Results
Event name: FRICKLEY PARK (1) Date: Jul 31 - Aug 1 2021 Location: Frickley Hall, Doncaster, South Yorkshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CAUNTON RUBI ROYALE Mrs Jennie Housley 0 16 30.5 0 0 0.00 0.00 30.50
2 FINE ARIZONA Mrs Verity Catterall 0 14 29 0 0 0.00 3.20 32.20
3 BALLINDEAN TWO SOCKS JACK Miss Laura Fraser Newman 0 12 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
4 T.J BOMBAY Miss Victoria Whiteley 0 10 33 0 0 0.00 2.00 35.00
5 REHY SANTA FE Miss Isabel Wells 0 8 32.8 4 0 0.00 0.00 36.80
6 BRAVE AND BLAZING BOY Mrs Katie Woodall 0 6 33.8 0 0 0.00 4.00 37.80
7 FARAH SARCO Miss Sophie Sykes 0 4 33.5 0 0 0.00 4.80 38.30
8 BALLYGRIFFIN DOC CIDER Miss Ellie Clarke 0 0 33 4 0 0.00 1.60 38.60
9 CAMELIA Miss Laura Fraser Newman 0 2 39.8 0 0 0.00 0.00 39.80
10 BLACKTHWAITE MIDNIGHT CHALLENGE Mr Ben Hobday 0 0 34.5 0 2 0.00 6.40 42.90
11 ASK ME BACK Miss Daisy Job 0 2 33 0 0 0.00 10.00 43.00
12 PRIMITIVE BUZBY Mrs. Olivia Fox 0 0 33.3 4 0 0.00 6.80 44.10
13 DUNNANEW DAKOTA Miss Emily Baxendale 0 2 33.8 0 0 0.00 10.40 44.20
14 CREEVAGH CLASS Miss Lily Mawby 0 0 36.8 4 0 0.00 3.60 44.40
15 ENNISKEANE SPIRIT Miss Becky Little 0 0 32.8 4 9 0.00 0.00 45.80
16 ICO Mr Henry Stott 0 2 34 0 0 0.00 14.40 48.40
17 LAST DANCE VI Miss Holly Steels 0 0 32.3 12 0 0.00 8.40 52.70
18 W.J. DOLPHIN Ms Phillipa Ward 0 0 31.3 4 0 0.00 18.40 53.70
19 ON ONE Mrs Jolyse TC Bell-Syer 0 2 34 0 0 0.00 21.60 55.60
20 TROJAN Miss Mia Piper 0 0 36 20 0 0.00 8.00 64.00
21 ESH STRYDER Miss martha goddard 0 0 33.3 4 0 20.00 9.60 66.90
22 CARRAIGH ALANNA Miss Alice Holmes 0 0 33.8 0 0 20.00 18.80 72.60
23 MISS COUGAR K GIRL Ms Charlotte Hogg 0 0 32.8 0 0 20.00 23.60 76.40
24 REWARD Miss Emma Millar 0 0 32.3 4 0 20.00 22.40 78.70
25 RHYDEILIAN DERYN COCH Miss Lois Ogley 0 0 31 4 12 20.00 17.60 84.60
HC ENJOY II Miss Georgie Frow 0 0 29.3 0 0 0 1.6 30.90
W KILLYCLOGHAN B RADICAL Mr Richard Carruthers 0 0 32 12 6 W 0 W
E OT PALLAS SPLASH Mrs Angela Parkin 0 0 33.5 8 0 E 0 E OT
E AR ITS A KANNAN Miss Ellen Pritchard 0 0 34.8 4 18 E 0 E AR
R LUDO-E Miss Imogen Murray 0 0 28.5 4 2 R 0 R
R CELTIC COUNTRYMAN Miss Sarah Williams 0 0 31.8 R 0 R
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SHADOW PHANTOM Mr Ben Hobday 0 16 30.8 0 0 0.00 0.00 30.80
2 SWITHINS LAW Miss Rachel Thomas 0 14 32.3 0 0 0.00 0.00 32.30
3 NEWTOWN ARTIST Miss Jessica Thorpe 0 12 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
4 OUR BILLY EILE Miss Imogen Murray 0 10 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
5 INISBRI CREME DE LA CREME Mrs. Olivia Fox 0 8 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
6 RINNWOOD BIG CAT Miss Laura Fraser Newman 0 6 34 0 0 0.00 0.00 34.00
7 TOURMAKEADY JACK Miss Georgie Frow 0 4 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
8 TULLIBARDS BROCCADONETHING Miss Lola Graham 0 2 33.5 0 0 0.00 1.20 34.70
9 EMPERORS NERO ECLIPSE Miss Lily Mawby 0 2 34.5 0 0 0.00 1.20 35.70
10 RAPHAEL Mr Henry Stott 0 2 36.8 0 0 0.00 4.00 40.80
11 NORMAN X Miss Elizabeth Laffey 0 2 34 0 0 0.00 8.80 42.80
12 KILTEALY TITANIUM Miss Hannah Roach 0 0 35 0 1 0.00 9.20 45.20
13 BAMBER BRIDGE Miss Sophie Dods 0 0 35 4 0 0.00 9.20 48.20
14 WOODY XIV Miss Kate Charlton 0 0 37 4 8 0.00 1.20 50.20
15 LORDSPARK IRON LADY Miss Alice Prior 0 0 35.8 4 0 0.00 10.40 50.20
16 SAPPHIRE AND STEEL Miss Caroline Basnett 0 0 34.5 4 0 0.00 14.40 52.90
17 GARRYDUFF GOLDEN FALCON Ms Fiona Stephenson 0 2 42.5 0 0 0.00 12.80 55.30
18 KASSIUS R Mr Freddie Fawcett 0 2 36.5 0 0 0.00 19.60 56.10
19 DON DIEGO DE LA VEGAS Miss Sharon Nicholson 0 0 33.5 8 0 0.00 15.20 56.70
20 LISDOOGAN CRUISE Miss Laura Scawthon 0 0 48 12 2 0.00 11.20 73.20
21 HEULFRYN JACK OF HEARTS Major Carolyn Bates 0 0 36.5 8 0 20.00 16.80 81.30
22 JANTINA Miss Hannah Atkinson 0 0 32.5 12 5 20.00 32.40 101.90
23 TOPP THAT JAZZ Mrs Jenny Hey 0 0 37.3 16 0 20.00 40.00 113.30
R LA BRANA Miss Michelle Sampson 0 0 37.3 4 2 R 0 R
W SPORTSFIELD SUPER SONIC Mr Guthrie Shields 0 0 W W
E HF MY LITTLE MARY Mr George Telfer 0 0 39.5 E 0 E HF
W SMILLA IV Miss Ruby Thompson 0 0 W W
W SAROJIN Mrs Laura Grice 0 0 32.5 16 5 W 0 W
W MARCHESI DRAMA QUEEN Miss Eleanor Clulow 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CAUNTON CORDON BLEU Mr Matthew Heath 0 16 25.3 0 0 0.00 0.80 26.10
2 APOLLO 11 Mr Matthew Heath 0 14 25 0 0 0.00 1.60 26.60
3 ATTYRORY MATE Miss Stephanie Batty 0 12 28.5 0 0 0.00 0.00 28.50
4 SHANANSHAH Miss Lillie Barnett 0 10 29.3 0 0 0.00 0.40 29.70
5 LIMMERICKS RUBY Miss Fleur Lemke 0 8 30 0 0 0.00 0.00 30.00
6 CEVIN COOPER Miss Molly Barker 0 0 27.3 4 0 0.00 0.00 31.30
7 QUEEN TALBOT Mr Conor McMahon 0 0 30.5 4 0 0.00 2.00 36.50
8 CLOVERDOR Miss Claire McCann 0 0 28.8 4 0 0.00 4.80 37.60
9 IT’S A SMOOTH CRIMINAL Miss Ellen Pritchard 0 0 29.3 4 0 0.00 4.80 38.10
10 ARDEO ICEMAN Miss Coco Lanni 0 0 28.5 8 0 0.00 2.40 38.90
11 CAT BALOU Mrs Rebecca Johnson 0 0 32.8 8 0 0.00 0.00 40.80
12 SEE BLUE Miss Charlotte Fox 0 2 34.3 0 0 0.00 8.40 42.70
13 QUEENSTOWN Z Miss Frankie Turner 0 0 39.8 0 1 0.00 3.60 44.40
14 D'ARTAGNAN Miss Meg Munro 0 0 30.8 0 5 0.00 9.20 45.00
15 BALLINOECASTLE Q Miss Katherine Illingworth 0 0 30 0 1 0.00 20.80 51.80
16 SHES THE MASTER Miss Katherine Humphrey 0 0 34.5 0 4 0.00 14.40 52.90
17 HERAGANA Mrs Kitty Hamilton 0 0 27.5 4 0 20.00 23.20 74.70
18 MAISY VII Miss Sara Musgrave 0 0 30.3 16 9 20.00 4.40 79.70
W LEESTONE INDOCTAIRE Mr Benoit Herinckx 0 0 W W
E CR WIZZARDS REALM Mr Jack Donaldson 0 0 35 E 0 E CR
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 HEY DIXIE Mrs Samantha Ward 0 16 24.3 0 2 0.00 4.40 30.70
2 CHEERLEADER TH Mr Matthew Heath 0 14 35.3 0 0 0.00 0.00 35.30
3 KELLY Miss Meg Munro 0 12 32.3 0 0 0.00 4.40 36.70
4 TINRAHER LAD Miss Lily Hardiman 0 10 37.5 0 0 0.00 0.00 37.50
5 TIMBERWOLF III Miss Sarah Spearing 0 0 33 4 0 0.00 1.20 38.20
6 VVHAT ELSE BUTTERFLY Miss Coco Lanni 0 2 33.5 0 0 0.00 6.00 39.50
7 ITS A CARNIVAL SOCIETY Miss Ellen Pritchard 0 0 33.3 4 0 0.00 3.60 40.90
8 MUSTANG ON Miss Frere Buckland 0 0 37.3 4 0 0.00 0.00 41.30
9 SCHRODINGER Mr Bradley Allsopp 0 0 27.5 8 1 20.00 11.60 68.10
10 CSF PRINCESS ZARA Miss Lucy Marie Hobson 0 0 34.5 0 2 20.00 13.60 70.10
11 AOC ROULETTE Mr Martyn Bates 0 0 38 4 4 0.00 30.40 76.40
12 MARTHA IV Mrs Laurie Stewart 0 0 36 0 2 20.00 28.80 86.80
13 TIGGA TOO Mr Brogan Marshall 0 0 34.3 0 0 40.00 19.60 93.90
14 BOLIDE DE REVE Miss Jane Fowler 0 0 37.8 0 0 60.00 30.00 127.80
W MILNERS LONG KNIGHT Mr Henry Stott 0 0 W W
W BALLAUGH Miss Amber Dorothy Major 0 0 39.5 12 7 W 0 W
E UR EMLYN Miss Lillie Barnett 0 0 32.3 E 0 E UR
R STAR IN THE SWEEP Miss Lauren Gent 0 0 32.3 0 2 R 0 R
E AR SHANNONDALE BEATRIX Mrs Emma Squires 0 0 32 0 0 E 0 E AR
Optimum XC Time - 05.23
BE100Open - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TRINITY O REALLY Mrs Gillian Mason 0 16 26.5 0 0 0.00 0.00 26.50
2 STRANDHILL BOY Miss Imogen Murray 0 14 30.5 0 0 0.00 2.00 32.50
3 LARKSHILL SOVEREIGN Mr Jack Donaldson 0 12 28.3 0 0 0.00 5.60 33.90
4 LOWMOOR SUPERSTAR Miss Charlotte Whittle 0 10 34.3 0 0 0.00 0.00 34.30
5 JAGOS MILL Mrs Helen Scholl 0 8 31 0 1 0.00 2.40 34.40
6 AUTOGRAF Miss Evie Mackel 0 0 31.8 0 2 0.00 16.40 50.20
7 KILTYCREIGHTON BOY Miss Kirsten Wright 0 0 32.5 4 7 0.00 11.60 55.10
8 ILLSTON JESTER Miss Imogen Murray 0 0 33.3 0 0 20.00 8.40 61.70
9 BOLD IMPULSE Miss Anna Kessel 0 0 29.3 8 0 20.00 6.00 63.30
10 LASSBAN ICE COOL Miss Maggie Dearnley 0 0 33.3 0 0 20.00 12.00 65.30
11 COMMANCHE CREST Mr Darrell Brook 0 0 34.8 8 0 20.00 4.00 66.80
12 STAR BURST Miss Gemma De Havilland 0 0 36.8 4 0 20.00 8.80 69.60
13 BE MY ROMEO Miss Georgina Prest 0 0 36.5 8 0 20.00 16.80 81.30
14 SHADOW HIGH TIDE Miss Jemma Bell 0 0 34.5 0 0 40.00 36.00 110.50
15 KILCOLMAN GOLONDRINA Miss Tabitha Biller 0 0 41 0 3 80.00 64.40 188.40
E UR HOW NICE Mr Ralfie Timmins 0 0 37.5 4 4 E 0 E UR
R ROMANCIER II Miss Katherine Illingworth 0 0 28.8 0 0 R 0 R
W FREAD NEEDLE Mr. Philip Adkins 0 0 30.8 W 0 W
R GORTMORE ROSEBUD Miss Amy Lennon 0 0 32.8 0 0 R 0 R
W STRIPE TROUBADOR Mr. Philip Adkins 0 0 35 W 0 W
Optimum XC Time - 05.28
BE105 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BELLINE SECOND CHANCE Miss Lucy Robinson 0 16 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
2 DUNKERRIN PANDORA Miss Lucy Robinson 0 14 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
3 COADY BAY LOGIC Ms Teri England 0 12 30 0 0 0.00 3.60 33.60
4 INFINITI Miss Phoebe Towers 0 10 34.3 0 0 0.00 0.40 34.70
5 SANNABAYS INFERNO Miss Katie Stephenson 0 0 30.8 4 0 0.00 0.00 34.80
6 FULL THROTTLE II Mrs Louise Oldroyd 0 2 32 0 0 0.00 6.40 38.40
7 DIZZEE RASCAL Miss Katy Prince 0 2 30.3 0 0 0.00 8.40 38.70
8 RESOUNDING GLORY Miss Ellie Howarth 0 2 36.8 0 0 0.00 4.40 41.20
9 FERNANDO DHI Miss Amy Kneafsey 0 2 34.5 0 0 0.00 8.80 43.30
10 DELPHINE Miss Vicky Melia 0 0 32.5 4 3 0.00 6.00 45.50
11 KEEP HAPPY Miss Anna Price 0 0 30.5 4 1 0.00 11.20 46.70
12 SHORTWOOD SHADOWS IN THE DARK Miss Fleur Lemke 0 0 33 20 0 0.00 10.80 63.80
13 MISS DIPLODOCUS Miss Erin Jennings 0 0 35 0 0 20.00 9.60 64.60
14 ENIGMA VIII Mrs Katie Reddihough 0 0 32.5 8 9 0.00 19.60 69.10
15 CASTLERISE PATIENCE Mr Alexander Abrahams 0 0 37.5 8 14 0.00 18.00 77.50
W HAWALLIE VDL Miss Rebecca Brady 0 0 W W
W CAMIROS PRINCE Miss Penelope Fairmann 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.28
BE105 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GENIA Miss Lucy Robinson 0 16 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
2 MILL HOUSE KANN EYE Miss Kirstie Wright 0 14 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
3 KILROE SILVER FOX Miss Abigail Pearse 0 12 32.5 0 0 0.00 2.80 35.30
4 WHITE OUT Miss Rosie Williams 0 10 26.3 0 0 0.00 10.80 37.10
5 SHANNONDALE COURAGE Miss Katie Moult 0 2 32.3 0 0 0.00 6.40 38.70
6 VS CORELLI SURPRISE Miss Lucy Stimson 0 0 30.8 4 0 0.00 6.00 40.80
7 TRESPA Miss Laura Hayden 0 0 34.5 4 0 0.00 2.40 40.90
8 CHOIX DE L AMOUR Miss Georgina Clarkson 0 2 34.3 0 0 0.00 8.80 43.10
9 WHIMSEYS WIKOLI Miss Breanne Kelso 0 0 34.3 8 0 0.00 2.40 44.70
10 MAGHERADRUMMOND SHUTTER FLY Miss Ellie Clarke 0 0 34 4 0 0.00 7.60 45.60
11 KING ZULU Miss Isabelle Mead 0 0 37 8 0 0.00 2.80 47.80
12 ALVESCOT DANCE TIME Miss Lily Walker 0 0 29 12 3 0.00 9.60 53.60
13 LUCKY PRETENDER Miss Katherine Mcnamee 0 0 27.5 4 1 0.00 22.00 54.50
14 RHODES STAR QUALITY Miss Rebecca Bird 0 0 34.8 0 7 0.00 21.20 63.00
15 DIRECT EMPEROR Miss Teri Rudkin 0 0 36.5 8 7 0.00 26.40 77.90
16 LISFARRITER DIAMOND GLORY Miss Lucy Bailey 0 0 39.8 8 2 40.00 41.60 131.40
W TRENDY MAGIC TOUCH Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 W W
W GODINUS CB Miss Teri Rudkin 0 0 35 W 0 W
E R3 ATHLONE ACORN Mrs Katie Reddihough 0 0 36.5 E 0 E R3
Optimum XC Time - 05.45
BE80(T) - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 OCTO RIO Miss Gemma Sharpe 0 0 29 0 0 0.00 0.00 29.00
2 RED DIESEL Mrs Louise Knock 0 0 29.5 0 0 0.00 0.00 29.50
3 GILBY BOY Miss Scarlett Thurston Hydes 0 0 26.5 0 0 0.00 4.00 30.50
4 BORRIS HERBIE Mrs Helen White 0 0 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
5 ABI Miss Freya Pinwill Price 0 0 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
6 MILEBUSH SANTIAGO Mrs. Sarah Swiers 0 0 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
7 BARCLAY THE BANKER Miss Sophie Harris 0 0 33.5 0 0 0.00 0.00 33.50
8 KEC MAXIMUM FLAIR Mrs. Samantha Jarvis 0 0 29.5 0 0 0.00 6.40 35.90
9 MERMUS AUTUMN GOLD Miss Louise Arnold 0 0 32.3 4 0 0.00 0.00 36.30
10 ENFIELD BOB Mrs Jennie Bannister 0 0 35.8 0 0 0.00 1.60 37.40
11 CASHELBAY LUCKY DUKE Mrs Jo Bunyan 0 0 32.5 0 0 0.00 6.00 38.50
12 SUPERMAC Mr Robert Wild 0 0 32.5 4 0 0.00 2.80 39.30
13 BONNIE BLAYNEY Miss Robyn Weatherall 0 0 38 4 0 0.00 0.40 42.40
14 MORNING LARK Mrs. Nicola Richmond 0 0 30.3 4 0 0.00 8.80 43.10
15 BLUEBELL DOTTY Miss Caitlin Burton 0 0 37.8 0 0 0.00 6.80 44.60
16 MAX IX Miss connie thompson 0 0 37 0 0 0.00 10.40 47.40
17 HAVANNA ELS Mrs Bev Gibson 0 0 28.3 4 0 20.00 10.40 62.70
18 CHASING THUNDER Miss collette sykes 0 0 33.5 0 4 20.00 6.80 64.30
19 LOUMIC CHEEKY RAFIKI Miss Victoria Jerrison 0 0 35.5 4 7 0.00 18.80 65.30
20 LANDMARK DUCHESS Mrs SARAH WHITAKER 0 0 35.5 8 0 0.00 30.80 74.30
21 HEDGEHOLME HAPPY CHARLIE Mrs Helen Macrow 0 0 33.3 0 0 40.00 20.00 93.30
22 MARLY Mrs Gemma Parkin 0 0 36.8 0 0 40.00 41.60 118.40
23 BMJ CHOFI Mr. Zachary Farnsworth 0 0 36.8 0 0 80.00 11.20 128.00
E UR EMPRESS RUBY Miss Demi Goldsmith 0 0 33 12 0 E 0 E UR
E UR TOP THORN Miss Molly Martin 0 0 35.3 0 0 E 0 E UR
E UR ATLANTA SM Miss Millie McBride 0 0 34.5 8 0 E 0 E UR
E R3 BLUE SPIRIT Miss Emily Buckel 0 0 36.8 E 0 E R3
W WARWICK III Miss Ann Devlin 0 0 W W
E R3 HS DIAMOND LIL Miss Isobel Stockwell 0 0 31.3 E 0 E R3
R FOXHALLS BENNY Miss Isobel Saunders 0 0 37.3 4 0 R 0 R
E AR VISCONTE DI SAN PATRIGNANO Miss Lois Arnett 0 0 33.5 0 0 E 0 E AR
E UR COLMANSTOWN PRINCE Ms Mary Lloyd 0 0 36.3 0 0 E 0 E UR
Optimum XC Time - 05.45
BE80(T) - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SHERRY TRIFFLE Miss Amy Smith 0 0 26 0 0 0.00 0.00 26.00
2 GORTMORE MAGIC NANCY Mrs Lynsey Ward 0 0 28.5 0 2 0.00 0.80 31.30
3 EMIRATES LAD Miss Rebecca Potts 0 0 31.8 0 0 0.00 0.40 32.20
4 FERDINAND VII Miss Mary Lowe 0 0 34.8 0 0 0.00 0.00 34.80
5 OBLIVION Miss Phoebe Towers 0 0 36.3 0 0 0.00 0.00 36.30
6 EASTER STAR II Miss Rosemary Myers 0 0 38.8 0 0 0.00 0.00 38.80
7 JILLY FANTAIL Miss Megan Prince 0 0 28.8 0 1 0.00 10.40 40.20
8 WOODEND DISNEY Miss Sophie Bean 0 0 39.8 0 0 0.00 1.60 41.40
9 BURNLEA CATWALK Miss Beth Eyles 0 0 31.5 4 6 0.00 0.00 41.50
10 RINGINGLOW GLADIATOR Miss Ava Valente 0 0 35.5 0 0 0.00 6.80 42.30
11 PORTER ROCKWELL Dr Jane Schindler 0 0 35.5 0 5 0.00 2.00 42.50
12 JIMBOB JUNIOR Miss Ella Frost 0 0 38.8 4 0 0.00 0.00 42.80
13 ALFIE Miss Rebecca Hatton 0 0 36.3 4 0 0.00 3.60 43.90
14 CARNMELLYN FINAL ORDER Miss Jaimee Broadley 0 0 31.8 12 0 0.00 7.60 51.40
15 LADY LOMBARD Miss Grace Turner 0 0 34.8 0 0 20.00 0.00 54.80
16 MIRAHS PRIDE Miss Sam Rippon 0 0 28.8 0 0 20.00 6.80 55.60
17 PAGEANT MASTER Miss Laura Hayden 0 0 32 4 0 20.00 0.40 56.40
18 CLOONAHINCH ANDY Miss Tilly Melvin 0 0 32 0 0 20.00 12.80 64.80
19 ROCK ISLAND LINE Miss millie douglas 0 0 34.5 0 0 20.00 10.40 64.90
20 POUNDTOWN STERLING Miss Charlotte Eastwood 0 0 38.8 8 18 0.00 4.00 68.80
21 LEEDAUN LUCY Miss Hetty Burnell 0 0 41.3 0 0 40.00 16.40 97.70
22 GLASSBOY Miss Elizabeth Laffey 0 0 34.3 0 0 80.00 10.00 124.30
23 FALCONS CHRISTOW Miss Louise Carrick 0 0 38.3 8 0 80.00 16.40 142.70
W AVALON MILL Ms sarah wicks 0 0 W W
W PRIME TIME LAD Miss Ferne Nicholas 0 0 W W
E R3 TYERSAL STORM DANCER Mr Ben Bushby 0 0 44.5 E 0 E R3
E E GULF COAST Mrs Di Whattoff 0 0 33.3 0 0 E 0 E E
E AR BALFOUR BRIGHT PROSPECT Miss Ivy Hanson 0 0 32.3 12 29 E 0 E AR
E R3 EWAN Ms Anthea Thompson 0 0 35.3 0 0 E 0 E R3
R HARTFELL BARNEY Miss Jessica Todd 0 0 42.5 0 0 R 0 R
Optimum XC Time - 05.45
BE80(T) - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GOOD TO GO II Miss Amelia Easthope 0 0 35 0 0 0.00 0.00 35.00
2 CLONLYON FLASHY BOY Mrs Elizabeth Knott 0 0 33.5 0 0 0.00 2.40 35.90
3 PANAMERA VAN DE HELLE Mr Tyler Smith 0 0 30 4 0 0.00 2.40 36.40
4 GEORGE XXIX Mrs. Deborah Smith 0 0 31.5 4 0 0.00 2.40 37.90
5 CHESTIVAL Miss Charlotte Strachan 0 0 33.8 4 0 0.00 1.20 39.00
6 IM A DUDE Miss Chloe Robinson 0 0 30.8 4 0 0.00 6.00 40.80
7 HAGEN O REILLY Miss Morgan Stokes 0 0 32.8 4 3 0.00 1.20 41.00
8 BLUEY II Ms Wendy Deacon 0 0 37 0 2 0.00 4.40 43.40
9 TRILBY Ms Helen Rucklidge 0 0 39.5 0 0 0.00 7.60 47.10
10 BREEOGUE FINN Miss Georgina Luckin 0 0 38.3 4 1 0.00 4.80 48.10
11 SANDLANDS COOKIE MONSTER Miss Tilly Wills 0 0 39.5 8 0 0.00 1.20 48.70
12 DEREK B Miss Zoe Ward 0 0 35 4 0 0.00 10.40 49.40
13 SHERMANS RIVA Mrs Charlotte Strang 0 0 43.8 0 0 0.00 7.20 51.00
14 BILBOA Mrs Gemma Wood 0 0 33 8 1 0.00 9.20 51.20
15 FLYHIGH JACOBEAN Miss Jane Christison 0 0 38.8 0 0 0.00 14.40 53.20
16 EDENWOODS DARK LEGACY Miss Faith Todd-Maycroft 0 0 33.3 4 23 0.00 1.20 61.50
17 STORM XIX Miss Rania Shamel 0 0 43.8 8 1 0.00 24.80 77.60
18 JODIES STAR Miss Laura Thomas 0 0 33.5 0 0 40.00 21.60 95.10
W BABY BLOSSOM Miss elli garrood 0 0 W W
E UR FULL THROTTLE Miss Claire Young 0 0 41 0 0 E 0 E UR
E E TRENEARE Mr Guthrie Shields 0 0 30.3 0 4 E 4.4 E E
W BLACK HAMBLETON Miss Nicola Hazlett 0 0 W W
E AR FLORIS Mr Collin Bell 0 0 37.8 0 0 E 0 E AR
E R3 KASSAGE Miss ANUSCHKA FAULDING 0 0 42.8 0 0 E 0 E R3
E R3 KILBERN BOOMERANG Miss Sydney Thompson 0 0 36.5 8 9 E 0 E R3
E AR MAXIMUS Mr Tom Johnson 0 0 39 4 2 E 0 E AR
R BASIL VI Dr Sally Hall 0 0 39 8 0 R 0 R
W LOUGH BUNNY Ms Caroline Hunter-Rowe 0 0 W W
E E KAYLAS STAR Miss Jemima Leavesley 0 0 31 8 8 E 24.4 E E
Optimum XC Time - 05.36
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 THE SPUGSTER Miss Harriet Falshaw 0 8 28.3 0 0 0.00 2.40 30.70
2 OREO E Miss Lucinda Stead 0 7 35 0 0 0.00 1.20 36.20
3 GANGSTAS PARADISE Miss Helen Barton 0 6 36.5 0 0 0.00 0.00 36.50
4 TOMMY DYLON Miss Jane Williams 0 5 37.3 0 0 0.00 0.00 37.30
5 LUNDY SUNSET Miss Olivia Rowe 0 4 31.3 0 2 0.00 4.00 37.30
6 FOUR HUMOUR Miss Victoria Ann Garner 0 3 37.8 0 0 0.00 0.00 37.80
7 RAINFORD GLORY Miss Harriet Dukes 0 2 34 4 0 0.00 0.00 38.00
8 BANGERANG Miss Billie Bradbury 0 0 31.3 8 0 0.00 0.00 39.30
9 SILVER ESK Miss Minnie Longdon 0 1 39.3 0 0 0.00 1.20 40.50
10 INNISFREE RUDIMENTAL Miss Eilis Wardle 0 0 40 0 1 0.00 0.00 41.00
11 BLUE MOON RISING Miss Alexandra Buchanan 0 0 35.8 4 0 0.00 1.60 41.40
12 APPLE JACK Miss Alice M Walker 0 1 37 0 0 0.00 4.40 41.40
13 MOLLY GAL Miss Steph Baul 0 0 43.3 4 0 0.00 0.00 47.30
14 CHARLEAH'S DIAMOND Mr Jacob Peverill-Jones 0 1 47.3 0 0 0.00 3.60 50.90
15 DEJA VOODOO Miss Aimee Bowen 0 0 49 0 1 0.00 1.60 51.60
16 JEST A DREAM Miss Sarah Cockerham 0 0 34.8 4 0 20.00 2.00 60.80
17 COMMISSION Miss Danni Thomas 0 0 35 0 0 20.00 11.60 66.60
18 CHALK IT DOWN Mr Ryan Fox 0 0 51 16 7 0.00 0.00 74.00
19 VALLEY WHISPER Mrs Sarah Downes 0 0 27.5 4 4 40.00 3.60 79.10
20 MORELANDS CONCLUSION Mrs Lucy Geddes 0 0 36.5 0 0 20.00 23.20 79.70
21 YONSAREETOSS Miss Mollie Foy 0 0 38 0 0 40.00 14.00 92.00
22 BALLYMONEY CASANDRA Miss Marie Girdham 0 0 29.5 0 0 40.00 24.40 93.90
23 POWERED BY PEPSI Mrs. Carly Corlett 0 0 37.8 8 0 40.00 16.40 102.20
HC PENNINEVIEW SUMMER Mrs Lucy Thompson 0 0 37.8 0 3 0 0 40.80
R GLENCROFT TIME WILL TELL Miss Clara Gioiello 0 0 33.5 8 0 R 0 R
E R3 MOUNTAIN DEWEY Mrs Tracy Dearnley 0 0 35.3 E 0 E R3
E E LANGALLER ALBERT ROSS Miss Lucy Parkin 0 0 42 0 0 E 49.6 E E
E E APRICOR AMISHCA Miss Nicola Dann 0 0 35 E 0 E E
R COMPANY TRADER Miss Caitlin Brownlee 0 0 30.8 R 0 R
W UNNAMED (809540) Mr Gavin Connell 0 0 W W
E R3 EMERALD LAD III Mrs Sara Chapman 0 0 33.8 0 6 E 0 E R3
Optimum XC Time - 05.36
BE90 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ARCHIE LAD Miss Tia Lewis 0 8 27 0 0 0.00 0.80 27.80
2 CSF HI FI Mrs Beatrice Stocks-Seels 0 7 26.8 0 2 0.00 0.00 28.80
3 GORSEHILL KING Miss Bella Thurston Hydes 0 6 31.5 0 0 0.00 0.00 31.50
4 DIAMOND DIVA III Mrs Victoria Bentley 0 5 30.3 0 0 0.00 1.60 31.90
5 NANNY MCPHEE Miss Penny Lawn 0 4 28.5 4 0 0.00 0.00 32.50
6 ROCKY FLINTSTONE Miss Tina Canton 0 3 29 4 0 0.00 0.00 33.00
7 TEMPLE LAKESHORE CREST Mr Thomas Harrison 0 2 30.8 0 0 0.00 2.80 33.60
8 COR BLIMEY O REILLY Miss Morgan Stokes 0 0 30.8 4 0 0.00 0.80 35.60
9 OLIVE DU GESNOIS Miss Florence Denwood 0 0 33.5 4 0 0.00 0.40 37.90
10 STONEHAVENS MAIZEY Mrs Dawn Grant 0 0 36.3 4 0 0.00 0.00 40.30
11 TRELIVER DARK VELVET Mrs Tina Riches 0 0 37 4 0 0.00 0.00 41.00
12 RED DIAMOND Miss Jessica Smith Straughan 0 0 30.8 4 8 0.00 0.00 42.80
13 WHITES CROSS Miss Sarah Williams 0 0 35.5 8 0 0.00 0.00 43.50
14 EM Miss Alice Victoria Peace 0 1 37.3 0 0 0.00 6.40 43.70
15 LADY MADISON MAY Mrs Charlotte Thrower 0 0 24.5 4 0 20.00 0.00 48.50
16 DARCO'S MISTRESS Miss Molly Rothwell 0 0 42.8 0 6 0.00 4.80 53.60
17 GRADUATION TALE Mrs Caroline Preston 0 0 36.3 0 0 20.00 4.80 61.10
18 AMARACH CLOVER Dr Jennifer Kuehnle 0 0 34 0 0 20.00 9.60 63.60
19 TWEEDE KANS VAN OVERIS Miss Leah Lowis 0 0 32.3 4 1 40.00 18.40 95.70
20 GREENYON LAD Miss Charlotte Maxey 0 0 29 0 4 60.00 12.00 105.00
21 FEARLESS POET Mrs Maggie Mearns 0 0 38.3 8 11 40.00 14.80 112.10
22 DIAMOND DUBONNET Miss Emily Rawlin 0 0 31.8 12 3 60.00 56.80 163.60
R NEW TIDE Mrs Zoe Rymer 0 0 32 0 0 R 0 R
W TORNOS Miss Ellie Tulley 0 0 30 12 0 W 0 W
E AR NORTHERN SUNSHINE Mrs Joanne Bates 0 0 38 4 5 E 0 E AR
E AR LOCHDOWNE BORIS Mr Gavin Connell 0 0 27.3 4 0 E 0 E AR
W B WALT LANDO Z Mrs Alison Garner 0 0 W W
E UR AMBRA II Miss Imogen Patrick 0 0 36.5 0 0 E 0 E UR
E R3 CLOONTEAS SHINE Miss Evie Procter 0 0 40.3 E 0 E R3
Optimum XC Time - 05.36
BE90 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BALLINGLEN LUCEYS LAD Mrs Lucy Spence 0 8 26.8 0 0 0.00 1.20 28.00
2 CARNSDALE HELLO Miss ELLIE BLYTHE 0 7 27.8 0 0 0.00 0.80 28.60
3 CADEE VDB Z Miss Tina Canton 0 6 30.3 0 0 0.00 0.00 30.30
4 SKYLARKS DREAM Miss Molly Brown 0 5 29.5 0 0 0.00 0.80 30.30
5 PB GINGER NINJA Miss Hannah Gamble 0 4 31.3 0 0 0.00 0.00 31.30
6 FOXES JAMAIS VU Miss Georgie Frow 0 3 33.3 0 0 0.00 0.00 33.30
7 CHINOOKS LADY Miss Elizabeth Walker 0 0 29.5 4 0 0.00 0.00 33.50
8 PRIORSPARK PLAYBOY Miss Ellie Clarke 0 0 29.5 4 0 0.00 0.00 33.50
9 SUMAS DANDY Mr Henry Stott 0 1 35 0 0 0.00 0.00 35.00
10 JARVEYVILLE Miss Elle-May Marler 0 1 32.3 0 0 0.00 5.20 37.50
11 GLENCARRIG COLM Miss Martha Lee 0 0 29.8 8 0 0.00 0.00 37.80
12 KILLELTON JACK Mr Nick Wood 0 0 34.5 0 5 0.00 0.00 39.50
13 PAINT THE TOWN RED Miss Stephanie Tue 0 0 32 4 5 0.00 0.00 41.00
14 ROCKTJ Miss Katie Neary 0 0 33.3 4 4 0.00 0.00 41.30
15 CARRICKADAWSON FOR THE FUTURE Miss Georgina Luckin 0 0 34.8 4 4 0.00 0.00 42.80
16 LOUGHWELL LAREN Mrs Laura Bailey 0 0 31 4 0 0.00 8.80 43.80
17 BALLINTUBRID VIENDI Mrs Michelle Davis 0 0 33 12 1 0.00 0.00 46.00
18 DENARIUS Mrs Catherine Anne Stuart 0 1 35 0 0 0.00 14.00 49.00
19 CROCKAULIN CRUISE Miss Ella Frost 0 0 31.3 0 0 20.00 0.00 51.30
20 ROSSMOUNT REWARD Mr Ian Pycock 0 0 31 0 0 20.00 0.40 51.40
21 TURBINE BREEZE Miss Rebecca Markillie 0 0 42.3 8 0 0.00 5.20 55.50
22 BURREN SPECIAL Miss Megan Grace Conner 0 0 41.5 0 0 20.00 0.00 61.50
23 JEMOON ROCKSTAR Mr Sam Gibson 0 0 41.3 8 0 20.00 6.80 76.10
W ELLERKIN STELLA Miss Charlene Warburton 0 0 W W
W GORTFREE BOUNCE Miss Jessica Todd 0 0 40 4 0 W 0 W
W SHANBO KALEIDOSCOPE Miss Jes Devere 0 0 W W
R NOUMA VAN DEN HEUVEL Ms Hayley Fuller 0 0 33.5 4 0 R 0 R
Optimum XC Time - 05.36
BE90 - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MASCHERINO VD WATERMOLEN Miss Jasmine Watson 0 8 26.5 0 0 0.00 0.00 26.50
2 SILKTOWN TROUBLE AT THE MILL Miss Jasmine Watson 0 7 23.3 4 0 0.00 0.00 27.30
3 JUBILEE JINX Mrs Katie Field 0 6 25.8 0 0 0.00 3.20 29.00
4 CINSHASA L Mr George Bartlett 0 5 34.8 0 0 0.00 0.00 34.80
5 LUDOS REBEL Mrs Lizzie Evans 0 4 30 4 0 0.00 1.20 35.20
6 MANNINARD DOMHNALL Miss Jessica Sutton 0 3 34.5 0 0 0.00 0.80 35.30
7 THE DIVA’S SON Miss Jasmine Watson 0 0 32.8 4 0 0.00 0.00 36.80
8 STERLING SILVA Miss Hannah Lougher 0 0 33.5 4 0 0.00 0.00 37.50
9 ELVIS Miss Eve Cuthbert 0 0 31.5 4 4 0.00 0.00 39.50
10 BLOOMFIELD TOBESURE Mrs Joanne Kearns 0 0 35.8 0 4 0.00 0.40 40.20
11 JACK RIO Miss Fiona Marshall 0 1 37.3 0 0 0.00 4.00 41.30
12 ROCKSTAR GREY MIST Miss katie pinkney 0 0 38.3 4 0 0.00 0.00 42.30
13 SHERLOCK Miss Annabelle Croxford 0 0 35.5 4 1 0.00 2.00 42.50
14 HERKULES 281 Mr George Bartlett 0 1 35.8 0 0 0.00 8.80 44.60
15 BARBERSFORT GRACIOUS GIRL Mr Robert Shadlock 0 0 37.8 4 12 0.00 0.00 53.80
16 OBERON VAN DEN HAM Mrs Angela Winter 0 0 37.5 4 0 0.00 16.80 58.30
17 PRETTY IN BLACK Miss Sasha Townsend 0 0 30.5 4 5 0.00 19.20 58.70
18 DERBY PARK SILVER PRINCE Miss Tammy Broughton 0 0 38 8 2 0.00 14.80 62.80
19 PORT FOR PADDY Miss Sophie Curtis 0 0 34 4 5 20.00 3.20 66.20
20 FAERIE FANTASTIC Miss Rhiannon Germaney 0 0 27.5 0 0 40.00 10.80 78.30
E E DUNTALLY DOLLY Miss Katie Ivings 0 0 34.5 4 0 E 0 E E
E UR KINGSWOOD MEIRION Miss Kara Franklin 0 0 31.8 E 0 E UR
W PAIRUMANI TYREE Miss Hannah Kelly 0 0 W W
E UR DARTANS ATOM MAN Miss Georgie Osmond 0 0 33.8 0 0 E 0 E UR
Optimum XC Time - 05.36
BE90Open - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KILDUN MARATHON Miss Katie Dutton 0 8 28.3 0 0 0.00 3.20 31.50
2 ATLANTIC VIEWS CHOICE Miss Lola Graham 0 7 28.5 4 0 0.00 0.40 32.90
3 KOKO VD ZOUTE STABLES Miss Martha Lee 0 6 32 4 0 0.00 0.00 36.00
4 KILLERISK LEO Miss Kirsten Baul 0 0 30.5 4 1 0.00 2.40 37.90
5 MRF METROPOLIS Miss Harriet Deeming 0 0 31.8 4 0 0.00 5.20 41.00
6 KANNANBALL RUN Miss Harriet Needler 0 0 39.8 4 0 0.00 0.00 43.80
7 RED DANDY Miss Gracie Jenkins 0 1 31.5 0 0 0.00 14.40 45.90
8 GALANT II Mrs Sharon Nicholas 0 0 30 12 14 0.00 5.60 61.60
9 GAELIC ARCHER Mr Robert Bowett 0 0 33.5 8 1 0.00 19.60 62.10
10 ZASJA Miss Hannah Pedley 0 0 32.3 4 0 0.00 52.80 89.10
R MANOR GEMSTONE Miss Alexandra Johnson 0 0 33.8 0 0 R 0 R
E R3 THE LILLY MILL Miss Sophie Roach 0 0 32 E 0 E R3
Optimum XC Time - 05.20
N - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SHADOW KINGSMAN Mr Ben Hobday 6 0 28.8 0 0 0.00 1.60 30.40
2 DASSETT Miss Amelia Leeming 5 0 34 0 0 0.00 4.40 38.40
3 HOT WHISKY Miss Lauren Milner 4 0 33.3 0 0 0.00 6.80 40.10
4 GRC SAMURAI Mr Matthew Heath 3 0 35.3 0 0 0.00 7.20 42.50
5 KATE BLUE Mr Conor McMahon 2 0 34.5 0 0 0.00 8.40 42.90
6 ARD NAUGAT Mrs Sarah Fanning 0 0 32 4 0 0.00 7.20 43.20
7 DIAMOND ROLLAR Miss Rosie Marsh 1 0 42 0 0 0.00 3.20 45.20
8 JEU CARLA-H Miss Imogen Murray 0 0 33.5 4 0 0.00 10.80 48.30
9 ARCTIC PUZZLE Mr Oliver Dodds 0 0 35.3 12 0 0.00 4.40 51.70
10 WOLFSTONES SUMMER LOVE Mrs Nicki Harrison 0 0 33.5 8 0 0.00 16.00 57.50
11 I LIKE Miss Anna Whiteley 0 0 36 12 0 0.00 10.00 58.00
12 TWINSHOCK POLLY Mrs Nina Aldred 0 0 33.3 8 0 0.00 17.20 58.50
13 EDDY MERCKX M2S Miss Vicki Ardern 0 0 34.8 8 0 0.00 24.80 67.60
14 MAYSONG Mrs Emma L Littlewood 0 0 32.8 4 0 20.00 12.80 69.60
15 HEART ON FIRE Miss Annieka Bacon 0 0 35.3 4 0 0.00 31.20 70.50
16 KING LOUIS III Miss Rachel Cawley 0 0 33.8 0 0 20.00 19.60 73.40
17 MISTER RAFFLES Miss Philippa Cross 0 0 34 4 14 20.00 13.60 85.60
18 ROYAL CHOICE Miss Imogen Murray 0 0 34 16 1 20.00 17.60 88.60
W MIKIE Miss Molly Brown 0 0 W W
R RUBY Miss Lucy Robinson 0 0 31.3 0 0 R 0 R
Optimum XC Time - 05.20
N - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MONKS OTHELLO Mr Conor McMahon 6 0 29.8 0 0 0.00 2.00 31.80
2 GAMBLE V Miss Victoria Devlin 5 0 31 0 0 0.00 6.40 37.40
3 SUMMER WIND Mr Henry Stott 4 0 32.3 0 0 0.00 5.60 37.90
4 SHADOW SHANNONDALE Miss Daisy Job 3 0 31.3 12 0 0.00 2.80 46.10
5 MY LUV Miss Amie Jayne Slinger 1 0 39 0 0 0.00 8.00 47.00
6 ROYAL LEGEND Miss Isobel Machin 0 0 28.8 4 1 0.00 13.20 47.00
7 CRYSTAL VERT Miss Georgina Vicente 0 0 35 8 0 0.00 10.80 53.80
8 WHEELAVIM Mrs Samantha Ward 0 0 31.5 8 1 0.00 19.60 60.10
9 ELEVEN DU GIVRE Miss Bethany Dyson 0 0 34 16 0 0.00 16.00 66.00
10 POPPYFIELDS PEBBLES Mrs. Keeley Martin 0 0 38 4 0 20.00 14.80 76.80
11 WOODHOUSE LAD Miss Rachel Inman 0 0 45.8 12 0 20.00 9.60 87.40
W PLS HALO AMBER Miss Lucy Robinson 0 0 W W
E UR SVS ARAMIS Miss Meg Munro 0 0 50.8 4 0 E 0 E UR
E R3 DARIO FO Miss Bizzy Loffet 0 0 27.3 0 0 E 0 E R3
R MERIDIANWAY RAMZES BOY Mr Matthew Heath 0 0 27 8 0 R 0 R
W BELGIAN CHOCOLATE Miss Kate Hey 0 0 39.8 16 16 W 0 W
R WESTON MAYFLOWER Miss Chloe Pearson 0 0 31.5 R 0 R
E AR DIAMOND INDULGENCE Miss Philippa Cross 0 0 33.3 12 27 E 0 E AR
E CR I AM DENNIS THE MENACE Mrs Claire Chapman 0 0 35.5 E 8 E CR
Optimum XC Time - 05.20
ON - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 VALENTINO 46 Miss Lauren West 6 0 31 0 0 0.00 0.00 31.00
2 DONATO II Mr Morgan Wyatt 5 0 35.3 0 0 0.00 0.00 35.30
3 ASHBURTON Miss Ellie Clarke 4 0 34.8 0 0 0.00 8.00 42.80
4 COTTERSTOWN MAGIC Miss Jemima Snipe 0 0 29.5 4 3 0.00 9.20 45.70
5 BE TOUCHABLE Miss Imogen White 1 0 34.5 0 0 0.00 12.40 46.90
6 BORDERGROVE MEXICO Miss Nicola Smith 0 0 31.3 8 0 0.00 10.40 49.70
7 ERCO POLO B Miss Alannah Grieve 0 0 39 4 0 0.00 12.00 55.00
8 WELHAM MILE HIGH Miss Lillie Barnett 0 0 38 8 15 0.00 3.60 64.60

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded