Results
Event name: OFFCHURCH BURY Date: Jun 29-30 2019 Location: Offchurch Bury, Warwickshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.08
BE100 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 INDICTABLE ONLY Mr Oliver Townend 0 16 30.3 0 0 0 0 0 0 30.30
10 COOLEY ARAMIS Miss Georgie Strang 0 2 32 0 0 0 0 0 4 36.00
11 GOO GOO Miss Sorcha Muir 0 2 34.8 0 0 0 0 0 1.6 36.40
12 COMMONS DELIGHT Miss Megan Elphick 0 0 32.8 0 0 4 0 0 0.4 37.20
13 DASSETT GOLD Mrs Kate Rocher-Smith 0 0 34.3 0 0 4 0 0 0 38.30
14 INGLEDENE PEPPER Miss Laura Simpson 0 0 34.3 0 0 4 0 0 0 38.30
15 WILMA BOBBY Miss Harriet Beeby Wynn 0 0 35.3 0 0 4 0 0 0 39.30
16 MUCHO NACHO Mr Chris J Hall 0 0 33 0 0 8 0 0 0 41.00
17 SHANNONDALE FREDERICK Mrs Leanne Cartwright 0 0 35.8 0 0 0 1 0 4.4 41.20
18 MR CLOVER Mrs Harriet Tiplady 0 0 32.5 0 0 12 0 0 0 44.50
19 HAYSTOWN CRUISING JACK Miss Pippa Taylor 0 2 35.5 0 0 0 0 0 10.8 46.30
2 PERCIVALS REBEL Miss Rebecca Jessett 0 14 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
20 REGAL PRINCE V Mr Dean Price 0 0 33.8 0 0 12 0 0 6.8 52.60
21 NUTWOOD SOLOIST Miss Grace Taylor 0 0 32.3 0 0 16 0 0 4.8 53.10
22 MONARTS MASTERCLASS Miss Grace Bostock 0 0 34.8 0 0 16 1 0 4.4 56.20
23 MHS AFRICA Miss Poppy Pitt 0 0 31.5 0 0 0 0 20 7.2 58.70
24 LIBERTY Mr George Hilton-jones 0 0 36.5 0 0 0 0 20 9.2 65.70
25 TRENERTH PIMMS Miss Lily Sweet 0 0 33.8 0 0 12 0 20 2 67.80
26 OK CASEY Mrs Su Jones 0 0 34.8 0 0 20 16 0 0 70.80
27 FINE Miss Mia Allison 0 0 30.8 0 0 8 30 0 11.6 80.40
3 DYSART LUX ZED Miss Lucy Blumberg 0 12 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
4 ONE MORE COOLEY Mr Austin O'connor 0 10 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
5 BALLINTOGHER MACHOMAN Miss Saskia Connor 0 8 33 0 0 0 0 0 0.4 33.40
6 BALLYSIMON NED Miss Marina Jacobs 0 6 33.8 0 0 0 0 0 0 33.80
7 RIVERSTOWN ROLLERCOASTER Mrs Alison Lidstone 0 4 34 0 0 0 0 0 0.4 34.40
8 RAMADA Mr Oliver Townend 0 2 31.3 0 0 0 0 0 3.6 34.90
9 ARLEYS TOYBOY Miss Georgia Cathcart 0 0 31.3 0 0 4 0 0 0 35.30
E BEACON BRIGHT Miss Rebecca De Lisle Wells 0 0 33.8 0 0 E E E E E
E GRAFENBEEREN Miss Lara Bryant 0 0 37.5 0 0 E E E E E
E AR TOOKYOURTIMEALFIE Miss Jessica Moody 0 0 35.8 0 0 4 0 E E E AR
E UR ELLATINE Mrs Laurie Beynon 0 0 37.3 0 0 8 0 E E E UR
W SHANT AGREE Mr Matt Earith 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 05.08
BE100 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ARCHIMEDES X Miss Charlotte Faulkner 0 16 22 0 0 0 0 0 0 22.00
10 THINK TANK THINK Miss Sophia Icke 0 0 28.8 0 0 4 0 0 0 32.80
11 THE BURGOMEISTER Miss Rachael Willetts 0 2 35 0 0 0 0 0 0 35.00
12 SWEET SUGAR PLUM Miss Grace Campbell 0 0 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
13 PZAZZ Miss Emilia Marbus 0 0 32.5 0 0 4 0 0 0 36.50
14 RINCOOLA HOB NOB Miss Isabella Smith 0 2 34.5 0 0 0 0 0 2 36.50
15 BALLYMORE BOUNCER Miss Jess Hope 0 0 30.5 0 0 4 0 0 2 36.50
16 FAST FUSE Miss Isabella Elwes 0 0 31.8 0 0 4 1 0 0 36.80
17 GENES OF A DANCER Mrs Rachel Wood 0 0 25 0 0 12 0 0 0 37.00
18 SHADY LANE II Miss Grace Jackson 0 0 33.3 0 0 4 0 0 0 37.30
19 JIMMY'S STAR Miss Isabel Campbell 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
2 RAPID GLOBAL VB Mr George Hilton-jones 0 14 24.5 0 0 0 0 0 0 24.50
20 JIGSAW VII Miss Georgia Denton 0 2 38.5 0 0 0 0 0 0.4 38.90
21 ROSS JOEY Miss Georgina Reece 0 0 35.8 0 0 4 0 0 0 39.80
22 ANAPOLIS Miss Jessica Moody 0 0 28.8 0 0 8 0 0 3.6 40.40
23 MOYOLA ROSIE Miss Jessica Clews 0 0 32.8 0 0 8 0 0 3.6 44.40
24 MILTOWN DAISY Miss Lottie Jones 0 0 31.3 0 0 16 0 0 0 47.30
25 MOYCULLEN MOREIRA Mrs Jennifer Adams 0 0 32.3 0 0 4 0 0 11.2 47.50
26 HIO MOSS ROSE Miss Elizabeth Richards 0 0 30 0 0 12 0 0 8 50.00
27 MILLER MILO Miss Amy Morris 0 0 33.3 0 0 12 0 0 4.8 50.10
28 ALABATOMAS Miss Grace Taylor 0 0 30.8 0 0 4 0 20 6.8 61.60
29 FLOWER DE GROZILLES Miss Milli Wright 0 0 30.5 0 0 8 0 20 11.6 70.10
3 GOOD TIMES Miss Sophie Gardner 0 12 23.5 0 0 0 0 0 3.6 27.10
30 MOUSE V Dr Rebecca Binks 0 0 29.5 0 0 24 26 40 13.2 132.70
4 DILANO Z Ms Victoria Wentworth 0 10 23 0 0 4 0 0 2.4 29.40
5 BALLYCAPPLE COOLEY Mr Oliver Townend 0 8 24.5 0 0 4 1 0 0 29.50
6 WESTWOOD Miss Hannah Berryman 0 6 29.5 0 0 0 0 0 0 29.50
7 MASTER CLASS RAMIRO Mr Oliver Townend 0 4 21.8 0 0 8 0 0 0 29.80
8 CALLISTA CLOVER Mrs. Sarah Way 0 4 26 0 0 4 0 0 0 30.00
9 LATES FLASH Miss Laura Ridout 0 0 30.3 0 0 0 1 0 0 31.30
E LOWHILL FIER AMBASSADOR Miss Maya Lawton-smith 0 0 31.8 0 0 E E E E E
E UR SIR EUROMAN II Miss Abi Wallis Castle 0 0 32.8 0 0 4 0 E E E UR
W LORRHA LAD Mr Andrew Whitehouse 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 05.08
BE100 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KISSEMMIE MIDNIGHT MAGIC Miss Georgie Toole 0 16 25.8 0 0 0 0 0 2 27.80
10 CORRIEBEG SURFS UP Miss Gemma Redrup 0 0 28.3 0 0 4 0 0 5.2 37.50
11 P J MY DARCO Miss Evie Cope 0 0 34.3 0 0 4 0 0 0 38.30
12 JAKZENT TREN Mr Jesse Campbell 0 0 31.3 0 0 0 1 0 6.4 38.70
13 KILMULLEN CASINO HILL Miss Beccy Smith 0 0 33.8 0 0 4 0 0 2 39.80
14 TYGER TYGER Mr Richard Evans 0 0 32.8 0 0 4 0 0 3.2 40.00
15 DHI LIBERO Miss Georgie Wood 0 0 27.8 0 0 4 0 0 9.2 41.00
16 COOLEY AND CO Mr Oliver Townend 0 0 32.5 0 0 4 2 0 3.6 42.10
17 CHAPLAIN Mrs Ann Taylor 0 0 34.3 0 0 4 0 0 8 46.30
18 PRIMITIVE LIGHTNING Miss Teri Rudkin 0 0 36 0 0 8 2 0 1.2 47.20
19 HOT TODDY IV Miss Rachael Tindal 0 0 31.5 0 0 8 0 0 8.8 48.30
2 JARVEYVILLE Mr Austin O'connor 0 14 28.8 0 0 0 0 0 0 28.80
20 HURRICANE HUNTER Miss Grace Taylor 0 0 34 0 0 4 0 0 11.2 49.20
21 BLEACOTTS EXCLUSIVE TEMPO Miss Pippa Taylor 0 0 34.3 0 0 12 0 0 3.6 49.90
22 NEWFIELD LIONHEART Miss Stephanie Toogood 0 0 27.3 0 0 0 0 20 4.4 51.70
23 TWILIGHT ROLLERCOASTER Mrs Alison Lidstone 0 0 31 0 0 12 0 0 14 57.00
24 RAINSTOWN MICHAEL Mrs Nicki Grayson 0 0 32.3 0 0 0 0 20 8 60.30
25 BALLYADAM VAL Ms Jo Payne 0 0 33.5 0 0 20 1 0 11.6 66.10
26 SPINSTER Mr George Hilton-jones 0 0 33.3 0 0 0 0 20 14 67.30
27 TAWNMORE QUE HERE Mrs Charlotte Johnston 0 0 33.5 0 0 20 25 0 23.6 102.10
3 VENZ BOUCHERON Ms Samantha Cant 0 12 30 0 0 0 0 0 0 30.00
4 DASSETT FOREVER AUTUMN Mrs Kate Rocher-Smith 0 10 30.3 0 0 0 0 0 0 30.30
5 CRAFTY WIZARD Miss Heather Urquhart 0 8 29.5 0 0 0 0 0 3.2 32.70
6 GRAFENSTAR Mr Sam Smith 0 6 28.5 0 0 4 0 0 2 34.50
7 SUNSHINE SCOUT Miss Megan Sanders 0 4 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
8 SPORTSFIELD COOKIE Miss Alice Parton 0 0 29.8 0 0 0 5 0 2 36.80
9 CVS SUPER TED Miss Nicola Mariann Wilson 0 0 28.8 0 0 8 0 0 0.4 37.20
E ADAMS FINE Miss Honor Barker 0 0 30.5 0 0 E E E E E
E R3 TREMEER Miss Clare Bosley 0 0 32.3 0 0 E E E E E R3
E R3 FINE DESIGN III Miss Isobel Johnson 0 0 33.5 0 0 E E E E E R3
W LANGSON GOVERNOR Miss Victoria Gregg 0 0 28.3 0 0 8 0 W W W
W BILLY BERGERAC Miss Cliona Muir 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 05.08
BE100 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MY CORDELLO T Miss Louise Bradley 0 16 26.3 0 0 0 0 0 2 28.30
10 CUFFESGRANGE CLOVER Z Miss Saffron Cresswell 0 2 33.8 0 0 0 0 0 0 33.80
11 BALLYSHAN BELLISSIMO Miss Nicky Hill 0 0 29.8 0 0 4 0 0 0 33.80
12 CLOHERVIEW SUNSET Miss Melissa Pollett 0 0 30.3 0 0 4 0 0 0.4 34.70
13 SONOFAGUN Miss Emily Turner 0 2 35.8 0 0 0 0 0 0 35.80
14 OAKPORT HARVEY STAR Miss Georgia Savill 0 2 35.8 0 0 0 0 0 0 35.80
15 HIGHLIGHT ROLLER Miss Tiffany Eggleston 0 2 36 0 0 0 0 0 0 36.00
16 BOOGIE LIGHTS Mrs Bryony Biddlecombe 0 0 32.5 0 0 4 0 0 0 36.50
17 MED NIGHT ATTITUDE TOO Miss Phoebe Anderson 0 0 33.5 0 0 4 0 0 0 37.50
18 BUBBA GUMP Miss Juliette Edmonds 0 0 33.8 0 0 4 0 0 0 37.80
19 THE LUCKY DEAL II Miss Brooke England 0 0 34.5 0 0 4 0 0 0 38.50
2 TULLIBARDS BROCCADONETHING Miss Islay Riddick 0 14 28.5 0 0 0 0 0 0 28.50
20 KING DAN Miss Sophia Conlon 0 0 30.8 0 0 8 0 0 0 38.80
21 UP WITH THE LARK Miss Daisy Wheeler 0 0 33 0 0 8 0 0 0 41.00
22 BALLYVADD TARA Mrs Alice Picton-jones 0 0 33.3 0 0 12 0 0 4.8 50.10
23 STRESS FREE Mr Sam Gillespie 0 0 31.3 0 0 4 0 20 0 55.30
24 ENFANT TERRIBLE C Miss Suzy Smith 0 0 32 0 0 4 0 20 0.4 56.40
25 RULING CHICA Miss Lucy Christie 0 0 31 0 0 4 0 20 5.2 60.20
26 DARCEY TRUFFLE Mrs. Laura Sharpe 0 0 36.3 0 0 16 1 0 10.4 63.70
3 GLOSTER BOY Miss Jade England 0 12 29.8 0 0 0 0 0 0 29.80
4 FERNHILL CANDY STONE Mr Johnny Hornby 0 10 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
5 IT S MORKA Mr Steve Garrod 0 8 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
6 LISSYEGAN HSH Miss Grace Taylor 0 6 31 0 0 0 0 0 0 31.00
7 KATOSCANN Mr Adam Egginton 0 4 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
8 SAUCY CONTENDER Miss Saffron Cresswell 0 4 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
9 HARTHILL MADONNA Miss Emma Shoesmith 0 2 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
E AR BALLADEER LITTLE ROCK Miss Sonja Van Dijk 0 0 36.8 0 0 4 0 E E E AR
E UR CARRIGSHAWN HIGH FLYER Miss Louise Bradley 0 0 32.8 0 0 E E E E E UR
E UR KAIZER Mr Sam Gillespie 0 0 25.8 0 0 4 0 E E E UR
HC GARCIA II Mr Johnny Hornby 0 0 30.8 0 0 4 0 W W HC
HC GOOD TIME GIRL III Miss Georgina Mitchell 0 0 29.8 0 0 0 0 0 0 HC
HC WISEGUY Miss Eleanor Binns 0 0 30 0 0 0 0 0 0 HC
W CHANDLER B Ms Jane Vernon 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 05.08
BE100Open - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 REGGAE MAN Mrs Trudy Johnson 0 16 23 0 0 0 0 0 4.8 27.80
10 ICARUS X Miss Emma Thomas 0 0 32.5 0 0 4 0 0 6.8 43.30
11 LAUGHT FEMSTER Miss Karen Oliver 0 2 35 0 0 0 0 0 8.4 43.40
12 LUMINA COLA Mr Greg Dickens 0 0 33.5 0 0 12 0 0 3.6 49.10
13 ARDVILLE LOUGHEHOE WARRIOR Mr Jack Pinkney 0 0 37 0 0 8 0 0 7.2 52.20
14 KEC DIGITAL ERA Mrs Annette Higgins 0 0 31.3 0 0 4 5 20 1.6 61.90
15 LUCAS M Miss Karen Holmes 0 0 32.3 0 0 0 0 20 9.6 61.90
16 WHOS NIGHTCRUISE Miss Katie Reid 0 0 30.8 0 0 12 0 20 0 62.80
17 BARUM PETER PAN Miss Libby Chapman 0 0 26.3 0 0 0 0 80 12 118.30
2 ROCKY ROCKSTAR Miss Ella Hitchman 0 14 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
3 EXCELLS BELLS Mr Jake Surl 0 12 31 0 0 0 0 0 0 31.00
4 SEVEN OF DIAMONDS Mr Jack Pinkney 0 10 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
5 BOUNCE ONCE Miss Emily Gibbard 0 0 32.3 0 0 0 1 0 0 33.30
6 HERMANUS II Miss Therese Viklund 0 2 35.5 0 0 0 0 0 1.6 37.10
7 TAKARA Miss Lea Boulesteix 0 2 38.5 0 0 0 0 0 0 38.50
8 SALSA VALENTINA Miss Melissa Shawcross 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
9 THERESE Miss Therese Viklund 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
R PATCHWOOD MONTELLA Mr Jack Church 0 0 32.8 0 0 R R R R R
W THE LITTLE BAY PRINCE Miss Jenny Young 0 0 31 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.56
BE105 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CARDINAR SURPRISE Miss Lauren Shelley 0 16 26.8 0 0 0 0 0 3.2 30.00
10 CLANN CAVALUX Miss Jessica Moody 0 0 36 0 0 8 0 0 5.2 49.20
11 NADIVA E Mr Will Crawley 0 0 35.8 0 0 12 0 0 1.6 49.40
12 VIVOGUE Miss Ellie Healy 0 0 27.8 0 0 0 0 20 4.8 52.60
13 B Ms Jane Vernon 0 0 39 0 0 12 0 0 2 53.00
14 CONAIR CONTENDER Miss Amit Hardy 0 0 34.5 0 0 12 0 0 7.2 53.70
15 WICKLOW DANCER Miss Lucinda Brookes 0 0 37.8 0 0 4 0 0 12.8 54.60
16 CATCH ME IF U CAN Mrs Trudy Johnson 0 0 26.8 0 0 4 0 20 4.8 55.60
17 BLUE SAFFRON Miss Lucy P Bell 0 0 39.3 0 0 12 0 0 6 57.30
18 KIKI III Miss Sophie Lammas 0 0 38.5 0 0 8 0 0 14.4 60.90
19 SPELLBOUND LEXICON Miss Josefien Snijder 0 0 35.5 0 0 0 0 20 6.8 62.30
2 VOIGHTS ANKY PANKY Mr Josh Haynes 0 14 31.5 0 0 8 0 0 0.4 39.90
20 LISNAFIFFY Mrs Eva Carse 0 0 34.3 0 0 0 0 20 11.2 65.50
21 IZIBANTA Miss Ellen Goodwin 0 0 34.8 0 0 4 0 20 6.8 65.60
22 MAYTIME FAERIE MAGIC Mrs. Sarah Way 0 0 31.5 0 0 4 0 20 14.4 69.90
23 POTT LUCK Mr John Wrottesley 0 0 37.3 0 0 20 4 0 14.4 75.70
24 O FON REBECCA Miss Glea Laanisto 0 0 38.8 0 0 8 0 20 11.6 78.40
25 YOU TWO BILL Miss Ella Flanagan 0 0 34.5 0 0 0 0 40 10.4 84.90
26 DUN ARD GOLDILOCKS Miss Willow Hayes 0 0 38 0 0 16 28 0 5.2 87.20
27 CALVIN V S Z Miss Natalie Alexander 0 0 37.8 0 0 0 0 40 22.4 100.20
28 CHESTERFIELD BOY Ms Vikki Campbell 0 0 35.3 0 0 16 0 40 17.6 108.90
29 PRESTIGES GOLDEN DEBUT Miss Claire Deuten 0 0 28.5 0 0 0 0 60 21.6 110.10
3 OUTDAZZLE Miss Imogen Addison 0 12 41.3 0 0 0 0 0 0 41.30
30 WIDLAKE URKELS LAD Miss Tamara Pickstock 0 0 37 0 0 20 0 40 14.8 111.80
31 TED OF DIAMONDS Miss Helena Proctor 0 0 32 0 0 16 8 80 31.2 167.20
32 LEOGRAAF Mr Nicholas Bevan 0 0 34.5 0 0 12 20 80 32 178.50
4 ZARINO G Miss Teri Rudkin 0 10 38.3 0 0 4 0 0 0 42.30
5 TISRARA CHIPPISON Mr Tom Fray 0 8 38.3 0 0 4 0 0 0 42.30
6 KILDROMIN VAN PERSI Mrs Stephanie Waite 0 6 36.3 0 0 4 0 0 5.6 45.90
7 STORMHILL MARTIN Miss Stephanie Hill 0 4 31.8 0 0 12 0 0 4.8 48.60
8 ISINGTON RED FAERIE Miss Phoebe Prideaux 0 4 34.8 0 0 12 0 0 2 48.80
9 EL NINO EB Miss Esther Neal 0 0 40.8 0 0 4 0 0 4.4 49.20
E R3 BILLIE PIPER Miss Katy Kirkham 0 0 37.5 0 0 E E E E E R3
R MIDNIGHT ROMANCE II Miss Olivia Mcdonagh 0 0 35.5 0 0 R R R R R
W PODIUM DANCER Miss Liane Marshallsay 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.56
BE105 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FRANKLY Miss Jenny Hawkes 0 16 33 0 0 0 0 0 0 33.00
10 KILLARD ENIGMA Miss Millie Blakesley-grimes 0 0 27.8 0 0 8 0 0 1.2 37.00
11 CARRICK DIAMOND CRAFT Miss Georgina Reece 0 0 33.3 0 0 4 0 0 0 37.30
12 GRANGE ASH SPARROW Miss Jaymee Savill 0 0 29.8 0 0 4 0 0 3.6 37.40
13 CRISPY Miss Antonia Chennells 0 0 33.8 0 0 4 0 0 0 37.80
14 HATHAWAY QUALITY Miss Delphi Parkinson 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
15 CASTLE EARL Miss Abi Wallis Castle 0 0 31 0 0 8 0 0 0 39.00
16 ARKADE FIRE Miss Kate Allely 0 0 37.3 0 0 4 0 0 0 41.30
17 CADIZ Miss Ella Flanagan 0 0 29.3 0 0 4 0 0 8 41.30
18 BALLYBAY LADY Miss Isabel Rugman 0 0 29.8 0 0 12 0 0 0 41.80
19 DOWNTON COCO Miss Lucinda Brookes 0 0 31.8 0 0 4 0 0 7.2 43.00
2 WAITHSIDE DE REBUS Mr Josh Haynes 0 14 31.3 0 0 0 0 0 2 33.30
20 BOLGERSTOWN BEL Miss Grace Hopkins 0 0 33.5 0 0 4 0 0 6 43.50
21 REDGATE III Miss Millie Wilson Fitzgerald 0 0 36 0 0 8 0 0 0.4 44.40
22 THE TEXAS RANGER Miss Beatrice Montgomerie 0 0 32.8 0 0 8 3 0 2 45.80
23 MISS LUCY II Mrs Fiona Spencer 0 0 33.5 0 0 8 0 0 8.4 49.90
24 JOURNEY MAN III Mr Martin Froude 0 0 35.3 0 0 8 0 0 6.8 50.10
25 GODINUS CB Miss Teri Rudkin 0 0 34.8 0 0 8 0 0 8.8 51.60
26 SUGAR BELLA Miss Grace Taylor 0 0 36.3 0 0 8 0 0 8 52.30
27 THE RAG MAN Mr Julian Mash 0 0 33.8 0 0 0 0 20 0 53.80
28 AWMOR CRACKER JAC Miss Lydia Brenton 0 0 31.3 0 0 16 0 0 7.2 54.50
29 HOOS DOUGIE Miss Sarah Bunting 0 0 29.8 0 0 8 0 20 6 63.80
3 NIGHT FURY Miss Erin Jennings 0 12 33.8 0 0 0 0 0 0.4 34.20
30 FOXGLOVE II Miss Ayre Galton 0 0 27.8 0 0 8 0 20 11.6 67.40
31 COURTYARD CRACKER Miss Helena Pope 0 0 31 0 0 4 0 20 13.2 68.20
32 EVERY CLOUD Miss Charlotte Turner 0 0 34.8 0 0 0 0 60 21.2 116.00
4 WYTCHWOOD DESERT PRINCE Miss Phoebe Anderson 0 10 32.8 0 0 0 0 0 1.6 34.40
5 BALLYCOSKERRY GOLDEN COAST Miss Lucy Jakes 0 8 33 0 0 0 0 0 1.6 34.60
6 WESTWINDS MACKENZIE Miss Tara Glen 0 6 27.3 0 0 0 0 0 7.6 34.90
7 ARCADIAN IMP Mr Harry Rugman 0 4 33.8 0 0 0 1 0 0.4 35.20
8 SRS EVEREST Miss Lily Ryder 0 4 34.5 0 0 0 0 0 2 36.50
9 GRANDIOOS Miss Molly Fletcher 0 4 29 0 0 8 0 0 0 37.00
E UR BLAKE LIVELY Miss Isabella Clark 0 0 38.5 0 0 8 0 E E E UR
E UR THE TEAM MATE Ms Serena Vitalini 0 0 34.3 0 0 8 0 E E E UR
R COOLFINN NEPTUNE Miss Lucy Peckham 0 0 31 0 0 20 0 R R R
W EMOR B Mrs Kerry Higgs 0 0 31.5 0 0 12 0 W W W
W DREAM ON PORSCHE Miss Michelle Patrick 0 0 32.8 0 0 16 0 W W W
Optimum XC Time - 04.14
BE80(T) - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WICKED GAMES Miss Georgie Ward 0 0 20.8 0 0 4 0 0 0.4 25.20
10 FRIDAY FOX Ms Tracey Harvey 0 0 35 0 0 0 0 0 1.2 36.20
11 KNOCKNAKILL SCOT II Miss Kitty Howden 0 0 34 0 0 4 0 0 0 38.00
12 KISSEMMIE MAE Miss Claire Geldeard 0 0 38 0 0 0 0 0 0 38.00
13 BULWAINT FAIR Mr David Seabourne 0 0 31.8 0 0 4 0 0 2.8 38.60
14 PRINCE MILO JJ THE SECOND Miss Ann Marie Richards 0 0 35 0 0 4 0 0 0 39.00
15 TALYLLYN AWEN Mrs Samantha Swanson 0 0 40 0 0 0 0 0 0 40.00
16 SEABROOK BLUE BASIL Ms Kathryn Topley 0 0 38.3 0 0 0 0 0 5.2 43.50
17 SYDNEY SILVER BRUMBY Ms Eleanor Derrick 0 0 35 0 0 8 0 0 2.8 45.80
18 INVOLVE Mrs Lucy Ward 0 0 42.5 0 0 4 0 0 0 46.50
19 EAST GALWAYS MARE Miss Jenny Martin 0 0 38.8 0 0 4 0 0 4 46.80
2 OWER LAD Miss Alice Winter 0 0 31.3 0 0 0 0 0 0 31.30
20 SARCO SOVEREIGN Ms Tracie Lavelle 0 0 35.5 0 0 0 0 0 14.4 49.90
21 FLOREEN Miss Francesca Shaw 0 0 47.3 0 0 0 0 0 8 55.30
22 CLIFDEN GRETHEL Miss Suzannah Hallam 0 0 41.8 0 0 8 0 0 8.4 58.20
23 ACHILLIES Mrs Tara Peterson 0 0 34.5 0 0 0 3 0 27.6 65.10
24 CILLBHRID KATE Miss Elizabeth Horne 0 0 32.3 0 0 0 0 20 14 66.30
25 EVENTUALLY EVELYN Mrs Verity Catcheside 0 0 30 0 0 8 11 0 17.6 66.60
26 WATERVALLEY GOLDEN GUY Mrs Anne Wragg 0 0 27 0 0 4 0 20 16 67.00
27 FENOR BEN Ms Katherine Allington 0 0 37.8 0 0 0 0 20 10.8 68.60
28 MAXIMILLION PRINCE Ms Stacey Donnison 0 0 31 0 0 4 0 20 20.4 75.40
29 HARVEY Miss Clare Smith 0 0 29 0 0 4 0 20 25.2 78.20
3 OUR DOMINOE Mrs Anna Tyler 0 0 28.8 0 0 4 0 0 0 32.80
30 ESTHER Miss Allegra Cowley 0 0 31.3 0 0 12 11 20 5.6 79.90
31 CLONLYON FLASHY BOY Mrs Elizabeth Knott 0 0 34.3 0 0 12 35 0 21.6 102.90
32 BARUM ARGONAUT Miss Charlotte Shevket 0 0 35.8 0 0 8 0 40 23.6 107.40
33 STEELY B Ms Keeley Tongue 0 0 37 0 0 4 0 40 29.2 110.20
4 DRIMCONG MICHAEL Miss Raffaella Cook 0 0 34 0 0 0 0 0 0 34.00
5 BUFF BEAUTY Mrs Louise Esson 0 0 29.5 0 0 4 0 0 0.8 34.30
7 ROLSTER STREET DAISY Miss Amelie Cruddace 0 0 34.8 0 0 0 0 0 0 34.80
8 LUNDY SUNSET Miss Olivia Rowe 0 0 27.3 0 0 0 0 0 8.4 35.70
9 ROCKLANDS FLASH Mr James Foote 0 0 27.5 0 0 8 0 0 0.4 35.90
E MR SHAMROCK Ms Ann Shearring 0 0 30.3 0 0 E E E E E
E AR COOSHEEN HENRY Miss Hatty Wehrle 0 0 31.8 0 0 0 0 E E E AR
E AR CHORUS Miss Rebekah Arthey 0 0 37.3 0 0 0 0 E E E AR
E AR RASPUTIN VI Miss Kelly Brown 0 0 39.5 0 0 12 0 E E E AR
E AR DANNY IX Miss Isabelle Burke 0 0 36.8 0 0 4 1 E E E AR
E R3 SOXS LIGHTS OUT Miss Amelie Langan 0 0 38.3 0 0 E E E E E R3
E UR BRACKEN LAD Mr Charlie McCormack 0 0 35.8 0 0 4 0 E E E UR
R PARK CHESTER Ms Ruth Wakefield 0 0 35 0 0 4 0 R R R
W SIRNUNN GOLDEN GUINNESS Mrs Andrea Ellis 0 0 28.8 0 0 W W W W W
W FAIR EXCHANGE Mr Titus Johnston 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.14
BE80(T)RF - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALLYLARKIN DREAM Miss Lydia Joyce 0 0 30.3 0 0 0 0 0 0 30.30
10 ITS CHARLIE BROWN Miss Ruth Mills 0 0 34.8 0 0 0 0 0 3.2 38.00
11 ZINEDINE ZIDANE Ms Deborah Fisher 0 0 26.8 0 0 8 0 0 3.2 38.00
12 CARLINGFORDS O REILLY Mrs Jessica Bluhm 0 0 32 0 0 0 0 0 8.4 40.40
13 KOBITO Miss Julia Whittle 0 0 35.3 0 0 4 0 0 1.6 40.90
14 EASTER STAR II Miss Rosemary Myers 0 0 34 0 0 0 0 0 7.2 41.20
15 TWYFORD CASCADE Miss Cara Mannix 0 0 47.3 0 0 0 0 0 1.6 48.90
16 DIXIE II Miss Amelia Maycock 0 0 33.5 0 0 0 0 20 0 53.50
17 HORNDENS GALAXY Mrs Cher Coupland 0 0 32.3 0 0 0 0 20 1.6 53.90
18 CASSIDY'S FINBAR Mrs Jane Cassidy 0 0 33.3 0 0 0 0 20 3.2 56.50
19 CORNAGOWER BLUE Mrs Sylvia Wajzner 0 0 31.3 0 0 4 0 20 2.8 58.10
2 TITAN V Miss Victoria Jolly 0 0 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
3 FIVE COLOURS Miss Raffaella Cook 0 0 32 0 0 0 0 0 0 32.00
4 CASPER IN COLOUR Miss Emma Vogel 0 0 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
5 MO CHROI OIR Mrs Melanie Betts 0 0 32 0 0 0 0 0 1.2 33.20
6 OBJECTIVITY Miss Claire Howie 0 0 34.3 0 0 0 0 0 0 34.30
7 BALLYSEEDY DAWN Miss Charlotte Tonks 0 0 30.3 0 0 4 0 0 0.4 34.70
8 DRAPEAU D ETTIENNE Miss Alexandra Newcombe 0 0 33 0 0 4 0 0 0 37.00
9 CHARDONNAY WINE Mrs Shirley Boraston 0 0 30.5 0 0 4 0 0 3.2 37.70
E R3 HARTHILL BRIDGET Mrs Jennifer Jaques 0 0 25.5 0 0 E E E E E R3
HC CLOONAGHMORE PAT Miss Saffron Cresswell 0 0 31 0 0 0 0 40 15.2 HC
HC LARK ASCENDING III Miss Sophie Gardner 0 0 32.8 0 0 0 0 0 0 HC
W HERLIHYS MOLLY Ms Deborah Boston 0 0 38 0 0 12 19 W W W
Optimum XC Time - 04.57
BE90 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MR MCGOWAN Miss Sophie Croxton 0 8 26.5 0 0 0 0 0 0 26.50
10 CONTESSA III Miss Heidi Ford 0 1 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
11 GENTLE KING OF DIAMONDS Miss Kitty Ratcliffe 0 1 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
12 GREYFORD BOY Mrs Liz Murfitt 0 1 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
13 DOWNTON CALLY Miss Lucinda Brookes 0 0 29.8 0 0 4 0 0 0 33.80
14 STAR JOE Miss Nicola Topper 0 0 30.5 0 0 4 0 0 0 34.50
15 HOPE CLASSY CHASSI Mrs Sally Flockett 0 1 34.8 0 0 0 0 0 0 34.80
16 PHILMARSH TROY Miss Anna Pain 0 1 34.8 0 0 0 0 0 0 34.80
17 DER SILBERNER PRINZ Miss Ella Cloake 0 1 31.8 0 0 0 0 0 3.2 35.00
18 STRAWBERRY HILL VII Miss Megan Harper 0 0 31.5 0 0 4 0 0 0 35.50
19 DANTE V Mrs Rachel De Fraja 0 1 35.5 0 0 0 0 0 0 35.50
2 BALLYRUSH HARRY Mrs Rebecca Moreton 0 7 27 0 0 0 0 0 0.8 27.80
20 TALOS II Miss Isabella Jackson 0 0 29.3 0 0 4 0 0 2.4 35.70
21 ELLIE MAY III Mr William Bishop 0 1 35.8 0 0 0 0 0 0 35.80
22 COOLEY SPOT ON Mrs Davinia Sheppard 0 1 36.3 0 0 0 0 0 0 36.30
23 LAUGHTONS LADY THE FIRST Miss Rosemary Campbell 0 0 32.5 0 0 4 0 0 0 36.50
24 LINALI OLYMPIC DRUM Miss Marisa Allright 0 1 31 0 0 0 0 0 6.4 37.40
25 ROSSCON FRENCH CONNECTION Miss Sophie Godwin 0 0 31.3 0 0 8 0 0 0.4 39.70
26 MOLINA Miss Katie Reid 0 0 38.3 0 0 8 0 0 0 46.30
27 MY MATE MAX Mr Stephen Wilkinson 0 0 30.5 0 0 12 4 0 0 46.50
28 UNNAMED IX Mrs Michele Kevill 0 0 33.8 0 0 8 3 0 5.6 50.40
29 PETTON PRINCESS Mr Dean Price 0 0 27.8 0 0 8 0 0 16.4 52.20
3 MERMURED PROMISE Miss Siobhan Heneghan 0 6 27.3 0 0 0 0 0 2.4 29.70
30 CANDELARIA Miss Abigail Busk 0 0 27.8 0 0 8 0 20 6 61.80
31 ALVESCOT WONDERWOMAN Miss Lynn Nabarro 0 0 37.5 0 0 16 4 0 6 63.50
32 HALL KELLY Miss Katie Walpole 0 0 33 0 0 20 18 0 0 71.00
4 CANDITO Miss Erica K Watson 0 5 22.8 0 0 4 3 0 0.4 30.20
5 COUNTRY RIOCA Miss Rebecca Clark 0 4 28.8 0 0 0 0 0 1.6 30.40
6 DINAN BOUNCER Miss Nicola Warren 0 3 31 0 0 0 0 0 0 31.00
7 AUBURN CRACKER JACK Mr Tom Fray 0 2 31.3 0 0 0 0 0 0 31.30
8 BALLYENGLAND CHOICE Miss Stephanie Toogood 0 2 31.3 0 0 0 0 0 0 31.30
9 MELLERAY HILL Miss Georgina Beeby Wynn 0 2 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
E KILMOYE CHARMER Miss Hazel Rogers 0 0 30.3 0 0 E E E E E
E R3 I'VE DUNNIT AGAIN Miss Georgina Little 0 0 33.8 0 0 E E E E E R3
HC GABIANO DEL FERRO Miss Tara Glen 0 0 32.5 0 0 0 0 0 0 HC
HC JUST CAWRUS GIRL Miss Georgie Strang 0 0 27.3 0 0 0 0 0 6 HC
HC OPPENHEIM Mr Bruce Haskell 0 0 22.5 0 0 0 0 0 0 HC
R GRANVILLE III Mrs Sarah Saunders 0 0 32.5 0 0 8 0 R R R
W FOXGLEN JASPER Mrs Claire Atherton 0 0 34.5 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.57
BE90 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TRINITY HELLO HENRY Miss Camilla Earnshaw 0 8 27 0 0 0 0 0 0 27.00
10 BILLY SINATRA Miss Rachelle Harrison 0 0 28 0 0 4 1 0 0.4 33.40
11 DARTANS GREEN LIGHT Miss Georgina Beeby Wynn 0 1 31.5 0 0 0 0 0 2 33.50
12 SAMS EASTER CRACKER Mr Paul Corfield 0 0 30.3 0 0 4 0 0 0 34.30
13 PINBALL WIZARD II Mrs Julia Edwards 0 1 34.8 0 0 0 0 0 0 34.80
14 PEWTER II Miss Amy Meager 0 0 31.5 0 0 4 0 0 0 35.50
15 EASTERN DYNASTY Miss Ailsa McLagan 0 0 31.3 0 0 4 0 0 0.4 35.70
16 MOYVOON LAD Mrs Jessica Thomas 0 0 32 0 0 4 0 0 0 36.00
17 GRACEFUL TIMES P Ms Nay Rathmell 0 0 31.8 0 0 4 0 0 3.2 39.00
18 COOLCOM BOB Miss Charlotte Whitehead 0 0 29.8 0 0 8 0 0 3.2 41.00
19 SALTARE Mr Myles Mentiply-Johnson 0 1 41.3 0 0 0 0 0 0.4 41.70
2 FIRST IMPRESSION III II Miss Harriet Thomas 0 7 28 0 0 0 0 0 0 28.00
20 COPPENAGH ROCKSAVAGE Dr Anna-louise Mackinnon 0 0 33.8 0 0 4 0 0 4 41.80
21 HOLTHALL HARLEQUIN Miss Elly Forbes 0 0 31.5 0 0 0 1 0 9.6 42.10
22 FIFTY SHADES OF BLUE Miss Charlotte Cramphorn 0 0 38.3 0 0 4 0 0 0 42.30
23 BISHOPS COUNTRY GIRL Mr Euan Montgomery 0 1 35.5 0 0 0 0 0 7.6 43.10
24 TREVEGLOS SILKEN LEGACY Miss Georgie Driver 0 0 37.8 0 0 8 0 0 0 45.80
25 IMPERIAL MOONLIGHT Miss Megan Harper 0 0 39.3 0 0 4 0 0 4.4 47.70
26 GLENCULLEN BAILEY Miss Lottie Surl 0 0 30 0 0 0 0 20 0 50.00
27 KIT N KABOODLE Mr George Haig 0 0 36.8 0 0 4 0 0 11.6 52.40
28 LOVER OF THE LIGHT Miss Francesca Warrington 0 0 30 0 0 0 0 20 3.2 53.20
29 ESSENAR SKINDLES Miss Philly O'brien 0 0 34.8 0 0 4 3 0 15.6 57.40
3 COOLODGE SOX Miss Laura Ridout 0 6 29.8 0 0 0 0 0 0 29.80
30 THISTLEWOOD THUNDER Mr Douglas Naylor Stewart 0 0 37.5 0 0 0 0 20 1.2 58.70
31 BUNAUN Miss Taryn Langley 0 0 35 0 0 8 7 20 0 70.00
4 COLLIERS MAJESTIC BOY Miss Nicola Warren 0 5 30 0 0 0 0 0 0 30.00
5 GOOD OMEN III Mr Tom Fray 0 4 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
6 RHYDANT DUFFY Miss Jessica McLeod 0 3 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
7 CURRAGHAVARNA MARA Mrs Annitta Engel 0 2 31.3 0 0 0 0 0 0 31.30
8 D.F. PAUL Miss Holly Maudlin 0 2 33 0 0 0 0 0 0 33.00
9 IN THE WIND Mrs Tara Staveley 0 2 30 0 0 0 0 0 3.2 33.20
E R3 DERREENTIGE DILLON Miss Ellie Saunders 0 0 37.3 0 0 E E E E E R3
HC JEWELLED QUEST Miss Georgie Strang 0 0 31 0 0 0 1 0 4.8 HC
HC IN THE POST Mrs. Sarah Way 0 0 28.5 0 0 0 0 0 10.4 HC
HC UR BILLY DE PREZ Mr Bruce Haskell 0 0 26.8 0 0 4 0 E E HC UR
W BARTHOLEMEW BLUNT Mrs Charlotte Czerpak 0 0 29.8 0 0 4 0 W W W
Optimum XC Time - 04.57
BE90 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SEAPATRICK DANCING DIAMOND Mrs Virginia M Turnbull 0 8 27 0 0 0 0 0 0.4 27.40
10 JUST FOR YOU II Miss Eleanor Barrett 0 0 27 0 0 8 0 0 0 35.00
11 ROYAL WINNINGS Miss Lucy Dickenson 0 0 32 0 0 4 0 0 0 36.00
12 MY CLONHASTON COCO Miss Alexandra Esser 0 1 31.8 0 0 0 0 0 4.8 36.60
13 KERAYASI Miss Lauren Crouch 0 0 28 0 0 8 0 0 0.8 36.80
14 BLACK ROCK CAVALIER Mrs Merrilyn Berry 0 1 33.5 0 0 0 0 0 3.6 37.10
15 GUSTHOFF Miss Sophie Hall 0 0 29.5 0 0 8 0 0 1.2 38.70
16 THEO V Mrs Lucy V Turner 0 0 29.8 0 0 8 0 0 2 39.80
17 PAULDARYS SYMPHONY IN SOX Mrs Kim Tibble 0 0 33.5 0 0 4 0 0 3.2 40.70
18 KILTEALY BRIDGE Miss Elena Fossey 0 1 36 0 0 0 0 0 5.2 41.20
19 THOMAS Mr Thomas Martin 0 1 37.3 0 0 0 0 0 4 41.30
2 WESTERN MIRACLE Miss Charlotte Gilderson 0 7 28 0 0 0 0 0 0 28.00
20 CHECK AGAIN Miss Tiffany Eggleston 0 1 28 0 0 0 0 0 14 42.00
21 BUGHILL DARCY Ms Joshua Bailey 0 0 38 0 0 4 0 0 0.4 42.40
22 MILL HOUSE CARPE DIEM Miss Kirstie Wright 0 0 31.3 0 0 12 0 0 0 43.30
23 SUNNY LOOT Miss Fenella Selby 0 0 30 0 0 12 0 0 1.6 43.60
24 JACKIE LIMBO Mrs Amanda Seabourne 0 0 35 0 0 8 0 0 2 45.00
25 ELLIES ZEN Miss Evie Godowski 0 0 41.3 0 0 4 0 0 5.2 50.50
26 SHANNONDALE BAXTER Miss Ellie Kay 0 0 34 0 0 0 0 20 0.8 54.80
27 TAWNYDON TIERNEY Miss Evie Maggio 0 0 31.5 0 0 4 0 20 5.2 60.70
28 CYNHEIDREFAWR CADWALADR CEREDIG Mr Fenn Newsome 0 0 35.8 0 0 0 2 20 4.4 62.20
29 LADY LOXLEY Ms Nikki Newcombe 0 0 33.5 0 0 0 0 20 17.6 71.10
3 MOYDRUM STAR Miss Laura Mathieson 0 6 25 0 0 4 0 0 0 29.00
30 POIROT Miss Katie Frost 0 0 32.5 0 0 12 27 0 4.4 75.90
31 SHADOWS PRINCE Miss Ellie Bierton 0 0 33.5 0 0 0 0 20 22.4 75.90
32 AVALON LASS Miss Neky Nikolova 0 0 38 0 0 8 31 20 33.6 130.60
4 CAVALINA BELLA Miss Harriet Peters 0 5 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
5 ACTION MAN Mrs Susan Buxton 0 4 30.5 0 0 0 0 0 1.2 31.70
6 REAL BALLINASLOE ARTIST Mr Toby Roach 0 3 31.8 0 0 0 0 0 0.8 32.60
7 BESTOFBOTH Miss Maddie Meek 0 2 29.3 0 0 4 0 0 0 33.30
8 DOLLY X Miss Caoilin Nannery 0 2 30.3 0 0 4 0 0 0 34.30
9 LONGWATER CHANCER Miss Florence Bury 0 2 34.3 0 0 0 0 0 0 34.30
E DERENA GIFTY Mrs Susan Armitage 0 0 34 0 0 0 0 E E E
E R3 RIVERDALE Mr Alexander Ross 0 0 33.8 0 0 E E E E E R3
E UR BILLY PURPLE Miss Briony Simpson 0 0 31.3 0 0 E E E E E UR
W DRUMNACONNELL CLOONEY Mr Luke Thompson 0 0 W 0 0 W W W W W
W WILLOWAY COURT JESTER Miss Samantha Bebbington 0 0 28 0 0 12 32 W W W
Optimum XC Time - 04.57
BE90 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CLOONELARA SUMMERTIME Mrs Philippa Hendry 0 8 29.8 0 0 0 0 0 0 29.80
10 NANTWICH EQUINE'S HAUGHTON AFRIKAN Miss Verena Lauer 0 1 34 0 0 0 0 0 2.8 36.80
11 THE TALK OF THE TOWN Miss Jessica Moody 0 1 37 0 0 0 0 0 0 37.00
12 SEAPATRICK CRUISE DELLE Miss Caroline Harrison 0 0 33 0 0 4 0 0 0.4 37.40
13 ALWAYS ARCHIE Mrs Claire Cook 0 0 32.3 0 0 4 0 0 1.6 37.90
14 PRIMA BEECH NUT Miss Molly Rance 0 0 34 0 0 4 0 0 0 38.00
15 DIAMOND BEAR Miss Georgia French 0 0 30.3 0 0 4 0 0 6 40.30
16 MOUNFOUN GIRL Miss Marie Llewellyn 0 0 36 0 0 4 0 0 2.4 42.40
17 ARDENT BUCK Mrs Becki Holmes 0 0 31.3 0 0 4 0 0 7.6 42.90
18 MILL HOUSE KANN EYE Miss Kirstie Wright 0 0 36.5 0 0 8 0 0 0 44.50
19 OLYMPUS FLAME Miss Annieka Bacon 0 1 31 0 0 0 0 0 13.6 44.60
2 AGHARANNY GALAXY Miss Amy Aldworth 0 7 31 0 0 0 0 0 0 31.00
20 STRIP TEASEL Miss Freya Butler 0 0 34.8 0 0 12 0 0 1.6 48.40
21 AP SKYS THE LIMIT Miss Briony King 0 0 34.5 0 0 12 2 0 0 48.50
22 BALLYNEETY MARION Miss Helen Hickson 0 0 33.3 0 0 16 0 0 0 49.30
23 SHANNONDALE TUDOR Ms Clare Mowbray 0 0 30.5 0 0 8 6 0 4.8 49.30
24 RICHMONDLEA TERENCE Miss Charlotte Brewster 0 0 29.5 0 0 0 0 20 0 49.50
25 C Mrs Caroline Robinson 0 0 32.8 0 0 8 0 0 14.8 55.60
26 HOLME PARK KUDOS Ms Katherine Ann Smith 0 0 29.8 0 0 0 0 20 8.8 58.60
27 LOOK BEFORE YOU LEAP Miss Sophie Anderson 0 0 33.5 0 0 4 0 20 2 59.50
28 BELLEGROVE BENVOLIO Miss Evelyn Titterton 0 0 28.8 0 0 8 0 20 6.8 63.60
29 EMBLE CARIBEAU Miss Sophie Ardern 0 0 36 0 0 4 11 20 14.8 85.80
3 UNCLE MONTY Miss Emma Shaw 0 6 27.8 0 0 0 3 0 0.8 31.60
30 COOLAMBER JUST CRUISING Miss Lauren Dolby 0 0 34.3 0 0 16 0 40 9.6 99.90
31 LOSTOCK JAZZMAN Miss Hatty Wehrle 0 0 33.3 0 0 12 28 20 23.6 116.90
32 M.D.TYLER Miss Nicola Stapleton 0 0 32.8 0 0 24 9 40 22.8 128.60
4 CREEVAGH CHARM Miss Annabel Mason 0 5 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
5 HIGH TIME Mrs Virginia M Turnbull 0 4 30.3 0 0 0 2 0 0 32.30
6 ARDNARANLA TOM Miss Olivia Turner 0 3 31.5 0 0 0 0 0 1.2 32.70
7 MOYLAW PATCHEEN Mrs Julie M Wright 0 2 34 0 0 0 0 0 0 34.00
8 RATHATTAN DANNY Miss Hope Deacon 0 2 30.8 0 0 4 0 0 0 34.80
9 MABLE WALSH Miss Rosanna Mason 0 1 32.3 0 0 0 0 0 4.4 36.70
E R3 NOAH VI Miss Imogen Reed 0 0 30.5 0 0 0 1 E E E R3
E UR IRISH KELPIE Mrs Abigail Van Den Heever 0 0 27 0 0 4 0 E E E UR
W MIDNIGHT MADNESS II Mrs Samantha Salden 0 0 29.8 0 0 W W W W W
W KISSEMMIE DYLAN Miss Emily-Jane Griggs 0 0 W 0 0 W W W W W
W PINLEY GREEN PERCY Mrs Jocelyn Riley 0 0 W 0 0 W W W W W
W EXIT VISA Mr Luke Thompson 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.57
BE90 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LUDOS REBEL Mrs Lizzie Evans 0 8 27 0 0 0 0 0 0 27.00
10 KELONDY Miss Astrid Stubbings 0 1 34.8 0 0 0 0 0 1.2 36.00
11 MY UPTONS BIBBLE BABBLE Miss Elizabeth Richards 0 0 31.3 0 0 8 0 0 0 39.30
12 SLIABH BLOOM BOY Miss Ellie Savage 0 0 30.3 0 0 4 2 0 3.2 39.50
13 WHAT A PUZZLE III Miss Amy Aldworth 0 1 29.5 0 0 0 0 0 10 39.50
14 SUMMER CAVALIER Miss Stephanie Coathup 0 0 31.3 0 0 8 0 0 0.4 39.70
15 TOTHAMHILL BERRIAN Miss Ellie Kay 0 0 36.3 0 0 4 0 0 0.8 41.10
16 ALEXI Mrs Sarah Davy 0 0 29.5 0 0 0 2 0 10 41.50
17 ROMEO X Miss Sarah Newell 0 0 36 0 0 4 0 0 4.8 44.80
18 JACARANDA KNIGHT Miss Phoebe Anderson 0 1 31 0 0 0 0 0 14.8 45.80
19 BLAIRFIELD EQUINOX Mrs Annmarie Ryan 0 0 38.5 0 0 8 0 0 4 50.50
2 BALLYFORE LUISA Mr Sam Bennett 0 7 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
20 BATTLESTOWN BREEZE Miss Frederica Finch 0 0 33.8 0 0 4 14 0 0 51.80
21 GLADIATOR V Miss Phoebe Good 0 0 34 0 0 8 3 0 6.8 51.80
22 NIGEL Mr Ben Taylor 0 0 36 0 0 8 1 0 8.4 53.40
23 GOLDSTON MAJESTIC Miss Abi Penrose 0 0 33.5 0 0 16 4 0 0 53.50
24 TRITON M Ms Stacey Donnison 0 0 29.8 0 0 4 0 20 9.2 63.00
25 GONE IN A GLANCE Miss Kendall Dickinson 0 0 41.3 0 0 8 9 0 7.6 65.90
26 EAMON PRIDE Miss Nell Chittenden-Milton 0 0 32 0 0 0 1 20 13.2 66.20
27 ELIZABETH'S DIAMOND JUBILEE Miss Eugena Barker 0 0 31.5 0 0 16 17 0 5.2 69.70
28 MOUNT EAGLE ESPERANTO Miss Emilia Payton 0 0 36.5 0 0 0 0 20 14.8 71.30
29 DOMINO HARVEY Miss Allegra Cowley 0 0 35.5 0 0 12 22 0 4 73.50
3 KASS Miss Tasha De Grave 0 6 29.5 0 0 0 0 0 0 29.50
30 STARLIGHT SILVER ONYX Miss Mia O'brien 0 0 33.3 0 0 8 4 40 7.6 92.90
4 COLLIER BAY Miss Steph Bower 0 5 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
5 BALLINAMURRA EIRRANN Miss Victoria Merredy 0 4 29 0 0 4 0 0 0 33.00
6 KILCAR ALKATRAZ Miss Chloe Elliott 0 3 33 0 0 0 0 0 0 33.00
7 DERNAHATTEN OAK Miss Mia Ashfield 0 2 33 0 0 0 0 0 1.6 34.60
8 CORRIB DANCER Miss Annieka Bacon 0 2 30 0 0 0 0 0 4.8 34.80
9 CLEMENTINE Miss Cordelia Croft 0 1 35 0 0 0 0 0 0 35.00
E UR MILADY DIAMOND Miss Sarah Williams 0 0 38.5 0 0 E E E E E UR
E UR SOLANS SPRINGTIME Miss Judith Hodges 0 0 32.8 0 0 E E E E E UR
R LACEY KLW Miss Kelly-louise Wade 0 0 38.5 0 0 R R R R R
W ARDMEENAN SHADOW Mrs Emily Spinks 0 0 W 0 0 W W W W W
W BRYNITHON SILVER LOCKET Miss Megan Elphick 0 0 W 0 0 W W W W W
W FARA-DIBA M Mr Luke Thompson 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.57
BE90Open - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JENGA Miss India Edwards 0 8 25.5 0 0 0 0 0 3.6 29.10
10 MOVEEN OBOS Miss Alice Pearson 0 1 36.5 0 0 0 0 0 0 36.50
11 BANTRY BAY IV Miss Pippa Stockdale 0 0 34.8 0 0 0 1 0 1.2 37.00
12 MASTERS BEST Miss Rosie Thomas 0 1 37.3 0 0 0 0 0 0 37.30
13 WESTWINDS KNIGHTRIDER Mrs Debbie Cawley 0 1 37.5 0 0 0 0 0 0 37.50
14 UNNAMED Mrs Debbie Cawley 0 1 39.8 0 0 0 0 0 0 39.80
15 KILTROMS WOODIE JUMPIT Miss Honor Barker 0 1 35.8 0 0 0 0 0 4.8 40.60
16 SALVELINUS Mr Rebecca Warren 0 1 39.8 0 0 0 0 0 8.4 48.20
17 JAIMY Miss Naomi Lawrence 0 0 35.8 0 0 0 0 20 4.4 60.20
18 KNOCKAHUNNA WISE GUY Mr Steve Garrod 0 0 33.5 0 0 4 10 20 0.8 68.30
19 ROAD TO FREEDOM Miss Rosie Thomas 0 0 37.5 0 0 4 0 40 12 93.50
2 JAGUAR SF Miss Naomi Lawrence 0 7 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
20 MINTRIDGE ZAMMY Mr Mark Ford 0 0 37.8 0 0 0 0 60 8.4 106.20
21 ON CALL Miss Rosie Thomas 0 0 36.8 0 0 12 0 40 18 106.80
3 RENKUM BOMBADIER Miss Gemma Watts 0 6 32.5 0 0 0 0 0 0.4 32.90
4 TEMPLE BRIDGE Miss Claudia Weller 0 5 29 0 0 4 0 0 0 33.00
5 IDEAL ILLUSION Miss Ruth Whitmore 0 4 32.3 0 0 0 0 0 1.2 33.50
6 EASY Miss Laura Simpson 0 1 25.8 0 0 0 0 0 8.8 34.60
7 WONHAM KITTYWAKE Miss Briony Simpson 0 1 35.3 0 0 0 0 0 0 35.30
8 RUSHTON CHERRY OF GRESCHURCH Mrs Stephanie Bolton 0 1 29.3 0 0 0 0 0 6 35.30
9 SOLDIER ON III Miss Nini French 0 1 35.5 0 0 0 0 0 0 35.50
W ICONIC III Miss Alice Pearson 0 0 W 0 0 W W W W W
W ECH NA SLIABH Miss Millie Stamper 0 0 W 0 0 W W W W W
W AKD BALLANTINE Mrs Annette Higgins 0 0 W 0 0 W W W W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded