Results
Event name: BURGIE INTERNATIONAL Date: Jul 21-22 2012 Location: Burgie House, Forres, Moray, United Kingdom
Optimum XC Time - 4.39
BE100 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 SILENT CONUNDRUM Mrs Aileen Ferrari 0 16 26.5 0 0 0 0 26.50
10 COVERS DELIGHT Miss Hermione Drummond Moray 0 2 42.5 0 0 0 4 46.50
11 JUST WILL IV Miss Louisa Milne Home 0 0 36.5 8 0 0 4.4 48.90
12 JOHNTYS LAD Miss Kimberley Fraser 0 0 45 4 0 0 0 49.00
13 HOT AND SPICEY Miss Aimee Beattie 0 2 46 0 0 0 4 50.00
14 HILLSDOWN REBEL Ms Nancy Rowan Hamilton 0 2 45.5 0 0 0 5.2 50.70
15 LITCHFIELD JACK Mr Gavin Drummond 0 0 43.5 4 0 0 3.6 51.10
16 TANK TOO Miss Ruth Foster 0 0 48.5 4 0 0 0 52.50
17 GINGEMBRE III Mr Daniel Scott 0 0 37.5 12 0 0 3.6 53.10
18 NO OPPOSITION Miss Jessica Horne 0 0 31.5 4 0 20 0.4 55.90
19 THE IRISH FLASH Miss Harriet Baird 0 0 28.5 0 0 20 8 56.50
2 CLOUGHERNAL STAR Miss Emily Galbraith 0 14 35 0 0 0 0 35.00
20 GREENGAIRS FOXTROT Miss Judith Mackenzie 0 0 46 12 0 0 0 58.00
21 BONDRIA Miss Emma Lawrie 0 0 34 4 0 20 4.8 62.80
22 DEVILS DARNAY Mrs Kimberley Soutar 0 0 36 4 0 20 7.2 67.20
23 UTAH IV Harriet Ross 0 0 41 0 0 20 8.4 69.40
24 ATHLONE ACORN Miss Katie Turner 0 0 33 0 0 40 4 77.00
25 JAZZY II Miss Stephanie Stewart 0 0 35.5 20 0 20 9.6 85.10
26 WHITEROCK ROBBIE Miss Ellen Cameron 0 0 33 16 20 20 0 89.00
27 LOWHILL CARRICKS LADY Miss Sarra Mayberry 0 0 37.5 0 0 60 40.8 138.30
3 BOGTON JUNIPER Mrs Pearl Peterkin 0 12 31.5 0 0 0 6.4 37.90
4 THE MILKY BAR KID II Miss Mila Neil Martin 0 10 31.5 4 0 0 3.2 38.70
5 WATT LUCK Mrs Avril Johnston 0 8 31.5 8 0 0 0 39.50
6 BELTRUM Miss Stephanie O'neil 0 6 38.5 0 0 0 4.4 42.90
7 COPPER CRESCENDO Miss Mora Mcgovern 0 4 37 4 0 0 2.8 43.80
8 LATCH LIFTER Ms Eilidh Herd 0 4 33.5 12 0 0 0 45.50
9 BELLE AMOUR II Miss Michelle Chalmers 0 4 30.5 8 3 0 4 45.50
E R3 CAPRICE VAN DE ZUUTHOEVE Miss Jenny Drysdale 0 0 33.5 12 0 E E E R3
E R3 WINGS Miss Rosie Pindar 0 0 45 8 0 E E E R3
E R3 MORVENDALE MAGIC Miss Zoe MacKay 0 0 47 12 0 E E E R3
HC KIHIKIHI Miss Jennifer Durham 0 0 36 0 0 0 0 HC
HC CAREGAN Miss Iona Campbell 0 0 26.5 4 0 0 0 HC
HC SPOT THE DIFFERENCE V Mr Alexander Knowland 0 0 33 12 0 0 3.6 HC
HC LAKE STREET FREDDIE Miss Emma Stewart 0 0 34 12 1 R R HC
HC DUNGANNON BAY Mrs Amanda Waugh-Harkness 0 0 W W W W W HC
R ARTFUL V Miss Rachel Gunn 0 0 50.5 4 0 R R R
R MINNIE ADVENTURE Miss Kelly Donald 0 0 39 4 0 R R R
Optimum XC Time - 4.39
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 NORDIC DIAMOND DAN Miss Annabel Sall 0 16 25.5 0 0 0 0 25.50
10 RHODES RIMMER Miss Tara Barge 0 0 35 4 0 0 4.4 43.40
11 RUBERSLAW Miss Rebecca Garner 0 0 40.5 4 0 0 0 44.50
12 FLOUR BAG Mr Mark Ferrari 0 0 33 12 0 0 0.4 45.40
13 BERTIE WOOSTER IV Mrs Nicky Gosling 0 0 38.5 8 0 0 0 46.50
14 AMBER Miss Stephanie O'neil 0 2 41 0 0 0 6 47.00
15 STARSKY PRINCE Miss Sarra Mayberry 0 0 45.5 4 0 0 0 49.50
16 SHANBALLY CHILLOUT Ms Joanne Greenup 0 0 42.5 4 0 0 4 50.50
17 RIDINGHILL SOVEREIGN Miss Rosie Pindar 0 0 34.5 12 0 0 6 52.50
18 APACHES BLAZE Miss Isabella Mackenzie 0 0 32.5 0 0 20 0 52.50
19 EASY BAY Miss Louisa Milne Home 0 0 41 8 0 0 5.6 54.60
2 QUEENS DIPLOMACY Mr Daniel Scott 0 14 31.5 0 0 0 0 31.50
20 CAMILLEA Mrs Aileen Ferrari 0 0 43.5 12 0 0 0 55.50
21 HIGH HO SILVER Miss Stephanie Slater 0 0 41 12 0 0 2.8 55.80
22 MR RM Miss Caitlin Padfield 0 0 33 4 0 20 0 57.00
23 SUMMER NEWS Mr David Gatherer 0 0 32 8 0 20 12.8 72.80
24 HOWICK STEALTH Miss Tabitha Baird 0 0 37 12 0 0 28.8 77.80
25 INSCHANTRESS Miss Jessica Leonard 0 0 39 8 0 20 12 79.00
26 HADDO RIFF RAFF Miss Rebecca Stephen 0 0 30.5 8 0 65 84.8 188.30
3 HANLEEN CROWN JEWELS Miss Ellen Cameron 0 12 35.5 0 0 0 0 35.50
4 MORE MISCHIEF Mrs Adele Maciver 0 10 32 4 0 0 0 36.00
5 RAINSTOWN JILL Miss Gabby Mcghie 0 8 33 8 0 0 0 41.00
6 THE GINGER KING Miss Claudia Claydon 0 6 33.5 4 0 0 3.6 41.10
7 LISKAVEEN BEAUTY Miss Kirsty Fitzgerald 0 4 35 4 0 0 2.4 41.40
8 WILLOW COURT Miss Samantha Henry 0 4 39.5 0 0 0 3.2 42.70
9 CHACHACOMANI Mrs Avril Johnston 0 4 39 4 0 0 0 43.00
E HF LAURA Miss Morgan Gray 0 0 40 E E E E E HF
E R3 MIDOAK MAYDAY Miss Charlotte Meil 0 0 36.5 8 0 E E E R3
E R3 VICTORY H Miss Jordan Milne 0 0 40.5 4 0 E E E R3
HC SOMEONE SPECIAL Miss Catherine Guthrie 0 0 42 0 0 0 0 HC
HC PLATINUM CRACKERS Miss Lydia Barge 0 0 35.5 4 0 0 0 HC
HC DASSETT COOLEY DESIGNED Miss Elspeth Jamieson 0 0 29.5 0 0 0 1.2 HC
HC MY RED ALERT II Mr Andrew Manson 0 0 32.5 4 0 0 0 HC
HC LYME PARK Miss Annie Broad 0 0 42.5 4 0 0 0 HC
HC R3 REBEL STONE Miss Harriet Baird 0 0 30.5 4 0 E E HC R3
R GREYSTONE LADY HAMILTON Miss Eilidh-jane Middleton 0 0 37.5 24 0 R R R
W OPPOSITION ECLIPSE II Miss Sonya Cunningham 0 0 W W W W W W
Optimum XC Time - 4.53
BE80(T) - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ELSTAR VAN DE SMISHOEVE Mrs Claire Smith 0 0 23.5 0 0 0 1.2 24.70
10 CHRISTINAS PRIDE Miss Kimberley Slater 0 0 42.5 4 0 0 12.8 59.30
11 CAHALANE STAR Miss Flora Lind 0 0 34 0 0 0 28 62.00
12 PERIHELION PERIDOT Mrs Naidene Urquhart 0 0 36 4 0 20 12 72.00
13 STEPTOE II Miss Katie Farnsworth 0 0 38 8 0 0 28.8 74.80
14 IVESLEY CAROLINE Miss Marion Chretien 0 0 48.5 8 0 20 7.2 83.70
15 SYDENHAM INULA Miss Karen Campbell 0 0 34.5 12 0 20 20 86.50
16 THE SILVER DARLING Miss Morag Sutherland 0 0 40.5 0 0 20 28.8 89.30
17 SPIRIT OF IDAHO Miss Laura McDonald 0 0 36.5 8 1 40 8.8 94.30
18 HES SMOKIN Miss Katie Macintyre 0 0 46 4 0 20 26 96.00
19 LAGUNA Susan Singer 0 0 39 4 0 0 59.2 102.20
2 ANTHONY III Miss Amanda Hodsdon 0 0 37 0 0 0 2 39.00
20 SILE NA GIG Miss Katie Common 0 0 28.5 0 0 40 34 102.50
21 CAPILANO KATIE ELLEN Mrs Donna Sharman 0 0 35 8 0 20 44.8 107.80
22 BADGERS QUIZZICAL MISS Miss Kimberley Barclay 0 0 28 12 10 0 58.8 108.80
3 ALI DANTE Janice Burnip 0 0 37.5 0 0 0 2.4 39.90
4 RUSTY CRUISE Mrs Fiona F Martin 0 0 33 0 0 0 8.4 41.40
5 RONALDO V Miss Emily Kerr 0 0 40 0 0 0 6 46.00
6 JUST FLYING SOLO Ms Eilidh Herd 0 0 32.5 0 0 0 15.6 48.10
7 BALHAGARTY MILLIONS OF DIAMONDS Miss Iona Campbell 0 0 39 0 0 0 13.2 52.20
8 U Miss Sarah Flett 0 0 37 0 0 0 16.8 53.80
9 FINNIANS DIAMOND Miss Julia Craig 0 0 40.5 0 0 0 16.8 57.30
E UISGE BEATHA Mrs Marie Thompson 0 0 36.5 E E E E E
E AR ANCARRAIG ELECTRA Ms Eileen Bee 0 0 34 12 0 E E E AR
E CR WAMMY Samantha Taylor 0 0 38 E E E E E CR
E R3 KOLORVILLE Charlotte Hessel 0 0 43 E E E E E R3
E R3 SCOLE FLYER Mrs Amanda Waugh-Harkness 0 0 41.5 20 10 E E E R3
E R3 ARDMORE FORNESQUE Mrs Christina Thomson 0 0 44.5 E E E E E R3
E R3 BEAU X KIRSTY SQUIRES 0 0 32.5 4 0 E E E R3
HC MAYBE MARLENE Miss Michelle Chalmers 0 0 28.5 0 0 0 7.2 HC
R ATHLETIC GINNY SQUIRES 0 0 43.5 16 42 R R R
W OFFTOWORKWEGO Miss Suzanne Ferguson 0 0 W W W W W W
Optimum XC Time - 4.43
BE90 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PRINCESS GRANGE Miss Tamara Macdougall 0 8 36.5 0 0 0 0 36.50
10 PIPERS DREAM Natasha Galpin 0 0 35.5 8 2 0 2.8 48.30
11 LOUIS MAGEE Mr Paul Taylor 0 0 45.5 4 0 0 0 49.50
12 BRIGHT BEGINNINGS Miss Rebecca Stephen 0 0 37 12 0 0 4 53.00
13 GLENMORANGIE II Miss Anna Macfadyen 0 0 36 16 5 0 0 57.00
14 DOLPHIN BAY Mrs Aileen Ferrari 0 0 35 8 0 0 15.2 58.20
15 BALHAGARTY LAURENCE D ALLAGLIO Miss Rachael Tindal 0 0 48 16 0 0 0 64.00
16 LISSACREASIG IMP Miss Katie Lilford 0 0 41 4 0 20 0 65.00
17 KAYLORD Miss Emma Maclellan 0 0 37 4 0 20 6 67.00
18 HONDURAZ VAN HET EGDEKEN Mr Daniel Scott 0 0 39 0 0 20 8 67.00
19 PYZEN DU CAP Miss Lindsay Macdonald 0 0 35 8 0 20 6 69.00
2 SOUTH ESK CYRUS Miss Mhairi Polson 0 7 36.5 4 0 0 0 40.50
20 DE PROFUNDIS Miss Dorothy Drury 0 0 41 12 0 20 0 73.00
21 SKY VI Miss Kim Johnson 0 0 45.5 20 0 0 12 77.50
22 JOJO III Mrs Jackie Macrae 0 0 50 4 0 20 5.6 79.60
23 BLIMEY OREILLY IV Miss Philippa Stephen 0 0 35.5 20 0 20 8 83.50
24 HADDON BRIGHT STAR Miss Hannah Bain 0 0 42 20 18 20 4.8 104.80
25 MISS DAFFY DUCK Miss Elise Hendry 0 0 36 4 0 60 6.4 106.40
26 ANALONG Miss Emma Coghill 0 0 46.5 4 0 60 0 110.50
27 RIDINGHILL REWARD Miss Caitlin Padfield 0 0 30 8 0 80 1.6 119.60
28 BRENFIELD RED Ms Tracey J Stuart 0 0 41.5 12 0 20 82 155.50
3 KALIAKRAS LEGACY Mr Fergus Baird 0 6 41 0 0 0 0 41.00
4 SOCIETY SOVEREIGN Mrs Heather Larson 0 5 41.5 0 0 0 0 41.50
5 SAUCY SARAH Mrs Kelly Skinner 0 4 37.5 4 0 0 0 41.50
6 CRE DHUBH BOY Miss Megan Bruce 0 3 42 0 0 0 0 42.00
7 SANTA FE Miss Jill Fiona Morrison 0 2 35 8 0 0 0 43.00
8 DORRIDGE DIAMOND SONG Mrs Naidene Urquhart 0 0 41.5 4 0 0 0 45.50
9 HUMBLE PYE Miss Phoebe Carey-miller 0 0 40 8 0 0 0 48.00
E R3 ST FLANNANS ISBEAL Miss Rosie Williams 0 0 37.5 4 0 E E E R3
E R3 COLEBRIDGE ARABIAN GOLD Miss Harriot Clarke 0 0 41.5 4 0 E E E R3
R JUST ELLIE Miss Louise MacKay 0 0 50.5 8 0 R R R
W DARK DRUID Miss Mhairi Mcmorrin 0 0 W W W W W W
Optimum XC Time - 4.43
BE90 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 IN TOO DEEP Miss Katie J Watson 0 8 31 0 0 0 0 31.00
10 IBIS DIAMOND QUESTOR Ms Katie Mellis 0 1 40.5 0 0 0 0 40.50
11 FULL OF BEANS Mrs Alex Allan 0 0 37 4 0 0 0 41.00
12 KILLAGS COWBOY Mrs Ella Kidd 0 0 36 4 0 0 3.6 43.60
13 SCOTS ENVOY Mr James Spy 0 0 35 4 0 0 8.4 47.40
14 TRANQUIL FIRST Miss Claire Sim 0 0 30 8 0 0 9.6 47.60
15 MELODY RIVER Mr Mark Moran 0 0 42 4 0 0 2 48.00
16 ZAMARA Miss Sandra Davidson 0 1 45 0 0 0 11.2 56.20
17 S JONKASTIQUE A Miss Eilidh Ross 0 0 40 4 0 0 12.4 56.40
18 BREAGHA Wendy Mackie 0 0 35 0 0 20 6 61.00
19 OAT LANE JACOB Miss Frances Sutherland 0 0 39 4 0 0 20 63.00
2 STAR TRAVELLER Miss Lindsay Clarke 0 7 34 0 0 0 0 34.00
20 COISTY SUPREME Mr Conor MacLeod 0 0 40 4 0 20 0 64.00
21 SPIRIT OF SIBSTER Ms Jean Gunn 0 0 33.5 16 0 20 19.2 88.70
22 LITTLEHILL JASPER Mrs Glenda Burton 0 0 33 0 0 60 10 103.00
23 RINCEOIR GAELACH Mrs Lynda Macey 0 0 40.5 4 0 60 4 108.50
3 WESTERN GLAN Miss Olivia Strang Steel 0 6 30.5 4 0 0 0 34.50
4 BEAKERS BAY Miss Hannah Lawson 0 5 32 4 0 0 0 36.00
5 GOLDEN JUBILEE Ms Sally Murray 0 4 29 4 0 0 3.6 36.60
6 LETANGO Mrs Diane Thomson 0 3 33.5 4 0 0 0 37.50
7 ROZEL CHARISMA Miss Shauni Dunlop 0 2 40 0 0 0 0 40.00
8 SWEETYPIE Miss Michelle Chalmers 0 1 38 0 0 0 2 40.00
9 CALS LAD Mrs Lisa Kernaghan 0 1 36.5 0 0 0 3.6 40.10
E AR BE GRAND Miss Ruth Foster 0 0 45 0 0 E E E AR
E AR CLONE TEMPTRESS Miss Kelly Donald 0 0 41.5 12 12 E E E AR
E CR BALNAMOON Miss Jill Urquhart 0 0 40 E E E E E CR
E R3 JUST DENNIS V Miss Lauren Kerr 0 0 38 E E E E E R3
E R3 WHISPERING KING Miss Charlotte Kerr 0 0 32.5 E E E E E R3
E R3 EIREANNACH BUACHAILL Miss Hannah Lumsden 0 0 34 16 14 E E E R3
E R3 ELECTRA VD BREEMEERSEN Mrs Vivian Macdonald 0 0 46 12 0 E E E R3
R GLENLO VALLEY MIRAH Miss Megan Bruce 0 0 36.5 4 0 R R R
Optimum XC Time - 5.29
CIC * - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 PRIME TIME II Mr Wills Oakden 8 52.5 0 0 0 0 52.50
10 ZIELAME Miss Rachel Fagan 0 0 64.6 20 1 0 1.2 86.80
11 PUDD Mrs Avril Johnston 0 0 53.8 20 5 0 14.4 93.20
12 BLAIRMORE OSCAR Miss Hermione Drummond Moray 0 0 55.8 12 4 0 22.8 94.60
2 PRAVIA Miss Emily Galbraith 7 59.3 0 0 0 0 59.30
3 TAYVALE BENEDICT Mr Wills Oakden 6 51.8 8 0 0 0 59.80
4 CAUGHERTY RED ADAIR Miss Emily Galbraith 5 52.5 8 0 0 0 60.50
5 BE BE III Miss Sophie Platt 2 64.9 0 0 0 0 64.90
6 ALFI BROWN Mr Wills Oakden 0 0 55.4 12 0 0 0 67.40
7 DIAMOND SWAP Mr Robert Wilson 0 0 50.9 12 0 0 7.6 70.50
8 WHOS MCCLOUD Miss Emily Keith 0 0 63.6 4 4 0 3.6 75.20
9 HIGH VOLTAGE Miss Stephanie O'neil 0 0 50.2 8 0 0 21.2 79.40
E AR VASCO GOLD RUSH Mrs Hermione Bell 0 0 64.9 12 2 E E E AR
E AR BOOMTOWN BEANIE Miss Jennifer Matthews 0 0 51.8 16 4 E E E AR
E HF JAFFNA Miss Rosie Williams 0 0 52.5 12 0 E E E HF
E R3 KATOUGA CHARTRAINE Miss Rose Bungener 0 0 56.4 0 0 E E E R3
E R3 VALCO II Mr Bruce Edward 0 0 60.6 4 0 E E E R3
W DRYFE ROYAL CAVALIER Miss Sonya Cunningham 0 0 W W W W W W
Optimum XC Time - 4.17
N - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ARTY Miss Sophie Platt 6 34.5 0 0 0 2 36.50
10 BEAT TRICKS Mr Daniel Scott 0 0 39 4 0 0 10.8 53.80
11 ZION II Miss Alison Gray 0 0 35 12 0 0 7.2 54.20
12 SPLASH N DASH Miss Mhairi Grieve 0 0 38 4 0 0 12.4 54.40
13 TIME WARP Miss Rona Gunn 0 0 36 4 0 0 16.8 56.80
14 GLENVILLA MAI Mrs Fiona Malcolm 0 0 32 8 0 0 20.8 60.80
15 MONEY TO BURN Miss Maja Knowland 0 0 31 12 0 0 19.2 62.20
16 WHITTON ABBEY Miss Sara Kent 0 0 39.5 8 0 0 16 63.50
17 COURAGEOUS Miss Jackie Taig 0 0 36 4 0 0 23.6 63.60
18 CLONBROCK MISTY Mrs Emma Murray 0 0 35.5 4 0 20 4.8 64.30
19 JUST JACKSON Miss Rebecca Laing 0 0 30.5 0 0 20 14.8 65.30
2 HUGHIE II Miss Rachael Aiton 5 37 4 0 0 0.4 41.40
20 FRANKIE FISH Miss Dorothy Drury 1 37 0 0 0 30.8 67.80
21 POLARUS Miss Jessica Stephen 0 0 34 4 0 20 15.6 73.60
22 DALCOTES STENSBY Miss Heather Graham 0 0 33.5 4 0 20 24 81.50
23 SPRINGWIND FLYING FOX Mr Freddie Keith 0 0 38.5 8 0 20 33.6 100.10
24 VOLKANO Ms Roseanna Ivory 0 0 32 0 0 40 33.2 105.20
25 KILWORTH FULL MOON Miss Kirsty Mcmillan 0 0 30.5 12 0 40 27.6 110.10
26 BANTRY KING IDANDA Miss Claudia Claydon 0 0 37.5 4 0 40 50 131.50
27 LAURISTONS VALCO Mr Fergus Baird 0 0 33 8 7 85 36.8 169.80
28 TO THE WIRE Mr Ronan Brown 0 0 40 12 0 85 51.6 188.60
3 ALL OF A SPIN Miss Alice Jaggard 4 33 0 0 0 11.2 44.20
4 LAKESTREET CURIOUS Miss Karen Royles 3 28 4 0 0 13.6 45.60
5 RAINBOW LEADER Mrs Avril Johnston 2 31.5 12 0 0 4.8 48.30
6 STANWAY Miss Louisa Milne Home 1 37 0 0 0 12.4 49.40
7 MARBLE MAYBE Miss Dionne Ritchie 1 34 0 0 0 18 52.00
8 MASTER HOLLA STAR Mr Cameron Crawford 1 29 12 0 0 11.6 52.60
9 ELAMO SCARVAGH LAD Mr David Gatherer 0 0 32 8 0 0 13.2 53.20
E DSH BOLD VENTURE Mr Wills Oakden 0 0 36.5 12 0 20 14.8 E
E AR SAFRANEK Miss Alice Prior 0 0 35.5 16 0 E E E AR
E HF ZUCCERO II Miss Josephine Alexander 0 0 33.5 0 0 E E E HF
E HF SUPER TROOPER II Miss Rosanna Fraser 0 0 55 0 0 E E E HF
Optimum XC Time - 6.09
OI - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D DEM DEC SJ SJT XCJ XCT Total
1 ZEBEDEE DE FOJA Mrs Olivia Wilmot 12 22.3 4 0 0 6.8 33.10
10 PROFESSOR DUMBLEDORE Miss Rebecca Laing 0 0 39.1 0 1 0 42.4 82.50
11 YORKIES DELIGHT Miss Louisa Milne Home 0 0 32.3 16 6 0 29.2 83.50
12 ELTON JOHN Miss Louisa Milne Home 0 0 30.5 8 0 20 35.6 94.10
13 CHARLIES ECHO Mr Douglas Edward 0 0 35 12 0 40 40.8 127.80
2 MERIKANO Mr Wills Oakden 10 28.6 0 0 0 8.4 37.00
3 KING EIDER Miss Louisa Milne Home 8 22.7 0 0 0 19.2 41.90
4 CLASSY TOUCH Mrs Olivia Wilmot 6 29.1 4 0 0 10 43.10
5 COOL DANCER Mrs Olivia Wilmot 0 0 36.8 0 5 0 7.2 49.00
6 LOOK FORWARD Mr Daniel Scott 0 0 32.3 4 0 0 14.4 50.70
7 PORTHILL RUSTY NAIL Miss Louisa Milne Home 2 36.8 0 0 0 24 60.80
8 ENOCH Miss Tabitha Baird 0 0 25.5 12 0 0 24.8 62.30
9 LIMITED EDITION V Mr Euan Hammersley 0 0 47.7 4 0 0 20 71.70
E U GUEST IT Mr David Gatherer 0 0 31.4 0 0 0 0 E
E AR PERSIAN COIN Miss Harriet Baird 0 0 32.3 4 0 E E E AR
E AR CHERRY LAW Mr Daniel Scott 0 0 33.6 0 0 E E E AR

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded