JUMP TRAINING CHAMPIONSHIPS MORETON MORRELLJUMP TRAINING CHAMPIONSHIPS MORETON MORRELL

Newsflash

In the usual way please could the fist 2/3 horses in each class be ready before the course walk so we can start on time. Many thanks. 

There will be a mounted prize giving for 1st-5th in each class directly at the end of the class

Please access the college from the Main Entrance off Lime Tree Drive using the postcode CV35 9BP for sat nav.

BAILEYS

JUMP TRAINING CHAMPIONSHIPS MORETON MORRELL

Location

MORETON MORRELL

Date

Saturday 22 to Saturday 22 February 2020

Organisers and Secretaries

Entries Secretary - Fiona Saxby
Contact Fiona Saxby
Mobile: 07506291474

Event schedule

Entries open

18 November 2019

Entries close

18 February 2020

Late entry surcharge

7 April 2020
Fiona Saxby

Entries Secretary

Contact Details

Entries Information

MAKING AN ENTRY

All entries will be deemed accepted upon receipt.

Closing Date: 18th February 2020

Late entries :may be accepted on contacting the secretary

Telephone :07506 291474

Online entries :can be made at www.britisheventing.com

Postal entries :should be made on official entry forms. Photocopies can be made as required

Withdrawals and substitutions:any withdrawals or changes to an entry can only be made by email prior to the closing date (jump.training@britisheventing.com).

Times :will be available on www.britisheventing.com on 19/02/20

Directions : Postcode is CV35 9BP or contact the venue for directions.


Dress : is as BE Rules 2019 for show jumping. Hats must be tagged according to BE rules.

ONLINE ENTRIES ARE PREFERRED through www.britisheventing.com

Stabling

To book stabling please contact wprodwell@warwickshire.ac.uk

Classes table

Class Day Member Price Non Member Price
JT JT100 Saturday £39.00 £47.00
JT JT80 Saturday £39.00 £47.00
JT JT90 Saturday £39.00 £47.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

THE FORMAT FOR THE COMPETITION

The competition will follow a similar format to the qualifiers with the addition of timing the second jumping round.

Phase 1: The course walk.

As in the qualifying rounds there will be a guided course walk in two groups at the beginning of the day.

Phase 2: The warm up.

Also as in qualifying rounds there will be an allocated time to work in with guidance from the accredited coach. There is space for working in by yourself prior to this session.

Phase 3: The Jumping test

The competitor will then proceed directly from the working in arena into the show jumping arena The course of show jumps will be designed to British Eventing standards for the level of each competition. (BE80, BE90 & BE100). You will jump the first time then have some discussion time with the coach before jumping again. THE SECOND ROUND WILL ALSO BE TIMED AS AT A HORSE TRIAL.

Positive scores will be given as follows for each round

 

The horse's balance and rhythm

10 marks

The horse's paces and quality of the canter

10 marks

The rider's ability to present the horse correctly to the fence and ride accurate lines

10 marks

The rider's position, balance and ability to follow the horse's movement over the fence

10 marks

Harmony. The partnership between horse and rider

10 marks

Total

Maximum 50 marks

Show jumping penalties as per BE rules for 2019 also apply.

THE CLASSES

This is the final of the series and is only open to eligible combinations. Riders in the top 100 BE list, riders who are entitled to wear the Union Jack Badge as a result of representing Great Britain at any level in the last 3 years and any combination having previously won the championship at the same level will also incur a 5 point penalty.

Prizes 1st- 5th in all classes. Entry fee BE members £39/ Non members £47

Class 1: BE80 Jump Training Championship

Fences will be approx 0.80m

Class 2: BE90 Jump Training Championship

Fences will be 0.90m

Class 3: BE100 Jump Training Championship

Fences will be 1.00m

The time allowed will be clearly displayed at the secretary and will be discussed in the course walk.

Qualifiers and special classes

This is the Championship of the series and as such is only open to horse/rider combinations who have qualified at one of the preceeding qualifying competitions.

Prizes

Rosettes for 1st to 10th place
Prizes for 1st to 6th place in each Championship.

Times and Timetable

JT JT80

Entry No Section Horse Rider DR day time SJ day time XC day time
1 1 PAULDARYS AYANDA Kathy Loweth Sat 08:45 Sat 09:10 Sat 09:16
2 1 DENZIL Jodie Webster Sat 08:45 Sat 09:16 Sat 09:22
3 1 ANGEL DESIRE Angela Gent Sat 08:45 Sat 09:22 Sat 09:28
4 1 BENNY BANASSI Amy Sweet Sat 08:45 Sat 09:28 Sat 09:34
5 1 INDIGO HERO Sara Gallagher Sat 08:45 Sat 09:34 Sat 09:40
6 1 AIRMAIL Sally Corrigan Sat 08:45 Sat 09:40 Sat 09:46
7 1 SKYE VII Hannah Jones Sat 08:45 Sat 09:46 Sat 09:52
8 1 FLEURIKE Saran Allott-davey Sat 08:45 Sat 09:52 Sat 09:58
9 1 IT'S NOT MY THING Amber Oldaker Sat 08:45 Sat 09:58 Sat 10:04
10 1 MIRA VAN JONCKHOEVE Rachel Bateman Sat 08:45 Sat 10:04 Sat 10:10
11 1 NICKY BYRNE Jessica Nevin Sat 08:45 Sat 10:10 Sat 10:16
12 1 MACHNO RHODRI Alexandra Morgan Sat 08:45 Sat 10:16 Sat 10:22
14 1 TALLYHO CHARLIE Megan Baker Sat 08:45 Sat 10:22 Sat 10:28
15 1 THE LITTLE DOTE Jenny Williams Sat 08:45 Sat 10:28 Sat 10:34
16 1 KAYDEES GIRL Molly Goodwin Sat 08:45 Sat 10:34 Sat 10:40
17 1 BALLYBOUGH DOUGIE Naomi Wright Sat 08:45 Sat 10:40 Sat 10:46
18 1 GRANTSTOWN WONDER Amy Sweet Sat 08:45 Sat 10:46 Sat 10:52
19 1 BALLYORRILL KINGS MASTER Sally Corrigan Sat 08:45 Sat 10:52 Sat 10:58
20 1 CARRAIGH CURSA Olivia Jones Sat 08:45 Sat 10:58 Sat 11:04

JT JT90

Entry No Section Horse Rider DR day time SJ day time XC day time
31 2 UPLIFT Olivia Jones Sat 12:00 Sat 12:20 Sat 12:26
32 2 KAYDEES GIRL Molly Goodwin Sat 12:00 Sat 12:26 Sat 12:32
33 2 BELLA EMMY Holly Nye Sat 12:00 Sat 12:32 Sat 12:38
34 2 CLEODORE Ellie Savage Sat 12:00 Sat 12:38 Sat 12:44
35 2 CONTESSA III Heidi Ford Sat 12:00 Sat 12:44 Sat 12:50
36 2 FIZZ IV Southerly Roberts Sat 12:00 Sat 12:50 Sat 12:56
37 2 HOT TODDY Clare Powell Sat 12:00 Sat 12:56 Sat 13:02
38 2 MAX XXI Natacha Blankenship Sat 12:00 Sat 13:02 Sat 13:08
39 2 BILLY BANK Nick Ireland Sat 12:00 Sat 13:08 Sat 13:14
40 2 CASSINO VALEROYALE Kitty Marlow Sat 12:00 Sat 13:14 Sat 13:20
41 2 DRAGHI RHINESTONE BOOTS Laurie Checkley Sat 12:00 Sat 13:20 Sat 13:26
42 2 GALILEO 7 Eleanor Henry Sat 12:00 Sat 13:26 Sat 13:32
43 2 KOHINOOR Trudy Johnson Sat 12:00 Sat 13:32 Sat 13:38
44 2 MABEL III Lucille Jones Sat 12:00 Sat 13:38 Sat 13:44
45 2 WHITEHILL BOY Stephanie Read Sat 12:00 Sat 13:44 Sat 13:50
46 2 BLACK MAGGIE Isabella Gough Sat 12:00 Sat 13:50 Sat 13:56
47 2 SALLAGHAN II Megan Ferriday Sat 12:00 Sat 13:56 Sat 14:02
48 2 WURLITZER I Southerly Roberts Sat 12:00 Sat 14:02 Sat 14:08
49 2 BIMINI Heidi Ford Sat 12:00 Sat 14:08 Sat 14:14

JT JT100

Entry No Section Horse Rider DR day time SJ day time XC day time
61 3 FIZZ IV Southerly Roberts Sat 15:00 Sat 15:20 Sat 15:26
62 3 BILLY BANK Nick Ireland Sat 15:00 Sat 15:26 Sat 15:32
63 3 JAILHOUSE ROCKY Isabella Smith Sat 15:00 Sat 15:32 Sat 15:38
64 3 CONTESSA III Heidi Ford Sat 15:00 Sat 15:38 Sat 15:44
65 3 LAUGHT FEMSTER Karen Oliver Sat 15:00 Sat 15:44 Sat 15:50
66 3 CLOHAMON GREY Betty Baker Sat 15:00 Sat 15:50 Sat 15:56
67 3 WHITEHILL BOY Stephanie Read Sat 15:00 Sat 15:56 Sat 16:02
68 3 CARRICKVIEW WISEGUY Manon McNiece Sat 15:00 Sat 16:02 Sat 16:08
69 3 ADRIAN THE 2ND Abbie Robins Sat 15:00 Sat 16:08 Sat 16:14
70 3 CLONTUMPHER DREAM Lexie Brennan Sat 15:00 Sat 16:14 Sat 16:20
71 3 WURLITZER I Southerly Roberts Sat 15:00 Sat 16:20 Sat 16:26
72 3 CLOONELARA SUMMERTIME Philippa Hendry Sat 15:00 Sat 16:26 Sat 16:32
73 3 STENIGOTS RED D'ABLO Georgina Brennan Sat 15:00 Sat 16:32 Sat 16:38
74 3 HUGHES PROMISE Jessie Sread Sat 15:00 Sat 16:38 Sat 16:44
75 3 GURRANE CAPTAIN SPARROW Katherine Morris Sat 15:00 Sat 16:44 Sat 16:50
76 3 EARL GALANTE Charlie Ahl Sat 15:00 Sat 16:50 Sat 16:56
77 3 RINCOOLA HOB NOB Isabella Smith Sat 15:00 Sat 16:56 Sat 17:02
78 3 BALLYVOGUE OLYMPIC VIEW Duncan Morgan Sat 15:00 Sat 17:02 Sat 17:08
79 3 CARRICOS CONQUEST Stephanie Read Sat 15:00 Sat 17:08 Sat 17:14
80 3 BIMINI Heidi Ford Sat 15:00 Sat 17:14 Sat 17:20
81 3 JUST LIKE THAT II Southerly Roberts Sat 15:00 Sat 17:20 Sat 17:26
Event name: JUMP TRAINING CHAMPIONSHIPS HARTPURY Date: Apr 19 2019 Location: Hartpury University and College, Nr Gloucester, Hartpury, Glos, United Kingdom
Optimum XC Time - .
JT JT100 - Section 3
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CASH CASINO Mr Barnie Brotherton 0 0 28.5 0.00 0.00 28.50
10 MY GREY MELODY Miss Lucy Bednall 0 0 32 8.00 0.00 40.00
11 COELMOR TOBERMORY Miss Rebecca Reilly 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
12 WICKSTEAD KOOKABURRA Miss Charlotte Milnes 0 0 38.5 4.00 0.00 42.50
13 FIZZ IV Miss Southerly Roberts 0 0 35 8.00 0.00 43.00
14 HISTRONIX Miss Deborah Bateson 0 0 40 4.00 0.00 44.00
15 IN THE WIND Mrs Tara Staveley 0 0 39 8.00 0.00 47.00
16 G STAR II Miss Georgina Blackshaw 0 0 37 23.00 0.00 60.00
2 WURLITZER I Miss Southerly Roberts 0 0 25 4.00 0.00 29.00
3 JUST LIKE THAT II Miss Southerly Roberts 0 0 25 4.00 0.00 29.00
4 TATTYGARE NEVER LET ME GO Miss Katie Power 0 0 30.5 0.00 0.00 30.50
5 TINX Miss Southerly Roberts 0 0 31 0.00 0.00 31.00
6 CLONALTRA ACORN Miss Heidi Ford 0 0 32 0.00 0.00 32.00
7 GRANSTOWN FEAR BUI Miss Eleanor Smith 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
8 DEVA ZSANDAR Miss Lucy Bednall 0 0 32 4.00 0.00 36.00
9 FLOAT VAN TWELVE OAKS Miss Chloe Hagan 0 0 39.5 0.00 0.00 39.50
W CONTESSA III Miss Heidi Ford 0 0 W 0.00 W
W NIGHT FURY Miss Erin Jennings 0 0 W 0.00 W
W TOKEN ROSE II Mrs Donna Harris 0 0 W 0.00 W
W ACCESS BILL Miss Ella Ricci 0 0 W 0.00 W
W CLOONELARA SUMMERTIME Mrs Philippa Hendry 0 0 W 0.00 W
Optimum XC Time - .
JT JT80 - Section 1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BELVIEW BOBBY Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 25 0.00 0.00 25.00
10 ABERGAVENNY UMBRO Miss Carol Fletcher 0 0 41 0.00 0.00 41.00
11 ABBEYSIDE PADDY Miss Imogen Morgan 0 0 35 8.00 0.00 43.00
12 MR BUMBLE BEE Miss Irena Milner 0 0 43.5 0.00 0.00 43.50
13 QUIBURG Z Mrs Sarah Cavell 0 0 41 6.00 0.00 47.00
14 MR ROMANTIC Mrs Sue Braun 0 0 40 8.00 0.00 48.00
15 AUF WIEDERSEHEN Miss Steph Douglas 0 0 44 4.00 0.00 48.00
16 GABY II Mrs Rebecca Kilby 0 0 49.5 12.00 0.00 61.50
2 TULLABEG ICE Ms Emma Palmer 0 0 28.5 0.00 0.00 28.50
3 KILSHANNY KING Miss Southerly Roberts 0 0 31 0.00 0.00 31.00
4 PENTWYN JR Miss April Masters 0 0 33.5 0.00 0.00 33.50
5 BENNY BANASSI Miss Amy Sweet 0 0 33.5 0.00 0.00 33.50
6 GLENLO VALLEY MIRAH Miss Sofia Carvosso 0 0 35 0.00 0.00 35.00
7 RANCHWOOD MISS SKALETTE Mrs Julia Hicks 0 0 35 0.00 0.00 35.00
8 CLONTUMPHER DREAM Miss Lexie Brennan 0 0 34.5 4.00 0.00 38.50
9 PAULDARYS SYMPHONY IN SOX Mrs Kim Tibble 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
E R3 BANAGHER LADY CASCADE Miss Cherish O Gorman 0 0 E 0.00 E R3
Optimum XC Time - .
JT JT90 - Section 2
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JUST LIKE THAT II Miss Southerly Roberts 0 0 18.5 0.00 0.00 18.50
10 LITTLE JOHN VII Miss Sherilyn Wing 0 0 23.5 0.00 0.00 23.50
11 GIBSON Miss Holly Nye 0 0 24.5 0.00 0.00 24.50
12 BELVIEW BOBBY Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 25 0.00 0.00 25.00
13 EVANS DUKE Mrs Merryn Polley 0 0 25.5 0.00 0.00 25.50
14 KILSHANNY KING Miss Southerly Roberts 0 0 26.5 0.00 0.00 26.50
15 EQUATION Mrs Stephanie Read 0 0 24 4.00 0.00 28.00
16 COMMONS DELIGHT Miss Megan Elphick 0 0 24.5 4.00 0.00 28.50
17 GRANSTOWN FEAR BUI Miss Eleanor Smith 0 0 24 6.00 0.00 30.00
18 WHITEHILL BOY Mrs Stephanie Read 0 0 27 4.00 0.00 31.00
19 HOLLYFAST LEXI Miss India Edwards 0 0 28 8.00 0.00 36.00
2 WURLITZER I Miss Southerly Roberts 0 0 19 0.00 0.00 19.00
3 ICEFORD JIGSAW Miss Charlotte Cooke 0 0 19 0.00 0.00 19.00
5 PINE CROFT CALICO Miss Sophie Runnacles 0 0 22 0.00 0.00 22.00
6 HISTRONIX Miss Deborah Bateson 0 0 22 0.00 0.00 22.00
7 CLONALTRA ACORN Miss Heidi Ford 0 0 18 4.00 0.00 22.00
8 TULLABEG ICE Ms Emma Palmer 0 0 23 0.00 0.00 23.00
9 BILLY CITRON Miss Emma Davis 0 0 23 0.00 0.00 23.00
W BRYNITHON SILVER LOCKET Miss Megan Elphick 0 0 W 0.00 W
W AIOLOS REUBEN Mrs Anna Wills 0 0 W 0.00 W
W CONTESSA III Miss Heidi Ford 0 0 W 0.00 W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Newsflash

In the usual way please could the fist 2/3 horses in each class be ready before the course walk so we can start on time. Many thanks. 

There will be a mounted prize giving for 1st-5th in each class directly at the end of the class

Please access the college from the Main Entrance off Lime Tree Drive using the postcode CV35 9BP for sat nav.
Times Available

Twitter

Latest News

Thumbnail

Chief Sport Officer

Posted on 19th February 2020

BE announce that Paul Graham, Chief Sport Officer, will be leaving on 27th February 2020 to return to consultancy work. Paul joined the team as Chief Sport Officer on 1 July 2019, having previously covered the maternity cover for Debbie Pritchard.

 

Read the full story
View all news