WESTON PARK (1)WESTON PARK (1)

Newsflash

Pony XC course walks on Saturday at 0900 and 1215 with Jonquil. 

All passports will be checked for vaccinations BEFORE numbers are collected, also can you please bring correct start fee if possible.

OIu21 Course walk 6.30am meet at the start. Please text Caroline 07702 607609 if you would like to join.

Event Timetable, Competitor Sections and Numbers can be found on the Weston Park Horse Trials website at http://www.westonht.co.uk/

Please note: Intermediate dressage test will run I115, not 116 as printed in magazine schedule.

WESTON PARK (1)

Location

Weston Park, Weston-under-Lizard, Shifnal, Shropshire, United Kingdom, TF11 8LE

by kind permission of the Weston Park Trustees

Date

Saturday 6 to Sunday 7 April 2019

Organisers and Secretaries

Joint Organiser - Janet & Vicky Plant
Contact Janet & Vicky Plant
Phone: 01785 284632

Entries Secretary - Mr Paul Hagerty
Contact Mr Paul Hagerty
Phone: 01889 882264
Mobile: 07816 236262

Course description

Weston Park is varied and runs over a thousand acres of rolling wooded parkland. The fences are solid and although imposing do not cause too many problems. Each class runs over a different course which is testing but fair and always has a few changes.

Official website

Event schedule

Entries open

2 March 2019

Entries close

7 April 2019

Ballot date

19 March 2019

Ballot period

April

Late entry surcharge

21 March 2019
Janet & Vicky Plant

Joint Organiser

Rose Cottage, Woodseaves, Staffordshire, ST20 0JW

Contact Details
Mr Paul Hagerty

Entries Secretary

12 Haywood Heights, Stafford, Staffordshire, ST18 0UR

Contact Details
Mrs Janet Plant

Course Designer

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 152 6644 10.
INTERNET entries will be accepted on www.britisheventing.com A booking fee of £1.20 including VAT will be charged per entry. If you require special times or times similar to another competitor, please ensure these are requested in the Special Requests area of the entry form. 
PAPER ENTRIES Sent to the Entry Secretary. Please make cheques payable to WESTON PARK HORSE TRIALS. Separate cheques are required for each horse (with horse's name on back).    
FINAL ENTRY AMENDMENTS by Tuesday 2nd April 10.00pm by emailing paul.hagerty@ntlworld.com or text to 07816 236262. 
REFUND POLICY: 100% refund will be given before ballot date, thereafter refunds will only be paid if replaced from a wait list produced at ballot, these refunds are subject to a £12 charge plus VAT - see rule 4.11.  If the event is oversubscribed and a ballot takes place, a wait list will be held.
STARTING TIMES are available between 18:00 and 20:00 Thursday 5th April on 07816 236262. Starting Times also available on BE website and www.westonht.co.uk. 

Starting Fees include a programme and are payable on collection of numbers (sorry, no card payments accepted).

Stabling

Local stabling is available at £35 per night. Please see website for local stables, fees must be paid direct to stable owners.  Stables will only be secured with full payment.  No refund after the 1 April. 

Special Notices

In case of ABANDONMENT please phone 01785 284632  Contact number during event - 07779017421 
ENTRANCE POLICY - Each car displaying a current BE membership card will be admitted including all occupants, all other spectators will be charged an entrance fee of £10 per person car parking fee -  children aged 12 & under admitted for free.  Members to park in the main car park. Horse vehicles do not need a pass.
ALL TERRAIN VEHICLES/MOTORCYCLES will not be permitted.

Accommodation and Catering

Hot and cold food available on site. Accommodation list is available on the website www.westonht.co.uk
 

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee Abandon Premium Total Payable Late Entry Surcharge Starting Fee
I WL Sunday I115 (2011) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £27.00
PT Saturday N130 (2016) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £22.00 View
OIu21 Sunday OI116 (2016) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £27.00 View
I Sunday I115 (2011) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £27.00 View
ON Saturday N130 (2016) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £22.00 View
OI Sunday OI116 (2016) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £27.00 View
A Sunday A123 (2011) £159.54 £17.15 £176.69 £12.00 £30.00 View
N Saturday N130 (2016) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £22.00 View

Classes and fees

Prices in the Class Table are excluding VAT. VAT will be added when making your entry if applicable

Qualifiers and special classes

OIu21 - This class will incorporate a Young Rider and Junior Trial. The British Intermediate Championship Qualifier.
Charles Owen FEI Pony Trial (PT).

Prizes

PRIZE MONEY:
Novice: 1st £90; 2nd £85; 3rd £80; 4th £75; 5th £74; 6th £73
Intermediate/OI: 1st £170; 2nd £160; 3rd £140; 4th £120; 5th £110; 6th £100 
Advanced: 1st £395; 2nd £335; 3rd £280; 4th £235; 5th £180; 6th £150; 7th £136
Rosettes to 8th place.  Prize winners or their representatives must attend prize giving failure to do so will result in prizes being forfeited.
Pony Trial (PT) - The winner will receive a special prize from The Worshipful Company of Saddlers.

 

 

Event name: WESTON PARK (1) Date: Apr 6-7 2019 Location: Weston Park, Shifnal, Shropshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.42
A - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BULANA Mrs Nicola Wilson 24 0 24.3 0.00 1.20 25.50
10 CODDSTOWN PET Miss Katie Hancock 0 0 31.3 4.00 7.20 42.50
11 XAVIER FAER Mr Tim Price 0 0 26.3 4.00 12.80 43.10
12 ORATORIO II Mr William Fox-Pitt 0 0 29.1 4.00 11.20 44.30
13 MGH BINGO BOY Miss Nicky Hill 0 0 34.1 4.00 8.00 46.10
14 DASJ Miss Althea Bleekman 0 0 36.6 4.00 12.40 53.00
15 ANOTHER PROPOSITION Miss Louisa Lockwood 0 0 30.4 8.00 16.80 55.20
16 BRADELEY LAW Mr Michael Owen 0 0 32.7 12.00 27.20 71.90
17 METROPOLITOM Mr Michael Owen 0 0 34.5 0.00 40.80 75.30
2 YOUVE GOT THE LUX Mr Hayden Hankey 22 0 28.6 0.00 0.00 28.60
3 NATIVE SPIRIT Mr James L Robinson 20 0 28.9 0.00 2.40 31.30
4 FABIAN II Miss Millie Dumas 18 0 25.7 4.00 2.80 32.50
5 BILLY THE RED Ms Kristina Cook 16 0 26.3 0.00 8.40 34.70
6 KEC DEAKON Miss Millie Dumas 0 0 25.9 4.00 5.60 35.50
7 ARTFUL TRINITY Miss Izzy Taylor 0 0 30.5 4.00 3.60 38.10
8 TREGOLLS Miss Izzy Taylor 0 0 32.7 8.00 0.00 40.70
9 KELECYN PIRATE Mr Toshiyuki Tanaka 0 0 33 4.00 4.00 41.00
E AR EASTBOURNE Miss Tilly Williams 0 0 46.1 8.00 E E AR
R KELLYS LAD Miss Phoebe Powell 0 0 38.2 0.00 R R
W BRENDONHILL DOUBLET Miss Imogen Gloag 0 0 35 W W
W EARLY VAN TER NIEUWBEKE Mr Victor Burtin 0 0 31.1 20.00 W W
W CILLNABRADDEN EVO Mr Oliver Townend 0 0 18.9 W W
Optimum XC Time - 05.42
A - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 YACABO BK Mrs Nicola Wilson 24 0 23.4 0.00 2.80 26.20
10 YES I CAN Mr William Fox-Pitt 4 0 30.5 0.00 12.80 43.30
11 KILRODAN SAILORETTE Miss Nicky Hill 4 0 41.3 0.00 3.20 44.50
12 BALLINTESKIN COOPER S Mrs Daisy Berkeley 0 0 26.6 4.00 16.80 47.40
13 GORTFADDA DIAMOND Miss Emilie Chandler 0 0 29.6 4.00 15.20 48.80
14 BANGO Mr Tim Price 0 0 26.4 4.00 21.60 52.00
15 DON MEECO Ms Katie Barber 0 0 36.8 12.00 19.20 68.00
16 FEROZA NIEUWMOED Mr Ryuzo Kitajima 0 0 34.8 4.00 33.20 72.00
17 ARCTIC SKIPPY Miss Emma Hawksby 0 0 35 4.00 38.00 77.00
18 LISCARROW CONISTA Miss Izzy Taylor 0 0 29.3 0.00 62.40 91.70
19 CHATEAU D YQUEM Z Mrs Charlotte Armstrong 0 0 36.4 4.00 98.80 139.20
2 FONBHERNA LANCER Miss Izzy Taylor 22 0 27 0.00 1.60 28.60
3 DIAMOND RUCTIONS Miss Louisa Lockwood 20 0 29.1 0.00 4.00 33.10
4 CALVINO II Ms Kristina Cook 18 0 25 4.00 6.40 35.40
5 STAR WITNESS Ms Kristina Cook 16 0 31.3 4.00 0.40 35.70
6 JIMS PAL Mr Michael Owen 0 0 29.8 6.00 0.00 35.80
7 ARTISTIEK Miss Millie Dumas 4 0 24.6 0.00 12.00 36.60
8 TOUCH TOO MUCH Miss Caroline Clarke 4 0 33 0.00 6.00 39.00
9 BALLADEER MILLER MAN Mrs Louise Harwood 0 0 33 4.00 6.00 43.00
W UNO II Miss Rebecca Nicholson 0 0 W W
W MISTER MACCONDY Mrs Polly Stockton 0 0 W W
W FAITH FULL Miss Jay Ryder 0 0 36.6 20.00 W W
W HIRONDELLE DE FRIBOIS B Miss Aimee Penny 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.27
I - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COOLEY ONE TO MANY Mrs Daisy Berkeley 12 0 30.7 0.00 4.40 35.10
10 MIDNIGHT ROLLERCOASTER Mrs Alison Lidstone 0 0 35.7 4.00 14.40 54.10
11 MINTRIDGE LARKSPUR Mr Mark Ford 2 0 32.3 0.00 22.00 54.30
12 UNDALGO DE WINDSOR Miss Ginny Howe 2 0 38.2 0.00 16.40 54.60
13 GIDEON II Mr Andrew Heffernan 0 0 30.7 12.00 15.60 58.30
14 DUKE OF CHAMPIONS Mr Dan Jocelyn 0 0 35 8.00 15.60 58.60
15 BONMAHON BLUE MIST Mr Alexander Bragg 0 0 33.6 16.00 9.60 59.20
16 LEIGHLAND XAVIER Mr Hector Baker 0 0 32 12.00 15.20 59.20
17 BOLINE Miss Lissa Green 0 0 33.4 8.00 20.40 61.80
18 MISS COOLEY Mr Oliver Townend 0 0 30.9 12.00 23.60 66.50
19 SHANNONDALE COCO Miss Zoe Wilkinson 0 0 34.5 8.00 24.40 66.90
2 ATLANTIC VITAL SPARK Mr William Fox-Pitt 10 0 30.7 0.00 5.60 36.30
20 GREENHALL JAY Mr Rodney Powell 0 0 32.3 9.00 25.60 66.90
21 VERY GOOD TEMPO Mr Tom Rowland 0 0 30.2 0.00 38.00 68.20
22 FUNNY BOY Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 40.5 12.00 18.00 70.50
23 KINGS ROSE Miss Emily King 0 0 34.8 8.00 44.80 87.60
24 KILKERRAN FAERIE TALE Miss Lucy Fergusson 0 0 35.7 12.00 51.20 98.90
3 FLORENCINA R Mr Dan Jocelyn 8 0 32 0.00 8.00 40.00
4 FRIENDSHIP VDL Mr Aaron Millar 6 0 32.7 4.00 4.40 41.10
5 HAKUNA MATATA Miss Laura Collett 4 0 28 4.00 10.00 42.00
6 THE DUMB BLONDE Mrs Louise Harwood 2 0 32.5 4.00 6.40 42.90
7 HARTHILL PHANTOM Mr Jack Leese 2 0 33.4 0.00 10.00 43.40
8 SOCIAL BUTTERFLY Ms Ali Wilkes 2 0 32.5 4.00 11.20 47.70
9 BUT NOT TILL NOW Mr Sam Gillespie 2 0 30.7 8.00 10.40 49.10
E DISCO CHICK Mrs Helen Marsh 0 0 31.8 8.00 E E
E AR BILLY BORDEAUX Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 35 0.00 E E AR
E AR LARIM R Miss Jamie-lee Day 0 0 29.5 4.00 E E AR
E AR MHS COOLEY FLASH Miss Imogen Gloag 0 0 34.5 4.00 E E AR
E AR CHABADU Mrs Nicola Wilson 0 0 30.2 0.00 E E AR
E AR BOLD IMPULSE Miss Penny Lawn 0 0 30.2 16.00 E E AR
E AR MAGGAN V Ms Malin Josefsson 0 0 33.2 8.00 E E AR
E CR BELONA Mr Andrew Nicholson 0 0 30.5 E E CR
E HF FERDI II Mr Dickon Reader 0 0 34.1 0.00 E E HF
E R3 BONMAHON JD Miss Lydia Heywood 0 0 29.3 E E R3
E UR TCH TOP LABEL Mrs Janet Clarke 0 0 33 0.00 E E UR
R THREEROCKS PEGGY BAWN Miss Harriet Dickin 0 0 35.5 4.00 R R
W ETERNAL TANGO VON DER HELD Mr Ludwig Svennerstal 0 0 33.2 W W
W SKIP MILL Mr Christopher Whittle 0 0 34.3 4.00 W W
W HILLGROUNDS WISHIEK Mr Leonard Goerens 0 0 W W
W ARKLOW PUISSANCE Mr Oliver Townend 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.27
I - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 NEWMARKET CARO Mr Oliver Townend 12 0 26.4 0.00 0.00 26.40
10 RUSSELJACKET Mr Tim Rogers 0 0 29.8 8.00 11.60 49.40
11 J ADORE SALSA Mr Tyler Cassells 0 0 32.3 8.00 11.60 51.90
12 SUMMER AT FERNHILL Mr William Fox-Pitt 0 0 31.4 4.00 16.80 52.20
13 KING OF THE MILL Mr Alexander Bragg 0 0 33.4 16.00 5.20 54.60
14 ROANWOOD CRUISING QUIN Mrs. Justine Parker 0 0 32 8.00 16.80 56.80
15 RORKES DRIFT Mr Winston Williams 0 0 35.7 8.00 15.60 59.30
16 TRENDY FERNHILL Miss Jenny Caras 0 0 27.5 16.00 16.80 60.30
17 MY MAN MICKIE Miss Michelle Williamson 2 0 35.9 0.00 25.20 61.10
18 RLE NINA VAN OVERIS Z Mr Aaron Millar 0 0 35.2 4.00 29.60 68.80
19 GOLDLOOK Miss Katie Bleloch 0 0 31.6 0.00 50.80 82.40
2 QUINDIVA Mr Alexander Bragg 10 0 30.2 0.00 0.00 30.20
20 HEARTBEAT Miss Vicky Tuffs 0 0 27.3 4.00 52.00 83.30
21 LEADON HIGHWAY Mrs Kate Penny 0 0 35.7 8.00 44.80 88.50
22 ASKARI Mr Richard Waygood 0 0 29.5 8.00 83.20 120.70
23 LANGFORD TAKE THE BISCUIT Miss Emily King 0 0 32.3 8.00 94.00 134.30
3 CORRIEBEG VIVENDI Mr Freddie Scala 8 0 30.2 0.00 1.60 31.80
4 LISSYEGAN RORY Mr Dan Jocelyn 6 0 33.9 0.00 4.00 37.90
5 FORGELAND TIGER TOT Miss Katie Corteen 4 0 34.8 4.00 0.00 38.80
6 TOMMY TITTLE MOUSE Mrs Jo Rimmer 2 0 38.2 0.00 2.40 40.60
7 ARGENTINO BK Mr Andrew Nicholson 2 0 29.1 0.00 11.60 40.70
8 BABIBLONIA BT4 Mr Andrew Nicholson 2 0 34.8 0.00 8.00 42.80
9 DRUMNACONNELL TOTO WOLFF Mrs Nicola Wilson 2 0 32.3 4.00 8.00 44.30
E FERNHILL ALDO Miss Louisa Lockwood 0 0 32.3 E E
E MY SQUIRE DE REVE Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 29.5 4.00 E E
E AR EARL OF THE GREYS Miss Ashley Edmond 0 0 32.7 33.00 E E AR
E HF COUPE DU MONDE DB Z Mr Sam Gillespie 0 0 27.7 19.00 E E HF
E R3 CARVER DOONE Mr Tom Rowland 0 0 30.2 4.00 E E R3
E UR NORTHERN SOUL Mrs Cressida Kitchin-townshend 0 0 48.2 8.00 E E UR
R ABU DARIUS Mr Jack Leese 0 0 27.3 12.00 R R
R KAPOWAIRUA Miss Sally James 0 0 35 8.00 R R
R DASSETT GOLDEN TOUCH Mrs Louise Harwood 0 0 33.2 4.00 R R
R NEWMARKET GLIDER Miss Izzy Taylor 0 0 29.5 8.00 R R
R KALICO Miss Imogen Gloag 0 0 28.9 0.00 R R
W BONHUNT BERTIE Mr Simon Grieve 0 0 35.7 12.00 W W
W LARK ABOUT Mr Leonard Goerens 0 0 W W
W BRECHFA BARUCH Mrs Louise Harwood 0 0 33.2 8.00 W W
W LIME RICKEY Mrs Jonelle Price 0 0 W W
W LEXUS HOF TER ZEEDYCKE Mrs. Karen Gray 0 0 W W
W MED NIGHT TRAFFORD MIGNONETTE Miss Lissa Green 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.30
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HARTACKER Miss Izzy Taylor 6 0 32 0.00 0.00 32.00
10 MAX MCINERNEY Miss Vicky Tuffs 0 0 33.8 8.00 13.20 55.00
11 CHINOOK CRUISADER Mr Dominic Ruane 0 0 31.8 16.00 8.40 56.20
12 HAWKSMOOR Mr Michael Owen 0 0 29 16.00 11.60 56.60
13 RAINTON RISING Miss Emma Hawksby 0 0 31 12.00 14.00 57.00
14 GLYNDWR R Mr John Jones 0 0 40.5 12.00 8.00 60.50
15 CARAGHS ROYAL QUALITY Miss Vittoria Panizzon 0 0 29 8.00 25.20 62.20
16 SAVI ROSE Miss Flora Young 0 0 36.8 8.00 17.60 62.40
17 BALLINGOWAN LEIA Mrs Polly Stockton 0 0 33.3 8.00 24.40 65.70
18 ON POINT Mr Andrew Heffernan 0 0 28.5 4.00 36.80 69.30
19 DUNRATH WHAT HO Mr Giovanni Ugolotti 0 0 32 16.00 23.60 71.60
2 FIREBALL F Miss Edie Campbell 5 0 28.5 4.00 0.00 32.50
20 DAWSONS DIAMOND Mrs Sian Davies-cooke 0 0 28.5 4.00 39.20 71.70
21 BALLYBREAGH QUARTZ Mr Ben Way 0 0 32.3 20.00 20.00 72.30
22 CAVALIER CAPTAIN Miss Abi Wallis Castle 0 0 35.8 8.00 28.80 72.60
23 CASTLEDOWN CONNOR Mrs Tottie Williamson 0 0 33.5 10.00 33.20 76.70
24 TEMPLE ELLIE Miss Beth Clegg 0 0 41.5 22.00 24.40 87.90
25 NELSON DE LA POMME Mr Oliver Townend 0 0 30.5 4.00 62.40 96.90
26 DIANTO Miss Ant Woodbine 0 0 37.5 0.00 62.80 100.30
27 GLENNMANCI Miss Eleanor Harding 0 0 35.3 8.00 61.20 104.50
28 BROOKPARK MOMENTUM Miss Kathryn Robinson 0 0 32 8.00 84.00 124.00
3 DOLLEY PHANTOM Miss Franky Reid-Warrilow 4 0 30.3 4.00 6.80 41.10
4 PSH LUCKY STRIKE Miss Aimee Penny 3 0 33.8 0.00 9.20 43.00
5 TREMANTON Miss Hannah Bate 2 0 32 8.00 5.20 45.20
6 CARTOWN GALAXY Mr Hayden Hankey 1 0 27.5 12.00 10.00 49.50
7 BRIARLANDS SWEETANGO Miss Izzy Taylor 1 0 31.3 12.00 7.60 50.90
8 DASSETT CODE Mr Craig Barr 1 0 35.8 8.00 9.20 53.00
9 ACTIV ADVENTURE Miss Jessica Pidcock 0 0 32 4.00 18.40 54.40
E JELT MINERVA Miss Charlotte Huband 0 0 35.5 E E
E R3 GONE WITH THE WIND IV Mrs Natasha Halliday 0 0 30 8.00 E E R3
R FRESHMAN HH Miss Aimee Penny 0 0 35 R R
W IFNOTWHYNOT Mrs Holly Smith 0 0 W W
W MONBEG RISE Mr Ben Way 0 0 35.8 W W
W KEC QUALITY FANTASY Mr Oliver Jackson 0 0 30.3 W W
W SAN MIGUEL III Mr Alex Hua Tian 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.30
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PATRICKSWELL SCORPION Mr Martyn Johnson 6 0 20.8 0.00 6.80 27.60
10 CASTELLO 236 Miss Kathryn Robinson 0 0 27 4.00 11.60 42.60
11 ALSTON HIGH SEAS Miss Izzy Taylor 0 0 27 4.00 12.80 43.80
12 TOOME NAPOLEON Miss Charlotte Sellers 0 0 38 4.00 2.40 44.40
13 FURICH TEJO Miss Jess Falle 1 0 35 0.00 11.60 46.60
14 PSH CATALYST Miss Aimee Penny 1 0 38 0.00 8.80 46.80
15 IRENE LEVA Miss Rhian Smith 0 0 38.8 4.00 13.20 56.00
16 VINEGAR HILL Mrs Carolyne Ryan-Bell 0 0 37.3 8.00 11.60 56.90
17 VOLTAIR DE L'ERMITAGE Miss Francesca Swallow 0 0 37.5 4.00 16.00 57.50
18 CLEMENTINE DE BRENNE Miss Emilie Chandler 0 0 32.8 8.00 18.00 58.80
19 GEBALIARETTO Miss Vittoria Panizzon 0 0 21.8 12.00 25.60 59.40
2 VELMA Miss Dani Evans 5 0 27.5 0.00 0.40 27.90
20 HULLABALOO I Mr Ben Way 0 0 32.5 16.00 18.40 66.90
21 LUDORETTES BULLION Mr Sam Bray 0 0 39 16.00 17.60 72.60
22 TOUCH HEAVEN Miss Sophie Adams 0 0 30.3 8.00 39.20 77.50
23 NEWBY II Miss Kelsie Willis 0 0 38.3 4.00 36.80 79.10
24 CARRICK DIAMOND CRAFT Miss Georgina Reece 0 0 41.8 24.00 14.00 79.80
25 HASIMODO Miss Flora Young 0 0 40 9.00 32.40 81.40
26 PRIMITIVE BAZAAR II Miss Becky Hooley 0 0 36.8 20.00 39.60 96.40
3 ROCKCOPY Miss Vittoria Panizzon 4 0 27.3 0.00 5.60 32.90
4 SIR ALFRED II Mrs Polly Stockton 3 0 27.8 0.00 5.20 33.00
5 QUINTILIUS Mr Tom Rowland 2 0 26 8.00 2.40 36.40
6 CARLINGFORDS HES A CLOVER Mrs Louise Harwood 1 0 25.3 0.00 12.40 37.70
7 LUX ZEE Mr Lucas Poole 1 0 28.8 0.00 10.00 38.80
8 CALCOURT QUANTUM Miss Alice Pearson 1 0 27 8.00 4.00 39.00
9 BOLEYBAWN DASSETT CRUISE Miss Amelia Walker 1 0 32.3 0.00 7.60 39.90
E CR JUNIOR Z Miss Izzy Taylor 0 0 26.8 E E CR
E UR KNIGHTS BEAU Ms Matilda Wadeson 0 0 40.5 24.00 E E UR
R RAFIKI Mr Andrew Heffernan 0 0 19.3 0.00 R R
R PSH MIRROR IMAGE Miss Aimee Penny 0 0 26.5 R R
R MATCH MY CLASS Mrs Zara Tindall 0 0 29 0.00 R R
W JUST AN ILLUSION IV Miss Louise Scammell 0 0 37.5 24.00 W W
W SONAS CANDY GIRL Mr Oliver Townend 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.30
N - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHARAZ Miss Holly Bradshaw 6 0 21.5 0.00 10.80 32.30
10 PENTON KITE Miss Becky Bosworth 0 0 35 8.00 4.00 47.00
11 HAMADA Mr Paul Sims 0 0 28.5 8.00 12.00 48.50
12 LOSTOCK JAMES BROWN Miss Mia Ketcher 0 0 32.3 12.00 5.20 49.50
13 GUILTY PLEASURE Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 36.3 4.00 9.20 49.50
14 MISS MONEYPENNY V Miss Flora Young 0 0 35 5.00 12.40 52.40
15 COOLEY COPRESENTER Mr Tyler Cassells 0 0 33.8 8.00 11.60 53.40
16 DASSETT SUPREME Miss Alice Rocher 0 0 37.5 4.00 12.00 53.50
17 GLENCORRAN Mr Marcus Reid 1 0 30.8 0.00 22.80 53.60
18 FOOLS IN LOVE Mr Hayden Hankey 0 0 29.5 8.00 16.40 53.90
19 HARRISON IV Miss Robyn Gray 0 0 34 4.00 18.80 56.80
2 SLIGO CANDYMAN Mr Oliver Townend 5 0 32.8 0.00 3.60 36.40
20 PROUD PRADO Mrs Margaret Whalley 0 0 32.8 12.00 13.60 58.40
21 ZACA MESA Mr Stuart Shaw 0 0 34.3 4.00 20.80 59.10
22 PSH DENEB Miss Aimee Penny 0 0 33.5 4.00 34.40 71.90
23 ROCK SOLID II Mr Alex Holman 0 0 36.3 24.00 17.20 77.50
24 VAMONOS Miss Emily King 0 0 31.5 4.00 46.00 81.50
25 LEONIE VANDE CEULSHAEGEN Mr Victor Burtin 0 0 33 4.00 47.60 84.60
26 KEC QUALITY EDITION Mr Andrew Heffernan 0 0 35.3 4.00 46.40 85.70
27 FERNHILL FLYBY Mr Martyn Johnson 0 0 37.5 12.00 46.80 96.30
3 SPRINGWIND VANGELIS Miss Izzy Taylor 4 0 31 4.00 2.00 37.00
4 SECRET LEGACY Miss Vittoria Panizzon 3 0 32.8 0.00 4.80 37.60
5 KEC SAZOON Mr Michael Owen 2 0 30.5 4.00 3.20 37.70
6 HENDRIX Miss Rosie Thomas 1 0 37.3 0.00 2.00 39.30
7 SNAP TO IT Mr Tom Rowland 1 0 30.5 8.00 4.00 42.50
8 GLADSTONE Mrs Zara Tindall 1 0 30 8.00 7.20 45.20
9 C BORN FRESH Z Miss Dani Evans 0 0 34.8 4.00 6.80 45.60
E ALVESCOT DANCE TIME Mr Benjamin Darby 0 0 32 E E
E CR KRYSTAL RAYNE Miss Tinky Morris 0 0 36 E E CR
E CR CANTELLO G Miss Hestia Jewell 0 0 36.3 E E CR
E R3 ENSEMBLE Miss Jessica Morris 0 0 37.8 8.00 E E R3
E UR ONE LAST BET NJ Miss Charlotte Jenkins 0 0 32.8 4.00 E E UR
W JIMMYS HOPE Mr Charles Dicker 0 0 W W
W MSH BONANZA Mr Ben Way 0 0 36 W W
Optimum XC Time - 05.27
OI - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COOLEY SHOWTIME Mrs Jonelle Price 12 0 29.3 0.00 12.40 41.70
10 CASTLE VIEW LARRY Mr Andrew Heffernan 0 0 38 4.00 18.00 60.00
11 TRENDY CAPTAIN CLOVER Miss Ginny Howe 0 0 35.5 4.00 20.80 60.30
12 PINK DIAMOND II Mrs Christine Hardinge 0 0 40 4.00 16.40 60.40
13 LAST TOUCH Miss Charlotte Bacon 0 0 38 4.00 19.20 61.20
14 HESTER Mr Alexander Bragg 2 0 45 0.00 18.40 63.40
15 BALLY QUANTOS Mr Ludwig Svennerstal 0 0 29.8 8.00 30.80 68.60
16 DUKE OF CHAMPION Mr Giovanni Ugolotti 0 0 35 12.00 23.20 70.20
17 CHICO'S MAN VDF Z Ms Lexi Scovil 0 0 36.8 20.00 25.20 82.00
18 MONBEG MEDLAR Mr Harry Meade 0 0 32.7 4.00 46.40 83.10
2 CUFFESGRANGE ARS ROYALE Miss Charlotte Jenkins 10 0 33 4.00 6.40 43.40
3 DON GENIRO Mr Alex Hua Tian 8 0 26.6 4.00 15.20 45.80
4 SHANNONDALE LILLY Mrs Jo Rimmer 6 0 37.5 4.00 6.40 47.90
5 LADY MOYLISHA Ms Sara Squires 4 0 33.9 8.00 8.40 50.30
6 KINDRED SPIRIT IV Mrs Jonelle Price 0 0 34.5 4.00 13.60 52.10
7 WESKO Mr Tim Price 2 0 28.9 0.00 28.80 57.70
8 THORNTON JONES Mr Matthew Heath 0 0 40 8.00 10.00 58.00
9 SIR PAPILLON Miss Laura Collett 2 0 41.8 0.00 16.80 58.60
E CR STAR ATTRACTION III Mr Josh Haynes 0 0 43.2 E E CR
R HANLEEN CROWN JEWELS Miss Ellen Cameron 0 0 39.5 0.00 R R
W STINGER Mr Ludwig Svennerstal 0 0 31.2 W W
W KILWAUGHTER BLADE Mr Christopher Whittle 0 0 41.8 W W
W ARCO BB Mr Sam Ecroyd 0 0 33 4.00 W W
Optimum XC Time - 05.27
OI - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLOUD DANCER II Mrs Jonelle Price 12 0 22.5 0.00 4.00 26.50
10 DUKE Miss Catherine Burrell 2 0 39.5 0.00 16.40 55.90
11 PSH CONVIVIAL Mr Alex Hua Tian 0 0 34.3 4.00 18.40 56.70
12 SALUNETTE Mr Ludwig Svennerstal 2 0 34.1 0.00 29.20 63.30
13 THE LION Mr Matthew Heath 0 0 44.1 8.00 13.20 65.30
14 BRONZE DANDYLION Mr Simon Grieve 0 0 39.3 8.00 19.20 66.50
15 BIRCHCOL ROCK IDOL Mr Dominic Ruane 0 0 33.2 4.00 39.20 76.40
16 BULANO Miss Katie Bleloch 0 0 38.4 0.00 51.60 90.00
17 CLARA M Mr Tim Price 0 0 33.6 0.00 58.40 92.00
18 NOTE WORTHY Mr Giovanni Ugolotti 0 0 37.5 8.00 100.00 145.50
2 AS IS Mr Andrew Nicholson 10 0 25.5 0.00 6.40 31.90
3 CALMARO Miss Laura Collett 8 0 27 0.00 8.40 35.40
4 CHEQUERS PLAYBOY Mrs Dee Hankey 6 0 28 0.00 11.20 39.20
5 HILDARE AMUN RA Mr Tim Rogers 4 0 38.9 0.00 9.20 48.10
6 BUCKLE END BERTIE Miss Yasmin Ingham 2 0 34.3 4.00 10.80 49.10
7 KELLEN Miss Brier Leahy 0 0 38 4.00 7.60 49.60
8 TREFEINON RED KITE Mrs Melanie Wilder 0 0 33.6 8.00 9.20 50.80
9 CAVALIER CRYSTAL Mr Harry Meade 0 0 32 8.00 15.20 55.20
E RIVERSIDE VISION Miss Hannah Bate 0 0 40 E 14.00 E
E ALLAN V Ms Malin Josefsson 0 0 27.5 0.00 E E
R QUANTI DU VI Miss Laura Cocking 0 0 34.3 R R
W BALHAM MIST Mr Ludwig Svennerstal 0 0 35 W W
W COOLEY MASTER CLASS Mr Oliver Townend 0 0 27.5 W W
W AWAY CRUISING Mr Harry Meade 0 0 25.2 8.00 W W
W HALLOWBERRY ROCKET Miss Harriet Edmunds 0 0 35.2 W W
W BLACKTHORN CRUISE Mr Dan Jocelyn 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.27
OIu21 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MOHER PRINCE Mr Milo Kennedy 12 0 31.4 4.00 0.80 36.20
10 DERRYS LADY LOU Miss Lily Mawby 0 0 39.1 12.00 8.00 59.10
11 LISSYEGAN COOLEY Miss Sophie Spratling 0 0 33 12.00 15.20 60.20
12 REISKAMOE RUBY Miss Laura-jane Brown 0 0 34.3 8.00 19.60 61.90
13 HOORAY HENRY II Miss Sophie Rushton 0 0 34.8 20.00 16.40 71.20
14 REBEL RHYME Mr Tom Bird 0 0 35.7 21.00 15.20 71.90
15 CRUZ V Miss Holly Needham 0 0 25.9 0.00 52.40 78.30
16 AH TO BE SURE Miss Megan Butterworth 0 0 30.7 8.00 50.80 89.50
17 CONNAGHT DIAMOND Miss Henrietta Ewell 0 0 33.9 8.00 65.60 107.50
18 DHI DU ROUET Mr Tom O'bryan 0 0 31.6 12.00 82.40 126.00
2 FOREVER NOBLE Miss Holly Needham 10 0 29.5 4.00 3.20 36.70
3 RED JAZZ Miss Lucy Robinson 8 0 32.7 4.00 1.20 37.90
4 TIGER LILY XX Miss Lucy Robinson 6 0 36.1 0.00 2.80 38.90
5 LAKANTUS Miss Saffie Osborne 4 0 29.1 5.00 6.40 40.50
6 PARKFIELD QUINTESSENTIAL Mr Tom Bird 0 0 30.2 8.00 3.20 41.40
7 CATHERSTON DEFINITIVE Miss Polly Muirhead 0 0 31.1 12.00 2.80 45.90
8 URIS CAVALIER Miss Kate Shapland 0 0 30 8.00 10.00 48.00
9 COOL FANTASY Miss Henrietta Ewell 0 0 31.4 16.00 7.60 55.00
R ROONEY BAY Miss Georgina Ewell 0 0 28.9 8.00 R R
R ONE MISTY MORNING Miss Lily Good 0 0 30.5 8.00 R R
W ANNAGHMORE BOOMLANDER Miss Emily Cariad Nicol 0 0 W W
W BALLINAHINCH JACK Miss Sapphire Graham 0 0 W W
W LONGFORDPASS DELUX Miss Alice Davies-Cooke 0 0 32.3 16.00 W W
Optimum XC Time - 04.30
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GALVINISED Miss Hannah Bate 6 0 30 4.00 4.40 38.40
10 QUIMERA CP Miss Bella Lloyd Webber 1 0 38.8 0.00 13.60 52.40
11 OBOS COOLEY Mr Giovanni Ugolotti 0 0 30 13.00 15.60 58.60
12 WINSOME CONTROL Miss El Raven 0 0 38.8 20.00 2.00 60.80
13 NOREWAY HARRY Miss Holly Needham 0 0 31.3 0.00 32.40 63.70
14 SHES KANNY Mrs Helen Jones 0 0 31.5 0.00 35.60 67.10
15 DOVEVALE LAWMAN Mr Matthew Heath 0 0 36.5 16.00 17.20 69.70
16 TO LOVE AND HONOUR Mr Josh Haynes 0 0 35.5 8.00 38.40 81.90
17 AARAGON Mrs Lindsay Middleton 0 0 32.3 4.00 49.20 85.50
18 ZIBOR Miss Susan Rogers-coltman 0 0 35.8 33.00 16.80 85.60
2 DARGLE LOOKS Miss Harriet Dickin 5 0 33 0.00 6.80 39.80
3 GREY FINNSKY Miss Alexandra Farrar-fry 4 0 26.5 0.00 17.20 43.70
4 SILLOGUE CAILIOCHT Miss Emma Silman 3 0 29.8 4.00 10.40 44.20
5 JAGOS MILL Mrs Helen Scholl 2 0 28.8 8.00 8.80 45.60
6 QUAIKIN QURIOUS Miss Jodie Stokes 0 0 30.5 4.00 12.00 46.50
7 WILLS REBEL Miss Honor Mcfarlane 0 0 34.3 12.00 0.40 46.70
8 SAND STORM II Miss Hattie Mccance 0 0 34.3 8.00 4.80 47.10
9 NASDAQ HIGH Miss Sally James 0 0 39.3 4.00 8.40 51.70
E UR WILLY EVER Miss Emma Stretton 0 0 34 4.00 E E UR
R KHOI TRAVELER Miss Natalye - Grace Standage 0 0 35.5 8.00 R R
W WESTON GOODFELLA Mr Oliver Townend 0 0 W W
W GEORGIE GIRL Miss Emily King 0 0 36.3 W W
Optimum XC Time - 04.30
ON - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JEM ROSE Miss Lucinda Mesquita 6 0 29.5 4.00 0.00 33.50
10 SIR PERIROSE Mrs Kate Walls 0 0 24.5 0.00 32.00 56.50
11 SWIRLY TEMPTRESS Mr Giovanni Ugolotti 0 0 25.8 20.00 18.40 64.20
12 CRUMLINPARK GENIE Mr Oliver Townend 0 0 24.8 4.00 36.40 65.20
13 CAVALIERS PRIDE Miss Ellie Williams 0 0 29 4.00 36.40 69.40
2 G STAR VAN DE KLINKENBERG Mr Paul Sims 5 0 26 4.00 5.60 35.60
3 AZTEC EXCLUSIVE Mrs Sarah Barden 4 0 22.3 4.00 10.80 37.10
4 SHANNONDALE SONOMA Miss Julia Fairbank 3 0 28 4.00 8.80 40.80
5 FERNHILL FAIR ENOUGH Miss Lauren Obosi 2 0 31 4.00 7.20 42.20
6 CURRA OKO Miss Katie Corteen 0 0 35 8.00 0.00 43.00
7 MOUNTTEMPLE MISTRESS Miss Jess Rimmer 1 0 30.5 0.00 17.60 48.10
8 MY KNOCKILLAREE CONQUISTADOR Miss Abbey Rimmer 0 0 33.8 4.00 11.20 49.00
9 LITCHFIELD FOXTROT Miss Robyn Gray 0 0 24 16.00 16.40 56.40
E UR FATIMA BLUSH Miss Hannah Cobb 0 0 23 12.00 E E UR
E UR DARCOQUIN Miss Elizabeth Kopec 0 0 22.3 8.00 E E UR
E UR CRUISINGS SLAINTE MHATH Miss Alexandra Farrar-fry 0 0 27 4.00 E E UR
R WHATEVER IV Mr Dominic Ruane 0 0 21 R R
R WOODLANDS UNFORGETTABLE Miss Jasmine Roach 0 0 31.5 R R
R ROYAL BEACH Mr Matthew Heath 0 0 28.3 4.00 R R
R DORLAND Miss Harriet Noakley 0 0 30.3 4.00 R R
W BONNE AMIE Miss Clara De Martini 0 0 W W
W VIKTOR KRUM Mr Oliver Jackson 0 0 24.3 W W
W DARIUS IV Miss Francesca Swallow 0 0 26 0.00 W W
Optimum XC Time - 04.30
PT - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MASTER MACKY Miss Freya Partridge 6 0 30.3 4.00 1.60 35.90
2 FOXTOWN CUFFLYNX Miss Iona Sclater 5 0 33.8 0.00 4.80 38.60
3 MIDNIGHT DANCER II Mr Finn Healy 4 0 32.8 0.00 8.00 40.80
4 LEAGAUN WILD BOY Miss Gini Hope 3 0 35.3 4.00 1.60 40.90
5 BARAMONA LASS Miss Xanthe De Wesselow 0 0 34.8 4.00 4.40 43.20
6 SMOKEY DIAMOND Miss Nancy Eadie 1 0 32.3 0.00 12.00 44.30
7 STARFLOWER Miss Ria Scott 0 0 32 4.00 9.60 45.60
E ACCESS BILL Miss Ella Ricci 0 0 30.8 0.00 E E
E AR CUFFESGRANGE LORD ADMIRAL Miss Bronte Monks 0 0 37.5 0.00 E E AR
E CR GO H ALAINN Miss Ruth Farnsworth 0 0 40.3 E E CR
E CR CREGAAN SCENIC Miss Lucy Stimson 0 0 31.3 E E CR
E R3 BOBBY JACK Miss Katie Jackson 0 0 40 E E R3
E R3 WILMA BOBBY Miss Harriet Beeby Wynn 0 0 41.5 E E R3
E UR TYNAN MIST Miss Amelia Ludiman 0 0 36.5 12.00 E E UR
R LITTLE ELVIS Miss Harriet Moules 0 0 37.5 12.00 R R
R RATHNALEEN ROY Miss Anna Martinez 0 0 36.5 4.00 R R
W INDEPENDENT JOHNNY Miss Jaymee Savill 0 0 35.8 16.00 W W
W LOUGHAN SILVER SHADOW Miss Daisy Bathe 0 0 37.3 W W
W SPOT ON HARRISON Miss Jessica Sutton 0 0 W W
W OWENBOVY EAMON Miss Hannah Bettess 0 0 47.5 16 W W
Optimum XC Time - 04.30
PT - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SF DETROIT Miss Daisy Bathe 6 0 20.5 0.00 1.60 22.10
10 SUNHILL BEAUTY Miss Tara Murphy 0 0 30.3 8.00 11.20 49.50
11 KNOCKMULLEN FLYER Miss Jaymee Savill 0 0 32.3 4.00 13.20 49.50
12 HOLIDAY CHASE Miss Hattie Lloyd-Townshend 0 0 37 4.00 11.20 52.20
13 FERNHILL TIMBACKTOO Miss Anna Price 0 0 39.8 4.00 11.20 55.00
14 SYCAMORE LAD Miss Nancy Eadie 0 0 35.8 8.00 12.00 55.80
15 MY RUSTIC CLOVER Miss Indi Hine 0 0 34.8 0.00 33.60 68.40
2 CHEEKY CASPER Miss Charlotte Bull 5 0 22 12.00 3.60 37.60
3 RED DANDY Miss Holly Clarke 4 0 37.3 0.00 2.00 39.30
4 GOLDEN CHANCE REMARK Miss Xanthe De Wesselow 3 0 29.5 4.00 8.40 41.90
5 MR BLUESKIES Miss Daisy Amin 1 0 39 0.00 3.20 42.20
6 WILDERWOOD STORM Miss Isny O'Donnell 0 0 36 4.00 4.40 44.40
7 TEACHMOR JOEY Miss Katie Wrennall 1 0 42 0.00 2.80 44.80
8 DUNNY ONE Miss Ottilie Salwey 0 0 35.3 4.00 7.20 46.50
9 ISLAND BOY II Miss Rosie Olver 0 0 37.3 4.00 7.20 48.50
E UR CARRAROE GREY ROAD Miss Mia Chopping 0 0 40.3 4.00 E E UR
R BOOKHAMLODGE PENNYLANE Miss Ibble Watson 0 0 25.5 0.00 R R
R DENNIS VIII Miss Florence White 0 0 32.3 20.00 R R
W ALDERMAN FIREFLY FRED Miss Ava Taperell 0 0 35.5 24.00 W W
W ROSWAT SPARROW Miss Leila Ruane 0 0 W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Weston Park, Weston-under-Lizard, Shifnal, Shropshire, United Kingdom, TF11 8LE

Grid reference SJ806099


Newsflash

Pony XC course walks on Saturday at 0900 and 1215 with Jonquil. 

All passports will be checked for vaccinations BEFORE numbers are collected, also can you please bring correct start fee if possible.

OIu21 Course walk 6.30am meet at the start. Please text Caroline 07702 607609 if you would like to join.

Event Timetable, Competitor Sections and Numbers can be found on the Weston Park Horse Trials website at http://www.westonht.co.uk/

Please note: Intermediate dressage test will run I115, not 116 as printed in magazine schedule.
Results Available

Twitter

Latest News

Final results from Luhmühlen CCI5*-L

Posted on 16th June 2019

It was another CCI5*-L win for New Zealand’s Tim Price, lifting the trophy at the Longines Luhmühlen Horse Trials, Germany, on Ben and Lucy Sangster, Suzanne Houchin and Peter Vela’s Ascona M.

 

Read the full story
View all news