KEYSOE (3)KEYSOE (3)

Sponsored by Devoucoux

KEYSOE (3)

Location

The College Equestrian Centre, Keysoe, Bedfordshire, United Kingdom, MK44 2JP

Date

Friday 23 to Sunday 25 August 2019

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mr Simon Bates
Contact Mr Simon Bates
Phone: 01234 708400

Event Secretary - The Event Secretary
Contact The Event Secretary
Phone: 01234 708400

Course description

Flowing courses on ground that will be prepared to allow riders to make the time. We will put as much effort as is necessary to give good ground conditions on the courses, arenas and working in areas. Our long term grass management programme is working very well. Dressage on well prepared flat arenas (four will be on a surface), Showjumping on Martin Collins waxed surface, using our BS championship set of fences, working in also on surface. Cross country a mix of fixed and portable fences, strong questions will have an alternative. We have a wide range of complexes including the waters, banks, steps, & ditches.

Event schedule

Entries open

19 July 2019

Ballot date

6 August 2019

Ballot period

August

Late entry surcharge

13 August 2019
Mr Simon Bates

Event Organiser

The College Equestrian Centre, Keysoe, Bedfordshire, MK44 2JP

Contact Details
The Event Secretary

Event Secretary

The College Equestrian Centre, Keysoe, Bedfordshire, MK44 2JP

Contact Details
Mr Mike Benfield

SJ Course Designer

Angus Smailes

Course Designer

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 563 4018 55. Please send entries to the Event Secretary. Please make cheques payable to THE COLLEGE EQUESTRIAN CENTRE. Separate cheques are required for each horse (with horse's name on back). Please enclose separate 22cm x 11cm (DL size) SELF SEAL SAE for each horse. Send separate cheque for stabling (see below). INTERNET entries will be accepted on www.bdwp.co.uk. ALL CHANGES AFTER BALLOT DATE WILL INCUR A £10 ADMIN CHARGE. ENTRY AMENDMENTS by 21 Aug 2019 01:00.. REFUND POLICY: As per Rule 4.11.  100% refund for entries withdrawn before ballot date.  Thereafter, entries that are replaced from the wait list will received a full refund plus VAT subject to a £12 administration charge plus VAT.  Entries made after ballot date are not eligible for a refund.  STARTING TIMES are available between 21 Aug 2019 19:00 and 21 Aug 2019 21:00 on 01234 708400. Starting Times also available on website www.bdwp.co.uk.

Stabling

£40.00 for first night including a £10.00 "empty and clean box" refundable deposit. Day boxes £20.00 (also inc deposit)- please send payment with entry on separate cheque. Please call to arrange bedding or bring your own.

Special Notices

In case of ABANDONMENT please phone 01234 708400 or 07775 926509.
DOGS must be kept on leads at all times. ENTRANCE POLICY - Free parking and admittance to all, spectators welcome

Accommodation and Catering

Hot and cold food and licensed bar on site. Accommodation list is available from the Organiser - please send SAE. List also available on website.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee Abandon Premium Total Payable Late Entry Surcharge Starting Fee
4YO Sunday BE95 (2012) £70.36 £7.56 £77.92 £12.00 £17.00
5YO Saturday BE106 (2012) £70.36 £7.56 £77.92 £12.00 £17.00
BE90Open Sunday BE95 (2012) £70.36 £7.56 £77.92 £12.00 £17.00
BE100Ou18 Saturday BE106 (2012) £70.36 £7.56 £77.92 £12.00 £17.00
ONu18 Saturday N114 u18 (2016) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £17.00
BE80(T) Sunday BE95 (2012) £70.36 £7.56 £77.92 £12.00 £17.00
ON Friday
Saturday
N111 (2010) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £22.00
I Friday I115 (2011) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £27.00
OI Friday I115 (2011) £117.43 £12.62 £130.05 £12.00 £27.00
BE90 Saturday
Sunday
BE95 (2012) £70.36 £7.56 £77.92 £12.00 £17.00
BE100 Friday
Saturday
Sunday
BE106 (2012) £70.36 £7.56 £77.92 £12.00 £17.00
BE100Open Friday
Sunday
BE106 (2012) £70.36 £7.56 £77.92 £12.00 £17.00
N Friday
Saturday
N111 (2010) £85.78 £9.22 £95.00 £12.00 £22.00

Classes and fees

90, 100 and Novice classes will run on multiple days - please state clearly which day you wish to compete under "special requests" on entry form.

Qualifiers and special classes

BE80(T).

Young Horse Championship Qualifier - 4 and 5 year olds

BE100Ou18 - 2019 Qualifier
 

Prizes

PRIZE MONEY  Lower Limit.

Event name: KEYSOE (3) Date: Aug 24-26 2018 Location: The College Equestrian Centre, Keysoe, Bedfordshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 6.38
4YO - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BROADSTONE PRIMROSE Miss Amy Hawley 0 8 22.5 0.00 0.00 22.50
10 CALLISTA CLOVER Mrs. Sarah Way 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
11 COOLEY ROYAL RICARDO Mrs Aly Dower 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
12 DASSETT CURRA CANDY Mr Craig Barr 0 0 38 0.00 0.00 38.00
13 SALLYBOG POINTILLISTE Mr Max Warburton 0 0 34 4.00 0.00 38.00
14 QUANDAS PLUTO Mr Jack Pinkney 0 0 30.3 12.00 0.00 42.30
15 ANNSFORT SIMBA Mr Ben Way 0 0 29.5 0.00 20.00 49.50
16 IN THE POST Mrs. Sarah Way 0 0 29.8 0.00 20.00 49.80
17 JEZEBEL HDH Miss Imogen Murray 0 0 30 0.00 20.00 50.00
18 UNIQUE VISION Miss Elizabeth Richards 0 0 30.8 8.00 20.00 58.80
19 ERKULE DES ERABLES Miss Grace Taylor 0 0 36.8 4.00 40.00 80.80
2 HARBOURING Miss Amelia Walker 0 7 23.8 0.00 0.00 23.80
20 FAITHFUL IMP Miss Cerys Macaulay 0 0 31.5 0.00 60.00 91.50
3 BELLAGIO 99 Mrs Caroline Day 0 6 19.8 8.00 0.00 27.80
4 CARRICKVIEW TIP TOP Miss Harriett Beaumont 0 5 32.8 0.00 0.00 32.80
4 GUN LAW Mr Ben Way 0 5 32.8 0.00 0.00 32.80
6 MIDNIGHT GALAXY Mr Ben Way 0 0 33.3 0.00 0.00 33.30
7 BALLYGRIFFIN CAPTAIN CAREL Miss Jessica Watts 0 0 34.3 0.00 0.00 34.30
8 DIRECT CRUZ Mr Ben Way 0 0 34.3 0.00 0.00 34.30
9 CARRICK TOOMES AMBASSADOR Miss Alex Greatorex 0 0 27.5 8.00 0.00 35.50
E SO SMART Mrs. Sarah Way 0 0 34.3 E E E
W FEEMORE LADY Miss Alison Rountree 0 0 W W W W
W JUMA Mr Laurence Hunt 0 0 32 8.00 W W
Optimum XC Time - 5.13
5YO - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GREENACRES SPECIAL CAVALIER Mrs Caroline Powell 0 16 25.8 0.00 2.80 28.60
10 ROSCREA DHALAIGH Miss Rebecca Marshall 0 2 33.5 0.00 0.00 33.50
11 CASPERINA Miss Emily Hobson 0 2 32 0.00 2.40 34.40
12 IT S MORKA Mr Steve Garrod 0 2 34.8 0.00 0.00 34.80
13 SAXY PARK LANE Mr Angus Pimblott 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
14 LADY OF HARLEM Miss Natalie Biggin 0 2 31.3 0.00 3.60 34.90
15 HAWKSWORTH Mr William Clayton 0 2 35 0.00 0.00 35.00
16 BALLYOWEN FOOLSDAY Miss Olivia Levanen 0 2 35.3 0.00 0.00 35.30
17 INDYGO BLUE Miss Jess Butler 0 2 36 0.00 0.00 36.00
18 IVALANT Mr Chris J Hall 0 2 37 0.00 0.00 37.00
19 BALLYARD HARLEQUIN Mr Jack Pinkney 0 2 36.8 0.00 0.40 37.20
2 TREAMBLE Miss Amy Hawley 0 14 24 4.00 0.80 28.80
20 FWS DASSETT CLOVER Miss Alice Midmer 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
21 VOLENTIERI Mrs Amy Tough 0 2 32 0.00 5.60 37.60
22 LEFT AT THE CROSSROADS Miss Charlotte Clarke 0 0 33 8.00 0.00 41.00
23 CRAFTY FERNHILL Mr Albert Padfield 0 0 33 8.00 0.80 41.80
24 KEEP IN TOUCH II Miss Lucy Witts 0 0 36 8.00 0.00 44.00
25 PRIMITIVE INQUISITION Mr Andrew James 0 0 34.5 12.00 0.00 46.50
26 INDO Mr Niall Fergusson 0 0 34.5 12.00 1.20 47.70
27 ILOMA Miss Megan Page 0 0 30.8 0.00 20.00 50.80
28 ISILDE M Mr Niall Fergusson 0 0 40.8 0.00 20.00 60.80
29 DONATO II Miss Charlotte Fray 0 0 43.3 4.00 14.40 61.70
3 ISALOTTIE Mr Andrew James 0 12 29 0.00 0.00 29.00
30 DENFER DU BANNEY Miss Grace Taylor 0 0 33 0.00 68.40 101.40
4 CHINOOK CRUISADER Mr Dominic Ruane 0 10 29 0.00 0.00 29.00
5 BROADSTONE NUMERO UNO Miss Amy Hawley 0 8 30.5 0.00 0.00 30.50
6 IFNOTWHYNOT Miss Zoe Brenan 0 6 32 0.00 0.00 32.00
7 FROSTY NIGHT II Mr Jack Pinkney 0 4 32.8 0.00 0.00 32.80
8 BALLYCOSKERRY GOLDEN COAST Miss Lucy Jakes 0 2 31 0.00 2.00 33.00
9 CARRICKVIEW FORTUNA Miss Harriett Beaumont 0 2 33.5 0.00 0.00 33.50
HC SVS ARAMIS Miss Meg Munro 0 0 29.5 0.00 2.40 HC
W INDEPENDER J W B Mrs Annie Bellamy 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.13
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BILLY CASTLE Mrs Helen Witchell 0 16 24 0.00 0.00 24.00
10 ROSWAT RANGER Mr Anthony Clark 0 2 32.3 0.00 0.40 32.70
11 SLIEVE RUSHEN FRANK Miss Alice Haynes 0 2 31.5 0.00 1.20 32.70
12 LUDOS REBEL Mrs Sophie FRETWELL 0 2 32.5 0.00 0.80 33.30
13 BITABLING Miss Georgia Macalle 0 2 34 0.00 0.00 34.00
14 MERENGO V T DAUWHOF Miss Shari Butchart 0 0 28 4.00 4.80 36.80
15 MONBEG RISE Mr Ben Way 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
16 MASTERMIND XI Mrs Emily Lochore 0 0 30.8 8.00 0.80 39.60
17 SIR PINGU Miss Felicity Collins 0 0 32.8 4.00 4.40 41.20
18 CEST BIBI Miss Lucy Goodey 0 0 34 8.00 0.00 42.00
19 GALROSS AMIGO Miss Isabelle Cook 0 0 37.8 4.00 0.40 42.20
2 GIRALDO Miss Holly Woodhead 0 14 24 0.00 0.00 24.00
20 THE WEASEL II Miss Suki Wales 0 0 34.3 8.00 0.40 42.70
21 LISKILLEN PRINCE Miss Gracie Tyte 0 2 32.3 0.00 13.20 45.50
22 EPASJA Miss Ellie Brewer 0 2 41.8 0.00 10.80 52.60
23 MAXIMUS MARIDIUS Mrs Lucy Jackson 0 0 44.8 4.00 9.60 58.40
24 CENT BLUE Miss Nicole Gwynne 0 0 27.5 0.00 34.80 62.30
25 ROYAL SPECTRUM Miss Georgina Kidner 0 0 25 12.00 26.80 63.80
26 CENTAUR MCCLINTOCK Mr Tim Dobson-seaton 0 0 36.5 8.00 35.20 79.70
27 HARDINGVILLE SUNRISE Miss Charlotte Campion 0 0 30.5 4.00 45.20 79.70
3 SHANNONDALE WARREN Mr Joe Wise 0 12 24.5 0.00 0.00 24.50
4 COROYALE Mrs Sarah Bullimore 0 10 22 4.00 0.00 26.00
5 CASHMANS DIAMOND Miss Holly Woodhead 0 8 25 0.00 1.20 26.20
6 MASTER COMIC Mrs Rosie Hull 0 6 28.5 0.00 0.00 28.50
7 BRACKENSPA HAVOC Mr James Curry 0 4 30.8 0.00 0.00 30.80
8 EARNSHAWS COUNTRY ECLIPSE Miss Patricia Goodwin 0 2 31.3 0.00 0.40 31.70
9 LADY GUINEVERE ELM Miss Lucy Goodey 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
E R3 WONHAM JACKPOT Miss Kirsty Fisher 0 0 37.3 0.00 E E R3
E UR BANNAGH ECLIPSE Miss Nikki Allen 0 0 32.3 0.00 E E UR
W MJI APOLLO Miss Claire Deuten 0 0 W W W W
W CHELVESTON LASS Mrs Jaime Hill 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.13
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 THE MEELICK HAKUNA MATATA Miss Verity Becker 0 16 29.5 0.00 0.00 29.50
10 MILCHEM MOCKINGJAY Ms Sally Corrigan 0 0 30.3 8.00 0.00 38.30
11 FERNHILL FIRST LIGHT Miss Isabelle Cook 0 2 38.5 0.00 1.20 39.70
12 ESSENAR SKINDLES Miss Philly O'brien 0 0 35.8 4.00 0.80 40.60
13 RLE CHLOE Miss Kate Herdson 0 0 30.8 8.00 2.00 40.80
14 CHARLIE CLOVER Miss Alexandra D'urso 0 2 37 0.00 4.80 41.80
15 IRIS III Miss Holly Woodhead 0 0 34.5 8.00 0.00 42.50
16 THE HIPPOGRIFF Mrs Emily Lochore 0 0 29.3 4.00 9.60 42.90
17 LUCKY CLOVERS INQUISITION Miss Rebecca Anstey 0 0 36.3 12.00 0.00 48.30
18 SANDROS SERENDIPITY Miss Lizzy Bird 0 0 34.8 0.00 20.00 54.80
19 BRANNA Miss Eleanor Watts 0 0 36.8 19.00 1.60 57.40
2 PRESTIGES GOLDEN DEBUT Miss Claire Deuten 0 14 30 0.00 0.00 30.00
20 SILKEN THOUGHTS Miss Eleanor Warner-jones 0 0 35.8 12.00 9.60 57.40
21 THE GAMEKEEPER Mrs Sarah Wales 0 0 35.3 4.00 28.80 68.10
3 MSH BONANZA Mr Ben Way 0 12 27.8 4.00 0.80 32.60
4 AULD FLAME Mrs Rosie Hull 0 10 34 0.00 0.00 34.00
5 REWARD Mr Angus Smales 0 8 30.5 4.00 0.00 34.50
6 DAYDREAMER II Mr Garry Russell 0 6 35.3 0.00 0.00 35.30
7 WISH HE WAS YOURS Mr Simon Grieve 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
8 IRISH SPRING III Mrs Julia Dungworth 0 2 36.8 0.00 0.00 36.80
9 VINTAGE GRAFFITI Miss Alice Hallows 0 0 30.5 4.00 2.80 37.30
E UR LAUGHTONS NAZARATTI Miss Nancy Keitley-webb 0 0 33 8.00 E E UR
R TINKERBELL III Miss Lucy Goodey 0 0 37.3 4.00 R R
R ALFIE MOON VI Miss Rhianna Walton 0 0 36.3 10.00 R R
R JESMOND SKIPPY Miss Hannah Babb 0 0 31.8 R R R
W IRENE LEVA Miss Rhian Smith 0 0 W W W W
W GREENLANES HUDSON Miss Georgina Wood 0 0 31.5 4.00 W W
W SARATOGAS SUNSHINE Ms Sam Bennett 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.13
BE100 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MDSANDYHILL PENHILLS ZORRO Miss Imogen Murray 0 16 25.3 0.00 1.60 26.90
10 MAID OF HONOUR Miss Jo Chipperfield 0 2 32.8 0.00 0.00 32.80
11 WINDLE SWALLOW Miss Thea Hall 0 2 30.5 0.00 2.40 32.90
12 CONTRAST Z Miss Jessica McLeod 0 0 30.3 4.00 0.00 34.30
13 FUTURE STAR II Miss Bethan Robinson 0 2 34.3 0.00 0.00 34.30
14 LACE MANTILLA Miss Jess Butler 0 2 34.8 0.00 0.00 34.80
15 DAWN CHORUS Mrs Jo Hales 0 2 31.5 0.00 4.40 35.90
16 HERA S Miss Imogen White 0 0 24.8 8.00 3.60 36.40
17 CHILDFREE TIME Mrs Claire Cook 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
18 TWIX Miss Jennifer Adam 0 2 38 0.00 0.00 38.00
19 STREGA JX Mrs Anna Cheney 0 0 34 4.00 0.40 38.40
2 SILVER VIKING Mrs Lucy Haycock 0 14 28 0.00 1.20 29.20
20 MOLLY COOL Miss Grace Starling 0 0 38.3 4.00 0.40 42.70
21 MOST ELIGIBLE Mr Elliot Bowman 0 0 37.5 4.00 8.00 49.50
22 KILCANDRA ASHLING Mrs Sarah Gairdner 0 0 32 0.00 32.00 64.00
23 SIR DUKE II Mrs Hannah Craft 0 0 36 4.00 31.60 71.60
3 WILMAN Miss Francesca Ryde 0 12 28.3 0.00 1.60 29.90
4 ARCHIBALD ORMSBY GORE Mr Owen Cooper 0 10 30 0.00 0.00 30.00
5 TOCES BRIGHT LASS Mrs Caroline Day 0 8 30 0.00 1.20 31.20
6 BEEKDALES CHAOS Miss Lindsey Fraser 0 6 30 0.00 1.20 31.20
7 I FABERGES BOY Mrs Sarah Watkins 0 2 31.8 0.00 0.00 31.80
8 KILBEG DIAMOND GUY Mr Steve Garrod 0 2 31.8 0.00 0.00 31.80
9 ROYAL ASCOT TRIP Miss Naomi Lawrence 0 2 32.3 0.00 0.00 32.30
HC LADY MIDAS Miss Vanessa Miranda 0 0 26.8 0.00 0.00 HC
W KILGHARRAH Mr Andrew James 0 0 W W W W
W QUAINTON SCARLET Mr Darren Brown 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.13
BE100 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WORTHY ILLUSION Mrs Jo Hales 0 16 32.8 0.00 0.00 32.80
10 MARNUMS ROUGH DIAMOND Mrs Karla Parsons 0 2 39.5 0.00 0.00 39.50
11 PEARL PAT Miss Hilary Thorburn 0 2 39.8 0.00 0.00 39.80
12 SHOWGIRL VON HARY Z Miss Naomi Lawrence 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
13 FIRE OF INDEPENDENCE Mrs Helenka Lewandowska Gray 0 0 37.3 4.00 0.00 41.30
14 VIOLETTA B Miss Imogen Murray 0 2 36.5 0.00 5.20 41.70
15 EL PASO II Mr Luke Thompson 0 2 37.8 0.00 4.00 41.80
16 SATIN ROSE Mrs Tracey Manning 0 2 41.5 0.00 1.20 42.70
17 HAPPY TIMES II Miss Mimi Baynes 0 0 37.8 4.00 1.20 43.00
18 GENERAL JOEY Mrs Janice Macleod 0 0 34.8 15.00 1.60 51.40
19 MAGIC PROPOSAL Miss Lucy Blowers 0 0 39.5 4.00 8.40 51.90
2 NUMERO UNO Mrs Phillipa Cassie 0 14 32.8 0.00 1.20 34.00
20 BRIGADIER CHILL Miss Chloe Flanagan 0 0 38 15.00 0.40 53.40
21 GINUWINEFIZZ Mr Andrew James 0 0 37 0.00 26.40 63.40
22 KILDARE STEEL DIAMOND Mrs Angela Temple 0 0 37.8 0.00 30.80 68.60
3 MILESTONE WULF Miss Dani Cuomo 0 12 34.3 0.00 0.00 34.30
4 ELDYNO Mrs Caroline Bridge 0 10 33.8 0.00 0.80 34.60
5 ROLLESTONE CHECKMATE Miss Carlie Lewis 0 8 35 0.00 0.00 35.00
6 WELTON SPIRIT Miss Emily Leslie 0 2 33.3 0.00 2.00 35.30
7 BOHO SILVER SAND Mr Andrew James 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
8 MHS AFRICA Mrs Sarah Gairdner 0 2 35.3 0.00 1.20 36.50
9 SPECIAL ADDICTION Miss Francesca Ryde 0 2 37 0.00 2.40 39.40
W SKEWBY DOO VII Miss Fleur Finnegan 0 0 38.8 15.00 W W
Optimum XC Time - 5.13
BE100 - Section Z2
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JUST SODA NO ICE Miss Samantha Hobbs 0 16 21.5 0.00 0.00 21.50
10 JUSTANUMBER Miss Helen Fraser 0 0 29 4.00 0.00 33.00
11 APPLE IV Miss Katie Anderson 0 2 33.3 0.00 0.00 33.30
12 CALDRAGH HILLS NAN Mr Steven Smith 0 2 33.3 0.00 0.00 33.30
13 COOL CALMANDO Miss Alice Norman 0 2 33.5 0.00 0.00 33.50
14 DOON PETER Ms Anna Telford 0 2 33.8 0.00 0.00 33.80
15 ROCKISLAND BARTLEY Miss Isabel Oakley 0 2 33 0.00 0.80 33.80
16 JEORDIE JUBILEE Miss Harriet Boddy 0 2 35.3 0.00 0.00 35.30
17 DONOGUE STEEL CLOVER Miss Jaide Hartridge 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
18 VINCENTS CASANOVA Mr Dag Albert 0 0 29 8.00 0.00 37.00
19 BILLY BULA Mrs Laura Erith 0 0 31.8 4.00 1.60 37.40
2 THE RAG MAN Mr Max Warburton 0 14 27.8 0.00 0.00 27.80
20 THE GREY FELLOW Mr Matthew Perry 0 0 30 8.00 0.00 38.00
21 ARABIAN LEADER Mrs Aly Dower 0 0 35.3 4.00 1.20 40.50
22 EMMAS DIAMOND BAY Miss Emma Alexander 0 0 34.5 4.00 2.80 41.30
23 TIPTOE ELDORADO SUNSET Mrs Lynn Mead 0 0 34.5 4.00 3.20 41.70
24 DYNAMITE IV Miss Harriet Constable 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
25 CHILLY BOY II Mr Brook Staples 0 0 30.5 12.00 1.20 43.70
26 MAVERIQ VIII Dr Emma Pepperell 0 0 30.5 4.00 18.00 52.50
27 DOULTONS CRUISE Miss Amba Jones 0 0 38 8.00 8.40 54.40
28 HORSEHEATHDIAMONDNIGHTMARE Miss Laura Jayne Casbolt 0 0 31.5 4.00 20.00 55.50
29 KNOCKALANE FLIGHT Miss Rebecca Spalding 0 0 32 38.00 3.60 73.60
3 WILLY BE DUN Mrs Sacha Hourigan 0 12 28 0.00 0.00 28.00
4 COOLBOY REVILLE Mrs Elizabeth Albert 0 10 30.3 0.00 0.00 30.30
5 STONEHAVENS ORESTUS Mrs Laura Erith 0 8 31 0.00 0.00 31.00
6 TREWITTEN Miss Samantha Hobbs 0 6 27.5 4.00 0.00 31.50
7 SPRINGWIND VANGELIS Miss Lizzie Matthews 0 4 27.8 4.00 0.00 31.80
8 CLAUDE II Miss Doriel Watson 0 2 31.8 0.00 0.00 31.80
9 RIVARO MOON Miss Marina Lawson-Smith 0 2 27 0.00 4.80 31.80
E R3 QUICKLYS DIAMOND Miss Jessica Macey 0 0 32.8 0.00 E E R3
NS DOWNTON CALLY Miss Lucinda Brookes 0 0 NS NS NS NS
NS MY CORDELLO T Miss Louise Bradley 0 0 NS NS NS NS
R TRESPA Miss Samantha Hobbs 0 0 35.3 R R R
W MISS LUCY II Mrs Fiona Spencer 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.13
BE100Open - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 VIKTOR KRUM Mr Oliver Jackson 0 16 28 0.00 0.00 28.00
10 DASSETT ZOOLANDER Mrs Helen Witchell 0 0 30.8 12.00 0.00 42.80
11 BAILEYS DAWN Miss Hannah Naylor Stewart 0 0 33.8 0.00 20.00 53.80
2 KEC QUALITY FANTASY Mr Oliver Jackson 0 14 32 0.00 0.40 32.40
3 LIFE AND SOUL II Miss Pippa Carnall 0 12 32.8 0.00 0.00 32.80
4 FERNHILL GO GO Miss Indie Vaughan-jones 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
5 SIMPLY JACKSON Miss Holly Campbell 0 0 28 4.00 3.60 35.60
6 THE MINSTRAL BOY Miss Philly O'brien 0 2 33.5 0.00 4.80 38.30
7 YOUNG TOMMY HILFIEGER Miss Sophie Cranfield 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
8 CENTAURS ARCHIE Mr Tim Dobson-seaton 0 0 33.8 4.00 2.80 40.60
9 KILTEEVIN LADY Miss Georgia Macalle 0 0 38 4.00 0.00 42.00
E SEMPER FIDELIS Mrs Kirsty Hayes 0 0 47 E E E
W KINGS COURTESAN Miss Pippa Carnall 0 0 W W W W
W EL NINO EB Miss Esther Neal 0 0 49.3 W W W
W HOT CHOCOLATE X Mrs Louise Burton 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.13
BE100Open - Section Z3
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GLENSENSAW SWEET GIRL Mrs Lucy Lloyd 0 16 25.3 4.00 0.00 29.30
10 DARWIN III Mrs Jo Williams 0 0 36 4.00 0.00 40.00
11 KNAVE OF GOLDEN HEARTS Miss Lily Howlett 0 2 36.8 0.00 4.40 41.20
12 LICKEEN RUA Miss Lily Nicholson 0 0 35.5 4.00 2.40 41.90
13 SHAOLIN Miss Ruth Chandler 0 0 35.8 8.00 0.00 43.80
14 A RIO NEGRA Miss Kelly Davies 0 0 30.3 4.00 12.80 47.10
15 INVITO Miss Lydia De Gioia 0 0 37.8 8.00 4.80 50.60
16 FARE Miss Imogen Murray 0 0 30.5 0.00 21.20 51.70
17 SILHOUETTE III Miss Laura Jayne Casbolt 0 0 43.8 8.00 0.00 51.80
18 MORJOY MICKEY FINN Miss Emma Fletcher 0 0 37.5 8.00 20.40 65.90
2 HARDY WARRIOR Mrs Gillian Mason 0 14 29 0.00 2.00 31.00
3 BBS LOVEJOY Mrs Emily Miles-thomas 0 12 34 0.00 0.00 34.00
4 ILLSTON JESTER Miss Imogen Murray 0 10 30.3 4.00 0.00 34.30
5 COOLEY DELTA Miss Sophie Hyde 0 8 34.5 0.00 0.00 34.50
6 SOLON Miss Olivia May 0 2 34.5 0.00 0.00 34.50
7 TEMPLE BRIDGE Miss Claudia Weller 0 0 26.8 8.00 0.40 35.20
8 APRIL MOONDANCER Miss Becky Graves 0 2 37.5 0.00 0.00 37.50
9 TAKE YOUR PICK Miss India Willes 0 0 32.3 7.00 0.00 39.30
E ALIGNMENT Miss Scarlett Wills 0 0 28.8 E E E
E R3 CAVALIERS LAW Mr Jonathan Hickman 0 0 34 8.00 E E R3
R SUSPICION Miss Phoebe Marot 0 0 33.5 0.00 R R
W KILCANDRA RAMBO RAY Mrs Justine Fordham 0 0 37.8 W W W
Optimum XC Time - 5.13
BE100Ou18 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MALIN SPIKE Miss Eve Duberly 0 16 31 0.00 0.00 31.00
10 D JINGO S Miss Stella Burbidge 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
11 GAINSTOWN HEATHER Miss Grace Parrish 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
12 STRACATHRO SOLITARY MISTRAL Mr Oliver Thompson 0 0 30.3 4.00 4.80 39.10
13 NOT ANOTHER FRIDAY Miss Hayley Beatts 0 2 36.3 0.00 3.20 39.50
14 KILDAVIN DINKY Miss Emma Welbourne 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
15 HIDCOTES FIRST DANCER Miss Katie Jackson 0 2 39.8 0.00 0.00 39.80
16 DON DIEGO DE LA VEGA Z Miss Zara Brooks 0 0 36 4.00 0.00 40.00
17 EMMAS JOY Mr George Hull 0 2 35 0.00 5.20 40.20
18 WILMA BOBBY Miss Harriet Beeby Wynn 0 2 35 0.00 5.60 40.60
19 MELLERAY HILL Miss Georgina Beeby Wynn 0 2 38.5 0.00 3.20 41.70
2 SUNHILL BEAUTY Miss Tara Murphy 0 14 31.3 0.00 0.00 31.30
20 HSB HARRIET Miss Aimee Pomfret 0 2 43.3 0.00 0.00 43.30
21 FREDDY X Mr Oliver Kidner 0 2 42 0.00 2.00 44.00
22 TASKA Miss Demi Bradshaw 0 2 46 0.00 0.80 46.80
23 VIGNOLES GABRIEL Miss Bryony Hewitt 0 0 38.5 0.00 28.00 66.50
24 CYNHEIDREFAWR CEIDRYCH Mr Joshua Levett 0 0 36.5 4.00 34.80 75.30
3 THE TEXAS RANGER Miss Tara Murphy 0 12 32.5 0.00 0.00 32.50
4 SHANNONDALE ARDEO POP Miss Alice Watt 0 10 33 0.00 0.00 33.00
5 BALLYMORE RICH CAT Mr Joshua Levett 0 8 33.3 0.00 1.20 34.50
6 STARHOLME LULU Miss Aimee Pomfret 0 6 34.8 0.00 0.00 34.80
7 WYE VALLEY FABRISTEARD Miss Sally Hancock 0 4 35.8 0.00 0.00 35.80
8 BETTY FOR SHORT Miss Holly Hunter 0 2 37 0.00 0.00 37.00
9 RENDITION Miss Lottie Fairs 0 0 33.3 4.00 0.40 37.70
E AR UNCLE AUSTIN Mr Joshua Levett 0 0 36.5 4.00 E E AR
E R3 SAUCY CONTENDER Miss Chloe Rodriguez 0 0 31.8 0.00 E E R3
E UR BOYOG Mr Archie Smith-Maxwell 0 0 35 0.00 E E UR
R GRANDIS OSCAR Miss Jasmine Curran 0 0 32.5 8.00 R R
Optimum XC Time - 4.47
BE80(T) - Section Y
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GOLDENHEART FINLAY Miss Katherine Stewart 0 0 29.8 0.00 0.00 29.80
10 AEROBATIC ARCHIE Miss Eleanor Butler 0 0 40.8 0.00 0.00 40.80
11 STAMFORDS DUN AND DUSTED Miss Laura Steele 0 0 38.8 1.00 6.00 45.80
12 GREAT ENDEAVOUR Ms Melanie Lewis 0 0 38.5 8.00 0.00 46.50
13 ROLO V Miss Daisy Smith-maxwell 0 0 40 0.00 14.80 54.80
14 REHYPARK JAKE REBEL Miss Katie Fordham 0 0 37.8 8.00 10.00 55.80
15 SILVER DJEBEL Miss Rachelle Harrison 0 0 38.5 21.00 6.00 65.50
16 ALOHA CAVALIER CRUISE Miss Adele Ayton 0 0 37.5 34.00 4.00 75.50
17 CVS DIXIE CHICK Mrs Tina Kavanagh 0 0 45.3 6.00 25.60 76.90
18 GALADY Miss Rebecca Slough 0 0 31.5 50.00 0.00 81.50
19 TIGER XVI Miss Amber-lily Frost 0 0 39.3 0.00 64.80 104.10
2 NELSON VT DAUWHOF Miss Amy Stone 0 0 29.8 0.00 0.00 29.80
3 SINGING FONTINO Mrs Juliette Falkner 0 0 32.5 0.00 0.00 32.50
4 IRISH WARRIOR Miss Jordan Keal 0 0 32.3 0.00 0.80 33.10
5 CORNAGOWER BLUE Mrs Sylvia Wajzner 0 0 33 0.00 2.00 35.00
6 ROYAL MADE Mrs Jo Williams 0 0 35.5 0.00 0.00 35.50
7 DANGAN FLAME Mr Peter Felton 0 0 35.3 0.00 0.40 35.70
8 POCKET OF SILVER Miss Serena Allery 0 0 36.3 0.00 0.00 36.30
9 PROSPECT HENRY Ms Hannah Riccomini 0 0 31.5 0.00 6.00 37.50
E KILDEA RAMBO Miss Robyn Green 0 0 33.3 E E E
E CR ENNISKEANE SPIRIT Miss Becky Little 0 0 39.5 E E E CR
E R3 TRALEE GEORGE Miss Darcy Wray 0 0 49.5 E E E R3
HC TWICE AS NICE IV Mrs Sacha Hourigan 0 0 34.8 0.00 0.80 HC
HC REINE DES COEURS Miss Sophie Miller 0 0 36.8 0.00 12.80 HC
W QUEENS SHILLING Miss Samantha Gray 0 0 42.8 W W W
W SONNY SUPER NOVA Miss Nicola Brown 0 0 47 W W W
W BOXER V Mrs Kerry Lockwood 0 0 42.3 4.00 W W
W DYLAN X Miss Ines Larwood-smith 0 0 W W W W
W ALFRED ROLLER IRE Miss Georgina Sear 0 0 41.5 12.00 W W
Optimum XC Time - 4.47
BE80(T) - Section Z
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 EASILY VIVENDIA Miss Emily Morris 0 0 27.5 0.00 0.00 27.50
10 GOLDEN WISHES Mrs Rachael Ritchie 0 0 32.3 0.00 7.20 39.50
11 TAWNYDON TIERNEY Miss Evie Maggio 0 0 37.3 0.00 3.60 40.90
12 DANESFORT BOY Miss Sophie Mann 0 0 31.5 0.00 10.00 41.50
13 BERCOED TEGWYN Miss Natalie Gill 0 0 32.5 4.00 5.20 41.70
14 A SHOT IN THE DARK II Mrs Sally Zarwalski-core 0 0 36.8 0.00 6.00 42.80
15 LORD OF GALWAY Miss Laura Webb 0 0 34.5 0.00 10.80 45.30
16 A DREAM WITHIN Miss Jessica Blaymire 0 0 36 0.00 9.60 45.60
17 BLAKEHILL JOEY Miss Lara Sclater 0 0 36.8 18.00 0.00 54.80
18 HALCYON PERIDOT Miss Freya Mason 0 0 30.8 12.00 12.80 55.60
19 TAJAS Miss Imogen Ross Smith 0 0 35.8 4.00 29.20 69.00
2 MARENGO II Mrs Emma Lockwood 0 0 29 0.00 0.00 29.00
20 LAKEVIEW MAGIC STAR Miss Eva Davies 0 0 34.8 8.00 53.60 96.40
21 LOOKOUT COBRA Miss Isabelle Cleghorn 0 0 42 23.00 53.20 118.20
22 CHF FREDDIE Miss Amelia Cranmer 0 0 31.8 32.00 64.40 128.20
3 LISSAN HEIDI Miss Lauren Brant 0 0 23 4.00 2.80 29.80
4 AXEL V Mrs Catherine Davies 0 0 35.3 0.00 0.00 35.30
5 GLENMORE GEM Ms Hannah Riccomini 0 0 27.8 8.00 0.00 35.80
6 POLLY Miss Rosie Marlow 0 0 36 0.00 0.00 36.00
7 JUBILEE JINX Mrs Katie Field 0 0 31.5 0.00 4.80 36.30
8 CULMORE ROSIE Mrs Caroline Day 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
9 TISER BOY Miss Ella Fleet 0 0 31.8 5.00 1.60 38.40
E CLOVERHILL PRINCE Miss Tatjana Wooldridge 0 0 33.3 16.00 E E
E MR SLIGO SID Mrs Jess Maye-clarke 0 0 39 E E E
E R3 NEWTOWN IMP Mrs Sally Guildford 0 0 37.5 E E E R3
E UR BOB Miss Claudia Robinson 0 0 30.8 E E E UR
HC HSH HIGH HOPES Miss Becky Morrish 0 0 37.3 4.00 W HC
R OYSTER III Mrs Gail Wilcox 0 0 33.5 R R R
W PARKSIDEFARM STORM Mrs Melanie Rush 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.47
BE80(T) - Section Z1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TOBLERONE III Mrs Christina Higgs 0 0 29.5 0.00 0.00 29.50
10 RIVIES YOUNG PRETENDER Miss Nikki Philips 0 0 32.5 2.00 6.40 40.90
11 MAESMYNACH VELVET Mrs Alison Jones 0 0 35 0.00 7.20 42.20
12 HILL TOP BOB Mrs Sarah Manning 0 0 40.5 0.00 4.80 45.30
13 MGH ESKIMO JOE Miss Amelia August 0 0 42 4.00 0.00 46.00
14 JUST A LAD II Mrs Janet Hyde 0 0 33 4.00 11.60 48.60
15 DOWNTON COCO Miss Lucinda Brookes 0 0 34.5 4.00 12.40 50.90
16 KANAE LEGACY Mrs Michelle Wilson 0 0 36.8 0.00 21.20 58.00
17 LISCANNOR PRINCE Mr Robbie Bell 0 0 33 4.00 29.60 66.60
18 CURRAGHKYLE SILVER BRUMBY Miss Jordana Marston 0 0 25 4.00 43.60 72.60
19 CAIRNVIEW EVOLUTION Mrs Sharon Sheehan 0 0 35.8 0.00 37.60 73.40
2 SUSIES DIAMOND Ms Nicole Sheldrake 0 0 29.8 0.00 0.00 29.80
20 TYAN THOMASTOWN Miss Sophie Benton 0 0 31.3 0.00 44.00 75.30
3 DRAW THE LINE II Miss Victoria Povey 0 0 30.5 0.00 0.00 30.50
4 TIPPERARY ALMOST BLUE Mrs Sally Randles 0 0 31.3 0.00 0.00 31.30
5 AMOUR BUG Miss Michelle Lowe 0 0 32.8 0.00 0.00 32.80
6 NACIDO VH TRICHELHOF Ms Meghan Fay 0 0 36.8 0.00 0.00 36.80
7 JERRY BOUNCER Mrs Lucy Price 0 0 33.3 4.00 1.20 38.50
8 MACS JACK Miss Genevieve Scott 0 0 38 0.00 2.40 40.40
9 VFS COMMANCHES GIRL Mr David Wetherall 0 0 32.8 4.00 4.00 40.80
E JACK OF ALL TRADES V Miss Olivia Mejias 0 0 41.8 4.00 E E
E AR KILLARNEY RANGER Miss Louise Ball 0 0 34.3 1.00 E E AR
E AR HONEYPOT LANE II Miss Esme Tennant 0 0 47 16.00 E E AR
E AR HUGO THE BOLD II Miss Amba Jones 0 0 37.5 0.00 E E AR
E R3 BARON III Miss Georgiana Bellenger 0 0 37.8 E E E R3
W LUKA Ms Selina Westcott 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.47
BE90 - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 EASY VZ Miss Ruth Hole 0 8 20.3 0.00 0.00 20.30
10 THE SILVER FOX Miss Ellie Harris 0 1 37.3 0.00 0.80 38.10
11 CYNHEIDREFAWR DYLAN Miss Ada Marson 0 1 35 0.00 3.60 38.60
12 CRAUGHWELL CHARA Mrs Nicola Broadbent 0 0 35.3 4.00 2.00 41.30
13 SUN WILD LIFE Miss Scarlett Bracey 0 0 34.5 8.00 0.00 42.50
14 CHASING THE LIGHT Miss Ellen Carey 0 1 37.5 0.00 5.20 42.70
15 BINNY STAR Mr Jack Speakman 0 1 36.5 0.00 10.80 47.30
16 LEESTONE BASSOM LADY Miss Lizzie Dodd 0 0 35.8 12.00 0.00 47.80
17 SUSKIE Mrs Sophie Robbins 0 1 40.3 0.00 8.40 48.70
18 LORD BRUNELLO Miss Rosie Grayson 0 0 34 4.00 13.60 51.60
19 MAYBE BT Mrs Janine Hagger 0 0 32.3 0.00 20.00 52.30
2 CABECERA Miss Lucy Blowers 0 7 26.8 0.00 0.00 26.80
20 JELLYBEANS Miss Ellie Martindale 0 0 38 12.00 26.80 76.80
21 KOLANI Miss Charlotte Smyth 0 0 32.8 4.00 40.80 77.60
3 EYES SO NICE Miss Victoria Morgan 0 6 27.3 0.00 0.00 27.30
4 FOLLOW THAT HIGH Dr Jessica Scott 0 5 29 0.00 0.00 29.00
5 WAKING ELWOOD Mr Wade Barley 0 4 29 0.00 0.00 29.00
6 STORMHILL STARLIGHT Mrs Heather Elston 0 3 26.3 4.00 0.00 30.30
7 AMANDAS Miss Tara Kay 0 2 33.8 0.00 0.00 33.80
8 BALLINGOASH SILVER Miss Polley Short 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
9 ABBEYWOODS OPIUM Mr Harry Lee 0 0 33 4.00 0.00 37.00
E COTTON CANDY Mrs Victoria Taylor 0 0 33.3 12.00 E E
E EMMERHILL Mr Iain Monk 0 0 39.8 8.00 E E
E HAPPY EASTER Mrs Emilia West 0 0 38.3 25.00 E E
E AR TOPHOLM TRIBUTE Mrs Susannah Skeggs 0 0 33.8 13.00 E E AR
E R3 LOVE ON SIGHT Miss Imogen Simper - Lewis 0 0 31.8 4.00 E E R3
E R3 WSF VERONA Miss Lucy Daly 0 0 33.8 E E E R3
HC BILLY BUG Mrs Harriet Turton 0 0 34 0.00 0.40 HC
W IKMYNSIN Miss Hannah Ingham 0 0 W W W W
W THE UNIT Mr Oscar Gritz 0 0 42.3 8.00 W W
Optimum XC Time - 4.47
BE90 - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SUGAR RUSH Miss Daisy Adamson 0 8 32.3 0.00 0.00 32.30
10 ADAMANTINE DIAMOND FIRE Ms Anna Telford 0 0 32 8.00 1.20 41.20
11 CREEVEROE TOMMY Miss Gabrielle Gadsby 0 1 38.5 0.00 3.20 41.70
12 DERROE SPRINTER Miss Poppy Proietti 0 0 33.5 9.00 0.00 42.50
13 LARA V Miss Tara Kay 0 0 40 3.00 0.00 43.00
14 ICENI GRATINA Mrs Emily Adcock 0 0 37 4.00 2.00 43.00
15 CARRICKLEAS CARNABAY STAR Ms Stacey Donnison 0 1 39 0.00 4.80 43.80
16 WATCHFULL EYE Mrs Jade Hyatt 0 1 36.5 0.00 8.00 44.50
17 STAR IN THE SWEEP Miss Lauren Gent 0 1 38.8 0.00 6.00 44.80
18 DENIS II Miss Julia Wilson 0 0 35.8 1.00 8.80 45.60
19 IRATU VARAGNAC Mr Ollie Proctor 0 0 39.8 8.00 0.00 47.80
2 DWIEN Mrs Lee Wright 0 7 31.5 0.00 2.80 34.30
20 JESMOND TRINKET Miss Laura Wilcox 0 0 39 8.00 3.60 50.60
21 ZILVER ZAK Mr Oliver Lee 0 0 29.5 0.00 22.40 51.90
22 TYGER TYGER Mr Richard Evans 0 0 28.8 0.00 25.20 54.00
23 RATHLACKEN STANLEY Miss Suzanne Finigan 0 0 41.5 8.00 5.60 55.10
24 OUT OF YOUR LEAGUE Ms Suzanne Hopkins 0 0 34.8 0.00 31.60 66.40
25 FLORENCE COURT Miss Rachel Elliott 0 0 36.3 4.00 27.60 67.90
26 LOUIE THE THIRD Miss Abigail Erian 0 0 39 0.00 68.80 107.80
27 THE BOATMAN Miss Jemima Upton 0 0 33.3 8.00 73.20 114.50
28 GHANA SPARTACUS Miss Aimee Pomfret 0 0 33 40.00 50.00 123.00
3 INDYANAPOLIS Miss Sarah Williamson 0 6 35 0.00 0.00 35.00
4 ROSELAND EVE Miss Molly Florence Aaron 0 5 35.5 0.00 0.00 35.50
5 CHESTER VI Ms Natalie Flewitt 0 4 29.3 0.00 8.40 37.70
6 TOPWOOD MERLIN Miss Julie Horton 0 3 34 4.00 0.00 38.00
7 EVANS DUKE Mrs Merryn Polley 0 2 35.8 4.00 0.00 39.80
8 JERRY V Miss Ellie Martindale 0 2 35.3 0.00 5.20 40.50
9 HUMBUG IV Mr Charlie Webb 0 1 39.5 0.00 1.60 41.10
E HF HOWARD Miss Lucinda Langhorne 0 0 30.5 12.00 E E HF
E R3 MILLFIELDS FLIGHT Miss Josephine Gleeson 0 0 29.8 E E E R3
E UR ALASHANTI Miss Hannah Williamson 0 0 31 4.00 E E UR
HC ELITE RIVIES CHEAT Miss Jodie Seddon 0 0 30 0.00 57.20 HC
R LYFIELD CARADEAN Mr Iain Monk 0 0 34.8 8.00 R R
R CURRAGH WARRIOR Mr James Gilbert 0 0 32.5 12.00 R R
Optimum XC Time - 4.47
BE90 - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TOMMY RUSSELL Miss Sally Thornley 0 8 29.5 0.00 0.00 29.50
10 HOLLYPARK APACHE Miss Georgina Bray 0 0 32.8 4.00 4.40 41.20
11 TOM OF DIAMONDS Mrs Julie Boss 0 0 37 1.00 3.60 41.60
12 OSEA DIAMOND Miss Stephanie Key 0 0 38 4.00 0.00 42.00
13 EMPEROR BLUE Ms Lorna Benfield 0 1 32.8 0.00 10.00 42.80
14 TOCES BRIGHT SPARK Mrs Caroline Day 0 0 34.3 8.00 0.80 43.10
15 LADY ELFREDA Miss Elisha Beehoo 0 1 37.3 0.00 6.00 43.30
16 J16 MILLSTREET Miss Ivy Fisher 0 0 32 4.00 7.60 43.60
17 TOP STAR II Miss Georgie Jones 0 0 42.8 4.00 0.00 46.80
18 STORMHILL MARNA Miss Mandy Milborrow 0 0 30.3 8.00 8.80 47.10
19 SHOCKINHOLYSAINT Miss Hettie Meadows 0 0 37 11.00 0.00 48.00
2 BALLYARD BOBBY Miss Tara K M Belcher 0 7 30.8 0.00 0.00 30.80
20 TOBY O TULLY Miss Suzy Berry 0 0 33.3 4.00 18.00 55.30
21 CAMARNAINT RAMBLER Miss Abi Scott 0 0 32.3 4.00 20.00 56.30
22 BURJ HATTA Miss Rachel Casbon 0 0 34.3 4.00 20.00 58.30
23 REVEL ENCORE Miss Emily Ferguson 0 0 38.3 0.00 20.40 58.70
24 KINGSWOOD ICON Miss Jo Chipperfield 0 0 29.8 4.00 39.20 73.00
25 TRITON M Ms Stacey Donnison 0 0 32.8 0.00 60.00 92.80
26 TANZANITE ELLIE MAY Miss Lucinda Humphreys 0 0 35.8 0.00 69.20 105.00
27 DOWNTOWN II Ms Anna Telford 0 0 35.8 4.00 77.60 117.40
3 LYNWOOD FUSION Miss Amy Pugh 0 6 34.5 0.00 0.80 35.30
3 MR HARRY PATCH Miss Lisa Dakin 0 6 29.5 4.00 0.80 34.30
4 FIVE COLOURS Mrs Claire Cook 0 5 30.8 4.00 0.00 34.80
6 MARYS MINI HA HA Miss Jade Short 0 3 37 0.00 0.00 37.00
7 CLONCROI LAST FLAME Mrs Charlotte Freeman 0 2 33.5 4.00 0.00 37.50
8 DIAMORE Miss Lauren Larter 0 2 32.8 4.00 2.40 39.20
9 STRAVINSKY STORM CLOUD Miss Katherine Derde 0 0 28.3 12.00 0.00 40.30
E RAMIDOR Miss Rosie Munson 0 0 32.8 0.00 E E
E AR JUST A NUMBER Miss Anastasia Meadows 0 0 31.3 4.00 E E AR
E R3 UNBELIEVABLE JEWEL Mrs Ania Cox 0 0 28.8 0.00 E E R3
E UR AMBER XIII Miss Emma Macphee 0 0 46.8 0.00 E E UR
E UR GHAREEB'S DIAMOND Miss Shannon Garner 0 0 33.3 0.00 E E UR
HC QUEENY Z Miss Jodie Seddon 0 0 34.5 0.00 18.80 HC
W BOLEYBAWN VIVALTO Miss Holly Powell 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.47
BE90 - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ACTION MAN Mrs Susan Buxton 0 8 31.8 0.00 0.00 31.80
10 A TOUCH OF FROST V Miss Florrie Grigg-pettitt 0 1 38.3 0.00 0.40 38.70
11 CARRABEG SWEETIE Miss Lucy Care 0 1 38.8 0.00 0.00 38.80
12 MY CROSSTOWNTANNER Miss Nieve Baker 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
13 ACE LIGHTNING Mr Guy Cubitt 0 0 37 3.00 0.00 40.00
14 ROOKWOOD BOY Miss Andrea Cartwright 0 0 33.8 4.00 4.40 42.20
15 ROCKY MOUNTAIN HIGH Mrs Helen Gale 0 0 34.3 8.00 0.00 42.30
16 POPPYMILL Miss Lucy Elder 0 0 37 4.00 1.60 42.60
17 WINNETOU APACHE Miss Jessica Bowes 0 0 39 4.00 0.00 43.00
18 BRANDONVIEW CHARLIE Miss Emma Swarbrick 0 0 35.3 4.00 4.40 43.70
19 MACHNO EXCALIBUR Miss Iona Sclater 0 0 33 12.00 0.00 45.00
2 INESTA Mr Barry Meningen 0 7 35 0.00 0.00 35.00
20 TOUGH CUSTOMER Miss Philippa Wyncoll 0 0 32.3 12.00 1.60 45.90
21 DIAMOND TOPAZ Miss Lucy Robinson 0 0 37.5 8.00 0.80 46.30
22 MAYS LANE Mr Martin Wright 0 0 34 4.00 8.80 46.80
23 MEREHEAD Mrs Emma Brinkworth 0 0 41.5 8.00 1.20 50.70
24 MERMUS AUTUMN GOLD Miss Louise Arnold 0 0 38.3 13.00 0.00 51.30
25 EASIER SAID THAN DUN Mrs Julia Sandford 0 1 39.3 0.00 14.00 53.30
26 NO WAY BACK Mr Matthew Selby 0 0 33.5 0.00 23.60 57.10
27 SPELLBOUND LEXICON Miss Josefien Snijder 0 0 36.3 0.00 21.60 57.90
28 VIVIANO TI SENTO Miss Eleanor Masters 0 0 45.8 12.00 2.40 60.20
29 SIENNA VI Miss Scarlett Wills 0 0 39.5 0.00 22.00 61.50
3 ROSDUFF LIMITED EDITION Mrs Jo Theze 0 6 36.5 0.00 0.00 36.50
30 BANAGHER GWENNIC OHIO Miss Abigail Witts 0 0 37.5 17.00 33.20 87.70
31 CORS GREY DIAMOND Miss Lily Coates 0 0 38.8 4.00 48.80 91.60
32 CELTAE CAVALIER Miss Lucy Tallis 0 0 38 4.00 52.00 94.00
4 G DAMASCUS Mrs Joanne Monkman 0 5 36.5 0.00 0.00 36.50
5 CARRICK WARCRAFT Ms Andrea Jansen 0 4 33 4.00 0.00 37.00
6 CARSONSTOWN DIAMOND Miss Lisa Grier 0 3 37.3 0.00 0.00 37.30
7 COOLEY RUBBLE Mrs Sarah Hildebrand 0 2 30.5 0.00 6.80 37.30
8 MALBAY SKYLARK Miss Louise Bradley 0 2 37.5 0.00 0.00 37.50
9 AGHARANNY DRIFTER Ms Sara Horrell 0 2 33.5 4.00 0.00 37.50
E BALLYOWEN BUGLE Miss Megan Cotton 0 0 38.3 E E E
E RATHCLINE CORI Mrs Susanna Morris 0 0 35.3 E E E
E UR WAASIF Miss Jenny Hawkes 0 0 36 0.00 E E UR
R DIEUWKE Miss Kirsten Wright 0 0 41 R R R
W AQUA JETER Ms Wendy Harpur 0 0 W W W W
W IMPERIAL TANGLE Mrs Deborah Burrell 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 4.47
BE90 - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LOCKWOODS LITTLE FRIEND Miss Debbie Donovan 0 8 30 0.00 0.40 30.40
10 STAR STRIDER Miss Lauren Campbell 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
11 BRATTIN PRINCE Miss Hannah Bradley 0 1 36.5 0.00 2.00 38.50
12 ANGELO OF DALWHINNIE Miss Helen Nicholls 0 1 34.3 0.00 6.40 40.70
13 MONTY XXIII Miss Rachel White 0 0 33.5 4.00 4.00 41.50
14 CASSANOVA KING Mrs Kate Wallett 0 0 30.8 8.00 2.80 41.60
15 FABRIANO II Miss Emma Alexander 0 0 34.3 8.00 0.00 42.30
16 CEASER Miss Georgina Ward 0 0 33 10.00 2.80 45.80
17 LAID BACK LENNY Mr Steven Smith 0 0 34.8 4.00 9.60 48.40
18 RIO XVII Mrs Sarah Haycock 0 0 32.8 8.00 14.40 55.20
19 HARMONY JILL Mr Peter Felton 0 0 33.8 0.00 22.80 56.60
2 CRUNCH DU MAGMA Miss Lucy Care 0 7 26.8 4.00 0.00 30.80
20 ARDLONAN STAR Miss Emma Vergette 0 0 31 4.00 25.20 60.20
21 DRUMALAGAGH CARRICK LADY Mrs Miranda Lane 0 0 36.5 0.00 31.20 67.70
22 BURESIDE SUNRISE Miss Lily Spruce 0 0 37.8 4.00 26.00 67.80
23 GREENLOUGH MAGGIE Miss Ella Bubb 0 0 42.5 0.00 25.60 68.10
24 APOLLOS PROPHECY Mrs Nayla Cobb 0 0 40.5 0.00 30.00 70.50
25 BALLYBANAGHER CHAMP Miss Catherine Tuke 0 0 37 4.00 76.40 117.40
26 BOSTON STORM Ms Zoe Sims 0 0 30.5 4.00 101.20 135.70
3 EASY PEASY II Mrs Clare Cottingham 0 6 31 0.00 0.00 31.00
4 ACE BLACK Miss Suzy Smith 0 5 34.3 0.00 0.00 34.30
5 PRINCESS OONZIGH Miss Maria Sheldrake 0 4 35 0.00 0.00 35.00
6 OPPTIKAL ILLUSION Miss Sophie Miller 0 3 31.3 4.00 0.00 35.30
7 AFRICAN BLUES Mr Matthew Selby 0 2 32 4.00 0.00 36.00
8 UNRICO Miss Beth Collop 0 0 30 4.00 2.80 36.80
9 BALLYFRUIT JAYJAY Miss Catherine Lynch 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
E R3 COILL RUA PAT Miss Jessica Browne 0 0 33.3 E E E R3
E R3 FEATURED EDITION Miss Sarah Oakley 0 0 32.3 0.00 E E R3
E R3 MOYLAW SQUERVE Miss Jaymee Mccauley 0 0 27.8 0.00 E E R3
E UR MR MONTGOMERY III Mrs Philippa Mitchell 0 0 33 4.00 E E UR
W STYLISH LADY Ms Fiona Hirst 0 0 W W W W
W WORLD HORSE WELFARE ELVIS Mrs Emma Hopkinson 0 0 W W W W
W WINNAL MERLINS TREASURE Miss Michelle Lowe 0 0 W W W W
W LORD FRANCOIS Mrs Sarah Shoemark 0 0 43 W W W
Optimum XC Time - 4.47
BE90Open - Section X
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HICKORY HBC Mr Brook Staples 0 8 24.5 0.00 0.00 24.50
10 LAKOTA GHOST Miss Harriet Boddy 0 1 35.8 0.00 0.00 35.80
11 LAUGHTONS SILVER FLASH Mrs Victoria Kerrison 0 1 37 0.00 0.00 37.00
12 THE CAPTAIN Mr Toby Bancroft 0 0 27.5 4.00 6.00 37.50
13 PAULDARYS BONOBO Miss Sian Hammer 0 0 34 4.00 0.80 38.80
14 ELGANO Mr Steven Smith 0 1 39 0.00 0.00 39.00
15 THEMIS Miss Sarah Pemble 0 1 40.5 0.00 0.00 40.50
16 RCA WILLIAM BISHOP Miss Jasmin Vincent 0 0 31.8 4.00 6.00 41.80
17 FAIRWOOD MAX Miss Kelly Salisbury 0 0 38 4.00 0.00 42.00
18 MILLBROOK ISLA Mrs Helen Fordham-hughes 0 1 33.3 0.00 9.20 42.50
19 HARDY III Miss Ella Bubb 0 1 47.3 0.00 0.00 47.30
2 SWEET DEAL Miss Amelia Walker 0 7 24.8 0.00 0.00 24.80
20 DASSETT EMPIRE Mr Craig Barr 0 0 29.8 18.00 0.00 47.80
21 VILLAGE PRINCE Miss Lily Fraser 0 0 40.8 8.00 0.80 49.60
22 THE KINGS BISHOP Miss Juliet Frost 0 0 35.3 5.00 13.20 53.50
23 SANNABAYS HAKUNA MATATA Miss Lisa Egan 0 0 30.8 0.00 24.00 54.80
24 QUALITY BLUE Miss Pippa Dixon 0 0 32.5 12.00 21.20 65.70
25 LORD DALGORIAN Miss Samantha Hobbs 0 0 30.8 4.00 40.40 75.20
26 LOVES BLIND Mrs Sara Harding 0 0 37.5 47.00 35.60 120.10
3 NATURELLE II Miss Rebecca Lait 0 6 28.3 0.00 0.00 28.30
4 SILVER SKYMASTER Miss Jordana Marston 0 5 30 0.00 1.20 31.20
5 IDOL HERO Mrs Katie Thomas 0 4 28.8 0.00 2.40 31.20
6 BALVANIE Mrs Sarah Wales 0 3 27.5 4.00 0.00 31.50
7 GLENAYRE KNIGHT Miss Tia-lilly Crane 0 2 33 0.00 0.40 33.40
8 FIRST FOLIO Mrs Kellie Fisher 0 1 34.8 0.00 0.00 34.80
9 TATTYGARE NEVER LET ME GO Miss Katie Power 0 1 30.3 0.00 4.80 35.10
E UR HALESTORM TOPSY Miss Nicola Brown 0 0 30.8 E E E UR
W EXCELLS BELLS Mr Jake Surl 0 0 31.5 W W W
W CAPTAIN JONES II Miss Charlotte Bonnar 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.38
I - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 STARBUCKS I Mrs Sarah Bullimore 12 26.4 0.00 2.00 28.40
10 PSH CATALYST Miss Loretta Joynson 0 0 35.5 4.00 6.40 45.90
11 TREGONY III Miss Samantha Hobbs 0 0 35 4.00 10.40 49.40
12 EASY ASSET Mrs Sarah Wilson 0 0 37.5 8.00 4.00 49.50
13 KING CREOLE VD N RANCH Miss Lucy K Wheeler 2 32.7 0.00 16.80 49.50
14 ABC SKY PLUS Miss Jess Butler 2 35.7 0.00 14.40 50.10
15 MY DISS SIRE Mrs Judith Barker 0 0 33.9 4.00 12.40 50.30
16 VAN DE MAN Mr Tristram Owers 0 0 30.5 8.00 13.60 52.10
17 BALLYMOON DIAMOND Mrs Carolyne Ryan-Bell 0 0 37.3 4.00 14.00 55.30
18 JACOMAR BOY Mrs Sophie Hearle 0 0 33.4 0.00 22.00 55.40
19 WOZZ TWO OF BELLHOUSE Mr Scott Allen 0 0 39.1 12.00 5.20 56.30
2 SHANNONDALE VINTAGE Miss Imogen Murray 10 33 0.00 2.40 35.40
20 FERROS DIABLO Mr Michael Mcgaffin 0 0 42.3 4.00 10.40 56.70
21 MONBEG BY DESIGN Miss Susie Berry 0 0 40.7 8.00 9.60 58.30
22 R LINKA SHERKHAN Miss Alice Collard 0 0 38.6 8.00 22.00 68.60
3 NEWFERRY IRISH MIST Miss Alice Hallows 8 33.2 4.00 0.00 37.20
4 QUIMIRA Mrs Sarah Bullimore 6 33.4 4.00 0.00 37.40
5 QUINQUAGINTA Miss Imogen Murray 4 34.8 4.00 0.00 38.80
6 CASH CASINO Mr Owen Cooper 2 33.2 4.00 4.80 42.00
7 PSH JAKE Miss Loretta Joynson 2 32.7 4.00 5.60 42.30
8 WETHERBROOK PAGANINI Miss Hilary Butler 2 38.4 0.00 4.80 43.20
9 EASTERN GOLD II Mr Angus Smales 0 0 31.4 8.00 4.40 43.80
E AR GRANBY MR FINNLAY Mrs Alexandra Byrne 0 0 35 8.00 E E AR
E AR MHS COOLEY FLASH Miss Imogen Gloag 0 0 33.9 6.00 E E AR
E HF COTTERSTOWN MAGIC Miss Lauren Dale 0 0 35.2 4.00 E E HF
E HF A SPLASH OF CLASS Miss Katy Dziedzic 0 0 32.7 4.00 E E HF
R COOLEY JELLY Miss Philippa Comley 0 0 38 20.00 R R
R DAMORKA Miss Isabel White 0 0 25.5 0.00 R R
R GERALDO II Miss Naomi Lawrence 0 0 34.6 12.00 R R
R E BOY Miss Amelia Walker 0 0 33 10.00 R R
R FLY ME TO THE MOON Miss Beetle Gage 0 0 32.7 8.00 R R
W REISKAMOE RUBY Miss Laura-jane Brown 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.38
I - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HHS WILLIAMSTOWN Miss Amy Hawley 12 30.7 0.00 0.00 30.70
10 CAVALIER CAPTAIN Miss Abi Wallis Castle 2 38 0.00 0.80 38.80
11 IVE DUN TALKING Miss Imogen Murray 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
12 BONMAHON JD Miss Lydia Heywood 0 0 33.9 4.00 4.00 41.90
13 DON MEECO Ms Katie Barber 2 32.5 0.00 9.60 42.10
14 FUILODA G Mr Rafael Losano 0 0 28.9 4.00 15.20 48.10
15 LAKESHORE Miss Amy Drummond 2 34.1 0.00 16.80 50.90
16 DARCY RINGWOOD Miss Olivia Levanen 0 0 39.8 4.00 7.60 51.40
17 VELISSIMO Mr Owen Cooper 0 0 36.6 4.00 12.00 52.60
18 DARRANT Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 32.5 4.00 18.00 54.50
19 BROTHER JAMES III Miss Rose Carnegie 0 0 37.1 16.00 3.20 56.30
2 RINGWOOD LB Miss Susie Berry 10 31.6 0.00 0.00 31.60
20 ACTIV ADVENTURE Miss Jessica Pidcock 0 0 35.9 4.00 16.80 56.70
21 VISUAL IMPACT Mrs Ruth Tatam 0 0 35.2 4.00 21.20 60.40
22 FIDGET Mrs Lisa Clarke-Spence 2 40.5 0.00 20.00 60.50
23 KALICO Miss Imogen Gloag 0 0 33.2 12.00 16.00 61.20
24 SHANNONDALE INCA Mrs Caroline Powell 0 0 28.6 4.00 38.80 71.40
25 BALLINTOGHER BELLE Miss Lucy Witts 0 0 36.1 8.00 32.80 76.90
3 VALENTINOS KING Mr Angus Smales 8 28 4.00 0.00 32.00
4 MGH WALL STREET Mrs Helen Witchell 6 32.1 0.00 0.00 32.10
5 QUITE SOMETHING Miss Isabel White 4 33.2 0.00 0.00 33.20
6 FIREBALL F Miss Edie Campbell 2 33.4 0.00 0.00 33.40
7 TAMARA II Miss Holly Campbell 2 33 0.00 0.80 33.80
8 MACGREGOR Miss Caroline March 2 36.1 0.00 0.00 36.10
9 TULLIBARDS DASSETT Mr Craig Barr 0 0 28.4 8.00 0.00 36.40
E R3 VERY QUEEN Miss Claire Giraudmaillet 0 0 35 8.00 E E R3
E R3 BLUEFORD ADVENTURE Miss Tiffany Eggleston 0 0 33.4 8.00 E E R3
E R3 BELLEFLEUR Z Miss Gwen Phillips 0 0 31.6 4.00 E E R3
E UR DOMINGO IV Miss Kerry Gibson 0 0 35.9 4.00 E E UR
HC STAR NOUVEAU Miss Ginny Thompson 0 0 32.5 0.00 W HC
W LADY TAMALIA Miss Lucy Romyn 0 0 W W W W
W TRENWHEAL BONNIE Miss Indiana Limpus 0 0 W W W W
W ARDAGH BREEZE Mr Brook Staples 0 0 35 0.00 W W
Optimum XC Time - 5.23
N - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SWIRLY TEMPTRESS Mr Giovanni Ugolotti 6 30.5 0.00 0.00 30.50
10 CSF JUST A DREAM Miss Flora Elliott 1 35 0.00 7.20 42.20
11 MR TODD VII Miss Emily Dunning 0 0 34.3 8.00 0.00 42.30
12 MISS MARIPOSA Miss Georgina Roberts 0 0 36.5 8.00 0.40 44.90
13 KILCANDRA CAPITOL Miss Susie Berry 0 0 33.5 4.00 16.00 53.50
14 SAN SOLO Miss Imo Brook 0 0 34 14.00 8.80 56.80
15 DOOLIN DE REVE Miss Jasmine Holmes 0 0 30.3 4.00 24.00 58.30
16 GAMBLER IV Mr Andrew James 0 0 27.3 8.00 31.20 66.50
17 DUMERO Miss Lucyanna Westaway 0 0 31 4.00 33.60 68.60
18 RINGWOOD KENCO Miss Lucy K Wheeler 0 0 39.5 12.00 20.40 71.90
19 JOSEPHINE Miss Rowan Collins 0 0 32.5 8.00 36.40 76.90
2 DAVID CRICKET Ms Kristina Cook 5 28.8 0.00 2.40 31.20
3 JUBILEE GEM Miss Sophie Miller 4 28.3 4.00 0.40 32.70
4 RETURN TO SENDER II Miss Rose Carnegie 3 36 0.00 0.80 36.80
5 FERNHILL QUIRADO Mr Ben Way 2 33.5 4.00 0.00 37.50
6 FONZY Mrs Caroline Day 1 34.3 0.00 6.00 40.30
7 JUMBO JONES Mrs Sarah Gairdner 0 0 31.3 8.00 1.20 40.50
8 GORTMORE BALLYNEETY Mrs Julia Dungworth 1 35 0.00 6.40 41.40
9 SHANNONDALE OSO Miss Sophie Hyde 1 32.8 0.00 8.80 41.60
E UR MTOTO JACK Miss Hannah Stout 0 0 28 E E E UR
E UR BROOKPARK MOMENTUM Miss Kathryn Robinson 0 0 33 4.00 E E UR
R CATCH ME IF YOU CAN Mr Jack Tebbutt 0 0 35 8.00 R R
W FERNHILL CITY BOUND Miss Imogen Murray 0 0 26.8 16.00 W W
W CUROLEA MIKA Miss Nat Dixon 0 0 W W W W
W COR DE CYRKON Miss Eleanor Hope 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.23
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PENHILL CELTIC Mr Giovanni Ugolotti 6 26 0.00 0.00 26.00
10 HULLABALOO I Mr Ben Way 0 0 28.3 8.00 0.00 36.30
11 BIG TIME CAVALIER Mrs Sophie Hearle 1 32.5 0.00 4.80 37.30
12 MOORELANDS CROSSWORD Miss Rowan Collins 1 32.5 0.00 6.40 38.90
13 JITTER BUG BOOGIE Mr Luke Townsend 1 39.8 0.00 0.00 39.80
14 PREMIER PRESTIGE Mrs Sarah Gairdner 0 0 32.5 4.00 5.20 41.70
15 PENHILLS BIT OF FRENCH Mrs Sarah Gardner 0 0 34.5 4.00 4.40 42.90
16 CASSIS ROYALE Miss Pandora Briselden 1 31.3 0.00 11.60 42.90
17 VINEGAR HILL Mrs Carolyne Ryan-Bell 0 0 36.5 4.00 5.60 46.10
18 HRONY Mr Andrew James 0 0 35.8 4.00 11.20 51.00
19 WESTON DAZZLER Mr Jake Fowles 0 0 34.8 4.00 13.60 52.40
2 JUPITA VIII Mr Ed Eltham 5 29.8 0.00 0.00 29.80
20 SANDLINGS TIGER LILLY Miss Antonia Hardwick 1 34.5 0.00 18.80 53.30
21 STEPPE REBEL Miss Francesca Denning 0 0 30.8 16.00 7.60 54.40
22 GOLD STRIKE BLUE Miss Darcy Zander 0 0 34 8.00 13.20 55.20
23 TRENEMAN Ms Sara Horrell 0 0 33 16.00 8.40 57.40
24 GRINGOLET Miss Katie Richards 0 0 26.8 16.00 18.40 61.20
25 HALLO MADDIE Miss Indie Vaughan-jones 0 0 32.3 15.00 21.20 68.50
26 KILCOLTRIM KATXI Miss Kirsty Short 0 0 33.3 4.00 31.60 68.90
3 HARTHILL JAGUAR Miss Georgie Brazington 4 28 4.00 0.00 32.00
4 BASKIN WICKED GAME Mr Anthony Clark 3 30 0.00 2.00 32.00
5 CADO LOUVO Mr Gaspard Maksud 2 30.3 4.00 0.00 34.30
6 BONHUNT BERTIE Mr Simon Grieve 1 31.3 0.00 3.20 34.50
7 KILMASTULLA NEWMARKET Miss Sophie Miller 1 30 4.00 0.80 34.80
8 FALSETTO Ms Kristina Cook 1 35 0.00 0.40 35.40
9 FADELINE Mrs Lucy Jackson 1 28 0.00 8.00 36.00
E R3 GODS GROUND Mrs Georgina Nicholls 0 0 32 0.00 E E R3
E UR GLASSHOUSE BUSTER Miss Alicia Western-kaye 0 0 33.8 12.00 E E UR
Optimum XC Time - 5.23
N - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DORA THE EXPLORER II Mr Owen Cooper 6 25.3 0.00 2.40 27.70
10 MONBEG IGUASSU Miss Sam Jennings 0 0 33.8 4.00 9.20 47.00
11 LITTLE BING BANG Miss Holly Woodhead 0 0 34.8 8.00 6.80 49.60
12 FUTURE REEB Miss Summer Nicholls 0 0 36.8 13.00 1.60 51.40
13 PROSPECT HOWZAT Ms Maaike Van Wijk 0 0 25.3 16.00 12.00 53.30
14 BENGAL DANNY Mrs Tamarisk Leeming 1 38.3 0.00 17.20 55.50
15 NORTHERN SOUL Mrs Cressida Kitchin-townshend 0 0 45.8 4.00 6.80 56.60
16 ALBERTAS ROSE Mrs Victoria Bax 0 0 35 4.00 20.40 59.40
17 TREWORDER Miss Amy Drummond 0 0 29.3 8.00 22.40 59.70
18 ANNSFORT QUALITY Mr Joe Wise 0 0 34.3 8.00 18.00 60.30
19 MEXICAN LAW Ms Kristina Cook 0 0 34.8 4.00 25.60 64.40
2 LIMESTONE ROMEO Miss Eleanor Hope 5 31.3 0.00 0.00 31.30
20 NEWMARKET DIAMOND Miss Caroline Basnett 0 0 39.8 4.00 22.40 66.20
21 PRIORSPARK PREMONITION Dr Alexandra Kennedy 0 0 37 33.00 9.20 79.20
3 GAMBLE ON STAR DIAMOND Mrs Melanie Edwards 4 31.8 8.00 0.00 39.80
4 TRENAVEY CRY FREEDOM Mrs Tracey Stewart 3 36.3 4.00 0.00 40.30
5 LAZY ACRES SKYLER Miss Jasmine Holmes 2 37.3 4.00 0.00 41.30
6 BILLY MEMPHIS Miss Felicity Collins 1 34 0.00 8.00 42.00
7 ZURICHS WHITE GOLD Mr Anthony Clark 1 33.5 0.00 9.20 42.70
8 GLENARD ASH Mrs Jaime Hill 0 0 35.8 8.00 1.60 45.40
9 HOLLOWAY FABIO Mrs. Sarah Way 0 0 31.5 8.00 6.40 45.90
E UR FINE AND DANDY Mr Tristram Owers 0 0 29.3 8.00 E E UR
E UR NOT DONE Mrs Sarah Gairdner 0 0 37.3 4.00 E E UR
R MERVS LUCKY CLOVER Mrs Holly Berry 0 0 28.3 12.00 R R
R HAMBERLINS CHARCO Miss Polley Short 0 0 36.5 R R R
W RNH VINCENT JUNIOR Miss Jessica Baugh 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.23
N - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHIRSHEEN CLOVER Mr Owen Cooper 6 29 4.00 0.00 33.00
10 CALL ME KEV Miss Katie Cameron 1 40.5 0.00 0.00 40.50
11 FERNHILL MR BRIGHTSIDE Mr Chris J Hall 1 34.5 0.00 6.40 40.90
12 TEMPLAR ESPRIT Miss Ellie Barnard 0 0 32.5 8.00 1.60 42.10
13 SPEAKS VOLUMES Mrs Anna Cheney 1 35.3 0.00 8.00 43.30
14 NEWMARKET SKY MASTER Miss Sophie Wilkinson 0 0 34.3 12.00 0.00 46.30
15 LOUGHERNE GEORGIE FAME Miss Rowena Orr 0 0 35.5 8.00 8.80 52.30
16 FAVORIT VON ROCHERATH Mrs Hayley Cooper 0 0 37.5 4.00 12.40 53.90
17 BALLYDUFF MAX Miss Victoria Sunter 0 0 37.3 4.00 14.00 55.30
18 DEEP JOY Mr James Smith 0 0 39.5 8.00 10.80 58.30
19 MERMONAS TOUCH Miss Kate Pegrum 0 0 32 12.00 17.60 61.60
2 HANDSOME Miss Sophie Byford 5 31 4.00 0.00 35.00
20 CHARLIE SADLER Mr Simon Martin 0 0 44.8 4.00 13.60 62.40
21 DAIMLER Miss Maxine Smith 0 0 40 18.00 10.40 68.40
22 AURIELLA Mr Joe Roome 0 0 33.8 4.00 32.40 70.20
23 CATCH ME IF U CAN Mrs Trudy Johnson 0 0 31.3 4.00 37.60 72.90
3 NOBLE HOTSHOT Mrs Amy Tough 4 34.3 0.00 0.80 35.10
4 DARK DIAMOND III Miss Georgina Kidner 3 30.8 0.00 4.80 35.60
5 HUBERTHUS AC Mr Chris J Hall 2 35.8 0.00 0.00 35.80
6 BALLADEER TOY SOLDIER Miss Tilly Holland 1 36 0.00 0.00 36.00
7 VITORIA DH Z Miss Greta Mason 1 28.8 0.00 8.00 36.80
8 LYRICAL MIND Miss Freya Peverell 0 0 33.8 4.00 0.80 38.60
9 FUGANE Miss Ellie Townend 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
E CONZALEZ M Mr Luke Thompson 0 0 41.5 E E E
R GLENHILL FLASH HARRY Mrs Christine Reidy 0 0 36.5 R R R
W BILLY RADISSON Miss Amy Searle 0 0 W W W W
W PAL JOEY Miss Georgia Holden 0 0 39 W W W
Optimum XC Time - 5.23
N - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 EMERALD SPIRIT II Mr Joe Roome 6 30.8 0.00 0.00 30.80
10 CAIRNVIEW CARISMA Miss Lucinda Humphreys 1 41 0.00 4.00 45.00
11 REDPATH STAR DANCER Mrs Caroline Day 0 0 35.8 8.00 1.60 45.40
12 SAUNDERSCOURT RICARDO Miss Bronia Hill 0 0 36.3 4.00 7.60 47.90
13 APRILS ROYALE RUBY Mrs Katie Strelczuk 0 0 39.5 4.00 5.20 48.70
14 SILVER SUNSHINE Mr Owen Cooper 0 0 42.8 4.00 2.40 49.20
15 GREVENS DONATELLO Ms Ida Moeller 0 0 31 12.00 7.60 50.60
16 ECLIPSE SB Mr Laurence Hunt 1 44.3 0.00 10.00 54.30
17 GARRISON RHODES Miss Rachael Gladstone-Brown 0 0 37.3 8.00 9.20 54.50
18 CUZ Ms Harri Green 0 0 46.5 8.00 1.60 56.10
19 HANDY MOBILE Miss Samantha Kandiyali 0 0 43.8 4.00 8.40 56.20
2 CHIPPETTE Mr William Bambra 5 34.3 0.00 0.00 34.30
20 MASHOOR Mr Alfie Haynes 0 0 48.3 4.00 4.00 56.30
21 SHANNONDALE XANDER Mrs Leanne Cartwright 0 0 42.3 4.00 27.60 73.90
22 KILMOUNTAIN SERENA Mrs Emma Littmoden 0 0 43.8 15.00 39.20 98.00
3 TRESAISON HALLMARK Miss Tessa Halsall 4 34 4.00 0.00 38.00
4 JUBILEE CRUISE Miss Emily Blew 3 30.5 8.00 0.00 38.50
5 HUGOTOGO Miss Jemima Upton 2 25.5 12.00 4.00 41.50
6 CALLISTA DU MAZES Miss Grace Taylor 1 35.3 0.00 6.40 41.70
7 CASSDINI Miss Pretoria Lee 1 36.3 0.00 5.60 41.90
8 KONAN VAN DE VOSSENDRIES Mr Gavin Makinson 1 40.8 0.00 2.00 42.80
9 DJANGO III Miss Rosie Alcorn 0 0 35.3 4.00 3.60 42.90
E MISS COBRALYN Mrs Amanda James 0 0 39.8 4.00 E E
E UR LITTLE ELLIE Miss Ellis Louise Stibbs 0 0 40.8 E E E UR
R HONEY BUNNY II Miss Freya Cullen 0 0 31.8 12.00 R R
R FIESTA AM Miss Jay Imberg 0 0 40.8 0.00 R R
W PRIMITIVE PARKER Miss Emily Westwood 0 0 W W W W
W PREMIER PLATINUM Miss Georgia Holden 0 0 44.8 W W W
W WARREN HILLS POCKET ROCKET Mrs Caroline Powell 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 5.38
OI - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 NZB CAMPINO Sir Mark Todd 12 26.1 0.00 0.00 26.10
10 MC CLAREN Sir Mark Todd 2 25.2 0.00 13.60 38.80
11 SPARKYS REFLECTION Miss Amy Martin 0 0 28.2 4.00 7.20 39.40
12 WALDO III Mrs Emma Hyslop-Webb 2 32.5 0.00 7.60 40.10
13 WILLY DO Mrs Lucy Jackson 2 27.5 0.00 12.80 40.30
14 SUPERSTITION II Mrs Lucy Jackson 2 29.1 0.00 16.40 45.50
15 LORIENS HIGH AND MIGHTY Mr Andrew James 0 0 27.7 12.00 7.60 47.30
16 TRESOKE Miss Samantha Hobbs 0 0 33 4.00 28.00 65.00
17 CRAMBAMBOLI Mr Anthony Clark 0 0 33 4.00 28.40 65.40
18 PICCOLA DIAVOLA Miss Samantha Cutts 0 0 34.1 12.00 35.60 81.70
2 SINATRA FRANK BABY Mrs Caroline Powell 10 27.3 0.00 0.00 27.30
3 PSH LAVA FLOW Miss Loretta Joynson 8 29.6 0.00 0.00 29.60
4 SPICE SENSATION Mrs Caroline Powell 6 30.5 0.00 1.20 31.70
5 HOLD ME DOWN Mr Andrew James 4 29.1 4.00 0.00 33.10
6 CHANCE ENCOUNTER VII Mrs Caroline Powell 2 26.1 4.00 4.80 34.90
7 ARIBAN Miss Katharine Mason 2 30 4.00 1.60 35.60
8 HARRY SEVEN ONE SEVEN Miss Naomi Lawrence 2 34.8 0.00 2.00 36.80
9 ROYALE BEACH Mr Ben McClumpha 2 29.8 0.00 8.40 38.20
E HEXMALEYS HAYDAY Mrs Emily Lochore 0 0 30.2 0.00 E E
E JANA DE CAVAIGNAC Miss Zara Lye 0 0 30.5 4.00 E E
E R3 AKOLIEN Miss Isabel White 0 0 29.6 4.00 E E R3
E R3 GOONHILLY DOWN Miss Edie Campbell 0 0 25.7 8.00 E E R3
E UR PENNLANDS DOUGLAS Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 28.6 0.00 E E UR
R TRETAWN Miss Samantha Hobbs 0 0 26.1 0.00 R R
R THORNFIELD JONES Miss Georgina Kidner 0 0 32.3 4.00 R R
R COROMANDEL II Miss Amelia Walker 0 0 26.1 8.00 R R
R ROCKY ROCKSTAR Miss Ella Hitchman 0 0 26.4 0.00 R R
W SJAPO LE SURSAUT Miss Georgina Wood 0 0 31.1 4.00 W W
Optimum XC Time - 5.23
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FERNHILL FIRST FRIEND Miss Leilia Paske 6 28.3 0.00 0.40 28.70
10 WITCHCRAFT III Miss Izzy Harper 1 34.8 0.00 6.00 40.80
11 CATHERYN Miss Francesca Afruni 1 31.8 0.00 9.60 41.40
12 FALCONLAKE MERCEDES Miss Lauren Shelley 1 35.5 0.00 7.60 43.10
13 NEWMARKET CARO Mrs Carolyne Ryan-Bell 0 0 31 4.00 8.40 43.40
14 ALDORRO Mr Rafael Losano 0 0 30.8 4.00 11.20 46.00
15 GELLIRHIW LUCKY LADY COLLEEN Miss Cariad Miles-taylor 0 0 36.5 8.00 1.60 46.10
16 NICHOLAI II Mrs Lisa Clarke-Spence 1 33 0.00 13.60 46.60
17 OBOS COOLEY Mrs Kate Walls 0 0 32.3 6.00 10.00 48.30
18 SISTER SUE Miss Rose Carnegie 0 0 44.5 4.00 0.00 48.50
19 HAZZLE DAZZLE Mr Henry Hobby 0 0 34 17.00 0.00 51.00
2 CARNAVAL POP Miss Anna Hollis 5 31.3 0.00 0.00 31.30
20 TENOR DE LA ROBINIERE Miss Millie Pike 0 0 37.3 4.00 11.20 52.50
21 STEP SMARTLY Miss Katy Jones 0 0 29.5 4.00 26.00 59.50
22 THE RAGPICKERS DREAM Miss Caroline Basnett 0 0 36 16.00 11.60 63.60
23 OLOA Miss Miranda Hobby 0 0 38.8 12.00 18.00 68.80
24 DARK ISLAND Miss Tamarah Keir 0 0 37.5 11.00 20.80 69.30
25 ME AND YOU Miss Roo Fox 0 0 35.3 16.00 25.60 76.90
26 FOGUETE DE VALADA Miss Roo Fox 0 0 32.5 4.00 77.20 113.70
3 MULLAGHMEEN Miss Hope Pleydell-bouverie 4 32 0.00 0.00 32.00
4 REGAL LILLY Miss Lucy Gasston 3 32.8 0.00 1.20 34.00
5 MGH SMARTY Miss Eleanor Hope 2 30.3 4.00 0.00 34.30
6 WISHING TIME Miss Gwen Phillips 1 31.5 4.00 0.00 35.50
7 FABOS Miss Sophie Dutton 1 35.5 0.00 0.00 35.50
8 CREGAAN SCENIC Miss Lucy Stimson 0 0 33.8 4.00 0.40 38.20
9 TAAL Miss Georgina Roberts 0 0 33.3 4.00 1.60 38.90
W LEONIDAS 103 Miss Katherine Cross 0 0 29.8 8.00 W W
Optimum XC Time - 5.23
ON - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FLIPPER K Mrs Caroline Powell 6 28.3 0.00 1.20 29.50
10 FERNHILL FISSA Miss Miranda Filmer 1 31.5 0.00 9.60 41.10
11 BORNEO BRAMLEY Mrs Janice Macleod 1 33.8 0.00 9.60 43.40
12 MGH KINGS STREET Miss Katie Berriman Davies 1 32.8 0.00 15.20 48.00
13 A COOLEY TAKEOVER Miss Jo Chipperfield 0 0 28.5 0.00 34.40 62.90
14 CARROLLS COURAGE Mrs Lucinda Eastley 0 0 39.3 0.00 45.20 84.50
2 BULANO Miss Katie Bleloch 5 30.3 0.00 0.00 30.30
3 VIC Miss Nat Dixon 4 31.5 0.00 0.00 31.50
4 KATES TOUCH Mrs Harriet Turton 3 35 0.00 0.00 35.00
5 LITTLE MAESTRO Miss Holly Osborne 1 34.8 0.00 0.80 35.60
6 BLACKROCK RICARDO Mrs Lorna Collins 1 33.5 0.00 3.60 37.10
7 DAISY XIV Mr Justin Clubley 1 35.3 0.00 2.00 37.30
8 MAJOR DIAMOND FLIGHT Mr William Clayton 0 0 30.5 4.00 2.80 37.30
9 VAMPIRE SVS Miss Marianne Knipe 1 33.8 0.00 3.60 37.40
E AR AART Mrs Hannah Galley 0 0 32 8.00 E E AR
E R3 CUNDLEGREEN BIRTHDAY GIRL Miss Verity Becker 0 0 35.8 0.00 E E R3

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

The College Equestrian Centre, Keysoe, Bedfordshire, United Kingdom, MK44 2JP

Grid reference TL071615


Entries Closed

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news