Results
Event name: SCOTTISH GRASSROOTS EVENTING FESTIVAL BLAIR CASTLE Date: Aug 23-25 2019 Location: Blair Castle, Blair Atholl, Perthshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.17
SC BE100Open - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HHS CANYA Miss Rose Macpherson 0 16 25.3 0 0 0 0 0 0 25.30
10 WICKSTEAD SWANKY PANKY Mrs Emily Hedgecoe 0 0 34.5 0 0 4 0 0 0 38.50
11 DAISY JANE Miss Louise Clark 0 0 34.5 0 0 4 0 0 0 38.50
12 CLOVER I Miss Kelly Reid 0 2 34 0 0 0 0 0 4.8 38.80
13 PADDY XXI Miss Emma Wake 0 0 35.5 0 0 4 0 0 0 39.50
14 WHOS VISION Miss Catriona Meikle 0 0 28 0 0 4 0 0 7.6 39.60
15 JUNGLE DRUMS Mr Martin Arnott 0 0 30 0 0 4 1 0 5.6 40.60
16 ROCKWOOD BEAU Miss Rosanagh Davison 0 2 33.8 0 0 0 0 0 7.2 41.00
17 BALLYLARKIN EMPEROR Miss Beth Peat 0 0 37.5 0 0 4 0 0 0 41.50
18 FAR N AWAY Mrs Lara Bayley Kerr 0 0 26 0 0 8 6 0 3.6 43.60
19 SHES GOLD Miss Jade Thompson 0 0 32.3 0 0 8 1 0 3.2 44.50
2 ROCKCON Miss Eilidh Macaulay 0 14 28.3 0 0 0 0 0 0.4 28.70
20 WHAUPSHILL TOUCHE Miss Khara Findlater 0 0 33 0 0 8 6 0 4 51.00
21 DASH OF CLASS Mr Robert Clunas 0 0 38 0 0 12 0 0 2.8 52.80
22 RHUBEN Miss Gina Haywood 0 0 39.3 0 0 12 0 0 2.4 53.70
23 BORTHWICK AMBER Ms Charlotte Nevison 0 0 32.5 0 0 4 10 0 7.2 53.70
24 WILLOW COURT Miss Samantha Henry 0 0 40.3 0 0 8 0 0 6.4 54.70
25 HESPO Miss Jodie Caig 0 0 32.3 0 0 4 0 20 0 56.30
26 WSH SACRUZ Miss Hannah Broadhurst 0 0 31.5 0 0 0 0 20 12.4 63.90
27 WINSTON XX Miss Grace Botterell 0 0 33 0 0 4 0 20 8 65.00
28 ROSKEEN DOLLY LADY Miss Lauren Davidson 0 0 40.5 0 0 4 0 20 11.2 75.70
29 BALLINGADDY DIXIE Miss Alicia Marples 0 0 38 0 0 12 0 20 9.2 79.20
3 THUNDER VII Miss Keely Gordon 0 12 26.5 0 0 4 0 0 0 30.50
30 ITS OZZY Miss Sharon Christie Thom 0 0 29 0 0 4 0 40 18.4 91.40
4 DUNAVERTY BAY Miss Sarah Yeaman 0 10 30.8 0 0 0 0 0 2.8 33.60
5 LEISURE MAN Miss Jessica Zajda 0 8 29.3 0 0 0 4 0 0.8 34.10
6 BLAZE Miss Emma Buchanan 0 6 26.5 0 0 8 0 0 0 34.50
7 THUNDERBALL Mr Tom Clark 0 4 32 0 0 4 0 0 0 36.00
8 CHESTERFIELD M Mr Iain Couttie 0 4 27.8 0 0 4 0 0 5.2 37.00
9 CRAIGMANCIE SYMPHONY Mr Gregor Walkingshaw 0 0 33.8 0 0 4 0 0 0 37.80
E UR DINOZZO Miss Rebecca Scott 0 0 33.3 0 0 4 0 E E E UR
R SDF LORIOT Miss Katie Smith 0 0 32 0 0 0 0 R R R
R MORELANDS CONCLUSION Miss Mairi Sinclair 0 0 32.5 0 0 4 0 R R R
Optimum XC Time - 05.35
SC BE90Open - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MURRAH HALL MIDNIGHT MAELSTROM Miss Annie Sandell 0 8 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
10 AUGHNACLIFFE GEM Miss Persia Bhatia 0 2 34.8 0 0 0 0 0 1.2 36.00
11 DISCOVERY B II Mr Sean Mardon 0 2 35.3 0 0 0 0 0 0.8 36.10
12 GUCCI LADY Ms Rowan Morgan-paulson 0 2 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
13 JUPITER'S ORBIT Miss Sarah Dow 0 2 33 0 0 0 0 0 4 37.00
14 ARDLEA MR SPIRIT Miss Robyn Crawford 0 2 36.5 0 0 0 0 0 1.6 38.10
15 ROYAL ROVER Ms Fiona Macleod 0 2 32.3 0 0 4 0 0 2 38.30
16 DARK SURPRISE Mr Martin Arnott 0 1 38.5 0 0 0 0 0 0 38.50
17 STAR X Miss Morven Ritchie 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
18 HHS FORT WORTH Miss Kyla Grieve 0 1 37 0 0 0 0 0 2 39.00
19 MIAMI SUDS Dr Emma Defew 0 1 39.3 0 0 0 0 0 0 39.30
2 ALECON Miss Emma Little 0 7 32.8 0 0 0 0 0 0.4 33.20
20 GROVE WARRIOR Miss Zoe Mackay 0 0 36.8 0 0 4 0 0 0 40.80
21 TINO II Ms Brook Walker 0 1 42 0 0 0 0 0 0 42.00
22 KILPATRICK VIRGINIA CILLIE Miss Matilda Aplin 0 0 38.8 0 0 4 0 0 1.2 44.00
23 HAMPTON FONTAINE Mrs Laura Mcdonald 0 0 35 0 0 8 0 0 1.2 44.20
24 QUARTER OF Mrs Louise Le Geyt 0 1 34.5 0 0 0 0 0 10.4 44.90
25 KNOCKNACREE BENTLEY Miss Linda Faulks 0 0 31 0 0 4 2 0 10.8 47.80
26 HARLEY IV Miss Emma Tivey 0 0 35.8 0 0 4 0 0 13.6 53.40
27 BEAU Miss Angela Palmer 0 1 42.5 0 0 0 0 0 11.6 54.10
28 GLENGOWLA NECO Miss Catriona Boxall 0 0 35.3 0 0 0 0 20 0 55.30
29 LITTLE DANCER II Miss Alyssa Neumann 0 0 35.5 0 0 0 0 20 1.6 57.10
3 BENNY STATION Mrs Gillian Edward 0 6 28.8 0 0 0 0 0 4.4 33.20
30 CHIPPENDALE VIVALDI Miss Sharon Christie Thom 0 0 33.5 0 0 0 0 20 3.6 57.10
31 BLUE THOR Miss Caroline Pennycook 0 0 31.8 0 0 4 0 20 1.6 57.40
32 IRISH MUSKATEER THE Mr Cameron Swales 0 0 40.8 0 0 8 0 0 9.2 58.00
33 HILLTOWER TINKERBELLE Mrs Susan Lawrie 0 0 38.8 0 0 12 5 0 3.6 59.40
34 SPLASH OF FUN Miss Rachael Aiton 0 0 31 0 0 0 0 20 9.6 60.60
35 MURPHY XVIII Mrs. Shona Macintyre 0 0 36.5 0 0 12 0 20 0 68.50
36 FERMOY JUNIOR Mrs Katie Parry 0 0 36.8 0 0 12 0 20 2.4 71.20
37 LOLANTUS H Miss Lorna Mckechnie 0 0 37.8 0 0 0 0 20 15.6 73.40
38 COONAHINCH GEORGE Miss Hannah Chisholm 0 0 37.8 0 0 4 7 20 15.2 84.00
39 GOOD TO GO III Mr Richard Johnston-smith 0 0 33.5 0 0 0 0 40 17.6 91.10
4 RUBY RED II Miss Claire Light 0 5 31.8 0 0 0 0 0 1.6 33.40
40 YOYO IV Miss Layna Martin 0 0 37.3 0 0 0 0 40 15.2 92.50
41 BALHAGARTY PERFECTION Dr Sarah Mills Brown 0 0 36.3 0 0 4 0 40 12.8 93.10
42 DONNA KEISEADA Mrs Claire Paisley 0 0 32.3 0 0 0 0 60 18 110.30
43 SHANNONDALE ENYA Miss Leona Blacklaws 0 0 26.5 0 0 4 0 80 13.2 123.70
5 SHADOW MOUNTAIN II Mrs Sarah Chambers 0 4 34.3 0 0 0 0 0 0 34.30
6 MULGRAVE FREDDIE Miss Kyla Grieve 0 3 34.3 0 0 0 0 0 0 34.30
7 MINI ECHO Miss Emma Grant 0 2 31.3 0 0 4 0 0 0 35.30
8 ZUCCHEROS DEFF LEPPARD Ms Eilidh Herd 0 2 35.3 0 0 0 0 0 0 35.30
9 WATT THE FOX Miss Rhyian Skinner 0 2 28 0 0 8 0 0 0 36.00
E MACHNO SHOWTIME Mr Cameron Swales 0 0 28.8 0 0 0 0 E E E
E AR GUSTO III Miss Mhairi Goodwin 0 0 41 0 0 0 0 E E E AR
E R3 SEVILLE II Mrs Eve Beveridge 0 0 32.5 0 0 8 0 E E E R3
E R3 PALLAS VANK WISH Miss Jade Pitt 0 0 33.3 0 0 0 0 E E E R3
E R3 ATHLONE CHESTNUT LADY Mrs Marion Vernon 0 0 39.3 0 0 12 0 E E E R3
E R3 HEY LISTEN Miss Rachel Kane 0 0 30.8 0 0 4 0 E E E R3
E R3 SONNERSTED Miss Victoria Gladwyn 0 0 36.3 0 0 8 0 E E E R3
E R3 TEMPLEBREADY BOY Miss Gail Mackay 0 0 28.8 0 0 E E E E E R3
E R3 CHELLAGH Miss Alexandra Heard 0 0 37.3 0 0 0 0 E E E R3
E R3 BARNEY XX Miss Alana Thomson 0 0 44 0 0 0 0 E E E R3
E R3 L. A. DIAMOND Miss Amy Ogilvie 0 0 34.8 0 0 0 0 E E E R3
E R3 ANIELS Miss Daragh Ramage 0 0 35 0 0 0 0 E E E R3
E UR GORTMORE UNAVOIDABLE DIAMOND Miss Claire Louise Bain 0 0 32.8 0 0 16 0 E E E UR
R MANOR HOUSE MERRY MATE BOY Miss Jackie Tait 0 0 36.5 0 0 0 0 R R R
R FAN DABY ANGUS Ms Amanda Waugh 0 0 28.5 0 0 4 0 R R R
W RIDGEWOOD ABBEY Miss Pip Fleming 0 0 42.5 0 0 W W W W W
W PLATINUM CRACKERS Mrs Shonagh Ann Robb 0 0 30 0 0 8 0 W W W
W RACE NIGHT Mrs Elizabeth Fletcher 0 0 39.8 0 0 0 4 W W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded