BRITISH EVENTING YOUNG HORSE CHAMPIONSHIPSBRITISH EVENTING YOUNG HORSE CHAMPIONSHIPS

Newsflash

***There is no Trot up on Tuesday***
Sec A & Sec B trot up on Wed am from 0800 (3* first) then dressage from 1000 for the 3* and 1030 for the 2*
Sec A1, A2,B1 & B2 trot up Wed pm from 1400 (2*) and approx. 1530 (3*) Dressage Thurs and Fri.
Sec D dressage on Wed pm from 1400
Sec C, D1, & E dressage on Thurs.

***DRESSAGE TEST***
All 2* classes will do the FEI 2*B 2021 not the 2020 test




 

OSBERTON INTERNATIONAL (2) & YOUNG HORSE CHAMPIONSHIPS

Location

Osberton Estate, Worksop, Worksop, Nottinghamshire, Nottinghamshire, United Kingdom, DN22 8JH

By kind permission of GMT Foljambe & The Foljambe Trust

Date

Wednesday 29 to Sunday 3 October 2021

Organisers and Secretaries

Entries Secretary - BEDE Events
Contact BEDE Events
Phone: 01949 829061

Event Organiser - BEDE Events
Contact BEDE Events
Phone: 01949 829061

Course description

The light sandy ground at Osberton ensures excellent ground whatever the conditions. The course will run through the parkland, including some woodland,over a newly built track

Official website

Bede Events Ltd

Event schedule

Entries open

23 August 2021

Ballot date

7 September 2021 12:00 noon

Ballot period

September

Late entry surcharge

8 September 2021

Event Team

BEDE Events

Entries Secretary

Shelford Manor, NG12 1ES

Contact Details
BEDE Events

Event Organiser

Contact Details
Beau Wood

SJ Course Designer

Stuart Buntine

Course Designer

Stuart Buntine

XC Course Designer

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 829129120

Internet entries will be accepted on www.bede-events.co.uk. Any entries unpaid at ballot date will be rejected.
International Athlete Entries: All entries must be correctly entered on both the event entry system AND the FEI site.

Refund Policy: All entries withdrawn before ballot date will receive 100% refund of all monies. All entries received before ballot date and withdrawn after ballot date that are replaced will receive a refund minus an administration fee of £12 plus VAT, as per Rule 4.11.2. All entries made after ballot date and subsequently withdrawn before the Entry Amendment date, that are replaced will have a 75% refund. No refunds will be made after withdrawal date. Withdrawals must be made in writing by emailing the entries secretaryWithdrawal & Refund Policy 2021

Starting Times are available on 28th September on www.bede-events.co.uk

Stabling

Stabling is available at £160.00 including VAT,  this includes a £5 charge for biosecure cleaning of the stables prior to arrival provided by Equine Bio Genie (www.equine-bio-genie.co.uk). Two bales of Caviera bedding will be provided per stable, more bedding can be booked through the BEDE website - please note it is cheaper to buy in advance than on the day. There will be no 'barn stabling' this year, to allow for social distancing. PAPER BEDDING WILL NOT BE ALLOWED. No stable refunds after 16th September. There will be a limited number of mains hook ups for lorries and caravans available on a first booked basis - £96 inc VAT until 16th September.  After this date, hook-ups may be possible subject to availability, bookable on arrival at £110 inc VAT. 

Haylage will be available to buy at £4.50 a bale.  See BEDE website.

Special Notices

In case of Abandonment please check website www.bede-events.co.uk, social media or phone 01949 829061. Contact number during the event - 01949 829061.

All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted.

Dogs must be kept on leads at all times including the lorry park.

There will be entertainment each evening, please see BEDE website for details.

Entrance Policy - Please go to BEDE website for more details

Accommodation and Catering

Excellent hot food, competitively priced, will be available on site throughout the event in a large marquee from Tuesday PM.

A B&B list is available on BEDE Events.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
CCI-L 2* D-WED / D-THU / D-FRI / X-SAT / S-SUN CCI2* B (2021) £387.37 £57.33 £444.70 £12.00 £0.00
CCI-L 3* D-WED / D-THU / D-FRI / X-SAT / S-SUN CCI3* A (2021) £387.37 £57.33 £444.70 £12.00 £0.00
CCI-S 1* 5YO D-THU / X-FRI / S-SAT CCI1* (2021) £117.60 £17.40 £135.00 £12.00 £27.53
CCI-S YH2* D-WED / D-THU / X-FRI / S-SAT CCI2* B (2021) £135.84 £20.10 £155.94 £12.00 £30.00
CCI-S YH3* D-THU / X-FRI / S-SAT CCI3* A (2021) £178.93 £26.48 £205.41 £12.00 £30.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Payable at time of entry
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

FOUR YEAR OLD SHOWCASE - for horses foaled in 2017 and registered (free registration) with British Eventing.  The competition will be limited to approximately 35 horses (may be subject to balloting if an excess of entries.  Preference will be given to horses that have completed a double clear at BE80T or BE90 in 2021.  Please see BEDE website for further details and link to the entries site

FIVE YEAR OLD CHAMPIONSHIP - for horses foaled in 2016 and registered with British Eventing. Qualifying competition - BE100 level. All entries must have a qualifying result in a 5YO class plus the relevant 1* MERs. The timetable for 2021 will differ from previous years now DR-Thurs, XC-Fri, SJ-Sat.  This will run as a CCI1*-S class, so please check FEI schedule for further information. Information will be updated on the BEDE website.

SIX YEAR OLD CHAMPIONSHIP - for horses foaled in 2015 and registered with British Eventing. Qualifying competition - N level. The timetable for 2021 will differ from previous years now DR-Thurs, XC-Fri, SJ-Sat. This will run as a CCI2*-S class, so please check FEI schedule for further information. Information will be updated on the BEDE website.

SEVEN YEAR OLD CHAMPIONSHIP - for horses foaled in 2014 and registered with British Eventing. Qualifying competition Int level. The timetable for 2021 will differ from previous years now DR-Thurs, XC-Fri, SJ-Sat. This will run as a CCI3*-S class, so please check FEI schedule for further information. Information will be updated on the BEDE website.

All Cross Country courses will be of a Championship standard within that level.

5, 6 and 7yo's will be required to trot-up on Sat am prior to the show jumping phase, as per FEI rules.

Depending upon entries, some 5, 6 & 7yo's may be required to dressage on Wednesday.

Some CCI 2* & 3* may dressage on Wednesday AM and therefore will Trot-Up on Tues.

*Competitors in International Classes only - Please note in addition to your entry fee at the time of entry you will be charged an extra fee of £16.00. This is charged by the FEI for the Worldwide Equine & Human Anti-Doping Program.This fee will be refunded in full if your entry is withdrawn.

Prizes

Prize Money - Please see website for updated prize money.

Riders and horses must attend all prize-givings or prize money will be forfeited. The Sam Barr Memorial Trophy for the best British Mare in 6 year old section.  The Peter Guthrie trophy for the best home-bred horse int he CCI3*-L.

All prize-givings will be mounted.  The top eight riders will be required along with the winning Owner

Timetables

Wednesday

CCI-L 3* - A CCI-L 2* - B CCI-S YH2* - D
Dr 10:00 10:32 14:00
SJ - - -
XC - - -
No 1-26 201-212 601-625

Thursday

CCI-L 3* - A1 CCI-L 2* - B1 CCI-S 1* 5YO - C CCI-S YH2* - D1 CCI-S YH3* - E
Dr 09:00 09:00 08:20 09:00 08:50
SJ - - - - -
XC - - - - -
No 31-82 221-272 501-535 631-681 701-757

Friday

CCI-L 3* - A2 CCI-L 2* - B2 CCI-S 1* 5YO - C CCI-S YH2* - D CCI-S YH2* - D1 CCI-S YH3* - E
Dr 09:00 09:00 - - - -
SJ - - - - - -
XC - - 10:00 11:40 11:40 14:40
No 91-142 281-332 501-535 601-625 631-681 701-757

Saturday

CCI-L 3* - A CCI-L 3* - A1 CCI-L 3* - A2 CCI-L 2* - B CCI-L 2* - B1 CCI-L 2* - B2 CCI-S 1* 5YO - C CCI-S YH2* - D CCI-S YH2* - D1 CCI-S YH3* - E
Dr - - - - - - - - - -
SJ - - - - - - 10:00 11:46 11:46 14:46
XC 08:00 08:00 08:00 13:16 13:16 13:16 - - - -
No 1-26 31-82 91-142 201-212 221-272 281-332 501-535 601-625 631-681 701-757

Sunday

CCI-L 3* - A CCI-L 3* - A1 CCI-L 3* - A2 CCI-L 2* - B CCI-L 2* - B1 CCI-L 2* - B2
Dr - - - - - -
SJ 09:46 09:46 09:46 14:30 14:30 14:30
XC - - - - - -
No 1-26 31-82 91-142 201-212 221-272 281-332

Entries Summary

Class Entries
CCI-L 3* 138
CCI-L 2* 130
Class Entries
CCI-S 1* 5YO 35
CCI-S YH2* 87
CCI-S YH3* 57

CCI-L 3*

Entry No Section Horse Rider
1 A HACIEN Lauren Lillywhite
2 A BENICIA B James Avery
3 A FLY THE FLAG Rosie Thomas
4 A BILLY ORINOCO Flora Harris
5 A A CLASS COOLEY Wills Oakden
6 A CORNISH REBEL Max Warburton
7 A P G WITHERNAY Christopher Whittle
8 A SEYCHELLE Kevin Mcnab
9 A EXPERT Samantha Jimmison
10 A VELMA Dani Evans
11 A ERIC THE RED Kate Dennis
12 A LOVELOCKS RUMPLESTILTSKIN Marcio Carvalho Jorge
13 A UNIS MIDNIGHT ILLUSION Tyler Cassells
14 A SCHINDLERS BOY John-Paul Sheffield
15 A MOSSTOWN PRINCE Erika Sjostrom
16 A THEO RICARDO Jack Pinkney
17 A DIGGER JONES Alexander Tordoff
18 A CELTIC MORNING STAR Andrew James
19 A GRANDE BY DESIGN Emma Manton
20 A COOLEY EXCHANGE Aaron Millar
21 A VINEGAR HILL Carolyne Ryan-Bell
22 A COOLROCK COOLEY Bella Innes Ker
23 A NOCENTINI VAN T VERAHOF Rafael Losano
24 A GRAFIBA Fred Powell
25 A HARTHILL STORM Sian Davies-cooke
32 A1 WANSKJAERS CARLSSON Elizabeth Walker
33 A1 QUIMERA CP Katie Bleloch
34 A1 SPORTSFIELD FREELANCE Aoife Clark
35 A1 VENEZUELA Emily Grace
36 A1 PSH GAZELLE Aimee Penny
37 A1 ITAREUSO Louisa Lockwood
38 A1 QUINTUS GRANDIA Z Tom Grant
39 A1 MOHER PRINCE Milo Kennedy
40 A1 OAREHOUSE HERO Katey Cuthbertson
41 A1 HHS DASSETT CLASS Kate Rocher-Smith
43 A1 COOLEY ON THE CARDS Izzy Taylor
44 A1 GOLDEN GUN UK George Hopwell
45 A1 C WHY Toots Bartlett
46 A1 SPYPARK FERRO XS Yu Xuan Su
47 A1 SCUDERIA 1918 HUMPHREYS Kevin Mcnab
48 A1 WIL JACK B KING Charlotte Parry-Ashcroft
49 A1 RICKER RIDGE RICOCHET Samantha Lissington
50 A1 J ADORE SALSA Tyler Cassells
51 A1 GREENACRES SPECIAL CAVALIER Caroline Powell
52 A1 RUSSELJACKET Harry Meade
53 A1 BENGAL LORE Pippa Taylor
54 A1 VENDI FOX Tristram Owers
55 A1 CAPITAINE DE HUS Z Ginny Thompson
56 A1 I DIABLO JOE Piggy March
57 A1 CASTLE HOWARD CASANOVA Marcio Carvalho Jorge
58 A1 WELLFIELDS LINCOLN Susie Berry
59 A1 IRENE LEVA Rhian Smith
60 A1 BLING Laura Collett
61 A1 MOUNT PANTHER Charlotte Dennis
62 A1 NEWMARKET PATROL Alexander Tordoff
63 A1 BALLYCOOG BREAKER BOY Will Rawlin
64 A1 DUKE OF CHAMPIONS Giovanni Ugolotti
65 A1 NITOR Alexander Whewall
66 A1 HOLYWELL CAVALIERE CLASSIC Andrew James
67 A1 TOP HONOURS Max Warburton
68 A1 THE WOLF MAN Jack Pinkney
69 A1 JSR CRAZY MAZY Zoe Rymer
70 A1 DHI BY DESIGN Wills Oakden
71 A1 BT MARTINS MASTERPIECE Rafael Losano
72 A1 BALLYMOON DIAMOND Carolyne Ryan-Bell
73 A1 FEARLESS W Nicole Mills
74 A1 SPORTSFIELD LUX IMPRESSIVE Erika Sjostrom
75 A1 OVER THE MOON VI Scott Wallace
76 A1 AZERLEY DONALD Michael Broadley
77 A1 ABC ARCTIC DAME Jess Falle
78 A1 CENTISSIMO Daya Singh Hujan
79 A1 KELLYPSA VAN T ASSCHAUT Sammy Oliver
80 A1 CASH IN HAND Noor Slaoui
81 A1 JUMBLE Wills Oakden
82 A1 FREYA 363 Matthew Heath
91 A2 NEWMARKET CARO Oliver Townend
92 A2 LSS LANZAROTE Rupert Batting
93 A2 CAROLINES AIR KM Izzy Taylor
94 A2 MONBEG JUST BLUE Dani Evans
95 A2 PORSCHE Heidi Coy
96 A2 EPICA Gubby Leech
97 A2 CLASS VISTA Flora Harris
98 A2 INTENTIE W Sian Davies-cooke
99 A2 PSH ENCORE Aimee Penny
100 A2 GOLD FLAME GUY Sarah Holmes
101 A2 BOLEYBAWN CEDRIC Emma Silman
103 A2 GUILTY PLEASURE Franky Reid-Warrilow
104 A2 CRUMLINPARK GENIE Louisa Lockwood
105 A2 IN LIKE FLYNN Andrew James
106 A2 MONBEG VOODOO Bella Innes Ker
107 A2 HOUDINI VIII Matthew Glentworth
108 A2 NIPPY MORNING Rosie Thomas
109 A2 PRINCE TED Alfie Marshall
110 A2 KILCOLTRIM MERMIST Sara Bowe
111 A2 FA KARLA Ben Perry
112 A2 BENEDICT DALTON RADAU Anne Mackley
113 A2 CARWARTHEN HARRIER Harry Meade
114 A2 THE BOSSMAN II Sarie Weaving
115 A2 KILNAMONA LINCOLN Phil Brown
116 A2 A SPORTSFIELD CAYENNE Jessica Watts
117 A2 RICH MAXIMUS K Bethany Humphries
118 A2 BOLEYBAWN ARISTOCRAT Emma Hyslop-Webb
119 A2 HIGHLIGHT K Mark Davidson
120 A2 MSH BONANZA Ben Way
121 A2 LACOSTE Elspeth Bryce
122 A2 CRAZY DU LOIR Matthew Heath
123 A2 KILCANDRA VANESSA Yasmin Ingham
124 A2 ROMANTIC Rosie Fry
125 A2 PRIORSPARK PRECOCIOUS Nicola Wilson
126 A2 WESTWINDS KARLOS Lizzie Provenzano
127 A2 WISBEACH CEVIN Z PRIDE Alexander Whewall
128 A2 BALLY LOUIS Holly Richardson
129 A2 TODAYS SPECIAL David Sheerin
130 A2 MCS MAVERICK Helen Witchell
131 A2 HOLIENA Francis Whittington
132 A2 SLANEY CRUISE Kristina Hall-Jackson
133 A2 INDIGO VIII Ed Eltham
134 A2 LISSYEGAN MIKIE LOU Lewis Mclean
135 A2 MEXICAN WAVE Daisy Bathe
136 A2 CREAM OF THE CROP Paolo Belvederesi
137 A2 ROYAL FURY Heidi Coy
138 A2 PSH CHARISMA Aimee Penny
139 A2 MAX E MILLION Georgie Frow
140 A2 DOLLEY PHANTOM Franky Reid-Warrilow
141 A2 STORMHILL RIOT Daniele Bizzarro
142 A2 MGH CRUISARDO STREET Annette Higgins
B SAM SPADE Jane Riley
B CARRICK DIAMOND BARD Alex Holman
B VAMOOSE Tarka Abraham
B LOW MOOR LUCKY Tom Woodward
B GLENEALY DE REVE Niki De Macedo
B GAME CHANGER Grace Taylor
B DASSETT ENDEAVOUR Tom Jackson
B FRESHMAN HH Aimee Penny
B HIKITA John-Paul Sheffield
OPPOSITION TIGER Matthew Heath
B HARESTONE Jasmine Wilks
B RUSTICOATS Jason Hobbs

CCI-L 2*

Entry No Section Horse Rider
201 B STORNOWAY IV Josh Haynes
202 B GAUDI Louise Burton
203 B COOLEY LEGALAND Pru Dawes
204 B DALI III Danielle Mccormack
205 B SWELL TOUCHDUN Anthony Clark
206 B GRC SAMURAI Matthew Heath
207 B SIR PERIROSE Kate Walls
208 B DO REMEMBER ME Tom Sloper
209 B SIR LEHMANN 2 Isabel White
210 B GRANTSTOWN IMPERIAL HOPE Harriet Wright
211 B LVS REGGIE Jessica Baugh
212 B COOLEY CANDO Stephanie Oakden
221 B1 VICOUNT VOLANI Carlos Parro
222 B1 KILBANNON BOY Grace Lumley
223 B1 HANLEEN DIDJERIDOO Jamie-lee Day
224 B1 BAZAARS HIGHTOWN Lucas Poole
225 B1 OVERTON TILANA'S GOLD Claire Deuten
226 B1 DHERMES DU NIRO Emily Prangnell
227 B1 HALCYON GRAF Evangeline Gaskell
228 B1 NEXERO Emma Manton
229 B1 FLOW 7 Mollie Summerland
230 B1 CARNONES DIVA Tilly Milbank
231 B1 ROB Lizzie Lucas
232 B1 BASTIANO Kristine Ovland
233 B1 TREBIFFIN Neil Fox
234 B1 ASHBURTON Ellie Clarke
235 B1 A SPARKLING BELLINI Daniella Lin
236 B1 GFS MOONLIGHT ECHO Ibble Watson
237 B1 SO SMART Ben Way
238 B1 CASTLETOWN IV Ruth Tatam
239 B1 LATES ECLIPSE Vicky Brake
240 B1 DONJA Kara Kimber
241 B1 QUINTERO II Aaron Millar
242 B1 WITCHCOMBE PROPHET Emma Stringer
243 B1 CHINCALEASE COWBOY Laura Jayne Meadows
244 B1 JACK DANIELS L Z Nicola Wilson
245 B1 PSH LOVE AFFAIR Aimee Penny
246 B1 JAYMOSA MB Sofia Sjoborg
247 B1 CHANTILLY AMATULLAH Ella Dalton
248 B1 ETOILE LA VIE Catherine Fear
249 B1 FREESTYLER Lady Rothermere
250 B1 STONEHAVENS ORESTUS Laura Erith
251 B1 DAMAGE VAN BERKENBROECK Z Gubby Leech
253 B1 KILLNEY RANGER Megan Lawrence
254 B1 MISTER KAI Hani Milstein
255 B1 NO REASON Josh Haynes
256 B1 DONATO II Morgan Wyatt
257 B1 JOLLY JUMPER P Laura Landale
258 B1 CALLE COOL Daniel Ockenden
259 B1 MARTHA VI Emily Mainieri
260 B1 VSPLESK Storm Straker
261 B1 STILO SPRINGTIME Rebecca Cook
262 B1 MAINDIFF ZULU REVOLVER Tom Sloper
263 B1 COOLEY DIAMOND DANCER Pru Dawes
264 B1 LEIGHLAND MELODY Rachel Sheldon
265 B1 VANQUISH III Lucas Poole
266 B1 EASTON D’ ECLIPSE Danielle Mccormack
267 B1 CHAPEL HOUSE Oliver Townend
268 B1 MAYBE THIS TIME II Harry Horton
269 B1 DANCING REVOLUTION Lucinda Atkinson
270 B1 GFS APOLLO Tom Jackson
271 B1 LIGHT THE FUSE Willa Newton
272 B1 IBRAHIM B Danielle Dunn
281 B2 IRCO Grace Congreve
282 B2 CLASS SPEC Susie Eddis
283 B2 DALLAS 13 James Avery
284 B2 ALL OR NOTHING II Yu Xuan Su
285 B2 BALLYMOLLOY SIBONNA Pauliina Swindells
286 B2 MC PARCO PETE Tyler Cassells
287 B2 ROCK N ROLL STAR Jack Mantel
288 B2 GLOBAL NARCO Erika Sjostrom
289 B2 BALLINAGUILKEY FORTUNUS Anthony Clark
290 B2 BE BOP A LULA Millie Kold
291 B2 GSA LANCE Alexander Tordoff
292 B2 CHRISTIANA T Isabel English
293 B2 ANDRASSY ECHO Louise Burton
294 B2 DHI ZIDALSO Isobel Botfield
295 B2 RISE N SHINE Grace Lumley
296 B2 GRAND CHATEAU Marcio Carvalho Jorge
297 B2 MORELANDS HERO Georgie Wood
298 B2 GORTIN HOUSE Susie Berry
299 B2 KUNO SMH Isabel White
300 B2 WELHAM MILE HIGH Lillie Barnett
301 B2 TALE OF TWO SHIVERS Olivia Graham
302 B2 MEXIKANN George Hopwell
303 B2 FREESTYLE R Toots Bartlett
304 B2 HAKUNA MATATA VDZ Florence White
305 B2 THE DOMINATOR Will Rawlin
306 B2 TRETAWN Emily Grace
307 B2 CRUISE LIGHTLY Cecily Hopkins
308 B2 VOIGHTS ANKY PANKY Josh Haynes
309 B2 OMARS LASS Eva Carrier
310 B2 IFNOTWHYNOT Emilie Chandler
311 B2 BROOKFIELD NOT SO INOCENT Sophie Callard
312 B2 BRIGHT SPARK III Steven Smith
313 B2 TILLINGTON PERRY Jason Hobbs
314 B2 FERNHILL SILK ROAD Matt Earith
315 B2 SHANNONDALE VARSITY Dickon Reader
316 B2 TELL EM NOTHIN Aoife Clark
317 B2 C LOUIS LE ONE Sarah Duckitt
318 B2 JUST SODA NO ICE Willa Newton
319 B2 DIAMOND ROLLAR Rosie Marsh
320 B2 SNEAKING BUDGE Rhian Smith
321 B2 PARKFIELD BAROQUE India Wishart
322 B2 BBS LOVEJOY Emily Miles-thomas
324 B2 IMPULS V Coral Keen
325 B2 TILLINGBOURNE Hannah Lavender
326 B2 HARLEQUIN JUBILEE Daniel Scott
327 B2 POSEIDON Grace Congreve
328 B2 ALS RUSSIAN ROLEX Jemima Howden
329 B2 MAGNIFIQUE VAN DE DOORNHAAG Alexandra Haggard
330 B2 GLOBAL ASK James Sommerville
331 B2 FUNNY GUY Saffron Cresswell
332 B2 BANK C IV Ricky Hilton
10 WL UNION FORTUNUS Teresa Stokar
14 WL GUIDARO Emily Prangnell
B BUTTON BAY Dickon Reader
9 WL KARAVOLA Fiona Davidson
8 WL CHEVALIAN FIFA Fiona Davidson
11 WL AJAX H Z Johnny Hornby
13 WL ISALOTTIE Eliza Stoddart
12 WL HEALYS KING ARKANSAS Angus Marsh
1 WL TRUE COURAGE Amber Fletcher
7 WL ELLIES CANDY GIRL Carolyne Ryan-Bell
2 WL CARRICKVIEW WISEGUY Charlotte Parry-Ashcroft
15 WL LARIM R Jamie-lee Day
4 WL KEC LANDSTRIKER Elizabeth Walker
6 WL STATESMAN VIVENDI Venetia Thompson
5 WL CLARAGH SONNY Eve Egginton
3 WL PJV INKY Sarah Holmes

CCI-S 1* 5YO

Entry No Section Horse Rider
501 C AMIRO ISLAND Harry Meade
502 C OAKLEY OLIVE Caroline Powell
503 C UVERA Z Samantha Lissington
504 C ROCKSEA Matt Earith
505 C DITCHFORD EXPLORER Ben Way
506 C HARTHILL SAMBA Charlotte Rowe
507 C BROADHURST LARA Emily King
508 C CATHMOR FUSION John-Paul Sheffield
509 C LAGRANDESSA W. Kristina Hall-Jackson
510 C MIDNIGHT ENDEAVOUR Tom Jackson
511 C FRANKFORT POINTLLEXI Nicola Wilson
512 C LINKIN PARK K Fred Powell
513 C TWICE PROVED Lucinda Atkinson
514 C LENELAHELEEN W Samantha Jimmison
515 C DHI ROCK DANCER Rosalind Canter
516 C CFH DAKAR HILL Vicky Tuffs
517 C MILLHOUSE PIPISTRELLO DI FERRO Justine Parker
518 C LADEJO Issy Saxby
519 C MONBEG AINSLIE Aoife Clark
520 C FEARDORCHA DIAMOND MH George Hilton-jones
521 C PEPPER DREAM Caroline Harris
522 C DEODORO FAER Melissa Joannides
523 C HAWTHORNSTUD DASSETT Amelia Walker
524 C JUST IN TIME X Ben Way
525 C COS ME WILL Rosie Hull
526 C C-LET’S DANCE VAN DE BEEMD Nicholas Lucey
527 C CORIMIRO Sarah Bullimore
528 C WEXFO FLYING ANGEL Emma Hobday
529 C GLOBAL LOVESTORY Yasmin Olsson-sanderson
530 C KILLYCLOGHAN SUN KING Charlotte Billson
531 C BONMAHON BLUE LADYBIRD Tim Cheffings
532 C ZORRO B Lucy Sugden
533 C CAYIANO William Fox-Pitt
534 C TIK TOK Caroline Powell
535 C DARK HIGHTS Tyler Cassells

CCI-S YH2*

Entry No Section Horse Rider
601 D THE GODFATHER Emily King
602 D CHARLIE FOXTROT Katie Magee
603 D COOLEY WITH AMBITION Harry Horton
604 D BROOKFIELD FUTURE NEWS Piggy March
605 D JSR ZEBEDEE Zoe Rymer
606 D CARDEN BALOU MOON Oliver Townend
607 D HEADLEYS DELUXE Giovanni Ugolotti
608 D EASTER STAR WM Samantha Lissington
609 D S.M. QUENTIN Flora Harris
610 D KINGSMAN Willa Newton
611 D BARRINGTON 57 Tristram Owers
612 D SPECIAL K John-Paul Sheffield
613 D JOYCE L Cathal Daniels
614 D RSH MONBEG MARSHALL Kitty King
615 D WEST COAST JULE Lizzie Baugh
616 D KOGOLA Vicky Tuffs
617 D COOLEY TOPGEAR Shaun Murray
618 D FEIN CERA GRAVELOTTE Georgia Bartlett
619 D TAKE THE STAGE Lucinda Atkinson
620 D LEGALLY GREY Caroline Powell
621 D SIMPLE HEARTED Sophie Lane
622 D PLOT TWIST B Tom Jackson
623 D KADANS Eliza Stoddart
624 D FMSH HIGHWAY Emily King
625 D DRUMGIVEN MR CHARISMA Katie Magee
631 D1 SPRINGWIND CEVIN Izzy Taylor
632 D1 SAMIRO CRUZE MC Oliver Townend
633 D1 FERNHILL TREND SETTER David Doel
634 D1 COOLEY WISH UPON A STAR Ginny Thompson
635 D1 CIL DARA DALLAS Isabel English
636 D1 JESMOND RENARD Susie Berry
637 D1 ROYAL ENCOUNTER Marcio Carvalho Jorge
638 D1 CLASS MOVE Ellie Healy
639 D1 GRAND FINALE Daniel Colbourne
640 D1 VIVENDI HERO Harry Meade
641 D1 COOLEY PRINCESS Khia Cadney-moon
642 D1 DHI KING NELSON Barnie Brotherton
643 D1 KADANS Rafael Losano
644 D1 MONBEG SHELBY Dani Evans
645 D1 KEYNOTE DASSETT Amelia Walker
646 D1 PROSECCO Max Warburton
647 D1 HHS STERLING Amy Hawley
648 D1 BALLYNEETY SILVER SERVICE Issy Saxby
649 D1 SILVER VENTURE Melissa Joannides
650 D1 KEEP IT COOLEY Wills Oakden
651 D1 KATE BLUE Conor McMahon
652 D1 AUXTEHWTEUH James Avery
653 D1 COOMBELAND SEMILLY Rupert Batting
654 D1 ARENT I LUCKY Jasmine Holmes
655 D1 JAZZ QUARTET Andrew James
656 D1 PEPPER POLDARK Caroline Harris
657 D1 OGUE VERDI Kitty King
658 D1 COOLEY STIRLING Oliver Townend
659 D1 RUBIN MOON SB Jodie Amos
660 D1 FAST COMPANY Samantha Lissington
661 D1 SHANBEG TO DIFFER Kevin Mcnab
662 D1 SBH BIG WALL Izzy Taylor
663 D1 EMERALD ENDEAVOUR Tom Jackson
664 D1 VESICULA Therese Viklund
665 D1 POWER OF LOVE Hayden Hankey
666 D1 WOLKEN FIREFLY Tristram Owers
667 D1 EXPO DI ALMA TERRA Lissa Green
668 D1 COOLEY ANYTHING YOU LIKE Piggy March
669 D1 KATCHAFIRE Ginny Thompson
670 D1 BALLADEER JUST FOR KICKS Ellie Healy
671 D1 JET FIGHTER Harry Meade
672 D1 JUST THE BISCUIT Charlotte Dennis
673 D1 DE PLEASURE Eliza Stoddart
674 D1 P - NABAJO O.H Alexandra Farrar-fry
675 D1 PAINSWICK CHILLI DAWN (GB) Gubby Leech
676 D1 2 UNLIMITED Hannah R Jones
677 D1 FAIRFIELD MOLLYMAC Katie Magee
678 D1 WINTHARGOS Molly Faulkner
679 D1 KOHINOOR Trudy Johnson
680 D1 K Anya Strilkowski
681 D1 TOUT CHOCOLAT Lily Bradstock
B VANTINO Isabel English
B WOLF CUB Lissa Green
B KOJAK Fred Powell
B FAIRLIGHT CATWALK Saffron Cresswell
B QUIWI SPRITE Sarah Bullimore
B PSH INSIGHT Aimee Penny
B M BEAR ESQUIRE Ben Way
4 WL FANTASY PRINCESS Kirsty Buchanan
1 WL FAIRLIGHT CATWALK Saffron Cresswell
3 WL QUIWI SPRITE Sarah Bullimore
2 WL CRISPY SEA Hazel Towers

CCI-S YH3*

Entry No Section Horse Rider
701 E KAN-DO 2 Gaspard Maksud
702 E TEQUILA SUNRISE Pippa Taylor
703 E GLENORCHY Kevin Mcnab
704 E CAPTAIN CRISSY Jessica Watts
705 E SCEILIG CONCORDIO Rowan Laird
706 E DASSETT ROCK STAR Tom D Crisp
707 E COOLEY POT OF GOLD Wills Oakden
708 E HSH COOMBELAND CROWN CRUISE Rupert Batting
709 E JOHAN-SOME Gemma Tattersall
710 E JALBA O Georgia Bartlett
711 E EMAIL DE JARSAY Douglas Edward
712 E D.DAY Caroline Harris
713 E PISCO SOUR Avery Klunick
714 E MELDA India Jane Nichols
715 E MONBEG EBONY Molly Fletcher
716 E OTHELLO Oliver Townend
717 E SIXMILEWATER Ginny Howe
718 E FEVER PITCH Storm Straker
719 E ROSSDARRAGH NERO Charlotte Rowe
720 E COOL STRIKER Carlos Parro
721 E BASKIN CAPPACHINO Emelia Petchell
722 E ROSSMOUNT BLUE NEWS Katie Bleloch
723 E LORD FLASHHEART Claire Deuten
724 E DIAMONDS ECLIPSE Sally Butler
725 E TOMMY CRUISE Tom Grant
726 E TREWORRA Katie Magee
727 E JAEGER MASTER Izzy Taylor
728 E CODEBREAKER Eliza Stoddart
729 E TULLIBARDS DONT TELL MUM Sonya Cunningham
730 E EVITA AP Sarah Bullimore
731 E ANNSFORT SIMBA Ben Way
732 E DHI TREND SETTER Bella Innes Ker
733 E DHI CRISTAL CROWN Emma Manton
734 E JUST CHILLIN Fred Powell
735 E COOLEY ROSALENT Oliver Townend
736 E LEB EMPRESS Cathal Daniels
737 E TEMPLAR JUNO Katie Preston
738 E CAUNTON FIRST CLASS Matthew Heath
739 E OPHELIE VAN PRINSEVELD Ailsa Wates
740 E MHS MONBEG JUNIOR Kitty King
741 E SENOR CROCODILLO Samantha Lissington
742 E DASSETT SELECT Kate Rocher-Smith
743 E QUIDAM DE LUX Stephen Heal
744 E NGONG VALLEY Harriet Wright
745 E COOLEY RULES Izzy Taylor
746 E CUTE GIRL Kevin Mcnab
747 E OUTBACK II Laura Collett
748 E JEWEETWEL Emma Hyslop-Webb
749 E HEADS UP Hayden Hankey
750 E JACK D Becky Heappey
751 E DEERPAIRC REVELRY Leilia Paske
752 E JUELA Kristina Hall-Jackson
753 E SHANBEG COOLEY Harry Mutch
754 E COOLEY GOODWOOD Piggy March
755 E GUN LAW Ben Way
756 E THE PREACHER MAN David Doel
757 E HATHAWAY WHOLE LOTTA LOVE Izzy Taylor
Event name: OSBERTON AT THORESBY INTERNATIONAL (2) & YOUNG HORSE CHAMPIONSHIPS Date: Oct 7-11 2020 Location: Thoresby Park, Newark, Nottinghamshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 07.51
CCI-L 2* - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 INTENTIE W Mrs Sian Davies-cooke 10 0 27.8 0.00 0.00 27.80
2 COGNAC DES IRIS Miss Serena Kullich 9 0 28.1 0.00 0.00 28.10
3 HANLEEN DIDJERIDOO Miss Jamie-lee Day 8 0 26 4.00 0.00 30.00
4 COOLEY ON THE CARDS Miss Izzy Taylor 7 0 25.9 0.00 4.40 30.30
5 CAROLINES AIR KM Miss Susie Berry 6 0 31.4 0.00 0.00 31.40
6 MAYBE THIS TIME II Mr Harry Horton 5 0 31.6 0.00 0.00 31.60
7 ARDFIELD TOWER Miss Keeva Stott 4 0 27.6 4.00 0.80 32.40
8 COOLEY ADMIRAL Mrs Amy O'connor 3 0 33.1 0.00 0.00 33.10
9 HOLYWELL CAVALIERE CLASSIC Mr Andrew James 3 0 28.8 4.00 0.80 33.60
10 OBOS NIDGE Miss Emily Young-jamieson 3 0 26 8.00 0.00 34.00
11 CADANNUS Miss Caroline Harris 3 0 26.8 8.00 0.00 34.80
12 NOCENTINI VAN T VERAHOF Mr Rafael Losano 3 0 34.8 0.00 0.00 34.80
13 HATHAWAY WHOLE LOTTA LOVE Miss Izzy Taylor 3 0 26.9 8.00 0.00 34.90
14 NPS DEVON Mrs Daisy Berkeley 3 0 29.4 0.00 5.60 35.00
15 SIR PERIROSE Mrs Kate Walls 3 0 31.1 4.00 0.00 35.10
16 MAYTIME FAERIE MAGIC Mrs. Sarah Way 3 0 30.6 4.80 0.40 35.80
17 DHERMES DU NIRO Miss Emily Prangnell 3 0 31.9 4.00 0.00 35.90
18 MISS MAYBELL Miss Alanis Milner-Moore 3 0 32.3 4.00 0.00 36.30
19 HANDSOME Miss Sophie Byford 3 0 32.4 4.00 0.00 36.40
20 HAKUNA MATATA VDZ Miss Florence White 3 0 27.7 0.00 8.80 36.50
21 PROMETHEUS II Miss Melissa Joannides 3 0 27.1 4.00 5.60 36.70
22 COQUIN DU BIDOU Mrs Melanie Wilder 3 0 29 8.00 0.00 37.00
23 GOLD FLAME GUY Miss Sarah Holmes 3 0 33.3 4.00 0.00 37.30
24 TREFEINON GIGOLO Mrs Melanie Wilder 3 0 33.5 4.00 0.00 37.50
25 A SPARKLING BELLINI Miss Kirsty Buchanan 3 0 33.5 4.00 0.00 37.50
26 MAX E MILLION Miss Georgie Frow 3 0 29.7 8.00 0.00 37.70
27 SECRET NIGHT Mr Adam Short 3 0 33.9 4.00 0.00 37.90
28 CAVALIER KING JOHN Miss Alice Davies-Cooke 3 0 27.4 8.00 2.80 38.20
29 ITS SHARONS CHOICE Mr Henry Stott 3 0 33.5 4.00 1.20 38.70
30 MILLHOLLOW CLASSIC Miss Charlotte Andrews 3 0 30.7 8.00 0.80 39.50
31 SILVER DON Mr Austin O'connor 2 0 27.6 12.00 0.00 39.60
32 RASTAMAN Mr Sam Ecroyd 2 0 31.9 8.00 0.00 39.90
33 P G WITHERNAY Mr Christopher Whittle 2 0 39.1 0.00 0.80 39.90
34 SAUCY CONTENDER Miss Saffron Cresswell 2 0 32.1 8.00 0.00 40.10
35 MEXICAN WAVE Miss Daisy Bathe 2 0 32.1 8.00 1.20 41.30
36 SBE NAVIGO Miss Sophie Brown 2 0 32.1 4.00 5.20 41.30
37 ASKIMA Z Miss Sophie Platt 2 0 37.5 4.00 0.00 41.50
38 MONEY TALKS III Mr Austin O'connor 2 0 32.1 8.00 1.60 41.70
39 CARRICK DIAMOND WARRIOR Mr Daniel Scott 2 0 37.3 0.00 4.40 41.70
40 MONBEG ALCATRAZ Miss Flora Harris 2 0 30.3 4.00 7.60 41.90
41 SPYPARK FERRO XS Mr Yu Xuan Su 2 0 34.3 4.00 4.00 42.30
42 GRAND CRU E Mr Max Warburton 2 0 38.6 4.00 0.00 42.60
43 QUANTI DU VI Mr Tim Cheffings 2 0 30.1 4.80 8.80 43.70
44 INTERLAKEN W Miss Ginny Howe 2 0 33.5 8.00 3.20 44.70
45 AKINA Z Miss Abigail Boulton 2 0 36.1 8.00 0.80 44.90
46 WOODCROFT HARVEST Miss Harriet Wright 2 0 29.4 16.00 0.00 45.40
47 WOODYS HONOR MISSION Miss Sarah Bartlett 2 0 37.6 8.00 0.00 45.60
48 CDS ROCK AWAY BEACH Miss Xanthe De Wesselow 2 0 32.2 0.00 13.60 45.80
49 IRISH KONNECTION Miss Natasha Anson 2 0 38.4 8.00 0.00 46.40
50 HARLEY BROWN Miss Sarah Holmes 2 0 25.8 8.00 12.80 46.60
51 CONFESSION TIME Miss Ginny Howe 2 0 31.1 0.00 16.00 47.10
52 BENEDICT DALTON RADAU Mrs Anne Mackley 2 0 35.2 12.00 0.00 47.20
53 WIL Miss Katie Collins 2 0 42.5 0.00 7.60 50.10
54 GREENFORT MARBRIDGE Miss Alice Watt 2 0 37.2 9.20 4.00 50.40
55 HAZZLE DAZZLE Mr Henry Hobby 2 0 33 12.00 6.40 51.40
56 BROOKLET BOO Mrs Anna Stonex 2 0 33.3 10.40 8.00 51.70
57 ALL OR NOTHING II Mr Yu Xuan Su 2 0 33.3 9.20 10.80 53.30
58 MODRIX DOR VAN DE MISPELAERE Miss Harriet Wright 2 0 36.6 8.00 8.80 53.40
59 HURRICANE HUNTER Miss Grace Taylor 2 0 40.9 12.00 0.80 53.70
60 CLADDAGH BLUE Miss Lily Mawby 0 0 34.3 20.00 0.00 54.30
61 BROOKLYN FOUR POINT Miss Hattie Barnes 0 0 31.9 0.00 23.60 55.50
62 NELSON DE LA POMME Mrs Katie Magee 0 0 36.8 4.00 15.60 56.40
63 WAIT FOR IT Miss Anna Warnecke 0 0 34.6 6.40 16.00 57.00
64 GLOBAL SMART CHOICE Miss Jemima Stratton 0 0 28.5 8.00 21.20 57.70
65 SEAPATRICK LAND STOP Miss Susie Eddis 0 0 38.3 17.20 2.40 57.90
66 C LOUIS LE ONE Mrs Sarah Duckitt 0 0 35 8.80 14.80 58.60
67 SOUTHSIDE VICTORIOUS Mr Dickon Reader 0 0 35.3 4.00 19.80 59.10
68 GAUDI Mrs Louise Burton 0 0 40.1 8.00 12.40 60.50
69 CVS BARRIE BUG Mr Scott Wallace 0 0 33.8 4.00 23.20 61.00
70 HELLIOS BH Mr Will van Ufford 0 0 37.3 24.00 0.00 61.30
71 STRAW BREEZE Miss Rebecca Page 0 0 33.5 16.00 12.00 61.50
72 MARQUED MAN Mrs Caz Mosley 0 0 43.2 12.00 8.40 63.60
73 MONBEG BY MAGIC Miss Beatrice Montgomerie 0 0 30.9 4.00 29.20 64.10
74 COLOUR ME IN Mr Hector Baker 0 0 35.2 28.00 1.20 64.40
75 RICH MAXIMUS K Miss Bethany Humphries 0 0 42.3 8.00 14.60 64.90
76 BENNYS QUALITY STAR Miss Lucy Hattersley 0 0 39.1 0.00 26.00 65.10
77 JAGOS MILL Mrs Helen Scholl 0 0 31.6 20.00 14.80 66.40
78 KINGZETTS CLOVER Mrs Emily Lochore 0 0 35.3 20.00 11.20 66.50
79 KILLAWALLA CHESTER Miss Sophie Mcdearmid 0 0 35.1 12.00 19.60 66.70
80 ANASTASIA II Miss Jess Corser 0 0 33.5 12.00 31.20 76.70
81 GILEXIO Miss Chloe Livesey 0 0 34.1 4.00 40.80 78.90
82 WESTON GOODFELLA Miss Meghan Healy 0 0 32.5 8.40 39.20 80.10
83 GOO GOO Miss Cliona Muir 0 0 37.2 4.40 40.40 82.00
84 POPPINGHOLE PYEZ Miss Erin Watt 0 0 37.8 16.00 29.60 83.40
85 MISS ISSYMUS Ms Jane Storey 0 0 38.2 4.00 49.20 91.40
86 KEYLAND WILLIAM Miss Ellie Ormrod 0 0 39.6 0.00 58.00 97.60
87 JOLIE LARK Miss Lucy Grindal 0 0 35.5 6.00 57.20 98.70
88 SMOKING JOE Miss Sue Godwin 0 0 38.1 30.80 53.60 122.50
89 SHOWTIME Mrs Zara Tindall 0 0 35.8 8.00 81.20 125.00
90 GONE WITH THE WIND IV Mrs Natasha Halliday 0 0 40.8 5.20 84.00 130.00
91 COTSWOLD CHOIR BOY Miss Alize Coupet 0 0 34.7 12.80 87.60 135.10
E EOC RANDALSTOWN COMMANDO Miss Chiara Conze 0 0 29.4 E E EOC
E EOC ANDRASSY ECHO Mrs Louise Burton 0 0 40.6 E E EOC
E RF WOTSTHECATCH Ms Becky Lloyd 0 0 36.1 E E RF
E EOC DIESE DU FIGUIER Mrs Daisy Berkeley 0 0 29.8 E E EOC
R ETTRICK LILLY Mr James Oakden 0 0 38.2 R R
E LOUISBOURG C Mr Jack Whiteford 0 0 E
W KHALEESI II Miss Ginny Thompson 0 0 W W
E EOC BEE NAROUND Miss Josie Proctor 0 0 38.3 E E EOC
E BE ICE COOL Mr Dickon Reader 0 0 28.3 E E
E AR SIR CORCELOT Miss Cliona Muir 0 0 29 E E AR
W GLOBAL PROMISE Mr Hector Payne 0 0 28.9 W 0.00 W
R CHARLIE CHARMER Miss Orla Mcevoy 0 0 36.6 R R
E EOC SOMETHING SPECIAL VIII Miss Susie Eddis 0 0 34.6 E E EOC
E RF IPC TCS Mr Richard Skelt 0 0 27.4 E E RF
E EOC LIONHEART Miss Amy i Roberts 0 0 32.8 E E EOC
R SEAPATRICK CARLENTO Miss Brier Leahy 0 0 35 R R
E EOC JAKZENT TREN Miss Georgie Strang 0 0 32.2 E E EOC
E EOC LARIM R Miss Jamie-lee Day 0 0 30.7 E E EOC
E RF ROYAL CHOICE Mrs. Francesca Leaning 0 0 36.9 E E RF
W CANDY Mrs Caroline Day 0 0 33.3 W 15.20 W
E RF CAVALIER GUNFIRE Miss Tabitha Baker 0 0 39.1 E E RF
E EOC GREENHALL JAY Mr Henry Hobby 0 0 34.8 E E EOC
W ICARUS Miss Hannah Atkinson 0 0 34 W W
E AR BLACKROCK FRED Mrs Louise Wilson 0 0 36.5 E E AR
W PORSCHE Miss Heidi Coy 0 0 31.9 W 0.00 W
E RF JUNCUS Z Mr John-Paul Sheffield 0 0 37.2 E E RF
W PENNINEVIEW SILVER CONCORDE Miss Issie Thompson 0 0 40.2 W 0.00 W
E FH IMPOSANT Miss Emily King 0 0 24.6 E E FH
E RF TWINKLE Mrs Zara Tindall 0 0 33.8 E E RF
Optimum XC Time - 08.04
CCI-L 3* - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HARTACKER Miss Izzy Taylor 30 0 25.7 0.00 0.00 25.70
2 SPORTSFIELD TOP NOTCH Mrs. Piggy March 28 0 26.6 0.00 0.00 26.60
3 VIKTOR KRUM Mr Oliver Jackson 26 0 28.5 0.00 0.00 28.50
4 SPORTSFIELD LORD LIVESEY Mr James Avery 24 0 29.4 0.00 0.00 29.40
5 MISS PEPPERPOT Miss Caroline Harris 22 0 29.1 0.00 0.40 29.50
6 ROYAL FURY Miss Heidi Coy 20 0 30 0.00 0.00 30.00
7 HIARADO Miss Grace Taylor 16 0 30.3 0.00 0.00 30.30
8 EDISON NJ Mr James Sommerville 13 0 30.8 0.00 0.00 30.80
9 ERICANTOS VDB Miss Sadie Abel 13 0 30.4 0.80 0.00 31.20
10 QUINTILIUS Mr Tom Rowland 13 0 31.6 0.00 0.00 31.60
11 HIGHLIGHT K Mr Mark Davidson 13 0 28.2 4.00 0.00 32.20
12 LAKANTUS Miss Saffie Osborne 13 0 31.9 0.80 0.00 32.70
13 MAGIC ROUNDABOUT IV Miss Bubby Upton 13 0 28.7 4.00 0.00 32.70
14 GOLDEN RECIPE Mr Matthew Heath 13 0 29.6 4.00 0.00 33.60
15 MONBEG BY DESIGN Miss Susie Berry 13 0 33.9 0.00 0.00 33.90
16 RUSSAL Z Miss Heidi Coy 13 0 29.9 4.00 0.00 33.90
17 ASKARI Mr Matthew Heath 13 0 31.9 0.40 1.60 33.90
18 LEVITATE Mrs Nicola Wilson 13 0 30.4 0.00 3.60 34.00
19 SHADOW LAD Mr Douglas Crawford 13 0 34.4 0.00 0.00 34.40
20 LIONEL II Miss Mary Edmundson 13 0 30.7 4.40 0.00 35.10
21 AKD COOLEY LOCKDOWN Mr Wills Oakden 13 0 31.8 0.00 4.00 35.80
22 COWLING HIGH ROLLER Mr Sam Gillespie 13 0 30.5 4.00 1.60 36.10
23 MBF DASSETT LEGACY Mr Craig Barr 13 0 32.6 4.00 0.00 36.60
24 MY ERNIE Mrs Helen Witchell 13 0 32.7 4.00 0.00 36.70
25 TREMLETT Miss Kate Poole 13 0 36.8 0.00 0.00 36.80
26 INCOGNITO IV Miss Katey Cuthbertson 13 0 35.2 4.00 0.00 39.20
27 GUILTY PLEASURE Miss Franky Reid-Warrilow 13 0 35.3 4.80 0.00 40.10
28 HAPPY DAYS Miss Izzy Taylor 13 0 30.1 8.00 2.40 40.50
29 VIVIENNE DU CAREL Mrs Claire Duffin 5 0 38.2 0.00 2.80 41.00
30 FAERLIE SIMILAR Mrs Julie Lawson 5 0 29.6 0.00 12.00 41.60
31 HIGHWAY II Miss Bella Innes Ker 5 0 37.7 4.00 0.00 41.70
32 CAPPULCORRAGH GEORGIO Mr Sam Gillespie 5 0 32.9 8.80 0.40 42.10
33 GENEROUS DHI Mr James Avery 5 0 27.8 4.00 10.40 42.20
34 SHANNONDALE NADIA Miss Rosalind Canter 5 0 30.1 12.40 0.00 42.50
35 HAWK EYE Mrs Nicola Wilson 5 0 33.8 8.80 0.00 42.60
36 SOMETHING CLASSICAL Mr Daniel Scott 5 0 33.9 4.00 4.80 42.70
37 PATCH ALI Miss Melissa Joannides 5 0 33.4 0.80 9.20 43.40
38 TS SHANGHAI Miss Georgie Frow 5 0 35.7 8.40 0.00 44.10
39 DHI HIGHLIGHT Mr James Avery 5 0 35.3 4.00 5.20 44.50
40 CALL ME MAGGIE MAY Mr Max Warburton 5 0 32.5 9.20 3.60 45.30
41 WAINTHROPP Mr Shaun Murray 5 0 34.9 0.00 10.40 45.30
42 SHANNONDALE COCO Mr Tim Cheffings 5 0 39.1 4.00 2.40 45.50
43 HAPPENSTANCE Mrs Zara Tindall 5 0 37.5 0.00 8.00 45.50
44 BUT NOT TILL NOW Mr Sam Gillespie 5 0 32.3 15.20 1.60 49.10
45 LANCE A LITTLE Mr Toby Pigott 5 0 31 14.00 5.60 50.60
46 LSS LANZAROTE Mr Rupert Batting 5 0 37.6 10.00 4.80 52.40
47 BONHUNT BERTIE Mr Simon Grieve 5 0 32.9 8.00 11.60 52.50
48 GELUKKIG Miss Robyn Gray 5 0 31.1 16.00 6.40 53.50
49 ARDAGH BREEZE Mr Brook Staples 5 0 34.4 4.00 16.40 54.80
50 ERIC THE RED Miss Kate Dennis 5 0 40 16.00 0.00 56.00
51 GORGEOUS DHI Mr James Avery 5 0 28.2 0.00 28.40 56.60
52 HILTON COOLEY Mr Wills Oakden 5 0 37.7 0.00 20.00 57.70
53 DOWDSTOWN PLAY BOY Miss Isabel English 5 0 39.8 0.00 18.80 58.60
54 GRAFICS Mr Richard P Jones 5 0 34.5 12.00 13.20 59.70
55 BILLY ALLSTAR Mr Phil Brown 5 0 40.5 4.00 16.00 60.50
56 SCHINDLERS BOY Mr John-Paul Sheffield 5 0 38.3 4.00 22.80 65.10
57 COOLEY WINGMAN Mr Paul Whitehead 5 0 35.7 9.60 20.00 65.30
58 CORNISH REBEL Mr Max Warburton 0 0 37.7 17.60 11.60 66.90
59 JOLY JUMPER Mr Marcio Carvalho Jorge 0 0 32.3 12.00 23.20 67.50
60 CLIFFORD II Miss Eliza Stoddart 0 0 31.6 13.20 30.00 74.80
61 WELHAM MILE HIGH Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 37.8 4.00 33.60 75.40
62 LOCARNO STAR Mr Scott Wallace 0 0 37.2 4.80 33.60 75.60
63 MY EASTWOOD BRIGHTSIDE Mr Harry Dzenis 0 0 35.9 4.40 35.40 75.70
64 CHICKO Mrs Polly Stockton 0 0 31 12.80 32.40 76.20
65 CAFRE FIRST MELODY Miss Serena Kullich 0 0 35 0.00 41.60 76.60
66 JEM ROSE Miss Lucinda Mesquita 0 0 32.7 8.00 36.00 76.70
67 DOVEVALE LAWMAN Mr Matthew Heath 0 0 35.3 16.40 25.80 77.50
68 SARCHIE Miss Sophie Brown 0 0 32.4 8.80 36.80 78.00
69 EMOTION Miss Amelia Winter 0 0 43.3 12.00 26.00 81.30
70 PENHILL TOUCH OF CLASS Miss Polly Muirhead 0 0 36.1 4.00 43.20 83.30
71 SHARAZ Miss Holly Bradshaw 0 0 33.3 5.20 48.80 87.30
72 DOLLEY PHANTOM Miss Franky Reid-Warrilow 0 0 32.4 19.20 38.00 89.60
73 CASTLEFORBES ANGUS Mr Gregor Knox 0 0 38.9 18.00 32.80 89.70
74 BILLY ORINOCO Miss Flora Harris 0 0 31.6 0.00 65.20 96.80
75 ARCTIC SKIPPY Miss Emma Hawksby 0 0 36.9 16.00 50.00 102.90
76 SAM SPADE Miss Jane Riley 0 0 36.5 14.80 57.60 108.90
77 BALLY LOUIS Miss Holly Richardson 0 0 32.3 21.20 80.40 133.90
78 USTINOV VAN ELSENHAM Miss Claire Deuten 0 0 34.4 8.00 95.20 137.60
W STARS ALIGN Miss Ginny Thompson 0 0 38.5 W 77.20 W
W KEC DEAKON Mr Aaron Millar 0 0 31.9 W 0.40 W
E EOC CARRIGSEAN TIGERSEYE Miss Heidi Coy 0 0 32 E E EOC
W CALL ME COOLEY Miss Molly Faulkner 0 0 W W
R KILNAMONA LINCOLN Mrs Katie Magee 0 0 35.8 R R
W BALLINTRANE INCENTIVE Miss Kajsa Mansby Svedberg 0 0 W W
E RF CAVALIER MICKY FINN Miss Katie Bleloch 0 0 36.5 E E RF
W JSR CRAZY MAZY Mrs Zoe Rymer 0 0 31.6 W W
W JSR JIJI Mrs Zoe Rymer 0 0 34 W W
R KOPI LUWAK Miss Roo Fox 0 0 40.5 R R
E AR HIGH TIME V Mr Daniel Scott 0 0 40.1 E E AR
E EOC BOB COTTON BANDIT Miss Laura Birley 0 0 37.5 E E EOC
E R OAKFIELD WILD HEART Mr Tom Grant 0 0 33.9 E E R
E FH BALLYCOOG BREAKER BOY Mr Will Rawlin 0 0 30.8 E E FH
W CORGARY FEMME FATALE Miss Laura Schroter 0 0 32.6 W 68.00 W
E CUFFESGRANGE ROYAL EXCHANGE Miss Saffron Cresswell 0 0 36.7 E 0.00 E
W MONBEG MEDLAR Mr Harry Meade 0 0 31.6 W 30.40 W
W CARWARTHEN HARRIER Mr Harry Meade 0 0 30 W 21.60 W
W TREBOR Mr Harry Meade 0 0 32.5 W 0.00 W
E RF MERRYWELL TRADITION Mr Harry Meade 0 0 32 E E RF
W QUICK GUY Mr Hector Payne 0 0 32.9 W 38.80 W
W MY O MY SPORTSFIELD Mr Alberto Giugni 0 0 49.1 W W
R SUMMERBRIDGE BOOTS Mr Alberto Giugni 0 0 34.9 R R
E RF MISS CONTENDER Miss Morven Pringle 0 0 33.7 E E RF
R GLOBAL H Miss Jemima Stratton 0 0 29.2 R R
W CALCOURT LANDGIRL Mr John Westmore 0 0 34.3 W 0.80 W
E RF KILLOSSERY KARISMA Miss Sophie Callard 0 0 31.9 E E RF
R MOANGARRIFF DUKE Miss Jess Corser 0 0 36 R R
R CLASS BOOZE CRUISE Miss Jess Corser 0 0 37.9 R R
E EOC STAR ANISE II Miss Ginny Thompson 0 0 36.8 E E EOC
W BILLY HENNESSY Mr Jack Pinkney 0 0 31.3 W 61.60 W
W RUSSELJACKET Mr Harry Meade 0 0 34.7 W 0.00 W
E RF SANKRO Mrs Amy O'connor 0 0 27.6 E E RF
E RF BALLYVAUGHN Miss Jodie Amos 0 0 43.4 E E RF
W TILSTON TIC TOC Miss Abigail Boulton 0 0 44 W W
W SUMMER AT FERNHILL Mr William Fox-Pitt 0 0 29.2 W 34.00 W
E EOC TOUCH TOO MUCH Dr. Caroline Clarke 0 0 31.4 E E EOC
Optimum XC Time - 05.24
CCI-S YH2* - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COOLEY GOODWOOD Mrs. Piggy March 8 0 24.6 0.00 0.00 24.60
2 HEADS UP Mr Hayden Hankey 7 0 27.1 0.00 0.00 27.10
3 COOLEY AS ICE Miss Bubby Upton 6 0 26.5 4.80 0.00 31.30
4 DASSETT CURRA CANDY Mr Craig Barr 5 0 32.8 0.00 0.00 32.80
5 JUELA Miss Kristina Hall-Jackson 4 0 30.7 4.00 0.00 34.70
6 GUN LAW Mr Ben Way 3 0 31.6 0.00 3.20 34.80
7 D.DAY Miss Caroline Harris 2 0 30.9 4.00 0.00 34.90
8 TEMPLAR JUNO Miss Katie Preston 2 0 32.3 4.00 0.00 36.30
9 BALLYENGLAND DAWN Miss Louisa Lockwood 2 0 32.5 4.00 0.00 36.50
10 CODEBREAKER Miss Eliza Stoddart 2 0 28.1 4.00 4.40 36.50
11 BILLY BUCK Miss Izzy Taylor 2 0 33.4 4.00 0.00 37.40
12 SHANBEG COOLEY Mr Harry Mutch 2 0 37.5 0.00 0.00 37.50
13 BWE NEWTON DE JASPER Mr Adam Harvey 2 0 37.1 0.00 0.40 37.50
14 EQUITES MAIL Mr Hector Payne 2 0 34.2 4.00 0.00 38.20
15 QUIDAM DE LUX Mr Stephen Heal 2 0 30.2 4.00 4.40 38.60
16 JEWEL Miss Georgia Bartlett 2 0 39 0.00 0.00 39.00
17 ARDEO ALLEGRA Miss Louise Bradley 2 0 33.5 4.00 1.60 39.10
18 WICKLOW INTO ORBIT Miss Lucy Richards 2 0 36.8 0.00 2.40 39.20
19 FOURFIELDS DARC MAXIM Miss India Jane Nichols 0 0 36.1 4.00 0.00 40.10
20 SPORTSFIELD TOP SECRET Miss Izzy Taylor 0 0 33.8 4.00 2.40 40.20
21 PRONTISSIMO Miss Caroline March 0 0 31.5 4.00 4.80 40.30
22 CASCORSON Z Miss Helen Bates 0 0 35.3 4.00 1.20 40.50
23 CHILLI'S MIDNIGHT STAR Mrs Jo Rimmer 0 0 30.7 8.00 2.40 41.10
24 GFS MOONLIGHT ECHO Mr Sam Gillespie 0 0 31.7 8.00 1.60 41.30
25 SO SMART Mr Ben Way 2 0 36.1 0.00 5.20 41.30
26 JALBA O Miss Georgia Bartlett 0 0 36.5 4.00 1.20 41.70
27 TOMMY CRUISE Mr Tom Grant 0 0 37.4 4.00 1.60 43.00
28 DELARADO Miss Sophie Jenman 0 0 34.4 8.00 0.80 43.20
29 ANNSFORT SIMBA Mr Ben Way 0 0 35.6 4.00 3.60 43.20
30 ROCK ANTHEM Miss Georgie Strang 0 0 29.6 8.00 6.00 43.60
31 ONE MORE COOLEY Mr Austin O'connor 0 0 36.9 1.60 5.20 43.70
32 LORD FLASHHEART Miss Claire Deuten 0 0 33.6 4.00 7.20 44.80
33 REHY REVELATION Mr Jack Pinkney 0 0 37.6 8.00 0.00 45.60
34 DON CORLEONE Z Mr Christopher Whittle 2 0 38.2 0.00 8.00 46.20
35 SPEEDWELL Miss Georgie Strang 0 0 32.1 9.60 4.80 46.50
36 FEVER PITCH Miss Storm Straker 0 0 31.9 14.00 0.80 46.70
37 TREWORRA Mrs Katie Magee 0 0 36.8 8.00 2.40 47.20
38 TULLIBARDS DONT TELL MUM Miss Sonya Cunningham 0 0 36.9 0.80 10.80 48.50
39 CHATOON S Miss Katie Wrennall 0 0 36 8.00 5.60 49.60
40 MONBEG EBONY Miss Molly Fletcher 0 0 40.7 8.00 1.20 49.90
41 EVENSTAR Mr Matt Hecking 0 0 36.6 8.00 5.60 50.20
42 JEWELLED QUEST Miss Georgie Strang 0 0 32.3 8.00 10.80 51.10
43 KILBUNNY LADY QUANTUM Mr Max Warburton 0 0 38.2 8.40 4.80 51.40
44 LA PETITE SOEUR Miss Rose Carnegie 0 0 39.1 12.00 0.40 51.50
45 JEWEETWEL Mrs Emma Hyslop-Webb 0 0 34.3 16.00 3.20 53.50
46 SCEILIG CONCORDIO Mr Rowan Laird 0 0 41.9 8.00 4.40 54.30
47 JERPOINT ECLIPSE Mr Max Gordon 0 0 35.7 8.40 10.40 54.50
48 ELEVEN DU GIVRE Miss Bethany Dyson 0 0 38.3 8.00 10.00 56.30
49 MISTER BIGGS Miss Jess Corser 0 0 36.3 8.40 13.60 58.30
50 ALBATOMAS Miss Grace Taylor 0 0 36.4 9.20 19.60 65.20
51 HSH CROWN CRUISE Mr Rupert Batting 0 0 34.3 22.00 12.00 68.30
52 HARLEQUIN JUBILEE Mr Daniel Scott 0 0 38.8 0.00 34.00 72.80
53 CALLE COOL Mr Daniel Ockenden 0 0 39.3 4.00 30.00 73.30
54 CLASS OCCASION Mr Harry Horgan 0 0 36 4.40 36.00 76.40
55 ROSSMOUNT BLUE NEWS Miss Katie Bleloch 0 0 33 4.00 54.40 91.40
W KILWAUGHTER STORM Mr Christopher Whittle 0 0 37.4 12.00 W W
W EVITA AP Mrs Sarah Bullimore 0 0 31 8.00 W W
R MHS MONBEG JUNIOR Mrs Kitty King 0 0 30 4.00 R R
W SHADES OF COOLEY Miss Caroline March 0 0 42.1 8.00 W W
W DIAMONDS ECLIPSE Miss Sally Butler 0 0 34.7 17.60 W W
W BASKIN CAPPACHINO Miss Emelia Petchell 0 0 36.3 15.20 W W
W DASSETT ROCK STAR Miss Amelia Walker 0 0 31.4 8.00 W W
W COOLEY KAN DO Mrs. Piggy March 0 0 31 8.00 W W
W WATER MILL SMOOTH Mrs Jo Carlin 0 0 35.2 25.60 W W
W CLASS SPEC Miss Flora Harris 0 0 31 20.00 W W
W CLASSICALS EURO STAR Mrs Zara Tindall 0 0 33.8 8.00 W W
W DASSETT SELECT Miss Amelia Walker 0 0 33.3 20.80 W W
W JAEGER MASTER Miss Izzy Taylor 0 0 27.8 28.00 W W
Optimum XC Time - 05.33
CCI-S YH3* - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HH MOONWALK Mr Tom Jackson 16 0 26 0.40 2.00 28.40
2 ZARAGOZA II Mr Gaspard Maksud 14 0 29.3 0.00 0.00 29.30
3 I DIABLO JOE Mrs. Piggy March 12 0 26.9 4.00 0.00 30.90
4 DARCY DE LA ROSE Miss Georgie Strang 10 0 26.9 4.00 2.80 33.70
5 ISAZSA Mr Austin O'connor 8 0 28 4.80 1.20 34.00
6 IN LIKE FLYNN Mr Andrew James 6 0 31.9 0.00 2.80 34.70
7 MONBEG VOODOO Miss Bella Innes Ker 4 0 34.8 0.00 3.20 38.00
8 FORTHRIGHT Mr Matthew Glentworth 4 0 34.4 4.00 0.00 38.40
9 HARTHILL STORM Mrs Sian Davies-cooke 4 0 33 4.00 2.80 39.80
10 BOLEYBAWN ARISTOCRAT Mrs Emma Hyslop-Webb 4 0 37.3 4.00 0.00 41.30
11 LORDSHIPS PARC ROYALE Miss Rosalind Canter 0 0 27 12.00 3.60 42.60
12 FUZZYFELT Miss Hazel Towers 0 0 34.9 4.00 4.00 42.90
13 DASSETT ENDEAVOUR Mr Tom Jackson 0 0 30.7 8.00 4.40 43.10
14 TEMPEST WICK Mr Dickon Reader 4 0 44.2 0.00 0.00 44.20
15 GRANDE BY DESIGN Miss Emma Manton 0 0 37 8.00 0.00 45.00
16 CHF ARCHIE Miss Ginny Howe 4 0 36 0.00 10.00 46.00
17 REDPATH STAR DANCER Mrs Caroline Day 0 0 34 8.00 6.40 48.40
18 MBF CONNECTION Mr Harry Horgan 0 0 32.4 8.00 8.00 48.40
19 COOLROCK COOLEY Miss Bella Innes Ker 0 0 33 12.00 3.60 48.60
20 INDIAN GIRL G Miss Isabel White 0 0 31.1 8.00 10.00 49.10
21 POYNSTOWN BRAEVE Miss Louise Bradley 0 0 37.4 4.00 8.40 49.80
22 BLING Mr Harry Dzenis 0 0 37.1 12.00 1.60 50.70
23 WELLFIELDS LINCOLN Miss Susie Berry 0 0 30.9 0.00 20.00 50.90
24 MSH BONANZA Mrs. Sarah Way 0 0 31.4 16.00 6.40 53.80
25 NITOR Mr Alexander Whewall 0 0 34.7 16.80 13.20 64.70
26 BILLY MAPLE Miss Kelly Aldous 0 0 38.2 4.80 22.80 65.80
27 I AM QUALITY TN Miss Lucy Sugden 0 0 33.4 4.00 29.20 66.60
28 ICARUS X Miss Emma Thomas 0 0 35.7 8.00 24.80 68.50
29 BALLYSHAN BELLISSIMO Miss Nicky Hill 0 0 40.7 8.00 20.40 69.10
30 ITAREUSO Miss Louisa Lockwood 0 0 31.8 0.00 37.60 69.40
31 FOOLS IN LOVE Mr Hayden Hankey 0 0 31.8 4.00 36.40 72.20
32 ILOMA Miss Megan Page 0 0 37.8 12.00 40.80 90.60
33 INDYGO BLUE Miss Jess Butler 0 0 41.8 8.00 41.60 91.40
W MCS MAVERICK Mrs Helen Witchell 0 0 39.2 12.00 W W
W IRISH TRUMP Mrs Sarah Bullimore 0 0 33.2 8.00 W W
W MOONLIGHT CHARMER Miss Laura Collett 0 0 W W
W IRENE LEVA Miss Rhian Smith 0 0 33 W W
W STARDOM Mr Will Rawlin 0 0 35.7 W W
W CARAGHS ROYAL QUALITY Miss Vittoria Panizzon 0 0 W W
R ITS MORKA Mr Steve Garrod 0 0 35.8 4.00 R R
W UNDER OATH Mr William Fox-Pitt 0 0 25.7 20.00 W W
W SECRET LEGACY Miss Vittoria Panizzon 0 0 W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Newsflash

***There is no Trot up on Tuesday***
Sec A & Sec B trot up on Wed am from 0800 (3* first) then dressage from 1000 for the 3* and 1030 for the 2*
Sec A1, A2,B1 & B2 trot up Wed pm from 1400 (2*) and approx. 1530 (3*) Dressage Thurs and Fri.
Sec D dressage on Wed pm from 1400
Sec C, D1, & E dressage on Thurs.

***DRESSAGE TEST***
All 2* classes will do the FEI 2*B 2021 not the 2020 test




 
Entries Closed

Latest News

Read the full story
View all news