Results
Event name: KEYSOE (1) Date: May 4-6 2019 Location: The College Equestrian Centre, Keysoe, Bedfordshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.25
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CHEVALIAN ROYAL FIRE Mrs Sally Chamberlain 0 16 16.8 0 0 0 0 0.00 0.00 16.80
2 TRENT BALTHOS Miss Alex Postolowsky 0 14 26 0 0 0 0 0.00 0.00 26.00
3 GREENHAYS GREAT GATSBY Miss Allegra Martin 0 12 31 0 0 0 0 0.00 0.00 31.00
4 FAVORIT VON ROCHERATH Mrs Hayley Cooper 0 10 33.5 0 0 0 0 0.00 0.00 33.50
5 NEWMARKET ADVENTURE Miss Amy Whittington 0 8 34 0 0 0 0 0.00 0.00 34.00
6 BALLYCOSKERRY GOLDEN COAST Miss Lucy Jakes 0 6 33 0 0 0 0 0.00 1.20 34.20
7 DOWNTON COCO Miss Lucinda Brookes 0 0 31.8 0 0 4 0 0.00 0.00 35.80
8 EX CAVALIERS LAW Mr Bruce Haskell 0 0 32.8 0 0 4 0 0.00 0.40 37.20
9 MURPHYS REWARD Miss Sophie Kelly 0 2 37.3 2 0 0 0 0.00 0.00 37.30
10 CILLFHIACHRACH TREND Miss Rebecca Hewitt 0 2 37.5 0 0 0 0 0.00 1.20 38.70
11 SHANNA DUN AN OIR STAR LITE Miss Francesca Housden 0 0 39.3 0 0 4 0 0.00 0.00 43.30
12 JOINT VENTURE Miss Jitka Hola 0 0 33.5 0 0 8 0 0.00 5.60 47.10
13 INNA NINJA Miss Amy Drummond 0 0 41.5 0 0 4 0 0.00 10.40 55.90
14 CAPTAIN CLOVER JOE Mrs Susan Armitage 0 0 31.5 0 0 4 0 20.00 4.00 59.50
15 HANNA Miss Tiana Coudray 0 0 33.5 0 0 4 0 20.00 7.20 64.70
16 JUST TALK Mrs Clare Valender 0 0 39 0 0 0 0 20.00 14.00 73.00
17 SILKEN THOUGHTS Miss Eleanor Warner-jones 0 0 38 0 0 16 0 0.00 19.20 73.20
18 CLONEYGOWAN FLARE Mrs Libby Cartwright 0 0 37.5 0 0 8 0 20.00 11.60 77.10
19 DATHUIL MAJOR Mr Casey Mckenna 0 0 32.8 0 0 20 0 20.00 10.00 82.80
20 HUMBUG IV Mr Charlie Webb 0 0 35.8 0 0 20 36 0.00 8.80 100.60
R LISCONGILL LAD Miss Lucy Moore 0 0 36.3 0 0 24 16 R R R
R ANASTASIA III Miss Jess Corser 0 0 31.3 0 0 R R R R R
W DEAR CINDERELLA Miss Stacey L Shimmons 0 0 W 0 0 W W W W W
E AR PEWTER II Miss Amy Meager 0 0 35.3 0 0 E E E E E AR
E UR SARABANDE Miss Cassidy Carter 0 0 42 0 0 4 0 E E E UR
W QUIZICAL Z Miss Alice Hallows 0 0 W 0 0 W W W W W
HC COLDPLAY III Mr Oliver Kidner 0 0 W 0 0 W W W W HC
R CLADDAGH BLUE Miss Lily Mawby 0 0 24.8 0 0 4 0 R R R
Optimum XC Time - 04.25
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ERIKA LOUVO Miss Tiana Coudray 0 16 26 0 0 4 0 0.00 0.00 30.00
2 TROUBLE AND STRIFE Mrs Susanna Morris 0 14 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
3 FIRST IMPRESSION VII Miss Toni Dimond 0 12 31.8 0 0 0 0 0.00 0.00 31.80
4 DERRYS DIAMOND CAVALIER Miss Lily Mawby 0 10 33.8 0 0 0 0 0.00 0.40 34.20
5 DIRTY ARI Ms Kate Carson 0 8 34.3 2 0 0 0 0.00 0.00 34.30
6 WELLFIELDS LINCOLN Miss Susie Berry 0 6 31.5 0 0 4 0 0.00 0.00 35.50
7 AARINA N Dr Claire Huck 0 4 33.3 0 0 4 0 0.00 0.00 37.30
8 DURANGO Mr Casey Mckenna 0 0 30.5 0 0 4 0 0.00 3.20 37.70
9 MARYS MINI HA HA Miss Jade Short 0 0 36 2 0 4 0 0.00 0.00 40.00
10 POETRY IN MOTION II Miss Florence White 0 2 34 2 0 0 0 0.00 7.60 41.60
11 BALIQUIN Miss Stacey L Shimmons 0 0 34 0 0 8 1 0.00 0.00 43.00
13 INVITO Miss Lydia De Gioia 0 0 37 0 0 8 0 0.00 2.40 47.40
14 BALLADEER BECKS Miss Zara Robertson 0 0 39.8 0 0 8 0 0.00 0.00 47.80
15 TRELYNZA ROSE Miss Lillie-may Beazer 0 0 36 0 0 8 0 0.00 4.40 48.40
16 LIATH ARDAIGH Miss Francesca Beresford 0 2 37.3 0 0 0 0 0.00 11.20 48.50
17 SARATOGAS SUNSHINE Ms Sam Bennett 0 0 32.8 0 0 8 0 0.00 8.80 49.60
18 BAZAARS GEMSTONE Miss Sophie Kelly 0 0 40.3 0 0 8 0 0.00 2.00 50.30
19 SHANNONDALE WARREN Mr Joe Wise 0 0 28.5 0 0 0 0 20.00 5.20 53.70
20 PENLOUGH CLOVER JOE Miss Eve Cranny 0 0 42.3 0 0 8 0 0.00 8.00 58.30
21 BRACKENSPA HAVOC Mr James Curry 0 0 31.8 0 0 8 0 20.00 0.00 59.80
22 EYES SO NICE Miss Victoria Morgan 0 0 33.8 0 0 12 13 0.00 10.00 68.80
23 BLACKWOODLAND MAY BLOSSOM Miss Charlotte O'reilly 0 0 35.8 2 0 8 0 20.00 8.40 72.20
24 DONT BE A CHARLIE Miss Katie Grove 0 0 35.8 0 0 0 0 20.00 16.80 72.60
25 CLASSIEBAWN ROAMYS PROMISE Miss Stephanie Reed 0 0 39 2 0 8 0 20.00 16.40 83.40
26 GSA LANCE Miss Rebecca Hewitt 0 0 41.5 2 0 16 8 20.00 43.60 129.10
E INDYANAPOLIS Miss Sarah Williamson 0 0 32.3 0 0 8 0 E E E
W SILVER VIKING Mrs Lucy Haycock 0 0 W 0 0 W W W W W
E DONOGUE STEEL CLOVER Miss Jaide Hartridge 0 0 30.8 0 0 E E E E E
R SEAPATRICK CRUISE DELLE Miss Caroline Harrison 0 0 32.8 0 0 4 0 R R R
W WICKLOW DANCER Miss Lucinda Brookes 0 0 W 0 0 W W W W W
W BINNY STAR Mr Jack Speakman 0 0 W 0 0 W W W W W
W CAROUSEL ROMANCE Miss Sarina Stokes 0 0 W 0 0 W W W W W
HC BAMBI K Mrs Tanya Bridgeman 0 0 33.3 0 0 0 0 20 20 HC
Optimum XC Time - 04.25
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MISS COUGAR K GIRL Mr Anthony Clark 0 16 30.3 0 0 0 0 0.00 1.20 31.50
2 TISRARA CHIPPISON Mr Tom Fray 0 14 33 0 0 0 0 0.00 0.00 33.00
3 WESTON GENERAL Miss Greta Mason 0 12 33.3 0 0 0 0 0.00 0.00 33.30
4 BLUE SKEALON Miss Ella Marshall 0 10 33.5 0 0 0 0 0.00 0.00 33.50
5 THE MERRY MONARCH Miss Jessica Pope 0 8 33.8 0 0 0 0 0.00 0.00 33.80
6 BALLYDUFF MAX Miss Victoria Sunter 0 6 32.3 0 0 4 0 0.00 0.00 36.30
7 ELDYNO Mrs Caroline Bridge 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 0.00 37.30
8 GOTCHA PSS Miss Laura Watson 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 0.00 37.30
9 GRANDIS OSCAR Miss Jasmine Curran 0 2 36 0 0 0 0 0.00 1.60 37.60
10 GRANGE KOMERO Mrs Emma Fearn 0 0 34.3 2 0 4 0 0.00 0.00 38.30
11 LIBERAL LADY II Miss Julia Izzard 0 0 31.5 0 0 8 0 0.00 0.00 39.50
12 ENFANT TERRIBLE C Miss Suzy Smith 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 0.00 39.50
13 GLENLO SALLY Miss Beatrice Lovett Brunt 0 0 31.3 0 0 8 0 0.00 1.60 40.90
14 SIR DUKE II Mrs Hannah Craft 0 0 34 0 0 12 0 0.00 0.00 46.00
15 BARNABOY TOMMY Miss Victoria Murray 0 0 28.5 0 0 8 0 0.00 11.60 48.10
16 PENCOS BENEVOLENT Mrs Clare Hasler 0 0 36 2 0 8 0 0.00 7.20 51.20
17 CAPARD LADY Miss Georgina Webster 0 0 39 0 0 4 0 0.00 8.40 51.40
18 BILLIE PIPER Miss Katy Kirkham 0 0 34.5 0 0 4 0 20.00 0.00 58.50
19 WHEELAVIM Mrs Samantha Ward 0 0 34.5 0 0 0 0 20.00 4.80 59.30
20 TULLIBARDS CLOVER Miss Amelia Fitzsimons 0 0 38 2 0 12 0 0.00 10.80 60.80
21 KILGHARRAH Mr Andrew James 0 0 31.5 0 0 8 10 0.00 13.20 62.70
22 DONATO II Mr Morgan Wyatt 0 0 33.3 2 0 8 0 20.00 14.40 75.70
23 ALWAYS BLUE Mrs Sarah Thorpe 0 0 33.8 0 0 8 0 20.00 28.00 89.80
E FAST FUSE Miss Isabella Elwes 0 0 31.5 0 0 0 0 E E E
R BOSTON STORM Ms Zoe Sims 0 0 33.3 0 0 12 0 R R R
W HIGH LILY Miss Tatiana Beskhmelnitskaya 0 0 32.8 0 0 0 0 W W W
W RUBECULA Mrs Georgina Wilson 0 0 28.8 2 0 12 0 W W W
W SPIRIT PHOENIX Mrs Rachael Gemmill 0 0 W 0 0 W W W W W
W KILDARE STEEL DIAMOND Mrs Angela Temple 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.25
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WSF VERONA Miss Greta Mason 0 16 28.5 0 0 0 0 0.00 0.40 28.90
2 MR BING BONG Mr Anthony Clark 0 14 29.5 0 0 0 0 0.00 0.00 29.50
3 SO TELL ME MORE Mrs Zoe Colegrave 0 12 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
4 HIGHLIGHT ROLLER Miss Tiffany Eggleston 0 10 28 0 0 4 0 0.00 0.00 32.00
5 THE CAPTAIN Mr Toby Bancroft 0 8 32.3 0 0 0 0 0.00 0.00 32.30
6 BONAFIDE ALLUSION Miss Claire Fielding 0 6 28.3 0 0 4 0 0.00 0.00 32.30
7 TIGER ATTACK Miss Aimee Stunt 0 4 28.3 0 0 4 0 0.00 0.00 32.30
8 PRIMITIVE INQUISITION Mr Andrew James 0 2 32.8 0 0 0 0 0.00 0.00 32.80
9 KARACHI Miss Megan Rodwell 0 0 28 0 0 4 0 0.00 0.80 32.80
10 ACE BLACK Miss Suzy Smith 0 2 34 0 0 0 0 0.00 0.00 34.00
11 AHALTIVE SURPRISE Miss Grace Hull 0 2 34.3 2 0 0 0 0.00 0.00 34.30
12 ROSWAT RANGER Miss Tara Murphy 0 0 31.5 0 0 4 0 0.00 0.00 35.50
13 LISSAVORRA DOC Miss Franki Jarvis 0 0 31.8 0 0 4 0 0.00 0.00 35.80
14 KINGSLEYPARK PEARL Miss Charlotte Cutler 0 0 32 0 0 4 0 0.00 0.00 36.00
15 INESTA Mr Barry Meningen 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 0.00 37.30
16 DUN ARD GOLDILOCKS Miss Willow Hayes 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 0.00 39.50
17 SHAUNLARA GOLD Miss Georgie Bowett 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 2.80 40.10
18 ACE LIGHTNING Mr Guy Cubitt 0 0 38.5 0 0 4 0 0.00 0.00 42.50
19 BULLARDS MULLINGAR Miss Charlotte Mair 0 0 33.3 0 0 8 0 0.00 1.20 42.50
20 SHANNONDALE FREDERICK Mrs Leanne Cartwright 0 2 34.5 0 0 0 0 0.00 8.40 42.90
21 ALFIE XXVI Miss Summer Nicholls 0 0 31 2 0 4 6 0.00 2.40 43.40
22 MARMIE Miss Paige Walker 0 0 37.5 0 0 12 0 0.00 0.00 49.50
23 MERMUS R ROYAL TOUCH Miss Kelsey Love 0 0 35.8 0 0 4 0 20.00 2.40 62.20
24 MILLBROOK ISLA Mrs Helen Fordham-hughes 0 0 30.5 0 0 0 0 20.00 12.00 62.50
25 THE DEVIL WEARS PRADA II Miss Mouse Robinson 0 0 38.8 2 0 4 0 20.00 5.60 68.40
E MD SUPREME BUD Miss Hermione Brooksbank 0 0 E 0 0 E E E E E
E UR BARNEY RUBBLE XI Miss Eliza Saunders 0 0 38 2 0 12 0 E E E UR
W UNNAMED IX Mrs Michele Kevill 0 0 37.3 0 0 12 0 W W W
R FAIRWOOD MAX Miss Kelly Salisbury 0 0 32.5 0 0 4 0 R R R
Optimum XC Time - 04.25
BE100 - Section X
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALLINS KELLIGS Mr Andrew Downes 0 16 26 0 0 0 0 0.00 0.00 26.00
2 REWARD Mr Angus Smales 0 14 26.5 0 0 0 0 0.00 0.00 26.50
3 BLEANNAGLOOS LAD Mr Harry Horton 0 12 27.5 0 0 0 0 0.00 0.40 27.90
4 CONFESSION TIME Miss Ginny Howe 0 10 29.5 0 0 0 0 0.00 0.00 29.50
5 PRESTIGES GOLDEN DEBUT Miss Claire Deuten 0 8 30.5 0 0 0 0 0.00 0.00 30.50
6 IRISH ENCOUNTER Mrs Anna Taylor 0 6 31.8 0 0 0 0 0.00 0.00 31.80
7 BROOKPARK RUBY Miss Isabella Castle 0 4 33 0 0 0 0 0.00 0.00 33.00
8 QUICK DECISION III Miss Kylie Roddy 0 4 29.3 0 0 4 0 0.00 0.00 33.30
9 MICKEYSMATEDUSTY Mr Joe Roome 0 2 33.5 0 0 0 0 0.00 0.00 33.50
10 JERPOINT ECLIPSE Mr Max Gordon 0 2 33.5 0 0 0 0 0.00 1.20 34.70
11 GODINGTON UTAH Miss Darian White 0 0 30.8 0 0 4 0 0.00 0.00 34.80
12 GODINGTON PAMBULA Miss Ruth Burnard 0 0 30.8 0 0 4 0 0.00 0.40 35.20
12 MILCHEM MOCKINGJAY Ms Sally Corrigan 0 0 37.8 0 0 8 0 0.00 0.00 45.80
13 STAMBROOK MASTERCARD Miss Jane Hood 0 0 31 0 0 4 0 0.00 0.40 35.40
14 SPOT THE PINK PANTHER Miss Ellie Martindale 0 0 31.5 0 0 4 0 0.00 0.00 35.50
15 QUALITY BLUE Miss Pippa Dixon 0 0 28.8 0 0 4 0 0.00 5.20 38.00
16 DIAMOND ZEST Miss Flora Elliott 0 0 29.3 0 0 4 3 0.00 2.40 38.70
17 CEST BIBI Miss Lucy Goodey 0 0 33 0 0 4 0 0.00 2.80 39.80
18 MULLENTINE BE MINE Mr Ollie Brown 0 0 33.8 0 0 8 0 0.00 0.00 41.80
19 BILLY EASTENDER Mrs Helen Witchell 0 2 31.3 0 0 0 0 0.00 13.20 44.50
20 COOLEY ROYAL RICARDO Mrs Aly Dower 0 0 35.3 0 0 4 0 0.00 7.20 46.50
21 LERANA DIAMOND Miss Mollie Williamson 0 0 39.3 0 0 8 0 0.00 0.00 47.30
22 DJANGO UNTRAINED Miss Lucyanna Westaway 0 0 23 0 0 0 0 20.00 6.40 49.40
23 SUN WILD LIFE Miss Scarlett Bracey 0 0 35 0 0 16 6 0.00 0.00 57.00
24 DE GOEDE REES DARWIN Miss Sophie Johnson 0 0 30 0 0 4 0 20.00 12.00 66.00
25 AUTOGRAF Miss Samantha Hobbs 0 0 26.3 0 0 0 0 20.00 23.20 69.50
26 RULING CHICA Miss Lucy Christie 0 0 29.8 0 0 4 0 0.00 36.40 70.20
27 KILMANAHAN COBRA Miss Camilla Earnshaw 0 0 32.3 0 0 8 0 20.00 13.60 73.90
28 WINTERDOWN SHUTTERFLY Miss Mollie Harris 0 0 27.3 0 0 0 0 40.00 15.60 82.90
W EMMA Miss Nini French 0 0 W 0 0 W W W W W
W BALLYGRIFFIN CAPTAIN CAREL Miss Jessica Watts 0 0 33.8 0 0 4 0 W W W
HC DAMASKUS Mrs Tanya Bridgeman 0 0 35 0 0 0 0 0 0 HC
HC MUCH ADO II Mrs Charlotte Morphet 0 0 32.3 0 0 0 0 0 0 HC
HC MONBEG ALCATRAZ Miss Flora Harris 0 0 28 0 0 0 0 0 0 HC
E MULLAGH SHANE Mr George Vergerson-rowley 0 0 36 0 0 8 0 E E E
Optimum XC Time - 04.25
BE100 - Section Y
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BENICIA B Miss Holly Woodhead 0 16 23.5 0 0 0 0 0.00 2.00 25.50
2 WISH UPON GALAXIS Mrs Helen Witchell 0 14 30.5 2 0 0 0 0.00 0.00 30.50
3 COOLEY DELTA Miss Sophie Hyde 0 12 30.5 0 0 0 0 0.00 0.00 30.50
4 BLAKENEY SURPRISE Miss Lucy Price 0 10 32.5 0 0 0 0 0.00 0.00 32.50
5 ADVANCE TO GO Miss Caitlin Oldham 0 8 33 0 0 0 0 0.00 1.60 34.60
6 AULD FLAME Mrs Rosie Hull 0 6 31.3 0 0 4 0 0.00 0.00 35.30
7 PRIMITIVE ORIGIN Miss Nicole Mills 0 4 33.8 0 0 4 0 0.00 0.00 37.80
8 WILL O BLYGE Mrs Helen Witchell 0 0 34.5 0 0 4 0 0.00 0.00 38.50
9 SEVEN TIMES THREE Mr George Vergerson-rowley 0 0 35.3 0 0 4 0 0.00 0.80 40.10
10 PEBBLY GRAND AFFAIR Mrs Alyson Parker 0 0 34.5 0 0 4 0 0.00 1.60 40.10
11 CAPTAIN JONES II Mrs Jo Williams 0 0 34 0 0 4 0 0.00 2.80 40.80
12 EMERALDS FINEST Miss Georgia Wagstaff 0 2 33 2 0 0 0 0.00 8.80 41.80
13 IRIS NOBILE Mr Alex Norris 0 0 32 0 0 8 0 0.00 2.00 42.00
14 EASIER SAID THAN DUN Mr Steven Smith 0 0 32.8 0 0 4 0 0.00 6.40 43.20
15 MISTER BIGGS Miss Jess Corser 0 0 35.8 0 0 8 0 0.00 0.00 43.80
16 FOXISLE REFLECTION Miss Joanne Horton 0 0 35.3 0 0 8 0 0.00 4.80 48.10
17 ABBEYWOODS OPIUM Mr Harry Lee 0 1 41.3 0 0 0 0 0.00 4.80 46.10
17 KELLYS STAR Miss Sophie Johnson 0 0 37.8 0 0 8 0 0.00 2.40 48.20
18 TREWITTEN Miss Samantha Hobbs 0 0 32 0 0 8 0 0.00 10.40 50.40
19 PAIRUMANI TYREE Miss Hannah Kelly 0 0 35.8 0 0 12 0 0.00 4.40 52.20
20 SIR LEHMANN 2 Miss Isabel White 0 0 28.8 0 0 0 0 20.00 9.20 58.00
R DANCING CONUNDRUM Miss Ellie Greenan 0 0 41.5 2 0 R R R R R
E UR CLARISSIMO Ms Katie Barber 0 0 38.3 0 0 4 0 E E E UR
HC GINO ROYALE Mr Oliver Lee 0 0 31.8 0 0 4 0 0 0 HC
R DARCEY TRUFFLE Mrs. Laura Sharpe 0 0 39.3 0 0 R R R R R
W THEODORE VI Miss Alice Goring 0 0 W 0 0 W W W W W
W IPC TCS Mr Richard Skelt 0 0 29.3 0 0 4 0 W W W
HC LAKOTA GHOST Mr Laurence Hunt 0 0 36.8 0 0 0 0 0 0 HC
W PENHILLS SHES THE BUSINESS Mr Josh Thompson 0 0 W 0 0 W W W W W
E AR SUMMER NIGHTS Miss Lisa Maynard 0 0 30.5 0 0 0 0 E E E AR
W FABRIANO II Miss Emma Alexander 0 0 39.8 0 0 W W W W W
HC FREE FLOW Mrs Laura Pitman 0 0 40.3 0 0 4 0 0 0 HC
W DARLING DU LOIR Miss Kylie Roddy 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.25
BE100Open - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LA PRINCIPESSA Miss Francesca Bowden-graves 0 16 24.3 0 0 4 0 0.00 0.80 29.10
2 BLACK JACKO Miss Anna Price 0 14 27.8 0 0 0 0 0.00 3.20 31.00
3 WYE VALLEY FABRISTEARD Miss Sally Hancock 0 12 31.3 0 0 0 0 0.00 0.00 31.30
4 ISLE MOOR Ms Fiona Kinghorn 0 10 31.5 0 0 0 0 0.00 0.00 31.50
5 DARK EMPEROR Miss Natalie Biggin 0 8 32 0 0 0 0 0.00 0.00 32.00
6 SOLON Miss Olivia May 0 6 32.3 0 0 0 0 0.00 0.00 32.30
7 CHANCE IN A MILLION Miss Izzy Hardy 0 4 32 0 0 0 0 0.00 0.40 32.40
8 COURTYARD CRACKER Miss Helena Pope 0 0 28 0 0 4 0 0.00 0.40 32.40
9 BOBBY DAZZLER XII Miss Rhiannon Rix 0 2 32.5 0 0 0 0 0.00 0.00 32.50
10 EXCELLS BELLS Mr Jake Surl 0 2 32.8 0 0 0 0 0.00 0.00 32.80
11 DESERT FOX III Mrs Lisa Clarke-Spence 0 2 33.5 0 0 0 0 0.00 0.00 33.50
12 PHOENIX FIREFLY Miss Violet Barton 0 0 30.5 0 0 4 0 0.00 0.00 34.50
13 TINKERS TALK Miss Jessica Stephens 0 2 34.8 0 0 0 0 0.00 0.00 34.80
14 SHAOLIN Miss Ruth Chandler 0 0 30.8 0 0 4 0 0.00 0.00 34.80
15 JAY SILVERHEELS Miss Cecily Hopkins 0 0 34.5 0 0 4 0 0.00 0.00 38.50
16 LICKEEN RUA Mr Max Kettlewell 0 2 33 0 0 0 0 0.00 5.60 38.60
17 WHOS NIGHTCRUISE Miss Katie Reid 0 0 34.8 0 0 4 0 0.00 2.40 41.20
18 THEJAYS DONEIT RIGHT Miss Emma Lee Smith 0 2 41.5 0 0 0 0 0.00 2.00 43.50
19 JUST PADDINGTON Miss Ada Marson 0 0 41.3 0 0 8 0 0.00 0.00 49.30
20 VANIR REMIRO Mrs Cher East 0 0 31.8 0 0 12 0 0.00 6.00 49.80
21 OXCOMBE MARSVIND Mr Christian Louis 0 0 33.5 2 0 16 5 0.00 1.20 55.70
22 WHAT A MAN VDL Miss Beth Olivia Symington 0 0 29.8 0 0 12 2 20.00 3.60 67.40
23 CATHERSTON SANDALWOOD Miss Daisy Minter 0 2 37.5 0 0 0 0 0.00 34.80 72.30
24 SPICE VI Mrs Joanne Kearns 0 0 36.3 0 0 4 0 0.00 35.60 75.90
25 SEMPER FIDELIS Mrs Kirsty Hayes 0 0 34.3 0 0 8 0 20.00 15.20 77.50
W MASTER FRANCES Dr Jessica Scott 0 0 38.3 0 0 W W W W W
W CLOUD NINE II Miss Grace Donnor 0 0 W 0 0 W W W W W
W FLIPPER DE REVEL Mr Andrew Hoy 0 0 W 0 0 W W W W W
W HASENACHER BALOU COULEUR Mr Andrew Hoy 0 0 W 0 0 W W W W W
E UR HARRY OH Miss Abigail Williams 0 0 32.3 0 0 E E E E E UR
W WHISKEY ROO Miss Anastasia Beskhmelnitskaya 0 0 30.3 0 0 0 0 W W W
W RIVERCOURT BOY Miss Maddie Hornby 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.08
BE80(T) - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 INES JS Miss Lauren Cass 0 0 34 0 0 0 0 0.00 0.00 34.00
2 SUNSET TULIP Ms. Erin Camp 0 0 37.8 0 0 0 0 0.00 0.00 37.80
3 MR BEAUJANGLES Mrs Susan Tomalin 0 0 34 0 0 4 0 0.00 0.00 38.00
4 CARRABELL JAKE Mr Tom Fray 0 0 35 0 0 4 0 0.00 0.40 39.40
5 STORMHILL FULL MOON Mr Timothy S Whitehead 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 0.00 39.50
6 GRANNUS TOP DOLLAR Mr Toby Bancroft 0 0 34.3 0 0 4 0 0.00 1.60 39.90
7 JERRY BOUNCER Mrs Lucy Price 0 0 40 0 0 0 0 0.00 0.00 40.00
8 CROSSOWEN LOCHLANN Miss Ellie Mullan 0 0 36 0 0 0 0 0.00 4.80 40.80
9 AUCKLAND DE RE Mrs Kate Dorney 0 0 37 0 0 4 0 0.00 0.00 41.00
10 PAINT ME PROUD II Miss Katy-mai Guiney 0 0 37.8 2 0 4 0 0.00 0.00 41.80
11 AXEL V Mrs Catherine Davies 0 0 35.8 0 0 4 0 0.00 2.40 42.20
12 MISS MILLS Miss Holly Taylor-hart 0 0 38.3 0 0 4 0 0.00 0.00 42.30
13 VIVRE LA REVE Miss Natalie Pettitt 0 0 43.5 0 0 0 0 0.00 0.00 43.50
14 SIMONE Miss Simone Money 0 0 39.3 0 0 4 0 0.00 0.40 43.70
15 GEORGE TILEHURST Mrs Jessica Gridley 0 0 40.8 0 0 4 0 0.00 2.00 46.80
16 THE FOREST PUZZLE Miss Aislinn Collins 0 0 40.8 0 0 8 0 0.00 1.60 50.40
17 ST FLANNANS LIAM Mrs Julia Woods 0 0 43 0 0 4 0 0.00 3.60 50.60
18 EASTERN MAYFLY Miss Jenny James 0 0 40.8 0 0 8 0 0.00 4.00 52.80
19 LOUGH FADDA KIPPER Miss Sienna De Gale 0 0 42.5 0 0 0 0 0.00 11.60 54.10
20 DUTCH DREAM Dr Alice Williams 0 0 39.3 0 0 8 0 0.00 8.00 55.30
21 VICARSTOWN VINNY Miss Alice White 0 0 41.3 0 0 4 0 20.00 0.80 66.10
22 ARTHURSTOWN MELODY Miss Efa Davies 0 0 35.8 0 0 8 0 20.00 3.60 67.40
23 SHAUNAS MYMWOOD MADDISON Miss Andrea Clarkson 0 0 44 0 0 4 0 60.00 2.80 110.80
W MOVIN ON Miss Jessica Cooke 0 0 W 0 0 W W W W W
W CVS DIXIE CHICK Mrs Tina Kavanagh 0 0 W 0 0 W W W W W
W CAPABILITY BROWN Mr Greg Williams 0 0 42.5 0 0 W W W W W
E R3 BUDORE MICHAEL ANGLO Mrs Alison Worley 0 0 33.3 0 0 E E E E E R3
E AR BENJAMIN BLUE II Mrs Elaine Bench 0 0 42.3 0 0 E E E E E AR
W ATTYMAC Mr Thomas Gower 0 0 37.5 0 0 4 4 W W W
HC WALK IN THE PARK Miss Claire Fielding 0 0 37.3 0 0 4 0 0 0 HC
E AR KEEL DANDY Miss Mia Lineham 0 0 41 0 0 0 0 E E E AR
Optimum XC Time - 04.08
BE80(T) - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 IMPERIAL TANGLE Mrs Deborah Burrell 0 0 24.5 0 0 0 0 0.00 3.20 27.70
2 EASILY VIVENDIA Miss Emily Morris 0 0 23.8 0 0 4 0 0.00 0.00 27.80
3 OUT OF THE BLUE II Miss Rachael Ward 0 0 26 0 0 4 0 0.00 0.40 30.40
4 STAMFORDS DUN AND DUSTED Miss Laura Steele 0 0 35.3 0 0 0 0 0.00 0.00 35.30
5 AUBANE SHEILA Miss Julia Kershaw 0 0 35.5 0 0 0 0 0.00 0.00 35.50
6 DIAMOND BEAR Miss Georgia French 0 0 31.8 0 0 0 0 0.00 4.80 36.60
7 ANGELO OF DALWHINNIE Miss Helen Nicholls 0 0 37.3 0 0 0 0 0.00 0.40 37.70
8 SILVERBRIDGE HOKI Mrs Caroline Bridge 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 0.00 37.80
9 MOYBELLA JACOB Miss Ellie Mullan 0 0 39 6 0 0 0 0.00 0.00 39.00
10 GOLDEM BOY IV Miss Emily Aves 0 0 37.8 0 0 0 0 0.00 1.20 39.00
11 CHINA DREAM Mrs Lisa Clarke-Spence 0 0 31.5 0 0 8 0 0.00 0.80 40.30
12 THE ROYAL GUEST Miss Charlotte Uden 0 0 32.8 0 0 0 0 0.00 10.80 43.60
13 MR SLIGO SID Mrs Jess Maye-clarke 0 0 41.8 2 0 0 0 0.00 3.60 45.40
14 FLASHY LAD Miss Anna Greenland 0 0 39.3 6 0 4 4 0.00 0.00 47.30
15 GOOD OMEN III Mr Tom Fray 0 0 28.3 0 0 0 0 20.00 0.00 48.30
16 MBF CAPPAQUIN Mrs Jacqueline Lawson 0 0 35.8 0 0 8 5 0.00 1.20 50.00
17 COILLE SPARROW Miss Rosemary Sharpe 0 0 34.8 0 0 8 0 20.00 7.20 70.00
18 WALT WHISKEY Mr Brian Leung 0 0 35 0 0 12 0 20.00 5.20 72.20
19 RATHLACKEN KATE Ms Katarina Bruhn 0 0 35.8 0 0 4 0 20.00 14.40 74.20
20 GARRYMORE TRIXIE Miss Sophie Nissen 0 0 35.8 0 0 0 0 20.00 18.40 74.20
21 ALFIE TOM Miss Simone Money 0 0 38 0 0 0 0 20.00 26.80 84.80
22 SECRET GALVINATOR Mrs Laura Adams 0 0 37.8 0 0 4 1 40.00 8.40 91.20
23 ARDLEA AUTHER KING Mr Albert Holland 0 0 37.8 0 0 0 0 60.00 11.20 109.00
24 SOUND AS A BELL Miss Camilla Morgan-Evans 0 0 37.3 0 0 4 0 60.00 31.60 132.90
W GLIDAWN RUBY Dr Claire Allan 0 0 33 0 0 W W W W W
E R3 TOMS GOLD Mr Mark Rowland 0 0 33 2 0 0 0 E E E R3
E R3 KELLS DIAMOND LAD Mr Albert Holland 0 0 40.3 0 0 0 0 E E E R3
W TULICAR BOY Miss Penny Mowle 0 0 W 0 0 W W W W W
W GALROSS AMIGO Miss Grace Hornby 0 0 W 0 0 W W W W W
E RASPUTIN VI Miss Kelly Brown 0 0 36 0 0 20 12 E E E
E AR CAFRE LAKELAND BLAZE Miss Grace Haig 0 0 35 0 0 E E E E E AR
E R3 MYSTICO MAYFLY Miss Alice Turner 0 0 34 0 0 4 0 E E E R3
W CARNSDALE GHOSTBUSTER Miss Amelia Maycock 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.08
BE80(T) - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RHYTHM OF THE BEAT Miss Kelly Turner 0 0 26.8 0 0 0 0 0.00 0.00 26.80
2 OBI DAZZLED Miss Franki Jarvis 0 0 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
3 LUITENANT VAN HET NAPOLEONHOF Miss Katherine Culshaw 0 0 27.8 0 0 4 0 0.00 0.00 31.80
4 ST GEORGES DAY Mrs Kizzy Smith 0 0 32 0 0 0 0 0.00 0.00 32.00
5 MISTER ANGUS Miss Kirsty Mccaig 0 0 32.3 0 0 0 0 0.00 0.00 32.30
6 COBIE Miss Bonita Tapp 0 0 30.8 0 0 0 0 0.00 2.40 33.20
7 KILLEA ALANNAH Miss Kira Dolman 0 0 33 0 0 0 0 0.00 0.80 33.80
8 DARK CASSIS Miss Holly Steels 0 0 31.8 0 0 0 3 0.00 1.20 36.00
9 NUTELLA BALLINGOWAN Mr Guy Moore 0 0 29 0 0 8 0 0.00 3.20 40.20
10 AUBURN CRACKER JACK Mr Tom Fray 0 0 31.8 0 0 8 0 0.00 1.20 41.00
11 FINLEYBLUE Miss Jemima Foljambe 0 0 32.3 0 0 4 0 0.00 5.60 41.90
12 SIEPKES ILONA Mrs Alison Bradbury 0 0 35.3 2 0 0 0 0.00 7.20 42.50
13 CAMERON QUERCUS Miss Zara Lovelock-gaunt 0 0 32 0 0 0 0 0.00 10.80 42.80
14 BOB IX Miss Hayley Burton 0 0 31.5 0 0 4 0 0.00 10.00 45.50
15 H TWISTER JORIS Miss Lucy Prior 0 0 38 2 0 8 0 0.00 0.00 46.00
16 BELLAGIO 99 Mrs Caroline Day 0 0 26 0 0 0 0 20.00 0.00 46.00
17 SHINGLETONS CUTHBERT Miss Georgina Webster 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 9.20 46.50
18 RIVERLANDS OSCAR Miss Abi Goddard 0 0 36.5 0 0 4 0 0.00 7.60 48.10
19 MYSTERY LADY Miss Amy Barker 0 0 41.3 0 0 4 0 0.00 5.20 50.50
20 HERBIE Mrs Marion Henstridge 0 0 34.8 0 0 0 2 0.00 16.00 52.80
21 HIGHFIELD QUINTIN Miss Jenny James 0 0 29 0 0 4 0 20.00 0.00 53.00
22 CRAUGHWELL BOY Miss Simone Money 0 0 31.5 0 0 0 0 20.00 2.80 54.30
23 RHYDYCAR HOLILOCK Miss Shannon Cunningham 0 0 34.3 0 0 0 0 20.00 1.60 55.90
24 MANSTY DAFYDD Miss Molly Whiteford 0 0 30.3 0 0 8 0 20.00 4.80 63.10
25 MARLEY BLANEY Miss Nieve Baker 0 0 40.3 0 0 4 0 20.00 3.20 67.50
26 LISSAN HEIDI Miss Lauren Brant 0 0 31 0 0 4 0 60.00 3.20 98.20
27 DORANSTOWN ARTIST Miss Dawn Bloyce 0 0 29.3 0 0 0 0 60.00 12.80 102.10
28 JAMESFIELD ALAKAZAM Miss Charlotte Cutler 0 0 36 0 0 8 0 60.00 10.40 114.40
29 ANNUAL LEAVE Miss Emma Ridyard 0 0 34.8 0 0 4 0 60.00 18.80 117.60
E R3 CORINTHIAN SPIRIT II Mrs Angela Kelly 0 0 32.5 0 0 8 0 E E E R3
W KINNEGAR MAN Miss Amy Cooper 0 0 W 0 0 W W W W W
R DRAGONFLY VI Miss Ellie Sinclair 0 0 34.3 0 0 4 0 R R R
E UR ALASHANTI Miss Hannah Williamson 0 0 30.5 0 0 E E E E E UR
Optimum XC Time - 04.13
BE90 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CURRAGHGRAIGUE QUEBEC Mrs Caroline Dyer 0 8 30.5 0 0 0 0 0.00 0.00 30.50
2 PICANINI RUNAKO Miss Terri Bates 0 7 32.5 0 0 0 0 0.00 0.00 32.50
3 PINE CROFT CALICO Miss Sophie Runnacles 0 6 33.3 0 0 0 0 0.00 0.80 34.10
4 CHAD III Ms Linda Tallett 0 5 34.5 0 0 0 0 0.00 0.00 34.50
5 CAVALLO III Mrs Jodie Rea 0 4 35 0 0 0 0 0.00 0.00 35.00
6 KILDUFF ADY Miss Sofia Forino 0 3 35.3 0 0 0 0 0.00 0.00 35.30
7 RINGWOOD CANTOS CHOICE Mrs Julia Dungworth 0 2 35.8 0 0 0 0 0.00 0.00 35.80
8 EASY PEASY II Mrs Clare Cottingham 0 2 36 0 0 0 0 0.00 0.00 36.00
9 DANCING TINARANA Miss Flossie Myers 0 1 36.3 0 0 0 0 0.00 0.00 36.30
10 ARDLONAN LAD Miss Imogen Pohl 0 1 33.3 0 0 0 0 0.00 3.20 36.50
11 UNNAMED Miss Greta Mason 0 0 33.5 0 0 4 0 0.00 0.00 37.50
12 MOUNT CONERO Mrs Hetty Keyes 0 1 39.3 0 0 0 0 0.00 0.00 39.30
12 CHIN CHICO B Mrs Sally Hayes 0 1 37.5 0 0 0 0 0.00 0.40 37.90
13 FANTASTIC JACK Miss Chrystia Reynolds 0 1 37.3 0 0 0 0 0.00 0.80 38.10
14 KILDEA RAMBO Miss Robyn Green 0 0 31 0 0 8 0 0.00 0.00 39.00
15 MOONLIGHT CHARM Miss Jenny James 0 0 36.3 0 0 4 0 0.00 0.00 40.30
16 BALLINAMURRA JOE Miss Nicola Ford 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 0.80 40.30
17 IRISH BY NAME Ms Charlotte Willss 0 1 38 0 0 0 0 0.00 2.40 40.40
18 GUINNESS TOPS Miss Nikki Hart 0 0 37.3 0 0 4 0 0.00 0.80 42.10
19 EARNSHAWS COUNTRY ECLIPSE Miss Patricia Goodwin 0 0 38 0 0 4 0 0.00 2.40 44.40
20 JESMOND TRINKET Miss Laura Wilcox 0 0 30 0 0 8 0 20.00 0.00 58.00
21 REHY WARRIOR Miss Georgina Sutton 0 0 36.3 0 0 0 0 20.00 6.00 62.30
22 FEATURED EDITION Miss Sarah Oakley 0 0 37.3 0 0 4 3 20.00 2.40 66.70
23 LAST DANCE VI Miss Holly Steels 0 0 35.5 0 0 8 0 20.00 5.20 68.70
24 POCKET OF SILVER Miss Serena Allery 0 0 33.3 0 0 12 0 20.00 5.60 70.90
25 ROCKY MOUNTAIN HIGH Mrs Helen Gale 0 0 37 2 0 12 0 20.00 5.20 74.20
26 IMPERIO C Mrs Stefanie Brewington 0 0 35.5 0 0 4 0 20.00 14.80 74.30
27 MACS DREAMER Miss Katy Briggs 0 0 29.3 0 0 0 0 40.00 16.00 85.30
28 EMPEROR BLUE Ms Lorna Benfield 0 0 38.8 0 0 8 5 20.00 14.80 86.60
29 BALOUBET ARTIST Miss Dawn Bloyce 0 0 34.8 0 0 12 47 0.00 7.20 101.00
R LAKE STREET SOLTAN Dr Isla Finney 0 0 38 0 0 12 22 R R R
E UR EXIT VISA Mr Luke Thompson 0 0 34.5 0 0 0 0 E E E UR
E UR LOUGHANROE MISS Miss Erin Sommerville 0 0 38.3 0 0 4 0 E E E UR
R CHILLAX IN LIMERICK Mr John Unsworth 0 0 35 0 0 4 0 R R R
Optimum XC Time - 04.13
BE90 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KNOCKAVALLEY AINE Miss Elizabeth Grimsey 0 8 33 0 0 0 0 0.00 0.00 33.00
2 CORRIB DANCER Miss Annieka Bacon 0 7 30 0 0 0 0 0.00 3.20 33.20
3 UNCLE MONTY Miss Emma Shaw 0 6 34.5 0 0 0 0 0.00 0.00 34.50
4 CATRAMIS Miss Diane Hansen 0 5 33 0 0 0 0 0.00 1.60 34.60
5 CLONAVARN JANE Miss Katie Pope 0 4 34.8 0 0 0 0 0.00 0.40 35.20
6 BLACK JACK IV Mr Mikey Winn 0 3 29.5 2 0 4 0 0.00 2.00 35.50
8 ALVESCOT WONDERWOMAN Miss Lynn Nabarro 0 1 36.8 0 0 0 0 0.00 0.00 36.80
9 ARDLONAN STAR Miss Emma Vergette 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 0.80 38.60
10 BOHER LASS Miss Jenna Harris 0 1 38.8 0 0 0 0 0.00 0.00 38.80
11 BITTER SWEET Miss Zoe Fuller 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 0.80 40.30
12 ARTIC DIAMOND HAUL Miss Jessica Murray 0 0 34.5 0 0 4 0 0.00 2.40 40.90
13 CATHERSTON OAKLEY Miss Charlotte Dicker 0 0 21.8 0 0 0 0 20.00 0.00 41.80
14 JOHNNY VALENTINO Miss Florence Collinson 0 0 29.8 0 0 4 8 0.00 0.80 42.60
15 THE REAL MACHINE Mr Sean Duffy 0 1 37.5 0 0 0 0 0.00 6.80 44.30
16 BALLYFRUIT JAYJAY Miss Catherine Lynch 0 0 33 0 0 8 0 0.00 4.00 45.00
17 BRISTOL DE BREVE Mrs Kizzy Smith 0 0 30 0 0 0 0 20.00 0.00 50.00
18 TINNERATH BLACKY Miss Chloe Bingley 0 0 43.5 0 0 4 0 0.00 5.60 53.10
19 ARTHURIAN LEGEND Miss Zara Clark-Jones 0 0 32.5 0 0 4 0 20.00 1.60 58.10
20 APHRODITIE'S ECHO Miss Eva Mawby 0 0 40.8 0 0 0 0 20.00 0.40 61.20
21 GOLDEN GRACE Mrs Kate Dodd 0 0 34 0 0 8 0 60.00 14.40 116.40
22 LUX HOT Miss Karen E Arlott 0 0 33.5 0 0 12 9 40.00 23.60 118.10
HC WOODWALK FEAR BUI Miss Sharon Hunt 0 0 27 0 0 8 0 0 0 HC
E AR CYNHEIDREFAWR DYLAN Miss Ada Marson 0 0 34 0 0 E E E E E AR
W DIXIE II Miss Amelia Maycock 0 0 W 0 0 W W W W W
E R3 BOOLAGH STORMY NIGHT Miss April Hart 0 0 35.5 0 0 0 0 E E E R3
E BUGSY VI Miss Niff Whitton 0 0 E 0 0 E E E E E
E AR WOODFIELD CHANCE Miss Georgina Sear 0 0 38.5 0 0 4 0 E E E AR
W SPRINGBOK CAVALIER Miss Amy Ridsdale 0 0 W 0 0 W W W W W
W RUBYS GREY BOY Miss Isobel Fear 0 0 W 0 0 W W W W W
E TAWNYDON TIERNEY Miss Evie Maggio 0 0 39.5 0 0 0 0 E E E
W CABECERA Miss Lucy Blowers 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.13
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GLENCULLEN BAILEY Miss Lottie Surl 0 8 31 0 0 0 0 0.00 0.00 31.00
2 ENNISKEANE SPIRIT Miss Becky Little 0 7 31.3 0 0 0 0 0.00 0.40 31.70
3 FARA-DIBA M Mr Luke Thompson 0 6 32.8 0 0 0 0 0.00 0.00 32.80
4 DAZZLING INTUITION Miss Matilda Knowles 0 5 33.8 2 0 0 0 0.00 0.80 34.60
5 HAMMER AND SICKLE Miss Zoe Allen 0 4 35.3 0 0 0 0 0.00 0.00 35.30
6 SPRINGWIND CRAFTSMAN Mrs Rachel Williams 0 3 32.3 0 0 4 0 0.00 0.00 36.30
7 PRINCESS OONZIGH Ms Nicole Sheldrake 0 2 32 0 0 4 0 0.00 0.00 36.00
7 FRANK IN TOUCH Mr Mathew Maskill 0 1 33.5 0 0 0 0 0.00 2.80 36.30
8 PAULDARYS MASTER PATRICK Mrs Victoria Brant 0 0 26.5 0 0 12 0 0.00 0.00 38.50
9 GRANIT LAD Miss Lydia Law 0 0 35.5 2 0 4 0 0.00 0.00 39.50
10 GORGEOUS ANGEL Mrs Kate Dorney 0 0 31.8 0 0 8 0 0.00 0.00 39.80
11 D.F. PAUL Miss Holly Maudlin 0 0 30.3 0 0 8 0 0.00 2.00 40.30
12 FIFTY SHADES OF BLUE Miss Charlotte Cramphorn 0 0 36 6 0 8 0 0.00 0.00 44.00
13 GLOVES MIRAH Miss Zara Clark-Jones 0 0 35 2 0 8 0 0.00 1.20 44.20
14 MOLINA Miss Katie Reid 0 0 36.5 0 0 8 0 0.00 0.00 44.50
15 COOLMOUNTAIN APOLLO Mr Ben Gower 0 0 41 0 0 4 0 0.00 0.00 45.00
16 MR CLOVER Mrs Harriet Tiplady 0 0 37 0 0 8 0 0.00 0.00 45.00
17 SOME BOY LUKEY Miss Abbie Zehetmayr 0 0 37.3 0 0 8 0 0.00 2.80 48.10
18 SILHOUETTE Mrs Judy A H Gardner 0 0 30.5 0 0 0 0 20.00 0.00 50.50
19 BALLINGOWAN CHIARA II Miss Imogen Pohl 0 0 35.8 0 0 4 0 20.00 0.80 60.60
20 QUEEN MAEVE Miss Molly Mead 0 0 37.8 0 0 0 0 20.00 12.80 70.60
21 CONCORDIA LIBERTY Mrs Kate Dodd 0 0 35 0 0 12 0 20.00 7.20 74.20
22 SUSIES DIAMOND Ms Nicole Sheldrake 0 0 32.8 0 0 20 22 0.00 0.00 74.80
23 GULIO TH Mr Paul Taylor Johns 0 0 30 0 0 8 0 20.00 17.20 75.20
24 MAJOR SENSATION Miss Leonie Thornhill 0 0 36.8 0 0 0 0 40.00 0.00 76.80
W DANESFORT BOY Miss Sophie Mann 0 0 W 0 0 W W W W W
HC JOHNNY CASH Miss Daisy Smith-maxwell 0 0 32.3 0 0 8 0 0 0 HC
W FERNHILL CANDY STONE Mr Johnny Hornby 0 0 W 0 0 W W W W W
E AR OKI DOKI VAN DE DURMSTEDE Miss Eleanor Callaghan 0 0 37.3 0 0 4 0 E E E AR
E R3 CAMPION CAPELLA Miss Emily Uden 0 0 29.5 0 0 E E E E E R3
Optimum XC Time - 04.13
BE90 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PERSEUS II Miss Olivia Marsh 0 8 28 0 0 0 0 0.00 0.40 28.40
2 GORSEHILL ALAMO Mrs Margo Sly 0 7 24.8 0 0 4 0 0.00 0.00 28.80
3 GO ZIPPY Miss Lizzie Matthews 0 6 28.8 0 0 0 0 0.00 0.00 28.80
4 TOPWOOD MERLIN Miss Julie Horton 0 5 32 0 0 0 0 0.00 0.00 32.00
5 MONMORE VAR Mrs Jo Williams 0 4 32 0 0 0 0 0.00 0.00 32.00
6 ITS HIMSELF THE ELF II Miss Ellie Hastings 0 3 33 0 0 0 0 0.00 0.00 33.00
7 LISARAGH ON A WHIM Mrs Jo Williams 0 2 33.5 0 0 0 0 0.00 1.20 34.70
8 CASSANOVA KING Mrs Kate Wallett 0 2 30.8 0 0 4 0 0.00 0.00 34.80
9 KENNYS LAD Miss Bridget Herdman 0 0 31 0 0 4 0 0.00 0.00 35.00
10 LISKILLEN PRINCE Miss Gracie Tyte 0 0 31.3 0 0 4 0 0.00 0.00 35.30
11 LOOKOUT LOLLYPOP Miss Annabel Finston 0 1 34.8 0 0 0 0 0.00 1.60 36.40
12 SEA VIVAZ Mrs Mary Maitland 0 1 33.5 0 0 0 0 0.00 3.20 36.70
13 AVENTADOR Miss Jessica Baugh 0 1 34.8 0 0 0 0 0.00 2.40 37.20
14 COOLEY FOXTROT Mr Pietro De Marchi 0 1 35.5 0 0 0 0 0.00 3.60 39.10
15 FORWARD Miss Tina Canton 0 0 35.8 0 0 4 0 0.00 0.00 39.80
16 MOYLAW SQUERVE Mr Stephen Gifkins 0 0 32.3 0 0 8 0 0.00 0.00 40.30
17 JACK THE LAD XIX Mr Harry Horton 0 0 30.5 0 0 12 0 0.00 0.00 42.50
18 RAMZES Miss Hanna Lipnicka 0 0 35.8 0 0 4 0 0.00 4.40 44.20
19 BALLYNEETY MARION Miss Helen Hickson 0 0 36.5 0 0 8 0 0.00 0.80 45.30
20 KINSKY ABRAHAM Miss Lorna Willcocks 0 0 32.5 0 0 8 0 0.00 8.00 48.50
21 TIPPERARY CONKER Miss Gabriella Herbert 0 0 34.3 0 0 12 0 0.00 3.60 49.90
22 ROSSWOOD DIXIE Miss Amelia Holt 0 0 44 0 0 4 0 0.00 3.20 51.20
23 EASTER BREEZE Miss Seren Wing 0 0 41.8 0 0 16 7 0.00 1.60 66.40
24 CALLOW DANNY Miss Hope Mussell 0 0 36 0 0 12 0 20.00 4.80 72.80
25 WHISKEY TIMES Mr Anthony Glass 0 0 35.3 0 0 20 0 20.00 1.60 76.90
26 MOONSTONE CURTIS Miss Rachel Clark 0 0 37.8 0 0 12 23 0.00 9.20 82.00
27 CARRY ON CHARLIE Mrs Alexandra Haggard 0 0 36.8 2 0 12 0 20.00 13.20 82.00
28 GHAREEB'S DIAMOND Miss Shannon Garner 0 0 35.3 0 0 4 0 40.00 11.20 90.50
29 ACOSTA VERDE Miss Helen Murphie 0 0 35.5 0 0 16 0 40.00 21.60 113.10
E CR MYTHICAL DIAMOND Miss Molly Goring 0 0 35 0 0 E E E E E CR
E AR FLINTOFF Miss Amelia Scholl 0 0 31.3 0 0 8 0 E E E AR
E UR LONGWOOD MR DIAMOND Miss Natalie Gill 0 0 39.8 0 0 8 0 E E E UR
E CORRNAFEST CHARLIE Mrs Helen Newton 0 0 35.3 0 0 4 0 E E E
Optimum XC Time - 04.13
BE90 - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ALVESCOT WANNABE Mr Harry Horton 0 8 24.3 0 0 0 0 0.00 0.00 24.30
2 SKY BLUE CURTIS Mrs Joanna Beattie 0 7 24 0 0 4 0 0.00 0.00 28.00
3 SUGAR RUSH Miss Daisy Adamson 0 6 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
4 MHS AFRICA Miss Poppy Pitt 0 5 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
5 HEARNESBROOK NEW MOON Mrs Phyllida Buxton 0 4 30.5 0 0 0 0 0.00 0.40 30.90
6 THE WEASEL II Miss Suki Wales 0 3 29 0 0 0 0 0.00 3.20 32.20
7 SANNABAYS HAKUNA MATATA Miss Lisa Egan 0 2 28.8 0 0 4 0 0.00 0.00 32.80
8 ICEFORD JIGSAW Miss Charlotte Cooke 0 2 33 0 0 0 0 0.00 0.40 33.40
9 WACKY SOX Mrs Charlotte Reader 0 0 31 0 0 4 0 0.00 0.00 35.00
10 BREAFFY DELIGHT Miss Jess Corser 0 1 32.8 0 0 0 0 0.00 2.80 35.60
11 CAILIN II Miss Amanda Bernard 0 0 32.3 0 0 4 0 0.00 0.00 36.30
12 SEREN BENFRO Mr Harry Scott 0 0 31.5 0 0 4 0 0.00 1.60 37.10
13 TAWNMORE TARIQ Mrs Anna Taylor 0 1 37.5 0 0 0 0 0.00 0.00 37.50
14 DHI GERARD NITA Miss Danielle Watt 0 0 31.5 0 0 8 0 0.00 0.00 39.50
15 THE SILVER FOX Miss Ellie Harris 0 0 38 0 0 4 0 0.00 0.00 42.00
16 BLAIRFIELD EQUINOX Mrs Annmarie Ryan 0 0 34 0 0 4 0 0.00 4.00 42.00
17 LUDOS REBEL Mrs Lizzie Evans 0 0 38.8 0 0 4 0 0.00 1.20 44.00
18 DO YA DINK HE SAW US Miss Milly Assheton 0 0 38.8 0 0 8 0 0.00 2.00 48.80
19 JELLYBEANS Miss Ellie Martindale 0 0 39.5 0 0 8 0 0.00 2.80 50.30
20 CAMARNAINT RAMBLER Miss Abi Scott 0 0 33.5 0 0 0 0 20.00 0.00 53.50
21 IGUANA Mr Ben Etwell 0 0 32.5 0 0 4 0 20.00 4.80 61.30
22 UGANO DU CHATELET Miss Victoria Engledow 0 0 31.5 0 0 12 0 20.00 1.20 64.70
23 ELISE I Mrs Flis Flanagan 0 0 32 0 0 16 4 20.00 0.00 72.00
24 BOSTON ZIDAN Mr Harvey Yendall-smith 0 0 38.3 0 0 8 0 20.00 6.40 72.70
25 JACARDO Pietro De Marchi 0 0 37 0 0 12 0 20.00 11.20 80.20
26 SHANNONDALE SHERLOCK Miss Tina Canton 0 0 30.5 0 0 8 0 60.00 10.00 108.50
27 SHANT AGREE Mr Matt Earith 0 0 36.8 0 0 8 0 60.00 5.60 110.40
E UR PRINCE OF DIAMONDS Miss Amy Alexander 0 0 35.8 0 0 4 0 E E E UR
W KILCATTEN BOB Ms Joanna Grist 0 0 W 0 0 W W W W W
E PAULDARYS BONOBO Miss Sian Hammer 0 0 31.8 0 0 4 4 E E E
W WINSTON CURTIS Miss Rachel Clark 0 0 32 0 0 4 12 W W W
E AR GATSBY Miss Anna Crowe 0 0 41.3 2 0 E E E E E AR
E AR PAINTBALL POW WOW Miss Beth Fewings 0 0 32.3 0 0 E E E E E AR
E UR TRINITY CHILL OUT Miss Camilla Earnshaw 0 0 35.5 0 0 0 0 E E E UR
Optimum XC Time - 04.13
BE90 - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CASTLE HOUSE GEM Miss Kelsey Love 0 8 24.5 0 0 0 0 0.00 0.00 24.50
2 RHYDANT DUFFY Miss Jessica McLeod 0 7 31 0 0 0 0 0.00 0.00 31.00
3 MAMA MIA III Miss Frances Long 0 6 31.8 0 0 0 0 0.00 0.00 31.80
4 EASTON D’ECLIPSE Miss Danielle Mccormack 0 5 29 0 0 4 0 0.00 0.00 33.00
5 TATTYGARE NEVER LET ME GO Miss Katie Power 0 4 33.8 0 0 0 0 0.00 0.00 33.80
6 ITALY Miss Francesca Housden 0 3 34.5 0 0 0 0 0.00 0.00 34.50
7 NELSON VT DAUWHOF Miss Amy Stone 0 2 27 0 0 8 0 0.00 0.00 35.00
8 ALKATRAZ ESCAPE Miss Laura Toller 0 1 36 0 0 0 0 0.00 0.00 36.00
9 DARLING DELUXE Miss Evangeline Llewellyn-smith 0 1 31.5 0 0 0 0 0.00 5.20 36.70
10 SMARTLY DUN Mrs Emily Mclane 0 1 37.8 0 0 0 0 0.00 0.00 37.80
11 PROPER CHARLIE Miss Rochelle Taylor-smith 0 0 34.8 0 0 4 0 0.00 0.00 38.80
13 ROYAL DIAMOND III Miss Jo Jordan 0 1 41.3 0 0 0 0 0.00 0.00 41.30
14 FERNHILL DUKE Miss Eleanor Newton 0 1 41.8 0 0 0 0 0.00 0.00 41.80
15 MAMBO NO FIVE Miss Annie Mcmillan 0 1 42.3 0 0 0 0 0.00 0.00 42.30
16 SIR BINGO Miss Issy Sykes 0 1 38.8 0 0 0 0 0.00 7.20 46.00
18 IZEPHYR Miss Katie Moult 0 0 42.3 0 0 4 0 0.00 0.00 46.30
19 PORTER JACK Miss Joanna Pinkerton 0 1 47.3 6 0 0 0 0.00 0.00 47.30
20 ZULU VI Mrs Vicky Rutherford 0 0 37 0 0 4 0 0.00 6.40 47.40
21 TRENGWAINTON Miss Megan Sanders 0 0 35.8 0 0 12 0 0.00 0.00 47.80
22 SHALEE COWBOY Mrs Pip Clough 0 0 34.3 0 0 4 0 0.00 12.80 51.10
23 DRUMALAGAGH CARRICK LADY Miss Jess Butler 0 0 46 0 0 4 0 0.00 5.20 55.20
24 TINNASHINNAGH SNOWFLAKE FREDDIE Miss Lydia Taylor 0 0 47.8 0 0 8 0 0.00 0.00 55.80
25 GLASHABEG BOY Miss Katie Sperrin 0 0 33.3 0 0 8 0 80.00 36.40 157.70
E AR DIAMORE Miss Lauren Larter 0 0 37.3 0 0 E E E E E AR
W GLORY BOY Miss Beth O'driscoll 0 0 W 0 0 W W W W W
E R3 STARLIGHT SILVER ONYX Miss Mia O'brien 0 0 39 0 0 E E E E E R3
W TALLULAH BELLE Miss Amy Loake 0 0 W 0 0 W W W W W
E AR KANAE LEGACY Mrs Michelle Wilson 0 0 40.5 0 0 0 0 E E E AR
E R3 MURRAYANA Miss Lucy Steel 0 0 41 0 0 8 0 E E E R3
W MULLINGAR Miss Perdy Humfrey 0 0 W 0 0 W W W W W
E OVATION Mr William Morton 0 0 42.5 0 0 4 0 E E E
W HOT TODDY IV Miss Rachael Tindal 0 0 W 0 0 W W W W W
W DRS MAY FLOWER Mr Christoph Klinger 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.13
BE90Open - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GLENAYRE KNIGHT Miss Tia-lilly Crane 0 8 32.3 0 0 0 0 0.00 0.00 32.30
2 UCS DE DIOR Ms Maaike Van Wijk 0 7 25.8 2 0 4 0 0.00 2.80 32.60
3 MONKEY PUZZLE Mrs Amy Tough 0 6 33.3 0 0 0 0 0.00 0.00 33.30
4 LVS REGGIE Miss Lizzie Baugh 0 5 34.8 0 0 0 0 0.00 0.00 34.80
5 FRANKLY Miss Jenny Hawkes 0 4 34.8 0 0 0 0 0.00 0.00 34.80
6 WATER MILL SMOOTH Mrs Jo Carlin 0 3 35.5 0 0 0 0 0.00 0.00 35.50
7 CJ LE MANS Mrs Becky Bennett 0 2 35.8 0 0 0 0 0.00 0.00 35.80
8 ALDO MW Miss Sarah Gowing 0 2 35.8 0 0 0 0 0.00 0.40 36.20
9 INORY Mr Alexander Tordoff 0 2 32.8 0 0 0 0 0.00 3.60 36.40
10 HEATHERMORE LUX LIKE GEORGE Miss Sophie Jenman 0 2 36.8 0 0 0 0 0.00 0.40 37.20
11 CLASS SPEC Miss Flora Harris 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 0.00 37.80
12 TOMMY RUSSELL Miss Sally Thornley 0 1 38 0 0 0 0 0.00 0.00 38.00
13 BOBBY BEAR Miss Virginia Wells 0 0 34.3 0 0 4 0 0.00 0.00 38.30
14 CHANTILLY AMATULLAH Mrs Amy Tough 0 1 38.3 0 0 0 0 0.00 0.00 38.30
15 MISS VELVET BROWN Mrs Amy Tough 0 1 39.3 2 0 0 0 0.00 0.00 39.30
16 BOUNTIFUL BESS Mrs Lizzie Erian 0 1 39.8 0 0 0 0 0.00 0.40 40.20
17 IDOL HERO Mrs Katie Thomas 0 0 36.5 0 0 4 0 0.00 0.00 40.50
18 GORSEHILL ZIGGY Miss Tamsin Drew 0 1 37.8 2 0 0 0 0.00 2.80 40.60
19 BULLARDS TOUCH WARRIOR Miss Philippa Cross 0 0 37 0 0 4 0 0.00 0.80 41.80
20 SHOWGIRL VON HARY Z Miss Naomi Lawrence 0 0 38.3 0 0 4 0 0.00 0.40 42.70
21 SALLY MCNALLY Ms Trixi Gingell 0 0 32.8 6 0 8 0 0.00 2.00 42.80
22 MONBEG HIGH LIFE Mrs Pauliina Swindells 0 1 36.8 0 0 0 0 0.00 6.00 42.80
23 STAR COMMANDER II Miss Agnes Stamp 0 0 35.3 0 0 8 0 0.00 0.00 43.30
24 KEC LILY MAY Miss Nat Dixon 0 1 36.8 0 0 0 0 0.00 6.80 43.60
25 NIBBLE Mrs Charlotte Reader 0 0 39.8 0 0 4 0 0.00 0.00 43.80
26 LISCANNOR TULIRA Miss Charlotte Cooke 0 1 35.3 0 0 0 0 0.00 10.40 45.70
27 WATERLOO ALFRED Mr Angus Smales 0 0 38.3 0 0 8 0 0.00 0.00 46.30
28 KINGZETTS CLOVER Mrs Emily Lochore 0 0 35.3 0 0 12 0 0.00 0.80 48.10
29 OPPTIKAL ILLUSION Miss Pippa Dixon 0 0 40.5 0 0 8 0 0.00 0.00 48.50
30 DIAMOND INDULGENCE Miss Philippa Cross 0 0 40.8 0 0 8 0 0.00 0.00 48.80
31 ALICE SPRINGS Miss Coral Herbert 0 0 41.5 0 0 8 0 0.00 1.60 51.10
32 SPORTSFIELD MAC Miss Caroline March 0 0 40.8 0 0 4 5 0.00 12.00 61.80
33 BILLY BUG Mrs Harriet Turton 0 0 41.3 0 0 0 0 20.00 4.80 66.10
34 MOCKLERSHILL BUSTER Miss Laura Dalgleish 0 0 35.5 0 0 12 8 20.00 0.00 75.50
35 BAILEYS EN PREMIER Mrs Jane Buchan 0 0 38.8 2 0 12 0 20.00 5.60 76.40
36 FAERIECHO Mrs Emily Lochore 0 0 39.5 0 0 0 0 20.00 17.20 76.70
37 XARAYMAX BLIMEY O RILEY Mr Andrew James 0 0 42.8 0 0 12 0 60.00 7.20 122.00
E R3 FERNHILL GO GO Miss Mollie Williamson 0 0 36.8 0 0 E E E E E R3
R PIMS DE BELLEFOND Miss Harriet Anthony 0 0 40.8 0 0 0 0 R R R
E AR ATLANTIC CRUISING Mr Harvey Yendall-smith 0 0 37.8 0 0 16 23 E E E AR
E R3 TREWYN Miss Samantha Hobbs 0 0 31.8 0 0 0 0 E E E R3
R BALLADEER PRECISE Miss Marianne Blaxland 0 0 35.3 0 0 0 0 R R R
Optimum XC Time - 04.55
I - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FIREBALL F Miss Edie Campbell 12 0 27.7 0 0 0 0 0.00 1.60 29.30
2 GIDEON II Mr Andrew Heffernan 10 0 24.3 0 0 4 0 0.00 1.60 29.90
3 MAISTRESSE Mr Paul Burgess 8 0 30.7 0 0 0 0 0.00 0.40 31.10
4 EASTERN GOLD II Miss Alex Postolowsky 6 0 28 0 0 4 1 0.00 2.40 35.40
5 BALLYMOON DIAMOND Mrs Carolyne Ryan-Bell 0 0 30.7 0 0 4 0 0.00 1.20 35.90
6 AMIRO SKY Mr Bruce Haskell 2 0 33.9 0 0 0 0 0.00 3.60 37.50
7 CORNDU SAVISTANOS Miss Verity Becker 0 0 31.6 0 0 4 0 0.00 5.20 40.80
8 LIONEL II Miss Mary Edmundson 0 0 32.7 0 0 0 1 0.00 8.40 42.10
9 UNDALGO DE WINDSOR Miss Ginny Howe 2 0 31.8 0 0 0 0 0.00 11.60 43.40
10 BRIGHT SPARK III Miss Emily Baldwin 2 0 35.7 0 0 0 0 0.00 8.80 44.50
11 FIRE Miss Chloe Mariani 0 0 36.6 0 0 8 0 0.00 0.00 44.60
12 FUNNY BOY Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 35.2 0 0 8 0 0.00 10.00 53.20
13 VALENTINOS KING Mr Angus Smales 0 0 26.6 0 0 8 0 0.00 19.20 53.80
14 ITS LUSH Miss Hannah Horton 0 0 35.9 0 0 4 0 0.00 15.20 55.10
15 RUBYARTIST Miss Theresa White 0 0 40.7 0 0 24 0 20.00 32.40 117.10
R ORIONS PROMISE Miss Stacey L Shimmons 0 0 36.4 0 0 4 1 R R R
W THE LAST STRIKER Miss Joanne Foley 0 0 W 0 0 W W W W W
E CHINCALEASE COWBOY Miss Laura Jayne Casbolt 0 0 31.8 0 0 4 0 E E E
E AR REBELS DYLAN Miss Hannah Scully 0 0 30.9 0 0 0 0 E E E AR
W NEWBY II Miss Kelsie Willis 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.55
I - Section D1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SHINY ROSE Z Miss Lily Bradstock 12 0 31.4 0 0 4 0 0.00 0.00 35.40
2 BRITANNIAS PRIDE Miss Emily Cariad Nicol 10 0 32.1 0 0 4 0 0.00 5.20 41.30
3 KLOTILDE Miss Alycia Port 8 0 34.8 0 0 0 0 0.00 8.40 43.20
4 CRUISE THE TOWN Miss Wizz Leyland 6 0 33.2 0 0 4 0 0.00 6.80 44.00
5 LEANORTH JD Miss Polly Mountford 4 0 32.7 0 0 4 0 0.00 11.20 47.90
6 ANNSFORT QUALITY Mr Joe Wise 0 0 33.6 0 0 4 0 0.00 11.20 48.80
7 KAPOWAIRUA Miss Sally James 0 0 33.4 0 0 16 0 0.00 0.80 50.20
8 LAKESHORE Miss Amy Drummond 0 0 31.1 0 0 8 0 0.00 13.20 52.30
9 HAPPENSTANCE Miss Tiana Coudray 0 0 40.7 0 0 4 0 0.00 10.80 55.50
10 NOT FOR DIAMONDS Miss Alice Hobhouse 0 0 37.7 0 0 12 0 0.00 7.20 56.90
11 BALLINTOGHER BELLE Miss Lucy Witts 0 0 38.9 0 0 12 0 0.00 7.20 58.10
12 GRC FONTAINE Mr Alfie Marshall 0 0 38.6 0 0 8 4 0.00 22.00 72.60
13 MASHOOR Mr Alfie Haynes 0 0 43.9 0 0 24 11 0.00 0.00 78.90
14 BILLY CHAMPAGNE Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 35.9 0 0 4 5 20.00 14.40 79.30
15 BORNEO BRAMLEY Mrs Janice Macleod 0 0 30 0 0 4 1 20.00 28.40 83.40
E AR BILLY BORDEAUX Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 32.3 0 0 8 1 E E E AR
W WOZZ TWO OF BELLHOUSE Mr Scott Allen 0 0 W 0 0 W W W W W
W UPPER CLASS Miss Lucy Price 0 0 31.6 0 0 8 0 W W W
W CLEARLY A COOLEY Miss Chuffy Clarke 0 0 W 0 0 W W W W W
E CR JUMBO JONES Miss Katy Clarke 0 0 34.6 0 0 E E E E E CR
W MAYBE THIS TIME II Mr Harry Horton 0 0 37.7 0 0 16 2 W W W
W PORRIDGE TOWN Miss Mary Edmundson 0 0 31.1 0 0 4 0 W W W
Optimum XC Time - 04.42
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CSF TEDDY Mr Andrew Heffernan 6 0 24 0 0 4 0 0.00 0.00 28.00
2 ABC SKY PLUS Miss Jess Butler 5 0 26.5 0 0 0 0 0.00 2.40 28.90
3 BILLY MEMPHIS Miss Natalie Biggin 4 0 31.8 0 0 0 0 0.00 0.80 32.60
4 SHANNONDALE OSO Miss Sophie Hyde 3 0 33.8 0 0 0 0 0.00 0.00 33.80
5 SIMPLY JACKSON Mr Angus Smales 2 0 33.5 0 0 0 0 0.00 0.40 33.90
6 ROBIN LONGSTRIDE Miss Hannah Horton 1 0 30.3 0 0 4 0 0.00 0.00 34.30
7 BYEBYE BRISQUENOUILLE Mr Andrew Hoy 1 0 35.3 0 0 0 0 0.00 0.80 36.10
8 JUBILEE CRUISE Miss Emily Blew 0 0 34.3 0 0 4 0 0.00 0.00 38.30
9 BASKIN WICKED GAME Mr Anthony Clark 0 0 29.3 0 0 4 0 0.00 5.20 38.50
10 OAKBANK ULTIMATE ILLUSION Miss Eliza Stoddart 0 0 35 0 0 4 0 0.00 0.00 39.00
11 MR TODD VII Miss Emily Dunning 0 0 35.5 0 0 4 0 0.00 0.00 39.50
12 LUCKY CLOVERS INQUISITION Miss Rebecca Anstey 1 0 39.3 0 0 0 0 0.00 0.80 40.10
13 MERMONAS TOUCH Miss Kate Pegrum 1 0 34.8 0 0 0 0 0.00 6.00 40.80
14 MARTINS IRISH BUZZ Miss Megan Ellis 0 0 28.5 0 0 4 0 0.00 10.80 43.30
15 VINCENTS CASANOVA Mr Dag Albert 1 0 33.8 0 0 0 0 0.00 10.00 43.80
16 SHADOW BEAR Mr Alexander Tordoff 0 0 34.5 0 0 4 0 0.00 8.00 46.50
17 VINEGAR HILL Mrs Carolyne Ryan-Bell 1 0 44 0 0 0 0 0.00 3.20 47.20
18 GAMBLER IV Mr Andrew James 0 0 32.3 0 0 12 0 0.00 5.60 49.90
19 CLASSIC CASPER Mr Anthony Clark 0 0 35.8 0 0 4 0 0.00 13.60 53.40
20 ARDEO KING OF THE SWINGERS Miss Louise Bradley 1 0 37.5 0 0 0 0 0.00 17.20 54.70
21 HOLLYPARK ROYALE Miss Paris Gainsford 0 0 35.3 0 0 4 0 0.00 20.80 60.10
22 CUZ Ms Harri Green 0 0 35.8 0 0 4 0 0.00 21.60 61.40
23 GEORGINA H Miss Joanne Foley 0 0 34.3 0 0 0 0 20.00 8.40 62.70
24 TYDDYNCOCHYN GALAHAD Miss Rhiannon Trenton 0 0 39.3 0 0 12 0 0.00 14.40 65.70
25 SHANNONDALE XANDER Mrs Leanne Cartwright 1 0 33.3 0 0 0 0 0.00 41.20 74.50
26 HORSEHEATHDIAMONDNIGHTMARE Miss Laura Jayne Casbolt 0 0 42.3 0 0 8 0 20.00 13.20 83.50
27 HEALYS KING ARKANSAS Mr Ian Marsh 0 0 34.5 0 0 16 0 60.00 17.20 127.70
W GORTMORE BALLYNEETY Mrs Julia Dungworth 0 0 W 0 0 W W W W W
W DIESSEL EQUI NOVA Miss Laura Dimelow 0 0 W 0 0 W W W W W
E JEORDIE JUBILEE Miss Harriet Boddy 0 0 34.8 0 0 0 0 E E E
HC LYRICAL II Mrs Ann Taylor 0 0 W 0 0 W W W W HC
R NODDY ON THE VODDY Miss Jess Corser 0 0 34.3 0 0 0 0 R R R
R TOBY LERONE Miss Chloe Astill 0 0 38.5 0 0 4 0 R R R
W GINUWINEFIZZ Mr Andrew James 0 0 W 0 0 W W W W W
R COOLBOY REVILLE Mrs Elizabeth Albert 0 0 33.5 0 0 8 1 R R R
Optimum XC Time - 04.42
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DARC SILVER Mr Harry Horton 6 0 31 0 0 0 0 0.00 0.80 31.80
2 DARWIN III Mrs Jo Williams 5 0 32.5 0 0 0 0 0.00 0.00 32.50
3 DIGGER JONES Mr Alexander Tordoff 4 0 31.5 0 0 0 0 0.00 1.20 32.70
4 ISALOTTIE Mr Andrew James 3 0 31 0 0 4 0 0.00 0.80 35.80
5 NEWMARKET SKY MASTER Miss Sophie Wilkinson 2 0 36 0 0 0 0 0.00 0.00 36.00
6 GLORIA III Mrs Tamsin Miall 1 0 32.3 0 0 4 0 0.00 0.00 36.30
7 SHANNONDALE ARDEO POP Miss Alice Watt 1 0 34 0 0 0 0 0.00 2.80 36.80
8 BILLY RADISSON Miss Amy Searle 1 0 32.3 0 0 0 0 0.00 6.40 38.70
9 ON POINT Mr Andrew Heffernan 0 0 31.5 0 0 4 0 0.00 3.60 39.10
10 COULSTON FIDELITY Mrs Nana Dalton 1 0 37.3 0 0 0 0 0.00 2.40 39.70
11 IRENE LEVA Miss Rhian Smith 1 0 35.3 0 0 0 0 0.00 5.20 40.50
12 GALWAYBAY DONNA Miss Chloe Pearson 1 0 31.3 0 0 0 0 0.00 9.60 40.90
13 COOLEY BLACK MAGIC Miss Alice Freeman 0 0 36.3 0 0 4 0 0.00 1.20 41.50
14 RED INFERNO Miss Hayley Ward 1 0 35.3 0 0 0 0 0.00 10.00 45.30
15 EL FINITO Mr Angus Smales 0 0 30.5 0 0 8 0 0.00 7.20 45.70
16 ILOMA Miss Megan Page 0 0 33.5 0 0 4 0 0.00 9.60 47.10
17 QUANTICO Z Mrs. Claire Myers 1 0 37.3 0 0 0 0 0.00 11.60 48.90
18 LYRICAL MIND Miss Freya Peverell 0 0 32 0 0 8 0 0.00 10.00 50.00
19 TULLYCRINE THADY Miss Aimee Claus 0 0 35.8 0 0 8 0 0.00 9.60 53.40
20 DIRECT CONTENDER Miss Jess Corser 0 0 35 0 0 4 0 0.00 14.80 53.80
21 BRIGANT Mr Andrew Hoy 0 0 49.5 0 0 8 0 0.00 2.40 59.90
22 IRISH SPRING III Mrs Julia Dungworth 0 0 37 0 0 8 0 0.00 16.40 61.40
23 CASTOR H Z Miss Chloe Mariani 0 0 31.8 0 0 0 0 20.00 13.60 65.40
E AR BOND GIRL Miss Jessica Shopland 0 0 30.5 0 0 4 0 E E E AR
E UR SHADES OF GREY II Mrs Alex Dance 0 0 31 0 0 0 0 E E E UR
W BENEDICT DALTON RADAU Mrs Anne Mackley 0 0 W 0 0 W W W W W
W MISS COBRALYN Mrs Amanda James 0 0 38.3 0 0 W W W W W
E AR APRILS ROYALE RUBY Mrs Katie Strelczuk 0 0 35 0 0 4 0 E E E AR
W VINTAGE GRAFFITI Miss Alice Hallows 0 0 33.5 0 0 4 0 W W W
W BRILLIANT TWILIGHT Miss Florence White 0 0 35.5 0 0 W W W W W
R FANFARE Ms Trixi Gingell 0 0 31.3 0 0 0 0 R R R
E HF CHARLIE SADLER Mr Simon Martin 0 0 35.3 0 0 8 0 E E E HF
W INDIGO BLUE II Miss Alex Postolowsky 0 0 34.3 0 0 4 0 W W W
W THE REBEL COUNTY Mrs Rebecca Hunt 0 0 W 0 0 W W W W W
E TOP TOTTIE CE Mr Paddy Mountford 0 0 34.5 0 0 0 0 E E E
Optimum XC Time - 04.42
N - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HARLASSIMO Miss Holly Woodhead 6 0 26.8 0 0 0 0 0.00 0.00 26.80
2 PENGRAFEN Miss Holly Woodhead 5 0 26 0 0 4 0 0.00 0.40 30.40
3 SPORTSFIELD RIO Miss Jessica Watts 4 0 31 0 0 0 0 0.00 0.40 31.40
4 DUMERO Miss Lucyanna Westaway 3 0 31.5 0 0 0 0 0.00 0.00 31.50
5 SHANNONDALE GOLD RUSH Mr Matthew Wright 2 0 30.8 0 0 0 0 0.00 2.00 32.80
6 HRONY Mr Andrew James 1 0 33.3 0 0 0 0 0.00 0.00 33.30
7 FONZY Miss Caroline March 1 0 31 0 0 0 0 0.00 3.20 34.20
8 HEROS ROW Miss Ginny Howe 1 0 36 0 0 0 0 0.00 0.00 36.00
9 HIGHVARO Miss Meghan Healy 1 0 31.3 0 0 0 0 0.00 4.80 36.10
10 BLACK BESS Miss Mollie Harris 1 0 28 0 0 4 0 0.00 4.40 36.40
11 REDPATH STAR DANCER Mrs Caroline Day 1 0 29 0 0 0 0 0.00 7.60 36.60
12 CSF FIFI Miss Jessica Baugh 1 0 36.3 0 0 0 0 0.00 1.20 37.50
13 HYACINT DHI Miss Alice Haynes 1 0 37.8 0 0 0 0 0.00 0.00 37.80
14 I FABERGES BOY Mrs Caroline Day 1 0 28.8 0 0 0 0 0.00 10.40 39.20
15 RINGWOOD KENCO Miss Lucy K Wheeler 1 0 36.5 0 0 0 0 0.00 5.20 41.70
16 CSF JUST A DREAM Miss Flora Elliott 0 0 34.3 0 0 0 4 0.00 3.60 41.90
17 INTERLAKEN W Miss Ginny Howe 0 0 31.8 0 0 4 0 0.00 7.60 43.40
18 IN LIKE FLYNN Mr Andrew James 0 0 30.3 0 0 4 0 0.00 9.20 43.50
19 ECLIPSE SB Mr Laurence Hunt 1 0 38.3 0 0 0 0 0.00 5.60 43.90
20 MCS MAVERICK Mrs Helen Witchell 0 0 32.5 0 0 8 0 0.00 4.00 44.50
21 GAMBLE ON STAR DIAMOND Mrs Melanie Edwards 0 0 33 0 0 12 0 0.00 0.00 45.00
22 MONEY GO ROUND Miss Caroline March 1 0 38.8 0 0 0 0 0.00 12.00 50.80
23 APPLE IV Katie Anderson 0 0 33 0 0 8 0 0.00 12.80 53.80
24 KEEP IN TOUCH II Miss Lucy Witts 0 0 36.3 0 0 4 0 0.00 13.60 53.90
25 LUX COSMIC Miss Tarka Abraham 0 0 24.3 0 0 4 4 20.00 2.00 54.30
26 FLO FLYING FANTASY Miss Rachael Attwood 0 0 45.3 0 0 20 0 0.00 0.00 65.30
27 INDYGO BLUE Miss Jess Butler 0 0 36.8 0 0 8 0 0.00 23.20 68.00
28 OBAMA JD Miss Georgina Kidner 0 0 39.5 0 0 0 0 20.00 11.20 70.70
29 MOORELANDS CROSSWORD Miss Rowan Collins 0 0 34.5 0 0 8 0 20.00 14.40 76.90
30 SILVER SKYMASTER Miss Jordana Marston 0 0 28.3 0 0 4 0 0.00 48.40 80.70
31 MISTER RAFFLES Miss Philippa Cross 0 0 37.5 0 0 8 0 20.00 26.00 91.50
32 VAMOUSSE III Miss Tarka Abraham 0 0 38 2 0 0 0 20.00 36.40 94.40
W RINGWOOD ROYAL TREND Miss Hannah Mcleish 0 0 35.3 0 0 20 0 W W W
E SHADES OF SILVER Miss Charlotte Mason 0 0 36 0 0 0 0 E E E
E EMMAS DIAMOND BAY Miss Emma Alexander 0 0 33.5 0 0 E E E E E
W THE GAMEKEEPER Mrs Sarah Wales 0 0 37.5 0 0 0 0 W W W
W MARNUMS ROUGH DIAMOND Mrs Karla Parsons 0 0 W 0 0 W W W W W
E DUNHILL DESERT STORM Miss Lorna Willcocks 0 0 32.5 0 0 4 0 E E E
R DORISSIMO Miss Genevieve Walters 0 0 34.3 0 0 8 5 R R R
W ASLAN VII Miss Meghan Healy 0 0 W 0 0 W W W W W
E ELGANO Mr Steven Smith 0 0 37 0 0 4 0 E E E
W BOHO SILVER SAND Mr Andrew James 0 0 32.8 0 0 16 0 W W W
W BOLT Miss Holly Woodhead 0 0 W 0 0 W W W W W
E UR DARK DIAMOND III Miss Georgina Kidner 0 0 30.5 0 0 4 0 E E E UR
Optimum XC Time - 04.42
NRF - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DIAMOND MINE Ms Katie Barber 6 0 29.3 0 0 0 0 0.00 0.00 29.30
2 TIPPERARY WILLIAM Ms Phillipa Ward 5 0 27.7 0 0 4 0 0.00 0.00 31.70
3 CUROLEA MIKA Miss Nat Dixon 4 0 29.3 0 0 4 0 0.00 0.00 33.30
4 PATCH ALI Miss Melissa Joannides 0 0 27.3 0 0 8 0 0.00 0.00 35.30
5 CADO LOUVO Mr Gaspard Maksud 0 0 33.4 0 0 4 0 0.00 0.00 37.40
6 VALENTINES TROUBLEMAKER Miss Zoe Wilkinson 1 0 34.3 0 0 0 0 0.00 4.40 38.70
7 KING CREOLE VD N RANCH Miss Lucy K Wheeler 0 0 33.6 0 0 4 0 0.00 3.20 40.80
8 FERNANDO IV Miss Claire Fielding 0 0 26.4 0 0 12 0 0.00 4.80 43.20
9 CASSDINI Miss Pretoria Lee 0 0 37.3 0 0 4 0 0.00 6.80 48.10
10 EMERALD SPIRIT II Mr Joe Roome 0 0 35.7 0 0 12 0 0.00 0.80 48.50
W MADAME BUTTERFLY IV Mr Paul Burgess 0 0 38 0 0 20 0 W W W
E ALLSPARK Miss Sophie Jenman 0 0 46.1 0 0 12 0 E E E
E CLARAGH SONNY Mrs. Molly Johnstone-Ellis 0 0 35.2 0 0 16 0 E E E
E UR JUST DUNNIT Miss Lucy Scholl 0 0 34.3 2 0 E E E E E UR
W CLIFFORD Miss Eliza Stoddart 0 0 W 0 0 W W W W W
E UR WILLY EVER Miss Emma Stretton 0 0 33.2 0 0 4 0 E E E UR
Optimum XC Time - 04.55
OI - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SRS KAN DO Miss Kylie Roddy 12 0 25.5 0 0 0 0 0.00 0.00 25.50
2 A BIT MUCH Mr Angus Smales 10 0 30.9 0 0 0 0 0.00 1.20 32.10
3 DG MARADONA Miss Mary Edmundson 8 0 28.2 0 0 0 0 0.00 5.60 33.80
4 REDWOOD CLOVER Mr Max Gordon 6 0 30.9 0 0 4 0 0.00 0.00 34.90
5 BENELUX CASINO ROYALE Mr Andrew James 0 0 28.4 0 0 4 0 0.00 5.20 37.60
6 FROG ROCK Miss Martha Craggs 0 0 34.1 0 0 4 0 0.00 0.00 38.10
7 CARDEN EARL GREY Miss Kylie Roddy 0 0 30.7 0 0 4 0 0.00 8.40 43.10
8 ORLANDO Miss Zoe Embury 0 0 28 0 0 4 1 0.00 10.40 43.40
9 BORIS VII Miss Rhian Smith 2 0 29.1 0 0 0 0 0.00 16.80 45.90
10 LAPDANCER Mr Andrew James 0 0 34.1 0 0 8 0 0.00 6.00 48.10
11 FINDONFIRECRACKER Mrs Sharon Polding 2 0 35.2 0 0 0 0 0.00 14.00 49.20
12 BASMATI Mr Andrew Hoy 0 0 33 2 0 8 0 0.00 10.80 51.80
13 BOLEYBAWN ACE Mr Andrew Heffernan 0 0 27.5 0 0 4 0 0.00 21.20 52.70
14 CES BALLYCAR CHIP Mrs Patricia Pytches 2 0 32.3 2 0 0 0 0.00 24.40 56.70
15 FERRO S Mrs Pauliina Swindells 0 0 26.4 0 0 12 0 20.00 11.60 70.00
16 BAGGRAVE SUMMER SOLSTICE Mrs Caroline Edwards 0 0 29.6 0 0 8 0 20.00 12.40 70.00
17 MAN HUNT Mr Richard Skelt 0 0 30 0 0 16 0 0.00 24.40 70.40
W COOLEY FOR SURE Miss Greta Mason 0 0 28.6 0 0 0 0 W W W
R STONEDGE Miss Susie Berry 0 0 28.2 0 0 4 0 R R R
Optimum XC Time - 04.42
ON - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JOHN THE BULL Miss Susie Berry 6 0 28.8 0 0 0 0 0.00 0.00 28.80
2 ATLANTIC REBECCA Mrs Sophie FRETWELL 5 0 32.5 0 0 0 0 0.00 0.00 32.50
3 CARSONSTOWN ATHENA Miss Daisy Proctor 4 0 34.5 0 0 0 0 0.00 0.00 34.50
4 ENJOY Miss Ella Dettori 1 0 41.5 0 0 0 0 0.00 2.80 44.30
5 FINDON FIASCO Mr Harry Horton 1 0 32 0 0 0 0 0.00 12.40 44.40
6 AOSTA SAM Miss Sophie Trotter 0 0 30.5 0 0 8 0 0.00 8.80 47.30
7 WAR LAD Miss Sara Ingleson 1 0 37.3 0 0 0 0 0.00 10.80 48.10
8 FLORA LADY Miss Alexa Iona - Smith 0 0 34.5 0 0 12 0 0.00 4.00 50.50
9 PAINTED MOON II Miss Lydia Norton 1 0 40.3 0 0 0 0 0.00 10.40 50.70
10 BRUTUS G Miss Annie Keir 0 0 32.3 0 0 0 0 20.00 16.40 68.70
11 LADYS SKY HIGH Mr Craig Barr 0 0 34 0 0 4 2 20.00 12.80 72.80
W COOLRAIN STARLIGHT Mrs Lucy Price 0 0 W 0 0 W W W W W
E HF NEWFERRY IRISH MIST Miss Alice Hallows 0 0 31.3 0 0 0 0 E E E HF
W MACHARDO Mrs Jo Williams 0 0 W 0 0 W W W W W
W FERNHILL G Miss Chuffy Clarke 0 0 W 0 0 W W W W W
E BLOOM DES HAUTS CRETS Mr Andrew Hoy 0 0 34.8 0 0 4 0 E E E
E VITORIA DH Z Miss Greta Mason 0 0 32.8 0 0 0 0 E E E
Optimum XC Time - 04.42
ON - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SILVER SUNSHINE Mr Owen Cooper 6 0 30.5 0 0 0 0 0.00 0.80 31.30
2 JANA DE CAVAIGNAC Miss Zara Lye 5 0 31.3 0 0 0 0 0.00 0.80 32.10
3 TYNAN MIST Miss Amelia Ludiman 4 0 30 0 0 4 0 0.00 0.00 34.00
4 THE MEELICK HAKUNA MATATA Miss Verity Becker 3 0 33.8 0 0 0 0 0.00 2.80 36.60
5 GELLIRHIW LUCKY LADY COLLEEN Miss Cariad Miles-taylor 2 0 34.3 0 0 4 0 0.00 0.00 38.30
6 GENUINE PEARL Miss Jasmine Abraham 1 0 26.8 0 0 0 0 0.00 11.60 38.40
7 MONBEG MAXIMUS Mr Matthew Wright 0 0 32.3 0 0 4 0 0.00 2.40 38.70
8 HANDSOME Miss Sophie Byford 0 0 29.5 0 0 4 0 0.00 5.20 38.70
9 QUE SERA Miss Holly Woodhead 1 0 37.5 0 0 0 0 0.00 2.40 39.90
10 MASTER J Miss Cecilia Mayne 1 0 36.8 0 0 0 0 0.00 4.00 40.80
11 COOLEY ABSOLUTE ALTITUDE Miss Virginia Wells 0 0 30.5 0 0 4 0 0.00 6.40 40.90
12 MOSSTOWN TOBY Miss Emma d'Angibau 1 0 36.5 0 0 0 0 0.00 7.60 44.10
13 PEMBROOKE II Mr Owen Cooper 0 0 31.8 0 0 12 0 0.00 0.80 44.60
14 NOBLE SPECIAL AGENT Mrs Amy Tough 1 0 37.8 0 0 0 0 0.00 7.20 45.00
15 GRINGOLET Miss Katie Richards 0 0 30.3 0 0 16 0 0.00 8.00 54.30
16 VOLENTIERI Mrs Amy Tough 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 20.40 57.70
17 STOCKADE Miss Claire Fielding 0 0 33.8 0 0 4 0 0.00 20.80 58.60
18 TJ BLOUSEY BROWN Miss Poppy Pitt 1 0 39.5 2 0 0 0 0.00 19.60 59.10
19 VLOVE D OR LY Miss Katie Rucker 0 0 34 0 0 8 0 0.00 18.40 60.40
20 KATES TOUCH Mrs Harriet Turton 0 0 43.5 0 0 8 0 0.00 10.00 61.50
21 VERY QUEEN Miss Claire Giraudmaillet 0 0 31.8 0 0 0 0 20.00 22.40 74.20
W CRYPTIC K CURTIS Miss Rachel Clark 0 0 33.5 0 0 W W W W W
R CONSTANCE O COOL Miss Georgia Rhiannon 0 0 31.3 0 0 0 0 R R R
W DAISY XIV Mr Justin Clubley 0 0 W 0 0 W W W W W
W SPRINGHEELED Miss Meghan Healy 0 0 W 0 0 W W W W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded