Results
Event name: CHILHAM CASTLE (2) Date: Jul 27-28 2019 Location: Chilham Park, Canterbury, Kent, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.33
4YO - Section E1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JAZZ QUARTET Mr Andrew James 0 8 32 0 0 4 0 0 0 36.00
2 SAYS ALL Miss Maisie Morgan 0 7 33.5 0 0 4 0 0 0 37.50
3 BALLINGLEN CODAS LAST Miss Katie Prowse 0 6 34.3 0 0 4 2 0 0 40.30
4 UNNAMED (CAVAN) Miss Katie Prowse 0 0 39.3 0 0 4 4 0 0 47.30
Optimum XC Time - 05.11
5YO - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 JAGUAR SF Miss Naomi Lawrence 0 16 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
10 JEWEL Miss Georgia Bartlett 0 2 35 0 0 0 0 0 1.2 36.20
11 QUALITY GOLD Mrs. Sarah Attwood 0 2 37 0 0 0 0 0 0 37.00
12 KANDY KING Miss Ailsa Wates 0 2 31 0 0 0 0 0 6.4 37.40
13 EVITA AP Mrs Sarah Bullimore 0 0 33.8 0 0 4 0 0 0 37.80
14 LA PETITE SOEUR Miss Rose Carnegie 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
15 THE DOMINATOR PFB Mr James Stocker 0 0 33.3 0 0 0 0 20 0 53.30
16 CLASHGANNON WAY Miss Katie Prowse 0 0 30.3 0 0 4 0 20 0 54.30
17 OAKWOOD ROMEO Mr Joe Lethbridge 0 0 30.8 0 0 8 6 20 7.2 72.00
18 JUNO LIMIT Miss Helen Philo 0 0 35 0 0 0 0 60 9.2 104.20
2 SPEEDWELL Miss Georgie Strang 0 14 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
3 JOZIKARA Miss Molly Faulkner 0 12 30.8 0 0 0 0 0 1.2 32.00
4 ARABELLA PFB Mr James Stocker 0 10 30.5 0 0 0 0 0 1.6 32.10
5 CORAGUAR Mrs Sarah Bullimore 0 0 28.3 0 0 4 0 0 0 32.30
6 EASTON D’ECLIPSE Miss Danielle Mccormack 0 2 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
7 FERNHILL CANDY STONE Mr Johnny Hornby 0 2 32.8 0 0 0 0 0 0.8 33.60
8 JAIMY Miss Naomi Lawrence 0 0 29.8 0 0 4 0 0 0 33.80
9 MIH GLADIATOR Mr Ollie Martin 0 2 33.8 0 0 0 0 0 0 33.80
E R3 HH MONBEG VOGUE Miss Laura Schroter 0 0 32.5 0 0 4 0 E E E R3
W RSH COLAGIO Miss Ailsa Wates 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 05.11
BE100 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TAURMORE BUSTER Miss Daisy Hills 0 16 26 0 0 0 0 0 1.6 27.60
10 MIH HARLEQUIN Mr Ollie Martin 0 2 34.3 0 0 0 0 0 0 34.30
11 THE GREY FELLOW Mr Matthew Perry 0 0 31.5 0 0 4 0 0 0 35.50
12 REBEL SKY Miss Nicola Welch 0 2 34.5 0 0 0 0 0 1.2 35.70
13 CRAFTY FERNHILL Mr Albert Padfield 0 2 29.3 0 0 0 0 0 6.4 35.70
14 BILLY MCADAM Miss Victoria Voller 0 2 35 0 0 0 0 0 0.8 35.80
15 BOADICEA IV Miss Sarah Rosser 0 0 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
16 MARTINS IRISH WARRIOR Miss Katie Hipkins 0 0 31.3 0 0 4 0 0 2.4 37.70
17 HOLLYPARK SYRIUS Miss Vicki-May Northover 0 2 34.8 0 0 0 0 0 5.6 40.40
18 HUNTINGFIELD PEMBERLEY Ms Jessica Telford 0 0 32.5 0 0 8 0 0 0 40.50
19 WHITESTREAM IROKO Mrs Susie Gladders 0 0 36 0 0 4 0 0 1.2 41.20
2 DREAMWORKS DESIRE Mr Aaron Otway 0 14 24.3 0 0 4 0 0 0 28.30
20 IMPERIO C Mrs Stefanie Brewington 0 2 35.5 0 0 0 0 0 12 47.50
21 KILTALE DREW Miss Alice Thompson 0 2 36.3 0 0 0 0 0 14.4 50.70
22 SECOND EDITION II Miss Alycia Port 0 0 30.3 0 0 0 0 20 0.4 50.70
23 GRAND REVOLUTION Mr Myles West 0 0 34.3 0 0 8 0 0 10.4 52.70
24 PERRI Mrs Miranda Kelly 0 0 35.8 0 0 12 0 0 6.8 54.60
25 MARSHLANDS CHARISMA Miss Emma Handebeaux 0 0 31.8 0 0 4 0 20 1.2 57.00
26 RAMZES Miss Hanna Lipnicka 0 0 32 0 0 8 0 20 0 60.00
27 COUNTESS CAVALIER Mr Alex Wyatt 0 0 35.8 0 0 16 0 0 11.2 63.00
28 WOODLANDS BE COMICAL Mr Gaspard Maksud 0 0 27 0 0 12 1 20 12.8 72.80
29 THE BARON Miss Elsa Ireland 0 0 30.8 0 0 0 0 40 4.4 75.20
3 FINDON FLAPJACK Mr Daniel Tenchio 0 12 25 0 0 4 0 0 0 29.00
4 BEDAZZLE Miss Emma Payne 0 10 31.3 0 0 0 0 0 0.4 31.70
5 CORGARY VOLTAIRE Miss Isobel Carlill 0 8 32 0 0 0 0 0 0 32.00
6 HEADDON DIAMOND LIL Mrs Beverley Mattelaer 0 6 32 0 0 0 0 0 0 32.00
7 AHALTIVE SURPRISE Miss Grace Hull 0 4 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
8 JUSTANUMBER Miss Helen Fraser 0 4 31.5 0 0 0 0 0 1.2 32.70
9 COMSPLAN ZEUS Miss Jasmine Wilks 0 2 32.5 0 0 0 0 0 1.6 34.10
E R3 STARRY EYED Mr James Robinson 0 0 34.5 0 0 20 49 E E E R3
E R3 BLEANNAGLOOSANIMO Mrs Tasha Smith 0 0 34.5 0 0 E E E E E R3
E UR GRAFFEN B Miss Georgia Padgham 0 0 38.3 0 0 E E E E E UR
E UR FOURASHES BOND STREET Miss Georgie Porter 0 0 31.8 0 0 E E E E E UR
W BEAUCHAMP PASHA Miss Harriet Upton 0 0 W 0 0 W W W W W
W GURRANE CAPTAIN SPARROW Miss Katherine Morris 0 0 23.3 0 0 4 0 W W W
Optimum XC Time - 05.11
BE100 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BURNTWOOD SORREL Mrs. Sam Sweeney 0 16 27.5 0 0 0 0 0 0 27.50
10 MR COOL DUDE Miss Suzie Lunt 0 2 33.3 0 0 0 0 0 1.2 34.50
11 CHAMPAGNE FEVER Miss Harriet Colderick 0 2 35.5 0 0 0 0 0 0 35.50
12 JESMOND JASMINE Mr Hugh Train 0 0 32 0 0 4 0 0 0 36.00
13 KILCANDRA RAMBO RAY Mrs Justine Fordham 0 2 32.8 0 0 0 0 0 3.2 36.00
14 LACHAIN JACK Miss Bindi Vereker 0 0 34 0 0 4 0 0 0 38.00
15 ZAIRE III Miss Alycia Port 0 0 32.8 0 0 4 0 0 1.6 38.40
16 UNNAMED Miss Emma Shaw 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
17 JUMBOREE Miss Rose Carnegie 0 0 34 0 0 4 1 0 0 39.00
18 GLENOMRA DELUX Miss Katie Prowse 0 2 30.3 0 0 0 0 0 10.4 40.70
19 INUS PH Mr Matthew Selby 0 0 31.8 0 0 0 9 0 0.8 41.60
2 WHITEMOORS FIRST FLIGHT Mrs Katy Lawrence 0 14 27.8 0 0 0 0 0 0 27.80
20 CARIEL MORE BOY Miss Emma Balcombe 0 0 38 0 0 4 0 0 0 42.00
21 MAYS LANE Mr Martin Wright 0 0 32.3 0 0 12 0 0 0 44.30
22 PEARL PAT Miss Hilary Thorburn 0 0 35.5 0 0 4 10 0 2 51.50
23 SPOTLIGHTS Miss Amelia Sykes 0 0 32.8 0 0 0 0 20 8.4 61.20
24 KHAMSIN TEMPEST Mr Tom D Crisp 0 0 32.5 0 0 0 0 20 13.2 65.70
25 EARTH STAR Miss Ella Mitchell 0 0 35.3 0 0 8 4 60 5.6 112.90
3 THREE CHIMNEYS GRAFFITI Miss Camilla Kruger 0 12 29 0 0 0 0 0 0.4 29.40
4 HELLO SUNSHINE II Mr Daniel Tenchio 0 10 31 0 0 0 0 0 0 31.00
5 COLWILLS SILVER HILL Miss Jasmine Wilks 0 8 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
6 ANGELS SPIRIT Miss Alana Sparrow 0 6 26.3 0 0 4 0 0 1.6 31.90
7 MONBEG KERRYGOLD Miss Natallie Lindfield 0 4 32 0 0 0 0 0 0 32.00
8 HAWKEYE BLUE Miss Lily Marsh 0 2 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
9 JEWELS ROX VD VLUCHTDIJK Miss Millie White 0 2 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
E R3 DOLLYS DAYDREAM II Mrs Rebecca Crawford 0 0 32.8 0 0 4 0 E E E R3
E UR OGUE EMERALD ARIA Mrs Emma-Jane Turnbull 0 0 35.8 0 0 0 0 E E E UR
R SPRINGWELL BEN Miss Isobel Carlill 0 0 36.3 0 0 4 6 R R R
R THE GRAND ARTIST Miss Lauren Davis 0 0 33.3 0 0 0 0 R R R
R MIGHTY MATA Mrs Lizzie Stunt 0 0 38.5 0 0 4 0 R R R
W TOO GOOD TO BE TRUE II Miss Emily Higgins 0 0 W 0 0 W W W W W
W GARTSHERRIE Miss Nicola Robinson 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 05.11
BE100Open - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FUNE D OR M Miss Emily Baldwin 0 16 20.8 0 0 0 0 0 2.4 23.20
10 GO FLY Miss Camilla Kruger 0 0 25.5 0 0 4 0 0 0.8 30.30
11 DARIO II Miss Florence Selwood 0 2 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
12 TROJA QUEEN Mr Will Furlong 0 0 29 0 0 4 0 0 0 33.00
13 MALTESER DU CAREL Mrs Susie Gladders 0 2 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
14 CAIRNVIEW CARISMA Miss Lucinda Humphreys 0 2 34.8 0 0 0 0 0 0 34.80
15 REGATTA GIRL Miss Annalie Mccormack 0 0 32 0 0 0 3 0 0 35.00
16 ELEKTRAS PRINCE CHARMING Miss Charlotte Hilton 0 0 31.3 0 0 4 0 0 0 35.30
17 BROCKLEY STAR Miss Emma Baker 0 0 31.5 0 0 4 0 0 0 35.50
18 JOHN BROWN Miss Paris Gainsford 0 2 34.5 0 0 0 0 0 1.2 35.70
19 ISINGTON RED FAERIE Miss Phoebe Prideaux 0 0 33.3 0 0 4 0 0 0 37.30
2 CYBER ROCKET Miss Charlotte Bull 0 14 23.8 0 0 0 0 0 0 23.80
20 COMMANDING BOB Miss Summer Jones 0 0 38.3 0 0 0 4 0 0 42.30
21 RIVERCOURT BOY Miss Maddie Hornby 0 0 32.8 0 0 4 0 0 6 42.80
22 KILSALLAGH CATHAL Miss Becky Morrish 0 0 23.8 0 0 0 0 20 2.8 46.60
23 INNISHOWENS LAW Miss Sarah Rosser 0 0 29.5 0 0 8 10 0 2 49.50
24 EMMAS JOY Mr George Hull 0 0 30 0 0 0 0 20 0.8 50.80
25 HOOPER HARRADINE Mr James Harradine 0 0 33.5 0 0 8 12 0 0 53.50
26 LUXEY Miss Natalie Light 0 0 31.3 0 0 4 0 60 26.8 122.10
3 DINERO Miss Laura Geary 0 12 22.8 0 0 0 0 0 2.4 25.20
4 CLONLEIGH STRIKE Miss Sarah Gordon 0 10 23.8 0 0 0 3 0 0 26.80
5 FINESSE 372 Miss Molly Faulkner 0 8 27 0 0 0 0 0 0 27.00
6 LYDICAN STAR Miss Eloise Van Praagh 0 6 25 0 0 0 0 0 2 27.00
7 FINDON FINALITY Mr Daniel Tenchio 0 4 27.3 0 0 0 0 0 0 27.30
8 LANDINE Mr Archie Humfrey 0 2 27.8 0 0 0 0 0 0 27.80
9 NELGORDE NAHEEZ Miss Lucy Gasston 0 2 28 0 0 0 0 0 0 28.00
E UR SHADOW GARCIA Mr Johnny Hornby 0 0 30 0 0 E E E E E UR
R MAJESTY Miss Francesca Clutterbuck 0 0 36 0 0 R R R R R
W RHYMERS GLENN Miss Francesca Bowden-graves 0 0 33.5 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 05.11
BE100Plus - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TEMPLAR JUNO Miss Katie Preston 0 16 28.5 0 0 0 0 0 0 28.50
10 MUSICAL LEGEND Miss Zoe Gould 0 0 34.5 0 0 4 0 0 2 40.50
11 CARIEL MORE BOUNCER Mrs Georgina Smart 0 2 42.3 0 0 0 0 0 0 42.30
12 TRES JOLIE II Miss Rosey Hill 0 0 34.5 0 0 8 0 0 0 42.50
13 SLIGO FLASH AGAIN Miss Jennifer Hossack 0 0 34.8 0 0 4 2 0 2.8 43.60
14 ALIMO II Miss Sarah Pickard 0 0 39.8 0 0 4 0 0 0 43.80
15 IDANN T Miss Julie Offen 0 0 37.3 0 0 8 0 0 0.8 46.10
16 PEBBLY GRAND AFFAIR Mrs Alyson Parker 0 0 40.5 0 0 4 0 0 2.4 46.90
17 COOLROCK SPIT FIRE Miss Imogen McMurray 0 0 39.3 0 0 4 0 20 2.4 65.70
18 FACTOR FORTY Miss Zoe Gould 0 0 43 0 0 0 6 0 19.2 68.20
19 KEELA JANE Miss Maddie Walters 0 0 40.3 0 0 0 0 20 11.6 71.90
2 THE HORNBLOWER Miss India Hewitt 0 14 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
3 DJANGO UNTRAINED Miss Lucyanna Westaway 0 12 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
4 KERCHING Miss Charlotte Mount 0 10 30 0 0 0 0 0 3.6 33.60
5 GOLLY GOSH Miss Melissa Joannides 0 8 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
6 ALBERTAS PRIDE Mrs Victoria Bax 0 6 32.3 0 0 4 0 0 0 36.30
7 FLEETWATER CAPRICCIO Mr Matthew Selby 0 0 31.5 0 0 4 0 0 0.8 36.30
8 DIAMOND ZEST Miss Flora Elliott 0 2 36.5 0 0 0 0 0 0 36.50
9 HAPPINESS DHI Miss Ella Bubb 0 0 35.5 0 0 4 0 0 0 39.50
E R3 AVENTURINE Miss Charlotte Long 0 0 33 0 0 E E E E E R3
E R3 BE DELICIOUS Mrs Georgina Smart 0 0 38.5 0 0 0 0 E E E R3
E UR MACADAM JEWEL Miss Charlotte Bull 0 0 30 0 0 0 0 E E E UR
R PROFESSOR SPROUT Mrs Alison Burns 0 0 34.5 0 0 0 0 R R R
W BIG QUALITY Mr Marcus Gorman 0 0 40.5 0 0 4 0 W W W
Optimum XC Time - 04.59
BE80(T) - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RHOMANTIC Miss Suzanne Ashwell 0 0 21.5 0 0 0 0 0 1.6 23.10
10 SUNSPRITE FLORIBUNDA Ms Nina Shuttlewood 0 0 26.8 0 0 0 0 0 7.2 34.00
11 FLOYD IV Miss Georgia Stephens 0 0 34.3 0 0 0 0 0 0 34.30
12 UKOLELEE ROC O CERF Miss Millie Hall 0 0 24 0 0 0 0 0 11.2 35.20
13 DOVERS COPPER BOY Miss Jenna Emmerton 0 0 34.5 0 0 0 0 0 1.2 35.70
14 ASHLEYS LAD Mrs Kathryn Evans 0 0 31.3 0 0 4 0 0 0.8 36.10
15 VICGERNIC Miss Amy Glenister 0 0 36 0 0 4 0 0 3.6 43.60
16 PENHILL DUN TO PRETTY Miss Ellie Beatty 0 0 32.8 0 0 4 18 0 4 58.80
17 SLIABH BAN ADAM Zara Cook 0 0 31.3 0 0 4 3 0 25.2 63.50
18 GORTGLAS SKYE CLOVER Miss Sam Jennings 0 0 35.5 0 0 0 0 20 20 75.50
19 OCKNELL TOP SPOT Mr Joshua Sully 0 0 37.3 0 0 0 0 20 20.4 77.70
2 SHANBO BASIL Mrs Kathy Staples 0 0 20.8 0 0 0 0 0 5.6 26.40
20 TAJAS Miss Imogen Ross Smith 0 0 35.5 0 0 0 0 20 23.6 79.10
21 RAPID ROYAL RAMONA QV Miss Georgina Dunlavey 0 0 33.8 0 0 0 0 20 25.6 79.40
22 BORTHWICKSHIELS SASHA Miss Lucy Pocock 0 0 31.3 0 0 0 0 40 11.6 82.90
23 SILVER NANCY Miss Isobel Spence 0 0 36.5 0 0 0 0 60 12 108.50
24 ILLUSTRIOUS ILLUSION Mrs Grace Gerry 0 0 30.8 0 0 4 0 60 25.6 120.40
25 GEORGE XVI Miss Natalie Anscombe 0 0 23.8 0 0 0 0 80 17.6 121.40
3 RATHMANNA HOPE Miss Rosey Hill 0 0 28.3 0 0 0 0 0 0.8 29.10
4 SPRING AROUND Mrs Sarah Crookenden 0 0 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
5 ATKINS ALLSORTS Miss Hannah Cullen 0 0 26 0 0 4 0 0 0 30.00
6 J. Miss Stephanie Rapley 0 0 27.8 0 0 0 0 0 2.4 30.20
7 SVEN COMER Q Miss Sophie Cole 0 0 28.8 0 0 0 2 0 1.6 32.40
8 THE COMANCH Mrs Zoe Pinion 0 0 28.8 0 0 0 0 0 4.4 33.20
9 GRACEFUL DIAMOND II Mr. Russell Stevens 0 0 32.5 0 0 0 0 0 0.8 33.30
E UR THE RIGHT STUFF Miss Freya Stockdale 0 0 30.8 0 0 0 1 E E E UR
E UR MY AUBURN ANNA MAY Miss Samantha Sheppard 0 0 35.8 0 0 0 0 E E E UR
W MASTER COMIC Ms Allison Ingram 0 0 32.5 0 0 0 0 W W W
W HERO IV Miss Sarah Mollett 0 0 32 0 0 W W W W W
W STREAMTOWN GIRL Mrs Suzanne Walker 0 0 W 0 0 W W W W W
W SWEET LEGEND Ms Catherine Shergold 0 0 W 0 0 W W W W W
W HUDIBRAS Miss Georgina Hunt 0 0 W 0 0 W W W W W
W TENDER VE Miss Scarlett Lloyd 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.59
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CULMORE FRANK Miss Bridget Priest 0 0 29.5 0 0 0 0 0 0.4 29.90
10 BRENDAN II Mrs Josephine M Cottee 0 0 38.8 0 0 0 0 0 10.4 49.20
11 GLOBAL TRAVELLER Miss Helena Dunlavey 0 0 44.3 0 0 4 0 0 2 50.30
12 AMAZING GRACE Miss Holly Bateman 0 0 44.8 0 0 4 2 0 1.6 52.40
13 WHISPER Miss Hannah Rix 0 0 34.8 0 0 8 0 0 11.6 54.40
14 TAYLORS MINSTREL Mr Dean Milligan 0 0 32.5 0 0 0 0 0 24.8 57.30
15 NIP DOWN THE JUG Mrs Katy Lawrence 0 0 39.3 0 0 0 0 20 2.4 61.70
16 VALKERO Miss Robyn Fuller 0 0 42 0 0 0 21 0 3.6 66.60
17 ROLSTER STREET DAISY Miss Amelie Cruddace 0 0 38.8 0 0 4 2 20 11.2 76.00
18 DIAMOND Mr Callum Banfield 0 0 37 0 0 12 2 0 29.6 80.60
19 DARCEY X Miss Chloe Petts 0 0 44.5 0 0 0 0 20 16.8 81.30
2 RATHNAGEERA CASINO ROYAL Mr Robbie Bell 0 0 34.5 0 0 0 0 0 0.8 35.30
20 WALTERSTOWN LAD Miss Adele Ayton 0 0 31.5 0 0 4 11 60 15.2 121.70
3 LOGANLEA IRCO Mrs Charlotte Tappenden 0 0 35.5 0 0 0 0 0 2 37.50
4 POUNSLEY PROMISE Miss Victoria Linfield 0 0 33.5 0 0 0 0 0 7.6 41.10
5 JESMOND SHAKALA Mr Hugh Train 0 0 33.3 0 0 4 1 0 6.4 44.70
6 LEONARDO Miss Jessica Simpson 0 0 44.8 0 0 0 0 0 0 44.80
7 MOZAIK Mrs Janet Phillips 0 0 40.8 0 0 0 0 0 6.4 47.20
8 CAMLOUGH FABIO Mr Harry Scott 0 0 42.5 0 0 4 0 0 1.2 47.70
9 NATIVE BOB Mr Paul Marshall 0 0 44.3 0 0 4 0 0 0.4 48.70
E QUIZEE RASCAL Miss Georgia Murison 0 0 38.8 0 0 0 0 E E E
E AR LITTLE BUNTING Miss Sophie Gadd 0 0 36.8 0 0 4 0 E E E AR
E AR CARRA LAD Mrs Janet Hyde 0 0 37.3 0 0 0 0 E E E AR
E UR TOUCH N GO Miss Alice Marjot 0 0 49.5 0 0 4 2 E E E UR
E UR TINNERATH JOHN Miss Annie Barwell 0 0 40 0 0 0 0 E E E UR
E UR KILCOLTRIM MOANA Miss Sydnie Kelly 0 0 43.8 0 0 12 22 E E E UR
E UR WILL SHE BE DUN Miss Sarah Pemble 0 0 40.3 0 0 4 0 E E E UR
R CLASS JEWEL Miss Maddison Peries 0 0 35.8 0 0 0 0 R R R
R JIMMY X Miss Claire Slater 0 0 32.3 0 0 0 9 R R R
W REBEL MOUNTAIN EIRE Ms Sarah Jennings 0 0 43 0 0 W W W W W
W EUROFIGHTER II Mr Theo Boyle 0 0 W 0 0 W W W W W
W CARTIER Z Mrs Emma Arian 0 0 29.5 0 0 0 7 W W W
W WHOOPI IV Miss Courteney Lawrence 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.59
BE80(T) - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LONGSTONE ROYAL MESSIAH Miss Evie Denton 0 0 25.3 0 0 0 0 0 0 25.30
10 DRUMHOWAN FLY BE COOL Mrs Pamela Fletcher 0 0 34 0 0 4 0 0 23.6 61.60
11 BEAUTY ANDY Miss Isla Martin 0 0 33.5 0 0 8 0 20 2 63.50
12 CAVALIER HARLEQUIN Miss Bea Andrew 0 0 29.8 0 0 4 0 20 14.8 68.60
13 MARTY'S BOY Mrs Miranda Kelly 0 0 37.5 0 0 4 6 0 25.2 72.70
14 LONRACH Marcus Cook 0 0 34 0 0 0 0 20 22.8 76.80
15 FREDDIE M Mr daniel ray 0 0 32.3 0 0 0 0 0 66.4 98.70
2 DOMINO III Miss Anna Currie 0 0 30.3 0 0 4 0 0 0 34.30
3 GUUS Mrs Victoria Davis 0 0 32.8 0 0 0 0 0 2.4 35.20
4 SUPER SNOOP II Miss Holly Gladders 0 0 29.8 0 0 0 0 0 5.6 35.40
5 SETE SERENO Miss Alice Fulton 0 0 32.8 0 0 4 1 0 3.6 41.40
6 SILLOGUE MISTY Mrs Jennifer Garrard 0 0 34.5 0 0 0 2 0 9.6 46.10
7 VIOLETTA II Miss Sophie Gadd 0 0 32 0 0 0 0 20 0 52.00
8 COLDWATER BAY Ms Kimberley Suzanne Harman 0 0 32.5 0 0 0 0 20 3.6 56.10
9 NEBELWERFER Mrs Julie Boss 0 0 37 0 0 8 0 0 12.4 57.40
E AR DUSTY MARTIN Miss Mahrie Taylor 0 0 41.5 0 0 8 11 E E E AR
HC SLS SWATCH Miss Stacey L Shimmons 0 0 30.5 0 0 0 0 20 17.2 HC
R NEWTOWN PRANCER Miss Amelia Fish 0 0 31 0 0 4 0 R R R
R TRULY BELIEVE Mrs Michelle Whatley 0 0 33 0 0 4 11 R R R
R HILLVIEWFARM ANARCHY Mrs Claire Yearsley 0 0 32 0 0 0 0 R R R
W DREAMERS PAGE Miss Sophie Storey 0 0 30.8 0 0 8 34 W W W
W LITTLE VICTORY Miss Fenella Green 0 0 W 0 0 W W W W W
W FIRST SHOUT Miss Victoria Frost 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.59
BE80(T)RF - Section H1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 OUTWARD BOUND Miss Maddison Peries 0 0 26.5 0 0 0 0 0 0.4 26.90
2 LETTERLOUGH KING HECTOR Mrs Sarah Bellamy 0 0 30.3 0 0 0 0 0 0 30.30
3 OBI DAZZLED Miss Franki Jarvis 0 0 30.3 0 0 0 0 0 0 30.30
3 JOSIE JUMP Miss Mariella Savage 0 0 30.3 0 0 0 0 0 0 30.30
5 FERRERO ROCHER Miss Wendy Neath 0 0 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
6 RATHDRUM ROSE Mrs Tracy Bhalla 0 0 40 0 0 0 1 0 8.8 49.80
R PAIRC AN FAOI FOXY Ms Ceri Humphrey 0 0 31.5 0 0 4 0 R R R
W WATCH IT Ms Betsy Davis 0 0 31.5 0 0 0 0 W W W
Optimum XC Time - 04.49
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LOUGH DERG JOE Miss Jasmine Wilks 0 8 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
10 HALVANNAS DIAMOND GIRL Mrs. Victoria Collison 0 1 34.8 0 0 0 0 0 0 34.80
11 PRIMITIVE NIGHT Miss Stacey L Shimmons 0 0 29.8 0 0 4 0 0 1.2 35.00
12 ARKANSAS ROYAL LADY Mrs Alison Cooke 0 1 36.5 0 0 0 0 0 0 36.50
13 CAPE CRUISER Mrs Emily Bradshaw 0 1 35 0 0 0 0 0 3.2 38.20
14 NO WAY BACK Mr Matthew Selby 0 0 32.8 0 0 4 0 0 1.6 38.40
15 GEMINI VII Mr Christopher Baker 0 0 36 0 0 4 0 0 0 40.00
16 KILLEA COLOURS Miss Fern Wilson 0 1 32.3 0 0 0 0 0 8 40.30
17 MBF CATWALK Miss Miranda Staveley 0 1 40.3 0 0 0 0 0 0.8 41.10
18 WORSENDEN MARTHA Miss Dulcie Sanders 0 1 32 0 0 0 0 0 9.2 41.20
19 CUM LAUDE BRIGHT Z Miss Sophie Lunshof 0 0 33.5 0 0 8 0 0 0 41.50
2 MILLIE XIII Miss Maddie Abbott 0 7 31.5 0 0 0 0 0 0 31.50
20 DSF SIRROCCO GEORGE Miss Hannah Pack 0 0 36.5 0 0 4 0 0 1.2 41.70
21 BARR NA RUBY Miss Jodie Moore 0 1 42 0 0 0 0 0 0 42.00
22 MARTIN S Mrs Henrietta Meddings 0 0 34 0 0 4 2 0 4 44.00
23 MAJESTIC DRIFTER Mrs Julia Rogers 0 0 36.5 0 0 4 5 0 0 45.50
24 NLS COOL DELTA DAWN Miss Rebecca Relph 0 0 34.8 0 0 0 5 0 10.8 50.60
25 AGHER SPOTTED Miss Olivia Watts 0 0 36.8 0 0 0 0 20 2.4 59.20
26 KILLOSSERY KAPONE Miss Nicola Welch 0 0 41 0 0 4 2 0 14 61.00
27 IZZYTOFF MV Mrs Sarah Copp 0 0 34.5 0 0 0 0 20 6.8 61.30
28 BRIGHT DELIGHT Miss Ellie Rosewell 0 0 43.5 0 0 8 10 0 2.4 63.90
29 MASKED BANDIT Mrs Louise Bradley 0 0 36.5 0 0 0 1 20 9.6 67.10
3 TROJAN ODYSSEY Mr Jake Tarrant 0 6 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
30 LOOKOUT FINN MCCOOL Mr Leo Norwood 0 0 37.3 0 0 4 0 20 10 71.30
31 CARTONREAGH WILLIE Miss Hilary Moon 0 0 38.3 0 0 0 0 20 15.6 73.90
32 TIPPERARY DIAMOND LUX Mr Gaspard Maksud 0 0 29.3 0 0 4 0 20 24 77.30
33 BLUEWOOD KASSIAN Miss Georgie Porter 0 0 38.8 0 0 0 11 0 30 79.80
34 BOMBAY SAPPHIRE VIII Miss Faye Potter 0 0 38 0 0 4 14 20 7.2 83.20
35 TOTTY FAY Mr Paul Mitchell 0 0 36.5 0 0 0 0 20 26.8 83.30
36 BALLYMACKEY LASS Miss Annabel Davies 0 0 38.8 0 0 8 12 20 10.8 89.60
4 ZACHIE Miss Zara Staples 0 5 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
5 ILAR VINCENT Mrs Heidi Reed 0 4 30.8 0 0 0 0 0 1.6 32.40
6 ORANGYBOOM VOLTAIRE Miss Charlie Buss 0 3 32.8 0 0 0 0 0 0 32.80
7 WHAT A FELLA II Miss Lucy K Wheeler 0 2 34.3 0 0 0 0 0 0 34.30
8 CAMARNAINT RAMBLER Miss Abi Scott 0 2 32.3 0 0 0 0 0 2 34.30
9 ACORN III Miss Tallulah Betts 0 2 34.5 0 0 0 0 0 0 34.50
E AR BILLY PURPLE Miss Briony Simpson 0 0 32.5 0 0 0 0 E E E AR
Optimum XC Time - 04.49
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FRONERTHIG BENDIGEIDFRAN Miss Bethany Cole 0 8 27.5 0 0 0 0 0 0 27.50
10 DIAMOND JUBILEE III II Mrs Grace Gerry 0 0 32.5 0 0 0 2 0 0 34.50
11 THE GLORIOUS FOX Mr Matthew Selby 0 0 32.3 0 0 0 3 0 0 35.30
12 TIPPERARY ALMOST BLUE Mrs Sally Randles 0 0 31.3 0 0 4 0 0 0 35.30
13 TROY XIII Miss Kirsty Mcintosh 0 1 33.8 0 0 0 0 0 2 35.80
14 BALKLANDS MON AMMIE Mrs Pauline Ticehurst 0 1 36.8 0 0 0 0 0 0 36.80
15 STRAPPY LAD Miss Victoria Whiteman 0 0 33.5 0 0 4 0 0 0 37.50
16 BATTLESTOWN BREEZE Miss Frederica Finch 0 0 34.8 0 0 4 0 0 0 38.80
17 HARRYS BOY II Miss Zoe Blaauw 0 1 39.3 0 0 0 0 0 0 39.30
18 JIGSAW JACK Miss Faye-marie Smith 0 1 39.8 0 0 0 0 0 1.2 41.00
19 RI ALANN Miss Jessica Jane Hawkes 0 1 34.3 0 0 0 0 0 7.2 41.50
2 LISKY BROOK Miss Taryn Cole 0 7 28 0 0 0 0 0 0 28.00
20 LEO'S LUCK Miss Sonia Wilkes 0 1 34.3 0 0 0 0 0 7.6 41.90
21 ERNIETIME NOW Ms Lisa Stock 0 1 42.8 0 0 0 0 0 0 42.80
22 PRIMITIVE HUNTSMAN Miss Susan Grieve 0 0 42 0 0 4 0 0 0 46.00
23 CURRAGHKYLE SILVER BRUMBY Miss Jordana Marston 0 0 34 0 0 0 6 0 7.2 47.20
24 TINNAKILL GOLDEN STAR Mrs Fiona Gordon-clarke 0 0 30.3 0 0 0 6 0 16 52.30
25 KANAE LEGACY Mrs Michelle Wilson 0 0 33 0 0 0 0 40 4.8 77.80
26 CLONDARGAN BOBBY Mrs Zoe Price 0 0 39.3 0 0 4 8 20 32 103.30
27 PLEASANT ARKANSAS Miss Isabella Rowland 0 0 33.5 0 0 0 7 60 21.6 122.10
3 MERLIN MIX Mrs Katy Lawrence 0 6 29 0 0 0 0 0 0 29.00
4 SMART COLOURS Miss Lucy Gasston 0 5 29.5 0 0 0 0 0 0.4 29.90
5 PARKCHURCH HOLLY BERRY Mrs Amy Crosby 0 4 30 0 0 0 0 0 0 30.00
6 BAILE NA CROISE Miss Emma Pine 0 3 30 0 0 0 0 0 0 30.00
7 CHIDDOCK LORD OF THE MANOR Mr Daniel Townsend 0 2 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
8 RUMBOLDS UNIQUE GEM Mrs Danielle Giles 0 1 34 0 0 0 0 0 0 34.00
9 SKEW HEAD Miss Hannah Stewart 0 1 34.3 0 0 0 0 0 0 34.30
E DESSIES SUPER STAR Miss Ashleigh Bampton 0 0 35.3 0 0 0 0 E E E
E AR HSH HIGH HOPES Miss Becky Morrish 0 0 29.3 0 0 4 0 E E E AR
E UR DIAMOND LIFE II Miss Leah Faircloth 0 0 34.8 0 0 4 0 E E E UR
W ROGAR DU ROUET Mrs Harriet Hamer 0 0 W 0 0 W W W W W
W TRADE MARK III Miss Kathryn Blowers 0 0 W 0 0 W W W W W
W BUNOWEN REBEL Miss Poppy Grant 0 0 W 0 0 W W W W W
W IMPERIAL TANGLE Mrs Deborah Burrell 0 0 W 0 0 W W W W W
W GURRAUN SEAGRAM Miss Beverley Taylor 0 0 34.8 0 0 8 20 W W W
Optimum XC Time - 04.49
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 OLIVER OF SKY Mrs Kim Hayward 0 8 25.5 0 0 0 0 0 0 25.50
10 FINE TUNE Miss Katie Long 0 0 32.5 0 0 4 0 0 0 36.50
11 WISHFUL THINKING II Miss Katie Farrant 0 0 32.8 0 0 0 3 0 1.2 37.00
12 SAORISE BANUIL Mrs Kate Ludden 0 1 38 0 0 0 0 0 0 38.00
13 WHITE ORCHID Miss Emma Robbins 0 0 30.5 0 0 4 0 0 4 38.50
14 AT THE LIMIT Miss Anna Hollis 0 1 35.5 0 0 0 0 0 5.6 41.10
15 PICTUS HOTSPOT Mrs Vivi Klenum-pottinger 0 0 33.8 0 0 0 1 0 7.2 42.00
16 BREEOGUE BREEZE Ms Katie Clyne 0 0 38.3 0 0 4 0 0 0 42.30
17 ARDLEA ALICE LADY Miss Sophie Jackson 0 0 37.3 0 0 4 0 0 2.4 43.70
18 BALLYNEETY CONTADOR Miss Victoria Benham 0 0 34.8 0 0 4 0 0 8 46.80
19 GLYNCEIRCH BRENIN LLIW Mrs Karen Mccoy 0 0 32.5 0 0 0 6 0 11.2 49.70
2 COOLOONEY GURTEEN Miss Eloise Van Praagh 0 7 23.5 0 0 4 0 0 0 27.50
20 WOVERLINO Mrs Claire Cherry 0 0 39.5 0 0 0 8 0 2.4 49.90
21 MORNING STAR V Miss Evangeline Norwood 0 1 46.3 0 0 0 0 0 4.4 50.70
22 MASTERS TOUCH Miss Natalie Light 0 0 33.3 0 0 4 0 20 2.8 60.10
23 WHITE STRIPES Mrs Kate Beier 0 0 30.8 0 0 4 11 20 0 65.80
24 BUSHMEADOW POETRY IN MOTION Mrs Louise Tullett 0 0 45.3 0 0 0 0 20 12 77.30
25 NEWTOWN IMP Mrs Sally Guildford 0 0 31.8 0 0 0 0 40 13.6 85.40
26 ITS MINE II Miss Mary Welch 0 0 39.8 0 0 0 2 40 18.4 100.20
27 BLAZING DESERT JASMINE Miss Alex Martin 0 0 39.5 0 0 0 0 60 20.4 119.90
3 BILLY ELLIOT IV Mrs Kathy Staples 0 6 27 0 0 0 0 0 1.2 28.20
4 THE BIG CAT Miss Lucy K Wheeler 0 5 31.5 0 0 0 0 0 0 31.50
5 DRUMHOWAN ROLEX FROM TEXAS Miss Jennifer Rowlinson 0 4 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
6 CHARLOT Miss Laura Walker 0 3 31 0 0 0 0 0 0.8 31.80
7 PEPPERAZZI Mrs Tessa Hopcroft 0 2 28.5 0 0 4 0 0 1.2 33.70
8 GRAND CRU E Miss Isla Martin 0 0 29.8 0 0 4 0 0 0.8 34.60
9 GO DIEGO GO Miss Eliza Crane 0 1 35.8 0 0 0 0 0 0 35.80
E ANDERIDA QUERETTA Miss Genevieve Chapman 0 0 28.3 0 0 0 0 E E E
E UR SARATOGAS SUNSHINE Ms Sam Bennett 0 0 26 0 0 0 3 E E E UR
R EQUATION Mrs Stephanie Read 0 0 24.5 0 0 0 0 R R R
W COOLMOUNTAIN DUDE Miss Rachel Holt 0 0 W 0 0 W W W W W
W SHOWGIRL VON HARY Z Miss Elizabeth Pilkington 0 0 W 0 0 W W W W W
W MOSSTOWN ALIROSE Miss Sue Holland 0 0 W 0 0 W W W W W
W BOB CAT III Miss Elizabeth Green 0 0 W 0 0 W W W W W
W RAFAYA HHS Mrs Christine Smith 0 0 28.3 0 0 12 50 W W W
Optimum XC Time - 04.49
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WALK IN THE PARK Miss Claire Fielding 0 8 25.3 0 0 0 0 0 0 25.30
10 ROSEMEADOW BELLE Miss Bridget Seager 0 1 36.3 0 0 0 0 0 0 36.30
11 BILLY WAFFLE Miss Poppy Barr 0 1 33 0 0 0 0 0 3.6 36.60
12 FANCY THAT Miss Bethany Shipley 0 0 32.5 0 0 4 0 0 1.6 38.10
13 ITS SMEE TIME Miss Rosey Hill 0 0 32 0 0 4 0 0 4 40.00
14 AFRICAN BLUES Miss Imogen Ross Smith 0 0 36.5 0 0 4 0 0 0 40.50
15 CONFIDENCE TRICK Miss Chloe Macdonald 0 0 32.8 0 0 8 0 0 0 40.80
16 C ME IN OZ Miss Kirsten Poulsom 0 0 35 0 0 4 2 0 0 41.00
17 DARK BOY Miss Evie Kerry 0 1 38.3 0 0 0 0 0 4.8 43.10
18 CLASSIC BANDIT Miss Megan Cole 0 0 35.3 0 0 8 0 0 0 43.30
19 SEAMUS XIII Miss Daisy Smith 0 0 38 0 0 4 3 0 0 45.00
2 HANK WILLIAMS Miss Nicola Benson 0 7 28 0 0 0 0 0 0 28.00
20 ARDNACASHEL MAXIMUS Miss Sophie Adams 0 0 33.3 0 0 0 0 20 0 53.30
21 THERES WALDO Mr Jake Tarrant 0 0 31 0 0 16 0 0 7.2 54.20
22 LANDSBROOK MAGIC MAN Miss Emily Clapham 0 0 33.8 0 0 4 0 20 1.6 59.40
23 NORTHERN TERRITORY Miss Polly Hutton 0 0 31 0 0 4 0 20 15.6 70.60
24 RIVER HOUSE LASS Miss Kira Richer 0 0 40.8 0 0 0 2 20 22.8 85.60
3 TULLA LADY Mrs Elizabeth Ross 0 6 29.8 0 0 0 0 0 0 29.80
4 FITZ Miss Amy Foxley-sander 0 5 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
5 PIPERS LAST STAND Miss Kiera Whiteman 0 4 29.8 0 0 0 0 0 0.8 30.60
6 HLS LUCY Miss Alice Barnes Yallowley 0 3 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
7 FRAGGLE ROCK VI Mr Oliver Levy 0 2 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
8 CHEQUERS II Miss Bethan Griffin 0 0 31.8 0 0 0 2 0 0.4 34.20
9 EFS A LITTLE CONTENDER Mr Myles West 0 1 35 0 0 0 0 0 0.8 35.80
E AR BALLYBRACK DANCER Miss Hannah Jones 0 0 33.8 0 0 4 0 E E E AR
R GRAY THRILLER Mr Anthony Binks 0 0 33.8 0 0 0 0 R R R
R SPOT THE DUN Miss Jess Pearce 0 0 33.8 0 0 4 0 R R R
R FUDLEY MUDLEY Miss Susan Grieve 0 0 34.8 0 0 12 28 R R R
R SPARTA II Miss Victoria Linfield 0 0 36.3 0 0 4 0 R R R
W SHANNONDALE DARCIE Mrs. Victoria Collison 0 0 31.8 0 0 8 0 W W W
W ROH MEOH Miss Josie Mitchell 0 0 32 0 0 12 0 W W W
W BOBBY BE GOOD Mr Nick Boyle 0 0 W 0 0 W W W W W
W GALROSS AMIGO Miss Grace Hornby 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 04.49
BE90Open - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WOODFIELD GOLD Miss Melissa Joannides 0 8 27.5 0 0 0 0 0 0 27.50
10 COSINILLA Miss Julia Sorman 0 0 33.8 0 0 0 2 0 2.4 38.20
11 NICE AS PIE Mrs Helen Myles 0 0 32.8 0 0 0 1 0 4.4 38.20
12 WICKED GAMES Miss Georgie Ward 0 0 31 0 0 4 4 0 0 39.00
13 SEA MERMAID Mr Leo Carroll 0 1 39.3 0 0 0 0 0 0 39.30
14 DELAROCHE FAST N FURIOUS Miss Mimo Sandford 0 0 37.3 0 0 4 0 0 0 41.30
15 JOHNS GRANGE Miss Scarlet Barwell 0 1 42.5 0 0 0 0 0 0 42.50
16 BOGGY BRACKEN Miss Lucia Barlow 0 0 32.5 0 0 4 11 0 0 47.50
17 TANZANITE SCARLET Miss Eleanor Masters 0 0 40.8 0 0 4 0 0 3.6 48.40
18 STAR COIN Miss Sam Jennings 0 0 35.8 0 0 4 0 0 10 49.80
19 BILLY XIII Mrs Helen Driscoll 0 0 36.5 0 0 0 0 20 4.8 61.30
2 HERMOSA BELLA Miss Isabel Hooley 0 7 27 0 0 0 0 0 0.8 27.80
20 SMARTICUS Mr Ewan Mccleave 0 0 33 0 0 0 0 20 8.4 61.40
21 SALLYBOG LISA LU Miss Lucy Kitching 0 0 37 0 0 8 0 0 17.2 62.20
22 IN XANADU Mr Holger Vieten 0 0 36 0 0 4 0 20 4.4 64.40
23 SMOOTH CRIMINAL III Miss Eleanor Masters 0 0 35 0 0 8 0 20 2 65.00
24 ASHAPURNA Miss Camilla Kruger 0 0 30.3 0 0 4 0 20 15.2 69.50
25 SOLIS Miss Nelly Pearse 0 0 35 0 0 4 5 0 40.8 84.80
3 JACKSONLYN Miss Eve Mayes 0 6 30.3 0 0 0 1 0 0 31.30
4 WHITEHILL BOY Mrs Stephanie Read 0 5 32.5 0 0 0 0 0 1.2 33.70
5 CEASER Miss Georgie Ward 0 4 30 0 0 4 0 0 0 34.00
6 RCA WILLIAM BISHOP Miss Jasmin Vincent 0 3 27 0 0 0 0 0 8 35.00
7 DIRECT REGION Miss Alice Ashby 0 1 35.5 0 0 0 0 0 0 35.50
8 MARCEL Ms Kadiya Qasem 0 0 33 0 0 4 0 0 0 37.00
9 MR SKIPS Mr Aidan McGinley 0 0 32 0 0 0 2 0 3.2 37.20
E SIR DUKE II Mrs Hannah Craft 0 0 31.5 0 0 8 9 E E E
E UR CHERRY Miss Jessica Lee 0 0 37.3 0 0 0 0 E E E UR
W MARGUERITE DREAM Miss Sarah Vinall 0 0 W 0 0 W W W W W
W KAREN’S LAD Mr Jody Sole 0 0 W 0 0 W W W W W
W IRIS II Mr Hugh Train 0 0 W 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 05.24
CCI-S 2* - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FERNANDO IV Miss Claire Fielding 8 0 30.2 0 0 0 0 0 0 30.20
10 UBRANCO UK Mr Alfie Jack Sturley 0 0 33.3 0 0 4 0.4 0 0.8 38.50
11 MTOTO JACK Miss Hannah Stout 0 0 35.7 0 0 0 0.4 0 2.8 38.90
12 HARESTONE Miss Jasmine Wilks 0 0 31.1 0 0 8 0 0 0 39.10
13 GREENVALE ALTERED IMAGE Miss Izzy Hall 0 0 32.3 0 0 8 0 0 0 40.30
14 PROMETHEUS II Miss Melissa Joannides 0 0 31.4 0 0 4 0 0 5.6 41.00
15 CICERO VAN DE VIVE LA VIE Miss Charlotte Bullick 0 0 33.3 0 0 4 0 0 4.4 41.70
16 TIR NA NOG SHADOW Miss Katie Higgins 2 0 31.1 0 0 0 0 0 10.8 41.90
17 GUKATO Mrs Susan Eggleton 2 0 36 0 0 0 0 0 6.8 42.80
18 MARTINS IRISH EDDIE Mr Ollie Martin 0 0 34.5 0 0 4 0 0 5.6 44.10
19 KING KONG KENNY Miss Lara Jackson 0 0 38.9 0 0 8 0 0 2.4 49.30
2 CADO LOUVO Mr Gaspard Maksud 7 0 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
20 GREENVALE DELICIA Miss Hayley Vowels 0 0 38.5 0 0 8 0 0 4.4 50.90
21 CALLISTA DU MAZES Miss Noor Slaoui 0 0 35.6 0 0 4 1.6 0 12.8 54.00
22 CASH IN HAND Miss Noor Slaoui 0 0 35 0 0 8 0.4 0 11.6 55.00
23 CEDRO Mr Martin Thomas 0 0 41.3 0 0 4 1.6 0 8.8 55.70
24 FERNHILL SMART CHOICE Mrs. Sam Sweeney 0 0 33.7 0 0 0 0 20 6.4 60.10
25 LOST IN TRANSLATION Miss Annie Ho 0 0 34.1 0 0 0 0 20 11.6 65.70
26 SAVI ROSE Miss Gussie Terry 0 0 45.4 0 0 12 0 20 12 89.40
27 KIVALDI Mr Callum Banfield 0 0 38.5 0 0 0 0 60 20.4 118.90
3 MASTER UTAH Mr Gaspard Maksud 6 0 28.3 0 0 4 0 0 0 32.30
4 JUST A JEWEL Mrs. Sam Sweeney 5 0 32.3 0 0 0 0 0 0 32.30
5 COOLROCK WACKO JACKO Miss Georgia Bartlett 4 0 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
6 IN LIKE FLYNN Mr Andrew James 3 0 31.8 0 0 0 0.4 0 1.2 33.40
7 LILAS GIRL Miss Christina Wiederkehr 2 0 30 0 0 4 0 0 0 34.00
8 ROCKHILL DYNASTY Miss Lucy Gasston 2 0 34.2 0 0 0 0 0 0 34.20
9 COME ALONG SPRINGTIME Miss Jennifer Rowlinson 0 0 27.3 0 0 4 0 0 4.8 36.10
E R3 MGH KINGS STREET Miss Katie Berriman Davies 0 0 33.5 0 0 8 2 E E E R3
R ISALOTTIE Mr Andrew James 0 0 36.1 0 0 R R R R R
R GAMBLE ON STAR DIAMOND Mrs Melanie Edwards 0 0 34.6 0 0 16 0 R R R
R BILLY RADISSON Miss Amy Searle 0 0 40.4 0 0 R R R R R
R FERDI III Miss Francesca Brough 0 0 32.6 0 0 0 0 R R R
W REDINAGH KEEN EDGE Miss Maisie Morgan 0 0 37.5 0 0 W W W W W
W DO YOU LOVE ME Miss Rose Le Geyt 0 0 42 0 0 W W W W W
W CALL ME COOLEY Miss Molly Faulkner 0 0 36.6 0 0 W W W W W
Optimum XC Time - 05.08
N - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ZARAGOZA II Mr Gaspard Maksud 6 0 24 0 0 0 0 0 0 24.00
10 SISTER SUE Miss Rose Carnegie 0 0 28.5 0 0 8 0 0 0 36.50
11 GAMBLER IV Mr Andrew James 0 0 32.5 0 0 4 0 0 0.4 36.90
12 CARRAMORE BOY Miss Laura K Gordon 0 0 33 0 0 4 0 0 0 37.00
13 CREME DE LA CREME Z Miss Laura Geary 0 0 31.5 0 0 4 0 0 1.6 37.10
14 ELECTRIC ONLINE Mr Martin Thomas 1 0 33 0 0 0 0 0 5.2 38.20
15 HARDY III Miss Ella Bubb 1 0 33.3 0 0 0 0 0 7.6 40.90
16 BADGERHILL MELODY Miss Verity Leggett 0 0 30 0 0 4 0 0 12.4 46.40
17 CAIRNVIEW MOMENTUM Miss Alex Peters 0 0 37.5 0 0 4 0 0 6.4 47.90
18 BILLY BARTLETT Miss Alice Bowen 0 0 36 0 0 8 6 0 0 50.00
19 FAERIETALE PETER PAN Miss Kate Sim Read 0 0 39 0 0 4 0 0 15.6 58.60
2 SPLENDIX Mr Jethro Thompson 5 0 25 0 0 0 2 0 0 27.00
20 BROWNS LUCK Miss Georgie Fisk 0 0 27.3 0 0 20 24 0 8.4 79.70
21 PRIMITIVE APRIL Mrs Christine Smith 0 0 35 0 0 12 0 20 40.8 107.80
3 COOLEY VACATION Mr Daniel Colbourne 4 0 23.5 0 0 0 0 0 4.8 28.30
4 MERENGO V T DAUWHOF Miss Shari Butchart 3 0 28.5 0 0 0 0 0 1.2 29.70
5 BRITANNIA ROYAL Mrs. Sam Sweeney 2 0 29.8 0 0 0 0 0 0 29.80
6 BY DESIGN II Miss Phoebe Gale 1 0 33.5 0 0 0 0 0 0 33.50
7 BANNERFARM QUALITY Miss Lucy K Wheeler 1 0 26.8 0 0 0 0 0 7.2 34.00
8 HATRICK II Mr Myles West 1 0 33.3 0 0 0 0 0 1.2 34.50
9 CSF JUST A DREAM Miss Flora Elliott 0 0 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
E ISHI AMY Miss Suzie Coats 0 0 38.5 0 0 20 12 E E E
E R3 RICARDO RED Miss Charlotte Kennedy 0 0 23 0 0 4 0 E E E R3
R SHANNONDALE WARREN Mr Andrew James 0 0 31.3 0 0 0 0 R R R
R SHAOLIN Miss Ruth Chandler 0 0 34.8 0 0 16 17 R R R
W DIVETTE DE CARNEVILLE Mr Will Furlong 0 0 28.8 0 0 0 0 W W W
Optimum XC Time - 05.08
ON - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 COROYALE Mrs Sarah Bullimore 6 0 23 0 0 0 0 0 0 23.00
10 MOSSTOWN TOBY Miss Emma d'Angibau 0 0 44.3 0 0 4 0 0 0.4 48.70
11 BALLINTOGHER BELLE Miss Lucy Witts 0 0 39.3 0 0 8 0 0 1.6 48.90
12 IRISH TRUMP Mrs Sarah Bullimore 0 0 33.8 0 0 8 0 0 8.4 50.20
13 ZOPPAH KARLA Mr Joe Lethbridge 0 0 37.8 0 0 8 0 0 12 57.80
14 LORE OF THE RIVER Miss Eliza Fox-pitt 0 0 38 0 0 12 0 0 11.2 61.20
15 JUBILEE CRUISE Miss Emily Blew 0 0 34.5 0 0 4 0 20 3.2 61.70
16 CIRCUS RINGMASTER Miss Livi Hosking 1 0 35 0 0 0 0 0 36.4 71.40
17 IRISH ENCOUNTER Mrs Anna Taylor 0 0 32.5 0 0 4 0 20 20.4 76.90
2 RINWOOD COOLEY Miss Emily Baldwin 5 0 25.8 0 0 0 0 0 0.8 26.60
3 RANGER WING Miss Amy Hilton 4 0 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
4 ARDEO BRIGADIER Miss Georgie Strang 3 0 30 0 0 0 0 0 0.8 30.80
5 EARLY SPRING Miss Olivia Bartlett 2 0 29.8 0 0 0 0 0 1.6 31.40
6 I FABERGES BOY Mrs Caroline Day 1 0 33.5 0 0 0 0 0 2.8 36.30
7 ADELE 97 Mr Will Furlong 1 0 27 0 0 0 0 0 10 37.00
8 FRANKLY Miss Jenny Hawkes 1 0 41.5 0 0 0 0 0 0 41.50
9 CONZALEZ M Mr Luke Thompson 1 0 35.8 0 0 0 0 0 10.4 46.20
E AR BAD BOY D ALLEZ Mr Callum Banfield 0 0 45.3 0 0 8 11 E E E AR
E HF GLENDUN Miss Victoria Voller 0 0 35 0 0 0 0 E E E HF
E UR MONZA Miss Minna Erith 0 0 30.8 0 0 4 0 E E E UR
E UR ENRICO Mr George Sturgis 0 0 31 0 0 0 0 E E E UR
E UR CUROLEA MIKA Miss Anna Czylok 0 0 32.8 0 0 0 4 E E E UR
E UR OSLO Miss Daisy Dollar 0 0 38.5 0 0 12 0 E E E UR
W LEONARDO DE LUX Miss Charlotte Kennedy 0 0 30 0 0 0 0 W W W
W CULT DOLLY MIX Mrs Zoe Chambers 0 0 37.3 0 0 W W W W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded