MUNSTEAD (2)MUNSTEAD (2)

Newsflash

All Entries are now full and closed for both days (including waitlists). 

 
 

MUNSTEAD (2)

Location

Heath Farm (Munstead), Godalming, Surrey, United Kingdom, GU7 1UN

Date

Saturday 18 to Saturday 18 September 2021

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mr and Mrs R A Harvie
Contact Mr and Mrs R A Harvie
Phone: 01483 418271

Course description

Munstead's course will be run over mainly level grassland with good sandy going. The course is designed to encourage the horse and rider and will be inviting. After consultations with BE's ground expert, specialist ground care machinery that is specific to our sandy soil is used to ensure the going is as good as possible

Event schedule

Entries open

9 August 2021

Ballot date

24 August 2021 12:00 noon

Ballot period

September

Late entry surcharge

24 August 2021

Event Team

Brian Lear/Johnray Farrell

SJ Course Designer

Mr Rupert Harvie

Course Designer

Contact Details
Mr and Mrs R A Harvie

Event Organiser

Heath Farm Cottage, Godalming, GU7 1UN

Contact Details

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 209 1176 27. Please make cheques payable to Munstead Horse Trials Ltd. If you require similar times to another competitor, please ensure that you refer to each other on both entry forms.

Intenet Entries are preferred - www.britisheventing.com

Entry Amendments by 12/09/2020 by emailing becca@munsteadhorsetrials.co.uk.

Refund Policy - 100% refund for entries withdrawn before Ballot Date. Thereafter, entries that are replaced will receive a full refund subject to a £12 administration charge. Entries made after Ballot Date are not eligible for a refund. If the event is oversubscribed and a ballot takes place, a wait list will be held.

Starting Times are available between 17/09/2020 19:00 and 17/09/2020 21:00 on 07768 740969. Starting Times also available on website www.britisheventing.com
A wait list will be held

Stabling

A limited amount of stabling is available on site at a charge of £20.00 per night. Shavings available at £8 extra per bale. Money will only be refunded for cancellations made before 11 Sept. In the event of abandonment any stables that have not been used will receive a full refund. Contact Entries Secretary to book stabling

Special Notices

In case of Abandonment please phone 07768740969.

All Terrain vehicles/Motorcycles will not be permitted.

Dogs must be kept on leads at all times.

Parking - No cars will be allowed in the lorry park due to limited space and Covid restrictions

Entrance Policy will be in line with current BE Protocol at the time of the competition.

Helpers - Competitors able to provide a helper for a full day jump judging or a full section dressage stewarding will receive some priority in the event of a ballot. They will also receive a free XC schooling voucher (worth £30). Please email munsteadht@gmail.com to offer help and make a note on your entry form in the Requests/Notes box that you are offering help. Offers of help (and entries offering help) must be received before Ballot date

Accommodation and Catering

Accommodation list available from the Organiser. Please email Organiser for details. Refreshments available throughout the event

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE80(T) Saturday BE91 (2009) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE90 Saturday BE91 (2009) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE90Open Saturday BE91 (2009) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE100 Saturday BE101 (2009) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE100Open Saturday BE101 (2009) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Payable at time of entry
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

In the event of a Ballot, the Organiser reserves the right to transfer BE90 entries into the BE90Open and BE100 entries into the BE100Open

Prizes

Lower level prize money.
Rosettes to 10th place

Event name: MUNSTEAD (2) Date: Sep 18 2021 Location: Heath Farm (Munstead), Godalming, Surrey, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.25
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 STX MEX Mr Tom D Crisp 0 16 26.3 0.00 0.00 26.30
2 H Miss Fern Wilson 0 14 24 4.00 0.00 28.00
3 FLOOR Mrs Lucinda Britnell 0 12 29 0.00 0.00 29.00
4 DELIGHTFUL MR CLOVER Miss Katherine Stewart 0 10 30.5 0.00 0.00 30.50
5 JIMMY Mr Rafael Losano 0 8 28 0.00 4.40 32.40
6 RUMPLESTILTSKIN Mrs Lucy Edmeades Stearns 0 6 33 0.00 0.00 33.00
7 TERRYGREEHAN DEMPSEY Mrs Michele Hill 0 4 33.5 0.00 0.00 33.50
8 THE GREY FELLOW Mr Matthew Perry 0 4 32.8 0.00 1.20 34.00
9 DE NIRO'S FLORETT Miss Olivia Hall 0 2 34.8 0.00 0.80 35.60
10 SILVER RIDGE Mrs Avril Verhagen 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
11 RIVERSTOWN BUCCANEER Mrs Debbie Cawley 0 2 38 0.00 0.00 38.00
12 PROFESSOR SPROUT Mrs Alison Burns 0 2 36 0.00 3.60 39.60
13 WOODFIELD GOLD Miss Lily Howell 0 0 35.5 4.00 0.40 39.90
14 SILKEN EVE Miss Charlotte Tarrant 0 0 33.3 4.00 2.80 40.10
15 FAVORIT VON ROCHERATH Mrs Hayley Cooper 0 2 40.5 0.00 0.00 40.50
16 CLASS ROMANCE Miss Eleanor Hope 0 2 39.5 0.00 2.40 41.90
17 LORENZA Miss Clare Cowe 0 2 40.3 0.00 7.20 47.50
18 NEWTOWN LILY Miss Isabelle Cook 0 0 33.5 4.00 10.00 47.50
19 SPARKY’S SECRET Miss Gemma Spanswick 0 0 31 16.00 4.40 51.40
20 BILLY WAFFLE Miss Poppy Barr 0 0 39 8.00 7.20 54.20
21 MIH TOPGUN Mr Ollie Martin 0 0 29.3 0.00 26.80 56.10
22 GORTLEMON HECTOR Miss Karley Hubbard 0 0 38.5 8.00 12.00 58.50
23 OWL HOUSE REMINISCE Miss Pippa Marsh 0 0 34.8 0.00 26.40 61.20
24 CLAUDE II Miss Doriel Watson 0 0 33.5 0.00 28.40 61.90
25 DIRETTO Miss Katie Lott 0 0 45.3 0.00 24.00 69.30
26 GOREY GREY Miss Lucy Le Masurier 0 0 33.8 30.00 7.60 71.40
27 LITTLETONS ON THE MONEY Miss Laura Tugwell 0 0 38.8 12.00 21.60 72.40
28 KG NANCY Miss Sarah-jayne Gearing 0 0 38.5 4.00 42.80 85.30
29 QUEENS CADENZA Mrs. Harriet Connor 0 0 38.5 8.00 60.40 106.90
E E L;QUIDAM VK Miss Rose Carnegie 0 0 37.5 0.00 E E E
N MULLAGH SHANE Miss Lizzie Forbes 0 0 N N
W ARABELLA PFB Miss Olivia Petersen 0 0 W W
W CASSUS S CANDY GIRL Mr Francis Whittington 0 0 W W
E UR ARDLEA MILLY Miss Isabella Mckeogh 0 0 35 0.00 E E UR
E R3 TOTTY FAY Mr Paul Mitchell 0 0 37.5 E E R3
Optimum XC Time - 04.25
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BELLA EMMY Miss Holly Nye 0 16 27.8 0.00 0.00 27.80
2 CLASSICTOP MISS VIVIENNE Miss Alana Sparrow 0 14 27 0.00 1.60 28.60
3 MY GOOD MORNING Miss Ella Lucas 0 12 26.3 4.00 0.00 30.30
4 IXION Mr Max Warburton 0 10 30.5 0.00 0.00 30.50
5 LISHEENABRONE MILLY Miss Georgina Pound 0 8 26.8 4.00 0.00 30.80
6 IN THE HUNT Mrs Sacha Hourigan 0 6 29.5 0.00 1.60 31.10
7 MILLFIELD CATAPULT Miss Nicola Holehouse 0 4 32.3 0.00 0.40 32.70
8 MOLLY MAY Miss Holly Hunter 0 4 29 4.00 0.00 33.00
9 SIR CHARLIE BOI Miss Eloise Clare 0 4 29.8 4.00 0.40 34.20
10 ZACHIE Miss Zara Staples 0 0 26.8 8.00 0.00 34.80
11 SPRING VAYU Ms Jayne Cummins 0 2 33.3 0.00 3.60 36.90
12 VOLANTIS Mrs Rachel Wright 0 0 33 4.00 0.40 37.40
13 PRIMITIVE DIPLOMAT Mrs Nicola Lomax 0 2 35 0.00 3.20 38.20
14 FERODO Miss Josephine Spring 0 0 28.8 12.00 0.00 40.80
15 DEO GRATIAS Mrs Harriet Etheridge 0 2 39.5 0.00 1.60 41.10
16 LLANGENNYDD CHASE Miss milli day 0 0 33.3 8.00 0.80 42.10
17 LISKY BROOK Miss Taryn Cole 0 0 30 8.00 4.40 42.40
18 RATHKEALE BAY BOY Miss Joanne Price 0 0 32.8 4.00 6.40 43.20
19 TORENTO Z Miss Annie Forsyth 0 0 33.8 8.00 2.40 44.20
20 DIAMOND GLENVIEW LASS Mrs. Kathryn Baker-Brooks 0 0 33.3 12.00 0.00 45.30
21 MIH DEFENDER Mr Ollie Martin 0 2 35.5 0.00 10.40 45.90
22 THE RITZ Mrs Cheryl Bezants 0 0 26 4.00 27.20 57.20
23 STONEHALL MISS RUSSEL Miss Harriet Gillam 0 0 29.3 0.00 30.00 59.30
24 BILLY MCQUEEN Miss Annie Forsyth 0 0 38.3 4.00 22.00 64.30
25 DERRYMORE DUNCANS DESIRE Miss Daisy Dogger 0 0 38.3 4.00 38.40 80.70
26 CYMOON ''F'' Z Miss Isabelle Cook 0 0 37.8 0.00 51.20 89.00
27 DE L AMOUR Miss Amanda Brieditis 0 0 31.5 16.00 45.20 92.70
28 COURAGE UNDER FIRE Mrs Kate Richards 0 0 41.3 42.00 17.20 100.50
29 LANKILL REBEL Miss Lottie Nixon 0 0 34.5 8.00 61.60 104.10
30 PRIMITIVE APRIL Mrs Christine Smith 0 0 35.5 8.00 138.00 181.50
E UR BELLADONA Miss Milly Philips 0 0 31.8 30.00 E E UR
R E HANK WILLIAMS Miss Nicola Benson 0 0 33.3 E R R E
E UR ROSEPOINT LACE Miss Chantelle Evans 0 0 30.3 12.00 E E UR
N VERY DIGNIFIED Mr Robbie Kearns 0 0 N N
R ROSIE XIII Miss Lizzie Forbes 0 0 33 R R
R KNOCKFERNIA SKY BOG Miss Maelle Guillard 0 0 36.3 4.00 R R
Optimum XC Time - 04.25
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FINTRA ZEBO Miss Olivia Mitchell 0 16 29.8 0.00 0.00 29.80
2 CARPO VIVENDI Mr Jack Pinkney 0 14 31 0.00 0.00 31.00
3 BATHLEYHILLS BURGLAR BILL MAR Miss Melissa Joannides 0 12 29.3 8.00 0.00 37.30
4 CRUISE ON REGARDLESS Miss Maddie Abbott 0 10 38 0.00 0.00 38.00
5 RED LESTER Mr Sebastian Smith 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
6 BALLYDUFF MAX Miss Chloe Allday 0 2 41.8 0.00 7.60 49.40
7 LASPEN DIAMOND CUT Miss Allisha Coulson 0 0 38 12.00 4.80 54.80
8 BILLY OAK Miss Jade Forlani 0 2 36.3 0.00 31.60 67.90
9 LANCELOT BMG Mr Alfie Marshall 0 0 45.8 4.00 19.60 69.40
10 GRAFFEN B Miss Georgia Padgham 0 0 39 0.00 30.40 69.40
11 JULIUS S Mr Jack Pinkney 0 0 20.3 4.00 46.00 70.30
12 PLATINUM CAVALIER Mr Tom D Crisp 0 0 33.5 0.00 37.20 70.70
13 SPRING PROPHET Miss Annabella Duff 0 0 41.5 12.00 20.00 73.50
14 GLASKER CLOVER GIRL Mr Oliver Levy 0 0 36 8.00 36.80 80.80
15 MIH COOLEPARK Mr Ollie Martin 0 0 35.8 4.00 42.00 81.80
16 KILVERDARE Mrs Emily Penn 0 0 36.8 4.00 50.80 91.60
E R3 IE BUBBLE BEE Miss Jennifer Rowlinson 0 0 32 0.00 E E R3
E UR CONCLUSIVE Miss Alice Ashby 0 0 27.5 E E UR
E UR TOOK BY STORM Ms Caroline Primrose 0 0 36.5 12.00 E E UR
Optimum XC Time - 04.25
BE100Open - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WOODEN IT BEE NICE Mrs Polly A Thom 0 16 24.5 0.00 6.00 30.50
2 BORIS VII Miss Hattie Lloyd-Townshend 0 14 31.8 0.00 0.00 31.80
3 BILLY WAYNE Miss Annie Forsyth 0 12 37.8 0.00 0.00 37.80
4 JOUBERT Miss Lucy Standish 0 10 32.8 4.00 1.20 38.00
5 WOLFGANG Mrs Tracey Duncan 0 2 36.8 0.00 1.60 38.40
6 ITALIAN CLOVER Miss charlotte james 0 2 38.3 0.00 0.80 39.10
7 WESTWINDS KNIGHTRIDER Mrs Debbie Cawley 0 2 40 0.00 0.00 40.00
8 MUSICAL LEGEND Miss Zoe Gould 0 0 36.3 4.00 2.00 42.30
9 GORSEHILL JACK Miss Georgia Stephens 0 0 36.5 4.00 4.40 44.90
10 BROTHER BERTIE Mr Max Whittington 0 0 34.5 4.00 6.40 44.90
11 ROCKETMAN Miss amy hryhoruk 0 0 35.5 8.00 8.80 52.30
12 A SPLASH OF CLASS Miss Megan Dyer 0 0 35.8 0.00 20.00 55.80
13 TRISTAN HILL Miss Ava Holt 0 0 43.5 8.00 7.20 58.70
14 KAGAMI Miss Emily Bruce 0 0 37.5 0.00 47.60 85.10
15 SBT CYRUS Miss Regan Lloyd 0 0 38 0.00 96.00 134.00
W JEWELLED QUEST Miss Sophie Jackson 0 0 44.5 W W
R COOLEY GHS Miss Francesca Laycock 0 0 34.8 8.00 R R
Optimum XC Time - 04.54
BE80(T) - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CULMORE FRANK Miss Elsa Priest 0 0 30 0.00 0.00 30.00
2 TEMPLEDUN Ms Cath Stracey 0 0 22.3 0.00 10.00 32.30
3 MAGHERA LIAM Miss Beth Hobden 0 0 33 0.00 0.00 33.00
4 LLECHRYD PAINTED WARRIOR Miss Isabelle Sheehy 0 0 33.3 0.00 0.00 33.30
5 FOS GINNY Miss Olivia White 0 0 33.3 0.00 0.00 33.30
6 POYNSTOWN CHARLIE Miss Sophie Cole 0 0 29.8 4.00 0.00 33.80
7 DARK DE ST PRIEST Mrs Sarah Lowe 0 0 34.3 0.00 2.80 37.10
8 FRENCHFORT DAISY Miss Isabel Jordan 0 0 37.3 0.00 0.00 37.30
9 TRACEY’S TREASURE Miss Lauren Bendell 0 0 38.3 0.00 0.00 38.30
10 MR MAC Miss Emily Mainieri 0 0 36 0.00 3.60 39.60
11 COLOURTHYME TA DO Miss Evie Shearn 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
12 COCO CHANEL CDS Mr Andrew Day 0 0 38.5 0.00 2.80 41.30
13 CHEQUERS II Miss Elizabeth Hewitt 0 0 32.5 8.00 1.20 41.70
14 SPRINGTIME CHASER Mrs Cara Evenden 0 0 34.5 0.00 7.60 42.10
15 SALLY DOONAVEERAGH Miss Izzy Faithfull 0 0 37.8 4.00 2.00 43.80
16 OKE LISS Miss Rachel Chubb 0 0 37.5 0.00 7.20 44.70
17 MADE IN THE DARK Miss Vanessa Chesneau 0 0 26 8.00 14.40 48.40
18 QUEENS DAUGHTER Mrs Amy Newton 0 0 33.3 0.00 15.20 48.50
19 POT LUCK Miss Ruby Jefferson-Pillai 0 0 35 4.00 10.40 49.40
20 RATHCOONA JACKE Mrs Hannah Oelkers 0 0 45.5 4.00 1.20 50.70
21 QUEENS CAROUSEL Mrs Sue Orpen 0 0 27.8 4.00 19.20 51.00
22 SILVERSPRING REBEL Miss Amy Newton 0 0 37.3 8.00 7.60 52.90
23 I'M A CRACKER Miss Georgina Marks 0 0 33.8 4.00 16.40 54.20
24 KANAE LEGACY Mrs Michelle Wilson 0 0 31 0.00 26.40 57.40
25 FRANK XII Miss Amy Ridsdale 0 0 35 0.00 23.60 58.60
26 FANTASTIC MISTER FOX Miss Bethan Griffin 0 0 36.3 4.00 28.80 69.10
27 CLONMORE STAR Miss Jessica Buchanan 0 0 35 8.00 54.80 97.80
HC MAYERTORNE POPADOODLEDOO Ms Jaya O’neill 0 0 28 0.00 7.60 35.60
E E LAOIS DIAMOND Mrs Barbara Haynes 0 0 29 0.00 E E E
R SILLOGUE MISTY Mrs Jennifer Garrard 0 0 41 R R
E AR RAFIKI WAVE Miss Alice Parker 0 0 47.3 8.00 E E AR
W COPPERFIELD IRIS Miss Caroline Exley 0 0 22.8 0.00 W W
E R3 KILLASSER CLOVER Miss Holly Chantler 0 0 31 10.00 E E R3
Optimum XC Time - 04.54
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BEACH LADY Miss Beth Hobden 0 0 25.3 0.00 0.00 25.30
2 COUNTERPART Miss Victoria Henderson 0 0 26.3 0.00 0.00 26.30
3 ANTONIUS Miss Daisy Bettles 0 0 26.8 0.00 0.00 26.80
4 GAILEY BAY Miss Freya Brooke Ingham 0 0 28 0.00 0.00 28.00
5 CHURCHTOWN CASPIAN Miss Bryony Whittington 0 0 23.8 0.00 4.80 28.60
6 MARTY'S BOY Mrs Miranda Kelly 0 0 29.8 0.00 0.00 29.80
7 PEPPERAZZI Mrs Tessa Hopcroft 0 0 26.3 4.00 0.00 30.30
8 EL VENCEDOR Mr Duncan Finch 0 0 19.5 4.00 6.80 30.30
9 CEIDE HUMPHRY Miss Helen Hickson 0 0 30.8 0.00 2.80 33.60
10 DOLLY MIX Miss Hope Khaksar 0 0 32.3 0.00 2.40 34.70
11 HEADLEYS DEGAS TOO Miss Tatjana Wooldridge 0 0 28.5 4.00 4.00 36.50
12 UNNAMED (806898) Miss Abigail Haime 0 0 27.3 4.00 6.00 37.30
13 BALLYS BACK TO BLACK Miss Leila Royle-Davies 0 0 31.3 0.00 7.20 38.50
14 THE JUGGLER Miss Kirsty Ray 0 0 31.5 4.00 3.20 38.70
15 WESTERN TOBY Mrs J Modder 0 0 26 8.00 5.60 39.60
16 UNNAMED (807572) Miss Emma Payne 0 0 37.3 0.00 5.20 42.50
17 BALLINAMONAPARK TIGER LILLY Mrs Amy Purkis 0 0 29 0.00 16.40 45.40
18 WHAT A FELLA II Miss Emily Hues 0 0 33.5 0.00 12.00 45.50
19 QUEENS CONSTELLATION Miss Rosie Burke 0 0 29.3 4.00 12.80 46.10
20 KNOCKBRACK JACK Mrs Fenella Humphreys 0 0 30 4.00 15.20 49.20
21 RIVER FIELD CORNET STEP Mrs Sally Plummer-jones 0 0 30.3 0.00 20.00 50.30
22 LISNABRACK CHAMP Miss Cordelia House 0 0 31.3 0.00 19.20 50.50
23 HARLEQUIN ZED Mrs Rachael Balls 0 0 28.8 4.00 20.00 52.80
24 CADBURY UK Mr Stephen Grigg 0 0 23 0.00 30.00 53.00
25 BALLYENGLAND CHOICE Miss Liz Mcguinness 0 0 32.3 0.00 25.60 57.90
26 RUSSBOROUGH Mrs Claire Harris 0 0 25 4.00 32.40 61.40
27 BANNVIEW SNAPDRAGON Miss Vicki Mann 0 0 26 0.00 86.80 112.80
E UR CORMACS CASTLE Miss charlotte rumary 0 0 31 0.00 E E UR
W QUANSBORO PAT Miss Jo Davies 0 0 W W
E E CARRICKVIEW GALANTA Miss Lily Bales 0 0 29 0.00 E E E
E R3 CUFFSTOWN LUCKY LAD Miss Amy Etherton 0 0 30.8 E E R3
E R3 PIPER Miss Katie Lippiatt 0 0 30.3 0.00 E E R3
Optimum XC Time - 04.40
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BH GRINGOS PEARLY Miss Kiera Whiteman 0 8 23 4.00 0.00 27.00
2 DREAM ORACLE Miss Bronnen Pears 0 7 26.3 0.00 3.20 29.50
3 SPLASH OF GOLD Miss Mary Ashby 0 6 31.8 0.00 0.00 31.80
4 CLASSICTOP LAUREATE Ms Esther Warren 0 5 30.3 0.00 4.00 34.30
5 BRAMBLEBOROUGHD Mrs Caroline Martin 0 4 36.5 0.00 0.00 36.50
6 KID KOUTURE Miss Charlotte Baker 0 3 30 8.00 0.00 38.00
7 GOLDILOCKS Miss Alex Kitcher 0 2 40 0.00 0.00 40.00
8 BALLYKELLY FRANKCLON Miss Eleanor Roe 0 0 34 4.00 2.00 40.00
9 CASTLECOOTE MOJO Miss Sophie Bell 0 0 31.8 8.00 0.40 40.20
10 MAISEY MAY V Miss Scarlet Barwell 0 0 32.8 4.00 7.20 44.00
11 CURIOUS Miss Natasha Langton 0 1 36.8 0.00 7.60 44.40
12 SILLAN CLEMENTINE Miss Laura K Gordon 0 1 45.5 0.00 0.00 45.50
13 MOTOWN MOJO Mrs Jo Collins 0 1 35.3 0.00 11.20 46.50
14 SHANNONDALE HARRIES Miss Anna Foster 0 0 25.3 0.00 22.40 47.70
15 MR ME ME Miss Lucy Kitching 0 0 34 0.00 20.00 54.00
16 BLACKSTOWN BRIGHT SPARK Miss Lauren Anderson 0 0 34.8 4.00 17.60 56.40
17 CLASSIEBAWN SILVER Dr Hannah Bridges 0 0 32.5 4.00 20.00 56.50
18 RUN THE RISK Miss Sasha Godden 0 0 44.5 4.00 9.60 58.10
19 AOIBHINN Mr Brian Didi Lin 0 0 31.5 0.00 31.60 63.10
20 AMAZING GRACE Miss Holly Bateman 0 0 31.8 25.00 8.40 65.20
21 CORLEONIS Miss Anna Sheffield 0 0 43.8 0.00 26.00 69.80
22 MONA LISE Miss Emily Cariad Nicol 0 0 31.8 0.00 67.60 99.40
23 BABY GRANDE Miss Jessica Stevens 0 0 40 8.00 96.80 144.80
E R3 MAGYAR GRAFFHAM Mr Philip Breitschadel 0 0 40.3 12.00 E E R3
E AR LASTIMER Miss Amelia Richman 0 0 33.3 0.00 E E AR
E UR WEXFORD OF BELLHOUSE Mrs Olivia Leigh Stafford 0 0 34 0.00 E E UR
E AR GEORGE XVI Miss Natalie Anscombe 0 0 25.3 0.00 E E AR
E UR TULLANNA TOMMY Ms Liz Brennan-jesson 0 0 23.3 8.00 E E UR
Optimum XC Time - 04.40
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BOUNTY HUNTER IV Miss Lisa Pilbeam 0 8 22 0.00 0.00 22.00
2 THE HOLLY BEARS THE CROWN Miss Hannah Naylor Stewart 0 7 24.3 0.00 0.00 24.30
3 CEFNAROCHR ADERYN DU Ms Charlotte Ricca-smith 0 6 22.8 0.00 3.20 26.00
4 POUNSLEY PROMISE Miss Victoria Linfield 0 5 27.5 0.00 0.00 27.50
5 LEIM MASTER Miss Daisy Watson 0 4 27.8 0.00 0.00 27.80
6 CLENAGH HIGH SOCIETY Miss Zara Head 0 3 27 0.00 0.80 27.80
7 BILLY ENERGETIC Miss Sam Jennings 0 2 28.8 0.00 0.00 28.80
8 CALLADASHAN MELODYS BOY Miss Lydia Jones 0 1 28 0.00 1.20 29.20
9 CHAMPAGNE SUPERNOVA Mr Alex Colborn 0 1 29.5 0.00 0.00 29.50
10 RUBY QUEEN OF DIAMONDS Miss Ella Fleet 0 1 27 0.00 2.80 29.80
11 ARIOSSINA Miss Sarah Robertson 0 1 31.5 0.00 0.00 31.50
12 FREDERICK THE RED Mrs Kathy Lister 0 1 31.3 0.00 2.00 33.30
13 VANCOUVER ISLAND Miss Charlotte Bull 0 1 35 0.00 0.00 35.00
14 CLASSIC JESTER Mr Lewis Simmons 0 0 22.8 8.00 6.40 37.20
15 DR DUNWOODIE Miss Sam Jennings 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
16 GLENKEERAN RUBY CRUZ Miss Emily Martin 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
17 JARVA SONG Miss Elsa Bertelsen 0 1 42 0.00 0.00 42.00
18 ASHVALE JACKPOT Mrs Sacha Hourigan 0 1 29.8 0.00 12.40 42.20
19 MILTONHILL MAISIE Mr Harry Crisp 0 1 31.8 0.00 10.80 42.60
20 CARLTON COCHISE Miss Suzanne Stokes 0 0 36 8.00 3.20 47.20
21 LURGANS DIAMOND BOY Mrs Dom Worcester 0 0 31 8.00 10.40 49.40
22 MYSPIRES ELECTRA B Miss Rebecca Amess 0 0 30.5 37.00 1.60 69.10
23 FITZ Miss Amy Foxley-sander 0 0 32.8 4.00 55.60 92.40
24 MINNISMOOR MODERN MILLIE Miss Darcey Bushby 0 0 37.3 0.00 73.60 110.90
W HOWARD Miss Lucinda Langhorne 0 0 22.5 7.00 W W
E R3 BAZAARS SMOKING DREAM Mr James Gilbert 0 0 38.3 4.00 E E R3
E E LOLA VI Miss Jo Fox 0 0 35 0.00 E E E
E E STAR STRIKER Miss Hannah Lejasmeiers 0 0 28 0.00 E E E
R ROUNDSTONESTABLES RHAPSODY Ms Sarah Payne 0 0 39.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 04.40
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DANCING ON DICE Miss Nikki Devulder 0 8 22 4.00 0.00 26.00
2 BALLYGRIFFIN KISS THE GIRLS Miss Leah Hayden 0 7 27.5 0.00 2.00 29.50
3 SPOT ON MATEUS Miss Eloise Van Praagh 0 6 26.5 4.00 0.00 30.50
4 SHADOW BOY Miss Lottie Nixon 0 5 31 0.00 0.00 31.00
5 CHAMPAGNE VIP Miss Francesca Elliott 0 4 34 0.00 0.00 34.00
6 DRUMHOWAN ROLEX FROM TEXAS Miss Jennifer Rowlinson 0 3 30.3 4.00 0.00 34.30
7 BROOKFIELD MARLOW Mrs Rachel Williams 0 0 28 8.00 0.00 36.00
8 CLASHGANNON WAY Miss Lois Hempston 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
9 DRUMHOWAN FLY BE COOL Mrs Pamela Fletcher 0 0 30.8 4.00 6.00 40.80
10 CAPTAIN CRUISE Mrs Tracey Duncan 0 1 36.8 0.00 5.20 42.00
11 CUFFSTOWN VILLAGE BOY Miss Olivia Stack 0 0 34.5 4.00 4.40 42.90
12 RED AFFLECK Miss Kitty Delicata 0 0 38 4.00 8.80 50.80
13 HANDS FREE Mr Alec Miles 0 0 34.8 4.00 18.80 57.60
14 SPLASH MORAN Miss Eleanor Roe 0 0 29 0.00 31.60 60.60
15 NORMANDY KING Miss Rebecca Bowtell 0 0 41.5 0.00 22.40 63.90
16 DIAMOND CLOVER III Miss Amy Tickner 0 1 38.3 0.00 27.20 65.50
17 CAPTAIN CARROT II Miss Lucy Romyn 0 0 39.3 0.00 35.60 74.90
18 KORAS CHOICE Miss Josie Corn 0 0 34.3 0.00 41.20 75.50
19 LISSAN ALFIE Mr Yu Xuan Su 0 0 33.3 8.00 55.20 96.50
20 GOLDBROOKS FOR YOUR PLEASURE Miss Isabel Stamper 0 0 28.5 4.00 70.40 102.90
21 SOLEIL D'ETE Miss Hayley hill 0 0 35.8 0.00 85.20 121.00
E UR TEXAS DANCER Miss Lily Royston 0 0 25 E E UR
N THE ELVIS Miss Daisy Morgan 0 0 N N
E R3 DARCY OHIO Dr Hannah Leadbetter 0 0 34.3 4.00 E E R3
N ORKNEYS DIME Miss Holly Waldeck 0 0 N N
E UR CARRICK WARCRAFT Ms Andrea Jansen 0 0 33.5 E E UR
W IMPERIAL TANGLE Mrs Deborah Burrell 0 0 32.3 8.00 W W
Optimum XC Time - 04.40
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TOBERPATRICK BEN Miss Beth Ault 0 8 25.5 0.00 1.60 27.10
2 SPIRIT’S WHISPER Miss Sophie Ewen 0 7 30.8 0.00 0.00 30.80
3 CRAFTY CRUISER Miss Anna Stonehill 0 6 34.3 0.00 0.00 34.30
4 FAIRY WAND Miss Allegra Driscoll 0 5 30.8 4.00 0.80 35.60
5 PORTADOWN MERLIN Miss Heather De Poitiers 0 1 33.5 0.00 6.00 39.50
6 JUST PERFECT Miss Sam Jennings 0 0 32.5 4.00 4.00 40.50
7 KILTULLA LAD Miss Pippa Roome 0 0 27 8.00 6.00 41.00
8 DOUBTLESS LOUIS Mrs Claire Da Re 0 0 30.3 4.00 10.00 44.30
9 OTTAVA Mrs. Pip Howarth 0 0 31.8 4.00 23.20 59.00
10 TEQUILA SLAMMER Miss Jennifer Crouch 0 0 33.5 4.00 30.00 67.50
R GULIO TH Mr Paul Taylor Johns 0 0 31 R R
R MIH DUNBEGGAN FRECKLES Miss Harriet Baillie 0 0 33.8 8.00 R R
W KILBRIEN CHRIS Miss Jo Mair 0 0 30.3 13.00 W W
W STRAGAR BISCUIT Miss Eva Davies 0 0 33.3 28.00 W W
E UR LISKILLEN PRINCE Miss Niamh Reid 0 0 34 0.00 E E UR
E AR KILLEA ALANNAH Mrs. Kira Lindsey 0 0 35.3 0.00 E E AR
Optimum XC Time - 04.40
BE90Open - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CUM LAUDE BRIGHT Z Miss Sophie Lunshof 0 8 28 0.00 0.00 28.00
2 RYANS ROBIN Miss Holly Gladders 0 7 29.3 0.00 0.00 29.30
3 CYBER ROCKET Mrs Suzy Bull 0 6 30 0.00 0.00 30.00
4 UNNAMED (809953) Miss Indiana Limpus 0 1 29.8 0.00 0.40 30.20
5 ALBERTAS ROSE Mrs Victoria Bax 0 0 28 4.00 2.00 34.00
6 ERRIGAL HILL BOY Miss Tianna Patterson 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
7 COOLEY CONVINCED Miss Georgia Holder 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
8 RCA WILLIAM BISHOP Miss Sophie Hughes 0 0 29.8 4.00 3.60 37.40
9 REBELS SKYTIME Miss Bryony Whittington 0 1 31 0.00 10.80 41.80
10 GRYFFIN DE LA ROSE Miss Laura Schroter 0 0 32 4.00 8.40 44.40
11 COOLEY MASTER CRAFT Miss Lily Tappin 0 0 30.3 0.00 42.80 73.10
R WONHAM KITTYWAKE Miss Briony Simpson 0 0 29.8 R R
W IE PUDDLE DUCK Miss Emma Chamings 0 0 28.3 4.00 W W
R REUNITED Miss Evie Lewis 0 0 39 9.00 R R

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Heath Farm (Munstead), Godalming, Surrey, United Kingdom, GU7 1UN

Grid reference SU983431


Newsflash

All Entries are now full and closed for both days (including waitlists). 

 
 
Results Available

Twitter

Latest News

Thumbnail

All eyes in the sport of Eventing turn to Avenches in Switzerland this week where the FEI Eventing European Championships 2021 get underway on Wednesday (22 Septem

Posted on 20th September 2021

 

This will be only the third time for Switzerland to host these Championships since they were first staged in Badminton (GBR) in 1953. The second edition was held in Basel, Switzerland in 1954 when Great Britain’s Frank Weldon (Kilbarry), Bertie Hill (Crispin), Laurence Rook (Starlight) and Diana Mason (Tramella) took the team title as well as all the individual medals.

Read the full story
View all news