BORDE HILL (1)BORDE HILL (1)

Newsflash

THE PROGRAMME is on the Borde Hill Horse Trials website. Here is the link: https://www.bordehillhorsetrials.com/pdf/programme202105.pdf
There is also an INFORMATION SHEET in the Competitors Section with, hopefully, all the answers to your questions about the event.
TIMES are now available on the BE website and Eventing Scores.
THE COURSE will be open from 2pm on Friday afternoon, please use Borde Hill Gardens Main Gate.
Looking forwards to welcoming everyone at the event.

Sponsored by JH BUILDERS & BILL KEAR ARENAS & GALLOPS

BORDE HILL (1)

Location

Haywards Heath, West Sussex, United Kingdom, RH16 1XP

www.bordehillhorsetrials.com

Date

Saturday 29 to Monday 31 May 2021

Organisers and Secretaries

Joint Organiser - Mr John Hill
Contact Mr John Hill
Mobile: 07831 499593

Joint Organiser - Mr Bill Kear
Contact Mr Bill Kear
Phone: 01293 862666
Mobile: 07786 375800

Joint Organiser - Ms Lucy Cunliffe
Contact Ms Lucy Cunliffe
Phone: 01732 750568
Mobile: 07881 581124

Entries Secretary - Mrs Diane Miller
Contact Mrs Diane Miller
Phone: 01420 588453
Mobile: 07749 618934 NO CALLS AFTER 8.00PM

Course description

Borde Hill is a true test for established combinations. There is plenty of room across all phases including the warm up areas. Dressage Warm Up is situated within sight of the XC but is accessed by a quiet dedicated horse walk. SJ is on an incline but the course design takes this into consideration and courses ride well with control and balance.There will be changes to all XC tracks which make good use of the parkland and woodland settings. Fences are well presented, with a mix of permanent and sturdy portables. Courses are up to height and the undulating tracks provide fair and inviting challenges at all levels. Suitable for experienced horses, there will be some alternatives to encourage the less experienced ones.
All areas of the event are meticulously prepared according to the ground conditions and will be agrivated if necessary. 
The course is preserved for the events only and is not open for schooling

Event schedule

Entries open

19 April 2021

Ballot date

4 May 2021 12:00 noon

Ballot period

May
Mr John Hill

Joint Organiser

Contact Details
Mr Bill Kear

Joint Organiser

Beambrook Field Station, Dorking, RH5 5EE

Contact Details
Ms Lucy Cunliffe

Joint Organiser

Manor Farm Cottage, Sevenoaks, TN14 6AA

Contact Details
Mrs Diane Miller

Entries Secretary

Hawthorns Willis Lane, Four Marks, GU34 5AP

Contact Details
Kevin Millman

SJ Course Designer

Helen West

Course Designer

EQUIREEL

Photographer

SPIDGE

Photographer

Contact Details

Entries Information

Entry Fees
Include VAT. VAT Reg No 850 519 921.

Internet entries will be accepted on the website.  If you require similar times to another competitor, please request this on both the entries.

Refund Policy 
100% refund for entries withdrawn before the Ballot. Thereafter, entries that are replaced in the same class & on the same day, will receive a full refund (plus VAT), subject to a £12 administration charge (plus VAT).  Competitor's entries replaced will be refunded in the order of their withdrawal. 
Entries made after the Ballot Date will not be eligible for a refund. 
A wait list will be kept if classes are full.
Covid Refund Policy
Cancellation due to Covid Restrictions: From 4th May 12noon to end of day 15th May your start fee & 80% of your entry fee will be refunded; from16th to end of day 23rd May your start fee & 50% of your entry fee will be refunded; from 24th May to end of day 26th May your start fee & 30% entry fee will be refunded; from 27th May and the first day of the event only your start fee will be refunded.
Starting Times
Starting Times available on online from www.britisheventing.com & www.eventingscores.co.uk. Also available on Thursday 27th May between 6:00pm and 8:00pm on 07749 618934.
Start Fee must be paid when entering

Stabling

Local stabling may be available. Please contact Claudia Hamlett claudia.hamlett@btinternet.com ; 0780 777411

Special Notices

Abandonment please phone 07749 618934, 07881 581124, 07786 375800.
All terrain vehicles/motorcycles will not be permitted except those used by authorised officials.
Horse walks: Please use all the horse walks.
Course walking: Friday 28th May from 2pm. The park gates will be locked at 7pm so all cars must be out of the estate by then.  Please use the Borde Hill Main Garden entrance RH16 1XP not the Horse-box Park entrance.
Back Protectors are recommended for show jumping and mandatory for cross country.                
Dressage Sheets can be photograped (or collected, if Covid guidelines permit) from the Information Hub at the bottom of the Show Jumping Ring
Hat Tagging at the Infromation Hub                               
Entrance Policy
For Ticketing Information/Link see www.bordehillhorsetrials.com after 15th May. Spectators will be welcomed if pre-registered: £5 per spectator. As numbers are restricted all BE members must also pre-register for free entrance. Owners must show their current BE card for entrance if travelling separately to their horse. All car access via the Borde Hill Garden Main Gates.

No cars will be permitted to park alongside horseboxes due to lack of space. 
Dogs must be kept on leads at all times

Accommodation and Catering

There will be catering for the Competitor inline with Covid Restrictions at the time of the event.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE80(T) Saturday BE92 (2009) £72.22 £10.69 £82.91 £12.00 £17.00
BE90 Saturday BE95 (2012) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE90 Sunday BE95 (2012) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE90Open Sunday BE95 (2012) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE90Ou18 Saturday BE95 (2012) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE100 Sunday BE106 (2012) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE100Open Sunday BE106 (2012) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
N Sunday N112 (2010) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £22.00
ON Sunday N112 (2010) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £22.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Payable at time of entry
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

BE90 will run on both Saturday & Sunday. BE100 will run on both Sunday & Monday. If entries are oversubscribed on either day, some entries may be transferred. Please state clearly if you are unable to be transferred.
Please contact Lucy Cunliffe by 4th May to volunteer. Helpers entries will be accepted if they arrive before ballot and comply fully with the BE ballot rules

Qualifiers and special classes

South East Eventers League Qualifier.
 

Prizes

Prize Money:

BE80(T) - Prize Vouchers from GG Tack can be spent onsite or online.
BE90, BE100 & N - Lower limit. Email lucycunliffe@btinternet.com for Prize Money Form. Monies will be transfered online.
The Lighthouse Mercury Trophy will be awarded to the highest placed Owner/Rider in the BE100 Open Section

 

Event name: BORDE HILL (1) Date: May 29-31 2021 Location: Haywards Heath, West Sussex, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.06
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DELIGHTFUL MR CLOVER Miss Katherine Stewart 0 16 23.3 4.00 0.00 27.30
2 BURNTWOOD SORREL Mrs. Sam Sweeney 0 14 27 0.00 1.20 28.20
3 ANDERIDA ASKADORA Mrs Anna Hanson 0 12 29.5 4.00 0.00 33.50
4 EDENTRILLICK RUBY TUESDAY Miss Franchessca Jackson 0 10 33 4.00 0.00 37.00
5 CRAFTY FERNHILL Mr Albert Padfield 0 8 28.5 4.00 8.00 40.50
6 COUNTESS CAVALIER Mr Harry Kitchener 0 6 37.5 4.00 0.00 41.50
7 CHARLOT Miss Laura Walker 0 4 33.3 4.00 4.80 42.10
8 DUNAWAY Mrs Clare Hanson 0 4 35.5 4.00 2.80 42.30
9 SAYS ALL Miss Maisie Morgan 0 0 36 8.00 0.00 44.00
10 PINECROFT HALYCON Mr Alfie Haynes 0 0 38 12.00 0.00 50.00
11 LETINO Miss Tracy Brown 0 0 33.5 8.00 9.20 50.70
12 REDDY EDDIE GO Miss Emma Thompson 0 0 30.8 4.00 17.20 52.00
13 MBF CATWALK Miss Miranda Staveley 0 0 41.8 4.00 7.20 53.00
14 SALUT L'ARTISTE Miss Julie Potier 0 2 41.3 0.00 12.80 54.10
15 HAWKEYE BLUE Miss Lily Marsh 0 0 33.5 8.00 14.00 55.50
16 LISSELTON GINGERBREAD BOY Miss Bethan Stacey 0 2 41.5 0.00 15.60 57.10
17 DIAMOND GLENVIEW LASS Mrs. Kathryn Baker-Brooks 0 0 35.5 4.00 18.00 57.50
18 IRANO S Miss Eleanor Simes 0 0 37.5 4.00 16.80 58.30
19 JESSICA Miss Lily Beckley 0 0 40.3 4.00 16.80 61.10
20 LORENZA Miss Clare Cowe 0 0 39.3 4.00 24.80 68.10
21 BEDAZZLE Miss Emma Payne 0 0 34.3 12.00 24.40 70.70
22 BOMBAY SAPPHIRE Miss Jessica Ewers 0 0 32.8 8.00 32.80 73.60
23 CRUISE ON REGARDLESS Miss Maddie Abbott 0 0 36.5 8.00 30.40 74.90
24 THE GREY FELLOW Mr Matthew Perry 0 0 28.8 0.00 58.00 86.80
25 CASPER XIX Mrs Nicola Earley 0 0 40.8 16.00 92.00 148.80
W DEO GRATIAS Mrs Harriet Etheridge 0 0 W W W W
E AR WISH OF BELLHOUSE Mr Ronald Peet 0 0 35.3 0.00 E E AR
E UR GET A WIGGLE ON Miss Scarlett Lloyd 0 0 34 0.00 E E UR
W BRISTOL DE BREVE Mrs Kizzy Smith 0 0 W W W W
W PHOENELLA Miss Jessica Richardson 0 0 W W W W
E UR BILLY HIGH HOPES Miss India Wishart 0 0 28.3 4.00 E E UR
W MADAME MOUSSE II Miss Tegan South 0 0 W W W W
W WATCHFULL EYE Mrs Jade Hyatt 0 0 39 4.00 W W
Optimum XC Time - 05.06
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLYLENNON SAM Miss Alana Sparrow 0 16 25 0.00 0.00 25.00
2 IE MR MCGREGOR Mr Will Furlong 0 14 22.8 4.00 0.00 26.80
3 BALLYLENNON REMO Mrs Rebecca Harvie 0 12 28.3 0.00 0.00 28.30
4 STAR COIN Miss Sam Jennings 0 10 30.8 0.00 0.00 30.80
5 VOLTAIRES VALENTINO Miss Harriet Poupart 0 8 26 4.00 3.20 33.20
6 INDEPENDER J W B Miss India Wishart 0 6 26.5 0.00 8.80 35.30
7 HILDARE CLONSHIRE NOBLE Miss Harriet Upton 0 4 28 4.00 3.60 35.60
8 STAMBROOK MASTERCARD Miss Darcy Rook 0 4 25.8 12.00 0.00 37.80
9 ROCKYS KID Miss Hannah Wanbon 0 4 30.3 0.00 9.20 39.50
10 WHIPPER SNAPPER II Miss Alice Peet 0 0 27.3 4.00 10.40 41.70
11 PROSPECTOR CHARLIE Miss Lauren Huddy 0 0 32 4.00 9.60 45.60
12 KILLOUGHTER GOLD DUST Miss Olivia McDonald 0 0 28.5 4.00 15.60 48.10
13 HORACE THE HORSE Miss Penny Ibbott 0 0 36 4.00 8.80 48.80
14 ALMOQATEL Miss Heidi Stevens 0 0 41.3 8.00 0.00 49.30
15 THE GENT II Miss Georgina Knight 0 0 30.3 8.00 11.60 49.90
16 RATHCOSGROVE TIMMY Mrs Sophie Van Der Merwe 0 0 26.8 8.00 16.80 51.60
17 JESMOND JASMINE Mr Hugh Train 0 0 24 4.00 31.20 59.20
18 KILLBUNNY SILVER Mrs Nicole D Biggs 0 0 29 12.00 18.40 59.40
19 BALTHASAR II Miss Emma Dawson 0 0 29.5 0.00 45.60 75.10
20 COOL BONUS Miss Louise Hambleton 0 0 32.5 5.00 40.40 77.90
21 AFFRICKS CHARMER Miss Harriet Beeby Wynn 0 0 37.3 13.00 36.40 86.70
22 H Miss Fern Wilson 0 0 26.3 8.00 64.40 98.70
23 BALLYVOGUE OLYMPIC VIEW Mr Duncan Morgan 0 0 33 4.00 83.20 120.20
24 PRIMITIVE APRIL Mrs Christine Smith 0 0 38.8 8.00 75.20 122.00
25 COURAGE UNDER FIRE Mrs Kate Richards 0 0 39.5 26.00 74.00 139.50
W PLEASURE MAIL Mrs Kizzy Smith 0 0 W W W W
W GRAFFEN B Miss Georgia Padgham 0 0 W W W W
E R3 FUTURE SPIRIT Miss Indiana Limpus 0 0 29 4.00 E E R3
W TENZ Mr Tim Price 0 0 W W W W
R JAIMY Miss Willow Hayes 0 0 31.5 4.00 R R
E E WHITESTREAM IROKO Mrs Susie Gladders 0 0 36 8.00 E E E
E R3 DIAMOND MILL Miss Sarah Gadd 0 0 36 9.00 E E R3
R FRED TEN Miss Hannah Brasher 0 0 48.5 12.00 R R
E UR KILDRENAGH ROCKET Miss Courtney Escudier 0 0 40.3 53.00 E E UR
E R3 BALLYSHEIL PRINCESS GWYN Miss Bridget Priest 0 0 31.8 4.00 E E R3
R SPIRIT’S WHISPER Miss Sophie Ewen 0 0 32.3 4.00 R R
Optimum XC Time - 05.06
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BELLA EMMY Miss Harriet Ford 0 16 30.3 0.00 0.00 30.30
2 RAY OF LIGHT W Mrs. Holly Allan 0 14 26 4.00 0.40 30.40
3 THE CHESTNUT Miss Ella Lucas 0 12 32.3 0.00 2.00 34.30
4 TERRYGREEHAN DEMPSEY Mrs Michele Hill 0 10 32.8 0.00 2.40 35.20
5 KNOCKEEVAN GRANGE Miss Anna Jordan 0 8 35 0.00 2.00 37.00
6 VITAL DK Z Miss Anna Martinez 0 6 32.3 4.00 4.00 40.30
7 CASTLEBRIDGE BOY Miss Sam Jennings 0 4 30 4.00 6.40 40.40
8 ONORINA Mrs Rebecca Gibbs 0 4 36.5 4.00 0.00 40.50
9 BOLEYBAWN ARCTIC Miss Emily Kemp 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
10 COOKIE CLOVER Miss Lauren Wiggins 0 0 29 8.00 4.80 41.80
11 MONBEG DRUID Miss Ashley Clegg 0 0 33.8 4.00 4.40 42.20
12 ARDLEA MILLY Miss Isabella Mckeogh 0 0 34 4.00 4.80 42.80
13 TWICE AS NICE IV Mrs Sacha Hourigan 0 0 31.8 8.00 3.20 43.00
14 FAVORIT VON ROCHERATH Mrs Hayley Cooper 0 2 36.3 0.00 7.60 43.90
15 BUCKLEYS ROYAL FLYER Miss Kate Linabury 0 0 35 4.00 6.00 45.00
16 PAULDARYS LAST ROLO Mrs Elouise O'Toole 0 0 34.5 4.00 11.60 50.10
17 KEREEN RED TWO Miss Georgia Denton 0 0 38.5 4.00 8.40 50.90
18 GRAND FINALE Mr Daniel Colbourne 0 0 36 4.00 11.20 51.20
19 DANTASTIC Miss Felicity Collins 0 0 41 8.00 4.00 53.00
20 FIDACHTA TIGER Mrs Emily Bright 0 0 38.3 8.00 11.20 57.50
21 ROSSA SEVEN Miss Francesca Denning 0 0 38.8 12.00 7.20 58.00
22 NIGHT FLIGHT Miss Ashley Clegg 0 0 31.5 12.00 19.20 62.70
23 VANTINO Miss Isabel English 0 0 30.3 0.00 35.60 65.90
24 RE DEFINED Miss Rosie Mcintosh 0 0 35 8.00 24.00 67.00
25 MB LUDO STAR Mr Timothy Murphy Markou 0 0 38.8 23.00 17.60 79.40
26 SAORISE BANUIL Mrs Kate Ludden 0 0 46.8 4.00 36.80 87.60
27 AHW THATS NICE Miss Olivia Craddock 0 0 36 4.00 67.20 107.20
28 MILCHEM PAGE Mrs Sophie Van Der Merwe 0 0 25.5 4.00 85.60 115.10
29 OWL HOUSE REMINISCE Miss Pippa Marsh 0 0 33.3 16.00 74.80 124.10
R FULL MONTY DE LACENSE Mrs Jonelle Price 0 0 38.3 4.00 R R
R SPRINGWELL BLUE Ms. Nicola Hammond 0 0 38 R R
W KILLAAN ROSIE Miss Tiva Kent 0 0 W W W W
E AR KYLEMORE CHARLIE Ms Rosemary Hopkins 0 0 39.5 12.00 E E AR
E UR ROSIE XIII Miss Lizzie Forbes 0 0 29.5 0.00 E E UR
Optimum XC Time - 05.06
BE100Open - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GRANTSTOWN CLASS ACT Miss Amy Tate 0 16 25.3 0.00 0.00 25.30
2 RED RENDEZVOUS Miss Abi Scott 0 14 25.5 0.00 0.00 25.50
3 KILKENNY LADY Miss Harriet Upton 0 12 29 0.00 0.00 29.00
4 APROBANTA Mr Theo Boyle 0 10 29.3 0.00 0.00 29.30
5 SECOND CITY Mr Hugh Train 0 8 29.8 0.00 0.00 29.80
6 MOSSTOWN TOBY Miss Emma d'Angibau 0 6 31.3 0.00 0.40 31.70
7 HAMADA Mr Edgar Padfield 0 4 22 4.00 6.00 32.00
8 VIOLETTA II Miss Sophie Gadd 0 0 29 4.00 0.00 33.00
9 JOUBERT Miss Lucy Standish 0 0 26.5 4.00 3.60 34.10
10 RINGWOOD GOLD DUST Miss Scarlett Thomas 0 2 30.5 0.00 6.80 37.30
11 WAR LAD Miss Sara Ingleson 0 0 32.5 4.00 5.60 42.10
12 MISS MONEYPENNY III Miss Madeleine Oldfield 0 0 27.3 8.00 6.80 42.10
13 CARLINGFORDS COOTEHILL Mrs Kelli Hooper 0 2 26.8 0.00 16.80 43.60
14 LISCARROW TOP CLASS Miss Clementine S D Shipp 0 0 27.5 4.00 13.20 44.70
15 INNISHOWENS LAW Miss Sarah Rosser 0 2 25.5 0.00 19.20 44.70
16 INSPECTOR KENKO Miss Georgina Beeby Wynn 0 0 36 8.00 1.20 45.20
17 ALBERTAS PRIDE Mrs Victoria Bax 0 0 24.8 8.00 13.20 46.00
18 SARCO WOOD Miss Sophie Evans 0 0 31.5 4.00 10.80 46.30
19 BARAMONA LASS Miss Jessica McCaldin 0 0 28.5 4.00 14.40 46.90
20 LITTLE ELVIS Miss Lola Luchford 0 0 34.3 8.00 4.80 47.10
21 MISS COBRALYN Mrs Amanda James 0 0 32.3 4.00 10.80 47.10
22 RYANS ROBIN Miss Leah Faircloth 0 0 30.5 4.00 12.80 47.30
23 BROWNS LUCK Miss Georgie Fisk 0 0 35.3 4.00 10.40 49.70
24 IN THE DARCO Miss Katie Harris 0 0 27.5 8.00 16.00 51.50
25 CORTAGE Miss Matilda Leng 0 0 34 4.00 16.80 54.80
26 BONMAHON ARTIST Miss Natasha Turner 0 0 32.3 0.00 37.60 69.90
W MUSICAL LEGEND Miss Zoe Gould 0 0 25.5 12.00 W W
W E BOY Miss Daisy Hills 0 0 W W W W
R FAMILY AFFAIR II Miss Adele Ronchetti 0 0 33 8.00 R R
E R3 REGATTA GIRL Miss Annalie Mccormack 0 0 30.3 4.00 E E R3
E R3 SIROCO BREEZE Miss Felicity Bull 0 0 27.8 6.00 E E R3
Optimum XC Time - 05.04
BE80(T) - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 LLANGENNYDD CHASE Miss milli day 0 0 27.5 0.00 0.00 27.50
2 VANCOUVER ISLAND Mrs Sacha Hourigan 0 0 30 0.00 0.00 30.00
3 CULMORE JJ Mrs Dinah Smith 0 0 28.3 0.00 2.00 30.30
4 CLONFIN LADY LULU Miss Lizzie Forbes 0 0 30.8 0.00 0.00 30.80
5 POYNSTOWN CHARLIE Miss Sophie Cole 0 0 24.8 4.00 2.00 30.80
6 SIR CHARLIE BOI Miss Eloise Clare 0 0 26.3 0.00 4.80 31.10
7 BH GRINGOS PEARLY Miss Kiera Whiteman 0 0 29.5 4.00 4.00 37.50
8 SPOT ON MATEUS Miss Eloise Van Praagh 0 0 29 4.00 5.20 38.20
9 TINNERATH JOHN Miss Annie Barwell 0 0 28.3 4.00 6.40 38.70
10 TEQUILA SLAMMER Miss Jennifer Crouch 0 0 31 8.00 0.00 39.00
11 CALLADASHAN MELODYS BOY Miss Lydia Jones 0 0 30.5 0.00 10.00 40.50
12 WILL SHE BE DUN Miss Katie Lott 0 0 33 4.00 4.40 41.40
13 BEACH LADY Miss Beth Hobden 0 0 33.5 8.00 0.40 41.90
14 PEPPERAZZI Mrs Tessa Hopcroft 0 0 32.8 8.00 2.40 43.20
15 CARLTON COCHISE Miss Suzanne Stokes 0 0 34.3 3.00 8.00 45.30
16 BRAMBLEBOROUGHD Mrs Caroline Martin 0 0 35 4.00 6.80 45.80
17 SOS SHELLSEEKER Mrs Bobbie Crompton 0 0 34.5 4.00 13.20 51.70
18 FOURFIELDS ARCTIC CRUISE Miss Charlotte Uden 0 0 38 8.00 7.20 53.20
19 DARK DE ST PRIEST Mrs Sarah Lowe 0 0 34.3 4.00 16.80 55.10
20 JIGSAW II Miss Brooke Meurer 0 0 36.5 4.00 14.80 55.30
21 DOUBTLESS LOUIS Mrs Claire Da Re 0 0 31.8 8.00 20.00 59.80
22 REVELLE Miss Sophie Driscoll 0 0 32.8 16.00 11.60 60.40
23 PETLIN JESSICA Mrs Nicola Tyrrell 0 0 26 30.00 5.20 61.20
24 GLOBAL TRAVELLER Miss Laura K Gordon 0 0 31.3 18.00 29.20 78.50
25 BATTYS DILEMMA Miss Charlotte Clinch 0 0 46.8 12.00 28.00 86.80
26 BLACKSTOWN BRIGHT SPARK Miss Lauren Anderson 0 0 35.3 4.00 56.40 95.70
27 KINNEGAR MAN Miss Amy Cooper 0 0 37.5 28.00 40.00 105.50
28 BLACKWOODLAND JIVE Miss Laura Couch 0 0 38.3 4.00 86.40 128.70
29 SILLOGUE MISTY Mrs Jennifer Garrard 0 0 37.3 17.00 85.60 139.90
30 UNNAMED (805122) Mrs Shonaid Jemmett-Page 0 0 38.8 43.00 106.00 187.80
R DRUMCONG BRIAN Miss Millie Simpson 0 0 35.5 4.00 R R
W PAINTED FREDDIE Mrs Claire Frampton 0 0 W W W W
E E CHIRON Ms. Saffi Leigh 0 0 30.8 4.00 E E E
R BARRAVALLEY TESS Ms. Ella Domanska 0 0 31.3 4.00 R R
E R3 HELLO CONOR Mr Edward Geering 0 0 34.8 0.00 E E R3
W TAURMORE MICK Mr Damen Funnell 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 05.04
BE80(T) - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ELUSIVE OLIVER Mr Tom Cousillas 0 0 28 0.00 1.20 29.20
2 IN THE HUNT Mrs Sacha Hourigan 0 0 33.8 0.00 0.00 33.80
3 LANKILL REBEL Miss Lottie Nixon 0 0 35.3 0.00 0.00 35.30
4 MANOR CHARM Mrs Susannah Givons 0 0 36.3 0.00 0.00 36.30
5 MASTER COMIC Ms Allison Ingram 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
6 REBEL MOUNTAIN EIRE Ms Sarah Jennings 0 0 35 4.00 0.00 39.00
7 HM BUGATTI Ms Betsy Davis 0 0 35 4.00 0.40 39.40
8 MR SOOTS Miss Ella Winn 0 0 33.5 4.00 2.40 39.90
9 LEIM MASTER Miss Daisy Watson 0 0 39 0.00 1.20 40.20
10 PENNYFARTHING ARCHIE Miss Holly Bashman 0 0 30.8 0.00 10.80 41.60
11 SPRINGTIME CHASER Mrs Cara Evenden 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
12 MIH DUNBEGGAN FRECKLES Miss Harriet Baillie 0 0 35.5 0.00 7.20 42.70
13 FREDDIE BLUE DIAMOND DALES Miss Olivia OBrien 0 0 41.8 4.00 0.40 46.20
14 MARGUERITE DREAM Miss Sarah Vinall 0 0 40.8 0.00 5.60 46.40
15 WOODFIELD GOLD Miss Lily Howell 0 0 31.5 8.00 7.20 46.70
16 POYNSTOWN SAM Miss Sophie Bayne-Powell 0 0 43.8 0.00 4.00 47.80
17 SHANNONDALE HARRIES Miss Anna Foster 0 0 33 0.00 19.60 52.60
18 KNOCKAHAW SHUTTERMAX Mrs. Lucy Lucking 0 0 44.5 8.00 9.60 62.10
19 JILAVSCO FORTUNA II Miss Theresa White 0 0 33.8 4.00 26.40 64.20
20 BIGGERA HOLLY Mrs Karen Mccoy 0 0 35.3 0.00 32.00 67.30
21 WESTERVELD’S FLORIJN Miss Millie Stack 0 0 44.5 0.00 25.60 70.10
22 TROJAN PRINCE Miss Emily Stedman 0 0 39.3 4.00 26.80 70.10
23 QUEENS CAROUSEL Mrs Sue Orpen 0 0 36.8 12.00 32.00 80.80
24 QUEENS CONSTELLATION Miss Rosie Burke 0 0 41.8 5.00 38.40 85.20
25 UNNAMED (96996) Mrs Alison Goulet 0 0 41.5 4.00 50.80 96.30
26 IE BUBBLE BEE Miss Jennifer Rowlinson 0 0 33.3 4.00 62.00 99.30
27 CADBURY UK Mr Stephen Grigg 0 0 32.3 8.00 76.40 116.70
28 NIP DOWN THE JUG Mrs Vanessa Wilson 0 0 50.5 31.00 67.20 148.70
E R3 IRISH BOUNTY Mrs Elinor Leech 0 0 42.8 E E R3
E R3 MILNERS LORD RICHARD Miss Lucy Bugler 0 0 36.3 8.00 E E R3
W NUBA Miss Melanie Long 0 0 35.5 13.00 W W
E AR TAMNIARN ANGUS Miss heather Rose Harvey 0 0 37.5 0.00 E E AR
W CHARISMA CDS Mr Andrew Day 0 0 46 20.00 W W
E UR TANDY Miss Matilda Simpson 0 0 45.3 8.00 E E UR
E AR NOBLE ATTITUDE Miss Amy Fitzharris 0 0 39.3 8.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.04
BE80(T) - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MAGHERA LIAM Miss Beth Hobden 0 0 30.3 0.00 1.20 31.50
2 STOCKINGWOOD BONNIE LASS Miss Victoria Whiteman 0 0 31.8 0.00 0.00 31.80
3 COPPERFIELD IRIS Miss Caroline Exley 0 0 25 0.00 6.80 31.80
4 KILBRIEN CHRIS Miss Jo Mair 0 0 26.3 0.00 6.40 32.70
5 EMBER ROUGE Mrs Emma Mills 0 0 27.8 0.00 5.60 33.40
6 FREDERICK THE RED Mrs Kathy Lister 0 0 35 0.00 0.40 35.40
7 POULTAR CHIEFTAIN Mrs Anne Rowson 0 0 38.5 0.00 0.80 39.30
8 CLASSIEBAWN SILVER Dr Hannah Bridges 0 0 36.5 0.00 3.60 40.10
9 FAIRY WAND Miss Allegra Driscoll 0 0 40 0.00 2.00 42.00
10 DIVINE SPEAR Miss Julie Horton 0 0 33 0.00 12.80 45.80
11 RAHARD BLUE DIAMOND Miss Donna De'Ath 0 0 35.5 0.00 10.40 45.90
12 STRAGAR BISCUIT Miss Eva Davies 0 0 42 4.00 0.40 46.40
13 MOZAIK Mrs Janet Phillips 0 0 30.5 8.00 10.00 48.50
14 NATIVE BOB Mr Paul Marshall 0 0 41.5 4.00 4.00 49.50
15 ENNAGHMORE LAD Mrs Susan Buxton 0 0 31.3 0.00 18.80 50.10
16 ONLY A WHISPER Mrs Joanne McTaggart 0 0 43.5 8.00 0.00 51.50
17 SNOWY WINTER Ms Jessica Telford 0 0 33.3 4.00 14.40 51.70
18 COBMOPOLITAN Miss Eloise Hirst 0 0 42 12.00 0.00 54.00
19 MIS TER CJ Mrs Caroline Andrews 0 0 40 8.00 6.80 54.80
20 CLASSIEBAWN ROSS Mrs Benedicte Fulton 0 0 33.5 0.00 22.40 55.90
21 QUEENS CONUNDRUM Mrs Kate Cox 0 0 37.8 12.00 6.40 56.20
22 CLENAGH HIGH SOCIETY Miss Zara Head 0 0 34 8.00 14.40 56.40
23 CHILLINGWOOD SCUDOOLIE Mr Josh Early 0 0 42.5 4.00 99.60 146.10
24 WISBEACH BILLY G Ms Gillian Rowland 0 0 41 3.00 120.80 164.80
HC SEAMUS FINNIGAN Miss Lauren Medcalf 0 0 28.8 4.00 0.00 34.80
HC COOLEY VALENTINE Miss India Wishart 0 0 31 0.00 E E AR
HC LAOIS DIAMOND Mr George Sturgis 0 0 33.3 4.00 0.00 55.70
E R3 TICO CHINO Miss Lily Phelan 0 0 41.5 E E R3
W DAMGAARDS COSMEO Miss Kathryn Jefferson 0 0 W W W W
W FLEETMEAD ROUSAY Miss Hannah Johns 0 0 W W W W
R STREAMTOWN GIRL Mrs Suzanne Walker 0 0 36.3 17.00 R R
R LAWMENS DUCHESS Miss Aurelia Hodgson 0 0 21 0.00 R R
W ABBEYFIELD BOBBY Miss Abbey Russell 0 0 35.3 4.00 W W
W KING OF JAZZ CDS Miss Helen Young 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.57
BE90 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CALCOURT FLORENTINE Miss Holly Rogers 0 8 25 0.00 0.00 25.00
2 WHITE ORCHID Miss Emma Robbins 0 7 28.5 0.00 3.20 31.70
3 CLASSICTOP MISS VIVIENNE Miss Alana Sparrow 0 6 27.5 4.00 0.40 31.90
4 DRUMHOWAN ROLEX FROM TEXAS Miss Jennifer Rowlinson 0 5 28.5 4.00 0.40 32.90
5 SPOTLIGHTS Miss Amelia Sykes 0 4 33 0.00 0.00 33.00
6 TAURMORE BUSTER Miss Daisy Hills 0 3 28 4.00 1.60 33.60
7 BENTLEYS CON ARTIST Miss Lily Knight 0 2 33.3 0.00 0.80 34.10
8 BURLINGTON BOURREE Miss Bryony Whittington 0 1 31.3 0.00 6.00 37.30
9 TOM OF DIAMONDS Miss Sophie Runnacles 0 0 32 4.00 1.60 37.60
10 GOLDILOCKS Miss Alex Kitcher 0 1 34.3 0.00 3.60 37.90
11 COLWILLS SILVER HILL Miss Jasmine Wilks 0 0 28 8.00 2.00 38.00
12 GLASSHOUSE MAN Mrs Jane Stancombe 0 0 32.8 4.00 1.60 38.40
13 NEARLY DUN Mrs Sacha Hourigan 0 0 26.8 12.00 0.80 39.60
14 MONBEG KERRYGOLD Miss Natallie Lindfield 0 1 32.8 0.00 7.20 40.00
15 CAMOUFLAGE Mrs Georgina Smart 0 1 36 0.00 4.40 40.40
16 QUEENS CADENZA Ms Harriet Tidey 0 1 34.3 0.00 6.40 40.70
17 NARIM B Mrs Zoe Chambers 0 1 35.3 0.00 8.40 43.70
18 CORLEONIS Miss Anna Sheffield 0 0 39 4.00 7.20 50.20
19 TULLA LADY Mrs Elizabeth Ross 0 0 29.5 12.00 8.80 50.30
20 FIGAROS CASINO Miss Frankie Walker 0 0 38.3 4.00 8.40 50.70
21 ASH HILL BRUNO Miss rebekah fenner 0 0 34.3 8.00 10.40 52.70
22 CORAE DARCEY Miss Alison Smith 0 0 37.5 16.00 2.80 56.30
23 DEVILISHLY LUCKY Mrs Bryony Basden 0 0 32.8 8.00 21.60 62.40
24 BARTLEY BAY Mr Patrick Murphy 0 0 30.8 14.00 42.00 86.80
25 RAPID ROYAL RAMONA QV Miss Georgina Dunlavey 0 0 30.8 0.00 81.60 112.40
26 PRIMITIVE HUNTSMAN Miss Susan Grieve 0 0 38.3 4.00 79.20 121.50
27 RUN THE RISK Miss Sasha Godden 0 0 34.5 4.00 88.40 126.90
E R3 GRAY THRILLER Mr Anthony Binks 0 0 29.5 E E R3
E R3 LYRE SEA MIST Miss Millie Harrison 0 0 36.5 10.00 E E R3
E R3 CHACOAS CIRCUS TRICK Miss Emma Pine 0 0 32.8 0.00 E E R3
W DANCE ON Miss Mara Waller 0 0 W W W
Optimum XC Time - 04.57
BE90 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MERLIN MIX Mrs Katy Lawrence 0 8 29.8 0.00 0.00 29.80
2 FROST FREE Miss Hannah Rogers 0 7 26 4.00 0.00 30.00
3 CATALYST Miss Sanne Minnema 0 6 30.3 0.00 0.00 30.30
4 RATHKEALE BAY BOY Miss Joanne Price 0 5 30.8 0.00 0.40 31.20
5 SHIP TO SHORE Miss Jo Thorogood 0 4 29.5 0.00 2.00 31.50
6 LISSYEGAN ARKAN CRUROYAL Mrs Caroline Sheridan 0 3 25.8 0.00 6.00 31.80
7 MR ME ME Miss Lucy Kitching 0 2 33 0.00 0.00 33.00
8 SHADOWLANDS SHANNON Miss Rhiannon Hutchings 0 2 33.5 0.00 0.00 33.50
9 TIPPERARY ALMOST BLUE Mrs Sally Randles 0 1 32.5 0.00 1.60 34.10
10 EASILY VIVENDIA Miss Emily Morris 0 0 28.8 4.00 2.00 34.80
11 GALTEEMOR SUNSHINE Mrs Judy Hollidge 0 0 33 4.00 0.40 37.40
12 BLACKFORT GIRL Miss Bryony Whittington 0 1 28.8 0.00 9.20 38.00
13 TOPWOOD MERLIN Miss Julie Horton 0 0 34 4.00 0.40 38.40
14 THE GLORIOUS FOX Miss Imogen Ross Smith 0 0 34 4.00 5.60 43.60
15 KAURI ENCORE Mrs Shelly Greenwell 0 1 32 0.00 12.40 44.40
16 MASKED BANDIT Mrs Louise Bradley 0 0 38.3 4.00 2.80 45.10
17 SPARKY’S SECRET Miss Gemma Spanswick 0 0 29.3 8.00 8.00 45.30
18 NORMANDY KING Miss Rebecca Bowtell 0 0 39.5 4.00 5.60 49.10
19 RATHDRUM ROSE Mrs Tracy Bhalla 0 0 36 4.00 9.60 49.60
20 ROCKHILL HONEY BUNNY Mrs. Louise Slaughter 0 0 36.3 4.00 11.20 51.50
21 TINKERBELLE III Miss Amy Robinson 0 0 37.3 0.00 22.80 60.10
22 FURIDO J Mrs Clara Ellen Hubbard 0 0 30.5 0.00 30.00 60.50
23 DAY TRIPPER Mr Paul Frost 0 0 31.8 20.00 8.80 60.60
24 JARVA SONG Miss Elsa Bertelsen 0 0 35 8.00 23.60 66.60
25 GENERAL GERRARD Miss Portia Mckay-forbes 0 0 36.3 8.00 41.20 85.50
26 BILLY XIV Miss Hilary Smith 0 0 35.3 0.00 55.60 90.90
HC RUMBOLDS UNIQUE GEM Miss Indiana Limpus 0 0 32.8 0.00 R 32.80
W SEA MERMAID Mr Leo Carroll 0 0 W W W W
R I QUE Mrs. Amelia Ayling 0 0 27.5 8.00 R R
E E WHITSUN II Mrs Rachel Linton 0 0 27.5 E 40.00 E E
R CAILIN II Miss Amanda Bernard 0 0 25.8 R R
E UR SILVER SPIRIT Lady Lucinda Kleinwort 0 0 36.8 E E UR
E UR CASPER IN COLOUR Miss Mara Waller 0 0 29.5 E E UR
Optimum XC Time - 04.57
BE90 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FOODYS CLASSIC DAWN Mrs. Sam Sweeney 0 8 29 0.00 0.00 29.00
2 WILDMOOR RAMBLER Mrs Kate Brooks 0 7 29.3 0.00 0.00 29.30
3 CLOONELARA SUMMERTIME Mrs Philippa Hendry 0 6 29.8 0.00 0.00 29.80
4 BADGERHILL MELODY Miss Verity Leggett 0 5 31.5 0.00 1.60 33.10
5 DANCING ON DICE Miss Nikki Devulder 0 4 29.5 4.00 0.40 33.90
6 QUENTAYA Miss Claudia Thornett 0 3 30 4.00 0.40 34.40
7 IMPERIAL TANGLE Mrs Deborah Burrell 0 2 31.3 0.00 3.20 34.50
8 WOODENDFARM VIVA Miss Hannah Rogers 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
9 UNNAMED (807654) Lady Lucinda Kleinwort 0 1 39.8 0.00 2.00 41.80
10 UNNAMED (808259) Mr Harrison Chart 0 1 32.8 0.00 10.80 43.60
11 CUFFSTOWN VILLAGE BOY Miss Olivia Stack 0 1 39 0.00 4.80 43.80
12 KG NANCY Miss Sarah-jayne Gearing 0 0 35.8 8.00 3.60 47.40
13 DIRETTO Miss Katie Lott 0 1 41 0.00 6.80 47.80
14 DR DUNWOODIE Miss Sam Jennings 0 0 32 12.00 5.20 49.20
15 LEO'S LUCK Miss Sonia Wilkes 0 0 31.8 8.00 9.60 49.40
16 VIENTO TG Miss Amy Checksfield 0 0 39 8.00 5.20 52.20
17 MEDNIGHT LANE Mr Martin Wright 0 0 31.8 12.00 8.80 52.60
18 THORNFIELD MORAN Miss Lara Jakubovic 0 0 36 4.00 13.20 53.20
19 AFRICAN BLUES Miss Imogen Ross Smith 0 0 37.3 16.00 4.00 57.30
20 ANDERIDA QUERETTA Miss Genevieve Chapman 0 0 32.8 9.00 17.20 59.00
21 THE LITTLE EURO Mrs Joanna Haslam 0 0 37 9.00 14.80 60.80
22 BAROLO III Mrs Letitia Wells 0 0 40.8 4.00 22.80 67.60
23 UNNAMED (807829) Miss Victoria Eales 0 0 50.5 0.00 29.20 79.70
24 GEORGE NYMPTON Miss Liberty Gage 0 0 58.5 18.00 16.80 93.30
25 CARPINA Miss Hannah Cobb 0 0 32.3 0.00 90.00 122.30
26 SWEET LEGEND Ms Catherine Shergold 0 0 35.3 21.00 72.00 128.30
E R3 DESPERADO Miss Maddie Vans Agnew 0 0 32.8 E E R3
E E MERRY DANCER Miss Caroline Ellis 0 0 30.5 0.00 E E E
Optimum XC Time - 04.57
BE90 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MILLFIELD CATAPULT Miss Nicola Holehouse 0 8 28 4.00 0.00 32.00
2 MIH COOLEPARK Mr Ollie Martin 0 7 32.3 0.00 0.00 32.30
3 AUGHAVILLY DUKE Miss Jodie Rogers 0 6 31.8 0.00 1.20 33.00
4 MIH DEELRIVER JUNIOR Mr Ollie Martin 0 5 33.3 4.00 0.00 37.30
5 MBF SWATCH Miss Sophie Hyde 0 4 32 4.00 3.60 39.60
6 JIGSAW JACK Miss Faye-marie Smith 0 0 37 4.00 0.00 41.00
7 CLUDACH DONN Miss Rachel Walsh 0 1 39.5 0.00 2.40 41.90
8 QUITO II Miss Rachel Webb 0 0 36.5 8.00 0.00 44.50
9 HERBERTS WAY Miss Annabelle Simes 0 0 31.5 4.00 10.40 45.90
10 ALTASKIN BRUCE Miss Isobel Southouse 0 0 39.5 4.00 5.20 48.70
11 BAY SANDY Miss sophie mitchell 0 0 38.3 8.00 2.80 49.10
12 AGENTURA Miss Charlotte Davies 0 0 36.5 8.00 5.20 49.70
13 CAPTAIN CARROT II Miss Lucy Romyn 0 0 31.3 4.00 22.80 58.10
14 IL DIVO Mr Charles Rogers 0 0 41.5 8.00 9.60 59.10
15 HUDIBRAS Miss Melanie Long 0 0 35 16.00 12.40 63.40
16 OUGHTERARD VDL Miss Jodie Rogers 0 0 41 4.00 84.40 129.40
W EYES SO NICE Miss Victoria Morgan 0 0 W W W W
W LUCY BAY Miss Lizzie Forbes 0 0 38.3 W W W
E E MY GOOD MORNING Miss Ella Lucas 0 0 34 4.00 E E E
R LUNA BLUE Miss Isabelle Smith 0 0 33.3 8.00 R R
E UR FOURASHES BOND STREET Mrs Harriet Hamer 0 0 31.3 4.00 E E UR
R REBEL ON THE RUN Miss Ida Strandberg 0 0 36.8 R R
Optimum XC Time - 04.57
BE90 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 IGOR Mrs Sharon Newman 0 8 30.3 0.00 0.00 30.30
2 LISHEENABRONE MILLY Miss Georgina Pound 0 7 30 0.00 0.40 30.40
3 PERRILAND LEONARDO Miss Claire Lewis 0 6 31.8 0.00 2.00 33.80
4 CURRAGH WARRIOR Mr James Gilbert 0 5 28 4.00 2.00 34.00
5 MOONLIT KNIGHT Miss Cheryl Beech 0 4 35 0.00 1.20 36.20
6 MIH DEFENDER Mr Ollie Martin 0 1 36.8 0.00 0.00 36.80
7 MY SWEET LORD Mrs Penny Herring 0 1 32.8 0.00 4.40 37.20
8 LASPEN DIAMOND CUT Miss Allisha Coulson 0 0 30.8 8.00 0.00 38.80
9 LA-CARLA-H Miss Bonnie Smith 0 1 32.3 0.00 8.00 40.30
10 FIELD OF DREAMS II Mrs Diana Cannings 0 0 30.8 4.00 6.40 41.20
11 DRILL SERGEANT Miss Nell Freeborough 0 0 31.8 4.00 6.00 41.80
12 BILLY XIII Mrs Helen Driscoll 0 0 36 4.00 2.80 42.80
13 DOONEENS LIMITED EDITION Mr Kristian Fairston 0 1 35 0.00 8.40 43.40
14 JESMOND SHAKALA Mr Hugh Train 0 0 32 12.00 0.00 44.00
15 QUEEN OF THE NILE (FORMERLY EGYPT) Mrs Helen Myles 0 0 34.8 4.00 11.60 50.40
16 LONGHOPE EVENING BREEZE Miss Isabel Raimes 0 0 39.3 8.00 3.60 50.90
17 JACARANDA KNIGHT Miss Phoebe Anderson 0 0 32.5 0.00 82.80 115.30
18 PORTNASHANGAN SILVER Miss Francesca Harborne 0 0 36.8 8.00 76.00 120.80
R JUST SO CHEEKY Miss Sonia Chapman 0 0 29.8 R R
W COOLMOUNTAIN DUDE Miss Rachel Holt 0 0 33 24.00 W W
E R3 A LITTLE BIT DRAMATIC Miss Gaby Hodgkin 0 0 34.5 4.00 E E R3
W HOWARD Miss Lucinda Langhorne 0 0 31.3 W W W
R MILLENNIUM MIST Miss Alice Lanyon 0 0 32.8 0.00 R R
Optimum XC Time - 04.57
BE90Open - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHE'S THE ONE Mr Gaspard Maksud 0 8 26.5 0.00 0.00 26.50
2 EMERALD ROCCO Mr Gaspard Maksud 0 7 30.5 0.00 0.00 30.50
3 DALME D'OR Mrs Hente Dorhout Mees 0 6 28.8 0.00 2.40 31.20
4 MONBEG ECLIPSE Miss Alicia Wilkinson 0 5 32.3 0.00 0.00 32.30
5 WOODLANDS EVENING ROSE Mrs Rebecca Gibbs 0 0 28.8 4.00 0.00 32.80
6 TORENTO Z Miss Annie Forsyth 0 1 31.5 0.00 2.40 33.90
7 BENTAYGA BOY Mr Gaspard Maksud 0 0 28.8 8.00 0.00 36.80
8 WHITESANDS ELLIE Miss Alicia Wilkinson 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
9 PL QUALITY CRUSADER Miss Isabel English 0 1 37.5 0.00 4.80 42.30
10 BILLY MCQUEEN Miss Annie Forsyth 0 0 36.8 4.00 4.00 44.80
11 RUBEN S Miss Maddie Young 0 0 34 0.00 20.80 54.80
12 FIRST DATE II Miss Roxanne Carter 0 0 31.8 4.00 25.60 61.40
13 UPHOLD Miss Harriet Upton 0 0 31.3 8.00 83.20 122.50
E OT BALLADEER PRECISE Miss Marianne Blaxland 0 0 40.3 4.00 0.00 E OT
W MEDNIGHT EXECUTIVE Miss Phoebe Anderson 0 0 32.3 W W W
E R3 BAMBAJAZZ Mrs Genevieve Lodge 0 0 32 4.00 E E R3
Optimum XC Time - 04.57
BE90Ou18 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CONCLUSIVE Miss Alice Ashby 0 8 23.3 4.00 2.40 29.70
2 CAMLOUGH FABIO Mr Harry Scott 0 7 30.3 0.00 0.00 30.30
3 SUPER SNOOP II Miss Holly Gladders 0 6 33.3 0.00 0.00 33.30
4 SHADOW BOY Miss Lottie Nixon 0 5 31.5 0.00 2.40 33.90
5 BLACK JACK VAN NOVA Miss Hannah Paul 0 4 32.5 0.00 2.40 34.90
6 RINGWOOD ROY Mr Masahiro Yonemaru 0 3 33.8 0.00 2.00 35.80
7 RATHNALEEN ROY Miss Alicia Corbett 0 2 34.5 0.00 1.60 36.10
8 ROCK MELODY Miss Lara Bailey 0 2 31.3 5.00 0.00 36.30
9 LOTTI M Mr Masahiro Yonemaru 0 2 35 0.00 2.00 37.00
10 KILCONLY RICHIE Miss Martha Hall 0 0 33.8 4.00 0.40 38.20
11 ROUADDI CRUISE CAREL Miss Emma Braithwaite 0 0 32 8.00 0.00 40.00
12 CHEEKY CASPER Miss Jessica McCaldin 0 0 29 8.00 3.60 40.60
13 LISLAIRD BARNEY Miss Emily Banfield 0 1 39 0.00 2.00 41.00
14 LISKY BROOK Miss Taryn Cole 0 0 34 8.00 0.00 42.00
15 SEEK INDI Miss Maia Ramasamy 0 0 35.3 8.00 0.00 43.30
16 LLANTHONY HOLTZ ASHE Mr Bert Souter 0 0 39.3 4.00 0.00 43.30
17 FEEL FREE Q Miss Kitty Mainwaring 0 0 33 4.00 6.40 43.40
18 ISLANDEADY DUN FOX Miss Elizabeth Linford 0 0 35.8 8.00 2.40 46.20
19 GLADIATOR V Miss Phoebe Good 0 0 32 16.00 0.80 48.80
20 COOLOONEY GURTEEN Miss Frankie Chart 0 0 36 8.00 7.20 51.20
21 MOONLITE HORRID HENRY Miss Imogen Tack 0 0 45.8 4.00 2.80 52.60
22 ELSTAR VAN DE SMISHOEVE Miss Brianna Dove 0 0 28.3 0.00 28.40 56.70
23 CAMARNAINT RAMBLER Miss Abi Scott 0 0 31.3 4.00 23.60 58.90
24 SEAFIELD MAX Miss Amelia Ashley 0 0 37.5 8.00 14.40 59.90
25 BENMORE WESTONHOUSE BOY Miss Emma Jones 0 0 39.8 4.00 16.80 60.60
26 MIDGET ON A MISSION II Miss Isabella Wardell 0 0 39.3 8.00 13.60 60.90
27 WHATS DAT Miss Darcey Mayes 0 0 37.5 8.00 16.80 62.30
28 BABY DAVID Miss Zerena Jeanne 0 0 40.5 0.00 24.40 64.90
29 TACO Miss Lola Gransden 0 0 39.5 4.00 23.20 66.70
30 CLEVEDON TEZMAYNIA Miss Harriet Barron 0 0 33.5 4.00 34.40 71.90
31 GOLDBROOKS FOR YOUR PLEASURE Miss Isabel Stamper 0 0 41 12.00 45.60 98.60
32 DUNARLEN Miss Tara Moore 0 0 33.5 0.00 68.40 101.90
W BREEOGUE BREEZE Ms Katie Clyne 0 0 32.5 38.00 W W
R OBOS BOOGIE WOOGIE Miss Megan Ratcliff 0 0 36 17.00 R R
E UR ROCKETMAN Miss amy hryhoruk 0 0 34.3 8.00 E E UR
E UR EVERTON B Miss Emmie Langton 0 0 41 E E UR
E E LOOKOUT FINN MCCOOL Miss Evangeline Norwood 0 0 42.5 E 0.00 E E
Optimum XC Time - 04.53
N - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ESTELITA Mr Jack Pinkney 6 0 32.3 0.00 0.80 33.10
2 JALIFIA Mr Will Furlong 5 0 28.5 4.00 1.60 34.10
3 IEDE CVN Miss Felicity Collins 4 0 27.3 0.00 8.00 35.30
4 GOO GOO Miss Cliona Muir 3 0 29.8 4.00 4.40 38.20
5 LISAS DREAM Miss Georgia Darlington 2 0 36.3 0.00 2.80 39.10
6 DOUBLE ACT IV Mrs Sacha Hourigan 1 0 30 4.00 5.20 39.20
7 JUST A GRIFFIN Mrs. Sam Sweeney 1 0 28 4.00 8.00 40.00
8 GURTERA JIMMY CLOVER Mrs Jonelle Price 0 0 33 0.00 7.60 40.60
9 INUS PH Ms. Alexandra McAlpine 1 0 35.8 0.00 11.20 47.00
10 SISTER SUE Miss Rose Carnegie 0 0 34.5 8.00 8.40 50.90
11 CLOONCALAGY KNIGHT Mrs Sarah Bessant 0 0 28.3 12.00 14.80 55.10
12 CON RICO Mr Ben Leathers 1 0 37.3 0.00 18.80 56.10
13 JUNO LIMIT Miss Helen Philo 0 0 37.5 4.00 22.40 63.90
14 UHTRED Mr Thomas Hawke 0 0 36.3 16.00 12.40 64.70
15 TREGELLIS Mr Andrew Nicholson 0 0 32 0.00 41.60 73.60
16 LANGALLER QUANGO Mrs Beatrix Fuller 1 0 44 0.00 31.60 75.60
17 PARKFIELD BAROQUE Miss India Wishart 0 0 28.3 4.00 44.40 76.70
18 FENIZIO Mr Andrew Nicholson 0 0 32 8.00 37.20 77.20
19 DROMBANE REBEL Mrs Faye Mcphillips 0 0 32.5 10.00 40.00 82.50
20 CORNASCRIEBE QUIDAM Miss Jennifer Galuszka 0 0 33.5 0.00 62.00 95.50
21 KAN-DO 2 Mr Gaspard Maksud 0 0 33.8 16.00 46.40 96.20
HC INCHELLO DHI Miss Yasmin Olsson-sanderson 0 0 30.5 8.00 0.00 57.70
R SHANNONDALE JACO Miss Ellie Kay 0 0 32.3 8.00 R R
E ERNIETIME NOW Ms Lisa Stock 0 0 34.3 8.00 E E
W LADY TAMALIA Miss Lucy Romyn 0 0 40.5 W W W
W MASTER LEO Miss Jasmine Wilks 0 0 34.8 24.00 W W
R DROMORE GATEHOUSE JORDAN Ms Devon Street 0 0 42.3 0.00 R R
E R3 DELAROCHE GLENNISTON Miss Indi Hine 0 0 31.3 4.00 E E R3
E E TALK TO FRANK Ms. Alexandra McAlpine 0 0 E E E
E UR STEPPE REBEL Miss Francesca Denning 0 0 29.3 4.00 E E UR
R OUR LARRY Mrs Andrea James 0 0 35.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 04.53
N - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 PATITO Mr Will Furlong 6 0 30.5 4.00 0.40 34.90
2 LADY DARCEY Miss Jasmine Wilks 5 0 33.5 0.00 2.00 35.50
3 LORE OF THE RIVER Miss Sophie Gadd 4 0 35.3 0.00 3.20 38.50
4 REHY REVELATION Mr Jack Pinkney 3 0 34.8 4.00 3.60 42.40
5 BRITANNIA ROYAL Mrs. Sam Sweeney 2 0 32 4.00 6.40 42.40
6 FILIPO Mr Andrew Nicholson 1 0 26.8 4.00 11.60 42.40
7 ARDAGH ALADDIN Miss Alana Sparrow 1 0 30 8.00 4.80 42.80
8 LAVILL LAD Miss Jo Thorogood 0 0 32.5 4.00 8.00 44.50
9 JUBILEE STAR III Miss Ella Palmer 0 0 40.5 4.00 4.00 48.50
10 MARTINS IRISH WARRIOR Miss Katie Hipkins 0 0 33.8 8.00 8.80 50.60
11 JUMBOREE Miss Rose Carnegie 0 0 31.5 8.00 13.20 52.70
12 FEEL THE VIBES Miss Tayla Mason 0 0 34.3 4.00 14.40 52.70
13 BALLYMOLLOY DICCON Mr Harrison Chart 0 0 32.5 4.00 26.00 62.50
14 KERCHING Miss Charlotte Mount 0 0 31 8.00 27.60 66.60
15 CARNAVAL TWIST Mr Alec Miles 0 0 40.3 8.00 25.60 73.90
16 GLOBAL JOKER Miss Lea Boulesteix 0 0 39.3 4.00 30.80 74.10
17 PAULDARYS PHANTOM PROMISE Mr Gaspard Maksud 0 0 37 12.00 26.80 75.80
18 SPARTAFLY Miss Felicity Collins 0 0 35.3 0.00 41.60 76.90
HC GREENLANES HUDSON Miss Georgina Wood 0 0 31 4.00 W 35.00
HC FREE BEE Miss Daisy Minter 0 0 33 0.00 R 33.00
E UR LUNA ECLIPSE Miss Cordelia Barlow 0 0 32.8 12.00 E E UR
E UR FLORIAN Mr Andrew Nicholson 0 0 30.5 0.00 E E UR
E AR JEWELS ROX VD VLUCHTDIJK Miss Millie White 0 0 36 8.00 E E AR
W SILKEN DAWN Miss Charlotte Young 0 0 38.5 16.00 W W
R JKS TOPGUN Mrs Charlotte Hordle 0 0 29.3 R R
R ICARUS HK Mr Daya Singh Hujan 0 0 26 0.00 R R
W JANGO Miss Sonia Chapman 0 0 36.3 4.00 W W
E AR ROWESTOWN MONKEY Miss Claire Mealing 0 0 31.8 0.00 E E AR
W BILLY BARTLETT Miss Alice Bowen 0 0 W W W W
W NUANCES DE JARSAY Mr Tim Price 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 04.53
ON - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DOONAVEERAGH APRIL Miss Claudia Thornett 6 0 34 0.00 0.40 34.40
2 LUX ZEN Miss Anna Martinez 5 0 32 4.00 2.80 38.80
3 WILLY BE DUN Mrs Sacha Hourigan 4 0 31.3 0.00 8.00 39.30
4 BILLY MEMPHIS Miss Felicity Collins 1 0 33.8 0.00 13.20 47.00
5 COUP DE COEUR DUDEVIN Mrs Jonelle Price 1 0 30.8 0.00 16.80 47.60
6 DICALI OHZ Ms Kate Welch 0 0 29.5 4.00 15.20 48.70
7 TOP HONOURS Mr Henry Insley 0 0 35.3 12.00 5.20 52.50
8 ACCORDING TO ARCHIE Miss Harriet Ford 0 0 27 0.00 33.60 60.60
9 DOWDSTOWN PLAY BOY Miss Clementine S D Shipp 0 0 31 0.00 85.60 116.60
10 BRECHFA BARUCH Miss Harriet Beeby Wynn 0 0 39 4.00 97.20 140.20
R QUITUS DE LOUAN Miss Lily Hicks Beach 0 0 33.8 10.00 R R
E UR DIAMOND DANCING HETTIE Miss Georgie Driver 0 0 36.5 0.00 E E UR
W ANDREA BT4 Miss Lily Nicholson 0 0 W W W W
W COOLEY GUINESS Miss India Wishart 0 0 W W W W
R OLITO Mr Alex Nard 0 0 32.8 4.00 R R

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Haywards Heath, West Sussex, United Kingdom, RH16 1XP

Grid reference TQ324264


Newsflash

THE PROGRAMME is on the Borde Hill Horse Trials website. Here is the link: https://www.bordehillhorsetrials.com/pdf/programme202105.pdf
There is also an INFORMATION SHEET in the Competitors Section with, hopefully, all the answers to your questions about the event.
TIMES are now available on the BE website and Eventing Scores.
THE COURSE will be open from 2pm on Friday afternoon, please use Borde Hill Gardens Main Gate.
Looking forwards to welcoming everyone at the event.
Results Available

Sponsored by

Twitter

Latest News

Prize pot growing for Novice Masters

Posted on 11th June 2021

British Eventing’s exciting new series gets underway next month at Barbury (9-11 July) with some great prizes on offer.

Read the full story
View all news