Results
Event name: HOPETOUN (1) Date: Jun 12-13 2021 Location: Hopetoun Estate, Edinburgh, South Queensferry, West Lothian, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LUNA V Miss Isla Mccallum 0 0 27 4 0 0.00 1.60 32.60
2 GIBSY Miss Blyth Brewster 0 0 33 0 0 0.00 1.20 34.20
3 NIGHTDRESS Miss Stephanie Barnes 0 0 32.8 4 0 0.00 0.00 36.80
4 CORRANVALE ROLLING THUNDER Mr Steven Renton 0 0 28.3 4 0 0.00 5.20 37.50
5 FORTRESS HILL M2S Mrs Fiona Malcolm 0 0 34.5 0 0 0.00 4.40 38.90
6 JAYTANA Miss Laura Landale 0 0 39.3 0 0 0.00 0.00 39.30
7 FLASHY BLUE Miss Sarah Cunningham 0 0 35.3 4 0 0.00 0.00 39.30
8 OLDTOWN LUCKY PENNY Mrs Eilidh-jane Costelloe 0 0 36.3 4 0 0.00 0.00 40.30
9 CROFT ALLURE Miss Amy Brown 0 0 33.3 4 0 0.00 3.20 40.50
10 RINCEOIR DATHUIL Miss Caitlin Padfield 0 0 36.8 4 0 0.00 0.00 40.80
11 ABBA GOLD DE TRELAWNY FARM Mrs Karen Low 0 0 30.5 4 0 0.00 6.80 41.30
12 FAR N AWAY Mrs Lara Bayley Kerr 0 0 33.5 4 0 0.00 4.40 41.90
13 GINNY VI Miss Beckie Cordner 0 0 30 12 0 0.00 0.00 42.00
14 CASTLEBAY ROCKSTAR Mrs Joss Drummond 0 0 36.8 4 0 0.00 1.20 42.00
15 JUPITER'S ORBIT Mr James Oakden 0 0 31.8 0 0 0.00 10.40 42.20
16 JAKE XIV Miss Kirsty Veitch 0 0 33.5 4 0 0.00 4.80 42.30
17 WOODYTWOSHOES Mrs Philippa Merry 0 0 32.5 8 0 0.00 2.40 42.90
18 NIGHT PROWLER Dr. Caroline Clarke 0 0 37.3 4 0 0.00 4.80 46.10
19 ATLAS EACHAN Miss Molly Bower 0 0 29.8 8 0 0.00 9.20 47.00
20 KILL BILL JX Mrs Sarah Williamson 0 0 33.8 4 0 0.00 13.60 51.40
21 GLENBOGLE Mrs Olivia Wilmot 0 0 39 4 0 0.00 11.20 54.20
22 UNNAMED (808838) Mr Gregor Knox 0 0 47 4 0 0.00 3.60 54.60
23 BONMAHON SPARCO Miss Jennifer Lange 0 0 29.5 8 0 0.00 17.60 55.10
24 THUNDER VII Miss Keely Gordon 0 0 26.3 12 2 0.00 15.20 55.50
25 KENGARTH CROWN PRINCE Miss Christine Buckle 0 0 45 12 5 0.00 20.00 82.00
HC ENROSEWOOD SHOW GIRL Miss Annie Broad 0 0 34.8 0 0 0 0 35.60
E CR CHARME DE FLEE Miss Alexandra Ingram 0 0 34.3 E 0 E E E CR
R BLUE RIVER Mr Gregor Knox 0 0 35.3 16 0 R R R
W CAFRE ROUGH DIAMOND Mrs. Jay Ryder-McKay 0 0 37.3 4 0 W W W
W HERMES Mrs Kate Wilton 0 0 42.5 4 0 W W W
E E JRP KICK ON CASANOVA Mrs Jennifer Morris 0 0 36.8 8 0 E E E E
E UR TRENOUTH Miss Vanessa Hamilton 0 0 35 0 0 E E E UR
R WSH SACRUZ Miss Hannah Broadhurst 0 0 33.5 0 0 R R R
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SONNERSTED Miss Victoria Gladwyn 0 0 33 0 0 0.00 0.00 33.00
2 RED MYSTIQUE Miss Morven Pringle 0 0 33 0 0 0.00 0.00 33.00
3 KHALDAARIO Miss Elana Chilton 0 0 33.8 0 0 0.00 0.00 33.80
4 MONSIEUR MUSCOVADO Miss Philippa Nixon 0 0 33.8 0 0 0.00 1.20 35.00
5 GOOD GIRL SUSIE Mr Douglas Crawford 0 0 36.8 0 0 0.00 0.00 36.80
6 LADY LILLIAN Miss Caitlin Padfield 0 0 36.8 0 0 0.00 0.00 36.80
7 MYSTERY MAN Miss Alice Brickell 0 0 30.3 4 0 0.00 3.20 37.50
8 MR MAX CLOVER Miss Laura Fenwick 0 0 34.3 4 0 0.00 0.00 38.30
9 BEAU NIEUWMOED Miss Hayley Graves 0 0 35.8 0 0 0.00 2.80 38.60
10 MARQUED MAN Mrs Caz Mosley 0 0 35.5 4 0 0.00 0.00 39.50
11 WHAUPSHILL TOUCHE Miss Khara Findlater 0 0 33.5 4 0 0.00 2.40 39.90
12 DIAMOND DART Miss Amy Ralston 0 0 36.5 4 0 0.00 0.00 40.50
13 SPRING ELECTION Mr Dale Robertson 0 0 36.8 4 0 0.00 0.00 40.80
14 SAUNDERSCOURT EMPEROR Miss Alex Mundell 0 0 35.5 4 0 0.00 2.00 41.50
15 BURLEA MAINSAIL Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 30.8 4 0 0.00 6.80 41.60
16 OAKINGHAM RUPEE Mrs Naidene Urquhart 0 0 36.3 4 0 0.00 3.60 43.90
17 ARDAGH EXCEED Mrs Harriet Graham 0 0 35.8 4 0 0.00 4.40 44.20
18 FUERTY CRUISE BRIGADE Dr Claire Bolger Fotheringham 0 0 35.5 8 0 0.00 0.80 44.30
19 SHEANS PADDY Miss Erica Double 0 0 36.3 4 0 0.00 6.80 47.10
20 EDELWEISS Miss Nicola Howie 0 0 36.8 8 0 0.00 2.80 47.60
21 BRUNDEAN ZORRO Miss Annette Dick 0 0 35 8 0 0.00 4.80 47.80
22 NEVER SAY GOODBYE Mr Richard Munro 0 0 37.5 4 0 0.00 12.40 53.90
23 THE MIDDLE MAN II Mr Gregor Knox 0 0 37 4 3 0.00 12.80 56.80
24 KAVANAGHS BRIDEVALLEY LUX Miss Nicky Polson 0 0 34.3 16 0 0.00 17.20 67.50
25 EDGAR II Mrs Fiona Miller 0 0 38.8 8 0 20.00 11.20 78.00
26 GRANDE DAME SUNSHINE Ms Kara Louise Milne 0 0 40 0 0 40.00 35.20 115.20
27 JUNIPER JUICE Miss Christine Buckle 0 0 39.3 0 0 60.00 16.00 115.30
HC LISMAKEERA SAMBUCA Mrs Susan Terris-weir 0 0 32 16 8 0 0 62.40
W BEAU Miss Angela Palmer 0 0 35 W 0 W W W
E R3 BLACK DIAMOND TRIBES Mrs Michelle Donaldson 0 0 38.3 0 0 E E E R3
R SEABISCUIT BELLAMY Miss Jemma Dath 0 0 39 4 0 R R R
E E GFS DREAM A LITTLE DREAM Miss Deborah Priestley 0 0 37 E 0 E E E E
Optimum XC Time - 05.23
BE100Ou18 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KING COTTON LEGACY Miss Farrah Cunningham 0 0 21.8 0 0 0.00 0.00 21.80
2 FORRESTS FOXY LADY Miss Sasha Niven 0 0 22.3 0 0 0.00 0.00 22.30
3 DIAMOND PIPPIN Miss Grace Botterell 0 0 20.8 4 0 0.00 0.00 24.80
4 CAIRNVIEW CORRY Miss Alexandra Edgar 0 0 24.8 0 0 0.00 0.00 24.80
5 LADY CHATTERBOX Miss Alice England 0 0 25 0 0 0.00 0.00 25.00
6 KIRTLE KARLOS Miss Sara Collier 0 0 24.3 0 0 0.00 1.20 25.50
7 ARDAGH AIRBORNE Miss Katie Edgar 0 0 26.8 0 0 0.00 0.00 26.80
8 CARNSDALE NEWMARKET DANCER Miss Amelia England 0 0 25.3 0 0 0.00 1.60 26.90
9 LOUGH BIEN Miss Amelia England 0 0 23 4 0 0.00 0.00 27.00
10 FINNERTY Miss Neve Smith 0 0 27 0 0 0.00 0.00 27.00
11 LIFE IN TIME Mr Roan Grant 0 0 23.8 0 0 0.00 3.20 27.00
12 TUTOR RASCAL Miss Isla Howells 0 0 20 0 0 0.00 7.60 27.60
13 RATHBANE PRINCE Miss Madeleine Bower 0 0 29 0 0 0.00 0.00 29.00
14 RINGWOOD DALTO II Miss Katie Edgar 0 0 25.3 4 0 0.00 0.00 29.30
15 BARTHOLOMEW II Miss Christina Young 0 0 22 0 0 0.00 7.60 29.60
16 ARDAGH BOBBY Miss Vicky Edgar 0 0 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
17 URBAN COWBOY Mr Ben Fairbrother 0 0 29 0 0 0.00 2.40 31.40
18 WESTONHOUSE BUACHAILL MOR Miss Morag Louise Hosie 0 0 32.5 0 0 0.00 0.00 32.50
19 LOVELY VDB Miss Joules Johnstone 0 0 29.5 0 0 0.00 4.00 33.50
20 RHUBEN Miss Gina Haywood 0 0 26.5 8 0 0.00 0.00 34.50
21 KINNARD FLYER Miss Sally Farmer 0 0 28.3 4 0 0.00 4.00 36.30
22 MILLPARK HOUDINI Miss Cleodie Stewart Howitt 0 0 30.8 0 0 0.00 5.60 36.40
23 ARDAGH MSILLIO Miss Alexandra Edgar 0 0 30.3 8 0 0.00 0.00 38.30
24 HARLEQUIN MOON Miss Isobel Jeffrey 0 0 23.5 0 0 20.00 0.80 44.30
25 THERE GOES THE CASH Miss Mollie Green 0 0 29.8 4 0 0.00 21.20 55.00
26 FLORENCE IX Miss Tilly Leathart 0 0 27 0 0 20.00 10.80 57.80
27 CURRAHEEN PLAYGIRL Miss Millie Wilson 0 0 27.3 4 0 20.00 7.20 58.50
28 MAJOR BLUE III Miss Poppy Pratt 0 0 32.5 4 0 20.00 13.60 70.10
29 KILSHREWLEY LADY Miss Nell McGregor 0 0 40 4 0 80.00 26.40 150.40
E R3 EDELWEIS V Miss Laura Patterson 0 0 17.8 0 0 E E E R3
E AR COMING STAR Miss Sophie Brown 0 0 24.8 E 0 E E E AR
W SIMPLY RED Miss Emma Scott-watson 0 0 30.8 8 1 W W W
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALLYKEAN QUALITY Miss Rachel Kane 0 0 26.5 0 0 0.00 0.40 26.90
2 HOPES ARE HIGH II Mr Sean Henderson 0 0 28 0 0 0.00 0.00 28.00
3 STAR X Miss Morven Ritchie 0 0 28.3 0 0 0.00 0.00 28.30
4 BLIMEY OREILLY IV Mrs Nicola Pargeter 0 0 32.5 0 0 0.00 0.80 33.30
5 RACE NIGHT Mrs Elizabeth Fletcher 0 0 35 0 0 0.00 0.00 35.00
6 DUNALLY JANE Miss Ellis Simister 0 0 31.3 4 0 0.00 0.40 35.70
7 BRODNANTS DIAMOND BRACELET Mrs Rebecca Robb 0 0 30.8 0 0 0.00 6.00 36.80
8 BALLYFIN FLYNN Miss Vari Thomson 0 0 33.5 0 4 0.00 2.00 39.50
9 BALHAGARTY QUALITY STREET Mrs Dorcas Mcdowell 0 0 37.5 0 4 0.00 1.60 43.10
10 HAMPTON FONTAINE Mrs Laura Mcdonald 0 0 39 8 0 0.00 0.00 47.00
11 EX BLODWYN 13 Miss Annie Broad 0 0 39.3 4 0 20.00 1.20 64.50
12 HANLEEN COPYCAT Miss Kirsty Alexander 0 0 37.3 4 0 20.00 4.40 65.70
13 BATHLEYHILLS MYSTERY MACHINE Mrs Camilla Macleod 0 0 35.5 12 0 0.00 25.60 73.10
14 GREENLAWN COOL TOUCH Mrs Janette Coyne 0 0 41.3 0 0 20.00 19.20 80.50
15 DAIRY GOLD Miss Mairi Wilson 0 0 38.8 16 10 20.00 12.80 97.60
16 LE PETIT GRIS Miss Laura Begg 0 0 40.3 0 0 80.00 6.40 126.70
HC ARISTAEUS Mrs Olivia Wilmot 0 0 35.3 4 2 0 0 58.50
HC TIMELESS QUALITY Miss Hannah Graves 0 0 36 0 0 0 0 40.80
HC MARTIN II Ms Krishna Hanns 0 0 34.5 0 0 20 20 62.10
E OT DIRTY DEEDS II Miss Persia Bhatia 0 0 43 12 0 E E E OT
W BORRIS JEM Miss Lauren Rae 0 0 W W 0 W W W
R KILRONAN FLASH Mrs. Shelley Allen 0 0 33.3 8 0 R R R
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JUSTSO GEORGIA Miss Sarah Thomson 0 0 24.5 0 0 0.00 0.00 24.50
2 BALLINGLEN DREAMYS REWARD Miss Megan Mulcahy 0 0 22.8 0 2 0.00 0.00 24.80
3 BOGTON JUNIPER Miss Amy Marshall 0 0 25.8 0 0 0.00 0.00 25.80
4 LANDLEAGUE ORLANDO Mrs Marion Vernon 0 0 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
5 BENNY STATION Mrs Gillian Edward 0 0 21.5 8 0 0.00 0.80 30.30
6 VABIRAN Miss Heather Martyniuk 0 0 25.5 0 0 0.00 6.00 31.50
7 GALLIANS GRACIE Miss Claire Morrison 0 0 28.8 4 0 0.00 0.00 32.80
8 ARKANS HIGH FLYER Miss Hannah Stephens 0 0 34 4 0 0.00 0.00 38.00
9 PADDY XVII Miss April Forbes 0 0 34 4 0 0.00 1.60 39.60
10 COURTOWN LOCH Miss Shannon Douglas 0 0 38.3 0 0 0.00 2.00 40.30
11 DANZIG IN THE DARK Mrs Frances Hislop 0 0 39.3 4 0 0.00 0.00 43.30
12 ROYAL OPERA Miss Annie Broad 0 0 42.8 0 0 0.00 1.20 44.00
13 KINGS BLUE Mr Iain Couttie 0 0 34 4 0 0.00 8.00 46.00
14 IRISH LAW Miss Claire Skinner 0 0 31.3 8 0 0.00 6.80 46.10
15 DRUMACRIN BOY Mrs Anna Henderson 0 0 38 8 0 0.00 8.80 54.80
16 YOYO IV Miss Layna Martin 0 0 27.8 4 0 20.00 4.00 55.80
17 SMALL REWARD Ms Brook Walker 0 0 38.8 0 0 20.00 24.00 82.80
18 LOCARNO LITTLE TED Miss Alison Newton 0 0 38 0 2 20.00 48.00 108.00
19 UNAMED (808890) Dr Emma Defew 0 0 33.3 8 25 20.00 26.80 113.10
E UR AVOCA COOLEY Miss Lorna Mckechnie 0 0 24 0 0 E E E UR
E UR COOLEY CAPALL RUA Mr Roan Grant 0 0 29.5 4 0 E E E UR
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ZAZOU V Mrs Ginny Finch 0 0 22.5 0 0 0.00 0.00 22.50
2 TWISNAEME Mr Douglas Crawford 0 0 28 0 0 0.00 0.00 28.00
3 HARDSTONE Mr Steven Renton 0 0 23.3 4 3 0.00 0.80 31.10
4 BALLYGAWLEY LITTLE DIAMOND Miss Isla Skene 0 0 31.8 0 0 0.00 0.00 31.80
5 L. A. DIAMOND Miss Amy Ogilvie 0 0 32.8 0 0 0.00 0.40 33.20
6 ELITA II Mrs. Lisanne Killen 0 0 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
7 ONES A WISH Miss Hazel Laird 0 0 25.5 4 0 0.00 4.40 33.90
8 BUNCOM LUBIE OF CASTLESIDE Mrs Christina Ellis 0 0 34.8 4 0 0.00 0.80 39.60
9 ELEMENTAL Mrs Marion Vernon 0 0 34 0 0 0.00 6.40 40.40
10 LITTLEHILL CODY Ms Fiona Mackinnon 0 0 36 4 0 0.00 0.80 40.80
11 SCARLETTS HOLD ON Mrs Lorna Hogarth 0 0 27.5 4 5 0.00 4.40 40.90
12 SANDY STREET Miss Pollyanna Smith 0 0 35 4 0 0.00 2.80 41.80
13 INDIE Mr Kevin Aitchison 0 0 38.8 4 0 0.00 4.80 47.60
14 HILLTOWER TINKERBELLE Mrs Susan Lawrie 0 0 32.8 16 0 0.00 0.00 48.80
15 ALLADDIN Miss Alice Spence 0 0 31.8 0 0 20.00 1.20 53.00
16 JALANNA Miss Jenny Cochran 0 0 32.3 4 0 20.00 2.40 58.70
17 STRIKE IT LUCKY Ms Emma Fletcher 0 0 33.8 0 0 20.00 5.60 59.40
18 CALLIEFRAGILISTICEXPIALIDOCIOUS Miss Rachel Kane 0 0 29.5 0 0 40.00 18.00 87.50
W ANNAGHBAY EARL Miss Eilidh Jack 0 0 W W 0 W W W
W EXPLORER DORA Miss Julia Craig 0 0 W W 0 W W W
W ARDAGH FRENCHIE Miss Charlotte Bone 0 0 W W 0 W W W
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PEACHES Miss Laura Mitchell 0 0 25.5 0 0 0.00 0.00 25.50
2 REBEL FRAN Mr Sean Henderson 0 0 30 0 0 0.00 0.00 30.00
3 DARCY Miss Jessica Northcott 0 0 32 0 0 0.00 0.80 32.80
4 ALMOND IMPULSE Miss Kathryn Henderson 0 0 32.8 0 0 0.00 0.40 33.20
5 PRECIOUS CARGO II Miss Polly Quaile 0 0 27.5 8 0 0.00 0.00 35.50
6 AUGHNACLIFFE GEM Miss Persia Bhatia 0 0 31.8 0 0 0.00 4.80 36.60
7 SISTERPATH HURRICANE Miss Chloe Terrell 0 0 38.5 0 0 0.00 0.00 38.50
8 CORA CRUISE Mrs Tracy Garside 0 0 36.8 4 0 0.00 0.00 40.80
9 WHITEROCK MERMUS CRUISE Miss Sarah Yeaman 0 0 38.5 0 0 0.00 2.40 40.90
10 GREY DANSER Miss Charlotte Emma Crisp 0 0 29.5 12 0 0.00 0.00 41.50
11 RINCEOIR ALAINN Mrs Lynda Macey 0 0 39 4 0 0.00 0.40 43.40
12 MONATREA ENDEAVOUR Miss Hazel Halliday 0 0 31.5 12 0 0.00 0.00 43.50
13 COWLING FANTASIA Miss Shirley Panter 0 0 32.8 16 1 0.00 1.20 51.00
14 CASTLE ELLIS MAX Miss Sophie Luke 0 0 47.3 4 0 0.00 6.40 57.70
15 SPRING WILLOW Mr Michael Maxwell 0 0 30.3 8 0 20.00 0.00 58.30
16 TOMMY DA TANK Mrs Kirsty Hogg 0 0 43.8 4 0 20.00 6.00 73.80
17 BRIDGEVIEW HERO Mrs Maeve Sheridan 0 0 33.5 8 5 0.00 34.40 80.90
18 INSTEAD OF DIAMONDS Miss Iona Campbell 0 0 33 0 0 40.00 84.00 157.00
E OT SMUDGE IV Miss Olivia Stratford 0 0 28 0 0 E E E OT
E OT CASANOVA 537 Mrs Eve Gray 0 0 31.8 0 0 E E E OT
E AR CHECKBOOK CHARLIE Miss Suzanne Cruickshank 0 0 23 E 0 E E E AR
Optimum XC Time - 05.41
I - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JUMBLE Mr Wills Oakden 0 0 19.8 0 0 0.00 2.00 21.80
2 COOLEY AMIGO Mr Wills Oakden 0 0 23 0 0 0.00 0.00 23.00
3 TWILIGHT A Z Mr Douglas Crawford 0 0 27.1 0 0 0.00 0.80 27.90
4 COOLEY POT OF GOLD Mr Wills Oakden 0 0 25.7 0 0 0.00 5.20 30.90
5 DHI BY DESIGN Mr Wills Oakden 0 0 26.1 0 0 0.00 6.00 32.10
6 CARROW IROKO Miss Louisa Milne Home 0 0 20.9 0 0 0.00 14.40 35.30
7 RAINBOWS LITTLE ROCK Miss Emma Coghill 0 0 29.1 0 0 0.00 6.40 35.50
8 GOODBYE TO MONEY Mrs Olivia Wilmot 0 0 25.7 0 0 0.00 11.60 37.30
9 TIMELESS CRUSADER Mrs. Kirsty Hetherington 0 0 32.5 0 0 0.00 5.20 37.70
10 CHATSWORTH DIAMOND Mr Ian Stark 0 0 23.9 0 0 0.00 14.00 37.90
11 HIGH TIME V Mr Daniel Scott 0 0 28 4 1 0.00 6.00 39.00
12 FAITH FULL Mrs. Jay Ryder-McKay 0 0 27.5 0 0 0.00 12.40 39.90
13 TAYVALE HUNKY DORY Mr Wills Oakden 0 0 32.7 0 1 0.00 7.20 40.90
14 ANTRIM OCTOBER Miss Rachel Williamson 0 0 35.7 0 0 0.00 7.60 43.30
15 FUTURE PLANS Miss Louisa Milne Home 0 0 28.6 0 0 0.00 15.60 44.20
16 LISSYEGAN HSH Miss Grace Taylor 0 0 23.2 8 0 0.00 15.60 46.80
17 NELSON DE LA POMME Mrs Katie Magee 0 0 29.8 0 3 0.00 14.40 47.20
18 TREWORRA Mrs Katie Magee 0 0 25.7 8 0 0.00 13.60 47.30
19 BALLYVAD DUBH Miss Henny Cooper 0 0 30 8 0 0.00 20.00 58.00
20 EDELWIJS II Miss Iona Campbell 0 0 35.2 0 0 0.00 22.80 58.00
21 HURRICANE HUNTER Miss Grace Taylor 0 0 30.5 8 10 0.00 14.80 63.30
22 WEE MCPEA Mrs Helen Self Dodd 0 0 25.9 12 2 0.00 27.20 67.10
23 TULLIBARDS DONT TELL MUM Miss Sonya Cunningham 0 0 33.2 12 0 0.00 25.20 70.40
24 HAMILTON III Miss Jessica McKie 0 0 31.1 4 0 20.00 18.00 73.10
W CARTOWN XANTHOS Miss Sara Dudgeon 0 0 35.7 4 0 W W W
E UR CALLE COOL Mr Daniel Ockenden 0 0 28.9 4 0 E E E UR
R MY PIPPA VD ZWARTBLESHOEVE Miss Laura Mitchell 0 0 39.1 0 0 R R R
R MX CALAMITY Mr Niall Fergusson 0 0 26.1 4 5 R R R
Optimum XC Time - 05.03
N - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HARLEQUIN JUBILEE Mr Daniel Scott 0 0 30 0 0 0.00 0.00 30.00
2 COOLEY TOPGEAR Mr Shaun Murray 0 0 37.3 4 0 0.00 5.20 46.50
3 DALTON P II Miss Anna Sloan 0 0 39 0 0 0.00 15.20 54.20
4 CLOVER I Miss Kelly Reid 0 0 38.3 8 0 0.00 8.00 54.30
5 HARELAW APOLLO Miss Jill Slight 0 0 33.3 8 0 0.00 13.20 54.50
6 GOOD LIFE BF Mr Scott Coyle 0 0 39.3 4 1 0.00 12.00 56.30
7 ANTARES PANDORA Miss Alex Turnbull 0 0 39.8 4 0 0.00 14.00 57.80
8 THARROS Miss Emily Macfarlane 0 0 38.5 4 0 0.00 18.00 60.50
9 PARA HANDY II Mrs Avril Johnston 0 0 43.5 8 0 0.00 12.00 63.50
10 L EMINENCE GRISE Miss Morven Pringle 0 0 36.8 0 0 20.00 8.00 64.80
11 ROHDIAMANT VON CASSINI Mrs Sasha Brunton 0 0 42 4 2 0.00 26.40 74.40
12 DAIMLER II Mr Scott Mclellan 0 0 31 4 0 20.00 22.40 77.40
13 HILLSIDE PRESIDENT Miss Henny Cooper 0 0 38.3 0 0 20.00 21.60 79.90
14 ASTAIRES BOUNCE Mr Andrew Malcolm 0 0 36 4 0 20.00 23.20 83.20
15 BELLEVUE BRONZE GODDESS Mrs Marion Vernon 0 0 39 8 0 20.00 30.40 97.40
16 GLENMA Miss Natasha Mckee 0 0 55.8 16 10 0.00 20.40 102.20
17 MY BLUE DIAMOND BOY Mr Callum Tarvit 0 0 52.5 4 0 20.00 28.40 104.90
18 MISS TIA Mrs Margaret Best 0 0 37 12 0 20.00 36.80 105.80
R GUIDO MH Mr John Thornton 0 0 35.3 4 0 R R R
R CRIME SCENE Miss Alexandra Heard 0 0 37.8 4 0 R R R
Optimum XC Time - 05.03
N - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HESPO Miss Jodie Caig 0 0 35 0 0 0.00 0.00 35.00
2 MANAKIN Miss Laura Fenwick 0 0 31.8 0 0 0.00 7.20 39.00
3 LEISURE MAN Miss Jessica Zajda 0 0 24 4 0 0.00 12.00 40.00
4 HEY LISTEN Miss Rachel Kane 0 0 32.5 4 0 0.00 4.80 41.30
5 ELUNA Miss Arianne Finlay 0 0 30.5 0 0 0.00 12.00 42.50
6 INDY DE MUZE D Mr Daniel Ockenden 0 0 39.8 0 0 0.00 5.60 45.40
7 GOOD ENOUGH II Miss Flora Wilson 0 0 35.5 0 0 0.00 12.00 47.50
8 RLE I AM GOLD Miss Henny Cooper 0 0 39 0 0 0.00 12.80 51.80
9 JUMBO JONES Ms Caroline Taylor 0 0 34.3 16 0 0.00 6.00 56.30
10 WATERMILL FLIGHT Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 35.3 4 0 0.00 21.20 60.50
11 JUBILEE Mrs Avril Johnston 0 0 41 8 0 0.00 12.00 61.00
12 BOSS LUX Miss Giorgia Burns 0 0 33.3 4 3 0.00 20.80 61.10
13 BE CRYSTAL CLEAR Miss Emma Wake 0 0 39.5 8 0 0.00 16.40 63.90
14 FRS STORM Mr Sean Henderson 0 0 31.8 0 0 20.00 21.20 73.00
15 EMAIL DE JARSAY Mr Douglas Edward 0 0 34 4 0 60.00 18.80 116.80
E AR POWER MASTER Mr Euan Hammersley 0 0 35 4 10 E E E AR
W BODIEVE BALLYCLARE Mrs Margaret Best 0 0 34.8 W 0 W W W
W LAGHEY CLOVER Miss Sophie Bultitude 0 0 W W 0 W W W
E AR GRANTSTOWN VISION Mr Stephen James Runciman 0 0 35.8 E 0 E E E AR
W LGS LITTLE LEGEND Mrs Kirsty Hogg 0 0 31.8 4 0 W W W
Optimum XC Time - 05.41
OI - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LISSYEGAN MIKIE LOU Mr Lewis Mclean 0 0 24.3 0 0 0.00 11.60 35.90
2 TOUCH TOO MUCH Dr. Caroline Clarke 0 0 22.5 0 0 0.00 14.00 36.50
3 COOLEY TIMEPIECE Mrs Katherine Hague 0 0 23.6 4 0 0.00 10.00 37.60
4 PRF DIVO MAIL Miss Philippa Nixon 0 0 24.8 4 0 0.00 11.60 40.40
5 CHAMPAGNE CHARLIE XI Miss Morgan Gray 0 0 30.9 0 0 0.00 10.00 40.90
6 CRAIC IN TIME Miss Joanne Earle 0 0 28.6 8 0 0.00 10.00 46.60
7 WANSKJAERS CARLSSON Miss Elizabeth Walker 0 0 22.5 16 7 0.00 16.00 61.50
8 QUINCY IV Miss Caitlin Padfield 0 0 26.8 4 3 40.00 21.20 95.00
R OBOS IMPRESSIVE Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 31.1 0 4 R R R
E R3 DANCING REVOLUTION Miss Martha Todd 0 0 25.2 0 0 E E E R3
Optimum XC Time - 05.03
ON - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JOLLY JUMPER P Miss Laura Landale 0 0 34 4 0 0.00 4.00 42.00
2 DANTES INFERNO Mrs Kirsty Hogg 0 0 31.8 0 0 0.00 12.80 44.60
3 MIRANNAN Mr Daniel Ockenden 0 0 41.3 0 0 0.00 5.20 46.50
4 HANLEEN BABALOU Miss Amy Wybergh 0 0 32.8 0 0 0.00 24.80 57.60
5 DARRAKS CLOVER LUX Miss Anna Layfield 0 0 38.5 8 0 0.00 18.40 64.90
R CUFFESGRANGE COOLEY Mrs Katherine Hague 0 0 34.3 0 0 R R R
E TH CES SILVER CHIP Miss Joanna Neilson 0 0 34.3 0 0 E E E TH
W SOMETHING CLASSICAL Miss Abbie Forster 0 0 W W 0 W W W
Optimum XC Time - 05.03
ONu18 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALLINGOWAN FLASH Miss Vicky Edgar 0 0 34.8 0 0 0.00 0.00 34.80
2 I SPY CDS Miss Jemima Cross 0 0 32.3 4 0 0.00 2.80 39.10
3 SECRET DESIRE II Miss Matilda Aplin 0 0 35 4 0 0.00 4.80 43.80
4 MILLIES LAW Mr Cameron Swales 0 0 38 8 0 0.00 0.00 46.00
5 MONBEG REBEL Miss Rachel Williamson 0 0 34.3 0 0 0.00 12.00 46.30
6 BOWMORE Miss Kyla Grieve 0 0 37.5 4 0 0.00 6.00 47.50
7 HILLARY VD BISSCHOP Miss Emily Oakden 0 0 31.5 0 0 0.00 18.80 50.30
8 ANDROMEDA III Miss Amelia Craig 0 0 43 4 0 0.00 4.40 51.40
9 COMMANCHERO Miss Jemima Cross 0 0 36 0 0 20.00 3.20 59.20
R NOT DONE Miss Jessica Burnham 0 0 34 8 11 R R R

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded