Results
Event name: LAUNCESTON Date: Jul 19 2020 Location: St Leonards Equestrian Centre, Launceston, Polson, Cornwall, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.27
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MAYFAYRE LADY Miss Charlotte Rowe 0 16 23.3 0 0 0.00 0.00 23.30
2 JACKPOT Mrs Polly Schwerdt 0 14 23.5 0 0 0.00 0.00 23.50
3 HOLIDAY Miss Georgina Ewell 0 12 22 0 0 0.00 2.00 24.00
4 MGH JESSICA Mr Padraig Mccarthy 0 10 25.8 0 0 0.00 0.00 25.80
5 CORRIEVIEW MERLIN MAGIC Mrs Jane Rogers 0 8 26 0 0 0.00 0.00 26.00
6 LANGALLER HUNTERS MOON Mrs. Emily Meza-Bradford 0 6 26.5 0 0 0.00 0.00 26.50
7 LEMON TWIST Mrs Deborah Rusden 0 0 22.5 4 0 0.00 0.00 26.50
8 HSH COOMBELAND CROWN CRUISE Mr Rupert Batting 0 2 27.5 0 0 0.00 0.00 27.50
9 THEODORA Mr Theo Funnell 0 2 27.3 0 0 0.00 0.80 28.10
10 BRITANNIAS CABARET Miss Libby Seed 0 0 24.5 4 0 0.00 0.80 29.30
11 MONTE VISO Mrs Lizi Popham 0 2 26.5 0 0 0.00 4.00 30.50
12 SISTER M Miss Sophie Deis-Horton 0 2 39.5 0 0 0.00 0.40 39.90
13 TMF FLY HIGH Miss Georgie Selley 0 0 28.3 4 0 0.00 10.40 42.70
14 KINGS TILLY Mrs Mary King 0 0 25.8 4 10 0.00 4.00 43.80
15 MY CORNISH PRINCESS Miss Alexandra Reeve 0 2 41.8 0 0 0.00 4.00 45.80
16 ROSSDARRAGH NERO Miss Charlotte Rowe 0 0 27.8 0 0 20.00 2.00 49.80
17 MISS MARTA Miss Phoebe Frost 0 0 34.5 4 0 0.00 16.00 54.50
18 COUNT ON BALLY Dr Lucy Greenwood 0 0 22.5 4 0 20.00 12.40 58.90
19 FRECKLETON MATTINA Miss Becky Littleton 0 0 25.5 4 0 20.00 14.80 64.30
20 VINISAUROUS Ms Josie Mackenzie 0 0 26 0 0 20.00 20.00 66.00
21 ROULETTE ROCKY Miss Libby Seed 0 0 28.3 4 0 20.00 21.20 73.50
22 FAIRWAYS FINALE Mrs Michelle Northmore 0 0 29.5 16 12 20.00 8.40 85.90
23 OBERON XII Mrs Sharon Kellaway 0 0 29.8 8 0 20.00 34.80 92.60
E RF CASSIS Miss Bex Vinton 0 0 26.3 4 0 E E E RF
E IN A MINUTE Mrs. Phillipa Elvy 0 0 30.8 E 0 E
E CASTLE HOWARD OCTAVIAN Mr Henry Clist 0 0 31 E 0 E
W OAKLYVAILE GOLDEN BOY Miss Romy Fryer 0 0 W W 0 W
Optimum XC Time - 04.27
BE100Open - Section F2
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DALSAANS HASTY PRINCE Miss Roxi Foster 0 16 23.8 0 0 0.00 0.00 23.80
2 TIR NA NOG SHADOW Miss Millie Toulson-Clarke 0 14 22.5 4 0 0.00 0.00 26.50
3 NPS GEMINI Miss Charlotte Rowe 0 12 27.5 0 0 0.00 0.00 27.50
4 JAGER BOMB Miss Constance Chapman 0 2 29.5 0 0 0.00 1.20 30.70
5 KOLESTON PERFECT Miss Torie Sleep 0 2 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
6 AUTUMN PICNIC Miss Sophie Walker 0 2 28.3 0 0 0.00 2.80 31.10
7 JASPER TOO Mr Rupert Batting 0 2 27.8 0 0 0.00 3.60 31.40
8 PILTOWN POINT Miss Elle Slack 0 0 27 4 0 0.00 2.00 33.00
9 SRS EVEREST Miss Lily Ryder 0 0 27.3 4 4 0.00 0.40 35.70
10 TREDSTEP OUTLAW Miss Alanna Doherty 0 0 34 4 0 0.00 0.00 38.00
11 LITTLE ELVIS Miss Harriet Moules 0 0 33 8 0 0.00 0.00 41.00
12 TOOME CARRICK DIAMOND Mr James Shaw 0 0 37.8 4 0 0.00 0.00 41.80
13 BUGSY MALONE Mrs Angela Willett 0 0 34 4 0 20.00 19.60 77.60
E MISS BLUE HURAGAN Miss Emma-rose Woofenden 0 0 33 E 0 E
Optimum XC Time - 04.27
BE100Ou18 - Section F1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KEC CITY SLICKER Miss Elizabeth Chetwode 0 16 26.5 0 0 0.00 0.00 26.50
2 DI SORRANO Miss Hollie Sprague 0 14 27.3 0 0 0.00 0.00 27.30
3 KILTOWN DREAMER Miss Rachel Brown 0 12 28.8 0 0 0.00 0.00 28.80
4 BOBNAMARA Miss Evie Puddy 0 10 28 0 0 0.00 1.20 29.20
5 BALLYLEAN CASTER Miss Poppy Burner 0 0 25.8 4 0 0.00 0.00 29.80
6 DHI CHILLI START Miss Sophie Hodgson 0 2 30 0 0 0.00 0.00 30.00
7 NORTONS GLEN Miss Evie Puddy 0 2 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
8 TOLERANT Miss Lolah Olde 0 2 30.8 0 0 0.00 1.60 32.40
9 SAMSON Miss Madeline Whitfield 0 0 29 4 0 0.00 0.00 33.00
10 CALTRA FLYING POWER Miss Lucy Steven 0 2 33 0 0 0.00 0.00 33.00
11 CORRIEVIEW MOLLY Miss Tara Coyle 0 2 25.8 0 0 0.00 8.00 33.80
12 THOMSONBROOK TOP GEAR Miss Madeleine White 0 2 37.8 0 0 0.00 0.00 37.80
13 DRUMKEERAN JET Miss Hannah Kidner 0 2 33 0 0 0.00 7.60 40.60
14 EVERT Miss Eve Hodder 0 0 31.8 4 0 0.00 6.80 42.60
15 CASTLECOOTE STORM Miss Sophie Jackson 0 2 38.3 0 0 0.00 6.00 44.30
16 LYDICAN STAR Miss Poppy Burner 0 0 25.3 0 0 20.00 1.60 46.90
17 FLYNN III Miss Matilda Kolowska 0 0 33.3 4 0 20.00 0.40 57.70
Optimum XC Time - 03.50
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CRIMSON GOLD Mrs Hayley Ford 0 0 22.8 0 0 0.00 0.40 23.20
2 DOE DEALIA Ms Verity Perry 0 0 22.8 0 0 0.00 0.40 23.20
3 RATHATTAN ROBIE Miss Ella-louise Venning 0 0 26.6 0 0 0.00 0.00 26.60
4 BEREFORD MAGIC Mrs Pippa Colton-Taylor 0 0 26.8 0 0 0.00 0.00 26.80
5 TULLIBARDS MAGICAL OCEAN Miss Tabitha Stephenson 0 0 24.5 0 0 0.00 2.40 26.90
6 BRIDGETS TEAM Miss Vicky Mather 0 0 25.3 0 0 0.00 2.00 27.30
7 KNIGHTSBRIDGE JOE Mrs Karen Franklin 0 0 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
8 KATE MOSS Mrs Alicia Balfour 0 0 31 0 0 0.00 0.80 31.80
9 TREVENNA ISLAND Miss Molly Allen 0 0 32 0 0 0.00 0.00 32.00
10 MR BUZZ Mrs Marie Webber 0 0 30.8 0 0 0.00 2.00 32.80
11 JIGSAW XVI Miss Ellie Stone 0 0 27.3 4 3 0.00 0.00 34.30
12 RIVERSIDESSUPREMEECLIPSE Mr Daren Commins 0 0 27.3 0 1 0.00 8.40 36.70
13 LEYROY BROWN MAN ABOUT TOWN Miss Roxi Foster 0 0 37.8 0 0 0.00 0.00 37.80
14 KILDERRY STAR Mrs Kerry Welsh 0 0 29.8 0 0 0.00 8.00 37.80
15 MEGAN'S BOY Miss Aimee Curnow 0 0 33 0 0 0.00 6.00 39.00
16 THE BOMBER JACKSON Miss Eleanor Francis 0 0 34.3 4 0 0.00 0.80 39.10
17 WELLPARK MERLIN Miss Georgina Dudden 0 0 34.3 0 0 0.00 5.20 39.50
18 CARRICK DIAMOND RIVER Miss Alaya Arden 0 0 39.3 0 0 0.00 0.40 39.70
19 TREVADLOCK SO SMART Miss Maisie Randle 0 0 35.8 4 0 0.00 0.80 40.60
20 BALLYLEE FOX GLOVE Miss Charlotte Vincent 0 0 38 4 0 0.00 0.80 42.80
21 ROSE DE MAI Miss Freya Richards 0 0 35 8 0 0.00 0.00 43.00
22 DAISY Miss Eliza Heard 0 0 33 0 0 20.00 11.60 64.60
23 WITCHCOMBE ZIGGY Miss Robin Bamford 0 0 37.3 0 0 40.00 16.40 93.70
24 BOLEYBAWN PLAYTIME Miss Natasha Wright 0 0 35.3 0 8 40.00 26.80 110.10
25 TRULY BELIEVE Mrs Michelle Whatley 0 0 32.8 12 35 20.00 23.60 123.40
R NIGHT SKY Miss Lilly Hannaway 0 0 30.8 4 0 R R R
R PAULO Miss Abi Stuart 0 0 35.5 0 0 R R R
Optimum XC Time - 03.50
BE80(T) - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FONNIC Miss Caitlin Astley-jones 0 0 26.3 0 0 0.00 1.20 27.50
2 WILBERRY Miss Lucy Squire 0 0 27 0 0 0.00 3.20 30.20
3 GREDINGTON ACROBAT Mrs Sarah Royal 0 0 30.3 0 0 0.00 0.40 30.70
4 QUEENSWOOD Mrs Jayne Townsend 0 0 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
5 HISINA Miss Freya Jones 0 0 29 4 0 0.00 0.00 33.00
6 ST LEONARDS FOREVER Miss Anwen Wall 0 0 33 0 0 0.00 0.00 33.00
7 COMADOIR Miss Jennifer Fleming 0 0 33 0 0 0.00 0.80 33.80
8 ATTRACTION II Mrs Sammi Stapleton 0 0 33.5 0 0 0.00 1.20 34.70
9 HARLEQUINS TIGERLILLI Mrs Nicola Morrison 0 0 33.3 0 0 0.00 1.60 34.90
10 CHARMING PRINCESS Miss Leia Massey 0 0 33 0 0 0.00 2.00 35.00
11 CASINO ROYALE VII Miss Madelaine Burton 0 0 31 0 0 0.00 4.00 35.00
12 LEGENDS DUNN BEAUTY Miss Libby Collier 0 0 31.3 0 0 0.00 5.60 36.90
13 ANNAGH ROSE Miss Jo Lowe 0 0 34 0 3 0.00 0.00 37.00
14 STARDUST Miss Anna Hoskins 0 0 36.5 0 0 0.00 1.20 37.70
15 SPOT ON Miss Kathryn Coleman 0 0 33 0 0 0.00 6.00 39.00
16 LOUGHEHOE TOUT DE SUITE Miss Alannah Priestland-hearn 0 0 36 0 0 0.00 5.20 41.20
17 WINGARDIUM LEVIOSA Miss Beth Norrish 0 0 34.5 8 0 0.00 2.00 44.50
18 TRESORYA BURWYN SIROL Miss Tegan Evans 0 0 35.5 0 0 0.00 15.60 51.10
19 MORWENNAS SECRET Miss Josephine Grey 0 0 34.3 0 0 20.00 10.00 64.30
20 RATHMORRISSEY LADY GWEN Miss Erin Alys Jennings 0 0 37.5 4 0 20.00 6.00 67.50
21 WISHING ON A SILVER STAR Miss Amelia Halley 0 0 33.3 0 0 40.00 11.60 84.90
22 GREAT MATES Mr Keith Brown 0 0 35.3 16 39 80.00 50.40 220.70
HC BALLYANTICS Miss Charlotte East 0 0 27.3 4 0 0 0 34.90
E RF GREATHILL SAHARA Mrs Dani Wills 0 0 33.3 4 0 E E E RF
E RF PENSHANDA Mrs Nicky Palmer 0 0 31.5 0 0 E E E RF
E R3 GREAT MADOC Miss Emily Johns 0 0 44.3 12 12 E E E R3
Optimum XC Time - 04.09
BE90 - Section B2
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CATAQUACK Miss Emma Edwards 0 8 29.3 0 0 0.00 0.00 29.30
2 DUNBEGGAN COEVERS DIAMOND Mrs Leanne Gibbs 0 7 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
3 SPARHANGER VELVET Miss Elizabeth Andrews 0 6 28.5 0 0 0.00 2.40 30.90
4 DAMSON WINE Miss Connie Clerey 0 5 31 0 0 0.00 0.00 31.00
5 KINGS FLAME OF FIRE Ms Gemma Slaney 0 4 31 0 0 0.00 0.00 31.00
6 DUGGAN’S HERO Miss Carolyn Richards 0 1 30 0 0 0.00 1.60 31.60
7 PIPER II Miss Emma Stuart 0 1 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
8 SHAMAR GAME OF THRONES Miss Fiona Rawle 0 0 28.5 4 0 0.00 0.00 32.50
9 ST MAWGAN VALETTA Miss Emma Adams 0 0 28.5 4 0 0.00 0.00 32.50
10 BRIEF CONNECTION Miss Philippa Balfour 0 1 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
11 SIROCCO BOY Mr Mike Old 0 0 30.5 8 0 0.00 0.00 38.50
12 LUSIANA SPRITE Miss Samantha Simmons 0 0 35.5 4 0 0.00 0.00 39.50
13 HOLLY XVI Mrs Sharon Routley 0 0 28 12 0 0.00 0.00 40.00
14 HOLLYBROOKE MAXWELL Miss Janine Paterson 0 0 33.8 8 0 0.00 0.00 41.80
15 KING HARRY Miss Eloise Lawrence 0 0 31.3 0 0 20.00 10.40 61.70
16 TAKE TWO II Miss April Dawe 0 0 25.8 12 0 20.00 9.60 67.40
E HUNTSMAN.COM Miss Rachael Watson 0 0 36.5 E 0 E
E R3 LEESTONE FREDDIE Miss ISOBEL THOMAS 0 0 29.3 0 0 E E E R3
E AR EL CYD III Dr Patricia Saintey 0 0 31.3 8 0 E E E AR
E UNNAMED (QUINTESSENTIAL GENTLEMAN) Miss Sian Harris 0 0 34.8 E 0 E
Optimum XC Time - 04.09
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 UNNAMED (805622) Miss Taggy Forester-bennett 0 8 27.8 0 0 0.00 0.40 28.20
2 DURF UT WE V/D KEIZER Mr Tom Tieken 0 7 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
3 SPIRIT XI Miss Jess James 0 6 28.5 0 0 0.00 3.60 32.10
4 REVE DE GOSSE Mrs Lisa Robinson 0 5 31.3 0 0 0.00 1.20 32.50
5 TOODLEPIP Mrs. Abbie Lynch 0 4 33 0 0 0.00 0.00 33.00
6 TALLULAH IX Mrs Julie Watts 0 3 32.8 0 0 0.00 0.40 33.20
7 WILLOWAY AMIGO Miss Janine Paterson 0 0 29.8 4 0 0.00 0.00 33.80
8 THE RUSSIAN ROULETTE Mrs Emma Beckerleg 0 1 34.5 0 0 0.00 0.00 34.50
9 TRENAVEY SEOIDE Miss Megan Lawrence 0 0 29.8 4 0 0.00 0.80 34.60
10 FIRST IMPRESSION III Miss Harriet Thomas 0 1 31.3 0 0 0.00 3.60 34.90
11 MAGICAL LEGEND Miss Harriet Foale 0 0 31 4 0 0.00 0.00 35.00
12 WELLPARK SHOWGIRL Miss Georgina Dudden 0 1 34.5 0 0 0.00 0.80 35.30
13 LORDICK DANCE Miss Aimee Bickley 0 0 31 4 0 0.00 0.80 35.80
14 ZEPHIR Mrs Paula Stone 0 1 32.8 0 0 0.00 3.60 36.40
15 MACS JOY Miss Molly Adams 0 0 29.3 8 0 0.00 0.40 37.70
16 BIG BILL II Miss Jordan Pooley 0 0 27 8 0 0.00 2.80 37.80
17 CHARLIE Miss Olivia Haase 0 1 35 0 0 0.00 4.00 39.00
18 GLASSON ROSE Mrs Sofia Williams 0 1 39.3 0 0 0.00 0.00 39.30
19 FLORRIE II Miss Amber Williams 0 0 30.8 8 0 0.00 3.60 42.40
20 LAIKALOT Miss Georgina Ewell 0 0 29.5 8 0 0.00 8.80 46.30
21 LILY Miss Morwenna Barnicoat 0 0 30 0 0 20.00 4.40 54.40
22 SAMBUCCA Miss Sadie Pearce 0 0 32.5 12 8 0.00 6.00 58.50
23 TIGER LILY XI Dr Jo Lambourne 0 0 34.5 0 0 20.00 8.00 62.50
24 COOMBELAND SEMILLY Mr Rupert Batting 0 0 31.5 0 0 40.00 18.80 90.30
25 MADFORD LAW Miss Anna Johannson 0 0 27.5 0 0 60.00 28.80 116.30
26 JUST MY JULES Miss Alexandra Tarrant 0 0 33.8 20 42 40.00 19.60 155.40
E TOPTIME TALIESIN Mrs Celia Bellamy 0 0 28.3 E 0 E
Optimum XC Time - 04.09
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALLYHOOLY Miss India John 0 8 22.3 0 0 0.00 0.00 22.30
2 FIRECRACKER ORBIT Miss Jenny Daniels 0 7 28 0 0 0.00 0.00 28.00
3 NADIR DE LEAU Miss Taggy Forester-bennett 0 6 28.3 0 0 0.00 0.00 28.30
4 SAM MY GREY LAD Miss Lottie Gunter 0 5 26.5 0 0 0.00 2.00 28.50
5 WILKISMOOR WICHITA Mrs Caroline Thompson 0 4 29.3 0 0 0.00 0.00 29.30
6 FAIRWAYS LORD OF THE RING Mrs Michelle Northmore 0 3 29.8 0 0 0.00 0.00 29.80
7 TIGER IMAGE Miss Holly Wright 0 1 31 0 0 0.00 0.00 31.00
8 MILLION DOLLAR MILLIE Miss Lizzie Luxton 0 0 27 4 0 0.00 0.00 31.00
9 AUTUMN BRIGHT STAR Mr Andrew Parry 0 0 27.3 4 0 0.00 0.00 31.30
10 FINLEY Miss Maria Sage 0 1 31.3 0 0 0.00 1.20 32.50
11 KINGS CRUSADER Miss Hannah Mann 0 1 32.8 0 0 0.00 0.00 32.80
12 EMERALD LAD II Miss Lauren Greaves 0 0 28.5 4 0 0.00 0.80 33.30
13 PIPPIN TITANIA Mrs Michelle Phillips 0 0 25.5 8 0 0.00 0.00 33.50
14 CUTTON TUCK Mrs Holly Forty 0 0 30.5 4 0 0.00 0.00 34.50
15 SPRINGTIME SUN Miss Bethany Cork 0 0 29.5 4 0 0.00 1.20 34.70
16 ST DOMINICK Miss Harriet Congdon 0 1 36.3 0 0 0.00 0.00 36.30
17 MADDAFORD COPERNICUS Miss Henrietta Ewell 0 0 32.8 4 0 0.00 0.00 36.80
18 HORGANS SWEET MELODY Mrs Michaela Doyle 0 0 33.8 4 0 0.00 0.00 37.80
19 FOR EVER Mr Thomas Lees 0 1 35.5 0 0 0.00 2.40 37.90
20 IOWA VD HAGENHORST Mrs Lucy Mccarthy 0 1 34 0 0 0.00 4.80 38.80
21 THE DARK HORSE I Miss Alice Lamming 0 1 33 0 0 0.00 7.60 40.60
22 LADY INDI Miss Emily Reddaway 0 0 32.5 8 0 0.00 0.80 41.30
23 BOBBI BROWN II Ms Debbie Radford-lewis 0 0 34.5 4 0 0.00 8.00 46.50
24 IGOUGO Miss Fiona Rawle 0 0 24.3 0 0 20.00 5.20 49.50
25 TREVADLOCK JUBILEE BLUE Miss Poppy Stiles 0 0 46.5 4 0 0.00 0.00 50.50
26 KNOCKLONG JACK Miss Emma Murphy 0 0 32.5 4 0 20.00 10.00 66.50
Optimum XC Time - 04.09
BE90Open - Section B1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 COMTE DU BRETTON Mr Aaron Millar 0 8 27.5 0 0 0.00 0.00 27.50
2 ELINA ST Miss Michelle Harris 0 7 31 0 0 0.00 0.00 31.00
3 MULFRA Mrs Sara Penter 0 6 32 0 0 0.00 0.00 32.00
4 KING CYRUS Mrs Mary King 0 1 27.8 0 0 0.00 4.40 32.20
5 KING SEAMUS Mrs Mary King 0 0 25.8 4 0 0.00 3.20 33.00
6 MASTER TUCK Mr Aaron Millar 0 0 27.5 8 0 0.00 0.00 35.50
7 EMBEZZLED LAW Miss Emilia Barry 0 1 33.3 0 0 0.00 3.60 36.90
8 ZANDICO Mr Max Forster 0 0 35.5 0 2 0.00 0.80 38.30
9 KILLCOMMON DIAMOND Miss Caitlin Fahey 0 1 33.5 0 0 0.00 8.00 41.50
Optimum XC Time - 04.09
BE90Ou18 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FIVALE INDIAN ART Miss Scarlett Vaux 0 8 24 0 0 0.00 0.00 24.00
2 HUCKLE Miss Emily Bailey 0 7 24.5 0 0 0.00 0.00 24.50
3 BLOOMFIELD TIGER TWO Miss Ellouise Bragg 0 6 24.5 0 0 0.00 0.00 24.50
4 CORKER BUACHAILL Miss Emily Weeks 0 5 24.8 0 0 0.00 0.00 24.80
5 DHI HOUDINI Miss Sophie Hodgson 0 4 27.8 0 0 0.00 0.00 27.80
6 DYABLO Miss Livvy Dorman 0 3 28 0 0 0.00 0.00 28.00
7 ISLAND BOY II Miss Emily Weeks 0 2 28 0 0 0.00 1.20 29.20
8 CANTE JONDO ROCIO Miss Rebecca Reid 0 2 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
9 SOS UNICORN Miss Harriet Hayley 0 1 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
10 VILLIS GET BUSY Miss Harriet Bunney 0 0 28.3 4 0 0.00 0.00 32.30
11 HOB NOGGLIN Miss Charlotte Manton 0 1 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
12 JUST SID Miss Charlie Piper 0 0 29.5 4 0 0.00 0.00 33.50
13 SWEET RIOT Miss Ellouise Bragg 0 0 23 12 0 0.00 0.00 35.00
14 LADY TL Miss Charlotte Vincent 0 1 35.3 0 0 0.00 0.00 35.30
15 FALLOWFEN SOCRATES Miss Sophie Jackson 0 1 33.8 0 0 0.00 3.20 37.00
16 TOWERHILL SHAMIE Miss Chloe Dunn 0 0 30.3 8 0 0.00 0.00 38.30
17 EMPEROR RYAN Miss Charlotte Jordan 0 0 23.8 8 8 0.00 0.00 39.80
18 DELIGHTFUL JASPER Miss Maisie Russo 0 0 31.8 4 0 0.00 4.40 40.20
19 KING BILL Ms Bel Wright 0 1 31.8 0 0 0.00 10.40 42.20
20 DANI Mr Harry Page 0 0 36.8 8 0 0.00 1.20 46.00
21 PORTMEAD BALLERINA Miss Maisie Randle 0 0 30 0 0 20.00 5.60 55.60
22 LET’S JUS’ PRETEND Miss Isobel Davies 0 0 29 4 0 20.00 4.00 57.00
23 UPDOWN DAI Miss Megan Tucker 0 0 37.3 4 0 20.00 0.00 61.30
24 COOSAN GREY Miss Rachel Brown 0 0 27 12 0 20.00 3.20 62.20
25 HELLS BELLS II Miss Sorrel Penman 0 0 32 12 15 20.00 0.00 79.00
26 STELLARELLO Miss Molly Clist 0 0 32 4 0 60.00 2.00 98.00
R DORETZSKY Miss Lolah Olde 0 0 31.5 0 0 R R R
W ROBBIN DIAMONDS Miss Charlotte Elizabeth Rowe 0 0 28 16 12 W
E OUT OF THIS WAY Miss Tabitha Stephenson 0 0 30.8 E 0 E
E CLONLARA GO WELL Miss Zoe Davies 0 0 32.3 E 0 E
E R3 RUBEN III Miss Zinnia Olde 0 0 32.3 4 0 E E E R3
E AR GRATTONS GREAT ESCAPE Miss Donella Phillips 0 0 32 4 0 E E E AR
E R3 GOODLANDS MELODY Miss Neha Walker 0 0 26.3 0 0 E E E R3
Optimum XC Time - 05.02
N - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KILCOLTRIM JACKO Miss Georgina Ewell 6 0 25 0 0 0.00 2.00 27.00
2 HISCO Mrs Jackie Harvey-knight 5 0 25.5 0 0 0.00 4.40 29.90
3 ICONIC Mr Padraig Mccarthy 4 0 30 0 0 0.00 0.00 30.00
4 WINNERS PRIDE Mrs Becky Stokes 3 0 27.3 4 0 0.00 0.00 31.30
5 FLEUR DE LIS Mr Daniel Brown 0 0 28.8 0 0 0.00 2.80 31.60
6 COOLEY SNAPCHAT Mrs Selina Milnes 1 0 27.8 0 0 0.00 4.80 32.60
7 FUTURE GRAVITIE Miss Taggy Forester-bennett 0 0 31.3 4 0 0.00 0.00 35.30
8 FIRST LADY BLUE Miss Yasmin Steven 1 0 35.3 0 0 0.00 1.20 36.50
9 LUNA ECLIPSE Miss Libby Seed 1 0 30.3 0 0 0.00 6.40 36.70
10 GOLD FLUSH Mr Aaron Millar 0 0 26.5 4 0 0.00 6.40 36.90
11 SUMMERBRIDGE BAY Miss Natasha Miro 1 0 24.8 0 0 0.00 14.40 39.20
12 DILIGENCE Z Mr Adrian Whiteway 0 0 29.5 4 0 0.00 7.20 40.70
13 LADY OPHELIA Mr Padraig Mccarthy 0 0 34.8 4 0 0.00 2.40 41.20
14 JACK IN THE BOX IV Miss Matti Mercer 1 0 33.8 0 0 0.00 8.00 41.80
15 HAYESTOWN HENRY Miss Chloe Gardner-milne 1 0 33 0 0 0.00 9.60 42.60
16 AJAX H Z Mrs Lucy Mccarthy 0 0 26.5 4 0 0.00 13.60 44.10
17 CAVALIER GUNFIRE Miss Tabitha Baker 1 0 33.8 0 0 0.00 12.00 45.80
18 OMARD HARPER Miss Georgie Selley 1 0 43.5 0 0 0.00 3.60 47.10
19 RICARDO COLOURS II Miss Elizabeth Wadey 0 0 35.3 4 0 0.00 13.20 52.50
20 GOOD TIME GIRL III Miss Georgina Mitchell 1 0 34 0 0 0.00 21.60 55.60
HC LAWD OF THE MILL Miss Lara Chapple 0 0 29.5 4 0 0 0 39.90
HC COOLEY CRAWFORD Miss Toots Bartlett 0 0 27 0 0 0 0 36.20

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded