SHELFORD MANOR (2)SHELFORD MANOR (2)

Newsflash

The entries are now closed.

ANY QUERIES TO entries@bedeltd.co.uk

SHOW JUMP COURSE WALK BREAKS - Saturday Novice 1010-1018 & 1146-1152, BE100 1326-1332, 1500-1506 & 1624-1630. Sunday BE90 1010-1018 & 1200-1206, BE100 1410-1416 & 1546-1552.

ONu 18.please contact Lisa Morris on 07768215706 for course walk information.
90Ou 18 & 100Ou 18, please contact Sam York on 07989970138 for course walk information


 

SHELFORD MANOR (2)

Location

Shelford Manor, Shelford, Shelford Manor, Notts, United Kingdom, NG12 1ES

By kind permission of Mr & Mrs R H Chatterton

Date

Saturday 29 to Sunday 30 August 2020

Organisers and Secretaries

Event Organiser - BEDE Events
Contact BEDE Events
Phone: 01949 829061

Entries Secretary - BEDE Events
Contact BEDE Events
Phone: 01949 829061
Mobile: 07464 803781

Course description

Inviting courses at all levels, sandy soil will ensure good going whatever the weather

Official website

https://www.bede-events.co.uk/

Event schedule

Entries open

27 July 2020

Ballot date

11 August 2020 12:00 noon

Ballot period

August

Late entry surcharge

11 August 2020
BEDE Events

Event Organiser

Contact Details
BEDE Events

Entries Secretary

Cottage 5, Shelford, Nottinghamshire, NG12 1ES

Contact Details
Beau Wood

SJ Course Designer

Mr Stuart Buntine

Course Designer

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 829129120.

Internet entries will be accepted on www.bede-events.co.uk 

Entry Amendments by 6.00 pm 21st August by emailing entries@bedeltd.co.uk
Refund Policy: All entries withdrawn before ballot date will receive 100% refund of all monies. All entries received before ballot date and withdrawn after ballot date that are replaced will receive a refund minus an administration fee of £12 plus VAT as per Rule 4.11.2. All entries made after ballot date and subsequently withdrawn before the Entry Amendment date, that are replaced will receive a 75% refund. No refunds after Entry Amendment date.

Starting Times are available on 27th August after 6pm on www.bede-events.co.uk
Start Fees are payable on collection of numbers. A card machine will be available to take fees

Stabling

For local stabling information, please see website www.bede-events.co.uk. All stabling payments to be made to the stable provider. For timetabling purposes please notify on your entry form if stabling overnight

Special Notices

In case of Abandonment please check website www.bede-events.co.uk, social media or phone 07464 803781. Contact number during the event - 07464 803781.

Car Passes - no passes will be issued as there is no charge for admission.

BEDE Volunteers - Ballot stickers are not needed for volunteers at this event. Please indicate in Requests if you helped in 2020. All volunteers must enter by ballot date to avoid the ballot, late entries will be added to the wait list.

Entrance Policy - no car charges apply

Accommodation and Catering

Please see website for details www.bede-events.com

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
5YO Saturday BE108 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
5YO Sunday BE108 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100 Saturday BE108 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100 Sunday BE108 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100Open Sunday BE108 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100Ou18 Sunday BE108 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE90 Sunday BE92 (2009) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE90Ou18 Sunday BE92 (2009) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
N Saturday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £18.00
ON Saturday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £18.00
ONu18 Saturday N114 u18 (2016) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £18.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Qualifiers and special classes

The Saracen Horse Feeds One2One Eventing series will be taking place in a BE90 section, which is designed for one-horse riders. Please see the BEDE Events website for more details - www.bede-events.co.uk


ONu18/BE100Ou18/BE90Ou18 class - 2020 Qualifier

 

Prizes

BE90 and BE100 prizes in kind , Novice prize money to be confirmed

Event name: SHELFORD MANOR (2) Date: Aug 29-30 2020 Location: Shelford Manor, Shelford, Shelford Manor, Notts, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.00
5YO - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TREGOTHAN Miss Hannah Atkinson 0 16 33 0.00 0.80 33.80
2 CLASS MOVE Miss Ellie Healy 0 14 31.8 0.00 2.00 33.80
3 KILCOMBE LUXSAM Miss Lizzie Baugh 0 12 34.5 0.00 0.00 34.50
4 DAWN CORUS Miss Samantha Jimmison 0 10 36.3 0.00 0.00 36.30
5 JSR ZEBEDEE Mrs Zoe Rymer 0 8 32.8 4.00 0.40 37.20
6 TRESHAM Mr Christopher Whittle 0 2 37.5 0.00 0.00 37.50
7 PAULDARYS BOOTYLICIOUS Miss Abigael Drodge 0 2 34 0.00 4.40 38.40
8 DE PLEASURE Miss Eliza Stoddart 0 0 33.5 4.00 2.40 39.90
9 AFTER THE STORM Mr Josh Haynes 0 2 39.5 0.00 0.80 40.30
10 KARAVOLA Miss Fiona Davidson 0 2 37.8 0.00 4.00 41.80
11 ELDORADO VAN KLAVERBORCH Mrs Ruth Calnan 0 2 37.3 0.00 5.20 42.50
12 KILLERISK LAURA Miss Ellen Goodwin 0 0 34.3 4.00 7.20 45.50
13 BLOSSOM BLUE BELLE Miss Stacey L Shimmons 0 0 37.8 4.00 6.80 48.60
14 KASHMIR Miss Eliza Stoddart 0 0 31.8 9.00 8.00 48.80
15 JAGUAR’S GOLLY GOSH Mr Steven Smith 0 0 35.3 8.00 8.80 52.10
16 KEATINGE HELLO REUBEN Miss Jasmine Watson 0 0 41.3 4.00 9.60 54.90
17 KANSAS Miss Kelly Aldous 0 0 36.5 7.00 12.40 55.90
18 BALLADEER JUST FOR KICKS Mrs Sarah Healy 0 0 27 4.00 59.20 90.20
19 KRAVITZ Miss Amy-louise Harris 0 0 32.8 0.00 83.20 116.00
W QUARZA Miss Ella Woodhead 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.00
5YO - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 QUALITY TIME Mr John-Paul Sheffield 0 16 21.3 0.00 0.40 21.70
2 WINTHARGOS Mrs Holly Smith 0 14 25.5 0.00 0.00 25.50
3 BRILLIANT FUSION Miss Florence White 0 12 25.8 0.00 2.40 28.20
4 SEL OSCAR Mr John-Paul Sheffield 0 10 26.3 4.00 0.00 30.30
5 JAZZ QUARTET Mr Andrew James 0 8 27.5 4.00 0.00 31.50
6 KOHINOOR Mrs Trudy Johnson 0 0 26.3 8.00 0.40 34.70
7 TEMPLE HALL TANGO Miss Caitie Slater 0 2 33.5 0.00 1.20 34.70
8 PLEASURE MAIL Miss Georgie Frow 0 2 34.8 0.00 0.00 34.80
9 MASTER POINTILLISTE Mr Matt Earith 0 0 30.8 4.00 0.80 35.60
10 ALL OVER AT MIDNIGHT Mr Charlie Clover 0 0 29.3 8.00 0.00 37.30
11 UNNAMED (805668) Mr Sam Ecroyd 0 0 33 4.00 2.80 39.80
12 AIR MAIL Miss Emma Stretton 0 0 28.3 4.00 8.80 41.10
13 CHILLI BLUE Mr John-Paul Sheffield 0 0 25.5 16.00 0.00 41.50
14 CADEE VDB Z Miss Christie Mott 0 2 34.3 0.00 20.40 54.70
15 PRIMITIVE SECRET IV Mr Ian Robert Bennett 0 0 33.3 19.00 6.00 58.30
16 PRIMEUR VD LEEUWERK Miss Fiona Davidson 0 0 26.8 4.00 32.00 62.80
E PELE DWERSE HAGEN Miss Isabel White 0 0 29 E E
E SHANANSHAH Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 25.8 4.00 E E
W ROLEX 11 Miss Isabel White 0 0 28.3 8.00 W W
R JAZZ SYMPHONY Mr Andrew James 0 0 37.3 0.00 R R
E R3 GABRIEL'S OBOE Miss Georgia Dukes 0 0 32.8 16.00 E E R3
Optimum XC Time - 05.00
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CASTLETOWN IV Mrs Ruth Tatam 0 16 25.5 0.00 0.00 25.50
2 AFON Miss Charlotte Ward 0 14 25 0.00 0.80 25.80
3 HARLOW CARR Ms Teri England 0 12 28 0.00 0.80 28.80
4 DUNNANEW DAKOTA Miss Emily Baxendale 0 10 29 0.00 0.80 29.80
5 MYMWOOD MELODY Miss Harriette Howard 0 8 33.5 0.00 0.80 34.30
6 BONAFIDE ALLUSION Miss Claire Fielding 0 0 26 8.00 2.00 36.00
7 VANILLA ICE III Miss Isabel White 0 0 27 8.00 2.80 37.80
8 FIFTYSHADESOFGREY Miss Cariad Miles-taylor 0 0 29 12.00 0.40 41.40
9 SHERRY TRIFFLE Miss Amy Smith 0 0 23.5 8.00 11.60 43.10
10 PERSISTENTLY Miss Philippa Clarke 0 0 34 8.00 4.80 46.80
11 THE TALK OF THE TOWN Miss Jessica Moody 0 0 36 4.00 10.40 50.40
12 BALLYGRIFFIN DOC CIDER Miss Ellie Clarke 0 0 21.5 4.00 30.00 55.50
13 BALLYLAHIVE PRINCE Miss Hannah Lucy Comery 0 0 29 4.00 24.80 57.80
14 DOULTONS CRUISE Miss Daisy Brucki 0 0 29.5 0.00 28.80 58.30
15 CVS COUNTING STARS Miss Emily Prangnell 0 0 27.5 4.00 36.80 68.30
E RF COR BLIMEY O REILLY Miss Morgan Stokes 0 0 33.5 8.00 E E RF
W ETANN DU LYVET Miss Constance Copestake 0 0 W W
E RF WASHINGTONS SUNRISE Miss Samantha Hobbs 0 0 24 4.00 E E RF
E R3 CIRCUS DENZIL Miss Sara Lees 0 0 27 4.00 E E R3
W KING ZULU Miss Isabelle Mead 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.00
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 STANHOPES TRAVELLING MAN Miss Ellie Clarke 0 16 25.8 0.00 0.00 25.80
2 TOUT CHOCOLAT Miss Lily Bradstock 0 14 27.5 0.00 0.40 27.90
3 AVENTADOR Miss Jessica Baugh 0 12 31.5 0.00 2.00 33.50
4 GEORGES REBEL Mr Michael Jones 0 10 34.3 0.00 0.00 34.30
5 REMARKABLE Mr Steven Smith 0 8 33.5 0.00 2.00 35.50
6 DIVINE SPEAR Miss Rebecca Williams 0 2 37 0.00 0.00 37.00
7 ANAPOLIS Miss Jessica Moody 0 2 35.5 0.00 3.20 38.70
8 MR MUSIC Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 26.5 4.00 10.00 40.50
9 DIZZEE RASCAL Miss Katy Prince 0 2 33.8 0.00 7.20 41.00
10 MIDNIGHT WARRIOR Miss Abbie Brucki 0 2 34.3 0.00 8.00 42.30
11 OCTO RIO LENNY Miss Gemma Sharpe 0 0 35.8 4.00 3.60 43.40
12 HILTON HIGHTIME Miss Touryn Girling 0 0 40.3 1.00 3.20 44.50
13 CROFT TEMPLAR Miss Harriet Morris-baumber 0 0 33.3 4.00 8.00 45.30
14 HARLEQUINS DREAM Miss Sydney Thompson 0 0 38.5 10.00 0.00 48.50
15 BALLYORNEY BULADH BOS Mr Jethro Thompson 0 0 40.5 8.00 2.00 50.50
16 GET SET COOLEY Mr Richard P Jones 0 0 34.8 8.00 18.80 61.60
17 QUANTUM IV Mrs Jayne Whitbread 0 0 27.3 8.00 96.40 131.70
E R3 DARLING DELUXE Miss Evangeline Llewellyn-smith 0 0 32.5 0.00 E E R3
R THE INTERN Miss Ellen Pritchard 0 0 33.5 24.00 R R
W MONARTS MASTERCLASS Miss Grace Bostock 0 0 35 20.00 W W
R TOWNEND BALOU Mrs Cecilia M Bradley 0 0 34.5 8.00 R R
Optimum XC Time - 05.00
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KRYSTAL RAYNE Miss Tinky Morris 0 16 28.8 0.00 0.80 29.60
2 MAKIN A STORM Miss Rosalind Canter 0 14 25.8 0.00 5.20 31.00
3 LVS REGGIE Miss Jessica Baugh 0 12 34 0.00 0.00 34.00
4 DOWDSTOWN CAV Mr Gareth Warburton 0 10 34.5 0.00 0.00 34.50
5 OXHILL RIO Dr Ruth Armstrong 0 8 30.8 0.00 4.40 35.20
6 FALLON Z Miss Sarah Colgan 0 2 33 0.00 3.20 36.20
7 BELVIEW BOBBY Mrs Katie Stephens-grandy 0 2 33.3 0.00 3.60 36.90
8 MILNERS LONG KNIGHT Mr Henry Stott 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
9 BRAVE AND BLAZING BOY Mrs Katie Woodall 0 0 35.5 4.00 0.40 39.90
10 MAX IX Miss Sydney Thompson 0 0 34.3 4.00 7.60 45.90
11 PILTOWN NAZAR Miss Laura Hedger 0 2 38.5 0.00 8.40 46.90
12 CLOVERDOR Miss Claire McCann 0 0 30.8 8.00 13.20 52.00
13 MILL HOUSE KANN EYE Miss Kirstie Wright 0 0 32 0.00 20.00 52.00
14 MISS COUGAR K GIRL Ms Charlotte Hogg 0 2 36.5 0.00 16.80 53.30
15 NORTH END DIAMOND Miss Harriet Morris-baumber 0 2 33.8 0.00 24.40 58.20
16 JOLLY BLUE Miss Rachel Holden 0 0 32.8 0.00 26.80 59.60
17 TOOKYOURTIMEALFIE Miss Jessica Moody 0 0 34.5 0.00 38.00 72.50
18 WHISKEY TIMES Mr Anthony Glass 0 0 43.5 12.00 31.20 86.70
19 STORM IN DECEMBER Miss Claire Fielding 0 0 33.5 8.00 94.40 135.90
E RF OUR MEGASTAR Miss Lauren Winspear 0 0 34.5 20.00 E E RF
E R3 BATTERSEA Miss Abigail Boulton 0 0 35.3 20.00 E E R3
E RF GENERAL SAMARSKI Miss Lucy Cocker 0 0 36.8 0.00 E E RF
Optimum XC Time - 05.00
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ARISTOTELES S Z Miss Ibble Watson 0 16 30.5 0.00 0.00 30.50
2 KILCANNON DUDE Miss Alice Casburn 0 14 23.8 8.00 0.00 31.80
3 MISTER CRANACHAN Mr Luke Tapsell 0 12 31.8 0.00 1.60 33.40
4 COURT CONTESSA Miss Louise Clover 0 10 29.5 4.00 0.00 33.50
5 ASK RODGER Miss Jasmine Hodge 0 8 33 0.00 1.60 34.60
6 LITTLE CHARLIE Miss Laura Fraser Newman 0 2 38 0.00 1.20 39.20
7 CAPTAIN NOLAN Mr Gavin Connell 0 0 32.5 4.00 5.20 41.70
8 MONEYLAGAN GOLD Miss Emily Clover 0 2 35.3 0.00 6.40 41.70
9 DON GLORY Mrs Josie Paterson 0 0 32.5 4.00 5.60 42.10
10 SPRINGFIELD STAN Mr Nicholas Holden 0 0 35.5 12.00 9.20 56.70
11 EAGLE EYE DHI Mrs Donna Abell 0 0 31 0.00 31.20 62.20
12 CLANN CAVALUX Miss Jessica Moody 0 0 35.3 0.00 27.20 62.50
13 BALLYHOW BOY Miss Lizzie Baugh 0 0 30.3 0.00 32.80 63.10
14 SAINTFIELD DOUGLAS Mrs Alison Glover 0 0 32.3 4.00 27.60 63.90
15 BITUSA Mr Christopher Whittle 0 0 29 4.00 31.60 64.60
16 ARK ANGEL Mr Kyle Hassell 0 0 36.3 16.00 16.40 68.70
17 FINE DESIGN III Miss Isobel Johnson 0 0 36 0.00 72.80 108.80
18 SUSPICIOUS MIND Mrs Lucy Bexon 0 0 31 0.00 97.20 128.20
E R3 GUN MOOR Miss Imi Mccance 0 0 35.5 4.00 E E R3
E BARRETTSTOWN WOW Miss Lucy Goodey 0 0 28.8 56.00 E E
W BALLYCAPPLE BLUE SKIES Miss Tara K M Belcher 0 0 36.8 16.00 W W
Optimum XC Time - 05.00
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RED ROCK IV Miss Charlie Wells 0 16 25.3 0.00 0.00 25.30
2 THINK TANK THINK Miss Sophia Icke 0 14 31.3 0.00 0.80 32.10
3 SPECIAL K Mr John-Paul Sheffield 0 12 29 2.00 2.40 33.40
4 BO JANGLES Miss Chloe Mia Davis 0 10 26.5 4.00 3.60 34.10
5 EMMAS CHOICE Miss Millie Bowes-hall 0 8 32.8 0.00 2.00 34.80
6 HAZLETON QUALITY Miss Sophie Pedlar 0 2 32 0.00 3.60 35.60
7 KILCANDRA HARLEQUIN REWARD Miss Becky Hartley 0 0 35.3 4.00 3.20 42.50
8 SANNABAYS INFERNO Miss Katie Stephenson 0 0 31 12.00 0.00 43.00
9 LITTLE BEETLE Ms Charlotte Wolstenholme 0 0 34.3 4.00 7.60 45.90
10 ZILVEREN ICOON BDA Mr Kyle Hassell 0 2 34.5 0.00 12.80 47.30
11 POLO'S GOLD HEART Miss Fiona Davidson 0 0 34.5 4.00 10.80 49.30
12 BELGIAN CHOCOLATE Miss Kate Hey 0 0 36.8 8.00 5.20 50.00
13 MIDNIGHT MIST III Miss Ella Howard 0 0 36 8.00 6.00 50.00
14 GLENCOLLIN Mr Julian Trevor-roper 0 0 35.3 4.00 12.40 51.70
15 ARD KILLUA II Ms Suzanne Watson 0 0 30.3 8.00 20.00 58.30
16 INLAWED Miss Boogie Machin 0 0 38 4.00 54.00 96.00
W ON THE BUZZ Miss Rebecca Wood 0 0 32.3 68.00 W W
E RF HORNDENS GALAXY Mrs Cher Coupland 0 0 33.3 0.00 E E RF
W LUNA BLUE Miss Elizabeth Fields 0 0 W W
R ENNISKEANE SPIRIT Miss Becky Little 0 0 27.3 16.00 R R
E RF KINGSMAN Mr John-Paul Sheffield 0 0 28 0.00 E E RF
W CARNMELLYN KINGS LAW Miss Jaimee Broadley 0 0 28.8 26.00 W W
Optimum XC Time - 05.00
BE100 - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BILLY BANK Mr Nick Ireland 0 16 30 0.00 0.00 30.00
2 MYTHICAL LAW Mrs Serena Mcgregor 0 14 31 0.00 0.00 31.00
3 COOLVAUN AB FAB Mrs Claire Surl 0 12 28 0.00 3.20 31.20
4 PRUSSELLSTOWN CAVALIER WOII Peter Pagan-Skelley 0 10 37.3 0.00 0.40 37.70
5 CARNSDALE QUICK DECISION Miss Lucy Robinson 0 8 39.3 0.00 0.00 39.30
6 GOOD OMEN III Mr Tom Fray 0 2 33.5 0.00 7.20 40.70
7 JIMBOB O REILLY Miss Megan Green 0 0 31.5 8.00 2.00 41.50
8 JUUL W Mr Travis Leigh 0 0 28.5 8.00 11.20 47.70
9 NEIGHBOURHOOD WATCH ARCHIE Captain Daniel Gregory 0 0 40.3 8.00 0.00 48.30
10 LORDSHIPS REVELATION Miss Daisy Appleby 0 0 33 12.00 5.20 50.20
11 UNNAMED (806156) Miss Georgia Dukes 0 0 34.5 8.00 8.40 50.90
12 BASTIANO Miss Kristine Ovland 0 0 41.5 8.00 3.20 52.70
13 ST PETERS ROCK Mr Justin Renn 0 0 30.8 0.00 34.40 65.20
14 EDDY MERCKX M2S Miss Vicki Ardern 0 0 32.5 8.00 42.80 83.30
15 INDANDEL Mrs Hazel Palmer 0 0 34.5 4.00 46.40 84.90
16 JERONA HBC Miss Jessica Campbell 0 0 35.3 8.00 43.60 86.90
E DREAM ON PORSCHE Miss Michelle Patrick 0 0 31.8 0.00 E E
E CR WHITES CROSS Miss Sarah Williams 0 0 33.5 E E CR
E AR LONGWOOD MINNIE CRUISE Miss Abigail Salter 0 0 36.8 4.00 E E AR
E TOWEREQUINE KINGS RANSOM Mr Thomas Eastwood 0 0 30.5 8.00 E E
Optimum XC Time - 05.00
BE100Open - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JULIA B Mr John-Paul Sheffield 0 16 23.8 0.00 0.80 24.60
2 DUNKERRIN PANDORA Miss Lucy Robinson 0 14 26 0.00 0.00 26.00
3 REHY ROSE GOLD Miss Jessica Campbell 0 12 27 0.00 0.00 27.00
4 CARNSDALE TALK TALK Miss Lois Teal 0 10 27.5 0.00 0.00 27.50
5 PROUD PRADO Mrs Margaret Whalley 0 8 29 0.00 0.00 29.00
6 LUCAS M Miss Karen Holmes 0 2 32 0.00 0.00 32.00
7 ZOPPAH KARLA Mr Joe Lethbridge 0 2 32.3 0.00 0.00 32.30
8 BALIQUIN Miss Stacey L Shimmons 0 2 32.3 0.00 0.00 32.30
9 PRIMITIVE NIGHT Miss Stacey L Shimmons 0 0 24.8 8.00 0.00 32.80
10 QUINQUAGINTA Ms Jacky Beavan 0 0 29.5 4.00 0.00 33.50
11 TOP OF THE MORNING III Miss Hannah Marley 0 0 30.5 4.00 0.40 34.90
12 SHANNONDALE XANDER Mrs Leanne Cartwright 0 2 32.5 0.00 13.20 45.70
13 AUTOGRAF Miss Evie Mackel 0 0 33 4.00 10.00 47.00
14 KILTYCREIGHTON BOY Miss Kirsten Wright 0 0 37 4.00 6.40 47.40
15 CONCANNON KINSMAN Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 26.3 0.00 21.20 47.50
16 KINGS COURTESAN Miss Pippa Carnall 0 0 31.5 21.00 3.60 56.10
17 SEDUCER Mr Ryck Turner 0 0 35.8 0.00 24.80 60.60
18 HAWKSWORTH Miss Sarah Gowing 0 0 31.8 4.00 36.80 72.60
19 TYNAN COOLEY Mrs Moira Ashton-walsh 0 0 36.5 0.00 40.80 77.30
20 WICKSTEAD KOOKABURRA Miss Charlotte Morten 0 0 32.5 8.00 54.40 94.90
W THATCH AND GO Mr Laurence Hunt 0 0 W W
W INNOVATION K Mrs Miranda Harrison 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.00
BE100Ou18 - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KELSHAMORE DANDY Mr Archie Smith-maxwell 0 16 28 0.00 0.00 28.00
2 TEXAS Miss Amy Troop 0 14 34.3 0.00 0.00 34.30
3 BLUEY Miss Eve Slater Codman 0 12 34 0.00 1.20 35.20
4 WSF VERONA Miss Lily Walker 0 10 35.5 0.00 0.00 35.50
5 DERROON PARK Miss Hannah Spray 0 8 33.5 0.00 2.40 35.90
6 TOMGAR GRACE Miss Annie Smith 0 0 32 4.00 0.00 36.00
7 TASKA Miss Demi Bradshaw 0 2 35 0.00 2.40 37.40
8 TUBBERSCANAVAN CLOVER Miss Molly Turcan 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
9 FREE LOLLY Mr Ted Dixon 0 0 36 4.00 0.00 40.00
10 EMMAS JOY Mr George Hull 0 2 35.3 0.00 4.80 40.10
11 SWEET SUGAR PLUM Miss Grace Campbell 0 0 34 8.00 0.00 42.00
12 MORRIGAN BRENIN Miss Jessica Bishop 0 2 37.5 0.00 9.60 47.10
13 MOJO VIII Miss Freya Kenworthy 0 0 34.3 0.00 22.00 56.30
14 ANOTHER FABLE Miss Freya Partridge 0 0 30.5 4.00 23.60 58.10
15 DOWNTON COCO Miss Katie Gordon 0 0 34.8 0.00 23.60 58.40
16 FARRELLS CAVALIER Miss Violet Barton 0 0 36.5 0.00 27.60 64.10
E GOREY GOLD Mr Charlie Cross 0 0 32.5 E E
E BATHLEYHILLS GOLDEN SPRAY Miss Florence Ashmore 0 0 33.3 16.00 E E
R BOLD IMPULSE Miss Anna Kessel 0 0 33 R R
E RF BERNWODE NAIROBI Miss Lola Graham 0 0 37.8 4.00 E E RF
E LA BONITA VON ROCHERATH Miss Lydia Moore 0 0 41 20.00 E E
R WOODCROFT DESTINY Miss Ellie Crabtree 0 0 33 8.00 R R
Optimum XC Time - 05.00
BE100Ou18 - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SF DETROIT Miss Izzy Wright 0 16 21 0.00 2.00 23.00
2 ROSS ROMEO II Miss Olivia Georgetti 0 14 31 0.00 0.00 31.00
3 INDIAN WIZARD Miss Olivia Henson 0 12 29.3 0.00 2.40 31.70
4 POPPYS LAW Mr George Vergerson-rowley 0 10 31.3 0.00 0.80 32.10
5 THE LUCKY DEAL II Miss Brooke England 0 2 33.3 0.00 0.00 33.30
6 COROMANDEL II Mr Guy Cubitt 0 2 34.3 0.00 0.00 34.30
7 TOWNEND LITTLE TREASURE Miss Chloe Derbyshire 0 2 34.3 0.00 0.40 34.70
8 LITTLE BING BANG Miss Sophie Farndon 0 0 35 4.00 11.20 50.20
9 GLENCULLEN BAILEY Miss Lottie Surl 0 0 33.8 8.00 10.00 51.80
10 KILCOLTRIM KATXI Miss Victoria Quintana Medina 0 2 36 0.00 16.00 52.00
11 ITS CHARLIE BROWN Miss Jessica Proudman 0 0 33.3 12.00 8.40 53.70
12 FATHERS COMPROMISE Mr Finn Healy 0 0 31.3 4.00 26.00 61.30
13 CARNSDALE FLAMENCO Miss Helena Proctor 0 0 42.8 8.00 20.00 70.80
E GARTHFACH VEX Miss Molly Turcan 0 0 E 0.00 25.60 E
E DONE TIME Miss Hannah Marley 0 0 32.5 0.00 E E
R GLOBAL CONTENDER Mr Archie Smith-maxwell 0 0 24.5 4.00 R R
E LOUISES PET Miss Hope Mussell 0 0 34 E E
Optimum XC Time - 04.47
BE90 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DIRKA CK Z Miss CLAIRE PARKINSON 0 8 30 0.00 1.60 31.60
2 TOURMAKEADY JACK Miss Camilla Findlay 0 7 29.3 0.00 2.80 32.10
3 CLOONAGH SHADOW Miss Caroline Cook 0 6 32.5 0.00 2.40 34.90
4 TWINKLE TOES Miss Rochelle Taylor-smith 0 5 35 0.00 0.00 35.00
5 ARDBEAR RAY Miss Alex Hill 0 1 35.3 0.00 0.40 35.70
6 ROSIE IN RED Mrs Kate Dodd 0 0 32.3 4.00 1.20 37.50
7 LUDOS REBEL Mrs Lizzie Evans 0 0 30.8 4.00 3.20 38.00
8 FILEY BEACH Mrs Lydia Lynskey 0 1 37 0.00 1.20 38.20
9 FOXGLEN LADY Miss Grace Thompson 0 1 39.3 0.00 0.40 39.70
10 ROYAL RAVER Miss Sarah Ruffles 0 0 34.3 4.00 2.40 40.70
11 PALBAR M Mrs Jane Burton 0 1 33.3 0.00 8.40 41.70
12 NOUMA VAN DEN HEUVEL Ms Hayley Fuller 0 1 37.3 0.00 10.40 47.70
13 WILLBROOK SUNNY GUY Mr Laurence Hunt 0 1 36.5 0.00 15.20 51.70
14 RUBECULA Miss Charlotte Cramphorn 0 0 28.5 4.00 25.20 57.70
15 ROSSCON MAGIC MIKE Miss Heather Urquhart 0 0 29 4.00 28.00 61.00
HC JACKS PRIDE Miss Thomasin Kemp 0 0 30 0.00 4.00 34.00
HC MISS ARIZONA Miss Samantha Hobbs 0 0 29.3 0.00 6.40 35.70
E CHABLIS M Z Ms Suzanne Watson 0 0 37 13.00 E E
E RF BILLY CUSTARD Miss Katie Giessler 0 0 35 11.00 E E RF
E RF MR BUMBLE BEE Miss Irena Milner 0 0 36 0.00 E E RF
Optimum XC Time - 04.47
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 NIGHTS ON BROADWAY Miss Phoebe Cashmore 0 8 27.8 0.00 0.00 27.80
2 MURDOCH IV Miss Megan Lewis 0 7 28.8 0.00 0.00 28.80
3 IRISH KELPIE Mrs Abigail Van Den Heever 0 6 29.5 0.00 0.00 29.50
4 CSF PRINCESS ZARA Miss Lucy Marie Hobson 0 5 30.5 0.00 0.00 30.50
5 MIDNIGHT MADNESS II Mrs Samantha Salden 0 0 28 4.00 0.40 32.40
6 FIVE COOL KATS Miss Elizabeth Rose 0 1 31.8 0.00 0.80 32.60
7 PLS HALO AMBER Miss Lucy Robinson 0 1 32 0.00 0.80 32.80
8 CARNSDALE FOXTROT Miss Deanne Burgin 0 1 31 0.00 2.00 33.00
9 BALLYNACREGGA PRINCESS Miss Lydia Bennett 0 1 30.5 0.00 4.00 34.50
10 RATHCLINE KESTREL Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 31.5 4.00 0.40 35.90
11 PENNY DEARG Miss Claire Young 0 0 32 4.00 0.00 36.00
12 BRANCHFIELD JANE Miss Ellie Lendon 0 0 34.3 8.00 0.00 42.30
13 PICK OF THE DAY Mrs Michelle Billington 0 0 30.8 4.00 73.20 108.00
14 MILL VIVENDI Miss Tiffany Eggleston 0 0 35.3 4.00 101.60 140.90
HC CHAMPIONS MISDEMEANOR Miss Eliza Stoddart 0 0 33.3 4.00 42.40 79.70
E GRAFS SHILLING Mr Tom Fray 0 0 38.5 E E
R CASTLE QUARTER CANDY LAD Mr Guy Tomlinson 0 0 39.3 0.00 R R
E RF GORFELYN PERSIAN PICASSO Miss Lucy Greenfield 0 0 36 12.00 E E RF
E SEAPATRICK CRUISE DELLE Miss Caroline Harrison 0 0 34.3 8.00 E E
Optimum XC Time - 04.47
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 OUTRIGGER II Mr Peter Tancock 0 8 30.8 0.00 0.00 30.80
2 STORMTROOPER II Mr Adam Betts 0 7 31.3 0.00 0.00 31.30
3 IRISH WARRIOR Miss Jordan Keal 0 6 32.3 0.00 0.00 32.30
4 TEMPLE LAKESHORE CREST Mr Thomas Harrison 0 5 33.8 0.00 0.40 34.20
5 LEESTONE INDOCTAIRE Mr Benoit Herinckx 0 4 31.5 0.00 4.00 35.50
6 CARLINGFORDS O REILLY Mrs Jessica Bluhm 0 1 33.3 0.00 2.40 35.70
7 CORS GREY DIAMOND Miss Lily Coates 0 1 37.5 0.00 0.00 37.50
8 DARK RUM Miss Evangeline Llewellyn-smith 0 0 32.5 4.00 1.60 38.10
9 LABURNUM PRINCE Miss Eliza Wadd 0 1 38.3 0.00 0.00 38.30
10 DAFFODIL SURPRISE Miss Jenna Willshee 0 1 36.3 0.00 4.80 41.10
11 LAWS OF GRAVITY Mrs. Sharon Lawson 0 1 34.5 0.00 6.80 41.30
12 BALLYADAM VAL Ms Jo Payne 0 0 37.5 4.00 0.00 41.50
13 TRENDY DIAMOND CRUISER Mrs Sue Pycock 0 0 37.5 4.00 0.00 41.50
14 COOLCOM BOB Miss Charlotte Whitehead 0 0 33.8 4.00 7.20 45.00
15 MILL HOUSE PRIMA DONNA Miss Kirstie Wright 0 0 33 4.00 20.00 57.00
16 QUAINTON CHARLIE BROWN Dr Karin Williamson Thomas 0 0 34.5 4.00 25.60 64.10
17 UNNAMED (806137) Miss Megan (Binky) Bainbridge 0 0 33.8 12.00 20.00 65.80
18 ROYAL STORM SUPER LADY Mrs Josephine Palethorpe 0 0 36.3 12.00 33.20 81.50
19 FRANKIE Miss Eve Lilley 0 0 39.3 21.00 50.40 110.70
E BRIAR ROSE Ms Marianne Stringfellow 0 0 36.5 0.00 E E
W FAIRYTALE Miss Amy Bell 0 0 36.5 24.00 W W
Optimum XC Time - 04.47
BE90 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LLANGYBI DEIO Mrs Sarah Wall 0 8 32.5 0.00 0.00 32.50
2 WESTEND STEVIE Mrs Marie Spillane 0 7 33.8 0.00 0.00 33.80
3 DERRENTIGUE BRUCE Mr Michael Bainbridge 0 6 30 4.00 0.00 34.00
4 VS RICARDO DIAMOND Miss Lucy Robinson 0 5 33.8 4.00 0.00 37.80
5 FURZLEY FANFAIRE Miss Jane Haskell 0 1 38 0.00 0.00 38.00
6 PRIMITIVE CATCH Mrs Cathy Carter 0 1 38.8 0.00 0.00 38.80
7 JUBILEE JINX Mrs Katie Field 0 0 33 4.00 2.40 39.40
8 MARK ANTHONY Miss Sarah Baker 0 0 38.5 4.00 0.80 43.30
9 ISLAND STORM Miss Beth Willis 0 0 31.8 12.00 2.80 46.60
10 APOLLO Miss Amy i Roberts 0 0 28.8 0.00 20.00 48.80
11 SILVER MONTY Miss Emma Dale 0 0 33.3 8.00 8.40 49.70
12 WISH ME WELL Mrs Laura Cain 0 0 40 16.00 0.00 56.00
13 MORNING LARK Miss Vicky Mosley 0 0 32.8 12.00 11.60 56.40
14 LOCK KEY FLIGHT Miss Lauren Mathieson 0 0 30.3 4.00 24.40 58.70
15 SHAKTI Mr Nick Brooks 0 0 31.5 0.00 47.60 79.10
16 ARMANI ALFA Miss Kristine Ovland 0 0 36 0.00 57.20 93.20
HC TREBAH II Miss Samantha Hobbs 0 0 26.5 8.00 0.00 34.50
E SPIDER Miss Emma Stewart 0 0 38.3 4.00 E E
E R3 BAZAARS TWISTER Mrs Tamsin Palmer 0 0 30 0.00 E E R3
E RF MACHNO RHODRI Mrs Alexandra Morgan 0 0 26.3 4.00 E E RF
Optimum XC Time - 04.47
BE90 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HEULFRYN JACK OF HEARTS Major Carolyn Bates 0 8 28 0.00 0.00 28.00
2 LLANGENNYDD CHASE Miss Lois Teal 0 7 32 0.00 0.00 32.00
3 DAPPLE Z Miss Ellie Jolliffe 0 6 31.5 0.00 2.40 33.90
4 HALYARD Miss Vicki Ardern 0 5 27.3 4.00 3.60 34.90
5 FURZLEY MAYFAIRE Miss Jane Haskell 0 4 32 4.00 0.00 36.00
6 CONCORDIA LIBERTY Mrs Kate Dodd 0 0 31.5 4.00 1.20 36.70
7 FERNHILL CASHLEEN LOU LOU Miss Charlotte Lindley 0 0 34 4.00 0.00 38.00
8 JOSIA-S Miss Amanda Green 0 0 29.8 4.00 4.80 38.60
9 CELTIC COUNTRYMAN Miss Sarah Williams 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
10 LUX DROMBANE Miss Holly Mcfadzean 0 1 39.5 0.00 1.60 41.10
11 WITHCOTE GREY GOOSE Mrs Lucinda Eastley 0 0 29.8 8.00 4.40 42.20
12 FLS OUTLAW Miss Vanessa Howdle 0 0 35.8 4.00 2.80 42.60
13 GLENCARRIG STORM CAT Mr Thomas Easterby 0 0 35 4.00 3.60 42.60
14 B’DIOR PAPILLON Mrs Louise Hoyle 0 1 42 0.00 2.40 44.40
15 PEMBREY FANTASIA Major Kirstie Deakin-Main 0 0 40.5 4.00 0.00 44.50
16 JEMOON ROCKSTAR Mr Sam Gibson 0 0 39.5 4.00 2.00 45.50
17 CHARLEAH'S DIAMOND Mr Jacob Peverill-Jones 0 1 46.3 0.00 0.00 46.30
18 FIFTY SHADES OF BLUE Miss Charlotte Cramphorn 0 0 30.3 16.00 3.20 49.50
19 SAINT AUGUSTUS Miss Francesca Dakin 0 0 42.5 4.00 4.80 51.30
20 WABANAKI LEGEND Miss Nicole Barnes 0 0 49.3 8.00 8.80 66.10
E SCOONER Miss Emmie Richmond-wood 0 0 36 E E
Optimum XC Time - 04.47
BE90Ou18 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RAINBOWS BLAZE Miss Olivia Crawley 0 8 28.3 0.00 0.00 28.30
2 MUCKRIM EAMONN BAN Ms Flossie England 0 7 29.5 0.00 0.00 29.50
3 CAHERRUSH COLOUR Miss Helena Spilman 0 6 29.8 0.00 0.00 29.80
4 CHULA MOON Miss Tess Wilkins 0 5 29.3 0.00 0.80 30.10
5 STORMY CASCADE Miss Lola Graham 0 4 30 0.00 0.40 30.40
6 THE RIDGE HEARTBEAT Miss Becky Clark 0 0 26.5 4.00 0.00 30.50
7 KILLADOON EASTER Miss Evie Eccles 0 1 32 0.00 0.00 32.00
8 APHRODITIE'S ECHO Miss Molly Wooster 0 1 31.8 0.00 0.40 32.20
9 GORTAHORK CAOIMHE Miss Jessica Butkeraitis 0 1 28.5 0.00 4.80 33.30
10 LITTLE BILLY THE KID Miss Poppy Field 0 1 35 0.00 0.00 35.00
11 MENLO AMY Miss Izzy Wright 0 1 35 0.00 0.00 35.00
12 BRIDGETOWN DIAMOND Miss Emma Wright 0 1 30.3 0.00 4.80 35.10
13 FOGGY NOTION Miss Ella Frost 0 0 34 4.00 0.00 38.00
14 RUA BAN Mr George Howard 0 0 29.8 8.00 0.80 38.60
15 GENIA Miss Cosima Curzon 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
16 OPAL Miss Nora Gregory 0 1 37 0.00 2.40 39.40
17 ZILVER ZAK Mr Harry Lee 0 0 33.5 0.00 20.00 53.50
18 STAGBRAKE WOODSMOKE Mr Henry Wharton 0 0 47 4.00 3.60 54.60
19 JAZZ LUCKY LADY Miss Amelie Lambie-Fryer 0 0 35.5 4.00 17.20 56.70
20 CARNAKILLY LITTLE ROSS Miss Amber Moxon 0 0 42.8 8.00 9.60 60.40
21 VICARSHILL BEN Miss Clara Wilson 0 0 31.3 0.00 37.20 68.50
W LAUGHTONS LADY THE FIRST Miss Rosemary Campbell 0 0 33.8 0.00 W W
Optimum XC Time - 04.47
BE90Ou18 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FLASH Miss Annie Dean 0 8 28 0.00 0.00 28.00
2 LONEOAKSPYGMALION Miss Anna Mitchell 0 7 29 0.00 0.00 29.00
3 EXCELLS BELLS Miss Sophie Golland 0 6 29.8 0.00 0.00 29.80
4 RATHBRENNAN BUACHAILL Miss Tilly Marley 0 5 30 0.00 2.00 32.00
5 MY KILRUSH LAD Miss Harriet Needler 0 4 30.8 4.00 1.20 36.00
6 OWER LAD Miss Alice Winter 0 1 36.8 0.00 0.00 36.80
7 CLONTUMPHER DREAM Miss Lexie Brennan 0 0 29.3 8.00 0.00 37.30
8 SALLAGHAN II Miss Megan Ferriday 0 0 33 4.00 2.00 39.00
9 GROVEWOOD TIARA Miss Poppy Field 0 0 32.8 8.00 0.80 41.60
10 GLENCARRIG COLM Miss Martha Lee 0 0 30.3 8.00 4.00 42.30
11 HOTSHOTS Miss Ylva Hewins 0 0 33.8 1.00 10.00 44.80
12 BRANDON BULAWAYO Miss Evie Derbyshire 0 0 42.5 4.00 0.00 46.50
13 REAGANS LADY Miss Kirsten Bell 0 1 43 0.00 4.80 47.80
14 SKYE VII Ms. Hannah Jones 0 0 41.5 8.00 0.00 49.50
15 BOHERNARUDE Miss Victoria Moberley 0 0 30.5 0.00 20.00 50.50
16 ABBEYWOODS OPIUM Miss Clara Wilson 0 0 34.3 0.00 34.00 68.30
17 MIDSUMMER BREEZE Miss Savannah Young 0 0 41.5 8.00 26.80 76.30
18 LOUGHRIES LOOK NOW Miss Lauren Frost 0 0 32 0.00 54.80 86.80
E RF GURTEEN FREDDIE Miss Lucy Hainsworth 0 0 29.8 4.00 E E RF
E COLDMOORE JUST WILLIAM Miss Alma Hewins 0 0 38.5 4.00 E E
E FAILTE LADY Miss Elizabeth Clark 0 0 40.3 12.00 E E
Optimum XC Time - 04.40
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KILWAUGHTER STORM Mr Christopher Whittle 6 0 30.5 0.00 0.40 30.90
2 SPLENDIX Mr Jethro Thompson 5 0 31.3 0.00 0.00 31.30
3 DHERMES DU NIRO Miss Emily Prangnell 4 0 29.8 4.00 1.20 35.00
4 FRANKIE BOY OF DANTHORPE Miss Helena Ireland 3 0 34.3 0.00 2.00 36.30
5 DON CORLEONE Z Miss Samantha Jimmison 2 0 32.5 0.00 6.80 39.30
6 QUIDAM SALIET Miss Louise Arnold 1 0 35.8 4.00 0.00 39.80
7 HANLEEN CIONTIS Mr Ricardo Montalvo 1 0 31 4.00 4.80 39.80
8 SEABANKS THEYGO Mr John-Paul Sheffield 1 0 32 0.00 8.00 40.00
9 FOURFIELDS DARC MAXIM Miss India Jane Nichols 1 0 32 0.00 8.40 40.40
10 HAWALLIE VDL Miss Rebecca Brady 1 0 32 0.00 8.40 40.40
11 CLOUGHRAE HILL BILLY Miss Lucy Robinson 0 0 32.5 4.00 7.60 44.10
12 CALL ME ALPHIE Mr James Rushbrooke 0 0 34.8 4.00 8.40 47.20
13 VIVENDI NOBLE CAVALIER Miss Michelle Lowe 0 0 33.3 4.00 11.60 48.90
14 EVENSTAR Mr Matt Hecking 0 0 33.8 4.00 12.00 49.80
15 EINDHOVEN GARETTE Mr John-Paul Sheffield 0 0 30.5 8.00 12.40 50.90
16 JERPOINT ECLIPSE Mr Max Gordon 0 0 30.3 12.00 10.00 52.30
17 CAPUCHIN JACK Mr Josh Haynes 0 0 32.8 12.00 9.60 54.40
18 MISTER BIGGS Miss Jess Corser 0 0 34 8.00 13.60 55.60
19 BEYOND BELIEF II Mrs Alison Garner 0 0 34 4.00 17.60 55.60
20 FAIRFIELD CASSIDY Dr Reena Ellis 0 0 40 4.00 15.20 59.20
21 NEWGROVE LASS Miss Charlie Wells 0 0 33.8 0.00 29.20 63.00
22 BALLINVOHER SPARTACUS Miss Danielle Hughes 0 0 38.5 8.00 21.20 67.70
23 ROYAL LEGEND Miss Isobel Machin 1 0 32 0.00 37.60 69.60
24 HEART ON FIRE Miss Annieka Bacon 1 0 35.3 0.00 34.40 69.70
25 CVS BEL VAN LIEFDE Mrs Penny Spicer 0 0 34.5 20.00 21.20 75.70
26 MERLIN BAY II Miss Emily Clover 0 0 36.5 8.00 50.40 94.90
27 LADY ELFREDA Miss Elisha Beehoo 0 0 34.3 0.00 62.00 96.30
28 SUNSHINE SCOUT Miss Megan Sanders 0 0 34.8 0.00 68.00 102.80
29 SUMMER WIND Mr Henry Stott 0 0 33 0.00 84.00 117.00
30 CAVALLO III Mrs Jodie Rea 0 0 36.8 4.00 87.20 128.00
E THEJAYS DONEIT RIGHT Miss Emma Lee Smith 0 0 38.8 E E
E R3 LITTLE LORD Z Miss Lucy Dennis 0 0 34.8 0.00 E E R3
E HF JITTER BUG Miss Isabel White 0 0 32 0.00 E E HF
E CARNSDALE HELLO Miss ELLIE BLYTHE 0 0 31.3 4.00 E E
E R3 FELLA II Miss Katie Pollock 0 0 35.3 0.00 E E R3
E RF COOKIE RICH Mrs Emma Richardson 0 0 28.5 8.00 E E RF
W ARCTIC SNOWCAT Miss Sophie Barlow 0 0 W W
E HF COADY BAY LOGIC Ms Teri England 0 0 30 8.00 E E HF
E R3 CASINO CHIP Miss Amy Green 0 0 33 0.00 E E R3
E RF ALONG CAME MOLLY Miss Chloe Whitehead 0 0 34.3 12.00 E E RF
W IGNA Miss Sarah Hedges 0 0 32.5 0.00 W W
R SHANNONDALE COURAGE Miss Katie Moult 0 0 31.8 4.00 R R
Optimum XC Time - 04.40
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLOROGUE B A STAR Miss Libby Jane Soley 6 0 25.8 0.00 0.80 26.60
2 DIAMONDS ECLIPSE Miss Sally Butler 5 0 30.5 0.00 0.00 30.50
3 ALWAYS ON MY MIND Mr James Rushbrooke 4 0 32.8 0.00 0.00 32.80
4 BALLYCOSKERRY GOLDEN COAST Miss Lucy Jakes 3 0 32 0.00 2.40 34.40
5 DEERPAIRC ALI Mr Anthony Glass 2 0 29.8 4.00 0.80 34.60
6 OMARS LASS Miss Eva Carrier 1 0 31.3 4.00 0.00 35.30
7 DIAMOND ROLLAR Miss Rosie Marsh 1 0 35.8 0.00 0.00 35.80
8 ASKIMA Z Miss Sophie Platt 1 0 34.8 0.00 1.20 36.00
9 MILNERS PREMIERE LADY Mr Henry Stott 1 0 35.8 0.00 0.80 36.60
10 CAPTAIN BIZARRO Mr Tom Strawson 1 0 34.8 4.00 0.00 38.80
11 SHANNONDALE SHUIRCRUISE Miss Georgia Dukes 0 0 31 4.00 4.00 39.00
12 TOUX PRIMITIVE Mr Noah Brook 0 0 31 8.00 2.00 41.00
13 KING LOUIS III Miss Rachel Cawley 1 0 32.8 0.00 9.60 42.40
14 CRYSTAL VERT Miss Georgina Vicente 0 0 31 8.00 9.20 48.20
15 WATER MILL SMOOTH Mrs Jo Carlin 0 0 29.8 4.00 15.20 49.00
16 WESTON JEMIMA Mr John-Paul Sheffield 0 0 28.5 8.00 13.20 49.70
17 IPW DIAMOND FEVER Mrs Heidi Ward 0 0 35.5 4.00 12.40 51.90
18 ANASTASIA II Miss Jess Corser 0 0 31.5 4.00 18.40 53.90
19 ELEVEN DU GIVRE Miss Bethany Dyson 1 0 37.5 0.00 19.60 57.10
20 LORD LARRY Miss Hattie Mccance 0 0 31.8 4.00 22.40 58.20
21 TUBBRID MASTER Miss Lucy Goodey 0 0 33.8 16.00 10.00 59.80
22 QUICK QUACK Mr Josh Haynes 0 0 35.8 16.00 10.40 62.20
23 NEWMARKET AMBASSADOR Miss Diana Bevan 0 0 30.8 0.00 36.80 67.60
24 WOT GLAMOUR Mrs Rachel Clark 0 0 29 4.00 35.60 68.60
25 KEC DAZZLING DIAMOND Miss Maddy Moffett 0 0 31.8 8.00 30.80 70.60
26 JEWEETWEL Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 27.8 8.00 42.80 78.60
27 POPPYFIELDS PEBBLES Mr Ryan Fox 0 0 32.5 8.00 38.40 78.90
28 INORY Mr Alexander Tordoff 0 0 30.5 0.00 48.40 78.90
29 IZIBANTA Miss Ellen Goodwin 0 0 30 0.00 73.60 103.60
30 RYEHILL PRINCESS Mrs Sarah Turner 0 0 31.5 0.00 80.00 111.50
31 BRUCE BOY Mrs Kitty Hamilton 0 0 32 12.00 103.20 147.20
E RF URLANMORE RICO Miss Katy Summerfield 0 0 35.8 8.00 E E RF
R LIGHT THE FUSE Miss Rosalind Canter 0 0 30 12.00 R R
W IMPERIUM Mr Laurence Hunt 0 0 36.3 W W
E HF JILLYS JUBILEE Miss Sarah Hedges 0 0 31 4.00 E E HF
E UNORTHODOX Miss Lizzie Westropp-law 0 0 33.3 4.00 E E
E R3 GERALDO II Miss Naomi Lawrence 0 0 30.5 0.00 E E R3
E AR KILMANAHAN COBRA Miss Camilla Earnshaw 0 0 32.8 0.00 E E AR
E AR MR KEEFE Mrs Yasmin Burt 0 0 35 4.00 E E AR
E RF CARDEN PRECIOUS GEM Miss Amanda Bristow 0 0 32 4.00 E E RF
E HF NETTIS Mrs Charlotte Mitchell 0 0 36.3 12.00 E E HF
R CROWN IMPERIAL III Miss Enid Grant 0 0 38.3 8.00 R R
Optimum XC Time - 04.40
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JAGOS MILL Mrs Helen Scholl 6 0 22 0.00 0.00 22.00
2 JUST SODA NO ICE Miss Chloe Astill 5 0 25.5 0.00 0.00 25.50
3 VIVOGUE Mrs Laura Greenhalgh 4 0 22 0.00 4.40 26.40
4 WELHAM MILE HIGH Mrs Emma Hyslop-Webb 3 0 24.5 4.00 0.00 28.50
5 BORDERGROVE MEXICO Miss Nicola Smith 2 0 28.5 0.00 0.40 28.90
6 VOIGHTS ANKY PANKY Mr Josh Haynes 0 0 27.5 4.00 2.00 33.50
7 RAFIKI YANGO Miss Lucy Watson 0 0 26.5 4.00 4.00 34.50
8 MCALLISTER Capt Amy Cooper 0 0 28.5 4.00 2.80 35.30
9 SHANNONDALE NADIA Miss Rosalind Canter 0 0 22.5 4.00 8.80 35.30
10 ABC SKY PLUS Miss Jess Butler 0 0 35.5 4.00 3.60 43.10
11 FERNHILL FAIR ENOUGH Miss Lauren Obosi 0 0 30 0.00 31.20 61.20
12 RICKY ROLLER Mrs Lesley Barwise-munro 0 0 38.5 0.00 25.60 64.10
13 ATLANTA BELLE Miss Sophie Jackson 0 0 45.3 0.00 66.00 111.30
E RF COULSTON TOPCAT Miss Samantha Hobbs 0 0 E 16.00 E E RF
E ENJOY Mrs Libby Cartwright 0 0 37.5 8.00 E E
R ISALOTTIE Miss Maya Nicholson 0 0 36.5 12.00 R R
E RF JUST DUNNIT Miss Lucy Scholl 0 0 23.5 0.00 E E RF
E RF BAZAARS INCA Miss Joanna Buckley 0 0 33 8.00 E E RF
W MY ZENYATTA Miss Tia Barlow 0 0 W W
R DEAR CINDERELLA Miss Stacey L Shimmons 0 0 34.5 12.00 R R
Optimum XC Time - 04.40
ONu18 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CANDITO Miss Ibble Watson 6 0 24.8 4.00 0.40 29.20
2 MASTER MACKY Miss Grace Partridge 5 0 29.8 0.00 0.00 29.80
3 THE DEVIL WEARS PRADA II Miss Mouse Robinson 4 0 34 0.00 0.40 34.40
4 COTTERSTOWN MAGIC Miss Jemima Snipe 3 0 32.5 0.00 2.80 35.30
5 GREAT GUY Mr Harry Finch 2 0 32.3 4.00 0.00 36.30
6 VANIR HELLO DUCA Miss Nancy Eadie 1 0 30.3 0.00 6.00 36.30
7 WETFURROWS WHENEVER Mr Ryan Trafford 0 0 35 4.00 0.80 39.80
8 MONBEG EBONY Miss Molly Fletcher 0 0 31 4.00 6.40 41.40
9 GLENCARRIG DOLPHIN Miss Lucy Baguley 0 0 32.8 4.00 8.00 44.80
10 WESTON ONE VISION Miss Gracie Lovett Brunt 0 0 33.3 7.00 5.20 45.50
11 CUFFESGRANGE LITTLE RIC Miss Annabel Finston 0 0 29.5 4.00 12.00 45.50
12 BLAKE LIVELY Miss Isabella Clark 0 0 37.5 4.00 6.00 47.50
13 GLOSTER BOY Miss Jade England 0 0 35.3 8.00 5.60 48.90
14 LOUGHAN SILVER SHADOW Miss Annabel Finston 1 0 34 0.00 17.20 51.20
15 COLEMANSTOWN ROCKET Miss Ella Howard 0 0 36.8 4.00 12.80 53.60
16 GLENLO SALLY Miss Beatrice Lovett Brunt 0 0 31.8 8.00 14.40 54.20
17 SPRINGFIELD BABY BELL Mr Edward Howard 0 0 35 13.00 7.60 55.60
18 D DAY BRIOVERE Miss Lucy Baguley 0 0 38 20.00 17.20 75.20
19 NIGRASINE RAIN Miss Lissy Fell 0 0 32.5 24.00 22.00 78.50
20 RUMPY CORLEONE Miss Flora Birkmyre 0 0 34.5 0.00 48.80 83.30
21 HIGH GLEN KEIRA Miss Tara Brown 0 0 33 16.00 34.80 83.80
22 LADY HAVANA Miss Maisy Elliott 0 0 37.8 16.00 35.20 89.00
E R3 CDS ROCK AWAY BEACH Miss Xanthe De Wesselow 0 0 30.3 0.00 E E R3
E I AM VAN HET KEIZERSHOF Z Miss Alice Casburn 0 0 33.5 E E
E R3 IBURG Mr Oliver Jackson 0 0 28.5 0.00 E E R3
R SILVER TYPHOON Miss Erin Sommerville 0 0 34.5 4.00 R R
W ASHDALE SKYS THE LIMIT Miss Lily Blythe 0 0 W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Shelford Manor, Shelford, Shelford Manor, Notts, United Kingdom, NG12 1ES

Grid reference SK672433


Newsflash

The entries are now closed.

ANY QUERIES TO entries@bedeltd.co.uk

SHOW JUMP COURSE WALK BREAKS - Saturday Novice 1010-1018 & 1146-1152, BE100 1326-1332, 1500-1506 & 1624-1630. Sunday BE90 1010-1018 & 1200-1206, BE100 1410-1416 & 1546-1552.

ONu 18.please contact Lisa Morris on 07768215706 for course walk information.
90Ou 18 & 100Ou 18, please contact Sam York on 07989970138 for course walk information


 
Results Available

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news