Results
Event name: JUMP TRAINING CHAMPIONSHIPS HARTPURY Date: Apr 19 2019 Location: Hartpury University and College, Nr Gloucester, Hartpury, Glos, United Kingdom
Optimum XC Time - .
JT JT100 - Section 3
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CASH CASINO Mr Barnie Brotherton 0 0 28.5 0 0 0 0 0 0 28.50
10 MY GREY MELODY Miss Lucy Bednall 0 0 32 0 0 8 0 0 0 40.00
11 COELMOR TOBERMORY Miss Rebecca Reilly 0 0 36.5 0 0 4 0 0 0 40.50
12 WICKSTEAD KOOKABURRA Miss Charlotte Milnes 0 0 38.5 0 0 4 0 0 0 42.50
13 FIZZ IV Miss Southerly Roberts 0 0 35 0 0 8 0 0 0 43.00
14 HISTRONIX Miss Deborah Bateson 0 0 40 0 0 4 0 0 0 44.00
15 IN THE WIND Mrs Tara Staveley 0 0 39 0 0 8 0 0 0 47.00
16 G STAR II Miss Georgina Blackshaw 0 0 37 0 0 16 7 0 0 60.00
2 WURLITZER I Miss Southerly Roberts 0 0 25 0 0 4 0 0 0 29.00
3 JUST LIKE THAT II Miss Southerly Roberts 0 0 25 0 0 4 0 0 0 29.00
4 TATTYGARE NEVER LET ME GO Miss Katie Power 0 0 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
5 TINX Miss Southerly Roberts 0 0 31 0 0 0 0 0 0 31.00
6 CLONALTRA ACORN Miss Heidi Ford 0 0 32 0 0 0 0 0 0 32.00
7 GRANSTOWN FEAR BUI Miss Eleanor Smith 0 0 31.5 0 0 4 0 0 0 35.50
8 DEVA ZSANDAR Miss Lucy Bednall 0 0 32 0 0 4 0 0 0 36.00
9 FLOAT VAN TWELVE OAKS Miss Chloe Hagan 0 0 39.5 0 0 0 0 0 0 39.50
W CONTESSA III Miss Heidi Ford 0 0 W 0 0 0 0 W
W NIGHT FURY Miss Erin Jennings 0 0 W 0 0 0 0 W
W TOKEN ROSE II Mrs Donna Harris 0 0 W 0 0 0 0 W
W ACCESS BILL Miss Ella Ricci 0 0 W 0 0 0 0 W
W CLOONELARA SUMMERTIME Mrs Philippa Hendry 0 0 W 0 0 0 0 W
Optimum XC Time - .
JT JT80 - Section 1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BELVIEW BOBBY Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 25 0 0 0 0 0 0 25.00
10 ABERGAVENNY UMBRO Miss Carol Fletcher 0 0 41 0 0 0 0 0 0 41.00
11 ABBEYSIDE PADDY Miss Imogen Morgan 0 0 35 0 0 8 0 0 0 43.00
12 MR BUMBLE BEE Miss Irena Milner 0 0 43.5 0 0 0 0 0 0 43.50
13 QUIBURG Z Mrs Sarah Cavell 0 0 41 0 0 0 6 0 0 47.00
14 MR ROMANTIC Mrs Sue Braun 0 0 40 0 0 8 0 0 0 48.00
15 AUF WIEDERSEHEN Miss Steph Douglas 0 0 44 0 0 4 0 0 0 48.00
16 GABY II Mrs Rebecca Kilby 0 0 49.5 0 0 12 0 0 0 61.50
2 TULLABEG ICE Ms Emma Palmer 0 0 28.5 0 0 0 0 0 0 28.50
3 KILSHANNY KING Miss Southerly Roberts 0 0 31 0 0 0 0 0 0 31.00
4 PENTWYN JR Miss April Masters 0 0 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
5 BENNY BANASSI Miss Amy Sweet 0 0 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
6 GLENLO VALLEY MIRAH Miss Sofia Carvosso 0 0 35 0 0 0 0 0 0 35.00
7 RANCHWOOD MISS SKALETTE Mrs Julia Hicks 0 0 35 0 0 0 0 0 0 35.00
8 CLONTUMPHER DREAM Miss Lexie Brennan 0 0 34.5 0 0 4 0 0 0 38.50
9 PAULDARYS SYMPHONY IN SOX Mrs Kim Tibble 0 0 35.5 0 0 4 0 0 0 39.50
E R3 BANAGHER LADY CASCADE Miss Cherish O Gorman 0 0 0 0 E E 0 0 E R3
Optimum XC Time - .
JT JT90 - Section 2
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JUST LIKE THAT II Miss Southerly Roberts 0 0 18.5 0 0 0 0 0 0 18.50
10 LITTLE JOHN VII Miss Sherilyn Wing 0 0 23.5 0 0 0 0 0 0 23.50
11 GIBSON Miss Holly Nye 0 0 24.5 0 0 0 0 0 0 24.50
12 BELVIEW BOBBY Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 25 0 0 0 0 0 0 25.00
13 EVANS DUKE Mrs Merryn Polley 0 0 25.5 0 0 0 0 0 0 25.50
14 KILSHANNY KING Miss Southerly Roberts 0 0 26.5 0 0 0 0 0 0 26.50
15 EQUATION Mrs Stephanie Read 0 0 24 0 0 4 0 0 0 28.00
16 COMMONS DELIGHT Miss Megan Elphick 0 0 24.5 0 0 4 0 0 0 28.50
17 GRANSTOWN FEAR BUI Miss Eleanor Smith 0 0 24 0 0 4 2 0 0 30.00
18 WHITEHILL BOY Mrs Stephanie Read 0 0 27 0 0 4 0 0 0 31.00
19 HOLLYFAST LEXI Miss India Edwards 0 0 28 0 0 8 0 0 0 36.00
2 WURLITZER I Miss Southerly Roberts 0 0 19 0 0 0 0 0 0 19.00
3 ICEFORD JIGSAW Miss Charlotte Cooke 0 0 19 0 0 0 0 0 0 19.00
5 PINE CROFT CALICO Miss Sophie Runnacles 0 0 22 0 0 0 0 0 0 22.00
6 HISTRONIX Miss Deborah Bateson 0 0 22 0 0 0 0 0 0 22.00
7 CLONALTRA ACORN Miss Heidi Ford 0 0 18 0 0 4 0 0 0 22.00
8 TULLABEG ICE Ms Emma Palmer 0 0 23 0 0 0 0 0 0 23.00
9 BILLY CITRON Miss Emma Davis 0 0 23 0 0 0 0 0 0 23.00
W BRYNITHON SILVER LOCKET Miss Megan Elphick 0 0 W 0 0 0 0 W
W AIOLOS REUBEN Mrs Anna Wills 0 0 W 0 0 0 0 W
W CONTESSA III Miss Heidi Ford 0 0 W 0 0 0 0 W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded