LLANYMYNECH (1)LLANYMYNECH (1)

LLANYMYNECH (1)

Location

Lower House Farm, Llanymynech, Nr Oswestry, Shropshire, United Kingdom, SY22 6LG

Date

Saturday 2 to Sunday 3 May 2020

Organisers and Secretaries

Joint Organiser - Mr Andrew Chadwick
Contact Mr Andrew Chadwick
Phone: 01948 841329

Joint Organiser - Mr Jonathan Radford
Contact Mr Jonathan Radford

Event Secretary - Jeanette Cutts
Contact Jeanette Cutts
Phone: 01743 718950
Mobile: 07967 270522

Entries Secretary - Rachael Thompson
Contact Rachael Thompson
Phone: 01244 851164
Mobile: 07881 643474

Course description

Situated in the Shropshire countryside on the England/Wales Border with excellent major A road links to the motorway network near to Shrewsbury and Oswestry.
An inviting, attractive Andrew Hunter designed course incorporating a variety of educational fences for all levels and incorporating two water complexes. Different route and courses at our May and August Events.
Run over well established old turf with excellent grass cover and where appropriate, ground preparation to include take-off and landing areas, producing a galloping course suitable for all levels through open fields and parkland. A large flat, well prepared show jumping arena creating the hub of the event alongside marquees/trade stands.
Excellent well prepared dressage area with secluded warm-up.
Open lorry park accessed directly from main road and giving good access to all competition areas. 

Event schedule

Entries open

20 March 2020

Ballot date

14 April 2020 12:00 noon

Ballot period

May

Late entry surcharge

22 April 2020
Mr Andrew Chadwick

Joint Organiser

Green Gorse Farm, Prees, Shropshire, SY133JZ

Contact Details
Mr Jonathan Radford

Joint Organiser

Lower House Farm, Oswestry, Shropshire, SY22 6LG

Contact Details
Jeanette Cutts

Event Secretary

Rowbrook Farm, Shrewsbury, Shropshire, SY5 7NR

Contact Details
Rachael Thompson

Entries Secretary

Dunkirk, Chester, Cheshire, CH1 6LZ

Contact Details
Mr Michael Radford

XC Course Builder

Alison Naylor

SJ Course Designer

Mr Andrew Hunter

XC Course Designer

Entries Information

Entry Fees
Include VAT. VAT Reg No 161 221 510. Please make cheques payable to Radfords Equestrian.
If paper entry, separate cheques are required for each horse (with horse's name on back). Please enclose separate 22cm x 11cm (DL size) SELF SEAL SAE for each horse. Please do not staple cheque to the entry form.
A waiting list will be kept.

Entry Amendments
No later than 24/04/2019 12:00 by telephoning the Entries Secretary.

Refund Policy
As per Rule 4.11.  100% refund for withdrawals before Ballot Date, thereafter, 100% refund for withdrawals less £12 administration charge if replaced from the wait list. 

Starting Times
Available Thursday 30th April between 6pm and 8pm by calling the Entries Secretary.
Starting Times also available on website.

Offers to Fence Judge or Steward very welcome and appreciated. Please contact Hazel Radford on 01691 831523 or jonradford1@btconnect.com. Please also indicate on entry form.

Stabling

Please email johnradford1@btconnect.com or phone Hazel Radford on 01691 831523.

On site permanent stabling available at £25.00 per night. Shavings available at extra costs.

Please also contact for list of available local stabling. Full refund of on-site stabling if the event is abandoned or if withdrawn before entries close.

Payment in advance when booking via above stabling contact details.
 

Special Notices

In case of abandonment please phone 01691 831523/07721096311

Event Information available on Facebook "Llanymynech Horse Trials", Twitter @Llanymynech and Instagram llanymynechhorsetrials. Additional information and other events at Radfords Equestrian Centre available at www.radfords-equestrian.co.uk 

All terrain vehicles/motorcycles will not be permitted.

Dogs
Must be kept on short leads at all times and not left unattended in vehicles.

Entrance Policy
Llanymynech does not charge an entry fee for spectators or restriction on BE passes. 
Visitors with mobility restrictions should contact the secretary for information and assistance regarding accessibility at this event, including access to the cross-country course. For safety reasons, no motorised vehicles including ATV's are permitted on the cross country course other than official vehicles. Visitors with mobility restrictions who would otherwise use motorised vehicles should contact the secretary for information and assistance. Where possible alternative arrangements will be made for you to access the cross country course.
As with all Horse Trials, Llanymynech only happens because of our volunteers and we are always delighted to welcome new offers of help and assistance so please contact the organisers. A very special thank you to our regular supporters over the years.

 

Accommodation and Catering

Hot & cold food available on site situated within the trade stands area and in the lorry park.

Accommodation list is available from the Secretary - please email event secretary for details. Caravans can be accepted strictly by prior arrangement via event secretary, it should be noted that there are no hook up facilities on site.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE100 Saturday BE108 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100 Sunday BE108 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100Open Sunday BE108 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100Ou18 Sunday BE108 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE100Plus Saturday N131 (2018) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE80(T) Saturday BE96 (2016) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE90 Saturday BE96 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE90 Sunday BE96 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
BE90Ou18 Saturday BE96 (2016) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £15.00
IN Sunday I115 (2011) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £15.00
N Sunday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £15.00
ON Sunday N131 (2018) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £15.00
ONu18 Sunday N114 u18 (2016) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £15.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

BE90 & BE100 sections will run on both Saturday and Sunday.
Please state preference on entry form.

Prizes

Lower Limit to all sections BE90 & above.

BE80(T) - Prizes in Kind

Rosettes to 10th Place

As per BE Rules (2020) these must be received in person by the competitor or owner of the placed horses. Exceptionally, at the prior request of the competitor, the Organiser may permit a deputy to receive the prize. Prizes not collected in accordance with this Rule may be forfeited at the discretion of the BE Steward and Organiser.

Event name: LLANYMYNECH (1) Date: May 11-12 2019 Location: Lower House Farm, Nr Oswestry, Shropshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.28
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BRECHFA IETTA Mrs Louise Harwood 0 16 29 0.00 0.00 29.00
2 BALOUTERO Mrs Louise Harwood 0 14 31 0.00 0.00 31.00
3 PRIMITIVE BAZAAR II Miss Becky Hooley 0 12 28.3 4.00 0.00 32.30
4 FORTUNITA Miss Lizzie Doolittle 0 10 28.8 4.00 0.00 32.80
5 SECRET BRITANNIA Mr Alex Hua Tian 0 8 29 4.00 2.40 35.40
6 CALLOWS KING CRUISE Miss Libby Edwards 0 6 30.3 4.00 1.20 35.50
7 THE DEMONSTRATOR Miss Vikki Cliffe 0 4 32.5 0.00 3.60 36.10
8 KEC SIMONA Miss Abby-elle Healy 0 4 32.3 4.00 0.00 36.30
9 ETCHA SKETCH II Ms Nicola Hoskins 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
10 HOOS DOUGIE Miss Sarah Bunting 0 2 32.8 0.00 3.60 36.40
11 PRIMITIVE LIGHTNING Miss Teri Rudkin 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
12 IMPACT VI Mrs Elise Kidd 0 0 32.3 4.00 1.60 37.90
13 THE GREY GUARDIAN Miss Griselda Handy 0 0 33.3 4.00 1.20 38.50
14 OAKLAND CRUISE Miss Rhianna Bairstow 0 0 31.8 4.00 2.80 38.60
15 EDMONDSTOWN INDEPENDENT Mr Jack Leese 0 0 26.8 12.00 0.00 38.80
16 COMANCHE V Miss Charlotte Davies 0 0 32 8.00 0.00 40.00
17 CANTELLO G Miss Hestia Jewell 0 0 34.5 8.00 2.80 45.30
18 BLOOMFIELD SPOTLIGHT Mr Paul Sims 0 0 22.8 0.00 23.20 46.00
19 INTENTIE W Mrs Sian Davies-cooke 0 0 28.8 4.00 14.40 47.20
20 DHI SAMBUCA Miss Ellis Morton 0 0 31 19.00 1.20 51.20
21 BIG ERIC Mrs Tracey Crane 0 0 31.5 0.00 20.00 51.50
22 AMOREAL Miss Lynda Cockrill 0 0 32.3 0.00 20.00 52.30
23 CRYPTIC KING Miss Heidi O'brien 0 0 31.5 0.00 22.40 53.90
24 KINGSLANDING Miss Sarah Thornley 0 0 35.3 0.00 26.80 62.10
25 CAIRNVIEW CHARLIE Mrs Philippa Heler 0 0 30.5 8.00 26.40 64.90
26 RILEY II Dr Philip Dale 0 0 31 16.00 29.20 76.20
W DON CARMO P Miss Verity Daughtrey 0 0 W W
W DARCY DES REVES Miss Lucinda Glassbrook 0 0 36.5 16.00 W W
E AR REFUSE TO MAMBO Miss Emma Johnson 0 0 29 4.00 E E AR
R ARMANI V Miss Victoria Wilson 0 0 29.5 8.00 R R
W GARRYBRITT MURPHY Miss Abby Todd 0 0 W W
W ROYALE MAIDEN Miss Nathalie Ecclestone 0 0 W W
R PSH SOVAIN Mr Michael Jackson 0 0 31.5 R R
Optimum XC Time - 05.28
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GELATHA Miss Becky Hartley 0 16 32 0.00 0.00 32.00
2 EX MISS BOUQUET 2013 Dr Philip Dale 0 14 32.8 0.00 0.00 32.80
3 STORMHILL MARTIN Miss Stephanie Hill 0 12 33.5 0.00 1.20 34.70
4 EDENTRILLICK RUBY TUESDAY Mrs Stella Bunn 0 10 31 4.00 0.00 35.00
5 PSH REFLECTION Mr Michael Jackson 0 8 35.3 0.00 0.00 35.30
6 KELLYTHORPES ADONIS G Mrs Camilla Hardie 0 6 31.8 4.00 0.00 35.80
7 LUNAR LINK(FR) Mrs Louise Harwood 0 4 33.5 4.00 0.00 37.50
8 FARNABYS DREAM Mr Nick Furniss 0 4 38 0.00 0.00 38.00
9 PSH STRATOS Mr Michael Jackson 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
10 SEYMOUR REALITY Mrs Louise Harwood 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
11 BALLYCOOLAN WOMAN Mrs Sonya Wilson 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
12 JOLIE LARK Miss Lucy Grindal 0 0 34.5 4.00 1.20 39.70
13 ROMEO Miss Lesley Mitton 0 0 37.3 4.00 0.00 41.30
14 KHALEESI Miss Gwen Thomas 0 0 34 8.00 0.00 42.00
15 CRONINS QUOTATION Miss May Blackman-howard 0 0 35.3 8.00 0.00 43.30
16 NOT ANOTHER FRIDAY Miss Rachel Tudor-davies 0 0 39.5 4.00 0.00 43.50
17 CLONSHIRE SARGENT Mr Jack Leese 0 0 30.8 8.00 5.60 44.40
18 OBEY Miss Abigail Oliver 0 0 37.8 8.00 0.40 46.20
20 HIJINKS Mr Paul Sims 0 0 35.5 8.00 6.80 50.30
21 WIL CELTIC TIMEPIECE Mr Richard Darch 0 0 38.5 8.00 5.60 52.10
22 HIGHLIGHT Mr Paul Sims 0 0 44.3 4.00 4.00 52.30
23 OBERON XII Mrs Sharon Kellaway 0 0 32 0.00 21.20 53.20
24 LORD LARRY Miss Hattie Mccance 0 0 36.5 0.00 30.40 66.90
25 AL PACINO Q Miss Cathrine Taylor 0 0 35 21.00 14.00 70.00
26 SHADOWS DIAMOND Ms Justine Walker 0 0 42.5 4.00 51.20 97.70
R SHANNONDALE YOLO Mrs Sue Holloway 0 0 35.3 4.00 R R
E R3 FOREVER VAN HET SONNISHOF Miss Vicky Arnold 0 0 32 4.00 E E R3
E THE DOUBLE DIP Dr Ellen Singer 0 0 33.5 E 10.80 E
W FELLA II Miss Katie Pollock 0 0 W W
R STAR MIST Miss Jayne Money 0 0 37.5 0.00 R R
W MOHURRY GER Mrs Sara Hunter 0 0 W W
W SON OF THE SEA Miss Rosie Meadows 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.28
BE100Open - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TRETHERN Miss Maddie Maher 0 16 28 0.00 0.00 28.00
2 DJANGO III Miss Rosie Alcorn 0 14 32 0.00 0.00 32.00
3 GLORY DANCER Mr Tyler Cassells 0 12 28 4.00 0.00 32.00
4 CELTIC SILVER DREAM Mrs Kelly Cain 0 2 32.3 0.00 0.00 32.30
5 CALL ME BON JOVI Miss Gemma Barker 0 2 27.8 0.00 5.60 33.40
6 PARTY POP Miss Marie Pope 0 0 29.5 4.00 0.00 33.50
7 CURRABAWN MINX Mr Tyler Cassells 0 2 31.3 0.00 2.80 34.10
8 HOMERUS Miss Susannah Watts 0 0 31.3 8.00 0.00 39.30
9 WARHORSE Miss Ellie Whittle 0 0 34.3 4.00 7.60 45.90
10 RICH JUNIOR K Mrs Ruth Rich 0 0 32.8 0.00 20.80 53.60
R DOUGAL DELIGHT Mr Ben Read 0 0 33.3 41.00 R R
E RONGAI Mrs Alison Unwin 0 0 28 4.00 E E
E R3 THEODORAS LOVE Mr Josh Haynes 0 0 34.8 0.00 E E R3
W DIMARZIO DARSHAN Miss Kate Mills 0 0 W W
R STELLOR COMMET Miss Susannah Watts 0 0 29.5 0.00 R R
Optimum XC Time - 05.28
BE100Ou18 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CAPUCHIN CASANOVA Miss Lucy Exley 0 16 25.8 4.00 0.00 29.80
2 WESTERLAKE BUTTONWEED Miss Alice Salwey 0 14 26.8 4.00 0.00 30.80
3 MIGHTY MAX Miss Madeleine Taylor 0 12 24.8 4.00 2.40 31.20
4 JUBILEE PARTY Miss Holly Clarke 0 10 30.5 0.00 0.80 31.30
5 COOLGRANGE PIXIE Miss Amelia Ashworth 0 8 28 4.00 0.00 32.00
6 RED HILL AIMEE Miss Rachel Hughes 0 6 33.8 0.00 0.00 33.80
7 WINDY LAD Mr Albert Horne 0 4 31.5 4.00 0.00 35.50
8 ZELNOVA Miss Rosie Jones 0 2 35.8 0.00 0.00 35.80
9 CLONEDEN BELLE Miss Deonne Edwards 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
10 JIGILO JUNIOR Miss Cecily Hopkins 0 2 33.3 0.00 2.80 36.10
11 NOGGUS PRIDE Miss Olivia Stubbs 0 2 32.5 0.00 3.60 36.10
12 SQUIRE REBEL Miss Flora Macfarlane 0 0 25.5 4.00 6.80 36.30
13 CELYNNEN TOP KING Miss Sali Wheway 0 0 33.3 4.00 1.20 38.50
14 BRACKENSPA BRAMBLE Miss Imogen Sutcliffe 0 0 32.3 4.00 2.40 38.70
15 DEVA ZSANDAR Miss Lucy Bednall 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
16 ARDFIELD TOWER Miss Keeva Stott 0 0 32.5 8.00 0.00 40.50
17 PASCHA Miss Ellie Martindale 0 0 32.8 8.00 0.00 40.80
18 WESTWOOD JOKER Miss Lexie Topping 0 0 34.5 4.00 4.00 42.50
19 BARANA FRANK Miss Sian Evans 0 0 31 8.00 4.00 43.00
20 MOELFRYN SOVERING BOY Mr Luke Breckell 0 0 31.5 8.00 4.40 43.90
21 SPORTSFIELD COOKIE Miss Alice Parton 0 0 30 12.00 2.40 44.40
22 HONEY ROSE Miss Fern Thomas 0 0 28 8.00 9.20 45.20
23 SHINGLIS JOE Mr Archie Tulloch 0 0 39.3 5.00 1.60 45.90
24 STENIGOTS RED D'ABLO Miss Georgina Brennan 0 0 26.8 25.00 0.00 51.80
25 RED NED II Miss Charlotte Lagomarsino 0 0 32 4.00 20.00 56.00
26 ESH STRYDER Miss Katie Gordon 0 0 27 8.00 23.60 58.60
27 SHADY LANE II Miss Grace Jackson 0 0 30.5 0.00 60.00 90.50
R SPOT THE PINK PANTHER Miss Ellie Martindale 0 0 29.8 4.00 R R
R CEFNPANT DAFFODIL Miss Sioned Lewis 0 0 29.8 4.00 R R
R MR FINNTASTIC Miss Elizabeth Parton 0 0 30 0.00 R R
Optimum XC Time - 05.09
BE90 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SKA BUACHAILL MOR Mrs Sara Ridgway 0 8 33 0.00 0.00 33.00
2 QUICK SONNY Mr David Llewellyn 0 7 33 0.00 0.00 33.00
3 IN THE WIND Mrs Tara Staveley 0 6 33.3 0.00 0.00 33.30
4 GRIFFORD PILGRIM Miss Lucy Ormrod 0 5 34.8 0.00 0.00 34.80
5 CELYNNEN SUNDOWN Miss Susie King 0 4 31.8 4.00 0.00 35.80
6 MOORTOWN MIRACLE Mrs Carla Hemsley 0 3 35.8 0.00 0.00 35.80
7 AGYNESS Mrs Philippa Heler 0 2 32.8 4.00 0.00 36.80
8 DATE NIGHT Miss Robyn Gray 0 2 33 4.00 0.00 37.00
9 RIVERSTONE BLUE DIAMOND Miss Jane Taylor 0 2 32.5 4.00 2.00 38.50
10 LIGHTNING LASS Mrs Helen Peel 0 0 34.3 4.00 0.80 39.10
11 DIMOND DOT COM Miss Emily Dove 0 0 33.5 4.00 2.00 39.50
12 BEANT LAN Mrs Linda De Matteo 0 0 31.8 8.00 0.00 39.80
13 CELYNNEN SPARKLING GOLD Miss Catherine Owen 0 1 40.5 0.00 0.00 40.50
14 GORTMORE WHOS DUN IT Miss Ellie Whittle 0 0 35.8 4.00 0.80 40.60
15 BUNGOWLA BLUE CAVALIER Mrs Zoe Owen 0 1 40.8 0.00 0.00 40.80
16 SUNRISE II Miss Tillyjane Buckley 0 0 35.3 4.00 2.00 41.30
17 HARVEYS HI FLYER Miss Abigail Powell 0 0 36.5 4.00 1.60 42.10
18 SALSA MOLINA Miss Cathrine Taylor 0 1 34.3 0.00 8.40 42.70
19 WOODSTOCK MILLICENT Mrs Rachel Martin 0 1 37.3 0.00 6.00 43.30
20 MABONMONOBLI Miss Holly Rigden 0 0 36.8 8.00 0.00 44.80
21 BALLYOWEN ROSE Miss Rachel Woolley 0 0 38.3 4.00 3.60 45.90
22 FERGIES LADY Mrs Jane Yorke 0 0 37 4.00 8.00 49.00
23 JALAPENO II Dr David Barrell 0 0 37.5 12.00 0.00 49.50
24 TWINSHOCK PIMMS Mrs Abigail A Rowland 0 0 34 13.00 8.40 55.40
25 CARA SPIRIT Miss Kathryn Wilding 0 0 42.8 12.00 0.80 55.60
26 GLANVYRNWY NADIA Miss Jas Jones 0 0 38.5 18.00 0.00 56.50
27 PENTARAN EASTER GOLD Miss Lisa Cadman 0 0 34.8 4.00 20.00 58.80
28 BUACHAILL BEAG Miss Nia-wyn Williams 0 0 33 4.00 28.40 65.40
29 BH CHINA EYE Miss Becky Hartley 0 0 32.5 4.00 31.60 68.10
30 TONTO XIV Miss Emily Dove 0 0 33.3 4.00 32.40 69.70
HC ROAD TO FREEDOM Miss Rosie Thomas 0 0 38 16.00 14.80 68.80
HC DON GENEVA Mr Paul Sims 0 0 34.3 8.00 E HC R3
HC MASTERS BEST Miss Rosie Thomas 0 0 36.3 4.00 4.40 44.70
W DANTE VAN HOOGVELD Mr Padraig Delaney 0 0 W W
W KAMENKA Miss Lily Diggle 0 0 W W
W WILCELTIC FIREFLY Mrs Abigail de Gregory 0 0 W W
R RICHILL BAM BAM Miss Georgie Millar 0 0 37.5 R R
Optimum XC Time - 05.09
BE90 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 STARS BOY Mrs Sarah Fitton 0 8 27.5 0.00 0.00 27.50
2 REGAL PRINCE V Mr Dean Price 0 7 27.5 0.00 0.00 27.50
3 MADDOCKSTOWN Miss Lily Mccormack 0 6 27.8 0.00 0.00 27.80
4 KNOCKMARC SHADOW Mrs Kara Louise Maloney 0 5 29 0.00 0.00 29.00
5 MR KNOW IT ALL Mrs Philippa Heler 0 4 28.3 0.00 0.80 29.10
6 WHITEMOORS HOT TODDY Mrs Emily Jarrett 0 3 29.5 0.00 0.00 29.50
7 KILLEA GAMBLER Miss Andrea Morris 0 2 26.5 0.00 5.20 31.70
8 LULU EILE Miss Alexandra Moore 0 2 24 8.00 0.00 32.00
9 GREY BOY II Miss Cerys Jones 0 2 30.3 0.00 2.80 33.10
10 LOU LOU Miss Emily Jane Pritchard 0 1 32 0.00 3.20 35.20
11 GUSTHOFF Miss Sophie Hall 0 0 31 4.00 1.20 36.20
12 CATTON CANDYMAN Miss Nicola Mann 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
13 IRIS COUNTRY TOWN Miss Scarlett Owen 0 1 29.8 0.00 6.80 36.60
14 NANTWICH EQUINE'S HAUGHTON AFRIKAN Ms Elaine O'connell 0 0 29.5 8.00 0.00 37.50
15 SILKEN BREW Miss Emily Yeomans 0 0 34.5 4.00 0.00 38.50
16 BLEU CLOVER Miss Kirin Jones 0 0 34.5 4.00 1.60 40.10
17 MARTLETWY EMRYS Ms Trudie Sitser 0 0 33.5 8.00 0.00 41.50
18 CLYDE PRIDE Miss Kathryn Wilding 0 0 36 8.00 0.80 44.80
19 LITTLE TED II Mrs Elizabeth Lyonette 0 0 32 16.00 0.00 48.00
20 LITTLE MARVEL Miss Vicky Wansbrough 0 0 31.5 4.00 14.40 49.90
21 LACKAGH PRIDE Miss Laura Hale 0 0 31.5 0.00 20.00 51.50
22 COOLARNE ECHO Miss Emma Jones 0 0 28.8 4.00 22.00 54.80
23 ARTHUR VAN DE MEDARDUSHOEVE Z Miss Sophie Wragg 0 0 32.5 0.00 25.20 57.70
24 ASHDALE CASPER Miss Sarah Hedges 0 0 27.3 0.00 31.60 58.90
25 CARRABAWN JUNIOR Mrs. Sarah Tomkins 0 0 30.5 4.00 25.60 60.10
26 SHANACLOUGH CAROL Mrs Helen Hawker 0 0 34.5 12.00 20.00 66.50
27 FINNS HERO Miss Kristie Clinch 0 0 30.3 19.00 22.80 72.10
28 CARNSDALE TOYTOWN Miss Liz Fear 0 0 33.3 0.00 45.20 78.50
29 TROUBARITZ Mrs Sarah Hamlyn 0 0 28.3 0.00 83.20 111.50
HC ON CALL Miss Rosie Thomas 0 0 37.3 E HC CR
HC STAR BURST Ms Lynne King 0 0 32.3 8.00 8.00 48.30
HC THEODORE Miss Leah Harding 0 0 32.3 16.00 0.00 48.30
R ARDLEA I AM A STAR HENRY Miss Katie Sims 0 0 28.8 4.00 R R
W THE KAISER Miss Yvonne Watson 0 0 W W
W BALLYRUSH HARRY Mrs Rebecca Moreton 0 0 W W
W YOUR ARCHIE Miss Maddy Adams 0 0 W W
E AR CHAMELEON Miss Jane Taylor 0 0 30.8 24.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.01
N - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RAFIKI YANGO Miss Lucy Watson 6 0 31.3 4.00 0.00 35.30
2 MOYGANNON CRUISE Miss Kerry Olivieri 5 0 29.3 8.00 0.00 37.30
3 SHOP DJ Miss Lizzie Doolittle 4 0 28.5 4.00 4.80 37.30
4 TEMPLEBROOK BOY Mrs Brook Howells 3 0 38.8 0.00 0.00 38.80
5 BENEDICT DALTON RADAU Mrs Anne Mackley 2 0 38.5 0.00 0.40 38.90
6 ANOTHER MORNING Miss Rosie Thomas 1 0 35.3 4.00 0.00 39.30
7 HARTHILL STORM Mrs Sian Davies-cooke 0 0 33 4.00 3.60 40.60
8 BAZAARS CHIT CHAT Miss Cathrine Taylor 0 0 35.5 4.00 5.20 44.70
9 RED CASTLE Mr Tyler Cassells 0 0 39.3 4.00 3.60 46.90
10 RINGO SHOOTING STAR Mrs Sharon Latham 0 0 36.5 12.00 0.00 48.50
11 DAWSONS DIAMOND Mr Edward Williams 1 0 41.3 0.00 8.40 49.70
12 RENKUM CAPITANO Mrs Stella Bunn 1 0 33.8 0.00 18.40 52.20
13 WELTON HAWKEYE Mr Richard Wakeham 0 0 31.3 12.00 12.40 55.70
14 TIKAS DE L'ELFE Miss Emily Maclean 0 0 42.5 16.00 0.00 58.50
15 CARLINGFORDS HES A CLOVER Mrs Louise Harwood 0 0 35 8.00 15.60 58.60
16 GLYNDWR R Mr John Jones 0 0 42.5 16.00 2.40 60.90
17 BOUNTY BAY Miss Chenade Callaghan 0 0 41.5 8.00 12.80 62.30
18 SOUTHERN COMFORT Miss Patricia Moore 0 0 38 8.00 34.80 80.80
19 PROSECCO Miss Becky Bosworth 0 0 39.8 8.00 0.00 47.80
W DIRECT C INFINITY Z Miss Emily King 0 0 W W
E AR BREASTONS BELLE Miss Catherine Hoggarth 0 0 37.3 4.00 E E AR
W COOLBOY REVILLE Mrs Elizabeth Albert 0 0 W W
R TEMPLE ELLIE Miss Beth Clegg 0 0 38.5 0.00 R R
W NO REASON Mr Josh Haynes 0 0 W W
W JILSONNE VAN BAREELHOF Mr Alex Hua Tian 0 0 40.5 0.00 W W
W JELT MINERVA Miss Charlotte Huband 0 0 36.5 20.00 W W
R EXPRESS MAIL Miss Charlotte Clewlow 0 0 31.5 0.00 R R
R KEC WHISPA IN THE WIND Miss Andrea Morris 0 0 28.5 0.00 R R
Optimum XC Time - 05.01
N - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 EMC ITS SHOWTIME Miss Becky Hartley 6 0 36 0.00 0.00 36.00
2 HENDRIK 24 Mrs Sue Colley 5 0 37.3 0.00 0.00 37.30
3 DANNYS DIAMOND Miss Hattie Mccance 4 0 35 0.00 4.40 39.40
4 SHENANDOAH IV Mr Gareth Warburton 3 0 39.8 0.00 0.00 39.80
5 DANOSFLO Mr James Clarke 2 0 39.5 0.00 0.40 39.90
6 UNIS MIDNIGHT ILLUSION Mr Tyler Cassells 1 0 38.5 4.00 0.00 42.50
7 CAPUCHIN JACK Mr Josh Haynes 1 0 31.5 8.00 3.20 42.70
8 ARTAN MAC Miss Heidi O'brien 0 0 39.8 4.00 0.00 43.80
9 DUKE V Mrs. Sarah Tomkins 0 0 38.8 4.00 1.60 44.40
10 KEC SIMPLI QUALITY Ms Helen Flinn 0 0 40.5 4.00 0.00 44.50
11 DRIPSHILL DREAM MAKER Miss Holly Chivers 0 0 37.5 4.00 3.60 45.10
12 WENBACH PADDY Miss Charlotte Clewlow 0 0 39.8 4.00 1.60 45.40
13 WISH LIST Miss Teri Rudkin 0 0 37.8 4.00 3.60 45.40
14 GERDEAKER Mrs Natalie Mincher-lockett 1 0 42.3 0.00 4.00 46.30
15 HILDA II Miss Cathrine Taylor 0 0 34.5 4.00 14.80 53.30
16 PENCWM PRINCE Miss Louisa Hill 0 0 44.8 4.00 5.20 54.00
17 NOBLE OLD MILL Mr Henry Church-huxley 0 0 48 8.00 0.00 56.00
18 PINEAU DE RE Miss Lizzie Doolittle 0 0 41.3 8.00 6.80 56.10
19 DONT BACK DOWN Miss Robyn Gray 0 0 35.5 0.00 30.80 66.30
20 KEYLAND WILLIAM Miss Ellie Ormrod 0 0 39.3 8.00 24.00 71.30
21 RELENTLESS Miss Charlotte Clewlow 0 0 41 8.00 34.80 83.80
22 SO TELL ME MORE Mrs Zoe Colegrave 0 0 40 23.00 66.80 129.80
R AWMOR CRACKER JAC Miss Lydia Brenton 0 0 38.8 R R
E R3 MERLOT Mrs Helen Jones 0 0 30.3 4.00 E E R3
E AR CENTRE FOLD BELLE Miss Rosie Alcorn 0 0 37.5 14.00 E E AR
R B B KING Miss Georgia Webb 0 0 31 4.00 R R
E AR LANDSBROOK LAW Dr Vicki Waring 0 0 39.3 40.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.01
ON - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SNAKES AND LADDERS Mr Paul Sims 6 0 23.8 0.00 2.80 26.60
2 DE JA VU IV Miss Kate Mills 5 0 27.5 0.00 0.00 27.50
3 LITCHFIELD FOXTROT Miss Robyn Gray 4 0 29 0.00 0.00 29.00
4 DOONEY ROCK Mr Tyler Cassells 3 0 29.8 0.00 0.00 29.80
5 ELSINORE ELS Miss Ellis Morton 2 0 24.8 0.00 6.80 31.60
6 DORLAND Miss Harriet Noakley 0 0 28.8 4.00 0.00 32.80
7 MONBEG BY MAGIC Miss Beatrice Montgomerie 1 0 30.8 0.00 3.60 34.40
8 PLAYDUN Mrs Bianca Mortimer 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
9 MULIEBRILE Miss Jessica Smith 1 0 35.3 0.00 0.00 35.30
10 FOR THE BOYS Mrs Camilla Hardie 0 0 31 4.00 1.20 36.20
11 TOOME NAPOLEON Miss Charlotte Sellers 1 0 36.3 0.00 0.00 36.30
12 DUNNY ONE Miss Ottilie Salwey 1 0 36.8 0.00 1.60 38.40
13 ABU DARIUS Mr Jack Leese 0 0 30.8 8.00 0.00 38.80
14 TO LOVE AND HONOUR Mr Josh Haynes 0 0 31.3 0.00 22.00 53.30
15 CADILLAC Miss Sophie Wragg 0 0 30.5 0.00 24.80 55.30
16 THE JUGGLER III Miss Rose Diggle 0 0 33.3 6.00 27.20 66.50
17 REMI NERO Miss Chloe Rodriguez 0 0 27.8 12.00 31.60 71.40
18 JAC CRUISEO Mrs Paula Dewsbury 0 0 38.5 0.00 47.60 86.10
W SERENADE III Miss Mary Goodridge 0 0 38.8 W W
R LASSBAN ICE COOL Miss Maggie Dearnley 0 0 40.3 4.00 R R
W FLEETING MEETING Miss Kate Barclay 0 0 W W
W CESANO H (D) Miss Emily Rucker 0 0 W W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Lower House Farm, Llanymynech, Nr Oswestry, Shropshire, United Kingdom, SY22 6LG

Grid reference SJ270206


Cancelled

Twitter

Latest News

BICTON’S OCTOBER HORSE TRIALS HAS SOMETHING FOR EVERYONE

Posted on 5th August 2020

After a successful return to competition at the beginning of July, Bicton Arena Manager Helen West and her team are already looking ahead to the October British Eventing Horse Trials, 22 – 25 October, which has welcomed the addition of the CCI3*-L to its schedule. 

Read the full story
View all news