Results
Event name: SHELFORD MANOR (1) Date: May 30-31 2021 Location: Shelford Manor, Shelford, Shelford Manor, Notts, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.11
5YO - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DITCHFORD EXPLORER Mrs. Sarah Way 0 16 26.5 0 0 0.00 0.00 26.50
2 DHI ROCK DANCER Miss Rosalind Canter 0 14 23 4 0 0.00 0.80 27.80
3 WORLD ON FIRE Mr Ben Way 0 12 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
4 MILTONS STAR Miss Georgie Frow 0 10 27 4 0 0.00 0.00 31.00
5 PEPSI Miss Isabel White 0 8 30 0 0 0.00 1.20 31.20
6 ERSTE LIEBE Miss Kate Pegrum 0 2 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
7 HARTHILL HERALDIK Mr Andrew Downes 0 0 29.3 4 0 0.00 0.00 33.30
8 JUST IN TIME X Mr Ben Way 0 0 29.3 4 0 0.00 0.00 33.30
9 GHF PARTY TIME Miss Jessica Watts 0 0 29.5 4 0 0.00 0.00 33.50
10 ROCKSEA Mr Matt Earith 0 2 33.8 0 0 0.00 0.40 34.20
11 COOLEY FLEETWOOD Mr Mark Davidson 0 0 31.5 4 0 0.00 0.00 35.50
12 VS CORELLI SURPRISE Miss Lucy Stimson 0 0 32.3 4 0 0.00 0.00 36.30
13 SPRINGWIND DU CAREL Miss Amelia Walker 0 0 26.3 12 0 0.00 0.40 38.70
14 ASHTON BARRY Miss Lauren Allin 0 0 34 8 0 0.00 0.00 42.00
15 SSK CAPE COOLEY Mr Andrew Heffernan 0 0 23.5 0 0 20.00 1.60 45.10
16 QADIRA VD KIEVITSORIESN Mr Andrew James 0 2 40 0 0 0.00 8.80 48.80
17 HG WOODS Mr Richard Coney 0 0 28.8 8 0 0.00 14.40 51.20
18 PIPISTRELLO DI FERRO Mrs. Justine Parker 0 0 30.8 4 0 20.00 0.00 54.80
19 HAWTHORNSTUD DASSETT Miss Amelia Walker 0 0 27.5 0 0 20.00 9.20 56.70
20 BRYSON BOUNCER Miss Chloe Pearson 0 0 31 12 0 20.00 8.00 71.00
E AR MERLINS CAILIN DUBH Miss Grace Taylor 0 0 32 0 0 E 0 E AR
W FEARDORCHA DIAMOND MH Mr George Hilton-jones 0 0 26.3 8 0 W 0 W
W LINAEUS Mr Nathan Connolly 0 0 36.3 16 0 W 0 W
Optimum XC Time - 05.11
BE100 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JOEY TRIBBIANI Miss Alice Norman 0 16 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
2 CSF PRINCESS ZARA Miss Lucy Marie Hobson 0 14 31.3 0 0 0.00 0.40 31.70
3 LADY MADISON MAY Mrs Charlotte Thrower 0 12 31 8 0 0.00 2.40 41.40
4 LBC TREASURE Mr Stuart Ward 0 10 31 12 0 0.00 2.00 45.00
5 SWEET SUGAR PLUM Miss Grace Campbell 0 0 39.8 8 0 0.00 0.00 47.80
6 BALLYCAPPLE BLUE SKIES Miss Tara K M Belcher 0 0 33.8 4 0 0.00 10.00 47.80
7 KINSALE OLTAIRE Mr Sean Duffy 0 0 34.8 12 0 0.00 1.60 48.40
8 TORONTO Miss Virginia Wells 0 0 28.8 0 0 20.00 9.20 58.00
9 AMICITIA Mr Oliver Lofthouse 0 0 31.8 4 0 20.00 4.00 59.80
10 SEL LIVEWIRE Miss Stacey L Shimmons 0 0 33.5 20 0 0.00 6.80 60.30
11 PJ PICCOLO OVERWIG Mrs Sarah Gairdner 0 0 30.3 0 0 20.00 12.40 62.70
12 BARNDARRIG DIAMOND MASTER Miss Tinky Morris 0 0 37.8 8 0 0.00 21.60 67.40
E CR BALLYADAM VAL Ms Jo Payne 0 0 32.5 E 0 E CR
R DIAMOND DIABLO II Miss Kate Adam 0 0 31 16 20 R 0 R
W MOLYPIA Z Ms Sally Nicholson 0 0 35.5 W 0 W
R GOOD OMEN III Mr Tom Fray 0 0 34.3 R 0 R
W BORISLAV Mrs Jennifer Baker 0 0 W W
W MR CLOVER Mrs Harriet Tiplady 0 0 33.5 12 0 W 0 W
E UR MILLION 55 Mrs. Sophie Meers 0 0 29.5 E 0 E UR
Optimum XC Time - 05.11
BE100 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MONMORE PROMISE Miss Blaine Cooper-jones 0 16 25.8 0 0 0.00 0.00 25.80
2 SILVER BANJO Miss Nini French 0 14 27.8 0 0 0.00 0.00 27.80
3 BLACK JACK V Ms Katie Brickman 0 12 30.8 0 0 0.00 1.60 32.40
4 IDEAL EL DIVINO Miss Justina Cook 0 10 32.3 0 0 0.00 1.20 33.50
5 WIL BE HSH FOREVER Miss Joanne Morland 0 8 34 0 0 0.00 0.80 34.80
6 ATTYRORY MATE Miss Stephanie Batty 0 0 31 4 0 0.00 0.00 35.00
7 GUESS WOT Mr Sean Duffy 0 0 31.8 4 0 0.00 3.20 39.00
8 MICRON JOY Miss Ellie Mitchell 0 0 35.3 4 0 0.00 0.00 39.30
9 SANNABAYS INFERNO Miss Katie Stephenson 0 0 35.3 4 0 0.00 0.00 39.30
10 KELLYS STAR Miss Sophie Johnson 0 0 44.5 4 0 0.00 0.00 48.50
11 LUDOS REBEL Mrs Lizzie Evans 0 0 31 12 0 0.00 12.80 55.80
12 KIM'S STAR Miss Clare Boardman 0 0 33.3 12 0 0.00 13.20 58.50
13 RUBECULA Miss Charlotte Cramphorn 0 2 37.8 0 0 0.00 20.80 58.60
14 DARLING DELUXE Miss Evangeline Llewellyn-smith 0 0 33.3 0 0 20.00 8.80 62.10
15 LEXINGTON MAIL Miss Pippa Dixon 0 0 33.5 8 0 20.00 5.20 66.70
16 JAGUAR BELLE Miss Stacey L Shimmons 0 0 34.8 0 0 20.00 12.80 67.60
17 BLOSSOM BLUE BELLE Miss Stacey L Shimmons 0 0 39.8 0 0 20.00 10.00 69.80
18 JUMP Miss Jodie Cantrill 0 0 39 24 0 0.00 9.20 72.20
19 RINNWOOD BIG CAT Miss Laura Fraser Newman 0 0 42 12 0 20.00 18.80 92.80
20 MR V Miss Cecelia Elliott 0 0 38.3 4 0 40.00 23.20 105.50
21 WIDLAKE URKELS LAD Miss Tamara Pickstock 0 0 42.5 0 0 60.00 22.00 124.50
Optimum XC Time - 05.11
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RATHCLINE KESTREL Mrs Katie Stephens-grandy 0 16 29 4 0 0.00 0.00 33.00
2 BALLYSHEADY WINDY DAY Mrs Aly Dower 0 14 34 0 0 0.00 0.00 34.00
3 KILLYCLOGHAN B RADICAL Mr Richard Carruthers 0 12 28 4 0 0.00 3.60 35.60
4 JULIUS Miss Olivia Catton 0 10 31.3 4 0 0.00 1.60 36.90
5 QUINTESSENTIAL Q Miss Eleanor Peters 0 0 34 4 0 0.00 1.20 39.20
6 DONE TIME Miss Hannah Marley 0 0 32.5 8 0 0.00 0.00 40.50
7 PRIMITIVE NIGHT Miss Stacey L Shimmons 0 0 32 8 0 0.00 1.60 41.60
8 AISHA R Mrs Florentina Clarkson 0 0 35.3 8 0 0.00 0.00 43.30
9 CUSHLAS REVIRO Mrs Mary Lofthouse 0 2 30.8 0 0 0.00 12.80 43.60
10 MONBEG MADGE Miss Honor Gordon 0 0 36 8 0 0.00 2.80 46.80
11 SCHRODINGER Mr Bradley Allsopp 0 0 35.5 16 0 0.00 2.40 53.90
12 PEARLS CHOICE II Mrs Jo Ingle 0 0 30 8 0 20.00 3.60 61.60
13 HIO RAMIRO BOY Mrs Sally Wood 0 0 32.3 4 0 40.00 12.40 88.70
14 GRIFFORD PILGRIM Miss Orla Mcevoy 0 0 37.3 8 0 60.00 35.60 140.90
HC CAMPEON Miss Gwen Davies 0 0 31.5 0 0 0 2.8 34.30
W ELDORADO VAN KLAVERBORCH Mrs Ruth Calnan 0 0 W W
R MISS LUCY II Miss Izzy Wright 0 0 32.5 4 0 R 0 R
E R3 LORDSPARK IRON LADY Miss Alice Prior 0 0 35.3 E 0 E R3
E UR JIMBOB O REILLY Miss Megan Green 0 0 32 4 0 E 0 E UR
E UR PRIMITIVE CATCH Mrs Cathy Carter 0 0 37.3 24 0 E 0 E UR
Optimum XC Time - 05.11
BE100 - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RACHAN WIND DANCER Mrs. Keeley Martin 0 16 27 0 0 0.00 0.80 27.80
2 COLANDRO RIVIE Mr Paul Burgess 0 14 29.3 0 0 0.00 0.00 29.30
3 JASON KING Mr Andrew James 0 12 25.3 4 0 0.00 0.00 29.30
4 CEVIN COOPER Miss Molly Barker 0 10 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
5 SPORTSFIELD SUPER SONIC Mr Guthrie Shields 0 8 30.3 0 0 0.00 0.40 30.70
6 KILCANDRA HARLEQUIN REWARD Miss Becky Hartley 0 6 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
7 MATILDAS PARK Miss Amy Martin 0 2 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
8 MAGHERADRUMMOND SHUTTER FLY Miss Ellie Clarke 0 0 28.3 4 0 0.00 0.00 32.30
9 CLARISSIMO Ms Katie Barber 0 2 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
10 PRIMITIVE SECRET IV Mr Ian Robert Bennett 0 0 28.5 4 0 0.00 0.00 32.50
11 CARAGHS TRENDY KING Mr Nicholas Holden 0 2 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
12 DRUMREENAGH FLIGHT Miss Ella Miall 0 2 34 0 0 0.00 0.00 34.00
13 GRANDTURGEON Miss Emily Philp 0 2 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
14 MILL HOUSE KANN EYE Miss Kirstie Wright 0 0 32 4 0 0.00 0.00 36.00
15 FUTURE GAME OF HEARTS Miss Jeanette Brakewell 0 0 32.5 4 0 0.00 2.80 39.30
16 JENNY’S QUALITY Miss Fiona Davidson 0 2 36.3 0 0 0.00 4.00 40.30
17 TELPERION RHONDERINI Miss Maddy Young 0 0 32.8 8 0 0.00 0.00 40.80
18 ALL ON DECK Miss Carrie Childs 0 2 34.3 0 0 0.00 9.20 43.50
19 HOT TODDY IV Miss Rachael Tindal 0 0 33.5 4 0 0.00 8.00 45.50
20 LARAV GOLD STAR Miss Ibby Macpherson 0 0 32 4 0 0.00 12.00 48.00
21 HARLEQUINS DREAM Miss Sydney Thompson 0 0 31 12 0 0.00 8.00 51.00
22 COTTON CANDY Mrs Victoria Taylor 0 0 31.8 12 0 20.00 0.80 64.60
23 L'AMERICANE AMIGO Miss Charlotte Agnew 0 0 32.8 12 0 40.00 38.80 123.60
W MONEYLAGAN GOLD Miss Emily Clover 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.11
BE100 - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SHANNONDALE AERO Mr John-Paul Sheffield 0 16 23 0 0 0.00 0.00 23.00
2 ENOLA Miss Nina De Haas 0 14 28.3 0 0 0.00 0.00 28.30
3 KEYNOTE DASSETT Miss Amelia Walker 0 12 26.5 4 0 0.00 0.00 30.50
4 KEC SIMONA Miss Sally James 0 10 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
5 MARY S Mrs Sammy Oliver 0 8 30 0 0 0.00 1.20 31.20
6 OUR BILLY EILE Mrs. Sarah Way 0 6 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
7 LEGAL LEGEND Miss Jessica Moody 0 2 32 0 0 0.00 0.00 32.00
8 THE NEOMANCER Miss Darian White 0 2 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
9 RATHNAGREW GREY TEX Mrs Nicola Horsley-gubbins 0 2 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
10 METRA CRUISE Mr Joe Wise 0 0 31.8 4 0 0.00 0.00 35.80
11 FAIROAK DE LA ROSE Miss Georgie Frow 0 0 30.5 4 0 0.00 1.60 36.10
12 RAPHAEL Mr Henry Stott 0 0 32.5 8 0 0.00 0.00 40.50
13 STORM BLUE CURTIS Miss Phoebe Buckley 0 0 33.5 4 0 0.00 4.40 41.90
14 COS ME IS A GG Miss Emily Philp 0 0 34.3 4 0 0.00 4.40 42.70
15 JARSON Miss Charlotte Agnew 0 2 28.8 0 0 0.00 14.40 43.20
16 COOLCOM BELL Miss Beth Wood 0 2 34.8 0 0 0.00 8.80 43.60
17 LANCER Mr Henry Kinchin 0 0 37 12 0 0.00 0.00 49.00
18 RNH CAPPUCCINO Miss Fiona Davidson 0 0 32.3 4 0 0.00 13.60 49.90
19 MISS TWIGGS Mrs Lisa Wootton 0 0 38.3 12 0 0.00 0.00 50.30
20 IRISH KELPIE Mrs Abigail Van Den Heever 0 0 35.5 8 0 0.00 8.80 52.30
21 ROCK EMPIRE Miss Grace Taylor 0 0 34 8 0 0.00 17.20 59.20
22 WADACRE ARAMIS Mr Carlos Parro 0 0 29 8 0 20.00 16.40 73.40
W MERLIN BAY II Miss Emily Clover 0 0 W W
E R3 MONARTS KANDINSKY Mr Niall Griffin 0 0 32.3 0 0 E 0 E R3
Optimum XC Time - 05.11
BE100 - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 NOBLE SON Mr Paul Burgess 0 16 20 0 0 0.00 0.00 20.00
2 CREEVAGH MOHILL Miss Rosalind Canter 0 14 23.8 0 0 0.00 0.00 23.80
3 KITTY MALONE Miss Emily Philp 0 12 24 0 0 0.00 0.00 24.00
4 SIR WILLIAM WEXFORD Miss Mary Goodridge 0 10 26 4 0 0.00 0.00 30.00
5 APOLLO Miss Amy i Roberts 0 8 27.8 0 0 0.00 2.80 30.60
6 MYMWOOD MELODY Miss Harriette Howard 0 6 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
7 MILL HOUSE PRIMA DONNA Miss Kirstie Wright 0 2 32 0 0 0.00 0.00 32.00
8 ROCKRIMMON MOUNTAINEER Miss Jeanette Brakewell 0 0 24 8 0 0.00 0.00 32.00
9 TWINKLE TOES Mrs. Rochelle Wimbury 0 0 27.8 4 0 0.00 0.40 32.20
10 M BEAR ESQUIRE Mr Ben Way 0 2 29.5 0 0 0.00 2.80 32.30
11 GOOD TIMEZ Miss Emma Orde-powlett 0 2 30.8 0 0 0.00 2.40 33.20
12 GLENCOLLIN Mr Julian Trevor-roper 0 0 32.3 4 0 0.00 1.60 37.90
13 CASTLEDOWN SUNRISE Mr Andrew Downes 0 0 31.5 4 0 0.00 4.40 39.90
14 MILTOWN DAISY Miss Lottie Jones 0 2 34.5 0 0 0.00 5.60 40.10
15 HAPPY TIMES II Miss Mimi Baynes 0 0 32.3 4 0 0.00 4.00 40.30
16 BARBERSFORT GRACIOUS GIRL Mr Andrew James 0 0 34.3 8 0 0.00 0.00 42.30
17 TOOKYOURTIMEALFIE Miss Jessica Moody 0 0 35.8 8 0 0.00 0.00 43.80
18 CENTRE WALK Mrs Tessa Dollar 0 0 38.3 4 0 0.00 2.80 45.10
19 LEOGRAAF Mr Nicholas Bevan 0 0 26.3 0 0 20.00 0.00 46.30
20 HEDGEHOLME LACHARLA Miss Nim Spalding 0 0 35.3 8 0 0.00 4.00 47.30
21 BALLYLEE HURRICANE Miss Phoebe Buckley 0 0 33.3 4 0 20.00 7.20 64.50
22 THE WIGSTER Miss Rhea Macleod 0 0 33.3 12 9 20.00 3.20 77.50
23 SPINSTER Mr George Hilton-jones 0 0 32.5 8 0 20.00 26.40 86.90
R NETHERWOOD LOLA Mr Craig Barr 0 0 38.8 8 0 R 0 R
Optimum XC Time - 05.11
BE100 - Section X
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DESTINY Miss Rosalind Canter 0 16 22 0 0 0.00 0.00 22.00
2 KINETIC DASSETT Miss Amelia Walker 0 14 26.5 0 0 0.00 0.40 26.90
3 TANAGA Mr Paul Burgess 0 12 28 0 0 0.00 0.00 28.00
4 SIMPLE HEARTED Mrs. Sophie Lane 0 10 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
5 LAVANA VALENTINO Miss Heidi Coy 0 8 27.3 4 0 0.00 0.00 31.30
6 TYGER TYGER Mr Richard Evans 0 2 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
7 DIRKA CK Z Miss CLAIRE PARKINSON 0 2 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
8 DEVILISH CANDY BOY Miss Georgie Frow 0 0 25 8 0 0.00 0.00 33.00
9 AUSONE Mr Matt Earith 0 0 30.3 4 0 0.00 0.00 34.30
10 LEGALAND BEST ONE Miss Hannah Taylor 0 0 28 8 0 0.00 0.00 36.00
11 JUST CALL ME OLIVE Miss Amy Burbage 0 0 32.5 4 0 0.00 1.60 38.10
12 BRAVE AND BLAZING BOY Mrs Katie Woodall 0 0 34.3 4 0 0.00 0.00 38.30
13 DANTE V Mrs Rachel De Fraja 0 2 38 0 0 0.00 0.80 38.80
14 BARON HUTTON Mrs Vicki Plackett 0 0 31.3 8 0 0.00 0.40 39.70
15 GET SET COOLEY Mr Andrew Downes 0 0 35.8 4 0 0.00 0.40 40.20
16 LITTLE BEETLE Ms Charlotte Wolstenholme 0 0 35.3 8 0 0.00 0.00 43.30
17 CLONFIN CALL TO ARMS Miss Indie Vaughan-jones 0 0 31 8 0 0.00 4.40 43.40
18 GAMBLE V Miss Victoria Devlin 0 0 32 8 0 0.00 4.00 44.00
19 BALLINACLOUGH BENTLEY Miss Eve Leslie 0 0 33.8 12 0 0.00 1.20 47.00
20 JVK MR MAGUIRE Miss Nina De Haas 0 0 29.3 0 0 20.00 4.80 54.10
21 ISLAND STORM Miss Beth Willis 0 0 36.3 16 0 0.00 3.60 55.90
22 LAST HOPE 10 Miss Willa Newton 0 0 27.3 0 0 20.00 14.80 62.10
23 NANTWICH EQUINES HAUGHTON AFRIKAN Miss Verena Lauer 0 0 37 12 0 20.00 8.00 77.00
Optimum XC Time - 05.11
BE100Open - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DOCTOR OF DIPLOMACY Miss Harriette Howard 0 16 24.5 0 0 0.00 0.00 24.50
2 ERINNERUNG U VAN HET JUXSCHOT Mrs. Samantha Evans 0 14 25.5 0 0 0.00 0.00 25.50
3 JAGOS MILL Miss Lucy Scholl 0 12 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
4 QUINQUAGINTA Ms Jacky Beavan 0 10 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
5 WELHAM MILE HIGH Miss Lillie Barnett 0 8 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
6 COOL STRIKER Mr Carlos Parro 0 2 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
7 MERMUS R ROYAL TOUCH Miss Kelsey Love 0 2 32.5 0 0 0.00 0.40 32.90
8 NETHERWOOD BRAVE HEART Miss Melissa Shawcross 0 0 29.3 4 0 0.00 0.00 33.30
9 ALL OVER AT MIDNIGHT Miss Indie Vaughan-jones 0 2 31 0 0 0.00 2.40 33.40
10 ROMANCIER II Miss Katherine Illingworth 0 0 29.5 4 0 0.00 0.40 33.90
11 BREIFNE Miss Erin Dobby 0 0 31.8 4 0 0.00 0.00 35.80
12 HORSEPASTURE JIMBO Mr Arthur Marshall 0 2 34.3 0 0 0.00 2.00 36.30
13 IM THE ONE Miss Katy Mousdale 0 0 32.5 4 0 0.00 0.00 36.50
14 RITTERSPORN Miss Ruby Johnson 0 0 27 8 0 0.00 1.60 36.60
15 ARD DASSETT SPECTRE Miss Gini Hope 0 2 32 0 0 0.00 4.80 36.80
16 PRIMITIVE PARKER Mrs Jo Williams 0 0 30.3 12 0 0.00 0.00 42.30
17 JAGUAR LAW Mr Andrew Downes 0 0 40.3 4 0 0.00 0.00 44.30
18 WESTWOOD II Miss Izzy Rees 0 2 36.5 0 0 0.00 10.80 47.30
19 SID IV Miss Victoria Hopkinson 0 0 32.3 16 0 0.00 0.80 49.10
20 ZEP Ms Gaynor Green 0 0 33.5 4 0 0.00 18.00 55.50
21 TOURTANE Miss Elizabeth Homer 0 0 34.8 4 0 20.00 7.20 66.00
22 MORJOY MICKEY FINN Miss Emma Fletcher 0 0 32.8 4 0 20.00 11.20 68.00
E AR FREAD NEEDLE Mr. Philip Adkins 0 0 31.8 0 0 E 0 E AR
Optimum XC Time - 05.11
BE100Open - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALLINS KELLIGS Mr Andrew Downes 0 16 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
2 LUCAS M Miss Karen Holmes 0 14 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
3 TCH TOP LABEL Mrs Janet Clarke 0 12 30 0 0 0.00 4.00 34.00
4 GUEVARA M2S Ms Katie Barber 0 10 30.5 4 0 0.00 0.00 34.50
5 VS CHAMPION CHIPS Miss Molly Wright 0 8 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
6 WARRENSTOWN TOMBOY Miss Amit Hardy 0 2 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
7 CAMIROS PRINCE Miss Penelope Fairmann 0 2 33.8 0 0 0.00 2.00 35.80
8 VINCENTS CASANOVA Mr Albert Horne 0 2 35.5 0 0 0.00 0.80 36.30
9 LANGFORD TAKE THE BISCUIT Mr Joshua Levett 0 2 32.3 0 0 0.00 4.80 37.10
10 BALLY FINNEGAN Miss Sophie Farndon 0 0 30.5 4 0 0.00 3.60 38.10
11 GLORIA III Miss Ella Miall 0 0 32 8 0 0.00 0.00 40.00
12 GALILEO 7 Miss Eleanor Henry 0 0 34.8 8 0 0.00 0.00 42.80
13 HARLASSIMO Miss Gini Hope 0 0 32.3 12 0 0.00 2.00 46.30
14 MASTER UTAH Miss Megan Oxley 0 0 32.8 4 0 0.00 11.20 48.00
15 PENHILLS BIT OF FRENCH Mrs Sarah Gardner 0 0 32.5 0 0 20.00 4.80 57.30
16 SWEET DEAL Miss Emily Mustow 0 0 30.5 12 0 20.00 0.00 62.50
17 CARROLLS COURAGE Mrs Lucinda Eastley 0 0 33.3 16 0 20.00 9.60 78.90
18 PICANINI MATEYA Miss Tara Mcdaid-sly 0 0 31 4 2 40.00 24.80 101.80
W CLARAGH SONNY Miss Eve Egginton 0 0 W W
E R3 COOL CHOICE Miss Indie Vaughan-jones 0 0 30.5 0 0 E 0 E R3
W CAMILLO WE Miss Ella Howard 0 0 27.8 12 4 W 0 W
W STRIPE TROUBADOR Mr. Philip Adkins 0 0 34.8 W 0 W
W CAPTAIN JONES II Mrs Jo Williams 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.11
BE100Ou18 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ANNAGHMORE LAD Miss Annie Smith 0 16 26.3 0 0 0.00 0.00 26.30
2 DAMORA Miss Sophia Murphy 0 14 30 0 0 0.00 1.20 31.20
3 TEXAS Miss Amy Troop 0 12 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
4 CREEVAGH CLASS Miss Lily Mawby 0 10 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
5 WOODPARK REBEL MELODY Miss Olivia Haycock 0 8 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
6 MORRIGAN BRENIN Miss Jessica Bishop 0 6 34 0 0 0.00 0.00 34.00
7 CARNAVAL PRINCE II Miss Annabel Roberts 0 0 30 4 0 0.00 0.00 34.00
8 STAR SMOKEY Miss Molly Turcan 0 0 30.3 4 0 0.00 0.00 34.30
9 MISS DIPLODOCUS Miss Erin Jennings 0 0 30.3 4 0 0.00 0.40 34.70
10 HUGHES PROMISE Miss Jessie Sread 0 2 34 0 0 0.00 1.20 35.20
11 TINRAHER LAD Miss Lily Hardiman 0 2 37 0 0 0.00 0.00 37.00
12 FREE LOLLY Mr Ted Dixon 0 0 32.3 4 0 0.00 0.80 37.10
13 DUNLECKNEY LARK Miss Emily Phillips 0 0 34 4 0 0.00 0.00 38.00
14 DRUMACLANN BREXIT Mr George Vergerson-rowley 0 2 33.5 0 0 0.00 5.60 39.10
15 ROS FOR SURE Miss Ella Miles 0 0 35.3 4 0 0.00 0.00 39.30
16 WESTSIDE DOWNING ST Miss Victoria Robinson 0 0 35.8 4 0 0.00 0.00 39.80
17 WOODCROFT DESTINY Miss Ellie Crabtree 0 0 36 4 0 0.00 0.80 40.80
18 FERNHILL SMART CHOICE Miss Ellie Savage 0 0 33.8 8 0 0.00 0.00 41.80
19 CASTLETOWN CASCADE Miss Daisy Frampton 0 0 34.3 8 0 0.00 0.80 43.10
20 LOUISES PET Miss Hope Mussell 0 0 33 12 0 0.00 0.00 45.00
21 ARNESTOWN LAD Miss Issy Auchterlonie 0 0 48 4 0 0.00 8.80 60.80
22 TIERNISKS CRUISING CLOVER Miss Xanthe Anstee Marriott 0 0 33.3 0 0 20.00 17.60 70.90
E UR GENIA Miss Cosima Curzon 0 0 30.5 0 0 E 0 E UR
W THE RIDGE HEARTBEAT Miss Becky Clark 0 0 W W
E UR WITCHHILL KNIGHT ERRANT Miss Florence Ashmore 0 0 35 0 0 E 0 E UR
R DOWNTON COCO Miss Katie Gordon 0 0 28 16 0 R 0 R
Optimum XC Time - 05.11
BE100Ou18 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GREYFORD BOY Miss Lauren Hewett 0 16 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
2 COROMANDEL II Mr Guy Cubitt 0 14 32 0 0 0.00 0.00 32.00
3 CONCERTO Miss Holly Foskett 0 12 30.3 4 0 0.00 0.00 34.30
4 TASKA Miss Demi Bradshaw 0 10 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
5 SNOW Miss Jasmine Underwood 0 8 34.8 0 0 0.00 0.00 34.80
6 BLAKE LIVELY Miss Isabella Clark 0 6 31.5 4 0 0.00 0.00 35.50
7 TULLIBARDS BROCCADONETHING Miss Lola Graham 0 0 33.5 4 0 0.00 0.00 37.50
8 PITCH PERFECT II Miss Molly Turcan 0 0 33.8 4 0 0.00 0.00 37.80
9 GRANTSTOWN TRUE LOVES Miss Eliza Culloty 0 2 32.5 0 0 0.00 8.40 40.90
10 SHES THE MASTER Miss Katherine Humphrey 0 0 37.5 4 0 0.00 0.00 41.50
11 EMPERORS NERO ECLIPSE Miss Lily Mawby 0 0 32.8 8 0 0.00 1.20 42.00
12 ATLANTIC DREAMER Miss Clara Wilson 0 0 31 12 0 0.00 0.00 43.00
13 THE IRISH LASS Miss Lydia Bennett 0 0 33 12 0 0.00 0.00 45.00
14 LADY HAVANA Miss Maisy Elliott 0 0 37.8 8 0 0.00 0.00 45.80
15 TOMGAR GRACE Miss Annie Smith 0 0 35.8 0 0 20.00 0.40 56.20
16 PAINTED ROSE Miss Issy Auchterlonie 0 2 47.5 0 0 0.00 8.80 56.30
17 SCUZZI CAVA Z Miss Holly Marsh 0 0 37.5 0 0 20.00 0.00 57.50
18 BATHLEYHILLS GOLDEN SPRAY Miss Florence Ashmore 0 0 29.8 8 0 20.00 0.00 57.80
19 MUCKRIM EAMONN BAN Ms Flossie England 0 0 29.8 12 0 20.00 6.80 68.60
20 DERROON PARK Miss Hannah Spray 0 0 27.5 4 0 20.00 19.60 71.10
21 IVORY RED Miss Tabitha Morris 0 0 35 4 0 20.00 23.60 82.60
22 MENLO AMY Miss Izzy Wright 0 0 29.5 4 0 40.00 10.00 83.50
E UR HUNTING FOR LOVE Miss Emma Wright 0 0 35 4 0 E 0 E UR
E UR CINN MHARA DANCER Miss Ciara Hogan 0 0 38.8 E 0 E UR
W CARLTON BAY Miss Alice Frampton 0 0 32.3 12 3 W 0 W
Optimum XC Time - 05.36
BE80(T) - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GALTEE KASSY CASHEL GIRL Mrs Sara Ridgway 0 0 23.5 0 0 0.00 0.00 23.50
2 FILEY BEACH Mrs Lydia Lynskey 0 0 26 0 0 0.00 0.00 26.00
3 IMPALA II Miss Beth Turnell 0 0 24 0 0 0.00 4.80 28.80
4 CHLOES GIRLL Mrs Helen Milner 0 0 26 4 0 0.00 0.00 30.00
5 IRISH WARRIOR Miss Jordan Keal 0 0 23.5 4 0 0.00 3.20 30.70
6 CLOROGUE REBEL Miss Lola Shand Kydd 0 0 28 0 0 0.00 3.20 31.20
7 LOCK KEY FLIGHT Miss Lauren Mathieson 0 0 24.5 8 0 0.00 0.00 32.50
8 RASPUTIN VI Miss Kelly Brown 0 0 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
9 OLIVE DU GESNOIS Miss Florence Denwood 0 0 27 4 0 0.00 4.00 35.00
10 OLD ROCK BILLY Miss Connie Andrews 0 0 31 0 0 0.00 5.60 36.60
11 AJM FYRE N ICE Miss Rosy Louis 0 0 32 4 0 0.00 1.20 37.20
12 GALLARDO Miss Sarah Smith 0 0 27 0 0 0.00 10.40 37.40
13 DAPHNE Miss Lucie Brooker 0 0 33.5 4 0 0.00 0.00 37.50
14 LAST CHANCE Miss evelyn lewis 0 0 27.5 4 0 0.00 8.40 39.90
15 NET DE TREVE Miss Laura Gibson 0 0 23.5 20 0 0.00 3.20 46.70
16 CLASSIC TIPPLE Miss Kayleigh Clarke 0 0 28.5 4 0 20.00 0.00 52.50
17 BLUEBELL II Miss Lucy Dennis 0 0 34.5 4 0 0.00 37.60 76.10
18 HARVEY Miss Clare Smith 0 0 27 8 0 20.00 22.80 77.80
19 HELEN Mrs Helen Davis 0 0 28 4 0 60.00 44.80 136.80
R DENZIL Miss Jodie Webster 0 0 32.5 4 20 R 0 R
E AR BILLY CUSTARD Miss Katie Giessler 0 0 35 0 0 E 0 E AR
Optimum XC Time - 05.36
BE80(T) - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ATHENRY BLAKE Mr Stuart Ward 0 0 28.3 4 0 0.00 0.00 32.30
2 TOM CRUISE IV Mrs Wendy Dunham 0 0 28.3 4 0 0.00 0.00 32.30
3 PETER TAVEY Miss Melissa Kaye 0 0 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
4 OAKLAND CONTRACTOR Mrs Charlotte Czerpak 0 0 26 4 0 0.00 4.80 34.80
5 GION Mr Matt Ostle 0 0 35 0 0 0.00 0.00 35.00
6 EPA MURRAY Mrs Helen White 0 0 34.8 0 0 0.00 1.60 36.40
7 MR BUMBLE BEE Miss Irena Milner 0 0 37.5 0 0 0.00 1.60 39.10
8 CORS COLOURS Miss Katie Frost 0 0 33.3 4 0 0.00 3.20 40.50
9 KELLYTHORPES KITTEN HEELS Miss Harriette Howard 0 0 32.8 8 0 0.00 0.00 40.80
10 FERDINAND VII Miss Mary Lowe 0 0 35.5 8 0 0.00 0.00 43.50
11 DONCORDE Mrs Erica Murphy 0 0 29.8 4 0 0.00 10.80 44.60
12 CAHERVIEW CHARLIE Miss Hope Jones 0 0 40 0 0 0.00 6.00 46.00
13 CAPPA LANCELOT Mrs Charlotte Moseley 0 0 37 12 0 0.00 0.00 49.00
14 MY FAIR LADY Miss Katie Merrett 0 0 41.3 0 0 20.00 0.00 61.30
15 LEITRIM LADY Miss Camilla Hall 0 0 38 8 11 0.00 6.40 63.40
16 LUNA LADY Miss Sophie Jeffries 0 0 40.5 16 0 0.00 13.60 70.10
17 JACK X Mrs Helen Ford 0 0 36.3 12 8 20.00 19.60 95.90
18 UBLESCO GOLD Miss Amy Sharratt 0 0 31 4 0 80.00 8.80 123.80
HC LAMMY LIGHTING Miss Henrietta Grace Hill 0 0 31.8 4 0 0 0.4 36.20
E AR RINGINGLOW GLADIATOR Miss Ava Valente 0 0 38 16 8 E 0 E AR
E R3 GROMIT Miss Charlie Ashmore 0 0 38.3 E 0 E R3
Optimum XC Time - 05.36
BE80(T) - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TRESAISON HAWKSBAY Mrs Claire Gough 0 0 23 0 0 0.00 0.00 23.00
2 ROCKET VII Miss Sarah Sampson 0 0 23.5 0 0 0.00 0.00 23.50
3 CARNMELLYN FINAL ORDER Miss Jaimee Broadley 0 0 25.5 0 0 0.00 1.60 27.10
4 BLUEY II Ms Wendy Deacon 0 0 27.5 0 0 0.00 0.00 27.50
5 CLOUD II Miss Ellie Tomkins 0 0 23 4 0 0.00 0.80 27.80
6 LISRUA BRAVE HEART Miss Gemma De Havilland 0 0 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
7 EASTER STAR II Miss Rosemary Myers 0 0 27.5 0 0 0.00 2.80 30.30
8 OCTO RIO Miss Gemma Sharpe 0 0 28.5 0 0 0.00 3.20 31.70
9 BALLINTUBRID VIENDI Mrs Michelle Davis 0 0 30.5 4 0 0.00 0.40 34.90
10 PADDYS LAD Miss Fenella Selby 0 0 21.5 12 0 0.00 5.60 39.10
11 WHISPER XXVII Miss Madeleine Bowles 0 0 26 12 0 0.00 2.00 40.00
12 STORMHILL STARLIGHT Mrs Heather Elston 0 0 22 0 0 20.00 0.00 42.00
13 WOOTTONHEATH SASKIA Mrs Julie Beer 0 0 28.5 8 0 0.00 7.20 43.70
14 CASHELBAY LUCKY DUKE Mrs Jo Bunyan 0 0 25.5 0 1 20.00 0.00 46.50
15 CORRIES ROO Mrs Natalie Brown 0 0 27 8 0 0.00 15.60 50.60
16 MISTER TO MISTER Miss Caitlin Holgate-Davey 0 0 24 12 0 20.00 0.40 56.40
17 HAMPTON BEACH Miss Rebecca Steeples 0 0 27 12 0 20.00 0.40 59.40
18 BALLYLEE ABBEY BOY Miss jessica Mcvitty 0 0 36.5 16 0 40.00 15.20 107.70
E AR CARNMELLYN SILVER IMP Mrs Alex Starbuck 0 0 27.5 0 0 E 0 E AR
E UR GOLDEN GIRL 2 Miss Beth Foskett 0 0 26.5 0 0 E 0 E UR
Optimum XC Time - 05.28
BE90 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ESCAADA Miss Betty Baker 0 8 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
2 AKINDOFMAGIK II Miss Alice Norman 0 7 31 0 0 0.00 0.00 31.00
3 FADOS NAHOLO Miss Sophie Johnson 0 6 31 0 0 0.00 0.00 31.00
4 LORD LUCAS Miss Lucy Greenfield 0 5 31.3 0 0 0.00 0.80 32.10
5 SNOWFALL Mr Oliver Lofthouse 0 4 32.8 0 0 0.00 0.00 32.80
6 LLANGYBI DEIO Mrs Sarah Wall 0 3 29.5 4 0 0.00 0.00 33.50
7 QUANTUM IV Mrs Jayne Whitbread 0 0 28.3 8 0 0.00 0.00 36.30
8 GLASHA ROVER Miss Nicola Mann 0 0 33 4 0 0.00 0.00 37.00
9 PRIMITIVE BUZBY Mrs. Olivia Fox 0 1 32.5 0 0 0.00 6.40 38.90
10 LIBERTY IX Miss Rebecca Slowley 0 0 31.3 8 0 0.00 0.00 39.30
11 CARRAIGH ALANNA Miss Alice Holmes 0 1 39.8 0 0 0.00 0.00 39.80
12 REHY SANTA FE Miss Isabel Wells 0 1 37.8 0 0 0.00 3.60 41.40
13 MAGGIE VII Miss Lucyanna Winch 0 1 30.8 0 0 0.00 10.80 41.60
14 POIROT Mr Robin Fortune 0 0 30.8 8 0 0.00 6.40 45.20
15 POLLY Miss Rosie Marlow 0 0 34.3 4 0 0.00 8.00 46.30
16 CARRABELL JAKE Mr Tom Fray 0 0 31.5 20 0 0.00 0.00 51.50
17 QUAINTON CHARLIE BROWN Dr Karin Williamson Thomas 0 0 31.8 0 0 20.00 0.00 51.80
18 TEMPLE LAKESHORE CREST Mr Thomas Harrison 0 0 33 4 0 20.00 0.40 57.40
19 LAID BACK LENNY Miss Jenny Lane 0 0 33 8 0 20.00 6.40 67.40
20 QUICKSILVER BOY Miss Abbie Ganderton 0 0 29.5 0 0 40.00 20.00 89.50
HC SSH TOM BOY Ms Kate Ewart 0 0 34.3 4 8 0 5.2 51.50
E R3 CARRIAG SURPRISE BLOSSOM Mrs Marion Henstridge 0 0 41.5 8 0 E 0 E R3
E UR GRANGE KOGNAC Miss Charlotte Lockwood 0 0 34.5 0 0 E 0 E UR
E R3 LUCKY IN LOVE Mrs. Emma Harriman 0 0 28.8 4 0 E 0 E R3
E R3 BERTIE WOOSTER Mrs Helen Howard 0 0 30.8 E 0 E R3
Optimum XC Time - 05.28
BE90 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BOLEYBAWN MYLO Miss Victoria Mitchell 0 8 24.8 0 0 0.00 0.00 24.80
2 GREENKELD'S MOONDANCE Ms Katie Brickman 0 7 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
3 FIFTY SHADES OF BLUE Miss Charlotte Cramphorn 0 6 29.3 0 0 0.00 0.00 29.30
4 MENAI LAURENCE Miss Gabrielle Macdonald 0 5 29.5 4 0 0.00 0.00 33.50
5 KILLAUGHEY GIGOLO Miss Lucy Baguley 0 4 34.5 0 0 0.00 1.20 35.70
6 LET'S DANCE Miss Amelia Hope Waterhouse 0 3 35.8 0 0 0.00 2.80 38.60
7 SILVER BANNER GIRL Mrs Sarah Batty 0 0 33 8 0 0.00 1.20 42.20
8 FOURFIELDS HARLEQUIN Mr Darren Francis 0 0 35.3 4 0 0.00 4.80 44.10
9 INISBRI CREME DE LA CREME Mrs. Olivia Fox 0 0 27.3 0 0 20.00 0.40 47.70
10 ATHLONE II Miss Alana Cook 0 0 35.8 8 0 0.00 5.20 49.00
11 VIEWED AWAY Miss Harriet Walker 0 0 39.5 8 0 0.00 6.00 53.50
12 CASTLEFORBES CAMILLE Miss Catherine Holt 0 0 36.8 4 0 0.00 12.80 53.60
13 FINE DESIGN III Miss Isobel Johnson 0 0 31 8 3 0.00 18.80 60.80
14 DARK RUM Miss Evangeline Llewellyn-smith 0 0 32.8 8 0 20.00 0.00 60.80
15 BUNN CREEVAGH Miss Molly Twigg 0 0 41.3 4 2 40.00 11.20 98.50
W DINGLE STAR Miss Nicola Mann 0 0 30.3 24 0 W 0 W
W MIGHTY MINKS Mr Ben Stanley 0 0 37.3 16 0 W 0 W
W GHAREEB'S DIAMOND Miss Shannon Garner 0 0 35.3 12 12 W 0 W
E R3 OMARD SKIPS Miss Chloe Beauchamp 0 0 32.3 4 0 E 0 E R3
E UR FAIRYTALE Miss Amy Bell 0 0 36 4 0 E 0 E UR
E R3 B ESTIER SANTOSH Miss Emily Whysall 0 0 29.8 4 0 E 0 E R3
E E BLACK KNIGHT Mrs Caroline Topping 0 0 38.5 20 0 E 14.4 E E
R KILDROMIN ICON Mrs Becky Bennett 0 0 32.5 12 0 R 0 R
W MBF CAPPAQUIN Mrs Jacqueline Lawson 0 0 35.5 W 0 W
W PENSTRUMBLY GOLD DAPS Mr Stephen Thompson 0 0 36.8 20 0 W 0 W
Optimum XC Time - 05.28
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 EXCLUSIVE DOT COM Miss Jessica Baugh 0 8 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
2 BOYNE FRED Miss Emily Hingley 0 7 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
3 LAWS OF GRAVITY Mrs. Sharon Lawson 0 6 32.8 0 0 0.00 0.00 32.80
4 MENLO MATTY Miss Rosie Goffe 0 5 27 4 0 0.00 2.00 33.00
5 RVS BERLIN Miss Caroline Basnett 0 1 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
6 SALSA MOLINA Miss Victoria Nicholls 0 1 35.5 0 0 0.00 2.00 37.50
7 MIDNIGHT MADNESS II Mrs Samantha Salden 0 0 32.5 8 0 0.00 1.60 42.10
8 KINGS GINGER II Miss Eden Taylor 0 0 36 4 0 0.00 10.80 50.80
9 UNNAMED (806137) Miss Megan (Binky) Bainbridge 0 0 33 0 0 20.00 0.00 53.00
10 KNOCKBRIDGE MR COOL Miss Georgina Sear 0 1 38.5 0 0 0.00 18.00 56.50
11 FLURRY KNOX ESQ Miss Grace Megan 0 0 34.5 0 0 20.00 2.40 56.90
12 RIVERDALE Mr Alexander Ross 0 0 35 20 32 20.00 10.40 117.40
13 ASHLAWN DIAMOND Miss Georgie Featherstone 0 0 36.8 4 0 80.00 23.60 144.40
HC LAWFORD PETIT POMME Miss Isabel White 0 0 31.5 4 0 20 20 75.50
HC REAGANS LADY Miss Ria Bell 0 0 39.5 0 0 20 4.4 63.90
HC KOH-SAMUI JTH Miss Charlotte Agnew 0 0 32.3 0 0 20 35.6 87.90
HC JULIA B Mr John-Paul Sheffield 0 0 28 0 0 0 0.4 28.40
E R3 M.D.TYLER Miss Nicola Stapleton 0 0 30.5 E 0 E R3
R BALLAHOWE COMET Mr Ian Newton 0 0 34.5 4 0 R 0 R
W KILBRIDE BOBBY Miss Annieka Bacon 0 0 34 4 0 W 0 W
W PENNY DEARG Miss Claire Young 0 0 W W
R PAULDARYS MASTER PATRICK Mrs Victoria Brant 0 0 32.3 R 0 R
Optimum XC Time - 05.28
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALLYLAHIVE PRINCE Miss Hannah Lucy Comery 0 8 25.5 0 0 0.00 0.00 25.50
2 KILMAINE PRIDE Miss Sophie Sellers 0 7 27.5 0 0 0.00 0.00 27.50
3 REWARD Miss Emma Millar 0 6 29.3 0 0 0.00 3.20 32.50
4 MAJOR Miss Frankie Maw 0 5 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
5 SILVER ENDEAVOUR Mrs Abigail Van Den Heever 0 0 29.5 8 0 0.00 0.00 37.50
6 BASIL XIV Mrs. Rochelle Wimbury 0 0 30.8 8 0 0.00 0.00 38.80
7 KNIGHTSBRIDGE COURT Mrs. Kathryn Pledger 0 0 33.8 8 0 0.00 0.00 41.80
8 URGENCE DES HAUTS DROITS Miss Rachel Littlewood 0 0 38.5 4 0 0.00 0.00 42.50
9 TRIUMPH VD LAARSEHEIDE Z Miss Amy Small 0 0 23.8 0 0 20.00 0.00 43.80
10 ITS A CARNIVAL SOCIETY Mrs Amy Dunbar 0 0 36.5 8 0 0.00 1.60 46.10
11 CREEVAGH STABLES KINGS GOLAN Miss Ellen Pritchard 0 0 34.8 0 0 20.00 8.40 63.20
HC SIRNUNN GINGER SNAP Miss Jess Corser 0 0 33.5 8 0 40 0.4 81.90
HC PORTDUFF MAY Miss Fiona Davidson 0 0 36 8 0 0 13.2 57.20
HC DAMORKA Miss Francesca Jones 0 0 34.3 0 0 20 9.6 63.90
HC DASSETT BANKER Mr Craig Barr 0 0 30 4 0 20 13.2 67.20
R MORRIGAN DONAL Miss Sophie Hoskins 0 0 29.5 0 0 R 0 R
E R3 DRUMBAD BEN Miss Ruby Milne 0 0 32.5 E 0 E R3
E UR SULTAN Miss Rebecca Cooknell 0 0 33.5 8 0 E 0 E UR
E AR VERTIGO Miss Emma Atkin 0 0 31.8 0 0 E 21.6 E AR
W STANHOPES TRAVELLING MAN Miss Ellie Clarke 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.28
BE90 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ALONG CAME MOLLY Miss Chloe Whitehead 0 8 31.8 0 0 0.00 0.80 32.60
2 JOSIA-S Miss Amanda Green 0 7 31 4 0 0.00 0.00 35.00
3 COOLEY ON CLOUD NINE Miss Amy i Roberts 0 6 37.5 0 0 0.00 0.00 37.50
4 IT’S A SMOOTH CRIMINAL Mr Guy Tomlinson 0 5 35.8 0 0 0.00 3.60 39.40
5 RED CLOUD II Ms Lucille Jones 0 0 37.3 12 0 0.00 0.00 49.30
6 FURZLEY FANFAIRE Miss Jane Haskell 0 0 30.5 0 0 20.00 0.00 50.50
7 RIVER DON Miss Nim Spalding 0 0 38 4 0 20.00 3.20 65.20
8 SOLWAY STORM Miss Natasha Bentley 0 0 41.8 0 0 20.00 8.80 70.60
9 MINT IMPERIAL Miss Tina Canton 0 0 25 8 6 20.00 12.40 71.40
10 KOKO II Miss Hilary Campton 0 0 37 8 0 20.00 7.60 72.60
11 TRELIVER DARK VELVET Mrs Tina Riches 0 0 38.8 12 0 20.00 20.00 90.80
12 RUPERTS REFLECTION Miss Amy Martin 0 0 36.5 4 0 60.00 24.00 124.50
HC ABERGWAUN ACROBAT Miss Chloe Pearson 0 0 32.5 8 0 0 2 42.50
HC BANDITO VAN POLDERZICHT Miss Grace Taylor 0 0 35.8 0 0 0 25.2 61.00
HC FIANCEE Miss Samantha Hobbs 0 0 24 0 0 0 0 24.00
HC NANDO Mrs. Sarah Way 0 0 27.3 4 0 0 0.8 32.10
W DROMOD SHARON Mrs Brittany Evans 0 0 W W
E E UNNAMED (807620) Miss Lena Saxe 0 0 34 0 0 E 31.2 E E
E UR LOSTOCK JUKEBOX Mrs Joanne Bednall 0 0 32.3 4 0 E 0 E UR
E AR PROXIS L Miss Stephie Bevan 0 0 37.3 12 0 E 20.4 E AR
Optimum XC Time - 05.28
BE90 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LORD ROSSBUCK Miss Annieka Bacon 0 8 25.5 4 0 0.00 1.60 31.10
2 SAPPHIRE AND STEEL Miss Caroline Basnett 0 7 27.5 4 0 0.00 0.00 31.50
3 TRENDYMAN Miss Katy Kirkham 0 6 27.8 4 0 0.00 1.60 33.40
4 TINKERS BOY Miss Hannah Parr 0 5 27.8 4 0 0.00 1.60 33.40
5 RED E EDDIE Miss Emily Taylor 0 1 30.8 0 0 0.00 4.00 34.80
6 BROWNSCOMBE FRANCESCA Mrs Kerry Arnold-Herrick 0 0 29.5 4 0 0.00 1.60 35.10
7 NEWMARKET ALLOY Miss Izzy Rees 0 1 29.3 0 0 0.00 6.40 35.70
8 COOLCOM BOB Miss Charlotte Whitehead 0 0 25.3 4 0 0.00 7.20 36.50
9 ABBEYWARD GOLD Mrs Sarah Hayes 0 0 29.8 4 0 0.00 5.20 39.00
10 FOXY Miss tia Phillips 0 1 38.3 0 0 0.00 2.80 41.10
11 JEST A DREAM Miss Sarah Cockerham 0 0 26 16 0 0.00 0.00 42.00
12 SILVER KITTIWAKE Miss Frances Neep 0 0 39 4 0 0.00 1.20 44.20
13 PB GINGER NINJA Miss Hannah Gamble 0 0 29.8 4 0 20.00 0.00 53.80
14 OUT OF THE BLUE II Miss Rachael Ward 0 0 23.8 20 12 0.00 0.00 55.80
15 JASPER Mrs Linsay Rouston-turner 0 0 31.3 12 0 60.00 21.60 124.90
HC LUX ALL CLASS Miss Jess Corser 0 0 29.3 4 0 R 0 33.30
HC TELPERION ROYAL ROSE Mr Richard P Jones 0 0 33.3 8 0 0 0 41.30
E AR CHABLIS M Z Ms Suzanne Watson 0 0 32 4 0 E 0 E AR
E UR ITS A KANNAN Miss Ellen Pritchard 0 0 27.5 0 0 E 0 E UR
E R3 JERRYS MOMENT Mr Archie Tulloch 0 0 30 0 0 E 0 E R3
Optimum XC Time - 05.28
BE90 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 NOBLE TOPMAN Miss Emily Hingley 0 8 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
2 SHANANSHAH Miss Lillie Barnett 0 7 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
3 MGH QUERLY Mr Archie Tulloch 0 6 32.5 4 0 0.00 0.00 36.50
4 FEARLESS POET Mrs Maggie Mearns 0 5 31.5 4 0 0.00 1.20 36.70
5 GANGSTAS PARADISE Miss Helen Barton 0 4 34.3 4 0 0.00 1.60 39.90
6 COOLEY CAPTAIN JACK Miss Eve Egginton 0 0 36.3 4 0 0.00 0.00 40.30
7 LAKESIDE CONDOR Miss Abigail Lawson 0 0 38 4 0 0.00 0.00 42.00
8 THEO IV Miss Imogen Hopps 0 0 34.3 8 0 0.00 2.40 44.70
9 W.J. DOLPHIN Ms Phillipa Ward 0 0 28.8 0 0 20.00 0.00 48.80
10 MACS MIRAH Mrs Nicky Keir 0 0 33.8 12 0 0.00 6.80 52.60
11 ROYAL MISSION Miss Frenchie Herjean 0 0 30.5 0 0 20.00 4.40 54.90
12 DERRENTIGUE BRUCE Mr Michael Bainbridge 0 0 30 8 0 20.00 0.00 58.00
13 DATE NIGHT Miss Anna Flynn 0 0 33.8 16 0 0.00 10.40 60.20
14 CAMARO Mrs Sue Colley 0 0 35 8 0 20.00 7.20 70.20
15 DENARIUS Mrs Catherine Anne Stuart 0 0 33.3 12 0 20.00 27.60 92.90
W SHERRY TRIFFLE Miss Amy Smith 0 0 W W
W CLOUGHBAWN BLAZE Mr Tom Mudd 0 0 W W
R BOB THE BEETLE Miss Sarah Lee 0 0 33 12 0 R 0 R
E UR LITL’BIT LAST MINUTE Mrs. Victoria Steele 0 0 31.5 0 0 E 0 E UR
W WICKLOW DANCER Miss Lucinda Brookes 0 0 W W
R NORTHERN SUNSHINE Mrs Joanne Bates 0 0 36.3 12 0 R 0 R
Optimum XC Time - 05.28
BE90Ou18 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FINANCIAL EXPRESS Mr Flynn Kewney 0 8 23.8 0 0 0.00 0.00 23.80
2 BLUEY Miss Eve Slater Codman 0 7 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
3 ZILVER ZAK Mr Harry Lee 0 6 27.5 4 0 0.00 0.00 31.50
4 CREEVAGH DUN Miss Eva Mawby 0 5 33 0 0 0.00 0.80 33.80
5 DAISY MAY Miss Arabella Henderson 0 4 35.5 0 0 0.00 0.00 35.50
6 MY LITTLE MARY Mr George Telfer 0 1 35.5 0 0 0.00 0.80 36.30
7 LYDICAN BREEZE Miss Georgia Radley 0 1 36.5 0 0 0.00 0.00 36.50
8 HOW NICE Mr Ralfie Timmins 0 1 33.5 0 0 0.00 3.20 36.70
9 TIGER BALM Miss Imogen Mcgee 0 0 33.8 4 0 0.00 0.00 37.80
10 RUA BAN Mr George Howard 0 0 31 8 0 0.00 0.00 39.00
11 THE REAL MACHINE Mr George Duffy 0 0 32.5 4 0 0.00 2.80 39.30
12 RED PIXIE Miss Sally Ann Turkington 0 0 30 8 0 0.00 1.60 39.60
13 DENNIS VIII Miss Cordelia White 0 0 31.8 4 0 0.00 4.40 40.20
14 CARNAKILLY LITTLE ROSS Miss Amber Moxon 0 0 30 4 7 0.00 0.80 41.80
15 ESH STRYDER Miss martha goddard 0 0 31.3 4 0 0.00 7.60 42.90
16 ARDOUGH BOY Miss Xanthe Anstee Marriott 0 1 40 0 0 0.00 3.20 43.20
17 KANNANBALL RUN Miss Harriet Needler 0 0 32.5 4 0 20.00 3.20 59.70
18 QUEENSTOWN Z Miss Frankie Turner 0 0 32.8 0 0 20.00 10.00 62.80
19 ROSETOWN SUZIE Miss Amber Hollingworth 0 0 39 0 0 20.00 8.00 67.00
20 CARGA GALAXY Miss Harriet Andrews 0 0 38.3 8 0 20.00 17.60 83.90
21 BELLA B Miss Kitty Blundell 0 0 31 12 29 20.00 0.80 92.80
W FORTVIEW NOELS EARL Miss Charlotte Ward 0 0 28 12 0 W 0 W
Optimum XC Time - 05.28
BE90Ou18 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 NONO Miss Cordelia White 0 8 25.5 4 2 0.00 0.00 31.50
2 BIRCHWOOD BUTTERFLY Miss Hannah Kelly 0 7 28 4 0 0.00 0.00 32.00
3 NANTLLESG ISLWYN Miss Bella Ruddle 0 6 32.8 0 0 0.00 0.00 32.80
4 GOT IT I DO IT Mr Ethan Thomas 0 5 30.8 0 0 0.00 3.20 34.00
5 GARTHFACH VEX Miss Hettie Turcan 0 4 30.3 4 0 0.00 0.00 34.30
6 MOJO VIII Miss Freya Kenworthy 0 3 30 0 0 0.00 5.20 35.20
7 SPRINGLEAZE HOPE AND GLORY Miss Thea Miller 0 1 32.5 0 0 0.00 3.20 35.70
8 MAKE BELIEVE Miss Ellie Crabtree 0 1 36.3 0 0 0.00 0.00 36.30
9 KILMURRAY DARGLE Miss MADELEINE BLAGDEN 0 0 32.5 4 0 0.00 0.00 36.50
10 SHOW ME THE MONEY Miss Arabella Henderson 0 0 33.5 4 0 0.00 0.00 37.50
11 KAISER Miss Lily Mawby 0 0 33.8 4 0 0.00 0.00 37.80
12 SBE GRAFENSBROOK Mr Joshua Huxford 0 0 24.8 4 0 0.00 9.60 38.40
13 APHRODITIE'S ECHO Miss Molly Wooster 0 1 31.3 0 0 0.00 7.60 38.90
14 BEAT IT II Miss Sophie Golland 0 0 35.5 4 0 0.00 0.00 39.50
15 IMPERIUM Mr Luke Tapsell 0 1 37.3 0 0 0.00 4.00 41.30
16 FRAYER Miss Cordelia White 0 0 31 4 6 0.00 2.80 43.80
17 MATILDA BLUE MONDAY Miss Chloe Cade 0 0 32.5 12 0 0.00 0.00 44.50
18 RIOT FUN Mr George Telfer 0 0 40.5 8 0 0.00 0.00 48.50
19 TALLYHO CHARLIE Miss Megan Baker 0 0 41.5 8 0 0.00 2.00 51.50
20 MY KILRUSH LAD Miss Harriet Needler 0 0 33.3 8 0 40.00 4.40 85.70
R LAUGHTONS LADY THE FIRST Miss Rosemary Campbell 0 0 29.3 4 0 R 0 R
E E TOMMY TUCKERY Miss Georgia Page 0 0 34.3 12 0 E 0 E E
R STORMY GIRL Miss Holly Maudlin 0 0 30.8 0 0 R 0 R
E AR WILMA BOBBY Miss Freia Carlton-reditt 0 0 42.3 16 14 E 0 E AR

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded