FRENCHFIELD (1)FRENCHFIELD (1)

Sponsored by AW Jenkinson Forrest Products

FRENCHFIELD (1)

Location

Frenchfield Farm, Carleton, A686, Penrith, Carleton, Cumbria, United Kingdom, CA11 8TZ

Date

Saturday 2 to Sunday 3 May 2020

Organisers and Secretaries

Joint Organiser - Douglas & Lucinda Weymouth
Contact Douglas & Lucinda Weymouth
Phone: 01931 713245
Mobile: 07836 238808 (D) 07753 656440 (L)

Event Secretary - Kerry Ware, weekend of event

Mobile: 07836 238808

Entries Secretary - Lucinda Weymouth, Also Pre-Event Secretary (no calls after 8pm)
Contact Lucinda Weymouth, Also Pre-Event Secretary (no calls after 8pm)
Phone: 01931 713245
Mobile: 07753 656440

Course description

Frenchfield has sandy going on permanent pasture across undulating farmland on the edge of Penrith. Excellent spectator viewing with wonderful views across to the Lake District.

Official website

Cumbria Horse Trials

Event schedule

Entries open

17 March 2020

Ballot date

7 April 2020 12:00 noon

Ballot period

May

Late entry surcharge

14 April 2020
Douglas & Lucinda Weymouth

Joint Organiser

Contact Details
Kerry Ware, weekend of event

Event Secretary

Contact Details
  • Mobile: 07836 238808
Lucinda Weymouth, Also Pre-Event Secretary (no calls after 8pm)

Entries Secretary

Contact Details
Douglas Weymouth

Course Designer

John Collier

SJ Course Designer

Douglas Weymouth

Course Builder

Grossick Photography

Photographer

Contact Details
  • Mobile: 07710461723

Entries Information

Entry Fees
Include VAT. VAT Number: 708512251.
If entries are oversubscribed a wait list will be held. Please state on entry form if you do not wish to be waitlisted.  No more entries will be accepted off the wait list after Friday 1st May at 12 noon. 

Entry Amendments
No later than 12:00 28 April by contacting  Lucinda Weymouth in writing or by email, info@cumbriahorsetrials.com, no texts thank you.

Refund Policy
As per rule 4.11. All withdrawals to be made to Lucinda Weymouth in writing or by email, info@cumbriahorsetrials.com, no texts thank you.

Starting Times
Available on 30 April on website www.britisheventing.com or by calling 01931 713245 between 19:00 and 20:00. Start Fee to be paid by cash or card.

Stabling

Stabling is available locally.
A list of providers is found on the horse trials page at www.cumbriahorsetrials.com.

Special Notices

In case of Abandonment please phone 07836 238808 or 07753 656440.
Provisions will be made for disabled persons to have suitable access to the administration area, dressage, show jumping and a designated area on the cross country.
Entrance Policy - No charge for BE and Cumbria Horse Trials Members displaying valid passes.  £10 per car on event days.
All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted except for disabled persons. 
Trade stand enquiries to Lucinda Weymouth.
Dogs must be kept on leads at all times.  

Accommodation and Catering

Hot and Cold refreshments are available throughout the event.

Accommodation information can be obtained via Penrith Tourist Office on 01768 867466 or www.visiteden.co.uk/where-to-stay

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE100 Saturday BE101 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
BE100 Sunday BE101 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
BE100Open Saturday BE101 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
BE105 Saturday N110 (2012) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00
BE80(T) Sunday BE91 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
BE90 Saturday BE91 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
BE90 Sunday BE91 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
BE90Open Monday BE91 (2009) £71.75 £10.22 £81.97 £12.00 £17.00
N Saturday N110 (2012) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00
N Sunday N110 (2012) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00
ON Saturday N110 (2012) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00
ONu18 Sunday N114 u18 (2016) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Qualifiers and special classes

Open Novice u18 classes

Prizes

BE80, BE90, BE100 prizes in kind.
Novice & BE105 lower limit prize money.

Cumbria Challenge Trophy 2020 for the highest placed Cumbrian horse/rider combination competing in all classes. Points are accumulated at all the Cumbrian BE affiliated events, of which the best 4 scores will count. The 2020 trophy will be presented at the end of the season.

As a courtesy to our sponsors and officials, please will competitors or their representatives attend prize giving and smartly dressed.

Event name: FRENCHFIELD (1) Date: Apr 27-28 2019 Location: Frenchfield Farm, Penrith, Carleton, Cumbria, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.46
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ALWAYS ARCHIE Mrs Nicola Wilson 0 16 25.3 0.00 0.00 25.30
2 SHADOW SHANNONDALE Mrs Emma Hobday 0 14 28.5 0.00 0.00 28.50
3 BURNLEA VIVA LA VIDA Miss Emily Galbraith 0 12 27.8 4.00 0.00 31.80
4 HESPO Miss Jodie Caig 0 10 33.3 0.00 0.00 33.30
5 HYLAYA B Mrs Laura Varty - Lindsay 0 8 33.5 0.00 2.80 36.30
6 APOLLO V Miss Robyn Bowness 0 2 39.5 0.00 0.00 39.50
7 HOT TREND Mr Luke Burnett 0 2 41.5 0.00 0.00 41.50
8 ASKINVILLAR MAYFLOWER Miss Louise Doherty 0 2 35 0.00 7.60 42.60
11 CVS BEL VAN LIEFDE Mrs Penny Spicer 0 0 33.5 16.00 4.00 53.50
12 OUTRAGEOUS GRAFFITI Miss Lottie Gibbons 0 2 42.5 0.00 12.00 54.50
13 SHADOW MINNIE MOON Mrs Emma Hobday 0 0 35 4.00 28.00 67.00
15 COOLEY WHO Mr Wills Oakden 0 0 35.5 0.00 48.80 84.30
W RAPIDOLYTE DE LADALKA Miss Cathryn Walby 0 0 38.8 W W W
E COOLQUILL FRANCISCO Miss Maisie Birkbeck 0 0 34.5 E E E
W DUNBOG INTUITION Mr James Oakden 0 0 31.8 W W W
W JACKSONS CHANCE Miss Lindsay Brown 0 0 46.8 W W W
E ROCKY XI Miss Molly Morris 0 0 34.3 4.00 E E
R CUMBRIAN FARMER Miss Shona Murdoch 0 0 49.3 20.00 R R
Optimum XC Time - 04.46
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MAIGOLD ROSE Miss Grace Lumley 0 16 27.3 0.00 0.00 27.30
2 WSH SACRUZ Miss Hannah Broadhurst 0 14 27.5 0.00 0.40 27.90
4 COOL KANGAROO Miss Daisy Job 0 10 28 0.00 0.80 28.80
5 SHADOW STAR QUALITY Mrs Emma Hobday 0 8 27.5 4.00 0.00 31.50
7 ROMA VICTOR Miss Storm Straker 0 2 34.3 0.00 0.00 34.30
8 TOMMY TUCKERY Miss Matilda Burridge 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
9 GLENKILN CRUSADER Miss Emily Galbraith 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
10 BALLINGOWAN ESTELLA Mrs Olivia Wilmot 0 2 35 0.00 0.00 35.00
11 TEMPLE INDIGO Miss Libby Colmer 0 0 32.5 5.00 2.00 39.50
12 BOYCIE Miss Paddy Muir 0 2 30.3 0.00 10.00 40.30
13 CULLINTRA SUNLIGHT Miss Emily Thomson 0 2 41 0.00 0.00 41.00
14 LITTLE JOE III Miss Jessica McKie 0 0 30.8 4.00 7.60 42.40
15 SERIOUS RUPERT Mrs Sarah Pool 0 0 31.8 4.00 63.20 99.00
16 GALLEY RUBY Miss Kate Abel 0 0 37.3 4.00 71.60 112.90
17 DAIMLER II Mr Scott Mclellan 0 0 23.5 4.00 88.80 116.30
18 SANDLANDS MISCHIEF Miss India Richardson 0 0 33.8 16.00 86.80 136.60
W MANAKIN Mrs Fiona Michaelides 0 0 W W W W
R AJS MAGIC MOMENT Mr Martin Arnott 0 0 28.5 0.00 R R
R NESSA Mr Michael Maxwell 0 0 41.8 R R R
Optimum XC Time - 04.46
BE100 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TRENT RED MEXICO Miss Kate Broatch 0 16 31.8 0.00 0.00 31.80
2 SAHARA BLUE Mr Douglas Crawford 0 14 33.5 0.00 0.00 33.50
3 ARDAGH EXCEED Mrs Harriet Graham 0 12 29.5 0.00 5.20 34.70
4 WINSTON XX Miss Grace Botterell 0 10 32.8 4.00 0.00 36.80
5 SHADOW GREENFIELD Miss Laura Ritchie-bland 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
6 EMPIRE Miss Nicola Broad 0 2 34.3 0.00 7.60 41.90
7 KILLOWEN ECHO Mrs Vicki struthers 0 0 33.3 8.00 3.60 44.90
8 FAWLTY COLOURS Mrs Kate Wilton 0 0 41 8.00 0.00 49.00
9 DANGEROUS LIAISON Miss Sarah Graham 0 0 36.5 8.00 6.00 50.50
10 FULWOODS VALENTINE Mrs Kate Collier 0 0 30.3 0.00 27.60 57.90
11 DOW JONES LITTLE DIAMOND Ms Eleanor Colton 0 0 38.3 0.00 24.80 63.10
12 EBANO XXXVIII Mrs Heather Mcatear 0 0 39.3 4.00 102.80 146.10
E R3 CARRICKATEE LAD Mrs Miska Mascall 0 0 40.3 17.00 E E R3
HC ATHLONE ACORN Mrs Katie Reddihough 0 0 36.3 0.00 E HC
E AR DARK DIAMOND II Miss Rosalie Speeckaert 0 0 30 49.00 E E AR
HC BROOKLYN FOUR POINT Miss Hattie Barnes 0 0 36.8 0.00 0.00 HC
E R3 GLENN Miss Niamh Richardson 0 0 31.5 0.00 E E R3
R RAMIRO MASTER B Miss Gabrielle Riddell 0 0 34.8 20.00 R R
Optimum XC Time - 04.46
BE100Open - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FERNHILL INSPECTOR Miss Lucy Harley 0 16 25.8 0.00 0.00 25.80
2 GABBANA Mr James Sommerville 0 14 23 4.00 0.00 27.00
3 DARKWOOD PERI Miss Emily Galbraith 0 12 30.5 0.00 0.00 30.50
4 ABSOLUTE PRIDE Miss Abbie Taylor 0 2 31.8 0.00 0.00 31.80
5 VILLAGE CRESCENDO Miss Jemima Cross 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
7 CARRABAWN GOLDEN VIEW Miss Elliott Atkinson 0 2 30.5 0.00 3.60 34.10
8 POLISHED CLASS Miss Maddie Oliver 0 2 33.3 0.00 38.40 71.70
E R3 CITY OF ROME Miss Victoria Smith 0 0 33.5 4.00 E E R3
W ALDERMAN FIREFLY FRED Miss Ava Taperell 0 0 33 W W W
W FOR VEHLAGE Miss Rio Hall 0 0 W W W W
W VORECKY SILVER Miss Hannah Mcgarr 0 0 35.5 W W W
Optimum XC Time - 04.46
BE105 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
2 CAVALIER CLOONEY Miss Heidi Stewart 0 14 31.8 0.00 0.00 31.80
3 COUNTRY FAIR LADY Miss Robyn Bowness 0 12 34 0.00 0.00 34.00
4 HIGHLING GIZMOLOGY Miss Lucy Bailey 0 10 34.3 0.00 0.00 34.30
5 KILDROMIN CHAMP Miss Lucy Barker 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
6 MISS MAYBELL Miss Alanis Milner-Moore 0 2 34.3 0.00 4.00 38.30
7 ANDROMEDA III Miss Amelia Craig 0 2 39.3 0.00 1.60 40.90
8 EQUADOR VI Miss Freya Gaitskell 0 2 39.3 0.00 2.40 41.70
9 MISTIC FANFAERE Miss Victoria Raw 0 0 35.3 8.00 0.00 43.30
10 FARMER JACK Miss Rosie Brickell 0 0 32.8 4.00 6.80 43.60
11 FORESTLAND OF DRAYTON Miss Harriet Bagley 0 0 28.8 4.00 20.00 52.80
12 ENDOLIGHT Mrs Catherine Johnson 0 0 36.3 4.00 20.00 60.30
R BURLEA BATTLESHIP Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 30.8 4.00 R R
E HF LUCKY XIII Mrs Kerry Armstrong 0 0 37.5 0.00 E E HF
W VALONTY Miss Jennifer Kane 0 0 32 W W W
W GOOD GIRL SUSIE Mr Douglas Crawford 0 0 35 W W W
R MILO XI Miss Lucy Baker-cresswell 0 0 31.5 0.00 R R
R MCL PREMIER ROYALE Miss Rachel Gordon 0 0 28.3 8.00 R R
Optimum XC Time - 04.13
BE80(T) - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CURRY LUCY Miss Claire Light 0 0 27 0.00 0.00 27.00
2 TOLEDO R Mrs Helen Self Dodd 0 0 27.5 0.00 0.00 27.50
3 HYTON RUSTIC CHARM Miss Becky Paul 0 0 24.5 4.00 0.40 28.90
4 HIGHLAKE LAKE Miss Rose-zena White 0 0 29 0.00 2.80 31.80
5 HILLOWAN NELLIE Miss Harriet Mccormick 0 0 32.8 0.00 0.00 32.80
6 PLEIADES Miss Bryony Fearnley 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
7 LC BLAZE Miss Leah Connor 0 0 36 8.00 0.00 44.00
8 GLENFOOT PHEODOR Miss Megan Clear Hill 0 0 31.8 12.00 12.80 56.60
9 RD BENTLEYS LAD Mrs Vanessa Smith 0 0 28.8 0.00 28.80 57.60
10 RUBY TUESDAY XIX Miss Jessica Lavin 0 0 38.3 0.00 22.80 61.10
11 TORFOOT GLENORCHY Miss Joules Johnstone 0 0 30 36.00 20.00 86.00
E AR GLENOMRA MANSIZE Mrs Fiona Michaelides 0 0 33.3 0.00 E E AR
E R3 DRINKING BUDDY Miss Grace Wood 0 0 50 E E E R3
W CAEBRYN GENTLEMAN JIM Miss Mia Short 0 0 W W W W
E AR TCE ROCKSTAR CRUISING Miss Francesca Tilbrook 0 0 28 0.00 E E AR
R QUIDARIO Miss Taylor Elgar 0 0 24.5 16.00 R R
E INDEPENDENT RIBBON Miss Jeannemarie Ferguson 0 0 42.8 9.00 E E
E R3 FREDDIE MAEL DUIN Miss Niki Mclachlan 0 0 25.5 8.00 E E R3
E NEWLANDS FARM MILLY Miss Isabella Morgan 0 0 55.3 4.00 E E
E AR KINCON GT Miss Natalie Knowles 0 0 30.5 9.00 E E AR
E AR JACK Miss Samantha Clark 0 0 35 0.00 E E AR
Optimum XC Time - 04.13
BE80(T) - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 OCELOT Mrs Lynsey Taylor 0 0 36.3 0.00 0.00 36.30
2 ANNA II Miss Chloe Nixon 0 0 28.5 8.00 0.00 36.50
3 MULLAGH SPIRIT Miss Katie Bell 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
4 RYAN DOOLIN Miss Jessica Lavin 0 0 37.8 0.00 0.00 37.80
5 MR FRODO II Mrs Carolyn Walkden 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
6 TULLYS HAPPY Miss Ashleigh Orrell 0 0 40.5 4.00 0.40 44.90
7 DFYS TOYBOY Miss Kelsey Proud 0 0 33.3 4.00 8.00 45.30
8 ROCHESTOWN CELTIC WARRIOR Mr Howard Pighills 0 0 35.3 0.00 17.60 52.90
9 ALL THAT IS JAZZ Mr Andrew Hewitt 0 0 31.3 17.00 9.60 57.90
10 HALLYKELD MONTY Mrs Amanda Dawson 0 0 36 8.00 14.40 58.40
11 HARRY XXIV Miss Linda Cummings 0 0 35.3 8.00 42.00 85.30
13 ISOBEL HENKELMANN Miss Jenna Henkelmann 0 0 36.5 4.00 62.40 102.90
14 MONTEREAGH MYSTIQUE Miss Madison Young 0 0 37.8 36.00 56.00 129.80
E R3 CARRABAWN DIAMONDS Mr Michael Moore 0 0 44.5 4.00 E E R3
E R3 MIGHTY MOSS Miss Scarlett Holden 0 0 34.3 0.00 E E R3
E AR MY SOLWAY HOLLYWOOD Miss Claire Knoery 0 0 38.5 4.00 E E AR
E UR MR FLYNNDERS Miss Vicky Johnston 0 0 30.5 12.00 E E UR
E ENCHANTED ROSE Miss Emily Miller 0 0 34.3 E E E
W HACKETTS YOU DONT KNOW JACK Mrs Mary Woodward 0 0 34.5 W W W
Optimum XC Time - 04.13
BE80(T) - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KATE Miss Kate Risker 0 0 32.5 0.00 0.00 32.50
2 CHO CHO PIO Miss Elicia Race 0 0 36.3 0.00 0.00 36.30
3 FSH LUCKI TWISTER Miss Linden Craven 0 0 33.8 0.00 3.20 37.00
4 BALLYNOE ROYAL IMP Miss Abbie Taylor 0 0 35.5 0.00 1.60 37.10
5 CAPITAL BOY Miss Cassie Thompson 0 0 39.3 0.00 0.00 39.30
6 CVS FAHRENHEIT Miss Hettie Horn 0 0 37.8 0.00 1.60 39.40
8 CRANFORD SILVER BOY Miss Becky Madeley 0 0 29.8 4.00 11.20 45.00
9 ANGEL DESIRE Miss Angela Moore 0 0 38.3 0.00 6.80 45.10
10 SIDNEY Z Miss Gemma Brodie 0 0 29 16.00 1.20 46.20
11 WELTON BOTHAL Mrs Stephanie Carney 0 0 31.3 8.00 8.00 47.30
12 ESTHER ROSE Miss Gill Litt 0 0 39.8 8.00 0.00 47.80
13 MANNINARD MAIRTIN Miss Katie Rutter 0 0 37.5 0.00 11.20 48.70
14 DIAMOND GAZER Mrs Heather Hardy 0 0 38.8 4.00 7.60 50.40
15 SO TANGELO Mrs Liz Park 0 0 29 20.00 1.60 50.60
16 MOYCHULLEN TURBO Miss Kacey Finch 0 0 29.3 0.00 26.40 55.70
17 MISS FUZZLE Miss Hannah Routledge 0 0 38.8 20.00 0.00 58.80
19 PLASUCHA DEL BOY 10855 Miss Rachel Gordon 0 0 34.8 4.00 35.20 74.00
E R3 COLLEGE LAND BOY Mrs Victoria Barrass 0 0 39.3 30.00 E E R3
E AR DRIMCONG PHILIP Dr Kirsty McLachlan 0 0 36.3 6.00 E E AR
Optimum XC Time - 04.07
BE90 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MYSTERY MAN Miss Alice Brickell 0 8 27.3 0.00 0.00 27.30
2 T G F LUCY Miss Gemma Carson 0 7 31.8 0.00 0.00 31.80
3 TARMON TRAVIS Miss Molly Selby 0 6 27.8 4.00 0.00 31.80
4 SEECHAUN BOY Miss Hannah Sykes 0 5 33 0.00 0.00 33.00
5 SUDSKI STAR Mr Douglas Crawford 0 4 34.8 0.00 0.00 34.80
6 CAVINOV Mr John Thornton 0 1 33.3 0.00 2.40 35.70
7 BRIARWOOD SHADOW Mr Josh Riley 0 1 36.8 0.00 0.00 36.80
8 TRULLY TEDDY Miss Amy Bell 0 1 36 0.00 0.80 36.80
9 JUNGLE DRUMS Mr Martin Arnott 0 1 36.8 0.00 1.20 38.00
10 HESA ALCAPONE Mrs Mary Woodward 0 1 38.8 0.00 0.00 38.80
11 BURNLEA SEA SAFARI Miss Sian Routledge 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
12 DEACON QUE Miss Becky Paul 0 1 40.3 0.00 0.00 40.30
13 BALHAGARTY QUALITY STREET Mrs Dorcas Mcdowell 0 0 34.3 7.00 0.00 41.30
14 DALTON P II Miss Anna Sloan 0 0 39 4.00 0.40 43.40
15 MISS LUCKY CAVALIER Mrs Louisa Wilson 0 1 36 0.00 9.20 45.20
16 QUINELLA Z Mrs SARAH PURDHAM 0 1 38 0.00 10.40 48.40
17 AMOS KEETO Miss Scarlett Scott 0 0 38.8 14.00 0.00 52.80
18 RISE N SHINE Miss Grace Lumley 0 0 43 13.00 1.60 57.60
19 BALHAGARTY PERFECTION Dr Sarah Mills Brown 0 0 36.3 0.00 22.80 59.10
20 ALMOND BEACH II Miss Jenna Campbell 0 0 31.8 16.00 29.60 77.40
E AR BEC ALL TALK Mr James Oakden 0 0 33.5 0.00 E E AR
HC THE SUN KING Miss Jessica McKie 0 0 35.3 0.00 72.40 HC
Optimum XC Time - 04.07
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BLUESIDE BOY Mr Douglas Crawford 0 8 28.8 0.00 0.00 28.80
2 MIRAHS SKYLARK Ms Meabh Schaible 0 7 30 0.00 0.00 30.00
3 HOYLIHANS RIO ROYALE Mrs Kerry Armstrong 0 6 33.3 0.00 0.00 33.30
4 GLARAMARA FREYA Miss Elizabeth Ostle 0 5 31.8 4.00 0.00 35.80
5 ROSSDARRAGH SHOW TIME Miss Carla Abel 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
6 NOBBER TADA Miss Emily Oakden 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
7 BOTSWANA BK Mrs Carrie Skelton 0 1 32.8 0.00 4.00 36.80
8 HEY LISTEN Miss Rachel Kane 0 1 32.5 0.00 8.40 40.90
9 MOYDRUM CHARLIE Miss Rachael-may Atkinson 0 0 35.3 8.00 0.00 43.30
10 GO ONLINE Mrs Roz Eccles 0 0 33.8 8.00 3.60 45.40
11 FIRST SUNLIGHT Miss Amy Simpson 0 1 53 0.00 0.00 53.00
12 LOTS OF LUX Miss Henny Cooper 0 0 34.5 0.00 20.80 55.30
E R3 FINSELF Miss Charlotte Mellin 0 0 31.3 0.00 E E R3
E AR COOLEY EMPIRE Mr Stephen Rankin 0 0 37.3 0.00 E E AR
HC KEC CHICAGO QUALITY Mr Daniel Scott 0 0 35 0.00 61.20 HC
E AR QUEEN DE LA FONTAINE Miss Dee Ormston 0 0 37 8.00 E E AR
Optimum XC Time - 04.07
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BLAKENEY PALOMINO Miss Rio Hall 0 8 29.3 0.00 0.00 29.30
2 DOUBLE DASHING Miss Brodie Beveridge 0 7 35.8 0.00 0.00 35.80
3 TWISNAEME Mr Douglas Crawford 0 6 36.3 0.00 0.00 36.30
4 SUNRISE II Miss Tillyjane Buckley 0 5 32.3 4.00 0.80 37.10
5 SHES GOLD Miss Jade Thompson 0 4 32.5 4.00 1.20 37.70
6 WILLIAM WEDNESDAY Mrs Sarah Ettridge 0 1 37.8 0.00 0.00 37.80
7 NORTHERN ECHO Miss Amy Simpson 0 1 35 0.00 2.80 37.80
8 CAMROSS CRUISE Simon Middleton 0 1 30.3 0.00 7.60 37.90
9 UPTOWN FUNK II Miss Carolyn Mcewan 0 0 32.5 8.00 0.00 40.50
10 HOLLYWOODS SECRET Miss Rachael Armstrong 0 1 40.8 0.00 0.80 41.60
11 GRACE III Mrs Corinne Metcalfe 0 0 32.8 11.00 0.00 43.80
12 FLUCHTER HEY GISELLE Miss Moira Watson 0 0 36.5 4.00 5.60 46.10
13 BALLINGLEN DREAMYS REWARD Miss Megan Mulcahy 0 0 34.3 16.00 0.00 50.30
14 WATERLOO TIM Miss Taylor Roebuck 0 0 40.8 4.00 7.60 52.40
15 FIRE TAILED SUNBIRD Mrs Dorcas Mcdowell 0 0 39.5 8.00 5.60 53.10
16 SHANNONDALE HOLLEY Miss Rachael Lupton 0 0 31 0.00 24.80 55.80
17 CAMBLIN QUALITY Mr James Oakden 0 0 32.8 8.00 34.00 74.80
18 DONNA KEISEADA Mrs Claire Paisley 0 0 29.3 0.00 55.60 84.90
19 MARTHA IV Mrs Laurie Stewart 0 0 36.3 4.00 54.00 94.30
HC LUNATIQUE Mr Daniel Scott 0 0 38 4.00 R HC
Optimum XC Time - 04.07
BE90 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 POWER MASTER Mr Euan Hammersley 0 8 30.3 0.00 0.00 30.30
2 SCEILIG CONCORDIO Mr Rowan Laird 0 7 32.3 0.00 0.00 32.30
3 HOLMSIDE RED ACE Miss Amy Auld 0 6 33.5 0.00 0.00 33.50
4 DOUBLE SHOT Mrs Helen Self Dodd 0 5 29.5 4.00 0.80 34.30
5 COPPERHALL RUSTY Miss Dawn Emerson 0 4 29.3 4.00 2.00 35.30
6 SMITHIES BRIDGE GENT Mrs Catherine Parker 0 3 35.8 0.00 0.40 36.20
7 FANCY FREE III Mr Finlay Marsden 0 1 36.3 0.00 0.00 36.30
8 ALECON Miss Emma Little 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
9 VERMOUNT EARL Miss Libby Gallon 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
10 ROBE DARK ROMEO Miss Freya Donoghue 0 0 36.5 4.00 2.40 42.90
11 BAMBER BRIDGE Miss Sophie Dods 0 0 37.8 8.00 0.00 45.80
12 PARKIE BOY Mr Richard Nichol 0 0 38.8 8.00 0.00 46.80
13 BRING IT ON BAILEY Miss Ruby Cheyenne Smith 0 0 38.8 8.00 0.00 46.80
14 GRAIGUE PALMAN Mrs Elaine Allan 0 0 41 8.00 0.00 49.00
15 ROSSCON MR ARCHER Miss maisie mackay 0 0 41.5 4.00 3.60 49.10
16 NEWKNOCKTOWN DIAMOND Miss Megan Sutton Walker 0 0 45.5 4.00 0.40 49.90
17 MY WORK OF ART Miss Susannah Service 0 0 33.8 0.00 20.40 54.20
18 HAMPTON FONTAINE Mrs Laura Mcdonald 0 0 34.5 0.00 20.80 55.30
19 OURNINA Miss Jemima Stewart 0 1 51 0.00 8.40 59.40
20 FORTMILL FRENCH CONNECTION Miss Loren Veitch 0 0 30.5 4.00 28.00 62.50
21 ALMOND IMPULSE Miss Kathryn Henderson 0 0 37.8 8.00 18.00 63.80
22 MCINTOSH PATRICK Mr Ian Thompson 0 0 43.5 0.00 76.40 119.90
E UR BARNEY XVII Mr Thomas Collier 0 0 38.3 E E E UR
E UR THEODORE TED Miss Emma Craig 0 0 37.8 19.00 E E UR
E TH MURPHY XVIII Mrs Erin Macleod 0 0 38.5 4.00 E E TH
E UR DOOLEY Mr Duncan Fisher 0 0 44.3 0.00 E E UR
W QUETELET Mrs Frances Hillier-brown 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.07
BE90 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CASTLE ELLIS SOPHIE Miss Brooke Douglas 0 8 28.3 0.00 0.00 28.30
2 HITSTAR Miss Sarah Hislop 0 7 27.8 0.00 1.20 29.00
3 KS JAZZ Miss Alicia Newing 0 6 31.8 0.00 0.00 31.80
4 KEELNACALLY PUISS CLOVER Miss Hannah Jolliffe 0 5 32.3 0.00 0.00 32.30
5 MGH COCO Miss Tilly Conder 0 4 34 0.00 0.00 34.00
6 IN TECHNICOLOR Mr Michael Arthur 0 3 34 0.00 0.00 34.00
7 GRAZIA STRAORDINARIA Miss Rebecca Chrisp 0 2 31.3 0.00 2.80 34.10
8 GOODHEYS CAROUSEL Miss Jessica Chapman 0 1 34 0.00 0.80 34.80
9 FOREST BAY Mrs Pauline Nield 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
10 BANKWOOD ARIZONA Mr Nick Hodkinson 0 1 36 0.00 0.00 36.00
11 JUPITER'S ORBIT Mr James Oakden 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
12 CATTON CANDYMAN Miss Nicola Mann 0 0 29.8 4.00 3.60 37.40
13 SAMSONS HILL Mr Richard Nichol 0 1 38.5 0.00 0.00 38.50
14 PALLAS VANK WISH Miss Jade Pitt 0 1 29.3 0.00 9.20 38.50
15 SANNABAYS GIOVANNI Mrs Helen Self Dodd 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
16 SUPREME PEARL Miss Louise Forrest 0 0 34 8.00 0.00 42.00
17 MOLLY GAL Miss Steph Baul 0 0 38 11.00 0.00 49.00
18 REBEL KING Miss Dona Williams 0 0 37.5 8.00 7.20 52.70
19 CASTLERISE PATIENCE Mr Alexander Abrahams 0 0 44.8 8.00 0.00 52.80
20 UPPER LIMIT Mrs Louise Rusby 0 0 28.8 4.00 20.00 52.80
21 SAM V Miss Daisy Hollister 0 0 33.3 0.00 22.00 55.30
22 PRIMITIVE POPINJAY Miss Elizabeth Wardhaugh 0 0 41.3 8.00 20.00 69.30
23 BALLYCREEN CARYSFORT Mr Thomas Collier 0 0 35.3 4.00 42.80 82.10
24 FORESTI Ms Lisa Nickson 0 0 37.5 8.00 56.80 102.30
25 FERNANDO IX Miss Catherine Guthrie 0 0 42 21.00 56.80 119.80
R GOOD TO GO III Mr Richard Johnston-smith 0 0 33.3 R R R
E AR ZELANA Miss Anna Hunter 0 0 33.3 12.00 E E AR
E R3 MISS MURPHY II Miss Rosalie Speeckaert 0 0 25.5 E E E R3
R COOLAMBER DASH Miss Amy Auld 0 0 30.5 0.00 R R
Optimum XC Time - 04.07
BE90Open - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DUNLOUGHAN WHIRLWIND Miss Philippa Nixon 0 8 27.5 0.00 0.00 27.50
2 TOMS BRUCE Miss Philippa Nixon 0 7 28.5 0.00 0.00 28.50
3 TAYVALE ILLUSION Miss Holly Richardson 0 6 28.8 4.00 0.00 32.80
4 WESTERN REBEL Miss Kate Sanderson 0 1 33.8 0.00 0.00 33.80
5 WIZZI PIPPIN Miss Sky Otterburn 0 1 31.8 0.00 4.00 35.80
6 IPACHE Miss Holly Richardson 0 0 28 8.00 0.00 36.00
7 DILSHAAN QUEEN Miss Morven Pringle 0 0 38 4.00 0.00 42.00
8 MOGEELY ROWS Miss Morven Pringle 0 1 48 0.00 0.00 48.00
9 EDNAMORE Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 41.8 0.00 25.20 67.00
W COWLING FAER AND SQUARE Miss Kerri Dow 0 0 36.3 4.00 W W
R CENTURO Z Miss Laura Ritchie-bland 0 0 38.3 0.00 R R
Optimum XC Time - 04.46
N - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 NEWLANDS SANDO HIT Miss Rachael Lupton 6 0 24.5 0.00 3.60 28.10
2 LEVITATE Mrs Nicola Wilson 5 0 27.3 0.00 1.20 28.50
3 MACGREGORS COOLEY Mr Wills Oakden 4 0 33 0.00 0.00 33.00
4 SHANNONDALE SHAGOSHA Miss Rachael Lupton 3 0 30.8 0.00 4.40 35.20
5 HARRISON IV Miss Robyn Gray 2 0 27.3 0.00 9.60 36.90
6 COPPERWOOD Mrs Emma Hobday 1 0 37 0.00 0.00 37.00
7 DUKE OF DARLINGTON Miss Storm Straker 1 0 35.8 0.00 2.00 37.80
8 ENIGMA VIII Mr Ben Hobday 0 0 30 8.00 0.00 38.00
9 DISSINGTON WIZZARD Mrs Amy Aspden 1 0 38.5 0.00 0.00 38.50
10 EXTENDER Mr Sam Harrison 1 0 35.3 0.00 4.00 39.30
11 LIFE IN TIME Miss Giorgia Burns 1 0 39.8 0.00 0.80 40.60
12 MISS CONTENDER Miss Morven Pringle 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
13 COOLEY CRAWFORD Miss Katherine Lindsay 1 0 35.5 0.00 6.40 41.90
14 OODA LOOP Miss Amy Wybergh 1 0 39.8 0.00 6.40 46.20
15 LUXUS I DO Mr John Hughes 1 0 38.8 0.00 12.40 51.20
16 HILLSIDE PRESIDENT Miss Henny Cooper 1 0 39.8 0.00 12.00 51.80
17 WOODYS HONOR MISSION Miss Sarah Bartlett 1 0 38 0.00 18.00 56.00
18 CARRICK DIAMOND SHOWMAN Mr Daniel Scott 1 0 43 0.00 16.40 59.40
19 IRON MAN III Mr Ben Hobday 0 0 31.3 4.00 24.80 60.10
20 LINCOLN ONE TOO MANY Miss Catherine Harston 1 0 53.5 0.00 9.60 63.10
21 ANGEL NIGHT Miss Jessica McKie 0 0 38.8 0.00 27.20 66.00
22 DIARADOS CHEEKY BOY Mrs Stephanie Oakden 0 0 39.5 0.00 27.60 67.10
E TALICA Miss Paddy Muir 0 0 36.8 0.00 E E
R EDOUARD VAN HET CABERNHOL Mr Stephen Rankin 0 0 46.3 0.00 R R
Optimum XC Time - 04.46
N - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HIGHWAY II Miss Bella Innes Ker 6 0 19 0.00 0.40 19.40
2 GARCIA II Mr Ben Hobday 5 0 20.3 0.00 0.00 20.30
3 BALLYOSKILL BOY Miss Harriet Bagley 4 0 25.5 0.00 2.80 28.30
4 PAINTERS BAY Mr Ben Hobday 3 0 25 4.00 0.00 29.00
5 EPIC TALE Mrs Annelise Colver 2 0 26.5 0.00 3.60 30.10
6 CHIRAZ III Mrs Nicola Wilson 0 0 25 4.00 1.20 30.20
7 WISE GUY Mrs Amy Aspden 1 0 35.5 0.00 0.00 35.50
8 BALLYVAD DUBH Miss Henny Cooper 1 0 35.8 0.00 0.00 35.80
9 LINCOLN MASTER Miss Natalie Anderson 1 0 39.8 0.00 4.80 44.60
10 PRIMITIVE SHINING STAR Miss Catherine White 0 0 36.5 4.00 4.40 44.90
11 COOLEY MAKE A MOVE Miss Katherine Lindsay 1 0 39.5 0.00 7.60 47.10
12 CEDARMOUNT CAVALIER Miss Grace Cooper 1 0 37.8 0.00 9.60 47.40
13 ROYAL REBEL Mrs Caroline Stewart 1 0 45 0.00 5.20 50.20
14 BOSS LUX Miss Giorgia Burns 0 0 34 4.00 14.40 52.40
15 AFTER THE BEAT Miss Grace Lumley 0 0 44.5 4.00 4.40 52.90
16 SVS UPBEAT Mr James Oakden 1 0 42.8 0.00 20.00 62.80
17 CARRICK DIAMOND WARRIOR Mr Daniel Scott 0 0 20.5 0.00 44.00 64.50
18 KEC PIXXIE Miss Morven Pringle 0 0 34.5 0.00 31.60 66.10
19 ROYAL ETIQUETTE Mr Will Murray 0 0 35.8 8.00 23.60 67.40
20 CABALLO ROJO Mr Roan Grant 0 0 32.3 0.00 43.20 75.50
W EDGAR II Mrs Fiona Miller 0 0 W W W W
E R3 SHANNONDALE GOLD RUSH Miss Rachael Lupton 0 0 25.3 0.00 E E R3
W BSI LUI RA Mrs Kirsty Hogg 0 0 40 W W W
W PORTLAOISE READYFOREUROPE Mr John Hughes 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.46
ON - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ARCTIC CRUISING Miss Philippa Nixon 6 0 19.8 0.00 0.80 20.60
2 MILE HIGH Mr Ben Hobday 5 0 25.3 0.00 0.00 25.30
3 WILLIAM WORDSWORTH Miss Storm Straker 4 0 29.8 0.00 0.40 30.20
4 ARDRISTAN LASS Miss Lottie Walsh 1 0 37 0.00 2.40 39.40
5 GREYSTONE RISING STAR Mr Wills Oakden 1 0 40.8 0.00 0.00 40.80
6 BALLYBRACK DAKOTA Miss Jess Bell 1 0 24.3 0.00 17.60 41.90
7 DWINA DE CAVRON Mrs Caz Mosley 0 0 37.8 4.00 14.00 55.80
8 LARKSHILL SOVEREIGN Miss Philippa Nixon 0 0 27.8 12.00 21.20 61.00
9 FOXGLOVE SKYLARK Miss Caitlin Pitcher 0 0 36.5 8.00 18.00 62.50
E AR THE FULL MONTY VIII Miss Lucy Soeder 0 0 32.3 4.00 E E AR
R KHOI TRAVELER Miss Natalye - Grace Standage 0 0 28.5 0.00 R R
E R3 WISHES IN THE SKY Miss Robyn Gray 0 0 28.8 0.00 E E R3
- Section
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BROOKWOOD BRAVEHEART Mr Martin Arnott 0 16 30 0.00 0.00 30.00
3 ROHDIAMANT VON CASSINI Mr Wills Oakden 0 12 24.5 4.00 0.00 28.50
6 ESTORIL Mr Lewis Mclean 0 2 33 0.00 0.00 33.00
6 COOLEY OFFSHORE Mrs Katie Kay 0 2 33 0.00 0.00 33.00
7 IPW MASTER CHARLIE Miss Bronagh Daly 0 0 36.3 0.00 3.20 39.50
9 TROT ON TOMMY Miss Rebekah Jackson 0 2 25.5 0.00 20.00 45.50
10 CRUISING BIG BEN Mr John Hughes 0 2 47.5 0.00 4.00 51.50
12 QUALITY STREET V Mrs Susan Tootle 0 0 32.5 6.00 56.80 95.30
14 MISTER SOLO TO YOU Miss Anna Edwards 0 0 33.3 4.00 33.20 70.50
18 TGF LEMON Miss Alison Newton 0 0 50.5 8.00 9.20 67.70
23 HAWK EYE Mrs Nicola Wilson 0 0 32 4.00 42.40 78.40
E R3 BALLYVADD SARCO Mr Joshua Wareing 0 0 41.3 0.00 E E R3
E R3 WRDEG MAJOR GIBBY Mrs Krista Ainslie 0 0 36.5 9.00 E E R3

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Frenchfield Farm, Carleton, A686, Penrith, Carleton, Cumbria, United Kingdom, CA11 8TZ

Grid reference NY538301


Cancelled

Sponsored by

Latest News

Thumbnail

International Classes Added to Burnham Market in 2020

Posted on 2nd July 2020

We are pleased to confirm that a CCI4*-L and CCI4*-S for eight and nine year old horses at an additional Burnham Market Horse Trials, on 17-20 September, has been agreed by the British Eventing Fixtures Panel and approved by the FEI.

Read the full story
View all news