NUNNEY INTERNATIONALNUNNEY INTERNATIONAL

Sponsored by DUO

NUNNEY INTERNATIONAL

Location

Nunney, Southfield House, FROME, Whatley, Somerset, United Kingdom, BA11 3JY

By kind permission of Mrs Angela Yeoman

Date

Friday 12 to Sunday 14 June 2020

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mrs Bridget Parker
Contact Mrs Bridget Parker
Phone: 01373 463 842
Mobile: 07834 243639

Entries Secretary - Miss Miranda Collett
Contact Miss Miranda Collett
Mobile: 07765 184725

Course description

The courses are beautifully built by the Willis Brothers and combine technical fences with a good galloping track which has no tight twists or turns.  They run on permanent pasture over deceptively undulating ground, so horses need to be fit.  Our course designer, Helen West, has put some new ideas into the course, including an additional pond. Overall, all four tracks are a fair test at their respective level.

Event schedule

Entries open

4 May 2020

Ballot date

26 May 2020 12:00 noon

Ballot period

June

Late entry surcharge

3 June 2020
Mrs Bridget Parker

Event Organiser

Keyford Farmhouse, Frome, Somerset, BA11 5BG

Contact Details
Miss Miranda Collett

Entries Secretary

2 Merrymeet Cottages, Exeter, Devon, EX4 2JZ

Contact Details
Matthew Hoskins

SJ Course Designer

Miss Helen West

Course Designer

Willis Brothers

Course Builder

Mrs K Dunford

Tradestand Secretary

Field House, Lears Lane, Cucklington, Wincanton, BA9 9PW

Contact Details
  • Phone: 01963 34220
Jessica Colson

Stabling Secretary

Contact Details
Mrs Jessica Colson

Assistant Organiser

Ambrose Hill Lodge, Sherborne, Dorset, DT9 4RN

Contact Details

Entries Information

Entry Fees
Include VAT. VAT Reg No 975490378. Online Entries accepted on www.britisheventing.com. A waitlist will be maintained.

Refund Policy
As per Rule 4.11 (full refund until ballot date, then refund less £14.40 admin fee only if replaced).

Entry Amendments
By 6pm on Mon 10th June to the Entries Secretary.

Start Times
Available on Wed 12th June after 1800 on www.britisheventing.com and www.nunneyhorsetrials.co.uk

Stabling

There is limited on site stabling. There is a private yard close by which provides human accommodation but can only take small lorries. The remainder will be at Wincanton Racecourse which has excellent facilities for horses and grooms, which must be booked in advance, please phone stabling manager for details.  Cost inc VAT and bedding is £30.  Please note no refunds after withdrawal date.

Special Notices

In case of abandonment please phone 01373 463842 or 07834 243639. 

ENTRANCE POLICY - Cars and all their occupants showing either a Nunney Car Pass, BE Members Membership Card or a BE Officials Car Pass will be able to enter Free of Charge. All others will be charged £12 per Car.

All TerrainVehicles/Motorcycles will not be permitted.  

OWNERS TENT - We have an Owners Tent with complimentary coffee and biscuits with wine and cheese for lunch. Please make use of this facility.

Accommodation and Catering

Accommodation:  Penny's Mill, a lovely converted water mill - Rosie & Bill Davies, Penny's Mill, Nunney, Frome, Somerset, BA11 4NP Tel:01373 836210 Email:stay@pennysmill.com
The Grange, Whatley, Frome, Somerset BA11 3JU Tel:01373 836479 www.restaurantatthegrange.co.uk
The George At Nunney, Church Street, Nunney, Somerset, BA11 4LW Tel:01373 836458 www.thegeorgeatnunney.co.uk
The Old Bell Hotel, 42 Market Place, Warminster BA12 9AN Tel: 01985 216611
Stoneleigh Guest House, 7 Boreham Rd, Warminster BA12 9JP Tel: 01985 213419
White House, Crockerton, Warminster BA12 8AH (includes 3 stables) Tel: 01985 212380
B&B with Louise Ahearn in Batcombe - contact Louise on 01749 850207 or louise.ahearn@yahoo.co.uk

Catering:  Hot and cold food on site.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
5YO Saturday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100 Saturday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100 Sunday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100Open Saturday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100Ou18 Saturday BE107 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100Plus Saturday N131 (2018) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
CCI-S 2* Friday CCI2* B (2020) £134.96 £19.23 £154.19 £12.00 £20.00
CCI-S 2* Saturday CCI2* B (2020) £134.96 £19.23 £154.19 £12.00 £20.00
CCI-S 2* Sunday CCI2* B (2020) £134.96 £19.23 £154.19 £12.00 £20.00
CCI-S 3* Friday CCI3* B (2020) £177.78 £25.33 £203.11 £12.00 £25.00
CCI-S 3* Saturday CCI3* B (2020) £177.78 £25.33 £203.11 £12.00 £25.00
CCI-S 3* Sunday CCI3* B (2020) £177.78 £25.33 £203.11 £12.00 £25.00
I Friday I117 (2009) £119.76 £17.07 £136.83 £12.00 £25.00
IN Friday I117 (2009) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £20.00
N Friday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £20.00
N Saturday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £20.00
NRF Friday I117 (2009) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £20.00
OI Friday I117 (2009) £119.76 £17.07 £136.83 £12.00 £25.00
ON Friday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £20.00
ONu18 Saturday N114 u18 (2016) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £20.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Entries for Friday sections will be more likely to be accepted as Saturday is often over-subscribed. CCI3*-S Dressage will be held on Friday and Saturday, with the SJ and XC phases on Sunday.

Competitors in International Classes only - Please note in addition to your entry fee at the time of entry you will be charged an extra fee of £15.00.  This is charged by the FEI for the Worldwide Equine & Human Anti-Doping Program.  This fee will be refunded in full if your entry is withdrawn. 

Prizes

Prize Money
Lower Limit unless additional sponsorship received
BE100 - Prize Money will be given.
CCI3*-S - John Colson Memorial Trophy to winner.
Rodney Baker Challenge Trophy for highest placed Owner/Rider living in Somerset, Wiltshire & Dorset with double clear in the Intermediate. Please state eligibility on entry form.

Event name: NUNNEY INTERNATIONAL Date: Jun 14-16 2019 Location: Nunney, FROME, Whatley, Somerset, United Kingdom
Optimum XC Time - 5.15
5YO - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 QUIDAM DE LUX Mr Stephen Heal 0 16 24.3 0.00 0.00 24.30
2 TEMPLAR JUNO Miss Katie Preston 0 14 25 0.00 0.00 25.00
3 BALOUTERO Mrs Louise Harwood 0 12 25.5 0.00 0.00 25.50
4 JARISA Miss Tarka Abraham 0 10 26.3 0.00 0.00 26.30
5 METROS LAD Mrs Candice Dunlop 0 8 27.3 0.00 0.00 27.30
6 OUTBACK II Miss Laura Collett 0 6 23.3 4.00 0.00 27.30
7 ROSSDARRAGH NERO Miss Charlotte Rowe 0 4 27.5 0.00 0.00 27.50
8 MACHAS GREY Miss Millie Dumas 0 4 22.8 4.00 0.80 27.60
9 ARABELLA PFB Mr James Stocker 0 4 28.8 0.00 0.00 28.80
10 FOREVER AUTUMN DS Miss Lizzie Luxton 0 2 29.3 0.00 0.00 29.30
11 CHATOON S Mrs Amy O'connor 0 2 26.5 0.00 2.80 29.30
12 MONBEG HENDRICKS Mrs Kitty King 0 0 26 4.00 0.00 30.00
13 C'EST LE BELLE Mrs Jonelle Price 0 0 26.3 4.00 0.00 30.30
14 JILL Miss Dani Evans 0 0 27 4.00 0.00 31.00
15 KHALEESI II Mr Padraig Mccarthy 0 2 32.8 0.00 0.00 32.80
16 FERNHILL CANDY STONE Mr Chris J Hall 0 0 29.3 4.00 0.00 33.30
17 CLASHGANNON WAY Miss Katie Prowse 0 0 29.3 4.00 0.00 33.30
18 TWOMILEBORRIS Mrs Kitty King 0 0 22.5 8.00 2.80 33.30
19 JANDINE Miss Lucinda Mesquita 0 0 31 4.00 0.00 35.00
20 THE DOMINATOR PFB Mr James Stocker 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
21 UNIQUE VAN DE HOEVEWEG Z Miss Dani Evans 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
22 THE PREACHER MAN Mr David Doel 0 0 32.5 4.00 2.40 38.90
23 POMP N CIRCUMSTANCE Mr Padraig Mccarthy 0 2 29.3 0.00 10.80 40.10
24 KILLEA JUKE Miss Ellie Clarkson 0 0 33.8 8.00 0.40 42.20
25 GUNDULAS GOLD Miss Tarka Abraham 0 0 28.5 4.00 12.00 44.50
26 EMERALD EMOE Mr Andrea Verdina 0 2 34 0.00 10.80 44.80
27 JABIR Mr Padraig Mccarthy 0 0 32 4.00 10.00 46.00
28 PACKER MOOSE Mr Chris J Hall 0 0 31.5 8.00 6.80 46.30
29 DHI CRISTAL CROWN Z Miss Laura Collett 0 0 30.3 8.00 9.20 47.50
30 POMP N CEREMONY Mr Padraig Mccarthy 0 0 39.8 4.00 4.40 48.20
31 THE ELLFIELD DIKSTER Mr Alexander Whewall 0 0 36 4.00 10.00 50.00
32 ESPOIR LANDAIS Mrs Emma Winter 0 0 26.8 0.00 24.00 50.80
33 TOTALLY COOLEY Mrs Jonelle Price 0 0 32 8.00 13.20 53.20
34 MILCHEM SEA BREEZE Miss Kate Honey 0 0 32.8 0.00 24.80 57.60
35 BRITANNIA'S CABARET Ms Oceane Amans 0 0 32 12.00 31.20 75.20
36 JOANNA N.D. Miss Emily Young-jamieson 0 0 27.8 0.00 53.60 81.40
Optimum XC Time - 5.15
BE100 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ERIKA LOUVO Miss Tiana Coudray 0 16 24.8 0.00 0.00 24.80
2 GOLDFINGER Mr James Avery 0 14 28.8 0.00 0.00 28.80
3 MERIDIANWAY RAMZES BOY Mr Alexander Whewall 0 12 29 0.00 0.00 29.00
4 ALONG CAME SILVER Miss Poppy Douglas-johnson 0 10 31.5 0.00 2.40 33.90
5 STARLINER Miss Clare Chamberlayne 0 8 30.8 4.00 0.00 34.80
6 HAZARD Z Miss Kate Honey 0 6 35.5 0.00 0.00 35.50
7 CINABRIO Mr Stephen Way 0 2 32.3 0.00 3.60 35.90
8 RATHDUFF MASTER Mrs Helen Witchell 0 0 29.8 4.00 2.40 36.20
9 MISTRAL MISH MASH Miss Zoe Wilkinson 0 0 31.8 4.00 1.20 37.00
10 WOODHAVEN BOBBY Miss Nicky Brooks 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
11 KAVAN BUCKLEY Mr Will van Ufford 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
12 RIVERSDALE WHIST Mrs Xanthe Smith 0 2 39 0.00 3.60 42.60
13 CILL EOGHAIN LADY Miss Rebecca Hill 0 0 36 8.00 0.00 44.00
14 DIVINE IDYLLE DUDEVIN Mrs Sammi Birch 0 0 30 8.00 6.00 44.00
15 ONE CARAT Ms Siobhan Elliott 0 0 35 8.00 1.60 44.60
16 WHATS THE CRAIC Miss Daisy Waldock 0 2 35 0.00 10.00 45.00
17 JEMMA Miss Jemma Jones 0 0 31.5 8.00 6.00 45.50
18 KILCLONEY BUDDY Mr Lewis Drew 0 0 37.8 4.00 4.00 45.80
19 WONHAM FREE B Mr Rodney Powell 0 0 37 4.00 5.60 46.60
20 WESTLINK Miss Tayla Mason 0 2 36.8 0.00 10.80 47.60
21 STORMHILL COMET Miss Elizabeth Allsop 0 0 34 16.00 5.20 55.20
22 SEYMOUR REALITY Mrs Louise Harwood 0 2 37.5 0.00 19.20 56.70
23 FELTON RAGALOK Miss Phemie Dillon 0 0 36 16.00 45.60 97.60
E BOLT Miss Holly Woodhead 0 0 24.5 0.00 E E
Optimum XC Time - 5.15
BE100 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CAPTAIN BALU II Mrs Helen Witchell 0 16 26.5 0.00 0.00 26.50
2 WESTWOOD APPEAL Miss Samantha Brown 0 14 22.8 4.00 0.00 26.80
3 LUNAR LINK(FR) Mrs Louise Harwood 0 12 26 4.00 0.00 30.00
4 THE WHOLE KIT AND KABOODLE Miss Georgie Conneeley 0 10 35 0.00 0.00 35.00
5 GREATEST TIME Miss Katy Sawyer 0 8 25.8 4.00 6.00 35.80
6 HANDSOME HARRY GHAZAL Miss Alice-kate Monger 0 6 29 4.00 3.20 36.20
7 PENWIND ULYSSA Miss Charlotte Rowe 0 4 36.8 0.00 0.00 36.80
8 HONEY IX Mr Gubby Leech 0 2 38.8 0.00 0.00 38.80
9 DIRECT GOLDEN GIRL Mrs Sammi Birch 0 2 39.8 0.00 0.00 39.80
10 SPRING MORNING Miss Grace Walker 0 0 35.5 4.00 2.00 41.50
11 AUTUMN BRIGHT STAR Mr Andrew Parry 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
12 TOBERPATRICK CRACKER Miss Claire Downie 0 0 34.8 8.00 0.00 42.80
13 EARL OF THOMAND Mrs Millie Tonks-vickery 0 0 30.5 8.00 4.40 42.90
15 CRUISINGS LOVELY LADY Miss Sarah Gould 0 0 39.8 4.00 0.00 43.80
16 SHIRSHEEN OSCAR Mr Will van Ufford 0 0 40.3 4.00 0.00 44.30
17 IBRAHIM B Miss Danielle Dunn 0 2 44.8 0.00 0.00 44.80
18 WILSFORD MAGGIE MAY Miss Libby Seed 0 0 37.8 8.00 0.00 45.80
19 FUTURE CADENCE Miss Becca May 0 0 42.3 4.00 0.00 46.30
20 MUCHO NACHO Mr Chris J Hall 0 0 42.8 4.00 0.00 46.80
21 THE NOBLE JESTER Mr John Tilley 0 0 45 4.00 0.40 49.40
22 MASTER BLUE DRAGONFLY Mrs Trilby Crewes 0 0 42 8.00 1.20 51.20
23 ROTABLADE Miss Joanna White 0 0 43 12.00 0.00 55.00
24 EVEN BETTER Miss Holly Woodhead 0 0 39.8 12.00 12.80 64.60
25 JIVE MASTER Miss Paige Smart 0 0 51.8 4.00 20.00 75.80
26 GREDINGTON JIGSAW Miss Maya Williams 0 0 47.5 0.00 61.60 109.10
HC IN THE BUBBLES Mr James Avery 0 2 36.8 0.00 6.80 43.60
R IRIS NOBILE Mr Alex Norris 0 0 37.8 20.00 R R
HC MONBEG ON POINT Mr Tim Rogers 0 0 34.8 4.00 0.00 HC
Optimum XC Time - 5.15
BE100 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DHI HOUDINI Miss Holly Woodhead 0 16 20.5 4.00 0.00 24.50
2 GLOBAL SUPER NOVA Miss Alexa Palmer 0 14 26.8 0.00 0.00 26.80
3 IMPRESSED Miss Holly Woodhead 0 12 27 0.00 0.00 27.00
4 FIOCCO BLUE D AMERLOO Miss Sophie Arundel 0 10 24.3 4.00 0.00 28.30
5 KEAMORE DARCO Miss Danielle Frost 0 8 28.5 0.00 0.00 28.50
6 NPS GEMINI Miss Charlotte Rowe 0 6 28.3 0.00 0.40 28.70
7 GLENOMRA DELUX Miss Katie Prowse 0 4 31 0.00 0.00 31.00
9 OWN AGENDA Mr Tim Rogers 0 0 27.5 4.00 0.00 31.50
10 BRECHFA IETTA Mrs Louise Harwood 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
11 KIWI CRUISE Miss Rosie Fry 0 2 30 0.00 3.60 33.60
12 ANGELICA 55 Ms Amy Bourne 0 0 30.8 4.00 2.40 37.20
13 GRAND GESTURE II Miss Charlotte Breban 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
14 SUMMERHILL SURPRISE Miss Madeline Adamson 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
15 SMOKE RING Mrs Clare Austin 0 0 35 4.00 0.00 39.00
16 PARKHILL DAZZLE Miss Poppy Waller 0 0 37 8.00 0.00 45.00
17 THE CAVALIERS KING Mrs Helen Witchell 0 0 32.5 12.00 1.20 45.70
18 FELIX B Miss Leah Bentley 0 0 37.5 4.00 7.60 49.10
19 ELMWOOD Miss Verity Smith 0 0 25.5 24.00 0.00 49.50
20 UNKNOWN ORIGIN Miss Lucinda Thompson-stone 0 0 37 8.00 9.20 54.20
21 ECHO D AVEL Mr Stephen Heal 0 0 34.8 8.00 12.00 54.80
22 DARMANI DU BOIS EBENE Mrs Trilby Crewes 0 0 35 13.00 7.60 55.60
23 CRACK DU TAY Miss Hestia Jewell 0 0 35 20.00 1.60 56.60
24 LORD ROSSBUCK Mrs Hannah Fowler 0 0 34.8 16.00 8.00 58.80
25 AMAZINGMIKA Miss Poppy Wilkinson 0 0 36 0.00 24.00 60.00
26 LORDSHIPS PROPOSITION Mrs Wiggy Nicholson 0 0 29.5 12.00 26.80 68.30
HC KILDARE KID Miss Hannah Quick 0 0 35 11.00 0.40 46.40
HC METROPOLITAN CLOVER Mr James Avery 0 0 27 4.00 0.00 31.00
W LANGALLER PRINCE REGENT Mrs Christelle Durrant 0 0 30.5 37.00 W
R PARKFIELD COOPER Mr James Stocker 0 0 34.3 4.00 R R
Optimum XC Time - 5.15
BE100 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SMOOTH TALK Miss Harriet Ffooks 0 16 21 4.00 0.00 25.00
2 PRO DANTE Miss Kat Raybould 0 14 27.3 0.00 0.00 27.30
3 IWAN Miss Amy Barlow 0 12 24.3 4.00 1.20 29.50
4 DJANGO'S TIME Mr Padraig Mccarthy 0 10 30.5 0.00 0.00 30.50
5 SANNANVALLEY KINGDOM Miss Jenny Yate 0 8 31 0.00 0.00 31.00
6 WILKISMOOR WICHITA Mrs Caroline Thompson 0 6 27.3 4.00 0.00 31.30
7 ROSSHAVEN LAST FLIGHT Miss Karen Rickards 0 2 32 0.00 0.00 32.00
8 WHOS YOUR ONE Mr Jesse Poyntz-wright 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
9 GREENENDS TIGER TOM Miss Jade Lazenby 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
10 WHIPCORD Miss Melissa Cooper 0 2 35.5 0.00 0.00 35.50
11 PIPER II Miss Naomi Bush 0 2 34 0.00 1.60 35.60
12 FIVALE BLANK CANVASS Mrs. Hannah Smith 0 0 29.8 4.00 2.40 36.20
13 GRANTSTOWN CLARA Miss Lizzie Luxton 0 2 37.8 0.00 0.00 37.80
14 CLONBOO SUNNY Miss Annabel Doyle 0 0 25 8.00 5.20 38.20
15 MICKEYSMATEDUSTY Mr Joe Roome 0 0 31.8 8.00 0.00 39.80
16 CAVALIER GUNFIRE Miss Tabitha Baker 0 0 34.3 4.00 2.80 41.10
17 SUMMER NIGHTS Miss Lisa Maynard 0 0 32.3 4.00 4.80 41.10
18 TAKARA Miss Lea Boulesteix 0 2 42 0.00 0.40 42.40
19 RICOCHETED Miss Lottie Royle 0 0 29.3 4.00 10.80 44.10
20 STELLOR PANAMERA Miss Vicky Brake 0 0 30.3 8.00 7.20 45.50
21 CORRIEBEG COSMOPLITAN Miss Lizzie Luxton 0 0 37.8 8.00 20.00 65.80
E R3 MAGNUM X Miss Grace Vooght 0 0 36.8 4.00 E E R3
R YSTRADFELLTE MOLLY Miss Sophie Woodyatt 0 0 44 4.00 R R
W ARDVILLE LOUGHEHOE WARRIOR Mr Jack Pinkney 0 0 41.8 W W
W SES HURRICANE Mr Tim Cheffings 0 0 28.8 13.00 W
HC COOLEY BASKIN Mrs Elisabeth Halliday-sharp 0 0 28.8 8.00 0.00 HC
E R3 STAR SKY Miss Lucy Andrews 0 0 35.8 4.00 E E R3
Optimum XC Time - 5.15
BE100 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SECRET BRITANNIA Mr Alex Hua Tian 0 16 24.8 0.00 0.00 24.80
2 ALBECYN CHARLIE BOY Miss Pippa Wonnacott 0 14 30.5 0.00 0.40 30.90
3 COOLEY SEEKING FORTUNE Mrs Elisabeth Halliday-sharp 0 12 27.5 4.00 1.60 33.10
4 DIS LUI D AOZ Miss Alicia Hawker 0 10 33.3 0.00 0.00 33.30
5 PRESIDENTIAL HIGHTS Miss Elaina Tabrett 0 8 26.5 4.00 3.60 34.10
6 OBERON XII Mrs Sharon Kellaway 0 6 34.8 0.00 0.00 34.80
7 HARTHILL MADONNA Mr Dan Jocelyn 0 4 32 4.00 0.00 36.00
8 STX ESTA Miss Gemma Tattersall 0 2 36.3 0.00 0.00 36.30
9 ACES HIGH IV Miss Laura Cackett 0 2 33.3 0.00 3.20 36.50
10 CLEVEDON TEZMAYNIA Mr Jack Pinkney 0 0 29 8.00 0.00 37.00
11 TEMPEST WICK Mr Dickon Reader 0 2 37.8 0.00 0.00 37.80
12 SNOOKOMS Miss Louise Holden 0 0 33.8 4.00 0.40 38.20
13 GRANDANNA Miss Poppy Douglas-johnson 0 0 35 4.00 0.00 39.00
14 ELECTORAL ROLE Miss Ellie Clarke 0 0 30.5 4.00 4.80 39.30
15 GERRY THE VIKING Mr Jonny Sandeman 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
16 INCHALONG Miss Poppy Douglas-johnson 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
17 HECTOR Mr Hector Baker 0 0 36 4.00 0.00 40.00
18 CELCIUS Mrs Carys Reynolds 0 0 33.5 8.00 0.00 41.50
19 BRENDONHILL SYMBA Mr Hector Payne 0 0 30.8 8.00 7.20 46.00
20 URHAVINALAUGH Miss Sarah Blois 0 2 41 0.00 5.20 46.20
21 LOOKWEEP GOLDEN MYSTERY Mr James Ford 0 0 34.8 8.00 5.20 48.00
22 CONGO BK Mr Maxence Lux 0 0 40.3 12.00 0.00 52.30
23 SPARHANGER VELVET Mrs Camilla Albery 0 0 48.8 12.00 0.80 61.60
24 ILRINDA VDL Miss Emma Shoesmith 0 0 35.8 0.00 46.40 82.20
25 DRUMCRAVE CASTLE Miss Alice Smith 0 0 36 27.00 29.20 92.20
26 CAESAR OF CARLOW Miss Roberta Cameron-Rossiter 0 0 47 4.00 63.60 114.60
R PARTY TRICK II Miss Lydia Hannon 0 0 33 0.00 R R
E SPOT ME Mrs Emma Walker 0 0 E 8.00 2.40 E
Optimum XC Time - 5.15
BE100Open - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BELAERO Miss Ellie Fredericks 0 16 24.8 4.00 0.00 28.80
2 HEADSNOOK MISCHIEF Miss Yasmin Olsson-sanderson 0 14 29.3 0.00 0.00 29.30
3 NOVATURIENT Miss Clementine Montgomerie 0 12 29 4.00 0.00 33.00
4 KOLESTON PERFECT Miss Isabelle Joce 0 10 33.3 0.00 0.00 33.30
5 BILLY HENNESSY Mr Jack Pinkney 0 8 34 0.00 0.00 34.00
6 DIAMOND CUT II Miss Rebecca Brunt 0 6 34.3 0.00 0.40 34.70
7 AMARULLA III Miss Lucy Buckley 0 4 32.5 0.00 2.80 35.30
8 PORTLAOISE LORDANO Miss Jamie-lee Day 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
9 DELILAH II Miss Rachel Ware 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
10 KINGSTON DAVID Miss Olive Nicholls 0 0 33 4.00 0.00 37.00
11 GODS GROUND Miss Olive Nicholls 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
12 BREDERO Miss Ciara Bennett 0 0 34.5 4.00 0.80 39.30
13 LADY GRIZ Mrs Lucy Henretty-Lee 0 0 32 8.00 0.00 40.00
14 BLOOMFIELD FLAPJACK Miss Saskia Layburn 0 2 34.3 0.00 7.60 41.90
15 SPRING ROBIN Mr Nigel Sibley 0 0 38 4.00 0.00 42.00
16 MAGIC MILLIE Miss Polly Kilgour 0 0 34.8 8.00 0.00 42.80
17 DARTANIO Miss Amelia French O'Keeffe 0 0 31 4.00 9.20 44.20
18 IRISH AFTER SHOCK Miss Iris Harmsworth 0 0 32.3 12.00 4.80 49.10
19 WISHFUL THINKING VIII Mr Tim Cheffings 0 0 23.8 4.00 25.60 53.40
20 CUSTER OF THE WEST Miss Harriet Dickin 0 0 32.5 0.00 24.80 57.30
21 SPRINGTIME CAVALIER Mr Hector Payne 0 0 31.5 0.00 28.80 60.30
22 ROYAL PRINCE II Miss Alice Riley 0 0 35.3 4.00 26.00 65.30
23 FLAIR II Miss Kate Rowe 0 0 27.3 0.00 50.00 77.30
E R3 MY RUSTIC CLOVER Miss Indi Hine 0 0 37.3 E E R3
E FOND OF A DROP Miss Lily Megan Rhys 0 0 35.8 0.00 E E
W HIGH JINKS IV Miss Alicia Hawker 0 0 32.5 W W
Optimum XC Time - 5.15
BE100Ou18 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LEX V Miss Lottie Adams 0 16 26 0.00 0.40 26.40
2 DELHURENS UPSEY DAISY Miss Izzi Kirk 0 14 27 0.00 0.00 27.00
3 A TOUCH OPTIMISTIK Mr Oliver Thompson 0 12 28.8 0.00 0.00 28.80
4 KATO RIDGE Miss Isla Read 0 10 25 4.00 0.00 29.00
5 CUTTON BENTLEY Miss Ellie Clist 0 8 29 0.00 0.00 29.00
6 SUPREME WATTS Miss Sophie Wildern 0 6 30.3 0.00 0.00 30.30
7 KILTOWN DREAMER Miss Rachel Brown 0 4 33 0.00 0.00 33.00
8 WOODBINE Miss Phoebe Hughes 0 4 33.3 0.00 0.00 33.30
9 CULVERLANE ST WILLIAM OF YORK Miss Matilda Williams 0 4 29.8 4.00 0.00 33.80
10 RAINSTOWN JONNY Miss Lily De Lacy 0 2 34 0.00 0.00 34.00
11 GORTMORE TOMMY T Mr Ned Pleydell-bouverie 0 2 32.3 0.00 2.00 34.30
12 KILLAUGHEY BELLE Miss Meg Stratton 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
13 NPS GLIMMER Miss Alisha Coombes 0 2 36.5 0.00 0.00 36.50
14 BALLINGOWAN SERENITY Miss Emily Callard 0 0 30.8 6.00 0.00 36.80
15 COOLEY MAJAS MOBILITY Miss Lara Chapple 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
16 LARIATS SUN Mr Ned Pleydell-bouverie 0 2 38.3 0.00 0.00 38.30
17 TOP BILLING Miss Bella Balian 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
18 ANNAGHMORE KIMCOA Miss Eve Hodder 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
19 THEODORA Mr Theo Funnell 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
20 CREEVAGH LASS Miss Tic Stidwill 0 2 38.8 0.00 0.80 39.60
21 INCA VI Miss Mahony Knight 0 2 40.5 0.00 0.00 40.50
22 ROYMORE BOY Miss Mahony Knight 0 0 33.5 4.00 3.60 41.10
23 BORORA BREATHNACH Miss Cecilia Schultz 0 2 38 0.00 3.20 41.20
24 WIZARD IX Miss Millie Toulson-Clarke 0 0 37.5 4.00 0.40 41.90
25 DALLASTAR Miss Molly Adams 0 0 35.5 4.00 2.40 41.90
26 LATINAS TWINKELING Miss Holly Stephens 0 0 34.5 4.00 4.00 42.50
27 KILLYCLOGHAN CLASSIC MELODY Miss Hatty Kingsford 0 2 42.8 0.00 0.40 43.20
28 EVERT Miss Eve Hodder 0 0 39.3 4.00 0.40 43.70
29 ZONLICHT Miss Lily Nicholson 0 2 32.8 0.00 11.20 44.00
30 MEELICKISLAND LIGHTING Miss Matilda Williams 0 0 32.3 16.00 0.00 48.30
31 FAST FUSE Miss Isabella Elwes 0 0 44.8 4.00 0.00 48.80
32 BELTRIM AFRICAN BOY Miss Lucy Mayne 0 0 41.8 4.00 3.20 49.00
33 TRUE COURAGE Miss Amber Fletcher 0 0 40.3 12.00 0.00 52.30
34 CARRANDUNA DIAMOND Miss Chloe Brown 0 0 38.5 0.00 35.20 73.70
R NIKIKITA V Mr Frederick Cooper 0 0 34 0.00 R R
E CULT LEGEND Miss Lauren Leiter 0 0 30.8 4.00 E E
E CORRIEVIEW MOLLY Miss Tara Coyle 0 0 31.8 0.00 E E
R BALLYLEAN CASTER Miss Poppy Burner 0 0 34.3 8.00 R R
Optimum XC Time - 5.15
BE100Plus - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FLYING DUTCHMAN Mr Gubby Leech 0 16 29.5 0.00 0.00 29.50
2 IRISCH Mr Miguel Catela 0 14 31 0.00 0.00 31.00
3 COOLEY STORMWATER Mrs Elisabeth Halliday-sharp 0 12 30.3 0.00 1.60 31.90
4 GVS VAN DER SHOOR Miss Louisa Lockwood 0 10 29 4.00 0.00 33.00
5 CSF FERNHILL FUTURE Mr Stephen Heal 0 8 34 0.00 0.00 34.00
6 SAUCY CONTENDER Miss Saffron Cresswell 0 6 34 0.00 0.00 34.00
7 FAIRLIGHT GRAFIX Miss Saffron Cresswell 0 4 35 0.00 0.00 35.00
8 REYBRIDGE RIVER CONGO Mr David Doel 0 4 31 4.00 0.00 35.00
9 RINNEEN SILVER ROCKET Miss Isla Read 0 0 29 8.00 0.00 37.00
10 TYBALT JX Mr Charles Foot 0 2 36 0.00 1.20 37.20
11 LETS TWIST AGAIN Mr Jason Ferguson 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
12 BE ON TIME Miss Emily Pope 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
13 STORM BLUE Miss Annabelle Jay 0 2 35.8 0.00 5.20 41.00
14 SUMMER NIGHT CITY Miss Jodie Crosby 0 0 35.3 8.00 0.00 43.30
15 MY CINNABAR FOX Miss Lily-mae Richardson 0 0 36 8.00 0.00 44.00
16 DA PONTE DU BUISSON Z Miss Kelly Dunnington 0 0 36 8.00 0.00 44.00
17 CUFFESGRANGE CLOVER Z Miss Saffron Cresswell 0 0 37.3 4.00 2.80 44.10
18 RED SKY DIAMOND Miss Rebecca Wren 0 0 36.5 8.00 0.00 44.50
19 AARINA N Dr Claire Huck 0 0 33.8 12.00 0.00 45.80
20 FIRESTONE C Miss Sarah Kula-przezwanski 0 0 38 8.00 0.00 46.00
21 MONTE VISO Mrs Lizi Popham 0 0 38 15.00 1.60 54.60
22 OPPOSITION DA VINCI Miss Hani Milstein 0 0 43.8 8.00 4.00 55.80
23 KNOCKEEVAN LAD Mrs Lucie Wells 0 0 41.5 16.00 5.60 63.10
24 FRISKY TN Ms Sarah Jepp 0 0 32.8 20.00 13.20 66.00
25 MIGHTY NEWS Mrs Essie Barker 0 0 34.3 0.00 56.00 90.30
HC GORSEHILL COOLEY Miss Pru Dawes 0 0 36.5 12.00 2.80 51.30
HC BRECHFA MEDROD Lady Claudia Rothermere 0 0 40.5 0.00 0.00 40.50
E RUBIX SKUBIX Mr Thomas Broom 0 0 36.8 0.00 E E
E R3 SILVERFORD RUBY Miss Jessica Lee 0 0 38 E E R3
E CR HYWI KING ARTHUR Miss Victoria Smith 0 0 39.3 28.00 E CR
W PARKFIELD DISTINCTIVE Miss Tiana Coudray 0 0 44 4.00 W
W WILDERNESS HALCYON Miss Joanne Marsh 0 0 36.5 24.00 W
Optimum XC Time - 5.55
CCI-S 3* - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CRISTAL FONTAINE Mrs Kitty King 16 0 24.7 0.00 0.00 24.70
2 CREAM OF THE CROP Mr Paolo Belvederesi 14 0 30 0.00 2.00 32.00
3 VERY GOOD TEMPO Mr Tom Rowland 12 0 30.6 0.00 2.00 32.60
4 BELLAGIO DECLYANGE Miss Phoebe Locke 10 0 33.6 0.00 0.80 34.40
5 RLE NINA VAN OVERIS Z Mr Aaron Millar 8 0 34.2 0.00 0.80 35.00
6 CHAKIRIS STAR Mr Alexander Whewall 6 0 32.1 4.00 0.00 36.10
7 LEONARDO VIII Mr Aaron Millar 4 0 35.9 0.00 1.60 37.50
8 CORONEL MCJ Miss Georgina Wood 4 0 32.3 0.00 5.20 37.50
9 CARPE DIEM IV Mrs Elisabeth Halliday-sharp 4 0 27.8 0.00 10.00 37.80
10 PICA D'OR Miss Phoebe Locke 4 0 32.4 8.00 0.00 40.40
11 COOL TIDE Sir Mark Todd 4 0 33.1 0.00 9.20 42.30
12 ANOTHER PROPOSITION Miss Louisa Lockwood 4 0 33 4.00 6.00 43.00
13 VIVENDI TIME Mrs Selina Milnes 4 0 30.5 4.00 8.80 43.30
14 MORELANDS CASANOVA Mrs Selina Milnes 4 0 32.1 0.00 12.00 44.10
15 RANGER WING Amy Hilton 4 0 39.2 0.00 5.60 44.80
16 STARBUCKS Mr Marcelo Tosi 0 0 24.1 4.00 16.80 44.90
17 CARWARTHEN HARRIER Miss Jess Elliott 4 0 40.5 0.00 5.20 45.70
18 GLOBEMASTER Miss Clare Chamberlayne 0 0 35.1 8.00 2.80 45.90
19 BARNAHOWN CORNHILL Mr Michael Ryan 4 0 33.5 0.00 16.40 49.90
20 RORKES DRIFT Mr Winston Williams 0 0 38.2 4.00 10.80 53.00
21 BEATLE Miss Alex Adams 4 0 45.6 0.00 7.60 53.20
22 AURIELLA Mr Joe Roome 4 0 40.5 0.00 13.20 53.70
23 TR KAYGRAFF Mr Michael Ryan 4 0 33.4 0.00 20.80 54.20
24 WISBEACH CEVIN Z PRIDE Mr Alexander Whewall 0 0 34.6 12.00 8.80 55.40
25 FIRE Miss Chloe Mariani 0 0 40 4.00 12.40 56.40
26 ITS LUSH Miss Hannah Horton 0 0 40.8 13.20 3.20 57.20
27 FERDI II Mr Dickon Reader 0 0 33.6 0.00 27.60 61.20
28 GELMER Mrs Selina Milnes 4 0 41.3 0.00 20.00 61.30
29 ZUTOPIA Miss Layla Felgate 0 0 41.5 8.00 12.40 61.90
30 SINTERKLAAS Z Miss Charlotte East 4 0 43.8 0.00 21.20 65.00
31 MISSISSIPPI II Mr Stephen Heal 0 0 34.2 12.00 19.20 65.40
33 TREMLETT Miss Kate Poole 0 0 41.5 0.00 27.60 69.10
34 ON STAGE II Miss Freddie Best 0 0 35.7 8.00 25.60 69.30
35 22 CARROT GOLD Mr Harry Rowcliffe 0 0 39.3 4.00 27.20 70.50
36 WOODLANDS BE DARING Miss Sasha Hargreaves 0 0 34.3 20.40 16.80 71.50
38 OBOS MEGAN Mrs Johanna Burnage 0 0 48.1 4.00 20.40 72.50
40 BILLY PACIFIC Miss Indiana Limpus 0 0 39.3 4.00 40.40 83.70
41 ROANWOOD CRUISING QUIN Mrs. Justine Parker 0 0 42.3 4.00 38.00 84.30
42 DAZZLING SPRINGTIME Miss Alice Kneen 0 0 35.2 4.00 48.80 88.00
43 SPRING PANORAMA Miss Katie Rucker 0 0 38.6 12.00 44.40 95.00
44 CRUISINGS SLAINTE MHATH Miss Alexandra Farrar-fry 0 0 29.8 4.00 65.20 99.00
45 PEDRO IV Ms Cathi Osmond-smith 0 0 38.3 32.00 42.80 113.10
46 ZEITGEIST Miss Tara Williams 0 0 53.5 8.00 82.00 143.50
W BALLADEER HUMBEL GUY Miss Rosie Thomas 0 0 55 W W
W MO CUISKE Miss Alice Mcleod Scott 0 0 41.7 20.00 W
R SANDRO IX Miss Clare Chamberlayne 0 0 38.2 R R
W FRESHMANS MINSTREL Mr Dickon Reader 0 0 29.1 8.00 W
E AR JILSONNE VAN BAREELHOF Mr Alex Hua Tian 0 0 34.1 8.00 E E AR
W MIDNIGHT ROLLERCOASTER Mrs Alison Lidstone 0 0 47.5 W W
E OKI DOKI BH Will van Ufford 0 0 38.2 E E E
W CROSSFIELD SMARTIE Mrs Alison Lidstone 0 0 37.7 W W
E R3 TOP BIATS Mr Hector Payne 0 0 27.4 4.00 E E R3
R FERNHILL SILK ROAD Miss Melissa Townshend 0 0 34 12.00 R R
Optimum XC Time - 5.47
I - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TREVILLICK Mrs Louise Harwood 12 0 33.4 0.00 0.00 33.40
2 HEARTBEAT Miss Vicky Tuffs 10 0 23.4 4.00 6.80 34.20
3 LANCE A LITTLE Mr Toby Pigott 8 0 30.7 0.00 3.60 34.30
4 NO LIMIT II Mr Tom Jackson 6 0 31.1 4.00 1.20 36.30
5 BABIBLONIA BT4 Mr Andrew Nicholson 4 0 28.9 4.00 5.60 38.50
6 DASSETT GOLDEN TOUCH Mrs Louise Harwood 2 0 34.3 3.00 2.40 39.70
7 GASTON Mr Tim Cheffings 2 0 33.2 1.00 8.00 42.20
8 MILAN Miss Catherine Burrell 0 0 29.8 1.00 12.80 43.60
9 KING CREOLE VD N RANCH Miss Lucy K Wheeler 0 0 28.6 4.00 15.20 47.80
10 FUILODA G Mr Rafael Losano 2 0 33 0.00 18.80 51.80
11 NIPPY MORNING Miss Rosie Thomas 0 0 40.2 4.00 8.00 52.20
12 LADY VI DU RI DASSE Miss Louisa Lockwood 0 0 32.1 4.00 16.40 52.50
13 SAN SOLO Mr Mark Ford 2 0 35.2 0.00 18.40 53.60
14 CARRICK DIAMOND BARD Mr Alex Holman 0 0 29.8 8.00 16.40 54.20
15 IVE DUN TALKING Miss Imogen Murray 0 0 33.9 12.00 13.60 59.50
16 FERNANDO VIII Miss Indiana Limpus 0 0 37.1 12.00 13.60 62.70
17 PASSIONS OPPOSITION Miss Lisa Maynard 0 0 37.7 12.00 14.00 63.70
18 DO REMEMBER ME Mr Jason Hobbs 0 0 34.1 3.00 27.60 64.70
19 DISCO CHICK Mrs Helen Marsh 0 0 26.8 4.00 37.60 68.40
20 EASTBOURNE Miss Tilly Williams 0 0 45.5 8.00 16.40 69.90
21 BELONA Mr Andrew Nicholson 0 0 29.6 4.00 65.20 98.80
22 FULL MOON Mr Adam Trew 0 0 26.4 11.00 94.80 132.20
E R3 CASANOVA VI Mr Christopher Wincer 0 0 30.7 24.00 E E R3
W BLACK INK Mr Adam Trew 0 0 37.7 8.00 W
E AR MILL DANCER Miss Rosie Thomas 0 0 35.2 20.00 E E AR
R APPLEJACK III Mr Alberto Giugni 0 0 30.9 4.00 R R
W MANYOSHU Mr Rupert Batting 0 0 33 24.00 W
E CR COULSTON FIDELITY Mrs Nana Dalton 0 0 34.8 28.00 E CR
E R3 MAN ABOUT TOWN II Mr David Doel 0 0 27.5 8.00 E E R3
Optimum XC Time - 5.47
I - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MULLAGHMEEN Mr Gubby Leech 12 0 27.7 4.00 0.00 31.70
2 JEM ROSE Miss Lucinda Mesquita 10 0 30.9 4.00 0.80 35.70
3 C BORN FRESH Z Miss Dani Evans 8 0 32.3 0.00 3.60 35.90
4 COOLPARKS SARCO Mr Andrew Nicholson 6 0 30 0.00 8.40 38.40
5 TRENWHEAL BONNIE Miss Indiana Limpus 4 0 38.6 4.00 2.40 45.00
6 BALLYPATRICK SRS Mr Ruy Fonseca 2 0 31.4 8.00 6.40 45.80
7 FERONA Mr Gubby Leech 2 0 39.3 0.00 7.60 46.90
8 ROWBURY SPREE Mrs Samantha Seaton 0 0 34.1 4.00 11.20 49.30
9 HAMILTON III Miss Imogen Murray 0 0 32.7 4.00 13.20 49.90
10 CENTENNIAL Miss Tayla Mason 0 0 34.1 4.00 12.00 50.10
11 REDBARN LUX URY BISCUIT Miss Charlotte Rowe 2 0 31.4 0.00 19.20 50.60
12 CORGARY FEMME FATALE Miss Tessa Bishop 0 0 32.3 8.00 11.60 51.90
13 RICKAMORE ROYAL Mr Hector Payne 0 0 34.6 8.00 16.80 59.40
14 GRANNCORD Miss Althea Bleekman 0 0 38 3.00 19.20 60.20
15 BRECHFA BARUCH Mrs Louise Harwood 0 0 36.1 13.00 13.60 62.70
17 FONTIS FOOL Mr Cameron Beer 0 0 31.8 12.00 25.20 69.00
18 CLASSICAL FORTUNE Mr Michael Ryan 0 0 33 18.00 19.60 70.60
19 BUT NOT TILL NOW Mr Sam Gillespie 0 0 31.4 12.00 39.20 82.60
20 CATHERSTON SPRING TO IT Mr Adam Trew 0 0 33.6 8.00 52.80 94.40
21 SIR QUANTUM Mr Adam Trew 0 0 32.5 8.00 57.20 97.70
22 HENDRIX Miss Rosie Thomas 0 0 35.2 4.00 70.40 109.60
W SOLSBORO SWEETPEA Mr Austin O'connor 0 0 40.2 W W
W STALD LILLESKOVS COOL RAFFI Miss Amanda Brieditis 0 0 28 33.00 W
R FERNHILL ALDO Miss Louisa Lockwood 0 0 30 0.00 R R
R BURNOCK BRIGHT LIMIT Miss Marion Watt 0 0 32.7 4.00 R R
R CURTIS DES CHAUMES Mr Gilles Serbource 0 0 39.6 24.00 R R
R RUSTICOATS Mr Jason Hobbs 0 0 30.7 0.00 R R
R FEU Miss Louise Evans 0 0 40 R R
R CARRY ON REGARDLESS Miss Kate Jupp 0 0 33.6 R R
Optimum XC Time - 5.10
IN - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FLASH COOLEY Mrs Elisabeth Halliday-sharp 6 0 25.2 0.00 0.00 25.20
2 BRITANNIAS MAIL Mr Toby Pigott 5 0 26.4 0.00 0.00 26.40
4 COOLEY MOONSHINE Mrs Elisabeth Halliday-sharp 3 0 29.1 4.00 0.40 33.50
5 GREY FINNSKY Miss Alexandra Farrar-fry 2 0 28 4.00 4.00 36.00
6 MONBEG AFTER DARK Mr Gordon Murphy 1 0 27.5 8.00 2.00 37.50
7 FAERE SPIRIT Miss Line Andresen 1 0 30.9 4.00 3.20 38.10
8 CAMLOUGH SIX NATIONS Miss Mia Ketcher 0 0 33.6 4.00 0.80 38.40
9 URMA BK Miss Rebecca Giorgetti 1 0 36.6 0.00 4.40 41.00
10 THE EMPRESS Miss Emily Young-jamieson 0 0 35.2 4.00 2.40 41.60
11 E WARRANTSSON Mr Austin O'connor 0 0 32.5 4.00 6.40 42.90
12 GREENLOUGH CROSS Mrs Kelly Mccarthy-maine 0 0 33.9 4.00 6.40 44.30
13 FANAD WEST CALLARDO Miss Rosie Russell 0 0 37.1 4.00 6.40 47.50
14 KILKERRAN FAERIE TALE Miss Lucy Fergusson 0 0 28.6 12.00 7.60 48.20
15 CONCERTO Miss Chiara Conze 0 0 25.7 20.00 4.80 50.50
16 COWLING HIGH ROLLER Mr Sam Gillespie 0 0 31.6 8.00 11.20 50.80
17 HABLEUR Miss Kate Rowe 0 0 35.5 4.00 14.00 53.50
18 SIMPLY SUNNY Miss Holly Bradshaw 0 0 31.4 12.00 10.80 54.20
19 SHARAZ Miss Holly Bradshaw 0 0 31.8 16.00 7.60 55.40
20 RASCAL ROULETTE Miss Charlotte Byrnes 0 0 34.6 12.00 13.20 59.80
21 BARDUN ACROBAT Miss Eleanor Bishop 0 0 32.1 15.00 12.80 59.90
22 COOLEY JELLY Miss Philippa Comley 0 0 33.9 16.00 17.20 67.10
23 FABER II Miss Freddie Best 0 0 36.1 9.00 39.60 84.70
24 DIAMOND CLOVER DERAWLIN Miss Tara Williams 0 0 38 0.00 71.20 109.20
E CAROLES LORD Mrs Sarah Perry 0 0 32.5 E 4.00 E
W DANCING HERO VII Miss Kat Raybould 0 0 31.6 W W
E AR NATASHA VII Miss Georgie Williams 0 0 33.6 4.00 E E AR
R POSH PATRICK Miss Philippa Comley 0 0 36.1 R R
R FERNHILL FISSA Miss Miranda Filmer 0 0 32.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 5.10
N - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GLOBAL PROMISE Mr Hector Payne 6 0 32.5 0.00 0.80 33.30
2 VERITAS VH SCHAARBROEK Z Miss Danielle Dunn 5 0 31 0.00 3.20 34.20
3 FAERIE MAGNIFICO Mrs Jonelle Price 4 0 29.5 4.00 6.40 39.90
4 IN FASHION TOO Mr Toby Pigott 3 0 32 4.00 4.40 40.40
5 BANKY MOON Miss Vicky Brake 2 0 32.3 0.00 8.80 41.10
6 TREMAYLE Miss Gemma Gurvidi 1 0 33.3 8.00 0.00 41.30
7 COOLEY ADMIRAL Mrs Amy O'connor 1 0 29.3 0.00 12.80 42.10
8 CUFFESGRANGE ROYAL EXCHANGE Miss Saffron Cresswell 1 0 36.5 4.00 3.60 44.10
9 CORNISH REBEL Mr Roberto Scalisi 1 0 31.5 0.00 12.80 44.30
10 SOCKY BAY Miss Gemma Gurvidi 0 0 36.3 8.00 3.20 47.50
11 DALTON III Mr Andrew Nicholson 0 0 32.8 4.00 12.80 49.60
12 COOLEY ACTIONMAN Mrs Kelly Mccarthy-maine 1 0 32.8 0.00 17.60 50.40
13 CORRIEVIEW NOAH Mr Matthew Glentworth 0 0 35.8 8.00 6.80 50.60
14 FORTHRIGHT Mr Matthew Glentworth 0 0 32.5 12.00 6.80 51.30
15 COOLEY CONVINCED Mr Gubby Leech 0 0 31.5 16.00 5.20 52.70
16 BENICIA B Miss Holly Woodhead 0 0 27.8 12.00 16.40 56.20
17 QUIMBA Mr Andrew Nicholson 0 0 28.5 16.00 12.40 56.90
18 SILVESTERS GOGO MARGAUX Miss Hannah Gadsden 0 0 34.5 12.00 11.20 57.70
19 TILLINGTON PERRY Mr Jason Hobbs 0 0 27.5 0.00 33.20 60.70
20 CARLINGFORDS HES A CLOVER Mrs Louise Harwood 0 0 34.8 8.00 19.60 62.40
21 LOUISBOURG C Mr Jack Whiteford 0 0 40.5 16.00 6.40 62.90
22 GOODBYE OSCAR Miss Joanna Bialkowska 0 0 36.8 20.00 9.60 66.40
23 ZANDICO Mrs Morwenna Foster 0 0 44 0.00 40.00 84.00
24 OBOS NIDGE Miss Emily Young-jamieson 0 0 33 12.00 42.40 87.40
W DROMBANE REBEL Mrs Faye Mcphillips 0 0 41.8 4.00 W
W FREDO DU NINIAN Miss Joanne Hérivaux 0 0 32 16.00 W
HC FABLE BEANO Miss Lucy Hall 0 0 40.3 4.00 HC
E ANDRASSY ECHO Mrs Louise Burton 0 0 41 0.00 E E
R SPARKY VIII Miss Eleonora Boschi 0 0 33.5 4.00 R R
R DANTEE VAN DE MOSKIFARM Mr James Avery 0 0 34.5 0.00 R R
E CR CANTELLO G Miss Hestia Jewell 0 0 44 32.00 E CR
R DE JA VU IV Miss Kate Mills 0 0 34.5 8.00 R R
E AR EDISON Miss Bettina Cardinael 0 0 35 16.00 E E AR
Optimum XC Time - 5.10
N - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CARAGHS ROYAL QUALITY Miss Vittoria Panizzon 6 0 27.8 0.00 0.00 27.80
2 CAPITAINE DE HUS Z Mrs Emma Winter 5 0 30 0.00 8.00 38.00
3 ROCKETMAN Mr Gubby Leech 4 0 31 8.00 0.00 39.00
4 PICCOLO V Miss Kate Honey 3 0 35.5 0.00 6.40 41.90
5 NEWTON BELIZE Mr Tim Rogers 2 0 29 8.00 6.80 43.80
6 CATHERSTON ORATOR Dr Hannah Whitney 1 0 33.5 8.00 7.20 48.70
7 GINO GINGERINO Mrs Jonelle Price 1 0 42.8 0.00 8.40 51.20
8 SHANROE SENTIMENT Mr Harrison Oakley 0 0 31.3 20.00 0.00 51.30
9 LEIGHLAND MELODY Mrs Rachel Sheldon 0 0 40.8 4.00 8.80 53.60
10 KBF WALTZING WITH HILDA Mr Padraig Mccarthy 0 0 36.5 4.00 15.20 55.70
11 JUMBOS STAR Miss Livvy Nile 0 0 43.3 8.00 6.80 58.10
12 CLOVISON Miss Sarah Thorne 0 0 35 4.00 19.20 58.20
13 ALTO RAMBLIN ROSE Mr Charles Foot 0 0 37.5 8.00 13.60 59.10
14 OMARD HARPER Miss Georgie Selley 0 0 48.8 8.00 5.20 62.00
15 CORNISH CABOCHON Mrs Katie Burton 0 0 29 0.00 38.40 67.40
16 MCS MAVERICK Mrs Helen Witchell 0 0 32 12.00 34.00 78.00
17 GLOBAL JOKER Mr Hector Payne 0 0 32.5 4.00 66.40 102.90
18 LLANTHONY VALINA Mr Thomas Tylee 0 0 39.8 20.00 65.60 125.40
HC WOLFERLOW PROLOGUE Miss Alice Pearson 0 0 34.8 12.00 5.20 52.00
HC CORINTHIAN CLOVER Miss Emily Moffatt 0 0 28.5 4.00 32.50
HC PAGANINI Miss Lucy Hall 0 0 44.5 0.00 44.50
W ROBIN LONGSTRIDE Miss Hannah Horton 0 0 39.3 16.00 W
W GHYLLWOOD BROOKLYN Mrs Carolyn Price 0 0 42.5 W
E AR BREND II Miss Kathryn Carmody 0 0 41.8 0.00 E E AR
W VOLTAIR DE L'ERMITAGE Miss Francesca Swallow 0 0 42.5 4.00 W
E EMS FUTURA ESTRELLA Miss Sophie Smith 0 0 27.3 22.00 E E
W CORTYNAN GOLDEN BOY Miss Tara Williams 0 0 40.5 24.00 W
W COOLEY TIME Mrs Selina Milnes 0 0 34 4.00 W
R ARKID Miss Lizzie Luxton 0 0 R R
E AR FORTLAND CRUISE Miss Lauren Mcnally 0 0 45.5 4.00 E E AR
Optimum XC Time - 5.10
N - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ALAMEIN Mr Roberto Scalisi 6 0 22 4.00 0.00 26.00
2 VENDI CRUZ Mrs Kitty King 5 0 21.8 8.00 4.80 34.60
3 COOLROCK COOLEY Mr Tim Rogers 4 0 24.8 4.00 6.80 35.60
4 CHATTER ON Miss Vittoria Panizzon 3 0 28.5 8.00 0.00 36.50
5 TEQUILLA B Z Mr Oliver Turner 2 0 33.8 4.00 0.00 37.80
6 BILLY BETSY Mrs Victoria Jessop 1 0 28.3 0.00 11.20 39.50
7 LYJADOR Miss Laura Collett 1 0 33 4.00 2.80 39.80
8 CORNISH MAIL Miss Lucy Counsell 0 0 29.8 4.00 8.00 41.80
9 CURLY GIRL Mrs Jonelle Price 1 0 28.8 0.00 13.20 42.00
10 JR EWING Miss Sarah Gould 0 0 34.3 8.00 0.00 42.30
11 DUNGES BOLLINJER Miss Emily Young-jamieson 0 0 33.8 8.00 6.40 48.20
12 FIRST LADY BLUE Miss Yasmin Steven 0 0 33.8 4.00 10.80 48.60
13 HERO RHF Mr Hector Payne 0 0 38.5 4.00 14.00 56.50
14 JAMES BOND VAN 'T AKKERHOF Mrs Kelly Mccarthy-maine 0 0 30 8.00 21.20 59.20
15 ABSTRACT ART Miss Lynda King 0 0 40.5 4.00 15.60 60.10
16 HOTSPOT S Mrs Michelle Matthews 0 0 27.5 17.00 16.80 61.30
17 LANGALLER STAR MAKER Miss Charlotte Rowe 0 0 39.3 6.00 17.60 62.90
18 TSAPHYR DE LA DUYS Mr Gilles Serbource 0 0 41.5 12.00 28.00 81.50
19 WILBERFORCE Miss Alice Pearson 0 0 35 12.00 34.80 81.80
20 A BIT SPECIAL Miss Lauren Sanders 0 0 33 16.00 38.40 87.40
R ANOTHER MORNING Miss Rosie Thomas 0 0 38.3 4.00 R R
R GRANDEE Miss Rebecca Pugh 0 0 42.3 0.00 R R
W MAINDIFF ZULU REVOLVER Mr Jason Hobbs 0 0 27.3 8.00 W
W GRAGEELAGH OLLMHOR Miss Ellie Clarkson 0 0 35 8.00 W
R HANERINA SSF Mrs Nicole Pearson 0 0 33.5 4.00 R R
R PONTE VECCHIO Mr Stuart Nie 0 0 35.3 12.00 R R
R DAMASO Mr Andrew Nicholson 0 0 31 0.00 R R
R ICEMAN III Miss Harriet Mitchell 0 0 31.3 0.00 R R
Optimum XC Time - 5.10
N - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CALCOURT VALLEY Mrs Sammi Birch 6 0 27.3 0.00 0.00 27.30
2 FERNHILL MOJITO Mrs Kitty King 5 0 26.8 4.00 1.20 32.00
3 ITAREUSO Miss Louisa Lockwood 4 0 31.3 0.00 1.20 32.50
4 NITOR Mr Alexander Whewall 3 0 31.3 0.00 2.00 33.30
5 BILLY ALBERTO Miss Libby Seed 2 0 31.3 0.00 4.00 35.30
6 BEPLUS Mr Max Warburton 1 0 31.5 4.00 0.00 35.50
7 ACORN Miss Philippa Kerby 1 0 32.8 4.00 0.00 36.80
8 BE GEMMA Mr Padraig Mccarthy 1 0 37 0.00 0.40 37.40
9 LADY OPHELIA Mr Padraig Mccarthy 1 0 37.8 0.00 0.00 37.80
10 DASSETT ENDEAVOUR Mr Tom Jackson 0 0 33 4.00 1.60 38.60
11 LSS LANZAROTE Mr Rupert Batting 0 0 33.3 4.00 1.60 38.90
12 AN IMP NAMED BORRIS Miss Genevieve Kirk 1 0 38.5 0.00 0.80 39.30
13 SUMMER STARDUST Miss Gemma Tattersall 0 0 31.5 4.00 4.80 40.30
14 MARMALAD Miss Charlotte Bonfield 0 0 37 8.00 0.00 45.00
15 STONEHAVEN PENHILLS COBRA Mr Bernie Wharfe 0 0 35.8 4.00 5.60 45.40
16 BODIEVE BALLYCLARE Mrs Margaret Best 1 0 35 0.00 10.40 45.40
17 ALANAS FIFTY SHADES Miss Amy Barlow 0 0 32.8 8.00 4.80 45.60
18 CLONFADS SANTA ANA Miss Danielle Frost 0 0 35 12.00 0.00 47.00
19 SHANBEG PANDORA Miss Emma Hatherell 0 0 35.5 4.00 7.60 47.10
20 BILLY LIBRETTI Mr Tom Jackson 1 0 41 0.00 7.60 48.60
21 JUMBOROO Miss Jeanne Le Roux 0 0 36.8 8.00 4.00 48.80
22 SAPHIR DU RHEU Miss Charlotte Alexander 0 0 38 12.00 1.20 51.20
23 JAGER BOMB Miss Line Andresen 0 0 29.3 12.00 11.60 52.90
24 MYSPIRES PERFECT RESOLUTION Miss Jessica Copsey 0 0 31.3 20.00 6.80 58.10
25 PRIMITIVE DAZZLE II Miss Lydia Hannon 0 0 37.8 12.00 12.40 62.20
26 REHY TRUCKER Miss Andrea Ryan 0 0 35.3 16.00 32.80 84.10
27 MIND OVER MATTER Mrs Rebecca Churchill 0 0 32.8 12.00 41.60 86.40
28 LADY VALTAS Miss Alexandra Garner 0 0 38.3 8.00 49.20 95.50
E AR DIAMOND EDGE II Mr Royston Delfino-orme 0 0 37.3 0.00 E E AR
R HIHO MAGNUM OPUS Mr Fred Ransford 0 0 37.3 8.00 R R
R GAMBLERS DIAMOND Ms Lysanne Vase 0 0 R R
R HON FLEUR Miss Kat Raybould 0 0 34.5 0.00 R R
HC RIVAL DE VILLEGARDIN Miss Maddie Longstaff 0 0 34.5 40.00 E HC
Optimum XC Time - 5.10
N - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ASK FOR MANCHIER Mr Tom Jackson 6 0 28 0.00 0.00 28.00
2 KILCOLTRIM JACKO Miss Georgina Ewell 5 0 30.5 0.00 1.60 32.10
3 PENHILLS EARL GREY Mr Bernie Wharfe 4 0 30.5 0.00 2.80 33.30
4 ARDO Z Miss Imogen Carter 3 0 34.8 0.00 0.00 34.80
5 HOCUS POCUS IV Mr Alex Holman 2 0 36 0.00 0.00 36.00
6 CHACOA ROULETTE Mr Padraig Mccarthy 1 0 36.5 0.00 0.00 36.50
7 PRIMITIVE STAR II Miss Holly Wright 1 0 32.8 4.00 0.00 36.80
8 PUCCINI II Miss Saskia Davies 1 0 37.5 0.00 0.00 37.50
9 ONE COOL KING Miss Amy Barlow 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
10 EARL OF THE GREYS Miss Ashley Edmond 1 0 34.3 0.00 6.80 41.10
11 NEFFECT S Miss Kat Raybould 1 0 38.8 0.00 2.80 41.60
12 SHEEPDROVE CARIAD Mrs Sammi Birch 0 0 35 4.00 4.00 43.00
13 JKS TOPGUN Mrs Charlotte Hordle 0 0 32.8 4.00 6.40 43.20
14 BILLY HOLIDAY Miss Danielle Frost 1 0 43.3 0.00 0.00 43.30
15 NPS GUCCI Miss Hattie Rawson-smith 1 0 37.3 0.00 6.00 43.30
16 RIVERSIDE LESOTHO Mr Max Warburton 0 0 36.5 8.00 2.00 46.50
17 CALCOURT VERONA Mrs Sammi Birch 0 0 29.8 8.00 8.80 46.60
18 REARCROSS DIANGO Mrs Georgie Messent 0 0 43 4.00 0.00 47.00
19 LACHAIN CRUX Mr Dannie Morgan 1 0 37.5 0.00 13.20 50.70
20 MYPROMISETWOJOAN Miss Natasha Miro 0 0 40.5 8.00 2.80 51.30
21 MY GRAND ILLUSION Mr Billy Marshall 0 0 41.3 4.00 11.60 56.90
22 ULCK DU LIN Miss Charlotte Alexander 0 0 47.3 16.00 4.40 67.70
23 TINKERS TALK Miss Jessica Stephens 0 0 49.3 4.00 14.80 68.10
24 SUNKISSED Miss Emily Hughes 0 0 36.3 0.00 35.60 71.90
25 EDWARD XII Miss Flora Hall 0 0 45.5 16.00 15.60 77.10
26 IF NEVER Miss Felicity Rydings 0 0 40.5 4.00 36.40 80.90
27 CLARAGH SONNY Mrs. Molly Johnstone-Ellis 0 0 35.8 16.00 31.60 83.40
28 RUBINS LEGACY Miss Sarah Smith 0 0 36 4.00 48.00 88.00
E CR PHA MAI BLUE Miss Nicola Strong 0 0 47.5 28.00 E CR
W LANGALLER LIBERMAN Miss Celia Marino 0 0 40.8 20.00 W
E R3 MILO IV Dr Karen Baxter 0 0 37.5 E E R3
E KILLNEY RANGER Miss Megan Lawrence 0 0 36.8 8.00 E E
Optimum XC Time - 5.10
NRF - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MOONLIGHT CHARMER Miss Laura Collett 6 0 25.7 0.00 3.20 28.90
2 FLORENCINA R Mr Dan Jocelyn 5 0 29.8 0.00 0.40 30.20
3 ROYAL HARVEST Mr Gubby Leech 4 0 30.9 0.00 0.00 30.90
4 LOSTOCK JAMES BROWN Miss Mia Ketcher 3 0 32.1 0.00 0.00 32.10
5 TIMOLIN Mr Gubby Leech 1 0 33 0.00 0.00 33.00
6 ANTIGONE II Mr Alexander Peternell 0 0 29.3 4.00 0.00 33.30
7 BELLEFLEUR Z Mr Graham Law 1 0 34.1 0.00 0.40 34.50
8 MONBEG IGUASSU Miss Sam Jennings 0 0 28.6 4.00 4.40 37.00
9 VELMA Miss Dani Evans 1 0 39.6 0.00 0.00 39.60
10 ACCORDING TO ARCHIE Miss Harriet Ford 0 0 33 8.00 0.00 41.00
11 CASTLERICHMOND WILLIAM Miss Emma Godwin 0 0 32.5 12.00 1.20 45.70
12 ERKINA HARDLY Miss Vicky Brake 0 0 38.9 4.00 6.40 49.30
13 EMERALD SPIRIT II Mr Joe Roome 0 0 38 8.00 4.80 50.80
14 MURPHY MAY Miss Jess Rimmer 0 0 40.2 12.00 0.00 52.20
15 ROCK SOLID II Mr Alex Holman 0 0 38.2 4.00 10.00 52.20
16 AMBASSADORS DISGUISE Miss Cassandra Price 0 0 28.9 24.00 5.20 58.10
17 JOUBERT Miss Ellie Fredericks 0 0 32.1 20.00 12.80 64.90
W REYBRIDGE RIVER DANZ Mr David Doel 0 0 32.7 4.00 W
W THE DUMB BLONDE Mrs Louise Harwood 0 0 36.6 4.00 W
Optimum XC Time - 5.47
OI - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLOUD DANCER II Mrs Jonelle Price 12 0 20.7 4.00 6.40 31.10
2 FERRO POINT Mr David Doel 10 0 31.8 0.00 0.00 31.80
3 DIRECT TULLYORAN CRUISE Mrs Sammi Birch 8 0 30.9 0.00 2.00 32.90
4 SWALLOW SPRINGS Mr Andrew Nicholson 6 0 28.6 0.00 6.00 34.60
5 CHAP Mr David Doel 4 0 31.6 4.00 0.40 36.00
6 KEC DEAKON Miss Millie Dumas 2 0 23.4 0.00 13.60 37.00
7 ROHERYN RUBY Miss Imogen Murray 2 0 32.5 0.00 5.60 38.10
8 CAMBLIN HILL Mr Simon Vatcher 2 0 37.1 0.00 1.60 38.70
9 SIR PAPILLON Miss Laura Collett 2 0 35.5 0.00 4.40 39.90
10 ARGENTINO BK Mr Andrew Nicholson 0 0 23.2 4.00 12.80 40.00
11 LADY MOYLISHA Ms Sara Squires 0 0 34.6 4.00 1.60 40.20
12 FINDUSS PFB Mrs Sammi Birch 0 0 33 4.00 6.40 43.40
13 KINDRED SPIRIT IV Mrs Jonelle Price 0 0 32.7 4.00 7.60 44.30
14 CHAPEAU Miss Melissa Townshend 0 0 32.5 4.00 9.60 46.10
15 PINK DIAMOND II Mrs Christine Hardinge 0 0 35.5 4.00 7.20 46.70
16 UNIVERSAL COOLEY Miss Millie Dumas 0 0 27.3 8.00 12.00 47.30
17 HEAT WAVE Miss Rosie Thomas 0 0 38 4.00 5.60 47.60
18 COOLEY SHOWTIME Mrs Jonelle Price 0 0 32.7 1.00 14.00 47.70
19 COOLEY AGAIN Miss Laura Collett 2 0 29.6 0.00 18.40 48.00
20 BALLINTESKIN COOPER S Mrs Daisy Berkeley 0 0 31.8 4.00 12.80 48.60
21 WISHING TIME Miss Vicky Tuffs 0 0 29.3 12.00 9.20 50.50
22 KINNORDY RHONDO Mr Austin O'connor 0 0 33.6 8.00 10.00 51.60
23 TIERRO Miss Lydia Hannon 0 0 31.6 8.00 12.00 51.60
24 PENCOS CROWN JEWEL Mr Tom Jackson 2 0 28.2 0.00 23.60 51.80
25 BALLADEER MILLER MAN Mrs Louise Harwood 0 0 38.4 4.00 10.80 53.20
26 FIVEBERRY Mr Padraig Mccarthy 0 0 33.6 12.00 13.20 58.80
27 FAERIE DIANIMO Mrs Jonelle Price 2 0 39.3 0.00 20.00 59.30
28 CANCARAS GIRL Miss Tiana Coudray 0 0 38.6 8.00 17.60 64.20
29 KING BILL Miss Charlotte East 0 0 28.6 12.00 24.40 65.00
30 BALLYMOLLOY ROGAN Miss Indiana Limpus 0 0 33.4 19.00 79.60 132.00
R TODAYS SPECIAL Mr David Sheerin 0 0 31.8 R R
E AR IN DISGUISE II Miss Rebecca Howard 0 0 34.1 4.00 E E AR
Optimum XC Time - 5.47
OIu21 - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 QUALITY ROSE Miss Saffron Cresswell 12 0 34.6 0.00 0.00 34.60
2 BILLY MCFEE Miss Leilia Paske 10 0 28.9 4.00 2.80 35.70
3 NPS ELEGANCE Mr Max Warburton 4 0 28.4 4.00 0.00 32.40
3 BONNIE Miss Florence Finzi 8 0 36.6 0.00 0.00 36.60
4 JAMAICAS PRIDE Mr Max Warburton 6 0 34.6 0.00 4.00 38.60
5 MOHER PRINCE Mr Milo Kennedy 4 0 35.2 4.00 0.00 39.20
6 TOPSPIN II Miss Alice Casburn 2 0 35.9 0.00 4.00 39.90
7 PARKFIELD QUINTESSENTIAL Mr Tom Bird 0 0 31.1 4.00 4.80 39.90
8 SPANO DE NAZCA Miss Georgia Bartlett 0 0 31.6 8.00 0.40 40.00
9 A SUNNY BAY Miss Elicia Miller 0 0 35.7 4.00 0.40 40.10
10 LAKANTUS Miss Saffie Osborne 0 0 30 5.00 7.20 42.20
11 CASSIS ROYALE Miss Pandora Briselden 2 0 32.1 0.00 12.80 44.90
12 CANDYMAN LEANORTH Miss Toots Bartlett 0 0 31.1 4.00 10.00 45.10
13 MOANGARRIFF DUKE Miss Jess Corser 0 0 35.9 8.00 2.00 45.90
14 CORTAGE Miss Ailsa Wates 0 0 30.9 1.00 15.60 47.50
15 URIS CAVALIER Miss Kate Shapland 0 0 33.4 8.00 6.80 48.20
16 FOXDON SUNNY JIM Mr Thomas Hawke 2 0 37.1 0.00 13.20 50.30
17 DIAMOND BOBBY Miss Jess Rimmer 0 0 38 24.00 6.80 68.80
18 LOVEJOY III Miss Eleanor Bishop 0 0 32.7 17.00 20.80 70.50
19 BANG ON TIME II Mr Miles Albert 0 0 33.9 8.00 34.40 76.30
R COTSWOLD Miss Eve Hobbs 0 0 38 R R
W CALL ME COOLEY Miss Molly Faulkner 0 0 31.4 20.00 W
W COURAGUNEEN JENNIE Miss Amelia James 0 0 34.3 W W
R HOLLYFORT LAD Miss Danielle Frost 0 0 32.7 16.00 R R
Optimum XC Time - 5.10
ON - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CONNAGHT DIAMOND Miss Henrietta Ewell 6 0 20.8 0.00 0.00 20.80
2 NOTE WORTHY Mr Giovanni Ugolotti 5 0 28.5 0.00 0.00 28.50
3 PAO DES AUCELS Miss Louisa Lockwood 4 0 28.3 0.00 0.40 28.70
4 GEORGE V Miss Flora Lickiss 3 0 27.8 4.00 0.00 31.80
5 RED RENDEZVOUS Miss Safia Woodward 2 0 33 0.00 0.00 33.00
6 JENSEN III Mr Max Warburton 1 0 29.5 4.00 0.00 33.50
7 GARFORD BIG IDEA Miss Bea Coward 1 0 31.8 0.00 2.80 34.60
8 GUMMYS TWINKELING Mrs Selina Milnes 1 0 32 0.00 4.00 36.00
9 QUIMERA CP Miss Bella Lloyd Webber 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
10 FAIRVIEW Ms Rachel Corbett 1 0 27.3 0.00 10.00 37.30
11 PHOENIX L Miss Jaz Jocelyn 1 0 37.8 0.00 0.00 37.80
12 FJURY Miss Katie Rucker 1 0 34.5 0.00 4.40 38.90
13 DIAMOND DANCING HETTIE Miss Kat Raybould 1 0 36.5 0.00 2.80 39.30
14 ASPIRATION III Miss Sarah Shaw 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
15 COLEPLAY Mrs Candice Dunlop 1 0 33.8 0.00 6.40 40.20
16 COOL FANTASY Miss Henrietta Ewell 0 0 33 8.00 0.00 41.00
17 CAILNEA Mr Michael Bishop 1 0 34 0.00 8.40 42.40
18 DON STEFANO Miss Megan Brown 0 0 35 8.00 3.20 46.20
19 ARE YOU WITH ME Miss Louisa Kerr 1 0 35.5 0.00 10.80 46.30
20 GRANBY MR FINNLAY Mrs Alexandra Byrne 0 0 28.3 12.00 9.20 49.50
21 KELECYN SUPERNATURAL Miss Thea Horsley 0 0 40.3 8.00 4.00 52.30
22 ARCHFIELD ECHO Miss Holly Bradshaw 0 0 29.3 15.00 8.00 52.30
23 TRICOLORE Mrs Gudrun Dean 1 0 41.3 0.00 15.20 56.50
24 LAIDBACK LIL Mrs Margaret Best 0 0 34.3 12.00 11.60 57.90
25 BENNA BEOLA II Miss Katie Duffy 0 0 36.3 16.00 32.00 84.30
E R3 STEP ALONG STYLE Miss Ellie Kibbey 0 0 35 8.00 E E R3
R CAVELLO PIP Miss Katie Thrower 0 0 34 8.00 R R
E DIAMOND RICARDO Miss Scarlett Parker 0 0 E 8.00 E
W LEACOURT TOUCH OF CLOVER Miss Charlotte Rowe 0 0 34 8.00 W
W CESANO H (D) Miss Emily Rucker 0 0 39.5 25.00 W
W MARSTONPARK LUPINA Miss Becca May 0 0 33.5 4.00 W
Optimum XC Time - 5.10
ONu18 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MOUNTTEMPLE MISTRESS Miss Jess Rimmer 6 0 24.5 0.00 0.00 24.50
2 KARINELLA RUBY Miss Hannah Hall 5 0 31 0.00 0.80 31.80
3 CATHERSTON DEFINITIVE Miss Polly Muirhead 4 0 30.5 4.00 0.00 34.50
4 THE GREEDY GOOSE Miss Molly Hughes 3 0 33 0.00 2.00 35.00
5 KILPATRICK KNIGHT Ms Georgina Herrling 2 0 32.5 0.00 2.80 35.30
6 PENHILL TOUCH OF CLASS Miss Polly Muirhead 0 0 33.5 4.00 2.40 39.90
7 BOSKENWYN LAD Mr Tom Griffiths 0 0 36 8.00 0.40 44.40
8 BEWARE THE DIGGER Miss Florrie Dyer 0 0 33 8.00 5.20 46.20
9 LAWA Miss Katie Bambridge 0 0 33.3 12.00 2.80 48.10
10 AMOROSO GIGI Z Miss Bella Butterworth 1 0 37 0.00 14.80 51.80
11 SHORNMEAD BAY Mr Hamish Clarke 0 0 40 12.00 0.80 52.80
12 JYNSKI Miss Alice Procter 0 0 36 16.00 4.00 56.00
13 BALDHU HIGH TIDE Miss Lucy Cayford 0 0 44.5 19.00 2.40 65.90
14 A LA ROSE ANGLAISE Miss Caitlin Moffatt 0 0 41.5 16.00 9.20 66.70
15 FUSIONS DETECTIVE Mr Milo Kennedy 0 0 36.5 12.00 21.20 69.70
16 GLOBAL SMART CHOICE Miss Jemima Stratton 0 0 30 0.00 42.40 72.40
17 KYLEBRACK STAR Miss Abbie Cowley 0 0 37.5 4.00 34.00 75.50
18 GARRYBRITT COOLE PARK Miss Lucy Wisher 0 0 30.8 4.00 74.00 108.80

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Nunney, Southfield House, FROME, Whatley, Somerset, United Kingdom, BA11 3JY

Grid reference ST733467


Cancelled

Twitter

Latest News

Thumbnail

BE Regional Youth Coach Vacancies

Posted on 20th October 2020

BE currently have three vacancies for Regional Youth Coaches, please select the region below to view the Job Advert and Description:

 

Read the full story
View all news