 RITSONS OPINION Mrs Helen Martin 0 2 29.8 0 0 0 0 0 2.4 32.20
16 EQUIT Mrs Roo Fox 0 0 29.5 0 0 4 0 0 0 33.50
17 BALLINAGORE ON AIR Miss Charlotte Bonfield 0 0 30 0 0 4 0 0 0 34.00
18 TYNAGH COOLEY Mr Oliver Townend 0 0 30.3 0 0 4 0 0 0 34.30
19 CASH IS KING Ms Emma Forsyth 0 2 35 2 0 0 0 0 0 35.00
2 DIRECT GALAXY Miss Sarah Parkes 0 14 25.3 0 0 0 0 0 0 25.30
20 CENTER Mr Michael Winter 0 0 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
21 EMERALD GRAFITTI Mr Gregor Knox 0 0 29 0 0 8 0 0 0 37.00
22 DAMILOT W Mr James Stocker 0 2 34.5 0 0 0 0 0 4.4 38.90
23 BALLEROY DE RIVERLAND Mr Tom McEwen 0 0 30.8 0 0 8 0 0 2 40.80
24 RAFNAE Miss Zoe Etherington 0 0 38.3 6 0 4 0 0 2.8 45.10
25 MIDNIGHT THOMAS Mr Bert Bolton 0 0 38 0 0 4 0 0 7.2 49.20
26 TANGANYIKA II Miss Grace Taylor 0 0 26 0 0 0 0 20 12.4 58.40
27 DASSETT GOLDEN TOUCH Mrs Louise Harwood 0 0 31.3 0 0 0 7 0 22.4 60.70
28 CHACCO BOOM Mr Paul Gaff 0 0 28.3 0 0 8 0 20 15.2 71.50
3 GAILLARD LANCER Mr Neil Spratt 0 12 27 2 0 0 0 0 0 27.00
4 MONBEG ODYSSEY Miss Georgie Strang 0 10 24.5 0 0 0 0 0 2.8 27.30
5 LVS INDIGO Mr Oliver Townend 0 8 27.5 0 0 0 0 0 0 27.50
6 GITTA BELLA Ms Wendy Schaeffer-macdonald 0 6 27.5 2 0 0 0 0 0 27.50
7 EASILY VIVENDIA Miss Georgie Strang 0 4 27.8 0 0 0 0 0 0 27.80
8 BELVILLE CLOVER Miss Jessica Baker 0 2 28.3 6 0 0 0 0 0.4 28.70
9 THE DIAMOND GAMBLER Miss Flora Harris 0 2 29 0 0 0 0 0 0 29.00
E R3 IGGULDON JASMINE TEA Mrs Laura Day 0 0 33 2 0 E E E E E R3
W LASSBAN CARAVAGGIO Mr Mike Elvin 0 0 W 0 0 W W W W W
W GALILEO III Mr David Britnell 0 0 W 0 0 W W W W W
W KNOCKDOLIAN Mrs Natasha Halliday 0 0 W 0 0 W W W W W
W FERNHILL G Miss Piggy French 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 4.27
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GRACIE IV Mr Matthew Heath 0 16 26.3 0 0 0 0 0 0 26.30
10 GIFT O THE GAB Mr Paul Gaff 0 2 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
11 BRAVEHEART B Mr Tom McEwen 0 2 30.8 0 0 0 0 0 2 32.80
12 HIGHMOOR PARKER Mr Harry Horgan 0 2 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
13 UCS DE DIOR Miss Lottie Kennedy 0 2 33 0 0 0 0 0 0.4 33.40
14 MISS COOLEY Mr Oliver Townend 0 2 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
15 TONIC DE BELLEFOND Mrs Noor Slaoui 0 0 30.8 0 0 4 0 0 0 34.80
16 GONE WITH THE WIND IV Mrs Natasha Halliday 0 2 35 0 0 0 0 0 0 35.00
17 MAGNIFIQUE VAN DE DOORNHAAG Miss Flora Harris 0 2 31.3 0 0 0 0 0 6 37.30
18 ROYAL DIAMOND III Miss Caroline Harrison 0 0 33.8 0 0 4 0 0 0 37.80
19 DANCING DIEGO Miss Izzy Taylor 0 0 32 0 0 8 0 0 0 40.00
2 GAME CHANGER Mrs Annie Bellamy 0 14 27.3 0 0 0 0 0 0 27.30
20 SIENOUK VAN DE LIEVEHEREBOOM Miss Rosanna Fiddes 0 0 36.3 6 0 4 0 0 0 40.30
21 GOOD TO GO II Miss Eliza Stoddart 0 0 34.3 0 0 8 0 0 0.4 42.70
22 NPS ELEGANCE Miss Kacey Arnold 0 0 31 3 0 12 0 0 0 43.00
23 TOMOCHICHI Mr James Stocker 0 0 35.3 0 0 4 0 0 10.8 50.10
24 EBKE E Mrs Roo Fox 0 0 35.3 0 0 0 0 20 6.4 61.70
25 RUM PUNCH Mr Matthew Heath 0 0 35.3 0 0 8 0 0 19.6 62.90
26 TRANQUIL SEA Mr Michael Wynne 0 0 37 0 0 16 5 0 9.6 67.60
27 SHANNONDALE SONYA Miss Sarah Stretton 0 2 33.8 0 0 0 0 0 84 117.80
3 LIVELL Mr Tim Rogers 0 12 26.5 0 0 4 0 0 0 30.50
4 MBF HARLEY REBEL Miss Izzy Taylor 0 10 32 0 0 0 0 0 0 32.00
5 GOYA LANCER Mr Neil Spratt 0 8 32 0 0 0 0 0 0 32.00
6 COOLEY CODE Miss Emilie Chandler 0 6 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
7 ZALDALTUS Mrs Helen Martin 0 4 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
8 FARE Miss Holly Woodhead 0 2 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
9 BALLINTESKIN AVOCA Ms Emma Forsyth 0 2 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
E R3 COLANDRO D Miss Sophie Mckinnon-wood 0 0 32.8 0 0 0 0 E E E R3
R MERRY DIAMOND Miss Charlotte Campion 0 0 38 0 0 8 0 R R R
R KINMAR CHEDANCER Miss Flora Harris 0 0 28 0 0 0 0 R R R
W AHG WHITEROCK GINGER DOC Mrs Chloe Fitzgerald 0 0 W 0 0 W W W W W
W BOUNTIFUL BESS Miss Ibby Macpherson 0 0 W 0 0 W W W W W
W LORD PETER Mr Mike Elvin 0 0 W 0 0 W W W W W
W DOWLAND DOODLEBUG Mr Crispin Sampson-bancroft 0 0 W 0 0 W W W W W
W RUSSAL Z Miss Danni Mcfaul 0 0 31.5 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 4.27
BE100 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SAN SOLO Miss Georgie Spence 0 16 26.8 0 0 0 0 0 0 26.80
10 KINGSGROVE Mr Guy Woods 0 2 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
11 LATES FLASH Miss Laura Ridout 0 2 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
12 SHOVERN TOM CAT Miss Eleanor Binns 0 2 36 0 0 0 0 0 0 36.00
13 BOSTON FLYER Miss Danielle Mccormack 0 0 31.5 0 0 4 0 0 1.2 36.70
14 TAMARA II Miss Holly Campbell 0 0 32.5 2 0 4 0 0 0.4 36.90
15 NIGRASINE RAIN Miss Anna Webster 0 0 33 0 0 4 0 0 0 37.00
16 GREAT CHARM Mrs Fiona Iszchak 0 0 33.3 2 0 4 0 0 0 37.30
17 CAPITAINE DE HUS Z Mrs Emma Winter 0 2 32.8 0 0 0 0 0 5.2 38.00
18 DIAMOND MINE Ms Katie Barber 0 0 31.3 0 0 8 0 0 0 39.30
19 SWEET WISPA Ms Katrina Marshall 0 0 28 0 0 8 0 0 3.6 39.60
2 WISH HE WAS YOURS Mr Simon Grieve 0 14 27.3 0 0 0 0 0 0 27.30
20 LORD OF GALLOWAY Miss Laura Webb 0 2 40.3 0 0 0 0 0 0 40.30
21 SOBER UP Mr Roberto Scalisi 0 0 26.3 0 0 4 0 0 10.4 40.70
22 CALSAJO Z Miss Izzy Laurence 0 2 33.8 2 0 0 0 0 7.6 41.40
23 BABY FINGERS Miss Claire Deuten 0 0 37.3 0 0 8 0 0 0 45.30
24 GIVE ME A CHANCE Mrs Libby Gill 0 0 36.8 0 0 8 1 0 0 45.80
25 DIAMANTANO UK Mr Charles Foot 0 0 35 0 0 4 0 0 8 47.00
26 GLOBAL HIGH SOCIETY Miss Jessica Campbell 0 0 34.5 0 0 12 0 0 0.8 47.30
27 CLOUDY BAY VI Ms Lucy Clements 0 2 43 6 0 0 0 0 4.4 47.40
28 GREDINGTON WILDFIRE Miss Chloe Minshaw 0 0 35.3 2 0 12 10 0 4.8 62.10
29 THE SUPREME CAVALIER Miss Catherine Hore 0 0 41.3 0 0 0 0 20 3.2 64.50
3 FERNHILL DREAMAWAY Miss Jodie Amos 0 12 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
30 CHIN LAVADO Miss Gemma Barker 0 0 32.8 0 0 0 0 20 21.2 74.00
31 CENT BLUE Miss Nicole Gwynne 0 0 38.8 0 0 4 15 60 27.2 145.00
4 GEBALIARETTO Miss Vittoria Panizzon 0 10 29.3 2 0 0 0 0 0 29.30
5 RAPID GLOBAL VB Mr George Hilton-jones 0 8 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
6 LOUGHNATOUSA KIMBERLEY Mr Anthony Clark 0 6 32 0 0 0 0 0 0 32.00
7 RIDGEWAY CROSS Mr Ben Mcclumpha 0 4 24.3 0 0 8 0 0 0 32.30
8 DASSETT MASTER Mr Craig Barr 0 4 33.3 2 0 0 0 0 0 33.30
9 CUFFESGRANGE DIAMOND ECHO Miss Indie Vaughan-jones 0 2 29.3 0 0 0 0 0 4 33.30
W CARRABAWN TULELEI Miss Rebecca Collier 0 0 W 0 0 W W W W W
W GRAPHIT TREN Miss Amelia Walker 0 0 W 0 0 W W W W W
W EPONASTABLES SOLO WARRIOR Miss Steffi Dampney 0 0 28.8 2 0 8 0 W W W
W HILDARE CLONSHIRE NOBLE Miss Carrie Umpleby 0 0 34.3 0 0 W W W W W
W BUT NOT TILL NOW Mr Sam Gillespie 0 0 W 0 0 W W W W W
W RESONANCE Miss Rhian Smith 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 4.27
BE100Open - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KOH I NOOR Miss Pippa Dixon 0 16 22 0 0 0 0 0 0.8 22.80
10 CARROLLS COURAGE Mrs Lucinda Eastley 0 2 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
10 LIFE AND SOUL II Miss Pippa Carnall 0 2 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
12 ROVINI Mrs Louise Huxley 0 2 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
13 ULTOR Mrs Gill Horton 0 2 33.8 0 0 0 0 0 0 33.80
14 HAZZLE DAZZLE Miss Emilie Chandler 0 0 32 0 0 0 2 0 0 34.00
15 KINGS COURTESAN Miss Pippa Carnall 0 2 34 0 0 0 0 0 0 34.00
16 PREMIER PRESTIGE Mrs Sarah Gairdner 0 2 33 0 0 0 0 0 1.2 34.20
17 WISEGUY Miss Eleanor Binns 0 2 33.8 0 0 0 0 0 1.2 35.00
18 CHRISS LUCKY NATURE Miss Lucy Goodey 0 2 31.3 0 0 0 0 0 4.4 35.70
19 MONARTS MAGIC Miss Flora Harris 0 2 30.5 0 0 0 0 0 5.6 36.10
2 LATES GOLD FUTURES Miss Caroline Basnett 0 14 25.5 0 0 0 0 0 0 25.50
20 LSS LANZAROTE Miss Georgie Spence 0 2 36.3 0 0 0 0 0 0 36.30
21 INVESTMENT Miss Izzy Laurence 0 0 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
22 Z MEVOLAND V Miss Seraphina Williams 0 0 33.3 0 0 4 0 0 0.4 37.70
23 OUR PUTRA Mrs Lucy Price 0 2 37.8 0 0 0 0 0 0 37.80
24 PURDIES DAFFODILLY Miss Eleanor Barrett 0 0 34.5 0 0 4 0 0 0 38.50
25 SIMBA Mr Matt Earith 0 0 30.8 0 0 8 0 0 0 38.80
26 HASU Miss Teri Rudkin 0 2 40.5 0 0 0 0 0 0 40.50
27 MHS COOLEY QUALITY Mr Josh Thompson 0 0 36.5 0 0 4 0 0 0 40.50
28 BROKENBOROUGH GOLD Miss Polly Tompkins 0 2 32.5 0 0 0 0 0 8 40.50
29 COURTING SUCCESS Mrs Lucy Henman 0 0 37.8 2 0 4 0 0 0.8 42.60
3 GRANDIA Miss Stephanie D'andrimont 0 12 27.5 0 0 0 0 0 0.8 28.30
30 CARRICK GOLD Mrs Jennie Scriven 0 2 43.8 2 0 0 0 0 0 43.80
31 THE PILGRIMS PROMISE Miss Amy Burbage 0 2 37.5 0 0 0 0 0 6.8 44.30
32 WOODEND PICASSO Miss Alice Prior 0 0 36.8 0 0 4 8 0 0 48.80
33 JACKS PRIDE Mrs Amy Davies 0 2 39 0 0 0 0 0 14.4 53.40
34 MAJESTY Mr George Hopwell 0 0 39.3 2 0 4 10 0 1.6 54.90
35 ABERVILLE Miss Georgina Clarke 0 0 30.8 0 0 0 0 20 6 56.80
4 STELLOR KRAKATOA Miss Rebecca Page 0 10 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
5 THE REAL REBEL Mrs Stephanie Waite 0 8 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
6 KNOCKMULLEN FLYER Miss Jaymee Savill 0 6 26.3 0 0 0 0 0 5.6 31.90
7 CONFETTI II Miss Harriett Beaumont 0 4 32 0 0 0 0 0 0 32.00
8 MONTREAL SKYLINE Miss Erin Angel 0 4 32.3 0 0 0 0 0 0.4 32.70
9 DASSETT SARATOGA Mr Finley Atherton 0 4 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
E HEALYS KING ARKANSAS Mr Ian Marsh 0 0 41 0 0 E E E E E
E R3 REVERENCE II Miss Coriander Cousins 0 0 34 0 0 0 0 E E E R3
W TAYVALE ECCOSSAISE Mrs Alana J Cowley 0 0 W 0 0 W W W W W
W COOL COURAGE Mrs Lucy Price 0 0 55 2 0 0 0 W W W
W JOURNEY MAN III Mr Martin Froude 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 4.50
BE80(T) - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MAGWA Miss Josephine Glanvill 0 0 29.8 0 0 0 0 0 0 29.80
10 UNCLE BOBBY Miss Amelia Walker 0 0 37.5 0 0 8 0 0 1.2 46.70
11 BAILGEAN LAD Mrs Elspeth Fountaine 0 0 36.3 0 6 0 0 0 13.6 49.90
12 LOUGHNATOUSA JD Mrs Kate Patterson 0 0 34.3 0 0 4 13 0 7.6 58.90
13 COOL RIVER Mrs Nicky Fison 0 0 34.5 0 0 4 18 20 2.4 78.90
14 LLANGYBI DEIO Mrs Sarah Wall 0 0 35.5 0 0 4 0 20 26.8 86.30
15 ANNUAL LEAVE Miss Emma Ridyard 0 0 34.5 0 0 0 0 40 14.8 89.30
16 DANCING VALLEY Miss Sally Rawsthorne 0 0 35.8 0 0 4 10 20 22.4 92.20
17 THE SANDPIPER II Miss Sarah Orme 0 0 33.5 0 0 8 0 60 0 101.50
18 APOLLOS ADAGIO Mrs Carla Fisher 0 0 37.5 0 0 0 0 60 34.8 132.30
19 CLONTUMPHER STAR Mrs Emma Powell 0 0 40.3 2 0 0 0 80 39.6 159.90
2 BARNABOY TOMMY Miss Victoria Murray 0 0 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
3 DIGNIFIED HERO Miss Lottie Kennedy 0 0 33 0 0 0 0 0 0 33.00
4 MR CHEEKY CHAP Miss Lottie Kennedy 0 0 33.8 0 0 0 0 0 0 33.80
5 THE IRISHMAN II Mrs Sally Cox 0 0 33.5 0 0 0 0 0 3.6 37.10
6 FLINTSTONES PEBBLES Miss Olivia Mossman 0 0 38 0 0 0 0 0 0 38.00
7 WONDERFULLY WELL Mr Paul Hunter 0 0 34.3 2 0 4 0 0 0.4 38.70
8 CSH SIOUX Miss Sarah Nicholls 0 0 33 0 0 4 0 0 2.4 39.40
9 STOCKSHILL CAMOUFLAGE Mrs Nicky Fison 0 0 35.8 0 0 0 0 0 5.6 41.40
E HF PAINTBALL PIXIE Miss Jasmine Lomax 0 0 31.3 0 0 E E E E E HF
HC VILLA ADA Mr Jack Pinkney 0 0 35.5 0 0 0 0 0 7.2 HC
HC GALEGO DE FOJA Miss Catriona Kerruish 0 0 37.3 0 0 24 11 R R HC
HC SYCAMORE STAR Miss Rhian Smith 0 0 36.3 0 0 0 0 0 7.2 HC
HC BRECHFA HANNO Mrs Louise Harwood 0 0 33.8 0 0 4 2 20 40.8 HC
R CORKY III Mrs Clare Wilkinson 0 0 36 0 0 0 0 R R R
W BLACKTHORN PARADISE Mrs J Modder 0 0 W 0 0 W W W W W
W LADY CYRANO Miss Alexandra Fleming 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 4.40
BE90 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ROCKING ROGER Miss Rebecca Jessett 0 8 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
10 BLUE BLAZE Miss Poppy Pitt 0 1 41.3 0 0 0 0 0 0.8 42.10
11 GUANITA Miss Kelly Turner 0 1 37.8 0 0 0 0 0 4.4 42.20
12 ULRICO II Miss Xanthe Brown 0 0 38.3 0 0 4 0 0 0 42.30
13 SHUTTER PZ Miss Sophie Parkinson 0 0 34.5 0 0 8 0 0 0.8 43.30
14 TOUCH OF BLACK Mrs Sally-Ann Leaf 0 1 36.8 2 0 0 0 0 7.2 44.00
15 SHANNONDALE SWIFTER Miss Tina Canton 0 1 36.3 0 0 0 0 0 8 44.30
16 BANNAGH ROMEO Miss Tina Canton 0 1 46 0 0 0 0 0 0 46.00
17 BIT OF A CHILL Miss Francesca Page 0 0 43 2 0 4 0 0 0.4 47.40
18 CHASING THE LIGHT Miss Ellen Carey 0 1 44.8 0 0 0 0 0 3.6 48.40
19 RINGWOOD GOLDEN TOUCH Miss Zoe Embury 0 0 38 0 0 4 0 0 6.4 48.40
2 FALCONE Miss Lottie Kennedy 0 7 27.8 0 0 0 0 0 2 29.80
20 KISSEMMIE DYLAN Ms Tracie Lavelle 0 1 48.5 2 0 0 0 0 0 48.50
21 CAPTAIN CLOVER JOE Mrs Susan Armitage 0 0 41.5 0 0 8 0 0 0.8 50.30
22 SPORTY PATCH Miss Emily Gresty 0 0 39.5 0 0 4 0 0 8 51.50
23 WAYFAIRER MALTESER Miss Rachel Fone 0 1 41 0 0 0 0 0 11.6 52.60
24 RALPH WALDO EMERSON Miss Samantha Molyneux 0 0 35.3 0 0 12 0 0 5.6 52.90
25 ROCKSTONE DIAMOND Mrs Bryony Crowther 0 0 44 2 0 4 0 0 8.8 56.80
26 OSBORNE STARDUST Mrs Sophie Jackson 0 0 31.5 0 0 8 0 20 4.4 63.90
27 MELLERAY HILL Miss Georgina Beeby Wynn 0 0 42.5 0 0 0 0 20 7.2 69.70
28 DANNY IX Mrs Sandra Chase 0 0 36.5 0 0 4 3 20 8 71.50
29 COEUR D ELLE Miss Lisa Keys 0 0 38.5 0 0 0 0 20 22 80.50
3 DHI MOJO Mrs Alison Dippenaar 0 6 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
30 QUITE STORMY Miss Hannah Brown 0 0 38.5 0 0 0 0 40 20.4 98.90
31 MR CLOONEY Mrs Joanna Shields 0 0 46.5 0 0 4 0 20 30.8 101.30
4 FOXS SILVER MOON Miss Chloe Arnold 0 5 37.5 0 0 0 0 0 0 37.50
5 JOHN TRAVOLTA Miss Zoe Warren 0 4 33.5 0 0 4 0 0 0 37.50
6 CHARLIE BROWN XIV Miss Lucy Goodey 0 3 35.5 0 0 4 0 0 0 39.50
7 LETTERLOUGH CAPTAIN PYED Mrs Joanna Wild 0 2 39.8 0 0 0 0 0 0 39.80
8 FAIRFIELD TARANTINO Miss Lauren Hayton 0 2 35.8 0 0 0 0 0 4.4 40.20
9 WILMA BOBBY Miss Harriet Beeby Wynn 0 2 39.3 0 0 0 0 0 1.2 40.50
HC HULLABALOO I Miss Tiana Coudray 0 0 40.3 0 0 8 0 0 5.2 HC
HC CALLOWS BLUE LAD Mr Bert Bolton 0 0 40 0 0 0 0 0 23.2 HC
R JUST A PUZZLE Mrs Merrilyn Berry 0 0 38.8 0 0 0 0 R R R
R REUBEN JAMES Miss Isabel Seddon 0 0 37 0 0 8 0 R R R
W MHS SADIE Miss Justine Scott 0 0 39.8 0 0 16 61 W W W
W GRAF PORTIA Miss Veera Peltokangas 0 0 38 0 0 8 0 W W W
W IRISH CLASS Miss Nat Dixon 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 4.40
BE90 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SOLIS OBITUS Miss Emma Owen 0 8 22.3 0 0 0 0 0 0.8 23.10
10 QUOTE OF THE DAY Miss Lorna Palmer 0 0 35 0 0 4 0 0 1.2 40.20
11 SANTFORD Miss Fanny Baert 0 1 35.5 0 0 0 0 0 4.8 40.30
12 MR DIGIT Miss Evie Mackel 0 1 39.5 0 0 0 0 0 3.2 42.70
13 COLOURFUL DOMINO II Miss Lydia French 0 0 36.3 0 0 8 0 0 0 44.30
14 IM THE ONE Mrs Chloe Fitzgerald 0 1 44.5 0 0 0 0 0 0 44.50
15 MOYBELLA JACOB Miss Emelia Hazell 0 0 33 0 0 4 0 0 8.8 45.80
16 BELLEFLEUR Z Miss Gwen Phillips 0 0 37 0 0 8 0 0 2 47.00
17 PETRONILLA Miss Zoe Edwards 0 0 40.8 0 0 4 0 0 2.8 47.60
18 COOLEY CAVELLA CAVALIER Miss Sophie Callard 0 1 43.8 0 0 0 0 0 5.2 49.00
19 THE YOUNG ARTIST Mrs Laura Horrell 0 0 39.8 0 0 8 0 0 4.4 52.20
2 COOLODGE SOX Miss Laura Ridout 0 7 29.8 0 0 0 0 0 0 29.80
20 MAHON INQUIRY Miss Naomi Lawrence 0 0 33.3 0 0 4 0 0 15.6 52.90
21 CASPER XIII Miss Hannah De Monti 0 1 51.8 0 0 0 0 0 1.2 53.00
22 VENTON GREY EMPEROR Miss Caroline George 0 0 44 2 0 8 0 20 0 72.00
23 LORD LORAX Mrs Sarah Gairdner 0 0 38.3 2 0 4 0 20 23.6 85.90
3 KAREN VAN DABDIJHOEVE Miss Emily Young-jamieson 0 6 35.5 0 0 0 0 0 0 35.50
4 EXCELLENT P Miss Corinna Leadbeater 0 5 36 0 0 0 0 0 0 36.00
5 VLADIMERE IV Mrs Julie Chapman 0 4 33 0 0 4 0 0 0 37.00
6 EASIER SAID THAN DUN Mrs Julia Sandford 0 3 37.5 0 0 0 0 0 0 37.50
7 LIVIA AUGUSTA Miss Harriett Beaumont 0 2 37.8 0 0 0 0 0 0 37.80
8 MY MILLBROOK Mrs Louise Shaw 0 0 34.3 2 0 4 0 0 0 38.30
9 MISS LUCY II Mrs Fiona Spencer 0 1 37.3 0 0 0 0 0 1.2 38.50
E AR SPRING TOUCHESTONE SKYE Miss Natalie Alexander 0 0 42.3 0 0 12 30 E E E AR
HC PAINSWICK RISE AND SHINE Miss Georgie Spence 0 0 36.5 0 0 0 0 0 0 HC
HC LANGALLER JUST ROLAND Mr Bert Bolton 0 0 37.8 0 0 12 0 0 6 HC
HC ROUGH DIAMOND XI Mr Simon Grieve 0 0 34 0 0 0 0 R R HC
HC LA CHUNGA Miss Jodie Amos 0 0 33.8 0 0 0 0 0 0.8 HC
HC TILLINGTON JET SETTER Mrs Louise Harwood 0 0 33.5 0 0 0 0 0 32.8 HC
W BILL THE LAD Mr Paul Cowley 0 0 W 0 0 W W W W W
W FUTURE STAR II Mr Neil Taylor 0 0 W 0 0 W W W W W
W MIDGET ON A MISSION II Miss Amber Priestley 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 4.40
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FRANCESCAS COCO Miss Fran Oliver 0 8 26.5 0 0 0 0 0 0 26.50
10 CARRICK HONEY QUEEN Miss Georgina Clarke 0 1 34.8 0 0 0 0 0 0 34.80
11 SIMPLY JACKSON Miss Holly Campbell 0 1 32.5 0 0 0 0 0 2.8 35.30
12 BALLYCOOG SILVER BELLS Mr Matt Earith 0 0 29.5 0 0 4 0 0 2 35.50
13 LADY BLUEBELL Mr Roberto Scalisi 0 0 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
14 BENJAMIN VII Miss Sara Reynard 0 0 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
15 IMPERIAL MELODY Mrs Mary Stewart 0 1 34.8 0 0 0 0 0 1.6 36.40
16 SANNABAYS HAKUNA MATATA Miss Claire Deuten 0 1 39 0 0 0 0 0 0 39.00
17 HUMPHREY VI Miss Charlotte Jeffes 0 1 33.3 0 0 0 0 0 6 39.30
18 IRIS NOBILE Mr Alfie Marshall 0 0 36.3 0 0 4 0 0 2 42.30
19 BRENDONHILL BEATRICE Mrs Lucy Henman 0 0 38.3 0 0 4 2 0 1.6 45.90
2 KNOCKMULLEN FOXY Miss Jaymee Savill 0 7 28 2 0 0 0 0 0 28.00
20 MEREHEAD Mrs Emma Brinkworth 0 0 41.8 0 0 8 0 0 0 49.80
21 DUNNY ONE Miss Eliza Stoddart 0 0 29 0 0 4 0 20 14.4 67.40
22 MR SWISHY Mrs Pippa Horton 0 0 33 0 0 12 2 0 20.8 67.80
23 SABREHILL SOLO Miss Georgina Ridal 0 0 26.8 0 0 0 0 40 16.8 83.60
3 HERA S Mrs Annie Bellamy 0 6 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
4 FLURRY KNOX ESQ Miss Abbie Roobottom 0 5 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
5 JUST MY LUCK Miss Francesca Moller 0 4 31 0 0 0 0 0 0 31.00
6 ZALA Mr Wesley Le Fondre 0 3 27.8 0 0 0 0 0 3.2 31.00
7 MHS SICARIO Miss Rosanna Fiddes 0 2 32 0 0 0 0 0 0 32.00
8 BURMESE II Miss Annabel C Duncan 0 1 33.3 0 0 0 0 0 1.2 34.50
9 NOT DONE Mrs Sarah Gairdner 0 1 31 0 0 0 0 0 3.6 34.60
E AR CONTEMPT OF COURT Ms Soppy Carter 0 0 43 2 0 8 0 E E E AR
HC GODINGTON UMBRIA II Miss Katie Louisa Paul 0 0 W 0 0 W W W W HC
R FIRST IMPRESSION Miss Caroline Hutton 0 0 30.8 0 0 0 0 R R R
R BOSTON PEGGY SUE Miss Tracy Hoadley 0 0 34.5 0 0 4 0 R R R
R STELLA LUMINOSA Miss Demi Davis 0 0 36.5 0 0 4 0 R R R
W CENTRE WALK I Mrs Tessa Dollar 0 0 37.3 0 0 4 0 W W W
W WESTERN MAX Mrs J Modder 0 0 W 0 0 W W W W W
W PACIFIC BLUE III Miss Lizzie Best 0 0 32.8 0 0 W W W W W
W HILDARE BATMAN Miss Carrie Umpleby 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 4.40
BE90Open - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DIAMOND SPECTICAL Miss Claudia Horsley 0 8 26.3 0 0 0 0 0 0 26.30
10 HENNESSY CORMAC Mrs Samantha Alberto 0 1 32.5 0 0 0 0 0 0.8 33.30
11 KIKI III Miss Holly Woodhead 0 1 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
12 CASSANOVA KING Mr Angus Smales 0 1 33.8 0 0 0 0 0 0 33.80
13 SEBASTIAN IV Miss Sarah Stretton 0 1 34.3 0 0 0 0 0 0 34.30
14 FLASH GORDON II Mr Francois Heyns 0 1 34.5 0 0 0 0 0 0 34.50
15 LEMMY AT IT Mr Ben Way 0 0 30.8 0 0 4 0 0 0 34.80
16 HON FLEUR Miss Caroline Harris 0 1 34 0 0 0 0 0 1.2 35.20
17 NICOLAS HOPE Miss Zoe Embury 0 1 33.5 0 0 0 0 0 2.4 35.90
18 BLONDIE B GOOD Miss Virginia Wells 0 0 32.5 0 0 4 0 0 0 36.50
19 THE EMPRESS Miss Emily Young-jamieson 0 1 36.8 0 0 0 0 0 0 36.80
2 FIDALGO CLASSIC Mrs Virginia M Turnbull 0 7 27.8 0 0 0 0 0 0 27.80
20 PENGRAFEN Miss Holly Woodhead 0 1 36.8 0 0 0 0 0 0 36.80
21 CAMLOUGH FABIO Miss Nicky Hill 0 0 35 0 0 4 0 0 0 39.00
22 BARNABY IV Miss Holly Woodhead 0 0 34.3 0 0 4 0 0 1.6 39.90
23 GOLDEN RECIPE Mrs Patricia Pytches 0 1 41 0 0 0 0 0 0 41.00
24 GLENARD ASH Ms Katie Barber 0 0 37.8 0 0 4 0 0 0 41.80
25 CLOONAVEIGH PRINCE Miss Emma Stretton 0 0 39 0 0 4 0 0 0 43.00
26 JESMOND SKIPPY(DOWNGRADED) Miss Hannah Babb 0 1 36.3 0 0 0 0 0 8.4 44.70
27 SAMWISE Mrs Etti Dale 0 1 36 0 0 0 0 0 11.2 47.20
28 BENGAL LORE Miss Pippa Taylor 0 1 37.5 0 0 0 0 0 10.8 48.30
29 PERAK Mrs Lydia Cope 0 0 41.5 0 0 8 0 0 0 49.50
3 ALL WRAPED UP Miss Tina Canton 0 6 27.8 0 0 0 0 0 0.4 28.20
30 JESMOND TRINKET Mrs Virginia M Turnbull 0 1 32.5 0 0 0 0 0 18.8 51.30
31 JESMOND RAINBOW Mrs Virginia M Turnbull 0 1 44.5 0 0 0 0 0 7.6 52.10
32 SNAP TO IT Mr Tom Rowland 0 0 36.8 0 0 8 7 0 10.8 62.60
33 A REAL BLAST Miss Ginny Howe 0 0 31.5 0 0 4 0 20 12 67.50
34 BILLY JAMES Miss Lauren Shannon 0 0 33.3 0 0 8 0 20 9.6 70.90
35 HEAVY METALL R Miss Imogen Murray 0 0 26.3 0 0 16 0 20 15.6 77.90
4 ARMADA GREAT GATSBY Miss Becky Woolven 0 5 28.3 0 0 0 0 0 0 28.30
5 NO STRESS Mr Tom Rowland 0 4 28.8 0 0 0 0 0 0 28.80
6 AVOCADO Miss Scarlett Wills 0 3 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
7 MANHATTAN VI Miss Lindsey Allan 0 2 31 2 0 0 0 0 0 31.00
8 EVERLYNE Miss Becky Woolven 0 2 31 0 0 0 0 0 0 31.00
9 TREMANTON Miss Samantha Hobbs 0 2 28.3 0 0 4 0 0 0 32.30
E BONNE AMIE Miss Clara De Martini 0 0 E 0 0 E E E E E
W SBT RED MARLEY Mrs Chloe Davies 0 0 W 0 0 W W W W W
W POPPIES CARRICK DIAMOND Miss Kylie Roddy 0 0 W 0 0 W W W W W
W DREAM CATCHER VII Miss Ally O'neill 0 0 W 0 0 W W W W W
W LOWHILL TOOME CRUISING Miss Kylie Roddy 0 0 31.5 0 0 4 0 W W W
Optimum XC Time - 4.03
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ZICK ZACK Mr Ludwig Svennerstal 6 26.5 0 0 0 0 0 0 26.50
1 MOHER PRINCE Mr Ben Way 6 26.5 0 0 0 0 0 0 26.50
10 RINNEEN SILVER ROCKET Miss Poppy Boyton 1 0 29.3 0 0 4 0 0 2.8 36.10
11 MOUSE ON A MISSION Miss Emily Pope 0 0 32 0 0 4 0 0 0.4 36.40
12 A SPORTSFIELD DIAMOND Mr Oliver Townend 0 0 32.8 0 0 4 0 0 0 36.80
13 WILLY EVER Miss Emma Stretton 1 31.3 0 0 0 0 0 5.6 36.90
14 THEJAYS DONEIT RIGHT Miss Emma Lee Smith 1 37 0 0 0 0 0 0 37.00
15 BRYJAMOLGA VH MARIENSHOF Z Miss Sofia Sjoborg 1 27.5 0 0 0 0 0 10.8 38.30
16 EXPLOSION VMH Mr Michael Winter 0 0 34.5 0 0 4 0 0 0 38.50
17 DIRECTORS CHAIR Mrs Kathy Staples 0 0 35 0 0 4 0 0 0 39.00
18 ARDAGH BREEZE Mr Brook Staples 1 34.3 0 0 0 0 0 4.8 39.10
19 STAR OF MEMORY Miss Izzy Taylor 0 0 31 0 0 8 0 0 1.6 40.60
20 TREVARRICK Mr Malcolm Holtshausen 0 0 32.8 0 0 4 0 0 4.8 41.60
21 TULLIBARDS DASSETT Mr Craig Barr 0 0 36.8 0 0 4 0 0 4 44.80
22 NICHOLAI II Mrs Lisa Clarke-spence 0 0 30.5 0 0 4 0 0 11.6 46.10
23 FRIENDLY GAME Mrs Roo Fox 0 0 27.8 0 0 0 0 20 0.8 48.60
24 ASTRA MILLERS DREAM Miss Maxine Smith 0 0 31.8 0 0 16 0 0 4.8 52.60
25 BONAFFAIR Z Miss Manon Job 0 0 33.3 0 0 12 0 0 8.4 53.70
26 MASTER FRANCES Miss Samantha Hobbs 0 0 32.5 0 0 8 0 0 15.6 56.10
27 TENTORE PRINCESS Miss Rebecca Lait 0 0 39 0 0 16 0 0 2.8 57.80
28 BALLYCOOG MR POPPER Ms Kristina Cook 0 0 27.8 0 0 0 0 20 13.6 61.40
29 SLOANE Miss Jess Hooley 0 0 29.8 0 0 4 0 20 10.4 64.20
3 ROBERTO II Miss Diana Bevan 4 29 0 0 0 0 0 0 29.00
30 DAVISHILL Mr Bert Bolton 0 0 30 0 0 4 0 20 14.4 68.40
31 VAN DE MAN Mr Tristram Owers 0 0 31.8 0 0 0 0 20 28.8 80.60
32 MEXICAN WAVE Miss Nat Dixon 0 0 33.8 0 0 4 0 40 45.2 123.00
4 SEA ADMIRAL Miss Jodie Stokes 3 26.3 0 0 4 0 0 0 30.30
5 TULLA INSPECTOR Miss Lucy Frankham 2 31 2 0 0 0 0 0 31.00
6 BROOKFIELD HUNTSMAN Mrs Jaime Hill 1 29.5 0 0 0 0 0 2 31.50
7 DAYTONA DREAMER Ms Katie Barber 1 33 0 0 0 0 0 0 33.00
8 QUITUS DE LOUAN Miss Imogen Gloag 1 32 0 0 0 0 0 2 34.00
9 RICH MISTIQUE K Miss Eliza Stoddart 1 29.8 0 0 0 0 0 5.2 35.00
E HF GLADONIA Miss Tiana Coudray 0 0 31.8 0 0 4 0 E E E HF
E R3 SPIRIT DU SPARK Miss Ellouise Goddard 0 0 30 0 0 12 0 E E E R3
E R3 STAR CRUISING Mr Gregor Knox 0 0 34.5 0 0 E E E E E R3
E R3 BARNADARRIG BOY Miss Pippa Dixon 0 0 33 0 0 0 0 E E E R3
R DR HARRY WHO Mrs Aly Dower 0 0 37.5 0 0 R R R R R
W LORD FRED Mrs Anna Cheney 0 0 W 0 0 W W W W W
W PENDLE JAI HO Mr Jonathan Lough 0 0 W 0 0 W W W W W
W CALLING CARD Mrs Aoife Clark 0 0 27 0 0 4 12 W W W
W BETTY BOOP D ALLEZ Miss Stella Benatti 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 4.03
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CASSIS ROYALE Miss Tiana Coudray 6 30 0 0 0 0 0 0 30.00
10 RUBYARTIST Miss Theresa White 0 0 31.8 0 0 4 0 0 1.2 37.00
11 HELLS ANGEL Miss Jess Hooley 1 33.8 0 0 0 0 0 3.6 37.40
12 DRUMGOOLAND Mr Ben Way 0 0 34.3 0 0 4 0 0 0.4 38.70
13 QUIQUI DEGRINVIL Miss Eleanor Callaghan 1 38 0 0 0 0 0 1.2 39.20
14 REDBRIDGE GLIDER Miss Izzy Taylor 0 0 35.8 0 0 4 0 0 0 39.80
15 RCA WILLIAM BISHOP Miss Izzy Taylor 0 0 31.3 0 0 8 0 0 1.2 40.50
16 DON MEECO Ms Katie Barber 1 36.8 0 0 0 0 0 4.4 41.20
17 CORRIEBEG CONQUEST Mr Will Rawlin 1 38.8 0 0 0 0 0 3.2 42.00
18 DARK EMPEROR Miss Natalie Biggin 1 36 0 0 0 0 0 6.4 42.40
19 CROMBIE II Miss Pippa Taylor 1 41.5 0 0 0 0 0 1.2 42.70
2 CARMINA Mr Ludwig Svennerstal 5 31.3 0 0 0 0 0 0 31.30
20 ARROWMANDS DIAMOND Miss Indie Vaughan-jones 0 0 35.3 0 0 8 0 0 0 43.30
21 ASPECT PARK WEST Mr John Unsworth 1 38.5 0 0 0 0 0 5.2 43.70
22 CHAMPIONS FIRECRACKER Miss Willa Newton 1 34.5 0 0 0 0 0 10.8 45.30
23 MY JOLLY MAN Mrs Roo Fox 1 37.5 0 0 0 0 0 10.4 47.90
24 BLACKROCK RICARDO Mrs Lorna Collins 1 35.8 0 0 0 0 0 12.4 48.20
25 EARNEST Mr Jonathan Lough 1 43.5 0 0 0 0 0 8.4 51.90
26 FABERLINA TN Miss Alexandra Jackson 1 37 2 0 0 0 0 15.6 52.60
27 ELUSIVE DASSETT Mr Craig Barr 0 0 35.8 0 0 4 5 0 8.8 53.60
28 CHIARELLA MULBERRY GIRL Miss Rae Gatland-hanlon 0 0 44.5 0 0 12 0 0 8.4 64.90
29 TREFORDA Miss Samantha Hobbs 0 0 30 0 0 0 0 20 17.6 67.60
3 THE MILLERS TALE Mr Jack Pinkney 4 31.3 0 0 0 0 0 0 31.30
30 PEBBLY HUNT SUPPER Miss Hannah Hobhouse 0 0 34.8 0 0 0 0 40 18.8 93.60
31 MAGIC RIVER Mr Oliver Townend 0 0 33.5 0 0 8 0 80 21.2 142.70
4 ETO O Miss Pippa Dixon 3 27.5 0 0 4 0 0 0 31.50
5 EL MUNDO Mr Michael Winter 2 32 0 0 0 0 0 0 32.00
6 COOLEY DOWN UNDER Mr Oliver Townend 1 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
7 DALCOTES ZASTAVA Miss Jodie Stokes 1 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
8 ISABELLE MIRAH Miss Sarah Parkes 1 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
9 KIWI Mrs Sammi Birch 1 34 0 0 0 0 0 0 34.00
E GAEL COLIN Miss Jess Hooley 0 0 37.5 0 0 0 0 E E E
R OZZIES GEM Miss Meghan Healy 0 0 42.3 0 0 0 0 R R R
R MISS GINGER PROMISE Miss Charlotte Cooper 0 0 38.8 0 0 8 0 R R R
W LYNWOOD MONTANA Miss Amy Pugh 0 0 W 0 0 W W W W W
W SHANNONDALE CARLINA Miss Emily Young-jamieson 0 0 33 0 0 12 4 W W W
W REBELIANT Ms Kristina Cook 0 0 34.3 0 0 0 0 W W W
W SJL CONVINCE ME Miss Eliza Stoddart 0 0 W 0 0 W W W W W
W DROMBANE DASSETT Mr Craig Barr 0 0 46.5 0 0 4 0 W W W
Optimum XC Time - 4.03
N - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 NUMERANO GT Z Ms Wendy Schaeffer-macdonald 6 26.8 0 0 0 0 0 0.4 27.20
10 BALLINTESKIN HERO Mrs Joanne Kearns 1 37 0 0 0 0 0 1.2 38.20
11 LONGNOR ROLEX Mrs Debby Hodson 0 0 34.5 0 0 4 0 0 0.8 39.30
12 KILBALLY BOB Miss Rosie Mitchell 0 0 30.3 0 0 8 0 0 1.6 39.90
13 CHATEAU DE VERSAILLES M2S Ms Emma Forsyth 0 0 33 0 0 4 0 0 3.6 40.60
14 OURLAND GILMOUR Miss Frenchie Herjean 0 0 37.3 0 0 4 0 0 2.4 43.70
15 CLONAKILLA BLAZE Miss Abigail Lloyd 0 0 39.8 0 0 4 0 0 0 43.80
16 NETHERWOOD BRAVE HEART Miss Sarah Parkes 0 0 33.5 0 0 4 0 0 8.4 45.90
17 DYLANO Miss Francesca Page 1 41.8 0 0 0 0 0 4.8 46.60
18 FERONA Mr Mark Ford 1 39.5 0 0 0 0 0 7.6 47.10
19 KILTOWN MADISON Mrs Victoria Ledingham 0 0 36 0 0 4 0 0 10 50.00
2 CARNONEYBRIDGE MONARCH Miss Samantha Molyneux 5 30 0 0 0 0 0 0 30.00
20 FINDELN Miss Natalie Pettitt 1 39.3 0 0 0 0 0 11.6 50.90
21 RED INFERNO Miss Hayley Ward 0 0 37.5 0 0 8 0 0 7.6 53.10
22 BROWNS LUCK Miss Georgie Fisk 0 0 30.8 0 0 0 0 20 5.2 56.00
23 BALLYVOONEY Miss Rosie Tucker 0 0 45.3 0 0 4 0 0 11.2 60.50
24 KONAN VAN DE VOSSENDRIES Mr Gavin Makinson 0 0 36.5 0 0 16 0 0 12 64.50
25 FALKO TH Miss Caroline Harris 0 0 31.3 0 0 0 0 20 15.2 66.50
26 GHAREEB DRIFT STAR Miss Nicky Hill 0 0 39.3 0 0 12 0 20 4.8 76.10
27 WATERVALLEY GOLDEN GIRL Miss Amber Franklin 0 0 33.5 0 0 4 0 20 19.2 76.70
28 QUINQUAGINTA Ms Jacky Beavan 0 0 41 0 0 4 0 20 20.8 85.80
29 CRUISE THE TOWN Miss Olivia Leyland 0 0 37.3 0 0 4 0 20 24.8 86.10
3 SEPTEMBER SONG Miss Georgie Rockingham 4 31.5 0 0 0 0 0 0 31.50
30 FOGUETE DE VALADA Mrs Roo Fox 0 0 36.8 0 0 4 0 60 19.2 120.00
4 TITUS SEAQUEL Mr Angus Smales 3 27.5 0 0 4 0 0 0 31.50
5 NANTEGLWYS BRYNMOR Mrs Boo Guest 2 31.5 0 0 0 0 0 1.2 32.70
6 AFFRICKS ECLIPSE Miss Lottie Kennedy 1 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
7 FIGARO X Mrs Kate Tarrant 1 31 0 0 0 0 0 2 33.00
8 GRAFELLES Mrs Claire Surl 1 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
9 CROSSTOWN JOY Miss Lizzy Hearle 1 36.5 0 0 0 0 0 0 36.50
E AR APRILS ROYALE RUBY Mrs Katie Strelczuk 0 0 40.5 0 0 12 16 E E E AR
R ROYAL BEACH Miss Lisa Keys 0 0 36.8 0 0 R R R R R
R LUCY SPARKLES Mrs Rachael Fairbrother 0 0 35 0 0 R R R R R
W QUITE SOMETHING Miss Isabel White 0 0 37 0 0 W W W W W
W BIEN VENUE Miss Seraphina Williams 0 0 W 0 0 W W W W W
W ANNAGHMORE CHIP AMIE Miss Lauren Hayton 0 0 W 0 0 W W W W W
W FINDON FIASCO Mr Harry Horton 0 0 W 0 0 W W W W W
W NEFERTITI Mr Ludwig Svennerstal 0 0 W 0 0 W W W W W
W NIMROD III Miss Lottie Jones 0 0 38.5 0 0 12 0 W W W
W HIGH FALUTIN Mrs Carly Foss 0 0 W 0 0 W W W W W
W FREESTYLE R Miss Willa Newton 0 0 29 0 0 4 0 W W W
Optimum XC Time - 4.03
ON - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ELDORADO VAN DE OTTERDIJK Mrs Roo Fox 6 21 0 0 0 0 0 0 21.00
10 RIVER WARRIOR Mr Oliver Townend 1 28.8 0 0 0 0 0 0 28.80
11 ALLEGRIO Mrs Katy Lawrence 1 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
12 FERNHILL FREESTYLE Mr Oliver Townend 1 33.5 2 0 0 0 0 0 33.50
13 ELITA Mr Michael Winter 0 0 31 0 0 4 0 0 0 35.00
14 GOONHILLY DOWN Mr Roberto Scalisi 0 0 27.8 0 0 4 0 0 3.2 35.00
15 CARISSIMO Z Miss Poppy Boyton 0 0 28 0 0 4 0 0 4 36.00
16 GLOBEMASTER Miss Clare Chamberlayne 0 0 32.5 0 0 4 0 0 1.6 38.10
17 CHELSEA MILL Mr Bert Bolton 1 33.5 0 0 0 0 0 5.6 39.10
18 FAYE RDP Mrs Roo Fox 0 0 30 0 0 4 0 0 8 42.00
19 BILLY BALL Miss Lauren Hayton 0 0 25 0 0 4 0 0 22 51.00
2 FIT FOR FUN RAA Mr Ludwig Svennerstal 5 24.5 0 0 0 0 0 0 24.50
20 HEADSTART Mrs Anna Goodley 0 0 28.5 0 0 0 0 20 5.2 53.70
21 BALLYBOLGER MISCHIEF Miss Lucy Goodey 0 0 29.5 0 0 12 13 0 0 54.50
22 TREGONY III Miss Samantha Hobbs 1 38.3 0 0 0 0 0 20 58.30
23 DASSETT SUPREME Mr Craig Barr 0 0 29.5 0 0 0 0 20 10 59.50
24 FINE AND DANDY Mr Tristram Owers 0 0 28.8 0 0 12 16 0 38 94.80
3 G Miss Tiana Coudray 4 24.5 0 0 0 0 0 0 24.50
4 DREWMAIN MOONBEAM Mr Tristram Owers 3 25 0 0 0 0 0 0 25.00
5 JOCKEY CLUB DYK 5 Mr Patrick Lam 2 22 0 0 0 0 0 3.2 25.20
6 EASTERN GOLD II Mr Angus Smales 1 26.5 0 0 0 0 0 0 26.50
7 ELJA Dr Laura-beth Limb 1 26.8 0 0 0 0 0 0.8 27.60
8 KOYUNA SUN MAGIC Mrs Katelyn Winter-Hutton 1 27.8 0 0 0 0 0 0.4 28.20
9 THE MILKY BAR KID Miss Pippa Dixon 1 27.3 0 0 0 0 0 1.2 28.50
E LAZY ACRES BUCCANEER Miss Amber Franklin 0 0 29.8 0 0 0 0 E E E
E AR BAXO Miss Annie Ho 0 0 27.3 0 0 4 8 E E E AR
E R3 CARRIGSEAN TIGERSEYE Miss Danni Mcfaul 0 0 29 0 0 E E E E E R3
R BAYDALE JUPITER Miss India Pover 0 0 34.3 0 0 8 0 R R R
R MILLENIUM MISCHIEF Mrs Stephanie Read 0 0 38.3 2 0 4 0 R R R
W JASEL CYRANOVIC Miss Sally Carson 0 0 W 0 0 W W W W W
W DASSETT AT LAST Miss Hayley Wright 0 0 32.8 0 0 0 0 W W W
W LANGALLER STARRING ROLE Miss Charlotte Rowe 0 0 25.3 0 0 4 0 W W W
W THE NIGHT TRAVELLER Miss Charlotte Rowe 0 0 25.5 0 0 0 0 W W W
W THE TEAM MATE Ms Serena Vitalini 0 0 30.8 0 0 8 17 W W W
W RAKAM D EMRA Miss Diana Bevan 0 0 W 0 0 W W W W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded