Results
Event name: CUMWHINTON Date: Aug 20-21 2016 Location: Murray House, Cumwhinton, Carlisle, United Kingdom
Optimum XC Time - 5.20
4YO - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PRIMITIVE DOLLY BIRD Miss Zoe Dawson 0 8 20.5 0 0 0 0 0.00 0.00 20.50
2 TRENT RED MEXICO Miss Zoe Dawson 0 7 23.3 0 0 0 0 0.00 0.00 23.30
3 QUINARA Miss Sara Bowe 0 6 25.5 0 0 0 0 0.00 0.00 25.50
4 LEOGRAAF Miss Harriet Deeming 0 1 25.8 0 0 0 0 0.00 0.00 25.80
5 FOLLYGLEN DIAMOND Mrs Pam Chadwick 0 0 25 0 0 4 0 0.00 0.00 29.00
6 HESPO Miss Carrie Bosworth 0 0 25 0 0 8 0 0.00 0.00 33.00
7 HENDRIX III Mr Colin Rae 0 0 29.3 0 0 4 0 0.00 0.00 33.30
8 NEWMARKET SKY MASTER Mr Colin Rae 0 0 31.8 0 0 4 0 0.00 0.00 35.80
9 PENNINEVIEW ROSETTA Mr Christopher Thompson 0 0 23 0 0 4 0 20.00 0.00 47.00
R SMART BITS AND BOBS Miss Holly Richardson 0 0 28.8 0 0 R R R R R
Optimum XC Time - 5.20
5YO - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JL DUBLIN Mrs Nicola Wilson 0 16 23.8 0 0 0 0 0.00 0.00 23.80
2 FERNHILL INSPECTOR Miss Lucy Harley 0 14 25.5 0 0 0 0 0.00 1.20 26.70
3 NEWTOWN PEZI Miss Lindsey Hinton 0 12 27.8 0 0 0 0 0.00 0.80 28.60
4 KILLOSSERY KAMEO Mr David Gatherer 0 10 30.3 0 0 0 0 0.00 0.00 30.30
5 GRAFENSTOLZ DISTINCTION Miss Samantha Jimmison 0 8 29.5 0 0 0 0 0.00 2.40 31.90
6 CIRCUS MAXIMUS Mr Will Murray 0 0 24.5 0 0 8 0 0.00 0.00 32.50
7 TIMELESS QUALITY Miss Kirsty Cordner 0 2 37.3 0 0 0 0 0.00 0.00 37.30
8 MURRAH HALL MIDNIGHT MAELSTROM Miss Annaka Sandell 0 0 34.5 0 0 4 0 0.00 1.60 40.10
9 BLACK HILL MOONSHINE Miss Emily Parker 0 0 25.3 0 0 16 0 0.00 0.00 41.30
10 VIP COOLEY Miss Elspeth Jamieson 0 2 33.5 0 0 0 0 0.00 10.00 43.50
11 CARPE DIEM H Mr Daniel Ockenden 0 2 43.8 0 0 0 0 0.00 0.00 43.80
12 DIAMOND ROLLAR Mrs Pam Chadwick 0 0 38 0 0 4 0 0.00 2.00 44.00
13 JOHNBOYS CHARLIE Miss Harriet Deeming 0 0 38.8 0 0 4 0 0.00 4.80 47.60
14 DOUGLAS III Miss Paddy Muir 0 0 33.3 0 0 8 0 0.00 8.40 49.70
15 LADY BRAVE Mr Daniel Ockenden 0 0 37.8 0 0 8 0 0.00 4.00 49.80
16 MAISTRESSE Mr Paul Burgess 0 0 25.3 0 0 0 0 20.00 8.80 54.10
17 WICKENHILL WILEY WISP Mr Peter Hatton 0 0 41.5 0 0 8 0 0.00 4.80 54.30
18 G I JOE SCAIS Mr Daniel Ockenden 0 0 55.3 0 0 8 0 0.00 0.00 63.30
19 WISE GUY Mrs Amy Aspden 0 0 33.8 0 0 0 0 20.00 33.20 87.00
20 TALICA Miss Paddy Muir 0 0 37.3 0 0 0 0 40.00 23.60 100.90
E AR MR FOX II Miss Flora Galbraith 0 0 34.3 0 0 0 0 E E E AR
W MEGA ROCK STAR Miss Sophie Platt 0 0 W 0 0 W W W W W
NS GEMMELUSINA Miss Lorna Riley 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
W VALENTINO 46 Mrs Katherine Barker 0 0 W 0 0 W W W W W
W HILTON COOLEY Miss Katherine Lindsay 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.20
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WATERVALLEY DIAMOND GUY Miss Laura Fenwick 0 16 30 0 0 0 0 0.00 0.80 30.80
2 KNOCKBAWN PRINCE Mr Callum Staley 0 14 32.3 0 0 0 0 0.00 0.00 32.30
3 MY WORK OF ART Miss Elspeth Bryce 0 12 33 0 0 0 0 0.00 0.00 33.00
4 CRAIGIEBURN HELEDD Miss Ailsa Roberts 0 10 34.3 0 0 0 0 0.00 0.00 34.30
5 PINK WAFER Miss Laura Fenwick 0 8 31.5 0 0 4 0 0.00 0.00 35.50
6 IRANGO Mr Stephen Rankin 0 6 31.8 0 0 4 0 0.00 0.00 35.80
7 LITTLE WINTRY Mrs Penny Spicer 0 4 32.5 0 0 4 0 0.00 0.00 36.50
8 BARNABOY PADDY Miss Jennifer Adam 0 0 28.5 0 0 4 0 0.00 6.40 38.90
9 SIR ALEX II Mr Kit Buchan 0 2 35.8 0 0 0 0 0.00 4.40 40.20
10 RUSTENBERG DIAMOND Miss Beccy Walker 0 0 29.8 0 0 4 5 0.00 1.60 40.40
11 PURE GENIUS IV Mrs Kirsten Warden 0 0 33.8 0 0 8 0 0.00 0.00 41.80
12 MR TOD I Miss Bridgette Guerin-green 0 0 38 0 0 4 0 0.00 0.00 42.00
13 CRIME SCENE Mr Douglas Crawford 0 0 30.3 0 0 12 0 0.00 0.00 42.30
14 GRANSHA LAD Miss Jo Swanston 0 2 34.8 0 0 0 0 0.00 11.20 46.00
15 KILLARNEY WARRIOR Miss Sarah A Jones 0 0 33 0 0 8 3 0.00 8.00 52.00
16 BROCKFIELDS TWIST OF FATE Miss Vanessa Wark 0 0 33.8 0 0 8 0 0.00 17.20 59.00
17 DBS SIR THEODOR Mr Andrew Reed 0 0 34.3 0 0 0 0 20.00 5.20 59.50
18 CROFTFARM MAGIC Miss Amy Charlton 0 0 36 0 0 0 0 20.00 8.00 64.00
19 FINN VII Miss Rebecca Thompson 0 0 36.5 0 0 4 0 20.00 14.80 75.30
20 ENDOLIGHT Mrs Catherine Johnson 0 0 35.8 0 0 4 0 20.00 24.00 83.80
21 YANKEE RIVER Miss Kay Armstrong 0 0 41.3 0 0 20 0 20.00 9.60 90.90
W MIAMI SUDS Dr Emma Defew 0 0 W 0 0 W W W W W
W CASTLEFOBES ROSCOE Mr Stephen Rankin 0 0 30.8 0 0 16 36 W W W
W TOMMY TUCKERY Miss Rebecca Magleave 0 0 33.5 0 0 W W W W W
W CHEQUORED ELF Mr Sam Harrison 0 0 W 0 0 W W W W W
E R3 WODKA LIME Mr Harry Sutcliffe 0 0 35.5 0 0 0 0 E E E R3
R UR CAVERS MAGNA Mrs Cicely C Jeffrey 0 0 35.5 0 0 12 5 R R R UR
W WEXFORD SHOWTIME Miss Alexandra Riba Segues 0 0 W 0 0 W W W W W
E AR CARRICK LADY Miss Amy Idle 0 0 39.8 0 0 8 3 E E E AR
R COOL SUNRISE Miss Stephanie Lynch 0 0 35.8 0 0 4 0 R R R
R POL DIAMOND Miss Katie Maxwell 0 0 43.5 0 0 12 0 R R R
NS EXTRA DRY Miss Juliet Fenlon 0 0 41.3 0 0 NS NS NS NS NS
NS AUBURN WORZEL Miss Issy Saxby 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
W THEHOOKYBOOKY Miss Sarah Dodd 0 0 W 0 0 W W W W W
R KENNAS PRIDE Miss Alexis Stewart 0 0 41.5 0 0 4 0 R R R
W AIREBOURNE LOTHARIO Miss Mollie Smith 0 0 41.3 0 0 W W W W W
W BLACK JACKO Mr Joe Argo 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.20
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RICARDO BREEZ Miss Sara Bowe 0 16 25.5 0 0 0 0 0.00 0.00 25.50
2 BEYOND GOLD Miss Emily Parker 0 14 32.3 0 0 0 0 0.00 0.00 32.30
3 SEA BREEZE Mrs Grace Moran 0 12 32.5 0 0 0 0 0.00 0.00 32.50
4 BAYLDON PUMPKIN Miss Kate Bartle 0 10 32.5 0 0 0 0 0.00 0.00 32.50
5 ELITE JAGUAR Mrs Nicola Wilson 0 8 34 0 0 0 0 0.00 0.00 34.00
6 GONZALEZ Mr Jamie Atkinson 0 6 34.8 0 0 0 0 0.00 0.00 34.80
7 DARKWOOD PERI Miss Emily Galbraith 0 2 36.3 0 0 0 0 0.00 0.00 36.30
8 MR WOODY Miss Sarah Jayne Johnstone 0 2 38.3 0 0 0 0 0.00 0.00 38.30
9 LONGMOOR LAD Miss Clare Guest 0 0 34.8 0 0 4 0 0.00 0.00 38.80
10 TOP MATCH Miss Emma Webster 0 2 35.8 0 0 0 0 0.00 4.40 40.20
11 LVS INDIGO Mr Peter Mellor 0 2 41.3 0 0 0 0 0.00 0.00 41.30
12 CLONLARAS SALE TOPPER Miss Rachel Gordon 0 0 37.3 0 0 4 0 0.00 2.00 43.30
13 KYRIA BAY Miss Katie Stuart 0 0 34.3 0 0 8 0 0.00 1.20 43.50
14 CAVALIER CLOONEY Miss Heidi Stewart 0 0 40.3 0 0 4 0 0.00 0.00 44.30
15 AMIGO Miss Kelly Jack 0 0 35.8 0 0 12 0 0.00 0.00 47.80
16 CONNIE XI Miss Alice Spence 0 0 38.5 0 0 4 0 0.00 6.40 48.90
17 DARKBEFOREDAWN Mrs Sam Arthur-Magennis 0 0 38.3 0 0 8 0 0.00 5.60 51.90
18 RUBY STAR Miss Bryony Adamson 0 0 35.5 0 0 0 0 20.00 0.00 55.50
19 SHANNONVIEW GLORY Mrs Nicola Wilson 0 0 32.3 0 0 0 0 20.00 4.00 56.30
20 GREYHOPE Mrs Gail Armstrong 0 0 38.3 0 0 8 0 20.00 0.00 66.30
21 SIMPLY CRUZ Miss Bronagh Daly 0 0 43 0 0 0 0 20.00 5.20 68.20
22 ANTRIM OCTOBER Miss Rachel Williamson 0 0 45.3 0 0 0 0 20.00 13.60 78.90
23 LOLANTUS H Miss Jennifer Pearson 0 0 32.3 0 0 8 0 60.00 32.00 132.30
E R3 RIMILLIS BOY Miss Abigail Short 0 0 41.3 0 0 4 0 E E E R3
NS FLASH XIV Miss Lucy Quigley 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
NS BLACK HAWK DOWN Miss Emma Atkins 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
NS NEWLANDS KAISER Miss Paula Jane Holden 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
W FIREWORK Miss Francesca Dakin 0 0 W 0 0 W W W W W
NS EDOUARD VAN HET CABERNHOL Mr Stephen Rankin 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
E BRYGADERE WILLIAM Miss Eilidh Mckenna 0 0 44.8 0 0 E E E E E
E R3 CNOICIN RI RA Miss Leah Coultherd 0 0 46 0 0 8 7 E E E R3
R DEAR PRUDENCE Miss Rosie Keith 0 0 38.3 0 0 0 0 R R R
W LINNEL DANCE AGAIN Mr Mark Jackson 0 0 W 0 0 W W W W W
NS BORTHWICKSHIELS SASHA Miss Mary Douglas 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
Optimum XC Time - 5.20
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 STRIDING EDGE Mrs Nicola Wilson 0 16 20.8 0 0 4 0 0.00 0.00 24.80
2 ERBENTICO VB Miss Sara Bowe 0 14 25.8 0 0 0 0 0.00 0.00 25.80
3 AGE OF INOCENCE Mr Jamie Atkinson 0 12 25.3 0 0 0 0 0.00 0.80 26.10
4 CISS Miss Amy Collison 0 10 31.3 0 0 0 0 0.00 0.00 31.30
5 HHS WILLIAMSTOWN Miss Amy Hawley 0 8 32.3 0 0 0 1 0.00 0.00 33.30
6 BEETHOVEN Mr Peter Mellor 0 6 30 0 0 4 0 0.00 0.00 34.00
7 KILLYRANDAL Miss Sarah Robinson 0 2 34 0 0 0 0 0.00 0.00 34.00
8 TRENT BALTHOS Miss Zoe Dawson 0 0 32.3 0 0 4 0 0.00 0.00 36.30
9 HENSONWOOD Miss Gemma Carson 0 2 37.5 0 0 0 0 0.00 0.00 37.50
10 DRANGAN GENTLEMAN Miss Charlotte Alice Martin 0 2 32.8 0 0 0 0 0.00 5.20 38.00
11 GENTLE DANNY Miss Claire Andrew 0 2 39.5 0 0 0 0 0.00 0.40 39.90
12 BITTESWELL APACHE Miss Grace Jeffrey 0 2 34.3 0 0 0 0 0.00 6.40 40.70
13 BALLINTESKIN FELICE Miss Georgina Black 0 0 33 0 0 8 0 0.00 0.00 41.00
14 HI DYKE REBEL Miss Deborah Gate 0 0 33.5 0 0 8 0 0.00 0.00 41.50
15 GIGALO Miss Kitty Waddell 0 0 39.5 0 0 4 0 0.00 0.00 43.50
16 SUPREME PEARL Miss Louise Forrest 0 0 35 0 0 12 0 0.00 0.00 47.00
17 LISBON T Mrs Stephanie Robson 0 0 34.5 0 0 8 0 0.00 12.80 55.30
18 CIARANS BOY Miss Nikole Ironside 0 2 47.3 0 0 0 0 0.00 13.20 60.50
19 FABIOLA Mrs Claire Johnstone 0 0 37.8 0 0 4 0 20.00 4.00 65.80
20 WETFURROWS WHENEVER Miss Millie Coultherd 0 0 45 0 0 4 0 20.00 4.80 73.80
21 CLOVERHILL TEQUILA SUNSET Mr Daniel Ockenden 0 0 41 0 0 8 0 20.00 6.40 75.40
22 KEC LANDSTRIKER Mr John Coldbeck 0 0 46 0 0 8 20 0.00 29.20 103.20
23 OUTRAGEOUS GRAFFITI Miss Lottie Gibbons 0 0 36 0 0 12 0 125.00 70.40 243.40
W B MY REVOLUTION Mrs Claire Ridley 0 0 W 0 0 W W W W W
W MAC MILLABI Mrs Cindy J Fisher 0 0 W 0 0 W W W W W
W CAVALIERS KINGDOM Mrs Sarah Williamson 0 0 W 0 0 W W W W W
W COUNTRY HOT SHOT Mrs Deirdre Johnston 0 0 W 0 0 W W W W W
W JOHNY OXX Miss Kate Poole 0 0 W 0 0 W W W W W
W SUPERIOR SOUND Miss Katie Alison Stephen 0 0 W 0 0 W W W W W
W FURIOSO DE FOJA Mrs Claire Smith 0 0 W 0 0 W W W W W
E AR CARR SIDE CALAMITY Miss Caitlin Gribbon 0 0 41.5 0 0 8 0 E E E AR
NS JACK DANIELS IX Ms Jennifer Macgregor 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
R MILE HIGH Miss Daniella Page 0 0 23.5 0 0 4 0 R R R
Optimum XC Time - 5.20
BE100Open - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CARNAVAL PRINCE II Miss Jessica Rawsthorn 0 16 18 0 0 0 0 0.00 1.20 19.20
2 PLAYER Miss Daisy Job 0 14 19 0 0 0 0 0.00 2.80 21.80
3 FLETCHER VAN DE NETHE Mrs Jessica Turner 0 12 22.5 0 0 0 0 0.00 0.80 23.30
4 TREW CHIPARA Mrs Naidene Urquhart 0 2 24.5 0 0 0 0 0.00 0.00 24.50
5 ON N AWAY Miss Freya Petrie 0 2 25 0 0 0 0 0.00 0.00 25.00
6 JACK FROST VII Miss Fiona Anderson 0 2 26 0 0 0 0 0.00 0.00 26.00
7 WILLAMY TWINKLE Mrs Carolyn Gospel 0 0 24 0 0 4 0 0.00 0.00 28.00
8 ROCKSPORT Ms Sally V Hutchinson 0 2 23.5 0 0 0 0 0.00 4.80 28.30
9 REAGANS LADY Miss Amy Hawley 0 2 28.8 0 0 0 0 0.00 0.00 28.80
10 TWD DECISION TIME Mrs Lindsay Jeffrey 0 2 29.8 0 0 0 0 0.00 0.00 29.80
11 JSR JIJI Mrs Zoe Rymer 0 0 25.8 0 0 8 0 0.00 4.40 38.20
W SHANNONDALE JESTER Miss Georgia Dukes 0 0 W 0 0 W W W W W
W SIMPLY COMPROMISE Miss Anna Lynne Pritchard 0 0 W 0 0 W W W W W
W DOLCE VITA III Miss Jess Johnson 0 0 39.3 0 0 W W W W W
W INDIA VI Miss Frederika Pallister-rehor 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.04
BE80(T) - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PLAY TIME VI Miss Olivia Copley 0 0 23.8 0 0 0 0 0.00 0.00 23.80
2 WATERBECK WOODRUFF Mr Lloyd Newton 0 0 33.8 0 0 0 0 0.00 2.40 36.20
3 HARRY HOUDINI II Mrs Helen Westmoreland-nicholson 0 0 32.3 0 0 4 0 0.00 1.60 37.90
4 KALEWATER RULARD Miss Francesca Weymouth 0 0 32.3 0 0 4 0 0.00 2.00 38.30
5 RUA MOUNTAIN Ms Rakel Price 0 0 30.5 0 0 8 0 0.00 0.00 38.50
6 CULLINTRA SUNLIGHT Miss Victoria Jerrison 0 0 38.8 0 0 0 0 0.00 0.00 38.80
7 ANAHERA Mrs Susan Terris-weir 0 0 37.5 0 0 0 0 0.00 1.60 39.10
8 KILLIMER BELL Miss Paige Martin 0 0 33.8 0 0 0 0 0.00 6.00 39.80
9 ON FLIGHT Miss Jane Christison 0 0 35.3 0 0 4 0 0.00 0.80 40.10
10 ESTHER ROSE Miss Gill Litt 0 0 36 0 0 0 2 0.00 5.60 43.60
11 MATILDA III Miss Lucy Bell 0 0 34.5 0 0 0 0 0.00 10.00 44.50
12 DIEGO II II Miss Megan Rea 0 0 38.8 0 0 0 2 0.00 6.80 47.60
13 ARRADOUL MASTER BLEND Ms Lorna Stevenson 0 0 40.3 0 0 8 0 0.00 0.00 48.30
14 TINKERS ROSSE Miss Lucy King 0 0 41.8 0 0 4 0 0.00 4.00 49.80
15 BENRIDGE BARNABY Miss Harriet Jackson 0 0 35.5 0 0 8 0 0.00 6.80 50.30
16 ANTRIM MAGIC Mrs Patricia Lockhart 0 0 34.8 0 0 8 0 0.00 8.40 51.20
17 BALMYREHORSES KRACKER Mr Thomas Collier 0 0 30.8 0 0 0 0 20.00 3.60 54.40
18 BALLYGILL EARL Miss Caitlin Thompson 0 0 27.8 0 0 12 23 0.00 3.60 66.40
19 OZZY OSBORNE Mrs Barbara Gibson 0 0 49 0 0 0 8 20.00 21.20 98.20
20 WALK ON THE WILD SIDE Miss Kristina Grimes 0 0 40.3 0 0 4 0 40.00 19.20 103.50
E R3 JAZZ TIME II Miss Jilly Francis 0 0 36.5 0 0 4 0 E E E R3
R LAVALLY REBEL Miss Nicola Cockburn 0 0 27.8 0 0 16 18 R R R
W BALHAGARTY QUALITY STREET Mrs Dorcas Mcdowell 0 0 W 0 0 W W W W W
W MADE IN TIME Miss Aileen Firth 0 0 38.3 0 0 W W W W W
W SILVER SOX Miss Gracie Burridge 0 0 W 0 0 W W W W W
W HATCHI Mrs Bridget Mackinnon 0 0 W 0 0 W W W W W
R BLITS THE LILLIES Miss Tasia Osborne 0 0 29.5 0 0 4 0 R R R
E R3 TIERNEE CHUCKY Mrs Juliet Cooke 0 0 34.3 0 0 12 2 E E E R3
W LAHARDEN JEWEL Miss Claire Norton 0 0 W 0 0 W W W W W
W MERCUTIO III Miss Maggie Sunter 0 0 W 0 0 W W W W W
R BORDERGROVE HAWAII Mr Steven Renton 0 0 32 0 0 20 18 R R R
W RED POLL Miss Nicky Heather Owens 0 0 W 0 0 W W W W W
W PRIMITIVE PHILANDER Mr Tommy Cubby 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.04
BE80(T) - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SUNNY VII Miss Jen Atkinson 0 0 23.3 0 0 0 0 0.00 0.00 23.30
2 WHINCHAT Mr Chris Fairs 0 0 24 0 0 0 0 0.00 0.00 24.00
3 ATLANTIC ALLSTAR Miss Alex Deighton 0 0 27.3 0 0 0 0 0.00 0.00 27.30
4 KODAK Miss Sadie Jackson 0 0 26 0 0 0 0 0.00 2.00 28.00
5 JUST NORBERT Miss Daisy Barnes 0 0 26.5 0 0 4 0 0.00 1.60 32.10
6 WOT BEAUTY Mrs Rachel Clark 0 0 25.5 0 0 4 0 0.00 4.40 33.90
7 DANGEROUS LIAISON Miss Sarah Graham 0 0 34.3 0 0 0 0 0.00 0.00 34.30
8 MOUNT BATTEN Miss Claire Light 0 0 26.5 0 0 8 0 0.00 0.00 34.50
9 BAKAP PESTA Mr Mark Holmes 0 0 31.8 0 0 4 0 0.00 0.00 35.80
10 HEJ FRUIT MACHINE Miss Enid Grant 0 0 33.3 0 0 4 0 0.00 0.00 37.30
11 DOWNINGS PUZZLE Miss Olivia Lindsley 0 0 28 0 0 8 0 0.00 2.00 38.00
12 CASPER VII Mr Alfie Birkett 0 0 35 0 0 4 0 0.00 0.00 39.00
13 NENTHORN CELTIC LION Miss Louise Venables 0 0 38.8 0 0 0 0 0.00 5.60 44.40
14 CONSIDER IT DUN III Miss Ella Koole 0 0 33.8 0 0 0 0 0.00 10.80 44.60
15 PIRI PIRI Mr Barry Sexton 0 0 39.8 0 0 4 0 0.00 12.80 56.60
16 FLORENCE II Mrs Judith Ness 0 0 40 0 0 0 0 0.00 23.20 63.20
17 FLUCHTER HEY GISELLE Miss Lorna Watson 0 0 44 0 0 8 0 0.00 25.60 77.60
18 ABBEYWARD GOLD Mrs Sarah Hayes 0 0 41.5 0 0 0 0 20.00 21.60 83.10
19 HI HO NOAH Mrs Louise Rusby 0 0 28.3 0 0 4 0 40.00 11.20 83.50
20 CLASSICAL GREY GOOSE Mrs Sarah Tingey 0 0 33.3 0 0 12 20 40.00 34.40 139.70
NS ROLO X Miss Harriette Warne 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
E LITTLE MARSH LEOPOLD Miss Rowena Wade Auld 0 0 26.5 0 0 E E E E E
E DRUMAI CEILI Miss Joss Midgley 0 0 26.8 E E E E E
E CALLIAGHSTOWN COMET Mrs Beverley Taylor 0 0 27.8 0 0 E E E E E
R DISSINGTON PENELOPE Miss Vicky Johnston 0 0 34.5 0 0 R R R R R
R BEN ANARAMA Miss Gemma Barker 0 0 18.8 0 0 8 0 R R R
NS BILLY CASTILLO Mrs Gabriela Baxter 0 0 34.5 0 0 NS NS NS NS NS
W MICKEY Miss Ellie Gallacher 0 0 23.8 0 0 8 6 W W W
W CLOROGUE DOTS Mrs Sue Soley 0 0 W 0 0 W W W W W
R LEA GREEN Miss Kirsty Walker 0 0 27.3 0 0 R R R R R
W CLOROGUE REBEL Miss Libby Jane Soley 0 0 27 0 0 W W W W W
W WESTENWIND III Miss Emma Penny 0 0 26 0 0 W W W W W
R THE NAKED TRADER Mr Steven Renton 0 0 20.3 0 0 R R R R R
W PAISANO SPELLSINGER Miss Stephanie White 0 0 32.8 0 0 12 17 W W W
Optimum XC Time - 5.04
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 COBBLERS DREAM Miss Gillian Sleight 0 0 31.5 0 0 0 0 0.00 2.40 33.90
2 EPIC DIAMOND Miss Fyonnah Thomas 0 0 34 0 0 0 0 0.00 0.80 34.80
3 COOLAMBER DASH Miss Amy Auld 0 0 30.3 0 0 4 0 0.00 0.80 35.10
4 JUPE Miss Jessica Foggett 0 0 35 0 0 0 0 0.00 0.80 35.80
5 DANNY MURPHY Miss Jodie Gray 0 0 27.8 0 0 0 0 0.00 10.80 38.60
6 STEPPING OUT MY DEAR Mrs Jane Corrigan 0 0 35 0 0 4 0 0.00 0.00 39.00
7 RINGWOOD BOY Miss Lucy Leighton 0 0 38.3 0 0 0 0 0.00 0.80 39.10
8 COPPERHALL RUSTY Miss Dawn Emerson 0 0 36.8 0 0 0 0 0.00 2.40 39.20
9 SMITHSTOWN BOY Mrs Susan S Mitchell 0 0 40 0 0 0 0 0.00 2.40 42.40
10 KILTULLA LAD Miss Isabelle Tingey 0 0 35 0 0 8 0 0.00 0.40 43.40
11 RAMONA II Mrs Sigrid Grierson 0 0 37 0 0 4 0 0.00 2.80 43.80
12 MR FRODO II Mrs Carolyn Walkden 0 0 37 0 0 4 4 0.00 1.60 46.60
13 CASTLREA PRIDE Miss Hannah Thomson 0 0 43 0 0 0 0 0.00 12.00 55.00
14 ASWANLEY SARACEN Miss Jennifer Kincaid 0 0 35 0 0 0 0 20.00 0.40 55.40
15 APACHE MR TODD Miss Becky Ritchie 0 0 33.5 0 0 0 0 20.00 10.40 63.90
16 FIVE TILL MIDNIGHT Miss Rebecca Ostle 0 0 33.8 0 0 4 0 20.00 16.00 73.80
17 WIDLAKE BARBIE BLUE Miss Taylor Stewart 0 0 32.3 0 0 0 0 60.00 6.40 98.70
W WESTMOUNT MONTY Mrs Helen Hinton 0 0 33.3 0 0 8 0 W W W
HC CHARMING MELODY Mr Eddie Clegg 0 0 41 0 0 0 0 20 20 HC
W DARK MISSCHIEF Miss Molly Brown 0 0 38 0 0 W W W W W
E ATLANTUS LADYS MAN Miss Rachael Corris 0 0 29.3 0 0 E E E E E
NS COMPLETELY STARKERS Mr David Nicholson 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
NS ICKLE WICKLE Mrs Emma Hendry 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
R TORNADO DE FARGES Mrs Julie Scott 0 0 38.3 0 0 R R R R R
NS CARLANDO Miss Laura Warwick 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
W FLOSSY III Miss Rachel Atkinson 0 0 W 0 0 W W W W W
W BLUE MANDOLIN Miss Jane Lynch 0 0 W 0 0 W W W W W
W EYE DOWN Miss Liz Wilson 0 0 38.5 0 0 W W W W W
E AR MISS TALLIA Miss Nicola Skachill 0 0 31.8 0 0 12 17 E E E AR
R CURRY LUCY Miss Amy Johnson 0 0 36 0 0 0 0 R R R
E R3 CORSCARON HEDFANWR Miss Lucinda Kidson 0 0 31.8 0 0 4 0 E E E R3
W LITTLE MISS DAPPER Mr Eric Waggott 0 0 W 0 0 W W W W W
W CLARE ISLANDS PADDY Miss Victoria Jerrison 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.38
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 COOLEY FIDACHTA Mrs Kate Collier 0 8 28.5 0 0 0 0 0.00 2.40 30.90
2 CRACKENTHORPE WANIKIY Mrs Clare Chappelhow 0 7 30.5 0 0 0 0 0.00 0.80 31.30
3 BEAU NIEUWMOED Miss Hayley Graves 0 6 34.3 0 0 0 0 0.00 0.00 34.30
4 ARDAGH FRENCHIE Miss Emma Bruce 0 5 31.8 0 0 0 0 0.00 3.20 35.00
5 MARY STAR Miss Millie Mahoney 0 4 31.5 0 0 4 0 0.00 0.00 35.50
6 SPRINGWIND CATWALK Miss Paula Jane Holden 0 3 26.5 0 0 4 0 0.00 5.20 35.70
7 FINNERTY Mrs Penny Spicer 0 2 31.8 0 0 0 0 0.00 4.80 36.60
8 BALLINGLEN REBELS DREAM Mrs Lucy Spence 0 2 28 0 0 4 0 0.00 4.80 36.80
9 BANKWOOD ARIZONA Mr Nick Hodkinson 0 1 33.5 0 0 0 0 0.00 5.20 38.70
10 DON DIEGO Miss Enid Grant 0 0 34 0 0 4 0 0.00 0.80 38.80
11 BLUE THOR Miss Caroline Pennycook 0 0 29.5 0 0 4 0 0.00 6.00 39.50
12 RAGUANY Ms Jayne White 0 0 35.8 0 0 4 0 0.00 1.60 41.40
13 ROBE DARK COMET Miss Connie Gill 0 0 38.3 0 0 4 0 0.00 0.00 42.30
14 COOL GRAINE Mrs Laura Wilkinson 0 1 42.5 0 0 0 0 0.00 0.00 42.50
15 ANGEL III Miss Catherine Jones 0 0 34.8 0 0 4 0 0.00 4.00 42.80
16 TULLIBARDS FOUR SOCKS Miss Georgia Glen 0 1 42 0 0 0 0 0.00 2.80 44.80
17 CHEROKEE BRAVE Miss Natalie Ireland 0 0 30.5 0 0 16 0 0.00 0.00 46.50
18 ATHLONE FANTASY Miss Lisa Shuttleworth 0 0 39 0 0 8 0 0.00 0.00 47.00
19 PEMBROKE CHEEKY BOY Miss Jessica Rawsthorn 0 0 35 0 0 8 0 0.00 5.60 48.60
20 DINKY II Miss Johanna Wolfe 0 0 31.8 0 0 0 0 20.00 3.20 55.00
21 SO MANY NAMES Miss Shona Mackinnon 0 0 41 0 0 8 0 0.00 6.40 55.40
22 ATHLONE CHESTNUT LADY Mrs Marion Vernon 0 0 39.3 0 0 4 0 0.00 16.00 59.30
23 PROSPERO III Miss Rachel Baxter 0 0 46 0 0 8 0 0.00 14.80 68.80
24 SLIGO LUCKY ONE Miss Margaret Wright 0 0 44.5 0 0 4 2 0.00 20.00 70.50
25 MOUSE WHITE Miss Harriet Gallagher 0 0 42.5 0 0 4 0 20.00 4.80 71.30
E J J Mrs Helen Smales 0 0 31.3 0 0 0 0 E E E
E AR DROP DEAD GORGEOUS Miss Sarah Naomi Hall 0 0 39.3 0 0 4 0 E E E AR
E GEMSTONZE LITTLE POPPET Miss Lia Graham 0 0 29.8 0 0 E E E E E
R AURALIUS Miss Charlotte Park 0 0 41.5 0 0 0 0 R R R
E BANKIER SUNRISE Miss Heather Ralston 0 0 39 0 0 E E E E E
NS BYEFIELDS REBECCA Mrs Rachel Woods 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
NS MINI THE MOOCHER Mrs Emma Hendry 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
E R3 JUBILEE DREAM Miss Natalie Knowles 0 0 40 0 0 8 0 E E E R3
W DRUMCRAVE PAT Miss Lottie Nelson 0 0 38.8 0 0 20 6 W W W
E F1 NATIONWIDE AGAIN Mrs Jennifer Adams 0 0 46.3 0 0 20 0 E E E F1
R PEDREGAL Miss Iona Landale 0 0 38.5 0 0 16 0 R R R
Optimum XC Time - 5.38
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DONTBEECRACKERS Miss Alexandra Gordon 0 8 31.3 0 0 0 0 0.00 0.00 31.30
2 NYMPHS ASCENT Mrs Rebecca Fielding 0 7 31.5 0 0 0 0 0.00 1.20 32.70
3 HESKETH BANK Miss Alison Frary 0 6 35.5 0 0 0 0 0.00 0.00 35.50
4 AALIYAH Miss Sarah Stoker 0 5 33 0 0 0 0 0.00 2.80 35.80
5 MEDUZA III Miss Laura J Rennie 0 4 29.3 0 0 0 0 0.00 8.00 37.30
6 HAMPTON FONTAINE Mrs Laura McDonald 0 3 35.5 0 0 4 0 0.00 0.00 39.50
7 SAMSONS HILL Mrs Jane Steers 0 2 41 0 0 0 0 0.00 0.00 41.00
8 KJDS AKIKO Miss Kathryn Johnson 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 6.00 42.50
9 COUNTRY TIP TOP Ms Barbara Palmer 0 1 33.5 0 0 0 0 0.00 9.20 42.70
10 EVER GLADE Miss Sarah A Jones 0 1 34 0 0 0 0 0.00 8.80 42.80
10 WOT A CHEEK Miss Sian Routledge 0 1 34 0 0 0 0 0.00 8.80 42.80
12 CONNIES JOHNNIE Miss Allyce Mcculloch 0 0 40.3 0 0 4 0 0.00 0.00 44.30
13 BALMORE II Miss Megan Mclaren 0 1 34.3 0 0 0 0 0.00 13.60 47.90
14 ANYA II Mrs Annie Farrimond 0 0 32.8 0 0 12 0 0.00 7.60 52.40
15 MISTER THOMAS II Mrs Stacey Baister 0 0 38.3 0 0 4 0 0.00 10.40 52.70
16 ABBA GOLD DE TRELAWNY FARM Mrs Karen Low 0 0 36 0 0 0 0 20.00 0.00 56.00
17 DEERPARK REBEL Miss Laura Ralston 0 0 35.8 0 0 0 0 20.00 1.20 57.00
18 ROCHESTOWN CELTIC WARRIOR Mr Howard Pighills 0 0 33.5 0 0 8 0 0.00 22.00 63.50
19 BY DESIGN IV Miss Rebecca Urwin 0 0 40.5 0 0 12 0 0.00 16.80 69.30
20 CHARLIE XXXVI Miss Sarah Emmott 0 0 39.8 0 0 12 0 20.00 15.20 87.00
21 LIVELLA Z Mr Colin Rae 0 0 33.8 0 0 0 0 60.00 0.00 93.80
22 COLOURFUL SHADE Miss Laura Dickinson 0 0 39 0 0 16 6 20.00 14.00 95.00
E R3 LORD FLOPINGHAM Miss Jessica Reay 0 0 40.3 0 0 16 0 E E E R3
E AR FOREVER VAN HET SONNISHOF Miss Vicky Arnold 0 0 25 0 0 0 0 E E E AR
E DERRYGIMBLA BOY Miss Anna Layfield 0 0 33.8 0 0 E E E E E
E HF KAPRICO VINNY Miss Bridgette Guerin-green 0 0 31.3 0 0 E E E E E HF
W KIRR ROYAL HOF TER ZEEDYCKE Mr Tommy Cubby 0 0 40.3 0 0 W W W W W
R ALANNA LEE Miss Rowena Wade Auld 0 0 49 0 0 12 0 R R R
E R3 MUSCOVADA Miss Kelsey Proud 0 0 40 0 0 4 0 E E E R3
W COOLEY CONKER Mrs Sally Robinson 0 0 33 0 0 W W W W W
E GOOSES GIRL Mr Roger Evans 0 0 37 0 0 E E E E E
W FULL OF BEANS Mrs Alex Allan 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 5.38
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GREENBURN SUNRISE Mrs Joanne Moses 0 8 25.5 0 0 0 0 0.00 1.60 27.10
2 CHIN LAVADO Miss Gemma Barker 0 7 27.8 0 0 0 0 0.00 0.00 27.80
3 HOLMSIDE RED ACE Miss Amy Auld 0 6 27 0 0 0 0 0.00 2.00 29.00
4 PLATINUM CRACKERS Mrs Shonagh Ann Robb 0 5 28.8 0 0 0 0 0.00 1.60 30.40
5 DERMOT Miss Bryony Fearnley 0 4 27.3 0 0 4 0 0.00 0.00 31.30
6 BRIAN JAMES Miss Kate Bartle 0 3 31.3 0 0 0 0 0.00 1.20 32.50
7 LICKEEN RYAN Miss Amber-lily Graham 0 2 28.5 0 0 0 0 0.00 7.60 36.10
8 MADGES LANE SIR Ms Sue Doughty 0 0 32.3 0 0 4 0 0.00 0.00 36.30
9 BRODERIC II Miss Emma Gray 0 1 31 0 0 0 0 0.00 5.60 36.60
10 HARLEQUIN ROSA Miss Verity Watson 0 1 37 0 0 0 0 0.00 0.00 37.00
11 SAMSON IX Mrs Kaylee Clark 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 1.60 38.10
12 JESSOP PRINCESS Miss Clare Hunter 0 0 31.5 0 0 8 0 0.00 0.00 39.50
13 LADY IX Miss Natalie Ireland 0 0 29.5 0 0 12 0 0.00 0.00 41.50
14 HOTSPURS ROYAL FLUSH Miss Fiona Grant 0 0 32.5 0 0 4 0 0.00 5.20 41.70
15 TONBANE KATIE Ms Mary Ann Rogers 0 0 31.3 0 0 4 0 0.00 7.60 42.90
16 SLIGO BETTER VALUE Mr William Pittendrigh 0 1 33 0 0 0 0 0.00 13.60 46.60
17 PB GINGER NINJA Mr Shaun Malpass 0 0 33.5 0 0 8 0 0.00 6.80 48.30
18 CARROLLS OWEN STAR Miss Tara Brown 0 0 37.8 0 0 8 5 0.00 0.00 50.80
19 PRIMITIVE POPINJAY Mrs Marion Vernon 0 0 32.3 0 0 8 0 0.00 11.20 51.50
20 MULLANACROSS CENSUS Miss Madeline Sanderson 0 0 35.5 0 0 0 5 0.00 11.60 52.10
21 EX BONHEUR 2009 Miss Yasmin Hodgson 0 0 40.3 0 0 12 0 0.00 0.00 52.30
22 RIVERWAY MURPHY Mrs Leanne Taylor 0 0 26 0 0 8 0 20.00 0.00 54.00
23 BANKEIR MIDNIGHT Miss Laura Ralston 0 0 34.5 0 0 12 18 0.00 8.80 73.30
24 BELLEVUE BRONZE GODDESS Mr Grant Nelson 0 0 37.5 0 0 4 0 20.00 15.60 77.10
25 SPRINGHAWK Miss Filly-may Sams 0 0 34 0 0 12 0 20.00 33.20 99.20
26 RIVERSDALE MAGIC HEART Miss Alice Cowie 0 0 32 0 0 8 0 60.00 23.20 123.20
W RUBY MAC Mrs Wendy Mcgrandles 0 0 W 0 0 W W W W W
W THE PEARL KING Miss Louise Forrest 0 0 W 0 0 W W W W W
HC ALDERMAN FIREFLY FRED Miss Ava Taperell 0 0 33 0 0 0 0 0 0 HC
NS BEAU Miss Angela Palmer 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
E ASHLEAF LAD Miss Jemma Dath 0 0 34.8 0 0 0 0 E E E
W GINGEMBRE III Miss Holly Richardson 0 0 W 0 0 W W W W W
R IPW DEER PARK RED Mrs Susan Suddes 0 0 33.8 0 0 R R R R R
Optimum XC Time - 5.38
BE90 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JUSTLY JULES Mrs Frances Hislop 0 8 26.8 0 0 0 0 0.00 0.00 26.80
2 JUBILEE SECRET Miss Catherine Harston 0 7 23.8 0 0 4 0 0.00 0.00 27.80
3 TUESDAY CRUISING Miss Amy Dixon 0 6 25.3 0 0 4 0 0.00 0.00 29.30
4 DOUBLE BOLLIN Miss Suzannah Nellis 0 5 25.5 0 0 4 0 0.00 0.00 29.50
5 KELSTERTON COMBAT Miss Henny Cooper 0 4 25.3 0 0 4 0 0.00 1.60 30.90
6 CRAGSYDE SAPPHIRE Miss Chloe Anderson 0 3 27 0 0 4 0 0.00 0.40 31.40
7 DOLLAR RAE Miss Linda Mcmillan 0 2 32 0 0 0 0 0.00 0.00 32.00
8 LAVENDER MOON Ms Elizabeth Lavender 0 0 25 0 0 4 0 0.00 4.40 33.40
9 DONT FORGET THE KING Mr Robert Atkinson 0 1 31.5 0 0 0 0 0.00 2.80 34.30
10 LOVELY LADY II Miss Claire Light 0 0 27.8 0 0 8 0 0.00 0.00 35.80
11 SOMETHING ELSE V Miss Sophie Webber 0 1 34 0 0 0 0 0.00 3.20 37.20
12 AZERLEY DIVA Miss Helena Broadley 0 0 30.3 0 0 8 0 0.00 1.20 39.50
13 JIGSAW XV Miss Orla Mcevoy 0 0 30.3 0 0 8 0 0.00 2.40 40.70
14 MONICA SUTTON Mrs Ruth Clark 0 0 28.5 0 0 16 0 0.00 0.00 44.50
15 TOCCA SOLO Mrs Lauren Semple 0 0 32 0 0 8 0 0.00 6.00 46.00
16 TULIP TIME Miss Olivia Mcglennon 0 0 32 0 0 8 0 0.00 6.40 46.40
17 TAWNMORE SARATOGA SPRINGS Mrs Kerry Armstrong 0 0 28.3 0 0 12 0 0.00 11.60 51.90
18 LABURNUM THIGUE Mrs Louise Higham 0 0 22.5 0 0 4 0 20.00 7.20 53.70
19 APRIL MOON Mrs Deborah Millington 0 0 28.8 0 0 4 0 20.00 1.60 54.40
20 DON PERRIER Miss Sarah Clark 0 0 30.5 0 0 12 0 0.00 13.20 55.70
21 LADY GRACEY Miss Melissa Clark 0 0 39.3 0 0 8 0 20.00 1.60 68.90
22 SHES WITH ME Mr Colin Rae 0 0 29.5 0 0 8 0 40.00 8.80 86.30
23 ROS RYNN OG Miss Ida Bridgeman 0 0 34.3 0 0 12 11 20.00 14.80 92.10
HC WRDEG MAJOR GIBBY Miss Emily Galbraith 0 0 25 0 0 4 0 0 0 HC
W TOBY XII Miss Harriet Jyne Branch 0 0 W 0 0 W W W W W
E R3 URLANMORE SPECIAL Mrs Amanda Burn 0 0 30.5 0 0 4 0 E E E R3
R UR PRANCER Miss Rebecca Hind 0 0 33.3 0 0 12 0 R R R UR
W ROLLING GEM Miss Amber Coatsworth 0 0 W 0 0 W W W W W
NS FRODO BAGGINS Miss Joanne Forster 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
E BOWSTRIDGE RED GEM Miss Deborah Priestley 0 0 33.3 0 0 E E E E E
NS ODYSEE SOUND Miss Emmajane Smith 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
W FIRE TAILED SUNBIRD Mrs Dorcas Mcdowell 0 0 W 0 0 W W W W W
HC DARRAKS CLOVER LUX Mr Jamie Atkinson 0 0 28.5 0 0 0 0 0 0 HC
Optimum XC Time - 5.38
BE90 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JUMPING FOR JOY Mrs Carolyn Gospel 0 8 20.8 0 0 8 0 0.00 0.00 28.80
2 CALLECHO Miss Ann Rodger 0 7 30.8 0 0 0 0 0.00 0.00 30.80
3 BENTLEY Ms Jane Bolser 0 6 32.5 0 0 0 0 0.00 1.20 33.70
4 ALLANAGH QUELLISSIMA Miss Mary Richardson 0 5 24.3 0 0 4 0 0.00 6.00 34.30
5 FIRETRAP Miss Alison Frary 0 4 35.8 0 0 0 0 0.00 0.00 35.80
6 GLARAMARA LUCA Miss Elizabeth Ostle 0 3 25.8 0 0 4 0 0.00 9.20 39.00
7 CAPTAIN OJO Miss Rebecca Hind 0 1 39 0 0 0 0 0.00 1.60 40.60
8 SI SENORA Miss Henrietta Carradine 0 0 31.8 0 0 4 0 0.00 5.60 41.40
9 LISNAKILL LOTTIE Mrs Kerry Donoghue 0 1 34.3 0 0 0 0 0.00 7.60 41.90
10 ORINOCO V Miss Kate Pattinson 0 0 35.3 0 0 8 0 0.00 2.80 46.10
11 CVS HOT BOOTY Mr Colin Rae 0 0 18.8 0 0 8 0 20.00 0.40 47.20
12 RINEEN KINGS CLOVER Mrs Caroline Simpson 0 0 33 0 0 12 0 0.00 3.20 48.20
13 COLDMOORE JUST WILLIAM Miss Ria Scott 0 0 41 0 0 8 0 0.00 0.00 49.00
14 EBANO XXXVIII Mrs Heather McAtear 0 0 41.3 0 0 8 0 0.00 1.60 50.90
15 CURREAL STAR Miss Jenny Barclay 0 1 36.8 0 0 0 0 0.00 14.80 51.60
16 CHECKBOOK CHARLIE Miss Suzanne Cruickshank 0 0 32.3 0 0 0 0 20.00 0.00 52.30
17 HOLLAND LIGHTNING Miss Kate Shipley 0 0 40.3 0 0 4 0 0.00 12.80 57.10
18 CROWN IMPERIAL III Miss Henny Cooper 0 0 42.5 0 0 16 3 0.00 0.00 61.50
19 LUSCIOUS LILY Miss Lottie Walsh 0 0 39.3 0 0 8 0 20.00 0.00 67.30
20 OSTAIG Mrs Laura Stephen 0 0 50.5 0 0 8 0 0.00 61.60 120.10
21 STEEL BANDIT Miss Iona Ross 0 0 33.8 0 0 4 0 60.00 38.40 136.20
E JOHN DILLON Miss Jane V Williams 0 0 45.8 0 0 E E E E E
W MASTER MILO Miss Harriet Jackson 0 0 W 0 0 W W W W W
E EAGLE BOY Miss Willa Bowman 0 0 42.5 0 0 4 0 E E E
E ACTON NOUGAT Miss Grace Collingwood-cameron 0 0 36.3 0 0 0 0 E E E
NS ANOTHER AVOCA Miss Sophie Schofield 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
E KRATOS VAN DE VELDHOVEN Mrs Julie Collison 0 0 44 E E E E E
E AR VYRNWY BOB THE BUILDER Miss Molly Downie 0 0 49.5 0 0 12 5 E E E AR
W CORUSCATING COMMOTION Miss Hayley Nelson 0 0 W 0 0 W W W W W
W FAWLTY COLOURS Mr Ewan King 0 0 W 0 0 W W W W W
W RATHOWEN PRINCE Miss Jemma Docherty 0 0 34 0 0 12 20 W W W
Optimum XC Time - 4.52
N - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DENVER IV Mrs Rebecca Glasson 6 0 24.5 0 0 0 0 0.00 1.20 25.70
2 TRENT LONG STRIDE Miss Zoe Dawson 5 0 27.5 0 0 0 0 0.00 1.20 28.70
3 HIGHLY DELIGHTED Miss Tiffany Mactaggart 4 0 25.3 0 0 4 0 0.00 3.60 32.90
4 LIFE IN TIME Miss Giorgia Burns 3 0 32.5 0 0 0 0 0.00 3.20 35.70
5 DYSART REBEL Mr Joshua Wareing 2 0 30.5 0 0 4 0 0.00 2.00 36.50
6 BENDY BOB Mr David Gatherer 1 0 24.3 0 0 12 0 0.00 2.00 38.30
7 PENNINEVIEW SILVER CONCORDE Miss Hazel Towers 0 0 25 0 0 12 0 0.00 4.80 41.80
8 IMPERIAL GIRL Miss Anna Macfadyen 0 0 31.8 0 0 12 0 0.00 3.60 47.40
9 HANK Mr Jak Warren 0 0 40.3 0 0 8 0 0.00 0.00 48.30
10 DINO II Mr Will Murray 0 0 36 0 0 4 0 0.00 14.00 54.00
11 BARAMONA LASS Miss Xanthe De Wesselow 0 0 33.8 0 0 16 0 0.00 10.40 60.20
12 CYRIAN Mr Craig Wait 0 0 38.5 0 0 24 2 0.00 0.00 64.50
13 PENDLE JAI HO Mr Jonathan Lough 0 0 41.5 0 0 12 0 0.00 14.40 67.90
14 ZIKARO Mr Jonathan Lough 0 0 29.5 0 0 8 0 20.00 10.40 67.90
15 ANNAGHMORE EAGLE CHIEF Mr Mark Gilbert 0 0 37.8 0 0 0 0 20.00 14.40 72.20
16 EPIC TALE Miss Annelise Colver 0 0 26 0 0 4 0 20.00 23.60 73.60
17 BALLYKMOCK HOUSE ROYAL Mr Peter Hatton 0 0 33.8 0 0 16 0 20.00 21.20 91.00
18 CASTLEFIELD QUALITY Mrs Jane Clark 0 0 29.8 0 0 8 0 40.00 27.60 105.40
E UR FLIPINLUCKY Miss Emily Parker 0 0 28.3 0 0 4 0 E E E UR
W TOMTOM II Mr Barry Johnson 0 0 W 0 0 W W W W W
W QUITAO Miss Ashley Suddes 0 0 W 0 0 W W W W W
W TRENOUTH Miss Vanessa Hamilton 0 0 33 0 0 4 0 W W W
E OT COOKIE II Miss Pollyanna Smith 0 0 28 0 0 12 0 E E E OT
E AR LONGFIELD MCDREAMY Mrs Katie Reddihough 0 0 38 0 0 16 0 E E E AR
E HF SHANBO DUN Miss Kate Dennis 0 0 28.8 0 0 16 0 E E E HF
W CUFFESGRANGE COOLEY Mrs Katherine Hague 0 0 36.5 0 0 0 0 W W W
Optimum XC Time - 4.52
N - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GOOD LUCK CHARM Miss Emily Parker 6 0 26.5 0 0 4 0 0.00 2.80 33.30
2 DONT SAY GOODBYE Miss Morven Pringle 5 0 28.8 0 0 0 0 0.00 6.80 35.60
3 LARKSHILL SOVEREIGN Mr Jamie Atkinson 4 0 20 0 0 8 0 0.00 8.40 36.40
4 CARA TOUCH Miss Kirsty Cordner 3 0 29.5 0 0 4 0 0.00 3.20 36.70
5 ARDRISTAN LASS Miss Caroline Clarke 2 0 29.5 0 0 8 0 0.00 0.00 37.50
6 LICANTO H Miss Jennifer Pearson 1 0 28.8 0 0 4 0 0.00 5.20 38.00
7 EARNEST Mr Jonathan Lough 1 0 46 0 0 0 0 0.00 0.00 46.00
8 TOBAGO BAY Mr Peter Hatton 0 0 29.8 0 0 8 0 0.00 10.40 48.20
9 PLAN B II Miss Fiona Anderson 0 0 41.3 0 0 4 0 0.00 4.80 50.10
10 WAIT FOR IT Miss Anna Warnecke 1 0 33.8 0 0 0 0 0.00 16.40 50.20
11 BALLINAGUILKEY CRUISE Mrs Zoe Rymer 0 0 35 0 0 8 0 0.00 8.40 51.40
12 AZERLEY DONALD Mr Michael Broadley 0 0 36 0 0 8 0 0.00 7.60 51.60
13 SECRET DESIRE II Miss Kate Dennis 0 0 39 0 0 16 0 0.00 5.20 60.20
14 WET FURROWS WHATEVER Miss Olivia Stones 0 0 36 0 0 8 0 20.00 2.80 66.80
15 WICKSTEAD OCTAVIA Miss Heidi Kandyba-callis 0 0 41.3 0 0 0 0 20.00 6.40 67.70
16 JACK BLUE Miss Lily Dickinson 0 0 33.5 0 0 8 0 20.00 11.20 72.70
17 COLOUR BY DESIGN Miss Charlotte Horsley 0 0 33.3 0 0 16 0 20.00 15.20 84.50
W VASCO GOLD RUSH Miss Eilidh Cameron 0 0 33.8 0 0 W W W W W
W FUGLEY III Mr David Gatherer 0 0 32.3 0 0 16 0 W W W
E R3 MR PICKLES Miss April Rae 0 0 37.8 0 0 0 0 E E E R3
E AR MISTER CARTER Miss Katie Alison Stephen 0 0 35.5 0 0 12 0 E E E AR
E R3 FALCO III Miss Paula Jane Holden 0 0 30.8 0 0 8 0 E E E R3
E R3 LIGHTENING STAR Mrs Marion Vernon 0 0 37 0 0 4 0 E E E R3
R VIGOR Ms Nicky Biggart 0 0 36.8 0 0 4 1 R R R
E BALLYOSKILL BAY Mrs Jane Clark 0 0 36 0 0 E E E E E
NS TULLYDUFF Miss Jessica Harper 0 0 NS 0 0 NS NS NS NS NS
R FUTURE FLAIR Miss Jane V Williams 0 0 32.3 0 0 8 0 R R R
E HF BALHAGARTY JIMINY CRICKET Miss Hanna Cheape 0 0 37 0 0 16 0 E E E HF
Optimum XC Time - 4.52
ON - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 VIP IV Miss Lorna Riley 6 0 24.5 0 0 0 0 0.00 3.60 28.10
2 DANCING REVOLUTION Miss Tiffany Mactaggart 5 0 21.3 0 0 8 0 0.00 0.00 29.30
3 SIMPLY CLOVER Miss Hazel Towers 4 0 27 0 0 0 0 0.00 8.00 35.00
4 FULL SAIL Miss Jane V Williams 3 0 32.5 0 0 0 0 0.00 4.40 36.90
5 PERIHELION PERIDOT Mrs Naidene Urquhart 1 0 30 0 0 0 0 0.00 8.40 38.40
6 HIGH VOLTAGE Miss Ellie Donaldson 0 0 32 0 0 4 0 0.00 3.20 39.20
7 BRINDLEY Mrs Victoria Dennis 0 0 31.8 0 0 4 0 0.00 4.40 40.20
8 ZEIGFELD CAVALIER Miss Pauline Mckee 0 0 27.5 0 0 12 0 0.00 0.80 40.30
9 KIDOGO KING Miss Ellen Hobson 0 0 26.3 0 0 12 0 0.00 4.00 42.30
10 VANZELF Miss Pauline Mckee 0 0 20.8 0 0 20 0 0.00 4.00 44.80
11 LISMAKEERA SAMBUCA Miss Victoria Gibson 0 0 22.5 0 0 0 0 20.00 15.20 57.70
12 MELLIFLUOUS MINX Mrs Amy Aspden 0 0 25.5 0 0 4 0 20.00 17.20 66.70
13 ATHLONE ACORN Mrs Katie Reddihough 0 0 29 0 0 0 0 40.00 14.00 83.00
14 COOLEY LUCKY STRIKE Mr Freddie Fawcett 0 0 30.3 0 0 4 0 60.00 14.00 108.30
R WHISKY SATURDAY Miss Henrietta Carradine 0 0 22 0 0 4 0 R R R
W KILIMAZING TOPAZ Mr Freddie Fawcett 0 0 31.3 0 0 16 0 W W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded