Results
Event name: SPEETLEY Date: Jun 8 2019 Location: Speetley Equestrian Centre, Chesterfield, Barlborough, Derbyshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.38
BE100 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HAMLET Miss Sarah Hedges 0 16 28.5 0 0 0 0 0.00 0.80 29.30
2 WATER MILL SMOOTH Mrs Jo Carlin 0 14 29.8 0 0 0 0 0.00 0.40 30.20
3 CASTIELLE Miss Charlotte Heath-smith 0 12 32.3 0 0 0 0 0.00 0.00 32.30
4 AL PACINO Q Miss Cathrine Taylor 0 10 30.3 0 0 0 2 0.00 0.00 32.30
5 BALLYTARSNA COLONEL BAV Mr Michael Jones 0 8 29.3 0 0 4 0 0.00 0.00 33.30
6 KASTAAR Miss Melissa Searby 0 6 34.3 0 0 0 0 0.00 0.00 34.30
7 HIGHLIGHT ROLLER Miss Tiffany Eggleston 0 4 34.8 0 0 0 0 0.00 0.00 34.80
8 MICKLOWS MASTER PLAN Miss Sophie Brown 0 4 30.8 0 0 4 0 0.00 0.00 34.80
9 PEMBROKE MAYFLOWER Miss Rebecca Crosbie-starling 0 4 35.5 0 0 0 0 0.00 0.00 35.50
10 ELEVEN DU GIVRE Miss Bethany Dyson 0 0 32 0 0 4 0 0.00 0.00 36.00
11 TOWNEND BALOU Mrs Cecilia M Bradley 0 0 32.3 0 0 4 0 0.00 0.00 36.30
12 MOUSA KOUSA Miss Abigail Harris 0 2 36.8 0 0 0 0 0.00 0.00 36.80
13 GEORGIA RAIN Miss Fleur Lemke 0 0 33 0 0 4 0 0.00 0.00 37.00
14 QUICK SONNY Mr David Llewellyn 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 0.00 37.30
15 JUBILEE JINX Mrs Katie Field 0 0 34 0 0 4 0 0.00 0.00 38.00
16 ZARINO G Miss Teri Rudkin 0 0 31.5 0 0 8 0 0.00 0.00 39.50
17 RYEHILL PRINCESS Mrs Sarah Turner 0 2 31.5 0 0 0 0 0.00 8.40 39.90
18 ICARLOS Miss Emily Meredith 0 0 28.8 0 0 8 0 0.00 4.40 41.20
19 KEC SIMONA Miss Abby-elle Healy 0 0 36.3 0 0 4 0 0.00 1.20 41.50
20 ARCTIC SNOWCAT Miss Sophie Barlow 0 0 32.3 0 0 8 0 0.00 1.60 41.90
21 GLENKEERAN DANCE ON AIR Mrs Ruth Tatam 0 2 29.5 0 0 0 0 0.00 12.40 41.90
22 BORISLAV Mrs Jennifer Baker 0 0 34.3 0 0 4 0 0.00 4.40 42.70
23 LADY LUCKY CLOVER Mr James Newsome 0 0 40.8 0 0 4 0 0.00 0.00 44.80
24 ANNSFORT LANDON Mrs Polly Jackson Griffin 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 8.00 45.80
25 EASIER SAID THAN DUN Mrs Julia Sandford 0 0 33.3 0 0 12 6 0.00 0.40 51.70
26 GLENMORE RAINBOW Miss Anne Sloman 0 2 32.5 0 0 0 0 0.00 25.60 58.10
27 THE REAL HUNTSMAN Miss Sarah Colgan 0 0 34 0 0 12 0 0.00 19.60 65.60
28 EBONY BEN Mrs Polly Jackson Griffin 0 0 34.8 0 0 0 0 20.00 11.60 66.40
29 URLANMORE RICO Miss Katy Summerfield 0 0 34 0 0 0 0 20.00 14.80 68.80
30 SONNENSTRAHL Miss Katherine Humphrey 0 0 32.5 0 0 0 0 20.00 21.60 74.10
31 LUXS ZEBEDEE Miss Carla Arthur 0 0 35 0 0 4 0 20.00 16.80 75.80
32 WELTON TARANTELLA Mrs Louise Jackson 0 0 39.5 0 0 0 0 20.00 17.60 77.10
33 STARHOLME LIMITED EDITION VII Miss Harriette Howard 0 0 29.3 0 0 0 1 20.00 30.40 80.70
34 KMS KADALAC Miss Georgia Holden 0 0 35 0 0 12 0 20.00 22.80 89.80
E UR SHAUNLARA GOLD Miss Georgie Bowett 0 0 35.3 0 0 16 0 E E E UR
W MOONSTONE CURTIS Miss Rachel Clark 0 0 36.8 0 0 W W W W W
W CORLANAU ARMANI Mr Laurence Hunt 0 0 31 0 0 4 0 W W W
W IMPERIUM Mr Laurence Hunt 0 0 32.3 0 0 0 0 W W W
W DIAMOND ROLLAR Miss Rosie Marsh 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.38
BE100 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 AVA III Miss Vicki Lowe 0 16 26.5 0 0 0 0 0.00 0.40 26.90
2 ASHCROFT CHATTERBOX Miss Jessica Baugh 0 14 27 0 0 0 0 0.00 0.00 27.00
3 INORY Mr Alexander Tordoff 0 12 31 0 0 0 0 0.00 0.00 31.00
4 KOKO VD ZOUTE STABLES Ms Katy Williams 0 10 33 0 0 0 0 0.00 0.00 33.00
5 BRUCE BOY Mrs Kitty Hamilton 0 8 33.3 0 0 0 0 0.00 0.00 33.30
6 BALLYCREELY BOY Miss Rebecca Crosbie-starling 0 6 33.3 0 0 0 0 0.00 0.00 33.30
7 CHAS SMASH Miss Georgie Frow 0 4 29.5 0 0 4 0 0.00 0.00 33.50
8 ST PETERS ROCK Mr Justin Renn 0 4 31.3 0 0 0 0 0.00 3.60 34.90
9 GEORGES REBEL Mr Michael Jones 0 4 31.3 0 0 4 0 0.00 0.00 35.30
10 TINKA S DE LITE Mr Steven Smith 0 0 28.3 0 0 8 0 0.00 0.00 36.30
11 OLARIS BEECH Miss Georgie Rockingham 0 2 31.5 0 0 0 0 0.00 5.60 37.10
12 SHORTWOOD SHADOWS IN THE DARK Miss Fleur Lemke 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 0.00 37.30
13 IM THE REAL MCCOY Miss Kathryn Woolley 0 0 32 0 0 4 0 0.00 1.60 37.60
14 LEVERAGE Mrs Helen Jackson 0 2 34.5 0 0 0 0 0.00 3.60 38.10
15 FELLA II Miss Katie Pollock 0 2 37.8 0 0 0 0 0.00 1.20 39.00
16 MILTOWN DAISY Miss Lottie Jones 0 2 39.5 0 0 0 0 0.00 0.40 39.90
17 CARNMELLYN KINGS LAW Miss Jaimee Broadley 0 0 34.3 0 0 4 0 0.00 1.60 39.90
18 MARY S Mrs Sammy Oliver 0 0 37.5 0 0 4 0 0.00 0.00 41.50
19 TWINKLE TOES Miss Rochelle Taylor-smith 0 0 34.8 0 0 4 0 0.00 3.20 42.00
20 CELTIC SILVER DREAM Mrs Kelly Cain 0 0 32.5 0 0 8 0 0.00 1.60 42.10
21 BRACKENSPA HAVOC Mr James Curry 0 0 35.8 0 0 4 0 0.00 2.40 42.20
22 TULSA Miss Nadia Illingworth 0 0 32.8 0 0 4 0 0.00 8.40 45.20
23 AMBILS FLASH HARRY Miss Amy Cliff 0 0 38.5 0 0 4 0 0.00 3.20 45.70
24 ROYAL LEGEND Miss Isobel Machin 0 0 31 0 0 0 2 0.00 13.60 46.60
25 GODINUS CB Miss Teri Rudkin 0 0 37.3 0 0 4 0 0.00 9.20 50.50
26 SHANNONDALE FREDERICK Mrs Leanne Cartwright 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 11.60 51.10
27 SALSA MOLINA Miss Cathrine Taylor 0 0 32.8 0 0 4 0 20.00 0.00 56.80
28 PADDYS AUBANO Dr David K Bondi 0 0 34.3 0 0 4 0 20.00 0.40 58.70
29 CLASSIC V Miss Georgia Holden 0 0 44.3 0 0 8 0 0.00 7.60 59.90
30 LORD LARRY Miss Hattie Mccance 0 0 35.5 0 0 0 0 20.00 14.40 69.90
31 GELATHA Mrs Lindsay Middleton 0 0 33 0 0 0 0 20.00 22.80 75.80
32 UNNAMED V Mr Steven Smith 0 0 34.3 0 0 4 0 20.00 23.20 81.50
33 DUNNANEW DAKOTA Miss Emily Baxendale 0 0 34.3 0 0 0 0 40.00 11.60 85.90
W JUST A NUMBER Mr Laurence Hunt 0 0 35 0 0 W W W W W
W JUMA Mr Laurence Hunt 0 0 29 0 0 0 0 W W W
W LAURELVIEW ALICE Mrs Louise Knock 0 0 W 0 0 W W W W W
E UR EVENTFUL TIMES Mr Noah Brook 0 0 34.3 0 0 4 0 E E E UR
W STARS BOY Mrs Sarah Fitton 0 0 W 0 0 W W W W W
W WOODCROFT HARVEST Miss Harriet Wright 0 0 W 0 0 W W W W W
E AMBROSIANO Miss Harriette Howard 0 0 30 0 0 E E E E E
Optimum XC Time - 04.38
BE100Open - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 AARAGON Mr Simon Middleton 0 16 31.5 0 0 0 0 0.00 0.00 31.50
2 MARTEL Miss Rachel Holden 0 14 32.3 0 0 0 0 0.00 0.40 32.70
3 PICANINI MATEYA Miss Tara Mcdaid-sly 0 12 33 0 0 0 0 0.00 0.00 33.00
4 HOT WHISKY Miss Lauren Milner 0 10 35 0 0 0 0 0.00 0.00 35.00
5 STRATTONSTOWN VISION Miss Imi Mccance 0 8 27.3 0 0 8 0 0.00 0.80 36.10
6 LEWALDO STAR Miss Stephanie Brumpton 0 2 33.8 0 0 0 0 0.00 2.40 36.20
7 KILTYCREIGHTON BOY Miss Georgie Frow 0 0 32.3 0 0 4 0 0.00 0.00 36.30
8 TOP OF THE MORNING III Miss Ellen Pritchard 0 2 37.5 0 0 0 0 0.00 0.80 38.30
9 GO WITH THE FLO V Miss Hannah Slater 0 0 31.3 0 0 4 4 0.00 0.00 39.30
10 INVITO Miss Lydia De Gioia 0 2 39.8 0 0 0 0 0.00 0.00 39.80
11 WATACHANCE Miss Molly Phillips 0 0 29.5 0 0 8 0 0.00 5.20 42.70
12 SUNSHINE SCOUT Miss Megan Sanders 0 2 39 0 0 0 0 0.00 5.60 44.60
13 JSR LAWLESS Mrs Zoe Rymer 0 0 33.5 0 0 8 0 0.00 3.60 45.10
14 CRYPTIC K CURTIS Miss Rachel Clark 0 0 33.5 0 0 4 0 0.00 15.60 53.10
15 DHI JURA Miss Georgie Frow 0 0 29.8 0 0 4 0 20.00 8.40 62.20
16 THE DOLLY Miss Georgina Rooke 0 0 39.5 0 0 8 0 20.00 8.80 76.30
17 TIPPERARY CONKER Miss Gabriella Herbert 0 0 33.5 0 0 24 7 0.00 15.20 79.70
18 FARE Miss Imogen Murray 0 0 28.3 0 0 4 0 40.00 13.60 85.90
19 NURO'S BOY Mr Jan Le Miere 0 0 32.8 0 0 12 0 40.00 12.80 97.60
W COMMANCHE CREST Mr Darrell Brook 0 0 W 0 0 W W W W W
W BORDER BAY Mrs Victoria Briggs 0 0 W 0 0 W W W W W
E R3 LITTLE JESTER Miss Katie Ardern 0 0 35.3 0 0 E E E E E R3
W CG MASTER LUX Miss Camilla Smith 0 0 W 0 0 W W W W W
R TOBY LERONE Miss Chloe Astill 0 0 39 0 0 0 0 R R R
Optimum XC Time - 04.38
BE100Ou18 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GLENCARRIG DOLPHIN Miss Lucy Baguley 0 16 29.3 0 0 0 0 0.00 0.00 29.30
2 GRANDIOOS Miss Molly Fletcher 0 14 29.8 0 0 0 0 0.00 0.00 29.80
3 BLUEY Miss Eve Slater Codman 0 12 30.3 0 0 0 0 0.00 0.40 30.70
4 ANASTASIA II Miss Jess Corser 0 10 27.8 0 0 4 0 0.00 0.00 31.80
5 LICKEEN RUA Mr Max Kettlewell 0 8 32.8 0 0 0 0 0.00 0.00 32.80
6 SPRINGFIELD BABY BELL Mr Edward Howard 0 6 31.8 0 0 0 0 0.00 1.20 33.00
7 BALLYLAHIVE PRINCE Miss Hannah Lucy Comery 0 4 33.3 0 0 0 0 0.00 0.00 33.30
8 GLENLO SALLY Miss Beatrice Lovett Brunt 0 0 29.5 0 0 4 0 0.00 0.00 33.50
9 MISTER BIGGS Miss Jess Corser 0 2 34.8 0 0 0 0 0.00 0.00 34.80
10 GLENCULLEN BAILEY Miss Lottie Surl 0 0 29.8 0 0 4 0 0.00 1.20 35.00
11 ENDEAVOUR III Miss Lily Walker 0 2 35.3 0 0 0 0 0.00 0.00 35.30
12 BLAKE LIVELY Miss Isabella Clark 0 2 35.3 0 0 0 0 0.00 0.00 35.30
13 CHEBSEY MINT Miss Jemima Snipe 0 0 29.3 0 0 4 0 0.00 2.00 35.30
14 MILLIE MAGIC Mr Charlie Pimblott 0 2 36.3 0 0 0 0 0.00 0.00 36.30
15 LAW AND ORDER Miss Tilly Milbank 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 0.00 37.80
16 WETFURROWS WHENEVER Mr Ryan Trafford 0 0 33.3 0 0 8 0 0.00 0.00 41.30
17 HIGH GLEN KEIRA Miss Tara Brown 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 6.00 43.80
18 D DAY BRIOVERE Miss Lucy Baguley 0 0 38 0 0 4 0 0.00 2.80 44.80
19 KELLYS STAR Miss Sophie Johnson 0 0 41 0 0 4 0 0.00 1.20 46.20
20 BEAT IT II Miss Sophie Golland 0 0 32 0 0 16 0 0.00 1.20 49.20
21 PATIENCE IS A VIRTUE Miss T'siah Woods 0 2 35.3 0 0 0 0 0.00 17.60 52.90
22 PARTY POPPER Miss Lily Walker 0 0 34 0 0 8 11 0.00 1.20 54.20
23 SPOT ON HARRISON Miss Jessica Sutton 0 0 30.3 0 0 0 0 20.00 6.40 56.70
24 TULLIBARDS DASSETT Miss Jemima Snipe 0 0 34.3 0 0 8 0 20.00 12.00 74.30
25 SPRINGLEAZE HOPE AND GLORY Miss Abigail Lawson 0 0 33 0 0 12 0 20.00 10.00 75.00
26 TED OF DIAMONDS Miss Helena Proctor 0 0 33.5 0 0 16 20 0.00 10.00 79.50
27 CLADDAGH BLUE Miss Lily Mawby 0 0 33.5 0 0 4 0 20.00 30.00 87.50
R LOLESCA Miss Nancy Collin 0 0 37 0 0 0 0 R R R
W KILCASKIN Miss Ellie Crabtree 0 0 W 0 0 W W W W W
W SUZIS THE BOSS Miss Lydia Hopkins-appleyard 0 0 W 0 0 W W W W W
E UR NOT DONE Miss Jessica Burnham 0 0 27.5 0 0 0 1 E E E UR
Optimum XC Time - 04.57
BE80(T) - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DANAWAY SOMMERSBY Miss Jennifer Deakin 0 0 32 0 0 0 0 0.00 0.00 32.00
2 DOLLAR OATS Mrs Jane Valentine 0 0 33.5 0 0 0 0 0.00 0.40 33.90
3 REDINAGH CLOVER Mrs Georgina Hodson 0 0 34.5 0 0 0 0 0.00 0.00 34.50
4 MR MILLER VI Miss Rebecca Champion 0 0 35.3 0 0 0 0 0.00 0.40 35.70
5 SMILLA IV Miss Alice Pickersgill 0 0 29.5 0 0 0 0 0.00 6.80 36.30
6 DUNBEGGAN ISLAND MIST Mrs Julie Groves 0 0 32.8 0 0 4 0 0.00 0.00 36.80
7 MACKLEMORES TRUE DIAMOND Mrs Karen Stimpson 0 0 33 0 0 0 0 0.00 4.40 37.40
8 MARY GRACE Miss Jane Williams 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 0.00 37.80
9 SUPERMAC Mr Robert Wild 0 0 34.5 0 0 4 0 0.00 0.00 38.50
10 ILLUAN JOE JOE Miss Nicola Trevor 0 0 35 0 0 0 0 0.00 4.80 39.80
11 DUNTALLY DOLLY Miss Katie Ivings 0 0 38.5 0 0 0 0 0.00 1.60 40.10
12 ARGENTO Ms Sue O'leary 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 2.40 40.20
13 BRATTON LILLIBET Miss Abigail Clare 0 0 32.3 0 0 8 0 0.00 0.00 40.30
14 CARRICKATEE ROCKET Miss Stephanie Wright 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 2.00 41.50
15 CORNHILL TIAWANNA Miss Anna Atkinson 0 0 36.5 0 0 0 0 0.00 5.60 42.10
16 SCARLETT ROSE Mrs Samantha Campling 0 0 36.5 0 0 0 0 0.00 6.00 42.50
17 LKS LITTLE APPLE Miss Kayley Pepper 0 0 35.3 0 0 0 3 0.00 7.20 45.50
18 PRIDEROCK ARCHIE Mrs Sophie Fairfax-Bond 0 0 34.8 0 0 0 0 0.00 12.40 47.20
19 ALL THAT MALARKY Mrs Kirsten Hendry-Griffiths 0 0 34.5 0 0 0 0 0.00 13.60 48.10
20 DAN CARRAIG Miss Annabel Brownfoot 0 0 34.3 0 0 8 0 0.00 6.80 49.10
21 KNIGHTS SONG Miss Izzie Hoskins 0 0 38 0 0 0 0 0.00 13.20 51.20
22 SUPER VALOO Mrs Fiona O'donovan 0 0 42.8 0 0 12 0 0.00 0.00 54.80
23 HOOLEY TIME Mrs Ashlie Hubbard 0 0 36.5 0 0 0 0 20.00 0.00 56.50
24 BOUNCERS IN THE MOMENT Mrs Olivia Kennedy 0 0 33.8 0 0 12 22 0.00 18.80 86.60
25 VICTORIA MILLS Miss Clare Heppenstall 0 0 35 0 0 16 28 40.00 0.00 119.00
W DUCHESSE III Miss Zara Alice Bowden 0 0 W 0 0 W W W W W
W SOLWAY STORM Miss Natasha Bentley 0 0 W 0 0 W W W W W
HC SAINT ANGUSTUS Mrs Polly Jackson Griffin 0 0 49.8 0 0 4 0 0 0 HC
R TREVOR III Mrs Pippa Hanley 0 0 34.5 0 0 0 0 R R R
E UR LEGENDS OF LAW Mrs Kirsty Keeton 0 0 34.3 0 0 0 0 E E E UR
R MAY Mr Daniel Williams 0 0 35 0 0 0 0 R R R
HC NICO Mr Joshua Noakes 0 0 32.5 0 0 4 0 20 20 HC
E R3 ROUND BUSH CHICKATITA Miss Lia Kerfoot 0 0 31.8 0 0 E E E E E R3
W SASSICAIA Mrs Louise Knock 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.48
BE90 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 COUNTRY RIOCA Miss Rebecca Clark 0 8 26.5 0 0 0 0 0.00 0.00 26.50
2 DUNLOUGHAN Miss Holly Simms 0 7 27.8 0 0 0 0 0.00 0.00 27.80
3 CLOONAGH SHADOW Miss Caroline Cook 0 6 28.8 0 0 0 0 0.00 0.00 28.80
4 HIGH OFFLEY SUNNORAS BABY Miss Georgina Oakley 0 5 30 0 0 0 0 0.00 0.00 30.00
5 WELTON CHILLIPEPPER Mrs Hannah Barnett 0 4 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
6 CAVALLO III Mrs Jodie Rea 0 3 31.8 0 0 0 0 0.00 0.00 31.80
7 IRISH KELPIE Mrs Abigail Van Den Heever 0 2 31.8 0 0 0 0 0.00 0.00 31.80
8 WEXFORD VI Ms Faye North 0 1 32.3 0 0 0 0 0.00 0.00 32.30
9 QUICK BOBBY Mr David Llewellyn 0 1 30.5 0 0 0 0 0.00 2.40 32.90
10 SHANACLOUGH TREND Mrs Annie Bellamy 0 0 28.8 0 0 4 0 0.00 1.60 34.40
11 THE YELLA FELLA Miss India Francis 0 1 33.8 0 0 0 0 0.00 1.60 35.40
12 RAINFORD GLORY Miss Harriet Dukes 0 1 37 0 0 0 0 0.00 0.00 37.00
13 CYNHEIDREFAWR CADWALADR CEREDIG Ms Rebecca Warren 0 1 37.3 0 0 0 0 0.00 0.00 37.30
14 JESSOP RIOMAR Miss Kathryn Woolley 0 0 32.8 0 0 8 0 0.00 0.00 40.80
15 APHRODITIE'S ECHO Miss Eva Mawby 0 0 37.3 0 0 4 0 0.00 0.00 41.30
16 BP SILVER Mrs Claire Finlayson 0 0 35.5 0 0 8 0 0.00 0.00 43.50
17 MR MOONSHINE BOY Miss Laura Warwick 0 0 40 0 0 4 0 0.00 0.00 44.00
18 LAST DANCE VI Miss Holly Steels 0 0 34 0 0 8 7 0.00 2.00 51.00
19 CHASING RAINBOWS Mr Matthew J Firth 0 0 32 0 0 0 0 20.00 11.20 63.20
20 KILYGARVIN PREMIER CLOVER Miss Charlotte Heath-smith 0 0 36.5 0 0 4 0 20.00 15.20 75.70
21 BLUEBERRY MUFFIN II Miss Charlotte Bradshaw 0 0 40 0 0 0 0 60.00 33.20 133.20
22 WONDERBOY Ms Suzanne Watson 0 0 29.5 0 0 12 36 60.00 31.60 169.10
E R3 LUX HOT Miss Karen E Arlott 0 0 27 0 0 E E E E E R3
E R3 CORS GREY DIAMOND Miss Lily Coates 0 0 34.8 0 0 E E E E E R3
W STEP IT OUT DOREY Miss Natalie Rice 0 0 W 0 0 W W W W W
E CARLTON ARGENTO Mr Gary Ralph 0 0 29 0 0 8 7 E E E
W CHO CHO PIO Miss Elicia Race 0 0 33.3 0 0 W W W W W
E UR BALLYBANAGHER CHAMP Miss Catherine Tuke 0 0 35 0 0 8 0 E E E UR
W CRUISE AROUND Miss Tori Brown 0 0 W 0 0 W W W W W
R NIGHT WATCHMAN VI Miss Tessa Obrien 0 0 34.3 0 0 4 0 R R R
W JUVENATE Mr Marcus Roberts 0 0 W 0 0 W W W W W
E UR ETASJA Ms Katie Brickman 0 0 32 0 0 4 0 E E E UR
W WOOLFALL HERCULES Mrs Mandy Drewery 0 0 W 0 0 W W W W W
HC CUT TO THE CHASE Miss Chloe Allen 0 0 31.5 0 0 0 0 0 0 HC
HC NGONG VALLEY Miss Harriet Wright 0 0 W 0 0 W W W W HC
HC GARTHFACH ON THE DOT Miss Megan Sanders 0 0 33.5 0 0 4 0 0 0 HC
Optimum XC Time - 04.48
BE90 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MIDNIGHT MADNESS II Mrs Samantha Salden 0 8 27 0 0 0 0 0.00 0.00 27.00
2 SILVER ENDEAVOUR Mrs Abigail Van Den Heever 0 7 28.5 0 0 0 0 0.00 0.00 28.50
3 CAHERA DERRY LAD Miss Katie Pollock 0 6 28.5 0 0 0 0 0.00 0.80 29.30
4 ITS A CARNIVAL SOCIETY Miss Ellen Pritchard 0 5 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
5 GLORY BOY Mrs Nicola Johnson 0 4 27.3 0 0 4 0 0.00 0.00 31.30
6 MAX IX Miss Sydney Thompson 0 3 33.5 0 0 0 0 0.00 0.00 33.50
7 APACHE WARRIOR Miss Fleur Lemke 0 2 30.3 0 0 0 0 0.00 3.60 33.90
8 WHITES CROSS Miss Sarah Williams 0 0 26.5 0 0 8 0 0.00 0.00 34.50
9 WIL BE HSH FOREVER Miss Joanne Morland 0 0 29.3 0 0 0 3 0.00 2.40 34.70
10 BRAVE AND BLAZING BOY Mrs Katie Woodall 0 1 35.3 0 0 0 0 0.00 0.00 35.30
11 GORTAHORK CAOIMHE Miss Jessica Butkeraitis 0 0 31.3 0 0 4 0 0.00 0.00 35.30
12 DARK CASSIS Miss Holly Steels 0 0 31.5 0 0 4 0 0.00 0.00 35.50
13 EMLYN Mr Baren Major 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 0.00 36.50
14 LAWS OF GRAVITY Miss Georgie Frow 0 0 24.8 0 0 12 0 0.00 0.80 37.60
15 RINGO Mr Graham Sugden 0 1 38.3 0 0 0 0 0.00 0.00 38.30
16 BUACHAILL BEAG Miss Nia-wyn Williams 0 1 31 0 0 0 0 0.00 8.00 39.00
17 VOS SURPRISE Mr Dominic Murray 0 1 33.5 0 0 0 0 0.00 5.60 39.10
18 FIRESTONE S Miss Alison Woodcock 0 0 33.5 0 0 4 0 0.00 2.40 39.90
19 COME WHAT JULY Miss Frere Buckland 0 0 37.8 0 0 4 0 0.00 0.00 41.80
20 HARLEQUINS DREAM Miss Sydney Thompson 0 0 36 0 0 0 7 0.00 0.00 43.00
21 TRUE ENOUGH Miss Lydia Norton 0 0 34.8 0 0 12 0 0.00 0.00 46.80
22 DON DIEGO DE LA VEGAS Miss Sharon Nicholson 0 0 26.8 0 0 8 0 20.00 0.00 54.80
23 TIGER MOTH Mrs Nichola Foster 0 0 43.3 0 0 12 0 0.00 0.00 55.30
24 BASIL XIV Miss Rochelle Taylor-smith 0 0 45.5 0 0 12 0 0.00 0.00 57.50
25 CLOUD WARRIOR Ms Fran McNicol 0 0 36.3 0 0 0 0 40.00 22.00 98.30
W DIAMOND ROCKSTAR Mrs Sarah Challender 0 0 W 0 0 W W W W W
E UR WOODFIELD CHANCE Miss Georgina Sear 0 0 39.8 0 0 12 24 E E E UR
W WRIGHT ON THE MONEY Miss Jess Corser 0 0 32.8 0 0 16 0 W W W
E VALLEY WHISPER Mrs Sarah Downes 0 0 37.3 0 0 E E E E E
W KINVARA LITTLE JOY Mr Ted Dixon 0 0 W 0 0 W W W W W
W PRIESTOWN ALFIE Miss Emily Pugh-lewis 0 0 W 0 0 W W W W W
E AR BOND GIRL II Mrs Ally Cope 0 0 28.8 0 0 0 0 E E E AR
W MOJO VIII Miss Freya Kenworthy 0 0 W 0 0 W W W W W
HC COPPER POT Mrs Polly Jackson Griffin 0 0 30 0 0 4 0 20 20 HC
E AR BRASINGAMAN ERIC Mr David Llewellyn 0 0 27.3 0 0 0 0 E E E AR
Optimum XC Time - 04.48
BE90 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 COOMBE CREST Miss Emily Watts 0 8 26.3 0 0 0 0 0.00 0.00 26.30
2 LIBERTY IX Miss Rebecca Slowley 0 7 26.5 0 0 0 0 0.00 0.00 26.50
3 HORNDENS GALAXY Mrs Cher Coupland 0 6 27.3 0 0 0 0 0.00 0.00 27.30
4 TRENGWAINTON Miss Megan Sanders 0 5 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
5 OBERONZA Miss Kathryn Woolley 0 4 30.8 0 0 0 0 0.00 0.00 30.80
6 TEMPLE LAKESHORE CREST Mr Thomas Harrison 0 3 29.5 0 0 0 0 0.00 2.40 31.90
7 EASY PEASY II Mrs Clare Cottingham 0 2 32.8 0 0 0 0 0.00 0.40 33.20
8 MR MCGOWAN Miss Sophie Croxton 0 2 29.3 0 0 4 0 0.00 0.00 33.30
9 D S SHADOWS MOONLIGHT Miss Bailey-mai Harrison 0 1 34 0 0 0 0 0.00 0.00 34.00
10 AGREE TO DIFFER Miss Cathrine Taylor 0 1 34.5 0 0 0 0 0.00 0.00 34.50
11 SADLERS MELODY Miss Keira Fell 0 0 31.5 0 0 4 0 0.00 1.20 36.70
12 WILLIAM XVIII Miss Lucy Smith 0 0 31.3 0 0 4 0 0.00 2.40 37.70
13 HILTON Miss Holly Foskett 0 0 34.5 0 0 4 0 0.00 0.00 38.50
14 JOHNNY'S LADY Miss Abigayle Spurrell 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 0.80 38.60
15 ENNISKEANE SPIRIT Miss Becky Little 0 0 29.5 0 0 4 0 0.00 5.20 38.70
16 PURDY III Miss Freya Cox 0 0 28.3 0 0 4 0 0.00 7.20 39.50
17 TATTYGARE NEVER LET ME GO Miss Katie Power 0 0 33 0 0 0 1 0.00 6.00 40.00
18 DOON DESMONDO Miss Andrea Lloyd 0 1 34 0 0 0 0 0.00 14.00 48.00
19 WINSTON CURTIS Miss Rachel Clark 0 0 34 0 0 4 0 0.00 14.00 52.00
20 BELLE ISLE ROBBIE Miss Elizabeth Pawson-butler 0 0 34.3 0 0 12 0 0.00 6.80 53.10
21 DEMI MINUTUS Mrs Sarah Rotheram 0 0 31.3 0 0 0 0 20.00 4.80 56.10
22 HARRY XXVII Miss Charlotte Draper 0 0 34.5 0 0 8 0 20.00 2.40 64.90
23 DANCON BIEL TIEN Miss Laundon Howes 0 0 36 0 0 16 21 0.00 0.00 73.00
24 LISCONGILL LAD Miss Lucy Moore 0 0 35.5 0 0 12 0 20.00 7.60 75.10
25 CROFTYS BILLY BRANSTON Miss Holly Shepherdson 0 0 36.8 0 0 16 25 20.00 7.60 105.40
26 PHOEBE VII Miss Amber Whitehead 0 0 38.3 0 0 20 0 40.00 7.20 105.50
R ASHDALE CASPER Miss Sarah Hedges 0 0 27.5 0 0 8 0 R R R
W THE KAISER Miss Yvonne Watson 0 0 W 0 0 W W W W W
W WARWICK AVENUE Mr Andy Collop 0 0 W 0 0 W W W W W
W KNOCKAVALLEY AINE Miss Elizabeth Grimsey 0 0 38.3 0 0 W W W W W
E R3 LANGALLER SEA SPIRIT Mr Baren Major 0 0 38 0 0 4 0 E E E R3
E R3 GARY Mr Steven Smith 0 0 35.5 0 0 12 0 E E E R3
W LLANGYBI DEIO Mrs Sarah Wall 0 0 W 0 0 W W W W W
W DANNY BOY XI Miss Amy Shaw 0 0 38.8 0 0 20 17 W W W
E FROSTY IV Dr Elizabeth Uglow 0 0 46.5 0 0 E E E E E
W BILBO BAGGINS IV Miss Naomi Turner 0 0 W 0 0 W W W W W
W COOLCOM BOB Miss Charlotte Whitehead 0 0 37 0 0 8 4 W W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded