Results
Event name: MORETON MORRELL (2) Date: Sep 26-27 2020 Location: Warwickshire College, Warwick, Moreton Morrell, Warwickshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DHI KING NELSON Mr Hector Payne 0 16 20 0 0 0 0.4 20.40
2 CASTLETOWN IV Mrs Ruth Tatam 0 14 25 0 0 0 0 25.00
3 CHURCHBROOKS INDIAN OCEAN Mr Henry Kinchin 0 12 26 0 0 0 0 26.00
4 MICKS DILEMMA Miss Alicia Hawker 0 10 26.8 0 0 0 0 26.80
5 MISSED Mr Rafael Losano 0 8 26 0 0 0 1.2 27.20
6 TOPWOOD TANGO Mrs Polly Stockton 0 6 21 8 0 0 0 29.00
7 TEMPEST GUTO Mrs Chrissie Jeffery 0 4 26 4 0 0 0 30.00
8 KOHINOOR Mrs Trudy Johnson 0 2 30.5 0 0 0 0 30.50
9 ALGINA ROYALE Miss Frankie Price 0 2 31.5 0 0 0 0 31.50
10 LINALI OLYMPIC DRUM Miss Marisa Allright 0 2 31.8 0 0 0 0 31.80
11 MURPHYS REBELLION Miss Lizzie Doolittle 0 0 28 4 0 0 0 32.00
12 PEPPER POLDARK Miss Caroline Harris 0 0 25.8 4 0 0 3.6 33.40
13 BLOOMFIELD MANUSCRIPT Mrs Kate Walls 0 0 28.5 4 0 0 1.2 33.70
14 BELLINE SECOND CHANCE Miss Lucy Robinson 0 0 26.8 8 0 0 0 34.80
15 ROSS JOEY Miss Georgina Reece 0 0 29.5 8 0 0 0 37.50
16 COPPER POT Miss Grace Taylor 0 0 28.5 4 0 0 5.6 38.10
17 EFEBA Mr Tim Price 0 0 24.8 8 0 0 8 40.80
18 LONESOME LUKE Miss Claudia Robinson 0 0 33.8 4 0 0 6.8 44.60
19 BENECHENKO Mr Nicholas Lucey 0 0 30 8 0 0 7.2 45.20
20 JUVENATE Mr Marcus Roberts 0 0 26 16 0 0 4 46.00
21 BEAU V Mrs Lucy Jackson 0 0 32.5 4 0 0 11.2 47.70
22 JULIUS S Mrs Jemima Hannon 0 0 26.5 8 7 0 6.4 47.90
23 MISS TWIGGS Mrs Lisa Wootton 0 0 33.3 16 0 0 8 57.30
24 MONARTS MASTERCLASS Miss Grace Bostock 0 0 29.5 4 0 20 4.4 57.90
25 NICHOLASVILLE Miss Alice Collins-youngs 0 0 33.3 4 0 20 2.8 60.10
26 MOUSE V Dr Rebecca Binks 0 0 31.3 12 0 20 12.4 75.70
27 HAZELBERG’S KNAPPERD Miss Nicky Hill 0 0 34.5 4 0 60 24.8 123.30
E CR WOODFORD JIM Mrs Lucy Muir 0 0 25.3 E 16 E CR
R OCTO RIO LENNY Miss Gemma Sharpe 0 0 30.3 4 0 R 0 R
E TIGER'S LEGACY Mr Bill Levett 0 0 26.5 4 0 E 0.4 E
E JERONA HBC Miss Jessica Campbell 0 0 30 E 0 E
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BRIDEVIEW MASTER GEORGE Mr Bill Levett 0 16 25.8 0 0 0 0 25.80
2 JAMIRA Mr Nicholas Lucey 0 14 26.8 0 0 0 0.4 27.20
3 BAILEY Mr Rafael Losano 0 12 27.3 0 0 0 0 27.30
4 COOLEY FIREBALL Miss Susie Berry 0 10 27.5 0 0 0 0 27.50
5 QUANTUM IV Mrs Jayne Whitbread 0 8 30.3 0 0 0 0 30.30
6 ENNISKEANE SPIRIT Miss Becky Little 0 6 31 0 0 0 0.4 31.40
7 TWOMILEBORRIS Mrs Kitty King 0 4 28.3 4 0 0 0 32.30
8 RIVERSTOWN BUCCANEER Mrs Debbie Cawley 0 0 28.8 4 0 0 0 32.80
9 BLACK ROCK CAVALIER Mrs Sarah Gairdner 0 0 29.8 4 0 0 1.6 35.40
10 SEAPATRICK DANCER Mrs Virginia M Turnbull 0 0 28.3 4 0 0 3.2 35.50
11 AIR MAIL Miss Emma Stretton 0 0 28.5 4 0 0 3.2 35.70
12 GRANT II Miss Lucy Daly 0 0 31.8 4 0 0 0 35.80
13 DON DANDY Miss Katie Richards 0 0 32.3 4 0 0 0 36.30
14 HEULFRYN JACK OF HEARTS Major Carolyn Bates 0 0 33.3 4 0 0 0 37.30
15 BUTTON BAY Mr Dickon Reader 0 0 34 4 0 0 0 38.00
16 BALLYCASTLE CIARAN Miss Jessica Thomas 0 0 32.8 4 0 0 1.2 38.00
17 BLACK HOOF Miss Henrietta Horsley-gubbins 0 0 34.5 4 0 0 0 38.50
18 BALLYDALTON Mrs Polly Stockton 0 0 32.3 8 0 0 0 40.30
19 FUTURE MILESTONE Miss Kamaria Harvey 0 0 37.3 4 0 0 0 41.30
20 NEIGHBOURHOOD WATCH ARCHIE Captain Daniel Gregory 0 2 40 0 0 0 3.2 43.20
21 BALLINAMURRA FLARE STAR Miss Mary Mason 0 0 31.3 12 0 0 0 43.30
22 FIFTYSHADES OF JARSAY Mrs Jonelle Price 0 0 31.3 4 0 0 8.4 43.70
23 GOLD PORT Miss Jess Corser 0 0 33.5 4 0 0 7.2 44.70
24 PRUSSELLSTOWN CAVALIER WOII Peter Pagan-Skelley 0 0 36.8 4 0 0 4 44.80
25 CHANDLER B Ms Jane Vernon 0 0 37.3 8 2 0 2 49.30
26 IANDO Mrs Victoria Charrington 0 0 40.3 4 0 0 8.4 52.70
27 LANGALLER POLZEATH Miss Sarah Jenkins 0 0 38.3 8 0 0 8 54.30
28 JAGUAR Miss Nicky Hill 0 0 33 0 0 80 27.6 140.60
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KADANS Miss Vicky Tuffs 0 16 21.5 0 0 0 0 21.50
2 ADRIAN THE 2ND Miss Abbie Robins 0 14 30.3 0 0 0 0 30.30
3 GLOBAL KEC DUCHESS Miss Coral Keen 0 12 26.5 4 0 0 0 30.50
4 WESTERN MIRACLE Miss Charlotte Gilderson 0 10 31.3 0 0 0 0 31.30
5 WORTHY ILLUSION Mrs Jo Hales 0 8 29.8 0 0 0 1.6 31.40
6 JARILLO Mr Tim Price 0 6 28.5 0 0 0 5.2 33.70
7 TIGGER OF TRUSLOE Mrs Julia Norman 0 4 29.8 4 0 0 0 33.80
8 COOKIE CLOVER Miss Lauren Wiggins 0 0 31 4 0 0 0 35.00
9 QUANTIZED Mr Chris J Hall 0 0 27 4 1 0 3.2 35.20
10 CALCOURT LEONARDO Mrs Sophie Westmore 0 0 32.3 4 0 0 0 36.30
11 ST PETERS ROCK Mr Justin Renn 0 0 32.3 0 3 0 1.2 36.50
12 LITTLE CHARLIE Miss Laura Fraser Newman 0 2 35.5 0 0 0 1.2 36.70
13 GOOD OMEN III Mr Tom Fray 0 2 33.5 0 0 0 3.2 36.70
14 WHIPPER SNAPPER II Miss Alice Peet 0 0 32.5 4 0 0 0.4 36.90
15 DANESFIELD RODEO Miss Chloe Stevens 0 2 36 0 0 0 2 38.00
16 RACHAN WIND DANCER Mrs. Keeley Martin 0 2 29.8 0 0 0 8.4 38.20
17 BROWNSTOWNS SEAWATCH Miss Stephanie Toogood 0 0 28.8 12 0 0 0 40.80
18 PEMBREY FANTASIA Major Kirstie Deakin-Main 0 0 37 4 0 0 0 41.00
19 KAPRICCIO Mrs Julia Norman 0 0 35.5 4 0 0 2 41.50
20 EMILIUS Miss Maisie Scull 0 0 38 0 2 0 2.4 42.40
21 CLEARMAN Miss Lisa Elizabeth Leighton 0 0 40.5 4 0 0 0 44.50
22 PEPERONE Miss Coco Forster 0 0 35.3 4 0 0 6.8 46.10
23 JESMOND SPIRIT Miss Susie Berry 0 0 34.3 4 0 0 8 46.30
24 CALZINI Miss Evelyn Titterton 0 0 35.3 0 0 20 0.4 55.70
25 PEPPER POSTPONED Miss Caroline Harris 0 0 32 0 0 20 4.8 56.80
26 INSATIABLE BLING Miss Sophie Gardner 0 0 28.5 0 0 20 8.8 57.30
27 GREAT FUN Miss Zara Brewer 0 0 32 20 9 0 0.8 61.80
28 SKYJACK Mrs Rachel Stanhope 0 0 35.5 0 0 60 23.2 118.70
HC BARRISON Mrs Julia Norman 0 0 30.8 0 0 0 0 30.80
W LAST DANCE VI Miss Holly Steels 0 0 30 W 0 W
R OLD BLUE EYES Miss Emily Harding 0 0 44 12 0 R 0 R
W MOUNTAIN HIDEAWAY Miss Georgina Beesley 0 0 37 W 0 W
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RUBY Miss Lucy Robinson 0 16 27.3 0 0 0 0 27.30
2 WOODLANDS BE INDIVIDUAL Miss Caroline Harris 0 14 27.8 0 0 0 0 27.80
3 BALLINAMURRA CHANGSHA Miss Ginny Howe 0 12 28 0 0 0 0 28.00
4 COSMIC MIKADO Mr Lorenzo Monachesi 0 10 28.3 0 0 0 0 28.30
5 KOGOLA Miss Vicky Tuffs 0 8 24.5 4 0 0 0 28.50
6 LEOGRAAF Mr Nicholas Bevan 0 6 30.8 0 0 0 0 30.80
7 GRS CARINA Miss Vicky Tuffs 0 4 32.8 0 0 0 0 32.80
8 MURPHY XXIX Miss Charlotte Ebbutt 0 4 30.3 0 0 0 4 34.30
9 WILLOWS SAVIOUR Mrs Julia Norman 0 0 31.3 4 0 0 0 35.30
10 GAIUS Miss Jasmine Holmes 0 0 31.8 4 0 0 0 35.80
11 KNOCKADERRY MONBEG Mr Jesse Poyntz-wright 0 0 23.8 12 0 0 0 35.80
12 BARON LADY Z Miss Amba Jones 0 2 35.8 0 0 0 1.2 37.00
13 PERCIVALS REBEL Miss Rebecca Jessett 0 0 33.3 4 0 0 0 37.30
14 JIGSAW VII Miss Georgia Denton 0 2 35.3 0 0 0 2.4 37.70
15 TWINKLE TOES Mrs. Rochelle Wimbury 0 0 30.5 4 0 0 3.2 37.70
16 ICARLOS Miss Emily Meredith 0 0 26.3 12 0 0 0 38.30
17 DIAMOND COURT Miss Ginny Howe 0 0 30.5 8 0 0 0 38.50
18 DARCEY DUN Mrs Michele Kevill 0 0 32.5 4 4 0 0 40.50
19 KILCOMMON BOY Mrs. Georgie Walker 0 0 31 4 0 0 6.8 41.80
20 HEADLEYS EXCLUSIVE Mrs Julia Norman 0 0 32.8 8 0 0 2 42.80
21 SHOVERN HOUDINI Miss Rhea Macleod 0 0 31 8 0 0 4 43.00
22 WAYWARD SUN Dr Julia Barrott 0 0 32.3 4 0 0 6.8 43.10
23 COOLEY CARUBA Miss Isabelle Rucker 0 2 35.8 0 0 0 8 43.80
24 AGHER CITY BOY Miss Charlotte Bacon 0 0 32 4 0 0 8.4 44.40
25 DONNY III Miss Izzy Key 0 0 31.3 4 0 0 10 45.30
26 JOVIAL PINBALL WIZARD Miss Isobel H Hudson 0 0 30.8 12 0 0 7.6 50.40
27 CARSONSTOWN CAPPUCHINO Miss Susie Berry 0 0 34.5 4 0 0 12.4 50.90
28 FAIREY FIREFLY Mrs Esther Evans 0 0 33.5 8 0 0 14.4 55.90
29 JAVIER VDL Miss Fern Hordern 0 0 27.8 12 0 0 16.4 56.20
30 CAPTAIN TEE GEE Miss Holly Garner 0 0 30.5 24 3 0 0.4 57.90
31 CROWN ROYAL Miss Sarah Holmes 0 0 33 12 0 0 27.2 72.20
W SHADOW DIGNIFIED Mr Chris J Hall 0 0 29.3 W 0 W
E CR BATTERSEA Miss Abigail Boulton 0 0 30.8 E 0 E CR
Optimum XC Time - 05.23
BE100Open - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SPECIAL K Mr John-Paul Sheffield 0 16 25.3 0 0 0 0 25.30
2 DIS LUI D AOZ Miss Alicia Hawker 0 14 26.3 0 0 0 0 26.30
3 THINK TANK THINK Miss Sophia Icke 0 12 26.5 0 0 0 0 26.50
4 INNOVATION K Mrs Miranda Harrison 0 10 25 0 2 0 0 27.00
5 JONATHAN BLUE Miss Chloe Pearson 0 8 27.5 0 0 0 0 27.50
6 UNION FORTUNUS Miss Daisy Amin 0 6 25.3 0 0 0 2.4 27.70
7 DRUMACLAN DIAMOND D Miss Isabelle Lane 0 0 26.8 0 1 0 0 27.80
8 WESTWINDS KNIGHTRIDER Mrs Debbie Cawley 0 2 28.3 0 0 0 0 28.30
9 CLASSIC JASPER Miss Rosie Ridler 0 2 29 0 0 0 0 29.00
10 LUCKY DUDE Mr Luke Patterson-Tarling 0 0 26.5 4 0 0 0 30.50
11 KILCANDRA HARLEQUIN REWARD Miss Becky Hartley 0 2 29.8 0 0 0 2 31.80
12 SEL OSCAR Mr John-Paul Sheffield 0 0 27.8 4 0 0 0.4 32.20
13 KILJAMES BROWN THOMAS Miss Lydia Cooper 0 2 32 0 0 0 0.4 32.40
14 HOOS DOUGIE Mrs. Sarah Morrison 0 0 28.8 4 0 0 0 32.80
15 SAPPHIRE Miss Hannah Mattia 0 2 33.5 0 0 0 0 33.50
16 WESTON MAYFLOWER Miss Chloe Pearson 0 0 29.5 4 1 0 0 34.50
17 EL PLATANITO Mr Andrew Nicholson 0 0 26 4 0 0 4.8 34.80
18 INDIAN TONIC Miss Olivia Heywood 0 2 27.3 0 0 0 12.8 40.10
19 QUEESTE Z Mrs Jackie Purnell 0 0 27.8 12 0 0 0.4 40.20
20 CLOUDY BAY VI Ms Lucy Clements 0 2 32.8 0 0 0 14.4 47.20
21 TYNAN COOLEY Mrs Moira Ashton-walsh 0 0 31.5 4 0 0 12 47.50
22 ANDREA BT4 Miss Lily Nicholson 0 0 29 4 0 0 14.8 47.80
23 TCH TOP LABEL Mrs Janet Clarke 0 0 30.3 4 0 0 14.4 48.70
24 CURLEYS CURIOSITY Mrs Wendy Kerr 0 0 33.3 8 0 0 10.4 51.70
25 MJI MAKTUB Miss Rosie Ridler 0 0 31 4 20 0 0 55.00
26 CARROLLS COURAGE Mrs Lucinda Eastley 0 0 26.5 0 0 20 12 58.50
E TIGGER VALLEY GOLD Miss Rachel Hamilton-russell 0 0 35.8 E 0 0 0 E
Optimum XC Time - 05.23
BE100Ou18 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RAMATUELLE Miss Rosie Olver 0 16 26 0 0 0 0 26.00
2 MISERDEN RAVELLO Miss Sally Hancock 0 14 29 0 0 0 1.6 30.60
3 BALLYVADD TARA Miss Alice Picton-jones 0 12 32.8 0 0 0 0 32.80
4 GALILEO 7 Miss Eleanor Henry 0 10 31.8 0 1 0 0 32.80
5 PRINCE GEORGE OF DIAMONDS Miss Emily Sinton 0 8 29.8 4 0 0 0 33.80
6 CURRABAWN THOMAS Miss Ursula Williams 0 6 34 0 0 0 0 34.00
7 UPTONS DELI CAROUSEL Miss Alice Salwey 0 4 32.8 0 0 0 1.6 34.40
8 RINGWOOD BABINSKI Miss Lara Marsh 0 4 31.8 4 0 0 0 35.80
9 THE LUCKY DEAL II Miss Brooke England 0 4 32 4 0 0 0 36.00
10 CUFFESGRANGE CLOVER Z Miss Olivia Haddock 0 2 33.8 0 0 0 2.4 36.20
11 CHEVALIAN DUCHESS Miss Helena Vardag-walters 0 2 31 0 0 0 5.2 36.20
12 SF DETROIT Miss Izzy Wright 0 0 31.3 4 1 0 0 36.30
13 GRAND AMOUR A Miss Sadie Enthoven 0 0 28.5 8 0 0 0 36.50
14 GLENLO SALLY Miss Beatrice Lovett Brunt 0 0 32.5 4 0 0 0 36.50
15 HILLVIEWFARM WONDER WHY Miss Eva Fowler 0 2 34 0 0 0 2.8 36.80
16 CARROWCLOVER Miss Emilia Payton 0 0 33 4 0 0 0 37.00
17 COROMANDEL II Mr Guy Cubitt 0 0 33.3 4 0 0 0 37.30
18 FIRE FOX BELLE Miss Hannah Sinton 0 0 34 4 0 0 0 38.00
19 ALS RUSSIAN ROLEX Miss Jemima Howden 0 2 36.3 0 0 0 2.4 38.70
20 LA BONITA VON ROCHERATH Miss Lydia Moore 0 2 37.8 0 0 0 1.6 39.40
21 CUFFESGRANGE LORD ADMIRAL Miss Bibi Zijlmans 0 2 35 0 0 0 4.4 39.40
22 MORRIGAN BRENIN Miss Jessica Bishop 0 0 33.3 4 0 0 2.4 39.70
23 SHES THE MASTER Miss Katherine Humphrey 0 0 32.3 8 0 0 0 40.30
24 LADY HAVANA Miss Maisy Elliott 0 0 40 0 1 0 0 41.00
25 ELIZABETHS DIAMOND JUBILEE Miss Eugena Barker 0 0 36.5 4 0 0 0.8 41.30
26 BALLYSIMON NED Miss Marina Jacobs 0 0 37.8 4 0 0 0.4 42.20
27 CINN MHARA DANCER Miss Ciara Hogan 0 0 38.8 4 0 0 0 42.80
28 IWONDER IF Miss Martha Reeve 0 0 37.3 4 0 0 3.6 44.90
29 GARRANGRENA GRACIE FIELDS Miss Mia Elvin 0 0 33 4 6 0 2.8 45.80
30 MILLER MILO Miss Amy Morris 0 0 32 12 0 0 2.8 46.80
31 KILTOWN MADISON Miss Saskia Connor 0 0 33 8 0 0 7.2 48.20
32 BATHLEYHILLS GOLDEN SPRAY Miss Florence Ashmore 0 0 33.5 4 8 0 3.6 49.10
33 DIAMOND DANCING HETTIE Miss Georgie Driver 0 2 43.8 0 0 0 8.4 52.20
34 GLENAMADDY NOBLE KING Miss Abby Taylor 0 0 34.3 16 5 0 0 55.30
35 INSPECTOR KENKO Miss Georgina Beeby Wynn 0 0 45 12 4 20 0 81.00
W TOWNEND LITTLE TREASURE Miss Chloe Derbyshire 0 0 35.8 W 0 W
R LOOKS LIKE SLIM Miss Hannah Richardson 0 0 30 8 0 R 0 R
E RF GENIA Miss Cosima Curzon 0 0 33.8 4 0 E 0 E RF
Optimum XC Time - 05.25
BE90 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SAMS EASTER CRACKER Mr Paul Corfield 0 8 27.5 0 0 0 0 27.50
2 SPRINGWIND PROLOGUE Miss Amelia Walker 0 7 28.5 0 0 0 0 28.50
3 LLANGYBI DEIO Mrs Sarah Wall 0 6 28.5 0 0 0 0 28.50
4 LUCKY PURSUIT Mrs Julie Jones 0 5 28.5 0 0 0 0 28.50
5 ROSSALOUGHA TED Miss Helena Pope 0 4 29.8 0 0 0 0 29.80
6 RUBECULA Miss Charlotte Cramphorn 0 3 31 0 0 0 0.8 31.80
7 SOLANS SPRINGTIME Miss Judith Hodges 0 1 32 0 0 0 0 32.00
8 MOUNFOUN GIRL Capt Marie Llewellyn 0 1 30.3 0 0 0 2.8 33.10
9 LEMMY AT IT Miss Melissa Shawcross 0 0 30.5 0 3 0 0 33.50
10 ELMSIDE CASSIE Miss Anna Woodfield 0 1 34 0 0 0 0 34.00
11 ODIE KINGSBOROUGH Miss Phoebe Lyle 0 0 29.3 4 0 0 2 35.30
12 MR MCGOWAN Miss Sophie Croxton 0 0 32.3 4 0 0 0 36.30
13 DAFFODIL SURPRISE Miss Jenna Willshee 0 1 36.3 0 0 0 0 36.30
14 SHANNONDALE ROMAN Miss Julia Fairbank 0 0 28.5 8 0 0 0 36.50
15 ON THE BUZZ Miss Rebecca Wood 0 0 29.3 8 0 0 0 37.30
16 TOUJOURS LIBRE Mrs Suzanne Ross 0 0 33 4 0 0 0.8 37.80
17 MILL VIVENDI Miss Tiffany Eggleston 0 1 36.8 0 0 0 2 38.80
18 WEJAS ZACHARIAH FISHER Miss Raffaella Cook 0 0 30.5 4 0 0 4.4 38.90
19 FINLOWS GRACE N FAVOUR Miss Nicola Childs 0 1 30.8 0 0 0 8.4 39.20
20 DREAMING WITH HUGO Mr Ben Millard 0 0 29.8 8 3 0 0 40.80
21 SCEPTICAL Mrs Philippa Leishman 0 0 30.8 4 6 0 0 40.80
22 PINBALL WIZARD II Mrs Julia Edwards 0 0 32 4 4 0 1.2 41.20
23 CHABLIS M Z Ms Suzanne Watson 0 0 35 8 0 0 0 43.00
24 STEP N UP Mrs Catherine Ingham 0 0 31.5 12 0 0 1.2 44.70
25 THE HOLLY BEARS THE CROWN Miss Hannah Naylor Stewart 0 0 32 12 1 0 0 45.00
26 BROWNSCOMBE FRANCESCA Mrs Kerry Arnold-Herrick 0 0 31.3 4 5 0 5.2 45.50
27 WISH OF BELLHOUSE Mr Ronald Peet 0 0 34.8 4 0 20 0.4 59.20
Optimum XC Time - 05.25
BE90 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SHANNONDALE ALIBI Miss Tiffany Eggleston 0 8 23.3 0 0 0 0 23.30
2 NICKY BYRNE Miss Jessica Nevin 0 7 23.5 0 0 0 0 23.50
3 SINGING EL SALVADOR Miss Clare Powell 0 6 23.8 0 0 0 0 23.80
4 CROWN ROCKINGHAM Miss Rebecca Dazeley 0 5 28 0 0 0 0 28.00
5 FIFTY SHADES OF BLUE Miss Charlotte Cramphorn 0 4 24.8 4 0 0 0 28.80
6 MIDNIGHT MADNESS II Mrs Samantha Salden 0 3 30.8 0 0 0 0 30.80
7 REARCROSS HERO Mrs. April Coate 0 2 31 0 0 0 0 31.00
8 DARLING DELUXE Miss Evangeline Llewellyn-smith 0 1 31.3 0 0 0 0 31.30
9 SKA BUACHAILL MOR Mrs Sara Ridgway 0 0 27.8 4 0 0 0 31.80
10 DONZENTO W Miss Ella Cloake 0 1 29.5 0 0 0 2.4 31.90
11 TRENDYMAN Miss Katy Kirkham 0 1 32 0 0 0 0 32.00
12 FIDRA KINGS BADGE Miss Olivia Turner 0 1 32.3 0 0 0 0.4 32.70
13 LAWRENCE Miss Kate Perry 0 1 33 0 0 0 2 35.00
14 SALLYBOG POINTILLISTE Miss Lottie Roberts 0 0 31.3 4 0 0 0 35.30
15 IRISH LADDIE BOY Miss Jen Clements 0 1 32.8 0 0 0 4.8 37.60
16 KNOCKRIDGE EVENING SHADOW Miss Helena Pope 0 1 31.5 0 0 0 7.2 38.70
17 FRED TEN Miss Hannah Brasher 0 1 38.5 0 0 0 0.4 38.90
18 SPRINGWIND CRAFTSMAN Mrs Rachel Williams 0 0 31.8 8 0 0 0.4 40.20
19 LONGSTONE ROYAL MESSIAH Miss Evie Denton 0 0 33 8 0 0 0 41.00
20 ROYAL MISSION Miss Sally Thatcher 0 0 34.3 0 6 0 2.4 42.70
21 LAWFORD PETIT POMME Mrs Virginia M Turnbull 0 0 36 4 0 0 4 44.00
22 KNOCKADERRY MISTY BAT Miss Francesca Hicks 0 0 38.8 4 2 0 4.8 49.60
23 COURAGE OF REHYS Mr Jonnie Jeeves 0 0 36.8 12 0 0 1.6 50.40
24 JOEYS TULLOWBOY Miss Amba Jones 0 0 40.8 12 0 0 2.4 55.20
25 JIRO WS Miss Emilia Johns-Powell 0 0 35.5 0 0 20 4.4 59.90
26 FOREVER FRANCO Miss Polley Short 0 0 32.5 4 4 0 69.2 109.70
W JACKIE LIMBO Mrs Amanda Seabourne 0 0 39 16 11 W 0 W
R KNOCKASH JUNIOR Miss Georgina Beesley 0 0 38.8 4 15 R 0 R
Optimum XC Time - 05.25
BE90 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HONDURAS Miss Zara Brewer 0 8 21 0 0 0 0 21.00
2 GRENNANSTOWN FUTURE CRUISE Miss Lucy Robinson 0 7 25 0 0 0 0 25.00
3 PALBAR M Mrs Jane Burton 0 6 31.5 0 0 0 0 31.50
4 FIVE COLOURS Mrs Claire Cook 0 5 32.5 0 0 0 0 32.50
5 SHANNONDALE SHEAMUS Miss Julia Fairbank 0 4 29 4 0 0 1.2 34.20
6 CARROWNURLAUR BEAUTY Miss Aimee Swinton-clark 0 3 31.3 4 0 0 0 35.30
7 LADY JAZMIN Mr Tom Fray 0 0 32.3 4 0 0 0 36.30
8 TOOK BY STORM Ms Caroline Primrose 0 0 28.5 4 0 0 4 36.50
9 DARK CASSIS Miss Holly Steels 0 0 33.5 4 0 0 0 37.50
10 WONDER BOY VB Miss Eve Hobbs 0 0 34.3 4 0 0 0.8 39.10
11 SBS CASABIANCA Mrs Joanna Shields 0 1 32.3 0 0 0 7.2 39.50
12 LYNWOOD TWENTY TWELVE Miss Victoria Ingles 0 0 34 4 0 0 1.6 39.60
13 BALOUBOY Mrs. Laura Fay Askew 0 1 32.8 0 0 0 7.6 40.40
14 PENLOUGH CLOVER JOE Miss Eve Cranny 0 0 37.5 4 0 0 0 41.50
15 GLYNNDALE SAHARA Miss Allegra Cowley 0 1 38.5 0 0 0 3.2 41.70
16 FIDALGO CLASSIC Mrs Virginia M Turnbull 0 0 22.3 0 0 20 0 42.30
17 VARCO Miss Rebecca Forrest 0 1 42.8 0 0 0 0 42.80
18 MAX XIV Miss Charlotte Withall 0 1 43.8 0 0 0 0 43.80
19 COOSHEEN HENRY Miss Hatty Wehrle 0 1 32.3 0 0 0 12.4 44.70
20 OK CASEY Mrs Su Jones 0 0 36.8 4 4 0 0 44.80
21 CUPIDOR Mrs Claire Hubbard 0 0 37.3 4 0 0 4 45.30
22 TWEEDE KANS VAN OVERIS Miss Leah Lowis 0 0 35 4 3 0 6 48.00
23 WESTSTOKE ARGENT Mr Stephen Gifkins 0 0 34 12 3 0 9.6 58.60
24 CLOONBEG CLOVER DUCHESS Miss Lisa Keys 0 0 31.5 0 1 20 19.2 71.70
25 SAMBUCA B Mrs Natalie Barlow 0 0 30 0 0 20 28 78.00
26 MAGNUM ARGENTEUM Mr David Seabourne 0 0 31 4 0 40 14.4 89.40
E WICKLOW DANCER Mr Graeme May 0 0 40.8 E 0 E
Optimum XC Time - 05.25
BE90Open - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SHINING MARTHA Miss Therese Viklund 0 8 26 0 0 0 0 26.00
2 JIMMY Mr Rafael Losano 0 7 28.5 0 0 0 0 28.50
3 FANFRELUCHE VAN DE ZUUTHOEVE Z Mrs Sarah Olivier 0 6 28.8 0 0 0 0 28.80
4 CARNO STAR Miss Sarah Holmes 0 5 26.5 4 0 0 0 30.50
5 WOLKEN FIREFLY Mr Michael Winter 0 0 27.3 4 0 0 0 31.30
6 MILADY Mrs Christine Hardinge 0 1 30.3 0 0 0 1.6 31.90
7 DE L AMOUR Miss Amanda Brieditis 0 0 30.5 0 2 0 0 32.50
8 MILAGRA Mr George Hilton-jones 0 1 32.8 0 0 0 0 32.80
9 DRUMNAVADDY VALENCIA Miss Susie Berry 0 0 29.5 4 0 0 0 33.50
10 NO WORRIES Miss Therese Viklund 0 0 30.5 4 0 0 0 34.50
11 VESICULA Miss Therese Viklund 0 1 33.5 0 0 0 2.4 35.90
12 RIVERDALE Mr Alexander Ross 0 0 34.8 0 2 0 6.8 43.60
13 CORNASCRIEBE MERMAID Miss Lucy Watts 0 0 36 12 0 0 0 48.00
14 BHODI Miss Susie Berry 0 0 26.8 4 0 20 0 50.80
15 COURTYARD CRACKER Miss Helena Pope 0 0 25 8 14 0 4 51.00
16 KELLOGS B Miss Emma Thomas 0 0 33.8 0 0 20 9.6 63.40
Optimum XC Time - 05.25
BE90Ou18 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FARINKO NIEUWMOED Miss Florrie Dyer 0 8 25.3 0 0 0 0 25.30
2 MAY DAY Miss Cosima Atkinson 0 7 29.5 0 0 0 0 29.50
3 MENLO AMY Miss Izzy Wright 0 6 30 0 0 0 0 30.00
4 SILVER STRIKER Miss Abby Vaughan 0 5 26.3 4 0 0 0.4 30.70
5 TAWNYDON TIERNEY Miss Evie Maggio 0 4 30.8 0 0 0 0 30.80
6 KIMBA ROYALE Miss abbi james 0 3 31.3 0 0 0 0 31.30
7 CLEODORE Miss Ellie Savage 0 1 31.5 0 0 0 0 31.50
8 RUTHSTOWN MILLFALL BOY Miss Georgina Holland 0 1 32 0 0 0 0 32.00
9 FFYNNONCADNO JUPITER Miss Matilda Lacey 0 1 29.3 0 0 0 2.8 32.10
10 BULLAUN WARRIOR Miss Vivienne Flatt 0 1 32.8 0 0 0 0 32.80
11 WILLOW LONGSTONE Miss Florence Ashmore 0 1 33.5 0 0 0 0 33.50
12 COOLEY MAJAS MOBILITY Miss Lola Luchford 0 0 29.8 4 0 0 0 33.80
13 WOODHAVEN DAISY Miss Reese Kipling- davies 0 1 35.3 0 0 0 0 35.30
14 NOBBER TADA Miss Olivia Mathieson 0 1 33.5 0 0 0 2 35.50
15 DARTANS GREEN LIGHT Miss Harriet Beeby Wynn 0 1 36.8 0 0 0 0 36.80
16 APHRODITIE'S ECHO Miss Molly Wooster 0 0 30 8 0 0 0 38.00
17 SALLAGHAN II Miss Megan Ferriday 0 1 36.8 0 0 0 1.6 38.40
18 WESTER AIKEMAS LEBRECHT Miss Megan Pocock 0 1 28.8 0 0 0 9.6 38.40
19 EXCELLS BELLS Miss Sophie Golland 0 0 30 8 0 0 1.6 39.60
20 LONEOAKSPYGMALION Miss Anna Mitchell 0 0 31.8 8 0 0 0 39.80
21 RAINBOWS BLAZE Miss Olivia Crawley 0 0 30.3 4 0 0 6.8 41.10
22 RIOT FUN Mr George Telfer 0 0 37.8 4 0 0 0.4 42.20
23 ABBEYWOODS OPIUM Miss Clara Wilson 0 0 33 4 0 0 5.6 42.60
24 ROMANYRIVER SHIMMERING SILK Miss Maisie Jenssen 0 0 32.8 12 0 0 0 44.80
25 NO TOMMY NO Mr Alfie Rollett 0 0 31.8 8 0 0 6 45.80
26 INDIANA ROYALE Miss Lily Ergatoudis 0 0 35.5 4 9 0 0 48.50
Optimum XC Time - 04.57
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LORD FLASHHEART Miss Claire Deuten 6 0 26.3 0 0 0 0 26.30
2 CENTERPOINT Miss Caroline Harris 5 0 26.3 0 0 0 0 26.30
3 CLASSICALS EURO STAR Mrs Zara Tindall 4 0 27.8 0 0 0 0 27.80
4 MASERATI DE LANDETTA Z Mrs Polly Stockton 3 0 25.8 0 0 0 3.2 29.00
5 DASSETT CURRA CANDY Mr Craig Barr 2 0 27.3 0 0 0 2 29.30
6 CLOUGHRAE HILL BILLY Miss Lucy Robinson 1 0 29.8 0 0 0 2 31.80
7 OUTBACK II Miss Laura Collett 1 0 26.8 4 0 0 2.4 33.20
8 MISTER BIGGS Miss Jess Corser 1 0 29.5 0 0 0 5.6 35.10
9 COOLEY TIME Mrs Selina Milnes 1 0 28.5 4 0 0 4 36.50
10 THE PREACHER MAN Mr David Doel 1 0 31.8 0 0 0 6.4 38.20
11 BALLYCOSKERRY GOLDEN COAST Miss Lucy Jakes 0 0 32.8 4 0 0 2 38.80
12 SHANNONDALE CARLINA Mr Jack Pinkney 0 0 28.8 8 0 0 3.2 40.00
13 KILDROMIN VAN PERSI Mrs Stephanie Waite 1 0 32.8 0 0 0 7.6 40.40
14 ERIN Mr Andrew Nicholson 0 0 27.3 4 0 0 10.4 41.70
15 PACKER MOOSE Mr Chris J Hall 1 0 32 0 0 0 10 42.00
16 BURLYNS LITTLE GEM Miss Harriet White 0 0 32.3 0 1 0 8.8 42.10
17 NOCENTINI VAN T VERAHOF Mr Rafael Losano 0 0 27 4 0 0 11.6 42.60
18 TANGO BLU Miss Ginny Howe 0 0 30.8 4 0 0 8.4 43.20
19 ARISTOTELES S Z Miss Ibble Watson 0 0 26.5 4 3 0 10 43.50
20 BARRETTSTOWN WOW Miss Lucy Goodey 0 0 32 4 0 0 8.4 44.40
21 OUTDAZZLE Miss Imogen Addison 1 0 38.3 0 0 0 8 46.30
22 ESI BETHANY BAY Mr Paolo Torlonia 0 0 29.3 8 0 0 10 47.30
23 AUBURN DUN Miss Flo Carter 0 0 32.8 8 0 0 7.2 48.00
24 BLAKE LIVELY Miss Isabella Clark 0 0 32.8 8 0 0 7.6 48.40
25 GLEANN RUA ROYALE Miss Olivia Haddock 0 0 34.3 12 0 0 4.8 51.10
26 HAZARD Z Miss Kate Honey 0 0 31.3 8 0 0 12 51.30
27 OKI DOKI BH Mr Will van Ufford 0 0 30.8 12 3 0 6 51.80
28 MR CLOVER Mrs Harriet Tiplady 0 0 32.3 4 0 0 15.6 51.90
29 RYEHILL PRINCESS Mrs Sarah Turner 0 0 30.3 8 0 0 15.6 53.90
30 COTSWOLD CHOIR BOY Miss Alize Coupet 0 0 32.8 8 0 0 15.2 56.00
31 ROCKCOPY Miss Harriet Boddy 0 0 40 8 0 0 8.4 56.40
32 CASSINAR Mr Toby Roach 0 0 39 8 0 0 12.8 59.80
33 DASSETT CODE Miss Alice Rocher 0 0 33.5 8 5 0 14 60.50
34 I AM WHO I AM Miss Nicole Gwynne 0 0 27 0 0 20 15.2 62.20
35 SPRINGWIND CEVIN Miss Izzy Taylor 0 0 29.8 4 0 20 12 65.80
36 ALBATOMAS Miss Grace Taylor 0 0 34.3 20 0 0 19.6 73.90
37 CROSSDRUM ARKADE Mr Joe Hardwick 0 0 31.8 8 9 20 13.6 82.40
38 ELIXIR Mrs Jonelle Price 0 0 28.5 0 0 20 46.8 95.30
W QUARRYCREST ILLUSION Miss Imogen Gloag 0 0 33.5 0 0 W 0 W
R GODINGTON PAMBULA Miss Ruth Burnard 0 0 29.8 R 0 R
E RF MEDUSA VAN DE KOOLDRIES Mr Oliver Townend 0 0 28 4 0 E 0 E RF
Optimum XC Time - 04.57
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ROSSMOUNT TRENDY Miss Laura Collett 6 0 24.5 0 0 0 0 24.50
2 SULTAN ROYALE Mr Roberto Scalisi 5 0 29.8 0 0 0 0 29.80
3 D.DAY Miss Caroline Harris 4 0 29.8 0 0 0 0 29.80
4 SOUTHSIDE VICTORIOUS Mr Dickon Reader 3 0 30 0 0 0 0 30.00
5 MULBERRY FIELD PHANTOM Miss Shannon Bibby 2 0 28.5 4 0 0 0 32.50
6 DIAMONDS ECLIPSE Miss Sally Butler 1 0 30.8 4 0 0 0 34.80
7 CHARTER 08 M2S Miss Lena Saxe 1 0 32.8 0 0 0 2 34.80
8 CASH IN HAND Miss Noor Slaoui 1 0 27.3 0 0 0 8 35.30
9 CURIOUS GEORGE III Miss Vicki Hancox 1 0 31.3 0 0 0 4.8 36.10
10 SILVIO BERLUSCONI Miss Lucy Robinson 1 0 32.3 4 0 0 0 36.30
11 KWANTA KOSTA Miss Victoria Griffiths 1 0 30.8 0 0 0 5.6 36.40
12 INDIGO VIII Mr Ed Eltham 0 0 32.5 4 0 0 0 36.50
13 EQUITES MAIL Mr Hector Payne 0 0 29.8 4 0 0 2.8 36.60
14 RSH MONBEG MARSHALL Mrs Kitty King 1 0 29.8 0 0 0 8.8 38.60
15 COOLEY SNAPCHAT Mrs Selina Milnes 0 0 31.5 4 0 0 4 39.50
16 WHEELAVIM Mrs Samantha Ward 0 0 32 4 0 0 4.4 40.40
17 BILLY BERGERAC Miss Cliona Muir 1 0 27.8 0 0 0 12.8 40.60
18 LARRISTON RED BAILEY Mr Daniel Titterton 0 0 33 4 0 0 4 41.00
19 THEO RICARDO Mr Jack Pinkney 0 0 34.5 4 0 0 4 42.50
20 SHOWTIME Mrs Zara Tindall 1 0 36 0 0 0 6.8 42.80
21 TIMOTHY Miss Katie Richards 0 0 32.3 4 0 0 8 44.30
22 CAPUCHIN CASANOVA Miss Lucy Exley 1 0 37.8 0 0 0 9.2 47.00
23 KNOCKANROE SPIRIT Miss Georgie Spence 0 0 32.3 12 0 0 4.4 48.70
24 MYTHICAL LAW Mrs Serena Mcgregor 1 0 32 0 0 0 17.6 49.60
25 CAVIAR Mr George Hilton-jones 0 0 35.3 4 0 0 10.8 50.10
26 QUIMBA Mr Andrew Nicholson 0 0 34.5 8 0 0 8 50.50
27 KEC DELICATE GIRL Miss Kate Honey 0 0 37.3 4 0 0 9.6 50.90
28 DASSETT SELECT Miss Amelia Walker 0 0 27.5 8 0 0 16 51.50
29 GRAND CRU E Mr Max Warburton 0 0 28.5 0 0 20 5.2 53.70
30 STEPPE REBEL Miss Francesca Denning 0 0 33 12 0 0 15.6 60.60
31 ROYAL LEGEND Miss Isobel Machin 0 0 31.8 12 0 0 17.6 61.40
32 ABEL STAR Miss Flo Carter 1 0 41 0 0 0 28.4 69.40
33 GOLD FLAME GUY Miss Sarah Holmes 0 0 37.5 0 0 20 13.2 70.70
34 COOLEY ON THE CARDS Miss Izzy Taylor 0 0 31 4 0 20 16 71.00
35 BRIDEVIEW GOLDEN OZ Mr Oliver Townend 0 0 28 8 0 20 17.6 73.60
36 ATLANTIC VIEWS CHOICE Mrs. Francesca Leaning 0 0 33 0 0 20 22.8 75.80
37 VISCOUNT VIKTOR Mr Tim Price 0 0 25.5 8 0 20 24.8 78.30
38 SARCO WOOD Miss Sophie Evans 0 0 42.3 8 0 20 26.8 97.10
W ROUNDHILL PILGRIM Mr Toby Dingle 0 0 35.3 12 8 W 0 W
R MONARTS AFFAIR Miss Grace Taylor 0 0 32.5 4 0 R 0 R
W PENHILLS CANDY MAN Ms Emily Oppenheimer 0 0 44.5 16 0 W 0 W
W IZIBANTA Miss Ellen Goodwin 0 0 34.8 12 0 W 0 W
Optimum XC Time - 04.57
N - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TWINKLE Mrs Zara Tindall 6 0 30 0 0 0 0 30.00
2 SHANBEG PANDORA Miss Rachel Hatherell 5 0 29 0 0 0 2.8 31.80
3 WELLFIELDS LINCOLN Miss Susie Berry 4 0 32.3 0 0 0 0.4 32.70
4 BALLYLAFFIN RICKI Mr Oliver Townend 3 0 25.8 4 0 0 4 33.80
5 HOMERUS Miss Georgie Spence 2 0 34 0 0 0 0.8 34.80
6 RIO GRANDE Mr Max Warburton 1 0 35.5 0 0 0 0 35.50
7 FAIRFIELD CASSIDY Dr Reena Ellis 1 0 31.8 0 0 0 4.8 36.60
8 OGUE VERDI Mrs Kitty King 1 0 27.5 4 0 0 7.2 38.70
9 WINDSOR Miss Nicole Gwynne 1 0 32.3 0 0 0 6.8 39.10
10 DASSETT ROCK STAR Miss Amelia Walker 0 0 27.8 4 0 0 7.6 39.40
11 POETRY IN MOTION II Miss Florence White 1 0 34.5 0 0 0 5.2 39.70
12 KING DAN Miss Sophia Conlon 1 0 31.3 0 0 0 9.6 40.90
13 CHIO 20 Mr Tim Price 1 0 30 0 0 0 11.6 41.60
14 INTERLAKEN W Miss Ginny Howe 0 0 33.3 4 0 0 5.6 42.90
15 SPORTSFIELD TOP SECRET Miss Izzy Taylor 0 0 30.3 4 0 0 8.8 43.10
16 MONAHAWK DANCING MELODY Miss Isabelle Bradford 1 0 31.8 0 0 0 12 43.80
17 GREAT JONES Miss Shannon Lewis 0 0 30.5 8 6 0 0 44.50
18 CAMPEON Miss Gwen Davies 0 0 31.3 4 0 0 11.2 46.50
19 HELLIOS BH Mr Will van Ufford 0 0 35.8 8 0 0 4 47.80
20 MASTERS BEST Miss Rosie Thomas 0 0 27.5 4 0 0 16.4 47.90
21 DILIGENCE Z Mrs Selina Milnes 0 0 29.3 4 0 0 14.8 48.10
22 PRACTICAL MAGIC IV Miss Kirsty Cocks 0 0 36.8 8 0 0 3.6 48.40
23 TUBBRID MASTER Miss Lucy Goodey 0 0 34.3 8 0 0 9.6 51.90
24 KILRUSH LADY Miss Jasmin Shirley 0 0 32.3 8 0 0 13.2 53.50
25 PILTOWN NAZAR Miss Laura Hedger 0 0 35.8 4 0 0 14 53.80
26 BUTTERFLY VAN HET KEIZERSHOF Z Miss Claire Deuten 0 0 39.8 12 0 0 5.6 57.40
27 MIDNIGHT ROMANCE II Miss Olivia Mcdonagh 0 0 38.8 4 0 0 17.2 60.00
28 JUMP START II Mrs Rachel Sheldon 0 0 38.3 12 0 0 10 60.30
29 ORDER OF SERVICE Miss Jodie Amos 0 0 36.3 12 0 0 18.4 66.70
30 REHY ROSE GOLD Miss Jessica Campbell 0 0 31.3 0 0 20 16 67.30
31 ROSSA SEVEN Miss Francesca Denning 0 0 40.3 8 0 0 19.6 67.90
32 CUVERA Miss Lucie Guano Dent 0 0 26.3 0 0 20 25.2 71.50
33 KILLAGS CLOVER BLADE Miss Gemma Raby 0 0 35.5 24 7 0 14 80.50
34 IBRAHIM B Miss Danielle Dunn 0 0 35.5 4 0 20 26 85.50
E FREE 4 ALL Mr Dickon Reader 0 0 32.8 4 0 E 0 E
R GODINGTON UTAH Miss Darian White 0 0 35.3 R 0 R
W KILNAMAC O BRIEN Mrs Emily Roads 0 0 40 12 0 W 0 W
E R3 CRISPY Miss Antonia Chennells 0 0 39.5 8 0 E 0 E R3
Optimum XC Time - 04.57
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FELOUPE Miss Georgie Spence 6 0 21.8 0 0 0 0 21.80
2 CAROLINES AIR KM Miss Susie Berry 5 0 26.3 0 0 0 0 26.30
3 COURAGUNEEN JENNIE Miss Alicia Hawker 4 0 26.5 0 0 0 0 26.50
4 KALYPSO DU BUISSON Z Miss Holly Simms 3 0 25.3 0 0 0 1.2 26.50
5 SRS EVEREST Miss Lily Ryder 2 0 22.8 0 0 0 4.8 27.60
6 WILLS REBEL Miss Laura Bingham 1 0 28.3 0 0 0 0 28.30
7 HALONA A SPRIG Mr Jack Pinkney 1 0 29.8 0 0 0 0.4 30.20
8 CATCH ME IF U CAN Mrs Trudy Johnson 1 0 28 0 0 0 3.6 31.60
9 JAGOS MILL Mrs Helen Scholl 1 0 29.5 0 0 0 3.6 33.10
10 MONBEG BY MAGIC Miss Beatrice Montgomerie 1 0 32 0 0 0 1.2 33.20
11 WILLY EVER Miss Emma Stretton 1 0 32 0 0 0 5.2 37.20
12 SARAZEN BRIDGE Miss Laura Collett 0 0 33.5 4 0 0 0 37.50
13 COMPLETELY MINT Mrs Sarah Beadle 1 0 31.8 0 0 0 6.4 38.20
14 ROSSDARAGH TOP QUALITY Miss Nicky Hill 0 0 31.8 4 0 0 4 39.80
15 FUSILIER Miss Amanda Bettle 1 0 33.3 0 0 0 6.8 40.10
16 OXMOUNTAIN FLYER Miss Imogen Gloag 1 0 35.8 0 0 0 4.8 40.60
17 MASTER MACKY Miss Grace Partridge 0 0 34.3 4 0 0 2.4 40.70
18 MCALLISTER Capt Amy Cooper 0 0 38.5 4 0 0 0 42.50
19 RICKER RIDGE RICOCHET Mrs Samantha Lissington 0 0 27.5 4 0 0 14.4 45.90
20 COTTERSTOWN MAGIC Miss Jemima Snipe 0 0 34.5 4 0 0 7.6 46.10
21 PAGANINI Mr Chris J Hall 0 0 32.3 8 0 0 6.4 46.70
22 VANIR HELLO DUCA Miss Nancy Eadie 0 0 32.8 8 0 0 8.4 49.20
23 CESANO H Miss Emily Rucker 0 0 38.3 4 0 0 8.4 50.70
24 DIARANA DH Z Mr Joshua Levett 0 0 36.5 8 0 0 14.4 58.90
25 DROMBANE REBEL Mrs Faye Mcphillips 0 0 35 8 0 0 20 63.00
26 HEMMINGS’WAY Mrs Lucy Jackson 0 0 34.3 8 0 0 21.2 63.50
27 GLOBAL PROMISE Mr Hector Payne 0 0 32.3 0 0 20 12 64.30
28 BRIGHT KNIGHT III Mrs Janet Clarke 0 0 29 4 0 20 19.2 72.20
29 MINNIE MOO Miss Isabelle Rucker 0 0 39 20 0 0 19.2 78.20
E R3 REGGAE MAN Mrs Trudy Johnson 0 0 31.5 0 0 E 0 E R3
R GODINGTON TRASIMENO Miss Ruth Burnard 0 0 26.8 8 0 R 0 R
E RF ITS CHICO Mr Guthrie Shields 0 0 26.5 4 0 E 0 E RF
W SOBER UP Mrs Lucy Jackson 0 0 29.8 24 10 W 0 W
E RF NOBLE SUPERMAN Miss Elizabeth Barratt 0 0 34.5 0 0 E 0 E RF
E SHADOW GARCIA Mr Johnny Hornby 0 0 30.3 E 0 E
E RF ABACUS Miss Maya Nicholson 0 0 31.3 8 0 E 0 E RF
W SIR PERIROSE Mrs Kate Walls 0 0 30 4 0 W 0 W
R JUST DUNNIT Miss Lucy Scholl 0 0 29 0 0 R 0 R
R SHANNONDALE SONOMA Miss Julia Fairbank 0 0 31 0 0 R 0 R
- Section
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
W FEEL THE VIBES Miss Tayla Mason 0 0 W W
W MONEY TALKS III Mr Austin O'connor 0 0 W W 0 W 0 W
W UP DATE Miss Anna Harter 0 0 W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded