HOPETOUN (1)HOPETOUN (1)

HOPETOUN (1)

Location

Hopetoun Estate, ., Edinburgh, South Queensferry, West Lothian, United Kingdom, EH52 6PZ

Date

Saturday 12 to Sunday 13 June 2021

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mr Bruce Edward
Contact Mr Bruce Edward
Phone: 01620825093
Mobile: 07831447566

Event Secretary - Grace Moran
Contact Grace Moran
Mobile: 07816 278363

Entries Secretary - Tanya Adamson
Contact Tanya Adamson
Phone: 01738 880245 (before 20.00)
Mobile: 07814 056874 (before 20.00)

Course description

All courses are designed to be flowing and up to height using natural undulations, running over mature parkland. The course will include a mixture of permenant and portable fences.   
Showjumping on established grass

Event schedule

Entries open

4 May 2021

Ballot date

18 May 2021 12:00 noon

Ballot period

June

Late entry surcharge

19 May 2021
Mr Bruce Edward

Event Organiser

Southwood Liberty Hall, Haddington, EH41 4HF

Contact Details
Grace Moran

Event Secretary

Contact Details
Tanya Adamson

Entries Secretary

Glenalmond, PH13SE

Contact Details
Calum Mcdonald

SJ Course Builder

Douglas Edward

XC Course Designer

Entries Information

 Entry Fees
Include VAT. VAT Reg No: 226 4017 36
Send paper entries to Entries Secretary. Please make cheques payable to Kick on Events. Separate cheques required for each horse with horses name on back. Please enclose separate DL. size (22 x11cm) self-seal SAE for each horse.

Refund Policy
100% refund for entries withdrawn before ballot date. Thereafter, entries that are replaced will recieve a full refund subject to £12.00(plus VAT) admin charge (see Rule 4.11)

Entry Amendments
By 12.00 on 8th of June on 01738 880245 (entries secretary)

Starting times
Will be avaliable on the website. Starting time also avaliable 18:00 - 20:00 10th of June on 01738 880245

Stabling

Stabling is available locally and should be booked from our list of stabling providers which can be found at www.kickonevents.co.uk 

Special Notices

In case of abandonement, please phone 07831 447566

All terrain vehicles/motorcycles will not be permitted, except those used by authorised Officials.

Dogs MUST be kept on leads at all times.

Entrance Policy 
Each car displaying a current BE membership card will be admitted, including all occupants. Those not displaying a pass may be charged as parking is very limited.
Visitors with Mobility restrictions should come to the Secretary's Office on arrival for information about viewing areas and safe access.

All cars must use the allocated car park and not the horsebox park.

Covid 19 Cancellation Policy:

  • Cancellation 10-7days prior to first day of competiton = full refund to competitors.
  • Cancellation 7-3 days prior to first day of competiton = 50% refund to competitors.
  • Cancellation day 3 to day of competiton = no refund to competitors
A one way system will be in place and all traffic must follow this which will be clearly signed
Above Postcode should be used for Sat Nav and then follow signage.
DO NOT ATTEMPT TO USE ANY OTHER ROUTE TO ACCESS THE EVENT.

Accommodation and Catering

Hot and Cold food available.
Accomodation list will be available on our website

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE80(T) Sunday BE92 (2009) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE90 Saturday BE92 (2009) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE90 Sunday BE92 (2009) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE90Open Sunday BE92 (2009) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE90Ou18 Sunday BE92 (2009) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE100 Saturday BE106 (2012) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE100 Sunday BE106 (2012) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE100Open Sunday BE106 (2012) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
BE100Ou18 Saturday BE106 (2012) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.45
I Saturday I115 (2011) £120.54 £17.84 £138.38 £12.00 £27.53
N Saturday N110 (2012) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £22.58
NRF Saturday I115 (2011) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £22.58
OI Saturday I115 (2011) £120.54 £17.84 £138.38 £12.00 £27.53
ON Saturday N110 (2012) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £22.58
ONu18 Saturday N114 u18 (2016) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £22.58

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Payable at time of entry
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Event name: HOPETOUN (1) Date: Jun 12-13 2021 Location: Hopetoun Estate, Edinburgh, South Queensferry, West Lothian, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LUNA V Miss Isla Mccallum 0 16 27 4.00 1.60 32.60
2 GIBSY Miss Blyth Brewster 0 14 33 0.00 1.20 34.20
3 NIGHTDRESS Miss Stephanie Barnes 0 12 32.8 4.00 0.00 36.80
4 CORRANVALE ROLLING THUNDER Mr Steven Renton 0 10 28.3 4.00 5.20 37.50
5 FORTRESS HILL M2S Mrs Fiona Malcolm 0 8 34.5 0.00 4.40 38.90
6 JAYTANA Miss Laura Landale 0 6 39.3 0.00 0.00 39.30
7 FLASHY BLUE Miss Sarah Cunningham 0 4 35.3 4.00 0.00 39.30
8 OLDTOWN LUCKY PENNY Mrs Eilidh-jane Costelloe 0 4 36.3 4.00 0.00 40.30
9 CROFT ALLURE Miss Amy Brown 0 0 33.3 4.00 3.20 40.50
10 RINCEOIR DATHUIL Miss Caitlin Padfield 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
11 ABBA GOLD DE TRELAWNY FARM Mrs Karen Low 0 0 30.5 4.00 6.80 41.30
12 FAR N AWAY Mrs Lara Bayley Kerr 0 0 33.5 4.00 4.40 41.90
13 GINNY VI Miss Beckie Cordner 0 0 30 12.00 0.00 42.00
14 CASTLEBAY ROCKSTAR Mrs Joss Drummond 0 0 36.8 4.00 1.20 42.00
15 JUPITER'S ORBIT Mr James Oakden 0 2 31.8 0.00 10.40 42.20
16 JAKE XIV Miss Kirsty Veitch 0 0 33.5 4.00 4.80 42.30
17 WOODYTWOSHOES Mrs Philippa Merry 0 0 32.5 8.00 2.40 42.90
18 NIGHT PROWLER Dr. Caroline Clarke 0 0 37.3 4.00 4.80 46.10
19 ATLAS EACHAN Miss Molly Bower 0 0 29.8 8.00 9.20 47.00
20 KILL BILL JX Mrs Sarah Williamson 0 0 33.8 4.00 13.60 51.40
21 GLENBOGLE Mrs Olivia Wilmot 0 0 39 4.00 11.20 54.20
22 UNNAMED (808838) Mr Gregor Knox 0 0 47 4.00 3.60 54.60
23 BONMAHON SPARCO Miss Jennifer Lange 0 0 29.5 8.00 17.60 55.10
24 THUNDER VII Miss Keely Gordon 0 0 26.3 14.00 15.20 55.50
25 KENGARTH CROWN PRINCE Miss Christine Buckle 0 0 45 17.00 20.00 82.00
HC ENROSEWOOD SHOW GIRL Miss Annie Broad 0 0 34.8 0.00 0.00 35.60
E CR CHARME DE FLEE Miss Alexandra Ingram 0 0 34.3 E E E CR
R BLUE RIVER Mr Gregor Knox 0 0 35.3 16.00 R R
W HERMES Mrs Kate Wilton 0 0 42.5 4.00 W W
E UR TRENOUTH Miss Vanessa Hamilton 0 0 35 0.00 E E UR
W CAFRE ROUGH DIAMOND Mrs. Jay Ryder-McKay 0 0 37.3 4.00 W W
R WSH SACRUZ Miss Hannah Broadhurst 0 0 33.5 0.00 R R
E E JRP KICK ON CASANOVA Mrs Jennifer Morris 0 0 36.8 8.00 E E E
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SONNERSTED Miss Victoria Gladwyn 0 16 33 0.00 0.00 33.00
2 RED MYSTIQUE Miss Morven Pringle 0 14 33 0.00 0.00 33.00
3 KHALDAARIO Miss Elana Chilton 0 12 33.8 0.00 0.00 33.80
4 MONSIEUR MUSCOVADO Miss Philippa Nixon 0 10 33.8 0.00 1.20 35.00
5 GOOD GIRL SUSIE Mr Douglas Crawford 0 8 36.8 0.00 0.00 36.80
6 LADY LILLIAN Miss Caitlin Padfield 0 6 36.8 0.00 0.00 36.80
7 MYSTERY MAN Miss Alice Brickell 0 4 30.3 4.00 3.20 37.50
8 MR MAX CLOVER Miss Laura Fenwick 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
9 BEAU NIEUWMOED Miss Hayley Graves 0 2 35.8 0.00 2.80 38.60
10 MARQUED MAN Mrs Caz Mosley 0 0 35.5 4.00 0.00 39.50
11 WHAUPSHILL TOUCHE Miss Khara Findlater 0 0 33.5 4.00 2.40 39.90
12 DIAMOND DART Miss Amy Ralston 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
13 SPRING ELECTION Mr Dale Robertson 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
14 SAUNDERSCOURT EMPEROR Miss Alex Mundell 0 0 35.5 4.00 2.00 41.50
15 BURLEA MAINSAIL Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 30.8 4.00 6.80 41.60
16 OAKINGHAM RUPEE Mrs Naidene Urquhart 0 0 36.3 4.00 3.60 43.90
17 ARDAGH EXCEED Mrs Harriet Graham 0 0 35.8 4.00 4.40 44.20
18 FUERTY CRUISE BRIGADE Dr Claire Bolger Fotheringham 0 0 35.5 8.00 0.80 44.30
19 SHEANS PADDY Miss Erica Double 0 0 36.3 4.00 6.80 47.10
20 EDELWEISS Miss Nicola Howie 0 0 36.8 8.00 2.80 47.60
21 BRUNDEAN ZORRO Miss Annette Dick 0 0 35 8.00 4.80 47.80
22 NEVER SAY GOODBYE Mr Richard Munro 0 0 37.5 4.00 12.40 53.90
23 THE MIDDLE MAN II Mr Gregor Knox 0 0 37 7.00 12.80 56.80
24 KAVANAGHS BRIDEVALLEY LUX Miss Nicky Polson 0 0 34.3 16.00 17.20 67.50
25 EDGAR II Mrs Fiona Miller 0 0 38.8 8.00 31.20 78.00
26 GRANDE DAME SUNSHINE Ms Kara Louise Milne 0 0 40 0.00 75.20 115.20
27 JUNIPER JUICE Miss Christine Buckle 0 0 39.3 0.00 76.00 115.30
HC LISMAKEERA SAMBUCA Mrs Susan Terris-weir 0 0 32 24.00 0.00 62.40
E E GFS DREAM A LITTLE DREAM Miss Deborah Priestley 0 0 37 E E E E
R SEABISCUIT BELLAMY Miss Jemma Dath 0 0 39 4.00 R R
E R3 BLACK DIAMOND TRIBES Mrs Michelle Donaldson 0 0 38.3 0.00 E E R3
W BEAU Miss Angela Palmer 0 0 35 W W W
Optimum XC Time - 05.23
BE100 - Section W
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BLAZE Miss Emma Buchanan 0 16 24.8 0.00 0.00 24.80
2 ATHEA CLOVER DEW Miss Rebecca Scott 0 14 30.3 0.00 0.00 30.30
3 NIC NAC PADDY MAC Mr Scott Coyle 0 12 31.3 0.00 1.60 32.90
4 CAHERADOO EMMA Miss Sarah Hislop 0 10 33.8 0.00 0.00 33.80
5 WOODENDFARM FREDDY O Miss Jodie Darrie 0 8 35 0.00 0.00 35.00
6 LADY BRAVE Miss Joanna Heaton 0 2 33.3 0.00 7.60 40.90
7 SPLASH OF FUN Miss Rachael Aiton 0 2 34.3 0.00 6.80 41.10
8 AGHAMORE CRUISING Miss Sarah Page 0 2 34.8 0.00 6.40 41.20
9 S.M. CUMBRE Mr Steven Renton 0 0 37.5 4.00 0.00 41.50
10 TAYVALE KUDOS Miss Iona Landale 0 2 33.8 0.00 9.60 43.40
11 CLOONTURK ROLLING HIGH Mr Scott Coyle 0 2 43.8 0.00 0.00 43.80
12 MISS ARIZONA Ms Wilma Collier 0 2 46.8 0.00 0.00 46.80
13 KNOCKALANE FLIGHT Miss Enid Grant 0 0 38 4.00 10.40 52.40
14 HASIMODO Miss Ashley Fraser 0 0 41 4.00 14.40 59.40
15 WORLD HORSE WELFARE LUCAS Miss Colleen Macrae 0 0 38.8 8.00 18.00 64.80
16 EDEN IV Miss Stephanie Stewart 0 0 37.5 12.00 19.60 69.10
17 KIAKORA Miss Sjaanie Van Der Kraan 0 0 36 16.00 21.20 73.20
18 HITSTAR Miss Sarah Hislop 0 0 41.3 4.00 35.20 80.50
19 DUTCH JEWEL BS Mrs Andrea Spence 0 0 30.3 5.00 45.20 80.50
E E SAHARA BLUE Miss Tia Himpson 0 0 34.8 E E E E
R STONEBYRES VOLANTE Miss Lynne Blore 0 0 43.5 5.00 R R
Optimum XC Time - 05.23
BE100Open - Section X
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ALVESCOT MR NICE GUY Miss Abbie Forster 0 16 24.3 0.00 0.00 24.30
2 OAKINGHAM RAPHAEL Miss Rona Gunn 0 14 24.8 0.00 1.20 26.00
3 CARA TOUCH Miss Elise Rae 0 12 28.5 0.00 1.60 30.10
4 ANGEL NIGHT Miss Jessica McKie 0 10 33.5 0.00 0.00 33.50
5 ILLSTONS BLACK DIAMOND Mrs Amy Farrow 0 2 28.3 0.00 6.40 34.70
6 MISS LUCKY CAVALIER Mrs Louisa Wilson 0 2 34.8 0.00 0.00 34.80
7 CORRIEVIEW NOAH Miss Carla Milne 0 0 28 4.00 3.60 35.60
8 FLASH STEEL Miss Eilidh Whiteford 0 0 30.3 4.00 2.40 36.70
9 ERCO POLO B Miss Alannah Grieve 0 2 35.8 0.00 2.80 38.60
10 BALLYBAY DON Ms Amanda Waugh 0 2 30.8 0.00 10.40 41.20
11 LAIDBACK LIL Mrs Margaret Best 0 2 39 0.00 5.60 44.60
12 CAVALIER CANDY FLOSS Miss Dawn Eddie 0 0 35 10.00 4.80 49.80
13 BECCONSALL STORM Mrs Tracy Van Someren 0 2 38.3 0.00 11.60 49.90
14 PORTHILL TOUCH OF CLASS Mr Duncan Mclaren 0 0 41.3 14.00 14.00 69.30
15 LITCHFIELD JACK Mrs Angela Runcieman 0 0 41.8 8.00 43.20 93.00
Optimum XC Time - 05.23
BE100Ou18 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KING COTTON LEGACY Miss Farrah Cunningham 0 16 21.8 0.00 0.00 21.80
2 FORRESTS FOXY LADY Miss Sasha Niven 0 14 22.3 0.00 0.00 22.30
3 DIAMOND PIPPIN Miss Grace Botterell 0 12 20.8 4.00 0.00 24.80
4 CAIRNVIEW CORRY Miss Alexandra Edgar 0 10 24.8 0.00 0.00 24.80
5 LADY CHATTERBOX Miss Alice England 0 8 25 0.00 0.00 25.00
6 KIRTLE KARLOS Miss Sara Collier 0 6 24.3 0.00 1.20 25.50
7 ARDAGH AIRBORNE Miss Katie Edgar 0 4 26.8 0.00 0.00 26.80
8 CARNSDALE NEWMARKET DANCER Miss Amelia England 0 4 25.3 0.00 1.60 26.90
9 LOUGH BIEN Miss Amelia England 0 0 23 4.00 0.00 27.00
10 FINNERTY Miss Neve Smith 0 2 27 0.00 0.00 27.00
11 LIFE IN TIME Mr Roan Grant 0 2 23.8 0.00 3.20 27.00
12 TUTOR RASCAL Miss Isla Howells 0 2 20 0.00 7.60 27.60
13 RATHBANE PRINCE Miss Madeleine Bower 0 2 29 0.00 0.00 29.00
14 RINGWOOD DALTO II Miss Katie Edgar 0 0 25.3 4.00 0.00 29.30
15 BARTHOLOMEW II Miss Christina Young 0 2 22 0.00 7.60 29.60
16 ARDAGH BOBBY Miss Vicky Edgar 0 2 30.3 0.00 0.00 30.30
17 URBAN COWBOY Mr Ben Fairbrother 0 2 29 0.00 2.40 31.40
18 WESTONHOUSE BUACHAILL MOR Miss Morag Louise Hosie 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
19 LOVELY VDB Miss Joules Johnstone 0 2 29.5 0.00 4.00 33.50
20 RHUBEN Miss Gina Haywood 0 0 26.5 8.00 0.00 34.50
21 KINNARD FLYER Miss Sally Farmer 0 0 28.3 4.00 4.00 36.30
22 MILLPARK HOUDINI Miss Cleodie Stewart Howitt 0 2 30.8 0.00 5.60 36.40
23 ARDAGH MSILLIO Miss Alexandra Edgar 0 0 30.3 8.00 0.00 38.30
24 HARLEQUIN MOON Miss Isobel Jeffrey 0 0 23.5 0.00 20.80 44.30
25 THERE GOES THE CASH Miss Mollie Green 0 0 29.8 4.00 21.20 55.00
26 FLORENCE IX Miss Tilly Leathart 0 0 27 0.00 30.80 57.80
27 CURRAHEEN PLAYGIRL Miss Millie Wilson 0 0 27.3 4.00 27.20 58.50
28 MAJOR BLUE III Miss Poppy Pratt 0 0 32.5 4.00 33.60 70.10
29 KILSHREWLEY LADY Miss Nell McGregor 0 0 40 4.00 106.40 150.40
E R3 EDELWEIS V Miss Laura Patterson 0 0 17.8 0.00 E E R3
E AR COMING STAR Miss Sophie Brown 0 0 24.8 E E E AR
W SIMPLY RED Miss Emma Scott-watson 0 0 30.8 9.00 W W
Optimum XC Time - 05.12
BE80(T) - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FAN DABY ANGUS Miss Aimee Wheelhouse 0 0 29.3 0.00 0.00 29.30
2 MARITIME Mrs Karen Low 0 0 30.3 0.00 0.00 30.30
3 CALLROUND Miss Tilly Crawford 0 0 32.5 0.00 0.00 32.50
4 MUJARRAD Miss Rachel Kane 0 0 33.3 0.00 0.00 33.30
5 BALLINTUBBER BOY Miss Hope Thomson 0 0 32.8 0.00 1.60 34.40
6 CARNELLS RISKY CRUISADER Miss Natalie Wilson 0 0 34.3 0.00 0.80 35.10
7 RHS ARIO Miss Ellidh Craig 0 0 32.5 0.00 5.20 37.70
8 DURRAN PEDRO Miss Rowan Lee 0 0 30 8.00 1.20 39.20
9 LEO’S TALENT Miss Henny Cooper 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
10 MASTER DUNNE Miss Kelly Grant 0 0 30.5 0.00 12.00 42.50
11 BEANS II Miss Rachel Simpson 0 0 37.3 3.00 5.60 45.90
12 MURRISK COUNTESS Ms Larisa Cathro 0 0 36 8.00 2.00 46.00
13 RIVICEY RUBEN ROSE Miss Emily Macgregor 0 0 35.8 12.00 0.00 47.80
14 CARLANSTOWN QUALITY Miss Lauren Meek 0 0 30 0.00 18.80 48.80
15 UNNAMED (808722) Ms Wilma Collier 0 0 36.8 8.00 5.20 50.00
16 CHARLIE Miss Grace Corbett 0 0 35.8 16.00 0.00 51.80
17 THREES A CHARM Miss Zoe Guild 0 0 35.5 0.00 20.00 55.50
18 TIRNASKEA LAD Mr Hamish Bruce 0 0 34 0.00 24.80 58.80
19 GIVE US A SWATCH Miss Giorgia Burns 0 0 30.3 29.00 0.00 59.30
20 WESERAAL Miss Emma Meek 0 0 29.8 0.00 42.00 71.80
21 GREY DOVE Mrs Gillian Edward 0 0 31.3 6.00 46.40 83.70
22 LOLANTUS H Miss Emma Garvin 0 0 35 36.00 20.00 91.00
E AR COLLWOOD GUMMY BEAR Miss Lauren Watt 0 0 33 0.00 E E AR
E AR TOM HAYDEN Miss Abigail Burdass 0 0 31.3 0.00 E E AR
R KILGARVE BONNY Mrs Kirsty Matheson 0 0 35.5 64.00 R R
E AR KITTY BELL Miss Chloe MacRae 0 0 35 E E E AR
Optimum XC Time - 05.12
BE80(T) - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CEEGEM Miss Rachel Kane 0 0 28.5 0.00 0.00 28.50
2 FALFIELD POCKET ROCKET Miss Emily Kerr 0 0 31 0.00 0.00 31.00
3 RIO DE JANEIRO Miss Shannon Douglas 0 0 31 0.00 1.60 32.60
4 JOURNEYS ATLAS Miss Stephanie Lynch 0 0 29.8 4.00 0.00 33.80
5 LORRAH VIEW Mrs Morag O'mara 0 0 31 0.00 5.60 36.60
6 WATERMILL JAMIE Mrs Helen Bell 0 0 29.3 8.00 4.00 41.30
7 HALYARDS BANG ON TARGET Miss Hannah Cordiner 0 0 41.8 0.00 0.00 41.80
8 SYDNEY COVE Miss Amy Ogilvie 0 0 41 4.00 0.00 45.00
9 ROCK ISLAND LINE Miss millie douglas 0 0 33.5 4.00 8.80 46.30
10 BENVARDEN PICASSO Miss Jade McAra 0 0 47 0.00 0.80 47.80
11 AMIRO H Mrs Kerry Donoghue 0 0 34.3 0.00 20.00 54.30
12 CHAMFRON NICOBAR Mrs Susan Kirkwood 0 0 32 4.00 25.60 61.60
13 RUSTUMS REMBRANT Miss Abi Smith 0 0 36 21.00 8.80 65.80
14 GRANGE ARIA SPARROW Mrs. Louise Waugh 0 0 45 20.00 3.20 68.20
15 CLONLARA SARAH Miss Sarah Beattie 0 0 46.5 0.00 25.60 72.10
16 RATHCOONA CARMEL Miss alba mclean 0 0 45.3 4.00 39.60 88.90
17 AVA IV Miss Joanne Shennan 0 0 40.5 4.00 56.40 100.90
18 ARKANNA Miss Lauren Kidd 0 0 44.5 0.00 61.20 105.70
E UR ANNAGHROE APATCHIE Mrs Marion Dreelan 0 0 47.8 0.00 E E UR
E AR CIERANIA Miss Rebecca Fraser 0 0 47 0.00 E E AR
W ILLUSION Miss Giorgia Burns 0 0 33.5 19.00 W W
R HILLSIDE JIM Ms Jen Cassidy 0 0 35.3 9.00 R R
E UR CRUISINGS ASHFORT DANCER Miss Flora Allen 0 0 35.8 E E E UR
E AR CUFFSTOWN MAN Miss Emma Rogers 0 0 35.5 13.00 E E AR
E AR TINKER BELLE Miss Catriona Heaphy 0 0 42.5 0.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.12
BE80(T) - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RATH REGGIE Miss Lyndsay Allan 0 0 29 0.00 0.00 29.00
2 UNNAMED (808885) Mr Mark Jackson 0 0 29 0.00 0.00 29.00
3 TROPICAL STORM Miss Isla Moir 0 0 31.8 0.00 0.00 31.80
4 CASTLELODGE KALEIDOSCOPE Mrs Emily Galloway 0 0 30.5 0.00 2.00 32.50
5 MULGRAVE FREDDIE Miss Daisy Nisbet 0 0 33.3 0.00 4.40 37.70
6 KILDROMIN SHEARER Miss Kara Torrance 0 0 30 8.00 2.80 40.80
7 ESTRELLA Miss Caroline Frew 0 0 30 0.00 11.20 41.20
8 ROCK N AROUND Mrs Lara Bayley Kerr 0 0 32.5 4.00 4.80 41.30
9 I.HARRY'S WAY Miss Giorgia Burns 0 0 30.3 3.00 9.60 42.90
10 NOAH Miss Georgia Mitchell 0 0 34.3 0.00 9.20 43.50
11 HAZEL II Miss Francesca Wright 0 0 35.8 4.00 4.40 44.20
12 ALLRIGHT Mrs Karen Macmillan 0 0 33.5 2.00 10.40 45.90
13 EIBHLEANN BELLA M2S Miss Catriona Carter 0 0 35.3 12.00 0.00 47.30
14 ELECTRA VD BREEMEERSEN Miss Zoe Mcdonald 0 0 39 4.00 8.80 51.80
15 ALMOND ADVENTURE Miss Louise Hamilton 0 0 32.8 0.00 26.00 58.80
16 BOSTON BLUE OF CLOVER Miss Keara Lindsay 0 0 38.3 4.00 20.00 62.30
17 GOWEL STAR Miss Joanne Galbraith 0 0 34.3 4.00 28.40 66.70
18 CELTIC THEO Miss Abbie Wright 0 0 38.8 0.00 28.00 66.80
19 LYNAIRE RAFFICKI Miss Linsey Waddell 0 0 34.8 4.00 28.40 67.20
20 FALCONS AGAINST ALL ODDS Miss Heather Johnstone 0 0 32.5 6.00 53.60 92.10
21 LISCROMWELL LADY Miss Honor Casely 0 0 33 4.00 86.00 123.00
E AR NUTTY Miss Lucie Malcolm 0 0 40 47.00 E E AR
E UR QUINTESSENTIAL Z Miss Siobhan Marshall 0 0 34.3 0.00 E E UR
E E KALOU-O Mr Kyle Forbes 0 0 33 4.00 E E E
E AR KILCORBAN TRUE COLOURS Mrs Claire Cole 0 0 39.3 0.00 E E AR
E AR BANDRUM HILUX Miss Emily Gillespie 0 0 32.5 E E E AR
E UR HI FIVE Miss Katie McGrattan 0 0 37.5 0.00 E E UR
Optimum XC Time - 05.12
BE80(T) - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JUMBO A LA MUIS Miss Blyth Brewster 0 0 27.5 0.00 0.00 27.50
2 HIGHFIELD ONE Miss Diana Gilbertson 0 0 29.3 0.00 3.60 32.90
3 DALCOTES GLOCK Miss Gemma Mercer 0 0 29.8 4.00 0.00 33.80
4 VINNY STAR Mrs Claire Scott 0 0 28.5 8.00 0.00 36.50
5 FAERLIE SUPERSTITIOUS Miss Evie Maclean-Yuille 0 0 29.8 4.00 3.20 37.00
6 ODD EAR FILLY Miss Niamh Adams 0 0 36 0.00 3.20 39.20
7 SILVER DOLLAR VI Miss Emma Edington 0 0 37 0.00 8.40 45.40
8 GLENCROFT MAGIC MOMENTS Miss Claire Marshall 0 0 22.8 4.00 19.60 46.40
9 REDDEN DARCY Miss Henny Cooper 0 0 30.5 16.00 0.00 46.50
10 ALVA BOBBY Miss Evie Manley 0 0 35.5 8.00 3.20 46.70
11 URAN HOLLY BERRY Mrs Stephanie Robson 0 0 26 0.00 21.60 47.60
12 KING JULIAN Miss Rose Monie 0 0 40.5 2.00 6.00 48.50
13 MIDDLEMUIR SIR FREDERICO Ms Fiona Mackinnon 0 0 34.3 4.00 10.40 48.70
14 RIENROE ROWDY Mrs Lyn Miller 0 0 29.8 7.00 12.40 49.20
15 ALFIE XIV Dr Susan Stuart 0 0 30.5 0.00 22.80 53.30
16 HIGH VOLTAGE Miss Abbey Wood 0 0 39 0.00 21.20 60.20
17 GABRIAL THE THUG Miss Lisa Wallace 0 0 28.8 4.00 44.00 76.80
18 SUNDANCE Miss Sophie Johnston 0 0 39.8 4.00 40.00 83.80
19 JAMES LAD Mrs Gillian Shearer 0 0 32.8 9.00 50.00 91.80
20 TAWNMORE SARATOGA SPRINGS Miss Kacie Burdass 0 0 35.3 10.00 46.80 92.10
21 MEIKLE REDDFORD Mrs Nicky Mcpherson 0 0 34.5 0.00 74.80 109.30
22 UNNAMED (806359) Mrs Wendy Spence 0 0 25 37.00 61.20 123.20
E E FALFIELD SILVER WILLOW Miss Corinne Gilbert 0 0 35.5 E E E E
E UR SERENDIPITY XI Mrs WENDY jackson 0 0 29.3 E E E UR
E UR ACHILTY RUSTY Miss Izzy McPherson 0 0 36.3 0.00 E E UR
E CHORLEYS CAUSE A COMMOTION Mrs Lorraine Scott 0 0 26 E E E
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLYKEAN QUALITY Miss Rachel Kane 0 8 26.5 0.00 0.40 26.90
2 HOPES ARE HIGH II Mr Sean Henderson 0 7 28 0.00 0.00 28.00
3 STAR X Miss Morven Ritchie 0 6 28.3 0.00 0.00 28.30
4 BLIMEY OREILLY IV Mrs Nicola Pargeter 0 5 32.5 0.00 0.80 33.30
5 RACE NIGHT Mrs Elizabeth Fletcher 0 1 35 0.00 0.00 35.00
6 DUNALLY JANE Miss Ellis Simister 0 0 31.3 4.00 0.40 35.70
7 BRODNANTS DIAMOND BRACELET Mrs Rebecca Robb 0 1 30.8 0.00 6.00 36.80
8 BALLYFIN FLYNN Miss Vari Thomson 0 0 33.5 4.00 2.00 39.50
9 BALHAGARTY QUALITY STREET Mrs Dorcas Mcdowell 0 0 37.5 4.00 1.60 43.10
10 HAMPTON FONTAINE Mrs Laura Mcdonald 0 0 39 8.00 0.00 47.00
11 EX BLODWYN 13 Miss Annie Broad 0 0 39.3 4.00 21.20 64.50
12 HANLEEN COPYCAT Miss Kirsty Alexander 0 0 37.3 4.00 24.40 65.70
13 BATHLEYHILLS MYSTERY MACHINE Mrs Camilla Macleod 0 0 35.5 12.00 25.60 73.10
14 GREENLAWN COOL TOUCH Mrs Janette Coyne 0 0 41.3 0.00 39.20 80.50
15 DAIRY GOLD Miss Mairi Wilson 0 0 38.8 26.00 32.80 97.60
16 LE PETIT GRIS Miss Laura Begg 0 0 40.3 0.00 86.40 126.70
HC MARTIN II Ms Krishna Hanns 0 0 34.5 0.00 40.00 62.10
HC TIMELESS QUALITY Miss Hannah Graves 0 0 36 0.00 0.00 40.80
HC ARISTAEUS Mrs Olivia Wilmot 0 0 35.3 6.00 0.00 58.50
E OT DIRTY DEEDS II Miss Persia Bhatia 0 0 43 12.00 E E OT
R KILRONAN FLASH Mrs. Shelley Allen 0 0 33.3 8.00 R R
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JUSTSO GEORGIA Miss Sarah Thomson 0 8 24.5 0.00 0.00 24.50
2 BALLINGLEN DREAMYS REWARD Miss Megan Mulcahy 0 7 22.8 2.00 0.00 24.80
3 BOGTON JUNIPER Miss Amy Marshall 0 6 25.8 0.00 0.00 25.80
4 LANDLEAGUE ORLANDO Mrs Marion Vernon 0 5 28.5 0.00 0.00 28.50
5 BENNY STATION Mrs Gillian Edward 0 4 21.5 8.00 0.80 30.30
6 VABIRAN Miss Heather Martyniuk 0 1 25.5 0.00 6.00 31.50
7 GALLIANS GRACIE Miss Claire Morrison 0 0 28.8 4.00 0.00 32.80
8 ARKANS HIGH FLYER Miss Hannah Stephens 0 0 34 4.00 0.00 38.00
9 PADDY XVII Miss April Forbes 0 0 34 4.00 1.60 39.60
10 COURTOWN LOCH Miss Shannon Douglas 0 1 38.3 0.00 2.00 40.30
11 DANZIG IN THE DARK Mrs Frances Hislop 0 0 39.3 4.00 0.00 43.30
12 ROYAL OPERA Miss Annie Broad 0 1 42.8 0.00 1.20 44.00
13 KINGS BLUE Mr Iain Couttie 0 0 34 4.00 8.00 46.00
14 IRISH LAW Miss Claire Skinner 0 0 31.3 8.00 6.80 46.10
15 DRUMACRIN BOY Mrs Anna Henderson 0 0 38 8.00 8.80 54.80
16 YOYO IV Miss Layna Martin 0 0 27.8 4.00 24.00 55.80
17 SMALL REWARD Ms Brook Walker 0 0 38.8 0.00 44.00 82.80
18 LOCARNO LITTLE TED Miss Alison Newton 0 0 38 2.00 68.00 108.00
19 UNAMED (808890) Dr Emma Defew 0 0 33.3 33.00 46.80 113.10
E UR COOLEY CAPALL RUA Mr Roan Grant 0 0 29.5 4.00 E E UR
E UR AVOCA COOLEY Miss Lorna Mckechnie 0 0 24 0.00 E E UR
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ZAZOU V Mrs Ginny Finch 0 8 22.5 0.00 0.00 22.50
2 TWISNAEME Mr Douglas Crawford 0 7 28 0.00 0.00 28.00
3 HARDSTONE Mr Steven Renton 0 6 23.3 7.00 0.80 31.10
4 BALLYGAWLEY LITTLE DIAMOND Miss Isla Skene 0 5 31.8 0.00 0.00 31.80
5 L. A. DIAMOND Miss Amy Ogilvie 0 4 32.8 0.00 0.40 33.20
6 ELITA II Mrs. Lisanne Killen 0 1 33.5 0.00 0.00 33.50
7 ONES A WISH Miss Hazel Laird 0 0 25.5 4.00 4.40 33.90
8 BUNCOM LUBIE OF CASTLESIDE Mrs Christina Ellis 0 0 34.8 4.00 0.80 39.60
9 ELEMENTAL Mrs Marion Vernon 0 1 34 0.00 6.40 40.40
10 LITTLEHILL CODY Ms Fiona Mackinnon 0 0 36 4.00 0.80 40.80
11 SCARLETTS HOLD ON Mrs Lorna Hogarth 0 0 27.5 9.00 4.40 40.90
12 SANDY STREET Miss Pollyanna Smith 0 0 35 4.00 2.80 41.80
13 INDIE Mr Kevin Aitchison 0 0 38.8 4.00 4.80 47.60
14 HILLTOWER TINKERBELLE Mrs Susan Lawrie 0 0 32.8 16.00 0.00 48.80
15 ALLADDIN Miss Alice Spence 0 0 31.8 0.00 21.20 53.00
16 JALANNA Miss Jenny Cochran 0 0 32.3 4.00 22.40 58.70
17 STRIKE IT LUCKY Ms Emma Fletcher 0 0 33.8 0.00 25.60 59.40
18 CALLIEFRAGILISTICEXPIALIDOCIOUS Miss Rachel Kane 0 0 29.5 0.00 58.00 87.50
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PEACHES Miss Laura Mitchell 0 8 25.5 0.00 0.00 25.50
2 REBEL FRAN Mr Sean Henderson 0 7 30 0.00 0.00 30.00
3 DARCY Miss Jessica Northcott 0 6 32 0.00 0.80 32.80
4 ALMOND IMPULSE Miss Kathryn Henderson 0 5 32.8 0.00 0.40 33.20
5 PRECIOUS CARGO II Miss Polly Quaile 0 4 27.5 8.00 0.00 35.50
6 AUGHNACLIFFE GEM Miss Persia Bhatia 0 1 31.8 0.00 4.80 36.60
7 SISTERPATH HURRICANE Miss Chloe Terrell 0 1 38.5 0.00 0.00 38.50
8 CORA CRUISE Mrs Tracy Garside 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
9 WHITEROCK MERMUS CRUISE Miss Sarah Yeaman 0 1 38.5 0.00 2.40 40.90
10 GREY DANSER Miss Charlotte Emma Crisp 0 0 29.5 12.00 0.00 41.50
11 RINCEOIR ALAINN Mrs Lynda Macey 0 0 39 4.00 0.40 43.40
12 MONATREA ENDEAVOUR Miss Hazel Halliday 0 0 31.5 12.00 0.00 43.50
13 COWLING FANTASIA Miss Shirley Panter 0 0 32.8 17.00 1.20 51.00
14 CASTLE ELLIS MAX Miss Sophie Luke 0 0 47.3 4.00 6.40 57.70
15 SPRING WILLOW Mr Michael Maxwell 0 0 30.3 8.00 20.00 58.30
16 TOMMY DA TANK Mrs Kirsty Hogg 0 0 43.8 4.00 26.00 73.80
17 BRIDGEVIEW HERO Mrs Maeve Sheridan 0 0 33.5 13.00 34.40 80.90
18 INSTEAD OF DIAMONDS Miss Iona Campbell 0 0 33 0.00 124.00 157.00
E OT CASANOVA 537 Mrs Eve Gray 0 0 31.8 0.00 E E OT
E OT SMUDGE IV Miss Olivia Stratford 0 0 28 0.00 E E OT
E AR CHECKBOOK CHARLIE Miss Suzanne Cruickshank 0 0 23 E E E AR
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLINGLEN LUCEYS LAD Mrs Lucy Spence 0 8 24.8 0.00 0.00 24.80
2 BALLYGAR TREVOR Miss Debbie Rodwell 0 7 26.3 0.00 0.00 26.30
3 LAST ORDERS Mr David Gatherer 0 6 24.5 4.00 0.00 28.50
4 DALEY Miss Laura Mitchell 0 5 26.8 4.00 0.00 30.80
5 SHANNONDALE ENYA Miss Leona Blacklaws 0 4 31.3 0.00 0.00 31.30
6 PREACHER MAN Miss Sarah Farnsworth 0 3 26 8.00 0.00 34.00
7 LEEDAUN LARRY Miss Clare Shanks 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
8 VROUWKE II Miss Louise Tanner 0 0 28.8 7.00 1.60 37.40
9 FUNNY MONEY III Mrs Sarah Addison 0 0 34 4.00 0.00 38.00
10 DRUMACOON FERRARI Miss Nicole Edgar 0 1 32.5 0.00 8.40 40.90
11 HIGHLAND DELUX Ms Louise Howatson 0 0 32 3.00 8.80 43.80
12 HIGHLAND SPARK Ms Donna Deas 0 0 32.5 8.00 6.40 46.90
13 ARABELLA K Mrs Alexandra Callander 0 0 37.8 4.00 6.00 47.80
14 DIVIN BERE Miss Jennifer Kane 0 0 31.5 16.00 1.60 49.10
15 FUTURE KINGDOM Mr Steven Renton 0 0 23.3 0.00 26.40 49.70
16 GL TWO TONE Miss Hazel King 0 0 40.8 8.00 1.60 50.40
17 SIR MAC Mrs Suzanne Mccall 0 0 32.5 7.00 12.40 51.90
18 LEXI DE LA COUR Miss Kenna Murdoch 0 0 38 16.00 2.00 56.00
19 CITY VIEW GOLDEN BOY Miss Christina Rennie 0 0 31 16.00 10.00 57.00
20 SECOND LIEUTENANT Miss Jennifer Bell 0 0 41.8 16.00 0.00 57.80
21 IMPERIAL DUN Miss Margaret Wright 0 1 34.3 0.00 27.60 61.90
22 KINGS FLUTE Miss Lucy King 0 0 41.3 8.00 49.60 98.90
23 COPAIN Z Miss Enid Grant 0 0 24 7.00 89.60 120.60
R HARLEY IV Miss Emma Tivey 0 0 23.3 0.00 R R
E E WICKSTEAD SWANKY PANKY Mrs Emily Hedgecoe 0 0 32 4.00 E E E
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ROYAL ROVER Ms Fiona Macleod 0 8 27.5 4.00 0.00 31.50
2 KELTICA RAVELLO Miss Lisa Donnelly 0 7 36.3 0.00 0.00 36.30
3 HANLEEN ARMANI Mrs Claire Johnstone 0 6 38.3 0.00 0.00 38.30
4 COPPER POINTE Mr Lewis Mclean 0 5 35 4.00 0.00 39.00
5 BARNEY XX Miss Alana Thomson 0 4 35.3 4.00 0.00 39.30
6 OCELOT Mrs Lynsey Taylor 0 0 35 4.00 3.60 42.60
7 SILKEN LEGACY Mr Steven Renton 0 0 33.5 11.00 0.00 44.50
8 GLENAFTON TAKE THAT Mr Mark Johnston 0 0 38.3 4.00 2.40 44.70
9 EPA MURRAY Mrs Helen White 0 0 35 8.00 2.40 45.40
10 SILENT FLIGHT Miss Caroline Smith 0 0 40 4.00 2.00 46.00
11 KING OF THE MOATE Miss Laura J Rennie 0 0 38 4.00 4.80 46.80
12 SHADOW KATY PERRY Miss Maria Bea Nisbet 0 0 34.5 18.00 0.00 52.50
13 RYAN'S GROVE Mrs Frances Pearson 0 0 38.8 4.00 10.80 53.60
14 EL MOCHO Mrs Kirsty Matheson 0 0 37.8 8.00 8.40 54.20
15 COOLAMBER DIAMOND Ms Sally Murray 0 0 33.5 12.00 15.20 60.70
16 SUNSET SONG Mrs Joanne Moses 0 0 33.3 0.00 28.40 61.70
17 MCFARLANE BEG DUBH Miss Kirsty Mcfarlane 0 0 40 17.00 6.40 63.40
18 GRANGE FLINT SURF Mrs. Louise Waugh 0 0 40.3 4.00 21.20 65.50
19 ON THE ROCKS Miss Prue Scott 0 0 29.5 16.00 54.40 99.90
E UR HOLMSTONES BOBBY DAZZLER Miss Laura Mitchell 0 0 49.3 0.00 E E UR
R DARCO’S PICASSO Miss Georgia Buchan 0 0 31.3 4.00 R R
E R3 BODYLAIR SCHIEHALLION Miss Kathryn Hamilton 0 0 43.5 E E E R3
Optimum XC Time - 05.03
BE90 - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ALECON Miss Emma Little 0 8 26.5 0.00 0.00 26.50
2 DEMARCO Ms Anne Cole 0 7 29.3 0.00 0.00 29.30
3 TJS GOODFELLA Miss Amy Brown 0 6 32.8 0.00 0.00 32.80
4 MACCAISLEAN MOR Miss Sarah Page 0 5 33.5 0.00 0.00 33.50
5 RED VOLUTION Miss Georgia Glen 0 4 37 0.00 0.00 37.00
6 STAR FOOT Miss Annie Broad 0 3 33 4.00 0.00 37.00
7 NUNKIE BILL Miss Sophie Steel 0 1 36.8 0.00 1.20 38.00
8 HANLEEN ROLLOVER Miss Hilary Chalmers 0 0 27.8 8.00 2.40 38.20
9 SLEMISH CAVALIERS YOUNG JOY Miss Marny McCormack 0 0 30.3 8.00 0.00 38.30
10 SAINT GEORGES Miss Emmajane Smith 0 1 35.8 0.00 3.20 39.00
11 DEE STOP Miss Zoe Steel 0 0 30.3 6.00 6.80 43.10
12 REBEL ON THE RUN Miss Ida Strandberg 0 0 35.8 8.00 0.40 44.20
13 UNNAMED (808572) Miss Charlotte Macgregor 0 0 38.3 4.00 3.20 45.50
14 PERFECTLY DONE Miss Morgan Cooper 0 0 32 8.00 5.60 45.60
15 JAN DHI Mrs Andrea Hodgson 0 1 37.3 0.00 8.80 46.10
16 SHERCOCK MIDNIGHT Mrs Kathryn Melville 0 0 34.3 13.00 5.20 52.50
17 BALLYARTAN TWILIGHT Miss Robyn Beattie 0 0 39.8 6.00 8.00 53.80
18 JAMESFIELD ABERCROMBIE Miss Joanna Heaton 0 0 32.8 12.00 19.20 64.00
19 ALLERLY LASS Miss Jodie Darrie 0 0 38.3 31.00 0.00 69.30
20 MB MAGNUM BRIGHT ANGEL Miss Rebecca Howie 0 0 36.3 4.00 30.00 70.30
21 GBF JERSEY Miss Liz Dundas 0 0 39 24.00 21.20 84.20
E R3 BODYLAIR TINTO Miss Kathryn Hamilton 0 0 37 0.00 E E R3
E UR DUBLIN MOUNTAIN BOY Miss Hannah Routledge 0 0 36.8 0.00 E E UR
E E WHAT A MISSION Ms Nicola Ann Bennett 0 0 E E E E E
E R3 ARMS AROUND ME Mrs Cindy J Fisher 0 0 30.3 7.00 E E R3
E AR GUSTO III Mrs. Mhairi Mackay 0 0 33.8 12.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.03
BE90Open - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TOOME VECHTAS DIAMOND Mr Daniel Scott 0 8 28.3 0.00 0.00 28.30
2 DSH BOLD VENTURE Miss Claire Knoery 0 7 29 0.00 0.00 29.00
3 TIDY TOWN Miss Jessica McKie 0 6 33 0.00 0.00 33.00
4 COOLAFANCY Miss Jessica McKie 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
5 WATERVALLEY BLACK ACE Miss Morgan Gray 0 0 29.5 13.00 2.00 44.50
R EVE ENDEVOUR Miss mia findlay 0 0 31 R R R
R MCDIAMOND Miss Thandi Smith 0 0 35.3 R R R
W JUNGLE KING Miss Jessica McKie 0 0 41 W W W
R UNNAMED (808856) Mr Daniel Scott 0 0 33.8 0.00 R R
Optimum XC Time - 05.03
BE90Ou18 - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DRUMBOY FLIGHT Miss Marcy Bryce 0 8 24.3 0.00 0.00 24.30
2 ETTRICK LILLY Miss Evie Smith 0 7 23.5 4.00 0.00 27.50
3 UNO DUO Miss Meghan Macdonald 0 6 28.3 0.00 0.00 28.30
4 ROSSDARRAGH HICKSTEAD Miss Becky Forster 0 5 29.5 0.00 0.00 29.50
5 KENNOX SUNIAMH Miss Kailey Maxwell 0 4 31 0.00 0.00 31.00
6 REHINS BELLE Miss Gracie Will 0 3 32 0.00 0.00 32.00
7 YARLBANK MAYFLOWER Miss Lexie Marshall 0 2 28.8 0.00 4.00 32.80
8 BANKEIR MIDNIGHT Miss Meg Christie 0 2 33 0.00 0.00 33.00
9 TORFOOT AONACH MOR Miss Joules Johnstone 0 2 32.3 0.00 0.80 33.10
10 CLONLARAS SALE TOPPER Miss Charlotte Jeffrey 0 1 27.8 0.00 5.60 33.40
11 PADDY XXI Miss Georgia Gribben 0 1 33.5 0.00 0.40 33.90
12 MOYGRANGE PATRICK Miss Emma Crighton 0 1 28.3 0.00 5.60 33.90
13 NIBBLE Miss Harriet Bayne-Jardine 0 1 34 0.00 0.00 34.00
14 TOPPER BOY Mr Cameron Swales 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
15 HARRY POTTER II Miss Beth Casasola 0 0 29 6.00 0.00 35.00
16 LITTLE MISS BUTTONS BLUE Mr Kyle Forgan 0 1 31.3 0.00 4.40 35.70
17 DRUMLANE GRACE Miss Rosie Dykes 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
18 COOLEY EASY TRIP Miss Emily Oakden 0 1 30 0.00 6.80 36.80
19 BARRACURRA MESSIAH Miss Freya England 0 0 32.5 4.00 0.40 36.90
20 PEBBLY LIMITED EDITION Miss Ella Mundell 0 1 34.8 0.00 2.80 37.60
21 DIAMOND STILO Miss Aliya Mosha 0 1 26.3 0.00 12.40 38.70
22 CLONCANNON SUPERSTAR Miss Philippa Williamson 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
23 SIOUX DREAMCATCHER Miss Daisy Humphries 0 1 39.8 0.00 0.00 39.80
24 VICTOR HUGO Miss Kirsty ONeill 0 0 36.3 4.00 0.40 40.70
25 LOOKOUT OYSTER FIONN Miss Molly McCaig 0 0 34.3 4.00 3.60 41.90
26 HUNTINGFIELD DUCHESS Miss Jessica Lovie 0 0 34.3 8.00 0.00 42.30
27 BALLYDOOLAGH GRACEFUL SHADOW Miss Isla McGinnis 0 1 40.3 0.00 4.80 45.10
28 TREW CHIPARA Miss Cerys Rennie 0 1 32 0.00 15.60 47.60
29 CLONAKILTY DIAMOND SHADOW Miss Flora Allen 0 0 36.5 13.00 0.00 49.50
30 INDISCREET Miss Iona Bruce 0 0 35.5 4.00 11.20 50.70
31 SIN CITY Miss Maddie McGregor 0 0 29 4.00 20.00 53.00
32 SILVERLEY POLONIA Miss Iona Bruce 0 1 39 0.00 14.40 53.40
33 KENGARTH MARIA Miss Niamh Northway 0 0 38.5 0.00 39.20 77.70
34 DSTUD YOLI Miss Maia Fleming 0 0 24.8 20.00 38.00 82.80
35 CLEW BAY ROSE Ms Rowan Morgan-paulson 0 0 32.8 0.00 53.60 86.40
E TH CASTLEHILL BOBY Miss Karagh Crossland 0 0 41.3 4.00 E E TH
W BALLINAGUILKEY FUSION Miss Daisy Wilkinson 0 0 40.5 2.00 W W
E UR FORANS SWEET CLOVER Miss Zurie Dempster 0 0 25.5 E E E UR
Optimum XC Time - 05.41
I - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JUMBLE Mr Wills Oakden 12 0 19.8 0.00 2.00 21.80
2 COOLEY AMIGO Mr Wills Oakden 10 0 23 0.00 0.00 23.00
3 TWILIGHT A Z Mr Douglas Crawford 8 0 27.1 0.00 0.80 27.90
4 COOLEY POT OF GOLD Mr Wills Oakden 6 0 25.7 0.00 5.20 30.90
5 DHI BY DESIGN Mr Wills Oakden 4 0 26.1 0.00 6.00 32.10
6 CARROW IROKO Miss Louisa Milne Home 2 0 20.9 0.00 14.40 35.30
7 RAINBOWS LITTLE ROCK Miss Emma Coghill 2 0 29.1 0.00 6.40 35.50
8 GOODBYE TO MONEY Mrs Olivia Wilmot 2 0 25.7 0.00 11.60 37.30
9 TIMELESS CRUSADER Mrs. Kirsty Hetherington 2 0 32.5 0.00 5.20 37.70
10 CHATSWORTH DIAMOND Mr Ian Stark 2 0 23.9 0.00 14.00 37.90
11 HIGH TIME V Mr Daniel Scott 0 0 28 5.00 6.00 39.00
12 FAITH FULL Mrs. Jay Ryder-McKay 2 0 27.5 0.00 12.40 39.90
13 TAYVALE HUNKY DORY Mr Wills Oakden 0 0 32.7 1.00 7.20 40.90
14 ANTRIM OCTOBER Miss Rachel Williamson 2 0 35.7 0.00 7.60 43.30
15 FUTURE PLANS Miss Louisa Milne Home 2 0 28.6 0.00 15.60 44.20
16 LISSYEGAN HSH Miss Grace Taylor 0 0 23.2 8.00 15.60 46.80
17 NELSON DE LA POMME Mrs Katie Magee 0 0 29.8 3.00 14.40 47.20
18 TREWORRA Mrs Katie Magee 0 0 25.7 8.00 13.60 47.30
19 BALLYVAD DUBH Miss Henny Cooper 0 0 30 8.00 20.00 58.00
20 EDELWIJS II Miss Iona Campbell 2 0 35.2 0.00 22.80 58.00
21 HURRICANE HUNTER Miss Grace Taylor 0 0 30.5 18.00 14.80 63.30
22 WEE MCPEA Mrs Helen Self Dodd 0 0 25.9 14.00 27.20 67.10
23 TULLIBARDS DONT TELL MUM Miss Sonya Cunningham 0 0 33.2 12.00 25.20 70.40
24 HAMILTON III Miss Jessica McKie 0 0 31.1 4.00 38.00 73.10
W CARTOWN XANTHOS Miss Sara Dudgeon 0 0 35.7 4.00 W W
R MY PIPPA VD ZWARTBLESHOEVE Miss Laura Mitchell 0 0 39.1 0.00 R R
E UR CALLE COOL Mr Daniel Ockenden 0 0 28.9 4.00 E E UR
R MX CALAMITY Mr Niall Fergusson 0 0 26.1 9.00 R R
Optimum XC Time - 05.03
N - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HARLEQUIN JUBILEE Mr Daniel Scott 6 0 30 0.00 0.00 30.00
2 COOLEY TOPGEAR Mr Shaun Murray 5 0 37.3 4.00 5.20 46.50
3 DALTON P II Miss Anna Sloan 4 0 39 0.00 15.20 54.20
4 CLOVER I Miss Kelly Reid 3 0 38.3 8.00 8.00 54.30
5 HARELAW APOLLO Miss Jill Slight 2 0 33.3 8.00 13.20 54.50
6 GOOD LIFE BF Mr Scott Coyle 0 0 39.3 5.00 12.00 56.30
7 ANTARES PANDORA Miss Alex Turnbull 0 0 39.8 4.00 14.00 57.80
8 THARROS Miss Emily Macfarlane 0 0 38.5 4.00 18.00 60.50
9 PARA HANDY II Mrs Avril Johnston 0 0 43.5 8.00 12.00 63.50
10 L EMINENCE GRISE Miss Morven Pringle 0 0 36.8 0.00 28.00 64.80
11 ROHDIAMANT VON CASSINI Mrs Sasha Brunton 0 0 42 6.00 26.40 74.40
12 DAIMLER II Mr Scott Mclellan 0 0 31 4.00 42.40 77.40
13 HILLSIDE PRESIDENT Miss Henny Cooper 0 0 38.3 0.00 41.60 79.90
14 ASTAIRES BOUNCE Mr Andrew Malcolm 0 0 36 4.00 43.20 83.20
15 BELLEVUE BRONZE GODDESS Mrs Marion Vernon 0 0 39 8.00 50.40 97.40
16 GLENMA Miss Natasha Mckee 0 0 55.8 26.00 20.40 102.20
17 MY BLUE DIAMOND BOY Mr Callum Tarvit 0 0 52.5 4.00 48.40 104.90
18 MISS TIA Mrs Margaret Best 0 0 37 12.00 56.80 105.80
R CRIME SCENE Miss Alexandra Heard 0 0 37.8 4.00 R R
R GUIDO MH Mr John Thornton 0 0 35.3 4.00 R R
Optimum XC Time - 05.03
N - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HESPO Miss Jodie Caig 6 0 35 0.00 0.00 35.00
2 MANAKIN Miss Laura Fenwick 5 0 31.8 0.00 7.20 39.00
3 LEISURE MAN Miss Jessica Zajda 4 0 24 4.00 12.00 40.00
4 HEY LISTEN Miss Rachel Kane 3 0 32.5 4.00 4.80 41.30
5 ELUNA Miss Arianne Finlay 2 0 30.5 0.00 12.00 42.50
6 INDY DE MUZE D Mr Daniel Ockenden 1 0 39.8 0.00 5.60 45.40
7 GOOD ENOUGH II Miss Flora Wilson 1 0 35.5 0.00 12.00 47.50
8 RLE I AM GOLD Miss Henny Cooper 1 0 39 0.00 12.80 51.80
9 JUMBO JONES Ms Caroline Taylor 0 0 34.3 16.00 6.00 56.30
10 WATERMILL FLIGHT Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 35.3 4.00 21.20 60.50
11 JUBILEE Mrs Avril Johnston 0 0 41 8.00 12.00 61.00
12 BOSS LUX Miss Giorgia Burns 0 0 33.3 7.00 20.80 61.10
13 BE CRYSTAL CLEAR Miss Emma Wake 0 0 39.5 8.00 16.40 63.90
14 FRS STORM Mr Sean Henderson 0 0 31.8 0.00 41.20 73.00
15 EMAIL DE JARSAY Mr Douglas Edward 0 0 34 4.00 78.80 116.80
E AR POWER MASTER Mr Euan Hammersley 0 0 35 14.00 E E AR
W BODIEVE BALLYCLARE Mrs Margaret Best 0 0 34.8 W W W
E AR GRANTSTOWN VISION Mr Stephen James Runciman 0 0 35.8 E E E AR
W LGS LITTLE LEGEND Mrs Kirsty Hogg 0 0 31.8 4.00 W W
Optimum XC Time - 05.41
OI - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LISSYEGAN MIKIE LOU Mr Lewis Mclean 12 0 24.3 0.00 11.60 35.90
2 TOUCH TOO MUCH Dr. Caroline Clarke 10 0 22.5 0.00 14.00 36.50
3 COOLEY TIMEPIECE Mrs Katherine Hague 8 0 23.6 4.00 10.00 37.60
4 PRF DIVO MAIL Miss Philippa Nixon 0 0 24.8 4.00 11.60 40.40
5 CHAMPAGNE CHARLIE XI Miss Morgan Gray 2 0 30.9 0.00 10.00 40.90
6 CRAIC IN TIME Miss Joanne Earle 0 0 28.6 8.00 10.00 46.60
7 WANSKJAERS CARLSSON Miss Elizabeth Walker 0 0 22.5 23.00 16.00 61.50
8 QUINCY IV Miss Caitlin Padfield 0 0 26.8 7.00 61.20 95.00
R OBOS IMPRESSIVE Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 31.1 4.00 R R
E R3 DANCING REVOLUTION Miss Martha Todd 0 0 25.2 0.00 E E R3
Optimum XC Time - 05.03
ON - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JOLLY JUMPER P Miss Laura Landale 6 0 34 4.00 4.00 42.00
2 DANTES INFERNO Mrs Kirsty Hogg 5 0 31.8 0.00 12.80 44.60
3 MIRANNAN Mr Daniel Ockenden 4 0 41.3 0.00 5.20 46.50
4 HANLEEN BABALOU Miss Amy Wybergh 1 0 32.8 0.00 24.80 57.60
5 DARRAKS CLOVER LUX Miss Anna Layfield 0 0 38.5 8.00 18.40 64.90
R CUFFESGRANGE COOLEY Mrs Katherine Hague 0 0 34.3 0.00 R R
E TH CES SILVER CHIP Miss Joanna Neilson 0 0 34.3 0.00 E E TH
Optimum XC Time - 05.03
ONu18 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLINGOWAN FLASH Miss Vicky Edgar 6 0 34.8 0.00 0.00 34.80
2 I SPY CDS Miss Jemima Cross 5 0 32.3 4.00 2.80 39.10
3 SECRET DESIRE II Miss Matilda Aplin 4 0 35 4.00 4.80 43.80
4 MILLIES LAW Mr Cameron Swales 0 0 38 8.00 0.00 46.00
5 MONBEG REBEL Miss Rachel Williamson 1 0 34.3 0.00 12.00 46.30
6 BOWMORE Miss Kyla Grieve 0 0 37.5 4.00 6.00 47.50
7 HILLARY VD BISSCHOP Miss Emily Oakden 1 0 31.5 0.00 18.80 50.30
8 ANDROMEDA III Miss Amelia Craig 0 0 43 4.00 4.40 51.40
9 COMMANCHERO Miss Jemima Cross 0 0 36 0.00 23.20 59.20
R NOT DONE Miss Jessica Burnham 0 0 34 19.00 R R

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Hopetoun Estate, ., Edinburgh, South Queensferry, West Lothian, United Kingdom, EH52 6PZ

Grid reference NT084785


Results Available

Twitter

Latest News

Sun and smiles at Warwick Hall

Posted on 23rd July 2021

Our final Science Supplements Area Festival of 2021 is complete – and what a day we had in Cumbria...

Read the full story
View all news