LAUNCESTON (1)LAUNCESTON (1)

Newsflash

While we are delighted with such a strong entry for Launceston, we are also very sorry that we have had to ballot and wait-list some entries. All entries that used a ballot or super-ballot have been accepted. We have received exceptional permission to prioritise entries from Cornwall and Devon at this event- even so a few Cornwall and Devon entries have been waitlisted or balloted. All waitlisted entries will be notified when a space becomes available for them to be accepted into a section.

You can see the Ballot Lists on the Entries tab - change the All Types selector to the relevant category. Balloted entries will be refunded shortly. It is not possible to put any balloted entries onto a waitlist and we are not accepting any late entries at this event. If your entry is accepted or waitlisted and you need to withdraw, please do so by contacting the Entries Secretary. At present we are able to replace your entry and refund your entry fee.

LAUNCESTON

Location

St Leonards Equestrian Centre, Launceston, Polson, Cornwall, United Kingdom, PL15 9QR

Date

Sunday 19 to Sunday 19 July 2020

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mr Andy Reeve
Contact Mr Andy Reeve
Phone: 01566775543
Mobile: 07860431225

Entries Secretary - Miranda Collett
Contact Miranda Collett
Phone: 07765 184725

Course description

Launceston is a nice inviting, well presented course right on the Devon/Cornwall border. It is ideal for the more experienced and first timer alike. Improvements and changes with new river crossings are continual and add welcome variety to the course. The addition of the only  Novice track in Cornwall last year was very well received.  The show jumping area has had some slight expansion from last year and the ground is flat and always well prepared. The dressage arenas remain on the neighbouring rugby pitch in a quiet location away from the other phases. The ground there is beautifully maintained by Launceston Rugby Club
 

Event schedule

Entries open

29 June 2020

Entries close

7 July 2020

Ballot date

7 July 2020 12:00 noon

Ballot period

July

Late entry surcharge

7 July 2020
Mr Andy Reeve

Event Organiser

St Leonards Equestrian Centre, Launceston, Devon, PL15 9QR

Contact Details
Miranda Collett

Entries Secretary

2 Merrymeet Cottages, Exeter, EX4 2JZ

Contact Details
Lucy Mccarthy

Course Designer

Warren Farm, Beaworthy, Devon, EX21 5LL

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 434 300 103.

Internet entries will be accepted on www.britisheventing.com with booking fee of £1.20 including VAT per entry. Your Start Fee will be charged with your entry fee - if you do not start then this will be refunded.

Entry Amendments by email to the Entries Secretary, preferably before 1800 on Wednesday 15 July.

Refund Policy - Full refund before ballot date. After ballot date, full refund less £14.40 admin charge only if replaced. If the event is cancelled due to COVID restrictions between 1200 on 7 July and 1200 on 16 July, your start fee and 30% of your entry fee will be refunded. If the event is cancelled due to COVID restrictions after 1200 on 16 July, there will be no refund of your entry fee. If the event is abandoned after ballot date due to weather, the normal abandonment insurance will refund your entry fees.

Starting Times are available on Friday 17 July after 6pm on www.britisheventing.com. Times, printable numbers and live scoring on www.eventingscores.co.uk

Stabling

There will be no stabling available this year

Special Notices

In case of Abandonment please phone 01566775543.
Dogs must be kept on leads at all times and must not enter the dressage area.

All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted.

Entrance Policy - We are very sorry, but we cannot welcome spectators in 2020 due to our Social Distancing rules. We look forward to seeing you back at Launceston in 2021. Live scoring will be available on www.eventingscores.co.uk

Accommodation and Catering

Take-away catering will be available at the event

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE100 Sunday BE106 (2012) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE100Open Sunday BE106 (2012) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE100Ou18 Sunday BE106 (2012) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE80(T) Sunday BE92 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE90 Sunday BE92 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE90Open Sunday BE92 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
BE90Ou18 Sunday BE92 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £15.00
N Sunday N110 (2012) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £15.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Our ballot date is Tuesday 7th July. Please enter by 1200 on ballot date. Unlike previous years, if we don't have sufficient entries by ballot date then the event will be cancelled and all entry fees refunded in full

Prizes

Lower limit prize money will be paid by BACS after the event

Timetables

Sunday

BE90Ou18 - A BE90Open - B1 BE90 - B2 BE90 - C BE90 - D BE100 - E BE100Ou18 - F1 BE100Open - F2 BE80(T) - G BE80(T) - H N - I
Dr 08:00 08:00 09:10 08:00 08:00 10:30 10:30 12:22 13:00 13:00 14:30
SJ 08:40 08:40 08:40 08:40 08:40 13:04 13:04 13:04 15:21 15:21 17:29
XC 09:30 09:30 09:30 09:30 09:30 13:44 13:44 13:44 15:56 15:56 18:04
No 1-31 152-160 201-220 51-78 101-127 251-276 301-317 351-364 401-427 451-477 501-521

Entries Summary

Class Entries
BE90Ou18 33
BE90 102
BE90Open 11
BE100 35
Class Entries
BE100Ou18 19
BE100Open 18
BE80(T) 69
N 29

BE90Ou18

Entry No Section Horse Rider
1 A UPDOWN DAI Megan Tucker
2 A STELLARELLO Molly Clist
3 A SOS UNICORN Harriet Hayley
4 A GRATTONS GREAT ESCAPE Donella Phillips
5 A DANI Harry Page
6 A RUBEN III Zinnia Olde
7 A VILLIS GET BUSY Harriet Bunney
8 A ISLAND BOY II Emily Weeks
9 A FIVALE INDIAN ART Scarlett Vaux
10 A EMPEROR RYAN Charlotte Jordan
11 A BLOOMFIELD TIGER TWO Ellouise Bragg
12 A FALLOWFEN SOCRATES Sophie Jackson
13 A CANTE JONDO ROCIO Rebecca Reid
14 A CLONLARA GO WELL Zoe Davies
15 A DHI HOUDINI Sophie Hodgson
16 A HUCKLE Emily Bailey
17 A HOB NOGGLIN Charlotte Manton
18 A KING BILL Bel Wright
19 A DELIGHTFUL JASPER Maisie Russo
20 A LADY TL Charlotte Vincent
21 A COOSAN GREY Rachel Brown
22 A JUST SID Charlie Piper
23 A DYABLO Livvy Dorman
24 A DORETZSKY Lolah Olde
25 A GOODLANDS MELODY Neha Walker
26 A TOWERHILL SHAMIE Chloe Dunn
27 A OUT OF THIS WAY Tabitha Stephenson
28 A PORTMEAD BALLERINA Maisie Randle
29 A HELLS BELLS II Sorrel Penman
30 A CORKER BUACHAILL Emily Weeks
31 A SWEET RIOT Ellouise Bragg
WL ROBBIN DIAMONDS Charlotte Elizabeth Rowe
WL ZADOK D Charlie Piper

BE90

Entry No Section Horse Rider
51 C WELLPARK SHOWGIRL Georgina Dudden
52 C GLASSON ROSE Sofia Williams
53 C FLORRIE II Amber Williams
54 C TRENAVEY SEOIDE Megan Lawrence
55 C LORDICK DANCE Aimee Bickley
56 C SAMBUCCA Sadie Pearce
57 C SPIRIT XI Jess James
58 C TALLULAH IX Julie Watts
59 C REVE DE GOSSE Lisa Robinson
60 C TIGER LILY XI Jo Lambourne
61 C MAGICAL LEGEND Harriet Foale
62 C THE RUSSIAN ROULETTE Emma Beckerleg
63 C NASEBY Naomi Round
64 C UNNAMED (805622) Taggy Forester-bennett
65 C JUST MY JULES Alexandra Tarrant
66 C MADFORD LAW Anna Johannson
67 C CHARLIE Olivia Haase
68 C MACS JOY Molly Adams
69 C TREDSTEP OUTLAW Alanna Doherty
70 C COOMBELAND SEMILLY Rupert Batting
71 C TOPTIME TALIESIN Celia Bellamy
72 C TOODLEPIP Abbie Lynch
73 C LILY Morwenna Barnicoat
74 C LAIKALOT Georgina Ewell
75 C FIRST IMPRESSION III Harriet Thomas
76 C DURF UT WE V/D KEIZER Tom Tieken
77 C BIG BILL II Jordan Pooley
78 C WILLOWAY AMIGO Janine Paterson
101 D MILLION DOLLAR MILLIE Lizzie Luxton
102 D SPRINGTIME SUN Bethany Cork
103 D MISTER MCGEE Fiona Dalton
104 D DELGINI Leonie Willett
105 D ST DOMINICK Harriet Congdon
106 D IGOUGO Fiona Rawle
107 D TREVADLOCK JUBILEE BLUE Poppy Stiles
108 D WILKISMOOR WICHITA Caroline Thompson
109 D BALLYHOOLY India John
110 D EMERALD LAD II Lauren Greaves
111 D AUTUMN BRIGHT STAR Andrew Parry
112 D KINGS CRUSADER Hannah Mann
113 D FIRECRACKER ORBIT Jenny Daniels
114 D FOR EVER Thomas Lees
115 D TIGER IMAGE Holly Wright
116 D THE DARK HORSE I Alice Lamming
117 D LADY INDI Emily Reddaway
118 D HORGANS SWEET MELODY Michaela Doyle
119 D FAIRWAYS LORD OF THE RING Michelle Northmore
120 D KNOCKLONG JACK Emma Murphy
121 D IOWA VD HAGENHORST Lucy Mccarthy
122 D SUPA NOVA Taggy Forester-bennett
123 D SAM MY GREY LAD Lottie Gunter
124 D COOLEY GHS Francesca Laycock
125 D PIPPIN TITANIA Michelle Phillips
126 D MADDAFORD COPERNICUS Henrietta Ewell
127 D FINLEY Maria Sage
201 B2 HUNTSMAN.COM Rachael Watson
202 B2 TAKE TWO II April Dawe
203 B2 KINGS FLAME OF FIRE Gemma Slaney
204 B2 BRIEF CONNECTION Philippa Balfour
205 B2 SHAMAR GAME OF THRONES Fiona Rawle
206 B2 ST MAWGAN VALETTA Emma Adams
207 B2 DUNBEGGAN COEVERS DIAMOND Leanne Gibbs
208 B2 LEESTONE FREDDIE ISOBEL THOMAS
209 B2 SIROCCO BOY Mike Old
210 B2 HOLLY XVI Sharon Routley
211 B2 DAMSON WINE Connie Clerey
212 B2 HOLLYBROOKE MAXWELL Janine Paterson
213 B2 UNNAMED (QUINTESSENTIAL GENTLEMAN) Sian Harris
214 B2 DUGGAN’S HERO Carolyn Richards
215 B2 KING HARRY Eloise Lawrence
216 B2 PIPER II Emma Stuart
217 B2 CLOUD CREEPER Emilie Hardy
218 B2 CATAQUACK Emma Edwards
219 B2 EL CYD III Patricia Saintey
220 B2 SHANBO HAZEL NUT Helen Halpin
B CLEVER TREVOR III Ellie Wakeman
WL ZEPHIR Paula Stone
B GRANDERO Scott Welsby
WL BLACKTHORN CARRABAWN Lydia Stuart
B DIPTFORD MORNING HAZE Isabelle Geran
WL CUTTON TUCK Holly Forty
WL CELIA MOUSSARDIERE Romane Caradeuc
B NADIR DE LEAU Taggy Forester-bennett
B LYNDELL RUBIX CUBE Kate Carter
B ROLEO Kate Carter
WL BOBBI BROWN II Debbie Radford-lewis
B KINGS RANSOM III Lauren Wilkins
B WITT'S WONDER Lauren Wilkins
B MENELAUS Abigail Porter
B KANE Lucy Mccarthy
B ORZA SC Lucy Mccarthy
B MOORHILL LAD Henrietta Ewell
B BILLY AMBITIOUS Lottie Adams
B JEMIMA J RAY Liberty Turnbull
B KNOCKMULLEN CREGGANEMPEROR Melissa Herridge
B QUAINTON TARANTINO Charlotte Hoare
B GLENSENSAW ROBIN Charlotte Billson
WL SPARHANGER VELVET Elizabeth Andrews
1 WL LET’S JUS’ PRETEND Isobel Davies
WL LUSIANA SPRITE Samantha Simmons
B ONE CARAT Siobhan Micklethwaite
B WELLVIEW GOLDEN WONDER Johanne Heuff

BE90Open

Entry No Section Horse Rider
152 B1 ZANDICO Max Forster
153 B1 KING SEAMUS Mary King
154 B1 MULFRA Sara Penter
155 B1 ELINA ST Michelle Harris
156 B1 COMTE DU BRETTON Aaron Millar
157 B1 KING CYRUS Mary King
158 B1 EMBEZZLED LAW Emilia Barry
159 B1 HILLSIDE CAVALIER Laura Wood
160 B1 MASTER TUCK Aaron Millar
B BANDARLA Charlotte Rowe
WL KILLCOMMON DIAMOND Caitlin Fahey

BE100

Entry No Section Horse Rider
251 E ROSSDARRAGH NERO Charlotte Rowe
252 E MY CORNISH PRINCESS Alexandra Reeve
253 E SISTER M Sophie Deis-Horton
254 E THEODORA Theo Funnell
255 E CASSIS Bex Vinton
256 E BRITANNIAS CABARET Libby Seed
257 E MGH JESSICA Padraig Mccarthy
258 E MONTE VISO Lizi Popham
259 E WASIMAH Lucy Mccarthy
260 E MAYFAYRE LADY Charlotte Rowe
261 E HOLIDAY Georgina Ewell
262 E OAKLYVAILE GOLDEN BOY Romy Fryer
263 E FRECKLETON MATTINA Becky Littleton
264 E ROULETTE ROCKY Libby Seed
265 E VINISAUROUS Josie Mackenzie
266 E TMF FLY HIGH Georgie Selley
267 E LANGALLER HUNTERS MOON Emily Meza-Bradford
268 E OBERON XII Sharon Kellaway
269 E HSH COOMBELAND CROWN CRUISE Rupert Batting
270 E LEMON TWIST Deborah Rusden
271 E KINGS TILLY Mary King
272 E JACKPOT Polly Schwerdt
273 E CASTLE HOWARD OCTAVIAN Henry Clist
274 E FAIRWAYS FINALE Michelle Northmore
275 E CORRIEVIEW MERLIN MAGIC Jane Rogers
276 E IN A MINUTE Phillipa Elvy
B POMP N CEREMONY Padraig Mccarthy
WL MORNING AFFAER Jennifer Bland
B GHF ON THE BUTTON Erika Sjostrom
B ALLEN’S EVOLUTION Morwenna Barnicoat
B SMOKE RING Clare Austin
WL COUNT ON BALLY Lucy Greenwood
WL MISS MARTA Phoebe Frost
B DHI CRISTAL CROWN Emma Manton
B POMP N CIRCUMSTANCE Padraig Mccarthy

BE100Ou18

Entry No Section Horse Rider
301 F1 NORTONS GLEN Evie Puddy
302 F1 LYDICAN STAR Poppy Burner
303 F1 CALTRA FLYING POWER Lucy Steven
304 F1 DRUMKEERAN JET Hannah Kidner
305 F1 THOMSONBROOK TOP GEAR Madeleine White
306 F1 FLYNN III Matilda Kolowska
307 F1 KEC CITY SLICKER Elizabeth Chetwode
308 F1 RANDOON CARA Eve Hodder
309 F1 KILTOWN DREAMER Rachel Brown
310 F1 BOBNAMARA Evie Puddy
311 F1 BALLYLEAN CASTER Poppy Burner
312 F1 DHI CHILLI START Sophie Hodgson
313 F1 CASTLECOOTE STORM Sophie Jackson
314 F1 SAMSON Madeline Whitfield
315 F1 TOLERANT Lolah Olde
316 F1 DI SORRANO Hollie Sprague
317 F1 CORRIEVIEW MOLLY Tara Coyle
WL EVERT Eve Hodder
WL TOOME CARRICK DIAMOND James Shaw

BE100Open

Entry No Section Horse Rider
351 F2 BUGSY MALONE Angela Willett
352 F2 MISS BLUE HURAGAN Emma-rose Woofenden
353 F2 COOLEY MAJAS MOBILITY Lara Chapple
354 F2 DALSAANS HASTY PRINCE Roxi Foster
355 F2 TRETOIL BEL MAIDEN Sadie Jones
356 F2 PILTOWN POINT Elle Slack
357 F2 KOLESTON PERFECT Torie Sleep
358 F2 TIR NA NOG SHADOW Millie Toulson-Clarke
359 F2 LITTLE ELVIS Harriet Moules
360 F2 AUTUMN PICNIC Sophie Walker
361 F2 JASPER TOO Rupert Batting
362 F2 SRS EVEREST Lily Ryder
363 F2 JAGER BOMB Constance Chapman
364 F2 NPS GEMINI Charlotte Rowe
B AMARULLA III Lucy Buckley
WL MYPROMISETWOJOAN Natasha Miro
B MENAI COSMIC DUKE Isabelle Geran
B FREESTYLER Claudia Rothermere

BE80(T)

Entry No Section Horse Rider
401 G ST TROPEZ Natasha Aldridge
402 G BALLYLEE FOX GLOVE Charlotte Vincent
403 G BOLEYBAWN PLAYTIME Natasha Wright
404 G WITCHCOMBE ZIGGY Robin Bamford
405 G TULLIBARDS MAGICAL OCEAN Tabitha Stephenson
406 G CRUISE MARKET PHOENIX Kimberley Upcott
407 G BRIDGETS TEAM Vicky Mather
408 G MEGAN'S BOY Aimee Curnow
409 G DOE DEALIA Verity Perry
410 G RATHATTAN ROBIE Ella-louise Venning
411 G JIGSAW XVI Ellie Stone
412 G PAULO Abi Stuart
413 G SARIKA Hannah Bourton
414 G BEREFORD MAGIC Pippa Colton-Taylor
415 G RIVERSDALE SILVER Daisy Horne
416 G TREVADLOCK SO SMART Maisie Randle
417 G CRIMSON GOLD Hayley Ford
418 G LEYROY BROWN MAN ABOUT TOWN Roxi Foster
419 G RIVERSIDESSUPREMEECLIPSE Daren Commins
420 G KILDERRY STAR Kerry Welsh
421 G DAISY Eliza Heard
422 G KNIGHTSBRIDGE JOE Karen Franklin
423 G MR BUZZ Marie Webber
424 G TREVENNA ISLAND Molly Allen
425 G TRULY BELIEVE Michelle Whatley
426 G WELLPARK MERLIN Georgina Dudden
427 G ROSE DE MAI Freya Richards
451 H CHARMING PRINCESS Leia Massey
452 H WILBERRY Lucy Squire
453 H ANNAGH ROSE Jo Lowe
454 H GREDINGTON ACROBAT Sarah Royal
455 H STARDUST Anna Hoskins
456 H QUEENSWOOD Jayne Townsend
457 H WISHING ON A SILVER STAR Amelia Halley
458 H PENSHANDA Nicky Palmer
459 H COMADOIR Jennifer Fleming
460 H SANDMAN V Natasha Aldridge
461 H WINGARDIUM LEVIOSA Beth Norrish
462 H CASINO ROYALE VII Madelaine Burton
463 H BALLYANTICS Charlotte East
464 H TRESORYA BURWYN SIROL Tegan Evans
465 H FONNIC Caitlin Astley-jones
466 H RATHMORRISSEY LADY GWEN Erin Alys Jennings
467 H MORWENNAS SECRET Josephine Grey
468 H LOUGHEHOE TOUT DE SUITE Alannah Priestland-hearn
469 H HARLEQUINS TIGERLILLI Nicola Morrison
470 H GREAT MATES Keith Brown
471 H GREAT MADOC Emily Johns
472 H LEGENDS DUNN BEAUTY Libby Collier
473 H HISINA Freya Jones
474 H ATTRACTION II Sammi Stapleton
475 H SPOT ON Kathryn Coleman
476 H ST LEONARDS FOREVER Anwen Wall
477 H SOMETHINGORNOTHING Elly Wroath
B CHEVALIAN SPRINT Becci Green
B BALLYMORRIS KING Isabella Sefton
B CHINI CON LONDIA F Erika Sjostrom
WL NIGHT SKY Lilly Hannaway
B LADYBUG FLIES Corinne Waugh
WL THE BOMBER JACKSON Eleanor Francis
WL GREATHILL SAHARA Dani Wills
WL KAYLAS STAR Rose Casemore
WL KATE MOSS Alicia Balfour
B COUMROE FLOSS Chris Ellis
B FAIRFIELD SPOTTY Katy Burnell
WL CARRICK DIAMOND RIVER Alaya Arden
B CAPTAIN CORLEA Victoria Tar
B TED'S HUMBERT Fliss Gostling
B MO CARA RUA Anna Picknett

N

Entry No Section Horse Rider
501 I ICONIC Padraig Mccarthy
502 I GOLD FLUSH Aaron Millar
503 I FUTURE GRAVITIE Taggy Forester-bennett
504 I GOOD TIME GIRL III Georgina Mitchell
505 I WINNERS PRIDE Becky Stokes
506 I HAYESTOWN HENRY Chloe Gardner-milne
507 I FLEUR DE LIS Daniel Brown
508 I AJAX H Z Lucy Mccarthy
509 I HISCO Jackie Harvey-knight
510 I KILCOLTRIM JACKO Georgina Ewell
511 I LADY OPHELIA Padraig Mccarthy
512 I CAVALIER GUNFIRE Tabitha Baker
513 I MASTER POCKET ROCKET Georgie Selley
514 I LUNA ECLIPSE Libby Seed
515 I DILIGENCE Z Adrian Whiteway
516 I COOLEY SNAPCHAT Selina Milnes
517 I LAWD OF THE MILL Lara Chapple
518 I FIRST LADY BLUE Yasmin Steven
519 I JACK IN THE BOX IV Matti Mercer
520 I RICARDO COLOURS II Elizabeth Wadey
521 I CANDYMAN LEANORTH Toots Bartlett
B NPS GEMINI Charlotte Rowe
B ALTO RAMBLIN ROSE Charles Foot
B TYBALT JX Charles Foot
WL COLOUR ME IN Hector Baker
WL KIWI SP Lucinda Mesquita
WL GRANDE BY DESIGN Emma Manton
B SUMMERBRIDGE BAY Natasha Miro
B OMARD HARPER Georgie Selley
Event name: LAUNCESTON (1) Date: Jul 21 2019 Location: St Leonards Equestrian Centre, Launceston, Polson, Cornwall, United Kingdom
Optimum XC Time - 4.43
BE100 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CDS HARLEY D Miss Melissa Townshend 0 16 25.3 0.00 0.00 25.30
2 LEACOURT DIAMOND TOUCH Miss Rebecca Wilkins 0 14 25.8 0.00 0.40 26.20
3 MY CORNISH PRINCESS Miss Alexandra Reeve 0 12 29.3 0.00 0.00 29.30
4 COUNT ON BALLY Dr Lucy Greenwood 0 10 26.3 4.00 0.00 30.30
5 ALL TORQUE Mrs Fiona Benger 0 8 31.3 0.00 0.00 31.30
6 THEODORA Mr Theo Funnell 0 6 28.5 0.00 3.20 31.70
7 WIZALONG Miss Steph Bere 0 4 29 4.00 0.00 33.00
8 RONALDJAMESSACH Mrs Sophie Hawke 0 4 27.3 6.00 0.00 33.30
9 MIDSUMMER DAZZLE Miss Amanda Wreford-Brown 0 0 28.3 5.00 0.00 33.30
10 MOONLIGHT VI Miss Tamsyn M Hutchins 0 0 30 4.00 0.00 34.00
11 ENDIGO Miss Lucy Wodskou 0 2 34 0.00 0.00 34.00
12 ROSSHAVEN LAST FLIGHT Miss Karen Rickards 0 0 26.5 8.00 0.40 34.90
13 HOLNEST FINNEGAN Miss Charlotte Walters 0 2 35.3 0.00 0.00 35.30
14 KHALEESI II Mr Padraig Mccarthy 0 0 29.8 6.00 0.00 35.80
15 WIZARD OF OZ X Mrs Sarah Higman 0 0 28.8 8.00 0.00 36.80
16 PHEONIX II Mrs Karen Long 0 0 30 8.00 0.00 38.00
17 MASTER BLUE DRAGONFLY Mrs Trilby Crewes 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
18 DARMANI DU BOIS EBENE Mrs Trilby Crewes 0 0 33.8 3.00 2.00 38.80
19 CASSIS Miss Bex Vinton 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
20 DANCING PADDE Ms Rachael Whittaker 0 0 29 12.00 0.00 41.00
21 LORDICK DANCE Miss Aimee Bickley 0 0 31.3 12.00 0.00 43.30
22 UNNAMED (CORRIEBEG SUPERNOVA) Mr Freddie Scala 0 2 40 0.00 7.20 47.20
23 MISS VELVET BROWN Miss Charlotte Rowe 0 0 28 0.00 23.20 51.20
24 THE LIGHT FANTASTIC Miss Alexandra Reeve 0 0 42.3 12.00 0.00 54.30
25 SPARHANGER VELVET Mrs Camilla Albery 0 0 33.3 24.00 0.00 57.30
26 WELL DESERVED Mrs Sarah Davey 0 0 29 4.00 25.20 58.20
27 JUST BECAUSE II Mrs April Richards 0 0 37.3 4.00 35.60 76.90
R SPIRIT XI Miss Jess James 0 0 32 6.00 R R
E R3 JABIR Mr Padraig Mccarthy 0 0 27 0.00 E E R3
W EL VENCEDOR Mrs Karen Lynch 0 0 34.3 50.00 W
E R3 ADVENT Mrs Sophie Hawke 0 0 28.5 3.00 E E R3
R HELEN OF HIGH COVE Miss Elle Chown 0 0 31 16.00 R R
Optimum XC Time - 4.43
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DOONAVEERAGH DELUXE Miss Sarah Holmes 0 16 27.3 0.00 0.00 27.30
2 DJANGO'S TIME Miss Julie Clement 0 14 29 0.00 0.00 29.00
3 CALL ME DIVINE Miss Emily Dunstan 0 12 30.5 0.00 0.00 30.50
4 LOOK-OUT-TIGER Miss Fenella Pinney 0 10 33.5 0.00 0.00 33.50
5 RISING SUN LADY Miss Sarah-jane Brown 0 2 33.5 0.00 0.40 33.90
6 ROYAL HALLAM Miss Clare Gwennap 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
7 LAHINCH TEDDY Miss Janine Paterson 0 0 33.5 2.00 0.00 35.50
8 COOLEY COUNTDOWN Mrs Nicola Pack 0 0 27.8 5.00 4.80 37.60
9 PIPER II Miss Naomi Bush 0 0 34.5 4.00 0.00 38.50
10 TOLERANT Miss Ella Slade 0 0 35.5 7.00 0.80 43.30
11 FAIRWAYS FINALE Mrs Michelle Northmore 0 0 40.3 16.00 0.00 56.30
12 MOON OVER MELODY Miss Natasha Brent 0 0 33 4.00 20.00 57.00
13 ALMOQATEL Miss Heidi Stevens 0 0 33.3 4.00 20.80 58.10
14 LANGALLER CHILL OUT Miss Kelly Ellis 0 0 31.3 20.00 14.40 65.70
15 GRANDE BY DESIGN Miss Emma Manton 0 0 32.3 11.00 28.40 71.70
R SNOWGLOW JEWEL Miss Annie Mingo 0 0 31.8 8.00 R R
Optimum XC Time - 4.43
BE100Open - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DISERT JOE Miss Emily Dinnis 0 16 28 0.00 0.00 28.00
2 HAYESTOWN HENRY Miss Chloe Gardner-milne 0 14 31 0.00 0.00 31.00
3 MINACKS MAID Miss Holly Wright 0 12 27.5 4.00 0.00 31.50
4 MY KILTEALY SANDSTORM Mr Harry Rowcliffe 0 10 31.5 0.00 0.00 31.50
5 DI SORRANO Miss Claire Dymond 0 0 27.5 4.00 0.00 31.50
6 HI HAVEN Mr Padraig Mccarthy 0 2 32.3 0.00 0.00 32.30
7 GUY OF CLONAD Miss Amelia Halley 0 0 32.3 1.00 0.80 34.10
8 MUTUAL WILL Ms Annabel Pearn 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
9 SMOKE RING Mrs Clare Austin 0 0 32 3.00 0.00 35.00
10 AMARULLA III Miss Lucy Buckley 0 2 30.5 0.00 4.80 35.30
11 JIVE MASTER Miss Paige Smart 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
12 LANGALLER HUNTERS MOON Mrs Morwenna Foster 0 2 37.5 0.00 0.00 37.50
13 JOYRIDE II Mrs. Naomi Scala 0 0 32 6.00 0.00 38.00
14 AUTUMN PICNIC Miss Sophie Walker 0 0 33 5.00 1.60 39.60
15 BANKSY III Mrs Tina Wallace 0 0 31.8 8.00 0.00 39.80
16 REVE DE GOSSE Mrs Lisa Robinson 0 0 29.3 8.00 4.40 41.70
17 KINGS TILLY Mrs Mary King 0 0 24.5 7.00 33.60 65.10
NS CANZAYER J Mr Daniel Sibley 0 0 N NS
Optimum XC Time - 3.57
BE80(T) - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MAJESTIC SILVER Miss Sophie Broster 0 0 29 0.00 0.00 29.00
3 THE RUSSIAN ROULETTE Mrs Emma Beckerleg 0 0 29.8 0.00 0.00 29.80
4 WOODLANDS SILVER CLOUD Mrs Karen Cowling 0 0 30 0.00 0.00 30.00
5 CRIMSON GOLD Mrs Hayley Ford 0 0 26 0.00 4.40 30.40
6 BEREFORD MAGIC Mrs Pippa Colton-Taylor 0 0 31 0.00 0.00 31.00
7 DOWHILLS REMEMBER ME Miss Roxi Foster 0 0 29.5 4.00 0.00 33.50
8 HORGANS SWEET MELODY Mrs Michaela Doyle 0 0 31.3 0.00 3.20 34.50
9 HARRY PARTRIDGE Miss Victoria Hamlyn-White 0 0 34.5 0.00 1.60 36.10
10 HERE COMES ARCHIE Miss Becky Parker 0 0 36.8 0.00 0.00 36.80
11 KELSTERS LIGHT Mrs Deborah Rusden 0 0 34.5 4.00 1.20 39.70
12 SYRAH MAY Mrs Sara Newton 0 0 34 7.00 0.00 41.00
13 WELLPARK SHOWGIRL Miss Georgina Dudden 0 0 33.5 5.00 4.80 43.30
14 BRENDONHILL STARLET Mrs Rachel Shire 0 0 30.5 14.00 0.00 44.50
15 KAYLAS STAR Miss Rose Casemore 0 0 34.8 0.00 14.00 48.80
16 SOX II Mrs Melissa Winn 0 0 40.3 1.00 11.60 52.90
17 EL NINO H Miss Zoe Bryant 0 0 34 0.00 22.40 56.40
18 SOMETHINGORNOTHING Miss Rachel Ware 0 0 32.3 0.00 27.20 59.50
19 SOUL MAN Miss Grace Boulton 0 0 30.8 4.00 24.80 59.60
20 FAIRFIELD SPOTTY Miss Katy Burnell 0 0 31.3 9.00 21.60 61.90
21 LIGHTNING OF CARROWKEEL Miss Lucy Owen 0 0 33.3 11.00 23.20 67.50
22 WELLPARK MERLIN Miss Georgina Dudden 0 0 35.3 0.00 53.60 88.90
23 BALLYLEE FOX GLOVE Miss Charlotte Vincent 0 0 40.5 3.00 102.00 145.50
W KATE MOSS Mrs Alicia Balfour 0 0 32.5 5.00 W
E AR UNNAMED Miss sarah fliege 0 0 32 8.00 E E AR
E MAYFIELD STARLIGHT Miss Poppy Wilkes 0 0 41.3 E E
E R3 BANGLE Mrs Claire Sexton 0 0 36.3 13.00 E E R3
R SOS FALLOW DEAR Miss Tamara Old 0 0 41.3 R R
E GREAT FUN Miss Zara Brewer 0 0 27.5 8.00 E E
Optimum XC Time - 3.57
BE80(T) - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MO CARA RUA Miss Anna Picknett 0 0 19.3 0.00 0.00 19.30
2 HOLYWELL CAVALIERS PRIDE Miss Jenny Lo-vel 0 0 20.5 8.00 0.00 28.50
2 HEARSAY TODAL Mr James Ford 0 0 29 0.00 0.00 29.00
3 CUTTON TUCK Mrs Holly Forty 0 0 28.8 0.00 0.00 28.80
4 THE LATECOMER Miss Abigail Baker 0 0 28.3 0.00 0.80 29.10
5 HISINA Miss Freya Jones 0 0 31.5 0.00 0.00 31.50
6 EASTLANDS BEETHOVEN Miss Michelle Head 0 0 31.8 0.00 0.00 31.80
7 ABBERY SUE ELLEN Miss Sally Roberts 0 0 31.8 1.00 0.00 32.80
8 KNIGHTSBRIDGE JOE Mrs Karen Franklin 0 0 29 4.00 0.00 33.00
9 STARDUST Miss Anna Hoskins 0 0 33.5 0.00 0.00 33.50
10 HONEYTRAP Mrs Pat Hatch 0 0 34 0.00 0.00 34.00
11 ATH BUI DUNBOY Miss Emma Langfjord-clare 0 0 30 4.00 0.00 34.00
12 ATHENA III Mrs Nicola Bywood 0 0 32.5 5.00 0.00 37.50
13 BASHFUL BOY Miss Leia Massey 0 0 34 4.00 0.00 38.00
14 CASINO ROYALE VII Miss Madelaine Burton 0 0 32.5 4.00 2.00 38.50
15 CHEVALIAN SPRINT Ms Becci Green 0 0 39 0.00 0.00 39.00
16 OATFIELD BONO Miss Claudia Walton-McDermott 0 0 35.5 4.00 0.40 39.90
17 THE BOMBER JACKSON Miss Eleanor Francis 0 0 38.3 1.00 4.80 44.10
18 BRIEF CONNECTION Miss Philippa Balfour 0 0 38.5 4.00 2.80 45.30
19 WILDFIRE DIXI Miss Abigail Sparkes 0 0 29.3 0.00 24.00 53.30
20 ANGELA Miss Leonie Willett 0 0 39 4.00 20.00 63.00
21 BALLYDONNELLY QUEST Miss Poppy Dingle 0 0 35.3 22.00 99.60 156.90
E R3 TIZZYDORE Miss Lauren Bleach 0 0 30 0.00 E E R3
E WIGSY Mr Max Harrison 0 0 32.8 E E
R FEIGHBEG GOLD Miss Verity Blake 0 0 57.8 0.00 R R
W GLENSENSAW ROBIN Mrs Charlotte Billson 0 0 33.8 W
Optimum XC Time - 3.59
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JACKPOT Mrs Polly Schwerdt 0 8 25.3 0.00 0.00 25.30
2 GOLDWING Miss Lizzie Luxton 0 7 26.3 0.00 0.00 26.30
3 FAIRWAYS LORD OF THE RING Mrs Michelle Northmore 0 6 27.3 0.00 0.00 27.30
4 WOODLANDS BE FLIPPER Miss Freya Cullen 0 5 18.5 4.00 6.40 28.90
5 VERITY Ms Verity Perry 0 4 26.5 4.00 0.00 30.50
6 DORETZSKY Miss Lolah Olde 0 3 28.8 2.00 0.00 30.80
7 MACS JOY Miss Molly Adams 0 1 31.5 0.00 0.00 31.50
8 HERMES Miss Lizzie Luxton 0 1 32.5 0.00 0.00 32.50
9 BRIDGETS TEAM Mrs Lara Salter 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
10 TIGER LILY XI Dr Jo Lambourne 0 0 30.5 6.00 0.00 36.50
11 CSF NIDGE Miss Torie Sleep 0 0 33 4.00 0.00 37.00
12 SILVIA Miss Charlie Morrey 0 0 32.8 4.00 0.40 37.20
13 RED MONARCH Miss Honor Rowlands 0 1 36 0.00 3.20 39.20
14 OAKLYVAILE GOLDEN BOY Miss Romy Fryer 0 1 35 0.00 4.80 39.80
15 QUINCY JONES Miss Yssie Galvin 0 0 31 6.00 3.20 40.20
16 LAURA MAY Miss Nina Ball 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
17 QUINTESSENTIAL GENTLEMAN Miss Sian Harris 0 0 34 7.00 0.00 41.00
18 JAMESON II Miss Harriet Mitchell 0 0 33.3 9.00 3.60 45.90
19 JEMIMA J RAY Mrs Liberty Turnbull 0 0 32.3 0.00 20.00 52.30
20 TC CELTIC CLOVER Miss Florence De Selliers 0 0 27 8.00 20.00 55.00
21 RUBEN III Miss Zinnia Olde 0 0 34 22.00 1.20 57.20
22 KINGS FLAME OF FIRE Ms Gemma Slaney 0 0 34.5 0.00 25.60 60.10
R CHYTAN INDIE Miss Jess Robson 0 0 35.5 4.00 R R
E WELL DONE BILL Mrs Karen Lynch 0 0 33.3 E E
Optimum XC Time - 3.59
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TALLULAH IX Mrs Julie Watts 0 8 28.5 0.00 0.00 28.50
2 FLORRIE II Miss Amber Williams 0 7 25.3 4.00 0.00 29.30
3 MISTER MCGEE Mrs Fiona Dalton 0 6 30.3 0.00 0.00 30.30
4 SAMBUCCA Miss Sadie Pearce 0 5 26 0.00 4.40 30.40
5 A SPLASH OF DIAMONDS Mr Mike Bulley 0 4 30.5 2.00 0.40 32.90
6 FUEGOS SUPA NOVA Miss Hayley Matthews 0 0 32.5 1.00 0.00 33.50
7 BALLYCASEY GOLD Miss Dawn Evans 0 0 30 4.00 0.00 34.00
8 GREYLANDS DELIGHTFUL PRIDE Miss Mia Anstis 0 1 33.5 0.00 2.80 36.30
9 REBECCA Miss Rebecca Branton 0 1 34.3 0.00 2.40 36.70
10 U SPEAK FOR ME Miss Carly Martin-Pope 0 1 37.5 0.00 0.00 37.50
11 SHARATEEK DE MON Mrs Jenny Booth 0 0 30.3 8.00 0.00 38.30
12 PICASSO Miss Tamara Egglestone 0 0 31.8 7.00 0.00 38.80
13 SPRINGTIME SUN Miss Bethany Cork 0 0 31 7.00 1.20 39.20
14 ANNIES ACT Miss Ida Cole 0 0 35.5 4.00 0.80 40.30
15 SOS UNICORN Miss Harriet Hayley 0 0 37 4.00 0.40 41.40
16 HCHURCHPARK SANDY COVE Mrs Caroline Robinson 0 0 36 12.00 0.00 48.00
17 TOMASSON LAPPER Miss Anna Longford 0 0 32.3 17.00 0.00 49.30
18 HUNTSMAN.COM Miss Rachael Watson 0 0 33 18.00 4.80 55.80
19 DEVIL AN STEELE Mrs Clare Kent 0 0 39.5 9.00 15.20 63.70
20 BOUDEEH Miss Tilly Dimond 0 0 25.5 11.00 30.40 66.90
E THEN AGAIN Miss Chantal Thackray 0 0 38 2.00 E E
W PENSHANDA Mrs Nicky Palmer 0 0 32.5 10.00 W
Optimum XC Time - 3.59
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MULFRA Mrs Sara Newton 0 8 23.5 0.00 0.00 23.50
2 HOLNEST FRODO BAGGINS Miss Charlotte Walters 0 7 26 1.00 0.00 27.00
3 KINGS CRUSADER Miss Hannah Mann 0 6 27.3 0.00 0.00 27.30
4 ANNAGHMORE VERSACE Miss Taggy Forester-bennett 0 5 27 1.00 0.00 28.00
5 WALTER VIII Mrs Kirsty Dunkin 0 4 30.5 0.00 0.00 30.50
6 HOLIDAY Miss Taggy Forester-bennett 0 3 24.8 6.00 0.00 30.80
7 SARAH STOKES Miss Sarah Stokes 0 0 23 8.00 0.00 31.00
8 ALLEN’S EVOLUTION Miss Morwenna Barnicoat 0 0 29.5 4.00 0.00 33.50
9 WELCOME SURPRISE Mr John Robinson 0 1 34.3 0.00 0.00 34.30
10 LILY Miss Morwenna Barnicoat 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
11 WEXFORD PIMPERNEL Mrs Diana Pinney 0 1 34.5 0.00 0.00 34.50
12 FIRESTONE W Mrs Laura Keam 0 1 35.3 0.00 0.00 35.30
13 LADY INDI Miss Emily Reddaway 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
14 TOOME CARRICK DIAMOND Mr James Shaw 0 1 34.8 0.00 1.20 36.00
15 BENJAMIN BRITON Mrs Heather Child 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
16 UNNAMED Miss Alice Lamming 0 0 31.3 4.00 3.20 38.50
17 FARTHINGS PHOEBE II Miss Natalie Jones 0 1 36 0.00 3.60 39.60
18 WELLVIEW GOLDEN WONDER Mrs Johanne Heuff 0 0 36.5 8.00 0.00 44.50
19 FAIR DUCHESS Mrs Jane Phillips 0 0 29.8 17.00 0.80 47.60
20 BALLYKNOCK KATE Mrs Sarah Wharton 0 0 25.3 0.00 24.80 50.10
21 MUSTANG SALLY WC Mrs Becky Wright 0 0 30.8 1.00 20.40 52.20
22 KINNARD LAD Dr Sarah Martin 0 0 30 4.00 22.80 56.80
23 SAMSON Miss Madeline Whitfield 0 0 42 18.00 0.00 60.00
24 MR R'S DANGEROUS SUCCESS Mr max forster 0 0 34.3 10.00 49.20 93.50
E AR MISS SWEETPEA Miss Anna Collins 0 0 40.3 16.00 E E AR
E GOODWINS DANCER Miss Lisa Palmer 0 0 33 E E
Optimum XC Time - 3.59
BE90Open - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ATOMIC KITTEN II Miss Melissa Townshend 0 8 24.5 0.00 0.00 24.50
2 NBS PREMIER BLING Miss Tamsyn M Hutchins 0 7 30.8 0.00 0.00 30.80
3 TOMATILLO Miss Melissa Townshend 0 6 32.3 0.00 0.00 32.30
4 MIDNIGHT BEATRICE Miss Tamsyn M Hutchins 0 0 28.5 4.00 0.00 32.50
5 TULLIBARDS BOOM THE GROOM Miss Charlotte Manton 0 1 33.5 0.00 0.80 34.30
6 BANDARLA Miss Charlotte Rowe 0 0 31.3 10.00 0.00 41.30
7 LIBURANTE Mr Alexander Whewall 0 0 32 11.00 30.80 73.80
E R3 BUGSY MALONE Mrs Angela Willett 0 0 31.8 3.00 E E R3
Optimum XC Time - 5.14
N - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RAINSTOWN JONNY Miss Lily De Lacy 6 0 26.3 0.00 0.40 26.70
2 BE GEMMA Mr Padraig Mccarthy 5 0 27.3 0.00 0.00 27.30
3 GOLD FLAME GUY Miss Sarah Holmes 4 0 25.3 0.00 2.40 27.70
4 PRIMITIVE STAR II Miss Holly Wright 3 0 28.5 0.00 0.00 28.50
5 WOODFALLS BROOK Miss Emma Melhuish 2 0 26.3 4.00 0.00 30.30
6 MHS THIRTY THREE Miss Tamsyn M Hutchins 1 0 30.8 0.00 0.00 30.80
7 HALLMARK DS Miss Lizzie Luxton 1 0 28.5 0.00 2.40 30.90
8 KOLESTON PERFECT Miss Isabelle Joce 1 0 30.8 0.00 0.40 31.20
9 KBF WALTZING WITH HILDA Mr Padraig Mccarthy 1 0 31.5 0.00 0.40 31.90
10 SUNKISSED Miss Emily Hughes 1 0 32 0.00 0.00 32.00
11 FUCHIAS Miss Elizabeth Wadey 1 0 30.5 0.00 1.60 32.10
12 ICEMAN III Miss Harriet Mitchell 1 0 29 0.00 3.20 32.20
13 HOTSPOT S Mrs Michelle Matthews 0 0 29 4.00 0.00 33.00
14 MONTE VISO Mrs Lizi Popham 0 0 30.3 8.00 0.00 38.30
15 JYNSKI Miss Alice Procter 0 0 27.8 12.00 1.20 41.00
16 LANGALLER STAR MAKER Miss Charlotte Rowe 0 0 30 13.00 0.80 43.80
17 OMARD HARPER Miss Georgie Selley 0 0 41 4.00 3.60 48.60
18 ZANDICO Mrs Morwenna Foster 0 0 37 13.00 2.00 52.00
19 SUMMERBRIDGE EYE SPY Miss Natasha Miro 0 0 30.8 13.00 17.20 61.00
20 PENCARDER CRY FOR THE MOON Miss Olivia Van Grudgings 0 0 29 18.00 14.80 61.80
21 FRISKY TN Ms Sarah Jepp 0 0 28 16.00 20.00 64.00
HC FERNHILL SILK ROAD Miss Melissa Townshend 0 0 24 0.00 12.00 36.00
HC LEACOURT TOUCH OF CLOVER Miss Charlotte Rowe 0 0 26 0.00 0.00 26.00
E BIG SOCIETY Miss Steph Bere 0 0 28.8 E E
E FIRESTONE C Miss Sarah Kula-przezwanski 0 0 32.8 E E

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

St Leonards Equestrian Centre, Launceston, Polson, Cornwall, United Kingdom, PL15 9QR

Grid reference SX350847


Newsflash

While we are delighted with such a strong entry for Launceston, we are also very sorry that we have had to ballot and wait-list some entries. All entries that used a ballot or super-ballot have been accepted. We have received exceptional permission to prioritise entries from Cornwall and Devon at this event- even so a few Cornwall and Devon entries have been waitlisted or balloted. All waitlisted entries will be notified when a space becomes available for them to be accepted into a section.

You can see the Ballot Lists on the Entries tab - change the All Types selector to the relevant category. Balloted entries will be refunded shortly. It is not possible to put any balloted entries onto a waitlist and we are not accepting any late entries at this event. If your entry is accepted or waitlisted and you need to withdraw, please do so by contacting the Entries Secretary. At present we are able to replace your entry and refund your entry fee.
Entries Closed

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news