Results
Event name: CHEPSTOW Date: Jun 29-30 2019 Location: CHEPSTOW RACECOURSE, Chepstow, Monmouthshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 4.43
4YO - Section N1
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 TMF FLY HIGH Miss Georgie Selley 0 8 33 0 0 0 0 0 33.00
2 KUBLESCO Miss Louisa Lockwood 0 7 34 0 0 4 0 0 38.00
3 SERIOUS CONUNDRUM Mr Jack Pinkney 0 6 27.3 0 0 12 0 0 39.30
4 MY AUGHRIM WATS Mrs Annie Robertson 0 0 37.5 0 0 8 0 40 85.50
E R3 CWMESGAIR FLASH HARRY Miss Rosa Callen 0 0 43.5 0 0 E E R3
Optimum XC Time - 4.55
BE100 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 FUTURE CADENCE Miss Becca May 0 16 26.5 0 0 0 0 0 0 26.50
2 BELTRIM AFRICAN BOY Miss Lucy Mayne 0 14 28.5 0 0 0 0 0 0 28.50
3 HAMILTON Mr Alexander Bragg 0 12 25.3 0 2 4 0 0 1.2 30.50
4 MIS FANTASTIC Miss Olivia Hoyland 0 10 27.5 0 0 0 0 0 4 31.50
5 ULTIMATE LAW Mr John Tilley 0 8 33.3 0 0 0 0 0 0 33.30
6 DIAMOND SHOWTIME Miss Chloe Felton 0 6 31.3 0 0 4 0 0 1.6 36.90
7 WESTCEFFYL LAD Miss Philippa Hayes 0 4 32 0 0 4 0 0 2 38.00
8 THE ELLFIELD DIKSTER Mr Alexander Whewall 0 4 31.8 0 0 4 0 0 2.4 38.20
9 SQUIRE REBEL Miss Flora Macfarlane 0 0 29.5 0 2 4 0 0 6 39.50
10 DIS LUI D AOZ Miss Alicia Hawker 0 0 25.3 0 0 8 0 0 6.8 40.10
11 BOSTON IV Miss Rosie Thomson 0 0 29.5 0 0 4 0 0 7.2 40.70
12 MILADY Mrs Christine Hardinge 0 2 35.8 0 2 0 0 0 5.6 41.40
13 CRONINS QUOTATION Miss May Blackman-howard 0 0 26.5 0 0 8 0 0 7.2 41.70
14 HECTOR Mr Hector Baker 0 0 31.5 0 0 4 0 0 6.8 42.30
15 CORRIEBEG COSMOPLITAN Miss Lizzie Luxton 0 0 31.3 0 0 8 0 0 3.6 42.90
16 NOT ANOTHER FRIDAY Miss Rachel Tudor-davies 0 0 32.5 0 2 8 0 0 5.6 46.10
17 KILCLONEY BUDDY Mr Lewis Drew 0 0 30 0 0 16 1 0 7.2 54.20
18 PARKHILL DAZZLE Miss Poppy Waller 0 0 46.3 0 2 8 0 0 0 54.30
19 ACTION DANCER Miss Alice Garfield 0 0 41.3 0 0 12 0 0 9.2 62.50
20 SEYMOUR REALITY Mrs Louise Harwood 0 0 30.8 0 0 0 0 20 14.8 65.60
21 JANNIMESA JEWEL Miss Janou Bleekman 0 0 26.3 0 0 0 0 20 21.6 67.90
22 AMROTH II Mrs Ginny Lilwall 0 0 34.3 0 0 24 1 0 13.2 72.50
23 MONBEG WHISPER Mr Sam Griffiths 0 0 31.3 0 0 8 0 20 17.2 76.50
24 MILORD II Miss Kirsty Johnston 0 0 32.3 0 0 0 0 20 32.4 84.70
25 KIWI CRUISE Miss Rosie Fry 0 0 35.8 0 0 0 0 20 40.4 96.20
26 TULLABEG SPRINGTIME Mrs Christina Ticehurst 0 0 32 0 2 4 4 80 46.4 166.40
R FAIRLIGHT HARPERS BAZAAR Miss Saffron Cresswell 0 0 26.8 0 0 0 0 R R
E CR SNOW WHITE FEET Miss Jamie-jasmine Ritchie 0 0 30.8 0 0 28 15 E CR
W DREWMAIN SKY LEGEND Mrs Lindsay Compton 0 0 30.8 0 0 16 0 W W
W BLACK MAGIC II Miss Lucy Richards 0 0 38.5 0 2 4 0 W W
R ABBEYDALE ROLLER Miss Charlotte James 0 0 26.8 0 0 4 0 R R
E R3 KILCANDRA SINCERELY CRUISE Miss Emily Philp 0 0 29.8 0 0 0 0 E E E R3
Optimum XC Time - 4.55
BE100 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 CORRIEVIEW MERLIN MAGIC Mrs Jane Rogers 0 16 20 0 0 0 0 0 0 20.00
2 MERIDIANWAY RAMZES BOY Mr Alexander Whewall 0 14 27.3 0 0 0 0 0 0 27.30
3 SULTAN ROYALE Mr Roberto Scalisi 0 12 24.3 0 0 4 0 0 0 28.30
4 WOOTTONHEATH PRIVATE RYAN Miss Lily Jessup 0 10 28.5 0 0 0 0 0 0.8 29.30
5 PENHILLS SHES THE BUSINESS Mr Bernie Wharfe 0 8 29.5 0 0 0 0 0 0 29.50
6 WINNERS PRIDE Mrs Becky Stokes 0 6 26.3 0 0 4 0 0 1.6 31.90
7 OPPOSITION HERALDIK GIRL Miss Kirsty Johnston 0 4 25.3 0 0 4 0 0 3.6 32.90
8 BRYAN HABANA M2S Miss Isobel Allott 0 0 24.3 0 0 4 0 0 6.8 35.10
9 OWN AGENDA Mr Tim Rogers 0 0 30 0 0 4 0 0 1.2 35.20
10 PETIT ROUGE Mrs Angela Molson 0 2 28 0 0 0 0 0 7.6 35.60
11 FLORANCE Mrs Sally Crane 0 0 21.8 0 0 4 0 0 10 35.80
12 SHANNONDALE SYLVESTER Mr Thomas Tulloch 0 2 33.5 0 0 0 0 0 4.4 37.90
13 SUMMERBRIDGE EYE SPY Miss Natasha Miro 0 0 26.5 0 0 8 1 0 2.8 38.30
14 R BOYCIE Miss Laura Warren 0 0 30.3 0 0 4 0 0 4.4 38.70
15 KHALEESI II Mr Padraig Mccarthy 0 0 31 0 0 4 0 0 5.6 40.60
16 BANDTIP Miss Grace Popham 0 0 28.3 0 2 4 0 0 8.4 40.70
17 CU CHULAIN Mr Sam Griffiths 0 0 28.5 0 0 4 0 0 9.6 42.10
18 PRIMITIVE MIDNIGHT TIGER Miss Phoebe Nicholson 0 0 33.3 0 2 8 0 0 3.2 44.50
19 IRISH JIG III Mrs Dido Darling 0 0 33.5 0 2 4 0 0 12 49.50
20 THE NEOMANCER Mrs Tassy Purnell 0 0 34.5 0 0 8 0 0 7.2 49.70
21 CELTIC PUZZLE Miss Sian Jones 0 0 33.5 0 2 4 0 0 15.2 52.70
22 DEVONHAYES LUCKY STAR Miss Becky Scammell 0 0 34.3 0 2 4 0 0 21.2 59.50
23 FERNHILL ON TOUR Miss Jennifer Hall 0 0 28 0 0 0 0 20 18 66.00
24 ILONA Miss Amy Piatek 0 0 35.5 0 0 8 0 20 17.6 81.10
25 SHANNONDALE AVATAR Ms Jaya O’neill 0 0 27.3 0 0 12 0 20 26 85.30
26 BRECHFA IETTA Mrs Louise Harwood 0 0 30.3 0 0 0 0 40 25.2 95.50
27 BRITANNIA'S CABARET Ms Oceane Amans 0 0 29 0 0 4 0 60 18.8 111.80
R LOUGHNATOUSA SCHMIDT Miss Flora Macfarlane 0 0 26.5 0 0 4 0 R R
W SMOKE RING Mrs Clare Austin 0 0 34.3 0 0 8 0 W W
R ORIONS ALIBI Mrs Lorna Daniel 0 0 33.8 0 2 8 0 R R
Optimum XC Time - 4.55
BE100 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 WESTWOOD APPEAL Miss Samantha Brown 0 16 24 0 0 0 0 0 1.2 25.20
2 SNACK-A-JACK Mr Tom Sloper 0 14 25.8 0 0 0 0 0 0 25.80
3 ROYAL PROSPECT Ms Sara Squires 0 12 27.8 0 0 0 0 0 0 27.80
4 COULSTON CASINO Mr Sam Griffiths 0 10 25 0 0 0 1 0 5.2 31.20
5 CAVALIER GUNFIRE Miss Tabitha Baker 0 8 32 0 0 0 0 0 3.6 35.60
6 CASTLE HOWARD OCTAVIAN Mr Harry Meade 0 6 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
7 MISS TIA Mrs Margaret Best 0 4 30.3 0 0 4 0 0 2 36.30
8 ZEITGEIST II M2S Miss Rachel Hatherell 0 4 35.3 0 0 0 0 0 1.6 36.90
9 LOTTIE XI Miss Cerys Evans 0 2 34 0 0 0 0 0 3.2 37.20
10 MX CRUISE CONTROL Miss Emma Humfrey 0 2 32.8 0 0 0 0 0 4.8 37.60
11 GLOBAL HIGH SOCIETY Miss Emily Philp 0 0 30.3 0 0 4 0 0 4 38.30
12 HUGO CRUZE Mr Rafael Losano 0 2 35.8 0 0 0 0 0 4.4 40.20
13 ZEALOUS Miss Alannah Dunstan 0 0 28.8 0 0 4 0 0 8.4 41.20
14 PENWIND ULYSSA Miss Charlotte Rowe 0 0 32.5 0 0 8 0 0 3.6 44.10
15 TASTE THE FLAVOUR Mr Andrew Winterton 0 0 33.3 0 0 12 0 0 3.6 48.90
16 OPPOSITION BOLERO Miss Kirsty Johnston 0 2 31.3 0 0 0 0 0 18 49.30
17 SIR NUNN LOUGHEHOE DIAMOND Mr Roger Pratt 0 0 31.5 0 0 8 0 0 11.2 50.70
18 FELTON RAGALOK Miss Phemie Dillon 0 2 35 0 2 0 0 0 16 51.00
19 HARTLEYMANOR VELLA Miss Joanna Reeves 0 0 31 0 0 0 0 20 1.6 52.60
20 RICOCHET ZED Miss Ffion Priddle 0 0 34.3 0 0 8 4 0 8.4 54.70
21 BALLY FLAPJACK Mr Thomas Tulloch 0 0 32.8 0 0 4 0 0 19.6 56.40
22 CORNISH BREEZE II Miss Abigail Baker 0 0 31.5 0 0 8 0 0 17.2 56.70
23 UTHOPIAN SENSATION Professor Joanna Price 0 0 36.5 0 0 8 1 0 14 59.50
24 HAZARD Z Miss Kate Honey 0 0 31.3 0 0 0 0 20 14.4 65.70
25 BALOUTERO Mrs Louise Harwood 0 0 29.3 0 0 0 0 20 18.8 68.10
26 SHADOW BOY Miss Isny O'Donnell 0 0 31.8 0 0 0 0 20 16.4 68.20
27 AMAZINGMIKA Miss Poppy Wilkinson 0 0 35.3 0 0 4 0 20 10.8 70.10
28 SAN DANCING HIT Miss Vittoria Panizzon 0 2 31.3 0 0 0 0 0 41.6 72.90
29 UNCLE AUSTIN Mr Joshua Levett 0 0 33.3 0 0 0 0 20 22.4 75.70
30 G STAR II Miss Georgina Blackshaw 0 0 30.8 0 0 8 6 20 24.8 89.60
E R3 BILLY CLARENZA Miss Georgie Spence 0 0 30.3 0 0 0 0 E E E R3
E UR SLINGETS VALENTE Miss Laura Europa 0 0 34.8 0 0 E E UR
R BALLYGRIFFIN BONBON Mrs Janine Collishaw 0 0 32 0 0 8 0 R R
E CRUISE BREAKER Miss Lizzie Luxton 0 0 32 0 0 4 0 E E E
E R3 BOYNE VALLEY PRINCE Miss Ellie Watkins 0 0 31.3 0 0 4 0 E E E R3
Optimum XC Time - 4.55
BE100 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KEAMORE DARCO Miss Danielle Frost 0 16 28 0 0 0 0 0 0 28.00
2 POMP N CIRCUMSTANCE Mr Padraig Mccarthy 0 14 28.8 0 0 0 0 0 0 28.80
3 WIL CELTIC PLAYBOY Mrs Beanie Sturgis 0 12 30.8 0 0 0 0 0 1.2 32.00
4 CONTINUOUS Mr Leonard Goerens 0 10 28.3 0 2 0 0 0 4 32.30
5 GRANT MY WISH Miss Gabriella Wilton-baker 0 8 31.3 0 0 0 1 0 1.2 33.50
6 MOONLIGHT FLASHDANCE Miss Jay Mossman 0 2 30 0 0 0 0 0 6 36.00
7 POMP N CEREMONY Mr Padraig Mccarthy 0 0 34.5 0 0 4 0 0 0 38.50
8 MOUNT OF OLIVES Mr Giorgio Nardilli 0 0 31.5 0 0 8 0 0 0 39.50
9 BE BOP A LULA Miss Millie Kold 0 0 27.3 0 0 4 0 0 10.8 42.10
10 ETCHA SKETCH II Ms Nicola Hoskins 0 0 35.5 0 0 4 0 0 6.8 46.30
11 LLANTHONY HOLTZ ASHE Mr Tom Passmore 0 0 34.5 0 0 4 0 0 8 46.50
12 CAESAR OF CARLOW Miss Roberta Cameron-Rossiter 0 0 44.8 0 0 4 0 0 2 50.80
13 AURELIAN GOULD Miss Caroline Des Arcis 0 0 32.8 0 0 4 0 0 17.2 54.00
14 IANDO Mrs Victoria Charrington 0 0 36.3 0 2 4 0 0 16.8 57.10
16 BALLYENGLAND WISH Mr Fred Powell 0 0 31.8 0 0 20 6 20 14 91.80
17 GREDINGTON JIGSAW Miss Maya Williams 0 0 34.3 0 0 16 6 20 24.4 100.70
18 BALLINGLEN REBELS VELVET Miss Lydia Greenman 0 0 34.3 0 0 12 18 20 30.8 115.10
HC ALDORRO Miss Amanda Brieditis 0 0 38.8 0 2 0 0 0 16 54.80
E BARNEY FROM TYANEE Miss Lauren Dallison 0 0 32.8 0 0 4 0 E E E
HC ETE ROSE Miss Lauren Dallison 0 0 29.8 0 0 4 0 W HC
R THEN AGAIN Miss Chantal Thackray 0 0 34.3 0 0 4 0 R R
R PENSTROWED SEREN WEN Miss Meghan Eaton 0 0 33 0 0 8 0 R R
Optimum XC Time - 4.55
BE100Open - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DOMINO DERVAL Mrs Christine Hardinge 0 16 22.5 0 0 0 0 0 0 22.50
2 MAINDIFF ZULU REVOLVER Mr Tom Sloper 0 14 25 0 0 0 0 0 0 25.00
4 BELAERO Miss Ellie Fredericks 0 10 23 0 0 4 3 0 0.8 30.80
5 CAIRNGORM Mr Alexander Whewall 0 8 27.3 0 0 4 0 0 0 31.30
6 DISERT JOE Miss Emily Dinnis 0 6 29 0 0 0 0 0 2.4 31.40
7 KOLESTON PERFECT Miss Isabelle Joce 0 4 28.8 0 0 4 0 0 0 32.80
8 SILVERSPRING CUSTARD Miss Nicole Dunlop 0 2 32 0 0 0 0 0 5.2 37.20
9 BOUNTY CASTLE Mr Richard Waygood 0 2 27.3 0 0 0 0 0 11.2 38.50
10 LEACOURT TOUCH OF CLOVER Miss Charlotte Rowe 0 0 30 0 0 4 0 0 4.8 38.80
11 FAERIE MIKADO Miss Roo Fox 0 2 34.5 0 0 0 0 0 4.8 39.30
12 CANZAYER J Mr Daniel Sibley 0 0 28 0 0 4 0 0 9.2 41.20
13 WESTWOOD WATER MILL Mrs Gemma Webster 0 0 31.5 0 0 8 0 0 2 41.50
14 RS MATEUS Miss Emily Lavelle 0 2 29.3 0 2 0 0 0 12.4 41.70
15 MYSTIC SPIRIT OF THE GRANGE Miss Emma Rhydderch-Roberts 0 0 29.5 0 0 12 0 0 1.2 42.70
16 GALICIA Miss Katie Willman 0 0 31.5 0 0 0 1 0 10.8 43.30
17 BYRNESKILL RUBY Miss Imogen Webber 0 2 31.3 0 0 0 0 0 12 43.30
18 HALLMARK DS Miss Lizzie Luxton 0 0 27.5 0 0 8 3 0 7.2 45.70
19 PRIDES SUCCESSOR Miss Hope Davies 0 0 30.5 0 0 4 0 0 11.6 46.10
20 DHI BOUNCE Mrs Katie Davis 0 0 29.3 0 0 4 0 0 13.6 46.90
21 SIMON PORLOE Miss Isabella Brent 0 0 31 0 0 8 0 0 9.6 48.60
22 SHANNONDALE JEDI Mrs Jenny Levett 0 0 27.5 0 0 4 0 0 31.2 62.70
23 DISSINGTON MISS GRAINGER Miss Chloe Richards 0 0 32.3 0 0 4 0 20 14 70.30
24 HEJO Miss Freddie Best 0 0 32.3 0 0 4 0 0 34 70.30
25 CAIRNSIDE SIR ALEX Miss Sophie Hulme 0 0 35 0 0 0 0 20 26 81.00
HC MISTER ROSEBERRY Miss Lily Williams 0 12 28 0 0 0 0 0 0 28.00
E HF GUMMYS TWINKELING Miss Isabelle Rucker 0 0 33.5 0 0 4 0 E E E HF
E R3 FLAIR II Mr Tim Rogers 0 0 21 0 0 0 0 E E E R3
E WHITEHAWK ROYAL BLUE Miss OLIVIA WOOD 0 0 32.8 0 0 0 0 E E E
Optimum XC Time - 4.49
BE80(T) - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BRENDONHILL BON CHANCE Mrs Henrietta Verschoyle 0 0 27 0 0 4 0 0 0 31.00
2 HEBBENS EMMELY Miss Julie Richardson 0 0 34.5 0 0 0 0 0 0 34.50
3 COPSHORNE PICCOLO Miss Annarose Cox 0 0 31 0 0 4 0 0 0 35.00
4 NARABO LILY Miss Freya Soden 0 0 32.8 0 0 0 0 0 2.8 35.60
5 WILLOW Miss Louise Hunt 0 0 36.5 0 0 0 0 0 0 36.50
6 SCARNAGH LAD Miss Philippa Roe 0 0 31.3 0 0 8 0 0 0 39.30
7 WOOLASTON PROMISE Mr Charles Matthews 0 0 35.5 0 0 4 0 0 0 39.50
8 ROLO XI Miss Anaya Stewart 0 0 29.3 0 0 4 0 0 6.4 39.70
9 TELESCOPE Miss Jody Millin 0 0 32.8 0 0 0 0 0 8 40.80
10 ACORN FINE N DANDY Mrs Dorothy Harris 0 0 37 0 0 4 0 0 0 41.00
12 NOBODYS FOOL Miss Maddie Beal 0 0 34.5 0 0 4 0 0 5.6 44.10
13 GRINGOS GARRISON Mrs Nicola Powell 0 0 37.3 0 0 0 0 0 6.8 44.10
14 SILVERWORT Miss Lauren Cable 0 0 39 0 0 4 0 0 3.6 46.60
15 ADMIRAL Mrs Justine Scott 0 0 33 0 0 4 0 0 14 51.00
16 KNOCKCLONAGAD KIM Miss Lowri Morgan 0 0 31 0 0 4 0 0 18.4 53.40
17 GENAL NALA Ms Louise Harris 0 0 37 0 0 0 0 0 18.8 55.80
18 SQUIRE OF CRANSTOUN Miss Lucinda Chinn 0 0 33.3 0 0 12 0 0 20 65.30
19 BALLYKILCASH ACTIVE ATLAS Miss Naomi Watkins 0 0 30.8 0 0 8 0 20 14.4 73.20
20 FOYFINS CLOSE CALL Mr Hugo Morgan 0 0 38.8 0 0 0 0 20 35.2 94.00
21 BERLINS EDITION Miss Francesca Malecki 0 0 32.3 0 0 8 0 40 16.8 97.10
22 KILTYCREIGHTON CHARLIE Miss Lotty Jones 0 0 31.8 0 0 8 3 80 17.6 140.40
23 ALDENSFARM MISTER BLUE SKY Miss Alice Freeman 0 0 41.8 0 0 0 0 60 48 149.80
24 OZZIE OF BOWLAND Miss Jane Hollies 0 0 35.5 0 0 12 24 60 43.6 175.10
E AR GRANTSTOWN WONDER Miss Amy Sweet 0 0 33 0 0 4 0 E E E AR
E BRYNITHON IMPERIAL COMMANDER Miss Violet Legge 0 0 34.8 0 0 0 0 E E E
E R3 FOD MORNING SUNRISE Mrs Sarah Ferris 0 0 33.3 0 0 E E R3
E TED V Mr Mark Smith 0 0 E 0 0 E
Optimum XC Time - 4.49
BE80(T) - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SOUTHHILL FARM FELIX Miss Maisie Randle 0 0 26.3 0 0 0 0 0 0 26.30
2 SISCO SHAMROCK Miss Emma Storrar 0 0 27 0 0 0 0 0 0.8 27.80
3 THE NORTH MAN Miss Amy Thomson 0 0 31.5 0 0 0 0 0 0 31.50
4 MOUNTROSS ASH Miss Charlotte Smith 0 0 34.5 0 0 0 0 0 0.4 34.90
5 RAGTIME KISS ME K Miss Rhiannon Coleman 0 0 31.5 0 0 4 0 0 0 35.50
6 D-XANADU Miss Kaylee Rowsell 0 0 34 0 0 0 0 0 2.4 36.40
7 PICASSO III Mrs Rebecca Harris 0 0 32.3 0 0 4 0 0 1.6 37.90
8 BONMAHON COOKIE CLOVER Mrs Meg Graham Maw 0 0 33.3 0 0 4 0 0 1.2 38.50
9 GARRYNDRUIG SPACE ODDITY Miss Amy Bartholomew 0 0 36 0 0 4 0 0 0 40.00
10 PENTYPARC GERRARD Miss Alex Bishop 0 0 35.5 0 0 0 0 0 4.8 40.30
11 CHEVALIAN SPRINT Ms Becci Green 0 0 39.3 0 0 0 0 0 1.2 40.50
12 ROSS ROMEO Miss Lydia Gascoigne 0 0 34.5 0 0 4 0 0 2 40.50
13 HISINA Miss Freya Jones 0 0 35 0 0 0 0 0 8.4 43.40
14 INDIGO HERO Mrs Sara Gallagher 0 0 30.3 0 0 0 0 0 13.6 43.90
15 SERGIO Miss Sarah Kula-przezwanski 0 0 21 0 0 4 0 20 2.4 47.40
16 UNMANED Miss Francesca Frost 0 0 31.8 0 0 0 0 0 18.4 50.20
17 CASSINOS BFG Miss Megan Roberts 0 0 30.8 0 0 20 0 0 0 50.80
18 COMEHOMEQUIETLY Miss Rebekah Park 0 0 46.3 0 2 4 0 0 10.4 60.70
19 DRUMCONG DUKE Mr Alexander Chapman 0 0 34.3 0 0 12 0 0 15.6 61.90
20 DRUMATRUMMON DAISY Mrs Martina Thomas 0 0 47 0 2 0 0 0 19.2 66.20
21 TIRNANOGUE TALLEY Ms Deni Harper-adams 0 0 39 0 0 0 0 20 7.6 66.60
22 NPS GENIUS Miss Nicola Bowcott 0 0 30 0 0 4 1 20 22.8 77.80
23 KILLEEN JOE Miss Emma Grew 0 0 34.8 0 0 8 0 20 28.8 91.60
E R3 BUST A MOVE Miss Liz Brown 0 0 36 0 0 E E R3
R SHELLEY COPP Ms Shelley Copp 0 0 34.8 0 0 R R
E RHYDYCAR PEDRO Mrs Terinna Pesci-griffiths 0 0 36.3 0 0 E R E
W PENTWYN LUCA Miss Kerry Phelps 0 0 35.3 0 2 W W
Optimum XC Time - 4.43
BE90 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ETERNAL EVOLUTION Mr Graham Law 0 8 28.3 0 0 0 0 0 0 28.30
2 DESTINE A ETRE Mrs Rebecca Powell 0 7 29.3 0 0 0 0 0 0 29.30
3 HES THE MAN Mrs Rosie Pothecary 0 6 30 0 0 0 0 0 0 30.00
4 RIPCORD Miss Melanie Arnold 0 5 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
5 PRO TEST Mrs Kate Justice 0 4 28.3 0 0 4 0 0 0 32.30
6 JUST CHILLIN Mr Fred Powell 0 3 32.5 0 0 0 0 0 0 32.50
7 ATLANTIC SPIRIT Miss Annemarie Beverley-jones 0 2 31.8 0 0 0 0 0 0.8 32.60
8 SIMPLY HOLLY HOBBITT Miss Holly Yeates 0 2 31.5 0 0 0 0 0 1.2 32.70
9 SOUTHMEAD FIRST STITCH Miss Hetty Hill 0 0 30.5 0 0 4 0 0 0 34.50
10 KERWIN Miss Beatrice Newington-bridges 0 1 33.5 0 0 0 0 0 1.6 35.10
11 DJANGO'S TIME Miss Julie Clement 0 0 31.5 0 0 4 0 0 0 35.50
12 PRIMITIVE MORNING Mrs Lindsay Griffiths 0 1 30.8 0 0 0 0 0 4.8 35.60
13 FARRELLYS BAR LADY Miss Chantelle Chard 0 0 31.8 0 0 4 0 0 0 35.80
14 GALWAY REALTA Mrs Catherine Carleton-Smith 0 0 32.5 0 0 4 0 0 0 36.50
15 TEMPEST GUTO Mrs Chrissie Jeffery 0 0 29.5 0 0 8 0 0 0 37.50
15 HI KILRAINEY WIZARD Miss Sophie Bennett 0 0 37 0 2 0 0 20 33.2 90.20
16 HARTHILL ZARA Miss Lottie Royle 0 1 32.3 0 0 0 0 0 5.2 37.50
17 COOLMINGA STAR Miss Beckie Smith 0 0 29 0 0 4 0 0 5.6 38.60
18 TARR MARY ROSE Miss Charlotte Tudor 0 0 33.3 0 0 4 2 0 0 39.30
19 LILLIBET Mr Jack Whiteford 0 0 31.3 0 0 8 0 0 0 39.30
20 BILLYWYNT COMMON PJ'S LEGACY Miss Sophie Furlong 0 0 30 0 0 8 0 0 4 42.00
21 ORANGE THOMAS Mrs Renee Howells 0 0 32.5 0 0 12 0 0 0 44.50
22 MGH CAPA VILOU Miss Anna Johannson 0 0 33.3 0 0 8 0 0 6 47.30
23 TRELIVER DILLY THE PINK Mrs Julia Zorab 0 0 36.3 0 2 4 0 0 8 48.30
24 BEAR SPIRIT Miss Rosie Ashforth 0 0 38 0 0 8 0 0 4 50.00
25 PENTWYN JR Miss April Masters 0 0 30.5 0 0 0 0 20 8 58.50
26 RHIWDERIN RINGO Mrs Kirstie Kirk 0 0 34.3 0 0 0 0 20 6.4 60.70
27 FOR FUN AND GLORY Mr Helen Revington 0 0 32.5 0 0 0 0 20 9.2 61.70
28 TOTAL ECLIPSE II Miss Abby Vaughan 0 0 33 0 2 4 5 20 3.6 65.60
29 ARCTURUS PUMBA Ms Leanne George 0 0 33 0 0 12 0 20 12.8 77.80
30 LORDSHIPS AQUILA Miss Asha Riches 0 0 31.8 0 0 4 0 40 23.2 99.00
31 ERVELOUGH PADRAIC Miss Emma Jeffreys 0 0 37.3 0 0 12 12 20 22 103.30
32 KILLOSSERY KENETIC Ms Hattie Shaw 0 0 30.8 0 0 12 0 40 22.8 105.60
HC SCOOBO Miss Alicia Hawker 0 0 33 0 0 4 0 0 0 37.00
Optimum XC Time - 4.43
BE90 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 MAESMAWR HUNSTMAN Mr Tim Rogers 0 8 21.3 0 0 0 0 0 2 23.30
2 WATERMILL Mrs Kathryn Harris 0 7 28.8 0 0 0 0 0 0 28.80
3 LOOK-OUT-TIGER Mrs Diana Pinney 0 6 30.5 0 0 0 0 0 0 30.50
4 GOOD FRIDAY XI Miss Leanne Webber 0 5 31.3 0 0 0 0 0 0.4 31.70
5 CLONINCURRAGH STAR Miss Abigail Yeates 0 4 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
6 HOLME GROVE LINNET Mrs Joanne Elliott 0 3 24 0 0 8 0 0 0 32.00
7 TREFEINON MOWGLI Mrs Emily Peebles 0 2 33 0 0 0 0 0 0 33.00
8 TRULY SCRUMPTIOUS V Mrs Rosie Marlow 0 2 30 0 0 4 0 0 0 34.00
9 SKYLAS INDI BAY Miss Serena James 0 1 34.5 0 0 0 0 0 0 34.50
10 LORD SALLYFIELD Mrs Rowena Craig-aliani 0 0 31 0 0 4 0 0 0 35.00
11 WHITEHAWK PENNY BEA Miss Gabrielle Baldock 0 0 34.8 0 0 0 0 0 8.8 43.60
11 DAMSON WINE Miss Connie Clerey 0 0 33.3 0 0 4 0 0 0 37.30
12 AUGHRIM DARK KNIGHT Ms Philippa Watkins 0 1 39 0 0 0 0 0 0.4 39.40
13 PILTOWN MOLL Miss Alice Fulford 0 0 31.5 0 0 8 0 0 0 39.50
14 KILTEALY CHABLIS Mrs Anna Hughes 0 0 35.8 0 0 4 0 0 4.8 44.60
15 COVE GEORGE Miss Maddy Bullock 0 0 39.3 0 0 4 0 0 1.6 44.90
16 BINGO II Mr Oliver Smith 0 1 39 0 0 0 0 0 6.8 45.80
17 TOWNSEND PINK CHAMPAGNE Miss Clare Powell 0 0 36.8 0 0 8 0 0 2 46.80
18 NORTH STAR II Miss Pippa Royle 0 0 30.5 0 0 8 11 0 0 49.50
19 ARS CLOVER PING Mrs Fran Fitzpatrick 0 0 33.8 0 0 4 0 0 13.2 51.00
20 HARLEQUIN ZED Miss Fern Thomas 0 0 30.8 0 0 4 14 0 3.2 52.00
21 TEDZHEN Miss Gillian Suttle 0 0 41.8 0 0 4 0 0 11.6 57.40
22 JUST A FLING Miss Josie Dix 0 0 34.3 0 0 12 12 0 1.2 59.50
23 UTAHS PERLE Julie Smith 0 0 37.5 0 0 8 0 0 16.8 62.30
24 DIVA III Miss Victoria Blizzard 0 0 44.3 0 0 8 10 0 3.2 65.50
25 QUOB CLEOPATRA Miss Cara Teton 0 0 42 0 0 4 0 20 11.2 77.20
26 BENGI MONDEED Miss Bethan Thomas 0 0 36.8 0 0 8 0 20 14.8 79.60
27 BEANS FRIEND Miss Rebekah Barter 0 0 40.3 0 0 4 0 20 17.6 81.90
28 HILLDOWN SWEET PEA Miss Heather Sears 0 0 35.8 0 0 0 0 40 21.6 97.40
29 MR SWIFT Mrs Victoria Vatcher 0 0 35.8 0 0 4 0 60 2 101.80
30 ALLANAGH SEA SPRITE Professor Tim Peters 0 0 41 0 0 16 12 80 35.2 184.20
HC SHOO-BEE-DOO Mr Jack Pinkney 0 0 37.8 0 0 8 0 40 13.6 99.40
HC KISSEMMIE VENUS Miss Alicia Hawker 0 0 31.3 0 0 0 0 0 1.2 32.50
HC VIVENDI DE VARDAG Miss Helena Vardag-walters 0 0 40.5 0 0 8 0 0 6 54.50
E R3 KAYDEES GIRL Miss Molly Goodwin 0 0 41.5 0 0 E E R3
E R3 AMS LAST BID Miss Charlotte Newey 0 0 23.5 0 0 0 0 E E E R3
Optimum XC Time - 4.43
BE90 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 DAYWIZE Dr Rachael Trenaman 0 8 24 0 0 0 0 0 0 24.00
2 MIDNIGHT ENGAGEMENT Miss Lottie Royle 0 7 24.8 0 0 0 0 0 0 24.80
3 THE COPPER COMET Miss Cerys Owens 0 6 26 0 0 0 0 0 0 26.00
4 TOPTIME TALIESIN Mrs Celia Bellamy 0 5 22.5 0 0 4 0 0 0 26.50
5 WELSHPOOL LAD Miss Charlotte Smith 0 4 28 0 0 0 0 0 0 28.00
6 FREETIME IV Miss Gabriella Atkins 0 3 30 0 0 0 0 0 0.8 30.80
7 CLOWANCE ESTATE Miss Meghan Eaton 0 2 28.8 0 0 4 0 0 0 32.80
8 JO Mr Jason Hobbs 0 2 29.8 0 0 4 0 0 0 33.80
9 ANNANDALE IDRIS Miss Kate Raynor 0 2 28.5 0 0 4 0 0 2 34.50
10 THE HEATH HERO Mrs Jennifer Wookey 0 0 30.8 0 0 4 0 0 0 34.80
11 SURFING THE STARS Miss Hazel Young 0 1 36.8 0 0 0 0 0 0 36.80
12 JORIS Miss Kayleigh Poole 0 0 28 0 0 0 6 0 3.6 37.60
13 BARATINO Miss Ellie Romanello 0 1 38 0 0 0 0 0 0 38.00
14 TUTTI FRUTTI Miss Jessica Storrar 0 0 34 0 0 4 0 0 0 38.00
15 CARLOM Miss Kacey Reynolds 0 1 37.3 0 0 0 0 0 1.6 38.90
16 WHISPERING STORM Miss Jessie Saunders 0 1 39.8 0 0 0 0 0 0 39.80
17 KILCOLGAN CHAMP Miss Maddie Moxey 0 1 35.8 0 0 0 0 0 4 39.80
18 DANCING QUEEN III Miss Isobel Morgan 0 0 36 0 0 4 0 0 0 40.00
19 LANGALLER CHILL OUT Miss Kelly Ellis 0 0 35.3 0 0 4 3 0 0.4 42.70
20 ATLANTA LASS Miss Ella Gorrigan 0 0 37.5 0 0 4 0 0 1.6 43.10
21 FAY LANTA T Miss Ocean Moore 0 1 44.3 0 0 0 0 0 0 44.30
22 MCCABE CREEK Mr Jamie Insole 0 1 46.5 0 0 0 0 0 1.6 48.10
23 FREDDY FOUR SOCKS Miss Lucy Watson 0 0 36.3 0 0 12 2 0 0 50.30
24 JUST BECAUSE II Mrs April Richards 0 0 36.5 0 0 0 0 20 0 56.50
25 JUBILEE HARVEST Miss Emma Jane Matthews 0 0 32.3 0 0 0 0 20 13.6 65.90
26 TAMARIND Mr Gilles Serbource 0 0 44.8 0 0 0 0 20 4 68.80
27 CALCOURT LEONARDO Mrs Sophie Westmore 0 0 36.3 0 0 4 27 0 2.8 70.10
28 TYNYFID MAGIC Miss Victoria Woodland 0 0 34.5 0 0 8 0 20 9.6 72.10
HC CHIEF TENAYA Mr Iain Greer 0 0 33 0 0 0 0 R 33.00
R ALS DEXTER DOOLITTLE Miss Freya Webb 0 0 38.3 0 0 R R
E R3 KILRONAN BEAUTY Miss Alice Wharton 0 0 24.3 0 0 E E R3
R HA PENNY WELL Mr Rhys Ford 0 0 44.3 0 2 R R
E TROY FLASHMAN Mr Julian Holmes 0 0 38.5 0 0 E 0 4.4 E
E R3 RAFAEL II Miss Louise Jones 0 0 32.5 0 0 8 7 E E E R3
W KEY WEST B Mr Jack Stancombe 0 0 29.8 0 0 20 19 W W
Optimum XC Time - 4.43
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 LUCINDA Ms Oceane Amans 0 8 21.5 0 0 0 0 0 0 21.50
2 PAULDARYS REBEL X Miss Carol Wright 0 7 26.3 0 0 0 0 0 0 26.30
3 TULLABEG ICE Ms Emma Palmer 0 6 27.3 0 0 0 0 0 0 27.30
4 KILLYCLOGHAN NATALIA Mrs Charlotte Billson 0 5 28 0 0 0 0 0 0 28.00
5 ROYAN STAR Miss Carys Morris 0 4 28 0 2 0 0 0 1.6 29.60
6 JACK BLACK Miss Sarah Winfield 0 3 30.8 0 0 0 0 0 0 30.80
7 BACK TO GIZMO Mrs Katie Ingram 0 2 27 0 0 4 0 0 0 31.00
8 TEMPLEMORE WILD ONE Miss Bella Stevens 0 2 31 0 0 0 0 0 0 31.00
9 LUNA III Ms Laura Jones-griffiths 0 2 27.5 0 0 4 0 0 0 31.50
10 ROYAL SPECTRUM Miss Jo Weeks 0 0 26.5 0 0 4 1 0 0 31.50
11 MONAGHANSTOWN EARL Miss Abigail Wyatt 0 1 31.8 0 0 0 0 0 0 31.80
12 LISDUFF PADDY Mrs Sarah Colwill 0 0 31.3 0 0 0 3 0 0 34.30
13 SKYFIRE Miss Bethany Jarvis 0 0 30.5 0 0 4 0 0 0 34.50
14 JEMIMA Miss Ffion Priddle 0 0 33 0 0 4 0 0 0 37.00
15 GUVANDA JR Miss Jemima Griffiths 0 1 29.5 0 0 0 0 0 7.6 37.10
16 MR MUSCLE Miss Jenny Hampshire 0 0 33.8 0 0 4 0 0 0 37.80
17 GOODWINS DANCER Miss Lisa Palmer 0 0 33.8 0 0 4 0 0 0 37.80
18 HARVES LEGACY Miss Nicola Mooney 0 0 34 0 0 4 0 0 0 38.00
19 NUTKING Miss Alice Croxford 0 0 31.5 0 0 8 0 0 0 39.50
20 VENTON GREY EMPEROR Miss Caroline George 0 0 31.8 0 0 8 0 0 0.4 40.20
21 MEDNIGHT MAGIC Miss Katherine Adcock 0 0 29 0 0 4 0 0 8 41.00
22 FIDGET II Miss Hazel Minerva Carter 0 1 41.8 0 0 0 0 0 0 41.80
23 EKARO Miss Carol Soormally 0 0 24 0 0 20 0 0 0 44.00
24 ROSINA'S JOY Miss Clare Brown 0 0 35.8 0 0 16 0 0 0 51.80
25 MOHEREEN MISSIS Mrs Christina Manship 0 1 38.5 0 0 0 0 0 14.8 53.30
26 OTTO WATTO Miss Rachael Forkings 0 0 27.5 0 0 0 0 20 7.6 55.10
27 TIGER OF YNYSYFRO Miss Scarlett Parker 0 0 32.5 0 0 4 0 20 10.4 66.90
28 TIA XIII Miss Sarah Baird 0 0 38 0 0 4 0 20 10.4 72.40
29 IWONDER WHEN Miss Charlie Perrott 0 0 27 0 0 16 7 20 3.2 73.20
30 FERNANDO Miss Abbie Griffiths 0 0 33.3 0 0 0 0 40 10.8 84.10
HC JACOMAR Miss Freddie Best 0 0 29.3 0 0 0 0 0 3.2 32.50
HC BANDARLA Miss Charlotte Rowe 0 0 32.3 0 0 12 0 0 2.4 46.70
W SET TOO Ms Emma Kent 0 0 26 0 0 8 19 W W
E R3 CORRAGHOE SON Mrs Tracey Kendall 0 0 41 0 0 E E R3
E LLANAHS PRINCESS Mr Arthur Newington-Bridges 0 0 39 0 0 0 4 E E E
E R3 HCHURCHPARK TWILIGHT Ms Abby Davies 0 0 39 0 0 8 0 E E E R3
Optimum XC Time - 4.43
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 IMPERIAL GALAXY Miss Jessica Storrar 0 8 31 0 0 0 0 0 0 31.00
2 HUGO XII Miss Pippa Royle 0 7 33.3 0 0 0 0 0 0.4 33.70
3 ARCTURUS OCEANSTAR Ms Leanne George 0 6 32 0 0 4 0 0 0 36.00
4 HOLY BIZARRE Mrs Louise Craig 0 5 36.5 0 0 0 0 0 0 36.50
5 CROWN ROCKINGHAM Miss Rebecca Dazeley 0 4 34.3 0 0 4 0 0 0 38.30
6 SUNNY SPELLS Mrs Laura Richardson 0 3 32 0 2 8 0 0 0 40.00
7 WEXFORD STAR Mr Rupert Drew 0 2 40.5 0 0 0 0 0 0 40.50
8 VOLTESSA Mrs Victoria Vatcher 0 1 36.5 0 0 0 0 0 4 40.50
9 GOSELLI Miss Kate Brown 0 1 40.8 0 0 0 0 0 1.2 42.00
10 LADY INDI Miss Emily Reddaway 0 0 38.5 0 0 4 0 0 0 42.50
11 HANDEL Miss Freya Soden 0 0 33 0 0 4 2 0 4 43.00
12 CARA TWO TREES Mrs Rachael Chick 0 0 35 0 2 8 0 0 0.8 43.80
13 PERTHOLEY CELTI CHARMER Ms Sasha Williams 0 0 36 0 0 8 0 0 0 44.00
14 APOLLO XV Miss Kerry Phelps 0 0 33 0 0 4 3 0 4.8 44.80
15 WOOLASTON SHADOW DANCER Mr Charles Matthews 0 0 38 0 0 4 3 0 0 45.00
16 ATLETIC Miss Helena Vardag-walters 0 1 42 0 0 0 0 0 5.6 47.60
17 LICKEEN CON Miss Sarah Whitehead 0 0 46 0 0 12 9 0 0.4 67.40
18 PARTING WAY Miss Elise David 0 0 36.3 0 0 8 0 20 18 82.30
19 MYNYDD DESTINY Miss Rhiannon Coleman 0 0 35 0 0 4 18 20 10.4 87.40
20 RUNSLEY MARY POPPINS Miss Kate Davison 0 0 41 0 0 4 0 40 4.8 89.80
21 MON AMI ROYALE Miss Esme Freeman 0 0 37.5 0 0 0 0 60 18 115.50
HC STORMY BAY Miss Alicia Hawker 0 0 39.8 0 0 0 0 0 0 39.80
HC MAYFAYRE LADY Miss Charlotte Rowe 0 0 35.8 0 0 4 0 0 0 39.80
HC EVENING STAR III Miss Charlotte Wadley 0 0 31.3 0 2 0 0 0 6.4 37.70
HC MGH JESSICA Mr Padraig Mccarthy 0 0 34 0 0 0 0 0 8 HC
HC MAGIC OF ARAGORN Miss Jessica Wyllie 0 0 44.5 0 0 4 0 R HC
R ANOTHER GEORGE Miss Nancy Harper 0 0 35.3 0 0 8 14 R R
R FAYLINN UTOPIA Miss Lucy Hewlett 0 0 40 0 0 R R
Optimum XC Time - 4.56
IN - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 KILLOSSERY KARISMA Miss Georgia Campbell 6 0 23.9 0 2 0 0 0 2.4 26.30
2 FERNHILL ALDO Miss Louisa Lockwood 5 0 28.4 0 0 4 0 0 0.4 32.80
2 CONNAGHT DIAMOND Miss Henrietta Ewell 5 0 31.4 0 0 0 0 0 0 31.40
3 CARRICK DIAMOND BARD Mr Alex Holman 4 0 27.7 0 0 4 0 0 0 31.70
3 QEH MAKING WAVES Miss Madison Penfound 4 0 28.2 0 0 4 0 0 0.8 33.00
4 CATHERSTON DEFINITIVE Miss Polly Muirhead 3 0 25.9 0 0 4 0 0 3.2 33.10
5 KILKERRAN FAERIE TALE Miss Lucy Fergusson 0 0 24.6 0 0 8 0 0 8.4 41.00
5 COOL FANTASY Miss Henrietta Ewell 2 0 21.8 0 0 12 0 0 0 33.80
6 WHAT A PRIMADONNA Miss Alexandra Van Randwyck 0 0 29.8 0 0 4 0 20 11.2 65.00
6 KILRODAN SAILORETTE Miss Nicky Hill 1 0 34.1 0 0 0 0 0 0 34.10
7 KING OF THE MILL Mr Alexander Bragg 0 0 27.7 0 0 4 0 0 4 35.70
7 MASTER POCKET ROCKET Miss Georgie Selley 0 0 30.9 0 0 4 0 20 11.2 66.10
8 KILCOLTRIM JACKO Miss Georgina Ewell 0 0 23.4 0 0 8 0 0 4.8 36.20
9 GALLEY PROOF Miss Nicky Hill 0 0 30.7 0 0 4 0 0 2.8 37.50
10 BLUE BOY II Miss Lily Blunt 0 0 23 0 0 4 1 0 9.6 37.60
11 CHEQUILA Miss Annabel Strawson 0 0 23.9 0 0 12 0 0 2 37.90
12 ANGELO IV Mr Jack Whiteford 0 0 29.6 0 0 4 0 0 12.4 46.00
13 MISTER KAI Miss Jessica Storrar 0 0 32.7 0 0 12 0 0 10 54.70
14 HHS LEACOURT CAVALIER Miss Charlotte Rowe 0 0 33.9 0 0 0 1 0 23.6 58.50
15 AZTEC EXCLUSIVE Mrs Sarah Barden 0 0 30.2 0 0 12 13 0 16.8 72.00
W ROCK SOLID II Mr Alex Holman 0 0 28.2 0 0 16 15 W W
R CEFNPANT IOLO Miss Katie Thomas 0 0 31.8 0 0 0 0 R R
W WILLS REBEL Miss Honor Mcfarlane 0 0 33 0 0 12 0 W W
W MERRYWELL TRADITION Mr Harry Meade 0 0 25.2 0 0 8 0 W W
W THOMASCOURT COOLEY Miss Sophie Hulme 0 0 37.3 0 0 W W
W ICE COOL COOLEY Miss Sophie Hulme 0 0 38.4 0 0 W W
W CONZALEZ M Mr Luke Thompson 0 0 30.7 0 0 W W
W VLOVE D OR LY Miss Katie Rucker 0 0 31.1 0 0 12 2 W W
HC IN DISGUISE II Miss Rebecca Howard 0 0 31.8 0 0 4 0 0 14.4 HC
R DALSAANS HASTY PRINCE Miss Roxi Foster 0 0 30.2 0 0 8 4 R R
Optimum XC Time - 4.56
IN - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BRECHFA BARUCH Mrs Louise Harwood 6 0 28 0 0 0 0 0 0 28.00
4 ANNAGHMORE BONITA Miss Harriett Beaumont 0 0 27.1 0 0 4 0 0 8 39.10
8 AKAVA Miss Sara Evans 0 0 37.3 0 0 8 0 20 25.6 90.90
Optimum XC Time - 4.56
N - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 BE GEMMA Mr Padraig Mccarthy 6 0 26 0 0 4 0 0 0 30.00
2 CHACOA ROULETTE Mr Padraig Mccarthy 5 0 27 0 0 8 0 0 0 35.00
3 BEPLUS Mr Max Warburton 4 0 26.8 0 0 4 0 0 6 36.80
4 UNDER OATH Mr William Fox-Pitt 3 0 21.3 0 0 0 0 0 16.8 38.10
5 SHANNONDALE ARISTO Mr Alexander Bragg 2 0 30 0 0 4 0 0 8 42.00
6 OMARD HARPER Miss Georgie Selley 1 0 39.5 0 0 4 0 0 2.4 45.90
7 BALLINGOWAN LEIA Mrs Polly Stockton 1 0 30.5 0 0 8 0 0 10 48.50
8 ROSTHWAITE MYKONOS Miss Madison Penfound 1 0 34.3 0 0 4 0 0 15.6 53.90
9 MOUSE ON A MISSION Miss Lucy Pope 0 0 36.3 0 0 4 0 0 14 54.30
10 ANOTHER MORNING Miss Rosie Thomas 0 0 40 0 0 8 0 0 7.6 55.60
11 GREAT DEMEANOR Miss Nicky Hill 0 0 34.5 0 0 12 0 0 9.2 55.70
12 LANGALLER STAR MAKER Miss Charlotte Rowe 0 0 34.8 0 0 4 0 0 18.8 57.60
13 GORDON BENNETT BH Mr Daniel May 0 0 35 0 2 8 0 0 16 59.00
14 HEADLEYS COSMIC TWIST Miss Georgie Spence 0 0 36.5 0 0 4 0 0 22 62.50
15 FAIRLIGHT GRAFIX Miss Saffron Cresswell 0 0 42.8 0 0 8 0 0 14 64.80
16 EMS FUTURA ESTRELLA Miss Sophie Smith 0 0 26.5 0 0 4 0 20 18 68.50
17 SAFFRONS SURPRISE Miss Danielle Strachan 0 0 32.3 0 2 16 0 0 24.8 73.10
18 CASTLEKELLY RICHIE Mrs Abigail Dean 0 0 35.8 0 0 16 0 0 21.6 73.40
19 SWEET DEAL Miss Amelia Walker 0 0 29.5 0 0 12 0 20 18 79.50
20 ZIPPED UP Mr Thomas Tulloch 0 0 31 0 0 0 0 20 31.2 82.20
21 GLOBAL STAR Miss Ellie Spencer 0 0 38 0 2 8 0 60 41.6 147.60
R TRETOIL BEL MAIDEN Miss Sadie Jones 0 0 42.3 0 0 8 0 R R
R FREE 4 ALL Mr Dickon Reader 0 0 27 0 0 4 0 R R
E ICEMAN III Miss Harriet Mitchell 0 0 31 0 0 8 0 E E E
W DRUMIN MILLER Miss Elaine Tragett 0 0 37.3 0 0 16 0 W W
R JUMBOS ROSE II Mrs Nicola Collins 0 0 31.5 0 0 0 0 R R
R WOLF MASTER Miss Lissa Green 0 0 38.8 0 0 0 0 R R
R NEWTON BELIZE Mr Tim Rogers 0 0 27.3 0 0 0 0 R R
E R3 A BIT SPECIAL Miss Lauren Sanders 0 0 36.8 0 2 20 0 E E E R3
E PINEAU DE RE Miss Lizzie Doolittle 0 0 38 0 0 20 0 E E E
E R3 WHISTLEDOWN ENVOY Mrs Victoria Vatcher 0 0 32 0 0 8 0 E E E R3
Optimum XC Time - 4.56
N - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 RIVERSIDE LESOTHO Mr Max Warburton 6 0 26.5 0 0 4 0 0 0 30.50
2 ALAMEIN Mr Roberto Scalisi 5 0 33 0 0 0 0 0 0 33.00
3 STORM BLUE Miss Annabelle Jay 4 0 34.3 0 0 0 0 0 9.6 43.90
4 TRISTAN HILL Miss Alexa Marks 3 0 36 0 0 0 0 0 9.6 45.60
5 COOLROCK COOLEY Mr Tim Rogers 2 0 32.5 0 0 0 0 0 13.2 45.70
6 GREENLOUGH GAILE Mr Fred Powell 1 0 32.8 0 0 8 0 0 5.6 46.40
7 LACKNASHANNAGH Ms Roseanna Ivory 1 0 36.3 0 0 4 0 0 6.4 46.70
8 KBF WALTZING WITH HILDA Mr Padraig Mccarthy 1 0 32.5 0 0 4 0 0 10.4 46.90
9 DIARANA DH Z Miss Dani Evans 0 0 32.5 0 0 8 0 0 7.6 48.10
10 BALLADEER HUMBEL GUY Miss Rosie Thomas 0 0 43.8 0 2 4 0 0 1.6 49.40
11 HAROLA Z Mr Jason Hobbs 1 0 34.5 0 0 0 0 0 19.2 53.70
12 BEECHFORT GEM Miss Philippa Balfour 0 0 36.3 0 0 4 0 0 15.2 55.50
13 STALD LILLESKOVS COOL RAFFI Mr Rafael Losano 1 0 33.3 0 0 0 0 0 24 57.30
14 KILCANNON DUDE Mr Alexander Bragg 0 0 35 0 0 12 0 0 14.8 61.80
15 GOLDEN YEARS Mr Sam Griffiths 0 0 31.8 0 2 8 0 0 22 61.80
16 PBW MULLAGH MURPHY Miss Jemima Dart 0 0 33.8 0 0 16 0 0 13.6 63.40
17 MYPROMISETWOJOAN Miss Natasha Miro 0 0 36 0 0 16 0 0 12.4 64.40
18 AUBURN DUN Miss Flo Carter 0 0 37.3 0 0 16 0 0 16.4 69.70
19 SATYR Miss Sally James 0 0 33.8 0 0 4 0 20 18 75.80
20 TEMPEST WICK Mr Dickon Reader 0 0 36.3 0 0 0 0 20 20 76.30
21 A VANISHING ILLUSION Miss Amelia Walker 0 0 32 0 0 24 0 0 20.8 76.80
22 HEATHCLIFF III Miss Louise Scammell 0 0 36.5 0 0 0 0 20 26 82.50
23 BE ON TIME Miss Emily Pope 0 0 32.8 0 0 20 0 20 25.2 98.00
HC LOCKROY Mr Henry Hobby 0 0 33 0 0 20 0 0 0 53.00
HC TOP HONOURS Mr Henry Insley 0 0 38.3 0 0 12 0 0 20 70.30
W DUBIOUS DEXTER Miss Alicia Hawker 0 0 31.3 0 0 12 0 W W
R PENTY PARC STORMY Dr Katie Mathias 0 0 34.3 0 0 R R
HC TREBOR Mr Harry Meade 0 0 29.5 0 0 0 0 0 11.6 HC
W MILLRIDGE Z TWO Miss Zoe Archer 0 0 34.3 0 0 4 0 W W
E AR BREND II Miss Kat Raybould 0 0 37.8 0 0 0 0 E E E AR
R MAGIC MILLIE Miss Polly Kilgour 0 0 34.3 0 2 R R
Optimum XC Time - 4.56
N - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GRACIA NOORDENHOEK Mrs. Justine Parker 6 0 24 0 0 0 0 0 7.2 31.20
2 NPS DEVON Mrs Daisy Berkeley 5 0 25.8 0 0 0 0 0 5.6 31.40
3 DENALI Ms Sara Squires 4 0 24 0 0 0 0 0 8.4 32.40
4 SEAPATRICK CARLENTO Miss Brier Leahy 3 0 27 0 0 0 0 0 5.6 32.60
5 CC CAPTAIN KANNAN Mrs Polly Stockton 2 0 30.5 0 0 0 0 0 3.6 34.10
6 TILLINGTON PERRY Mr Jason Hobbs 1 0 26.3 0 0 0 0 0 8.4 34.70
7 PICCOLO V Miss Kate Honey 1 0 28 0 0 0 0 0 11.2 39.20
8 LADY OPHELIA Mr Padraig Mccarthy 1 0 32 0 0 8 0 0 0 40.00
9 FUTURE GRAVITIE Miss Taggy Forester-bennett 1 0 39.3 0 2 0 0 0 0.8 40.10
10 MICASI Miss Alice Jones 0 0 36.3 0 0 4 0 0 18.8 59.10
11 MONBEG ICON Mr Harry Meade 0 0 31.5 0 0 8 0 0 19.6 59.10
12 NITOR Mr Alexander Whewall 0 0 27 0 0 0 0 20 14.8 61.80
13 IGOR G Miss Lissa Green 0 0 35.5 0 0 8 0 0 25.6 69.10
14 SPIDERS SECRET WEAPON Miss Kerry Emms 0 0 36 0 0 8 0 0 25.2 69.20
15 DERRYLACKEY ANGEL Miss Lauren Wilson 0 0 29.8 0 2 4 0 0 40 73.80
16 JOYRIDE II Mrs. Naomi Scala 0 0 30.8 0 0 8 0 20 23.2 82.00
17 STORM CLARA Mr Dickon Reader 0 0 26.8 0 0 20 0 20 27.2 94.00
HC TUTOR RASCAL Mr William Smith 0 0 32 0 0 4 0 0 0 36.00
HC TIPSY LAIRD Miss Jemima Griffiths 0 0 34.3 0 0 W 34.30
HC SINGING USK Miss Saskia Davies 0 0 27.8 0 0 0 0 0 17.2 45.00
HC MINI DIAMOND Mr Andrew Rogers 0 0 35.3 0 0 0 0 20 23.2 78.50
HC LAWA Miss Katie Bambridge 0 0 33 0 0 8 0 0 22.8 63.80
E TJ NEMO Miss Jenny Lawton 0 0 33.3 0 0 16 0 E E E
W HILLCREST CHARLIE Miss Alice Lloyd-Evans 0 0 35.8 0 0 W W
E AR RUBINS LEGACY Miss Sarah Smith 0 0 27.5 0 0 4 0 E E E AR
W MIDSUMMER DAZZLE Miss Amanda Wreford-Brown 0 0 35.8 0 0 20 0 W W
R ELECTORAL ROLE Miss Ellie Clarke 0 0 23.8 0 0 R R
W HAZZLE DAZZLE Mr Henry Hobby 0 0 36.3 0 0 20 0 W W
W PENCWM PRINCE Miss Louisa Hill 0 0 37.3 0 0 16 0 W W
Optimum XC Time - 4.56
NRF - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 GRAFENNACHT Mr William Fox-Pitt 6 0 23.4 0 0 0 0 0 0 23.40
2 NPS ELEGANCE Mr Max Warburton 5 0 28.2 0 0 0 0 0 0 28.20
3 CSF TEDDY Mr Andrew Heffernan 4 0 24.6 0 0 4 0 0 0 28.60
4 CHICKO Mrs Polly Stockton 3 0 26.8 0 0 0 0 0 2 28.80
5 HENDRIX Miss Rosie Thomas 0 0 28.2 0 0 4 0 0 0 32.20
6 SHANNONDALE MARI Mr Alexander Bragg 0 0 26.8 0 0 4 0 0 2 32.80
7 HISCO Miss Taggy Forester-bennett 0 0 29.3 0 0 4 0 0 0 33.30
8 SHOP DJ Miss Lizzie Doolittle 0 0 27.5 0 0 4 0 0 5.2 36.70
9 BARLEY SUGAR TWIST Mr Jason Ferguson 0 0 29.8 0 0 4 0 0 8 41.80
10 CORNISH REBEL Mr Roberto Scalisi 0 0 31.6 0 0 8 0 0 11.2 50.80
11 SIR ALFRED II Mrs Polly Stockton 0 0 29.3 0 0 4 0 0 18 51.30
W BALLY BLACKJACK Mr Thomas Tulloch 0 0 33 0 0 4 0 W W
R UNCHAINED MELODY Miss Emily Philp 0 0 26.1 0 0 4 0 R R
W GARCON DE LUX Mr Alan Nolan 0 0 27.3 0 0 4 14 W W
W BROOKFIELD CAVALIER CRUISE Mr Harry Meade 0 0 27.1 0 0 0 0 W W
E CR QUICK COMET Miss Rosie Thomas 0 0 27.3 0 0 28 0 E CR
E AR RAFIKI Mr Andrew Heffernan 0 0 24.1 0 0 4 0 E E E AR

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded