LITTLE DOWNHAM (3)LITTLE DOWNHAM (3)

Sponsored by Childeric Saddles UK

CHILDERIC SADDLES LITTLE DOWNHAM INTERNATIONAL (3)

Location

Ely Eventing Centre, Downham Common, Ely, Little Downham, Cambs, United Kingdom, CB6 2TY

Date

Tuesday 28 to Tuesday 28 September 2021

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Tina Ure

Event schedule

Entries open

23 August 2021

Ballot date

7 September 2021 12:00 noon

Ballot period

September

Late entry surcharge

8 September 2021
Tina Ure

Event Organiser

Event name: CHILDERIC SADDLES LITTLE DOWNHAM INTERNATIONAL (3) Date: Oct 3-6 2020 Location: Ely Eventing Centre, Ely, Little Downham, Cambs, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.27
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KENOBE STAR Miss Chloe Pearson 0 16 27.5 0.00 0.80 28.30
2 JULIA'S SMART OPTION Mr Noah Brook 0 14 27.3 4.00 0.00 31.30
3 CAPTAIN JONES II Mrs Jo Williams 0 12 33.5 0.00 0.00 33.50
4 LORE OF THE RIVER Miss Sophie Gadd 0 10 34.5 0.00 0.00 34.50
5 COOLVAUN AB FAB Mrs Claire Surl 0 8 34.3 0.00 0.80 35.10
6 JEU CARLA-H Miss Imogen Murray 0 6 34.5 0.00 1.20 35.70
7 ICARLOS Miss Emily Meredith 0 4 32 4.00 0.00 36.00
8 INCOGNITO Miss Alicia Wilkinson 0 4 33.3 4.00 0.00 37.30
9 COOLEY ANYTHING YOU LIKE Mrs. Piggy March 0 0 32.5 4.00 1.20 37.70
10 NONSTOP LIGHTNING UK Z Miss Sydney Hockney 0 2 34.3 0.00 4.00 38.30
11 FERRARI VDL Miss Florrie Grigg-pettitt 0 2 31.5 0.00 6.80 38.30
12 BUBBA GUMP Miss Juliette Edmonds 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
13 X-PENSIVE Miss Kajsa Mansby Svedberg 0 2 36.8 0.00 2.00 38.80
14 HAWKEYE BLUE Miss Lily Marsh 0 0 34.8 8.00 0.00 42.80
15 OXHILL RIO Dr Ruth Armstrong 0 0 34.5 4.00 4.80 43.30
16 DELIGHTFUL MR CLOVER Miss Katherine Stewart 0 2 33.5 0.00 11.60 45.10
17 CHIMERA Mrs Emma Mcnab 0 2 33.5 0.00 12.00 45.50
18 NARRAMORE OLIVER Miss Hettie Meadows 0 0 38.5 4.00 4.00 46.50
19 CADEE VDB Z Miss Tina Canton 0 0 36.5 4.00 6.40 46.90
20 SHINGLETONS CUTHBERT Miss Georgina Webster 0 2 33 0.00 14.40 47.40
21 ROLEX 11 Miss Isabel White 0 0 33.5 4.00 19.20 56.70
22 MADISON PARK Mr Andrew James 0 0 32.5 4.00 21.20 57.70
23 PRIMITIVE NIGHT Miss Stacey L Shimmons 0 0 29.5 4.00 26.40 59.90
24 CARSONSTOWN CAPPUCHINO Miss Susie Berry 0 0 36 4.00 35.60 75.60
25 CHARLIE SADLER Mr Simon Martin 0 0 37.8 8.00 32.80 78.60
26 OUTRIGGER II Mr Peter Tancock 0 0 35 0.00 57.60 92.60
W BULLARDS G AND T Miss Philippa Cross 0 0 30.5 8.00 W
E R3 DASH FOR CASH II Miss Daisy Murray 0 0 31 46.00 E E R3
W MBF SWATCH Miss Sophie Hyde 0 0 W W
W DAISY JANE Miss Louise Clark 0 0 W W
W MAID OF HONOUR Miss Claire Fielding 0 0 W W
E RF MARICONN Miss Hannah Aitken 0 0 35.5 14.00 E E RF
W WOODLANDS BE EXQUISITE Miss Georgia Clare 0 0 W W
E R3 ARDKIL BOY Miss Honoria Bulwer Long 0 0 38.5 0.00 E E R3
W CURRAGHKYLE SILVER BRUMBY Miss Jordana Marston 0 0 W W W
Optimum XC Time - 05.27
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MARENGO BONAPARTE Miss Laura Schroter 0 16 25 0.00 0.00 25.00
2 CORIDALE ZIGGY Mrs. Piggy March 0 14 27.3 0.00 0.00 27.30
3 COPILOT Mr Kevin Mcnab 0 12 27 0.00 0.80 27.80
4 LAVANA VALENTINO Miss Heidi Coy 0 10 28 0.00 0.00 28.00
5 KILCANDRA RAMBO RAY Mrs Justine Fordham 0 8 30 0.00 0.00 30.00
6 COOLEY FIREBALL Miss Susie Berry 0 6 30.8 0.00 0.00 30.80
7 THE GREY FELLOW Mr Matthew Perry 0 4 26.8 0.00 4.40 31.20
8 ROYAL RASCAL Mr Luke Prior 0 4 32 0.00 0.00 32.00
9 MBF ONE TOO MANY Mr Harry Horgan 0 4 30.3 0.00 2.00 32.30
10 KRAFTY VIVENDI Mrs Rosie Hull 0 2 33.5 0.00 0.00 33.50
11 FAIRWOOD MAX Miss Georgina Kidner 0 2 31.3 0.00 4.40 35.70
12 AS Mr Andrew James 0 2 35.8 0.00 0.00 35.80
13 COPSHAWHOLM ALPINE WIZARD Miss Molly Whiteford 0 2 36.8 0.00 4.80 41.60
14 CHICHA II Mrs. Nicole Cruse 0 0 26.5 11.00 4.40 41.90
15 LOUIE THE THIRD Mrs. Abigail Fisher 0 2 36 0.00 9.20 45.20
16 DIAMOND JUBILEE III II Mrs Grace Gerry 0 0 36 4.00 6.00 46.00
17 GOOD TO GO IV Miss Gabrielle Gadsby 0 0 35.3 8.00 4.40 47.70
18 WESTON DAZZLER Mrs Jo Williams 0 0 34.5 15.00 0.00 49.50
19 KOMIEK Mr Noah Brook 0 0 31.8 4.00 14.00 49.80
20 ASHFORD CLEAVE LITTLE MAN Miss Melissa Joannides 0 0 26.8 4.00 22.40 53.20
21 CAMBLIN OHIO Miss Maria Ayiotis 0 0 31.8 8.00 16.40 56.20
22 SHANBEG TO DIFFER Miss Isabel English 0 0 36.5 8.00 12.80 57.30
23 BALLINGOWAN CLOUD NINE Miss Lucy Steel 0 0 29.3 4.00 32.40 65.70
24 APRILS ROYALE RUBY Mrs Katie Strelczuk 0 0 34 4.00 32.00 70.00
25 HOLYWOOD HOUDINI Mrs. April Eley 0 0 31.3 16.00 31.20 78.50
26 BO JANGLES Miss Chloe Mia Davis 0 0 33.8 12.00 77.20 123.00
W MARNUMS ROUGH DIAMOND Mrs Karla Parsons 0 0 W W
W STORM IN DECEMBER Miss Claire Fielding 0 0 26 24.00 W W
W RAFAYA HHS Mrs Christine Smith 0 0 W W
W LADY TATTERSALL Mr Richard P Jones 0 0 33.5 8.00 W W
W PAIRUMANI TYREE Miss Hannah Kelly 0 0 W W
R CORNAFEST BARNEY Miss Philippa Cross 0 0 31.8 4.00 R R
W SILKEN DAWN Miss Charlotte Young 0 0 W W
W PEBBLY GRAND AFFAIR Mrs Alyson Parker 0 0 32 W
W ITS SMEE TIME Miss Rosey Hill 0 0 28.8 W W
E ROLLESTONE CHECKMATE Miss Carlie Lewis 0 0 31.5 E E
Optimum XC Time - 05.27
BE100 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JESMOND RENARD Miss Susie Berry 0 16 24.8 0.00 1.20 26.00
2 CRAFTY FERNHILL Mr Albert Padfield 0 14 26.8 0.00 0.00 26.80
3 SLYGUFF MAVERICK Mr Kevin Mcnab 0 12 28.3 0.00 0.00 28.30
4 KINGS LANE Miss Kirsty Mcintosh 0 10 30.5 0.00 0.00 30.50
5 HOLYWELL CAVALIERS PRIDE Mr Andrew James 0 8 24.3 4.00 2.40 30.70
6 FOURSTAR STRUCK Mrs Corinne Roberts 0 6 29 0.00 2.40 31.40
7 HEARTSTOPPER Miss Sophie Reason 0 4 32.8 0.00 0.00 32.80
8 KILLALOE QUALITY LAD Mr Anthony Clark 0 4 32.8 0.00 0.00 32.80
9 KAYLAS SURPRISE Mrs Sarah Gairdner 0 4 27 4.00 2.00 33.00
10 SHAUNLARA GOLD Miss Georgie Bowett 0 0 29.3 4.00 0.00 33.30
11 CIL DARA DALLAS Miss Isabel English 0 0 23.5 8.00 2.40 33.90
12 WEST POINT Miss Elliee Stunt 0 0 27 4.00 3.20 34.20
13 BERTIE PARK Mrs Hannah Sutton 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
14 TELPERION RHONDERINI Miss Maddy Young 0 2 34.8 0.00 0.00 34.80
15 VORTEX AF TIBBARÖD Miss Kajsa Mansby Svedberg 0 0 27.5 4.00 3.60 35.10
16 ALL OVER AT MIDNIGHT Mr Charlie Clover 0 2 36.3 0.00 0.00 36.30
17 HOLLYPARK APACHE Miss Georgina Bray 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
18 KING'S WALDEN Miss Laura Milner 0 0 30.8 2.00 10.00 42.80
19 GSA LANCE Mr Alexander Tordoff 0 0 32 4.00 9.60 45.60
20 PARC JUNIOR Miss Polly Mountford 0 0 32.3 10.00 4.40 46.70
21 SCARLETS CONDOR Miss Emma Milner 0 0 38.8 8.00 0.00 46.80
22 VOLATIS TARANIS Miss Sophie Roach 0 0 36 12.00 0.00 48.00
23 GRC SAMURAI Mr Matthew Heath 0 2 36.5 0.00 15.60 52.10
24 ST GEORGES DAY Mrs Kizzy Smith 0 0 29 0.00 28.80 57.80
25 BALLYCAPPLE BLUE SKIES Miss Tara K M Belcher 0 0 32 12.00 22.00 66.00
26 RAFIKI RALPH Miss Eve Egginton 0 0 34.5 27.00 4.80 66.30
27 MONARTS MASTERCLASS Miss Grace Bostock 0 0 34 8.00 24.80 66.80
28 IDEAL EL DIVINO Miss Justina Cook 0 0 28.8 0.00 53.60 82.40
W NELSON VT DAUWHOF Miss Amy Stone 0 0 29.3 12.00 W W
W ISNT IT SPECIAL Miss Tamsin Drew 0 0 33 W
R DIAMOND INDULGENCE Miss Philippa Cross 0 0 R R
R LAYLA II Miss Charlotte Sheppard 0 0 40.8 R R
W BRITANNIA’S STAR Miss Pippa Dixon 0 0 W W
E R3 GULIO TH Mr Paul Taylor Johns 0 0 28 4.00 E E R3
E R3 ROMAN EGLENOVICH Miss Aimee Godbold 0 0 28.3 0.00 E E R3
W NUTELLA BALLINGOWAN Mr Guy Moore 0 0 30.8 4.00 W
Optimum XC Time - 05.27
BE100Open - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TRINITY O REALLY Mrs Gillian Mason 0 16 25.8 0.00 4.80 30.60
2 NEWS FOR YOU Mr Barry Meningen 0 14 30.8 0.00 0.00 30.80
3 TIMELESS MYTH Mrs Emily Mclane 0 12 29.5 0.00 2.00 31.50
4 RAMESSES B Mrs Carrie Skelton 0 10 27.3 0.00 4.80 32.10
5 IDONNA W Miss Eliza Stoddart 0 8 28.8 4.00 0.00 32.80
6 QUIQUI DEGRINVIL Miss Eleanor Callaghan 0 6 33.8 0.00 0.00 33.80
7 SOLON Miss Olivia May 0 4 34.5 0.00 0.00 34.50
8 FIFTY FIFTY Miss Sophie Benton 0 2 34 0.00 1.60 35.60
9 BROADSTONE NUMERO UNO Mrs Lucy Lloyd 0 2 28.8 0.00 6.80 35.60
10 MULLAGHDRIN SARA Miss Charlotte Saunderson 0 2 33.8 0.00 2.40 36.20
11 WHAM A NOTE Miss Annabelle Molyneux 0 2 33.5 0.00 2.80 36.30
12 MAGHERADRUMMOND LAD Mr Peter Felton 0 0 35 4.00 0.00 39.00
13 KENLIS LAD Miss Sophie Turner 0 0 34.5 4.00 1.20 39.70
14 BOUNTIFUL BESS Mrs Lizzie Erian 0 2 33.5 0.00 8.00 41.50
15 DAREDEVIL BOY Miss Charlotte Bruton 0 0 36.3 4.00 4.00 44.30
16 FWS DASSETT CLOVER Miss Alice Midmer 0 0 30.3 4.00 23.20 57.50
17 JONATHAN BLUE Miss Charlotte Brewster 0 0 29.8 4.00 26.40 60.20
18 CLASSIK LADY Mr Adam Trew 0 0 33.5 0.00 27.20 60.70
19 SHANNONDALE BLUE Ms Pamela Horrex 0 0 37.8 15.00 11.20 64.00
20 SEMPER FIDELIS Mrs Kirsty Hayes 0 0 35.8 17.00 80.40 133.20
R BOBBY DAZZLER XII Miss Rhiannon Rix 0 0 30.5 4.00 R R
E COLEHILL CARERRA Mrs Leila Loveday 0 0 35 E E
E ALOMO FOXY Miss Katie Beaton 0 0 34.5 E E
W REARCROSS QUALITY TIME Mrs Lucy Haycock 0 0 32 W
W BAZAARS GEMSTONE Miss Sophie Kelly 0 0 34.3 W
W I FABERGES BOY Miss Sarah Watkins 0 0 36.5 38.00 W W
W WESTON MAYFLOWER Miss Chloe Pearson 0 0 35.5 W
W ARD DASSETT SPECTRE Miss Gini Hope 0 0 28 9.00 W W
W BOO DIDDLEY Miss Louise Clark 0 0 W W
R MURPHYS REWARD Miss Sophie Kelly 0 0 31.5 16.00 R R
W ILLSTON JESTER Miss Imogen Murray 0 0 32.5 W W
Optimum XC Time - 05.27
BE100Ou18 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RICKAMORE ROYAL Miss Zara Clark-Jones 0 16 29.5 0.00 0.00 29.50
2 TROY XIII Miss Liberty Smith 0 14 30.3 0.00 0.00 30.30
3 RAEDIANT RUBI Miss Tabitha Witte 0 12 23 4.00 3.60 30.60
4 JAIMY Miss Willow Hayes 0 10 27.8 4.00 0.00 31.80
5 STAMBROOK MASTERCARD Miss Ella Dalton 0 8 31.8 0.00 0.00 31.80
6 ARTHURIAN LEGEND Miss Zara Clark-Jones 0 6 28.8 4.00 0.40 33.20
7 ALVESCOT WINDRUSH Miss Sophie Runnacles 0 4 27.8 4.00 3.20 35.00
8 CASTLELAWN GOLD Miss Izzy Falle 0 4 35.5 0.00 0.00 35.50
9 EMMAS JOY Mr George Hull 0 2 36.8 0.00 0.00 36.80
10 COROMANDEL II Mr Guy Cubitt 0 2 35.8 0.00 1.20 37.00
11 BURESIDE SUNRISE Miss Lily Spruce 0 2 34.5 0.00 3.20 37.70
12 MR CIN CIN Miss Ellie Hastings 0 0 30.3 8.00 0.00 38.30
13 BALLINGOWAN CHIARA Miss Imogen Pohl 0 0 33 4.00 3.20 40.20
14 REGAL LILLY Miss Naomi Harbour 0 2 33.8 0.00 6.80 40.60
15 ELITE SUNRISE Miss Molly Mead 0 2 37 0.00 4.40 41.40
16 AILLE FOUNTAIN BREEZE Miss Emma Shaw 0 0 30.5 12.00 0.00 42.50
17 PUT THE KETTLE ON Miss Poppy Mcdonald 0 0 33.8 4.00 4.80 42.60
18 MARCHWOOD Miss Grace Donnor 0 2 32.8 0.00 11.60 44.40
19 NGONG HILLS Miss Lara Sclater 0 2 37.8 0.00 14.80 52.60
20 LAYLAS LAD Miss Anna Wootton 0 0 33.5 0.00 28.00 61.50
21 GELLIRHIW LUCKY LADY COLLEEN Miss Josie Franklin 0 0 36 8.00 30.80 74.80
22 MOCKLERSHILL MAN Miss Sophie Philpot 0 0 34.3 20.00 33.20 87.50
23 HAPPY TIMES II Miss Mimi Baynes 0 0 31.5 8.00 81.20 120.70
W LOUGHAN SILVER SHADOW Miss Annabel Finston 0 0 36.3 W W
W CUFFESGRANGE LITTLE RIC Miss Annabel Finston 0 0 40.3 W W
E RHONAS BOY Miss Abi Harris 0 0 34.8 E E
W LISCANNOR TULIRA Miss Charlotte Cooke 0 0 W W
W ICEFORD JIGSAW Miss Charlotte Cooke 0 0 W W
E CARRA BLACK KNIGHT Mr Joseph Barber 0 0 32.8 E E
W EDENTRILLICK RUBY TUESDAY Miss Franchessca Jackson 0 0 26.3 15.00 W W
W CASSINO VALEROYALE Miss Kitty Marlow 0 0 W W
W I AM VAN HET KEIZERSHOF Z Miss Alice Casburn 0 0 34 8.00 W W
W DONT ENVY Miss Poppy Proietti 0 0 W W
W GRANIT LAD Miss Lydia Law 0 0 W W
R GLENCULLEN BAILEY Miss Lottie Surl 0 0 31 R R
Optimum XC Time - 04.32
BE80(T) - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SILVER VIKING Miss Zoe Newman 0 0 28.5 4.00 0.00 32.50
2 THE WEASEL II Miss Emily Shrimpton 0 0 36.3 0.00 0.00 36.30
3 KILCONIERON RUAN Ms Kellyanne Rock 0 0 36 0.00 3.20 39.20
4 RUSSBOROUGH Mrs Claire Harris 0 0 36.8 4.00 9.20 50.00
5 NULATO Miss Kim Franklin 0 0 36.8 4.00 10.40 51.20
6 STEPHENS PRINCE Mrs Geraldine Phillips 0 0 45.8 1.00 6.40 53.20
7 PERCY IX Miss Helene Kontofrios 0 0 46 0.00 7.20 53.20
8 ROSSHILL GRACE Miss Arabella Jackson 0 0 42 4.00 11.60 57.60
9 COUSHLA Miss Catherine Hanlon 0 0 40.8 5.00 13.20 59.00
10 THE MEXICAN Miss Catherine Moody 0 0 36 1.00 34.40 71.40
11 INTERSTAT Miss Nancy North 0 0 38.8 10.00 34.40 83.20
12 COMMANCHE FINALE Miss Heather Mussett 0 0 39.8 23.00 29.60 92.40
13 A GLIMMER OF HOPE Miss Simone Booty 0 0 45.5 40.00 34.00 119.50
HC AISHLINGS PRIDE Mr Scott Wallace 0 0 36.5 0.00 0.00 39.30
W PUZZLES DELIGHT II Mrs Sally Hayes 0 0 W W
E AN BARNEACH Ms Katharine Reid 0 0 42.3 35.00 E E
W JJ DESIGNER Mrs Alyson Parker 0 0 W W
E JASPER Mrs Linsay Rouston-turner 0 0 34 E E
E RF PARK CHESTER Ms Ruth Wakefield 0 0 39.8 4.00 E E RF
W FLORENCE COURT Miss Rachel Elliott 0 0 W W
W ACOSTA VERDE Miss Helen Murphie 0 0 W W
W ST FLANNANS LIAM Mrs Julia Woods 0 0 35.5 W W
Optimum XC Time - 04.32
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JIMS QUEST Mr Lewis Palmer 0 0 25.3 4.00 0.00 29.30
2 MISTER ANGUS Miss Kirsty Mccaig 0 0 29.5 0.00 0.00 29.50
3 SGT ROBERTS Miss Lucy Griffin 0 0 30.5 0.00 0.00 30.50
4 THE COMANCH Mrs Zoe Pinion 0 0 32 0.00 0.00 32.00
5 LETTERLOUGH KING HECTOR Mrs Sarah Bellamy 0 0 28.5 0.00 4.00 32.50
6 TOBLERONE III Mrs Christina Higgs 0 0 29.5 0.00 4.40 33.90
7 BALLINAGUILKEY RICHIE Miss Eleanor Fairey 0 0 27 8.00 0.00 35.00
8 TEFFIA Mrs Kizzy Smith 0 0 29 4.00 4.80 37.80
9 PHANTON Miss Sarah Walden 0 0 33.5 0.00 8.40 41.90
10 RAGSTONE RIDGE Miss Fran Oliver 0 0 33.5 8.00 5.20 46.70
11 MOONLIGHT LUNA Ms Francine Gilliland 0 0 35.8 8.00 4.40 48.20
12 DARC LEGEND Ms Debra White 0 0 27 4.00 17.20 48.20
13 THE COBFATHER Mrs Sarah Field 0 0 35.5 8.00 11.60 55.10
14 BALLYNAGRAN VINO Mrs Georgina Green 0 0 35.8 4.00 16.00 55.80
15 RASPUTIN VI Miss Kelly Brown 0 0 38.8 24.00 1.60 64.40
16 FEATURED EDITION Miss Sarah Oakley 0 0 35.5 15.00 20.00 70.50
17 GUINNEE LAD Mrs. Amy Claydon-Lee 0 0 30.8 4.00 38.40 73.20
HC INDIGO’S QUEST Mr Scott Wallace 0 0 20 12.00 W 32.00
W SPORTSFIELD SEA FEVER Miss Gabrielle Smithers 0 0 W W
W COOL RIVER Mrs Nicky Fison 0 0 W W
E MY WAY OR NO WAY Mrs Susan Patrick 0 0 E 0.00 0.00 E
W WHITE STAR Ms Dawn Moffat 0 0 W W
E CENTAUR SWEET ALICE Miss Ellie Jackson 0 0 36 4.00 E E
E CLASSICALS DESIGNER SWATCH Mrs Helen Jackson 0 0 29.5 8.00 E E
W CHI-ROO Miss Poppy Barber 0 0 W W
W SILKEN BOW Miss Bobbie Hall 0 0 W W
E BLUEBELL SILVER LADY Miss Patience Leslie 0 0 41.3 E E
W CARRANTHOMAS PLAYBOY Miss Freya Brook Ingham 0 0 W W
Optimum XC Time - 04.32
BE80(T) - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GENERAL TIBERIUS Miss Victoria Newitt 0 0 18 0.00 0.40 18.40
2 SILVER BANNER GIRL Mrs Sarah Batty 0 0 21.3 0.00 0.40 21.70
3 DYLASAU CARYL AFA Mr Tom Fray 0 0 22.3 4.00 0.00 26.30
4 HAMPTON FINEST Miss Amber Lincoln 0 0 25.8 0.00 2.80 28.60
5 BOKETTO Mrs Lisa Clarke-Spence 0 0 21.5 0.00 14.00 35.50
6 STAMBROOK LEGACY Miss Jane Hood 0 0 32.8 0.00 5.60 38.40
7 MY MISTER P Mrs Asha Speak 0 0 27 5.00 10.80 42.80
8 ELKA BY MOONLIGHT Miss Sophie Jessop 0 0 38 0.00 5.60 43.60
9 HAZELHURST BASIL Miss Vicky Hansen 0 0 40.3 4.00 4.00 48.30
10 ALAMO DUNDEE Miss Mollie Blackburn 0 0 30.8 18.00 0.80 49.60
11 GAVIN 10 Mr Toby Bancroft 0 0 24.5 0.00 26.80 51.30
12 ARDLONAN DUNS BOY Miss Mollie White 0 0 28.3 8.00 22.00 58.30
13 VALENTO M Miss Rebecca Page 0 0 40.3 4.00 15.60 59.90
14 ADAMANTINE DIAMOND FIRE Mrs Joanna Bottomley 0 0 24 14.00 36.00 74.00
15 ROBBIE XXIV Miss Megan Sheridan 0 0 37.5 25.00 12.40 74.90
16 WHISKERS TWILIGHT Miss Dawn Fitch 0 0 38.3 31.00 10.80 80.10
17 DYLAN X Miss Ines Larwood-smith 0 0 36.8 14.00 68.40 119.20
W MASTER ARCHER Mr Harry Horton 0 0 W W
W EGBERT Miss Kat Morris 0 0 W W
E CORRIES ROO Mrs Natalie Brown 0 0 29 8.00 E E
E AR MOCHULLA NUGGET Miss Olivia Webster-Brawn 0 0 30 E E E AR
E FOLLAIN Mr Mark Barber 0 0 27.5 E E
W PICKLES II Miss Mia McLaughlin 0 0 W W
E PAVLUSHKA Miss Adelle Madgwick 0 0 26.8 E E
E MULLARKY V Mr James Davy 0 0 36.3 E E
E RF LIVE TWICE Mrs Laura Pitman 0 0 20.3 8.00 E E RF
Optimum XC Time - 04.39
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LADY JAZMIN Mr Tom Fray 0 8 30 0.00 0.00 30.00
2 LISSYEGAN ARKAN CRUROYAL Mrs Caroline Sheridan 0 7 28.8 0.00 3.60 32.40
3 CHARLIE BOY III Mrs Pami Nixon 0 6 32 0.00 2.40 34.40
4 BEATRIX Mr Luke Prior 0 5 34.8 0.00 0.00 34.80
5 KIPPURE BUCCANEER Miss Zoe Sollis 0 4 29 4.00 2.00 35.00
6 DWYFACH SEREN Miss Millie Plumb 0 3 35.5 0.00 0.40 35.90
7 WITHCOTE GREY GOOSE Mrs Lucinda Eastley 0 2 32.3 2.00 2.40 36.70
8 RHUBAN PRINCE Miss Lucy Hinde 0 1 34 0.00 4.00 38.00
9 EASTERN MAYFLY Miss Daisy Pitt 0 1 38 0.00 0.40 38.40
10 MACS MIRAH Mr Barry Meningen 0 1 32.5 0.00 6.80 39.30
11 DAWN CHORUS V Miss Hannah Griggs 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
12 VILLAGE PRINCE Miss Lily Fraser 0 1 42 0.00 0.00 42.00
13 AMHERST ROCK Miss Laura Geary 0 0 27.3 16.00 0.00 43.30
14 SEBASTIAN VIII Miss Hannah Chelton 0 0 32.8 4.00 7.20 44.00
15 EDGEDALE BLUE LADY Miss Katie Lavin 0 1 34.3 0.00 12.40 46.70
16 CAPPA RATHMORRISSEY TRIPWIRE Mrs Karina True 0 0 36.3 4.00 8.00 48.30
17 RINGWOOD VALOUR Mr Tristan Hudson 0 0 27 10.00 11.60 48.60
18 GRC TRUMPS Miss Olivia Storer 0 0 40.3 4.00 7.60 51.90
19 GLASHABEG BOY Miss Katie Sperrin 0 0 31.8 8.00 15.20 55.00
20 WEXFORD OF BELLHOUSE Mrs Olivia Leigh Stafford 0 0 38 0.00 20.00 58.00
21 DRS MAY FLOWER Mr Christoph Klinger 0 0 35.8 8.00 20.40 64.20
22 CHAGALL Miss Connie Dale 0 0 34 4.00 47.20 85.20
23 EMPEROR BLUE Ms Lorna Benfield 0 0 38 8.00 52.40 98.40
24 CORNAGOWER BLUE Mrs Sylvia Wajzner 0 0 33.8 10.00 104.40 148.20
E RF KALANDRA W Z Miss Darcie Richards 0 0 36.8 4.00 E E RF
E APPOLLO Miss Alice Rose Maplethorpe 0 0 33.5 8.00 E E
W CHILLI KING Miss Hannah Lavender 0 0 W W
E ORIONS ARTFUL DODGER Miss Lilly Waites 0 0 38.3 0.00 E E
W MILO X Mrs Sarah-jane Rouse 0 0 38 32.00 W W
E GHAREEB'S DIAMOND Miss Shannon Garner 0 0 28 E E
Optimum XC Time - 04.39
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TOCES BRIGHT FELLOW Mrs Caroline Day 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
2 POCKET OF SILVER Miss Serena Allery 0 7 30.5 0.00 0.40 30.90
3 HAW CRUISE Miss Phoebe Plumb 0 6 31.3 0.00 0.00 31.30
4 TOURMAKEADY JACK Miss Camilla Findlay 0 5 31.5 0.00 0.00 31.50
5 SHERKIN ISLAND Miss Georgie Featherstone 0 4 32.3 0.00 0.00 32.30
6 BRANCHFIELD CARROW Miss Franchessca Jackson 0 3 32.3 0.00 0.00 32.30
7 SPRING VAYU Ms Jayne Cummins 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
8 ZIROCCO GIRL Miss Abi Jacobs 0 1 33.5 0.00 0.00 33.50
9 BALLYGRIFFIN BUDDY Miss Sophie Reason 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
10 COTTON CANDY Mrs Victoria Taylor 0 1 32 0.00 3.60 35.60
11 FLAMINGO I Miss Pretoria Lee 0 1 31.3 0.00 4.80 36.10
12 LOUGHNATOUSA KIMBERLEY Miss Ella Crook 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
13 JACARANDA KNIGHT Miss Phoebe Anderson 0 1 32.5 0.00 5.20 37.70
14 LANDOR DE LAUBRY Z Miss Jane Kennedy 0 1 32.3 0.00 6.40 38.70
15 COILLE SPARROW Miss Rosemary Sharpe 0 1 30.8 0.00 9.20 40.00
16 LA BRANA Miss Michelle Sampson 0 0 35.8 4.00 14.00 53.80
17 FISHERHILL VIEW Miss Pip Marshall 0 0 33.3 12.00 13.20 58.50
18 HIGHMOON Mr Gordon Murphy 0 0 29 5.00 24.80 58.80
19 ROCKY MOUNTAIN HIGH Mrs Helen Gale 0 0 35.5 16.00 8.00 59.50
20 GRAFS SHILLING Mr Tom Fray 0 0 33.3 0.00 27.20 60.50
21 JAZZ HFD Miss HANNA WALTON 0 0 25 8.00 34.40 67.40
22 KILLOUGHEY SHUTTERFLY Mrs Vicky Mitson 0 0 33 16.00 18.80 67.80
23 KINGSMAN GREY Mrs Amanda Ainsworth 0 0 32 17.00 34.00 83.00
24 LNE FLEUR DE LYS Miss Georgina Moody 0 0 35.3 0.00 54.80 90.10
HC CHILLI ROCKS Miss Gemma Tattersall 0 0 W 0
W KILDAVIN DINKY Miss Sophie Welbourne 0 0 W W
E MY GLENEVEN Mrs Anita Lenton 0 0 E 11.00 E E
W IRISH WARRIOR Miss Jordan Keal 0 0 W W
W CARRICK WARCRAFT Ms Andrea Jansen 0 0 W W
W BILLY QUICK Miss Rochelle Lee 0 0 W W
R KILLYROSE Miss Sophie Tooley 0 0 33.3 38.00 R R
Optimum XC Time - 04.39
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BELLAGIO 99 Mrs Caroline Day 0 8 20.3 0.00 0.00 20.30
2 ROMULUS D'HURL'VENT Miss Olivia Petersen 0 7 28.5 0.00 0.40 28.90
3 WATCHOVER ZENITA Mrs Naomi Henderson 0 6 30.5 4.00 0.40 34.90
4 IBANTOS Mrs Susanna Lye 0 5 33.3 0.00 3.20 36.50
5 KODA DAKOTA Miss Grace Whiteford 0 4 36.8 0.00 0.00 36.80
6 KILCONLY COVE Miss Poppy Watson 0 3 37.5 0.00 0.00 37.50
7 CORGARY CLASSE Mrs Rosy Standing 0 2 30.5 0.00 7.60 38.10
8 CAPTAIN NEMO IV Mr Ted Featherstone 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
9 MR MILLER VI Miss Rebecca Champion 0 0 35 4.00 0.00 39.00
10 WILFUL DIAMOND Miss Ruby Morris 0 1 35.8 0.00 4.00 39.80
11 FOURFIELDS HARLEQUIN Mr Darren Francis 0 1 33 0.00 7.20 40.20
12 TRINITY LORD ANGUS Mrs Ellie Savory 0 0 30.8 4.00 5.60 40.40
13 BOOMERANG BLUE Miss Claire Wood 0 1 35.8 0.00 5.20 41.00
14 NOT WELL HOTEL Miss Sanne Frewer 0 0 33.3 8.00 0.00 41.30
15 ALBECYN VICE VERSA Mrs Beth Mann 0 1 37.8 0.00 4.00 41.80
16 KILDANGAN CALYPSO Mrs Clare Dobie 0 0 36 4.00 8.00 48.00
17 CHINA DREAM Mrs Lisa Clarke-Spence 0 0 29.8 12.00 6.40 48.20
18 COOLMOUNTAIN APOLLO Mr Ben Gower 0 0 41.3 8.00 0.00 49.30
19 KILMOUNTAIN SERENA Miss Chloe Wright 0 0 35 13.00 2.80 50.80
20 REWARD Miss Emma Millar 0 0 34 19.00 5.60 58.60
21 COCKNEY DANCER UK Mrs Carrie Skelton 0 0 29 4.00 51.60 84.60
22 KIREI MILL Miss Claire Fielding 0 0 42 4.00 120.80 166.80
R CHURCHVIEW AUTUMN GOLD Mrs Justine Fordham 0 0 38 4.00 R R
E EASILY VIVENDIA Miss Emily Morris 0 0 33.3 E E
R COOKIES STAR Miss Abigail Kerridge 0 0 35 13.00 R R
E SARATOGAS SUNSHINE Ms Sam Bennett 0 0 34.3 4.00 E E
E TULLAMORE DEW III Miss Hollie Justice 0 0 34.5 E E
W HAWKERBAYS ARMANI DIAMONDS Miss Emma Roughton 0 0 W W
W CLYDE CHEEKY CHARLIE Mrs Sarah-jane Rouse 0 0 34 4.00 W W
Optimum XC Time - 04.39
BE90Open - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FANFARE Ms Trixi Gingell 0 8 25.3 0.00 0.00 25.30
2 BHODI Miss Susie Berry 0 7 28.5 0.00 0.40 28.90
3 LEXINGTON MAIL Miss Pippa Dixon 0 6 29.3 0.00 2.00 31.30
4 CHAPTER FIVE Ms Katie Barber 0 5 31.8 0.00 0.00 31.80
5 PECULIAR PLACES Mr Scott Wallace 0 4 33.3 0.00 0.00 33.30
6 CREGGAUN SECRET Miss Pippa Dixon 0 3 33.5 0.00 0.00 33.50
7 THE PIPERS SON II Miss Philippa Cross 0 2 33.8 0.00 0.00 33.80
8 FUTURE SPIRIT Miss Indiana Limpus 0 1 32.3 0.00 2.00 34.30
9 DRUMNAVADDY VALENCIA Miss Susie Berry 0 1 34.5 0.00 2.40 36.90
10 KABOOM D Miss Naomi Lawrence 0 0 27.3 4.00 5.60 36.90
11 ITSALLOVER Miss Philippa Cross 0 0 31.8 8.00 0.00 39.80
12 KIOWAS ACES HIGH Miss Imogen Simper - Lewis 0 0 31.3 8.00 0.80 40.10
13 JTH LOVE Mrs Jane Buchan 0 0 23.5 4.00 15.60 43.10
14 MALAKIE IMP Miss Melanie Darling 0 0 26.3 17.00 0.00 43.30
15 PRINCE ALADDIN Miss Maisie Rowe 0 0 38.8 4.00 4.00 46.80
16 MYPROMISETWOJOAN Mrs Katy Watson 0 0 36.8 4.00 6.40 47.20
17 FORTUNATE SON Miss Polly Mountford 0 1 30.5 0.00 16.80 47.30
18 CLARISSIMO Ms Katie Barber 0 0 27.8 0.00 22.80 50.60
19 BLACKSTOWN SPOT ON Miss Helene Kontofrios 0 0 36.3 4.00 13.60 53.90
20 LOVE AFFAIR Mr Richard P Jones 0 0 26.3 0.00 34.00 60.30
21 TORONTO Miss Virginia Wells 0 0 26 4.00 43.20 73.20
22 KNOCKLAYDE NIXIE Miss Philippa Cross 0 0 29.3 13.00 31.60 73.90
23 MR SLIGO SID Miss Pippa Dixon 0 0 29 4.00 130.80 163.80
E LOUGHTON DIAMOND Miss Emilie Chandler 0 0 32.5 0.00 E E
R EL FINITO Mr Colin Russell 0 0 34 4.00 R R
W KATES TOUCH Mrs Sarah Flitton 0 0 W W
W NERO SUNSET Miss Ivana Murphy 0 0 W W
W ZEPHYRON Miss Polly Mountford 0 0 35 W W
Optimum XC Time - 04.39
BE90Ou18 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FIOCCO BLUE D AMERLOO Mr Adam Bloomfield 0 8 25.8 0.00 0.00 25.80
2 MOYBELLA JACOB Miss Ellie Mullan 0 7 27.5 0.00 0.00 27.50
3 MODERN SOCIETY Miss Katie Reid 0 6 26.3 0.00 1.20 27.50
4 MACHNO EXCALIBUR Miss Alicia Sclater 0 5 26.3 4.00 0.00 30.30
5 GOLLY GOSH Miss Charlotte Uden 0 4 26.5 4.00 0.00 30.50
6 KNOCKENPOWER REBEL Miss Lily Hill 0 3 31 0.00 0.00 31.00
7 LOGAN V Miss Lillianne Fenn 0 2 27.5 0.00 4.00 31.50
8 FERRARI ENZO Miss Clara Wilson 0 2 31.5 0.00 1.20 32.70
9 PRINCE DIAMOND Miss Alicia Sclater 0 2 32.8 0.00 0.00 32.80
10 CLOUD NINE II Miss Ruby Leonard 0 1 30 0.00 2.80 32.80
11 CLOGORROWS DUN Miss Ellie Mullan 0 1 33 0.00 0.00 33.00
12 WELCOME MR GREY Miss Kacey Tuck 0 1 34.5 0.00 0.00 34.50
13 BARAMONA LASS Miss Jessica McCaldin 0 1 34.8 0.00 0.00 34.80
14 STORMY GIRL Miss Holly Maudlin 0 0 31.3 4.00 0.40 35.70
15 ZILVER ZAK Mr Harry Lee 0 1 32.3 0.00 3.60 35.90
16 EMS FRITZ Miss Isobelle Cotton 0 0 31.3 4.00 1.60 36.90
17 DANCING ROYALE Miss Katy-mai Guiney 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
18 DON JOHN Miss Mia Mcdonald 0 0 29.8 4.00 3.60 37.40
19 STORMY CASCADE Miss Lola Graham 0 0 25 4.00 8.40 37.40
20 MIDNIGHT WARRIOR Miss Abbie Brucki 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
21 SEAPATRICK DARK CRUISE Miss Tabitha Case 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
22 MOLINA Miss Katie Reid 0 1 38.8 0.00 0.00 38.80
23 CHOCOLATE CHIP Miss El Harris 0 1 31.5 0.00 8.00 39.50
24 MOUNT CORBITT ROCKY Miss Eliza Culloty 0 0 28.5 4.00 7.60 40.10
25 CASTLECOOTE MOJO Miss Sophie Bell 0 0 34.8 4.00 2.00 40.80
26 DONEGREAGH MURPHY Ms Isabella Taylor 0 1 39 0.00 3.20 42.20
27 DUNLUCE ROLLING THUNDER Miss Isabella Smith 0 0 37.5 8.00 0.40 45.90
28 BATHLEYHILLS BURGLAR BILL MAR Miss Lily Spruce 0 0 33.5 8.00 6.00 47.50
29 BOOLAGH GYPSY JOE Miss Annalise Hyde Parker 0 0 31.8 16.00 0.00 47.80
30 SUNHILL BEAUTY Mr Cian Murphy 0 0 27.5 0.00 25.60 53.10
31 BANAGHER BILLY Miss Grace Littmoden 0 0 33.8 0.00 32.80 66.60
32 ARDLONAN LAD Miss Imogen Pohl 0 0 25.3 42.00 8.80 76.10
33 GLENBROOK FINAL Mr Charlie Turner 0 0 35.3 12.00 34.80 82.10
34 D.F. PAUL Miss Holly Maudlin 0 0 30.5 0.00 56.80 87.30
35 BLACK EYE PEA Miss Isabella Evers 0 0 35.3 7.00 46.80 89.10
W BERNWODE NAIROBI Miss Lola Graham 0 0 30 10.00 W W
W FREDDY X Miss Zara Barber 0 0 38 33.00 W W
R UNCLE MONTY Miss Emma Shaw 0 0 26 0.00 R R
Optimum XC Time - 06.10
CCI-S 4* - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BROOKFIELD QUALITY Mrs. Piggy March 32 0 29.2 0.00 4.00 33.20
2 DARGUN Mrs. Piggy March 29 0 26.4 0.00 12.80 39.20
3 COLORADO BLUE Mr Austin O'connor 26 0 35.1 0.00 4.40 39.50
4 BROOKPARK VIKENTI Mr Kazuma Tomoto 23 0 29.9 0.00 11.60 41.50
5 CAVALIER CRYSTAL Mr Harry Meade 20 0 33.1 0.00 10.80 43.90
6 JOHN THE BULL Miss Susie Berry 17 0 28.3 8.00 8.80 45.10
7 VENDOME BIATS Mr Tom D Crisp 14 0 37.4 0.00 17.60 55.00
8 BRENHIN BYCHAN Miss Camilla Stewart-wood 12 0 43.8 0.00 12.80 56.60
9 VIVENDI TIME Mrs Selina Milnes 10 0 36.8 4.00 16.00 56.80
10 RED KITE Mr Harry Meade 8 0 31.8 16.00 9.20 57.00
11 ZEBEDEE IX Miss Ashley Harrison 8 0 41.6 4.00 13.20 58.80
12 DISCO CHICK Mrs Helen Marsh 8 0 34.2 0.00 26.00 60.20
13 METROPOLITOM Mr Michael Owen 5 0 38.5 0.00 26.00 64.50
14 GOLDLOOK Miss Katie Bleloch 0 0 39.3 4.00 25.60 68.90
15 UP UP AND AWAY Mrs Caroline Powell 0 0 32.7 0.00 40.00 72.70
16 ANDREAS Mrs Helen Martin 0 0 32.9 4.00 41.20 78.10
17 FARNDON Mr Francis Whittington 0 0 42.7 8.80 26.80 78.30
18 KND STEEL PULSE Mr Tom Rowland 0 0 34.5 0.00 44.80 79.30
19 EASTBOURNE Miss Tilly Williams 0 0 50.5 12.00 25.20 87.70
20 C WHY Miss Toots Bartlett 0 0 37.1 0.00 51.20 88.30
21 ISAAC NEWTON Mrs Jo Rimmer 0 0 34.9 8.00 45.60 88.50
22 CROCKAULIN PRINCE Miss Hannah Freeman 0 0 37.5 4.00 48.80 90.30
23 MOUNT PANTHER Miss Charlotte Dennis 0 0 37 12.00 42.80 91.80
24 BIARRITZ II Miss Camilla Kruger 0 0 32.7 0.40 65.20 98.30
25 DRUMBILLA METRO Mr Simon Grieve 0 0 42.5 0.80 103.20 146.50
26 PEDRO IV Ms Cathi Osmond-smith 0 0 46.1 22.40 82.00 150.50
W SHANNONDALE ZITA Miss Ellie Kay 0 0 W W
W FRIENDSHIP VDL Mr Aaron Millar 0 0 W W
E EOC CANCARAS GIRL Miss Tiana Coudray 0 0 36.7 4.40 E E EOC
E RF REBEL RHYME Mr Tom Bird 0 0 44.4 8.00 E E RF
R SAMBO III Miss Alice Dunsdon 0 0 36.4 4.00 R R
W EISFEE Mr David Doel 0 0 W W
W BOX LEO Mr Ludwig Svennerstal 0 0 W W
R PICASSO V Mr Adam Harvey 0 0 34.4 0.00 R R
W TALMA D ALLOU Mr Toshiyuki Tanaka 0 0 33.6 W W
R DIABOLIQUE Miss Therese Viklund 0 0 30 R R
W SANTIAGO BAY Miss Gemma Tattersall 0 0 W W
W ONE NIGHT LOVE Miss Vittoria Panizzon 0 0 W W
W ARISE CAVALIER Miss Rosie Fry 0 0 W W
E FH CALADOR Mr Max Warburton 0 0 34.3 4.00 E E FH
R CRUISE THE TOWN Miss Wizz Leyland 0 0 33.9 4.40 R R
W FALLULAH Mr Padraig Mccarthy 0 0 W W
W SCUDERIA 1918 DON QUIDAM Mr Kevin Mcnab 0 0 30.5 W W
W LEONIDAS II Mr Padraig Mccarthy 0 0 W W
W SOCIAL BUTTERFLY Ms Ali Wilkes 0 0 41.6 W W
W CHARMING BOY JR Miss Nicole Mills 0 0 35.7 W W
E RF VENDREDI BIATS Mrs Kitty King 0 0 27.3 0.00 E E RF
W FERRO POINT Mr David Doel 0 0 W W
W COOL JACK Mr Alexander Tordoff 0 0 34.8 8.00 W W
Optimum XC Time - 06.10
CCI-S 4* - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LONDON 52 Miss Laura Collett 32 0 24.4 0.00 4.00 28.40
2 BROOKFIELD INOCENT Mrs. Piggy March 29 0 25 4.00 0.00 29.00
3 FONBHERNA LANCER Mrs. Piggy March 26 0 26.2 4.00 7.20 37.40
4 CHARLY VAN TER HEIDEN Miss Mollie Summerland 23 0 29.5 0.00 8.80 38.30
5 MR BASS Miss Laura Collett 20 0 29.6 0.00 10.80 40.40
6 BERNADETTE UTOPIA Mr Kazuma Tomoto 17 0 30.2 0.00 11.60 41.80
7 IVAR GOODEN Miss Imogen Murray 14 0 35.6 0.00 6.40 42.00
8 RINGWOOD LB Miss Susie Berry 12 0 34.9 0.00 7.20 42.10
9 ON THE BRASH Mrs Caroline Powell 10 0 33.2 0.00 9.20 42.40
10 SPANO DE NAZCA Miss Georgia Bartlett 8 0 32.1 0.00 12.00 44.10
11 HALENZA Miss Heidi Coy 8 0 34.8 4.00 10.80 49.60
12 BARRICHELLO Mr Cathal Daniels 8 0 31.7 8.00 10.00 49.70
13 VISCERA Miss Therese Viklund 8 0 33.2 4.00 12.80 50.00
14 SUPERSTITION Mr Harry Meade 8 0 35.5 4.00 11.20 50.70
15 TOPSPIN II Miss Alice Casburn 8 0 37.1 0.00 14.80 51.90
16 LIBERTY AND GLORY Mr Tom D Crisp 8 0 34.8 4.00 14.80 53.60
17 CLASSIC VI Miss Kirsty Chabert 8 0 35.7 4.00 15.60 55.30
18 ROCK N ROLL DE BUISSY Miss Sophie Barlow 5 0 37.5 0.00 18.80 56.30
19 COURT CASPER Mr Tom Jackson 0 0 34.5 0.40 22.80 57.70
20 IRON IV Mrs Selina Milnes 0 0 34.2 8.00 15.60 57.80
21 ARDEO BERLIN Mrs Julia Norman 0 0 38.9 8.00 12.00 58.90
22 COSMIC CHARM Miss Lucy Robinson 0 0 36.1 8.00 14.80 58.90
23 HEARTBREAKER STAR QUALITY Miss Libby Seed 0 0 39.1 8.00 14.80 61.90
24 COOLEY FOR SURE Miss Greta Mason 0 0 38.5 12.00 14.40 64.90
25 FINDONFIRECRACKER Mrs Sharon Polding 0 0 37.4 4.00 24.00 65.40
26 GORTFADDA DIAMOND Miss Emilie Chandler 0 0 32.9 13.20 19.60 65.70
27 OVER THE MOON VI Mr Scott Wallace 0 0 44.6 4.00 18.00 66.60
28 ZOCARLA BLH Miss Danielle Dunn 0 0 36.3 8.00 22.80 67.10
29 TEMPLAR JUSTICE Miss Katie Preston 0 0 38.6 12.00 17.20 67.80
30 GAZELLE DWERSE HAGEN Miss Alicia Wilkinson 0 0 43.1 16.00 13.20 72.30
31 HIGHLAND PATRIOT Miss Jodie Amos 0 0 41.7 4.00 27.20 72.90
32 FIRE FLY Mr Tom Jackson 0 0 36.6 4.00 32.40 73.00
33 COOL INVESTMENT Miss Alice Dunsdon 0 0 34.6 16.00 24.40 75.00
34 GOLIATH III Mr Carlos Parro 0 0 37.1 8.80 29.20 75.10
35 CADO LOUVO Mr Gaspard Maksud 0 0 38.7 4.00 40.00 82.70
36 DIAMOND RUCTIONS Miss Louisa Lockwood 0 0 34.8 4.40 43.60 82.80
37 FELDALE MOUSE Miss Isabel English 0 0 33.1 4.00 52.00 89.10
38 EQUADOR III Mr Thomas Martin 0 0 40.5 8.00 44.80 93.30
39 MR FAHRENHEIT III Mr Simon Grieve 0 0 37.3 20.00 55.20 112.50
40 CASHMAN B Mr Jack Leese 0 0 32.5 8.00 74.00 114.50
W DG MARADONA Miss Mary Edmundson 0 0 35.4 8.00 W W
W CAMELOT Mr Ludwig Svennerstal 0 0 W W
W DHI FIKTOR NITA Mr Francis Whittington 0 0 35 8.00 W W
W CHILLI KNIGHT Miss Gemma Tattersall 0 0 W W
W FEARLESS W Miss Nicole Mills 0 0 38.1 W W
W EL KOLIBRI Miss Constance Copestake 0 0 W W
W VERSATILE DES ROIS Mr Richard Long 0 0 W W
W GELUK G Miss Helen Bates 0 0 38 8.00 W W
W SCUDERIA 1918 A BEST FRIEND Mr Kevin Mcnab 0 0 31.9 W W
W SUPER CILLIOUS Miss Vittoria Panizzon 0 0 W W
W DARRANT Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 W W
W PENNLANDS DOUGLAS Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 W W
W CEYLOR L A N Mrs Kitty King 0 0 W W
R MINTRIDGE LARKSPUR Mr Mark Ford 0 0 38.2 0.80 R R
R CAVALIER MICKY FINN Miss Katie Bleloch 0 0 39.3 8.00 R R
W FLEETWOOD MAC V Miss Chelsea Round 0 0 43.5 W W
W CHATEAU D YQUEM Z Mrs Charlotte Armstrong 0 0 W W
R GALWAYBAY TALENT Mr Alberto Giugni 0 0 38 12.00 R R
W KAPOWAIRUA Miss Sally James 0 0 W W
W HHS NOBLE CALL Mr Padraig Mccarthy 0 0 W W
E R CAUNTON WELL CONNECTED Miss Charlotte Dennis 0 0 38.2 8.00 E E R
R JUST AMAZING III Miss Felicity Collins 0 0 32.7 4.00 R R
E RF MOONBEG BOY Miss Safia Woodward 0 0 38.2 4.00 E E RF
E FH PRIORSPARK PRECOCIOUS Miss Eliza Stoddart 0 0 32 8.00 E E FH
W MR HIHO Mr David Doel 0 0 W W
W DESTINO BELLO Miss Courtney Romcke 0 0 41.7 32.80 W W
W KELECYN PIRATE Mr Toshiyuki Tanaka 0 0 37.9 W W
W TRUE BLUE TOO II Miss Rosie Fry 0 0 36.2 20.00 W W
Optimum XC Time - 05.23
ON - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GRAVEUR Miss Bubby Upton 6 0 30.8 0.00 0.00 30.80
2 PSH ENCORE Miss Aimee Penny 5 0 34.8 0.00 0.00 34.80
3 DIAMOND II Miss Rebecca Spalding 4 0 27.8 3.00 4.00 34.80
4 PSH OASIS Miss Aimee Penny 3 0 35 0.00 0.00 35.00
5 COOLEY KAN DO Mrs. Piggy March 2 0 27.8 4.00 5.20 37.00
6 TOP BIATS Miss Phoebe Hughes 1 0 33.5 4.00 1.60 39.10
7 INVICTUS II Mr Harry Horgan 1 0 32.8 0.00 6.40 39.20
8 HIRONDELLE DE FRIBOIS B Miss Aimee Penny 1 0 33.5 0.00 8.00 41.50
9 ISALOTTIE Miss Maya Nicholson 0 0 34.5 4.00 3.20 41.70
10 FUSILIER Miss Amanda Bettle 0 0 31.5 4.00 6.40 41.90
11 DONAU VDL Miss Fiona Denton 0 0 27 8.00 9.60 44.60
12 DARK DIAMOND III Miss Georgina Kidner 0 0 37 4.00 6.40 47.40
13 BILLY BLACK CAT Miss Noémi Doerfer 1 0 39.3 0.00 9.20 48.50
14 HAMADA Mr Edgar Padfield 0 0 33.5 4.00 12.80 50.30
15 KILMASTULLA NEWMARKET Mr Matthew Heath 0 0 33 4.00 13.60 50.60
16 FLEETWATER CAPRICCIO Mr Matthew Selby 0 0 31.3 18.00 4.00 53.30
17 WIL CELTIC KINGPIN Mr Finley Atherton 0 0 42.8 4.00 7.60 54.40
18 ISLE MOOR Ms Fiona Kinghorn 0 0 32.3 4.00 21.20 57.50
19 ZOPPAH KARLA Mr Joe Lethbridge 0 0 36.8 20.00 3.60 60.40
20 BANSHA VENDI Mrs Biddy Brasted-watts 0 0 36.8 5.00 18.80 60.60
21 ABACUS Miss Maya Nicholson 0 0 33.3 24.00 6.00 63.30
22 GLENORCHY Miss Isabel English 0 0 32 0.00 34.40 66.40
23 EPASJA Miss Ellie Brewer 0 0 41.3 8.00 22.40 71.70
24 QUICK DOLLA BILL Miss Emma Freeman 0 0 34.8 4.00 52.00 90.80
25 TULLIBARDS DASSETT Miss Tina Canton 0 0 31.3 0.00 68.80 100.10
26 BALLYOSKILL BOY Miss Harriet Bagley 0 0 36.5 30.00 43.60 110.10
E TH HOLY DANCER Mrs Naomi Mays 0 0 37.8 16.00 E E TH
W JAC CRUISEO Mrs Paula Dewsbury 0 0 W W
W DOD BUSTER RHYMES Mr Matthew Heath 0 0 33.5 8.00 W W
W I AM WHO I AM Miss Nicole Gwynne 0 0 W W
W WINDSOR Miss Nicole Gwynne 0 0 W W
W DONOGUE STEEL CLOVER Miss Jaide Hartridge 0 0 W W
E AR EMERALD EMOE Miss Bizzy Loffet 0 0 33 0.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.23
ONu18 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RINCOOLA ROLO Miss Tara Murphy 6 0 25 0.00 0.00 25.00
2 GREENVALE ALTERED IMAGE Miss Izzy Hall 5 0 29.5 0.00 0.00 29.50
3 GREAT GATSBY S Miss Allegra Martin 4 0 30.3 0.00 0.00 30.30
4 FABRIS Miss Phoebe Hughes 3 0 23.3 8.00 0.80 32.10
5 ITALY Miss Francesca Housden 2 0 31.5 1.00 1.60 34.10
6 SHANNA DUN AN OIR STAR LITE Miss Francesca Housden 1 0 31.8 0.00 4.80 36.60
7 FIRE OF INDEPENDENCE Miss Tara Brown 1 0 30.5 0.00 7.60 38.10
8 CUFFESGRANGE DIAMOND ECHO Miss Ruby Vaughan-jones 0 0 32.3 4.00 2.00 38.30
9 HEXMALEYS HAYDAY Mr Oliver Kidner 1 0 34 0.00 5.20 39.20
10 FOXTOWN CUFFLYNX Miss Alicia Sclater 0 0 32 4.00 6.80 42.80
11 RCA ROMEO Miss Lucy Shrimpton 0 0 35.5 4.00 7.20 46.70
12 RATHNAGEERA CASINO ROYAL Mr Robbie Bell 0 0 31.5 8.00 13.20 52.70
13 POPPYS LAW Mr George Vergerson-rowley 0 0 35.3 8.00 12.00 55.30
14 TOWEREQUINE DANCING QUEEN Mr Oliver Lee 0 0 31.8 16.00 8.40 56.20
15 BULLARDS MULLINGAR Miss Charlotte Mair 0 0 33.8 16.00 6.80 56.60
16 DUNARLEN Miss Olivia Hearnden 0 0 31.5 8.00 18.00 57.50
17 HEAVEN U VAN HET JUXSCHOT Miss Florrie Grigg-pettitt 0 0 31.8 4.00 23.60 59.40
18 KILCANNON DUDE Miss Alice Casburn 0 0 30.3 8.00 36.00 74.30
W NOT DONE Miss Jessica Burnham 0 0 W W
W MEXICAN WAVE Miss Daisy Bathe 0 0 W W
W ARISTOTELES S Z Miss Ibble Watson 0 0 W W W
W SHADES OF GREY II Miss Annabel Walsh 0 0 28 W W
R HIGH GLEN KEIRA Miss Tara Brown 0 0 37.3 4.00 R R
W CALL ME KEV Miss Katie Cameron 0 0 W W W
R WR MCGREGOR Miss Daisy Dollar 0 0 31.8 0.00 R R
W ZALINERO Miss Mary Ashby 0 0 W W
W ROCKCOPY Miss Harriet Boddy 0 0 W W
W LOSTOCK JAMES BROWN Miss Katie Hale 0 0 W W
W CANDITO Miss Ibble Watson 0 0 26 18.00 W W
W LANDINE Mr Archie Humfrey 0 0 W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Ely Eventing Centre, Downham Common, Ely, Little Downham, Cambs, United Kingdom, CB6 2TY

Grid reference TL517837


Schedule in Preparation

Twitter

Latest News

Do we dare to dream?

Posted on 1st August 2021

Three fantastic clear rounds inside the time not only keeps Team GB in the Gold medal position, but also moves Oliver Townend into the individual Gold medal position and Laura Collett into individual Bronze after the cross country phase of the Tokyo 2020 eventing competition.

Read the full story
View all news