TWESELDOWN (2)TWESELDOWN (2)

Sponsored by Haygain

HAYGAIN TWESELDOWN (2)

Location

Tweseldown Racecourse, Bourley Road, Fleet, Church Crookham, Hampshire, United Kingdom, GU52 8AD

Date

Saturday 18 to Monday 20 May 2019

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mrs Rachael Faulkner
Contact Mrs Rachael Faulkner
Phone: 01252 819961
Mobile: 07912 629433

Event Secretary - Lucy Graham-Brown
Contact Lucy Graham-Brown
Mobile: 07591 206192

Entries Secretary - Mrs Ann Allen
Contact Mrs Ann Allen
Mobile: 07802 534837

Course description

XC course desgined by Eric Winter and built by Dominic Moore of Jump 1.  Well draining sandy soil and beautifully built courses.  

Event schedule

Entries open

4 April 2019

Ballot date

23 April 2019

Ballot period

May

Late entry surcharge

24 April 2019
Mrs Rachael Faulkner

Event Organiser

Tweseldown Racecourse, Fleet, Hants, GU52 8AD

Contact Details
Lucy Graham-Brown

Event Secretary

Contact Details
Mrs Ann Allen

Entries Secretary

Charlbury, Oxfordshire, OX7 3RD

Contact Details
Mr Eric Winter

Course Designer

Mr Mike Benfield

SJ Course Designer

Mr Dominic Moore

Course Builder

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 211448246. Internet entries on www.bdwp.co.uk/aallen  
ENTRY AMENDMENTS by 13/05/2019 by telephoning 07802 534837.
REFUND POLICY - As per Rule 4.11. 100% refund for withdrawals before 30/04/19.
STARTING TIMES will be available on 16/05/19 between 1800 and 1900 on 07802 534837. Starting Times also available on website www.bdwp.co.uk from 1800 on 16/05/17. Starting fees payable on collection of numbers. CASH PREFERRED PLEASE. Starting Fees include a programme.

Stabling

Onsite stabling on a first come first serve basis.  £35 per night.  2 bags of shavings with each stable.  More on site to purchase. Please email info@tweseldown.co.uk.  Tel: Lucy 07591206192

Special Notices

In case of ABANDONMENT please phone 07591206192
ALL TERRAIN VEHICLES/motorcycles will NOT be permitted except those used by authorised officials.
XC SCHOOLING - Tweseldown will be open for schooling as advertised on www.tweseldown.co.uk or telephone 07591206192. ENTRANCE POLICY - Each car displaying a current BE membership card will be admitted including all occupants.

Accommodation and Catering

Hot and cold food available on site. Lunch available in the Hospitality Pavilion from £13.50.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee Abandon Premium Total Payable Late Entry Surcharge Starting Fee
NRF Monday I117 (2009) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £20.00 View
BE90 Saturday BE91 (2009) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £17.00 View
BE90Open Saturday BE91 (2009) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £17.00 View
N Monday N112 (2010) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £20.00 View
OI Monday I117 (2009) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £25.00 View
BE100 Sunday BE101 (2009) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £17.00 View
BE100Open Sunday BE101 (2009) £74.40 £8.00 £82.40 £12.00 £17.00 View
IN Monday I117 (2009) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £20.00 View
I Monday I117 (2009) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £25.00 View
ONu18 Sunday N114 u18 (2016) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £20.00 View

Classes and fees

Qualifiers and special classes

South East Eventers League Qualifier.

Novice Regional Final

Prizes

Rosettes to 10th place. PRIZE MONEY: Lower Limit in all classes.

Event name: HAYGAIN TWESELDOWN (2) Date: May 18-20 2019 Location: Tweseldown Racecourse, Fleet, Church Crookham, Hampshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.25
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLEVEDON TEZMAYNIA Mr Jack Pinkney 0 16 30.5 0.00 0.00 30.50
10 CARNAVAL TWIST Mr Alec Miles 0 2 36 0.00 0.00 36.00
11 FAIRY WAND Miss Hannah Ingham 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
12 AGENTURA Mr Francis Whittington 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
13 FIRST IMPRESSION VII Miss Toni Dimond 0 2 38 0.00 0.00 38.00
14 HEATHERMORE LUX LIKE GEORGE Miss Sophie Jenman 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
15 CONTINUUM Mr David Britnell 0 0 30.8 4.00 4.00 38.80
17 KWANTA KOSTA Miss Victoria Griffiths 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
18 TAKARA Miss Lea Boulesteix 0 2 38.3 0.00 1.60 39.90
19 CLADDAGH DOUGIE Mr Toby Pigott 0 0 36 4.00 0.00 40.00
2 NPS GUCCI Miss Hattie Rawson-smith 0 14 31.3 0.00 0.00 31.30
20 K2Z Miss Gaynor Care 0 0 33 8.00 0.00 41.00
21 CASINO ROYALE 007 Miss Hannah Leadbetter 0 0 33.5 4.00 4.40 41.90
22 QUALITY BLUE Miss Pippa Dixon 0 0 33 10.00 0.80 43.80
23 DANGER MOUSE Major Kirstie Deakin-Main 0 0 41.8 1.00 3.20 46.00
24 SIR DUKE II Mrs Hannah Craft 0 0 34.3 16.00 0.00 50.30
25 GLENORCHY Miss Isabel English 0 0 31.5 8.00 12.80 52.30
26 JUBILEE STAR III Miss Ella Palmer 0 0 34 0.00 21.20 55.20
27 GOOD BOY ALEX Miss Tara Jefferies 0 0 32.8 9.00 15.20 57.00
28 LLANTHONY VALINA Mr Thomas Tylee 0 0 35 4.00 22.80 61.80
29 CHESTER VI Ms Natalie Flewitt 0 0 33 0.00 34.80 67.80
3 BILLY CLARENZA Miss Georgie Spence 0 12 31.5 0.00 0.00 31.50
30 FLY BOY II Miss Samantha Firth 0 0 32.8 0.00 50.00 82.80
4 INDIAN ECLIPSE Mr Harry Dzenis 0 10 31.8 0.00 0.00 31.80
5 MYSPIRES PERFECT RESOLUTION Miss Jessica Copsey 0 8 30.8 0.00 1.60 32.40
6 WOODHAVEN BOBBY Miss Nicky Brooks 0 6 33.3 0.00 0.00 33.30
7 LISNAFIFFY Mrs Eva Carse 0 4 30 4.00 0.00 34.00
8 HAY JOSEPHINE Miss Melissa Joannides 0 4 30.5 4.00 0.00 34.50
9 ROGAR DU ROUET Miss Alicia Earee 0 0 31 4.00 0.00 35.00
E R3 MORELANDS FANTANGO Miss Chuffy Clarke 0 0 34.3 0.00 E E R3
E UR FATHER FIGURE Ms Alison Gill 0 0 35 E E E UR
HC KNOCKAVARDAGH BOY Miss Sorrel Porteous 0 0 38.8 4.00 0.00 HC
R PROFESSOR SPROUT Mrs Alison Burns 0 0 32.5 R R R
R MY CROSSTOWNTANNER Miss Nieve Baker 0 0 39.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 05.25
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CUTE GIRL Mr Kevin Mcnab 0 16 21 0.00 0.40 21.40
10 GOLDEN YEARS Mr Sam Griffiths 0 0 29.5 4.00 1.60 35.10
11 EYES SO NICE Miss Victoria Morgan 0 0 25.3 10.00 2.00 37.30
12 SPARKLING HERO Miss Anna Jones 0 0 31.3 4.00 3.60 38.90
13 NPS GLIMMER Miss Alisha Coombes 0 2 33.8 0.00 5.20 39.00
14 GRANTSTOWN CLASS ACT Miss Amy Tate 0 0 33.8 4.00 1.60 39.40
15 OIDENS WIVOLLET VANBEEK Miss Phoebe Broadhead 0 2 36 0.00 6.00 42.00
16 CUSUMANO PC Z Mrs Lucy Russell-Dixon 0 0 34 8.00 0.40 42.40
17 FELIX B Miss Leah Bentley 0 2 43.3 0.00 0.00 43.30
18 RATHDUFF RILEY Miss Harriet Suter 0 0 35 4.00 4.40 43.40
19 ECO S GAMEBIRD Miss Saffron Thornhill 0 0 38.5 2.00 3.20 43.70
2 PRESIDENTIAL HIGHTS Miss Elaina Tabrett 0 14 22.3 0.00 2.00 24.30
20 UPSALLS TIA MARIA Miss Jess Telford 0 0 37.5 4.00 3.20 44.70
21 SHADOW BOY Miss Isny O'Donnell 0 2 37.3 0.00 8.40 45.70
22 COOL BONUS Miss Louise Hambleton 0 0 33.8 16.00 0.00 49.80
23 RUSTY CRUISE Miss Amelia Newsom 0 0 35 15.00 1.20 51.20
24 BOUNDING AWAY Miss Sonia Chapman 0 0 47 4.00 0.40 51.40
25 BE ON TIME Miss Emily Pope 0 0 34.3 20.00 2.00 56.30
26 TEALEQUEST TITANIUM Miss Serena O'bryan-tear 0 0 34.5 0.00 30.80 65.30
27 THE SANDPIPER II Miss Sarah Orme 0 0 34.3 32.00 5.60 71.90
28 KILMASTULLA TIGER LILY Miss Eleanor Petrie 0 0 40.8 20.00 28.40 89.20
29 CUM LAUDE BRIGHT Z Miss Camilla Kruger 0 0 29 16.00 47.20 92.20
3 A LITTLE UNBELIEVABLE Miss Nathalie George 0 12 28.5 0.00 0.00 28.50
30 JUMPING JEFF Miss Harriet Martin 0 0 38.5 1.00 81.60 121.10
4 KINGS LANE Miss Kirsty Mcintosh 0 10 24.5 4.00 0.00 28.50
5 BLING Mr Harry Dzenis 0 8 29 0.00 0.00 29.00
6 DURANGO Mr Casey Mckenna 0 6 26.8 0.00 3.20 30.00
7 CRUISINGS HEY THERE DELILAH Miss Diani Western-kaye 0 4 31.3 0.00 0.00 31.30
8 LIMELIGHT DU LANGWATER Mrs Therese Van Rijckevorsel 0 4 32.3 0.00 0.00 32.30
9 GREENHAYS GREAT GATSBY Miss Allegra Martin 0 0 29 4.00 0.00 33.00
E R3 NEWBRIDGE SILVER Miss Lydia Sharp 0 0 33.5 E E E R3
E R3 CLASSIEBAWN ROAMYS PROMISE Miss Stephanie Reed 0 0 42.5 E E E R3
R BRENDONHILL SYMBA Mr Hector Payne 0 0 27.5 4.00 R R
R RHINEROE HERO Mrs Nicola Bevan 0 0 29.5 10.00 R R
Optimum XC Time - 05.25
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ARCHIMEDES X Miss Charlotte Faulkner 0 16 24.3 0.00 0.00 24.30
10 PIERRE DIOR Mrs Natalie Baird 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
11 GO ZIPPY Miss Lizzie Matthews 0 2 30.5 0.00 5.20 35.70
12 TERRYGREEHAN DEMPSEY Mrs Michele Hill 0 2 34.8 0.00 2.00 36.80
13 EVERY CLOUD Miss Charlotte Turner 0 2 34.8 0.00 2.40 37.20
14 APPLE PYE Miss Anna Bruce 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
15 O FON REBECCA Miss Glea Laanisto 0 2 38 0.00 0.00 38.00
16 POTTERS GRENADIER Mrs Sophie Heatley 0 0 34 4.00 0.00 38.00
17 FREE AS AIR II Miss Angela Sumner 0 0 32.5 4.00 1.60 38.10
18 APRILLOVE TM Miss Sian Smith 0 0 30.5 8.00 5.60 44.10
19 STRAVINSKY STORM CLOUD Miss Charlotte Derde 0 0 35.3 9.00 0.00 44.30
2 CLONADERIG ORIELLE Mr Bernie Wharfe 0 14 27 0.00 0.00 27.00
20 QUAKINGHOUSE CRIKEY Miss Sara Gatenby 0 0 32.3 13.00 0.40 45.70
21 FRUITY O ROONEY Miss Rebecca P Green 0 0 34.3 8.00 4.00 46.30
22 ACES HIGH IV Miss Laura Cackett 0 0 27 4.00 20.00 51.00
23 TOP DANCER Miss Clementine S D Shipp 0 0 37.3 0.00 26.40 63.70
24 GLASSHOUSE BUSTER Miss Alicia Western-kaye 0 0 35.3 35.00 0.00 70.30
25 PADDY PANDA Miss Jessica Holdstock 0 0 38.5 16.00 16.00 70.50
26 NIARADO DU LANGWATER Mr Constantin Van Rijckevorsel 0 0 28.5 4.00 40.40 72.90
27 LORRHA LAD Mr Andrew Whitehouse 0 0 31.5 16.00 30.80 78.30
28 BALLINAGORE FLASH Mrs Tessa Broadhead 0 0 38.3 4.00 50.40 92.70
3 COOLEY DELTA Miss Sophie Hyde 0 12 28.8 0.00 0.00 28.80
4 ICEMAN III Miss Harriet Mitchell 0 10 30.3 0.00 2.00 32.30
5 HES SPOT ON Miss Tasha Brooker 0 8 29 4.00 0.00 33.00
6 PETIT ROUGE Mrs Angela Molson 0 6 30 0.00 3.20 33.20
8 CAROUSEL ROMANCE Miss Sarina Stokes 0 4 29.3 0.00 4.00 33.30
9 HEADLEYS COSMIC TWIST Miss Georgie Spence 0 4 34.8 0.00 0.00 34.80
E AR JALADOS STAR Miss Helen Millichamp 0 0 25.8 21.00 E E AR
E CR BULLAUN WARRIOR Miss Erin Forsyth 0 0 30.8 E E E CR
E R3 ARGOS DU COCHET Miss Caroline Piat 0 0 27.3 E E E R3
E UR COOLEY VACATION Mr Daniel Colbourne 0 0 21.3 0.00 E E UR
E UR DOLLYS DAYDREAM II Mrs Rebecca Crawford 0 0 30.5 E E E UR
R KHAMSIN TEMPEST Mr Tom D Crisp 0 0 28.8 4.00 R R
R CAILINS BLACK RUE Miss Line Andresen 0 0 31.5 12.00 R R
Optimum XC Time - 05.25
BE100 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PERCIVALS REBEL Miss Rebecca Jessett 0 16 25.3 0.00 0.00 25.30
10 THE UNIT Mr Oscar Gritz 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
11 WHITE CLOVER DIAMOND Miss Elloise Maris 0 2 32.8 0.00 0.00 32.80
12 TOTAL FREEDOM Miss Coral Keen 0 2 29.8 0.00 4.00 33.80
13 LEONADO C Miss Emily Proud 0 0 30.3 4.00 0.00 34.30
14 IN FASHION TOO Mr Toby Pigott 0 2 31.8 0.00 4.40 36.20
15 BADGERHILL MELODY Miss Verity Leggett 0 0 36 1.00 0.00 37.00
16 STAR OF EQUITES Miss Georgia Canagon 0 2 35.3 0.00 2.40 37.70
17 METROS LAD Mrs Candice Dunlop 0 0 29.3 8.00 3.20 40.50
18 TEO VAN HET TRICHELHOF Miss Ellie Townend 0 0 33.8 4.00 5.20 43.00
19 STACKPOLE GOLDEN PLOVER Ms Briony Grose 0 0 34.3 8.00 2.00 44.30
2 A LOT TO LIKE Mr Tomas Cousillas 0 14 27 0.00 0.00 27.00
20 DIAMOND RHAPSODY Miss Elizabeth Evans 0 0 34.5 8.00 2.00 44.50
21 SANDY PARK Miss Anna Holmes 0 0 33 12.00 0.00 45.00
22 DONT BE A CHARLIE Miss Katie Grove 0 0 32.5 8.00 4.80 45.30
23 VARO TWO CHIPS Miss Emilie Lyons 0 0 37.8 4.00 5.20 47.00
24 LORE OF THE RIVER Miss Eliza Fox-pitt 0 0 37.3 8.00 2.00 47.30
25 TOWNEND LITTLE TREASURE Miss Lottie Hutton 0 0 30.5 0.00 21.60 52.10
26 THREE CHIMNEYS GRAFFITI Miss Camilla Kruger 0 0 31.5 8.00 13.60 53.10
27 SPECIAL BREW II Miss Catherine Van Randwyck 0 0 31 24.00 0.40 55.40
28 FERNHILL BEACH BOY Miss Hannah Leeson 0 0 31.3 30.00 2.80 64.10
29 OPPOSITION HERALDIK GIRL Miss Kirsty Johnston 0 0 34.8 8.00 40.00 82.80
3 WHITEMOORS FIRST FLIGHT Mrs Katy Lawrence 0 12 28.8 0.00 0.00 28.80
4 PARTY TRICK II Miss Lydia Hannon 0 10 28.8 0.00 0.00 28.80
5 JKS TOPGUN Mrs Charlotte Hordle 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
6 LISLAIRD BARNEY Miss Emilia Andrade-brown 0 6 29 0.00 1.60 30.60
7 WOODCROFT DOROTEA Mr Warren Lamperd 0 4 31 0.00 0.00 31.00
8 COSMIC FLIGHT II Mrs Lorna Daniel 0 4 30.5 0.00 0.80 31.30
9 WOODLANDS BE COMICAL Mr Gaspard Maksud 0 2 30.5 0.00 1.60 32.10
E R3 HUGO CRUZE Miss Andrea Ryan 0 0 44.5 7.00 E E R3
E UR SABLE Miss Jessica Cross 0 0 30.5 0.00 E E UR
E UR MILTONHILL MAISIE Mrs Daisy Laing 0 0 26 8.00 E E UR
R B UNIENKE Mrs Serena Hemmings 0 0 29.8 16.00 R R
R ARTINA V Miss Hannah Hibberd 0 0 27.3 4.00 R R
W STX ESTA Miss Gemma Tattersall 0 0 28.5 14.00 W W
Optimum XC Time - 05.25
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 NEWTON BELIZE Mr Harry Meade 0 16 19 0.00 0.00 19.00
10 SIDNEY MOON Miss Tanya Viol 0 2 35 0.00 0.80 35.80
11 HERBERTS WAY Miss Eleanor Simes 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
12 SVEN COMER Q Miss Rochelle Wilson 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
13 FUTURE MILESTONE Miss Georgie Spence 0 2 34 0.00 3.60 37.60
14 GUNDULAS GOLD Miss Tarka Abraham 0 2 35.8 0.00 4.00 39.80
15 SARATOGAS SUNSHINE Ms Sam Bennett 0 0 25.5 10.00 7.60 43.10
16 SECRET SHOT Ms Kristina Cook 0 0 27.3 8.00 8.80 44.10
17 SPRINGHILL ALL BLACK Miss Michelle Williamson 0 2 32 0.00 17.20 49.20
18 NORTONS GLEN Miss Evie Puddy 0 0 21.5 4.00 25.60 51.10
19 WATERVALLEY QUITE A GUY Mr Harrison Chart 0 0 35.8 8.00 10.80 54.60
2 CVS SUPER TED Miss Nicola Mariann Wilson 0 14 24.8 0.00 0.00 24.80
20 OPPOSITION DA VINCI Miss Hani Milstein 0 0 38.8 4.00 20.00 62.80
21 OPPTIKAL ILLUSION Miss Pippa Dixon 0 0 35 16.00 13.60 64.60
22 BOADICEA IV Miss Sarah Rosser 0 0 29.8 4.00 33.60 67.40
23 KILLBUNNY SILVER Mrs Nicole D Biggs 0 0 25 12.00 32.80 69.80
24 BOYNE VALLEY PRINCE Miss Ellie Watkins 0 0 26 4.00 40.00 70.00
25 MISS JOSIE Mr Tom Bird 0 0 29.8 12.00 30.40 72.20
26 SPRINGAWAY II Miss Marion Watt 0 0 30.5 12.00 32.00 74.50
27 ARDVILLE LOUGHEHOE WARRIOR Mr Jack Pinkney 0 0 40.5 18.00 36.80 95.30
3 INSPIRING ISA Mr Kevin Mcnab 0 12 28 0.00 0.00 28.00
4 KINGSLEYPARK PEARL Miss Charlotte Cutler 0 10 24.3 4.00 0.00 28.30
5 CLASS JACKPOT Miss Singer 0 8 32.0 0.00 5.24 37.24
6 COULSTON CASINO Mr Sam Griffiths 0 6 31.5 1.00 0.80 33.30
7 WYTCHWOOD DESERT PRINCE Miss Phoebe Anderson 0 4 26.5 8.00 0.00 34.50
8 MEXICAN STORM Miss Isabel English 0 4 30.8 4.00 0.00 34.80
9 EPSILON DE LA COMOGNE Mr Loïs Chabot 0 2 35.8 0.00 0.00 35.80
E R3 IRISCH Mr Miguel Catela 0 0 33.5 0.00 E E R3
E R3 GLIDAWN HEIGHTS Mr Howard Newitt 0 0 40.8 E E E R3
E UR ASHAPURNA Miss Camilla Kruger 0 0 28.3 24.00 E E UR
HC MIDNIGHT ASH Miss Sorrel Porteous 0 0 39 5.00 0.80 HC
HC UR RATHNALEEN ROY Miss Anna Martinez 0 0 29.5 0.00 E HC UR
Optimum XC Time - 05.25
BE100Open - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BILLY HENNESSY Mr Jack Pinkney 0 16 30 0.00 0.00 30.00
10 CARRAMORE BOY Miss Laura K Gordon 0 4 35.5 0.00 0.80 36.30
11 FALSETTO Miss Isabelle Cook 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
12 CLONALTRA ACORN Miss Heidi Ford 0 0 34.3 2.00 1.20 37.50
13 COOL DUDE Ms Becky Lloyd 0 0 29 4.00 4.80 37.80
14 ARABELLA II Miss Tilly Berendt 0 2 38.5 0.00 0.00 38.50
15 CLOUD NINE II Miss Grace Donnor 0 0 34.5 4.00 0.00 38.50
16 TOMS DIAMOND Ms Susan Bill 0 0 30.5 4.00 4.00 38.50
17 MANOR MAYHEM Miss Rachel Harris 0 0 31.3 4.00 3.60 38.90
18 NELGORDE NAHEEZ Miss Lucy Gasston 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
19 JOUBERT Miss Ellie Fredericks 0 0 33 4.00 2.40 39.40
2 CAVELLO PIP Miss Katie Thrower 0 14 29 0.00 1.60 30.60
20 GRANGE ASH SPARROW Miss Jaymee Savill 0 0 33.5 4.00 2.00 39.50
21 LETS DANCE III Mr Martin George 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
22 SUPREME WATTS Miss Sophie Wildern 0 0 34.3 4.00 3.20 41.50
23 BRECHFA MEDROD Lady Claudia Rothermere 0 2 37.5 0.00 4.00 41.50
24 JACKS CHOICE Mr Mark Corbett 0 2 42.5 0.00 0.00 42.50
25 INNISHOWENS LAW Miss Sarah Rosser 0 0 32.3 8.00 3.60 43.90
26 GORSEHILL ZIGGY Miss Tamsin Drew 0 0 33.5 4.00 8.80 46.30
27 QUINTO JUSTICE Mrs Susannah C Secrett 0 2 36.5 0.00 10.40 46.90
28 ZOPPAH KARLA Mr Joe Lethbridge 0 2 36.5 0.00 11.20 47.70
29 SPRINGTIME CAVALIER Mr Hector Payne 0 0 24.5 4.00 22.40 50.90
3 UCS DE DIOR Ms Maaike Van Wijk 0 12 27.3 4.00 0.80 32.10
30 ITS MINSTER DOUBT Miss Lucia Mayhew 0 0 39 12.00 0.00 51.00
31 CATHERSTON SANDALWOOD Miss Daisy Minter 0 0 35.5 8.00 8.00 51.50
32 GOLDUN PUZZLE Miss Katherine Riley 0 0 31.8 0.00 21.20 53.00
33 BAMBAS LEGACY Mr Zac Heydon 0 0 35.8 4.00 13.60 53.40
34 WOLFGANG PENELOPE Miss Hannah Lavender 0 0 34.8 0.00 20.00 54.80
35 STEP ALONG STYLE Miss Ellie Kibbey 0 0 41 16.00 6.00 63.00
37 PETLIN JESSICA Miss Nat Dixon 0 0 36.8 8.00 24.80 69.60
38 CORGARY DUCHESS Miss Atlanta Jayne Brown 0 0 49.8 0.00 24.80 74.60
39 DUNARLEN Miss Olivia Hearnden 0 0 34.3 0.00 54.80 89.10
4 LORIS CONCERTO Miss Rosie Wheeler 0 10 32.8 0.00 0.00 32.80
5 LUX ZEN Miss Anna Martinez 0 8 33.3 0.00 0.80 34.10
6 CLAYDON ROBINIA Miss Katie Hale 0 6 30.3 4.00 0.00 34.30
7 GORTMORE TOMMY T Mr Ned Pleydell-bouverie 0 4 35.5 0.00 0.00 35.50
8 CHAPEL ARCH Miss Emma Chamings 0 4 32.5 0.00 3.20 35.70
9 A PIECE OF COLOUR Miss Georgia Canagon 0 4 36 0.00 0.00 36.00
E R3 RICH MISTIQUE K Miss Jessica Venton 0 0 40 E E E R3
W ITALIAN CLOVER Miss Flora Klintworth 0 0 37.3 33.00 W W
Optimum XC Time - 05.25
BE100Open - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HIGHMEAD PROPOSITION Miss Helena Yates 0 16 23.8 4.00 1.60 29.40
10 TAJOEM P Miss Amy Giraudet 0 2 43 0.00 0.00 43.00
11 CULT BOY Miss Chloe Chamulewicz 0 2 41.3 0.00 3.20 44.50
12 WILLOWS SPUNKY Mr Neil Woodford 0 0 37.5 4.00 3.20 44.70
13 ALINDAFEE W Mrs. Sophie Elsley 0 0 36.3 11.00 0.00 47.30
14 WISEGUY Miss Eleanor Binns 0 0 35 4.00 15.20 54.20
15 ROSWAT SPARROW Miss Leila Ruane 0 0 34.5 0.00 20.00 54.50
2 GROVINE CLASS ACT Mr Howard Newitt 0 14 30 0.00 0.00 30.00
3 SARRO BRIDGE Miss Ellen Wilcox 0 12 32 0.00 0.00 32.00
4 CASTLE HOWARD OCTAVIAN Mr Harry Meade 0 10 32.3 4.00 0.00 36.30
5 COLEPLAY Mrs Candice Dunlop 0 8 32.5 4.00 2.00 38.50
6 FERNHILL STAR VISION Mr Charlie Pincus 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
7 MOUSE ON A MISSION Miss Lucy Pope 0 2 40.5 0.00 1.20 41.70
8 BEECH RAVELL Miss Emelye Kenyon-brown 0 2 41.8 0.00 0.00 41.80
9 BALLINGOWAN SERENITY Miss Emily Callard 0 2 38.3 0.00 3.60 41.90
E R3 RS MATEUS Miss Emily Lavelle 0 0 33.8 4.00 E E R3
E R3 FLYING DUTCHMAN Miss Hani Milstein 0 0 36.5 E E E R3
E UR HATTON GARDEN Miss Olivia Heywood 0 0 38 1.00 E E UR
R CATHERSTON DELTA DIAMOND Mr Chris Young 0 0 31.5 31.00 R R
R DUSK TIL DAWN Lady Claudia Rothermere 0 0 37 8.00 R R
Optimum XC Time - 05.43
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 YSGWYNFAWR FERGUS Miss Amanda Bettle 0 8 24.3 0.00 0.00 24.30
10 LADYKILLERS GRAFF Mr Alex Colborn 0 1 29.8 0.00 4.00 33.80
11 OGUE EMERALD ARIA Mrs Emma-Jane Turnbull 0 1 34.3 0.00 0.00 34.30
12 GEORGE XVI Miss Natalie Anscombe 0 1 35.3 0.00 0.00 35.30
13 THE GILBERT SHOW Mr Adam Brackenborough 0 1 35.5 0.00 0.00 35.50
14 DERENA GIFTY Mrs Susan Armitage 0 1 36 0.00 0.00 36.00
15 WEST FIELD REBEL Miss Isabel Raimes 0 1 37.3 0.00 0.00 37.30
16 JUNGLE JACK Miss Izzy Harris 0 1 38 0.00 0.00 38.00
17 JOHANSEN Mrs Helen Usoro 0 1 30.3 0.00 8.00 38.30
18 KNOCKMULLEN FOXY Miss Emily Martin 0 0 34.5 4.00 1.60 40.10
19 QUALITY GOLD Mrs. Sarah Attwood 0 1 42 0.00 0.00 42.00
2 RAFFITI Miss Katie Carss 0 7 24.3 0.00 0.00 24.30
20 MASCAREN BEECH Mrs Charlie Hemsley 0 0 38.3 4.00 0.00 42.30
21 FEEMORE LADY Miss Alison Rountree 0 1 26.8 0.00 15.60 42.40
22 HVS NALLY Miss Emma Huyton 0 0 37.5 4.00 1.60 43.10
23 RMS SPRINGTIME Mr Jim Pool 0 1 40.8 0.00 2.40 43.20
24 CONGO BK Mr Maxence Lux 0 0 36 7.00 0.40 43.40
25 DUNKERRIN BOY Mrs Larissa Pinder 0 1 28.3 0.00 15.20 43.50
26 ARCTURUS PUMBA Ms Leanne George 0 0 29.8 16.00 0.00 45.80
27 BRISBANE III Miss Jasmine Hugh 0 0 39 4.00 8.00 51.00
28 KING OF JAZZ CDS Miss Helen Young 0 0 41.8 8.00 2.00 51.80
29 DAFT AS A BRUSH (BASIL) Miss Alice Hirst 0 0 37.8 12.00 2.00 51.80
3 VAN HELSINGS PRIDE Mr Joseph Benham 0 6 24.5 0.00 0.00 24.50
30 TWO TONE TED Mrs Sophie Kjessler 0 0 38 0.00 21.20 59.20
31 ROCKSTONE DIAMOND Mr Mark Corbett 0 0 34.5 4.00 26.40 64.90
32 NEW KIDZ VAN HET EELSHOF Miss Jessica Campbell 0 0 40.8 8.00 20.00 68.80
33 TOTALLY COOLEY Mr Lorenzo Monachesi 0 0 36.8 4.00 89.60 130.40
4 PERSEUS II Miss Olivia Marsh 0 5 29.3 0.00 0.00 29.30
5 CRAGREAGH HAZE Miss Lucy Moul 0 4 27.5 0.00 2.40 29.90
6 LYRICAL GENIUS Miss Isabelle Bagley 0 3 30 0.00 0.00 30.00
7 YARLBANK HAWTHORN Mrs Shuna Cameron 0 2 26.5 4.00 0.00 30.50
8 AUGHAMORE Miss Natasha Bailey 0 2 27.8 4.00 0.00 31.80
9 SAND LARK Mrs Nikki Webster 0 1 29 0.00 4.00 33.00
W MIS TER AD HOC Mr Oliver Coombe-tennant 0 0 25.3 0.00 W W
Optimum XC Time - 05.43
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HEBBES Mr Angus Humfrey 0 8 31.3 0.00 0.00 31.30
10 ARKANSAS ROYAL LADY Mrs Alison Cooke 0 1 35.3 0.00 2.40 37.70
11 SPIRIT OF EQUITES Miss Aloysia Daros 0 0 33.8 4.00 2.00 39.80
12 WHITESTREAM IROKO Mrs Susie Gladders 0 0 36 4.00 0.00 40.00
13 UNICORN BY UNIQHORS Miss Hollie Swain 0 1 36.5 0.00 3.60 40.10
14 RINCOOLA HOB NOB Miss Isabella Smith 0 1 36.5 0.00 4.80 41.30
15 CAVALIERS LAIDBACK LUCA Mrs Samantha Llewellyn-Jerome 0 0 36.3 4.00 3.20 43.50
16 SHANNON SPIRIT Mrs Penelope Edwards 0 0 37.8 4.00 3.60 45.40
17 LITTLETONS ON THE MONEY Miss Laura Tugwell 0 0 32.5 4.00 9.60 46.10
18 KING LEOPOLD Mrs Charlie Hemsley 0 0 40.5 1.00 5.20 46.70
19 VENTON GREY EMPEROR Miss Caroline George 0 1 44.8 0.00 2.00 46.80
2 ASHFIELD HOUDINI Miss Harriet George 0 7 31.5 0.00 0.00 31.50
20 UNNAMED Miss Emma Shaw 0 1 38.5 0.00 9.20 47.70
21 HEATHER OAK BARNEY Mrs Alex Tapner 0 1 43.5 0.00 4.40 47.90
22 HOSHI Miss Jodie Saunders 0 0 44 4.00 0.00 48.00
23 OPPOSITION HERA Miss Clementine S D Shipp 0 0 28 0.00 20.00 48.00
24 KNOCKAVILLA ROYALE Miss Tabetha Cook 0 1 41.8 0.00 7.20 49.00
25 PENHILLS JACK OF ALL TRADES Mrs Tracy Skelly 0 0 29.3 21.00 1.20 51.50
26 REBEL BEST Miss Ann James 0 1 48.5 0.00 3.60 52.10
27 TIERMORE Miss Claire Knight 0 0 43 12.00 2.40 57.40
28 BILLY OAK Miss Jade Forlani 0 1 43 0.00 14.40 57.40
29 SILKEN EVE Miss Charlotte Tarrant 0 0 39.8 16.00 3.60 59.40
3 ARTHURIAN LEGEND Miss Zara Clark-Jones 0 6 32.3 0.00 0.00 32.30
30 STORM FORCE III Miss Danielle Fisher 0 0 36.8 12.00 21.60 70.40
31 STARLET Mr Daniel May 0 0 34.8 0.00 60.00 94.80
32 BILLY PURPLE Miss Briony Simpson 0 0 36.3 0.00 82.40 118.70
4 MIDNIGHT ENGAGEMENT Miss Lottie Royle 0 5 34.5 0.00 0.00 34.50
5 CHEQUE MATE III Miss Beatriz Peeters 0 4 35.3 0.00 0.00 35.30
6 COPPERFIELD IRIS Miss Caroline Exley 0 3 35.3 0.00 0.00 35.30
7 SMART COLOURS Miss Lucy Gasston 0 2 36 0.00 0.00 36.00
8 DSL MERMAID Miss Hollie Swain 0 2 32.5 0.00 3.60 36.10
9 JACK Mr Jack Holder 0 2 30 4.00 3.60 37.60
E HF MISS KNALA Miss Katie Timberlake 0 0 41 12.00 E E HF
E UR LORDSHIPS PROPOSITION Mrs Wiggy Nicholson 0 0 32.5 0.00 E E UR
E UR MR MCGOWAN Miss Sophie Croxton 0 0 33 4.00 E E UR
R EXCALIBUR Miss Mia Ashby-Rudd 0 0 36.8 4.00 R R
R GRANSTOWN FEAR BUI Miss Eleanor Smith 0 0 36.8 0.00 R R
W ONE LAST BOUND Miss Fiona Dowding 0 0 34 4.00 W W
Optimum XC Time - 05.43
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WOODLINE LADY Ms Deborah Fisher 0 8 25.5 0.00 0.00 25.50
10 GRAIGUE HERO Mrs Alison Coleman 0 1 30.3 0.00 3.60 33.90
11 PEMBRIDGE VITALITY Miss Anna Stonehill 0 1 31.3 0.00 2.80 34.10
12 SHANNONDALE SHILO Mrs Sally Allison 0 1 34.3 0.00 0.00 34.30
13 CREEVAGH SAM Dr Marcin Mankowski 0 1 36 0.00 0.00 36.00
14 ASHWOOD MINISTREL BOY Miss Willa Gibb 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
15 CONFIDENCE TRICK Miss Chloe Macdonald 0 1 36.3 0.00 2.40 38.70
16 HIGHBROOK UNITED Dr Alicia Langton 0 0 29 4.00 6.00 39.00
17 DIAMOND JACK Miss Florence Rowsell 0 1 39.8 0.00 0.00 39.80
18 TEMPLEMORE WILD ONE Miss Bella Stevens 0 1 32.3 0.00 8.80 41.10
19 BARR NA RUBY Miss Jodie Moore 0 1 41.8 0.00 0.40 42.20
2 PAY OR PAY Miss Nikki Devulder 0 7 29.3 0.00 0.00 29.30
20 CARLOM Miss Kacey Reynolds 0 0 35.8 8.00 0.00 43.80
21 GLASSHOUSE MAN Mrs Jane Stancombe 0 0 35 8.00 3.20 46.20
22 TINKERBELLE III Miss Amy Robinson 0 0 38.8 4.00 4.00 46.80
23 IANDO Mrs Victoria Charrington 0 0 38 2.00 8.00 48.00
24 INES JS Miss Lauren Cass 0 1 33 0.00 15.20 48.20
25 ALS DEXTER DOOLITTLE Miss Freya Webb 0 0 35.5 0.00 20.80 56.30
26 CARNAVAL DUTCHESS Miss Madeline Warren 0 0 45.3 9.00 2.80 57.10
27 MEENAILT KARL Miss Bethany Howard 0 0 41.3 12.00 20.00 73.30
28 BAYLEW ENIGMA Miss Siena Chappell 0 0 32 0.00 49.20 81.20
29 BUZZ Miss Megan Dyer 0 0 34 35.00 40.00 109.00
3 CLOONISLE KILLEGAR MELODY Miss Erin Day 0 6 29.3 0.00 0.00 29.30
30 TITAN IV Miss Georgina Turnbull 0 0 33 0.00 84.80 117.80
4 GRAND CRU E Miss Isla Martin 0 5 26 0.00 3.60 29.60
5 SALAMANCA Mrs Cheryl Chamberlain 0 4 30.3 0.00 0.00 30.30
6 NORTH STAR II Miss Pippa Royle 0 3 24.3 8.00 0.00 32.30
7 THE GREY FELLOW Mr Matthew Perry 0 2 33 0.00 0.00 33.00
8 ASHTOWN LILLY Miss Janey Hurran 0 2 32 0.00 1.20 33.20
9 SHANNONDALE TUDOR Ms Clare Mowbray 0 1 30 0.00 3.20 33.20
E R3 UNFORGETTABLE GEORGE Miss Hannah Tweedy 0 0 36.5 0.00 E E R3
E UR TACO Miss Lola Gransden 0 0 35 E E E UR
E UR PRIMA BEECH NUT Miss Molly Rance 0 0 35.8 0.00 E E UR
R MINERVA VAN DE KOOLDRIES Miss Lucy Butcher 0 0 35.3 0.00 R R
W ROYAL REFLECTION Mrs Suzanne Homewood 0 0 13.8 46.00 W W
Optimum XC Time - 05.43
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TOUCH OF FROST IV Mrs Eleanor Peek 0 8 20.5 0.00 0.00 20.50
10 SAFIAN Miss Georgina Roddy 0 0 29 4.00 0.00 33.00
11 OLIVER OF SKY Mrs Kim Hayward 0 1 34.8 0.00 0.00 34.80
12 BAILE NA CROISE Miss Emma Pine 0 0 32 4.00 0.00 36.00
13 KILNACAPPAGH BLOSSOM Miss Ellie Roberts 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
14 TAMBROOK EDGE OF GLORY Mrs Sue Hare 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
15 VIOLANTE DEL FERRO Mrs Bryony Crowther 0 1 34 0.00 3.60 37.60
16 JELSON Miss Lucy Collecott 0 0 34 4.00 0.00 38.00
17 BIG TIME BELLA Mrs Alexandra Richards 0 1 32.8 0.00 5.20 38.00
18 QUIVA DU BUISSON Z Mrs Kerri Mcnicol 0 0 30.5 4.00 3.60 38.10
19 NOILLYS CALVA Miss Lucy Savage 0 0 31.3 8.00 0.00 39.30
2 LADY JESSICKA Mrs Julie Middleton-Reid 0 7 22.5 0.00 2.40 24.90
20 DEVILS DYNAMITE Miss sofia wise 0 1 38.3 0.00 1.20 39.50
21 ARIOSSINA Miss Sarah Robertson 0 1 36.8 0.00 2.80 39.60
22 JACARANDA KNIGHT Miss Phoebe Anderson 0 1 34 0.00 6.00 40.00
23 KNOCKFERNIA SKY BOG Miss Maelle Guillard 0 1 36.5 0.00 3.60 40.10
24 FROLICS GAMBLE Mrs Elinor Leech 0 1 35.8 0.00 5.60 41.40
25 SHINE ON REBEL Miss Jodie Wake 0 0 38 4.00 0.00 42.00
26 CHILLAX IN LIMERICK Mr John Unsworth 0 0 32.5 4.00 10.40 46.90
27 HIGH OFFLEY HOGEN Mrs Emma Grant 0 0 29.3 4.00 22.00 55.30
28 CASPER IN COLOUR Miss Emma Vogel 0 0 36.5 0.00 20.00 56.50
29 DOONEENS LIMITED EDITION Mr Kristian Fairston 0 0 37.5 0.00 22.00 59.50
3 NEWBEAU MASTER PLAYSOME Miss Zoe Wall 0 6 25.5 0.00 0.00 25.50
30 SUBLIME TOUCHDOWN Miss Charlotte Kennedy 0 0 39 0.00 28.40 67.40
31 SMALL AND MIGHTY II Miss Victoria Kerr 0 0 38.5 8.00 36.00 82.50
32 ORIOLE Miss Jenna King 0 0 27.3 0.00 71.20 98.50
33 MILLRIDGE ADONIS Mrs Michele Hurran 0 0 36 25.00 60.00 121.00
34 CAPTAIN NEMO IV Mr Ted Featherstone 0 0 36.8 38.00 49.20 124.00
4 CATHERSTON OAKLEY Miss Charlotte Dicker 0 5 25.8 0.00 0.00 25.80
5 STAR GAZER Mrs Carrie Passmore 0 4 26.3 0.00 0.00 26.30
6 WILLOWAY AMIGO Miss Janine Paterson 0 3 25 4.00 0.00 29.00
7 BOOTY BOOTS Miss Georgie Featherstone 0 2 29.5 0.00 1.60 31.10
8 GOYA LANCER Mrs Cara Clasper 0 2 29.5 0.00 2.00 31.50
9 AUKLUND Miss Holly Craven 0 2 27 4.00 0.80 31.80
E AR PENDAN NEVADA Miss Ellen Carter 0 0 43 4.00 E E AR
E UR BABY GRANDE Miss Jessica Stevens 0 0 34.5 8.00 E E UR
E UR MISS ESPERANZA Mrs Laura Mahoney 0 0 33.8 E E E UR
R WAYLAND TIMBERRY Miss Sophie Albery 0 0 21.5 R R R
Optimum XC Time - 05.43
BE90 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ROUADDI CRUISE CAREL Mr Alex Colborn 0 8 23 0.00 0.00 23.00
10 CAILIN II Miss Amanda Bernard 0 1 31.3 0.00 3.60 34.90
11 KILLEA COCO BLUE Miss Laura Stafford 0 1 33 0.00 2.00 35.00
12 CLAUDE II Miss Doriel Watson 0 0 26.3 8.00 1.20 35.50
13 BAY NORTH Mrs Gilly Reid 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
14 BLACKWATER BETTY BOOP Miss Cat Whalley 0 1 36.8 0.00 0.00 36.80
15 ARDMEENAN SHADOW Mrs Emily Spinks 0 0 29.5 8.00 0.40 37.90
16 CHIPPENDALE THE THIRD Miss Alice Hillary 0 1 33 0.00 5.20 38.20
17 DENBY DALE Miss Alison Rountree 0 0 30 4.00 8.00 42.00
18 C'EST LE BELLE Mr Lorenzo Monachesi 0 0 28.8 12.00 2.80 43.60
19 NICE AS PIE Mr David Myles 0 0 34.3 8.00 1.60 43.90
2 GABBANA II Mrs Maria Veale 0 7 29.3 0.00 0.00 29.30
20 CARNFFOI DANCING DIAMOND Miss Stephanie Inskip 0 1 40 0.00 6.40 46.40
21 IMRE VERA Miss Elise Cadman 0 0 28.8 0.00 20.80 49.60
22 JUVENATE Mr Marcus Roberts 0 0 33 12.00 8.40 53.40
23 THERES WALDO Mr Jake Tarrant 0 0 38 20.00 0.00 58.00
24 GLEN I Miss Jessica Long 0 0 35.8 4.00 20.00 59.80
25 MAVERICK XV Mrs Clare May 0 0 30.8 0.00 30.00 60.80
26 CIANCIANNA DYNASTY Miss Siobhan White 0 0 36.3 4.00 23.20 63.50
27 FINOCCHIO Miss Charlene Dunn 0 0 34.5 0.00 30.40 64.90
28 ST GEORGES DAY Mrs Kizzy Smith 0 0 32.8 4.00 34.00 70.80
29 BUNAVORY STORM Miss Jessica Hobbs 0 0 40 0.00 34.40 74.40
3 BRANCHFIELD GALLOWAY Miss Alice Hirst 0 6 29.3 0.00 0.00 29.30
30 BOB CAT III Miss Elizabeth Green 0 0 40.3 8.00 28.80 77.10
31 JERONA HBC Miss Jessica Campbell 0 0 32 4.00 55.60 91.60
32 UTHOPIAN SENSATION Professor Joanna Price 0 0 35.5 4.00 77.60 117.10
4 PRIMITIVE DECLARATION Ms Mae Pollard 0 5 30.3 0.00 0.00 30.30
5 POPPINGHOLE PYEZ Miss Erin Watt 0 4 30.8 0.00 0.00 30.80
6 CHORLEYS VISCOUNT Miss Annabelle Miners 0 3 31.5 0.00 0.00 31.50
7 RAINSTOWN ROYAL Mrs Lucy George 0 2 31 0.00 1.60 32.60
8 HUGO XII Mrs Amanda Royle 0 2 33.5 0.00 0.00 33.50
9 LOCKWOODS LITTLE FRIEND Miss Debbie Donovan 0 2 31.5 0.00 3.20 34.70
E R3 DROMBANE SAINT Mr Joe Mcdermott 0 0 42 E E E R3
E UR AXEL V Mrs Catherine Davies 0 0 35.5 4.00 E E UR
E UR GULIO TH Mr Paul Taylor Johns 0 0 28.5 E E E UR
HC BLUE BLOODED Miss Eloise Towning 0 0 36.3 17.00 W HC
W DRUMNACONNELL CLOONEY Mr Luke Thompson 0 0 38.5 W W W
W MILO ROUGE Mr Gavin Buckley 0 0 39.5 12.00 W W
Optimum XC Time - 05.43
BE90 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLYGRIFFIN BONBON Mrs Janine Collishaw 0 8 32.3 0.00 0.00 32.30
10 KOLANI Miss Charlotte Smyth 0 1 35 0.00 4.40 39.40
11 GRAFFEN B Miss Georgia Padgham 0 1 39.8 0.00 0.40 40.20
12 MARTIN S Mrs Henrietta Meddings 0 1 37.3 0.00 3.60 40.90
13 FINE TUNE Miss Katie Long 0 1 41.3 0.00 0.00 41.30
14 KISSEMMIE SUSIE Q Miss Daisy Oliver 0 1 42 0.00 0.00 42.00
15 MASTER GEORGE IV Mr Luke Thompson 0 0 34.5 8.00 0.40 42.90
16 TWO TONE BOY Miss Charlotte Payne 0 1 41.3 0.00 1.60 42.90
17 KINSKY LEO Mrs Victoria Kemmis Betty 0 0 39.5 4.00 0.00 43.50
18 SALTARE Mr Myles Mentiply-Johnson 0 0 42 1.00 0.80 43.80
19 CHURCHILL CANTONA Miss Leah Hayden 0 0 25.8 8.00 10.00 43.80
2 DHI GERARD NITA Miss Danielle Watt 0 7 29 4.00 0.00 33.00
20 AFTERGLOW POPSICLE Mrs Elizabeth Child 0 0 33 12.00 0.00 45.00
21 PAULDARY CAN BE DUN Miss Phillippa Palmer-snellin 0 1 41 0.00 4.80 45.80
22 SPRINGWIND CRAFTSMAN Mrs Rachel Williams 0 0 34.3 16.00 1.60 51.90
23 FERNHILL CANDY STONE Mr Johnny Hornby 0 0 32.3 0.00 21.60 53.90
24 BALLYNEETY MARION Miss Helen Hickson 0 0 41.5 13.00 0.00 54.50
25 BLESSINGTON WILLIBE Miss Rebecca Collins 0 0 40 8.00 9.60 57.60
26 GLOVES MIRAH Miss Zara Clark-Jones 0 0 37.8 0.00 24.00 61.80
27 GRANTSTOWN BRIGADE Mrs Helen Myles 0 0 37.5 4.00 22.00 63.50
28 HERONSMILL SANDPIPER Miss Vicky Fisher 0 0 35.8 24.00 4.80 64.60
29 HOLNEST MIKADO Miss Georgia Swatton 0 0 46 8.00 20.00 74.00
3 KASS Miss Tasha De Grave 0 6 33.8 0.00 1.20 35.00
30 TEDFORD Mr Sebastian Mead 0 0 38.8 0.00 40.00 78.80
31 SALUT L'ARTISTE Miss Julie Potier 0 0 55.5 0.00 36.80 92.30
32 CARRICK WARCRAFT Ms Andrea Jansen 0 0 29.8 0.00 69.60 99.40
33 ACOSTA VERDE Miss Helen Murphie 0 0 38.5 16.00 52.40 106.90
4 HOLLYBROOKE MAXWELL Miss Janine Paterson 0 5 33.8 0.00 2.00 35.80
5 CESAR ROMEO Mrs Victoria Ross 0 4 35.5 0.00 0.40 35.90
6 COTTAGE PIE Miss Kaci-mae Cadman 0 3 32.5 4.00 0.00 36.50
7 BIZHEBEE Miss Kirsty Mcintosh 0 2 27.5 4.00 5.60 37.10
8 HALL KELLY Miss Katie Walpole 0 2 34.8 4.00 0.00 38.80
9 TOM BOWLER Mrs Emma Leese 0 2 35 4.00 0.40 39.40
E AR BEUEHORNE HORATIO Miss Jemima Simpson 0 0 41.8 4.00 E E AR
E AR STARLIGHT SILVER ONYX Miss Mia O'brien 0 0 38.3 4.00 E E AR
E R3 IRIS WB Miss Georgina Leavold 0 0 39 E E E R3
E R3 KILSHANNAIG TRIGGER Miss Helen Warren 0 0 34.5 E E E R3
R DAZZLING INTUITION Miss Matilda Knowles 0 0 36.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 05.43
BE90Open - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CRAAN BOB Miss Melissa Joannides 0 8 20.8 0.00 0.00 20.80
10 MERLINS MAGIC Mrs Sara Bennett 0 1 34.3 0.00 0.00 34.30
11 LA PRINCIPESSA Miss Francesca Bowden-graves 0 1 27 0.00 7.60 34.60
12 CHESS MASTER Miss Kitty Overend 0 1 30 0.00 5.60 35.60
13 WHATS IT ALL ABOUT II Miss Beth Spittle 0 1 33.5 0.00 4.40 37.90
14 CEFALU WILDFIRE Mrs Melanie Thomas 0 0 30 10.00 0.40 40.40
15 NURO'S BOY Mr Jan Le Miere 0 0 31.3 4.00 6.80 42.10
16 DARTANS GREEN LIGHT Mr David Britnell 0 0 30.3 8.00 6.40 44.70
17 ELITE SUNRISE Miss Georgina Pound 0 0 40 5.00 0.00 45.00
18 MAJESTY Miss Francesca Clutterbuck 0 0 35 4.00 6.40 45.40
19 DASSETT BY NIGHT Miss Charlie May Ainsworth 0 0 37.8 4.00 6.80 48.60
2 KIVALDI Mr Callum Banfield 0 7 26.8 0.00 0.00 26.80
20 BRISTOL DE BREVE Mrs Kizzy Smith 0 0 27.3 0.00 23.20 50.50
21 MOCKLERSHILL BUSTER Miss Laura Dalgleish 0 0 31 0.00 20.00 51.00
22 BAMBAJAZZ Mrs Genevieve Lodge 0 0 31 0.00 25.60 56.60
23 JOSIE JUMP Miss Mariella Savage 0 0 35.3 4.00 20.00 59.30
24 KILTUBRID CANDY Miss Stella Benatti 0 0 33.3 4.00 22.40 59.70
25 PONGO Miss Lindsey Cheffings 0 0 27.5 4.00 29.20 60.70
26 BILLY BUG Mrs Harriet Turton 0 0 35.5 0.00 27.60 63.10
27 APPLE OF WOODBOROUGH Miss Michelle Williamson 0 0 33.8 0.00 32.80 66.60
28 JANE IN WAITING Miss Alice Dunsdon 0 0 34 8.00 27.60 69.60
29 MILORD II Miss Kirsty Johnston 0 0 33.3 6.00 32.80 72.10
3 OMBI Mr Tim Cheffings 0 6 23 4.00 2.00 29.00
30 MOSHI Mr Tim Cheffings 0 0 35.8 4.00 32.40 72.20
31 POLITICAL DANCER Mr Oliver Coombe-tennant 0 0 34.8 47.00 3.60 85.40
32 OPPOSITION BOLERO Miss Kirsty Johnston 0 0 37.5 8.00 40.00 85.50
33 QUAINTON SCARLET Mr Darren Brown 0 0 35.3 0.00 60.00 95.30
34 SLYGUFF MAVERICK Miss Isabel English 0 0 35.5 0.00 118.40 153.90
35 PHOENIX CRUISING Miss Isabel English 0 0 34.5 0.00 119.60 154.10
4 CROGA CROI Miss Melissa Joannides 0 5 28.8 0.00 0.40 29.20
5 MONBEG HIGH LIFE Mrs Pauliina Swindells 0 4 29.3 0.00 0.00 29.30
6 BAD BOY D ALLEZ Mr Callum Banfield 0 3 30.3 0.00 0.80 31.10
7 HERO HARVEY R Miss Tracey Rose 0 2 27.5 0.00 3.60 31.10
8 CSF WHY ME Mr David Britnell 0 2 21.8 0.00 9.60 31.40
9 STAR COMMANDER II Miss Agnes Stamp 0 2 32.3 0.00 0.80 33.10
E CHURCHTOWN HOLLYBOY Mr Owen Davies 0 0 23 8.00 E E
E R3 LEGAL AFFAIR Miss Polly Marsh 0 0 41 E E E R3
R BACHIANA Mrs Joanna Phillips 0 0 R R R R
W VEGA Miss Kirsty Johnston 0 0 46.3 W W W
Optimum XC Time - 05.15
I - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 QUANTANAMO Z Miss Sophie Jenman 12 0 31.8 0.00 0.00 31.80
10 FORREST GUMP 124 Mr Tom Jackson 0 0 24.6 4.00 21.60 50.20
11 PEAKY BLINDER Mr Tim Rusbridge 0 0 30.7 4.00 18.80 53.50
12 LEADON HIGHWAY Mrs Kate Penny 0 0 31.1 4.00 19.60 54.70
13 LEIGHLAND XAVIER Mr Hector Baker 0 0 33.4 7.00 14.80 55.20
14 LIME RICKEY Mrs Jonelle Price 0 0 29.1 12.00 15.20 56.30
15 COOLEY TANGLEWOOD Rose Nesbitt 34.3 0.00 6.10 40.40
16 BILLY PACIFIC Miss Indiana Limpus 0 0 32.1 12.00 13.60 57.70
18 CEDRO Mr Martin Thomas 0 0 38 12.00 17.60 67.60
19 OBOS MEGAN Mrs Johanna Burnage 0 0 40.5 12.00 17.20 69.70
2 GELMER Mrs Selina Milnes 10 0 30.5 0.00 4.00 34.50
20 BARNADARRIG BOY Miss Pippa Dixon 0 0 30.9 9.00 31.20 71.10
21 HAPPY BOY Mr Tim Price 0 0 36.6 4.00 35.60 76.20
22 SOLO XII Miss Hollie Swain 0 0 27.5 4.00 46.80 78.30
23 LOKIS TRUMPET Miss Dani Evans 0 0 33.9 16.00 40.00 89.90
24 LEACOURT TOUCH OF CLOVER Miss Charlotte Rowe 0 0 31.6 18.00 46.40 96.00
25 SCARLET TAMARIND Miss Hollie Swain 0 0 32.5 12.00 57.20 101.70
26 TEQUILLA B Z Mr Oliver Turner 0 0 40.5 17.00 74.80 132.30
3 GLOBEMASTER Miss Clare Chamberlayne 8 0 34.1 0.00 6.80 40.90
4 AMIRO SKY Mr Bruce Haskell 6 0 35.2 0.00 6.80 42.00
5 RUSTICOATS Mr Jason Hobbs 4 0 26.6 0.00 15.60 42.20
6 GRANBY MR FINNLAY Mr Roberto Scalisi 2 0 25.5 8.00 10.40 43.90
7 ITS LUSH Miss Hannah Horton 2 0 33.4 4.00 10.00 47.40
8 KILCOLTRIM KIT KAT Miss Katie Prowse 2 0 33.2 8.00 8.40 49.60
9 GRAPPA NERA Mrs Jonelle Price 2 0 33 4.00 12.80 49.80
E CAMBLIN HILL Mr Simon Vatcher 0 0 35.2 4.00 E E
E DESART METRO Mr George Sturgis 0 0 33.9 E E E
E FERNHILL ALDO Miss Louisa Lockwood 0 0 27.7 0.00 E E
E AR CAROLES LORD Mrs Sarah Perry 0 0 37.3 4.00 E E AR
E AR DIAMOND CLOVER DERAWLIN Miss Tara Williams 0 0 42.5 4.00 E E AR
E UR EUPHORIE Mr Lorenzo Monachesi 0 0 26.4 22.00 E E UR
E UR QUIMERA CP Miss Bella Lloyd Webber 0 0 33.6 16.00 E E UR
R BELONA Mr Andrew Nicholson 0 0 33 19.00 R R
W BLACK INK Mr Adam Trew 0 0 37.5 W W W
W GREENLOUGH CROSS Mrs Kelly Mccarthy-maine 0 0 35.9 W W W
Optimum XC Time - 05.15
I - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COUP DE COEUR DUDEVIN Mr Christopher Burton 12 0 18.6 0.00 2.00 20.60
10 FERONA Mr Gubby Leech 0 0 33.4 8.00 6.40 47.80
11 DAVID CRICKET Ms Kristina Cook 0 0 25.5 5.00 18.00 48.50
12 KAPOWAIRUA Miss Sally James 0 0 29.1 17.00 4.40 50.50
13 FULL MOON Mr Adam Trew 0 0 28 1.00 22.80 51.80
14 EG MICHEALANGELO Miss Rose Nesbitt 0 0 28 6.00 20.40 54.40
15 CURTIS DES CHAUMES Mr Gilles Serbource 0 0 35.5 20.00 4.00 59.50
16 AZTEC EXCLUSIVE Mrs Sarah Barden 0 0 32.7 16.00 14.80 63.50
17 KILKERRAN FAERIE TALE Miss Lucy Fergusson 0 0 34.6 16.00 23.20 73.80
18 FERNANDO VIII Miss Indiana Limpus 0 0 35 8.00 42.40 85.40
19 ETOILE LA VIE Miss Catherine Fear 0 0 35.7 30.00 21.60 87.30
2 DRUMNACONNELL NICO Miss Hollie Swain 10 0 27.1 0.00 9.60 36.70
20 MASHOOR Mr Alfie Haynes 0 0 35.2 40.00 15.20 90.40
3 C BORN FRESH Z Miss Dani Evans 8 0 29.6 4.00 4.40 38.00
4 COOLEY AT THE HILTON Mrs Selina Milnes 6 0 29.3 4.00 6.00 39.30
5 JEM ROSE Miss Lucinda Mesquita 4 0 27.3 4.00 8.80 40.10
6 SHANNONDALE ZITA Miss Ellie Kay 2 0 29.3 6.00 7.60 42.90
7 SENZA FINE Mr Tim Price 2 0 24.6 0.00 18.80 43.40
8 SPARTACO Mr Tim Price 2 0 24.3 0.00 21.20 45.50
9 BABIBLONIA BT4 Mr Andrew Nicholson 0 0 23.2 8.00 14.40 45.60
E GIDEON II Mr Andrew Heffernan 0 0 26.6 8.00 E E
E KYTANO Miss Alderney Street 0 0 38.2 E E E
E AR SANDRO IX Miss Clare Chamberlayne 0 0 31.4 8.00 E E AR
E R3 QIEDAM Z Mrs Katie Warner 0 0 37.7 9.00 E E R3
E UR SIR QUANTUM Mr Adam Trew 0 0 28.6 8.00 E E UR
E UR REDBARN LUX URY BISCUIT Miss Charlotte Rowe 0 0 32.7 0.00 E E UR
R DREAM MACHINE Mr Adam Trew 0 0 28.4 21.00 R R
R RED RENDEZVOUS Miss Safia Woodward 0 0 27.3 4.00 R R
R IN DISGUISE II Miss Rebecca Howard 0 0 26.8 0.00 R R
R ZEFRON Miss Livvy Nile 0 0 28.9 4.00 R R
W ENRICO Mr George Sturgis 0 0 25.2 42.00 W W
Optimum XC Time - 05.23
IN - Section T1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CALVIN II Mr Austin O'connor 6 0 28.6 0.00 2.80 31.40
10 GLOBAL H Miss Jemima Stratton 0 0 28.6 4.00 34.80 67.40
11 HOLLYPARK ROYALE Miss Paris Gainsford 0 0 32.5 16.00 20.40 68.90
12 GUKATO Mrs Susan Eggleton 0 0 32.3 0.00 40.00 72.30
13 RAINBOW DE RIVERLAND Mrs Sacha Aldersey 0 0 28.2 29.00 21.60 78.80
14 GAMBLE ON STAR DIAMOND Mrs Melanie Edwards 0 0 33.6 35.00 71.20 139.80
2 SAN SOLO Mr Mark Ford 5 0 30.9 0.00 2.40 33.30
3 LADY VI DU RI DASSE Miss Louisa Lockwood 4 0 29.3 4.00 3.20 36.50
4 ADELE 97 Mr Will Furlong 3 0 30.5 3.00 3.20 36.70
5 TOP TOTTY VI Mrs Rebecca Gibbs 2 0 37.3 4.00 0.80 42.10
6 LAURENTIAN LAD Miss Gemma Plastow 1 0 37.1 0.00 7.20 44.30
7 ANDREAS Mrs Helen Martin 0 0 25.9 4.00 14.40 44.30
8 ANGELO IV Mr Jack Whiteford 1 0 36.6 0.00 12.40 49.00
9 VAMOUSSE III Miss Tarka Abraham 1 0 32.1 0.00 24.80 56.90
E A SPLASH OF CLASS Miss Katy Dziedzic 0 0 35.9 E E E
E UR DOWNTOWN BILLY Miss Louisa Lockwood 0 0 28.4 E E E UR
R WOTSTHECATCH Ms Becky Lloyd 0 0 39.1 6.00 R R
W ROCK HARBOUR Mr Gubby Leech 0 0 34.3 20.00 W W
W BILLY MCALPINE Miss Anna Tomson 0 0 35 W W W
W TOBLERONE NZPH Mr Christian Landolt 0 0 29.1 W W W
W THREEROCKS PEGGY BAWN Miss Harriet Dickin 0 0 34.3 13.00 W W
W CONZALEZ M Mr Luke Thompson 0 0 33.6 W W W
Optimum XC Time - 05.23
N - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SILVER DON Mr Austin O'connor 6 0 23 0.00 3.60 26.60
10 MEXICAN ROSE Ms Kristina Cook 0 0 32.5 4.00 1.20 37.70
11 DALTON III Mr Andrew Nicholson 0 0 28.3 4.00 5.60 37.90
12 GEORGE XIII Miss Maisie Morgan 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
13 MARMALAD Miss Charlotte Bonfield 0 0 31.3 8.00 0.00 39.30
14 DIARANA DH Z Miss Dani Evans 0 0 26.8 4.00 8.80 39.60
15 CORNISH CABOCHON Mrs Katie Burton 1 0 30 0.00 10.40 40.40
16 CHANTILLY ROYALE II Miss Alice Bibby 0 0 36 4.00 1.20 41.20
17 DOONSIDE JACK Miss Alice Dunsdon 1 0 32.5 0.00 8.80 41.30
18 DETTE DE JEU Miss Alyssa Yallop 0 0 32.5 4.00 6.00 42.50
19 DIESE DU FIGUIER Mrs Daisy Berkeley 0 0 27 4.00 12.00 43.00
2 BROOKFIELD POINTILISTE BOY Mr Harry Meade 5 0 25.8 4.00 0.00 29.80
20 OPPOSITION APHRODITE Miss Kirsty Johnston 1 0 31 0.00 12.40 43.40
22 JUMBOS STAR Miss Livvy Nile 0 0 28 12.00 4.40 44.40
23 LSS LANZAROTE Mr Rupert Batting 0 0 31.8 12.00 4.00 47.80
24 ARAGON HOUSE PEDRO Miss Hayley Phillips-Hart 0 0 35.8 12.00 2.80 50.60
25 FABER II Miss Freddie Best 0 0 36.3 4.00 14.80 55.10
26 CRUISE ON CHLOE Mrs Sophie Van Der Merwe 0 0 30.8 0.00 32.00 62.80
27 CONTENTIOUS Mrs Lucy Jackson 0 0 31 8.00 88.80 127.80
3 GUINESS Miss India Wishart 4 0 30 0.00 0.00 30.00
4 HERO RHF Mr Hector Payne 3 0 30 0.00 1.60 31.60
5 MCS MAVERICK Mrs Helen Witchell 2 0 30.3 0.00 2.80 33.10
6 ROCKETMAN Mr Gubby Leech 1 0 27.5 4.00 2.40 33.90
7 COOLEY CARNIVAL LADY Miss Charlotte Agnew 1 0 30.5 4.00 0.00 34.50
8 FERDI III Miss Francesca Brough 1 0 26.3 0.00 9.60 35.90
9 ANNAGHMORE VALONER Mr Sam Griffiths 0 0 25.8 4.00 7.60 37.40
R PHOENIX PARK Miss Harriet Baillie 0 0 35.5 R R R
R CULT DOLLY MIX Mrs Zoe Chambers 0 0 37.8 23.00 R R
R MHS THIRTY THREE Miss Tamsyn M Hutchins 0 0 36 R R R
W BILLY RADISSON Miss Amy Searle 0 0 36.5 4.00 W W
W MATCH MY CLASS Mrs Zara Tindall 0 0 33.5 0.00 W W
Optimum XC Time - 05.23
N - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ZARAGOZA II Mr Gaspard Maksud 6 0 25.3 0.00 0.00 25.30
10 TIGER ATTACK Miss Aimee Stunt 1 0 35.5 0.00 7.20 42.70
11 OUR LARRY Mrs Andrea James 1 0 36.3 0.00 8.40 44.70
12 ITAREUSO Miss Louisa Lockwood 1 0 34.5 0.00 12.00 46.50
13 DEL PIERO III Miss Millie Simons 0 0 32 12.00 4.40 48.40
14 MR TUMNUS II Miss Tamsyn M Hutchins 0 0 33.3 8.00 7.60 48.90
15 THE LILLY MILL Miss India Wishart 0 0 35 4.00 13.60 52.60
16 FORTLAND CRUISE Miss Lauren Mcnally 0 0 40.3 4.00 12.00 56.30
17 LACKNASHANNAGH Ms Roseanna Ivory 0 0 36.5 12.00 8.80 57.30
18 BILLY CASTLE Mrs Helen Witchell 0 0 28.3 0.00 30.80 59.10
19 SPORTSFIELD BOUNCE BACK Miss Rosie Mcdermott 0 0 39.3 16.00 5.20 60.50
2 GRANTSTOWN JOULES Mr Kevin Mcnab 5 0 27.3 0.00 0.00 27.30
20 BEECH HILL KIKO CLOVER Mr Rupert Batting 0 0 25.8 8.00 26.80 60.60
21 DUMERO Miss Lucyanna Westaway 0 0 31 4.00 28.80 63.80
22 MILOR DE LA BORIE Miss Becky Scammell 0 0 33.3 0.00 35.60 68.90
23 ASPECT PARK WEST Mr John Unsworth 0 0 36.8 8.00 33.20 78.00
24 FOR KATI Miss Isabel English 0 0 21 4.00 54.00 79.00
25 DERRYLACKEY ANGEL Miss Lauren Wilson 0 0 30.3 16.00 42.40 88.70
26 MAATA OF PRINCIPLE Miss Grace Marshall 0 0 36.3 0.00 53.60 89.90
3 HUMPHREYS Mr Kevin Mcnab 4 0 24 0.00 6.80 30.80
4 GINO GINGERINO Mrs Jonelle Price 3 0 31 0.00 0.00 31.00
5 DASSETT ENDEAVOUR Mr Tom Jackson 2 0 31.3 0.00 0.80 32.10
6 GLOBAL SMART CHOICE Miss Millie Dumas 1 0 29.3 4.00 2.00 35.30
7 KEC SAFIA Mr Harry Dzenis 1 0 35.5 0.00 0.00 35.50
8 MEXICAN LAW Ms Kristina Cook 1 0 36.8 0.00 1.20 38.00
9 GLADSTONE II Miss Charlotte Agnew 1 0 34.5 0.00 5.20 39.70
E HF HEJO Miss Freddie Best 0 0 40 0.00 E E HF
E UR ALBERT EINSTEIN Mr Warren Lamperd 0 0 38 E E E UR
HC WILLY DO Miss Emelia Hazell 0 0 29 4.00 18.00 HC
HC SECRET NIGHT Mr Adam Short 0 0 27.5 4.00 16.80 HC
R TAYVALE GEORGIANA Miss Natalie Hudson 0 0 38.5 16.00 R R
R HIGHMOOR PARKER Mr Austin O'connor 0 0 33.8 0.00 R R
W QUICK GUY Mr Hector Payne 0 0 38.8 4.00 W W
Optimum XC Time - 05.23
N - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CSF TEDDY Mr Andrew Heffernan 6 0 22 4.00 0.00 26.00
10 PENHILLS PRESIDENT Mr Kevin Mcnab 1 0 32 0.00 9.20 41.20
11 IPW A BIT OF BANTER Miss Lucy Collecott 0 0 36.8 4.00 3.20 44.00
12 REDINAGH KEEN EDGE Miss Olivia Craddock 0 0 36.3 8.00 0.00 44.30
13 TSAPHYR DE LA DUYS Mr Gilles Serbource 0 0 39.8 4.00 1.60 45.40
14 UNDER OATH Mr William Fox-Pitt 0 0 24.8 8.00 13.60 46.40
16 SLIEVE RUSHEN FRANK Miss Alice Haynes 0 0 31.5 0.00 20.00 51.50
17 BURLYNS LITTLE GEM Miss Harriet White 0 0 41.3 12.00 0.00 53.30
18 QUIMBA Mr Andrew Nicholson 0 0 24.3 16.00 15.60 55.90
19 SOUTHFORK Ms Alysen Miller 0 0 49 12.00 2.00 63.00
2 DICALI OHZ Ms Kate Welch 5 0 22 4.00 2.80 28.80
20 GET MY DRIFT Miss Suzy Reed 0 0 39.8 16.00 10.40 66.20
21 SEA SUMMER CLOVER Miss Annie Forsyth 0 0 39.5 4.00 25.20 68.70
22 NOBLE ENDEAVOUR Mr Hugo Payne 0 0 35.5 16.00 20.40 71.90
23 HANERINA SSF Mrs Nicole Pearson 0 0 33.5 8.00 54.00 95.50
24 COOLEY CONVINCED Miss Rebecca Howard 0 0 33.8 0.00 74.40 108.20
25 VISION D AUTEUIL Mrs Lucy Jackson 0 0 32 8.00 68.40 108.40
26 REARCROSS DIANGO Mrs Georgie Messent 0 0 42.3 4.00 75.60 121.90
27 PROMETHEUS II Miss Melissa Joannides 0 0 33 12.00 83.20 128.20
3 ASK FOR MANCHIER Mr Tom Jackson 4 0 25.5 4.00 0.00 29.50
4 CASCADE K Mrs Jo Rimmer 3 0 29.8 0.00 0.00 29.80
5 SUMMER STARDUST Miss Gemma Tattersall 2 0 32 0.00 0.00 32.00
6 MASTER UTAH Mr Gaspard Maksud 1 0 32.3 0.00 0.40 32.70
7 BROOKFIELD CAVALIER CRUISE Mr Harry Meade 1 0 29.3 4.00 1.20 34.50
8 JACOBITE Miss Charlotte Agnew 1 0 30.8 4.00 0.80 35.60
9 KILCOLTRIM JACKO Miss Georgina Ewell 0 0 33 4.00 3.60 40.60
HC CELUS D ERMAC Z Mrs Aoife Clark 0 0 26.5 0.00 4.00 HC
HC ECECHEIRA Miss Isabel English 0 0 28.3 0.00 0.00 HC
R SPARKY VIII Miss Eleonora Boschi 0 0 36 8.00 R R
R WOODFALLS BROOK Miss Emma Melhuish 0 0 28.8 16.00 R R
R IF NEVER Mr Mark Corbett 0 0 38.8 4.00 R R
R LANGALLER STAR MAKER Miss Charlotte Rowe 0 0 40 R R R
W GLADSTONE Mrs Zara Tindall 0 0 36 8.00 W W
W DANTE VIII Mrs Emma Jack 0 0 40.5 0.00 W W
Optimum XC Time - 05.23
N - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 STALD LILLESKOVS COOL RAFFI Miss Amanda Brieditis 6 0 26 0.00 0.80 26.80
10 HOPE AND FAITH HW Miss Hollie Swain 0 0 30.8 0.00 9.60 40.40
11 MERIDIANWAY GRAFS PRIDE Miss Kate Honey 0 0 35.5 4.00 6.80 46.30
12 HAMIRO Miss Charlotte Agnew 1 0 33.3 0.00 13.20 46.50
13 ZANDICO Mrs Morwenna Foster 0 0 43.3 4.00 0.00 47.30
14 ALONSO V Mr Angus Humfrey 1 0 35.8 0.00 12.00 47.80
15 OMARD HARPER Miss Georgie Selley 0 0 37.5 8.00 5.60 51.10
16 GRAGEELAGH OLLMHOR Miss Ellie Clarkson 0 0 36 8.00 9.60 53.60
17 LACHAIN CRUX Mr Dannie Morgan 0 0 34 4.00 15.60 53.60
18 SUNKISSED Miss Emily Hughes 0 0 33.3 8.00 14.40 55.70
19 SILVESTERS GOGO MARGAUX Miss Hannah Gadsden 0 0 35.3 12.00 9.20 56.50
2 FORTUNE III Mr Kevin Mcnab 5 0 26.8 4.00 0.00 30.80
20 A COOLEY DEAL BREAKER Mrs Helen Witchell 0 0 30 4.00 25.20 59.20
21 ROCKDRUM BEAUTY Miss Libby Seed 0 0 36.3 16.00 8.40 60.70
22 MONBEG ICON Mr Harry Meade 0 0 32.8 8.00 22.40 63.20
23 CENTURIAN BAY Mr William Fox-Pitt 0 0 30.8 0.00 42.40 73.20
24 ROONEY BAY Miss Georgina Ewell 0 0 27.3 0.00 48.80 76.10
25 QUINTESSENTIAL III Miss Coral Keen 0 0 27.5 4.00 46.40 77.90
26 ELDORA W Miss Kajsa Mansby Svedberg 0 0 32 8.00 40.80 80.80
27 WHIPPER SNAPPER II Miss Alice Peet 0 0 35.8 4.00 42.80 82.60
28 JAMES BOND VAN 'T AKKERHOF Mrs Kelly Mccarthy-maine 0 0 35.5 4.00 54.80 94.30
3 THIS IS IT Mr Alex Colborn 4 0 34.3 0.00 0.00 34.30
4 GLORIA III Mrs Tamsin Miall 3 0 28.8 4.00 3.20 36.00
5 QUILATES PRIMEIRO FILHO Miss Amy Rose Howe 2 0 35.5 0.00 2.40 37.90
6 ISAZSA Mr Austin O'connor 1 0 33.8 0.00 4.40 38.20
7 BIG QUALITY Mr Marcus Gorman 1 0 35.3 4.00 0.00 39.30
8 HAIL HEBE Miss Olivia Craddock 0 0 31.3 8.00 0.00 39.30
9 BILLY LIBRETTI Mr Tom Jackson 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
E HF ROBIN LONGSTRIDE Miss Hannah Horton 0 0 39.3 4.00 E E HF
E R3 DONJA Miss Kara Kimber 0 0 47.8 0.00 E E R3
Optimum XC Time - 05.23
NRF - Section T2
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BILLY WONDER Mrs Pippa Funnell 6 0 26.6 0.00 0.00 26.60
2 HACIEN Miss Lauren Yallop 5 0 29.6 0.00 0.00 29.60
3 MATTIE III Mr Ken Spencer 4 0 28 4.00 0.00 32.00
4 ROYAL HARVEST Mr Gubby Leech 0 0 28.4 4.00 0.00 32.40
5 KAGAMI Mr Harry Dzenis 0 0 31.4 4.00 0.00 35.40
6 BILLY BEAUFORT Miss Lauren Yallop 0 0 31.1 4.00 2.40 37.50
7 ERKINA HARDLY Miss Vicky Brake 1 0 32.3 0.00 6.80 39.10
Optimum XC Time - 05.15
OI - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BILLY WALK ON Mrs Pippa Funnell 12 0 24.8 0.00 8.40 33.20
10 QUALITY PURDEY Mr Christopher Burton 0 0 29.3 4.00 14.00 47.30
11 TRICKY JOHNIE Miss Natalie Mcgoldrick 2 0 31.4 0.00 16.40 47.80
12 FRESHMANS MINSTREL Mr Dickon Reader 0 0 31.1 8.00 10.00 49.10
13 ASCONA M Mr Tim Price 2 0 25.7 0.00 23.60 49.30
14 SEA SUMMER BAY Mr Sam Griffiths 0 0 34.3 8.00 13.60 55.90
15 BETTY BOOP D ALLEZ Miss Stella Benatti 0 0 34.6 4.00 20.40 59.00
16 AWAY CRUISING Mr Harry Meade 2 0 30.7 0.00 29.20 59.90
17 FIRE FLY Mr Tom Jackson 0 0 24.6 8.00 28.00 60.60
18 MORNINGTON Mr Sam Griffiths 0 0 36.6 10.00 16.00 62.60
19 UNIVERSAL COOLEY Miss Millie Dumas 0 0 28.9 0.00 34.40 63.30
2 CHAKIRIS STAR Mr Alexander Whewall 10 0 28 4.00 4.00 36.00
20 TOPAZE DU PLAIN Mr Roberto Scalisi 0 0 29.8 20.00 13.60 63.40
21 FAERIE DIANIMO Mrs Jonelle Price 2 0 42.7 0.00 27.20 69.90
22 PROMISE ME LOTTIE Mrs Shelly Selby 0 0 35.7 8.00 37.60 81.30
23 BALLYMOLLOY ROGAN Miss Indiana Limpus 0 0 29.6 4.00 49.60 83.20
3 FERNHILL ADVENTURE Mrs Aoife Clark 8 0 28.4 0.00 8.00 36.40
4 COOLEY ZEST Mr Will Furlong 6 0 32.7 0.00 6.80 39.50
5 BILLY THE BIZ Mrs Pippa Funnell 4 0 29.8 0.00 12.00 41.80
6 FALCO IV Mr Tim Price 2 0 30.2 0.00 13.60 43.80
7 WILLEM VAN WUP Miss Laura Schroter 2 0 25.7 4.00 14.40 44.10
8 THE EMERALD LILY Miss Charlotte Rowe 0 0 32.1 4.00 9.60 45.70
9 GROVINE DE REVE Mrs Jonelle Price 0 0 30.5 5.00 11.20 46.70
E RED KITE Mr Harry Meade 0 0 29.8 12.00 E E
E FINLEY IV Miss Louisa Lockwood 0 0 32.5 12.00 E E
W DARGLE LOOKS Miss Harriet Dickin 0 0 33 16.00 W W
W KILLADEAS Ms Kristina Cook 0 0 29.8 1.00 W W
W VANIR HELLO DUCA Mrs Lucy Jackson 0 0 31.1 8.00 W W
Optimum XC Time - 05.23
ONu18 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CASH CASINO Mr Brotherton 6 0 27.8 0 0 27.80
10 INDEPENDENT JOHNNY Miss Jaymee Savill 1 0 32.5 0.00 2.80 35.30
11 LUCKY COMEBACK Miss Georgia Rhiannon 1 0 25.3 0.00 10.00 35.30
12 KEALDEARRA CLOVER Miss Isabelle Cook 1 0 29.8 0.00 5.60 35.40
13 BONMAHON ARTIST Miss Natasha Turner 1 0 35.5 0.00 0.00 35.50
14 PHOENIX L Miss Jaz Jocelyn 1 0 33.3 0.00 3.20 36.50
15 SMOKEY DIAMOND Miss Nancy Eadie 0 0 30 8.00 0.00 38.00
16 BOY IV Miss Chantelle Boyden 0 0 34.8 8.00 0.00 42.80
17 TJ BLOUSEY BROWN Miss Poppy Pitt 0 0 36.8 4.00 4.80 45.60
18 MONBEG BY MAGIC Miss Beatrice Montgomerie 1 0 33.8 0.00 13.60 47.40
19 ZALINERO Miss Mary Ashby 0 0 30.3 12.00 5.60 47.90
2 FUNNY BOY FORTUNA Mr Josh Moore 5 0 22 4.00 2.40 28.40
20 DIAMOND G II Miss Hannah Andrade-brown 0 0 30.8 8.00 10.00 48.80
21 RICARDO RED Miss Charlotte Kennedy 0 0 24.3 4.00 49.60 77.90
22 LUX COSMIC Miss Tarka Abraham 0 0 24.5 19.00 53.60 97.10
3 TYNAN MIST Miss Amelia Ludiman 4 0 22.5 4.00 2.00 28.50
4 SMOOTH EMPEROR Miss Eleanor McFarlane 3 0 24.8 4.00 0.00 28.80
5 MULTI ANGELLINO Miss Tabby Wylie 2 0 31.8 0.00 0.00 31.80
6 TORBOY ABBEY Miss Poppy Wallis 1 0 25.5 0.00 7.60 33.10
7 RECESSION Miss Charlotte Roberts 1 0 29.3 0.00 4.00 33.30
8 COURVOISIER Mr Josh Moore 0 0 29.8 4.00 0.00 33.80
9 SYCAMORE LAD Miss Nancy Eadie 0 0 20 8.00 6.40 34.40
E HF BERNHARD III Miss Florrie Dyer 0 0 23 8.00 E E HF
E R3 FURICH TEJO Miss Jess Falle 0 0 23.5 0.00 E E R3
E UR LEX V Miss Lottie Adams 0 0 23.5 0.00 E E UR
R FOREIGN PROSPECT Miss Milly Assheton 0 0 33.5 R R R
W KNOCKMANUS FLIGHT Miss Poppy Pugh 0 0 32.8 20.00 W W
W CONSTANCE O COOL Miss Georgia Rhiannon 0 0 24.5 0.00 W W
W TRENAVEY STORM FORCE Miss Ellen Cowling 0 0 41.5 W W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Tweseldown Racecourse, Bourley Road, Fleet, Church Crookham, Hampshire, United Kingdom, GU52 8AD

Grid reference SU826520


Results Available

Twitter

Latest News

Squad announced for NAF Junior European Championships 2019

Posted on 19th June 2019

British Eventing is delighted to announce the horses and riders that have been selected for the NAF Junior squad. The six combinations will represent Great Britain at the 2019 FEI Junior European Championships in Maarsbergen, the Netherlands, from 10-14 July. 

 

Read the full story
View all news