PONTISPOOL (2)PONTISPOOL (2)

Connolly's Red Mills

PONTISPOOL (2)

Location

Pontispool Equine Sports Centre, Taunton, Norton Fitzwarren, Somerset, United Kingdom, TA4 1BH

Date

Saturday 18 to Monday 20 September 2021

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mr Richard Mitford-Slade & Mrs Lucy Fielding-Johnson
Contact Mr Richard Mitford-Slade & Mrs Lucy Fielding-Johnson
Phone: 01823 461196

Entries Secretary - Mrs Ann Allen
Contact Mrs Ann Allen
Mobile: 07802 534837

Course description

Pontispool's course runs over permanent grass and parkland and crosses interesting, mildly undulating countryside. All courses will be designed by Eric Winter.  Following feedback from the May event, the level of difficulty of all courses will be relevant to the time of season. There are a good variety of fences and the designer makes use of natural features and three water complexes.. The BE aggravators will be used if conditions require and there are all weather take-offs and landings at permanent fences. Each year new fences are added and the courses vary between BE events.The show jumping ring and practice area take place on the 11,000 sq metre all-weather arena. The dressage is on level permanent pasture and will be aggravated if necessary

Event schedule

Entries open

9 August 2021

Ballot date

24 August 2021 12:00 noon

Ballot period

September

Late entry surcharge

25 August 2021
Mr Richard Mitford-Slade & Mrs Lucy Fielding-Johnson

Event Organiser

Taunton, TA4 1BG

Contact Details
Mrs Ann Allen

Entries Secretary

Contact Details
Mr Eric Winter

Course Designer

Mr Andrew Palmer

SJ Course Designer

Entries Information

Entry fees and start fees include VAT. VAT Reg No 202 5954 27.

Internet entries only will be accepted on www.britisheventing.com

Entry Amendments by 18:00 Tuesday 14th September by telephoning 07802 534837 or fax.

Refund Policy- 100% refund for entries withdrawn before ballot date. Thereafter, entries that are replaced in the same class and same day will receive a full refund subject to a £12 (plus vat) administration charge. Entries made after ballot date are not eligible for a refund - see rule 4.11. If full, a wait list may be held. 100% of stabling fees will be refunded up to late entry surcharge date. No refunds after that date unless replaced and subject to £12 (plus vat) admin fee. if ther event is cancelled and stable unused, stabling fee will be refunded.

Covid Refund Policy
If the event is cancelled due to COVID restrictions between 12 noon on ballot date and 12 noon on 3rd September, your start fee and 80% of your entry will be refunded.
If the event is cancelled due to COVID restrictions between 12 noon on 3rd September and 12 noon on 13th September, your start fee and 30% of your entry fee will be refunded.
If the event is cancelled due to COVID restrictions between 12 noon on 13th September and 12 noon on 15th September, your start fee and 20% of your entry fee will be refunded.
Your start fee only will be refundable after 12 noon on 15th September.
 
Starting Times will be available on www.britisheventing.com from 18:00 on Thursday 16th September.

 

Stabling

On site stabling is available at £30.00 per night to include straw bedding. Limited number of boxes without straw available (please bring own shavings). Stabling may be boooked online at www.pontispool.com.

Special Notices

In case of Abandonment please phone 01823 461196 or 07776 188646. Do not leave a message expecting a return call. The website www.pontispool.com and www.britisheventing.com will be kept updated. Connect with Pontispool Equine Sports Centre on facebook for reguar updates.
Live Scores  available on www.eventingscores.co.uk

All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted.

Dogs must be kept on leads at all times.
Year round XC Schooling on grass or in the Wychanger Arena. Online bookings can be made at www.pontispool.com. 

Entrance Policy - As per the current BE COVID protocols

Accommodation and Catering

There are good catering trade stands where hot and cold food is available.
Accommodation is available on site and locally. Visit the website or contact the office for details

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE80(T) Saturday BE97 (2016) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE90 Saturday BE97 (2016) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE90 Sunday BE97 (2016) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE90Open Saturday BE97 (2016) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE100 Sunday BE108 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.45
BE100Open Sunday BE108 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.45
I Monday I115 (2011) £120.54 £17.84 £138.38 £12.00 £25.00
N Monday N112 (2010) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £22.00
OI Monday I115 (2011) £120.54 £17.84 £138.38 £12.00 £25.00
ON Monday N112 (2010) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £22.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Payable at time of entry
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

BE90: in the event of classes being full on a particular day entries will be transferred to the alternative day unless requested otherwise

Prizes

Intermediate, Novice and BE100 classes: Lower limit
N.B. Prize money will be paid by BACS - Prize money forms must be completed and submitted within 21days after which we reserve the right to forfeit.
BE90 and BE80: prizes in kind
 

Event name: PONTISPOOL (2) Date: May 25-27 2019 Location: Pontispool Equine Sports Centre, Taunton, Norton Fitzwarren, Somerset, United Kingdom
Optimum XC Time - 5.21
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 OUTBACK II Miss Laura Collett 0 16 29.3 0.00 0.00 29.30
2 WIL CELTIC PLAYBOY Mrs Beanie Sturgis 0 14 30.3 0.00 0.00 30.30
3 QUALITY OF LIGHT Mr Henry Dove 0 12 30 4.00 0.00 34.00
4 CRUISINGS LOVELY LADY Miss Sarah Gould 0 10 34.3 0.00 0.40 34.70
5 SUMMER NIGHT CITY Miss Jodie Crosby 0 8 30.5 4.00 0.80 35.30
6 GAMBLERS FLYBY Ms Lysanne Vase 0 6 34.3 0.00 1.60 35.90
7 GUY OF CLONAD Miss Amelia Halley 0 4 36.5 0.00 0.80 37.30
8 AMAZINGMIKA Miss Poppy Wilkinson 0 0 34.5 4.00 0.00 38.50
9 WIZALONG Miss Steph Bere 0 0 31 8.00 0.00 39.00
10 MACHAS GREY Miss Millie Dumas 0 0 27 8.00 5.60 40.60
11 SPOT ME Mrs Emma Walker 0 0 35.8 4.00 2.40 42.20
12 EARL OF THOMAND Mrs Millie Tonks-vickery 0 0 35.5 4.00 4.00 43.50
13 KINGS TILLY Mrs Mary King 0 0 28.3 8.00 8.80 45.10
14 BANDTIP Miss Grace Popham 0 0 29 12.00 7.20 48.20
15 TOTAL FREEDOM Miss Coral Keen 0 0 34.5 4.00 12.40 50.90
16 KITALPHA Miss Kate Jupp 0 0 38.3 8.00 6.80 53.10
17 DALI VAN HET BURGHOF Z Miss Hannah Clarke 0 0 33.5 0.00 20.00 53.50
18 WESTLINK Miss Tayla Mason 0 2 39.5 0.00 14.80 54.30
19 LETS TWIST AGAIN Mr Jason Ferguson 0 0 28.5 8.00 20.00 56.50
20 HOLIDAY Mrs Rachel Shire 0 0 30 12.00 14.80 56.80
21 RHYTHM N BLUES II Mr Giorgio Nardilli 0 0 34 4.00 20.00 58.00
22 LADY SKYLARK Mrs Rachel Shire 0 0 33 4.00 24.00 61.00
23 RED SKY DIAMOND Miss Rebecca Wren 0 0 31.8 28.00 2.80 62.60
24 CUFFESGRANGE CLOVER Z Miss Saffron Cresswell 0 0 35.3 4.00 43.60 82.90
25 WISHEL LIMITED EDITION Miss Suzy Reed 0 0 35.5 4.00 49.60 89.10
26 GRANDEE Miss Rebecca Pugh 0 0 34.8 0.00 71.20 106.00
R DHI CRISTAL CROWN Z Miss Laura Collett 0 0 35.3 4.00 R R
E STRANDHILL MICK DUNDEE Miss Ellie Clarkson 0 0 29.3 8.00 E E
W TOO RIGHT Miss Beatrice Foale 0 0 35 12.00 W
W WANNA BEEGUD Ms Ali Wilkes 0 0 34 13.00 W
Optimum XC Time - 5.21
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WASIMAH Miss Alexandra Reeve 0 16 23.5 0.00 0.00 23.50
2 CAEGRW CLARA Miss Poppy Clark 0 14 25 1.00 0.00 26.00
3 HASLEMERE SUPREME Miss Elena Flay 0 12 26.8 0.00 0.80 27.60
4 MIS FANTASTIC Miss Olivia Hoyland 0 10 26.5 0.00 1.60 28.10
5 GEORGE VIII Mrs Hannah Rose-Franks 0 8 25.3 4.00 0.00 29.30
6 ALDATO ARMAGH Miss Olivia Mallows 0 6 30.5 0.00 0.00 30.50
7 DANCING PADDE Ms Rachael Whittaker 0 4 25.8 4.00 1.60 31.40
8 KHALEESI II Mr Padraig Mccarthy 0 4 32.8 0.00 0.00 32.80
9 FUTURE CADENCE Miss Becca May 0 2 26 0.00 6.80 32.80
10 KBF WALTZING WITH HILDA Mr Padraig Mccarthy 0 0 29.5 4.00 0.00 33.50
11 KAVAN BUCKLEY Mr Will van Ufford 0 2 35 0.00 0.00 35.00
12 SMOKE RING Mrs Clare Austin 0 0 33 4.00 0.00 37.00
13 FIRESTONE C Miss Sarah Kula-przezwanski 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
14 ANNAGHMORE AL REEF Miss Taggy Forester-bennett 0 0 28.5 4.00 6.40 38.90
15 TOO BE SURE Mr Connor Moloney 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
16 MISS TIA Mrs Margaret Best 0 0 30 8.00 2.00 40.00
17 DIAMANTANO UK Mr Lee Honeysett 0 0 39.8 1.00 0.00 40.80
18 WESTCEFFYL LAD Miss Philippa Hayes 0 0 32.8 8.00 0.00 40.80
19 IRISH LIA Miss Louise Cowling 0 0 35.5 8.00 0.00 43.50
20 CELCIUS Mrs Carys Reynolds 0 0 35.8 8.00 0.00 43.80
21 HARTHILL MADONNA Mr Dan Jocelyn 0 0 39 4.00 3.60 46.60
22 WHIPCORD Miss Melissa Cooper 0 0 35.3 8.00 5.60 48.90
23 PSH STRATOS Mr Michael Jackson 0 0 36.8 0.00 30.40 67.20
24 FAIRWAYS FINALE Mrs Michelle Northmore 0 0 41 16.00 22.00 79.00
25 GALE FORCE BLUE Miss Stephanie Phillips 0 0 31 52.00 9.60 92.60
26 SWELL TOUCHDUN Mr John Westmore 0 0 26.3 4.00 63.20 93.50
27 ZACCHARIA Mr Martin Boreham 0 0 34.5 8.00 54.40 96.90
28 CHILLI OCEAN Ms Sue Barr 0 0 42 4.00 62.40 108.40
29 JONKMAN Mr Stephen Heal 0 0 34.3 4.00 80.80 119.10
E R3 JUNOS ECHO Mrs Emma Pascall 0 0 32.8 E E R3
R UNIQUE VAN DE HOEVEWEG Z Miss Dani Evans 0 0 26.8 0.00 R R
W SIR ALEX III Mr Tim Cheffings 0 0 34.3 12.00 W
Optimum XC Time - 5.21
BE100 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 IRISCH Mr Miguel Catela 0 16 25.5 0.00 0.00 25.50
2 CSF FERNHILL FUTURE Mr Stephen Heal 0 14 28.5 4.00 0.00 32.50
3 FAIRWAYS LORD OF THE RING Mrs Michelle Northmore 0 12 33.8 0.00 0.00 33.80
4 ALBECYN CHARLIE BOY Miss Pippa Wonnacott 0 10 35 0.00 0.00 35.00
5 THE NOBLE JESTER Mr John Tilley 0 8 35 0.00 0.00 35.00
6 LIBERTY XII Miss Becca May 0 6 32.5 4.00 0.00 36.50
7 WITCHCOMBE TOBY Miss Jessica Gopal 0 4 34 4.00 0.00 38.00
8 BALLYCRINNIGAN ROCK Miss Catriona Goodman-jones 0 4 33.3 0.00 5.20 38.50
9 KING LEOPOLD Mr Lee Honeysett 0 2 34.3 0.00 4.40 38.70
10 ILRINDA VDL Miss Emma Shoesmith 0 0 36 4.00 0.00 40.00
11 HEIGHTS OF ARRAN Miss Daniella Page 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
12 PRIMITIVE OCEAN Miss Blythe Jopling 0 0 31.5 4.00 5.20 40.70
13 AL ALFA Miss Hannah Cox 0 0 34.5 8.00 0.00 42.50
14 ZAINO Miss Henrietta Ewell 0 0 33.8 8.00 1.20 43.00
15 MY CORNISH PRINCESS Miss Alexandra Reeve 0 0 36.5 8.00 0.00 44.50
16 WESTCEFFYL MAX Mrs Wendy Jane Hayes 0 0 33.5 12.00 0.00 45.50
17 GAVROCHE II Mrs Victoria Heleno 0 0 33 8.00 6.40 47.40
18 LOOK-OUT-TIGER Miss Fenella Pinney 0 0 40.5 8.00 0.00 48.50
19 CAESAR OF CARLOW Miss Roberta Cameron-Rossiter 0 0 41.3 4.00 4.00 49.30
20 RICARDO COLOURS II Miss Elizabeth Wadey 0 0 38.5 12.00 0.00 50.50
21 FRULI Mrs Catherine Gibbs 0 0 32.8 0.00 22.00 54.80
22 ROSSHAVEN LAST FLIGHT Miss Karen Rickards 0 0 35 0.00 22.40 57.40
23 POMP N CIRCUMSTANCE Mr Padraig Mccarthy 0 0 33.8 8.00 18.40 60.20
24 MY BAY GIRL Mrs Sally-Anne Miller 0 0 28.3 4.00 40.00 72.30
25 POMP N CEREMONY Mr Padraig Mccarthy 0 0 36.8 25.00 42.80 104.60
26 LEACOURT DIAMOND TOUCH Miss Rebecca Wilkins 0 0 34.8 8.00 75.20 118.00
27 FOGGY MOORE Miss Katie Duffy 0 2 45.5 0.00 73.60 119.10
E RASH JUDGEMENT Mrs Lizi Popham 0 0 36.3 0.00 E E
E AR DJANGO'S TIME Miss Julie Clement 0 0 35.8 0.00 E E AR
R SES HURRICANE Mr Archie Hare 0 0 37.5 0.00 R R
R ROUNDTHORN FAIRPLAY Miss Hannah Pearce 0 0 37.5 8.00 R R
Optimum XC Time - 5.21
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 QUIDAM DE LUX Mr Stephen Heal 0 16 25.5 0.00 0.00 25.50
2 WILKISMOOR WICHITA Mrs Caroline Thompson 0 14 29 0.00 0.00 29.00
3 ALMEDAWAR Miss Abigail Robbins 0 12 30 0.00 0.00 30.00
4 BE GEMMA Mr Padraig Mccarthy 0 10 30 0.00 0.00 30.00
5 HOLNEST FINNEGAN Miss Charlotte Walters 0 8 32.5 0.00 0.00 32.50
6 STACKPOLE GOLDEN PLOVER Ms Briony Grose 0 6 29.3 4.00 1.20 34.50
7 COOLEY MACATOO Mrs Phip Whitehead 0 4 31 0.00 4.00 35.00
8 RIVERSDALE WHIST Mrs Xanthe Smith 0 4 35.3 0.00 0.00 35.30
9 ATLANTIC COAST Mrs Nicky Ralph 0 0 32 4.00 0.40 36.40
10 DHI CHILLI START Miss Sophie Hodgson 0 0 33 4.00 0.00 37.00
11 HANDSOME HARRY GHAZAL Miss Alice-kate Monger 0 0 30.8 4.00 2.40 37.20
12 WESTCOMBE JAKE Mr Lee Honeysett 0 0 30.3 8.00 0.00 38.30
13 GAUCHO GUEMES Dr Nicola Cook 0 0 35 4.00 0.80 39.80
14 MX CRUISE CONTROL Miss Emma Humfrey 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
15 IDEFIX III Miss Rhiannon Tewson 0 0 33 8.00 0.00 41.00
16 THE LIGHT FANTASTIC Miss Alexandra Reeve 0 0 34.8 8.00 0.00 42.80
17 FRISKY TN Ms Sarah Jepp 0 0 32.3 8.00 4.40 44.70
18 REVE DE GOSSE Miss Lizzie Luxton 0 0 35 8.00 8.80 51.80
19 SEPPELINO Miss Holly Bluck 0 0 33 0.00 20.80 53.80
20 KHALEESI Miss Gwen Thomas 0 0 30.3 4.00 27.60 61.90
21 DAINAMYTH Miss Jodie Delbridge 0 0 31.5 16.00 24.00 71.50
22 MONBEG ALCATRAZ Miss Flora Harris 0 0 31.8 0.00 43.20 75.00
23 CARRA PATCHY PRINCESS Ms Samantha Lewis 0 0 31 0.00 47.20 78.20
24 DOLLY MIXTURE III Miss Aisha Whitwell 0 0 33.5 0.00 45.20 78.70
25 GREATEST TIME Miss Katy Sawyer 0 0 25 0.00 54.00 79.00
26 PSH SOVAIN Mr Michael Jackson 0 0 33.5 16.00 39.20 88.70
27 RHOSWAUN PROFESSIONAL Miss Phoebe Banbury 0 0 33.8 0.00 56.80 90.60
28 KNOCKEEVAN LAD Mrs Lucie Wells 0 0 34.3 8.00 76.80 119.10
E CR MERCHANT BANKES Miss Ella Hall 0 0 35.8 49.00 E CR
W LANGARTH GWENDOLEN Miss Siobhan Murphy 0 0 30.5 8.00 W
R CASSIS Miss Bex Vinton 0 0 32.5 8.00 R R
W CORRIEVIEW MERLIN MAGIC Mrs Jane Rogers 0 0 27 8.00 W
Optimum XC Time - 5.21
BE100 - Section Y
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KILCANNON DUDE Mr Alexander Bragg 0 16 25.5 0.00 0.00 25.50
2 SHANNONDALE ARISTO Mr Alexander Bragg 0 14 25.8 0.00 2.40 28.20
3 UNKNOWN ORIGIN Miss Lucinda Thompson-stone 0 12 30.8 0.00 2.00 32.80
4 TYBALT JX Mr Charles Foot 0 10 33 0.00 0.00 33.00
5 GLOBAL SUPER NOVA Miss Alexa Palmer 0 8 33 0.00 0.00 33.00
6 LANGALLER PRINCE REGENT Mrs Christelle Durrant 0 6 29.5 4.00 0.00 33.50
7 PRO DANTE Miss Kat Raybould 0 2 31 0.00 2.80 33.80
8 ARABELLA PFB Mr James Stocker 0 2 34.3 0.00 0.00 34.30
9 LUDO V Miss Lara Jay 0 2 34.5 0.00 0.00 34.50
10 BLACKWOODLANDS QUAIL Miss Isobel Davies 0 2 34.8 0.00 2.40 37.20
11 HOLYWELL CAVALIERE CLASSIC Miss Jenny Lo-vel 0 0 26 12.00 0.00 38.00
12 BRIGHTSIDE BAT DIAMOND Miss Natasha Aldridge 0 0 34 4.00 0.80 38.80
13 CATHERSTON OSIANA Miss Charlotte Dicker 0 2 34.8 0.00 4.80 39.60
14 RICOCHETED Miss Lottie Royle 0 2 42 0.00 0.40 42.40
15 DRUMCRAVE CASTLE Miss Alice Smith 0 0 34 4.00 12.40 50.40
16 A BIT SPECIAL Miss Lauren Sanders 0 0 34.8 8.00 8.00 50.80
17 HUGO XII Miss Pippa Royle 0 0 33 4.00 25.20 62.20
18 BOSTON IV Miss Rosie Thomson 0 0 34 0.00 28.80 62.80
19 FELDERHOF Miss Charlotte Treichl 0 0 31.5 12.00 29.20 72.70
20 WHISPER IV Miss Emily Hatch 0 0 34.3 0.00 70.80 105.10
21 PONTE VECCHIO Mr Stuart Nie 0 0 31.3 8.00 76.00 115.30
E R3 LOTTIE XI Miss Cerys Evans 0 0 34.3 0.00 E E R3
W WESTSTOKE ARGENT Miss Harriet Foale 0 0 30.8 4.00 W
HC R3 FLAIR II Miss Kate Rowe 0 0 30.5 0.00 E HC R3
E R3 HOT ROCKS Mrs. Emma Campbell-Hill 0 0 29.8 33.00 E E R3
Optimum XC Time - 5.21
BE100Open - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 AMARULLA III Miss Lucy Buckley 0 16 26.3 0.00 1.20 27.50
2 LAIDBACK LIL Mrs Margaret Best 0 14 27.8 0.00 0.00 27.80
3 DELILAH II Miss Rachel Ware 0 12 31.5 0.00 0.00 31.50
4 DISSINGTON MISS GRAINGER Miss Chloe Richards 0 10 29.3 0.00 2.80 32.10
5 ARE YOU WITH ME Miss Louisa Kerr 0 2 28 0.00 4.80 32.80
6 ATHLEET V Mr Joshua Levett 0 2 33.5 0.00 0.40 33.90
7 DUGGANS DRIFT Mrs Jane Reed 0 2 34.8 0.00 0.00 34.80
8 HOWICK STEALTH Mrs Fiona J Brenninkmeijer-McKenzie 0 0 26.8 4.00 4.00 34.80
9 TRETOIL BEL MAIDEN Miss Sadie Jones 0 2 34.8 0.00 2.00 36.80
10 QUEEN OF ROCK Miss Elsie Mitchell 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
11 BLOOMFIELD FLAPJACK Miss Saskia Layburn 0 0 35.8 4.00 2.00 41.80
12 FAME III Ms Charlotte Lanz 0 0 34 8.00 0.00 42.00
13 MARSTONPARK LUPINA Miss Becca May 0 0 19.3 0.00 22.80 42.10
14 LADY GRIZ Mrs Lucy Henretty-Lee 0 0 34 12.00 0.00 46.00
15 DIAMOND CUT II Miss Rebecca Brunt 0 0 30.5 16.00 0.00 46.50
16 GALICIA Miss Katie Willman 0 0 28 0.00 20.00 48.00
17 HON FLEUR Miss Kat Raybould 0 0 31.3 12.00 10.40 53.70
E R3 WAIKIKI VH BLOEMENHOF Ms Cally Moore 0 0 32 E E R3
W BOYCIES KEEPER Miss Nikki Pannell 0 0 32 W W
Optimum XC Time - 5.21
BE100Ou18 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SQUIRE REBEL Miss Flora Macfarlane 0 16 30.3 0.00 0.00 30.30
2 DELHURENS UPSEY DAISY Miss Izzi Kirk 0 14 30.5 0.00 0.40 30.90
3 SRS EVEREST Miss Lily Ryder 0 12 31 0.00 0.00 31.00
4 JACK IN THE BOX IV Miss Matti Mercer 0 10 31.8 0.00 0.00 31.80
5 CARRANDUNA DIAMOND Miss Chloe Brown 0 8 32.8 0.00 0.00 32.80
6 TOP BILLING Miss Bella Balian 0 6 32.5 0.00 0.40 32.90
7 NPS GLIMMER Miss Alisha Coombes 0 4 33.3 0.00 0.00 33.30
8 BELTRIM AFRICAN BOY Miss Lucy Mayne 0 4 31.8 0.00 1.60 33.40
9 CUTTON BENTLEY Miss Ellie Clist 0 2 33.5 0.00 0.00 33.50
10 JUMBOS GIRL Miss Sophie Minchin 0 0 29.8 4.00 0.00 33.80
11 LAWD OF THE MILL Miss Lara Chapple 0 2 32.3 0.00 1.60 33.90
12 KATO RIDGE Miss Isla Read 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
13 COOLDRUMMAN MIST Miss Marianna Sawyer 0 2 32.8 0.00 2.80 35.60
14 KILTOWN DREAMER Miss Rachel Brown 0 2 33.3 0.00 2.40 35.70
15 SEA BREEZE VIII Miss Lara Clarkson 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
16 THEODORA Mr Theo Funnell 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
17 BALLYLEAN CASTER Miss Poppy Burner 0 0 32 4.00 0.80 36.80
18 CULT LEGEND Miss Lauren Leiter 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
19 ANNAGHMORE KIMCOA Miss Eve Hodder 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
20 KILLAUGHEY BELLE Miss Meg Stratton 0 0 31.8 4.00 2.40 38.20
21 A LA ROSE ANGLAISE Miss Caitlin Moffatt 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
22 DALLASTAR Miss Molly Adams 0 2 38.5 0.00 0.00 38.50
23 CULVERLANE ST WILLIAM OF YORK Miss Matilda Williams 0 0 31 8.00 0.00 39.00
24 RUBIX SKUBIX Mr Thomas Broom 0 0 35.5 4.00 1.60 41.10
25 SILVERSPRING CUSTARD Miss Nicole Dunlop 0 2 40.8 0.00 2.00 42.80
26 CENTYFIELD CZAIA Miss Alaya Arden 0 0 34.8 8.00 1.60 44.40
27 STAR SKY Miss Lucy Andrews 0 0 41 4.00 0.00 45.00
28 CORRIEVIEW MOLLY Miss Tara Coyle 0 0 32.3 0.00 14.00 46.30
29 APOLLO VIII Miss Olivia Patterson 0 0 32.3 4.00 20.00 56.30
30 SPRINGTIME CAVALIER Miss Phoebe Hughes 0 0 29.5 0.00 28.00 57.50
31 FINTRA ZEBO Miss Olivia Mitchell 0 0 31.3 0.00 83.60 114.90
E ROYAL PRINCE II Miss Alice Riley 0 0 34.5 E E
W NIKIKITA V Mr Frederick Cooper 0 0 34.3 0.00 W
W WIZARD IX Miss Millie Toulson-Clarke 0 0 31.3 8.00 W
Optimum XC Time - 5.21
BE100Ou18 - Section N1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LOUGHNATOUSA JD Miss Olivia Patterson 0 16 23.8 0.00 0.40 24.20
2 COOLEY MAJAS MOBILITY Miss Lara Chapple 0 14 25.3 0.00 0.00 25.30
3 MEELICKISLAND LIGHTING Miss Matilda Williams 0 12 23.8 4.00 0.00 27.80
4 FAST FUSE Miss Isabella Elwes 0 2 28.3 0.00 0.00 28.30
5 RINNEEN SILVER ROCKET Miss Isla Read 0 0 20.5 8.00 0.00 28.50
6 LEZERA SKYLARK Miss Millie Juleff 0 2 29.3 0.00 0.00 29.30
7 FIVALE GREASEPAINT Miss Sophie Minchin 0 2 28.3 0.00 1.60 29.90
8 TOP HONOURS Mr Henry Insley 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
9 UNCLE AUSTIN Mr Joshua Levett 0 0 29.8 0.00 32.40 62.20
10 FARINKO NIEUWMOED Miss Florrie Dyer 0 0 32.3 8.00 77.20 117.50
E EVERT Miss Eve Hodder 0 0 33.5 0.00 E E
E R3 BUNAUN Miss Taryn Langley 0 0 33.5 E E R3
Optimum XC Time - 5.06
BE80(T) - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SMOKIN GUN Dr Rebecca Hamilton-fletcher 0 0 28.3 0.00 0.00 28.30
2 VINISAUROUS Ms Josie Mackenzie 0 0 29 0.00 0.00 29.00
3 MERLIN Miss Coco Smythe 0 0 29 0.00 0.00 29.00
4 GREY SHAKE Miss Jessica Coombes 0 0 25.3 4.00 0.00 29.30
5 RATHATTAN ROBIE Miss Ella-louise Venning 0 0 30 0.00 0.00 30.00
6 GALANDO Miss Jasmine Bigg 0 0 30.8 0.00 0.00 30.80
7 LOLA Miss Lindsay Bisiker 0 0 34.8 0.00 0.40 35.20
8 WILBERRY Miss Lucy Squire 0 0 35.3 0.00 0.00 35.30
9 OHIO GOLD Miss Kaitlin Woods 0 0 35.8 0.00 0.00 35.80
10 MILLIES DUN TO A T Miss Evie Griffiths 0 0 33 0.00 4.80 37.80
11 HUNTSMAN.COM Miss Rachael Watson 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
12 ATHENA III Mrs Nicola Bywood 0 0 36 0.00 3.20 39.20
13 NATASHA Miss Natasha Aldridge 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
14 ADANA DIA MANTE Miss Samantha Sanders 0 0 36 4.00 0.00 40.00
15 WILLOWAY HANDSOME HARRY Miss Janine Paterson 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
16 MARLISE Ms Sarah Midwinter 0 0 34.3 4.00 4.40 42.70
17 CORNISH SPIRIT IV Miss Lisa Jose 0 0 38.8 4.00 0.00 42.80
18 TARR MARY ROSE Miss Charlotte Tudor 0 0 39 4.00 0.00 43.00
19 TROY FLASHMAN Mr Julian Holmes 0 0 37.8 8.00 0.40 46.20
20 SPACE TELESCOPE Mrs Jeanette Ann Male 0 0 31.5 12.00 3.20 46.70
21 FOUR SURE Miss Jodi Cameron 0 0 34.3 4.00 8.80 47.10
22 TURNIP Mrs Amanda Reason 0 0 44 4.00 0.00 48.00
23 KAREN COWLING Mrs Karen Cowling 0 0 34 12.00 2.00 48.00
24 FEIGHBEG GOLD Miss Verity Blake 0 0 49.3 0.00 3.60 52.90
25 CASTLELAWN ECHO Mrs Christine Hill 0 0 35.3 0.00 18.40 53.70
26 FILLO DE FEAR BUI II Mrs Lorraine Antoniou 0 0 28.3 0.00 39.60 67.90
27 WILDFIRE DIXI Miss Abigail Sparkes 0 0 34.5 8.00 67.60 110.10
E AR BOLD AS BRASS IV Miss Amy Rogers 0 0 42.5 27.00 E E AR
E AR DIZZY RASCAL VII Mrs ruth saunders 0 0 33 4.00 E E AR
E R3 BRIEF CONNECTION Miss Philippa Balfour 0 0 34.5 4.00 E E R3
E AR UNFORGETTABLE GEORGE Miss Millie Halski 0 0 32 0.00 E E AR
HC ANNABEL Miss Taggy Forester-bennett 0 0 28.3 4.00 0.00 HC
NS PENTWYN LUCA Miss Kerry Phelps 0 0 N NS
W BALLYMORRIS KING Dr Louise Newbury 0 0 W W
Optimum XC Time - 5.06
BE80(T) - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DVS ROCKY Miss Lauren Collard 0 0 29.8 0.00 0.00 29.80
2 ARDWHOLIHANE HERO Miss Rebekah White 0 0 32 0.00 0.40 32.40
3 KINGDOM OF DREAMS Mrs Helen du Heaume 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
4 TAMARTON LOTTIE Mrs Karen Long 0 0 35 0.00 0.00 35.00
5 NATASHA Miss Natasha Aldridge 0 0 36 0.00 0.00 36.00
6 TULLIBARDS MAGICAL OCEAN Miss Tabitha Stephenson 0 0 33 0.00 4.00 37.00
7 FUEGOS SUPA NOVA Miss Hayley Matthews 0 0 38 0.00 0.00 38.00
8 THE NORTH MAN Miss Amy Thomson 0 0 33 4.00 2.00 39.00
9 GOODWINS DANCER Miss Lisa Palmer 0 0 40 0.00 0.00 40.00
10 ALLANAGH SEA SPRITE Professor Tim Peters 0 0 37.5 4.00 0.00 41.50
11 SOUTHHILL FARM FELIX Miss Maisie Randle 0 0 32.8 0.00 9.60 42.40
12 SHELLEY COPP Ms Shelley Copp 0 0 41.8 0.00 2.40 44.20
13 DENVER Miss Tania Boehmer 0 0 33.8 8.00 2.80 44.60
14 FIRESTONE W Mrs Laura Keam 0 0 35.8 4.00 5.20 45.00
15 WELLVIEW GOLDEN WONDER Mrs Johanne Heuff 0 0 35.5 4.00 5.60 45.10
16 GARRYNDRUIG SPACE ODDITY Miss Amy Bartholomew 0 0 41.3 0.00 8.00 49.30
17 PENDAN NEVADA Miss Ellen Carter 0 0 42.5 0.00 7.20 49.70
18 ANNAGHMORE HILFIGER Miss Charlotte Newey 0 0 36.5 8.00 5.60 50.10
19 FROST AT MIDNIGHT Miss Beth Manders 0 0 34 0.00 20.00 54.00
20 BASHFUL BOY Miss Leia Massey 0 0 36 0.00 22.40 58.40
22 MAJESTIC SILVER Miss Sophie Broster 0 0 37 6.00 20.80 63.80
23 LOUGHEHOE TOUT DE SUITE Miss Alannah Priestland-hearn 0 0 38 4.00 32.00 74.00
24 SYRAH MAY Mrs Sara Newton 0 0 35.8 4.00 43.20 83.00
25 KILDERRY STAR Mrs Kerry Welsh 0 0 42.5 4.00 40.40 86.90
26 BEAR SPIRIT Miss Rosie Ashforth 0 0 39.5 4.00 49.60 93.10
27 ANNAGHMORE CLASSIC Miss Rebecca Fairbairn 0 0 53 0.00 61.60 114.60
E R3 COEVERS JOLLY Miss Adele Oldham 0 0 36.8 E E R3
E R3 SOS FALLOW DEAR Miss Tamara Old 0 0 39.3 4.00 E E R3
E AR MIDNIGHT BEATRICE Miss Emilia Barry 0 0 34.8 10.00 E E AR
R MAXIMUM MAGIC Mr Mark Perrins 0 0 33 18.00 R R
NS CSF NIDGE Miss Torie Sleep 0 0 N NS
HC ANNAGHMORE VERSACE Miss Taggy Forester-bennett 0 0 35 8.00 0.00 HC
E KILLEEN JOE Miss Emma Grew 0 0 35.8 20.00 E E
Optimum XC Time - 5.06
BE80(T) - Section X
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SERGIO Miss Sarah Kula-przezwanski 0 0 24 0.00 0.00 24.00
2 MO CARA RUA Miss Anna Picknett 0 0 23 4.00 0.00 27.00
3 EMO Mrs Denise West 0 0 32 0.00 0.80 32.80
4 VERITY Ms Verity Perry 0 0 28.5 0.00 5.20 33.70
5 OLIVER XXVIII Miss Charlie Cornish 0 0 35.5 0.00 1.20 36.70
6 NOBODYS FOOL Miss Maddie Beal 0 0 36.8 2.00 0.00 38.80
7 SHAMROCK FIONN Mrs Emily Sharland 0 0 38.5 0.00 1.20 39.70
8 WILLOW Miss Louise Hunt 0 0 43.8 0.00 0.00 43.80
9 MAYBEE Miss Jemima Dart 0 0 40.5 4.00 0.00 44.50
10 SOS UNICORN Miss Harriet Hayley 0 0 44.5 0.00 0.00 44.50
11 HOULI Miss Meggie Dury 0 0 30 5.00 10.00 45.00
12 AMS LAST BID Miss Charlotte Newey 0 0 39.5 4.00 2.40 45.90
13 A CONUNDRUM GBS Miss Alison Earp 0 0 31.3 4.00 11.60 46.90
14 JASON Miss Vicky Mather 0 0 35.3 0.00 13.20 48.50
15 KELSTERS LIGHT Mrs Deborah Rusden 0 0 42.3 0.00 6.40 48.70
16 QUEENSWOOD Mrs Jayne Townsend 0 0 46.8 0.00 2.80 49.60
17 JUST MY JULES Miss Alexandra Tarrant 0 0 44 4.00 3.20 51.20
18 MISS MARTHA Miss Phoebe Frost 0 0 45.3 0.00 9.20 54.50
19 COMBE BREEZE Miss Gemma Wells 0 0 55.5 0.00 0.00 55.50
20 IT MUST BE DANDY Miss Jasmin Edwardson 0 0 28.5 8.00 24.00 60.50
21 ME FEIN Miss Victoria Winter 0 0 48.3 0.00 23.60 71.90
22 STELLARELLO Mrs Caroline Lowes 0 0 43.8 4.00 27.20 75.00
23 MOINOR Miss Amanda Holmes 0 0 45 0.00 31.60 76.60
24 JOSEPHINE Miss josephine grey 0 0 56 5.00 25.60 86.60
25 PEDRO Dr Jo Treweek 0 0 41.3 0.00 51.20 92.50
26 OOLA Miss Lucy Quick 0 0 52 4.00 55.20 111.20
27 HCHURCHPARK TWILIGHT Ms Abby Davies 0 0 54.3 12.00 84.80 151.10
E AR MULTI CHOICE Mr Stuart Nie 0 0 30 0.00 E E AR
HC AR NP ARIZONA Miss Emma Edwards 0 0 33.5 0.00 E HC AR
R BILLY SALUTE Miss Emily Proud 0 0 26 28.00 R R
HC RELAXED Miss Lindsay Bisiker 0 0 45 4.00 120.00 HC
E R3 CALZINI Miss Tamara Kliskey 0 0 41 E E R3
E AR BANG TIDY Miss Natalie Jones 0 0 63.8 12.00 E E AR
Optimum XC Time - 4.55
BE90 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 OUR STAR JIM Miss Looby Marsden 0 8 24.3 0.00 0.00 24.30
2 FIRECRACKER ORBIT Miss Jenny Daniels 0 7 31.3 0.00 1.60 32.90
3 BROWNSCOMBE FELIX Miss Judi Roome 0 6 29.3 4.00 0.00 33.30
4 ETERNAL FLAME II Miss Saffron Coombes 0 5 32.3 0.00 1.20 33.50
5 CHESTERTON TOO Ms Danielle Burnford 0 4 34.3 0.00 0.00 34.30
6 MOYDRUM STAR Miss Laura Mathieson 0 3 30.5 4.00 0.00 34.50
7 TIGER LILY II Miss Amy Cox 0 2 32.8 0.00 2.00 34.80
8 WEXFORD PIMPERNEL Mrs Diana Pinney 0 1 34 0.00 1.20 35.20
9 THE JOLLY MILLER Miss Abigail Sparkes 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
10 HORGANS MERCURY Miss Suzie Mcgeorge 0 1 36.3 0.00 2.80 39.10
11 HONEY BEE HOPEFUL Miss Emily Storey Walker 0 0 34 4.00 1.60 39.60
12 RIVERSDALE BEAUS LAD Miss Sarah Kula-przezwanski 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
13 TASTE THE FLAVOUR Mr Andrew Winterton 0 1 40.3 0.00 0.00 40.30
14 DOWHILLS STAN THE MAN Miss Alaya Arden 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
15 FANTASTIC MR SOX Miss Gemma Baird 0 0 26.5 8.00 6.40 40.90
16 OKEHURST DOUBLE TROUBLE Miss Naomi Watkins 0 1 35 0.00 6.80 41.80
17 MISTER MCGEE Mrs Fiona Dalton 0 0 38.8 4.00 0.00 42.80
18 WALTER VIII Mrs Kirsty Dunkin 0 1 43.3 0.00 0.00 43.30
19 CORRIEBEG COSMOPLITAN Miss Lizzie Luxton 0 0 35.8 8.00 0.00 43.80
20 WOODY XI Miss Ciara Mcdonogh 0 0 34.8 12.00 4.00 50.80
21 THATS MY MAN Miss Katie Shepherd 0 1 42.5 0.00 8.80 51.30
22 ASCOT V/H STRATENEINDE Miss Imogen Evans 0 0 40 4.00 8.40 52.40
23 TOOME CARRICK DIAMOND Mr James Shaw 0 0 44 0.00 29.60 73.60
24 SPRINGTIME SUN Miss Bethany Cork 0 0 33 0.00 65.20 98.20
E R3 SHANNA GIZMO Mr Ben Lee Liles 0 0 31.3 8.00 E E R3
W OULART TAITA Miss Heather Smoldon 0 0 42.5 0.00 W
R COOLBOY VISION Miss Georgia Meaden 0 0 37 0.00 R R
W TRULY SCRUMPTIOUS V Mrs Rosie Marlow 0 0 33.5 W W
Optimum XC Time - 4.55
BE90 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CORNTOWN TIRPITZ Miss Maja Hullah 0 8 28 0.00 0.00 28.00
2 BANKSY III Mrs Tina Wallace 0 7 32 0.00 0.00 32.00
3 HIGHBURREN LARK Miss Issy Insley 0 6 31.8 0.00 0.80 32.60
4 PIPER II Miss Naomi Bush 0 5 32.5 0.00 0.40 32.90
5 HOLLYBROOKE MAXWELL Miss Janine Paterson 0 4 35 0.00 0.00 35.00
6 PRIMITIVE DIPLOMAT Mrs Nicola Lomax 0 3 34 0.00 3.60 37.60
7 SUNNY SPELLS Mrs Laura Richardson 0 2 31 0.00 7.60 38.60
8 JUST DYLAN Mrs Karina Collins 0 0 32.5 8.00 1.20 41.70
9 PARTING WAY Miss Elise David 0 0 33.3 4.00 4.40 41.70
10 WELCOME SURPRISE Mr John Robinson 0 0 38.5 4.00 0.00 42.50
11 LAINE PYE Miss Millie Wakeham 0 0 35.8 8.00 0.00 43.80
12 CAPTAIN HOOK II Miss Christie Antoniou 0 1 31.8 0.00 13.60 45.40
13 BOB HALL Miss Natalie Stevens 0 0 35.3 20.00 1.20 56.50
14 JAMESON II Miss Harriet Mitchell 0 0 37.5 4.00 20.40 61.90
15 MGH CAPA VILOU Miss Anna Johannson 0 0 34.3 4.00 32.00 70.30
16 WISPA LIGHT Miss Harriet Saunders 0 0 37.8 12.00 23.20 73.00
17 QUINCY JONES Miss Yssie Galvin 0 0 35 0.00 40.00 75.00
18 LEO VIII Mrs Susan Gool 0 0 32.3 4.00 50.80 87.10
19 FOXFOLLY JOVIAL DARCO Mrs Suzanne Homewood 0 0 34.5 1.00 94.40 129.90
E R3 SWEET RIOT Miss Ellouise Bragg 0 0 26 0.00 E E R3
R ARD BLUR Miss Tamsin Birkett 0 0 36.8 0.00 R R
HC WILLOWS SAVIOUR Miss Coral Keen 0 0 42 8.00 0.00 HC
R WHITEHAWK PENNY BEA Miss Gabrielle Baldock 0 0 33.3 4.00 R R
E R3 THE HOLYMAN Miss Jasmine Reeves 0 0 36 8.00 E E R3
W BROOKMIST BLUE LEGEND Miss Rachel Cook 0 0 31.3 12.00 W
E R3 JUST TED II Miss Daisy Hornsby 0 0 34.8 0.00 E E R3
E AR HILLDOWN SWEET PEA Miss Heather Sears 0 0 35.8 4.00 E E AR
HC DIAGO Mr Cameron Beer 0 0 30.3 8.00 40.00 HC
Optimum XC Time - 4.55
BE90 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RAINBOW BOY Miss Millie Juleff 0 8 29.5 0.00 0.00 29.50
2 FIVE COLOURS Mrs Claire Cook 0 7 30.3 0.00 0.00 30.30
3 CONTESSA III Miss Heidi Ford 0 6 28.8 0.00 2.00 30.80
4 COOLEY DONE DEAL Miss Tess Townend 0 5 31 0.00 0.00 31.00
5 ECHO D AVEL Mr Stephen Heal 0 4 30.5 0.00 0.80 31.30
6 LEESTONE FREDDIE Miss ISOBEL THOMAS 0 3 32.3 0.00 0.00 32.30
7 FAIR DUCHESS Mrs Jane Phillips 0 2 29.5 4.00 0.00 33.50
8 HELEN OF HIGH COVE Miss Elle Chown 0 0 30.3 4.00 0.00 34.30
9 GEORGIA BELLE Miss Pippa Tucker 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
10 THE COPPER COMET Miss Cerys Owens 0 0 31 4.00 0.40 35.40
11 CRUISE BREAKER Miss Lizzie Luxton 0 1 35.5 0.00 0.00 35.50
12 FABELHART Mr Wayne Clarke 0 0 35 4.00 0.00 39.00
13 MAGNUM X Miss Grace Vooght 0 0 29 8.00 4.40 41.40
14 GOOD TIMES Miss Sophie Gardner 0 0 35.3 4.00 5.20 44.50
15 ONE CARAT Ms Siobhan Elliott 0 0 36.5 4.00 5.60 46.10
16 FUDGE V Miss Katie Trudgen 0 0 33.3 12.00 4.80 50.10
17 DARCEY TRUFFLE Mrs. Laura Sharpe 0 0 36.5 13.00 3.60 53.10
18 MIGHTY MOUSE II Mrs Pip Atkinson 0 0 34.3 0.00 20.00 54.30
19 CALL ME DIVINE Miss Emily Dunstan 0 0 30.8 0.00 26.40 57.20
20 HCHURCHPARK SANDY COVE Mrs Caroline Robinson 0 0 33.5 0.00 26.00 59.50
21 CASSANDRA M Miss Clemmie Kerridge 0 0 31 0.00 37.60 68.60
22 BOOZE CRUISE II Miss Katherine Orchard 0 0 33.8 4.00 38.40 76.20
23 CALCOURT LEONARDO Mrs Sophie Westmore 0 0 33 4.00 40.00 77.00
24 CALISTO LL VAN DE WINDHEUVEL Z Mr Stephen Rees 0 0 23.3 4.00 54.40 81.70
25 MONOCHROME MAN Mrs Arlene Mansell 0 0 29.8 12.00 43.20 85.00
E AR ROYAL REFLECTION Mrs Suzanne Homewood 0 0 21 4.00 E E AR
E R3 HORGANS SWEET MELODY Mrs Michaela Doyle 0 0 36 0.00 E E R3
E AR FAYLINN UTOPIA Miss Lucy Hewlett 0 0 31.5 0.00 E E AR
Optimum XC Time - 4.55
BE90 - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FIVALE BLANK CANVASS Mrs. Hannah Smith 0 8 25.5 0.00 0.00 25.50
2 CARWARTHEN SWEET FAERIE Mrs Kathy Emery 0 7 27 0.00 0.00 27.00
3 FLORRIE II Miss Amber Williams 0 6 27 0.00 0.00 27.00
4 COLWILLS FLINT Miss Charlie Piper 0 5 27 0.00 0.40 27.40
5 RICO III Miss Alison Stewart 0 4 29 0.00 0.40 29.40
6 ROCKMOUNT VINCENT Ms Abigail Bingley 0 3 29 0.00 1.60 30.60
7 ATH BUI DUNBOY Miss Emma Langfjord-clare 0 2 31.3 0.00 0.00 31.30
8 SAM MY GREY LAD Miss Lottie Gunter 0 2 29 4.00 0.00 33.00
9 GILANALINDE Miss Eden Blake 0 1 34.3 0.00 0.00 34.30
10 KIOWAS ACES HIGH Miss Lindsey Cheffings 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
11 ATLANTIC SPIRIT Miss Annemarie Beverley-jones 0 0 32.3 4.00 0.40 36.70
12 LADY INDI Miss Emily Reddaway 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
13 DIAMONDS CHRYSTAL Miss Lizzie Luxton 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
14 IL DANUBIO Ms Alison Zuend 0 0 31 8.00 0.40 39.40
15 SPOT THE ILLUSION Miss Lottie Hay 0 0 31.5 8.00 0.40 39.90
16 BENVIEW ROSE Mr Adam Scott 0 0 35 4.00 1.60 40.60
17 THOMSONBROOK TOP GEAR Miss Madeleine White 0 0 39.3 4.00 0.00 43.30
18 MAGIC MAYDAY Ms Elaine Owen 0 0 34 8.00 2.00 44.00
19 JEMMA Miss Jemma Jones 0 0 32.3 8.00 4.40 44.70
20 ROYAL OAK HEART Mrs Lizzie Clark 0 0 35.8 12.00 0.00 47.80
21 WINALOTTY Mrs Xanthe Smith 0 0 32 8.00 8.00 48.00
22 CATHERSTON OAKLEY Miss Charlotte Dicker 0 0 24.8 4.00 20.40 49.20
23 IGOUGO Miss Fiona Rawle 0 0 33.3 12.00 4.00 49.30
24 FARTHINGS PHOEBE II Miss Natalie Jones 0 0 41 4.00 12.80 57.80
25 CREGAN ROSE Miss Rachel Swinden 0 0 35.3 8.00 16.40 59.70
26 DRAWN FREE Mr Jonathan Leech 0 0 43 12.00 6.80 61.80
27 TAKE TWO II Miss April Dawe 0 0 35 8.00 26.80 69.80
28 ERVELOUGH PADRAIC Miss Emma Jeffreys 0 0 40.5 12.00 22.80 75.30
29 SAMSON Miss Madeline Whitfield 0 0 38 20.00 22.00 80.00
30 EL CYD III Dr Patricia Saintey 0 0 31 39.00 31.60 101.60
31 THE LATECOMER Miss Abigail Baker 0 0 28.3 11.00 70.00 109.30
E AR HEBBENS EMMELY Miss Julie Richardson 0 0 33.3 0.00 E E AR
R HALL KELLY Miss Katie Walpole 0 0 32.3 8.00 R R
E FRECKLETON MATTINA Miss Becky Littleton 0 0 E 4.00 0.00 E
E AR SPIRIT OF PEACE Miss Sarah Kula-przezwanski 0 0 31.8 12.00 E E AR
Optimum XC Time - 4.55
BE90 - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TARKA IV Miss Hannah Doyle 0 8 25 4.00 0.00 29.00
2 RATHVANNIG FRANKIE Miss Phoebe Dowse 0 7 30 0.00 0.00 30.00
3 WHITEHAWK DRIFTER Mrs Sarah Palmer 0 6 27.3 4.00 0.00 31.30
4 ALMOQATEL Miss Heidi Stevens 0 5 32.5 0.00 0.00 32.50
5 MULFRA Mrs Sara Newton 0 4 33.5 0.00 0.00 33.50
6 QUAINTON TARANTINO Miss Charlotte Hoare 0 3 29.8 4.00 0.80 34.60
7 KILRONAN BEAUTY Miss Alice Wharton 0 2 33 0.00 1.60 34.60
8 JUST NICHOLAS Miss Suzanna Maunder 0 2 24 12.00 0.00 36.00
9 BALLYKNOCK KATE Mrs Sarah Wharton 0 0 31.5 4.00 0.80 36.30
10 HELLS BELLS II Miss Sorrel Penman 0 1 37.3 0.00 0.00 37.30
11 JAMACAIN ME CRAZY Mr Joshua Russell 0 1 30.8 0.00 7.60 38.40
12 LOOKWEEP GOLDEN MYSTERY Mr James Ford 0 1 38.3 0.00 0.40 38.70
13 JUST BECAUSE II Mrs April Richards 0 1 39 0.00 0.00 39.00
14 EMERALD LAD II Miss Lauren Greaves 0 0 32.8 4.00 2.40 39.20
15 WILLY WONKER II Miss Lizzie Luxton 0 0 32.5 8.00 0.00 40.50
16 PENSHANDA Mrs Nicky Palmer 0 0 29.8 4.00 8.40 42.20
17 GREENHAYS MIDNIGHT MAGIC Miss Alexa Palmer 0 1 43.8 0.00 0.00 43.80
18 ROLEO Miss Kate Carter 0 0 39 5.00 0.80 44.80
19 HI KILRAINEY WIZARD Miss Sophie Bennett 0 1 34.5 0.00 10.40 44.90
20 GOODLANDS MELODY Miss Neha Walker 0 0 40.8 9.00 2.00 51.80
21 TOPTIME TALIESIN Mrs Celia Bellamy 0 0 32.8 15.00 14.00 61.80
22 KINNARD LAD Dr Sarah Martin 0 0 34.8 11.00 20.00 65.80
23 SHAMAR GAME OF THRONES Miss Fiona Rawle 0 0 36.8 2.00 34.40 73.20
24 RUBEN III Miss Zinnia Olde 0 0 43.3 12.00 27.20 82.50
25 GREATHILL ZHANNA DOO Miss Georgie Murgatroyd 0 0 36.8 0.00 56.40 93.20
26 ETERNAL EVOLUTION Mr Graham Law 0 0 24.5 0.00 95.60 120.10
27 BRULEE Mrs Rebecca Martin 0 0 41 43.00 43.20 127.20
E R3 JO Mr Jason Hobbs 0 0 25.5 0.00 E E R3
R OAKLYVAILE GOLDEN BOY Miss Romy Fryer 0 0 37 12.00 R R
E AR LLANBAD JIMMY THINGY BOB Miss Riona Bradley-yorath 0 0 36 8.00 E E AR
E HF KATE MOSS Mrs Alicia Balfour 0 0 34.3 0.00 E E HF
Optimum XC Time - 4.55
BE90 - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PIPPIN TITANIA Mrs Michelle Phillips 0 8 28 0.00 0.00 28.00
2 EMPEROR RYAN Miss Charlotte Jordan 0 7 29.8 0.00 0.00 29.80
3 HOLNEST FRODO BAGGINS Miss Charlotte Walters 0 6 30 0.00 0.00 30.00
4 FREETIME IV Miss Gabriella Atkins 0 5 28.3 0.00 2.00 30.30
5 TYGER TYGER Mr Richard Evans 0 4 30.5 0.00 0.00 30.50
6 LORDICK DANCE Miss Aimee Bickley 0 3 29.3 0.00 1.20 30.50
7 FOREVER AUTUMN DS Miss Lizzie Luxton 0 2 31.3 0.00 0.00 31.30
8 MERMURED PROMISE Miss Siobhan Heneghan 0 2 31.3 0.00 0.00 31.30
9 SKYFIRE Miss Bethany Jarvis 0 2 29.3 4.00 0.40 33.70
10 BLANAIDH Miss Livvy Dorman 0 1 34 0.00 0.40 34.40
11 WITCHCOMBE MUSIC MAN Miss Poppy Burner 0 0 28.8 4.00 1.60 34.40
12 POPPYS CARIAD Miss Iola Parry 0 1 36 0.00 0.00 36.00
13 CAPTAIN VII Mr Ian Roff 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
14 LEGENDS DUNN BEAUTY Miss Elizabeth Collier 0 0 31.5 8.00 0.00 39.50
15 CASTLECOOTE STORM Miss Sophie Jackson 0 1 32.8 0.00 7.20 40.00
16 ZEPHIR Mrs Paula Stone 0 0 33.8 4.00 3.20 41.00
17 C'EST LE BELLE Mr Lorenzo Monachesi 0 0 32.3 1.00 8.00 41.30
18 CAVATINA ROSE Miss Becka Keay 0 0 30.3 8.00 3.60 41.90
19 DAMSON WINE Miss Connie Clerey 0 0 34 8.00 0.00 42.00
20 ADVENT Mrs Sophie Hawke 0 1 33 0.00 9.20 42.20
21 THUNDERBEAR Miss Jennifer Bland 0 0 29.3 4.00 10.80 44.10
22 MBF ONLINE Miss Rebecca Wren 0 0 36.3 8.00 0.00 44.30
23 STUDLAND BAY ERIC Mr Claire Ferguson 0 0 33 8.00 4.40 45.40
24 EKARO Miss Carol Soormally 0 0 28.3 18.00 0.00 46.30
25 DAZZLING INTUITION Miss Matilda Knowles 0 0 34.5 8.00 4.40 46.90
26 RAFIKI VI Miss Poppy Douglas-johnson 0 0 32.5 4.00 22.00 58.50
27 IGNA Ms Amy Bourne 0 0 31.5 11.00 20.00 62.50
28 BERLINS EDITION Mr Tom Sloper 0 0 32.3 8.00 26.00 66.30
29 FAIRY RING Ms Janet Menzies 0 0 47.8 9.00 18.80 75.60
30 ABERKENFIG MR JOHN Miss Lauren Amour 0 0 28 4.00 58.00 90.00
31 JOANNA N.D. Miss Emily Young-jamieson 0 0 29.8 0.00 103.20 133.00
E AR POSH JOSH Mrs Emily Nobles 0 0 36.5 0.00 E E AR
E CR RED CLOVER BAY Mr Dan May 0 0 43.5 28.00 E CR
E AR RATHENISKA LUX Miss Danielle Katie Jones 0 0 36 16.00 E E AR
E R3 TWISTER MIX Miss Martha Hayes 0 0 38.5 4.00 E E R3
W WILLOWAY AMIGO Miss Janine Paterson 0 0 31.8 12.00 W
Optimum XC Time - 4.55
BE90Open - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DISERT JOE Miss Emily Dinnis 0 8 25.8 0.00 0.00 25.80
2 RUBEN S Mr Finley Wyatt 0 7 27.3 0.00 0.00 27.30
3 ENDIGO Miss Lucy Wodskou 0 6 33 0.00 0.00 33.00
4 IRISH AFTER SHOCK Miss Iris Harmsworth 0 5 33.5 0.00 0.00 33.50
5 WILSFORD MAGGIE MAY Miss Libby Seed 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
6 PONGO Miss Lindsey Cheffings 0 1 30.3 0.00 7.20 37.50
7 MOONLIGHT VI Miss Tamsyn M Hutchins 0 0 34 4.00 0.00 38.00
8 BORIS XI Mrs Kate Darby 0 0 32.3 4.00 2.00 38.30
9 CASTLESIDE WAYLON Miss Victoria Webbon 0 0 32.3 4.00 2.80 39.10
10 WHITEHAWK ROYAL BLUE Miss OLIVIA WOOD 0 0 34.3 4.00 5.60 43.90
11 DARTANIO Miss Amelia French O'Keeffe 0 1 36.8 0.00 7.20 44.00
12 DORETZSKY Miss Lolah Olde 0 0 41 4.00 0.00 45.00
13 ARDEO KOTO Mr Joe Roome 0 1 28.3 0.00 18.40 46.70
14 DYABLO Mrs Sylvie Dorman 0 0 31 4.00 13.60 48.60
15 GRAND GESTURE II Miss Libby Seed 0 0 29.3 4.00 24.00 57.30
16 SPLASH OF THE IRISH Miss Emily Clunes 0 0 30.8 18.00 26.80 75.60
R HOPE V Miss Kat Raybould 0 0 32.5 8.00 R R
Optimum XC Time - 5.58
I - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CHICO'S MAN VDF Z Ms Lexi Scovil 12 0 26.1 0.00 4.00 30.10
2 BRECHFA BARUCH Mrs Louise Harwood 10 0 30.9 0.00 4.00 34.90
3 HAPPY BOY Mr Tim Price 8 0 30 0.00 9.20 39.20
4 HEARTBREAKER STAR QUALITY II Miss Libby Seed 6 0 33.6 0.00 7.20 40.80
5 DG CANTA Miss Christina Wiederkehr 4 0 33.2 4.00 6.00 43.20
6 LIME RICKEY Mrs Jonelle Price 2 0 30.5 4.00 9.20 43.70
7 CASSIS ROYALE Miss Pandora Briselden 2 0 31.6 0.00 15.20 46.80
8 MGH TOKYO PHIL Mr Padraig Mccarthy 0 0 33.4 4.00 10.80 48.20
9 DISCO CHICK Mrs Helen Marsh 0 0 28.4 8.00 12.40 48.80
10 BUT NOT TILL NOW Mr Sam Gillespie 0 0 32.5 8.00 11.60 52.10
11 CODE RED III Miss Vicki Hancox 0 0 34.8 8.00 12.80 55.60
12 MGH WALL STREET Miss Flora Elliott 0 0 37.1 8.00 10.80 55.90
13 DAZZLING SPRINGTIME Miss Alice Kneen 0 0 32.7 0.00 28.80 61.50
13 SHANROE SENTIMENT Mr Harrison Oakley 0 0 34.6 20.00 10.00 64.60
14 BELLEFLEUR Z Mr Graham Law 0 0 32.3 15.00 19.60 66.90
15 WESTCEFFYL KINGSDWAY LAD Mr Ben Lee Liles 0 0 31.4 8.00 28.40 67.80
16 CENTENNIAL Miss Tayla Mason 0 0 33.2 8.00 27.60 68.80
17 ACTIV ADVENTURE Miss Jessica Pidcock 0 0 38.2 3.00 30.80 72.00
18 CARRY ON REGARDLESS Miss Kate Jupp 0 0 30.7 13.00 28.40 72.10
19 EASTBOURNE Miss Tilly Williams 0 0 45.2 4.00 24.00 73.20
20 FONTIS FOOL Mr Cameron Beer 0 0 33.4 20.00 25.60 79.00
21 QUINTILIUS Mr Tom Rowland 0 0 31.4 4.00 46.00 81.40
23 SINTERKLAAS Z Miss Charlotte East 0 0 35.5 0.00 61.60 97.10
24 HENRY GROVE Miss Poppy Grace Clark 0 0 36.4 25.00 48.00 109.40
W ACORN Miss Philippa Kerby 0 0 36.6 16.00 W
NS QUIMERA CP Miss Bella Lloyd Webber 0 0 N NS
W COOGA HAT TRICK Mr Tom Rowland 0 0 34.8 W
R CASANOVA VI Mr Christopher Wincer 0 0 29.3 18.00 R R
E CR BIG SOCIETY Miss Steph Bere 0 0 37.5 38.00 E CR
R 22 CARROT GOLD Mr Harry Rowcliffe 0 0 37.1 16.00 R R
W MGH CRUISARDO STREET Mrs Annette Higgins 0 0 33.4 0.00 W
Optimum XC Time - 5.23
IN - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 UNIVERSAL COOLEY Miss Millie Dumas 6 0 20 0.00 0.80 20.80
2 AMBASSADORS DISGUISE Miss Cassandra Price 5 0 25.2 0.00 2.00 27.20
3 FLY ME TO THE MOON Miss Beetle Gage 4 0 32.7 0.00 0.00 32.70
4 OUTFOXED Miss Stella Benatti 3 0 30 0.00 5.60 35.60
5 CUILLAN HILLS Mr Giorgio Nardilli 0 0 28.4 8.00 0.80 37.20
7 FLEET STREET Miss Roo Fox 0 0 35.9 4.00 0.00 39.90
8 CAROLES LORD Mrs Sarah Perry 0 0 33.2 8.00 0.00 41.20
9 MULLAGHMEEN Miss Hope Pleydell-bouverie 0 0 24.6 7.00 12.00 43.60
10 STORM BLUE Miss Charlotte East 0 0 31.6 1.00 13.20 45.80
11 CARDINAL Miss Lizzie Luxton 0 0 30.9 0.00 32.40 63.30
12 LEAPING LORD Miss Coral Keen 0 0 30.9 14.00 19.60 64.50
13 BEWARE THE DIGGER Miss Florrie Dyer 0 0 37.3 10.00 33.20 80.50
W OAKFIELD WILD HEART Mr Tom Grant 0 0 32.1 0.00 W
E ISLINGTON Miss Roo Fox 0 0 24.8 0.00 E E
R MILOR DE LA BORIE Miss Becky Scammell 0 0 32.3 R R
Optimum XC Time - 5.23
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MOONLIGHT CHARMER Miss Laura Collett 6 0 27.5 0.00 0.80 28.30
2 DENALI Ms Sara Squires 5 0 31 0.00 0.00 31.00
3 PSH ARTISTIC LICENSE Mr Michael Jackson 4 0 31 0.00 0.00 31.00
4 D AVRIL DU PINIER Miss Poppy Grace Clark 3 0 32.3 0.00 1.20 33.50
5 COWLING HIGH ROLLER Mr Sam Gillespie 2 0 26 8.00 0.00 34.00
6 CARLINGFORDS HES A CLOVER Mrs Louise Harwood 1 0 29 0.00 5.60 34.60
7 FARLEAZE THE BEEZ KNEEZ Mr Matthew Glentworth 1 0 33.5 0.00 2.40 35.90
8 IN FASHION TOO Mr Toby Pigott 1 0 33.8 0.00 2.80 36.60
9 MASQUERADE III Miss Sophie Smith 0 0 33 4.00 0.00 37.00
10 HONDURAS Mr Tom Sloper 0 0 32 4.00 1.20 37.20
11 NEFFECT S Miss Kat Raybould 1 0 33 0.00 4.80 37.80
12 MINKYS MIDNIGHT MADNESS Miss Georgia Wood 1 0 32.8 0.00 6.40 39.20
13 MIND OVER MATTER Mrs Rebecca Churchill 0 0 31.8 4.00 4.80 40.60
14 MGH BOYSIE Mr Padraig Mccarthy 0 0 32.8 8.00 3.20 44.00
15 JYNSKI Miss Alice Procter 0 0 35 8.00 2.00 45.00
16 CENTURIAN BAY Mr William Fox-Pitt 1 0 30.3 0.00 15.20 45.50
17 LEOPARDS’S ACTION Mrs Lucy Jackson 0 0 31.3 4.00 13.20 48.50
18 TILLINGTON PERRY Mr Jason Hobbs 0 0 31.8 12.00 8.40 52.20
19 QUINTESSENTIAL III Miss Coral Keen 0 0 30.8 4.00 20.80 55.60
20 PRIMITIVE STAR II Miss Holly Wright 0 0 29 12.00 18.80 59.80
21 GAMBLERS DIAMOND Ms Lysanne Vase 0 0 33.5 23.00 10.40 66.90
22 RUBINS LEGACY Miss Sarah Smith 0 0 32.8 8.00 35.20 76.00
23 LA LIGA Miss Georgie Williams 0 0 34.8 8.00 39.60 82.40
24 BREND II Miss Kathryn Carmody 0 0 34.5 1.00 53.20 88.70
25 STORM JACK Miss Hettie Bayley 0 0 35.8 24.00 38.00 97.80
26 BILLY ALBERTO Miss Libby Seed 0 0 32 4.00 62.00 98.00
27 WIDLAKE PRINCESS Mrs Rachel Shire 0 0 34.5 4.00 62.00 100.50
W MAJOR MOURNE Miss Portia Alexander 0 0 35 20.00 W
E HF MYPROMISETWOJOAN Miss Natasha Miro 0 0 35.8 8.00 E E HF
E CR MOUNT OF OLIVES Mr Giorgio Nardilli 0 0 30.8 41.00 E CR
W TAGAL Ms Ali Wilkes 0 0 29.5 8.00 W
W GRAGEELAGH OLLMHOR Miss Ellie Clarkson 0 0 32.5 4.00 W
Optimum XC Time - 5.23
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SOBER UP Miss Laura Collett 6 0 26.5 4.00 0.00 30.50
2 FERDINANT N Miss Kat Raybould 5 0 30 4.00 2.00 36.00
3 DIAMOND RICARDO Miss Scarlett Parker 4 0 33 4.00 0.00 37.00
4 LADY OPHELIA Mr Padraig Mccarthy 3 0 37.3 0.00 0.00 37.30
5 JUST AN ILLUSION IV Miss Louise Scammell 2 0 34.8 4.00 0.00 38.80
6 LOUISBOURG C Mr Jack Whiteford 1 0 35 4.00 0.80 39.80
7 LARIM R Miss Jamie-lee Day 1 0 29 4.00 7.20 40.20
8 CUFFESGRANGE ROYAL EXCHANGE Miss Saffron Cresswell 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
9 SUNKISSED Miss Emily Hughes 0 0 29.8 8.00 4.80 42.60
10 MISTER KAI Miss Jessica Storrar 0 0 32.3 12.00 0.00 44.30
11 CALICO BAY Mr Callum Hallett 0 0 31.8 8.00 6.00 45.80
12 BEECHFORT GEM Miss Philippa Balfour 0 0 41 4.00 3.60 48.60
13 REMI NERO Miss Chloe Rodriguez 0 0 29.8 12.00 8.80 50.60
14 ALGY Miss Harriet Mitchell 0 0 33.3 6.00 12.80 52.10
15 PENHILLS EARL GREY Mr Bernie Wharfe 0 0 38.5 10.00 12.40 60.90
16 COBRA CAVALIER Miss Emma Darch 0 0 31.8 12.00 20.00 63.80
17 DO REMEMBER ME Mr Jason Hobbs 0 0 26.8 0.00 40.40 67.20
18 CORRIEVIEW NOAH Mr Matthew Glentworth 0 0 32.5 4.00 35.20 71.70
19 LACKNASHANNAGH Ms Roseanna Ivory 0 0 34 12.00 29.20 75.20
20 LANGALLER LIBERMAN Miss Celia Marino 0 0 34.8 8.00 59.20 102.00
W RENKUM CAPITANO Mrs Stella Bunn 0 0 32.8 4.00 W
W DONT FORGET THE KING Miss Amber Bayldon 0 0 34.8 8.00 W
W MY KILTEALY SANDSTORM Mr Harry Rowcliffe 0 0 30.3 16.00 W
W FABIENNE 507 Mr Lorenzo Monachesi 0 0 36 W W
W FLAIR II Miss Kate Rowe 0 0 31.3 37.00 W
Optimum XC Time - 5.23
N - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RHODE ISLAND 19 Miss Anna Stillwell 6 0 28 0.00 0.00 28.00
2 EASILY DUN Mr Cameron Christie 5 0 30.5 4.00 0.00 34.50
3 PENHILLS RLE OPTIMAX Mr Tom Grant 4 0 33.8 0.00 2.80 36.60
4 REHY TRUCKER Miss Andrea Ryan 3 0 33.5 4.00 0.00 37.50
5 BILLY BETSY Mrs Victoria Jessop 2 0 32.5 0.00 6.00 38.50
6 FORTHRIGHT Mr Matthew Glentworth 1 0 33.8 0.00 5.20 39.00
7 JUMBOS STAR Miss Livvy Nile 1 0 35.5 0.00 7.20 42.70
8 MAINDIFF ZULU REVOLVER Mr Jason Hobbs 1 0 30.3 4.00 8.40 42.70
9 DON STEFANO Miss Megan Brown 1 0 30.8 12.00 0.00 42.80
10 HABLEUR Miss Kate Rowe 1 0 32.3 0.00 11.20 43.50
11 MORE DIAMOND Miss Tess Townend 0 0 34.8 12.00 0.00 46.80
12 GEKO Mrs Odette Orlande 1 0 34.8 0.00 14.40 49.20
13 FUCHIAS Miss Elizabeth Wadey 1 0 39.5 0.00 10.00 49.50
14 MIDSUMMER DAZZLE Miss Amanda Wreford-Brown 0 0 35 8.00 6.80 49.80
15 HOTSPOT S Mrs Michelle Matthews 0 0 35.5 10.00 4.40 49.90
16 CLOVISON Miss Sarah Thorne 0 0 32.5 4.00 14.00 50.50
17 STONEHAVEN PENHILLS COBRA Mr Bernie Wharfe 0 0 38.3 8.00 9.60 55.90
18 SNOOKOMS Miss Louise Holden 0 0 42 8.00 6.80 56.80
19 MISTER MISCHIEF II Mrs Becky Slater 0 0 36.8 8.00 12.00 56.80
20 GET MY DRIFT Miss Suzy Reed 0 0 38.5 16.00 8.40 62.90
21 OMARD HARPER Miss Georgie Selley 0 0 39.3 0.00 24.80 64.10
22 HOCUS POCUS IV Mr Alex Holman 1 0 41.5 0.00 23.20 64.70
23 LYJADOR Miss Laura Collett 0 0 29.3 4.00 32.80 66.10
24 KOLESTON PERFECT Miss Harriet Mitchell 0 0 33.5 0.00 44.80 78.30
25 MEDUSA VAN DE KOOLDRIES Mrs Beanie Sturgis 1 0 32.5 0.00 56.40 88.90
26 HIHO MAGNUM OPUS Mr Fred Ransford 0 0 37.5 27.00 34.40 98.90
E HF CHACOA ROULETTE Miss Madelaine Nicolle 0 0 38 0.00 E E HF
W ONE COOL KING Miss Amy Barlow 0 0 34.5 12.00 W
R AUTUMN PICNIC Miss Sophie Walker 0 0 30.3 88.00 R R
E R3 SSH TOM BOY Mr Padraig Mccarthy 0 0 34.5 0.00 E E R3
W HANLEEN DIDJERIDOO Miss Jamie-lee Day 0 0 27.3 0.00 W
R LORDINIO Miss Holly Horton 0 0 39.5 16.00 R R
W LANGTON Miss Charlotte Bacon 0 0 36.3 12.00 W
E FIRE LIGHT Miss Georgina Loveday 0 0 50.3 4.00 E E
Optimum XC Time - 5.23
NRF - Section F1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 C BORN FRESH Z Miss Dani Evans 6 0 25.7 0.00 0.00 25.70
2 PSH SURPRISE Mr Michael Jackson 5 0 29.1 0.00 0.00 29.10
3 JR EWING Miss Sarah Gould 4 0 31.8 8.00 0.00 39.80
4 BARLEY SUGAR TWIST Mr Jason Ferguson 0 0 28.6 12.00 0.80 41.40
5 COUPE DU MONDE DB Z Mr Sam Gillespie 0 0 31.1 4.00 9.20 44.30
E HF LEACOURT TOUCH OF CLOVER Miss Charlotte Rowe 0 0 28.9 0.00 E E HF
R ANTIGONE II Mr Alexander Peternell 0 0 35.2 4.00 R R
E COSMOS DU FIGUIER Miss Charlotte Bacon 0 0 34.1 E 0.00 E
Optimum XC Time - 5.58
OI - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLOUD DANCER II Mrs Jonelle Price 12 0 22.7 0.00 6.00 28.70
2 LADY MOYLISHA Ms Sara Squires 10 0 31.8 0.00 5.60 37.40
3 COOLEY SHOWTIME Mrs Jonelle Price 8 0 28.4 0.00 11.20 39.60
4 MR POTTS Mrs Louise Harwood 0 0 31.8 4.00 5.60 41.40
5 ARCOS Miss Stephanie Phillips 0 0 36.4 16.00 14.00 66.40
6 FIVEBERRY Mr Padraig Mccarthy 0 0 30.7 8.00 28.80 67.50
7 KING BILL Miss Charlotte East 0 0 21.1 16.00 32.40 69.50
8 CLEAR DAWN Miss Charlotte East 2 0 48 0.00 34.00 82.00
W KING ROBERT II Mrs Mary King 0 0 20 8.00 W
W CELUS D ERMAC Z Mrs Aoife Clark 0 0 30.2 0.00 W
W KING ALBERT Miss Charlotte East 0 0 32.3 0.00 W
W FAERIE DIANIMO Mrs Jonelle Price 0 0 43.4 0.00 W
Optimum XC Time - 5.58
OIu21 - Section H1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TREMLETT Miss Kate Poole 12 0 34.8 8.00 9.20 52.00
2 COOL FANTASY Miss Henrietta Ewell 10 0 30.7 8.00 61.60 100.30
E HOOWOODNO Miss Charlotte Byrnes 0 0 39.8 25.00 E E
E URIS CAVALIER Miss Kate Shapland 0 0 35.5 4.00 E E
W MASTER TARKA Miss Rebecca Pugh 0 0 40.7 W
W NATASHA VII Miss Georgie Williams 0 0 38.9 8.00 W
Optimum XC Time - 5.23
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 EMOTION II Mr Tim Price 6 0 26.5 4.00 0.00 30.50
2 CAILNEA Mr Michael Bishop 5 0 32.5 0.00 1.60 34.10
3 DALSAANS HASTY PRINCE Miss Roxi Foster 4 0 34.3 0.00 0.00 34.30
4 GEORGE V Miss Flora Lickiss 3 0 31.5 4.00 0.40 35.90
5 DANCING HERO VII Miss Kat Raybould 0 0 32.8 8.00 0.00 40.80
6 TARMAC ADAM Miss Katie Willman 0 0 28.3 8.00 7.20 43.50
7 TUTOR RASCAL Mr Archie Hare 1 0 34.8 0.00 10.00 44.80
8 THE WIZN'T Mr Paul Jarvis 0 0 33.8 8.00 5.20 47.00
9 BONMAHON JD Miss Lydia Heywood 0 0 32.5 8.00 8.80 49.30
10 HANERINA SSF Mrs Nicole Pearson 0 0 34.8 4.00 15.20 54.00
11 BRYNDARCY Miss Sarah Johnson 0 0 38.8 8.00 12.00 58.80
12 ASPIRATION III Miss Sarah Shaw 0 0 35.3 4.00 28.80 68.10
13 DIRECT SHOWMAN Mr Louis Evripides 0 0 34.5 16.00 24.40 74.90
14 THOMAS WOMBAT Miss Meg Matthews 0 0 36.8 0.00 38.80 75.60
15 HOMME D'HOTOT M Mrs Lucy Jackson 0 0 37.3 0.00 70.40 107.70
Optimum XC Time - 5.23
ONu18 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PENHILL TOUCH OF CLASS Miss Polly Muirhead 6 0 32.8 0.00 0.00 32.80
2 MANDORIOR Miss Ellie Fredericks 5 0 32.5 0.00 2.40 34.90
3 CALICO JOE Mr Harry Rugman 4 0 34.5 4.00 0.00 38.50
4 ENSEMBLE Miss Jessica Morris 3 0 35.3 0.00 5.20 40.50
5 AMOROSO GIGI Z Miss Bella Butterworth 2 0 35.8 0.00 8.40 44.20
6 BOSKENWYN LAD Mr Tom Griffiths 0 0 30.5 12.00 2.80 45.30
7 LAWA Miss Katie Bambridge 0 0 34 14.00 0.00 48.00
8 KEC CITY SLICKER Miss Elizabeth Chetwode 0 0 40.3 4.00 4.40 48.70
9 KYLEBRACK STAR Miss Abbie Cowley 1 0 35.8 0.00 17.60 53.40
10 LITTLE ELVIS Miss Harriet Moules 1 0 41 0.00 15.20 56.20
11 RATHMOYLE KING Mr Joshua Levett 0 0 33.8 12.00 22.00 67.80
12 WOODBINE Miss Phoebe Hughes 0 0 36.3 8.00 33.20 77.50
13 BALDHU HIGH TIDE Miss Lucy Cayford 0 0 40 0.00 40.00 80.00
14 BALLYMORE RICH CAT Mr Joshua Levett 0 0 37.3 14.00 36.40 87.70
R LEX V Miss Lottie Adams 0 0 32.8 0.00 R R
R ZIBOR Miss Susan Rogers-coltman 0 0 31 0.00 R R
W GARRYBRITT COOLE PARK Miss Lucy Wisher 0 0 33 4.00 W
E IMPERIAL TRUMP Miss Alice Procter 0 0 31.5 12.00 E E

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Pontispool Equine Sports Centre, Taunton, Norton Fitzwarren, Somerset, United Kingdom, TA4 1BH

Grid reference ST178258


Schedule Available

Sponsored by

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news