Results
Event name: NORTHALLERTON (2) Date: Aug 21-22 2021 Location: Northallerton Equestrian Centre, Northallerton, Yafforth, North Yorks, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.21
BE100 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JANTINA Miss Hannah Atkinson 0 16 29.5 0 0 0.00 3.20 32.70
2 HAYESTOWN LANCER Miss Polly Douglas 0 14 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
3 JULIUS Miss Naeve Brown 0 12 31.3 8 0 0.00 0.40 39.70
4 CORNHILL COEUR D'ALENE Miss Sophie Knox 0 0 31.8 8 0 0.00 2.00 41.80
5 GRIFFORD PILGRIM Miss Orla Mcevoy 0 0 31.3 8 0 0.00 4.80 44.10
6 DEMETRIUS Mr Tim Slinger 0 0 33.8 8 0 0.00 6.00 47.80
7 ARDOUGH BOY Miss Xanthe Anstee Marriott 0 0 40 12 0 0.00 0.00 52.00
8 ARABELLA K Mrs Alexandra Callander 0 2 37.3 0 0 0.00 16.40 53.70
9 FRANKY B Miss Sarah Bartlett 0 0 33.3 8 0 20.00 14.00 75.30
10 LE DORADO HK Miss Lois Teal 0 0 31 0 0 40.00 15.60 86.60
W DON DIEGO DE LA VEGAS Miss Sharon Nicholson 0 0 35.3 12 0 W 0 W
W HIGHFIELD ONE Miss Diana Gilbertson 0 0 W W
W EYE DOWN Miss Liz Wilson 0 0 33.5 4 0 W 0 W
R SCHRODINGER Mr Bradley Allsopp 0 0 29 R 0 R
W LEEDAUN ROSE Miss Jenny Lowther 0 0 31.8 4 0 W 0 W
Optimum XC Time - 05.21
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KIRTLE KARLOS Miss Sara Collier 0 16 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
2 COOLAFANCY Miss Jessica McKie 0 14 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
3 BEAU NIEUWMOED Miss Hayley Graves 0 12 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
4 KILLELTON JACK Mr Nick Wood 0 2 33.3 0 0 0.00 5.60 38.90
5 BANGERANG Miss Billie Bradbury 0 2 37.8 0 0 0.00 2.80 40.60
6 FABULAE Miss Natalie Vincent 0 0 37 4 0 0.00 0.00 41.00
7 BALLYENGLAND COOLEY Miss Ria Scott 0 2 32.5 0 0 0.00 9.20 41.70
8 FARAH SARCO Miss Sophie Sykes 0 0 33.8 8 0 0.00 0.00 41.80
9 CAVANAGARVAN KNIGHT Miss Ashley Suddes 0 0 30.8 8 0 0.00 4.00 42.80
10 GFE CORDEXUS Miss Caitlin Pitcher 0 0 35.8 0 0 20.00 19.20 75.00
R ROUND BUSH GO GO Miss Joanna Harris 0 0 32.8 12 0 R 0 R
R KORITO Miss Lois Teal 0 0 27.8 4 0 R 23.6 R
W GLENOMRA MANSIZE Mrs Fiona Michaelides 0 0 34 12 0 W 0 W
R DERREENTIGE TILLY Miss Saskia Brookes 0 0 37.8 0 0 R 0 R
Optimum XC Time - 05.21
BE100 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RIVERHEAD NIGHT AIR Miss Lois Teal 0 16 24.8 0 0 0.00 0.00 24.80
2 CITY OF ANGELS Miss Anna Harris 0 14 25 4 0 0.00 0.80 29.80
3 VIENNA ASK Miss Lorna Riley 0 12 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
4 SUPER ANZAC Mrs Nicola Wilson 0 10 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
5 ATTYRORY MATE Miss Stephanie Batty 0 8 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
6 NO MORE Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 32 4 0 0.00 0.00 36.00
7 JAMES SPECIAL Z Miss Gemma Burvill 0 2 35 0 0 0.00 1.20 36.20
8 FLS OUTLAW Miss Vanessa Howdle 0 0 32.8 4 0 0.00 0.00 36.80
9 QUEEN TALBOT Mr Conor McMahon 0 0 29.3 8 0 0.00 0.00 37.30
10 FLOAT VAN TWELVE OAKS Miss Chloe Hagan 0 2 34.5 0 0 0.00 2.80 37.30
11 YONSAREETOSS Miss Mollie Foy 0 2 36.5 0 0 0.00 2.00 38.50
12 THE SUN KING Miss Nicola Rooke 0 2 25 0 0 0.00 14.00 39.00
13 CARNSDALE QUICK DECISION Miss Emily Gaskell 0 2 39.3 0 0 0.00 3.20 42.50
14 ULTRA CHICK Miss Elicia Race 0 2 34.5 0 0 0.00 8.00 42.50
15 HALCYON JAGUAR PRINCESS Miss Holly Richardson 0 0 31.8 8 0 0.00 5.60 45.40
16 JESSY Mrs Nicola Wilson 0 2 35 0 0 0.00 11.20 46.20
17 TOMMY DYLON Miss Jane Williams 0 0 39.5 4 0 0.00 4.80 48.30
18 TELLING TALES Mrs Rebecca Fielding 0 0 39.3 4 0 0.00 11.20 54.50
19 TWEEDE KANS VAN OVERIS Miss Leah Lowis 0 0 32.5 8 0 20.00 16.80 77.30
HC WATERMILL FLIGHT Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 32.8 0 0 0 14.4 47.20
W CASH FLOW Miss Heidi Kandyba-callis 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.21
BE100 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WEXFO FLYING ANGEL Mrs Emma Hobday 0 16 27.8 0 0 0.00 0.00 27.80
2 BURLEA MAINSAIL Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 14 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
3 FRANKFORT POINTLLEXI Mrs Nicola Wilson 0 12 25.5 4 0 0.00 0.80 30.30
4 CORGAR RINGFORT Mrs Emma Hobday 0 10 29.5 0 0 0.00 2.00 31.50
5 LA PERLE ZOETENDAELE Miss Lorna Riley 0 8 32 0 0 0.00 0.00 32.00
6 FERNANDO DHI Miss Amy Kneafsey 0 6 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
7 E T I SMH Miss Cassie Ramsay 0 0 32.5 4 0 0.00 0.00 36.50
8 OMARD HAWAII FIVE O Miss Issy Saxby 0 0 31 4 0 0.00 2.00 37.00
9 ROADSIDE CHRIS Miss Holly Richardson 0 2 33.8 0 0 0.00 3.20 37.00
10 MICKLOW PRIMITIVE LIGHTYEAR Miss Elle Gair 0 0 30.3 8 0 0.00 0.80 39.10
11 FRODO BAGGINS Miss Ayla Forster-Blenkinsop 0 0 33.5 8 0 0.00 0.00 41.50
12 TJS GOODFELLA Miss Amy Brown 0 0 35 8 0 0.00 0.40 43.40
13 TRULLY TEDDY Miss Amy Bell 0 2 34.8 0 0 0.00 8.80 43.60
14 MACKASON Miss Charlotte Saul Wolstenholme 0 0 32.8 12 2 0.00 4.80 51.60
15 BAYLDON PUMPKIN Miss Kate Bartle 0 0 33.5 16 0 0.00 11.20 60.70
16 FINCHLEY PARKS BOY Miss Bethany Stephenson 0 0 32.5 4 0 20.00 8.00 64.50
17 MISS FORTUNAS Miss Freya Gardner 0 0 38 16 8 0.00 5.20 67.20
18 CECELIA COBRA Mrs Nicola Wilson 0 0 30.8 8 0 20.00 8.40 67.20
19 CURRAGHKYLE PRIMA Mr Charlie Dixon-Nutt 0 0 37.5 24 0 20.00 8.40 89.90
20 GH POGO Mr James Sommerville 0 0 31 8 15 20.00 21.20 95.20
21 DIGIT III Mrs Lucy Haxton 0 0 29.3 4 0 60.00 14.40 107.70
E UR CASTLEFOBES ROSCOE Mr Stephen Rankin 0 0 28 E 0 E UR
R CELTIC COUNTRYMAN Miss Sarah Williams 0 0 32 16 0 R 0 R
E UR LORD BLESS VAN T MOLHEM Mrs Jane Thompson 0 0 30 0 0 E 0 E UR
E UR TINRAHER LAD Miss Lily Hardiman 0 0 33.5 4 0 E 0 E UR
Optimum XC Time - 05.21
BE100Open - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HERO RHF Miss Amy Simpson 0 16 27.5 0 0 0.00 0.00 27.50
2 WOODYS HONOR MISSION Miss Sarah Bartlett 0 14 29.3 4 0 0.00 4.80 38.10
3 QUITAO Miss Ashley Suddes 0 12 31 8 0 0.00 0.40 39.40
4 KANNANBALL RUN Miss Harriet Needler 0 0 31.8 8 0 0.00 0.00 39.80
5 ATHLONE ACORN Mrs Katie Reddihough 0 0 30 0 0 20.00 2.00 52.00
R KODALINE Miss Tilly Marley 0 0 32.3 12 8 R 0 R
E AR NOGGUS PRIDE Miss Olivia Stubbs 0 0 33.8 0 0 E 0 E AR
Optimum XC Time - 05.07
BE105 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CHABLIS GRAND CRU Miss Polly Barker 0 16 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
2 HECTOR Miss Sara Bowe 0 14 30.5 0 0 0.00 1.20 31.70
3 INFINITI Miss Phoebe Towers 0 12 31 0 0 0.00 0.80 31.80
4 PENNINEVIEW BEE SPRITELY Miss Issie Thompson 0 10 33.5 4 0 0.00 0.00 37.50
5 I LIKE Miss Anna Whiteley 0 0 35.8 4 0 0.00 1.20 41.00
6 DIVINE IMAGE Miss Ayla Forster-Blenkinsop 0 2 38.8 0 0 0.00 5.20 44.00
7 NORTHERN ECHO Miss Amy Simpson 0 0 36.5 4 6 0.00 0.00 46.50
8 NORMAN X Miss Elizabeth Laffey 0 0 39.5 4 0 0.00 7.60 51.10
9 PENNINEVIEW SUMMER Miss Issie Thompson 0 2 43.5 0 0 0.00 8.00 51.50
10 HAWALLIE VDL Miss Rebecca Brady 0 0 32 8 0 0.00 14.40 54.40
11 LATES GOLD FUTURES Miss Libby Colmer 0 0 29 0 0 20.00 6.40 55.40
12 ENIGMA VIII Mrs Katie Reddihough 0 0 35.8 16 0 0.00 6.80 58.60
13 MAGHERADRUMMOND SHUTTER FLY Miss Ellie Clarke 0 0 32.8 0 0 20.00 23.20 76.00
14 THE DOLLY Miss Georgina Rooke 0 0 41.8 16 0 20.00 19.60 97.40
W T.J BOMBAY Miss Victoria Whiteley 0 0 35.8 8 0 W 0 W
W BALLYGRIFFIN DOC CIDER Miss Ellie Clarke 0 0 36 16 0 W 0 W
W HILTON FORTUNE Ms Jennie Owst 0 0 24.5 W 0 W
Optimum XC Time - 05.07
BE105 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CROFT ALLURE Miss Amy Brown 0 16 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
2 TIERNISKS CRUISING CLOVER Miss Xanthe Anstee Marriott 0 14 35.8 0 0 0.00 0.00 35.80
3 LIMMERICKS RUBY Miss Fleur Lemke 0 12 39 0 0 0.00 0.00 39.00
4 CULLINTRA SUNLIGHT Miss Emily Thomson 0 10 38.3 0 0 0.00 4.40 42.70
5 SANNABAYS INFERNO Miss Katie Stephenson 0 0 34 12 0 0.00 0.00 46.00
6 LUCKY PRETENDER Miss Katherine Mcnamee 0 0 32 4 0 0.00 17.60 53.60
7 CLOVERDOR Miss Claire McCann 0 0 38 12 1 0.00 13.60 64.60
8 POWER MASTER Mr Euan Hammersley 0 0 40 0 0 20.00 12.00 72.00
9 QUINTESSA'S CHARLOTTE Miss Lauren West 0 0 32.8 8 0 20.00 12.00 72.80
10 DRYBARROWS JOCK DEEDS Ms Jane Storey 0 0 38.3 4 0 40.00 27.60 109.90
E R3 BLACK JACK V Ms Katie Brickman 0 0 33.3 E 0 E R3
R FULL THROTTLE II Mrs Louise Oldroyd 0 0 28.3 8 0 R 0 R
R WATERVALLEY DIAMOND LADY Miss Sarah Clark 0 0 35.5 8 0 R 0 R
W FINESSE FLAGMOUNT JOY Miss Amy Watson 0 0 39 0 0 W 0 W
W WATTS BURN Mrs Fiona Michaelides 0 0 37.5 4 0 W 0 W
W CASTLERISE PATIENCE Mr Alexander Abrahams 0 0 38.8 W 0 W
Optimum XC Time - 05.22
BE80(T) - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 QWINTY DV Z Miss Amy Auld 0 0 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
2 ENFIELD BOB Mrs Jennie Bannister 0 0 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
3 CHASING THUNDER Mrs Gemma Wood 0 0 28 0 0 0.00 2.40 30.40
4 CHESTIVAL Miss Charlotte Strachan 0 0 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
5 HILLGARTH TRUE LOVE Miss Samantha Potts 0 0 33.5 4 0 0.00 0.40 37.90
6 BUTTONS BLUE JUNIOR Mrs Holly Maxwell 0 0 34.5 0 0 0.00 4.00 38.50
7 POONTOON SILVER Mrs Claire Whitaker 0 0 28 4 0 0.00 8.00 40.00
8 JIMBOB JUNIOR Miss Ella Frost 0 0 34.5 0 0 0.00 6.80 41.30
9 KILLEA GAMBLER Mrs Alison Thompson 0 0 28.5 4 0 0.00 10.00 42.50
10 COED COCH ALFRED Miss Henrietta Bowie 0 0 33.3 4 0 0.00 9.60 46.90
11 ATTYRORY MARIO Mrs Holly Sturdy 0 0 33.8 0 0 0.00 14.80 48.60
12 BURLEA BATTLESHIP Miss Claire Hirst 0 0 29.3 0 0 20.00 0.00 49.30
13 JOHER Miss Stephanie Parry 0 0 34 0 0 0.00 17.20 51.20
14 HAVANNA ELS Mrs Bev Gibson 0 0 29.8 0 0 20.00 2.80 52.60
15 MASTER QUALITY Mr Oliver Seth Millican 0 0 30 0 0 20.00 7.20 57.20
16 TRILBY Ms Helen Rucklidge 0 0 35.8 0 0 20.00 6.00 61.80
17 UNNAMED (809869) Miss Caroline Harrison 0 0 33 0 0 20.00 12.00 65.00
18 HINXWORTH (IRE) Miss Tyler Millie Ambler 0 0 42 20 0 0.00 6.80 68.80
19 DOBBIE Miss Amy Chaytor 0 0 40.8 24 0 0.00 14.40 79.20
E R3 WOODLANDER WAGALINA Miss jessica ramsdale 0 0 35.5 0 0 E 0 E R3
E UR CALLROUND Miss Tilly Crawford 0 0 32.8 E 0 E UR
E AR COBRA GIRL Miss Ashley Suddes 0 0 31 0 0 E 0 E AR
E R3 MILLIES COVE Mrs Susan Chappelhow-lacey 0 0 35.5 0 0 E 0 E R3
E UR HOLLY GOLIGHTLY Dr Lesley Blogg 0 0 31 8 0 E 0 E UR
Optimum XC Time - 05.22
BE80(T) - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 EPA MURRAY Mrs Helen White 0 0 25 0 0 0.00 0.00 25.00
2 JUST JENSON Mr Keith Rosier 0 0 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
3 TEMPLEBODEN QUEEN Mrs Joanne Smith 0 0 30.5 0 0 0.00 3.20 33.70
4 BILBOA Mrs Gemma Wood 0 0 29 4 0 0.00 1.20 34.20
5 REGGAE SUNSPLASH Mrs Samantha Critchlow 0 0 34.5 0 0 0.00 2.40 36.90
6 DREAMGIRL Mrs Jill Lawther 0 0 37.8 0 0 0.00 2.00 39.80
7 CHIRON’S DREAM CHASER Miss Natalye - Grace Standage 0 0 30 0 0 0.00 11.20 41.20
8 PORTER ROCKWELL Dr Jane Schindler 0 0 31 8 0 0.00 3.20 42.20
9 CURRABANN OISIN Mrs Helen Morson 0 0 32.5 0 0 0.00 12.40 44.90
10 HESKETH BANK Mrs Hayley Airey 0 0 35.8 8 0 0.00 2.00 45.80
11 CRONAN CAVALIER Miss Katy Mintoft 0 0 29.8 4 0 20.00 1.20 55.00
12 UPPER KEY Mrs Tracy McCann 0 0 29.8 0 0 0.00 28.40 58.20
13 BARNABY Mr Noah Marsh 0 0 36.5 0 0 20.00 18.00 74.50
14 TURLOUGHHAREVAGH MELODY Miss Olivia Grace Lonsdale 0 0 33 0 0 60.00 37.60 130.60
HC CELESTIAL SUN Miss Sara Bowe 0 0 30.5 0 0 0 14.8 45.30
E AR SQUIRES WISPER Miss Isobel Wood 0 0 38.5 4 0 E 0 E AR
E E LORENKOWILTRONSTAR Mr Luca Carey 0 0 37.8 4 12 E 0 E E
R HARTFELL BARNEY Miss Jessica Todd 0 0 35.8 8 0 R 0 R
E AR KING'S COINAGE Mrs. Samantha Jarvis 0 0 33.3 8 0 E 0 E AR
W OSCAR XXIX Mrs Roberta Riddell 0 0 32.3 W 0 W
E AR EKATERINA Miss Victoria Hopkinson 0 0 31.5 4 0 E 26.8 E AR
Optimum XC Time - 05.22
BE80(T) - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SEYWOODS RAZZMATAZZ Mrs Kristy Hunton 0 0 30 0 0 0.00 0.00 30.00
2 DOUBLE DASHING Miss Joanne Smith 0 0 34.5 4 0 0.00 0.00 38.50
3 STUDIO STAR Miss Amy Auld 0 0 36.8 4 0 0.00 0.00 40.80
4 CONG GENT Mrs Shiwon Green 0 0 34.8 4 0 0.00 4.40 43.20
5 HAGEN O REILLY Miss Morgan Stokes 0 0 39.3 4 0 0.00 0.00 43.30
6 MISS TALLIA Miss Layla Kirkbride 0 0 35.3 0 8 0.00 0.00 43.30
7 BMJ CHOFI Mr. Zachary Farnsworth 0 0 41 0 0 0.00 3.20 44.20
8 QUEEN KROON Miss Madison Young 0 0 37.5 0 0 0.00 6.80 44.30
9 WOODFIELD PRINCE Miss Amelia Willcox 0 0 38 0 0 0.00 6.80 44.80
10 FLYHIGH JACOBEAN Miss Jane Christison 0 0 36.8 0 0 0.00 8.40 45.20
11 SHANBALLY SOX Miss Emily Roach 0 0 37.3 0 0 0.00 9.20 46.50
12 COOL ICE Mrs Sarah Hunwick 0 0 37 0 8 0.00 14.00 59.00
13 LORD BRENDY Mr Shaun Malpass 0 0 41.8 12 0 0.00 8.00 61.80
14 PIXEL PERFECT Miss Ebony Roderick 0 0 42 0 0 20.00 1.20 63.20
15 BEACH CRUISE Miss Katherine Riddick 0 0 35 4 7 20.00 12.80 78.80
16 MARLY Mrs Gemma Parkin 0 0 43.3 4 0 40.00 31.20 118.50
E R3 MOTABOWER TOM Miss Kelsey Hudson 0 0 38 E 0 E R3
R YORKIE II Dr Emma Martin 0 0 39 R 0 R
E UR ATLANTA SM Miss Millie McBride 0 0 35 8 7 E 0 E UR
E R3 FLORIS Mr Collin Bell 0 0 36 E 0 E R3
R CAMORLAND PIPPI LONG STOCKINGS Miss Elizabeth Morgan 0 0 34.5 4 4 R 0 R
E R3 DALEFOOT FERN Miss Briege Hutchinson 0 0 36.8 4 0 E 0 E R3
Optimum XC Time - 05.09
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MATTHEW MAN Miss Catherine Hewitt 0 8 32 0 0 0.00 0.40 32.40
2 MY DELIGHTFUL DAISY Mrs Joanne Smith 0 7 30 0 0 0.00 6.00 36.00
3 GINNY VI Miss Beckie Cordner 0 6 32 4 0 0.00 0.80 36.80
4 BURREN SPECIAL Miss Megan Grace Conner 0 5 38 0 0 0.00 0.00 38.00
5 ROLLUX II Mrs Kerry Graham 0 1 32.5 0 0 0.00 6.40 38.90
6 CAZFLODOR Miss Sophie Brooks 0 0 31.8 8 0 0.00 0.00 39.80
7 KHATTAR Miss Ashleigh Heywood 0 0 36 4 0 0.00 0.00 40.00
8 DONNA KEISEADA Mrs Claire Paisley 0 0 30.8 4 0 0.00 8.40 43.20
9 SKYLARKS DREAM Miss Molly Brown 0 0 30 4 8 0.00 8.40 50.40
10 OBLIVION Miss Phoebe Towers 0 0 30.8 0 0 20.00 0.00 50.80
11 TOP THORN Miss Molly Martin 0 0 40.3 4 0 0.00 11.60 55.90
12 SUPERIOR VIEW Miss Molly McAllister 0 0 34 4 0 20.00 9.60 67.60
13 PRIORSPARK PLAYBOY Miss Ellie Clarke 0 0 32.5 12 0 20.00 22.00 86.50
14 SWAN SONG Q Miss Rosie Marsh 0 0 36.8 0 0 40.00 49.60 126.40
15 SHANBALLY BAWN Mrs Jane Peart 0 0 33.3 4 0 80.00 21.20 138.50
W SHANNONDALE JAY T Miss Carole Dennis 0 0 25.3 4 10 W 0 W
W JUST FESTUS Miss Daisy May Barnes 0 0 31.8 16 0 W 0 W
E HF MARK ANTHONY Miss Sarah Baker 0 0 E E HF
E E CLOONTEAS SHINE Miss Evie Procter 0 0 E E E
Optimum XC Time - 05.09
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ETASJA Ms Katie Brickman 0 8 27.8 0 0 0.00 2.00 29.80
2 CHEEKY BANDIT Miss Alice Chatham 0 7 30 0 0 0.00 0.00 30.00
3 BALLYMURPHY MOLLY Miss Sara Ireland 0 6 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
4 CORNSAY JUBILEE Mrs Joanne Lane 0 5 31.5 0 0 0.00 3.60 35.10
5 UNNAMED (802093) Miss Ella Pigg 0 1 30 0 0 0.00 6.40 36.40
6 ELLAS LIGHTENING Miss Zurie Dempster 0 0 36 4 0 0.00 0.00 40.00
7 TRENDY DIAMOND CRUISER Mrs Sue Pycock 0 1 32.8 0 0 0.00 8.00 40.80
8 UP TOO RADIANT Miss Lucy Barker 0 1 32.3 0 0 0.00 11.20 43.50
9 GLASSBOY Miss Elizabeth Laffey 0 0 25.5 16 0 0.00 3.20 44.70
10 MATILDA Miss Annamara Rimmer 0 0 31 8 0 0.00 8.40 47.40
11 DEREK B Miss Zoe Ward 0 0 32.3 4 0 0.00 11.60 47.90
12 ROWESBROOK INDIANA Miss Rebecca Jago 0 0 32.8 4 0 0.00 14.40 51.20
13 BBK POLO Miss Katie Anderson 0 0 31.8 8 1 20.00 9.20 70.00
14 EBANO XXXVIII Mrs Heather Mcatear 0 0 31.8 4 0 20.00 16.00 71.80
15 LOCHDOWNE BORIS Mr Gavin Connell 0 0 28.8 8 0 20.00 21.60 78.40
16 QUALITY CLOVER MAN Mr James Newsome 0 0 32.8 12 47 0.00 7.20 99.00
E UR CHEROKEE RENASCENT Miss Caitlin Cox 0 0 30.3 8 0 E 0 E UR
E UR HARPER II Miss Emily Armitage 0 0 32 20 7 E 0 E UR
Optimum XC Time - 05.09
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KBF KNOCKMORE Mr Musa Hussain 0 8 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
2 BLUE DOLPHIN Mrs Nicola Baguley 0 7 29.3 0 0 0.00 0.00 29.30
3 SEAPATRICK CRUISE DELLE Miss Caroline Harrison 0 6 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
4 OREO E Miss Lucinda Stead 0 5 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
5 KEEFORD CA CHING Mr Isaac Amos 0 4 35.3 0 0 0.00 0.00 35.30
6 POUNDTOWN STERLING Miss Charlotte Eastwood 0 3 31.8 4 0 0.00 0.00 35.80
7 JULY SPECIALISTS Miss Ashleigh Heywood 0 2 37.3 0 0 0.00 0.00 37.30
8 KEC MAXIMUM FLAIR Mrs. Samantha Jarvis 0 1 35.3 0 0 0.00 2.00 37.30
9 BARCLAY THE BANKER Miss Sophie Harris 0 0 33.8 4 0 0.00 0.00 37.80
10 UNNAMED (809852) Mr Alastair Wilson 0 0 34 4 0 0.00 0.00 38.00
11 BORISLAV Mrs Jennifer Baker 0 1 39 0 0 0.00 0.00 39.00
12 ROCKSTAR GREY MIST Miss katie pinkney 0 0 31.8 8 0 0.00 0.00 39.80
13 BARBERSFORT GRACIOUS GIRL Mr Robert Shadlock 0 0 35.8 4 0 0.00 0.00 39.80
14 JEWELLED PRINCE Miss Laura Henson 0 0 29.5 8 0 0.00 3.20 40.70
15 BY DESIGN IV Miss Ashley Suddes 0 0 34 8 0 0.00 0.00 42.00
16 STONEHAVENS MAIZEY Mrs Dawn Grant 0 0 32 12 0 0.00 0.00 44.00
17 APRICOR AMISHCA Miss Nicola Dann 0 1 29.8 0 0 0.00 16.40 46.20
18 BON JOEY Miss Megan Anderson 0 0 32.5 16 0 0.00 0.00 48.50
19 DIAMOND CLOVERS Ms Jane Bromley 0 1 39 0 0 0.00 13.60 52.60
20 STORM XIX Miss Rania Shamel 0 0 34.8 16 4 0.00 9.20 64.00
21 GOOD HEYS CAROUSEL Miss Jessica Chapman 0 0 32 8 4 20.00 15.20 79.20
22 OAKWOOD CHINOOK Mrs Lisa Heely 0 0 37 12 0 20.00 16.80 85.80
23 GORTFREE BOUNCE Miss Jessica Todd 0 0 35.5 8 0 60.00 32.40 135.90
E E INDOONA Miss Kate Sawyer 0 0 E 0 0 0 8.4 E E
E R3 WHISPERING STORM Mrs Gemma Trousdale 0 0 39 E 0 E R3
W LIBERTY IX Miss Rebecca Slowley 0 0 35.3 12 0 W 0 W
E R3 FLINT SAID NO Miss Charlotte Alice Martin 0 0 34.5 12 0 E 0 E R3
E R3 AMBRA II Miss Imogen Patrick 0 0 32.3 0 0 E 0 E R3
E E FAERIE FANTASTIC Miss Rhiannon Germaney 0 0 29.5 E 0 E E
Optimum XC Time - 05.09
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GREENYON LAD Miss Charlotte Maxey 0 8 27.5 0 0 0.00 0.00 27.50
2 THE KERRYMAN II Miss Ayla Forster-Blenkinsop 0 7 27.5 0 0 0.00 0.00 27.50
3 SLIABH BARACK Mr Keith Rosier 0 6 26.5 0 0 0.00 1.20 27.70
4 NANNY MCPHEE Miss Penny Lawn 0 5 23 4 0 0.00 1.60 28.60
5 QUARTER OF Mrs Louise Le Geyt 0 4 27.8 0 0 0.00 5.60 33.40
6 ECHO Miss Steph Cook 0 3 23.8 0 0 0.00 10.40 34.20
7 RAINFORD GLORY Miss Harriet Dukes 0 2 31.5 4 0 0.00 0.00 35.50
8 BREEOGUE FINN Miss Georgina Luckin 0 0 31.8 4 0 0.00 0.00 35.80
9 FSH LUCKI TWISTER Mrs. Kirsty Hetherington 0 0 32.3 4 0 0.00 0.00 36.30
10 KILLAUGHEY GIGOLO Miss Lucy Baguley 0 0 28.3 4 0 0.00 4.40 36.70
11 ROYAL SECRET Miss Rachael Mellor 0 0 27.5 4 0 0.00 5.20 36.70
12 DRUMANY BAY Mrs Susan Chappelhow-lacey 0 0 34 4 0 0.00 0.00 38.00
13 HUNTINGFIELD WINDMILL Dr Catriona Menzies 0 0 35.3 8 0 0.00 0.00 43.30
14 CHALK IT DOWN Mr Ryan Fox 0 0 32.3 12 0 0.00 0.00 44.30
15 MCCOY II Miss Debbie Otterburn 0 0 36.8 4 0 0.00 7.60 48.40
16 ROCAILLE Mrs Susan Chappelhow-lacey 0 0 31.5 0 0 20.00 0.00 51.50
17 PAGEANT MASTER Miss Laura Hayden 0 0 29.8 4 0 20.00 0.00 53.80
18 COPPERHALL SONNY Miss Dawn Walton 0 0 28.8 4 0 0.00 24.80 57.60
19 MORELANDS CONCLUSION Mrs Lucy Geddes 0 0 32.3 4 0 20.00 20.80 77.10
20 DANNY Miss Hannah McGahan 0 0 34.5 4 0 40.00 14.80 93.30
21 WHITEROCK CRUISING Miss Amy Lukins 0 0 33.5 8 0 60.00 8.40 109.90
HC NATIVE DUET Miss Gemma Burvill 0 0 35.8 8 0 0 0 43.80
R CROCKAULIN CRUISE Miss Ella Frost 0 0 29.8 0 0 R 0 R
E AR LUDO Miss Jo Beattie 0 0 32.8 4 0 E 0 E AR
E E BOBBY BROWN Mrs Becky Cooper 0 0 26.3 4 0 E 14 E E
R WHITES CROSS Miss Sarah Williams 0 0 27.8 R 0 R
R BEACH RUA Miss Beth Harrison 0 0 22.5 0 0 R 0 R
E AR CHECKBOOK CHARLIE Miss Suzanne Cruickshank 0 0 25.5 8 0 E 0 E AR
E AR FINSELF Miss Charlotte Mellin 0 0 28 0 0 E 0 E AR
Optimum XC Time - 05.09
BE90Open - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GARTHFACH WHISKY ROCKS Miss Sara Bowe 0 8 22.8 0 0 0.00 0.00 22.80
2 JUST A MINUTE Mr James Sommerville 0 7 26.5 0 0 0.00 0.40 26.90
3 CAPTAIN MORGAN G Z Miss Sara Bowe 0 6 27.5 0 0 0.00 0.00 27.50
4 LIONHEART Miss Sarah Roberts 0 1 27.5 0 0 0.00 0.00 27.50
5 VISION DK Z Mr James Sommerville 0 1 30 0 0 0.00 0.40 30.40
6 JOOPIE ES Miss Sara Bowe 0 1 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
7 MR POKER FACE Miss Wizz Leyland 0 0 29.3 4 0 0.00 2.80 36.10
8 RIDDLER Dr. Caroline Clarke 0 0 29.5 4 0 0.00 2.80 36.30
9 JOHNBOYS CHARLIE Mr Harvey Douglas 0 0 35.5 0 0 20.00 11.20 66.70
10 MANUSMORE SETANTA Miss Nancy Collin 0 0 33.8 4 9 0.00 20.00 66.80
R KILLERISK LEO Miss Kirsten Baul 0 0 37.8 4 4 R 0 R
E UR WILY IMP Dr. Caroline Clarke 0 0 31.5 0 0 E 0 E UR
R MANOR GEMSTONE Miss Alexandra Johnson 0 0 33.3 R 0 R
Optimum XC Time - 05.09
BE90Ou18 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DIAMOND AFTER CHANCE Miss Loren Barnes 0 8 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
2 DAULTON II Miss Layla Brown 0 7 28.8 0 0 0.00 2.00 30.80
3 HIGHLAKE LAKE Miss Rose-zena White 0 6 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
4 LAPIN DU SOLEIL Miss Isabelle Forsyth 0 1 32.8 0 0 0.00 0.00 32.80
5 KOKO VD ZOUTE STABLES Miss Martha Lee 0 1 31.3 0 0 0.00 3.60 34.90
6 FUDGE Miss Fearne Wharton 0 0 31.5 4 0 0.00 0.00 35.50
7 SUMMERDALE SAMMY Miss Neeka Kay 0 1 34.3 0 0 0.00 2.00 36.30
8 TULLY MAY BOY Miss Abbie Forsyth 0 0 33 4 0 0.00 0.00 37.00
9 BAILE NA HABHAINN OISIN Miss Alice Wilson 0 1 36 0 0 0.00 3.20 39.20
10 GLENCARRIG COLM Miss Martha Lee 0 0 31 4 0 0.00 4.40 39.40
11 THE GALTEE LASS Miss Ambur Ashcroft 0 0 42 4 0 0.00 0.00 46.00
12 DONEGREAGH ODINN Ms. Hannah Jones 0 0 31.5 4 0 0.00 15.20 50.70
13 KILDUN MARATHON Miss Katie Dutton 0 0 28.5 0 0 20.00 6.00 54.50
E R3 JJAYS ST LUCIA Miss Isabella Jones 0 0 39 12 0 E 0 E R3
E UR BERNWODE NAIROBI Mr. Zachary Farnsworth 0 0 32.5 E 0 E UR

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded